W100+H DUBAI (UAE)
24TH AL HABTOOR TENNIS CHALLENGE 2021
Surface: Hard - Outdoor
Last Years Winners
2001 ($75k+H) : (Q)Eleni Daniilidou (GRE) d. (JE)Aniko Kapros (HUN) 64 64
2002 ($75k) : (6)Angelique Widjaja (INA) d. Shinobu Asagoe (JPN) 75 62
2003 ($75k) : Jelena Jankovic (YUG) d. Henrieta Nagyova (SVK) 62 75
2005 ($75k+H) : (1)Marion Bartoli (FRA) d. Kaia Kanepi (EST) 62 60
2006 ($75k) : (6)Kateryna Bondarenko (UKR) d. Ekaterina Dzehalevich (BLR) 61 63
2007 ($75k) : (1)Maria Kirilenko (RUS) d. (8)Evgenia Rodina (RUS) 75 62
2008 ($75k) : Vitalia Diatchenko (RUS) d. (3)Urszula Radwanska (POL) 75 26 75
2009 ($75k) : Regina Kulikova (RUS) d. (7)Sandra Zahlavova (CZE) 76(6) 63
2010 ($75k) : Sania Mirza (IND) d. (5)Bojana Jovanovski (SRB) 46 63 60
2011 ($75k) : Noppawan Lertcheewakarn (THA) d. Kristina Mladenovic (FRA) 75 64
2012 ($75k) : (8)Kimiko Date-Krumm (JPN) d. Yulia Putintseva (KAZ) 61 36 64
2013 ($75k) : (1)Jana Cepelova (SVK) d. (wc)Maria-Elena Camerin (ITA) 61 62
2014 ($75k) : (6)Alexandra Dulgheru (ROU) d. Kimiko Date-Krumm (JPN) 63 64
2015 ($75k) : (6)Cagla Buyukakcay (TUR) d. (2)Klara Koukalova (CZE) 67(4) 64 64
2016 ($100k+H) : (5)Su-Wei Hsieh (TPE) d. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 62 62
2017 ($100k+H) : (5)Belinda Bencic (SUI) d. (7)Ajla Tomljanovic (CRO) 64 Ret.
2018 ($100k+H) : Shuai Peng (CHN) d. (2)Viktoria Kuzmova (SVK) 63 60
2019 ($100k+H) : Ana Bogdan (ROU) d. (Q)Daria Snigur (UKR) 61 62
2020 ($100k+H) : Sorana Cirstea (ROU) d. (5)Katerina Siniakova (CZE) 46 63 63
Acceptance List
2021 Draws
Singles Qualifying Draw
(1)Julia Grabher (AUT) d. Kwan Yau Ng (HKG) 61 61
(15)Zoe Kruger (RSA) d. Alena Fomina-Klotz (RUS) 76(3) 64
(2)Anastasia Zakharova (RUS) d. (wc)Lidziya Marozava (BLR) 61 64
(wc)Andreea Mitu (ROU) d. (9)Bibiane Schoofs (NED) 64 62
(3)Kateryna Bondarenko (UKR) d. Shuyue Ma (CHN) 57 62 10-5
(16)Eden Silva (GBR) d. Joanna Garland (TPE) 64 62
(4)Oksana Selekhmeteva (RUS) d. Vivian Heisen (GER) 62 63
(10)Peangtarn Plipuech (THA) d. Fanny Ostlund (SWE) 62 64
(5)Isabella Shinikova (BUL) d. (wc)Mika Dagan Fruchtman (ISR) 60 62
Tereza Mihalikova (SVK) d. (12)Ekaterina Yashina (RUS) 64 64
(6)Raluca Georgiana Serban (CYP) d. (wc)Seven Oral (TUR) 60 60
(13)Ilona Georgiana Ghioroaie (ROU) d. Beatrice Gumulya (INA) 61 62
(7)Naiktha Bains (GBR) d. Dalayna Hewitt (USA) 64 63
(wc)Renata Voracova (CZE) d. (14)Marianna Zakarlyuk (UKR) 46 63 10-2
(8)Berfu Cengiz (TUR) d. Anzhelika Isaeva (RUS) 62 01 ret.
