Tennis Forum banner

1 - 20 of 23 Posts

·
Registered
Joined
·
76,567 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
W60 ANDREZIEUX-BOUTHEON (FRA)

OPEN ENGIE D'ANDREZIEUX-BOUTHÉON 42



Surface: Hard - Indoor

Last Years Winners

2011 ($25k) : (2)Mona Barthel (GER) d. (Q)Stephanie Vogt (LIE) 63 36 64
2012 ($25k) : Kristyna Pliskova (CZE) d. (Q)Anna-Giulia Remondina (ITA) 62 62
2013 ($25k) : Alison Van Uytvanck (BEL) d. (Q)Ana Vrljic (CRO) 61 64
2014 ($25k) : Timea Bacsinszky (SUI) d. Ysaline Bonaventure (BEL) 61 61
2015 ($25k) : Margarita Gasparyan (RUS) d. Elitsa Kostova (BUL) 64 64
2016 ($50k) : (2)Stefanie Voegele (SUI) d. An-Sophie Mestach (BEL) 61 62
2017 ($60k) : (3)Anett Kontaveit (EST) d. (7)Ivana Jorovic (SRB) 64 76(5)
2018 ($60k) : Georgina Garcia-Perez (ESP) d. (4)Arantxa Rus (NED) 62 60
2019 ($60k) : Rebecca Sramkova (SVK) d. (Q)Audrey Albie (FRA) 62 67(4) 62



Acceptance List

2020 Draws
Singles Qualifying Draw


(1)Ekaterine Gorgodze (GEO) d. Greta Arn (HUN) 46 63 11-9
(11)Clara Tauson (DEN) d. Emily Webley-Smith (GBR) 60 61

Sofia Shapatava (GEO) d. (2)Martina Di Giuseppe (ITA) 76(6) 60
(wc)Manon Arcangioli (FRA) d. (10)Victoria Kan (RUS) 36 60 10-7

(wc)Victoria Muntean (FRA) d. (3)Anastasiya Komardina (RUS) 61 64
(12)Eleonora Molinaro (LUX) d. (wc)Salma Djoubri (FRA) 76(5) 60

(4)Conny Perrin (SUI) d. Julia Payola (ESP) 60 62
Alice Tubello (FRA) d. (14)Stefania Rubini (ITA) 64 36 10-7

Anna Zaja (GER) d. (Alt)Tayisiya Morderger (GER) 26 64 10-1
(16)Diane Parry (FRA) d. Marina Bassols Ribera (ESP) 75 60

(6)Jaqueline Adina Cristian (ROU) d. Estelle Cascino (FRA) 61 62
(9)Eva Guerrero Alvarez (ESP) d. Kimberley Zimmermann (BEL) 64 36 10-6

Raluca Georgiana Serban (CYP) d. (7)Nuria Parrizas-Diaz (ESP) 76(6) 63
(13)Lara Salden (BEL) d. Miriam Bianca Bulgaru (ROU) 76(4) 75

(wc)Gaelle Desperrier (FRA) d. (8)Jana Fett (CRO) 67(7) 76(5) 10-6
(15)Sofya Lansere (FRA) d. (wc)Clara Burel (FRA) 63 46 10-7

Final Round

(11)Clara Tauson (DEN) d. (1)Ekaterine Gorgodze (GEO) 76(2) 63
(wc)Manon Arcangioli (FRA) d. Sofia Shapatava (GEO) 46 64 10-3
(12)Eleonora Molinaro (LUX) d. (wc)Victoria Muntean (FRA) 61 64
(4)Conny Perrin (SUI) d. Alice Tubello (FRA) 46 64 10-6
Anna Zaja (GER) d. (16)Diane Parry (FRA) 63 64
(6)Jaqueline Adina Cristian (ROU) d. (9)Eva Guerrero Alvarez (ESP) 62 76(8)
Raluca Georgiana Serban (CYP) d. (13)Lara Salden (BEL) 64 76(10)
(wc)Gaelle Desperrier (FRA) d. (15)Sofya Lansere (RUS) 75 61

Singles Main Draw

(1)Nina Stojanovic (SRB) d. (SE)Dejana Radanovic (SRB) 26 63 64
Richel Hogenkamp (NED) d. (Q)Eleonora Molinaro (LUX) 64 64
(Q)Jaqueline Adina Cristian (ROU) d. Isabella Shinikova (BUL) 76(5) 62
Olga Govortsova (BLR) d. (5)Tamara Korpatsch (GER) 64 64

