Tennis Forum banner

21 - 40 of 531 Posts

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #21 (Edited)
C 7
*

Colorado State Championships, Denver, US

http://www.gatestenniscenter.info/Women_s_Open_Singles_Champions.pdf

1924 Julia Fuller d. Stella Oberlander Daly 6-3 6-4
1925 Julia Fuller d. Stella Oberlander Daly 6-2 6-3
1926 Carol Collins Neville d. Stella Oberlander Daly 4-6 6-3 7-5
1927 Willa Wolcott
1928 Willa Wolcott d. Margaret Ward 3-6 6-2 6-2
1929 Evelyn Parsons d. Willa Wolcott 6-4 6-1 (or 6-4)
1930 Mae Ceurvorst d. Willa Wolcott 6-1 6-1
1931 Willa Wolcott
1932 Dorothy Workman d. Elizabeth Deike 0-6 6-1 6-3
1933 Willa Wolcott d. Edna Fuller 6-1 5-7 6-3
1934 Willa Wolcott
1935 Esther Hare Bartosh
1936 Dorothy Bundy d. Ruby Bishop Bixler 6-1 6-4
1937 Dorothy Bundy d. Carolin Babcock 4-6 6-0 6-3
1938 Carolin Babcock Stark d. Bonnie Miller Blank 1-6 6-4 6-3
1939 Dorothy Bundy d. Midge Gladman Van Ryn 6-3 4-6 6-4
1940 Dorothy Bundy d. Esther Hare Bartosh 7-5 6-4
1941 Nina Brown (GB) d. Dorothy Bundy 8-6 7-5
1942 Dorothy Bundy d. Pearl Harland *
1943-45 not held due to WWII
1946 Phyllis Lockwood
1947 Eleanor Purdy Cushingham
1948 Beverly Baker d. Maureen Connolly 6-0 6-3
1949 Raymonde Veber Jones **
1950 Barbara Green
1951 Diane Hunsaker
1952 Anita Kanter
1953 Anita Kanter d. Joan Merciadis 6-2 8-6
1954 Dorothy Bundy Cheney d. Julia Sampson 6-3 6-4
1955 Angela Mortimer (GB) d. Yola Ramirez (Mex) 6-4 6-4 venue uncertain
1956 Althea Gibson d. Dottie Head Knode 6-4 6-4
1957 Althea Gibson d. Dottie Head Knode 8-6 6-4
1958 Dottie Head Knode d. Janet Hopps 6-2 4-2 retired
1959 Sandra Reynolds (RSA)
1960 Carol Hanks d. Justina Bricka 7-5 6-2
1961 Anne Rose d. Joan Packard Birkland 6-4 6-4
1962 Joan Packard Birkland
1963 Fay Shwayder Morris
1964 Anne Rose d. Pat Parks 6-4 6-4
1965 Anne Rose
1966 Joan Packard Birkland
1967 Sherrie Pruitt
1968 Sherrie Pruitt
1969 Carlene Basore Petersen
1970 Carlene Basore Petersen
1971 not held
1972 Ellie McPhail
1973 Stephanie DeFina Johnson
1974 Barbara Mueller
1975 Carlene Basore Petersen
1976 Barbara Mueller
1977 Carlene Basore Petersen
1978 Carol Baily
1979 Carol Baily
1980 Lucy Becerra
1981 Paula Coulter
1982 Stephanie DeFina Hagan
1983 Carol Baily
1984 Karen Ryan Sather
1985 Sheila Ohlsson
1986 Nancy Roe
1987 Kathleen Heckman
1988 Kathleen Heckman
1989 Kathleen Heckman Winegardner
1990 Kathleen Heckman Winegardner
1991 Kathleen Heckman Winegardner
1992 Kathleen Heckman Winegardner
1993 Kathleen Heckman Winegardner
1994 Chris Bowers
1995 Kathleen Heckman Winegardner
1996 Karen McIntosh
1997 Rhona Howett (Irl)
1998 Rhona Howett (Irl)
1999 Becky Varnum
2000 Jessica Garrow
2001 Becky Varnum
2002 Yana Dorodnova
2003 Dominique Lemperle
2004 Alicia Salas
2005 Alicia Salas
2006 Yana Dorodnova Ruegsegger
2007 Lorinda Boothman
2008 Ute Schnoy (Ger)
2009 Sophia Bergner (Ger)
2010 Mallory Voelker
2011 Alexa Glatch
2012 Alex Poorta (Net) d. Vasilisa Bardina (Rus) 7-6 3-6 6-1
2013 Vasilisa Bardina (Rus) d. Lauren Strasburger 6-2 6-4
2014 Vasilisa Bardina (Rus) d. Heather Nobler 7-5 6-2


* This tournament combined the Colorado State Championships with the Intermountain Championships.
** The honour roll shows a Raymond (male name) Dever Jones, but I think is a mistake. The Veber's husband was Raymond Geyer Jones.

A joint contribution by LKK and Jimbo109

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Conishead Priory, Cumbria, England (Grass)

Conishead Priory - Wikipedia

(incomplete roll)

1901 Maude Garfit d. Miss Windsor 6-3 6-3 1st edition
1902 Maude Garfit d. Minnie Hunter 3-6 6-4 6-4
1903 Maude Garfit d. L. Chatterton-Clarke 6-3 8-6
1904 Maude Garfit d. Miss Hart Jackson
1905 Maude Garfit d. Alice Ferguson 7-5 0-6 6-2
1906 Maude Garfit d. Alice Ferguson 6-2 6-1
1907 Maude Garfit d. Edith Boucher 6-4 6-3
1908 Edith Boucher d. Maude Garfit 6-1 6-2
1909 “Miss Grey” d. M. Warman 6-3 6-3

1911 M. Davies d. Miss Hewlett 6-3 6-2

1913 Norah Fosdick Middleton d. Miss Hart Jackson 6-4 6-1

1923 M. Fergus d. Betty Dix 6-3 2-6 6-3
1924 Betty Dix d. E.M. Kenyon 6-4 6-0
1925 Mrs R. Hobson d. Mrs Morrison-Smith 6-1 6-4
1926 Camilla Rimington Smith d. O. Walker 6-0 6-3
1927 M.E. Case d. Mrs Blackett 7-5 6-2
1928 M.E. Case d. M. Herd 6-3 6-3


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Connaught Hard Court Championships, Chingford, Greater London, England (Clay)

(incomplete roll)

1951 Kay Tuckey d. Joy Gannon Mottram 6-4 6-4
1952 Jean Bridger Walker-Smith d. Joy Gannon Mottram 1-6 9-7 6-4
1953 Doris Hart (US) d. Shirley Fry (US) 6-3 4-6 6-4
1954 Leonie Thorn Brighton d. Jenny Middleton 7-5 6-3
1955 Angela Mortimer d. Elaine Watson 6-1 6-0
1956 Angela Mortimer d. Jenny Middleton 6-3 6-1
1957 Christine Truman d. Elaine Watson Shenton 6-3 6-3
1958 Christine Truman d. Ann Haydon 6-3 8-6
1959 Angela Mortimer d. Christine Truman 6-3 7-5
1960 Angela Mortimer d. Christine Truman 6-1 4-6 6-4
1961 Angela Mortimer d. Edda Buding (Frg) 6-3 6-3
1962 Angela Mortimer d. Christine Truman 6-2 6-4
1963 Norma Baylon (Arg) and Christine Truman divide title due to rain
1964 Norma Baylon (Arg) d. Christine Truman 3-6 6-2 6-4
1965 Elizabeth Starkie d. Christine Truman 8-6 6-3
1966 Ann Haydon Jones d. Virginia Wade 6-4 6-3
1967 Virginia Wade d. Pat Walkden (Rho) 6-0 9-7
1968 Faye Toyne Moore (Aus) d. Virginia Wade 6-4 8-6
1969 Corinne Molesworth d. Shirley Bloomer Brasher 3-6 6-2 6-4

1972 Cynthia Sieler (Aus) d. Wendy Appleby (USA) 7-5 7-5
1973 Dianne Fromholtz (Aus) d. Ilana Kloss (RSA) 6-1 3-6 6-4

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Connecticut State Championships, US

From 2014 Connecticut Open

(incomplete roll)

1920 [New Canaan] Louise Hammond Raymond d. Gladys Taylor Lynch 6-4 7-5
1921 [New Canaan] Helen Gilleaudeau d. Louise Hammond Raymond 6-3 4-6 6-4
1922 [New Canaan] Helen Gilleaudeau d. Lilian Scharman 6-2 7-5
1923 [New Canaan] Lilian Scharman d. Mayme McDonald 4-6 6-2 8-6
1924 [New Canaan] Mayme McDonald d. Adelaide Browning Green 6-2 1-6 6-3
1925 [New Canaan] Theodora Sohst d. Elsie Lang Pritchard 6-3 6-3
1926 [New Canaan] Helen Gilleaudeau Lockhorn d. Helene Pollak Falk 7-5 7-5
1927 [New Canaan] Marjorie Morrill d. Helene Pollack Falk 6-3 5-7 10-8

1929 [New Haven] Dorothy Andrus d. Virginia Hilleary 6-2 8-6

1931 [New Haven] Rosamund Newton d. Barbara Stoddard 6-3 6-3
1932 [New Haven] Charlotte Hosmer Chapin d. Clare Smith 6-1 6-2
1933 [New Haven] Clare Smith d. Barbara Stoddard 6-4 6-0

1936 [New Haven] Olga Kallos d. Mrs S. Noyes 4-6 6-2 6-3
1937 [New Haven] Elizabeth Barber Corbiere d. Olga Kallos 6-4 6-3
1938 [New Haven] Hope Knowles d. Betty Barber Corbiere 6-2 8-6
1939 [New Haven] Argyll Pryor Rice d. Betty Morris 6-2 6-3
1940 [New Haven] Gracyn Wheeler d. Louise Raymond 7-5 7-5
1941 [New Haven] Hope Knowles d. Millicent Hirsch Lang 6-2 5-7 7-5

1949 [] Dottie Head d. Kay Hubbell 6-2 6-4

1952 [] Lois Felix d. Ann Campbell Gray 6-0 12-10

1954 [New Haven] Lois Felix d. Louise Raymond Ganzenmuller 6-0 6-3
1955 [] Lois Felix
1956 [New Haven] Lois Felix d. Kay Hubbell 6-1 6-4
1957 [New Haven] Lois Felix d. Kay Hubbell 6-3 6-3
1958 [New Haven] Lois Felix d. Margaret Varner 8-6 6-3
1959 [New Haven] Lois Felix d. Shirley Fry Irvin, walkover
1960 [New Haven] Kay Hubbell d. Mrs Gloria Martin 1-6 6-4 6-1
1961 [New Haven] Kay Hubbell d. Baba Madden Lewis 6-0 6-1
1962 [New Haven] Kay Hubbell d. Gloria Martin 6-2 7-5
1963 [New Haven] Alice Luthy Tym d. Mimi Kanarek 1-6 6-2 6-4
1964 [New Haven] Louise Gonnerman d. Virginia Rice Johnson, wo

1966 [New Haven] Marilyn Aschner d. Louise Gonnerman 6-8 6-0 6-0

1968 [New Haven] Shirley Fry Irvin d. Pat Stewart 4-6 6-1 7-5

2014 [New Haven] Petra Kvitova (Cze) d. Magdalena Rybarikova (Svk) 6-4 6-2
2015 [New Haven] Petra Kvitova (Cze) d. Lucie Safarova (Cze) 6-7 6-2 6-2
2016 [New Haven] Agnieszka Radwanska (Pol) d. Elina Svitolina (Ukr) 6-1 7-6
2017 [New Haven] Daria Gavrilova (Aus) d. Dominika Cibulkova (Svk) 4-6 6-3 6-4
2018 [New Haven] Aryna Sabalenka (Blr) d. Carla Suarez-Navarro (Esp) 6-1 6-4

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Contrexeville, France (Clay)

It's named Open 88
Held in Vittel until 2006

2003 Eva Birnerova (Cze) d. Tatiana Poutchek (Blr) 6-4 6-4
2004 Nuria Llagostera-Vives (Esp) d. Lubomira Bacheva (Bul) 6-2 6-4
2005 Hanna Nooni (Swe) d. Mathilde Johansson 6-2 6-2
2006 Jarmila Gajdosova (Svk) d. Olivia Sanchez 6-4 6-0
2007 Andrea Petkovic (Ger) d. Ksenia Milevskaya (Blr) 6-2 6-0
2008 Ioana-Raluca Olaru (Rou) d. Stephanie Foretz 6-4 6-2
2009 Ekaterina Bychkova (Rus) d. Kathrin Woerle (Ger) 6-4 6-4
2010 Jelena Dokic (Aus) d. Olivia Sanchez 4-6 6-3 6-1
2011 Iryna Kuryanovich Bremond d. Stephanie Foretz Gacon 6-4 6-7 6-2
2012 Aravane Rezai d. Yvonne Meusburger (Aut) 6-3 2-6 6-3
2013 Timea Bacsinszky (Sui) d. Beatriz Garcia-Vidagany (Esp) 6-1 6-1
2014 Irina-Camelia Begu (Rou) d. Kaia Kanepi (Est) 6-3 6-4
2015 Alexandra Dulgheru (Rou) d. Yulia Putintseva (Kaz) 6-3 1-6 7-5
2016 Pauline Parmentier d. Oceane Dodin 6-1 6-1
2017 Johanna Larsson (Swe) d. Tatjana Malek Maria (Ger) 6-1 6-4
2018 Stefanie Voegele (Sui) d. Sara Sorribes-Tormo (Esp) 6-4 6-2
2019 Katarina Zavatska (Ukr) d. Ulrikke Eikeri (Nor) 6-4 6-4

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coral Beach, Bermuda

Coral Beach Invitation

(incomplete roll)

1940 Gracyn Wheeler d. Sarah Palfrey Fabyan 10-8 6-3

1947 Kay Winthrop d. Betty Clements Hilton 6-3 0-6 7-5
1948 Midge Gladman Buck d. Hope Knowles 6-4 4-6 6-1
1949 Dottie Head d. Barbara Scofield 6-1 1-6 6-3
1950 Betty Rosenquest d. Midge Gladman Buck 7-5 10-8
1951 Beverly Baker d. Betty Rosenquest 4-6 6-4 6-2
1952 Pat Canning Todd d. Barbara Scofield Davidson 6-3 6-2
1953 Louise Brough d. Thelma Coyne Long 6-3 6-4

1957 Florence Blanchard d. Ana Smith 4-6 8-6 6-3
1958 Barbara Scofield Davidson
1959 Barbara Scofield Davidson d. V. Large 6-1 6-0

1961 Dottie Head Knode d. Barbara Scofield Davidson 6-1 7-5

1963 Barbara Scofield Davidson d. Barbara Hughes 6-1 6-2
1964 Barbara Scofield Davidson d. Carmen Lampe 6-1 6-4
1965 Alice Luthy Tym d. Kay Hubbell 6-3 6-0
1966 Alice Luthy Tym d. Kay Hubbell 6-3 6-0

1970 Sally Fuller d. Kay Hubbell 6-2 6-1

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

County Dublin Championships, Carrickmines, Ireland (Grass)

The County Dublin Championships tournament was first held as early as 1887, at the old Lansdowne Lawn Tennis Club in Lansdowne Road, Dublin. This version of the tournament ran until 1894. The tournament was not held in the years 1895-1907, but was revived in 1908 at its permanent and lasting venue of the Carrickmines Croquet and Lawn Tennis Club, in Carrickmines, a suburb in south county Dublin. The club in question was formed in 1903 and today is a member of the Swiss-based International Association of Centenary Tennis Clubs. According to the club website, this enables the club “to cater for all levels of competitive tennis such as International CTC events”.

The County Dublin Championships tournament is still held at the Carrickmines Croquet and Lawn Tennis Club every summer, usually during the week after Wimbledon. In earlier decades, up until the 1980s, the County Dublin Championships tournament used almost always to follow on directly from the Irish Championships tournament, held at the Fitzwilliam Lawn Club. (For several decades, from 1903 until its eventual demise, the Irish Championships tournament was almost always held the week directly after Wimbledon.)

No County Dublin Championships tournament was held during the war years 1915-18, nor in 1940, nor in the years 1942-50. When the tournament was reinstated in 1951, an unsigned article appeared in ‘The Irish Times’ newspaper, part of which stated the following: “One of Ireland’s most famous grass court tournaments, Carrickmines, comes back into the list next week for the first time in ten years. The fact that it was dropped through the war period caused some disappointment; for, if tennis at that time was purely local, it was carried on keenly enough all the same. In 1945 it was unable to find its feet; for, unlike any other prominent club here, it is privately owned, but recently it changed hands and now, under new management, it takes on a fresh lease of life.”