(11)Aldila Sutjiadi (INA) d. Angelina Gabueva (RUS) 75 62
Final Round
(1)Julia Grabher (AUT) d. (15)Zoe Kruger (RSA) 57 62 10-8
(wc)Andreea Mitu (ROU) d. (2)Anastasia Zakharova (RUS) 62 36 10-6
(3)Kateryna Bondarenko (UKR) d. (16)Eden Silva (GBR) 75 46 14-12
(4)Oksana Selekhmeteva (RUS) d. (10)Peangtarn Plipuech (THA) 64 61
(5)Isabella Shinikova (BUL) d. Tereza Mihalikova (SVK) 06 64 12-10
(13)Ilona Georgiana Ghioroaie (ROU) d. (6)Raluca Georgiana Serban (CYP) 63 64
(7)Naiktha Bains (GBR) d. (wc)Renata Voracova (CZE) 57 63 10-7
(11)Aldila Sutjiadi (INA) d. (8)Berfu Cengiz (TUR) 36 64 10-3
Singles Main Draw
(1)Shuai Zhang (CHN) d. Ankita Raina (IND) 61 76(6)
Qinwen Zheng (CHN) d. (Q)Naiktha Bains (GBR) 61 75
Anastasia Gasanova (RUS) d. (wc)Anna Danilina (KAZ) 61 64
(7)Lesia Tsurenko (UKR) d. (wc)Lina Glushko (ISR) 63 75
Daria Snigur (UKR) d. (3)Xinyu Wang (CHN) 60 67(5) 61
(Q)Julia Grabher (AUT) d. (Q)Andreea Mitu (ROU) 63 60
Viktoria Kuzmova (SVK) d. Mai Hontama (JPN) 57 63 63
(6)Viktoriya Tomova (BUL) d. Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 64 46 61
(8)Polona Hercog (SLO) d. (wc)Sandra Samir (EGY) 16 63 61
(SR)Vitalia Diatchenko (RUS) d. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 63 26 63
Yuliya Hatouka (BLR) d. (Q)Kateryna Bondarenko (UKR) 62 76(6)
(4)Kristina Kucova (SVK) d. (wc)Weronika Falkowska (POL) 61 62
Aleksandra Krunic (SRB) d. (5)Ana Bogdan (ROU) 46 76(4) 60
(Q)Ilona Georgiana Ghioroaie (ROU) d. (Q)Aldila Sutjiadi (INA) 26 62 63
Mayo Hibi (JPN) d. (Q)Oksana Selekhmeteva (RUS) 46 64 64
(Q)Isabella Shinikova (BUL) d. (2)Saisai Zheng (CHN) 62 76(9)
Second Round
Qinwen Zheng (CHN) d. (1)Shuai Zhang (CHN) 67(5) 61 64
Anastasia Gasanova (RUS) d. (7)Lesia Tsurenko (UKR) 46 64 40 ret.
Daria Snigur (UKR) d. (Q)Julia Grabher (AUT) 60 61
Viktoria Kuzmova (SVK) d. (6)Viktoriya Tomova (BUL) 62 46 75
(SR)Vitalia Diatchenko (RUS) d. (8)Polona Hercog (SLO) 63 63
(4)Kristina Kucova (SVK) d. Yuliya Hatouka (BLR) 64 61
Aleksandra Krunic (SRB) d. (Q)Ilona Georgiana Ghioroaie (ROU) 61 62
(Q)Isabella Shinikova (BUL) d. Mayo Hibi (JPN) 64 63
Quarterfinals
Anastasia Gasanova (RUS) d. Qinwen Zheng (CHN) 61 63
Daria Snigur (UKR) d. Viktoria Kuzmova (SVK) 63 67(4) 60
(4)Kristina Kucova (SVK) d. (SR)Vitalia Diatchenko (RUS) 76(4) 76(1)
Aleksandra Krunic (SRB) d. (Q)Isabella Shinikova (BUL) 61 62
Semifinals
Daria Snigur (UKR) d. Anastasia Gasanova (RUS) 46 61 63
(4)Kristina Kucova (SVK) d. Aleksandra Krunic (SRB) 76(8) 60
Final
Daria Snigur (UKR) d. (4)Kristina Kucova (SVK) 63 60
Doubles Main Draw
(1)Danilina/Kuzmova (KAZ/SVK) d. Gasanova/Selekhmeteva (RUS/RUS) 63 75
Kucova/Voracova (SVK/CZE) d. (wc)Cengiz/Falkowska (TUR/POL) 64 64
Plipuech/Sutjiadi (THA/INA) d. (3)Heisen/Mitu (GER/ROU) 75 64
Hatouka/Rompies (BLR/INA) d. Grabher/Vikhlyantseva (AUT/RUS) 63 64
Gabueva/Zakharova (RUS/RUS) d. Schoofs/Silva (NED/GBR) 64 75
(4)Mihalikova/Raina (SVK/IND) d. Fomina-Klotz/Yashina (RUS/RUS) 75 75
Gumulya/Y.Hsieh (INA/TPE) d. (wc)Samir/Shinikova (EGY/BUL) 61 61
(2)Bondarenko/Marozava (UKR/BLR) d. (wc)Garland/Glushko (TPE/ISR) 75 61
Quarterfinals
(1)Danilina/Kuzmova (KAZ/SVK) d. Kucova/Voracova (SVK/CZE) w.o.