(3)Margarita Gasparyan (RUS) d. Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 64 62
Magdalena Frech (POL) d. (LL)Sofia Shapatava (GEO) 61 62
(Q)Gaelle Desperrier (FRA) d. (wc)Carole Monnet (FRA) 64 61
(7)Ysaline Bonaventure (BEL) d. (Q)Manon Arcangioli (FRA) 61 06 63

(6)Natalia Vikhlyantseva (RUS) d. (wc)Tessah Andrianjafitrimo (FRA) 63 63
(wc)Audrey Albie (FRA) d. (Q)Clara Tauson (DEN) 64 64
Rebecca Sramkova (SVK) d. Cristina Bucsa (ESP) 63 63
(4)Katarina Zavatska (UKR) d. (wc)Myrtille Georges (FRA) 76(5) 67(4) 62

(8)Anna-Lena Friedsam (GER) d. (Q)Conny Perrin (SUI) 64 64
Oceane Dodin (FRA) d. (SE)Harmony Tan (FRA) 26 64 61
(Q)Raluca Georgiana Serban (CYP) d. (Q)Anna Zaja (GER) 64 60
(2)Arantxa Rus (NED) d. Elena Gabriela Ruse (ROU) 46 61 61

Second Round

(1)Nina Stojanovic (SRB) d. Richel Hogenkamp (NED) 64 46 63
Olga Govortsova (BLR) d. (Q)Jaqueline Adina Cristian (ROU) 61 62

Magdalena Frech (POL) d. (3)Margarita Gasparyan (RUS) 31 ret.
(7)Ysaline Bonaventure (BEL) d. (Q)Gaelle Desperrier (FRA) 62 67(6) 60

(6)Natalia Vikhlyantseva (RUS) d. (wc)Audrey Albie (FRA) 26 61 60
Rebecca Sramkova (SVK) d. (4)Katarina Zavatska (UKR) 61 64

(8)Anna-Lena Friedsam (GER) d. Oceane Dodin (FRA) 64 64
(2)Arantxa Rus (NED) d. (Q)Raluca Georgiana Serban (CYP) 61 60

Quarterfinals

Olga Govortsova (BLR) d. (1)Nina Stojanovic (SRB) 63 62
(7)Ysaline Bonaventure (BEL) d. Magdalena Frech (POL) 26 63 76(5)

(6)Natalia Vikhlyantseva (RUS) d. Rebecca Sramkova (SVK) 64 62
(2)Arantxa Rus (NED) d. (8)Anna-Lena Friedsam (GER) 63 64

Semifinals

(7)Ysaline Bonaventure (BEL) d. Olga Govortsova (BLR) 67(7) 75 76(4)
(2)Arantxa Rus (NED) d. (6)Natalia Vikhlyantseva (RUS) 64 75

Final

(7)Ysaline Bonaventure (BEL) d. (2)Arantxa Rus (NED) 64 76(3)

Doubles Main Draw

(1)Sizikova/Stojanovic (RUS/SRB) v BYE
Georges/Zimmermann (FRA/BEL) d. Bucsa/Muntean (ESP/FRA) 60 63
Cristian/Ruse (ROU/ROU) d. (3)Shapatava/Webley-Smith (GEO/GBR) 64 62
Grey/Perrin (GBR/SUI) d. Morderger/Morderger (GER/GER) 36 76(5) 10-6

Gorgodze/Serban (GEO/CYP) d. Andrianjafitrimo/Zavatska (FRA/UKR) 64 61
(4)Cascino/Lechemia (FRA/FRA) d. Burel/Parry (FRA/FRA) w.o.
Bassols Ribera/Parrizas-Diaz (ESP/ESP) d. Arcangioli/Shinikova (FRA/BUL) 64 06 10-7
(2)Gasparyan/Govortsova (RUS/BLR) v BYE

Quarterfinals

(1)Sizikova/Stojanovic (RUS/SRB) d. Georges/Zimmermann (FRA/BEL) 64 36 10-6
Cristian/Ruse (ROU/ROU) d. Grey/Perrin (GBR/SUI) 62 61

Gorgodze/Serban (GEO/CYP) d. (4)Cascino/Lechemia (FRA/FRA) 63 60
Bassols Ribera/Parrizas-Diaz (ESP/ESP) d. (2)Gasparyan/Govortsova (RUS/BLR) w.o.

