Tennis Forum banner

1 - 20 of 101 Posts

·
.
Joined
·
31,486 Posts
Discussion Starter #1

Hopman Cup, Perth AUS
Week 0
Plexicushion




It's Week 0 of WCTT Season 2. The comeback of the game will be with two exhibitions in two different continents. Perth hosts the Season 2 Hopman Cup. Poland was the winner of Season 1 with Marta Domachowska and Marcin Matkowski scoring a surprising win. But this season we have different players and a different style of competition. We will have 8 teams playing in 2 round robin group with the 2 best of each group advancing to the final 2, where we will find the new winner. Each match will consist of 3 rubbers (women, men and mixed doubles).

Deadline
Commit - Wednesday, 9 March 11 AM GMT
Send points - Thursday, 10 March 11AM GMT

Schedule
10 March - Round Robin 1st Draw
11 March - Round Robin 2nd Draw
12 March - Round Robin 3rd Draw
13 March - Final

EVERYONE MUST SEND PLEXICUSHION POINTS

 

·
.
Joined
·
31,486 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)

Entry Lists

  1. Nastja Kolar/Grega Zemlja (SLO)
  2. Laura Robson/James Ward (GBR)
  3. Alona Bondarenko/Sergiy Stakhovsky (UKR)
  4. Ajla Tomljanovic/Marin Cilic (CRO)
  5. Elena Dementieva/Igor Andreev (RUS)
  6. Samantha Stosur/Lleyton Hewitt (AUS)
  7. Anastasija Sevastova/Andis Juska (LAT)
  8. Marta Domachowska/Marcin Matkowski (POL)

 

·
.
Joined
·
31,486 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)

Draws

Group A

UKR
GBR
AUS
RUS

1st Draw

UKR vs. AUS
Alona Bondarenko vs. Samantha Stosur
Sergiy Stakhovsky vs. Lleton Hewitt
Alona Bondarenko/Sergiy Stakhovsky vs. Samantha Stosur/Lleyton Hewitt

GBR vs. RUS
Laura Robson vs. Elena Dementieva
James Ward vs. Igor Andreev
Laura Robson/James Ward vs. Elena Dementieva/Igor Andreev

2nd Draw

UKR vs. GBR
Alona Bondarenko vs. Laura Robson
Sergiy Stakhovsky vs. James Ward
Alona Bondarenko/Sergiy Stakhovsky vs. Laura Robson/James Ward

AUS vs. RUS
Samantha Stosur vs. Elena Dementieva
Lleyton Hewitt vs. Igor Andreev
Samantha Stosur/Lleyton Hewitt vs. Elena Dementieva/Igor Andreev

3rd Draw

UKR vs. RUS
Alona Bondarenko vs. Elena Dementieva
Sergiy Stakhovsky vs. Igor Andreev
Alona Bondarenko/Sergiy Stakovsky vs. Elena Dementieva/Igor Andreev

GBR vs. AUS
Laura Robson vs. Samantha Stosur
James Ward vs. Lleyton Hewitt
Laura Robson/James Ward vs. Samantha Stosur/Lleyton Hewitt

Group B

POL
CRO
SLO
LAT

1st Draw

POL vs. SLO
Marta Domachowska vs. Nastja Kolar
Marcin Matkowski vs. Grega Zemlja
Marta Domachowska/Marcin Matkowski vs. Nastja Kolar/Grega Zemlja

LAT vs. CRO
Anastasija Sevastova vs. Ajla Tomljanovic
Andis Juska vs. Marin Cilic
Anastasija Sevastova/Andis Juska vs. Ajla Tomljanovic/Marin Cilic

2nd Draw

POL vs. LAT
Marta Domachowska vs. Anastasija Sevastova
Marcin Matkowski vs. Andis Juska
Marta Domachowska/Marcin Matkowski vs. Andis Juska/Anastasija Sevastova

SLO vs. CRO
Nastja Kolar vs. Ajla Tomljanovic
Grega Zemlja vs. Marin Cilic
Nastja Kolar/Grega Zemlja vs. Ajla Tomljanovic/Marin Cilic

3rd Draw

POL vs. CRO
Marta Domachowska vs. Ajla Tomljanovic
Marcin Matkowski vs. Marin Cilic
Marta Domachowska/Marcin Matkowski vs. Ajla Tomljanovic/Marin Cilic

LAT vs. SLO
Anastasija Sevastova vs. Nastja Kolar
Andis Juska vs. Grega Zemlja
Anastasija Sevastova/Andis Juska vs. Nastja Kolar/Grega Zemlja


Final

GBR vs. LAT
Laura Robson vs. Anastasija Sevastova
James Ward vs. Andis Juska
Laura Robson/James Ward vs. Anastasija Sevastova/Andis Juska

 

·
.
Joined
·
31,486 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Day 5 Schedule



Center Court

GBR vs. LAT
Laura Robson vs. Anastasija Sevastova
James Ward vs. Andis Juska
Laura Robson/James Ward vs. Anastasija Sevastova/Andis Juska

 

·
.
Joined
·
31,486 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)

Results

Round Robin

Group A



UKR vs. AUS 1-2
GBR vs. RUS 2-1
AUS vs. RUS 2-1
UKR vs. GBR 1-2
UKR vs. RUS 1-2
GBR vs. AUS 3-0


Group B



POL vs. SLO 1-2
LAT vs. CRO 3-0
POL vs. LAT 2-1
SLO vs. CRO 1-2
POL vs. CRO 1-2
LAT vs. SLO 2-1


Round Robin

GBR vs. LAT 0-3

Laura Robson lost to Anastasija Sevastova 6-7(0) 3-6
James Ward lost to Andis Juska 5-7 1-6
Laura Robson/James Ward lost to Anastasija Sevastova/Andis Juska 6-7(4) 4-6

 

·
Registered
Joined
·
50,589 Posts
Eleni Daniilidou with Konstantinos Economidis and Kirsten Flipkens with Xavier Malisse :)
 

·
Registered
Joined
·
29,828 Posts
Marta Domachowska will play here with Marcin Matkowski.

And

Andrea Petkovic with Tommy Haas if he still playing for Germany.
 

·
Registered
Joined
·
29,828 Posts
Just confirm...

Marta will play with Marcin Matkowski :wavey:
 

·
Registered
Joined
·
50,589 Posts
Do I have to choose Eleni or Kirsten? :unsure:
 

·
.
Joined
·
31,486 Posts
Discussion Starter #15
The draw is up, aswell as the matches of each round. Choose the male player and send points.

I will wait until everyone sends and then we can start. :yeah:
 

·
Registered
Joined
·
50,589 Posts
I choose Greece :cheer:
Can Flipkens play Hong Kong now or no? :unsure:
 

·
.
Joined
·
31,486 Posts
Discussion Starter #19
I have points for Robson, Domachowska and Sharapova (in Hong Kong). I will send out somre remember for people, if they don't send by Sunday morning, then whoever send until then can replace these players who don't send. :yeah:
 
1 - 20 of 101 Posts
Top