Tennis Forum banner

1 - 9 of 9 Posts

·
Registered
Joined
·
77,045 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
W25 TRNAVA (SVK)

2020 "1ST EMPIRE WOMEN'S INDOOR 25.000 USD"


Surface: Hard - Indoor

Acceptance List

Last Years Winners


2015 ($10k) : (wc)Anastasija Sevastova (LAT) d. (1)Reka-Luca Jani (HUN) 61 76(3)
2016 ($10k) : (2)Ekaterina Alexandrova (RUS) d. (4)Karolina Muchova (SVK) 61 63
2017 ($15k) : Pernilla Mendesova (CZE) d. (2)Michaela Honcova (SVK) 62 67(2) 76(4)
2018 ($15k) : Anastasia Detiuc (MDA) d. (JE)Sofya Lansere (RUS) 57 60 63
2019 ($25k) : (Q)Lucie Hradecka (CZE) d. Kristina Kucova (SVK) 64 36 76(0)
2019 ($25k) : Isabella Shinikova (BUL) d. Denisa Allertova (CZE) 61 63



2020 Draws
Singles Qualifying Draw


(wc)Bianca Behulova (SVK) d. (1)Lucia Bronzetti (ITA) 76(9) 61
(13)Irina Khromacheva (RUS) d. Justina Mikulskyte (LTU) 64 63

Ilona Georgiana Ghioroaie (ROU) d. (2)Irene Burillo Escorihuela (ESP) 64 60
(9)Olga Saez Larra (ESP) d. (wc)Eva Platenikova (SVK) 63 61

(3)Raluca Georgiana Serban (CYP) d. (wc)Francesca Andrea Feodorov (ROU) 62 60
Monika Kilnarova (CZE) d. (11)Dea Herdzelas (BIH) 46 63 10-2

Timea Jaruskova (SVK) d. (4)Cristiana Ferrando (ITA) 61 75
(12)Vlada Koval (RUS) d. Ange Oby Kajuru (JPN) 76(1) 75

Yuriko Lily Miyazaki (JPN) d. (5)Miriam Bianca Bulgaru (ROU) 62 61
(16)Camilla Rosatello (ITA) d. (wc)Katarina Kuzmova (SVK) 63 63

(6)Ioana Loredana Rosca (ROU) d. Nikola Tomanova (CZE) 63 62
(10)Ganna Poznikhirenko (UKR) d. Barbora Miklova (CZE) 16 63 10-8

(7)Andrea Lazaro Garcia (ESP) d. Magdalena Pantuckova (CZE) 64 67(5) 10-3
Aneta Laboutkova (CZE) d. (15)Tatiana Pieri (ITA) 61 63

(8)Lina Gjorcheska (MKD) d. Vivien Juhaszova (SVK) 63 62
Denisa Hindova (CZE) d. (14)Nina Potocnik (SLO) 75 61

Final Round

(13)Irina Khromacheva (RUS) d. (wc)Bianca Behulova (SVK) 75 63
Ilona Georgiana Ghioroaie (ROU) d. (9)Olga Saez Larra (ESP) 60 63
(3)Raluca Georgiana Serban (CYP) d. Monika Kilnarova (CZE) 61 26 10-6
(12)Vlada Koval (RUS) d. Timea Jaruskova (SVK) 63 63
Yuriko Lily Miyazaki (JPN) d. (16)Camilla Rosatello (ITA) 61 60
(6)Ioana Loredana Rosca (ROU) d. (10)Ganna Poznikhirenko (UKR) 76(3) 63
(7)Andrea Lazaro Garcia (ESP) d. Aneta Laboutkova (CZE) 63 64
(8)Lina Gjorcheska (MKD) d. Denisa Hindova (CZE) 62 62

Singles Main Draw

(Q)Raluca Georgiana Serban (CYP) d. (1)Tamara Korpatsch (GER) 63 64
Stephanie Wagner (GER) d. Kathinka Von Deichmann (LIE) 36 63 61
Victoria Kan (RUS) d. Ylena In-Albon (SUI) 64 63
(SR)Miriam Kolodziejova (CZE) d. (7)Anna Bondar (HUN) 26 64 63

