Tennis Forum banner

1 - 20 of 57 Posts

·
Registered
Joined
·
2,738 Posts
Discussion Starter #1
CHATRIER 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Amy Frazier (USA) vs. Kim Clijsters (BEL)[2]
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Arnaud Clement (FRA)[32] vs. Thomas Enqvist (SWE)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Jennifer Capriati (USA)[7] vs. Joannette Kruger (RSA)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Michael Chang (USA) vs. Fabrice Santoro (FRA)






LENGLEN 11:00 AM Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Lleyton Hewitt (AUS)[1] vs. Brian Vahaly (USA)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Libuse Prusova (CZE) vs. Nathalie Dechy (FRA)[25]
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Adrian Voinea (ROM) vs. Sebastien Grosjean (FRA)[14]
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Samantha Reeves (USA) vs. Venus Williams (USA)[3]






COURT 1 11:00 AM Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Albert Costa (ESP)[9] vs. Sergio Roitman (ARG)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Lindsay Davenport (USA)[6] vs. Wynne Prakusya (INA)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Marc Rosset (SUI) vs. Gustavo Kuerten (BRA)[15]
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Nadia Petrova (RUS) vs. Monica Seles (USA)[12]






COURT 2 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Angelika Roesch (GER) vs. Jelena Dokic (YUG)[10]
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Juan Carlos Ferrero (ESP)[3] vs. Michel Kratochvil (SUI)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Tatiana Golovin (FRA) vs. Elena Bovina (RUS)[20]
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Richard Gasquet (FRA) vs. Nicolas Lapentti (ECU)






COURT 3 11:00 AM Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Vladimir Voltchkov (BLR) vs. Tim Henman (GBR)[25]
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Elena Dementieva (RUS)[13] vs. Maria Sanchez Lorenzo (ESP)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Jarkko Nieminen (FIN)[30] vs. Nicolas Escude (FRA)
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Magdalena Maleeva (BUL)[15] vs. Alicia Molik (AUS)






COURT 4 11:00 AM Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Nicolas Coutelot (FRA) vs. Davide Sanguinetti (ITA)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Bahia Mouhtassine (MAR) vs. Zuzana Ondraskova (CZE)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Hicham Arazi (MAR) vs. Raemon Sluiter (NED)
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Silvija Talaja (CRO) vs. Janette Husarova (SVK)






COURT 5 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Anca Barna (GER) vs. Maja Matevzic (SLO)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Thierry Ascione (FRA) vs. Albert Portas (ESP)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Evgenia Koulikovskaya (RUS) vs. Celine Beigbeder (FRA)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Michael Llodra (FRA) vs. Victor Hanescu (ROM)






COURT 6 11:00 AM Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Albert Montanes (ESP) vs. David Nalbandian (ARG)[8]
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Silvia Farina Elia (ITA)[26] vs. Conchita Martinez Granados (ESP)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Sjeng Schalken (NED)[12] vs. Scott Draper (AUS)
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Amanda Coetzer (RSA)[17] vs. Katarina Srebotnik (SLO)






COURT 7 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Martina Muller (GER) vs. Vera Zvonareva (RUS)[22]
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Gaston Gaudio (ARG)[21] vs. Paul-Henri Mathieu (FRA)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Rossana Neffa-de Los Rios (PAR) vs. Marion Bartoli (FRA)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Sargis Sargsian (ARM) vs. Andy Roddick (USA)[6]






COURT 8 11:00 AM Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Magnus Norman (SWE) vs. Nicolas Massu (CHI)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Nikolay Davydenko (RUS) vs. Greg Rusedski (GBR)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Marlene Weingartner (GER) vs. Lindsay Lee-Waters (USA)
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Iveta Benesova (CZE) vs. Evie Dominikovic (AUS)






COURT 9 11:00 AM Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Wayne Arthurs (AUS) vs. Radek Stepanek (CZE)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Gala Leon Garcia (ESP) vs. Gisela Dulko (ARG)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Olivier Rochus (BEL) vs. Federico Browne (ARG)
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Julia Vakulenko (UKR) vs. Cristina Torrens Valero (ESP)






COURT 10 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Iroda Tulyaganova (UZB) vs. Antonella Serra Zanetti (ITA)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Jonas Bjorkman (SWE) vs. Max Mirnyi (BLR)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Ansley Cargill (USA) vs. Rita Grande (ITA)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Felix Mantilla (ESP)[20] vs. Hyung-Taik Lee (KOR)






COURT 11 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Klara Koukalova (CZE) vs. Tina Pisnik (SLO)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Lars Burgsmuller (GER) vs. Mardy Fish (USA)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Marissa Irvin (USA) vs. Maria Elena Camerin (ITA)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Alexander Waske (GER) vs. Fernando Vicente (ESP)






COURT 14 11:00 AM Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Todd Martin (USA) vs. Jose Acasuso (ARG)
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Denisa Chladkova (CZE) vs. Anais Laurendon (FRA)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Jan-Michael Gambill (USA) vs. Fernando Gonzalez (CHI)[19]
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Tatiana Poutchek (BLR) vs. Emmanuelle Gagliardi (SUI)






