$100.000 Ilkley (GBR)
Ilkley Trophy
Surface: Grass - Outdoor
Last Years Winners
2015 ($50k) : (4)Anna-Lena Friedsam (GER) d. (5)Magda Linette (POL) 57 63 61
2016 ($50k) : (2)Evgeniya Rodina (RUS) d. (Q)Rebecca Sramkova (SVK) 64 64
2017 ($100k) : (SR)Magdalena Rybarikova (SVK) d. Alison Van Uytvanck (BEL) 75 76(3)
2018 ($100k) : (Q)Tereza Smitkova (CZE) d. Dayana Yastremska (UKR) 76(2) 36 76(4)
Acceptance List
2019 Draws
Singles Qualifying Draw
Anna Zaja (GER) d. (alt)Arina Rodionova (AUS) 60 64
(12)Martina Di Giuseppe (ITA) d. (wc)Holly Fischer (GBR) 64 62
(2)Veronica Cepede Royg (PAR) d. Caroline Dolehide (USA) 63 64
(7)En Shuo Liang (TPE) d. (wc)Holly Staff (GBR) 63 61
(3)Robin Anderson (USA) d. Asia Muhammad (USA) 63 63
(8)Valentini Grammatikopoulou (GRE) d. (wc)Alicia Barnett (GBR) 76(5) 26 10-7
(4)Marta Kostyuk (UKR) d. Kaylah McPhee (AUS) 36 75 10-6
(10)Katarina Zavatska (UKR) d. (wc)Amelia Rajecki (GBR) 61 60
(5)Valeria Savinykh (RUS) d. Pemra Ozgen (TUR) 46 63 10-4
(9)Jana Cepelova (SVK) d. Kimberley Zimmermann (BEL) 60 61
(6)Kristie Ahn (USA) d. Ellen Perez (AUS) 64 64
Lesley Kerkhove (NED) d. (11)Zoe Hives (AUS) 57 60 10-4
Qualifying Round
(12)Martina Di Giuseppe (ITA) d. Anna Zaja (GER) 75 75
(2)Veronica Cepede Royg (PAR) d. (7)En Shuo Liang (TPE) 61 62
(3)Robin Anderson (USA) d. (8)Valentini Grammatikopoulou (GRE) 61 64
(4)Marta Kostyuk (UKR) d. (10)Katarina Zavatska (UKR) 75 64
(9)Jana Cepelova (SVK) d. (5)Valeria Savinykh (RUS) 61 57 10-5
Lesley Kerkhove (NED) d. (6)Kristie Ahn (USA) 64 62
Singles Main Draw
(1)Magdalena Rybarikova (SVK) d. Conny Perrin (SUI) 76(5) 62
Beatriz Haddad Maia (BRA) d. Ann Li (USA) 75 62
Timea Babos (HUN) d. (Q)Lesley Kerkhove (NED) 63 76(4)
(7)Lin Zhu (CHN) d. Whitney Osuigwe (USA) 64 63
(3)Anna Blinkova (RUS) d. Irina-Camelia Begu (ROU) 62 63
(Q)Martina Di Giuseppe (ITA) d. Olga Danilovic (SRB) 67(7) 62 64
Yanina Wickmayer (BEL) d. Shuai Peng (CHN) 61 46 61
Bibiane Schoofs (NED) d. (5)Madison Brengle (USA) 16 76(5) 63
(Q)Jana Cepelova (SVK) d. (6)Ivana Jorovic (SRB) 64 64
Varvara Flink (RUS) d. (wc)Maia Lumsden (GBR) 63 61
(Q)Veronica Cepede Royg (PAR) d. Xiyu Wang (CHN) 46 62 62
(4)Magda Linette (POL) d. Nao Hibino (JPN) 64 36 64
Monica Niculescu (ROU) d. (8)Luksika Kumkhum (THA) 16 63 64
(Q)Robin Anderson (USA) d. (Q)Marta Kostyuk (UKR) 46 76(0) 62
Tereza Smitkova (CZE) d. (wc)Gabriella Taylor (GBR) 63 75
(wc)Katie Swan (GBR) d. (2)Pauline Parmentier (FRA) 76(4) 64
Second Round
Beatriz Haddad Maia (BRA) d. (1)Magdalena Rybarikova (SVK) 75 75
Timea Babos (HUN) d. (7)Lin Zhu (CHN) 61 60
(3)Anna Blinkova (RUS) d. (Q)Martina Di Giuseppe (ITA) 36 63 64
Bibiane Schoofs (NED) d. Yanina Wickmayer (BEL) 62 76(6)
(Q)Jana Cepelova (SVK) d. Varvara Flink (RUS) 64 61
(Q)Veronica Cepede Royg (PAR) d. (4)Magda Linette (POL) 75 63
Monica Niculescu (ROU) d. (Q)Robin Anderson (USA) 36 61 62
Tereza Smitkova (CZE) d. (wc)Katie Swan (GBR) 36 64 75
