$25.000 Santa Margherita Di Pula (ITA)
$25.000 Santa Margherita Di Pula
Surface: Clay - Outdoor
Acceptance List
2019 Draws
Singles Qualifying Draw
(1)Corinna Dentoni (ITA) v BYE
(11)Giulia Crescenzi (ITA) d. Valentina Taddia (ITA) 61 60
(2)Jade Suvrijn (FRA) v BYE
(10)Anastasia Shaulskaya (RUS) d. (wc)Aino Alkio (FIN) 61 62
(3)Ana Lantigua de La Nuez (ESP) v BYE
(9)Anna Klasen (GER) d. Andreina Pino (ITA) 61 60
(4)Anna Ureke (RUS) d. Alessandra Pezzulla (ITA) 61 60
(8)Giorgia Marchetti (ITA) d. Barbara Dessolis (ITA) 62 61
Nicole Fossa Huergo (ITA) d. (5)Federica Bilardo (ITA) 63 46 10-4
(7)Lisa Ponomar (GER) d. Rachele Elisa Zingale (ITA) 60 60
(6)Linnea Malmqvist (SWE) d. Valeriya Denisenko (RUS) 62 61
Natasha Piludu (ITA) d. (12)Enola Chiesa (ITA) 64 40 Ret.
Qualifying Round
(1)Corinna Dentoni (ITA) d. (11)Giulia Crescenzi (ITA) 62 60
(2)Jade Suvrijn (FRA) d. (10)Anastasia Shaulskaya (RUS) 63 61
(3)Ana Lantigua de La Nuez (ESP) d. (9)Anna Klasen (GER) 75 64
(8)Giorgia Marchetti (ITA) d. (4)Anna Ureke (RUS) 61 64
(7)Lisa Ponomar (GER) d. Nicole Fossa Huergo (ITA) 75 75
(6)Linnea Malmqvist (SWE) d. Natasha Piludu (ITA) 61 60
Singles Main Draw
(1)Yuki Naito (JPN) d. (Q)Giorgia Marchetti (ITA) 64 61
(Q)Lisa Ponomar (GER) d. (Q)Jade Suvrijn (FRA) 76(5) 64
Tatiana Pieri (ITA) d. Angelica Moratelli (ITA) 61 26 63
(6)Deborah Chiesa (ITA) d. (Q)Linnea Malmqvist (SWE) 61 63
Amanda Carreras (GBR) d. (4)Kathinka von Deichmann (LIE) 36 75 63
(Q)Ana Lantigua de La Nuez (ESP) d. (wc)Lili Minich (GER) 62 62
Sara Cakarevic (FRA) d. Dalila Spiteri (ITA) 31 Ret.
(8)Amina Anshba (RUS) d. Kimberley Zimmermann (BEL) 62 61
(7)Lucia Bronzetti (ITA) d. (Q)Corinna Dentoni (ITA) 76(4) 63
Chiara Scholl (USA) d. (wc)Federica Rossi (ITA) 61 62
Ganna Poznikhirenko (UKR) d. (wc)Melania Delai (ITA) 36 62 63
(3)Stefania Rubini (ITA) d. (wc)Martina Biagianti (ITA) 61 61
(5)Elisabetta Cocciaretto (ITA) d. Lucrezia Stefanini (ITA) 63 63
Anastasia Detiuc (CZE) d. Camilla Scala (ITA) 40 Ret.
Estelle Cascino (FRA) d. Nina Potocnik (SLO) 36 63 62
(2)Tessah Andrianjafitrimo (FRA) d. Camilla Rosatello (ITA) 60 76(1)
Second Round
(1)Yuki Naito (JPN) d. (Q)Lisa Ponomar (GER) 63 36 61
Tatiana Pieri (ITA) d. (6)Deborah Chiesa (ITA) 76(3) 57 60
Amanda Carreras (GBR) d. (Q)Ana Lantigua de La Nuez (ESP) 63 60
(8)Amina Anshba (RUS) d. Sara Cakarevic (FRA) 63 75
(7)Lucia Bronzetti (ITA) d. Chiara Scholl (USA) 61 63
(3)Stefania Rubini (ITA) d. Ganna Poznikhirenko (UKR) 57 75 75
Anastasia Detiuc (CZE) d. (5)Elisabetta Cocciaretto (ITA) 64 63
(2)Tessah Andrianjafitrimo (FRA) d. Estelle Cascino (FRA) 63 46 63
Quarterfinal
(1)Yuki Naito (JPN) d. Tatiana Pieri (ITA) 64 75
Amanda Carreras (GBR) d. (8)Amina Anshba (RUS) 57 64 62
(7)Lucia Bronzetti (ITA) d. (3)Stefania Rubini (ITA) 62 61
(2)Tessah Andrianjafitrimo (FRA) d. Anastasia Detiuc (CZE) 63 62
Semifinal
(1)Yuki Naito (JPN) d. Amanda Carreras (GBR) 60 76(3)
(2)Tessah Andrianjafitrimo (FRA) d. (7)Lucia Bronzetti (ITA) 63 64
Final
(1)Yuki Naito (JPN) d. (2)Tessah Andrianjafitrimo (FRA) 36 75 62
Doubles Main Draw
(1)Cascino/Marchetti (FRA/ITA) v BYE
Klasen/Potocnik (GER/SLO) d. Bronzetti/Rosatello (ITA/ITA) 30 Ret.