Semifinals

Cristian/Ruse (ROU/ROU) d. (1)Sizikova/Stojanovic (RUS/SRB) 61 46 10-8
Gorgodze/Serban (GEO/CYP) d. Bassols Ribera/Parrizas-Diaz (ESP/ESP) 64 60

Final

Cristian/Ruse (ROU/ROU) d. Gorgodze/Serban (GEO/CYP) 76(6) 67(4) 10-8
 

·
Registered
Joined
·
76,567 Posts
Discussion Starter #6
MD

(1)Stojanovic v Radanovic
Hogenkamp v Q
Shinikova v Q
(5)Korpatsch v Govortsova

(3)Gasparyan v Pattinama Kerkhove
(JE)Snigur v Frech
Q v (wc)Monnet
(7)Bonaventure v Q

(6)Vikhlyantseva v (wc)Andrianjafitrimo
(wc)Albie v Q
Sramkova v Bucsa
(4)Zavatska v (wc)Georges

(8)Friedsam v Q
Dodin v (SE)Tan
Q v Q
(2)Rus v Ruse
 

·
🐟🐟
Joined
·
4,460 Posts

·
Registered
Joined
·
76,567 Posts
Discussion Starter #12
First Round

(1)Nina Stojanovic (SRB) d. (SE)Dejana Radanovic (SRB) 26 63 64
Richel Hogenkamp (NED) d. (Q)Eleonora Molinaro (LUX) 64 64
(Q)Jaqueline Adina Cristian (ROU) d. Isabella Shinikova (BUL) 76(5) 62
Olga Govortsova (BLR) d. (5)Tamara Korpatsch (GER) 64 64

(3)Margarita Gasparyan (RUS) d. Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 64 62
Magdalena Frech (POL) d. (LL)Sofia Shapatava (GEO) 61 62
(Q)Gaelle Desperrier (FRA) d. (wc)Carole Monnet (FRA) 64 61
(7)Ysaline Bonaventure (BEL) d. (Q)Manon Arcangioli (FRA) 61 06 63

(6)Natalia Vikhlyantseva (RUS) d. (wc)Tessah Andrianjafitrimo (FRA) 63 63
(wc)Audrey Albie (FRA) d. (Q)Clara Tauson (DEN) 64 64
Rebecca Sramkova (SVK) d. Cristina Bucsa (ESP) 63 63
(4)Katarina Zavatska (UKR) d. (wc)Myrtille Georges (FRA) 76(5) 67(4) 62

(8)Anna-Lena Friedsam (GER) d. (Q)Conny Perrin (SUI) 64 64
Oceane Dodin (FRA) d. (SE)Harmony Tan (FRA) 26 64 61
(Q)Raluca Georgiana Serban (CYP) d. (Q)Anna Zaja (GER) 64 60
(2)Arantxa Rus (NED) d. Elena Gabriela Ruse (ROU) 46 61 61
 

·
Good Luck Caro in 2019!
Joined
·
180,954 Posts
Doubles:

QF: Gorgodze/Serban (GEO/CYP) d. (4)Cascino/Lechemia (FRA/FRA) 6-3, 6-0
QF: Bassols Ribera/Parrizas-Diaz (ESP/ESP) d. (2)Gasparyan/Govortsova (RUS/BLR) w.o.

SF: Cristian/Ruse (ROU/ROU) d. (1)Sizikova/Stojanovic (RUS/SRB) 6-1, 4-6, 10-8.
SF: Gorgodze/Serban (GEO/CYP) d. Bassols Ribera/Parrizas-Diaz (ESP/ESP) 6-4, 6-0. :)
 

·
Registered
Joined
·
76,567 Posts
Discussion Starter #17
Quarterfinals

Olga Govortsova (BLR) d. (1)Nina Stojanovic (SRB) 63 62
(7)Ysaline Bonaventure (BEL) d. Magdalena Frech (POL) 26 63 76(5)

(6)Natalia Vikhlyantseva (RUS) d. Rebecca Sramkova (SVK) 64 62
(2)Arantxa Rus (NED) d. (8)Anna-Lena Friedsam (GER) 63 64
 

·
Registered
Joined
·
76,567 Posts
Discussion Starter #20
Semifinals

(7)Ysaline Bonaventure (BEL) d. Olga Govortsova (BLR) 67(7) 75 76(4)
(2)Arantxa Rus (NED) d. (6)Natalia Vikhlyantseva (RUS) 64 75
 
1 - 20 of 23 Posts
Top