(Q)Andrea Lazaro Garcia (ESP) d. (3)Elitsa Kostova (BUL) 63 63
Sofya Lansere (RUS) d. (Q)Ioana Loredana Rosca (ROU) 63 16 62
(Q)Irina Khromacheva (RUS) d. (Q)Ilona Georgiana Ghioroaie (ROU) 64 75
(5)Conny Perrin (SUI) d. (wc)Romana Cisovska (SVK) 36 61 62

Alexandra Cadantu (ROU) d. (6)Laura-Ioana Paar (ROU) 63 63
(Q)Yuriko Lily Miyazaki (JPN) d. Lucie Hradecka (CZE) 62 62
(wc)Viktoria Morvayova (SVK) d. Jessica Pieri (ITA) 62 75
(Q)Lina Gjorcheska (MKD) d. (4)Reka-Luca Jani (HUN) 63 61

(8)Vera Zvonareva (RUS) d. (LL)Ganna Poznikhirenko (UKR) 60 60
(Q)Vlada Koval (RUS) d. Susan Bandecchi (SUI) 36 75 64
Tena Lukas (CRO) d. (wc)Tereza Mihalikova (SVK) 63 36 64
(2)Kristina Kucova (SVK) d. (wc)Radka Zelnickova (SVK) 60 61

Second Round

(Q)Raluca Georgiana Serban (CYP) d. Stephanie Wagner (GER) 36 61 76(4)
Victoria Kan (RUS) d. (SR)Miriam Kolodziejova (CZE) 63 61

Sofya Lansere (RUS) d. (Q)Andrea Lazaro Garcia (ESP) 76(6) 64
(Q)Irina Khromacheva (RUS) d. (5)Conny Perrin (SUI) 62 63

Alexandra Cadantu (ROU) d. (Q)Yuriko Lily Miyazaki (JPN) 76(5) 63
(Q)Lina Gjorcheska (MKD) d. (wc)Viktoria Morvayova (CZE) 57 64 64

(Q)Vlada Koval (RUS) d. (8)Vera Zvonareva (RUS) 63 64
(2)Kristina Kucova (CZE) d. Tena Lukas (CRO) 62 62

Quarterfinals

Victoria Kan (RUS) d. (Q)Raluca Georgiana Serban (CYP) 36 76(4) 64
Sofya Lansere (RUS) d. (Q)Irina Khromacheva (RUS) 67(8) 76(5) 40 ret.

(Q)Lina Gjorcheska (MKD) d. Alexandra Cadantu (ROU) 63 62
(Q)Vlada Koval (RUS) d. (2)Kristina Kucova (CZE) 63 61

Semifinals

Sofya Lansere (RUS) d. Victoria Kan (RUS) 46 64 76(10)
(Q)Lina Gjorcheska (MKD) d. (Q)Vlada Koval (RUS) 63 63

Final

Sofya Lansere (RUS) d. (Q)Lina Gjorcheska (MKD) 62 63

Doubles Main Draw

(1)Gjorcheska/Khromacheva (MKD/RUS) d. Laboutkova/Tomanova (CZE/CZE) 64 62
Mikulskyte/Rosca (LTU/ROU) d. Ferrando/Rosatello (ITA/ITA) 67(2) 76(4) 10-7
(4)Koval/Lansere (RUS/RUS) d. Cadantu/Skamlova (ROU/SVK) 75 57 10-6
Kan/Poznikhirenko (RUS/UKR) d. (wc)Cisovska/Zelnickova (SVK/SVK) 62 64

Kolodziejova/Paar (CZE/ROU) d. Herdzelas/Potocnik (BIH/SLO) 62 62
(3)In-Albon/Perrin (SUI/SUI) d. Juhaszova/Kostova (SVK/BUL) 75 64
Bulgaru/Jani (ROU/HUN) d. Burillo Escorihuela/Lazaro Garcia (ESP/ESP) 75 64
(2)Bondar/Mihalikova (HUN/SVK) d. Bandecchi/Serban (SUI/CYP) 63 76(6)

