Tennis Forum banner

1 - 20 of 1677 Posts

·
Registered
Joined
·
14,340 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
CHATRIER 12:00 Start
Women's Singles - Qtr. Finals
Ana Ivanovic (SRB)[7] vs. Svetlana Kuznetsova (RUS)[3]

followed by
Women's Singles - Qtr. Finals
Justine Henin (BEL)[1] vs. Serena Williams (USA)[8]


Men's Singles - Qtr. Finals
Roger Federer (SUI)[1] vs. Tommy Robredo (ESP)[9]

LENGLEN 12:00 Start
Women's Singles - Qtr. Finals
Jelena Jankovic (SRB)[4] vs. Nicole Vaidisova (CZE)[6]

followed by
Women's Singles - Qtr. Finals
Anna Chakvetadze (RUS)[9] vs. Maria Sharapova (RUS)[2]


followed by
Men's Singles - Qtr. Finals
Nikolay Davydenko (RUS)[4] vs. Guillermo Canas (ARG)[19]

Court 1 11:00 Start
Girls' Singles - 2nd Rnd.
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)[1] vs. Stefanie Vogele (SUI)

followed by
Women's Doubles - Qtr. Finals
Yung-Jan Chan (TPE)[5]/Chia-Jung Chuang (TPE)[5] vs. Alicia Molik (AUS)[17]/Mara Santangelo (ITA)[17]

Men's Doubles - Qtr. Finals
Fabrice Santoro (FRA)[4]/
Nenad Zimonjic (SRB)[4]
vs. Mahesh Bhupathi (IND)/
Radek Stepanek (CZE)
or
Mariusz Fyrstenberg (POL)[12]/
Marcin Matkowski (POL)[12]


Women's Doubles - Qtr. Finals
Lisa Raymond (USA)[1]/Samantha Stosur (AUS)[1]
vs. A. Medina Garrigues (ESP)[8]/
Virginia Ruano Pascual (ESP)[8]



Men's Doubles - Qtr. Finals
Mahesh Bhupathi (IND)/
Radek Stepanek (CZE)
vs. Simone Bolelli (ITA)/
Juan Martin Del Potro (ARG)
or
Jonas Bjorkman (SWE)[2]/
Max Mirnyi (BLR)[2]




Court 2 11:00 Start


Girls' Singles - 2nd Rnd.
Simona Halep (ROU)
vs. Anastasia Pivovarova (RUS)[3]


followed by
Women's Doubles - Qtr. Finals
Janette Husarova (SVK)[10]/
Meghann Shaughnessy (USA)[10]
vs. Cara Black (ZIM)[2]/
Liezel Huber (RSA)[2]



Men's Doubles - Qtr. Finals
Bob Bryan (USA)[1]/
Mike Bryan (USA)[1]
vs. Lukas Dlouhy (CZE)[9]/
Pavel Vizner (CZE)[9]



Mixed Doubles - Qtr. Finals
Meghann Shaughnessy (USA)/
Leander Paes (IND)
vs. T.B.D./




Mixed Doubles - Qtr. Finals
Nathalie Dechy (FRA)[8]/
Andy Ram (ISR)[8]
vs. Liezel Huber (RSA)[2]/
Kevin Ullyett (ZIM)[2]





Court 3 11:00 Start


Girls' Singles - 2nd Rnd.
Petra Martic (CRO)
vs. Cindy Chala (FRA)


followed by
Boys' Singles - 2nd Rnd.
Matteo Trevisan (ITA)[1]
vs. Kittipong Wachiramanowong (THA)



Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Kai-Chen Chang (TPE)/
Veronica Li (USA)
vs. Ksenia Milevs.aya (BLR)[3]/
Urszula Radwanska (POL)[3]



Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Nikola Hofmanova (AUT)/
Sandra Roma (SWE)
vs. T.B.D./






Court 5 11:00 Start


Girls' Singles - 2nd Rnd.
Shiho Akita (JPN)
vs. Yi-Miao Zhou (CHN)


followed by
Girls' Singles - 2nd Rnd.
Mariana Duque Marino (COL)
vs. Klaudia Boczova (SVK)



Girls' Doubles - 1st Rnd.
Sorana Cirstea (ROU)/
Alexa Glatch (USA)
vs. Chloe Babet (FRA)/
Adeline Goncalves (FRA)



Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Klaudia Boczova (SVK)[7]/
Kristina Kucova (SVK)[7]
vs. T.B.D./






Court 6 11:00 Start


Boys' Singles - 2nd Rnd.
Andrew Thomas (AUS)
vs. Ricardo Urzua-Rivera (CHI)[14]


followed by
Boys' Doubles - 1st Rnd.
Eugen Brazdil (SVK)/
Graeme Dyce (GBR)
vs. Danila Arsenov (RUS)/
Mateusz Kecki (USA)



Boys' Doubles - 2nd Rnd.
T.B.D./

vs. Daniel Cox (GBR)/
Gastao Elias (POR)



Boys' Doubles - 1st Rnd.
Evgeny Donskoy (RUS)/
Vladimir Karusevich (RUS)
vs. Alexis Klegou (FRA)/
Nysan Tan (FRA)





Court 7 11:00 Start


Girls' Singles - 2nd Rnd.
Sherazad Benamar (FRA)
vs. Nikola Hofmanova (AUT)[8]


followed by
Boys' Singles - 2nd Rnd.
Thomas Fabbiano (ITA)
vs. Jonathan Eysseric (FRA)[2]



