Tennis Forum banner

1 - 8 of 8 Posts

·
Team WTAworld, Senior Member
Joined
·
77,867 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
$25.000 Minsk (BLR)

Marat Zverev Memorial Cup





Surface: Clay - Outdoor

Acceptance List

2019 Draws

Singles Qualifying Draw


Ekaterina Shalimova (RUS) d. (alt)Liubov Demidova (RUS) 60 60
Mihaela Djakovic (SRB) d. (15)Melanie Stokke (NOR) 36 63 15-13

(2)Victoria Kan (RUS) d. (wc)Eva Garkusha (RUS) 60 61
(12)Ekaterina Kazionova (RUS) d. Vlada Zvereva (BLR) 61 10 Ret.

(3)Iryna Shymanovich (BLR) d. Hanna Sokal (BLR) 62 64
(14)Daniela Vismane (LAT) d. (wc)Kristina Dmitruk (BLR) 62 63

(4)Sara Cakarevic (FRA) d. Kseniya Yersh (BLR) 61 62
Diana Demidova (RUS) d. (13)Ipek Oz (TUR) 61 10 Ret.

(5)Anastasia Detiuc (CZE) d. Tatsiana Sasnouskaya (BLR) 61 62
(10)Vlada Koval (RUS) d. (wc)Nika Shytkouskaya (BLR) 62 62

(6)Montserrat Gonzalez (PAR) d. Maria Daniels Sierra (RUS) 62 63
(9)Anastasia Pribylova (RUS) d. (wc)Alesya Yakubovich (BLR) 26 76(3) 10-5

(7)Sviatlana Pirazhenka (BLR) d. Ekaterina Ovcharenko (RUS) 64 64
(11)Alexandra Perper (MDA) d. (wc)Hanna Vinahradava (BLR) 60 60

(8)Ksenia Palkina (KGZ) d. Katsiaryna Skachkova (BLR) 64 46 10-7
Anna Ukolova (RUS) d. (16)Ilona Kremen (BLR) 36 62 10-7

Qualifying Round

Ekaterina Shalimova (RUS) d. Mihaela Djakovic (SRB) 64 67(3) 10-4
(2)Victoria Kan (RUS) d. (12)Ekaterina Kazionova (RUS) 62 63
(3)Iryna Shymanovich (BLR) d. (14)Daniela Vismane (LAT) 61 57 10-6
(4)Sara Cakarevic (FRA) d. Diana Demidova (RUS) 62 63
(5)Anastasia Detiuc (CZE) d. (10)Vlada Koval (RUS) 62 57 10-3
(6)Montserrat Gonzalez (PAR) d. (9)Anastasia Pribylova (RUS) 26 64 10-8
(7)Sviatlana Pirazhenka (BLR) d. (11)Alexandra Perper (MDA) 75 60
Anna Ukolova (RUS) d. (8)Ksenia Palkina (KGZ) 62 76(4)

Singles Main Draw

(IR)Georgia Andreea Craciun (ROU) d. (1)Valentina Ivakhnenko (RUS) 46 62 12 Ret.
(IR)Maryna Chernyshova (UKR) d. (Q)Anastasia Detiuc (CZE) 63 57 62
(Q)Iryna Shymanovich (BLR) d. (IR)Angelica Moratelli (ITA) 61 64
(6)Tessah Andrianjafitrimo (FRA) d. (Q)Sara Cakarevic (FRA) 36 75 63

(IR)Ekaterina Makarova (RUS) d. (4)Sofya Lansere (RUS) 64 61
(SE)Francesca Jones (GBR) d. (wc)Shalimar Talbi (BLR) 76(2) 26 76(5)
(Q)Victoria Kan (RUS) d. (8)Amina Anshba (RUS) 64 62
(7)Mirjam Bjorklund (SWE) d. (Q)Ekaterina Shalimova (RUS) 61 64

(wc)Viktoryia Kanapatskaya (BLR) d. (5)Olga Ianchuk (UKR) 51 Ret.
Irina Fetecau (ROU) d. Polina Leykina (RUS) 46 62 61
Anastasiya Komardina (RUS) d. (LL)Ekaterina Kazionova (RUS) 63 64
(3)Valeriya Strakhova (UKR) d. (Q)Anna Ukolova (RUS) 64 61

(wc)Katyarina Paulenka (BLR) d. (Q)Montserrat Gonzalez (PAR) 63 36 62
(Q)Alexandra Perper (MDA) d. Lina Gjorcheska (MKD) 26 64 63
(IR)Daria Lodikova (RUS) d. (wc)Anna Kubareva (BLR) 57 75 63
(2)Jaqueline Adina Cristian (ROU) d. Caroline Werner (GER) 50 Ret.

Second Round

(IR)Georgia Andreea Craciun (ROU) d. (IR)Maryna Chernyshova (UKR) 76(10) 21 Ret.
(Q)Iryna Shymanovich (BLR) d. (6)Tessah Andrianjafitrimo (FRA) 75 63

(SE)Francesca Jones (GBR) d. (IR)Ekaterina Makarova (RUS) 64 64
(7)Mirjam Bjorklund (SWE) d. (Q)Victoria Kan (RUS) 62 64

Irina Fetecau (ROU) d. (wc)Viktoryia Kanapatskaya (BLR) 60 61
Anastasiya Komardina (RUS) d. (3)Valeriya Strakhova (UKR) 63 62

(Q)Alexandra Perper (MDA) d. (wc)Katyarina Paulenka (BLR) 76(2) 61
(2)Jaqueline Adina Cristian (ROU) d. (IR)Daria Lodikova (RUS) 63 63

