Tennis Forum banner
1 - 20 of 26 Posts

·
Registered
Joined
·
80,576 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
W25 JABLONEC NAD NISOU (CZE)
JABLONEC NAD NISOU OPEN 2021

Arm Human body Thigh Elbow Racquet sport

Field house Racquet sport Building Wood Tennis court


Surface: Carpet - Indoor

https://www.facebook.com/cltkjablonec/

Last Years Winners

2017 ($10k) : (1)Miriam Kolodziejova (CZE) d. Susan Bandecchi (SUI) 63 64
2018 ($15k) : (2)Lara Salden (BEL) d. (1)Magdalena Pantuckova (CZE) 63 36 64
2019 ($15k) : (4)Elena Malygina (EST) d. (wc)Miriam Kolodziejova (CZE) 64 75

Footwear Shoe Shorts Racquet sport Field house



Acceptance List

2021 Draws
Singles Qualifying Draw


(1)Weronika Falkowska (POL) d. (wc)Lucie Urbanova (CZE) 64 60
(9)Misaki Matsuda (JPN) d. Natalie Augustinova (CZE) 61 61

(2)Sarah Beth Grey (GBR) d. Marketa Petruzelova (CZE) 64 63
(15)Katarina Kuzmova (SVK) d. Julie Struplova (CZE) 60 36 10-6

(3)Maria Timofeeva (RUS) d. Mua Shigeta (JPN) 61 64
Karolina Vlckova (CZE) d. (11)Emily Webley-Smith (GBR) 46 76(4) 10-6

(4)Alice Robbe (FRA) d. (wc)Amelie Smejkalova (CZE) 63 60
(16)Kathleen Kanev (GER) d. Adriana Rajkovic (CRO) 63 63

(5)Johana Markova (CZE) d. Mia Chudejova (SVK) 76(2) 76(2)
(10)Aneta Laboutkova (CZE) d. (wc)Andrea Nova (CZE) 64 64

(6)Elena Malygina (EST) d. Tereza Vajsejtlova (CZE) 63 62
(13)Dominika Salkova (CZE) d. (wc)Magdalena Smekalova (CZE) 63 63

(wc)Tereza Valentova (CZE) d. (7)Sakura Hosogi (JPN) 62 36 10-4
(12)Aneta Kladivova (CZE) d. Patrycja Niewiadomska (POL) 61 64

(8)Julia Avdeeva (RUS) d. Ivana Sebestova (CZE) 64 62
(14)Sofia Milatova (SVK) d. Adela Moravcova (CZE) 63 36 10-6

Final Round

(1)Weronika Falkowska (POL) d. (9)Misaki Matsuda (JPN) 63 67(6) 10-8
(2)Sarah Beth Grey (GBR) d. (15)Katarina Kuzmova (SVK) 63 60
(3)Maria Timofeeva (RUS) d. Karolina Vlckova (CZE) 63 62
(16)Kathleen Kanev (GER) d. (4)Alice Robbe (FRA) 26 63 10-3
(5)Johana Markova (CZE) d. (10)Aneta Laboutkova (CZE) 76(3) 64
(6)Elena Malygina (EST) d. (13)Dominika Salkova (CZE) 62 60
(wc)Tereza Valentova (CZE) d. (12)Aneta Kladivova (CZE) 46 62 10-5
(8)Julia Avdeeva (RUS) d. (14)Sofia Milatova (SVK) 76(5) 46 10-7

Singles Main Draw

(1)Viktoria Kuzmova (SVK) d. (wc)Linda Klimovicova (CZE) 63 61
(Q)Johana Markova (CZE) d. (Q)Tereza Valentova (CZE) 64 64
Maja Chwalinska (POL) d. Katherine Sebov (CAN) 61 16 76(5)
Irina Khromacheva (RUS) d. (5)Isabella Shinikova (BUL) 64 64

(3)Indy De Vroome (NED) d. (Q)Maria Timofeeva (RUS) 75 63
Yvonne Cavalle-Reimers (ESP) d. (wc)Lenka Munzarova (CZE) 57 76(6) 62
Anastasia Kulikova (FIN) d. Berfu Cengiz (TUR) 61 63
(6)Miriam Kolodziejova (CZE) d. (Q)Elena Malygina (EST) 75 60

(7)Darya Astakhova (RUS) d. Ekaterina Kazionova (RUS) 62 61
(Q)Sarah Beth Grey (GBR) d. (Q)Julia Avdeeva (RUS) 62 75
Ekaterina Makarova (RUS) d. Justina Mikulskyte (LTU) 62 75
(SE)Nikola Bartunkova (CZE) d. (4)Jesika Maleckova (CZE) 61 36 76(8)