The County Dublin Championships tournament has always been held on grass courts. Unlike a large number of other tennis clubs, Carrickmines has resisted the switch to solely hard or synthetic courts. According to its website, “Carrickmines Croquet and Lawn Tennis Club is an active, family-friendly tennis club offering tennis on 7 synthetic grass, 3 indoor acrylic and up to 8 grass tennis courts at the height of the summer months; the clubhouse incorporates changing rooms, showers, sauna and a gymnasium…”

(incomplete roll)

1908 Miss Beecher d. Ruth Dyas Durlacher 4-6 8-6 6-3
1909 Miss Hazlett d. E. Rennison 6-2 6-0
1910 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Miss Hazlett 4-6 6-4 6-2
1911 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Mrs Keily 6-0 6-0
1912 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. M. Martin 6-0 5-7 6-0
1913 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Miss Monahan 6-2 6-2
1914 Miss Monahan d. Janet Jackson 2-6 6-3 6-1
1915-18 not held due to World War One
1919 Elizabeth Ryan (USA) d. Janet Jackson 6-0 6-1
1920 Elizabeth Ryan (USA) d. Geraldine Ramsey Beamish 1-6 6-3 7-5
1921 Elizabeth Ryan (USA) d. Hilda Wallis 6-4 6-0
1922 Elizabeth Ryan (USA) d. Phoebe Newell Blair-White 6-3 6-1
1923 Elizabeth Ryan (USA) d. Phoebe Newell Blair-White 7-5 6-3
1924 Kathleen McKane (GB) d. Hilda Wallis 6-3 6-4
1925 Hilda Wallis d. Phoebe Newell Blair-White 6-1 6-3
1926 Hilda Wallis d. Norma Stoker 6-4 6-0
1927 Phoebe Newell Blair-White d. Hilda Wallis 8-6 6-4
1928 Hilda Wallis d. Phoebe Newell Blair-White 8-6 6-1
1929 Lavender Letts Campbell d. W. Monypenny 2-6 6-2 6-2
1930 Norma Stoker d. Norah Daly Tottenham 6-2 6-1
1931 Phoebe Newell Blair-White d. Phyllis Wallis 6-3 6-3
1932 Hilda Wallis d. Phyllis Wallis 6-2 6-3
1933 Phyllis Wallis d. Norma Stoker 4-6 6-3 9-7
1934 Alexandra McOstrich d. Phyllis Wallis Leedham-Green 6-3 6-4
1935 Phyllis Wallis Leedham-Green d. Vera Mahony 6-2 6-4
1936 it was abandoned before the final stage due to rain
1937 Vera Mahony d. Josephine Creagh 6-2 6-4
1938 Thelma Jarvis (GB) d. Joy Cunningham Myerscough 6-1 6-4
1939 Susan Noel (GB) d. Thelma Jarvis (GB) 6-4 0-6 6-2
1940 not held
1941 Betty Lombard d. Sally Stoney Lister 6-3 3-6 6-4
1942-50 not held
1951 Betty Lombard d. Mary Nichols Fitzgibbon 6-0 1-6 8-6
1952 Mary Nichols Fitzgibbon d. Betty Lombard 7-5 6-4
1953 Mary Nichols Fitzgibbon d. June Fitzpatrick 8-6 6-2
1954 Betty Lombard d. June Ann Fitzpatrick 8-6 6-4
1955 Betty Lombard d. Lorna Cornell Cawthorn (GB) 6-3 6-1
1956 Bernice Carr (RSA) d. Mary Nichols Fitzgibbon 6-4 8-6
1957 June Ann Fitzpatrick d. Heather Bretland 6-3 6-3
1958 June Ann Fitzpatrick d. Mary O’Sullivan 10-8 6-2
1959 June Ann Fitzpatrick Byrne d. Heather Cole Flinn 6-2 7-5
1960 Laura Lou Jahn Bryan (USA) d. June Ann Fitzpatrick Byrne 6-4 6-1
1961 Eleanor O’Neill d. Jean Wilson (GB) 1-6 6-3 6-2
1962 Eleanor O'Neill d. Mary O'Sullivan 6-3 6-2
1963 Geraldine Houlihan d. Mary O’Sullivan 6-2 6-1
1964 Eleanor O’Neill d. Patricia O’Gorman 6-2 1-6 6-4
1965 Geraldine Houlihan Barniville d. Anita Goodbody 6-4 6-1
1966 Geraldine Houlihan Barniville d. Patricia O’Gorman 6-1 6-3
1967 Patricia O’Gorman d. Maureen O’Brien 8-6 6-1
1968 Eleanor O’Neill McFadden d. Mary O’Sullivan Bryan 6-1 6-2
1969 Geraldine Houlihan Barniville d. Helen Amos (Aus) 6-3, retired
1970 Helen Lennon d. Bernadette Burke 2-6 6-4 6-4
1971 Geraldine Houlihan Barniville d. Helen Lennon 6-1 6-3
1972 Geraldine Houlihan Barniville d. Helen Lennon 6-1 6-2
1973 Geraldine Houlihan Barniville d. Nuala Dwyer (GB) 6-3 6-0
1974 Geraldine Houlihan Barniville d. Maureen O’Brien Ryan 6-0 6-2
1975 Helen Lennon d. Nuala McMordie 6-2 6-3
1976 Helen Lennon d. Margaret Burns 6-2 6-4
1977 Geraldine Houlihan Barniville d. Helen Lennon 7-5 6-4
1978 Jo Sheridan d. Bernadette Davy 7-5 2-6 6-4
1979 Jo Sheridan d. Bernadette Davy 4-6 6-3 7-5
1980 Janet Haas (USA) d. Jo Sheridan 6-1 6-1
1981 Maria Bolster d. Laura Roche 6-0 6-2
1982 Rhona Howett d. Bernadette Davy 6-3 6-3
1983 Lesley O’Halloran d. Maria Bolster 6-3 7-5
1984 Mandy Smyth d. Carmel O’Sulivan 6-2 6-2
1985 Siobhan Nicholson d. Lesley O’Halloran 6-1 6-3
1986 Joanna Griffiths (GB) d. Lisa Pamintuan (USA) 6-3 7-6
1987 Lesley O’Halloran d. Margaret Redfearn (RSA) 6-2 6-2
1988 Margaret Redfearn (RSA) d. Lesley O’Halloran 6-3 6-3
1989 Daniella Jones (Aus) d. Lisa Keller (Aus) 7-5 6-4
1990 Shannon Peters d. Fiona Long 6-4 6-3
1991 Karen Fisher (GB) d. Lesley O’Halloran 7-6 1-6 11-9
1992 Gina Niland d. Karen Fisher (GB) 6-4 6-0
1993 Yvonne Doyle d. Siobhan Nicholson 0-6 7-6 6-4
1994 Samantha Smith (GB) d. Deirdre Walsh 6-1 6-1
1995 Joanna Griffiths (GB) d. Loretto Sheales (Aus) 6-1 7-5
1996 Yvonne Doyle d. Claire Curran 6-7 6-2 6-2
1997 Lesley O’Halloran d. Jane White (GB) 6-2 6-1
1998 Claire Curran d. Lesley O’Halloran 6-2 6-2
1999 Karen Nugent d. Anne Marie Hogan 6-1 6-4
2000 Gina Niland d. Lisa O’Shea 6-4 6-4
2001 Claire Curran d. Elsa Ó’Riain 6-2 6-4
2002 Ann Marie Hogan d. Galina Misiuriova (Lit) 1-6 7-5 6-1
2003 Karen Nugent
2004 Karen Nugent
2005 Emma Murphy
2006 Yvonne Doyle d. Mariyana Levova (Bul) 6-3 7-5
2007 Rachael Katie Dillon
2008 Mariyana Levova (Bul) d. Leigh Walsh 6-4 6-3
2009 Lynsey McCullough
2010 Lynsey McCullough d. Lesley O’Halloran 6-4 6-1
2011 Gráinne O’Neill d. Susan McCrann 6-4 3-6 6-2
2012 Jenny Claffey d. Mariyana Levova (Bul) 6-0 6-2
2013 Sinéad Lohan d. Rachael Katie Dillon 6-3 6-1
2014 Karola Bejenaru (Rou) d. Mariyana Levova (Bul) 6-3 7-5
2015 Sinéad Lohan d. Anna Bowtell 6-2 6-2
2016 Áine Leonard d. Laura Fitzgerald 6-2 6-1
2017 Karola Bejenaru (Rou) d. Ruth Copas 5-7 6-4 7-5
2018 Anna Bowtell d. Zara Ryan 6-1 6-1
2019 Ruth Copas d. Caragh Courtney 6-2 6-4


A contribution by Newmark401 (see post #307)
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #22 (Edited)
C 8
*********************************************

County of Cumberland Championships, Sydney, Australia

Held at Pratten Park. As is the case with a number of important tournaments in Australia, singles competition for women was only introduced from the 1920s.

1924 (Jan) Daphne Akhurst d. Pattie Meaney 6-0 6-1
1925 (Jan) Daphne Akhurst d. Marjorie Cox 9-7 7-5
1926 (Jan) Daphne Akhurst d. Louie Bickerton 6-2 8-6
1927 (Jan) Sylvia Lance Harper d. Daphne Akhurst 6-4 6-1
1928 (Jan) Daphne Akhurst d. Louie Bickerton 9-7 6-2
1929 (Jan) Coral McInnes Buttsowrth d. Nell Hall 6-2 4-6 11-9
1930 (Jan) Louie Bickerton d. Daphne Akhurst 6-4 6-2
1931 (Jan) Coral McInnes Buttsworth d. Louie Bickerton 6-3 6-4
1932 (Jan) Coral McInnes Buttsworth d. Louie Bickerton 6-4 7-5
1933 (Jan) Alison Hattersley d. Vera Selwin 6-1 2-6 6-4
1934 (Jan) Alison Hattersley d. Vera Selwin 8-6 6-2
1935 (Jan) Peggy Menzies d. Vera Selwin 6-3 6-3
1936 (Jan) Alison Hattersley d. Peggy Menzies 6-1 6-4
1937 (Jan) Ida Webb d. Peggy Menzies 5-7 6-1 8-6
1938 (Jan) Nina Vickery d. Vera Selwin 6-3 6-2
1939 (Jan) Olive Stebbing d. Alison Hattersley 6-4 6-3
1939 (Oct) Thelma Coyne d. Joan Hartigan 6-3 6-3
1940 (Nov) Thelma Coyne d. Alison Hattersley 9-7 6-2

1946 (Jan) Joyce Fitch d. Alison Hattersley 5-7 6-4 6-4
1947 (Jan) Pat Jones d. Alison Hattersley 8-10 6-4 6-4
1948 (Jan) Alison Hattersley d. Dorn McGill Fogarty 5-7 6-2 8-6
1949 (Jan) Phyllis Finn d. Dorothy Jenkins wo
1950 (Jan) Joyce Fitch d. Esme Ashford 6-3 7-5
1951 (Jan) Joyce Fitch d. Beryl Penrose 7-5 6-2
1952 (Jan) Beryl Penrose d. Esme Ashford 6-4 6-3
1952 (Dec) Beryl Penrose d. Mary Carter 6-4 6-2
1953 not held
1954 (Jan) Beryl Penrose d. Barbara Warby 6-3 3-6 6-1
1955 (Jan) Beryl Penrose d. Beth Jones 6-8 6-3 6-4
1956 (Jan) Beryl Penrose d. Mary Carter 6-3 3-6 6-2
1957 (Jan) Pat Parmenter d. Norma Marsh 6-3 8-6

1959 (Dec) Madonna Schacht d. Kaye Dening 6-4 6-3

1961 cancelled due to rain


From a starting contribution by GeeTee

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

County Wicklow Championships SEE South-Eastern Counties and County Wicklow Championships

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coupe Albert Canet SEE Paris, All Saints Tournament

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coupe de Noel SEE Paris, Coupe de Noel

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coupe Marcel Poree SEE Paris, Coupe Marcel Poree

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Coupe Pierre Gillou SEE Paris, Coupe Pierre Gillou

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Craigside Hydro Hotel, Llandudno, Wales (Grass)

The hotel was built in 1888 and demolished in 1974. It housed the Welsh Covered Court Championships too.
[HO] means that the event was handicap only.

(incomplete roll)

1890 Ida Cressy d. K. Grant 7-5 6-1 [HO]

1893 Ellen Cressy and Ida Cressy divided the prizes [HO]

1896 Winifred Longhurst d. Emma Ridding 6-0 6-2

1898 Miss Golding d. Mrs Carson 6-2 7-5
1899 Ida Cressy d. Miss Pollen
1900 Miss Slater d. Ellen Evered 6-2 6-3
1901 Mrs E. Gardner d. Charlotte Everard 6-2 6-1
1902 Mrs E. Gardner d. Mrs J.B. Perrett 5-7 9-7 6-0
1903 E. Gardner d. Katherine Pick 6-2 6-2
1904 Mrs E. Gardner d. Katherine Pick 6-1 6-2
1905 K.I. Manning d. C. Duerden 8-6 6-8 6-0

1907 A. Reeves d. C. Duerden 6-0 6-4
1908 Elizabeth Lunt Heatley d. Charlotte Everard 6-0 6-1
1909 M. Fergus d. Elizabeth Lunt Heatley 4-6 6-2 6-1

1911 Ethel Tanner d. M. Smith 6-2 7-5
1912 M. Smith d. Elizabeth Lunt Heatley 7-9 6-3 6-1
1913 Dorothy Boadle (Arg) d. Charlotte Everard 6-2 6-4
1914 M.K. Smith d. Charlotte Everard 6-4 6-2


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cranleigh, Surrey, England (Grass)

(incomplete roll)

1923 Cecily Walters d. E. Kelsey 12-10 6-1
1924 Aurea Farrington Edgington d. Mrs Hume-Williams 6-1 6-0
1925 Madge Slaney d. Mrs (Marguerite Sudgen?) Temperley 2-6 6-1 6-3
1926 Margaret Walsh Mellows d. Mrs (Joan Hextall?) Barrett 6-0 6-0
1927 Eleanor Rose and Madge Slaney divided the prizes
1928 Madge Slaney d. Eleanor Rose 7-5 6-2
1929 Jenny Sandison (Ind) d. Eleanor Rose 6-1 6-1
1930 Evelyn Goldsworth d. Eleanor Rose 6-4 5-7 7-5
1931 S. Eccles d. A. Price 6-2 6-2
1932 Olga Webb d. Eleanor Rose 6-3 7-5
1933 Olga Webb d. Eleanor Rose 6-3 7-5
1934 Phyllis Howkins Covell d. Gladys Clarke-Jervoise 6-2 6-4
1935 Rosemary Smith d. Gladys Clarke-Jervoise 6-1 6-3
1936 Nancy Lyle d. Peggy Scriven 6-3 10-8
1937 Nancy Lyle and Peggy Scriven divided the prizes.
1938 Evelyn Dearman d. Nancy Lyle 6-1 6-1
1939 Mollie Trouncer d. Evelyn Dearman 6-3 6-4
1940-45 not held due to WWII
1946 Margot Parker d. Thelma Jarvis 6-2 6-3
1947 Margot Parker d. Valerie Cooper 6-3 6-3
1948 Margot Parker d. Valerie Cooper 6-4 6-3
1949 Edie Rudd Luxton d. Andy Ross-Dilley 3-6 6-2 7-5
1950 D. Griffith d. Mrs J. Graham 6-3 6-4
1951 Margot Parker d. D. Griffith 6-4 6-2
1952 Betty Wilford d. Margot Parker 5-7 6-2 6-0
1953 Shirley Bloomer d. Pat Harrison 6-3 4-6 7-5
1954 Evelyn Attwood (NZ) d. Margot Parker 6-2 6-1
1955 Jill Rook d. Margot Parker 6-3 11-9
1956 Jill Rook d. Caroline Yates-Bell 7-5 6-1
1957 Marion Craig-Smith d. Jill Rook 3-6 7-5 6-1
1958 Jill Rook d. Jenny Young 1-6 6-4 6-0
1959 Mrs R. Wilson d. Margot Parker 6-4 6-1
1960 Shirley Bloomer Brasher d. Caroline Yates-Bell 6-3 8-6
1961 Caroline Yates-Bell d. Rosemary Walsh Deloford 6-3 2-6 6-1
1962 Elizabeth Terry (NZ) d. Mary McAnally 8-6 6-2
1963 Lorna Cornell Cawthorn d. P. Mundy 6-1 6-4
1964 Lorna Cornell Cawthorn d. E. Tew 6-2 6-1
1965 Shirley Bloomer Brasher versus Robin Blakelock Lloyd
1966 Shirley Bloomer Brasher d. Lorna Cornell Greville-Collins 6-4 6-0

1969 Shirley Bloomer Brasher d. Belinda Orchard 6-2 3-6 6-3
1970 Patti Hogan (US) d. Shirley Bloomer Brasher 6-4 7-5

1972 Jenny Helliar d. Susan Hole (Aus) 6-0 4-6 6-2
1973 Lorna Cornell Greville-Collins d. Mrs G. Russo (Aus) 6-3 6-1
1974 Clare Harrison d. Lorna Cornell Greville-Collins 2-6 6-4 6-4
1975 Ruth Allan d. Mrs O. Stickney 6-4 6-0
1976 Susan Hole (Aus) d. Susan Imhof 6-4 6-1

1978 Patti Hogan Fordyce (US) d. Josephine Cox 6-2 6-0

1981 Jane Langstaff d. K. Dalton (US) 6-1 6-1


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Criccieth SEE North Wales Championships

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Croatian Open SEE Bol

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cromer SEE Norfolk Championships


Cromer, Norfolk, England (Grass)

Held in mid-August, maybe some results belong to the Norfolk Championships, but at the moment we don't know it.

(incomplete roll)

1908 Mrs Burton d. Mrs Simpson 6-4 6-4 First edition
1909 B. Leader d. Mrs Simpson 6-1, 6-2

1911 Jessie Green d. K. Humble 6-4 6-1

1919 M. Towler

1921 Ethel Tanner d. Miss Todd 6-0 6-3
1922 Phyllis Carr Satterthwaite d. Peggy Ingram 6-2 6-2
1923 Ethel Tanner d. Eleanor Rose 6-1 retired
1924 Sylvia Lumley-Ellis d. Elsa McAlpin Haylock 6-3 3-6 6-4
1925 Dorothy Holman d. Joan Ridley 6-4 9-11 6-0
1926 Dorothy Shepherd Barron d. Dorothy Holman 5-7 10-8 6-3
1927 Elsa McAlpin Haylock d. Dorothy Shepherd Barron 6-2 6-1
1928 Margaret Walsh Mellows d. Coela Herring Pryce-Harrison 6-4 6-0

1930 Margaret Walsh Mellows d. Mrs Munro 9-7 3-6 6-3

1969 Susan Tutt d. Yvonne Grimwade 6-4 6-1

1971 Sue Mappin d. Penny Hardgrave 6-4 6-2

1973 A. Lister d. C. Cummings 6-2 6-2

1975 S. Matthews d. Mrs R. Patchey 6-4 6-1

1977 J. (Jacqueline?) Boothman d. S. Matthews 6-3 9-8
1978 V. Nockolds d. B. Tunnard 6-4 6-1
1979 Jill Cottrell d. J. Sculthorpe 6-1 6-1
1980 J. Sculthorpe d. M. MacPherson 6-2 6-0

-------------

Cromer, Norfolk, England (Indoors)

Venue: Newhaven Court Hotel

(incomplete roll)

1925 Eileen Bennett d. Ermyntrude Harvey 5-7 6-3 6-3 First edition
1926 Dorothy Kemmis-Betty Hill d. Ermyntrude Harvey 2-6 7-5 6-3
1927 Joan Fry d. Elsa McAlpin Haylock 6-2 6-0
1928 Dorothy Shaw d. Ermyntrude Harvey 4-6 7-5 6-4
1929 Dorothy Round d. Joan Ridley 6-2 3-6 6-3
1930 Dorothy Round d. Joan Ridley 2-6 9-7 6-4
1931 Dorothy Round d. Ruth Armstrong Kirk 6-4 6-0
1932 (Feb) Kay Stammers d. Naomi Trentham 6-2 6-3
1932 (Oct) Dorothy Round d. Kay Stammers 6-0 6-4

1934 (Apr) Freda Scott d. Audrey Wright 9-7 1-6 8-6
1934 (Nov) Joan Reid-Thomas Strawson d. Audrey Wright 6-3 3-6 6-4
1935 (Apr) Joan Ridley d. Freda Scott 5-7 6-4 6-3
1935 (Nov) Audrey Wright d. M. Smith 7-5 6-1
1936 (Apr) Audrey Wright d. Joan Ridley O'Meara 6-1 5-7 6-3
1936 (Sep) Joan Goss d. Nora Maingay 3-6 6-4 6-2
1937 Nora Maingay d. Sheila Paterson 6-3 6-4
1938 (Mar) Kay Stammers d. Rosemary Thomas 6-1 6-1
1938 (Nov) Olga Haycraft d. Nora Maingay 6-3 6-8 6-1
1939 Jean Nicoll d. Billie Yorke 9-7 3-6 6-2
1940-45 not held due to WWII
1946 Jean Quertier d. Joy Gannon 6-0 5-7 6-3
1947 (Mar) Jean Nicoll Bostock d. Joan Curry 6-2 6-4
1947 (Oct) Jean Nicoll Bostock d. Betty Clements Hilton 6-1 1-6 6-2

1950 (Apr) Edith Middleton d. Molly Lincoln Blair 6-2 6-8 retired
1950 (Oct) Pat Harrison d. Joy Marriott Hibbert 3-6 6-3 6-3

1955 Georgie Woodgate d. Anne Shilcock 6-4 3-6 6-2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Croydon SEE East Surrey Championships


Croydon, Greater London, England (Clay)

Usually held at South Croydon LTC and at Birdhurst LTC, that seem be the same club, as they have the same address. Maybe was there a merger between the clubs? Nowadays there is the South Croydon LTC.

