Tennis Forum banner

1 - 5 of 5 Posts

·
Team WTAworld, Senior Member
Joined
·
77,426 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
$25.000 Khimki (RUS)

RWB Ladies Cup 2019




Surface:
Hard - Indoor

Last Years Winners


2016 ($10k) : (5)Anastasia Gasanova (RUS) d. (2)Yana Sizikova (RUS) 36 62 63
2017 ($25k) : (3)Dejana Radanovic (SRB) d. Anna Morgina (RUS) 63 63
2018 ($100k) : (2)Vera Lapko (BLR) d. Anastasia Potapova (RUS) 61 63

2019 Draws

Singles Qualifying Draw


(1)Daria Kruzhkova (RUS) d. (wc)Iuliia Asanova (RUS) 61 62
Anastasia Tikhonova (RUS) d. (7)Valeriya Yushchenko (RUS) 61 64

Viktoria Morvayova (SVK) d. (2)Lou Adler (FRA) 64 75
(12)Anita Husaric (BIH) d. Anastasia Chikalkina (RUS) 62 60

(3)Ekaterina Kazionova (RUS) d. Diana Demidova (RUS) 36 63 10-5
Margarita Lazareva (RUS) d. (10)Mia Nicole Eklund (FIN) 76(5) 63

(4)Marianna Zakarlyuk (UKR) d. Anna Ureke (RUS) 60 26 10-5
(8)Anna Siskova (CZE) d. Anastasia Bursa (RUS) 63 75

(5)Daniela Vismane (LAT) d. Polina Nazarchuk (RUS) 63 61
(9)Mihaela Djakovic (SRB) d. Aleksandra Pospelova (RUS) 64 63

(6)Ekaterina Vishnevskaya (RUS) d. Liubov Demidova (RUS) 61 60
(11)Ilona Kremen (BLR) d. Maria Manilova (RUS) 63 46 10-5

Qualifying Round

Anastasia Tikhonova (RUS) d. (1)Daria Kruzhkova (RUS) 62 26 12-10
Viktoria Morvayova (SVK) d. (12)Anita Husaric (BIH) 63 36 10-4
(3)Ekaterina Kazionova (RUS) d. Margarita Lazareva (RUS) 60 60
(8)Anna Siskova (CZE) d. (4)Marianna Zakarlyuk (UKR) 62 64
(5)Daniela Vismane (LAT) d. (9)Mihaela Djakovic (SRB) 63 61
(11)Ilona Kremen (BLR) d. (6)Ekaterina Vishnevskaya (RUS) 62 63

Singles Main Draw

(Q)Ilona Kremen (BLR) d. (1)Valeriya Strakhova (UKR) 64 06 61
Varvara Gracheva (RUS) d. Vlada Koval (RUS) 64 63
(Q)Anastasia Tikhonova (RUS) d. (wc)Veronika Pepelyaeva (RUS) 63 62
Tess Sugnaux (SUI) d. (8)Lina Gjorcheska (MKD) 62 76(9)

(IR)Daria Snigur (UKR) d. (4)Maia Lumsden (GBR) 64 36 60
(IR)Daria Mishina (RUS) d. (Q)Viktoria Morvayova (SVK) 61 64
Anastasia Frolova (RUS) d. Ksenia Palkina (KGZ) 62 30 Ret.
(7)Sofya Lansere (RUS) d. Freya Christie (GBR) 36 76(5) 63

(Q)Anna Siskova (CZE) d. (5)Ekaterina Yashina (RUS) 62 62
(IR)Ekaterina Makarova (RUS) d. Nika Kukharchuk (RUS) 16 64 63
(IR)Viktoriia Dema (UKR) d. (IR)Anna Morgina (RUS) 36 61 64
(wc)Oksana Selekhmeteva (RUS) d. (3)Olga Ianchuk (UKR) 60 Ret.

(Q)Daniela Vismane (LAT) d. (6)Anastasiya Komardina (RUS) 64 63
Dea Herdzelas (BIH) d. (wc)Anna Ukolova (RUS) 61 63
Ksenia Laskutova (RUS) d. (wc)Elizaveta Koklina (RUS) 63 61
(Q)Ekaterina Kazionova (RUS) d. (2)Natalija Kostic (SRB) 76(8) 21 Ret.

Second Round

Varvara Gracheva (RUS) d. (Q)Ilona Kremen (BLR) 63 62
(Q)Anastasia Tikhonova (RUS) d. Tess Sugnaux (SUI) 63 76(3)

(IR)Daria Snigur (UKR) d. (IR)Daria Mishina (RUS) 64 75
(7)Sofya Lansere (RUS) d. Anastasia Frolova (RUS) 67(5) 75 33 Ret.