Plipuech/Sutjiadi (THA/INA) d. Hatouka/Rompies (BLR/INA) 61 61
Gabueva/Zakharova (RUS/RUS) d. (4)Mihalikova/Raina (SVK/IND) 63 63
Gumulya/Y.Hsieh (INA/TPE) d. (2)Bondarenko/Marozava (UKR/BLR) 63 76(5)
Semifinals
(1)Danilina/Kuzmova (KAZ/SVK) d. Plipuech/Sutjiadi (THA/INA) 46 62 10-4
Gabueva/Zakharova (RUS/RUS) d. Gumulya/Y.Hsieh (INA/TPE) 76(3) 46 10-5
Final
(1)Danilina/Kuzmova (KAZ/SVK) d. Gabueva/Zakharova (RUS/RUS) 46 63 10-2
24TH AL HABTOOR TENNIS CHALLENGE 2021
Surface: Hard - Outdoor
Habtoor Tennis | 26TH AL HABTOOR TENNIS CHALLENGE
Al Habtoor Tennis Challenge was created by the Chairman of Al Habtoor Group Mr. Khalaf Al Habtoor, to encourage the development of Womens Tennis in the Unite
www.habtoortennis.com
Last Years Winners
2001 ($75k+H) : (Q)Eleni Daniilidou (GRE) d. (JE)Aniko Kapros (HUN) 64 64
2002 ($75k) : (6)Angelique Widjaja (INA) d. Shinobu Asagoe (JPN) 75 62
2003 ($75k) : Jelena Jankovic (YUG) d. Henrieta Nagyova (SVK) 62 75
2005 ($75k+H) : (1)Marion Bartoli (FRA) d. Kaia Kanepi (EST) 62 60
2006 ($75k) : (6)Kateryna Bondarenko (UKR) d. Ekaterina Dzehalevich (BLR) 61 63
2007 ($75k) : (1)Maria Kirilenko (RUS) d. (8)Evgenia Rodina (RUS) 75 62
2008 ($75k) : Vitalia Diatchenko (RUS) d. (3)Urszula Radwanska (POL) 75 26 75
2009 ($75k) : Regina Kulikova (RUS) d. (7)Sandra Zahlavova (CZE) 76(6) 63
2010 ($75k) : Sania Mirza (IND) d. (5)Bojana Jovanovski (SRB) 46 63 60
2011 ($75k) : Noppawan Lertcheewakarn (THA) d. Kristina Mladenovic (FRA) 75 64
2012 ($75k) : (8)Kimiko Date-Krumm (JPN) d. Yulia Putintseva (KAZ) 61 36 64
2013 ($75k) : (1)Jana Cepelova (SVK) d. (wc)Maria-Elena Camerin (ITA) 61 62
2014 ($75k) : (6)Alexandra Dulgheru (ROU) d. Kimiko Date-Krumm (JPN) 63 64
2015 ($75k) : (6)Cagla Buyukakcay (TUR) d. (2)Klara Koukalova (CZE) 67(4) 64 64
2016 ($100k+H) : (5)Su-Wei Hsieh (TPE) d. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 62 62
2017 ($100k+H) : (5)Belinda Bencic (SUI) d. (7)Ajla Tomljanovic (CRO) 64 Ret.