At least from 1951 it was held at Shirley Park LTC, as Shirley Park Hard Court Championships.

(incomplete roll)

1923 Jessie Russell Colegate d. Blanche Duddell Colston 6-3 6-3 at Birdhurst LTC
1924 Sylvia Lumley-Ellis d. Irene Maltby 6-4 6-4
1925 (Apr) Jessie Russell Colegate d. Mrs Poynder 6-1 6-3 as Surrey County Winter Competition
1925 (May) Joan Fry d. Kitty McKane 3-6 6-3 6-4
1926 Joan Fry d. Elsie Goldsack 6-2 6-1
1927 Elsie Goldsack d. Dorothy Shaw 6-4 2-6 6-3
1928 Elsie Goldsack d. Betty Dix 6-3 2-6 6-1
1929 Elsie Goldsack d. Margery Elton 6-2 6-1
1930 Phyllis Mudford d. Beatrice Feltham 7-5 3-6 6-4
1931 Phyllis Mudford d. Beatrice Feltham 4-6 6-2 6-3
1932 Phyllis Mudford d. Joy Cunningham 6-1 6-1
1933 Evelyn Dearman vs Joan Reid-Thomas Strawson
1934 Kay Stammers d. Patricia Brazier 8-6 6-3
1935 Nancy Dickin d. Ermyntrude Harvey 6-1 4-6 6-4
1936 Phyllis Mudford King d. Nancy Dickin 6-1 4-6 6-4

1951 Kay Tuckey d. Angela Mortimer 8-6 0-6 6-2
1952 Joy Gannon Mottram d. Jean Bridger Walker-Smith 3-6 6-4 6-3
1953 Georgie Woodgate d. Anne Shilcock 6-1 6-2
1954 Doris Hart (US) d. Shirley Bloomer 3-6 6-1 6-2
1955 Angela Buxton d. Georgie Woodgate 6-4 6-4
1956 Christine Truman d. Vera Roberts 4-6 6-2 6-4 *

1958 Angela Mortimer d. Ruia Morrison (NZL) 6-1 6-0


* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cumberland Hard Court Tournament, Hampstead, London, England (Clay)

Venue: Cumberland LTC
First edition in 1927

(incomplete roll)

1927 Cristobel Hardie d. Elsie Goldsack 6-4 4-6 6-2
1928 Violet Chamberlain d. Cristobel Hardie 6-2 6-1
1929 Joan Ridley d. Betty Dix 6-2 6-2
1930 Elsie Goldsack Pittman d. Joan Ridley 3-6 6-3 6-3
1931 Davina Gordon Townsend d. Freda Scott 3-6 6-1 6-2
1932 Mrs H. Martin d. N. Case 6-4 6-2
1933 Jeanette Morfey and Jean Saunders divided the prizes
1934 Cristobel Hardie Wheatcroft d. Mary Burgess-Smith 4-6 8-6 8-6
1935 Joan Ingram d. Cristobel Hardie Wheatcroft 6-1 6-3
1936 Mary Heeley d. Sheila Paterson 6-1 6-1
1937 Mary Heeley d. Nina Brown 6-1 6-0
1938 Mary Hardwick d. Betty Batt 8-6 6-2
1939-45 not held due to WWII
1946 Joan Curry d. Betty Clements Hilton 7-5 6-4
1947 Joan Curry d. Peggy McCorkindale Dawson-Scott 6-3 6-2
1948 Joan Curry d. Molly Lincoln Blair 6-2 6-4
1949 Jean Quertier d. Jean Bridger Walker-Smith 6-4 6-1
1950 Patsy Rodgers d. Joey Physick David 6-4 6-0
1951 Nancye Wynne Bolton (Aus) d. Susan Partridge 4-6 6-2 6-4
1952 Gem Hoahing d. Georgie Woodgate 2-6 6-4 6-3
1953 Angela Mortimer d. Gem Hoahing 6-3 6-1
1954 Angela Buxton d. Lorna Cornell Cawthorn 6-4 6-0
1955 Pearl Gannon Panton d. Jenny Middleton 5-7 6-2 6-0
1956 Angela Buxton d. Sue Waters 6-0 6-4
1957 Christine Truman d. Sheila Armstrong 4-6 6-1 8-6
1958 Christine Truman d. Sheila Armstrong 6-3 5-7 6-3
1959 Shirley Bloomer d. Ruia Morrison (NZ) 6-2 6-4
1960 Christine Truman d. Shirley Bloomer Brasher 6-4 6-2
1961 Pauline Titchener Roberts d. Rosemary Walsh Deloford (US) 6-4 6-2
1962 Ann Haydon d. Lorna Cornell Cawthorn 6-2 6-1
1963 Christine Truman d. Robin Lesh 7-5 6-8 6-4
1964 Jan Lehane (Aus) d. Ann Haydon Jones 6-3 2-6 6-4
1965 Ann Haydon Jones d. Christine Truman 4-6 6-3 10-8
1966 Ann Haydon Jones d. Elizabeth Starkie 6-2 6-2
1967 Christine Truman d. Jitka Horcickova Volavkova (Tch) 7-5 6-1
1968 Faye Toyne Moore (Aus) d. Christine Truman Janes 6-4 6-2
1969 Joyce Barclay Williams d. Winnie Shaw 7-5 6-2
1970 Evonne Goolagong (Aus) d. Jill Cooper 6-2 9-7
1971 Christine Truman Janes d. Jill Cooper 8-6 4-6 6-2
1972 Glynis Coles d. Patti Hogan (US) 8-6 6-4
1973 Linda Mottram d. Veronica Burton 7-5 2-6 6-2
1974 Veronica Burton d. Pauline Peisachov (Isr) 4-6 9-8 6-2
1975 Linda Mottram d. Glynis Coles 7-6 7-5

1977 Linda Mottram d. Jackie Fayter 6-2 5-7 6-4
1978 Linda Mottram d. Jackie Fayter 6-3 6-7 6-2
1979 Jo Durie d. Linda Mottram 6-4 6-1
1980 Jo Durie d. Anne Hobbs 6-4 7-6
1981 Jo Durie d. Debbie Jevans 6-3 6-4
1982 Kate Brasher d. Masako Yanagi (Jap) 6-1 6-1
1983 Amanda Brown d. Debbie Jevans Jarrett 6-2 4-6 6-3

1985 Elna Reinach (RSA) d. Nancy Cohen (US) 7-5 7-5
1986 Catrin Jexell (Swe) d. Jane Wood 6-4 6-2


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Curacao, Netherlands Antilles

(incomplete roll)

1942 Elaine da Costa Gomez d. C. Elvers 6-2 3-6 6-2

1965 Trudy Groenman (Net) d. Elly Krocke (Net) 6-4 6-2
1966 Norma Baylon (Arg) d. Donna Floyd Fales (US) 6-4 6-2
1967 Ann Haydon Jones (GB) d. Francoise Durr (Fra) 6-1 6-2
1968 Nancy Richey (US) d. Judy Tegart (Aus) 2-6 6-1 6-2
1969 Julie Heldman (US) d. Nancy Richey (US) 5-7 6-1 10-8
1970 Peaches Bartkowicz (US) d. Nell Truman (GB) 6-4 6-0
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #23 (Edited)
C 9
*********************************************

Cyprus Championships, Nicosia (Clay)

(incomplete roll)

1950 L. Kaniklides d. Mrs L. Shoosmith 8-6 1-6 6-4 in Larnaca
1951 Mrs L. Shoosmith d. Miss Parker 3-6 6-3 6-2
1952 L. Kaniklides d. Mrs de Glanville 6-2, 6-3
1953 Mrs W. Cooper d. Mrs L. Josephides 6-3 6-3
1954 L. Kanklides d. Mrs W. Cooper 6-2 6-3
1955 L. Kaniklides d. W. Arkell 6-3 7-5
1956 Mrs L. Sawyer d. Mrs P.W. Osborn 6-1 6-0
1957 Mrs L. Sawyer d. P. Papadopoulou 6-1, 6-1

1959 Mrs. Delaney d. Mrs J. Denver 6-1 6-1
1960 Mrs L. Josephides d. O. Vassif 6-2 6-2
1961 Mrs L. Jospehides d. Mrs P. Welch 6-1 6-1
1962 Mrs L. Josephides d. Mrs S. Avraamides 6-4 7-5
1963 O. Vassif d. Mrs T. Rossi 6-3 6-2
1964 Mrs L. Jospehides d. Mrs T.R. Rossi 4-6 6-1 6-3

-----------------------------------------------------------

Czech Closed Championships, Usti nad Orlici (Clay)

It's named Rieter Cup.

1997 Milena Nekvapilova
1998 Eva Krejcova
1999 Petra Kucova
2000 Andrea Plackova
2001 Lucie Steflova
2002 Gabriela Navratilova d. Lenka Novotna 6-1 6-3
2003 Alena Vaskova d. Lucie Hradecka 6-1 6-3
2004 Hana Sromova d. Gabriela Navratilova 6-3 6-1
2005 Lucie Hradecka d. Zuzana Zalabska 6-2 6-7 7-6
2006 Iveta Gerlova d. Petra Kvitova 6-2 6-7 6-4
2007 Iveta Gerlova d. Tereza Bekerova 4-6 6-2 6-1
2008 Iveta Gerlova d. Petra Krejsova 6-3 6-1
2009 Zuzana Zalabska Skocdopolova d. Martina Borecka 6-4 6-3
2010 Iveta Gerlova d. Tereza Hladikova 6-4 3-6 6-2
2011 Zuzana Zalabska Skocdopolova d. Iveta Gerlova 6-2 6-4
2012 Zuzana Zalabska Skocdopolova d. Petra Krejsova 7-5 1-6 6-2
2013 Zuzana Zalabska Skocdopolova d. Nikola Schweinerova 7-5 7-5
2014 Zuzana Zalabska Skocdopolova d. Diana Sumova 7-5 6-2

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czechoslovakian Closed Championships (Clay)

In 1974 it merged with Czechoslovakian International Championships.

(incomplete roll)

1928 [Bratislava] May Kozeluhova d. Albina Korotvickova 5-1 retired

1945 [Prague] Hrdlickova d. Vseteckova 9-7 6-3

1951 [Ostrava] Vlasta Kanturkova Holeckova
1952 [Bratislava] Vera Puzejova
1953 [Ostrava or Prague] Jirina Elgrova d. Vratislava Karmazinova 6-1 6-3
1954 [Ostrava] Vera Puzejova
1955 [Bratislava] Vera Puzejova d. Jirina Elgrova 6-4 6-1
1956 [Ostrava] Vera Puzejova d. Olga Miskova Gazdikova 6-2 6-2
1957 [Ostrava] Vera Puzejova d. Jana Dvorackova 6-1 6-1
1958 [Ostrava] Vera Puzejova d. Jana Volkova 6-3 6-2
1959 [Ostrava] Vera Puzejova d. Olga Miskova Gazdikova 6-2 6-0
1960 [Ostrava] Vera Puzejova d Olga Miskova Siroka 6-2 7-5
1961 [Ostrava] Vera Puzejova Sukova
1962 [Ostrava] Vera Puzejova Sukova d. Jitka Horcikova 6-2 6-2
1963 [Ostrava] Vera Puzejova Sukova d. Vlasta Kodesova 6-2 6-1
1964 [Ostrava] Jitka Horcickova d. Vlasta Kodesova 3-6 6-1 6-2
1965 [Plzen] Jitka Horcickova Volavkova
1966 [Ostrava] Jitka Horcickova Volavkova
1967 [Plzen] Vlasta Kodesova Vopickova
1968 [Ostrava] Alena Palmeova d. Olga Jenistova Lendlova 6-4 6-3
1969 [Ostrava] Alena Palmeova d. Marie Neumannova 6-2 6-2
1970 [Ostrava] Miroslava Holubova d. Vlasta Kodesova Vopickova 9-7 2-6 6-4
1971 [Ostrava] Marie Neumannova
1972 [Ostrava] Martina Navratilova d. Vlasta Kodesova Vopickova 7-5 6-4
1973 [Ostrava] Marie Neumannova d. Vlasta Kodesova Vopickova 6-4 6-2

1982 Helena Suková d. Denisa Szabová 6-0 7-5
1983 Helena Suková d. Regina Maršiková 6-2 3-6 6-4
1984 Regina Maršiková d. Hana Fukarová 7-5 6-3
1985 Helena Sukova d. Jana Novotna 6-4 6-3
1986 Regina Maršiková d. Jana Pospíšilová 6-4 6-0
1987 Helena Suková d. Hana Fukarová 2-6 6-4 6-3

1993 Květoslava Hrdličková d. Jana Biolková 6-2 6-2
1994 Karina Habšudová d. Jana Pospíšilová 6-3 6-2 *


* On 1 January 1993 Czechoslovakia formally separated into two independent countries, the Czech Republic and the Slovak Republic, but seems that in 1994 the tournament was still played combined.

Info provided by Pete7 and Newmark401

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czechoslovakian International Championships (Clay)

(incomplete roll)

1919 [Prague] E. Völker
1920 [Prague] M. Lindova
1921 [Prague] E. Völker
1922 [Prague] Nelly Bamberger Neppach (Ger) d. E. Völker ??
1923 [Prague] G. (Hete?) Kaeber (Ger)
1924 [Prague] Maria Sindelarova d. Josefine von Lobkoviczova 6-2 7-5
1925 [Prague] Maria Sindelarova d. Frau Fröhlich (Swi?) 6-3 6-1
1926 [Prague] Ilona Varady (Hun) d. Elsebeth Brehm (Den) 6-2 6-2
1927 [Prague] Paula Heimann von Reznicek (Ger) d. Margarete Janotta 6-0 7-5
1928 [Prague] Grete Deutschova d. Albina Korotvickova 6-1 6-0
1929 [Prague] May Kozeluhova d. Albina Korotvickova 6-2 6-4
1930 [Prague] Grete Deutschova d. Frl Fessel 6-2 6-0
1931 [Prague] Hilde Krahwinkel (Ger) d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 6-4 6-3
1932 [Prague] Klara Hammer (Ger) d. Grete Deutschova 6-2 6-1
1933 [Prague] Grete Deutschova d. Minni Hein 6-4 6-4
1934 [Prague] Elizabeth Ryan (US) d. Lola Merhautova 6-3 6-3
1935 [Prague] Minni Hein Muller d. M. Fischerova 6-0 6-2
1936 [Prague] Margarethe Käppel (Ger) d. Irmgard Rost (Ger) 3-6 7-5 retired
1937 [Prague] Margarethe Käppel (Ger) d. Minni Hein Muller 11-9 7-5
1938 [Prague] Minni Hein Muller d. J. Pittnerova 6-1 6-1
1939 [Prague] Gracyn Wheeler (US) d. Eva Porokova 6-3 13-11
1940-44 not held
1945 Helena Straubeova
1946 [Prague] (mid-September) Magda Berescu Rurac (Rom) d. Helena Straubeova 4-6 6-2 6-4 (as Czechoslovakian Championships) *
1947 [Prague] Suzy Kormoczy (Hun) d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 3-6 6-4 6-1
1948 [Prague] M. Erdödy d. V. Zdviholova 6-3 6-2
1949 Jadwiga Jedrzejowska (Pol)
1950 Suzy Kormoczy (Hun)
1951-55 not held **
1956 [Prague] Erika Obst Vollmer (Ger) d. Totta Zehden (Ger) 6-2 6-4
1957 [Prague] Vera Puzejova d. Silvana Lazzarino (Ita) 6-3 8-6
1958 [Prague] Vera Puzejova d. Jana Volkova 6-2 6-3
1959 [Prague] Vera Puzejova d. Jana Volkova 6-3 6-3
1960 [Prague] Vera Puzejova d. Jan Lehane (Aus) 6-4 6-2
1961 [Prague] (July 10-16) Jan Lehane (Aus) d. Olga Jenistova Lendlova 6-2 6-1 (as Czechoslovakian International) ***
1962 [Prague] (ends August 1) Anna Dmitrieva (USSR) d. Elizabeth Starkie (GB) 6-3 6-0 ****
1963 [Prague] Vera Puzejova Sukova d. Anna Dmitrieva (USSR) 6-1 4-6 6-4
1964 [Prague] Vera Puzejova Sukova d. Jitka Horcickova Volavkova 6-3 6-2
1965 not held
1966 [Prague] Kerry Melville (Aus) d. Vlasta Kodesova Vopickova 6-2 6-4
1967 not held *****
1968 [Prague] Helen Gourlay (Aus) d. Vlasta Kodesova Vopickova 9-7 6-0
1969 [Bratislava] Vlasta Kodesova Vopickova
1970 [Bratislava] Vlasta Kodesova Vopickova d. Valerie Ziegenfuss (US) 6-4 6-4
1971 [Bratislava] Marie Neumannova d. Miroslava Holubova 6-4 0-6 6-3
1972 not held
1973 [Bratislava] Evonne Goolagong (Aus) d. Renata Tomanova 6-3 6-3
1974 [Ostrava] Renata Tomanova d. Miroslava Kozeluhova Bendlova 6-2 6-3 (it seems be also Ostrava International)
1975 [Bratislava] Regina Marsikova
1976 [Ostrava] Renata Tomanova
1977 [Bratislava] Regina Marsikova d. Renata Tomanova 6-7 6-2 8-6
1978 [Ostrava] Regina Marsikova
1979 [Bratislava] Lea Plchova
1980 [Ostrava] Hana Mandlikova
1981 [Bratislava] Hana Mandlikova
1982 Iva Budarova
1983 Helena Sukova