(wc)Barbora Palicova (CZE) d. (8)Sofia Shapatava (GEO) 16 62 76(7)
Carole Monnet (FRA) d. (wc)Lucie Havlickova (CZE) 63 63
Daniela Vismane (LAT) d. (Q)Kathleen Kanev (GER) 76(7) 63
(2)Jessika Ponchet (FRA) d. (Q)Weronika Falkowska (POL) 63 64

Second Round

(1)Viktoria Kuzmova (SVK) d. (Q)Johana Markova (CZE) 62 64
Irina Khromacheva (RUS) d. Maja Chwalinska (POL) 60 63

(3)Indy De Vroome (NED) d. Yvonne Cavalle-Reimers (ESP) 76(5) 62
Anastasia Kulikova (FIN) d. (6)Miriam Kolodziejova (CZE) 61 62

(Q)Sarah Beth Grey (GBR) d. (7)Darya Astakhova (RUS) 61 64
Ekaterina Makarova (RUS) d. (SE)Nikola Bartunkova (CZE) 64 64

Carole Monnet (FRA) d. (wc)Barbora Palicova (CZE) 36 64 61
Daniela Vismane (LAT) d. (2)Jessika Ponchet (FRA) 67(2) 61 76(7)

Quarterfinals

(1)Viktoria Kuzmova (SVK) d. Irina Khromacheva (RUS) 16 63 76(3)
Anastasia Kulikova (FIN) d. (3)Indy De Vroome (NED) 64 57 63

(Q)Sarah Beth Grey (GBR) d. Ekaterina Makarova (RUS) 61 62
Carole Monnet (FRA) d. Daniela Vismane (LAT) 64 61

Semifinals

Anastasia Kulikova (FIN) d. (1)Viktoria Kuzmova (SVK) 61 63
(Q)Sarah Beth Grey (GBR) d. Carole Monnet (FRA) 30 ret.

Final

(Q)Sarah Beth Grey (GBR) d. Anastasia Kulikova (FIN) 62 62

Doubles Main Draw

(1)Cavalle-Reimers/Ponchet (ESP/FRA) d. Hosogi/Matsuda (JPN/JPN) 36 75 10-1
Chwalinska/Sebov (POL/CAN) d. Kuzmova/Kuzmova (SVK/SVK) 36 76(3) 10-8
Kladivova/Laboutkova (CZE/CZE) d. (4)Shinikova/Vismane (BUL/LAT) 76(5) 62
Khromacheva/Malygina (RUS/EST) d. Kazionova/Makarova (RUS/RUS) 64 64

Salkova/Struplova (CZE/CZE) d. Cengiz/Falkowska (TUR/POL) 76(3) 75
(wc)Bartunkova/Palicova (CZE/CZE) d. (3)Shapatava/Webley-Smith (GEO/GBR) 61 64
(wc)Havlickova/Klimovicova (CZE/CZE) d. (wc)Munzarova/Vlckova (CZE/CZE) 63 67(5) 10-8
(2)Kolodziejova/Maleckova (CZE/CZE) d. Monnet/Timofeeva (FRA/RUS) 67(5) 75 10-8

Quarterfinals

Chwalinska/Sebov (POL/CAN) d. (1)Cavalle-Reimers/Ponchet (ESP/FRA) 36 61 11-9
Khromacheva/Malygina (RUS/EST) d. Kladivova/Laboutkova (CZE/CZE) 63 61

Salkova/Struplova (CZE/CZE) d. (wc)Bartunkova/Palicova (CZE/CZE) w.o.
(wc)Havlickova/Klimovicova (CZE/CZE) d. (2)Kolodziejova/Maleckova (CZE/CZE) w.o.

