Tennis Forum banner

Who will win the tournament?

  • Harmony Tan (2) (FRA)

    Votes: 0 0.0%
  • Despina Papamichail (3) (GRE)

    Votes: 0 0.0%
  • Jessica Bouzas Maneiro (5) (ESP)

    Votes: 0 0.0%
1 - 20 of 38 Posts

· Registered
Joined
·
10,728 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
W60 SUNDERLAND (GBR)
SUNDERLAND W60 PRO SERIES
Field house Mesh Sports equipment Building Line


Surface: Hard - Indoor

Website: /

Previous Winners:
2002 ($10k) : (1)Anne Keothavong (GBR) d. (2)Hannah Colin (GBR) 6-0 6-1
2003 ($10k) : (2)Yvonne Meusburger (AUT) d. (1) Hanna Nooni (SWE) 4-6 6-3 6-1
2004 ($25k) : (2)Kaia Kanepi (EST) d. Anna Chakvetadze (/) 7-6 6-0
2005 ($25k) : (5) Sofia Arvidsson (SWE) d. Irina Bulykina (/) 6-1 6-1
2006 ($25k) : Elise Tamaela (NED) d. Anne Keothavong (GBR) 7-6 6-3
2007 ($10k) : Tami Paterson (GBR) d. Carla Suarez-Navarro (ESP) 6-4 6-2
2008 ($10k) : Elena Kulikova (/) def. (1) Johanna Larsson (SWE) 6-2 7-6
2012 ($25k) : (3)Sarah Gronert (GER) d. (5)Annika Beck (GER) 3-6 6-2 6-3
2013 ($15k) : (1)Anna Lena Friedsam (GER) d. (2)Alison van Uytvanck (BEL) 6-2 7-6
2014 ($25k) : (2)An-Sophie Mestach (BEL) d. (6)Viktorija Golubic (SUI) 6-1 6-4
2015 ($10k) : (8)Amy Bowtell (IRL) d. (1)Marta Sirotkina (/) 6-4 6-3
2016 ($10k) : (4)Kathinka von Deichmann (LIE) d. (2)Manon Arcangioli (FRA) 6-3 7-6
2019 ($25k) : Laura-Ioana Paar (ROU) d. (1)Harriet Dart (GBR) 7-5 4-6 6-2
2020 ($25k) : (1)Viktorija Tomova (BUL) d. Emma Raducanu (GBR) 4-6 6-4 6-3


Acceptance List

2023 Draws

Qualifying Draw

Elena MALYGINA (EST) [1] d. Michelle DZJACHANGIROVA (NED) 6-1 6-0
Abigail AMOS (GBR) d. Weronika BASZAK (POL) [16] 7-5 6-3
Isabella SHINIKOVA (BUL) [2] d. Lara SCHMIDT (GER) 6-0 6-3
Jasmijn GIMBRERE (NED) [10] d. Lauryn JOHN-BAPTISTE (GBR) 6-3 3-6 6-4

Viktoria MORVAYOVA (SVK) [3] d. Francesca SIMPSON (GBR) (WC) 6-3 6-2
Katarina STRESNAKOVA (SVK) [13] d. Emma WILSON (GBR) 6-2 6-4
Kathleen KANEV (GER) [4] d. Francesca DAVIS (GBR) (WC) 6-0 6-4
Anna OZEROVA (LAT) d. Linda KLIMOVICOVA (CZE) [11] 6-2 6-3

Kajsa RINALDO PERSSON (SWE) [5] d. Jizel MATOS SEQUEIRA FERNANDES (GBR) (WC) 6-1 6-1
Alice GILLAN (GBR) [15] d. Katharina HERING (GER) 6-2 6-3
Ulrikke EIKERI (NOR) [6] d. Nadia RAWSON (GBR) 6-4 6-4
Jasmine CONWAY (GBR) [12] d. Laura MAIR (ITA) 6-0 7-6(5)

Lucia CORTEZ LLORCA (ESP) [7] d. Ana GRUBOR (CAN) 6-4 6-3
Danielle DALEY (GBR) d. Talia NEILSON-GATENBY (GBR) [9] 4-6 7-5 7-5
Emily APPLETON (GBR) [8] d. Sarah COPLEY (GBR) (WC) 6-3 6-0
Katy DUNNE (GBR) [14] d. Francesca JONES (GBR) (WC) 6-7(6) 6-4 1-2 ret.