(IR)Ekaterina Makarova (RUS) d. (Q)Anna Siskova (CZE) 60 75
(wc)Oksana Selekhmeteva (RUS) d. (IR)Viktoriia Dema (UKR) 36 64 64

Dea Herdzelas (BIH) d. (Q)Daniela Vismane (LAT) 64 57 62
(Q)Ekaterina Kazionova (RUS) d. Ksenia Laskutova (RUS) 61 61

Quarterfinal

(Q)Anastasia Tikhonova (RUS) d. Varvara Gracheva (RUS) 63 75
(7)Sofya Lansere (RUS) d. (IR)Daria Snigur (UKR) 46 61 75

(IR)Ekaterina Makarova (RUS) d. (wc)Oksana Selekhmeteva (RUS) 46 63 76(5)
Dea Herdzelas (BIH) d. (Q)Ekaterina Kazionova (RUS) 63 76(5)

Semifinal

(7)Sofya Lansere (RUS) d. (Q)Anastasia Tikhonova (RUS) 62 62
Dea Herdzelas (BIH) d. (IR)Ekaterina Makarova (RUS) 64 46 63

Final

(7)Sofya Lansere (RUS) d. Dea Herdzelas (BIH) 61 46 63

Doubles Main Draw

(1)Christie/Yashina (GBR/RUS) d. (wc)Chikalkina/Koklina (RUS/RUS) 62 64
Mishina/Morgina (RUS/RUS) d. Herdzelas/Palkina (BIH/KGZ) 62 63
(3)Komardina/Strakhova (RUS/UKR) d. (wc)Kuznetsova/Pospelova (RUS/RUS) 61 62
Kazionova/Laskutova (RUS/RUS) d. Dema/Lazareva (UKR/RUS) 63 64

Pepelyaeva/Tikhonova (RUS/RUS) d. (wc)Asanova/Bursa (RUS/RUS) 60 75
(4)Frolova/Lansere (RUS/RUS) d. Makarova/Ukolova (RUS/RUS) 62 60
Ureke/Yushchenko (RUS/RUS) d. Kruzhkova/Zakarlyuk (RUS/UKR) 76(5) 64
Adler/Vishnevskaya (FRA/RUS) d. (2)Kostic/Kremen (SRB/BLR) w.o.

Quarterfinal

(1)Christie/Yashina (GBR/RUS) d. Mishina/Morgina (RUS/RUS) 36 62 10-8
Kazionova/Laskutova (RUS/RUS) d. (3)Komardina/Strakhova (RUS/UKR) 62 64

(4)Frolova/Lansere (RUS/RUS) d. Pepelyaeva/Tikhonova (RUS/RUS) 64 57 10-6
Adler/Vishnevskaya (FRA/RUS) d. Ureke/Yushchenko (RUS/RUS) 75 63

Semifinal

(1)Christie/Yashina (GBR/RUS) d. Kazionova/Laskutova (RUS/RUS) 64 63
(4)Frolova/Lansere (RUS/RUS) d. Adler/Vishnevskaya (FRA/RUS) 46 61 10-3

Final

(1)Christie/Yashina (GBR/RUS) d. (4)Frolova/Lansere (RUS/RUS) 63 63
 

·
Team WTAworld, Senior Member
Joined
·
77,426 Posts
Discussion Starter #2
Re: W25 Khimki (RUS) 2019 | Apr 29

MAIN DRAW DIRECT ACCEPTANCE

1 Natalija KOSTIC (SRB) 275 7 5
2 Valeriya STRAKHOVA (UKR) 287 11 4
3 Olga IANCHUK (UKR) 312 12 1
4 Maia LUMSDEN (GBR) 313 1293= 3
5 Ekaterina YASHINA (RUS) 338 1293= 43 6
6 Lina GJORCHESKA (MKD) 385 411= 1 2
7 Sofya LANSERE (RUS) 403 62 6
8 Varvara GRACHEVA (RUS) 423 867= 39 1
9 Anastasia FROLOVA (RUS) 430 55 1
10 Nika KUKHARCHUK (RUS) 433 660= 46 5
11 Anastasiya KOMARDINA (RUS) 473 45 28 2
12 Dea HERDZELAS (BIH) 489 867= 2
13 Ksenia LASKUTOVA (RUS) 506 102 2
14 Freya CHRISTIE (GBR) 517 1
15 Ksenia PALKINA (KGZ) 520 171 1 1
16 (Special Exempt, if needed)
17 (Special Exempt, if needed)

MAIN DRAW ITF RESERVED (Players Accepted by ITF World Tennis Ranking)

18 Daria MISHINA (RUS) 588 15 21 1
19 Ekaterina MAKAROVA (RUS) 684 16 23 2
20 Anna MORGINA (RUS) 566 24 25 2
21 Viktoriia DEMA (UKR) 48 2
22 Daria SNIGUR (UKR) 57 18 1

Qualifying and Alternates
 

·
Team WTAworld, Senior Member
Joined
·
77,426 Posts
Discussion Starter #3
Re: W25 Khimki (RUS) 2019 | Apr 29 (Qualifying Draw)

Singles Main Draw

(1)Valeriya Strakhova (UKR) v Q
Varvara Gracheva (RUS) v Vlada Koval (RUS)
(wc)Veronika Pepelyaeva (RUS) v Q
(8)Lina Gjorcheska (MKD) v Tess Sugnaux (SUI)

(4)Maia Lumsden (GBR) v (IR)Daria Snigur (UKR)
(IR)Daria Mishina (RUS) v Q
Ksenia Palkina (KGZ) v Anastasia Frolova (RUS)
(7)Sofya Lansere (RUS) v Freya Christie (GBR)

(5)Ekaterina Yashina (RUS) v Q
Nika Kukharchuk (RUS) v (IR)Ekaterina Makarova (RUS)
(IR)Anna Morgina (RUS) v (IR)Viktoriia Dema (UKR)
(3)Olga Ianchuk (UKR) v (wc)Oksana Selekhmeteva (RUS)

(6)Anastasiya Komardina (RUS) v Q
Dea Herdzelas (BIH) v (wc)Anna Ukolova (RUS)
Ksenia Laskutova (RUS) v (wc)Elizaveta Koklina (RUS)
(2)Natalija Kostic (SRB) v Q
 
1 - 5 of 5 Posts
Top