1985 Helena Sukova

1987 Helena Sukova


* 1946 it was held in Prague, early August, a Czechoslovakian International Tournament. FI: Dodo Bundy (US) d. Olga Miskova 6-3 6-3
** 1955 it was held a tournament that seems not valid for the Championships: FI: Vera Puzejova d. Suzy Kormoczy (Hun) 6-1 6-1
*** 1961 it was also held in Ostrava, in September, a Czechoslovakian Championships. FI: Vera Puzejova Sukova d. Renee Schuurman (RSA) 6-2 6-3
**** 1962 it was also held in Prague, ends July 12, this tournament: FI: Elizabeth Starkie (GB) d. Eva Mannschatz Johannes (Gdr) 6-4 6-2
***** 1967 in Bratislava was held a tournament of uncertain denomination, most likely Bratislava City Cup, or Czechoslovak Inter. Champs. FI: Vlasta Kodesova Vopickova d. Alena Palmeova 6-3 6-2


Posted by Newmark401
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #24 (Edited)
D 1
***

Dallas, Texas, US (Indoors)

List of the various official titles:
1970-75 Maureen Connolly Memorial
1976-78 Virginia Slims of Dallas
1979-82 Avon Championships of Dallas
1983-89 Virginia Slims of Dallas

1970 (Feb) Margaret Smith Court (Aus) d. Billie Jean Moffitt King 1-6 6-3 11-9
1971 Virginia Wade (GB) (uncertain win)
1972 Nancy Richey Gunter d. Billie Jean Moffitt King 7-6 6-1
1973 Virginia Wade (GB) d. Evonne Goolagong (Aus) 6-4 6-1
1974 (Mar) Chris Evert d. Virginia Wade (GB) 7-5 6-2
1975 Virginia Wade (GB) d. Martina Navratilova (Tch) 2-6 7-6 4-2 ret.
1976 Evonne Goolagong (Aus) d. Martina Navratilova (Tch) 6-1 6-1
1977 Sue Barker (GB) d. Terry Holladay 6-1 7-6
1978 Evonne Goolagong Cawley (Aus) d. Tracy Austin 4-6 6-0 6-2
1979 Martina Navratilova (Tch) d. Chris Evert 6-4 6-4
1980 Martina Navratilova (Tch) d. Evonne Goolagong Cawley (Aus) 6-3 6-2
1981 Martina Navratilova d. Pam Shriver 6-2 6-4
1982 Martina Navratilova d. Mima Jausovec (Yug) 6-3 6-2
1983 Martina Navratilova d. Chris Evert Lloyd 6-4 6-0
1984 Hana Mandlikova (Tch) d. Kathy Jordan 7–6 3–6 6–1
1985 Martina Navratilova d. Chris Evert Lloyd 6–3 6–4
1986 Martina Navratilova d. Chris Evert Lloyd 6–2 6–1
1987 Chris Evert Lloyd d. Pam Shriver 6–1 6–3
1988 Martina Navratilova d. Pam Shriver 6–0 6–3
1989 Martina Navratilova d. Monica Seles (Yug) 7–6 6–3
Event discontinued

----------

Besides the above main indoors event, in Dallas were played other tournaments:

1963 (Jan, indoors) Karen Hantze Susman d. Justina Bricka 6-3 6-0
1963 (Apr) Nancy Richey d. Vicki Palmer 6-3 7-5
1964 (Jan, indoors) Nancy Richey d. Billie Jean Moffitt 6-2 7-5
1964 (Apr) Nancy Richey d. Vicky Palmer 6-2 13-11
1965 (Feb, indoors) Carol Hanks Aucamp d. Mary Ann Eisel 6-3 6-2
1965 (May) Nancy Richey d. Margaret Smith (Aus) 6-1 6-4

1968 Maryna Godwin (SA) d. Julie Heldman 7-9 6-3 6-4

1970 (Mar) Margaret Smith Court (Aus) d. Billie Jean Moffitt King 6-4 6-4

1974 (Apr) Dianne Fromholtz (Aus) d. Mary Struthers 6-4 2-6 6-3

2011 Sabine Lisicki (Ger) d. Aravane Rezai (Fra) 6-2 6-1 on hard
2012 Roberta Vinci (Ita) d. Jelena Jankovic (Srb) 7-5 6-3 on hard


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Danish Indoor Championships

The Danish Tennis Federation was created in 1921, but the Championships began in 1914.
Hjem - Boldklubben af 1893

This tournament has probably always been held in the Danish capital, Copenhagen.

1914 Mieken Rieck (Ger)
1915 not held
1916 Alice Krayenbühl
1917 Asrid Sandby
1918 Alice Krayenbühl
1919 Sigrid Frenckell Fick (Swe)
1920 Alice Krayenbühl
1921 Elsebeth Brehm
1922 Margrethe Kähler
1923 Elsebeth Brehm
1924 Elsebeth Brehm
1925 Mrs Laud
1926 Ebba Meyer
1927 Elsebeth Brehm
1928 Elsebeth Brehm
1929 Irmgard Rost (Ger) d. Ilse Weihermann Friedleben (Ger) 7-5 4-6 6-1
1930 Else Støckel d. Mme Daur 4-6 6-1 6-0
1931 Jacqueline Gallay (Fra) d. Else Dam 6-4 3-6 6-4
1932 Hilde Krahwinkel (Ger) d. Anne Peitz (Ger) 6-3 6-2
1933 Hilde Krahwinkel (Ger) d. Else Støckel Hollis 6-1 6-3
1934 Hilde Krahwinkel Sperling d. Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) walkover
1935 Hilde Krahwinkel Sperling d. Marie Luise Horn (Ger) 6-4 6-3
1936 Hilde Krahwinkel Sperling d. Else Støckel Hollis, walkover
1937 Hilde Krahwinkel Sperling
1938 Hilde Krahwinkel Sperling d. Else Støckel Hollis 6-1 3-6 6-0
1939 Hilde Krahwinkel Sperling d. Else Støckel Hollis 6-4 6-3 (or 6-4 6-1)
1940 Hilde Krahwinkel Sperling d. Else Støckel Hollis [score?]
1941 Hilde Krahwinkel Sperling d. Lilleba Hals (Swe) 7-5 6-2
1942 Hilde Krahwinkel Sperling
1943 Lisa Granholm
1944 Hilde Krahwinkel Sperling
1945 Vera Nielsen
1946 Vera Nielsen d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 6-1 6-2
1947 Vera Nielsen d. Vera Jensen Nielsen 6-4 6-4
1948 Vera Nielsen d. Lisa Granholm Gram-Andersen 6-1 6-2
1949 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Eva Munthe-Fog 4-6 6-0 6-2
1950 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 7-5 6-3
1951 Milly Svanberg Vagn-Nielsen d. Lisa Granholm Gram-Andersen 6-3 5-7 7-5
1952 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 7-5 3-6 6-3
1953 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Vera Nielsen Johansen 5-7 6-4 6-3
1954 Milly Svanberg Vagn-Nielsen d. Else Støckel Schmidt 6-3 6-3
1955 Vera Nielsen Johansen d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 6-4 6-1
1956 Else Støckel Schmidt d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 6-2 6-4
1957 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Else Støckel Schmidt 6-2 6-3
1958 Vera Nielsen Johansen
1959 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 6-3 6-3
1960 Ulla Rise
1961 Pia Balling d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 5-7 7-5 6-2
1962 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Else Støckel Schmidt 6-4 4-6 6-4
1963 Vera Nielsen Johansen
1964 Pia Balling d. Ulla Rise 6-0 6-3
1965 Pia Balling
1966 Pia Balling
1967 Pia Balling
1968 Gitte Grage Ejlerskov d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 6-3 6-4
1969 Mari-Ann Bloch-Jørgensen
1970 Gitte Grage Ejlerskov
1971 Gitte Grage Ejlerskov
1972 Lotte Sølbech
1973 Anne-Mette Sørensen
1974 Anne-Mette Sørensen
1975 Mari-Ann Bloch-Jørgensen Klougart
1976 Anne-Mette Sørensen
1977 Anne-Mette Sørensen
1978 Dorte Ekner
1979 Dorte Ekner
1980 Dorte Ekner
1981 Anne-Mette Sørensen
1982 Tine Scheuer-Larsen d. Anne Mette Sørensen 3-6 6-4 8-6
1983 Tine Scheuer-Larsen
1984 Tine Scheuer-Larsen
1985 Lone Vandborg
1986 Tine Scheuer-Larsen
1987 Tine Scheuer-Larsen
1988 Lone Vandborg
1989 Tine Scheuer-Larsen d. Lone Vandborg 6-3 6-3
1990 Merete Balling-Stockmann d. Tine Scheuer Larsen 6-3 0-6 7-5
1991 Karin Ptaszek
1992 Karin Ptaszek
1993 Sofie Albinus
1994 Maria Rasmussen
1995 Not held
1996 Karin Ptaszek
1997 Maria Rasmussen
1998 Eva Dyrberg
1999 Eva Dyrberg
2000 Charlotte Aagaard
2001 Karina I. Jacobsgaard
2002 Marie-Louise Frølich-Hansen
2003 Karina I. Jacobsgaard
2004 Marie-Louise Frølich-Hansen
2005 Caroline Wozniacki
2006 Hanne-Skak Jensen
2007 Hanne-Skak Jensen
2008 Karina I. Jacobsgaard
2009 Hanne-Skak Jensen
2010 Karen Barbat
2011 Mai Grage
2012 Karen Barbat
2013 Karen Barbat
2014 Mai Grage
2015 Karen Barbat
2016 Karen Barritza
2017 Hannah Viller Møller
2018 Karen Barritza
2019 Hannah Viller Møller


Posted by Newmark401
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Danish Outdoor Championships

The Danish Tennis Federation was created in 1921, but the Championships began in 1904 (only men's singles).
Hjem - Boldklubben af 1893

This tournament has probably always been held on clay courts in the Danish capital, Copenhagen.

1906 Sophie Castenschiold
1907 Sophie Castenschiold
1908 Sophie Castenschiold
1909 Sophie Castenschiold
1910 Sophie Castenschiold
1911 Mary Herskind
1912 Inger Hammer
1913 Inger Hammer
1914 Inger Hammer
1915 Alice Krayenbühl
1916 Valborg Bjurstedt (Nor)
1917 Alice Krayenbühl
1918 Alice Krayenbühl
1919 Alice Krayenbühl
1920 Amory Scheel Hansen
1921 Margrethe Kähler
1922 Margrethe Kähler
1923 Elsebeth Brehm
1924 Elsebeth Brehm
1925 Elsebeth Brehm
1926 Else Dam
1927 Martha Pio
1928 Ilse Weihermann Friedleben (Ger)
1929 Else Støckel
1930 Else Støckel
1931 Else Støckel
1932 Else Støckel
1933 Else Støckel Hollis d. Martha Pio 6-3 6-3
1934 Ida Mølmark-Jensen
1935 Else Støckel Hollis
1936 Else Støckel Hollis d. Johanne Louise Gleerup 7-5 7-5
1937 Hilde Krahwinkel Sperling
1938 Hilde Krahwinkel Sperling
1939 Hilde Krahwinkel Sperling
1940 Hilde Krahwinkel Sperling
1941 Else Støckel Prochownik
1942 Hilde Krahwinkel Sperling
1943 Else Støckel Prochownik
1944 Hilde Krahwinkel Sperling
1945 Vera Nielsen
1946 Else Støckel Prochownik d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 7-5 6-2
1947 Vera Nielsen d. Lisa Granholm Gram-Andersen 6-3 6-1
1948 Vera Nielsen d. Barbara Plougmann 6-0 6-0
1949 Else Støckel Prochownik d. Lisa Granholm Gram-Andersen 6-0 5-7 6-3
1950 Else Støckel Prochownik d. Vera Nielsen Johansen 6-3 6-2
1951 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Milly Svanberg Vagn-Nielsen 6-1 6-0
1952 Milly Svanberg Vagn-Nielsen d. Lisa Granholm Gram-Andersen 7-5 6-2
1953 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Mrs B. Thoresen 6-3 6-4
1954 Vera Nielsen Johansen d. Lisa Granholm Gram-Andersen 6-2 4-6 6-2
1955 Lisa Granholm Gram-Andersen d. Vera Nielsen Johansen 9-7 6-1
1956 Milly Svanberg Vagn-Nielsen d. Else Støckel Schmidt 7-5 6-4
1957 Vera Nielsen Johansen d. Else Støckel Schmidt 1-6 6-3 6-3
1958 Vera Nielsen Johansen
1959 Vera Nielsen Johansen
1960 Pia Balling d. Lise Sørensen 6-3 6-1
1961 Pia Balling d. Else Støckel Schmidt 6-1 8-6
1962 Pia Balling
1963 Pia Balling d. Gitte Grage 6-3 6-3
1964 Gitte Grage
1965 Mari-Ann Bloch-Jørgensen
1966 Pia Balling
1967 Gitte Grage Ejlerskov
1968 Pia Balling d. Inger Buchwald 6-3 5-7 6-4
1969 Mari-Ann Bloch-Jørgensen d. L. Kornum 6-2 6-0
1970 Inger Buchwald
1971 Mari-Ann Bloch-Jørgensen
1972 Gitte Grage Ejlerskov
1973 Anne-Mette Sørensen
1974 Anne-Mette Sørensen
1975 Helle Sparre
1976 Helle Sparre Viragh
1977 Dorte Ekner
1978 Dorte Ekner
1979 Dorte Ekner
1980 Anne-Mette Sørensen
1981 Tine Scheuer-Larsen
1982 Tine Scheuer-Larsen d. Anne Mette Sørensen 6-4 6-3
1983 Tine Scheuer-Larsen d. Anne Moller 6-2 7-5
1984 Lone Vandborg d. Therese Arildsen 7-5 6-3
1985 Lone Vandborg d. Anne Moller 3-6 6-4 6-0
1986 Tine Scheuer-Larsen d. Lone Vandborg 6-0 6-2
1987 Tine Scheuer-Larsen d. Lone Vandborg 6-0 6-2
1988 Merete Balling-Stockmann
1989 Henriette Kjær Nielsen d. Anne Moller 6-0 6-2
1990 Karin Ptaszek d. Lone Vandborg 6-1 6-2
1991 Karin Ptaszek
1992 Karin Ptaszek d. Anja Kostecki 4-6 7-6 6-4
1993 Tine Scheuer-Larsen
1994 Sofie Albinus
1995 Karin Ptaszek
1996 Karin Ptaszek
1997 Eva Dyrberg
1998 Eva Dyrberg
1999 Charlotte Aagaard
2000 Anne Munch Larsen
2001 Karina I. Jacobsgaard
2002 Mette Iversen
2003 Mette Iversen
2004 Caroline Wozniacki
2005 Karina I. Jacobsgaard
2006 Karina I. Jacobsgaard
2007 Karina I. Jacobsgaard
2008 Hanne-Skak Jensen
2009 Hanne-Skak Jensen
2010 Hanne-Skak Jensen
2011 Mai Grage
2012 Mai Grage
2013 Mai Grage
2014 Mai Grage
2015 Mai Grage
2016 Mai Grage
2017 Hannah Viller Møller
2018 Emilie Francati
2019 Hannah Viller Møller


Posted by Newmark401
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Darling Downs Championships, Toowoomba, Queensland, Australia

(incomplete roll)

1929 Mall Mutch Molesworth d. Coleman 6-1 6-1

1935 Emily Hood Westacott d. May Hardcastle 6-4 6-2
1936 Thelma Coyne d. Mall Mutch Molesworth 6-3 6-2

1939 Thelma Coyne d. Emily Hood Westacott 6-3 6-2

1946 Norma Martin d. Edith Niemeyer 2-6 6-1 6-1
1947 H. Christensen d. Norma Martin 9-7 6-2
1948 Lavina Singleton Mills d. Dorothy Mansfield Kamp 6-3 4-6 6-3
1949 Lavina Singleton Mills d. Heather Hargraves 6-4 6-4
1950 Lavina Singleton Mills d. F. Olsen 6-4 6-2
1951 Lavina Singleton Mills d. Edith Niemeyer Finney 6-2 6-2
1952 Edith Niemeyer Finney d. Mary Schultz 6-2 6-3
1953 Fay Muller d. Lavina Singleton Mills 6-1 6-4
1954 Fay Muller d. Daphne Seeney 6-8 7-5 6-2
1955 Shirley Lee d. Betty Bradfield 6-4 6-2
1956 Fay Muller d. Dorothy Linde 6-2 6-2
1957 Joan Gray d. B. Bull 6-4 8-6
1958 Fay Muller d. Shirley Lee 1-6 9-7 6-3

1961 Val Wicks d. Shirley Lee ??
1962 Rosemary White d. Val Wicks 6-3 6-3
1963 Robyn Ebbern d. Val Wicks 6-3 6-1

1966 Val Wicks d. J. Wicks 6-3 6-3

1968 Marilyn Tesch d. Barbara Hawcroft ??

1976 Janet Fallis d. S. Quinnell 7-5 6-3
1977 Peta Kelly d. Janet Fallis 7-6 7-5
1978 M. Earle d. Peta Kelly 6-4 5-7 10-8
1979 Janet Fallis d. M. Earle 6-4 7-6
1980 C. Kelly d. Joanne Butler 4-6 6-3 6-4
1981 Helen Davis d. Janet Fallis 6-7 6-2 6-4
1982 Jackie Pinto d. E. Sinkins 6-1 6-4
1983 Paula Kelly d. T. Melia 7-5 7-5
1984 Helen Davis d. Rosemary Eden 6-1 6-2

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Davos, Switzerland (Clay)

(incomplete roll)

1923 Germaine Regnier Golding (Fra)
1924 Germaine Regnier Golding (Fra)
1925 Frau Kruger (Ger) d. Frau Pietsch 6-2 6-1
1926 Germaine Regnier Golding (Fra) d. Frau Fehlmann 6-2 6-2
1927 Germaine Régnier Golding (Fra) d. Mrs Gross (US) 6-0 6-2