Final Qualifying Round
Elena MALYGINA (EST) [1] d. Abigail AMOS (GBR) 6-2 6-7(5) 7-6(1)
Isabella SHINIKOVA (BUL) [2] d. Jasmijn GIMBRERE (NED) [10] 3-6 6-2 7-6(4)
Katarina STRESNAKOVA (SVK) [13] d. Viktoria MORVAYOVA (SVK) [3] 7-6(6) 6-7(4) 7-6(5)
Kathleen KANEV (GER) [4] d. Anna OZEROVA (LAT) 6-2 6-1

Kajsa RINALDO PERSSON (SWE) [5] d. Alice GILLAN (GBR) [15] 6-4 3-6 6-2
Jasmine CONWAY (GBR) [12] d. Ulrikke EIKERI (NOR) [6] 7-5 7-6(5)
Danielle DALEY (GBR) d. Lucia CORTEZ LLORCA (ESP) [7] 7-6(7) 6-1
Katy DUNNE (GBR) [14] d. Emily APPLETON (GBR) [8] 7-6(4) 6-3

Singles Main Draw
Elena MALYGINA (EST) (Q) d. Marina BASSOLS RIBERA (ESP) [1] 6-7(5) 6-3 6-3
Mona BARTHEL (GER) d. Freya CHRISTIE (GBR) (WC) 6-3 7-5
Isabella SHINIKOVA (BUL) (Q) d. Danielle DALEY (GBR) (Q) 6-1 7-5
Sonay KARTAL (GBR) [8] (WC) d. Natalia SZABANIN (HUN) 6-4 4-6 6-3

Despina PAPAMICHAIL (GRE) [3] d. Lena PAPADAKIS (GER) 6-4 7-6(2)
Magali KEMPEN (BEL) d. Maia LUMSDEN (GBR) 6-3 3-6 6-1
Kajsa RINALDO PERSSON (SWE) (Q) d. Joanna GARLAND (TPE) 6-2 3-6 6-3
Jessica BOUZAS MANEIRO (ESP) [5] d. Eliz MALONEY (GBR) (WC) 6-3 6-4

Eden SILVA (GBR) d. Sinja KRAUS (AUT) [6] 6-4 6-2
Jasmijn GIMBERE (NED) (LL) d. Katy DUNNE (GBR) (Q) 1-2 ret.
Lesley PATTINAMA KERKHOVE (NED) d. Kathleen KANEV (GER) (Q) 6-2 6-7(4) 6-1
Yuriko Lily MIYAZAKI (GBR) [4] d. Pemra OZGEN (TUR) 6-2 6-3

Barbora PALICOVA (CZE) [7] d. Jasmine CONWAY (GBR) (Q) 2-6 6-4 6-3
Angelica MORATELLI (ITA) d. Katarina STRESNAKOVA (SVK) (Q) 6-1 1-0 ret.
Greet MINNEN (BEL) d. Bibiane SCHOOFS (NED) (SR) 4-6 6-2 6-4
Harmony TAN (FRA) [2] d. Kathinka VON DEICHMANN (LIE) 6-1 3-6 6-3

Second Round:
Mona BARTHEL (GER) d. Elena MALYGINA (EST) (Q) 4-6 6-2 7-5
Sonay KARTAL (GBR) [8] (WC) d. Isabella SHINIKOVA (BUL) (Q) 6-3 6-2
Magali KEMPEN (BEL) d. Despina PAPAMICHAIL (GRE) [3] 6-4 6-0
Jessica BOUZAS MANEIRO (ESP) [5] d. Kajsa RINALDO PERSSON (SWE) (Q) 6-3 6-4