Quarterfinal
Timea Babos (HUN) d. Beatriz Haddad Maia (BRA) 76(9) 46 64
Bibiane Schoofs (NED) d. (3)Anna Blinkova (RUS) 46 76(4) 64
(Q)Jana Cepelova (SVK) d. (Q)Veronica Cepede Royg (PAR) 64 76(3)
Monica Niculescu (ROU) d. Tereza Smitkova (CZE) 64 63
Semifinal
Timea Babos (HUN) d. Bibiane Schoofs (NED) 75 63
Monica Niculescu (ROU) d. (Q)Jana Cepelova (SVK) 64 06 64
Final
Monica Niculescu (ROU) d. Timea Babos (HUN) 62 46 63
Doubles Main Draw
(1)Begu/Niculescu (ROU/ROU) d. Kerkhove/Osuigwe (NED/USA) 46 64 11-9
Haddad Maia/Stefani (BRA/BRA) d. (wc)Bains/Lumsden (GBR/GBR) 63 26 10-7
(4)Blinkova/Peng (RUS/CHN) d. Hibino/Wickmayer (JPN/BEL) 64 62
Duan/Zhu (CHN/CHN) d. Fichman/Savinykh (CAN/RUS) 63 62
Lister/Perrin (SWE/SUI) d. Jiang/Tang (CHN/CHN) 76(2) 63
(3)Perez/Rodionova (AUS/AUS) d. Dolehide/Shibahara (USA/USA) 61 63
Brengle/Neel (USA/USA) d. Danilovic/Jorovic (SRB/SRB) 64 46 10-4
(2)Muhammad/Sanchez (USA/USA) d. (wc)Nicholls/Swan (GBR/GBR) 26 64 10-8
Quarterfinal
Haddad Maia/Stefani (BRA/BRA) d. (1)Begu/Niculescu (ROU/ROU) w.o.
(4)Blinkova/Peng (RUS/CHN) d. Duan/Zhu (CHN/CHN) w.o.
(3)Perez/Rodionova (AUS/AUS) d. Lister/Perrin (SWE/SUI) 75 60
(2)Muhammad/Sanchez (USA/USA) d. Brengle/Neel (USA/USA) 64 76(4)
Semifinal
Haddad Maia/Stefani (BRA/BRA) d. (4)Blinkova/Peng (RUS/CHN) 76(4) 63
(3)Perez/Rodionova (AUS/AUS) d. (2)Muhammad/Sanchez (USA/USA) 62 67(4) 10-7
Final
Haddad Maia/Stefani (BRA/BRA) d. (3)Perez/Rodionova (AUS/AUS) 64 67(5) 10-4
Ilkley Trophy
Surface: Grass - Outdoor
Last Years Winners
2015 ($50k) : (4)Anna-Lena Friedsam (GER) d. (5)Magda Linette (POL) 57 63 61
2016 ($50k) : (2)Evgeniya Rodina (RUS) d. (Q)Rebecca Sramkova (SVK) 64 64
2017 ($100k) : (SR)Magdalena Rybarikova (SVK) d. Alison Van Uytvanck (BEL) 75 76(3)
2018 ($100k) : (Q)Tereza Smitkova (CZE) d. Dayana Yastremska (UKR) 76(2) 36 76(4)
Acceptance List
2019 Draws
Singles Qualifying Draw
Anna Zaja (GER) d. (alt)Arina Rodionova (AUS) 60 64
(12)Martina Di Giuseppe (ITA) d. (wc)Holly Fischer (GBR) 64 62
(2)Veronica Cepede Royg (PAR) d. Caroline Dolehide (USA) 63 64
(7)En Shuo Liang (TPE) d. (wc)Holly Staff (GBR) 63 61
(3)Robin Anderson (USA) d. Asia Muhammad (USA) 63 63
(8)Valentini Grammatikopoulou (GRE) d. (wc)Alicia Barnett (GBR) 76(5) 26 10-7
(4)Marta Kostyuk (UKR) d. Kaylah McPhee (AUS) 36 75 10-6
(10)Katarina Zavatska (UKR) d. (wc)Amelia Rajecki (GBR) 61 60
(5)Valeria Savinykh (RUS) d. Pemra Ozgen (TUR) 46 63 10-4
(9)Jana Cepelova (SVK) d. Kimberley Zimmermann (BEL) 60 61
(6)Kristie Ahn (USA) d. Ellen Perez (AUS) 64 64
Lesley Kerkhove (NED) d. (11)Zoe Hives (AUS) 57 60 10-4
Qualifying Round
(12)Martina Di Giuseppe (ITA) d. Anna Zaja (GER) 75 75
(2)Veronica Cepede Royg (PAR) d. (7)En Shuo Liang (TPE) 61 62
(3)Robin Anderson (USA) d. (8)Valentini Grammatikopoulou (GRE) 61 64
(4)Marta Kostyuk (UKR) d. (10)Katarina Zavatska (UKR) 75 64
(9)Jana Cepelova (SVK) d. (5)Valeria Savinykh (RUS) 61 57 10-5