1929 Germaine Regnier Golding (Fra) d. Wiera Richter (Pol) 7-5 6-4
1930 Germaine Regnier Golding (Fra) d. Elsa Riboli (Ita) 6-3 6-3
1931 Germaine Regnier Golding (Fra) d. Mlle Menges 8-6 7-5

1935 Hilde Weihe (Ger) d. Ilse Weihermann Friedleben (Ger) 6-2 4-6 10-8

1949 Thelma Coyne Long (Aus) d. Lucia Manfredi (Ita) 6-3 6-2
1950 Totta Zehden (Frg) d. Helena Straubeova Matous (Tch) 6-0 6-0

1973 Alena Palmeova West (Tch) d. Daniele Wild Bouteleux (Fra) 3-6 7-6 6-1

2005 Andrea Petkovic (Ger) d. Janette Bejlkova (Cze) 6-4 6-2
2006 Sandra Martinovic (Bih) d. Tatjana Malek (Ger) 1-6 6-4 6-2
2007 Stephanie Vogt (Lie) d. Jessica Moore (Aus) 6-4 4-6 6-3
2008 Amra Sadikovic d. Michaela Pochabova (Svk) 7-5 7-6
2009 Sandra Martinovic (Bih) d. Anna Giulia Remondina (Ita) 6-1 6-3
2010 Myriam Casanova d. Victoria Kamenskaya (Rus) 6-3 4-6 6-4

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dawlish, Devon, England (Grass)

(incomplete roll)

1904 Edith Boucher d. Miss King Stephens 6-0 6-1
1905 M. Brown d. Miss Carter 6-2 6-2

1907 Edith Boucher d. Miss Forrest 6-0 6-0
1908 Ethel Thomson Larcombe d. J. Brown 6-1 6-3
1909 Miss Elliott d. Elsie Lane, walkover
1910 Muriel Lucas d. Evelyn de Vere Scott 6-0 6-0
1911 Muriel Lucas d. Madeline de Vere Scott 6-2 6-2
1912 Nora Bawden d. E. Thomson 6-3 6-2
1913 Nora Bawden d. E. Thomson 7-5 6-2 for the Devon Championships

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Deauville, France (Clay)

(incomplete roll)

1912 Marguerite Broquedis d. Blanche Bingley Hillyard (GB) 6-3 6-1
1913 Agnes Morton (GB) d. Marguerite Broquedis 6-4 6-3

1917 Daisy Speranza d. Marie Puissant Storms (Bel) 6-2 6-4

1919 Suzanne Lenglen d. Marguerite Broquedis Billout 6-1 6-3
1920 Sylvia Jung d. Daisy Speranza 6-3 7-5
1921 Sylvia Jung d. Marguerite Broquedis Billout 6-2 6-2
1922 Suzanne Lenglen d. Marguerite Broquedis Billout 6-1 6-1
1923 Suzanne Lenglen d. Sylvia Jung Lafaurie 6-1 6-0
1924 Molla Mallory (US) d. Marguerite Broquedis Billout 4-6 7-5 6-0
1925 Suzanne Lenglen d. Daphne Akhurst (Aus) 6-2 6-2
1926 Sylvia Jung Lafaurie d. Marie Engrand Danet 6-3 9-7
1927 Sylvia Jung Lafaurie d. L. Huchez 6-4 6-2
1928 Simone Passemard Mathieu d. Helene Contostavlos Nicolopoulo (Gre) 6-2 6-4
1929 Simone Passemard Mathieu d. Eileen Bennett (GB) 7-5 9-7
1930 (Apr) Nicole Desclercs de Montebello d. Lacarrière 4-6 6-1 6-2
1930 (Aug) Simone Passemard Mathieu d. Doris Metaxa 6-3 6-2
1931 Josane Sigart (Bel) d. Colette Rosambert 3-6 6-2 6-2
1932 Sylvia Jung Henrotin d. Yvonne Kleinadel 6-2 8-6
1933 Sylvia Jung Henrotin d. Sylvia Aubert 6-1 8-6 *
1934 Sylvia Jung Henrotin d. Arlette Neufeld 6-1 6-1
1935 Sylvia Jung Henrotin d. Arlette Neufeld 6-4 6-2
1936 Sylvia Aubert d. Henriette Morel-Deville 9-7 6-3
1937 Susan Noel (GB) d. Marguerite Lebailly 6-3 6-0
1938 Marguerite Lebailly d. Susan Noel (GB) 3-6 7-5 6-0
1939 Jacqueline Goldschmidt d. Henriette Morel-Deville 6-4 3-1 ret.

1955 Susan Partridge Chatrier d. Ann Shilcock (GB) 6-4 6-3
1956 Jennifer Edmondson (Aus) d. Angele Salvet 6-2 6-3
1957 Susan Partridge Chatrier d. Ginette Jucker Bucaille 6-2 5-7 7-5
1958 Suzanne Schmitt Le Besnerais d. C.M.C. Grosveld (Net) 6-2 6-1

1962 Lesley Turner (Aus) d. Robyn Ebbern (Aus) 6-3 6-1
1963 Norma Baylon (Arg) d. Marie-Jeanne Gallard Dusapt 6-2 6-1

1965 Cora Schediwy (Ger) d. Carol Prosen (US) 10-8 1-0 retired
1966 Rosie Reyes Darmon d. Maria Nasuelli (Ita) 6-1 7-5

1968 Gail Sherriff (Aus) d. Rosie Reyes Darmon 6-1 2-6 6-1


* final uncertain, because Le Figaro writes that "Dans le simple dames, Mme Aubert triompha aisément, puis emporta le mixte avec Berthet"
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #25 (Edited)
D 2
*******************************************

Delaware State Championships, Wilmington, USA (Grass)

(incomplete roll)

1915 Hildegarde Turle Taylor d. Flora Brown Harvey 5-7 6-4 8-6
1916 Suzanne White d. Edith Kurtz Newhall 6-2 6-1
1917 Molla Bjurstedt (Nor) vs Phyllis Walsh
1918 Molla Bjurstedt (Nor)
1919 Anne Townsend d. Hildegarde Turle Taylor 6-4 3-6 6-2
1920 Marion Zinderstein d. Anne Townsend 6-1 7-5
1921 Marion Zinderstein Jessup d. Molly Thayer 7-5 6-1
1922 Marion Zinderstein Jessup d. Leslie Bancroft 6-2 6-2
1923 Molly Thayer d. Eleanor Cottman 6-4 4-6 6-1

1925 Marion Zinderstein Jessup d. Molla Bjurstedt Mallory 6-1 6-3
1926 Molly Thayer d. Gladys Hutchings (Ber) 7-5 6-2
1927 Marion Zinderstein Jessup d. Margaret Blake 6-2 6-3
1928 Anne Townsend d. Dorothy Andrus 6-2 7-5
1929 Marjorie Gladman d. Virginia Hilleary 6-3 6-1
1930 Marjorie Morrill d. Dorothy Andrus 6-1 6-2
1931 Marion Zinderstein Jessup d. Charlotte Miller 6-3 6-2
1932 Marion Zinderstein Jessup d. Anne Townsend 6-1 6-2
1933 Anne Townsend d. Marion Zinderstein Jessup 7-5 2-6 6-0
1934 Olga Kallos d. Cecilia Riegel 7-5 6-1
1935 Marion Zinderstein Jessup d. Catherine Kendig 6-3 6-3
1936 Dorothy Workman d. Marion Zinderstein Jessup 6-4 6-4
1937 Marion Zinderstein Jessup d. Alison Harrison 6-2 6-3

1943 Louise Brough d. Doris Hart 6-2 2-6 6-4
1944 Margaret Osborne d. Louise Brough 11-13 6-2 6-2
1945 Margaret Osborne d. Pauline Betz 3-6 6-4 7-5

1957 Judy Sylvester d. Sunny Fleitas 6-2 6-1
1958 Judy Sylvester d. Patsy Hitchens 7-5 6-3

1960 Patsy Hitchens d. Nina Vosters 3-6 9-7 6-2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Delhi Championships, India

(incomplete roll)

1925 Yolande Mackinnon Gough d. Lena McKenna
1926 S. Gibson d. Mrs Shepherd
1927 Lena McKenna d. Yolande Mackinnon? Gough
1928 Miss Beckingham d. Mrs Lumby 7-5 5-7 8-6
1929 Jenny Sandison d. Elizabeth Ryan (US) walkover
1930 Jenny Sandison d. Mrs Lumby
1931 Jenny Sandison d. Leila Row 6-3 6-2
1932 Rosie Gibson d. Miss Thorpe
1933 Jenny Sandison d. Rosie Gibson 6-4 6-4
1934 Jenny Sandison d. Marjorie Cosens Stork 6-2 6-1
1935 Jenny Sandison d. Margaret Parrott 6-2 6-1


A contribution by Newmark401

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Denver City Open Championship, Colorado, USA


1914 Mrs E.R. Cline
1915 May Meyer d. Addie Cronin
1916 Addie Cronin d. Stella Oberlander 6-4 6-2
1917 Stella Oberlander d. Mrs Cline 6-4 6-4
1918 May Meyer d. Annette Meyer 6-4 6-4
1919 Annette Meyer
1920 Annette Meyer d. Julie Loser 5-7 6-2 6-1
1921 May Meyer
1922 Jessie Grieve d. Grace Mungen 6-0 6-1
1923 Julia Fuller
1924 Stella Oberlander Daly
1925 Julia Fuller
1926 Willa Wolcott
1927 Stella Oberlander Daly
1928 Willa Wolcott
1929 Willa Wolcott
1930 Edna Fuller
1931 Willa Wolcott
1932 Willa Wolcott
1933 Fay Shwayder
1934 Edna Fuller
1935 Clarita Teal
1936 Dorothy Bundy d. Fay Schwayder 6-1 6-1
1937 Phyllis Lockwood
1938 Anna Mae Whitehurst
1939 Phyllis Lockwood
1940 Phyllis Lockwood
1941 Mary Jane Metcalf
1942 Mary Jane Metcalf
1943-45 not held
1946 Phyllis Lockwood
1947 Carolyn Roberts Byrne
1948 Phyllis Lockwood d. Carolyn Roberts Byrne
1949 Phyllis Lockwood d. Carolyn Roberts Byrne
1950 Phyllis Lockwood
1951 Carolyn Roberts Byrne
1952 Phyllis Lockwood
1953 Joan Packard Birkland
1954 Phyllis Lockwood d. Packard Birkland 6-4 6-2
1955 Phyllis Lockwood
1956 Phyllis Lockwood
1957 Phyllis Lockwood d. Fay Shwayder Morris 6-2 5-7 6-0
1958 Fay Shwayder Morris
1959 Anne Rose d. Fay Shwayder Morris 0-6 6-1 6-2
1960 Joan Packard Birkland d. Anne Rose 6-1 7-5
1961 Anne Rose
1962 Anne Rose
1963 Anne Rose
1964 Jean Gelner
1965 Joan Packard Birkland
1966 Arlene Barker
1967 Sherrie Pruitt
1968 Sherrie Pruitt
1969 Sherrie Pruitt
1970 Sherrie Pruitt
1971 Stephanie DeFina Johnson
1972 Sherrie Pruitt
1973 Stephanie DeFina Johnson or Sherrie Pruitt?
1974 Mary Nordick
1975 Stephanie DeFina Johnson
1976 Stephanie DeFina Johnson
1977 Stephanie DeFina Johnson
1978 Carol Baily
1979 Valerie Ziegenfuss
1980 Carol Baily
1981 Carol Baily
1982 Carol Baily
1983 Carol Baily
1984 Carol Baily
1985 Karen Ryan
1986 Suzanne Lee
1987 Kathleen Heckman
1988 Nancy Roe
1989 Miko Hemsi
1990 Kathleen Winegardner
1991 Kathleen Winegardner
1992 Kathleen Winegardner
1993 Kathleen Winegardner
1994 Miko Hemsi Ando
1995 Alexandria Creek
1996 Rhona Howett (Irl)
1997 Nadine Kenzelmann (Swi)
1998 Jessica Garrow
1999 Becky Varnum
2000 Yana Dorodnova (Rus)
2001 Nicole Leimbach
2002 Dominque Lemperle
2003 Sara Anundsen
2004 Krista Damico
2005 Alicia Salas
2006 Rhona Howett Kaczmarczyk
2007 Lauren Strasburger
2008 Mallory Voelker
2009 Mallory Voelker
2010 Alexandria Leatu
2011 Vasilisa Bardina (Rus)
2012 Vasilisa Bardina (Rus)
2013 Lauren Strasburger
2014 Jessika Mozia
2015 Lauren Strasburger d. Kelli Woodman 6-1 6-2


A contribution by Newmark401

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Derbyshire Championships, Buxton, England (Grass)

Originally held in 1884, usually around mid-August, it was for many years one of the most popular tournaments in the British lawn tennis calendar.

The tournament still has a special place in the annals of lawn tennis because for many years it was also the venue for the All England Women's Doubles Championships, there being no official women's doubles event at the Wimbledon tournament until 1913.

The Derbyshire Championships was discontinued in 1953.

1884 Agnes Noon Watts d. Florence Stanuell 6-1 6-2
1885 Blanche Bingley d. Louisa Martin 6-3 6-3
1886 Louisa Martin d. May Langrishe 6-3 6-0
1887 May Langrishe d. Bertha Steedman 6-3 6-4
1888 Blanche Bingley Hillyard d. May Langrishe 7-5 6-1
1889 Bertha Steedman d. Louisa Martin 5-7 6-4 6-3
1890 Louisa Martin d. Mary Steedman 6-2 6-4
1891 May Marriott d. Beatrice Wood 6-2 6-2
1892 Helen Jackson d. Miss Vicars 6-2 6-1
1893 Blanche Bingley Hillyard d. Helen Jackson 6-0 6-1
1894 Blanche Bingley Hillyard d. Charlotte Cooper 6-4 4-6 7-5
1895 Helen Jackson d. Blanche Bingley Hillyard 6-3 3-6 6-3
1896 Blanche Bingley Hillyard d. Bertha Steedman 6-4 3-6 7-5
1897 Alice Simpson Pickering d. Blanche Bingley Hillyard 6-4 5-7 6-4
1898 Ruth Dyas d. Blanche Bingley Hillyard 6-2 6-4
1899 Muriel Robb d. Blanche Bingley Hillyard 6-3 6-3
1900 Muriel Robb d. Blanche Bingley Hillyard 7-5 6-3
1901 Blanche Bingley Hillyard d. Alice Simpson Pickering 6-2 7-5
1902 Muriel Robb d. Bertha Steedman 6-1 6-1
1903 Dorothea Douglass d. Ethel Thomson 6-2 6-1
1904 Dorothea Douglass d. Ethel Thomson 6-2 4-6 6-3
1905 Connie Wilson d. Dorothea Douglass 4-6 6-1 7-5
1906 Blanche Bingley Hillyard d. Connie Meyer 6-4 6-3
1907 Maude Garfit d. Connie Meyer 3-6 6-3 6-4
1908 Charlotte Cooper Sterry d. Maude Garfit 6-2 6-2
1909 Maude Garfit d. Helen Aitchison 2-6 6-2 6-2
1910 Maude Garfit d. Helen Aitchison, walkover
1911 Ethel Thomson Larcombe d. Helen Aitchison 6-3 6-1
1912 Ethel Thomson Larcombe d. Hilda Lane 6-0 6-1
1913 Ethel Thomson Larcombe d. Winifred Longhurst 6-2 6-1
1914-18 not held due to World War One
1919 Elizabeth Ryan (USA) d. Ethel Thomson Larcombe 3-6 6-4 7-5
1920 Elizabeth Ryan (USA) d. Ethel Tanner 6-1 6-2
1921 Elizabeth Ryan (USA) d. M. Wright 6-0 6-1
1922 Kathleen McKane and Irene Bowder Peacock (RSA) divided the title
1923 Blanche Duddell Colston d. Phylis Radcliffe 6-0 6-4
1924 Joan Fry d. Kathleen McKane 6-4 3-4 retired
1925 Phyllis Carr Satterthwaite d. Madge Valantine 6-1 6-1
1926 Davina Gordon d. E. Mill 6-4 6-2
1927 Peggy Saunders d. Elsie Goldsack 8-6 3-6 6-3
1928 Beatrice Feltham d. Davina Gordon 6-0 4-6 6-2
1929 Mary Heeley d. Effie Hemmant 3-6 6-2 6-4
1930 Mary Heeley d. Effie Hemmant 6-2 6-0
1931 Mary Heeley d. Freda Scott 6-3 6-2
1932 Freda Scott d. Florence Ford 6-3 6-4
1933 Florence Ford d. Billie Yorke 8-6 6-3
1934 Billie Yorke d. Joy Mowbray-Green 7-5 6-1
1935 Florence Ford d. Billie Yorke 5-7 6-4 10-8
1936 Mary Heeley d. Florence Ford 1-6 6-3 6-0
1937 Denise Huntbach d. Mary Heeley, walkover
1938 Valerie Scott d. Denise Huntbach 6-1 6-8 6-3
1939 Gem Hoahing d. Patience Thomson 6-1 6-4
1940-45 not held due to World War Two
1946 Bea Watson Carris d. Gem Hoahing 4-6 6-3 6-2
1947 Gem Hoahing d. Mrs J. (Judy Foster?) Wallace 6-0 6-2
1948 Gem Hoahing d. Natalia Zinovieff 6-4 6-4
1949 Gem Hoahing d. Georgie Woodgate 6-1 6-1
1950 Doreen Treadwell Wedderburn (RSA) d. Gladys Southwell Lines 6-0 6-8 6-4
1951 Billie Woodgate d. Gladys Southwell Lines 6-3 7-5
1952 Billie Woodgate and Beryl Penrose (Aus) divided the prizes
1953 Mary Harris d. Rosemary Walsh 7-5 5-7 6-2
-----

A contribution by Newmark401

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Detroit, Virginia Slims / Avon Tournament, Michigan, USA (Indoors)

Virginia Slims in '71, from '73 to '78, '83
Avon from '79 to '82
In '72 was named K-Mart Invitational and held in Rochester, near Detroit.

