W80+H LE NEUBOURG (FRA)
ITF FEMININ 80000+H LE NEUBOURG
Surface: Hard - Outdoor
Past Winners
2021 ($80k+H) : (3)Mihaela Buzarnescu (ROU) d. (4)Anna Bondar (HUN) 61 63
Acceptance List
2022 Draws
Singles Qualifying Draw
(1)Lucie Nguyen Tan (FRA) v BYE
(wc)Nadiya Kolb (UKR) d. (10)Verena Meliss (ITA) 61 63
(2)Marine Partaud (FRA) v BYE
(11)Lucia Cortez Llorca (ESP) d. Chloe Noel (FRA) 62 61
(3)Arlinda Rushiti (SUI) d. Angelina Wirges (GER) 63 62
(12)Jasmin Jebawy (GER) d. Flavie Brugnone (FRA) 75 46 10-5
(4)Anna Brogan (GBR) d. Amandine Monnot (FRA) 67(1) 63 10-4
(14)Alice Tubello (FRA) d. Caroline Romeo (FRA) 61 75
(5)Estelle Cascino (FRA) d. Laia Petretic (FRA) 61 60
(9)Tamira Paszek (AUT) d. Maryna Kolb (UKR) 60 60
Emma Lene (FRA) d. (6)Martyna Kubka (POL) 63 62
Marine Szostak (FRA) d. (16)Manon Leonard (FRA) 63 67(4) 10-6
(7)Kathleen Kanev (GER) d. Emily Appleton (GBR) 46 64 10-5
(15)Maileen Nuudi (EST) d. Helene Kereselidze (FRA) 61 61
(8)Freya Christie (GBR) d. Diana Martynov (FRA) 63 63
Schena Benamar (FRA) d. (13/wc)Yasmine Mansouri (FRA) 75 36 10-8
Final Round
(wc)Nadiya Kolb (UKR) d. (1)Lucie Nguyen Tan (FRA) 62 62
(2)Marine Partaud (FRA) d. (11)Lucia Cortez Llorca (ESP) 64 57 10-7
(3)Arlinda Rushiti (SUI) d. (12)Jasmin Jebawy (GER) 76(1) 63
(4)Anna Brogan (GBR) d. (14)Alice Tubello (FRA) 62 62
(9)Tamira Paszek (AUT) d. (5)Estelle Cascino (FRA) 62 63
Emma Lene (FRA) d. Marine Szostak (FRA) 62 63
(15)Maileen Nuudi (EST) d. (7)Kathleen Kanev (GER) 62 61
(8)Freya Christie (GBR) d. Schena Benamar (FRA) 62 60
Singles Main Draw
(1)Jaqueline Adina Cristian (ROU) d. Sonay Kartal (GBR) 62 26 63
(Q)Marine Partaud (FRA) d. (Q)Maileen Nuudi (EST) 76(5) 60
(wc)Kristina Dmitruk d. (Q)Tamira Paszek (AUT) 64 75
(8)Ysaline Bonaventure (BEL) d. (wc)Oceane Babel (FRA) 61 61
(4)Harmony Tan (FRA) d. Sarah Beth Grey (GBR) 62 60
(Q)Freya Christie (GBR) d. Weronika Falkowska (POL) 61 63
Polina Kudermetova d. (Q)Emma Lene (FRA) 63 61
(6)Daria Snigur (UKR) d. Sohyun Park (KOR) 61 61
Elsa Jacquemot (FRA) d. (7)Clara Burel (FRA) 62 62
Magali Kempen (BEL) d. (Q)Nadiya Kolb (UKR) 64 63
(Q)Arlinda Rushiti (SUI) d. Alice Robbe (FRA) 63 64
(3)Magdalena Frech (POL) d. (Q)Anna Brogan (GBR) 75 60
(5)Kristina Mladenovic (FRA) d. Daniela Seguel (CHI) 63 64
Mona Barthel (GER) d. (SR)Jing-Jing Lu (CHN) 40 ret.
Stephanie Wagner (GER) d. (wc)Manon Arcangioli (FRA) 26 76(0) 64
(wc)Audrey Albie (FRA) d. (2)Oceane Dodin (FRA) 46 76(3) 76(5)
Second Round
(1)Jaqueline Adina Cristian (ROU) d. (Q)Marine Partaud (FRA) 46 63 61
(8)Ysaline Bonaventure (BEL) d. (wc)Kristina Dmitruk 64 62
(4)Harmony Tan (FRA) d. (Q)Freya Christie (GBR) 61 63
Polina Kudermetova d. (6)Daria Snigur (UKR) 76(0) 62
Magali Kempen (BEL) d. Elsa Jacquemot (FRA) 46 63 62
(3)Magdalena Frech (POL) d. (Q)Arlinda Rushiti (SUI) 76(3) 64
Mona Barthel (GER) d. (5)Kristina Mladenovic (FRA) 46 63 62
(wc)Audrey Albie (FRA) d. Stephanie Wagner (GER) 62 60
Quarterfinals
(1)Jaqueline Adina Cristian (ROU) d. (8)Ysaline Bonaventure (BEL) 64 16 64
(4)Harmony Tan (FRA) d. Polina Kudermetova 63 61
Magali Kempen (BEL) d. (3)Magdalena Frech (POL) 46 64 63
Mona Barthel (GER) d. (wc)Audrey Albie (FRA) 63 62
Semifinals
(1)Jaqueline Adina Cristian (ROU) d. (4)Harmony Tan (FRA) 36 64 30 ret.