Semifinals

Chwalinska/Sebov (POL/CAN) d. Khromacheva/Malygina (RUS/EST) 63 11 ret.
(wc)Havlickova/Klimovicova (CZE/CZE) d. Salkova/Struplova (CZE/CZE) 64 76(3)

Final

Chwalinska/Sebov (POL/CAN) d. (wc)Havlickova/Klimovicova (CZE/CZE) 75 64
 

·
Retired
Joined
·
8,077 Posts
Singles Qualifying Draw

(1)Weronika Falkowska (POL) v (wc)Lucie Urbanova (CZE)
(9)Misaki Matsuda (JPN) v Natalie Augustinova (CZE)

(2)Sarah Beth Grey (GBR) v Marketa Petruzelova (CZE)
(15)Katarina Kuzmova (SVK) v Julie Struplova (CZE)

(3)Maria Timofeeva (RUS) v Mua Shigeta (JPN)
(11)Emily Webley-Smith (GBR) v Karolina Vlckova (CZE)

(4)Alice Robbe (FRA) v (wc)Amelie Smejkalova (CZE)
(16)Kathleen Kanev (GER) v Adriana Rajkovic (CRO)

(5)Johana Markova (CZE) v Mia Chudejova (SVK)
(10)Aneta Laboutkova (CZE) v (wc)Andrea Nova (CZE)

(6)Elena Malygina (EST) v Tereza Vajsejtlova (CZE)
(13)Dominika Salkova (CZE) v (wc)Magdalena Smekalova (CZE)

(7)Sakura Hosogi (JPN) v (wc)Tereza Valentova (CZE)
(12)Aneta Kladivova (CZE) v Patrycja Niewiadomska (POL)

(8)Julia Avdeeva (RUS) v Ivana Sebestova (CZE)
(14)Sofia Milatova (SVK) v Adela Moravcova (CZE)
 

·
Registered
Joined
·
80,576 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Stream is in the same link as Milovices

 

·
Retired
Joined
·
8,077 Posts
Singles Main Draw

(1)Viktoria Kuzmova (SVK) v (wc)Linda Klimovicova (CZE)
(Q)Johana Markova (CZE) v (Q)Tereza Valentova (CZE)
Maja Chwalinska (POL) v Katherine Sebov (CAN)
(5)Isabella Shinikova (BUL) v Irina Khromacheva (RUS)

(3)Indy De Vroome (NED) v (Q)Maria Timofeeva (RUS)
Yvonne Cavalle-Reimers (ESP) v (wc)Lenka Munzarova (CZE)
Anastasia Kulikova (FIN) v Berfu Cengiz (TUR)
(6)Miriam Kolodziejova (CZE) v (Q)Elena Malygina (EST)

(7)Darya Astakhova (RUS) v Ekaterina Kazionova (RUS)
(Q)Sarah Beth Grey (GBR) v (Q)Julia Avdeeva (RUS)
Ekaterina Makarova (RUS) v Justina Mikulskyte (LTU)
(4)Jesika Maleckova (CZE) v (SE)Nikola Bartunkova (CZE)

(8)Sofia Shapatava (GEO) v (wc)Barbora Palicova (CZE)
(wc)Lucie Havlickova (CZE) v Carole Monnet (FRA)
(Q)Kathleen Kanev (GER) v Daniela Vismane (LAT)
(2)Jessika Ponchet (FRA) v (Q)Weronika Falkowska (POL)


Doubles Main Draw


(1)Cavalle-Reimers/Ponchet (ESP/FRA) v Hosogi/Matsuda (JPN/JPN)
Chwalinska/Sebov (POL/CAN) v Kuzmova/Kuzmova (SVK/SVK)

(4)Shinikova/Vismane (BUL/LAT) v Kladivova/Laboutkova (CZE/CZE)
Kazionova/Makarova (RUS/RUS) v Khromacheva/Malygina (RUS/EST)

Salkova/Struplova (CZE/CZE) v Cengiz/Falkowska (TUR/POL)
(3)Shapatava/Webley-Smith (GEO/GBR) v (wc)Bartunkova/Palicova (CZE/CZE)

(wc)Havlickova/Klimovicova (CZE/CZE) v (wc)Munzarova/Vlckova (CZE/CZE)
(2)Kolodziejova/Maleckova (CZE/CZE) v Monnet/Timofeeva (FRA/RUS)
 

·
Registered
Karolína Muchová, Sarah Beth Grey, Linda Nosková, Sára Bejlek
Joined
·
200 Posts
Singles Qualifying Draw

(1)Weronika Falkowska (POL) v (wc)Lucie Urbanova (CZE)
(9)Misaki Matsuda (JPN) v Natalie Augustinova (CZE)

(2)Sarah Beth Grey (GBR) v Marketa Petruzelova (CZE)
(15)Katarina Kuzmova (SVK) v Julie Struplova (CZE)

(3)Maria Timofeeva (RUS) v Mua Shigeta (JPN)
(11)Emily Webley-Smith (GBR) v Karolina Vlckova (CZE)

(4)Alice Robbe (FRA) v (wc)Amelie Smejkalova (CZE)
(16)Kathleen Kanev (GER) v Adriana Rajkovic (CRO)