1971 Billie Jean Moffitt King d. Rosie Casals 3-6 6-1 6-2
1972 Kerry Melville (Aus) d. Rosie Casals 6-3 6-7 6-4
1973 Margaret Smith Court (Aus) d. Kerry Melville (Aus) 7-6 6-3
1974 Billie Jean Moffitt King d. Rosie Casals 6-1 6-1
1975 Evonne Goolagong (Aus) d. Margaret Smith Court (Aus) 6-3 3-6 6-3
1976 Chris Evert d. Rosie Casals 6-4 6-2
1977 Martina Navratilova (Tch) d. Sue Barker (GB) 6-4 6-4
1978 Martina Navratilova (Tch) d. Dianne Fromholtz (Aus) 6-3 6-2
1979 Wendy Turnbull (Aus) d. Virginia Ruzici (Rom) 7-5 1-6 7-6
1980 Billie Jean Moffitt King d. Evonne Goolagong Cawley (Aus) 6-3 6-0
1981 Leslie Allen d. Hana Mandlikova (Tch) 6-4 6-4
1982 Andrea Jaeger d. Mima Jausovec (Yug) 2-6 6-4 6-2
1983 Virginia Ruzici (Rom) d. Kathy Jordan 4-6 6-4 6-2

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dewar Cup, Great Britain

Sponsored by the whisky firm of Dewar, flourished 1968 to 1976. It was an integrated circuit of British indoor tournaments staged in a continuous series of weeks in the autumn, each event being complete in itself but giving qualifying points for the climax. This was always staged in London, at the Crystal Palace in the first 2 years, subsequently at the Royal Albert Hall.
The growth of open lawn tennis brought increasing difficulties to the staging of the provincial tournaments and the circuit had declined to the one main event for 1975 and 1976.

1968 Virginia Wade d. Margaret Smith Court (Aus) 6-3 6-4
1969 Virginia Wade d. Julie Heldman (US) 6-4 6-1
1970 Francoise Durr (Fra) d. Ann Haydon Jones 7-6 2-6 6-2
1971 Virginia Wade d. Julie Heldman (US) 6-1 6-3
1972 Margaret Smith Court (Aus) d. Virginia Wade 6-1 6-1
1973 Virginia Wade d. Julie Heldman (US) 6-2 3-6 7-5
1974 Virginia Wade d. Julie Heldman (US) 7-6 6-2
1975 Virginia Wade d. Evonne Goolagong Cawley (Aus) 6-3 6-2
1976 Virginia Wade d. Chris Evert (US) 6-2 6-2

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dieppe, France (Clay)

(incomplete roll)

1906 E. Maidment (GB) d. Miss Vaughan 6-1 6-1
1907 Charlotte Cooper Sterry (GB) d. Edith Austin Greville (GB) 4-6 6-0 6-4
1908 Mme Berner d. Daisy Speranza 6-3 6-2
1909 N. Stevens (GB) d. Mrs MacNee (GB) 6-4 6-2
1910 Marguerite Broquedis d. Beryl Tulloch (GB) 6-4 6-1
1911 Marguerite Broquedis d. Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) 6-4 4-6 7-5
1912 Marguerite Broquedis d. Frieda Meyer Nesham (GB) 6-2 7-5
1913 Marguerite Broquedis d. Frieda Meyer Nesham (GB) 6-3 7-5
1914 Marguerite Broquedis
1915-19 not held due to World War One

1922 Marguerite Broquedis Billout d. Germaine Bourgeois Pigueron 6-2 6-3
1923 Marguerite Broquedis Billout
1924 Marguerite Broquedis Billout d.??
1925 Mme Derouen d. Y. Rouard 6-3 6-4
1926 Francoise Holzschuch d. Germaine Charnelet 6-3 6-4
1927 Simone Barbier d. Mlle André 6-4 7-5
1928 Sylvia Jung Lafaurie d. Marguerite Broquedis Bordes 7-5 6-4
1929 Sylvia Jung Lafaurie d. Marguerite Broquedis Bordes 6-3 6-4
1930 Sylvia Jung Henrotin d. Arlette Neufeld 6-3 3-0 retired
1931 Sylvia Jung Henrotin d. Marie-Louise Pomery Meunier 6-0 6-3

1933 Simone Barbier d. Edith Belliard 3-6 6-3 6-4
1934 Sylvia Jung Henrotin d. Ida Adamoff 6-3 6-2
1935 Lili de Alvarez (Esp) d. Simone Barbier 6-0 6-2
1936 Simone Barbier d. Frédérique Tugendhat 6-1 6-1

1963 Lejeune d. Mrs. Tremblay 7-5 6-1
1964 Fontaliran d. Clement 6-4 6-4


A contribution by Newmark401 and Jimbo

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dinard, France (Clay)

In the early years a Challenge Round was instituted. An asterisk (*) indicates that the holder was not defending her title, so the last match was an All-Comers' Final.

(incomplete roll)

1892 Miss Parker (GB) d. Miss Wombwell (GB) 6-3 6-4 (handicap event)
1893 Hélène Prévost d. Margaret Manley-Sims (GB) 2-6 6-2 6-3 (handicap event)
1894 Ivy Arbuthnot (GB) d. Alice Arbuthnot (GB) 6-2 6-8 6-4
1895 Ivy Arbuthnot (GB) d. Alice Arbuthnot (GB) 3-6 6-2 7-5
1896 Ivy Arbuthnot (GB) d. May Arbuthnot (GB) default
1897 Ivy Arbuthnot (GB) d. Adine Masson 6-3 3-6 6-4
1898 Ivy Arbuthnot (GB) d. Adine Masson 2-6 6-4 2-0 ret.
1899 Hélène Prévost d. Ivy Arbuthnot (GB) 6-3 6-4
1900 Hélène Prévost d. Clara Kusenberg von der Schulenburg (Ger) 1-6 8-6 2-0 retired
1901 Ellen Thynne Evered (GB) d. Hélène Prévost 6-3 6-1
1902 Hélène Prévost d. Antoinette Gillou 6-0 3-6 6-0 *
1903 Kate Gillou d. Antoinette Gillou 6-4 6-1 *
1904 Kate Gillou d. Amy Ransome (GB) 7-5 6-4
1905 Dorothea Douglass (GB) d. Kate Gillou 6-3 6-4
1906 Kate Gillou d. Vera Warden (US) 7-5 6-2 *
1907 Miss Fitzgibbon (GB) d. Blanche Duddell Colston (GB) 8-6 6-2 *
1908 Hilda Lane (GB) d. Miss Fitzgibbon (GB) 6-1 6-3
1909 Hilda Lane (GB) d. Blanche Duddell Colston (GB) 7-5 6-0
1910 Hilda Lane (GB) d. Blanche Duddell Colston (GB) 6-1 6-2
1911 Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) d. Mrs Marriott (GB) 6-2 6-2
1912 Agnes Morton (GB) d. Elizabeth Ryan (US) 6-2 6-3
1913 Agnes Morton (GB) d. Elizabeth Ryan (US) 6-1 6-0
1914-1918 not held
1919 Elisabeth d’Ayen d. Suzanne Devé 7-5 6-3
1920 Suzanne Devé d. Elisabeth d'Ayen 7-5 6-4
1921 Kitty McKane (GB) d. Aurea Farrington Edgington (GB) 6-1 6-3
1922 Dorothy Kemmis-Betty (GB) d. Suzanne Devé 4-6 6-2 6-4
1923 Suzanne Devé d. Cecily Hartley Marriott (GB) 6-2 6-2
1924 Suzanne Devé d. Mme Sgoutta 6-0 6-1
1925 Suzanne Devé d. Mme de la Metrie 7-5 6-2
1926 Suzanne Devé d. Francoise Holzschuch 6-2 6-2
1927 Suzanne Devé Desloges d. Kennedy 6-1 6-1
1928 Suzanne Devé Desloges d. Jacqueline Cantenat 6-3 6-0
1929 (Aug) Simone Barbier d. Suzanne Devé Desloges 1-6 6-1 6-4
1929 (Sep) Ginette Odier d. Mme Porée 6-1 6-2
1930 (Aug) Paulette Guillier d. Mrs Stocks 6-2 5-7 6-0
1930 (Aug) Simone Barbier d. Miss Brown (GB) 7-5 6-0
1931 Leila Schopfer "Claude-Anet" d. Simone Barbier 6-1 3-6 6-4
1932 Henriette Morel-Deville d. Nadine Lanquest 3-6 6-1 6-1
1933 Nelly Adamson (Bel) d. Jeanne Baudry Vaussard 6-1 7-5
1934 Arlette Neufeld d. Simone Barbier 6-2 6-0
1935 Sylvia Jung Henrotin d. Arlette Neufeld 7-5 6-3
1936 not held

1953 Challand d. Ereig 6-8 6-1 6-1

1960 Norma Marsh (Aus) d. Anne-Marie Simon Seghers 7-6 6-0

1963 Anne-Marie Larue d. Chantal Langanay 4-6 6-2 6-2
1964 Pat Walkden (RSA) d. Francoise Courteix 6-1 6-3
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #26 (Edited)
D 3
*******************************************

Dixie International, Tampa, Florida, US (Clay)

Held in early January on the clay courts of Davis Islands--in 1960s held in late Feb/early March as part of Caribbean circuit.

1926 Elizabeth Ryan d. Mary Browne 6-3 8-6

1940 Pauline Betz d. Marta Barnett Andrade 6-2 6-1
1941 Pauline Betz d. Sarah Palfrey Cooke 6-4 6-3
1942 Pauline Betz d. Doris Hart 3-6 6-3 6-3

1946 Baba Madden Lewis d. Betty Hulbert 6-4 6-3
1947 Doris Hart d. Barbara Scofield 3-6 6-3 6-4
1948 Doris Hart d. Magda Berescu Rurac 6-1 6-3
1949 Nancy Morrison d. Marta Barnett Andrade 6-3 6-4
1950 Laura Lou Jahn d. Marta Barnett Andrade 9-7 1-6 6-1
1951 Beverly Baker d. Shirley Fry 6-4 6-3
1952 Magda Berescu Rurac d. Laura Lou Jahn Kunnen 7-5 6-1
1953 Shirley Fry d. Thelma Coyne Long 6-1 6-3
1954 Laura Lou Jahn Kunnen d. Evelyn Cowan 6-0 6-3
1955 Shirley Fry d. Karol Fageros 9-7 8-6
1956 Shirley Fry d. Dottie Head Knode 6-4 3-6 6-3
1957 Karol Fageros d. Rosie Reyes (Mex) 6-2 6-2
1958 Maria Bueno (Bra) d. Laura Lou Jahn Kunnen 6-4 6-1
1959 Laura Lou Jahn Kunnen d. Marie Martin (Aus) 6-3 8-6
1960 Sandy Warshaw d. Laura Lou Jahn 6-3 4-6 6-4
1961 Carole Ann Prosen d. Judy Alvarez 2-6 6-3 6-1
1962 Edda Buding (Frg) d. Elizabeth Starkie (GB) 6-1 6-3
1963 Darlene Hard d. Lesley Turner (Aus) 9-7 1-6 75 (Final held indoors)
1964 Karen Hantze Susman d. Judy Alvarez 6-4 2-6 6-4
1965 Tory Ann Fretz d. Judy Alvarez 6-2 6-1
1966 Elena Subirats (Mex) d. Alice Luthy Tym 6-1 8-6
1967 Ann Haydon Jones (GB) d. Francoise Durr (Fra) 6-4 8-6
1968 Helga Niessen (Frg) d. Judy Tegart (Aus) 2-6 6-4 6-1

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Doha, Qatar (Hard)

2001 Martina Hingis (Swi) d. Sandrine Testud (Fra) 6-3 6-3
2002 Monica Seles (US) d. Tamarine Tanasugarn (Tha) 7-6 6-3
2003 Anastasia Myskina (Rus) d. Elena Likhovtseva (Rus) 6-3 6-1
2004 Anastasia Myskina (Rus) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 4–6 6–4 6–4
2005 Maria Sharapova (Rus) d. Alicia Molik (Aus) 4–6 6–1 6–4
2006 Nadia Petrova (Rus) d. Amélie Mauresmo (Fra) 6-3 7-5
2007 Justine Henin (Bel) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 6-4 6-2
2008 Maria Sharapova (Rus) d. Vera Zvonareva (Rus) 6–1 2–6 6–0
2009-2010 not held
2011 Vera Zvonareva (Rus) d. Caroline Wozniacki (Den) 6-4 6-4
2012 Victoria Azarenka (Blr) d. Samantha Stosur (Aus) 6-1 6-2
2013 Victoria Azarenka (Blr) d. Serena Williams (US) 7-6 2-6 6-3
2014 Simona Halep (Rou) d. Angelique Kerber (Ger) 6-2 6-3
2015 Lucie Safarova (Cze) d. Viktoria Azarenka (Blr) 6-4 6-3
2016 Carla Suarez-Navarro (Esp) d. Jelena Ostapenko (Lat) 1-6 6-4 6-4
2017 Karolina Pliskova (Cze) d. Caroline Wozniacki (Den) 6-3 6-4
2018 Petra Kvitova (Cze) d. Garbine Muguruza (Esp) 3-6 6-3 6-4
2019 Elise Mertens (Bel) d. Simona Halep (Rou) 3-6 6-4 6-3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dorset Championships, Parkstone, England (Grass)

(incomplete roll)

1910 M. Wright d. Daisy Clark Kercheval-Hole 6-3 4-6 6-2
1911 Agnes Daniell Tuckey d. Madeline Fisher O’Neill 6-1 6-2
1912 Agnes Daniell Tuckey d. Jessie Coles 6-3 6-3
1913 Beatrice Lee d. Phyllis Carr Satterthwaite 6-3 6-4
1914-18 not held due to World War One
1919 Beatrice Lee d. Agnes Daniell Tuckey 6-0 6-0
1920 Phyllis Howkins d. Violet Pinckney 6-1 6-4
1921 Geraldine Ramsey Beamish d. Aurea Farrington Edgington 6-3 6-4
1922 Geraldine Ramsey Beamish d. Violet Pinckney 6-1 6-1
1923 Agnes Daniell Tuckey d. Kathleen Lidderdale 6-3 6-2
1924 Agnes Daniell Tuckey d. Mrs A. Clayton 6-2 5-7 6-2
1925 Geraldine Ramsey Beamish d. Edith Clarke 6-4 6-2
1926 Violet Chamberlain d. Agnes Daniell Tuckey 6-2 6-3
1927 Kathleen Lidderdale Bridge and Violet Chamberlain divided the prizes
1928 Joan Ridley d. Violet Chamberlain 6-4 6-0

1931 Nancy Lyle d. Evelyn Dearman 6-2 6-2
1932 Evelyn Dearman d. K.V. Baxter 6-0 6-1
1933 Morven Morton d. Patience Thomson 6-2 6-2
1934 Rosemary Smith d. Margot Stewart 6-1 6-2
1935 Anita Lizana (Chi) d. P. Scott 6-3 6-2
1936 Margot Stewart d. S. Pratt 6-0 6-2

1948 Patience Thomson Chapman d. Mrs Stebbings 7-5 6-2 in Weymouth


A contribution by Newmark401

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dortmund, Germany (Clay)

(incomplete roll)

1929 Hilde Krahwinkel d. Nelly Gassmann Stephanus 11-9 6-1

1938 Anne Peitz Schneider d. Margarethe Plümacher 6-2 6-2
1939 Anne Peitz Schneider d. Annemarie Buss 6-3 6-1
1940 Inge Hoffert Buderus d. Ruth Thiemen 6-3 6-3

1950 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Inge Hartelt Pohmann 5-7 6-2 6-0

1952 Dottie Head (US) d. Erika Obst Vollmer 6-0 6-2

1954 Inge Reh Vogler d. Leoni 6-0 6-3

1956 Edda Buding d. Jacqueline Kermina (Fra) 6-2 1-6 6-3

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dothan, Alabama, USA (Clay)

ITF Tournament, held since 2001

2001 Irina Selyutina (Kaz) d. Ashley Harkleroad 6–4 6–2
2002 Milagros Sequera (Ven) d. Liezel Horn Huber (RSA) 7–6 4–6 6–1
2003 Akiko Morigami (Jpn) d. Milagros Sequera (Ven) 6–3 6–4
2004 Shuai Peng (Chn) d. Evgenia Linetskaya (Rus) 6–2 6–1
2005 Milagros Sequera (Ven) d. Varvara Lepchenko (Uzb) 2–6 6–2 6–4
2006 Yuliana Fedak (Ukr) d. Varvara Lepchenko (Uzb) 4–6 6–4 6–2
2007 Yung-jan Chan (Tpe) d. Alla Kudryavtseva (Rus) 6–4 6–2
2008 Bethanie Mattek d. Varvara Lepchenko 6–2 7–6
2009 Shenay Perry d. Carly Gullickson 6–2 6–2
2010 Edina Gallovits (Rou) d. Anastasiya Yakimova (Blr) 6–1 6–4
2011 Melinda Czink (Hun) d. Stéphanie Foretz Gacon (Fra) 6–2 6–3
2012 Camila Giorgi (Ita) d. Edina Gallovits Hall (Rou) 6–2 4–6 6–4
2013 Ajla Tomljanović (Cro) d. Shuai Zhang (Chn) 2–6 6–4 6–3
2014 Grace Min d. Victoria Duval 6–3 6–1
2015 Louisa Chirico d. Katerina Stewart 7–6 3–6 7–6
2016 Rebecca Peterson (Swe) d. Taylor Townsend 6–4 6–2
2017 Kristie Ahn d. Amanda Anisimova 1–6 6–2 6–2
2018 Taylor Townsend d. Mariana Duque-Mariño (Col) 6–2 2–6 6–1
2019 Kristína Kučová (Svk) d. Lauren Davis 3–6 7–6 6–2


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dovercourt, Essex, England (Clay)

(incomplete roll)

1912 Dorothy Holman d. (Una Evans?) Giffard 6-0 6-0
1913 Phyllis Carr Satterthwaite d. Madeleine Fison 6-4 6-2
1914 Phyllis Carr Satterthwaite d. Mrs im Thurn 6-0 6-4

1919 Ermyntrude Harvey d. M Towler 2-6 10-8 9-7

1921 Phyllis Carr Satterthwaite d. Dorothy Kemmis-Betty 6-3 6-2
1922 Phyllis Carr Satterthwaite d. Ermyntrude Harvey 6-0 3-6 6-2
1923 Ermyntrude Harvey d. M C Hervey 6-3 6-3
1924 Joan Ridley d. Lavender Letts 6-4 3-6 6-0
1925 Dorothy Kemmis-Betty Hill d. M Hayles 6-3 6-1
1926 Dorothy Kemmis-Betty Hill d. Doris Covell Craddock 7-5 6-3


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dresden, Germany (Clay)

Championships of Dresden

(incomplete roll)

1906 Dora Köring d. Countess Soumarokoff (Rus) 6-4 6-1

1908 Marie Bertrand Amende (Aut) d. Dora Köring 3-6 6-4 6-0 *
1909 Emmy Matuch (Aut) d. Dora Köring 8-6 3-6 6-4
1910 Dora Köring
1911 Hedwig Neresheimer d. Valborg Bjurstedt (Nor) 6-2 6-0
1912 Dora Köring d. Marie Bertrand Amende (Aut) 6-3 9-11 6-1
1913 Sidi Klaus Maschka (Aut) d. Freya von der Schulenburg 6-2 6-3
1914 Mieken Rieck d. Dora Köring 6-2 6-1
1915-1918 not held due to WWI
1919
1920 Gertrud Hagelin
1921 Mieken Rieck Galvao d. Toni Mettenheimer Schomburgk 6-1 6-3
1922 Gertrud Hagelin d. Mieken Rieck Galvao [score?]
1923
1924 Nelly Bamberger Neppach d. Gertrud Hagelin 6-1 6-2 *
1925 Nelly Bamberger Neppach d. Ilona Varady Peteriné (Hun) 6-1 6-4 *
1926 Nelly Bamberger Neppach d. Daisy Schultz Uhl 6-0 6-4
1927 Irma Kallmeyer d. Luise Fritsch 7-6 6-4 *
1928 Hilde Eisenmenger (Aut) d. Erna Wachsmann Redlich (Aut) 6-2 6-2 *
1929 Toni Mettenheimer Schomburgk d. Ellen Hoffmann 6-3 6-2

1931 Grete Deutschova (Tch) d. Lotte Ertl (Tch) 6-3 6-4
1932 Ilse Weihermann Friedleben d. Paula Heimann von Reznicek 1-6 6-1 7-5
1933 Paula Heimann Stuck d. Grete Deutschova (Tch) 8-6 8-6 *
1934 Anneliese Ullstein d. Edith Sander 8-6 6-3
1935 Totta Zehden d. Toni Mettenheimer Schomburgk

1937 Totta Zehden d. Anneliese Ullstein 3-6 6-4 11-9
1938 Totta Zehden d. Margot Haepp Blumenfeld 7-5 6-2
1939 Minni Hein Müller d. Irmgard Mühlberg 6-0 6-1

1941 Gisela Enger Hamann d. Frl Heinrich 6-1 6-2 *


* uncertain denomination

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Drive Club Tournament, Fulham, London, England (Clay)

First edition in 1908, last in 1928. In January 1931 the Club closed.