(4)Von Deichmann/Zimmermann (LIE/BEL) d. Biagianti/Delai (ITA/ITA) 62 61
Chiesa/Rossi (ITA/ITA) d. Bilardo/Pieri (ITA/ITA) w.o.
Shaulskaya/Ureke (RUS/RUS) d. Alkio/Malmqvist (FIN/SWE) 76(4) 62
(3)Poznikhirenko/Scholl (UKR/USA) v BYE
Moratelli/Ponomar (ITA/GER) d. Dentoni/Lantigua De La Nuez (ITA/ESP) 63 61
(2)Anshba/Detiuc (RUS/CZE) v BYE
Quarterfinal
(1)Cascino/Marchetti (FRA/ITA) d. Klasen/Potocnik (GER/SLO) 63 63
(4)Von Deichmann/Zimmermann (LIE/BEL) d. Chiesa/Rossi (ITA/ITA) 57 64 10-7
(3)Poznikhirenko/Scholl (UKR/USA) d. Shaulskaya/Ureke (RUS/RUS) 63 63
(2)Anshba/Detiuc (RUS/CZE) d. Moratelli/Ponomar (ITA/GER) 63 46 10-6
Semifinal
(1)Cascino/Marchetti (FRA/ITA) d. (4)Von Deichmann/Zimmermann (LIE/BEL) 75 76(4)
(3)Poznikhirenko/Scholl (UKR/USA) d. (2)Anshba/Detiuc (RUS/CZE) 62 64
Final
(1)Cascino/Marchetti (FRA/ITA) d. (3)Poznikhirenko/Scholl (UKR/USA) 64 63
$25.000 Santa Margherita Di Pula
Surface: Clay - Outdoor
Acceptance List
2019 Draws
Singles Qualifying Draw
(1)Corinna Dentoni (ITA) v BYE
(11)Giulia Crescenzi (ITA) d. Valentina Taddia (ITA) 61 60
(2)Jade Suvrijn (FRA) v BYE
(10)Anastasia Shaulskaya (RUS) d. (wc)Aino Alkio (FIN) 61 62
(3)Ana Lantigua de La Nuez (ESP) v BYE
(9)Anna Klasen (GER) d. Andreina Pino (ITA) 61 60
(4)Anna Ureke (RUS) d. Alessandra Pezzulla (ITA) 61 60
(8)Giorgia Marchetti (ITA) d. Barbara Dessolis (ITA) 62 61
Nicole Fossa Huergo (ITA) d. (5)Federica Bilardo (ITA) 63 46 10-4
(7)Lisa Ponomar (GER) d. Rachele Elisa Zingale (ITA) 60 60
(6)Linnea Malmqvist (SWE) d. Valeriya Denisenko (RUS) 62 61
Natasha Piludu (ITA) d. (12)Enola Chiesa (ITA) 64 40 Ret.
Qualifying Round
(1)Corinna Dentoni (ITA) d. (11)Giulia Crescenzi (ITA) 62 60
(2)Jade Suvrijn (FRA) d. (10)Anastasia Shaulskaya (RUS) 63 61
(3)Ana Lantigua de La Nuez (ESP) d. (9)Anna Klasen (GER) 75 64
(8)Giorgia Marchetti (ITA) d. (4)Anna Ureke (RUS) 61 64
(7)Lisa Ponomar (GER) d. Nicole Fossa Huergo (ITA) 75 75
(6)Linnea Malmqvist (SWE) d. Natasha Piludu (ITA) 61 60
Singles Main Draw
(1)Yuki Naito (JPN) d. (Q)Giorgia Marchetti (ITA) 64 61
(Q)Lisa Ponomar (GER) d. (Q)Jade Suvrijn (FRA) 76(5) 64
Tatiana Pieri (ITA) d. Angelica Moratelli (ITA) 61 26 63
(6)Deborah Chiesa (ITA) d. (Q)Linnea Malmqvist (SWE) 61 63
Amanda Carreras (GBR) d. (4)Kathinka von Deichmann (LIE) 36 75 63
(Q)Ana Lantigua de La Nuez (ESP) d. (wc)Lili Minich (GER) 62 62
Sara Cakarevic (FRA) d. Dalila Spiteri (ITA) 31 Ret.