Quarterfinal

(Q)Iryna Shymanovich (BLR) d. (IR)Georgia Andreea Craciun (ROU) 64 63
(SE)Francesca Jones (GBR) d. (7)Mirjam Bjorklund (SWE) 63 62

Irina Fetecau (ROU) d. Anastasiya Komardina (RUS) 75 67(2) 75
(2)Jaqueline Adina Cristian (ROU) d. (Q)Alexandra Perper (MDA) 76(2) 62

Semifinal

(SE)Francesca Jones (GBR) d. (Q)Iryna Shymanovich (BLR) 75 57 63
(2)Jaqueline Adina Cristian (ROU) d. Irina Fetecau (ROU) 62 63

Final

(SE)Francesca Jones (GBR) d. (2)Jaqueline Adina Cristian (ROU) 76(6) 46 61

Doubles Main Draw

(1)Anshba/Detiuc (RUS/CZE) d. (wc)Paulenka/Sokal (BLR/BLR) 26 63 10-6
Moratelli/Pirazhenka (ITA/BLR) d. Kanapatskaya/Kubareva (BLR/BLR) 60 63
Gjorcheska/Komardina (MKD/RUS) d. (4)Pribylova/Talbi (RUS/BLR) 63 62
Leykina/Skachkova (RUS/BLR) d. (wc)Vinahradava/Yakubovich (BLR/BLR) 62 62

Craciun/Cristian (ROU/ROU) d. Koval/Lodikova (RUS/RUS) 75 63
(3)Kazionova/Shalimova (RUS/RUS) d. Djakovic/Ianchuk (SRB/UKR) 41 Ret.
Makarova/Palkina (RUS/KGZ) d. (wc)Ovcharenko/Shytkouskaya (RUS/BLR) 64 61
(2)Kremen/Shymanovich (BLR/BLR) d. Andrianjafitrimo/Strakhova (FRA/UKR) 74 06 10-7

Quarterfinal

(1)Anshba/Detiuc (RUS/CZE) d. Moratelli/Pirazhenka (ITA/BLR) 64 61
Gjorcheska/Komardina (MKD/RUS) d. Leykina/Skachkova (RUS/BLR) 60 64

Craciun/Cristian (ROU/ROU) d. (3)Kazionova/Shalimova (RUS/RUS) 64 46 18-16
(2)Kremen/Shymanovich (BLR/BLR) d. Makarova/Palkina (RUS/KGZ) 36 62 10-5

Semifinal

Gjorcheska/Komardina (MKD/RUS) d. (1)Anshba/Detiuc (RUS/CZE) 64 60
(2)Kremen/Shymanovich (BLR/BLR) d. Craciun/Cristian (ROU/ROU) w.o.

Final

Gjorcheska/Komardina (MKD/RUS) d. (2)Kremen/Shymanovich (BLR/BLR) 67(4) 64 10-8
 

·
Team WTAworld, Senior Member
Joined
·
77,867 Posts
Discussion Starter #2
Re: W25 Minsk (BLR) 2019 | Jun 10 (Qualifying Draw)

Singles Main Draw

(1)Valentina Ivakhnenko (RUS) v (IR)Georgia Andreea Craciun (ROU)
(IR)Maryna Chernyshova (UKR) v Q
(IR)Angelica Moratelli (ITA) v Q
(7)Tessah Andrianjafitrimo (FRA) v Q

(4)Sofya Lansere (RUS) v (IR)Ekaterina Makarova (RUS)
(wc)Shalimar Talbi (BLR) v (SE)Francesca Jones (GBR)
Amina Anshba (RUS) v Q
(8)Mirjam Bjorklund (SWE) v Q

(6)Olga Ianchuk (UKR) v (wc)Viktoryia Kanapatskaya (BLR)
Irina Fetecau (ROU) v Polina Leykina (RUS)
Anastasiya Komardina (RUS) v Q
(3)Valeriya Strakhova (UKR) v Q

(5)Olga Doroshina (RUS) v (wc)Katyarina Paulenka (BLR)
Lina Gjorcheska (MKD) v Q
(wc)Anna Kubareva (BLR) v (IR)Daria Lodikova (RUS)
(2)Jaqueline Adina Cristian (ROU) v Caroline Werner (GER)
 

·
Registered
Joined
·
24,843 Posts
Re: W25 Minsk (BLR) 2019 | Jun 10 (Draws)

On one hand, Jones is smart to play here again, to build on her success from last week, but on the other hand, I'm not sure she is putting herself in a great position with the LTA by playing on clay in Belarus, when there are multiple grass-court tournaments taking place in the UK...
 

·
🐟🐟
Joined
·
4,607 Posts
Re: W25 Minsk (BLR) 2019 | Jun 10 (Draws)

2019 retirement leaders

4 in 10 matches - Olga Ianchuk (+1 in doubles)
4 in 30 matches - Kai-Lin Zhang
3 in 6 matches - Gabriela Pantuckova
3 in 12 matches - Polina Monova
3 in 16 matches - Sherazad Reix
3 in 18 matches - Gabriella Taylor
3 in 20 matches - Ksenia Palkina
3 in 21 matches - Tayisiya Morderger
3 in 22 matches - Natalia Orlova
3 in 25 matches - Tamara Curovic
 

·
Team WTAworld, Senior Member
Joined
·
77,867 Posts
Discussion Starter #6
Re: W25 Minsk (BLR) 2019 | Jun 10 (Draws)

Final

(SE)Francesca Jones (GBR) d. (2)Jaqueline Adina Cristian (ROU) 76(6) 46 61
 

·
Registered
Joined
·
24,901 Posts
Cracking 2 weeks for Fran.


I would rather she took a week off, trained on the grass then played Wimbledon qualifying.
 
1 - 8 of 8 Posts
Top