Tennis Forum banner

1 - 10 of 10 Posts

·
Team WTAworld, Senior Member
Joined
·
77,838 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
$25.000 Ystad (SWE)

YSB Swedish Ladies



Ystad Tennisklubb

Surface: Clay - Outdoor

Last Year Winners

2009 ($25k) : (1)Lenka Wienerova (SVK) d. Melanie Klaffner (AUT) 61 76(3)
2010 ($25k) : (1/wc)Sofia Arvidsson (SWE) d. (4)Valeria Savinykh (RUS) 63 61
2011 ($25k) : Dia Evtimova (BUL) d. Jana Cepelova (SVK) 63 64
2012 ($25k) : (Q)Carina Witthoeft (GER) d. (7)Valeria Solovieva (RUS) 62 61
2013 ($25k) : (5)Danka Kovinic (MNE) d. (3)Melanie Klaffner (AUT) 63 63
2014 ($25k) : (3)Nastja Kolar (SLO) d. (7)Sandra Zaniewska (POL) 64 64
2015 ($25k) : (4)Rebecca Peterson (SWE) d. (5)Mathilde Johansson (FRA) 62 61
2016 ($25k) : (1)Susanne Celik (SWE) d. (8)Akgul Amanmuradova (UZB) 61 63
2017 ($25k) : (1)Quirine Lemoine (NED) d. (8)Melanie Stokke (NOR) 16 64 63
2018 ($25k) : (4)Kaja Juvan (SLO) d. (3)Andreea Amalia Rosca (ROU) 26 75 61



Acceptance List

2019 Draws

Singles Qualifying Draw


(1)Clara Tauson (DEN) v BYE
(10)Laura Svatikova (SVK) d. Victoria Carlsten (SWE) 64 64

(2)Mallaurie Noel (FRA) v BYE
(15)Julita Saner (SWE) d. Elin Vilen (SWE) 62 60

(3)Anastasia Pribylova (RUS) v BYE
(13)Kajsa Rinaldo Persson (SWE) d. Sara Dahlstrom (SWE) 60 61

(4)Iva Primorac (CRO) v BYE
(9)Emily Arbuthnott (GBR) d. Maria Zotova (RUS) 60 62

(5)Melanie Stokke (NOR) v BYE
(14)Astrid Wanja Brune Olsen (NOR) d. (wc)Anette Munozova (SWE) 60 60

(6)Viktoria Morvayova (SVK) v BYE
Maria Petrovic (SWE) d. (16)Sydney Berlin (SWE) 61 61

(wc)Jacquline Nylander Altelius (SWE) d. (7)Joana Eidukonyte (LTU) 46 76(6) 10-7
(11)Alexandra Viktorovitch (SWE) d. Julia Lovqvist (SWE) 75 26 13-11

(8)Rosalie van der Hoek (NED) d. Fanny Norin (SWE) 62 61
(12)Sapfo Sakellaridi (GRE) d. Matilda Lenngren (SWE) 60 60

Qualifying Round

(1)Clara Tauson (DEN) d. (10)Laura Svatikova (SVK) 64 61
(2)Mallaurie Noel (FRA) d. (15)Julita Saner (SWE) 62 64
(13)Kajsa Rinaldo Persson (SWE) d. (3)Anastasia Pribylova (RUS) 76(3) 62
(4)Iva Primorac (CRO) d. (9)Emily Arbuthnott (GBR) 63 63
(5)Melanie Stokke (NOR) d. (14)Astrid Wanja Brune Olsen (NOR) 60 46 10-7
(6)Viktoria Morvayova (SVK) d. Maria Petrovic (SWE) 62 62
(11)Alexandra Viktorovitch (SWE) d. (wc)Jacquline Nylander Altelius (SWE) 76(6) 63
(12)Sapfo Sakellaridi (GRE) d. (8)Rosalie van der Hoek (NED) 60 62

Singles Main Draw

(1)Danka Kovinic (MNE) d. (IR)Anna Morgina (RUS) 64 62
(Q)Melanie Stokke (NOR) d. Lisa Matviyenko (GER) 76(8) 63
(Q)Clara Tauson (DEN) d. (Q)Alexandra Viktorovitch (SWE) 62 63
(8)Andrea Lazaro Garcia (ESP) d. (Q)Mallaurie Noel (FRA) 76(7) 64

(3)Quirine Lemoine (NED) d. (IR)Melanie Klaffner (AUT) 63 62
Lina Gjorcheska (MKD) d. (IR)Malene Helgo (NOR) 64 62
Cindy Burger (NED) d. (Q)Kajsa Rinaldo Persson (SWE) 61 62
(6)Anastasiya Komardina (RUS) d. (IR)Nefisa Berberovic (BIH) 75 46 61

(5)Mirjam Bjorklund (SWE) d. (IR)Ekaterina Makarova (RUS) 62 62
Victoria Kan (RUS) d. Irene Burillo Escorihuela (ESP) 62 63
(wc)Marina Yudanov (SWE) d. (Q)Sapfo Sakellaridi (GRE) 64 63
(Q)Iva Primorac (CRO) d. (4)Anna Danilina (KAZ) 64 41 Ret.

