Tennis Forum banner
1 - 20 of 21 Posts

·
Registered
Joined
·
80,576 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
W25 SELVA GARDENA (ITA)
ITF WOMEN VAL GARDENA SÜDTIROL RAIFFEISEN
Pink Poster Font Magenta Beauty


Field house Wood Architecture Flooring Hall



Surface: Hard - Indoor


Last Years Winners

2020 ($25k) : (Q)Qinwen Zheng (CHN) d. Lea Boskovic (CRO) 67(0) 60 63

Clothing Footwear World Technology Youth



Acceptance List

2021 Draws
Singles Qualifying Draw


(wc)Eleonora Alvisi (ITA) d. (1)Viktoria Morvayova (SVK) 52 ret.
Angelica Raggi (ITA) d. (13)Tina Cvetkovic (SLO) 63 64

(2)Nuria Brancaccio (ITA) d. Sara Gambogi (ITA) 62 16 10-2
(15)Veronika Erjavec (SLO) d. Bojana Klincov (SUI) 64 61

(3)Dalila Spiteri (ITA) d. (wc)Caterina Odorizzi (ITA) 61 60
Jennifer Ruggeri (ITA) d. (12)Alicia Barnett (GBR) 63 26 10-7

(4)Sinja Kraus (AUT) d. (wc)Samira De Stefano (ITA) 63 62
(14)Anna Gabric (GER) d. Isabelle Haverlag (NED) 63 64

(5)Olga Helmi (DEN) d. Arianna Zucchini (ITA) 16 61 11-9
(16)Tina Nadine Smith (AUS) d. Marion Viertler (ITA) 62 63

(6)Moyuka Uchijima (JPN) d. Clara Vlasselaer (BEL) 64 06 17-15
(10)Aurora Zantedeschi (ITA) d. Verena Hofer (ITA) 62 62

(7)Jessica Failla (ITA) d. (wc)Franziska Daum (ITA) 61 60
(9)Zeynep Sonmez (TUR) d. (wc)Alessia Piccoliori (ITA) 60 60

(8)Valentina Ryser (SUI) d. Fiona Ganz (SUI) 64 36 10-2
(11)Jessie Aney (USA) d. Olga Parres Azcoitia (ESP) 61 61

Final Round

Angelica Raggi (ITA) d. (wc)Eleonora Alvisi (ITA) 61 60
(2)Nuria Brancaccio (ITA) d. (15)Veronika Erjavec (SLO) 62 63
(3)Dalila Spiteri (ITA) d. Jennifer Ruggeri (ITA) 62 63
(14)Anna Gabric (GER) d. (4)Sinja Kraus (AUT) 36 76(6) 10-6
(16)Tina Nadine Smith (AUS) d. (5)Olga Helmi (DEN) 61 62
(6)Moyuka Uchijima (JPN) d. (10)Aurora Zantedeschi (ITA) 62 62
(7)Jessica Failla (ITA) v (9)Zeynep Sonmez (TUR)
(11)Jessie Aney (USA) d. (8)Valentina Ryser (SUI) 76(6) 61

Singles Main Draw

(1)Ylena In-Albon (SUI) d. Francisca Jorge (POR) 75 33 ret.
(Q)Anna Gabric (GER) d. (Q)Nuria Brancaccio (ITA) 46 76(5) 63
Yue Yuan (CHN) d. (wc)Federica Urgesi (ITA) 61 61
(7)Marina Bassols Ribera (ESP) d. (wc)Laura Mair (ITA) 64 64

(Q)Jessie Aney (USA) d. (4)Jana Fett (CRO) 76(5) 75
Elsa Jacquemot (FRA) d. (Q)Dalila Spiteri (ITA) 64 62
(wc)Lisa Pigato (ITA) d. (wc)Melania Delai (ITA) 64 76(2)
(8)Natalija Stevanovic (SRB) d. Sada Nahimana (BDI) 76(9) 26 62

(5)Marina Di Giuseppe (ITA) d. Antonia Ruzic (CRO) 64 30 ret.
Erika Andreeva (RUS) d. (Q)Jessica Failla (USA) 64 61
Diana Marcinkevica (LAT) d. Eudice Chong (HKG) 61 76(3)
(3)Seone Mendez (AUS) d. (Q)Angelica Raggi (ITA) 63 61

(Q)Moyuka Uchijima (JPN) d. (6)Joanne Zuger (SUI) 64 76(5)
Stephanie Wagner (GER) d. Tena Lukas (CRO) 62 62
(Q)Tina Nadine Smith (AUS) d. (LL)Sinja Kraus (AUT) 63 63
(2)Susan Bandecchi (SUI) d. (JE)Alexandra Vecic (GER) 63 62

Second Round

(1)Ylena In-Albon (SUI) d. (Q)Anna Gabric (GER) 62 57 62
Yue Yuan (CHN) d. (7)Marina Bassols Ribera (ESP) 62 61

Elsa Jacquemot (FRA) d. (Q)Jessie Aney (USA) 67(2) 76(5) 62
(8)Natalija Stevanovic (SRB) d. (wc)Lisa Pigato (ITA) 63 64

Erika Andreeva (RUS) d. (5)Marina Di Giuseppe (ITA) 26 63 76(4)
(3)Seone Mendez (AUS) d. Diana Marcinkevica (LAT) w.o.