(incomplete roll)

1908 no women's singles event held
1909 Dorothy Holman d. Molla Bjurstedt (Nor) 6-1 0-6 6-3
1910 Aurea Farrington Edgington d. (Ada Spencer?) Hollick 6-1 6-4
1911 (Cecily Hartley?) Marriott d. Mrs Capon 6-1 6-3
1912 Dorothy Holman d. Phyllis Carr Satterthwaite 4-6 6-4 6-2
1913 E. White d. (Cecily Hartley?) Marriott 6-2 6-3
1914-19.. not held due to WWI
1920 Dorothy Holman d. Mabel Davy Clayton 6-2 6-1
1921 Eleanor Rose d. Mrs Bruce May 3-6 6-3 6-2
1922 Dorothy Holman d. Aurea Farrington Edgington 6-2 6-2
1923 Dorothy Holman d. Blanche Duddell Colston 6-0 6-2
1924 (May) Geraldine Ramsey Beamish d. Joan Austin 6-3 6-1
1924 (Sep) Kitty McKane d. Aurea Farrington Edgington 6-0 6-1
1925 (May) Geraldine Ramsey Beamish d. Joan Austin Lycett 2-6 7-5 6-3
1925 (Sep) Phyllis Howkins Covell and Mrs Bruce May divided the prizes.
1926 Cristobel Hardie d. Geraldine Ramsey Beamish 6-4 6-1
1927 Phyllis Howkins Covell d. Honor Woolrych Lowe 6-1 6-4
1928 Phyllis Mudford d. Dorothy Shaw 6-4 2-6 6-1

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Droitwich Spa, Worcestershire, England (Grass)

(incomplete roll)

1928 Vera Marshall d. Vera Noott 6-3 6-2

1931 Vera Noott d. Mrs H. O'Connor 6-1 6-4
1932 Jeanette Morfey d. Gladys Clarke-Jervoise 6-3 6-0
1933 Florence Ford d. Mary Whitmarsh 6-4 6-4

1935 Florence Ford d. Joy Cunningham 6-3 6-2
1936 Dorothy Round d. Florence Ford 6-4 6-4
1937 Florence Ford d. Betty Batt 2-6 6-2 6-2
1938 Gertrude Valentine-Brown d. Florence Ford 6-2 1-6 6-4
1939 Gertrude Valentine-Brown d. Madge Slaney 4-6 7-5 6-1

1969 Janice Townsend d. Brenda Kirk (RSA) 7-5 4-6 6-4 on Clay
1970 Maria Guzman (Ecu) d. Sandra Walsham (Aus) 6-2 12-10

1972 Charlotte Bastin d. S. Preece 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #27 (Edited)
D 4
****

Dubai
, United Arab Emirates (Hard)

2001 Martina Hingis (Sui) d. Nathalie Tauziat (Fra) 6-4 6-4
2002 Amélie Mauresmo (Fra) d. Sandrine Testud (Fra) 6-4 7-6
2003 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Monica Seles (USA) 4–6 7–6 7–5
2004 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 7-6 6-3
2005 Lindsay Davenport (USA) d. Jelena Jankovic (Srb) 6–4 3–6 6–4
2006 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Maria Sharapova (Rus) 7-5 6-2
2007 Justine Henin (Bel) d. Amélie Mauresmo (Fra) 6-4 7-5
2008 Elena Dementieva (Rus) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 4–6, 6–3, 6–2
2009 Venus Williams (USA) d. Virginie Razzano (Fra) 6-4 6-2
2010 Venus Williams (USA) d. Victoria Azarenka (Blr) 6-3 7-5
2011 Caroline Wozniacki (Den) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 6-1 6-3
2012 Agnieszka Radwanska (Pol) d. Julia Goerges (Ger) 7-5 6-4
2013 Petra Kvitova (Cze) d. Sara Errani (Ita) 6-2 1-6 6-1
2014 Venus Williams (USA) d. Alizé Cornet (Fra) 6-3 6-0
2015 Simona Halep (Rom) d. Karolina Pliskova (Cze) 6-4 7-6
2016 Sara Errani (Ita) d. Barbora Strycova (Cze) 6-0 6-2
2017 Elina Svitolina (Ukr) d. Caroline Wozniacki (Den) 6-4 6-2
2018 Elina Svitolina (Ukr) d. Daria Kasatkina (Rus) 6-4 6-0
2019 Belinda Bencic (Sui) d. Petra Kvitova (Cze) 6-3 1-6 6-2
2020 Simona Halep (Rou) d. Elena Rybakina (Kaz) 3-6 6-3 7-6

--------

Dubai, United Arab Emirates (Hard)

Al Habtoor Tennis Challenge
ITF Tournament

1998 Kira Nagy (Hun) d. Irina Selyutina (Kaz) 6-4 6-1
1999 Katarina Srebotnik (Slo) d. Anne Kremer (Lux) 6-1 6-1
2000 Adriana Gersi (Cze) d. Tathiana Garbin (Ita) 6-4 6-3
2001 Eleni Daniilidou (Gre) d. Aniko Kapros (Hun) 6-4 6-4
2002 Angelique Widjaja (Ina) d. Shinobu Asagoe (Jpn) 7-5 6-2
2003 Jelena Jankovic (Srb) d. Henrieta Nagyova (Svk) 6-2 7-5
2004 not held
2005 Marion Bartoli (Fra) d. Kaia Kanepi (Est) 6-2 6-0
2006 Kateryna Bondarenko (Ukr) d. Ekaterina Dzehalevich (Blr) 6-1 6-3
2007 Maria Kirilenko (Rus) d. Evgeniya Rodina (Rus) 7-5 6-2
2008 Vitalia Diatchenko (Rus) d. Urszula Radwanska (Pol) 7-5 2-6 7-5
2009 Regina Kulikova (Rus) d. Sandra Zahlavova (Cze) 7-6 6-3
2010 Sania Mirza (Ind) d. Bojana Jovanovski (Srb) 4-6 6-3 6-0
2011 Noppawan Lertcheewakarn (Tha) d. Kristina Mladenovic (Fra) 7-5 6-4
2012 Kimiko Date Krumm (Jpn) d. Yulia Putintseva (Kaz) 6-1 3-6 6-4
2013 Jana Cepelova (Svk) d. Maria Elena Camerin (Ita) 6-1 6-2
2014 Alexandra Dulgheru (Rou) d. Kimiko Date Krumm (Jpn) 6-3 6-4
2015 Cagla Buyukakcay (Tur) d. Klara Koukalova (Cze) 6-7 6-4 6-4
2016 Su-Wei Hsieh (Tpe) d. Natalia Vikhlyantseva (Rus) 6-2 6-2
2017 Belinda Bencic (Sui) d. Ajla Tomljanovic (Cro) 6-4 ret.
2018 Shuai Peng (Chn) d. Viktoria Kuzmova (Svk) 6-3 6-0
2019 Ana Bogdan (Rou) d. Daria Snigur (Ukr) 6-1 6-2

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dulwich, Greater London, England (Clay)

Farm Open at Dulwich Farm Club

Circa before or after the First World War, the Dulwich Farm Club closed, and it was merged into Dulwich Lawn Tennis Club.

(incomplete roll?)

1909 Dora Boothby d. Mildred Coles 6-0 6-2 First edition
1910 Tessa Hore d. Mrs Segrue 6-3 6-2
1911 Dorothy Holman d. Dora Boothby 6-1 7-5
1912 Dorothy Holman d. Blanche Duddell Colston 6-4 6-3
1913 Dorothy Holman d. Aurea Farrington Edgington 6-0 6-4
1914 Aurea Farrington Edgington d. Dorothy Holman 4-6 6-2 6-4


Gallery Tournament at Dulwich LTC in Gallery Road

(incomplete roll)

1921 Dorothy Holman d. Blanche Duddell Colston 3-6 6-2 6-4
1922 Peggy Ingram d. Enid Head 7-5 4-6 7-5 (final played indoor at Dulwich Covered Courts Club due to rain)

1924 Irene Maltby d. W. Wood 6-1 6-2
1925 Cristobel Hardie d. Enid Head 6-2 6-1
1926 Betty Dix d. Elizabeth D'Ayen Macready (Fra) 6-4 6-4
1927 Cristobel Hardie d. Enid Head Broadbridge 6-4 6-3
1928 Cristobel Hardie d. Edith Clarke 6-3 7-5
1929 Joan Ridley d. Cristobel Hardie 6-4 7-5
1930 Joan Ridley d. Madge Valantine List 6-4 6-8 6-3
1931 Joan Ridley d. Jeanette Morfey 2-6 6-1 6-3
1932 Sybil Johnson Edwards d. E I Caldwell 6-2 6-1


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Durham County Championships, Sunderland, Tyne and Wear, England (Grass)

(incomplete roll)

1901 Lucy Kendal d. Helen Aitchison 6-1 6-1 *
1902 Lucy Kendal d. Charlotte Everard 6-0 10-8 *
1903 Nora Hunter d. Mrs J. Forster 4-6 6-3 7-5 *
1904 Helen Aitchison
1905 Helen Aitchison d. Maude Garfit 6-3 3-6 8-6 *
1906 Helen Aitchison d. N. Jewsbury 6-0 6-2 *
1907 Mrs J. Day d. Sybil Aitchison 7-5 6-0 *
1908 Helen Aitchison d. Alice Aitchison 6-3 6-1
1909 (Mabel Hurlbatt?) Mrs Dudgeon d. Kathleen Aitchison 6-8 9-7 6-4
1910 Alice Aitchison d. Kathleen Aitchison, walkover
1911 Alice Aitchison d. Kathleen Aitchison, walkover
1912 Alice Aitchison Coatsworth d. Mrs J. Day 6-2 6-2
1913 Kathleen Aitchison d. Lesley Cadle 6-2 6-4
1914 Kathleen Aitchison d. Lesley Cadle 6-1 7-5
1915-19 not held due to WWI
1920 Lesley Cadle d. Mrs Spoor 6-2 6-3
1921 Ruth Watson d. Mrs Helps 10-8 8-6
1922 Ruth Watson d. Miss Walton-Brown 7-5 6-3
1923 Kathleen Aitchison d. Ruth Watson 10-8 3-6 7-5
1924 Lesley Cadle d. Kathleen Aitchison 6-1 4-6 11-9
1925 Kathleen Aitchison d. Dorothy Alexander 6-3 7-5
1926 Kathleen Aitchison d. Camilla Rimington Smith 3-6 6-4 6-2
1927 Kathleen Aitchison d. Miss Brunton, walkover

1930 Ruth Watson d. Lesley Cadle 6-4 6-2 *

1932 Ruth Watson d. Mrs J. Stephens 4-6 6-4 6-4
1933 Ruth Watson d. (Doris?) D. Davison 6-3 7-5 *
1934 Ruth Watson d. Doris Davison 8-6 6-8 6-2 *
1935 Ruth Watson d. Mrs J. Stephens 6-2 4-6 6-1 *

1938 Hella Kovac (You) d. Inge Behrens (Den) 6-3 6-2 *
1939 Elsie Hamilton d. Hella Kovac (You) 6-3 6-2 *
1940-45 not held due to WWII
1946 Doris Davison Heppenstall d. Mrs R. Gibson 6-0 6-0
1947 Doris Davison Heppenstall d. I. Taylor 6-2 7-5
1948 Vera Mattar (Leb) d. Mrs E. Wilson 6-4 6-4
1949 Helena Straubeova (Tch) d. Lucia Manfredi (Ita) 6-1 6-3
1950 Georgie Woodgate d. Billie Woodgate 6-4 1-6 6-2
1951 Billie Woodgate d. Mrs H. Goodwin 6-3 6-2
1952 Rosemary Walsh d. Joyce Reid 2-6 6-3 6-2
1953 Valerie Lewis d. Chloe Rhodes 6-4 6-1
1954 Hazel Austin Cheadle d. Doreen Spiers 6-3 6-3 (uncertain venue)
1955 Georgie Woodgate d. Hazel Austin Cheadle 6-4 6-2 (uncertain venue)
1956 Ann Haydon d. Kay Newcombe (Aus) 6-1 6-1
1957 Ann Haydon d. Rita Bentley 6-2 6-2 *
1958 Ann Haydon d. H. Clarke 6-0 6-0
1959 Angela Mortimer d. Ann Haydon 6-4 6-3
1960 Lorna Cornell Cawthorn d. Jenny Trewby 6-0 6-4 *
1961 B. Fish d. I. Taylor 6-4 10-8
1962 Diane Tuckey d. Carole Rosser 7-5 6-4
1963 J. Stansfield d. R. Hindhaugh 6-1 9-7
1964 G. Zeissig (Frg) d. Mrs G. Graham 6-3 3-6 6-4
1965 Evelyn Fulton Hustwit d. Mrs P. Valks 4-6 7-5 6-4
1966 Virginia Wade d. Elizabeth Starkie 6-3 6-0

1969 Mrs G. Graham d. Mrs J. Hunter 3-6 6-3 6-2

1971 Lesley Charles d. Vicki Lancaster (Aus) 6-2 6-4 *

1977 Mrs P. Clark d. Mrs J. Lilley 6-0 6-4 *


* uncertain denomination.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dusseldorf, Germany (Clay)

(incomplete roll)

1906 Lucie Bergmann d. E. Holzapfel 6-1 6-3

1908 Dagmar von Krohn d. M. Holzapfel 6-1 6-0

1912 Anita Heimann Lent d. M. Deus 6-3 6-0

1924 (early July) Ilse Weihermann Friedleben d. Friedel Jacobiny 6-1 6-2
1924 (late July) Irma Kallmeyer d. Frau Boesch 6-4 6-3
1925 Ilse Weihermann Friedleben d. Irma Kallmeyer 6-1 6-1
1926 Ilse Weihermann Friedleben d. Irma Kallmeyer 6-3 6-3
1927 Nelly Gassmann Stephanus d. Isabel Fonrodona (Esp) 7-5 6-2
1928 Cilly Aussem d. Elizabeth Ryan (USA) 7-5 6-4
1929 Hilde Krahwinkel d. Irma Kallmeyer 6-4 6-1
1930 Paula Heimann von Reznicek d. Ilse Weihermann Friedleben 7-9 retired

1933 Cilly Aussem d. Hilde Krahwinkel 4-6 6-1 6-4
1934 Cilly Aussem d. Madzy Rollin-Couquerque (Net) 6-3 6-1
1935 Marie Luise Horn d. Nelly Adamson (Bel) 1-6 6-4 6-1

1937 Anneliese Ullstein d. Hella Kovac (You) 6-1 6-3
1938 Gracyn Wheeler (USA) d. Rosl Kraus 6-3 2-6 7-5
1939 Hilde Walterova d. Alice Florian (You) 6-1 6-3

1950 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Inge Hartelt Pohmann 6-2 8-6
1951 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Erika Obst Vollmer 6-3 3-6 6-3
1952 Thelma Coyne Long (Aus) d. Joan Curry (GB) 6-0 6-1
1953 Dottie Head Knode (USA) d. Inge Hartelt Pohmann 6-0 6-2
1954 Inge Hartelt Pohmann d. Erika Obst Vollmer 3-6 10-8 6-2
1955 Doris Hart (USA) d. Erika Obst Vollmer 6-2 6-1
1956 Shirley Fry (USA) d. Heather Nicholls Brewer (Ber) 6-1 13-11
1957 Jean Forbes (RSA) d. Pat Ward (GB) 6-1 6-3

1959 Karol Fageros (USA) d. Renate Ostermann 6-8 6-1 6-1
1960 Maria Bueno (Brz) d. Edda Buding 6-1 6-1
1961 Lesley Turner (Aus) d. Renate Ostermann 6-3 6-2
1962 Lesley Turner (Aus) d. Jan Lehane (Aus) 6-1 6-2
1963 Margaret Smith (Aus) d. Lesley Turner (Aus) 6-3 6-2
1964 Margaret Smith (Aus) d. Lesley Turner (Aus) 1-6 6-1 6-4

1966 Helga Schultze d. Edda Buding 7-5 4-6 6-1
1967 Helga Schultze d. Gail Sherriff (Aus) 3-6 6-3 6-0
1968 Gail Sherriff (Aus) d. Helga Niessen 6-4 1-6 6-2
1969 Helga Niessen d. Edda Buding 6-1 8-6
1970 Helga Schultze Hoesl d. Helga Niessen ??
1971 Helga Niessen Masthoff d. Betty Stove (Net) 4-6 6-3 6-3
1972 Pat Walkden Pretorius (RSA) d. Katja Burgemeister Ebbinghaus 6-2 1-6 6-3
1973 Helga Niessen Masthoff d. Evonne Goolagong (Aus) 6-4 6-4
1974 Katja Burgemeister Ebbinghaus d. Helga Niessen Masthoff 6-2 6-1

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dutch Closed Championships, The Netherlands

The first official Closed Dutch Championships were held in 1899, the same year in which the Dutch Lawn Tennis Association was formed. During the early decades of the tournament, some players took part in it under a pseudonym.