Magali Kempen (BEL) d. Mona Barthel (GER) 63 76(4)
Final
(1)Jaqueline Adina Cristian (ROU) d. Magali Kempen (BEL) 64 64
Doubles Main Draw
(1)Bonaventure/Cascino (BEL/FRA) v BYE
Albie/Kempen (FRA/BEL) d. Szostak/Tubello (FRA/FRA) 67(3) 64 10-2
(4)Christie/Collins (GBR/GBR) v BYE
Jebawy/Park (GER/KOR) d. Cortez Llorca/Seguel (ESP/CHI) 63 61
Kolb/Kolb (UKR/UKR) d. Jing-Jing Lu/Partaud (CHN/FRA) w.o.
(3)Appleton/Kubka (GBR/POL) v BYE
Jacquemot/Kartal (FRA/GBR) d. Nguyen Tan/Rouvroy (FRA/FRA) w.o.
(2)Falkowska/Grey (POL/GBR) v BYE
Quarterfinals
(1)Bonaventure/Cascino (BEL/FRA) d. Albie/Kempen (FRA/BEL) 62 64
(4)Christie/Collins (GBR/GBR) d. Jebawy/Park (GER/KOR) 63 61
Kolb/Kolb (UKR/UKR) d. (3)Appleton/Kubka (GBR/POL) 36 75 10-5
(2)Falkowska/Grey (POL/GBR) d. Jacquemot/Kartal (FRA/GBR) w.o.
Semifinals
(4)Christie/Collins (GBR/GBR) d. (1)Bonaventure/Cascino (BEL/FRA) 64 46 10-8
(2)Falkowska/Grey (POL/GBR) d. Kolb/Kolb (UKR/UKR) 76(4) 63
Final
(4)Christie/Collins (GBR/GBR) d. (2)Falkowska/Grey (POL/GBR) 16 76(4) 10-3
ITF FEMININ 80000+H LE NEUBOURG
Surface: Hard - Outdoor
Past Winners
2021 ($80k+H) : (3)Mihaela Buzarnescu (ROU) d. (4)Anna Bondar (HUN) 61 63
Acceptance List
2022 Draws
Singles Qualifying Draw
(1)Lucie Nguyen Tan (FRA) v BYE
(wc)Nadiya Kolb (UKR) d. (10)Verena Meliss (ITA) 61 63
(2)Marine Partaud (FRA) v BYE
(11)Lucia Cortez Llorca (ESP) d. Chloe Noel (FRA) 62 61
(3)Arlinda Rushiti (SUI) d. Angelina Wirges (GER) 63 62
(12)Jasmin Jebawy (GER) d. Flavie Brugnone (FRA) 75 46 10-5
(4)Anna Brogan (GBR) d. Amandine Monnot (FRA) 67(1) 63 10-4
(14)Alice Tubello (FRA) d. Caroline Romeo (FRA) 61 75
(5)Estelle Cascino (FRA) d. Laia Petretic (FRA) 61 60
(9)Tamira Paszek (AUT) d. Maryna Kolb (UKR) 60 60
Emma Lene (FRA) d. (6)Martyna Kubka (POL) 63 62
Marine Szostak (FRA) d. (16)Manon Leonard (FRA) 63 67(4) 10-6
(7)Kathleen Kanev (GER) d. Emily Appleton (GBR) 46 64 10-5
(15)Maileen Nuudi (EST) d. Helene Kereselidze (FRA) 61 61
(8)Freya Christie (GBR) d. Diana Martynov (FRA) 63 63
Schena Benamar (FRA) d. (13/wc)Yasmine Mansouri (FRA) 75 36 10-8
Final Round
(wc)Nadiya Kolb (UKR) d. (1)Lucie Nguyen Tan (FRA) 62 62
(2)Marine Partaud (FRA) d. (11)Lucia Cortez Llorca (ESP) 64 57 10-7
(3)Arlinda Rushiti (SUI) d. (12)Jasmin Jebawy (GER) 76(1) 63
(4)Anna Brogan (GBR) d. (14)Alice Tubello (FRA) 62 62
(9)Tamira Paszek (AUT) d. (5)Estelle Cascino (FRA) 62 63
Emma Lene (FRA) d. Marine Szostak (FRA) 62 63
(15)Maileen Nuudi (EST) d. (7)Kathleen Kanev (GER) 62 61
(8)Freya Christie (GBR) d. Schena Benamar (FRA) 62 60
Singles Main Draw
(1)Jaqueline Adina Cristian (ROU) d. Sonay Kartal (GBR) 62 26 63