Jasmijn GIMBERE (NED) (LL) d. Eden SILVA (GBR) 6-3 0-6 6-3
Lesley PATTINAMA KERKHOVE (NED) d. Yuriko Lily MIYAZAKI (GBR) [4] 5-7 6-2 6-2
Angelica MORATELLI (ITA) d. Barbora PALICOVA (CZE) [7] 6-4 7-6(3)
Greet MINNEN (BEL) d. Harmony TAN (FRA) [2] 3-6 6-3 6-2

Quarterfinal
Mona BARTHEL (GER) d. Sonay KARTAL (GBR) [8] (WC) 6-1 6-2
Magali KEMPEN (BEL) d. Jessica BOUZAS MANEIRO (ESP) [5] 2-6 6-3 7-5
Lesley PATTINAMA KERKHOVE (NED) d. Jasmijn GIMBERE (NED) (LL) 5-7 7-5 6-4
Greet MINNEN (BEL) d. Angelica MORATELLI (ITA) 6-4 6-0

Semifinal:
Mona BARTHEL (GER) d. Magali KEMPEN (BEL) 6-3 6-3
Greet MINNEN (BEL) d. Lesley PATTINAMA KERKHOVE (NED) 7-6(6) 6-4

Final:
Greet MINNEN (BEL) d. Mona BARTHEL (GER) 6-2 1-6 6-0

Doubles Main Draw
Freya CHRISTIE (GBR) [1] / Ali COLLINS (GBR) [1] v BYE
Joanna GARLAND (TPE) / Isabella SHINIKOVA (BUL) d. Teodora PRISADNIKOVA (GBR) / Francesca SIMPSON (GBR) 6-0 6-3
Andre LUKOSIUTE (LTU) / Eliz MALONEY (GBR) d. Emily APPLETON (GBR) [3] / Yuriko Lily MIYAZAKI (GBR) [3] 6-3 6-4
Lauryn JOHN-BAPTISTE (GBR) / Katarina STRESNAKOVA (SVK) d. Angelica MORATELLI (ITA) / Natalia SZABANIN (HUN) 6-2 6-3

Abigail AMOS (GBR) / Emma WILSON (GBR) d. Soumeya ANANE (GBR) / Jessica MATTHEWS (GBR) 6-0 6-2
Magali KEMPEN (BEL) / Eden SILVA (GBR) d. Marina BASSOLS RIBERA (ESP) [4] / Despina PAPAMICHAIL (GRE) [4] W/O
Jasmijn GIMBRERE (NED) / Bibiane SCHOOFS (NED) d. Lena PAPADAKIS (GER) / Lesley PATTINAMA KERKHOVE (NED)
Maia LUMSDEN (GBR) [2] / Elena MALYGINA (EST) [2] d. Lucia CORTEZ LLORCA (ESP) / Kathleen KANEV (GER) 6-1 6-4

Doubles Quarterfinal:
Freya CHRISTIE (GBR) [1] / Ali COLLINS (GBR) [1] d. Joanna GARLAND (TPE) / Isabella SHINIKOVA (BUL) 6-2 6-1
Andre LUKOSIUTE (LTU) / Eliz MALONEY (GBR) d. Lauryn JOHN-BAPTISTE (GBR) / Katarina STRESNAKOVA (SVK) W/O
Magali KEMPEN (BEL) / Eden SILVA (GBR) d. Abigail AMOS (GBR) / Emma WILSON (GBR) 6-3 6-2
Jasmijn GIMBRERE (NED) / Bibiane SCHOOFS (NED) d. Maia LUMSDEN (GBR) [2] / Elena MALYGINA (EST) [2] 6-2 6-4

Doubles Semifinal:
Freya CHRISTIE (GBR) [1] / Ali COLLINS (GBR) [1] d. Andre LUKOSIUTE (LTU) / Eliz MALONEY (GBR) 7-6(7) 6-2
Magali KEMPEN (BEL) / Eden SILVA (GBR) d. Jasmijn GIMBRERE (NED) / Bibiane SCHOOFS (NED) 2-6 7-6(1) 10-6