Quarterfinals

(1)Gjorcheska/Khromacheva (MKD/RUS) d. Mikulskyte/Rosca (LTU/ROU) 64 64
Kan/Poznikhirenko (RUS/UKR) d. (4)Koval/Lansere (RUS/RUS) 76(3) 63

Kolodziejova/Paar (CZE/ROU) d. (3)In-Albon/Perrin (SUI/SUI) 62 75
Bulgaru/Jani (ROU/HUN) d. (2)Bondar/Mihalikova (HUN/SVK) 76(1) 64

Semifinals

Kan/Poznikhirenko (RUS/UKR) d. (1)Gjorcheska/Khromacheva (MKD/RUS) w.o.
Kolodziejova/Paar (CZE/ROU) d. Bulgaru/Jani (ROU/HUN) 26 64 10-7

Final

Kolodziejova/Paar (CZE/ROU) d. Kan/Poznikhirenko (RUS/UKR) 61 61
 

·
Registered
Joined
·
77,045 Posts
Discussion Starter #2
MD

(1)Korpatsch v Q
Wagner v Von Deichmann
In-Albon v Kan
(7)Bondar v (SR)Kolodziejova

(3)Kostova v Q
Q v Lansere
Q v Q
(5)Perrin v (wc)Cisovska

(6)Paar v Cadantu
Hradecka v Q
J.Pieri v (wc)Morvayova
(4)Jani v Q

(8)Zvonareva v Q
Q v Bandecchi
(wc)Mihailkova v Lukas
(2)Kucova v (wc)Zelnickova
 

·
Registered
Joined
·
77,045 Posts
Discussion Starter #4
First Round

(Q)Raluca Georgiana Serban (CYP) d. (1)Tamara Korpatsch (GER) 63 64
Stephanie Wagner (GER) d. Kathinka Von Deichmann (LIE) 36 63 61
Victoria Kan (RUS) d. Ylena In-Albon (SUI) 64 63
(SR)Miriam Kolodziejova (CZE) d. (7)Anna Bondar (HUN) 26 64 63

(Q)Andrea Lazaro Garcia (ESP) d. (3)Elitsa Kostova (BUL) 63 63
Sofya Lansere (RUS) d. (Q)Ioana Loredana Rosca (ROU) 63 16 62
(Q)Irina Khromacheva (RUS) d. (Q)Ilona Georgiana Ghioroaie (ROU) 64 75
(5)Conny Perrin (SUI) d. (wc)Romana Cisovska (SVK) 36 61 62

Alexandra Cadantu (ROU) d. (6)Laura-Ioana Paar (ROU) 63 63
(Q)Yuriko Lily Miyazaki (JPN) d. Lucie Hradecka (CZE) 62 62
(wc)Viktoria Morvayova (SVK) d. Jessica Pieri (ITA) 62 75
(Q)Lina Gjorcheska (MKD) d. (4)Reka-Luca Jani (HUN) 63 61

(8)Vera Zvonareva (RUS) d. (LL)Ganna Poznikhirenko (UKR) 60 60
(Q)Vlada Koval (RUS) d. Susan Bandecchi (SUI) 36 75 64
Tena Lukas (CRO) d. (wc)Tereza Mihalikova (SVK) 63 36 64
(2)Kristina Kucova (SVK) d. (wc)Radka Zelnickova (SVK) 60 61
 

·
Registered
Joined
·
11,956 Posts
Kucova is through to the quarter finals - would like to see her go all the way. She’s too good to be ranked as low as 171.
 

·
Registered
Joined
·
11,956 Posts
Kucova and Cadantu are out in the quarterfinals - this is turning into another week where all the players I want to see win do the opposite!
 

·
Registered
Joined
·
77,045 Posts
Discussion Starter #8
Semifinals

Sofya Lansere (RUS) d. Victoria Kan (RUS) 46 64 76(10)
(Q)Lina Gjorcheska (MKD) d. (Q)Vlada Koval (RUS) 63 63
 
1 - 9 of 9 Posts
Top