2018 ($100k+H) : Shuai Peng (CHN) d. (2)Viktoria Kuzmova (SVK) 63 60
2019 ($100k+H) : Ana Bogdan (ROU) d. (Q)Daria Snigur (UKR) 61 62
2020 ($100k+H) : Sorana Cirstea (ROU) d. (5)Katerina Siniakova (CZE) 46 63 63
Acceptance List
2021 Draws
Singles Qualifying Draw
(1)Julia Grabher (AUT) d. Kwan Yau Ng (HKG) 61 61
(15)Zoe Kruger (RSA) d. Alena Fomina-Klotz (RUS) 76(3) 64
(2)Anastasia Zakharova (RUS) d. (wc)Lidziya Marozava (BLR) 61 64
(wc)Andreea Mitu (ROU) d. (9)Bibiane Schoofs (NED) 64 62
(3)Kateryna Bondarenko (UKR) d. Shuyue Ma (CHN) 57 62 10-5
(16)Eden Silva (GBR) d. Joanna Garland (TPE) 64 62
(4)Oksana Selekhmeteva (RUS) d. Vivian Heisen (GER) 62 63
(10)Peangtarn Plipuech (THA) d. Fanny Ostlund (SWE) 62 64
(5)Isabella Shinikova (BUL) d. (wc)Mika Dagan Fruchtman (ISR) 60 62
Tereza Mihalikova (SVK) d. (12)Ekaterina Yashina (RUS) 64 64
(6)Raluca Georgiana Serban (CYP) d. (wc)Seven Oral (TUR) 60 60
(13)Ilona Georgiana Ghioroaie (ROU) d. Beatrice Gumulya (INA) 61 62
(7)Naiktha Bains (GBR) d. Dalayna Hewitt (USA) 64 63
(wc)Renata Voracova (CZE) d. (14)Marianna Zakarlyuk (UKR) 46 63 10-2
(8)Berfu Cengiz (TUR) d. Anzhelika Isaeva (RUS) 62 01 ret.
(11)Aldila Sutjiadi (INA) d. Angelina Gabueva (RUS) 75 62
Final Round
(1)Julia Grabher (AUT) d. (15)Zoe Kruger (RSA) 57 62 10-8
(wc)Andreea Mitu (ROU) d. (2)Anastasia Zakharova (RUS) 62 36 10-6
(3)Kateryna Bondarenko (UKR) d. (16)Eden Silva (GBR) 75 46 14-12
(4)Oksana Selekhmeteva (RUS) d. (10)Peangtarn Plipuech (THA) 64 61
(5)Isabella Shinikova (BUL) d. Tereza Mihalikova (SVK) 06 64 12-10
(13)Ilona Georgiana Ghioroaie (ROU) d. (6)Raluca Georgiana Serban (CYP) 63 64
(7)Naiktha Bains (GBR) d. (wc)Renata Voracova (CZE) 57 63 10-7
(11)Aldila Sutjiadi (INA) d. (8)Berfu Cengiz (TUR) 36 64 10-3
Singles Main Draw
(1)Shuai Zhang (CHN) d. Ankita Raina (IND) 61 76(6)
Qinwen Zheng (CHN) d. (Q)Naiktha Bains (GBR) 61 75
Anastasia Gasanova (RUS) d. (wc)Anna Danilina (KAZ) 61 64
(7)Lesia Tsurenko (UKR) d. (wc)Lina Glushko (ISR) 63 75
Daria Snigur (UKR) d. (3)Xinyu Wang (CHN) 60 67(5) 61
(Q)Julia Grabher (AUT) d. (Q)Andreea Mitu (ROU) 63 60
Viktoria Kuzmova (SVK) d. Mai Hontama (JPN) 57 63 63
(6)Viktoriya Tomova (BUL) d. Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 64 46 61
(8)Polona Hercog (SLO) d. (wc)Sandra Samir (EGY) 16 63 61
(SR)Vitalia Diatchenko (RUS) d. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 63 26 63
Yuliya Hatouka (BLR) d. (Q)Kateryna Bondarenko (UKR) 62 76(6)
(4)Kristina Kucova (SVK) d. (wc)Weronika Falkowska (POL) 61 62
Aleksandra Krunic (SRB) d. (5)Ana Bogdan (ROU) 46 76(4) 60
(Q)Ilona Georgiana Ghioroaie (ROU) d. (Q)Aldila Sutjiadi (INA) 26 62 63
Mayo Hibi (JPN) d. (Q)Oksana Selekhmeteva (RUS) 46 64 64
(Q)Isabella Shinikova (BUL) d. (2)Saisai Zheng (CHN) 62 76(9)
Second Round
Qinwen Zheng (CHN) d. (1)Shuai Zhang (CHN) 67(5) 61 64
Anastasia Gasanova (RUS) d. (7)Lesia Tsurenko (UKR) 46 64 40 ret.