Doubles Final:
Freya CHRISTIE (GBR) [1] / Ali COLLINS (GBR) [1] d. Magali KEMPEN (BEL) / Eden SILVA (GBR) 6-3 7-5
 

· Registered
Joined
·
10,728 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Qualifying Draw
Elena MALYGINA (EST) [1] v Michelle DZJACHANGIROVA (NED)
Abigail AMOS (GBR) v Weronika BASZAK (POL) [16]
Isabella SHINIKOVA (BUL) [2] v Lara SCHMIDT (GER)
Lauryn JOHN-BAPTISTE (GBR) v Jasmijn GIMBRERE (NED) [10]

Viktoria MORVAYOVA (SVK) [3] v Francesca SIMPSON (GBR) (WC)
Emma WILSON (GBR) v Katarina STRESNAKOVA (SVK) [13]
Kathleen KANEV (GER) [4] v Francesca DAVIS (GBR) (WC)
Anna OZEROVA (LAT) v Linda KLIMOVICOVA (CZE) [11]

Kajsa RINALDO PERSSON (SWE) [5] v Jizel MATOS SEQUEIRA FERNANDES (GBR) (WC)
Katharina HERING (GER) v Alice GILLAN (GBR) [15]
Ulrikke EIKERI (NOR) [6] v Nadia RAWSON (GBR)
Laura MAIR (ITA) v Jasmine CONWAY (GBR) [12]

Lucia CORTEZ LLORCA (ESP) [7] v Ana GRUBOR (CAN)
Danielle DALEY (GBR) v Talia NEILSON-GATENBY (GBR) [9]
Emily APPLETON (GBR) [8] v Sarah COPLEY (GBR) (WC)
Francesca JONES (GBR) (WC) v Katy DUNNE (GBR) [14]
 

· Registered
Joined
·
6,804 Posts
This is odd, they are playing three full sets in qualifying, no STB. Is this a new 2023 rule? Maybe @Meelis will know.
Surprised me, too, but apparently so.


E. Match Format
Singles Qualifying at $40,000, $60,000, $80,000 and $100,000 Tournaments
The best of three (3) tie-break sets, unless a “Modified Format” is otherwise approved by the ITF. Ad
scoring must be used
 

· Registered
Joined
·
10,728 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Qualifying Draw
Elena MALYGINA (EST) [1] d. Michelle DZJACHANGIROVA (NED) 6-1 6-0
Abigail AMOS (GBR) d. Weronika BASZAK (POL) [16] 7-5 6-3
Isabella SHINIKOVA (BUL) [2] d. Lara SCHMIDT (GER) 6-0 6-3
Jasmijn GIMBRERE (NED) [10] d. Lauryn JOHN-BAPTISTE (GBR) 6-3 3-6 6-4

Viktoria MORVAYOVA (SVK) [3] d. Francesca SIMPSON (GBR) (WC) 6-3 6-2
Katarina STRESNAKOVA (SVK) [13] d. Emma WILSON (GBR) 6-2 6-4
Kathleen KANEV (GER) [4] d. Francesca DAVIS (GBR) (WC) 6-0 6-4
Anna OZEROVA (LAT) d. Linda KLIMOVICOVA (CZE) [11] 6-2 6-3

Kajsa RINALDO PERSSON (SWE) [5] d. Jizel MATOS SEQUEIRA FERNANDES (GBR) (WC) 6-1 6-1
Alice GILLAN (GBR) [15] d. Katharina HERING (GER) 6-2 6-3
Ulrikke EIKERI (NOR) [6] d. Nadia RAWSON (GBR) 6-4 6-4
Jasmine CONWAY (GBR) [12] d. Laura MAIR (ITA) 6-0 7-6(5)

Lucia CORTEZ LLORCA (ESP) [7] d. Ana GRUBOR (CAN) 6-4 6-3
Danielle DALEY (GBR) d. Talia NEILSON-GATENBY (GBR) [9] 4-6 7-5 7-5
Emily APPLETON (GBR) [8] d. Sarah COPLEY (GBR) (WC) 6-3 6-0
Katy DUNNE (GBR) [14] d. Francesca JONES (GBR) (WC) 6-7(6) 6-4 1-2 ret.
 