(5)Johana Markova (CZE) v Mia Chudejova (SVK)
(10)Aneta Laboutkova (CZE) v (wc)Andrea Nova (CZE)

(6)Elena Malygina (EST) v Tereza Vajsejtlova (CZE)
(13)Dominika Salkova (CZE) v (wc)Magdalena Smekalova (CZE)

(7)Sakura Hosogi (JPN) v (wc)Tereza Valentova (CZE)
(12)Aneta Kladivova (CZE) v Patrycja Niewiadomska (POL)

(8)Julia Avdeeva (RUS) v Ivana Sebestova (CZE)
(14)Sofia Milatova (SVK) v Adela Moravcova (CZE)
14 y.o. Tereza Valentová defeated (6)Hosogi and (12)Kladivová and secured spot in the MD!
 

·
Registered
Joined
·
80,576 Posts
Discussion Starter · #9 ·
First Round

(1)Viktoria Kuzmova (SVK) d. (wc)Linda Klimovicova (CZE) 63 61
(Q)Johana Markova (CZE) d. (Q)Tereza Valentova (CZE) 64 64
Maja Chwalinska (POL) d. Katherine Sebov (CAN) 61 16 76(5)
Irina Khromacheva (RUS) d. (5)Isabella Shinikova (BUL) 64 64

(3)Indy De Vroome (NED) d. (Q)Maria Timofeeva (RUS) 75 63
Yvonne Cavalle-Reimers (ESP) d. (wc)Lenka Munzarova (CZE) 57 76(6) 62
Anastasia Kulikova (FIN) d. Berfu Cengiz (TUR) 61 63
(6)Miriam Kolodziejova (CZE) d. (Q)Elena Malygina (EST) 75 60

(7)Darya Astakhova (RUS) d. Ekaterina Kazionova (RUS) 62 61
(Q)Sarah Beth Grey (GBR) d. (Q)Julia Avdeeva (RUS) 62 75
Ekaterina Makarova (RUS) d. Justina Mikulskyte (LTU) 62 75
(SE)Nikola Bartunkova (CZE) d. (4)Jesika Maleckova (CZE) 61 36 76(8)

(wc)Barbora Palicova (CZE) d. (8)Sofia Shapatava (GEO) 16 62 76(7)
Carole Monnet (FRA) d. (wc)Lucie Havlickova (CZE) 63 63
Daniela Vismane (LAT) d. (Q)Kathleen Kanev (GER) 76(7) 63
(2)Jessika Ponchet (FRA) d. (Q)Weronika Falkowska (POL) 63 64
 

·
Registered
Joined
·
32,783 Posts
Good start from Kuzmova :rocker2:
 

·
Registered
Joined
·
80,576 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Second Round

(1)Viktoria Kuzmova (SVK) d. (Q)Johana Markova (CZE) 62 64
Irina Khromacheva (RUS) d. Maja Chwalinska (POL) 60 63

(3)Indy De Vroome (NED) d. Yvonne Cavalle-Reimers (ESP) 76(5) 62
Anastasia Kulikova (FIN) d. (6)Miriam Kolodziejova (CZE) 61 62

(Q)Sarah Beth Grey (GBR) d. (7)Darya Astakhova (RUS) 61 64
Ekaterina Makarova (RUS) d. (SE)Nikola Bartunkova (CZE) 64 64

Carole Monnet (FRA) d. (wc)Barbora Palicova (CZE) 36 64 61
Daniela Vismane (LAT) d. (2)Jessika Ponchet (FRA) 67(2) 61 76(7)
 

·
Registered
Joined
·
32,783 Posts
Kuzmova - grab this title please. :yippee::yippee:
 

·
Registered
Joined
·
80,576 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Quarterfinals

(1)Viktoria Kuzmova (SVK) d. Irina Khromacheva (RUS) 16 63 76(3)
Anastasia Kulikova (FIN) d. (3)Indy De Vroome (NED) 64 57 63

(Q)Sarah Beth Grey (GBR) d. Ekaterina Makarova (RUS) 61 62
Carole Monnet (FRA) d. Daniela Vismane (LAT) 64 61
 

·
Registered
Joined
·
32,783 Posts
Kuzmova scraped through :unsure2::unsure2: but I’m still hoping she can go all the way.
 

·
Registered
Joined
·
32,783 Posts
Kuzmova :tears::tears:

Well at least she made the semis I suppose.
 
1 - 20 of 26 Posts
Top