(Q)Marine Partaud (FRA) d. (Q)Maileen Nuudi (EST) 76(5) 60
(wc)Kristina Dmitruk d. (Q)Tamira Paszek (AUT) 64 75
(8)Ysaline Bonaventure (BEL) d. (wc)Oceane Babel (FRA) 61 61
(4)Harmony Tan (FRA) d. Sarah Beth Grey (GBR) 62 60
(Q)Freya Christie (GBR) d. Weronika Falkowska (POL) 61 63
Polina Kudermetova d. (Q)Emma Lene (FRA) 63 61
(6)Daria Snigur (UKR) d. Sohyun Park (KOR) 61 61
Elsa Jacquemot (FRA) d. (7)Clara Burel (FRA) 62 62
Magali Kempen (BEL) d. (Q)Nadiya Kolb (UKR) 64 63
(Q)Arlinda Rushiti (SUI) d. Alice Robbe (FRA) 63 64
(3)Magdalena Frech (POL) d. (Q)Anna Brogan (GBR) 75 60
(5)Kristina Mladenovic (FRA) d. Daniela Seguel (CHI) 63 64
Mona Barthel (GER) d. (SR)Jing-Jing Lu (CHN) 40 ret.
Stephanie Wagner (GER) d. (wc)Manon Arcangioli (FRA) 26 76(0) 64
(wc)Audrey Albie (FRA) d. (2)Oceane Dodin (FRA) 46 76(3) 76(5)
Second Round
(1)Jaqueline Adina Cristian (ROU) d. (Q)Marine Partaud (FRA) 46 63 61
(8)Ysaline Bonaventure (BEL) d. (wc)Kristina Dmitruk 64 62
(4)Harmony Tan (FRA) d. (Q)Freya Christie (GBR) 61 63
Polina Kudermetova d. (6)Daria Snigur (UKR) 76(0) 62
Magali Kempen (BEL) d. Elsa Jacquemot (FRA) 46 63 62
(3)Magdalena Frech (POL) d. (Q)Arlinda Rushiti (SUI) 76(3) 64
Mona Barthel (GER) d. (5)Kristina Mladenovic (FRA) 46 63 62
(wc)Audrey Albie (FRA) d. Stephanie Wagner (GER) 62 60
Quarterfinals
(1)Jaqueline Adina Cristian (ROU) d. (8)Ysaline Bonaventure (BEL) 64 16 64
(4)Harmony Tan (FRA) d. Polina Kudermetova 63 61
Magali Kempen (BEL) d. (3)Magdalena Frech (POL) 46 64 63
Mona Barthel (GER) d. (wc)Audrey Albie (FRA) 63 62
Semifinals
(1)Jaqueline Adina Cristian (ROU) d. (4)Harmony Tan (FRA) 36 64 30 ret.
Magali Kempen (BEL) d. Mona Barthel (GER) 63 76(4)
Final
(1)Jaqueline Adina Cristian (ROU) d. Magali Kempen (BEL) 64 64
Doubles Main Draw
(1)Bonaventure/Cascino (BEL/FRA) v BYE
Albie/Kempen (FRA/BEL) d. Szostak/Tubello (FRA/FRA) 67(3) 64 10-2
(4)Christie/Collins (GBR/GBR) v BYE
Jebawy/Park (GER/KOR) d. Cortez Llorca/Seguel (ESP/CHI) 63 61
Kolb/Kolb (UKR/UKR) d. Jing-Jing Lu/Partaud (CHN/FRA) w.o.
(3)Appleton/Kubka (GBR/POL) v BYE
Jacquemot/Kartal (FRA/GBR) d. Nguyen Tan/Rouvroy (FRA/FRA) w.o.
(2)Falkowska/Grey (POL/GBR) v BYE
Quarterfinals
(1)Bonaventure/Cascino (BEL/FRA) d. Albie/Kempen (FRA/BEL) 62 64
(4)Christie/Collins (GBR/GBR) d. Jebawy/Park (GER/KOR) 63 61
Kolb/Kolb (UKR/UKR) d. (3)Appleton/Kubka (GBR/POL) 36 75 10-5
(2)Falkowska/Grey (POL/GBR) d. Jacquemot/Kartal (FRA/GBR) w.o.
Semifinals
(4)Christie/Collins (GBR/GBR) d. (1)Bonaventure/Cascino (BEL/FRA) 64 46 10-8
(2)Falkowska/Grey (POL/GBR) d. Kolb/Kolb (UKR/UKR) 76(4) 63
Final
(4)Christie/Collins (GBR/GBR) d. (2)Falkowska/Grey (POL/GBR) 16 76(4) 10-3