Lesley Kerkhove (NED) d. (6)Kristie Ahn (USA) 64 62
Singles Main Draw
(1)Magdalena Rybarikova (SVK) d. Conny Perrin (SUI) 76(5) 62
Beatriz Haddad Maia (BRA) d. Ann Li (USA) 75 62
Timea Babos (HUN) d. (Q)Lesley Kerkhove (NED) 63 76(4)
(7)Lin Zhu (CHN) d. Whitney Osuigwe (USA) 64 63
(3)Anna Blinkova (RUS) d. Irina-Camelia Begu (ROU) 62 63
(Q)Martina Di Giuseppe (ITA) d. Olga Danilovic (SRB) 67(7) 62 64
Yanina Wickmayer (BEL) d. Shuai Peng (CHN) 61 46 61
Bibiane Schoofs (NED) d. (5)Madison Brengle (USA) 16 76(5) 63
(Q)Jana Cepelova (SVK) d. (6)Ivana Jorovic (SRB) 64 64
Varvara Flink (RUS) d. (wc)Maia Lumsden (GBR) 63 61
(Q)Veronica Cepede Royg (PAR) d. Xiyu Wang (CHN) 46 62 62
(4)Magda Linette (POL) d. Nao Hibino (JPN) 64 36 64
Monica Niculescu (ROU) d. (8)Luksika Kumkhum (THA) 16 63 64
(Q)Robin Anderson (USA) d. (Q)Marta Kostyuk (UKR) 46 76(0) 62
Tereza Smitkova (CZE) d. (wc)Gabriella Taylor (GBR) 63 75
(wc)Katie Swan (GBR) d. (2)Pauline Parmentier (FRA) 76(4) 64
Second Round
Beatriz Haddad Maia (BRA) d. (1)Magdalena Rybarikova (SVK) 75 75
Timea Babos (HUN) d. (7)Lin Zhu (CHN) 61 60
(3)Anna Blinkova (RUS) d. (Q)Martina Di Giuseppe (ITA) 36 63 64
Bibiane Schoofs (NED) d. Yanina Wickmayer (BEL) 62 76(6)
(Q)Jana Cepelova (SVK) d. Varvara Flink (RUS) 64 61
(Q)Veronica Cepede Royg (PAR) d. (4)Magda Linette (POL) 75 63
Monica Niculescu (ROU) d. (Q)Robin Anderson (USA) 36 61 62
Tereza Smitkova (CZE) d. (wc)Katie Swan (GBR) 36 64 75
Quarterfinal
Timea Babos (HUN) d. Beatriz Haddad Maia (BRA) 76(9) 46 64
Bibiane Schoofs (NED) d. (3)Anna Blinkova (RUS) 46 76(4) 64
(Q)Jana Cepelova (SVK) d. (Q)Veronica Cepede Royg (PAR) 64 76(3)
Monica Niculescu (ROU) d. Tereza Smitkova (CZE) 64 63
Semifinal
Timea Babos (HUN) d. Bibiane Schoofs (NED) 75 63
Monica Niculescu (ROU) d. (Q)Jana Cepelova (SVK) 64 06 64
Final
Monica Niculescu (ROU) d. Timea Babos (HUN) 62 46 63
Doubles Main Draw
(1)Begu/Niculescu (ROU/ROU) d. Kerkhove/Osuigwe (NED/USA) 46 64 11-9
Haddad Maia/Stefani (BRA/BRA) d. (wc)Bains/Lumsden (GBR/GBR) 63 26 10-7
(4)Blinkova/Peng (RUS/CHN) d. Hibino/Wickmayer (JPN/BEL) 64 62
Duan/Zhu (CHN/CHN) d. Fichman/Savinykh (CAN/RUS) 63 62
Lister/Perrin (SWE/SUI) d. Jiang/Tang (CHN/CHN) 76(2) 63
(3)Perez/Rodionova (AUS/AUS) d. Dolehide/Shibahara (USA/USA) 61 63
Brengle/Neel (USA/USA) d. Danilovic/Jorovic (SRB/SRB) 64 46 10-4
(2)Muhammad/Sanchez (USA/USA) d. (wc)Nicholls/Swan (GBR/GBR) 26 64 10-8
Quarterfinal
Haddad Maia/Stefani (BRA/BRA) d. (1)Begu/Niculescu (ROU/ROU) w.o.
(4)Blinkova/Peng (RUS/CHN) d. Duan/Zhu (CHN/CHN) w.o.
(3)Perez/Rodionova (AUS/AUS) d. Lister/Perrin (SWE/SUI) 75 60
(2)Muhammad/Sanchez (USA/USA) d. Brengle/Neel (USA/USA) 64 76(4)
Semifinal
Haddad Maia/Stefani (BRA/BRA) d. (4)Blinkova/Peng (RUS/CHN) 76(4) 63
(3)Perez/Rodionova (AUS/AUS) d. (2)Muhammad/Sanchez (USA/USA) 62 67(4) 10-7
Final
Haddad Maia/Stefani (BRA/BRA) d. (3)Perez/Rodionova (AUS/AUS) 64 67(5) 10-4