· Registered
Joined
·
10,728 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Final Qualifying Round
Elena MALYGINA (EST) [1] d. Abigail AMOS (GBR) 6-2 6-7(5) 7-6(1)
Isabella SHINIKOVA (BUL) [2] d. Jasmijn GIMBRERE (NED) [10] 3-6 6-2 7-6(4)
Katarina STRESNAKOVA (SVK) [13] d. Viktoria MORVAYOVA (SVK) [3] 7-6(6) 6-7(4) 7-6(5)
Kathleen KANEV (GER) [4] d. Anna OZEROVA (LAT) 6-2 6-1

Kajsa RINALDO PERSSON (SWE) [5] d. Alice GILLAN (GBR) [15] 6-4 3-6 6-2
Jasmine CONWAY (GBR) [12] d. Ulrikke EIKERI (NOR) [6] 7-5 7-6(5)
Danielle DALEY (GBR) d. Lucia CORTEZ LLORCA (ESP) [7] 7-6(7) 6-1
Katy DUNNE (GBR) [14] d. Emily APPLETON (GBR) [8] 7-6(4) 6-3

Will update the Main Draw in a bit.
 

· Registered
Joined
·
10,728 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Singles Main Draw
Marina BASSOLS RIBERA (ESP) [1] v Elena MALYGINA (EST) (Q)
Freya CHRISTIE (GBR) (WC) v Mona BARTHEL (GER)
Danielle DALEY (GBR) (Q) v Isabella SHINIKOVA (BUL) (Q)
Natalia SZABANIN (HUN) v Sonay KARTAL (GBR) [8] (WC)

Despina PAPAMICHAIL (GRE) [3] v Lena PAPADAKIS (GER)
Maia LUMSDEN (GBR) v Magali KEMPEN (BEL)
Kajsa RINALDO PERSSON (SWE) (Q) v Joanna GARLAND (TPE)
Eliz MALONEY (GBR) (WC) v Jessica BOUZAS MANEIRO (ESP) [5]

Sinja KRAUS (AUT) [6] v Eden SILVA (GBR)
Sarah Beth GREY (GBR) (WC) v Katy DUNNE (GBR) (Q)
Kathleen KANEV (GER) (Q) v Lesley PATTINAMA KERKHOVE (NED)
Pemra OZGEN (TUR) v Yuriko Lily MIYAZAKI (GBR) [4]

Barbora PALICOVA (CZE) [7] v Jasmine CONWAY (GBR) (Q)
Angelica MORATELLI (ITA) v Katarina STRESNAKOVA (SVK) (Q)
Bibiane SCHOOFS (NED) (SR) v Greet MINNEN (BEL)
Kathinka VON DEICHMANN (LIE) v Harmony TAN (FRA) [2]
 

· Registered
Joined
·
10,728 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Doubles Main Draw
Freya CHRISTIE (GBR) [1] / Ali COLLINS (GBR) [1] v BYE
Joanna GARLAND (TPE) / Isabella SHINIKOVA (BUL) v Teodora PRISADNIKOVA (GBR) / Francesca SIMPSON (GBR)
Emily APPLETON (GBR) [3] / Yuriko Lily MIYAZAKI (GBR) [3] v Andre LUKOSIUTE (LTU) / Eliz MALONEY (GBR)
Angelica MORATELLI (ITA) / Natalia SZABANIN (HUN) v Lauryn JOHN-BAPTISTE (GBR) / Katarina STRESNAKOVA (SVK)

Soumeya ANANE (GBR) / Jessica MATTHEWS (GBR) v Abigail AMOS (GBR) / Emma WILSON (GBR)
Magali KEMPEN (BEL) / Eden SILVA (GBR) v Marina BASSOLS RIBERA (ESP) [4] / Despina PAPAMICHAIL (GRE) [4]
Lena PAPADAKIS (GER) / Lesley PATTINAMA KERKHOVE (NED) v Jasmijn GIMBRERE (NED) / Bibiane SCHOOFS (NED)
Lucia CORTEZ LLORCA (ESP) / Kathleen KANEV (GER) v Maia LUMSDEN (GBR) [2] / Elena MALYGINA (EST) [2]
 

· Registered
Joined
·
10,728 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Post #1 with the first set of R1 singles and doubles results updated. Final results will be postet separately as soon as R1 is completed tomorrow.
 