Daria Snigur (UKR) d. (Q)Julia Grabher (AUT) 60 61
Viktoria Kuzmova (SVK) d. (6)Viktoriya Tomova (BUL) 62 46 75
(SR)Vitalia Diatchenko (RUS) d. (8)Polona Hercog (SLO) 63 63
(4)Kristina Kucova (SVK) d. Yuliya Hatouka (BLR) 64 61
Aleksandra Krunic (SRB) d. (Q)Ilona Georgiana Ghioroaie (ROU) 61 62
(Q)Isabella Shinikova (BUL) d. Mayo Hibi (JPN) 64 63
Quarterfinals
Anastasia Gasanova (RUS) d. Qinwen Zheng (CHN) 61 63
Daria Snigur (UKR) d. Viktoria Kuzmova (SVK) 63 67(4) 60
(4)Kristina Kucova (SVK) d. (SR)Vitalia Diatchenko (RUS) 76(4) 76(1)
Aleksandra Krunic (SRB) d. (Q)Isabella Shinikova (BUL) 61 62
Semifinals
Daria Snigur (UKR) d. Anastasia Gasanova (RUS) 46 61 63
(4)Kristina Kucova (SVK) d. Aleksandra Krunic (SRB) 76(8) 60
Final
Daria Snigur (UKR) d. (4)Kristina Kucova (SVK) 63 60
Doubles Main Draw
(1)Danilina/Kuzmova (KAZ/SVK) d. Gasanova/Selekhmeteva (RUS/RUS) 63 75
Kucova/Voracova (SVK/CZE) d. (wc)Cengiz/Falkowska (TUR/POL) 64 64
Plipuech/Sutjiadi (THA/INA) d. (3)Heisen/Mitu (GER/ROU) 75 64
Hatouka/Rompies (BLR/INA) d. Grabher/Vikhlyantseva (AUT/RUS) 63 64
Gabueva/Zakharova (RUS/RUS) d. Schoofs/Silva (NED/GBR) 64 75
(4)Mihalikova/Raina (SVK/IND) d. Fomina-Klotz/Yashina (RUS/RUS) 75 75
Gumulya/Y.Hsieh (INA/TPE) d. (wc)Samir/Shinikova (EGY/BUL) 61 61
(2)Bondarenko/Marozava (UKR/BLR) d. (wc)Garland/Glushko (TPE/ISR) 75 61
Quarterfinals
(1)Danilina/Kuzmova (KAZ/SVK) d. Kucova/Voracova (SVK/CZE) w.o.
Plipuech/Sutjiadi (THA/INA) d. Hatouka/Rompies (BLR/INA) 61 61
Gabueva/Zakharova (RUS/RUS) d. (4)Mihalikova/Raina (SVK/IND) 63 63
Gumulya/Y.Hsieh (INA/TPE) d. (2)Bondarenko/Marozava (UKR/BLR) 63 76(5)
Semifinals
(1)Danilina/Kuzmova (KAZ/SVK) d. Plipuech/Sutjiadi (THA/INA) 46 62 10-4
Gabueva/Zakharova (RUS/RUS) d. Gumulya/Y.Hsieh (INA/TPE) 76(3) 46 10-5
Final
(1)Danilina/Kuzmova (KAZ/SVK) d. Gabueva/Zakharova (RUS/RUS) 46 63 10-2