Stephanie Wagner (GER) d. (Q)Moyuka Uchijima (JPN) 63 62
(2)Susan Bandecchi (SUI) d. (Q)Tina Nadine Smith (AUS) 75 62

Quarterfinals

Yue Yuan (CHN) d. (1)Ylena In-Albon (SUI) 62 76(3)
Elsa Jacquemot (FRA) d. (8)Natalija Stevanovic (SRB) 60 22 ret.

Erika Andreeva (RUS) d. (3)Seone Mendez (AUS) 60 63
Stephanie Wagner (GER) d. (2)Susan Bandecchi (SUI) 61 26 64

Semifinals

Yue Yuan (CHN) d. Elsa Jacquemot (FRA) 64 36 61
Erika Andreeva (RUS) d. Stephanie Wagner (GER) 63 62

Final

Yue Yuan (CHN) d. Erika Andreeva (RUS) 62 76(4)

Doubles Main Draw

(1)Barnett/Nicholls (GBR/GBR) d. Cvetkovic/Erjavec (SLO/SLO) 61 62
(wc)Hofer/Mair (ITA/ITA) d. Piccoliori/Viertler (ITA/ITA) 63 63
Knoll/Zuger (SUI/SUI) d. (4)Haverlag/Jorge (NED/POR) 75 76(2)
(wc)Alvisi/Urgesi (ITA/ITA) d. Brancaccio/Zantedeschi (ITA/ITA) 46 63 10-7

Aney/Failla (USA/USA) d. Delai/Raggi (ITA/ITA) 62 64
Mendez/Spiteri (AUS/ITA) d. (3)Parres Azcoitia/Pigato (ESP/ITA) 64 63
Amanmuradova/Ng (UZB/HKG) d. Ruggeri/Zucchini (ITA/ITA) 67(5) 76(7) 11-9
(2)Chong/Uchijima (HKG/JPN) d. (wc)Kostiuk/Odorizzi (UKR/ITA) 62 61

Quarterfinals

(1)Barnett/Nicholls (GBR/GBR) d. (wc)Hofer/Mair (ITA/ITA) 63 61
Knoll/Zuger (SUI/SUI) d. (wc)Alvisi/Urgesi (ITA/ITA) 60 76(3)

Aney/Failla (USA/USA) d. Mendez/Spiteri (AUS/ITA) 63 64
(2)Chong/Uchijima (HKG/JPN) d. Amanmuradova/Ng (UZB/HKG) 64 62

Semifinals

(1)Barnett/Nicholls (GBR/GBR) d. Knoll/Zuger (SUI/SUI) 36 64 10-7
(2)Chong/Uchijima (HKG/JPN) d. Aney/Failla (USA/USA) 64 63

Final

(2)Chong/Uchijima (HKG/JPN) d. (1)Barnett/Nicholls (GBR/GBR) 62 61
 

·
Retired
Joined
·
8,077 Posts
Singles Qualifying Draw

(1)Viktoria Morvayova (SVK) v (wc)Eleonora Alvisi (ITA)
(13)Tina Cvetkovic (SLO) v Angelica Raggi (ITA)

(2)Nuria Brancaccio (ITA) v Sara Gambogi (ITA)
(15)Veronika Erjavec (SLO) v Bojana Klincov (SUI)

(3)Dalila Spiteri (ITA) v (wc)Caterina Odorizzi (ITA)
(12)Alicia Barnett (GBR) v Jennifer Ruggeri (ITA)

(4)Sinja Kraus (AUT) v (wc)Samira De Stefano (ITA)
(14)Anna Gabric (GER) v Isabelle Haverlag (NED)

(5)Olga Helmi (DEN) v Arianna Zucchini (ITA)
(16)Tina Nadine Smith (AUS) v Marion Viertler (ITA)

(6)Moyuka Uchijima (JPN) v Clara Vlasselaer (BEL)
(10)Aurora Zantedeschi (ITA) v Verena Hofer (ITA)

(7)Jessica Failla (USA) v (wc)Franziska Daum (ITA)
(9)Zeynep Sonmez (TUR) v (wc)Alessia Piccoliori (ITA)

(8)Valentina Ryser (SUI) v Fiona Ganz (SUI)
(11)Jessie Aney (USA) v Olga Parres Azcoitia (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
80,576 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Singles Main Draw

(1)Ylena In-Albon (SUI) v Francisca Jorge (POR)
Q v Q
(wc)Federica Urgesi (ITA) v Yue Yuan (CHN)
(7)Marina Bassols Ribera (ESP) v (wc)Laura Mair (ITA)

(4)Jana Fett (CRO) v Q
Q v Elsa Jacquemot (FRA)
(wc)Melania Delai (ITA) v (wc)Lisa Pigato (ITA)
(8)Natalija Stevanovic (SRB) v Sada Nahimana (BDI)

