Tennis Forum banner

1 - 3 of 3 Posts

·
Registered
Joined
·
77,044 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
W25 CAIRO (EGY)

ZED WOMEN'S TENNIS 25K



Surface: Hard - Outdoor

Acceptance List

2020 Draws
Singles Qualifying Draw


(1)Anna Kubareva (BLR) v BYE
Saumya Vig (IND) v BYE
Samantha Imbo Nloga (USA) d. Maria del Mar Gabriela Sanchez Ramirez (MEX) 62 75
(12)Oksana Selekhmeteva (RUS) v BYE

(2)Yuliya Hatouka (BLR) v BYE
Barbora Matusova (SVK) d. Salma Raslan (EGY) 60 60
Daria Krasnova (RUS) d. Jerricka Boone (USA) 64 61
(11)Stefania Rogozinska Dzik (POL) v BYE

(3)Gozal Ainitdinova (KAZ) v BYE
Habiba Allah El Sheikh (EGY) v BYE
Zeina Shaaban (EGY) v BYE
(9)Jacqueline Cabaj Awad (SWE) v BYE

(4)Gergana Topalova (BUL) v BYE
Maria Jose Zehnder (ARG) d. Janet Imbo Nloga (USA) 61 60
Lina Boylan (USA) v BYE
(10)Anastasia Zolotareva (RUS) v BYE

(5)Petia Arshinkova (BUL) v BYE
Hana El Deeb (EGY) v BYE
Tamara Bizhukova (RUS) d. Emma van Poppel (NED) 61 61
(8)Pei-Chi Lee (TPE) v BYE

(6)Daniela Vismane (LAT) v BYE
So-Ra Lee (KOR) d. Norhan Hesham (EGY) 61 61
Evgeniya Burdina (RUS) d. Merna Refaat (EGY) 61 64
(7)Meiling Wang (CHN) v BYE

Second Round

(1)Anna Kubareva (BLR) d. Saumya Vig (IND) 61 63
(12)Oksana Selekhmeteva (RUS) d. Samantha Imbo Nloga (USA) 60 63

(2)Yuliya Hatouka (BLR) d. Barbora Matusova (SVK) 60 61
(11)Stefania Rogozinska Dzik (POL) d. Daria Krasnova (RUS) 61 62

(3)Gozal Ainitdinova (KAZ) d. Habiba Allah El Sheikh (EGY) 60 60
(9)Jacqueline Cabaj Awad (SWE) d. Zeina Shaaban (EGY) 60 61

(4)Gergana Topalova (BUL) d. Maria Jose Zehnder (ARG) 61 61
(10)Anastasia Zolotareva (RUS) d. Lina Boylan (USA) 61 61

(5)Petia Arshinkova (BUL) d. Hana El Deeb (EGY) 61 75
Tamara Bizhukova (RUS) d. (8)Pei-Chi Lee (TPE) 76(1) 36 10-7

(6)Daniela Vismane (LAT) d. So-Ra Lee (KOR) 63 63
(7)Meiling Wang (CHN) d. Evgeniya Burdina (RUS) 76(3) 67(2) 10-7

Final Round

(12)Oksana Selekhmeteva (RUS) d. (1)Anna Kubareva (BLR) 64 64
(2)Yuliya Hatouka (BLR) d. (11)Stefania Rogozinska Dzik (POL) 61 63
(3)Gozal Ainitdinova (KAZ) d. (9)Jacqueline Cabaj Awad (SWE) 63 64
(10)Anastasia Zolotareva (RUS) d. (4)Gergana Topalova (BUL) 76(0) 64
(5)Petia Arshinkova (BUL) d. Tamara Bizhukova (RUS) 75 60
(6)Daniela Vismane (LAT) d. (7)Meiling Wang (CHN) 62 62

Singles Main Draw

(1)Maiar Sherif Ahmed Abdelaziz (EGY) d. (Q)Yuliya Hatouka (BLR) 64 64
Sandra Samir (EGY) d. (wc)Kenzy Ramy (EGY) 61 60
(Q)Oksana Selekhmeteva (RUS) d. (Q)Anastasia Zolotareva (RUS) 63 62
(5)Nuria Parrizas-Diaz (ESP) d. Dabin Kim (KOR) 76(2) 76(0)

(3)Laura-Ioana Paar (ROU) d. (Q)Gozal Ainitdinova (KAZ) 62 ret.
Valeriya Yushchenko (RUS) d. (wc)Martina Pradova (CZE) 62 62
(Q)Petia Arshinkova (BUL) d. Shalimar Talbi (BLR) 26 63 61
(7)Sofya Lansere (RUS) d. (JE)Elsa Jacquemot (FRA) 63 64

(8)Dejana Radanovic (SRB) d. Alice Rame (FRA) 57 63 64
Jodie Anna Burrage (GBR) d. (LL)Tamara Bizhukova (RUS) 60 30 ret.
(Q)Daniela Vismane (LAT) d. (LL)Jacqueline Cabaj Awad (SWE) 63 62
(4)Anastasiya Komardina (RUS) d. Anastasia Gasanova (RUS) 64 64

(6)Pemra Ozgen (TUR) d. Stephanie Wagner (GER) 76(2) 61
Ya-Hsuan Lee (TPE) d. (wc)Valeria Koussenkova (ESP) 61 61
(wc)Clothilde de Bernardi (FRA) d. Jule Niemeier (GER) 67(2) 75 63
(2)Elitsa Kostova (BUL) d. (LL)Gergana Topalova (BUL) 62 61

Second Round

(1)Maiar Sherif Ahmed Abdelaziz (EGY) v Sandra Samir (EGY)
(5)Nuria Parrizas-Diaz (ESP) v (Q)Oksana Selekhmeteva (RUS)