COURT 16 11:00 AM Start
1. Men's Singles - 1st Rnd.
Giovanni Lapentti (ECU) vs. Tommy Robredo (ESP)[28]
followed by:
2. Women's Singles - 1st Rnd.
Daja Bedanova (CZE) vs. Corina Morariu (USA)
3. Men's Singles - 1st Rnd.
Franco Squillari (ARG) vs. Agustin Calleri (ARG)[18]
4. Women's Singles - 1st Rnd.
Julia Schruff (GER) vs. Francesca Schiavone (ITA)[32]






COURT 17 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 1st Rnd.
Paola Suarez (ARG)[30] vs. Edina Gallovits (ROM)
followed by:
2. Men's Singles - 1st Rnd.
Olivier Mutis (FRA) vs. Jerome Golmard (FRA)
3. Women's Singles - 1st Rnd.
Conchita Martinez (ESP)[24] vs. Tatiana Perebiynis (UKR)
4. Men's Singles - 1st Rnd.
Julien Varlet (FRA) vs. Kenneth Carlsen (DEN)
 

·
Registered
Joined
·
4,742 Posts
Damn the site is working fast! lol :eek:

GOOD LUCK:

Amy Frazier
Michael Chang
Nathalie Dechy
Samantha Reeves
Albert Costa
Wynne Prakusya
Monica Seles
Jelena Dokic
Juan Carlos Ferrero
Elena Bovina
Elena Dementieva
Maria Sanchez Lorenzo
Magdalena Maleeva
Bahia Mouhtassine
Maja Matevzic
Celine Beigbeder
David Nalbandian
Conchita Martinez Granados
Rossana Neffa-de Los Rios
Gala Leon Garcia
Cristina Torrens Valero
Iroda Tulyaganova
Felix Mantilla
Todd Martin
Tommy Robredo
Corina Morariu
Tatiana Perebiynis on court 17 :rolleyes:
 

·
Premium Member
Joined
·
181,834 Posts
wow thats a bit early ;)

good luck
Alyona :) :)
Nadya :):)
Elena B :)
Vera :)
Iroda :)
Zhenya :)
Julia V :)

Flavia ;)
Gisela ;)
Sammy :):)
Edina ;)
Ansley :)
Corina ;)
Marlene :)
Maria Elena :)
Katarina :)
 

·
Registered
Joined
·
2,738 Posts
Discussion Starter #4
Yes, I was surprised to see it appear so early.

British Eurosport's coverage will not be worth watching for the first few hours tomorrow. Henman followed by Rusedski :(

I'll be working anyway so I'll just record it from when the cycling finishes (16:15 ish)
 

·
Registered
Joined
·
6,556 Posts
GO:

Jen :bounce:
NADIA :kiss:
Elena D
Elena B
Vera
Jelena
Lindsay
Iroda
 

·
Registered
Joined
·
9,173 Posts
Good Luck

Tatiana :D
Gisela
Thomas
and all the Argentinians :)
 

·
Registered
Joined
·
16,569 Posts
what the hell is chang-santoro, clement-enqvist doing on chatrier court? can't stand their immensely biased french scheduling! top seed hewitt is on lenglen court? my goodness!
 

·
Registered
Joined
·
2,738 Posts
Discussion Starter #12
Actually it's a rest day for the Giro D'Italia tomorrow, so it should be uninterrupted coverage for Eurosport & British Eurosport.
 

·
Registered
Joined
·
10,386 Posts
i guess we will have a roddick love fest tomorrow like the agassi one going on at espn now :rolleyes:

hopefully we will get to see jen or venus...
 

·
Registered
Joined
·
25,276 Posts
Vamos Kim :D, Thomas :hearts:, Nathalie :D, Lindsay :D, Monica :D, Jelena :D, Juanqui :D, Tati and Lena(can't decide), Nico :), Maria :hearts:, Maggie :), Zuzana :), Albert :), David :), Conchita MG ;), Amanda :), Marion :D, Evie :D, Gala :D, Cristina :), Iroda :hearts:, Jonas and Max(can't decide), Ansley :), Felix :), Marissa :D, Fernando :), Jan-Michael :), Tommy :) and Conchi :bounce:!
 

·
Registered
Joined
·
5,330 Posts
Good luck to:

Nathalie Dechy
Lindsay Davenport
Nadia Petrova
Jelena Dokic
Elena Bovina
Elena Dementieva
Maja Matevzic
Amanda Coetzer
Vera Zvonareva
Marion Bartoli
Iroda Tulyaganova
 

·
Team WTAworld, Mr. Try Too Hard
Joined
·
52,159 Posts
Good luck

Jelena :bounce: :D :) :hearts:
Ansley :D :) :bounce:
Kim :)
Wynne :D
Nadia :D
Tatiana G :)
Elena B :)
Maria :)
Alicia :)
Bahia :)
Anca :)
Maja :)
Martina :)
Vera :)
Rossana :)
Lindsay-Lee :)
Corina :)
Julia S :)
Conchita :)
 

·
Registered
Joined
·
1,028 Posts
Good luck to :
Jen
Kimmie
:D
 

·
Registered
Joined
·
2,738 Posts
Discussion Starter #20
What a shame! British Eurosport won't be able to show Rusedski live as it's not on a televised court. However, as expected they will be showing Henman live.
 
1 - 20 of 57 Posts
Top