(5)Marina Di Giuseppe (ITA) v Antonia Ruzic (CRO)
Erika Andreeva (RUS) v Q
Diana Marcinkevica (LAT) v Eudice Chong (HKG)
(3)Seone Mendez (AUS) v Q

(6)Joanne Zuger (SUI) v Q
Stephanie Wagner (GER) v Tena Lukas (CRO)
Q v (SR)Kathinka von Deichmann (LIE)
(2)Susan Bandecchi (SUI) v (JE)Alexandra Vecic (GER)
 

·
Registered
Joined
·
4,264 Posts
I wonder how far Ruzic will go; In the last four tournaments, she won 2 beating Babos and Shinikova in the finals, got to QF to lose to Kucova and a R1 exit in the last to Dea. She was outside 1000 in February, do not usually notice fast rise at these lower ranks since points go a long way, but still going from 1000+ to 349 in less than a year is remarkable. I do not want to hang a lot expectations on her, she is only 18, she can mark time, continue to improve while holding her current position.
 

·
Registered
Joined
·
80,576 Posts
Discussion Starter · #6 ·
First Round

(1)Ylena In-Albon (SUI) d. Francisca Jorge (POR) 75 33 ret.
(Q)Anna Gabric (GER) d. (Q)Nuria Brancaccio (ITA) 46 76(5) 63
Yue Yuan (CHN) d. (wc)Federica Urgesi (ITA) 61 61
(7)Marina Bassols Ribera (ESP) d. (wc)Laura Mair (ITA) 64 64

(Q)Jessie Aney (USA) d. (4)Jana Fett (CRO) 76(5) 75
Elsa Jacquemot (FRA) d. (Q)Dalila Spiteri (ITA) 64 62
(wc)Lisa Pigato (ITA) d. (wc)Melania Delai (ITA) 64 76(2)
(8)Natalija Stevanovic (SRB) d. Sada Nahimana (BDI) 76(9) 26 62

(5)Marina Di Giuseppe (ITA) d. Antonia Ruzic (CRO) 64 30 ret.
Erika Andreeva (RUS) d. (Q)Jessica Failla (USA) 64 61
Diana Marcinkevica (LAT) d. Eudice Chong (HKG) 61 76(3)
(3)Seone Mendez (AUS) d. (Q)Angelica Raggi (ITA) 63 61

(Q)Moyuka Uchijima (JPN) d. (6)Joanne Zuger (SUI) 64 76(5)
Stephanie Wagner (GER) d. Tena Lukas (CRO) 62 62
(Q)Tina Nadine Smith (AUS) d. (LL)Sinja Kraus (AUT) 63 63
(2)Susan Bandecchi (SUI) d. (JE)Alexandra Vecic (GER) 63 62
 

·
Registered
Joined
·
32,783 Posts
Fett :sad::sad:
 

·
Registered
Joined
·
80,576 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Second Round

(1)Ylena In-Albon (SUI) d. (Q)Anna Gabric (GER) 62 57 62
Yue Yuan (CHN) d. (7)Marina Bassols Ribera (ESP) 62 61

Elsa Jacquemot (FRA) d. (Q)Jessie Aney (USA) 67(2) 76(5) 62
(8)Natalija Stevanovic (SRB) d. (wc)Lisa Pigato (ITA) 63 64

Erika Andreeva (RUS) d. (5)Marina Di Giuseppe (ITA) 26 63 76(4)
(3)Seone Mendez (AUS) d. Diana Marcinkevica (LAT) w.o.

Stephanie Wagner (GER) d. (Q)Moyuka Uchijima (JPN) 63 62
(2)Susan Bandecchi (SUI) d. (Q)Tina Nadine Smith (AUS) 75 62
 

·
Registered
Joined
·
4,264 Posts
QF: Four players ranked in 300s into QF. Yuan takes out #1 In-Albon, outhitting her and being resilient in the second set 7-6. 18 yr olds Jacquemot and Andreeva also thru to QF. Andreeva with good wins over #3 & #5 seeds.
 

·
Registered
Joined
·
80,576 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Quarterfinals

Yue Yuan (CHN) d. (1)Ylena In-Albon (SUI) 62 76(3)
Elsa Jacquemot (FRA) d. (8)Natalija Stevanovic (SRB) 60 22 ret.

Erika Andreeva (RUS) d. (3)Seone Mendez (AUS) 60 63
Stephanie Wagner (GER) d. (2)Susan Bandecchi (SUI) 61 26 64
 

·
Registered
Joined
·
18,274 Posts
Q)Jessie Aney (USA) d. (4)Jana Fett (CRO) 76(5) 75

Ouch. Jana is unlikely to return where she once was. :(
 

·
Registered
Joined
·
4,264 Posts
17 yr old Russian Andreeva into the finals after defeating 3 good players. She faces Yuan who has been solid having taken out the #1 seed. Yuan is probably the favorite but Andreeva cannot be counted out. It will be a good match
 
1 - 20 of 21 Posts
Top