(7)Jule Niemeier (GER) d. (wc)Ida Jarlskog (SWE) 63 61
Despina Papamichail (GRE) d. (Q)Viktoria Morvayova (SVK) 64 61
(wc)Fanny Ostlund (SWE) d. (wc)Julia Rosenqvist (SWE) 46 61 75
(2)Richel Hogenkamp (NED) d. Romy Koelzer (GER) 61 64

Second Round

(1)Danka Kovinic (MNE) d. (Q)Melanie Stokke (NOR) 61 64
(Q)Clara Tauson (DEN) d. (8)Andrea Lazaro Garcia (ESP) 60 62

Lina Gjorcheska (MKD) d. (3)Quirine Lemoine (NED) 76(3) 36 63
(6)Anastasiya Komardina (RUS) d. Cindy Burger (NED) 64 16 61

(5)Mirjam Bjorklund (SWE) d. Victoria Kan (RUS) 62 64
(Q)Iva Primorac (CRO) d. (wc)Marina Yudanov (SWE) 63 61

(7)Jule Niemeier (GER) d. Despina Papamichail (GRE) 64 63
(2)Richel Hogenkamp (NED) d. (wc)Fanny Ostlund (SWE) 64 62

Quarterfinal

(1)Danka Kovinic (MNE) d. (Q)Clara Tauson (DEN) 76(4) 62
(6)Anastasiya Komardina (RUS) d. Lina Gjorcheska (MKD) 61 62

(5)Mirjam Bjorklund (SWE) d. (Q)Iva Primorac (CRO) 61 60
(2)Richel Hogenkamp (NED) d. (7)Jule Niemeier (GER) 60 64

Semifinal

(1)Danka Kovinic (MNE) d. (6)Anastasiya Komardina (RUS) 63 60
(2)Richel Hogenkamp (NED) d. (5)Mirjam Bjorklund (SWE) 46 64 76(4)

Final

(1)Danka Kovinic (MNE) d. (2)Richel Hogenkamp (NED) 26 63 63

Doubles Main Draw

(1)Lemoine/Van der Hoek (NED/NED) d. Sakellaridi/Saner (GRE/SWE) 61 62
Gjorcheska/Komardina (MKD/RUS) d. Berberovic/Makarova (BIH/RUS) 26 62 10-3
Brune Olsen/Helgo (NOR/NOR) d. (3)Klaffner/Morgina (AUT/RUS) 63 67(1) 10-7
Pribylova/Zotova (RUS/RUS) d. Matviyenko/Primorac (GER/CRO) w.o.

Eidukonyte/Svatikova (LTU/SVK) d. Nylander Altelius/Viktorovitch (SWE/SWE) 46 62 10-5
(4)Burillo Escorihuela/Lazaro Garcia (ESP/ESP) d. Rosenqvist/Yudanov (SWE/SWE) 64 16 10-8
Jarlskog/Ostlund (SWE/SWE) d. Lenngren/Vilen (SWE/SWE) 60 62
(2)Arbuthnott/Danilina (GBR/KAZ) d. Berlin/Norin (SWE/SWE) 61 61

Quarterfinal

Gjorcheska/Komardina (MKD/RUS) d. (1)Lemoine/Van der Hoek (NED/NED) 61 46 10-8
Brune Olsen/Helgo (NOR/NOR) d. Pribylova/Zotova (RUS/RUS) 64 60

(4)Burillo Escorihuela/Lazaro Garcia (ESP/ESP) d. Eidukonyte/Svatikova (LTU/SVK) 64 62
(2)Arbuthnott/Danilina (GBR/KAZ) d. Jarlskog/Ostlund (SWE/SWE) 63 63

Semifinal

Gjorcheska/Komardina (MKD/RUS) d. Brune Olsen/Helgo (NOR/NOR) 62 62
(2)Arbuthnott/Danilina (GBR/KAZ) d. (4)Burillo Escorihuela/Lazaro Garcia (ESP/ESP) 64 60

Final

(2)Arbuthnott/Danilina (GBR/KAZ) d. Gjorcheska/Komardina (MKD/RUS) 36 62 10-4
 

·
Registered
Joined
·
24,901 Posts
Re: W25 Ystad (SWE) 2019 | Jun 17

Will Fran go for the hattrick?
 

·
Team WTAworld, Senior Member
Joined
·
77,838 Posts
Discussion Starter #3
Re: W25 Ystad (SWE) 2019 | Jun 17 (Qualifying Draw)

Singles Main Draw

(1)Danka Kovinic (MNE) v (IR)Anna Morgina (RUS)
Lisa Matviyenko (GER) v Q
Q v Q
(8)Andrea Lazaro Garcia (ESP) v Q

(3)Quirine Lemoine (NED) v (IR)Melanie Klaffner (AUT)
(IR)Malene Helgo (NOR) v Lina Gjorcheska (MKD)
Cindy Burger (NED) v Q
(6)Anastasiya Komardina (RUS) v (IR)Nefisa Berberovic (BIH)

(5)Mirjam Bjorklund (SWE) v (IR)Ekaterina Makarova (RUS)
Victoria Kan (RUS) v Irene Burillo Escorihuela (ESP)
(wc)Marina Yudanov (SWE) v Q
(4)Anna Danilina (KAZ) v Q

(7)Jule Niemeier (GER) v (wc)Ida Jarlskog (SWE)
Despina Papamichail (GRE) v Q
(wc)Julia Rosenqvist (SWE) v (wc)Fanny Ostlund (SWE)
(2)Richel Hogenkamp (NED) v Romy Koelzer (GER)
 
1 - 10 of 10 Posts
Top