Men's Doubles - Qtr. Finals
Mark Knowles (BAH)[6]/
Daniel Nestor (CAN)[6]
vs. Michael Kohlmann (GER)/
Rainer Schuettler (GER)



Women's Doubles - Qtr. Finals
Maria Elena Camerin (ITA)[16]/
Gisela Dulko (ARG)[16]
vs. Katarina Srebotnik (SLO)[7]/
Ai Sugiyama (JPN)[7]



Boys' Doubles - 1st Rnd.
Julien Obry (FRA)/
Adrien Puget (FRA)
vs. Kellen Damico (USA)[2]/
Jonathan Eysseric (FRA)[2]





Court 8 11:00 Start


Boys' Singles - 2nd Rnd.
Cesar Ramirez (MEX)
vs. Roman Jebavy (CZE)[7]


followed by
Girls' Singles - 2nd Rnd.
Noppawan Lertcheewakarn (THA)
vs. Jessica Moore (AUS)



Boys' Doubles - 1st Rnd.
Daniel Evans (GBR)/
David Rice (GBR)
vs. Roy Bruggeling (NED)/
Thomas Schoorel (NED)



Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Roman Jebavy (CZE)[1]/
Matteo Trevisan (ITA)[1]
vs. T.B.D./






Court 10 11:00 Start


Girls' Singles - 2nd Rnd.
Ksenia Lykina (RUS)[12]
vs. Dominice Ripoll (GER)


followed by
Boys' Singles - 2nd Rnd.
Aljaz Bedene (SLO)
vs. Fernando Romboli (BRA)[4]



Boys' Doubles - 1st Rnd.
Stephen Donald (AUS)[4]/
John-Patrick Smith (AUS)[4]
vs. Silvio Dadic (CRO)/
Hsien-Yin Peng (TPE)



Boys' Doubles - 1st Rnd.
Patricio Alvarado (ECU)[6]/
Fernando Romboli (BRA)[6]
vs. Soong-Jae Cho (KOR)/
Kittipong Wachiramanowong (THA)





Court 14 11:00 Start


Girls' Singles - 2nd Rnd.
Ksenia Milevs.aya (BLR)[6]
vs. Urszula Radwanska (POL)


followed by
Girls' Doubles - 1st Rnd.
Micaela Larcher De Brito (POR)/
Valeria Solovieva (RUS)
vs. Khrystyna Antoniychuk (UKR)[5]/
Ksenia Pervak (RUS)[5]



Boys' Doubles - 1st Rnd.
Cesar Ramirez (MEX)/
Cristobal Saavedra-Corvalan (CHI)
vs. Damian Hume (RSA)/
Lofo Ramiaramanan (MAD)



Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Thomas Fabbiano (ITA)/
Andrei Karatchenia (BLR)
vs. T.B.D./






Court 16 11:00 Start


Boys' Singles - 2nd Rnd.
Andrei Karatchenia (BLR)
vs. Bence Gyula Toth (HUN)


followed by
Boys' Singles - 2nd Rnd.
Ricardas Berankis (LTU)[15]
vs. Bernard Tomic (AUS)



Girls' Doubles - 1st Rnd.
Evgeniya Rodina (RUS)[4]/
Arina Rodionova (RUS)[4]
vs. Alexandra Dulgheru (ROU)/
Ioana Ivan (ROU)



Girls' Doubles - 2nd Rnd.
Lenka Jurikova (SVK)/
Katarzyna Piter (POL)
vs. T.B.D./




Boys' Doubles - 2nd Rnd.
Aljaz Bedene (SLO)/
Andrej Martin (SVK)
vs. T.B.D./






Court 17 11:00 Start


Girls' Singles - 2nd Rnd.
Kurumi Nara (JPN)
vs. Madison Brengle (USA)[9]


followed by
Boys' Singles - 2nd Rnd.
Benoit Paire (FRA)
vs. Dragos Cristian Mirtea (ROU)



Girls' Doubles - 1st Rnd.
Gracia Radovanovic (FRA)/
Charlotte Rodier (FRA)
vs. Shiho Akita (JPN)/
Kurumi Nara (JPN)



Boys' Doubles - 1st Rnd.
Benoit Paire (FRA)/Nassim Slilam (FRA) vs. Radu Albot (MDA)[8]/Dragos Cristian Mirtea (ROU)[8]
 

·
Registered
Joined
·
24,441 Posts
Good luck Anna :D
 

·
Registered
Joined
·
23,541 Posts
c'mon JJ.u can do it..
hope that i can see your match..although it looks like they will show Ana/Kuzi as it is on the main court...

but still the best of luck to you...............
 

·
Registered
Joined
·
6,359 Posts
second on Chatrier, Perfect! :yeah:
 

·
Registered
Joined
·
113,486 Posts
A great tennis day.
 

·
Registered
Joined
·
8,956 Posts
I hope all my favourites will win matches tomorrow :devil: Good luck to Serena, Ana, Jelena and Chaky :p
 

·
Registered
Joined
·
21,146 Posts
I'm more interested in the women doubles, and mix doubles.... hopefully Mara/Alicia and Cara/Liezel will not play first match at 11am, please!!!!!!! :worship:
 

·
Registered
Joined
·
7,583 Posts
All doubles QF on Tuesday?Then when will they play the final?? :confused:
Good luck to Chan/Chuang :) (Alicia/Mara :hug: ),Jelena (Nicole :hug: ),Anna,Ana,and Ai/Kata.
 
1 - 20 of 1677 Posts
Top