(3)Laura-Ioana Paar (ROU) v Valeriya Yushchenko (RUS)
(7)Sofya Lansere (RUS) v (Q)Petia Arshinkova (BUL)

Jodie Anna Burrage (GBR) d. (8)Dejana Radanovic (SRB) w.o.
(4)Anastasiya Komardina (RUS) v (Q)Daniela Vismane (LAT)

(6)Pemra Ozgen (TUR) v Ya-Hsuan Lee (TPE)
(2)Elitsa Kostova (BUL) v (wc)Clothilde de Bernardi (FRA)

Doubles Main Draw

(1)P-C.Lee/Y-H.Lee (TPE/TPE) d. Kostova/Kubareva (BUL/BLR) 63 63
Ainitdinova/Hatouka (KAZ/BLR) d. (wc)Sherif Ahmed/Sherif Ahmed Abdelaziz (EGY/EGY) 63 64
(3)Gasanova/Parrizas-Diaz (RUS/ESP) d. Wang/Yushchenko (CHN/RUS) 76(3) 63
Arshinkova/Talbi (BUL/BLR) d. Burdina/Vig (RUS/IND) 75 61

(wc)Refaat/Shaaban (EGY/EGY) d. (wc)Raslan/Sanchez Ramirez (EGY/MEX) 61 61
(4)Cabaj Awad/Samir (SWE/EGY) d. Koussenkova/Pradova (ESP/CZE) 62 60
Kim/S-R.Lee (KOR/KOR) d. Topalova/Vismane (BUL/LAT) 63 75
(2)Paar/Radanovic (ROU/SRB) d. Krasnova/Zolotareva (RUS/RUS) 63 62

Quarterfinals

(1)P-C.Lee/Y-H.Lee (TPE/TPE) d. Ainitdinova/Hatouka (KAZ/BLR) w.o.
(3)Gasanova/Parrizas-Diaz (RUS/ESP) v Arshinkova/Talbi (BUL/BLR)

(4)Cabaj Awad/Samir (SWE/EGY) v (wc)Refaat/Shaaban (EGY/EGY)
Kim/S-R.Lee (KOR/KOR) d. (2)Paar/Radanovic (ROU/SRB) w.o.
 

·
Registered
Joined
·
77,044 Posts
Discussion Starter #2
Singles Main Draw

(1)Maiar Sherif Ahmed Abdelaziz (EGY) v (Q)Yuliya Hatouka (BLR)
Sandra Samir (EGY) v (wc)Kenzy Ramy (EGY)
(Q)Anastasia Zolotareva (RUS) v (Q)Oksana Selekhmeteva (RUS)
(5)Nuria Parrizas-Diaz (ESP) v Dabin Kim (KOR)

(3)Laura-Ioana Paar (ROU) v (Q)Gozal Ainitdinova (KAZ)
Valeriya Yushchenko (RUS) v (wc)Martina Pradova (CZE)
(Q)Petia Arshinkova (BUL) v Shalimar Talbi (BLR)
(7)Sofya Lansere (RUS) v (JE)Elsa Jacquemot (FRA)

(8)Dejana Radanovic (SRB) v Alice Rame (FRA)
Jodie Anna Burrage (GBR) v (LL)Tamara Bizhukova (RUS)
(Q)Daniela Vismane (LAT) v (LL)Jacqueline Cabaj Awad (SWE)
(4)Anastasiya Komardina (RUS) v Anastasia Gasanova (RUS)

(6)Pemra Ozgen (TUR) v Stephanie Wagber (GER)
Ya-Hsuan Lee (TPE) v (wc)Valeria Koussenkova (ESP)
(wc)Clothilde de Bernardi (FRA) v Jule Niemeier (GER)
(2)Elitsa Kostova (BUL) v (LL)Gergana Topalova (BUL)
 

·
Registered
Joined
·
77,044 Posts
Discussion Starter #3
First Round

(1)Maiar Sherif Ahmed Abdelaziz (EGY) d. (Q)Yuliya Hatouka (BLR) 64 64
Sandra Samir (EGY) d. (wc)Kenzy Ramy (EGY) 61 60
(Q)Oksana Selekhmeteva (RUS) d. (Q)Anastasia Zolotareva (RUS) 63 62
(5)Nuria Parrizas-Diaz (ESP) d. Dabin Kim (KOR) 76(2) 76(0)

(3)Laura-Ioana Paar (ROU) d. (Q)Gozal Ainitdinova (KAZ) 62 ret.
Valeriya Yushchenko (RUS) d. (wc)Martina Pradova (CZE) 62 62
(Q)Petia Arshinkova (BUL) d. Shalimar Talbi (BLR) 26 63 61
(7)Sofya Lansere (RUS) d. (JE)Elsa Jacquemot (FRA) 63 64

(8)Dejana Radanovic (SRB) d. Alice Rame (FRA) 57 63 64
Jodie Anna Burrage (GBR) d. (LL)Tamara Bizhukova (RUS) 60 30 ret.
(Q)Daniela Vismane (LAT) d. (LL)Jacqueline Cabaj Awad (SWE) 63 62
(4)Anastasiya Komardina (RUS) d. Anastasia Gasanova (RUS) 64 64

(6)Pemra Ozgen (TUR) d. Stephanie Wagner (GER) 76(2) 61
Ya-Hsuan Lee (TPE) d. (wc)Valeria Koussenkova (ESP) 61 61
(wc)Clothilde de Bernardi (FRA) d. Jule Niemeier (GER) 67(2) 75 63
(2)Elitsa Kostova (BUL) d. (LL)Gergana Topalova (BUL) 62 61
 
1 - 3 of 3 Posts
Top