· Registered
Joined
·
10,728 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Singles Main Draw
Elena MALYGINA (EST) (Q) d. Marina BASSOLS RIBERA (ESP) [1] 6-7(5) 6-3 6-3
Mona BARTHEL (GER) d. Freya CHRISTIE (GBR) (WC) 6-3 7-5
Isabella SHINIKOVA (BUL) (Q) d. Danielle DALEY (GBR) (Q) 6-1 7-5
Sonay KARTAL (GBR) [8] (WC) d. Natalia SZABANIN (HUN) 6-4 4-6 6-3

Despina PAPAMICHAIL (GRE) [3] d. Lena PAPADAKIS (GER) 6-4 7-6(2)
Magali KEMPEN (BEL) d. Maia LUMSDEN (GBR) 6-3 3-6 6-1
Kajsa RINALDO PERSSON (SWE) (Q) d. Joanna GARLAND (TPE) 6-2 3-6 6-3
Jessica BOUZAS MANEIRO (ESP) [5] d. Eliz MALONEY (GBR) (WC) 6-3 6-4

Eden SILVA (GBR) d. Sinja KRAUS (AUT) [6] 6-4 6-2
Jasmijn GIMBERE (NED) (LL) d. Katy DUNNE (GBR) (Q) 1-2 ret.
Lesley PATTINAMA KERKHOVE (NED) d. Kathleen KANEV (GER) (Q) 6-2 6-7(4) 6-1
Yuriko Lily MIYAZAKI (GBR) [4] d. Pemra OZGEN (TUR) 6-2 6-3

Barbora PALICOVA (CZE) [7] d. Jasmine CONWAY (GBR) (Q) 2-6 6-4 6-3
Angelica MORATELLI (ITA) d. Katarina STRESNAKOVA (SVK) (Q) 6-1 1-0 ret.
Greet MINNEN (BEL) d. Bibiane SCHOOFS (NED) (SR) 4-6 6-2 6-4
Harmony TAN (FRA) [2] d. Kathinka VON DEICHMANN (LIE) 6-1 3-6 6-3
 

· Registered
Joined
·
10,728 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Doubles Main Draw
Freya CHRISTIE (GBR) [1] / Ali COLLINS (GBR) [1] v BYE
Joanna GARLAND (TPE) / Isabella SHINIKOVA (BUL) d. Teodora PRISADNIKOVA (GBR) / Francesca SIMPSON (GBR) 6-0 6-3
Andre LUKOSIUTE (LTU) / Eliz MALONEY (GBR) d. Emily APPLETON (GBR) [3] / Yuriko Lily MIYAZAKI (GBR) [3] 6-3 6-4
Lauryn JOHN-BAPTISTE (GBR) / Katarina STRESNAKOVA (SVK) d. Angelica MORATELLI (ITA) / Natalia SZABANIN (HUN) 6-2 6-3

Abigail AMOS (GBR) / Emma WILSON (GBR) d. Soumeya ANANE (GBR) / Jessica MATTHEWS (GBR) 6-0 6-2
Magali KEMPEN (BEL) / Eden SILVA (GBR) d. Marina BASSOLS RIBERA (ESP) [4] / Despina PAPAMICHAIL (GRE) [4] W/O
Jasmijn GIMBRERE (NED) / Bibiane SCHOOFS (NED) d. Lena PAPADAKIS (GER) / Lesley PATTINAMA KERKHOVE (NED)
Maia LUMSDEN (GBR) [2] / Elena MALYGINA (EST) [2] d. Lucia CORTEZ LLORCA (ESP) / Kathleen KANEV (GER) 6-1 6-4
 
1 - 20 of 38 Posts
Top