(8)Amina Anshba (RUS) d. Kimberley Zimmermann (BEL) 62 61
(7)Lucia Bronzetti (ITA) d. (Q)Corinna Dentoni (ITA) 76(4) 63
Chiara Scholl (USA) d. (wc)Federica Rossi (ITA) 61 62
Ganna Poznikhirenko (UKR) d. (wc)Melania Delai (ITA) 36 62 63
(3)Stefania Rubini (ITA) d. (wc)Martina Biagianti (ITA) 61 61
(5)Elisabetta Cocciaretto (ITA) d. Lucrezia Stefanini (ITA) 63 63
Anastasia Detiuc (CZE) d. Camilla Scala (ITA) 40 Ret.
Estelle Cascino (FRA) d. Nina Potocnik (SLO) 36 63 62
(2)Tessah Andrianjafitrimo (FRA) d. Camilla Rosatello (ITA) 60 76(1)
Second Round
(1)Yuki Naito (JPN) d. (Q)Lisa Ponomar (GER) 63 36 61
Tatiana Pieri (ITA) d. (6)Deborah Chiesa (ITA) 76(3) 57 60
Amanda Carreras (GBR) d. (Q)Ana Lantigua de La Nuez (ESP) 63 60
(8)Amina Anshba (RUS) d. Sara Cakarevic (FRA) 63 75
(7)Lucia Bronzetti (ITA) d. Chiara Scholl (USA) 61 63
(3)Stefania Rubini (ITA) d. Ganna Poznikhirenko (UKR) 57 75 75
Anastasia Detiuc (CZE) d. (5)Elisabetta Cocciaretto (ITA) 64 63
(2)Tessah Andrianjafitrimo (FRA) d. Estelle Cascino (FRA) 63 46 63
Quarterfinal
(1)Yuki Naito (JPN) d. Tatiana Pieri (ITA) 64 75
Amanda Carreras (GBR) d. (8)Amina Anshba (RUS) 57 64 62
(7)Lucia Bronzetti (ITA) d. (3)Stefania Rubini (ITA) 62 61
(2)Tessah Andrianjafitrimo (FRA) d. Anastasia Detiuc (CZE) 63 62
Semifinal
(1)Yuki Naito (JPN) d. Amanda Carreras (GBR) 60 76(3)
(2)Tessah Andrianjafitrimo (FRA) d. (7)Lucia Bronzetti (ITA) 63 64
Final
(1)Yuki Naito (JPN) d. (2)Tessah Andrianjafitrimo (FRA) 36 75 62
Doubles Main Draw
(1)Cascino/Marchetti (FRA/ITA) v BYE
Klasen/Potocnik (GER/SLO) d. Bronzetti/Rosatello (ITA/ITA) 30 Ret.
(4)Von Deichmann/Zimmermann (LIE/BEL) d. Biagianti/Delai (ITA/ITA) 62 61
Chiesa/Rossi (ITA/ITA) d. Bilardo/Pieri (ITA/ITA) w.o.
Shaulskaya/Ureke (RUS/RUS) d. Alkio/Malmqvist (FIN/SWE) 76(4) 62
(3)Poznikhirenko/Scholl (UKR/USA) v BYE
Moratelli/Ponomar (ITA/GER) d. Dentoni/Lantigua De La Nuez (ITA/ESP) 63 61
(2)Anshba/Detiuc (RUS/CZE) v BYE
Quarterfinal
(1)Cascino/Marchetti (FRA/ITA) d. Klasen/Potocnik (GER/SLO) 63 63
(4)Von Deichmann/Zimmermann (LIE/BEL) d. Chiesa/Rossi (ITA/ITA) 57 64 10-7
(3)Poznikhirenko/Scholl (UKR/USA) d. Shaulskaya/Ureke (RUS/RUS) 63 63
(2)Anshba/Detiuc (RUS/CZE) d. Moratelli/Ponomar (ITA/GER) 63 46 10-6
Semifinal
(1)Cascino/Marchetti (FRA/ITA) d. (4)Von Deichmann/Zimmermann (LIE/BEL) 75 76(4)
(3)Poznikhirenko/Scholl (UKR/USA) d. (2)Anshba/Detiuc (RUS/CZE) 62 64
Final
(1)Cascino/Marchetti (FRA/ITA) d. (3)Poznikhirenko/Scholl (UKR/USA) 64 63