Up until the year 2013, the tournament was always held during the summer months, outdoors on clay courts. Since the year 2013, the title of Dutch national champion has been bestowed on the winners of the Lotto NK Tennis, a tournament first held in 1987 under the name KNLTB Tennis Masters. This tournament is held each December, at the Topsportcentrum in Rotterdam, an indoor venue.

In recent decades a number of the top Dutch players have tended not to take part in the Closed Dutch Championships because of the demanding nature of the modern calendar of international tournaments.

1899 [Rotterdam] Louise Teding van Berkhout
1900 [Scheveningen] Anthonie van Aken d. Louise Teding van Berkhout
1901 [Nijmegen] Anthonie van Aken
1902 [Heemstede] Anthonie van Aken
1903 [Arnhem] Jeannetta Broese van Groenou
1904 [Leiden] Emilie Dolleman d. Louise Dolleman
1905 [The Hague] Louise Dolleman
1906 [Hilversum] Loes Everts d. P. Helm 6-3 6-2
1907 [Haarlem] Louise Dolleman d. Emilie Dolleman 6-2 9-7
1908 [‘s-Gravenhage] Loes Everts d. S.C. Gey van Pittius 6-2 6-1
1909 [Noordwijk] Loes Everts d. P. Helm
1910 [The Hague] Loes Everts d. Catharina van Romunde 6-2 6-0
1911 [The Hague] Catharina van Romunde
1912 [Hilversum] Loes Everts d. S. Dubourcq 6-1 6-2
1913 [The Hague] Catharina van Romunde d. C. van Rees 6-3 6-1
1914 [Hilversum] Loes Everts d. Ada Blom 6-1 6-3
1915 [Hilversum] Loes Everts d. Catharina van Romunde 6-4 5-7 6-2
1916 [Hilversum] Maria Alting-Mees d. J. ter Kuile 6-3 6-1
1917 [Hilversum] Loes Everts d. S.E. de Vries-Cruys 6-3 6-4
1918 [Arnhem] Loes Everts d. J. ter Kuile 6-2 6-0
1919 [Arnhem] Loes Everts d. L. Phaff 6-2 6-4
1920 [Hilversum] M.F. Otten d. L. Phaff 3-6 6-2 6-3
1921 [Hilversum] Maria Veder Taudin-Chabot d. L. Phaff 7-5 6-1
1922 [Hilversum] Léonie L’hoëst d. M.F. Otten 6-3 6-2
1923 [Hilversum] Kornelia Bouman d. Léonie L’hoëst 6-3 6-1
1924 [Arnhem] Kornelia Bouman d. Léonie L’hoëst 7-5 6-3
1925 [Hilversum] Kornelia Bouman d. A. Schmier 6-2 6-0
1926 [Hilversum] Kornelia Bouman d. Margaretha Canters 6-0 6-0
1927 [Hilversum] Madzy Rollin-Couquerque d. Margaretha Canters 1-6 7-5 6-2
1928 [Hilversum] Madzy Rollin-Couquerque d. Julie Cords Stroink 3-6 7-5 6-4
1929 [Hilversum] Madzy Rollin-Couquerque d. Margaretha Canters 3-6 6-4 6-3
1930 [Hilversum] Madzy Rollin-Couquerque d. Margaretha Canters 6-2 6-2
1931 [Hilversum] Els Belzer d. Margaretha Canters Dros 8-6 9-7
1932 [Hilversum] Madzy Rollin Couquerque d. Els Belzer 6-1 6-0
1933 [Amsterdam] Madzy Rollin Couquerque d. Margaretha Canters Dros 6-4 6-4
1934 [Amsterdam] Madzy Rollin Couquerque d. L. van Lindonk 7-5 6-0
1935 [Amsterdam] Madzy Rollin Couquerque d. Gertruid Terwindt 9-7 8-6
1936 [Amsterdam] Gertruid Terwindt d. Madzy Rollin-Couquerque 3-6 7-5 7-5
1937 [Amsterdam] Gertruid Terwindt d. Madzy Rollin-Couquerque 6-2 6-2
1938 [Amsterdam] Madzy Rollin-Couquerque d. Annie Kerckhoff 6-1 6-4
1939 [Scheveningen] Madzy Rollin-Couquerque d. Annie Kerckhoff 6-1 6-2
1940 [Scheveningen] Madzy Rollin-Couquerque d. Annie Kerckhoff 6-1 7-5
1941 [Scheveningen] Madzy Rollin-Couquerque d. Elaine Klein 4-6 6-2 6-1
1942 [Scheveningen] Madzy Rollin-Couquerque d. Nelly Spit Vleugels-Schutter 6-2 6-2
1943-44 not held due to World War Two
1945 [Amsterdam] Gertruid Terwindt Blaisse d. Jopie van der Wal 7-5 7-5
1946 [Rotterdam] Gertruid Terwindt Blaisse d. Madzy Rollin-Couquerque 9-7 7-5
1947 [Scheveningen] Madzy Rollin-Couquerque d. Therese Lubbers 6-3 6-2
1948 [Scheveningen] Jopie van der Wal Roos d. Nel Hermsen 6-0 6-2
1949 [Scheveningen] Nel Hermsen d. Jopie van der Wal Roos 6-3 6-2
1950 [Scheveningen] Nel Hermsen d. Jopie van der Wal Roos 7-5 6-3
1951 [Scheveningen] Jopie van der Wal Roos d. Madzy Rollin-Couquerque 6-1 6-1
1952 [Scheveningen] Jopie van der Wal Roos d. Fenny ten Bosch 6-4 6-3
1953 [Scheveningen] Fenny ten Bosch d. Zus Schmier Peters 1-6 8-6 6-3
1954 [Scheveningen] Jopie van der Wal Roos d. Zus Schmier Peters 6-0 6-1
1955 [Scheveningen] Nel Hermsen van der Storm d. Fenny ten Bosch 4-6 9-7 6-4
1956 [Scheveningen] Jopie van der Wal Roos d. Nel Hermsen van der Storm 6-0 6-2
1957 [Scheveningen] Fransje Rouwenhorst d. Fredy Marinkelle 6-0 3-6 6-3
1958 [Scheveningen] Fenny ten Bosch de Soet d. Beatrix Souter 6-3 6-2
1959 [Scheveningen] Mientje Tettelaar Vletter d. Madzy Rollin-Couquerque 6-1 6-2
1960 [Scheveningen] Madeleine Weurman d. Marian Moritz 5-7 6-2 6-3
1961 [Scheveningen] Jetty Baars d. Henny van Rijn 6-1 5-7 6-2
1962 [Scheveningen] Eva Duldig de Jong d. Jetty Baars 6-2 7-9 6-4
1963 [Scheveningen] Jenny Seven Ridderhof d. Betty Stöve 6-3 7-5
1964 [Scheveningen] Trudy Groenman d. Jenny Seven Ridderhof 6-4 6-1
1965 [Scheveningen] Trudy Groenman d. Elsie Spruyt 6-1 6-1
1966 [Scheveningen] Trudy Groenman d. Betty Stöve 6-2 6-4
1967 [Scheveningen] Astrid Suurbeek d. Marijke Jansen 7-5 6-2
1968 [Scheveningen] Marijke Jansen d. Astrid Suurbeek 7-5 3-6 6-1
1969 [Scheveningen] Marijke Jansen Schaar d. Tine Swaan 8-6 6-2
1970 [Scheveningen] Betty Stöve d. Marijke Jansen Schaar 1-6 6-2 6-2
1971 [Scheveningen] Marijke Jansen Schaar d. Betty Stöve 7-5 6-0
1972 [Scheveningen] Betty Stöve d. Elly Appel 0-6 6-1 6-2
1973 [Scheveningen] Marijke Jansen Schaar
1974 [Scheveningen] Marijke Jansen Schaar
1975 [Scheveningen] Elly Appel
1976 [Scheveningen] Tine Zwaan
1977 [Scheveningen] Elly Appel Vessies
1978 [Scheveningen] Elly Appel Vessies
1979 [Scheveningen] Marianne van der Torre
1980 [Scheveningen] Marianne van der Torre
1981 [Scheveningen] Marcella Mesker
1982 [Scheveningen] Astrid Suurbeek d. Marianne van der Torre 6-4 6-3
1983 [Scheveningen] Nanette Schutte d. Karin Moos 4-6 6-2 6-0
1984 [Scheveningen] Judith Warringa d. Marianne van der Torre 6-1 6-3
1985 [Scheveningen] Marianne van der Torre d. Manon Bollegraf 3-6 6-4 6-3
1986 [Scheveningen] Nicole Jagerman d. Nanette Schutte 4-6 6-0 6-3
1987 [Son] Eveline Hamers d. Carin Bakkum 2-6 6-4 6-3
1988 [Son] Brenda Schultz d. Marianne van der Torre 6-0 4-6 6-3
1989 [Son] Nicole Jagerman d. Judith Warringa 6-3 1-6 6-2
1990 [Son] Linda Niemantsverdriet d. Marlies Reinders 6-3 6-2
1991 [Warmond] Heleen van den Berg d. Esmir Hoogendoorn 6-4 1-6 7-5
1992 [Hoorn] Stéphanie Rottier d. Maaike Koutstaal 6-4 6-2
1993 [Hoorn] Petra Kamstra d. Maaike Koutstaal 6-4 7-6
1994 [Amsterdam] not completed due to rain
1995 [Amsterdam] Petra Kamstra
1996 [Amsterdam] Amanda Hopmans
1997 [Goirle] Amanda Hopmans
1998 [Goirle] Hanneke Ketelaars
1999 [Goirle] Debby Haak
2000 [Goirle] Hanneke Ketelaars
2001 [Goirle] Lotty Seelen
2002 [Ede] Lotty Seelen
2003 [Ede] Michaëlla Krajicek
2004 [Ede] Michelle Gerards
2005 [Ede] Renée Reinhard
2006 [Amsterdam]Daniëlle Harmsen
2007 [Amsterdam] Renée Reinhard
2008 [‘s-Hertogenbosch] Marlot Meddens
2009 [‘s-Hertogenbosch] Richèl Hogenkamp
2010 [Amstelveen] Kiki Bertens
2011 [Amstelveen] Lesley Kerkhove
2012 [Amstelveen] Olga Kalyuzhnaya
2013 [Rotterdam] Kiki Bertens
2014 [Rotterdam] Richèl Hogenkamp
2015 [Rotterdam] Richèl Hogenkamp
2016 [Rotterdam] Bibiane Schoofs d. Arantxa Rus 7-6 1-6 6-3
2017 [Rotterdam] Chayenne Ewijk d. Dainah Cameron 7-6 6-1
2018 [Alphen aan den Rijn] Lesley Kerkhove d. Bibiane Schoofs default
2019 [Alphen aan den Rijn] Quirine Lemoine d. Arianne Hartono 6-3 6-2


A contribution by Newmark401 (see post #405)

Nationale Tenniskampioenschappen - Wikipedia

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dutch International Championships

Held on clay in The Hague in 1898, in Scheveningen in 1900 '02 '03 '04 '28 '40, in Noordwijk in 1915, from '19 to '27, from '29 to 38, '47 '49 '51 '53 '57, in Amsterdam in '61, in Hilversum (at Lawn Tennis Club ‘t Melkhuisje) from '58 to '60, and from '62 to '73

(incomplete roll)

1902 Anthonie van Aken d. Adriana "Zus" van Aken 6-3 6-3
1903 Violet Pinckney (GB) d. Anthonie van Aken 6-3 6-2
1904 Elisabeth Moore (USA) d. "Edo" 4-6 6-3 6-3
1905 Adriana "Zus" van Aken d. Louise Dolleman 6-8 6-1 9-7
1906 Jeannetta Broese van Groenou d. Marie Rose de Lavaleye Trasenter (Bel) 6-2 6-1
1907 Adriana "Zus" van Aken d. Digna Mijer van Lennep default
1908 Louise Dolleman
1909 Loes Everts d. M. Holzapfel (Ger) 6-0 6-4
1910 Aurea Farrington Edgington (GB) d. Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) 6-2 6-2
1911 Eveline Froude-Bellew Nutcombe-Quicke (GB) d. Anne de Selliers de Borman (Bel) 6-2 4-3 ret.
1912 not completed due to rain
1913 Catharina van Romunde d. Emmy Matuch (Aut) 6-0 4-6 6-2
1914 not held
1915 Catharina van Romunde d. C. van Rees 6-0 6-2
1916 Maria Alting-Mees d. C. van Rees 15-13 6-4
1917
1918
1919 Mrs G. Loan d. L. Phaff 6-3 6-2
1920 M. Vriesendorp d. L. Schoute 6-1 9-11 7-5
1921 Nelly Bamberger Neppach (Ger) d. M. Vriesendorp [score?]
1922 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Mieken Rieck Galvao (Ger) 6-4 6-3
1923 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Frau Otten 6-1 6-0
1924 Friedel Jacobiny (Ger) d. Hete Kaeber (Ger) 6-2 6-2
1925 Julie Cords Stroink d. Frau Bijleveld 6-0 6-2
1926 Irma Kallmeyer (Ger) d. Julie Cords Stroink 9-7 6-3
1927 Cilly Aussem (Ger) d. Irma Kallmeyer (Ger) 6-1 6-3
1928 Kea Bouman d. Cilly Aussem (Ger) 2-6 6-4 6-2
1929 Josane Sigart (Bel) d. Kea Bouman 6-4 6-4
1930 Madzy Rollin-Couquerque d. Margaretha Canters 5-7 6-1 6-2
1931 Ida Adamoff (Fra) d. Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) 6-2 6-3
1932 Helen Wills Moody (USA) d. Madzy Rollin-Couquerque 6-1 6-1
1933 Paula Heimann Stuck (Ger) d. Ida Adamoff (Fra) 6-2, 6-4
1934 Madzy Rollin-Couquerque d. Cristobel Hardie Wheatcroft (GB) 6-3, 6-4
1935 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Marie Luise Horn (Ger) 6-2 6-1
1936 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Marie Luise Horn (Ger) 6-3 6-3
1937 Madzy Rollin-Couquerque d. Gertruida Terwindt 1-6 6-2 9-7
1938 Bobbie Heine Miller (RSA) d. Nancye Wynne Bolton (Aus) 6-0 6-2

1947 Nancye Bolton (Aus) d. Sheila Piercey Summers (RSA) 7-5 7-5
1949 Kay Tuckey (GB) d. Helen Pedersen Rihbany (USA) 5-7 7-5 6-4

1951 Jean Quertier (GB) d. Georgie Woodgate (GB) 6-2 3-6 6-2

1953 Dottie Head Knode (USA) d. Suzanne Schmidt (Fra) 6-0 6-4

1957 Dottie Head Knode (USA) d. Christiane Mercelis (Bel) 6-3 9-7
1958 Jennie Wienesse d. Zus Schmier Peters 6-4 6-2
1959 Norma Marsh (Aus) d. Zus Schmier Peters 6-4 6-1
1960 Berenice Carr Vukovich (RSA) d. Renée Schuurman (RSA) 6-0 6-1
1961 Jan Lehane (Aus) d. Christiane Mercelis (Bel) 6-4 6-0
1962 Maria Bueno (Bra) d. Sandra Reynolds Price (RSA) 6-1 4-6 6-2
1963 Lesley Turner (Aus) d. Renée Schuurman (RSA) 6-2 6-1
1964 Margaret Smith (Aus) d. Maria Bueno (Bra) 6-0 1-6 6-3
1965 Françoise Durr (Fra) d. Norma Baylon (Arg) 9-11 7-5 6-4
1966 Annette van Zyl (RSA) d. Trudy Groenman 6-3 6-1
1967 not held
1968 Margaret Smith Court (Aus) d. Judy Tegart (Aus) 8-6 6-0
1969 Kerry Melville (Aus) d. Karen Krantzcke (Aus) 6-2 3-6 6-3
1970 Margaret Smith Court (Aus) d. Kerry Melville (Aus) 6-1 6-1
1971 Evonne Goolagong (Aus) d. Christina Sandberg (Swe) 8-6 6-3
1972 Betty Stove d. Marijke Jansen Schaar 7-5 6-3
1973 Betty Stove d. Helga Niessen Masthoff (Frg) 7-5 6-2
1974 Women's event discontinued.


* these tournaments held in Hilversum were not "Dutch International Champs." and I have doubts for those in 1958 and 1959 too.
1955 J.M. Müllermeister
1956 Beatrice de Chambure d. Zus Schmier Peters 6-2 3-6 7-5
1957 Beatrice de Chambure d. Topel 7-5 3rd set
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #29 (Edited)
E 1
***

Ealing Lawn Tennis Championships, London, England (Grass)

An early British grass court event with stronger entries until World War One-after which it became purely a local event.
http://www.ealingtennis.com/championship-winners.html#Ladies

1884 M. Streetem
1885 Charlotte Cooper
1886 Charlotte Cooper d. A. Brown 6-4 5-7 6-4
1887 Charlotte Cooper
1888 A. Brown
1889 Charlotte Cooper
1890 A. Brown
1891 A. Brown
1892 Charlotte Cooper
1893 Charlotte Cooper
1894 Charlotte Cooper
1895 A. Brown
1896 A. Brown
1897 A. Brown
1898 G. Nansen
1899 Dorothea Douglass
1900 Dorothea Douglass
1901 Dorothea Douglass
1902 A. Brown
1903 K.O. Martin
1904 K.O. Martin
1905 Mrs E. Hextall
1906 Mrs E. Hextall
1907 Christina Douglass
1908 Christina Douglass
1909 Christina Douglass
1910 Christina Douglass
1911 Christina Douglass
1912 Christina Douglass
1913 I. Ruston
1914 D.C. Boyne
1915-1918 not held due to WWI
1919 W.M. Ruston
1920 Helen Eddis
1921 Helen Eddis
1922 Joan Reid-Thomas
1923 H. Adams
1924 Mrs Marriott
1925 R.J. Horsley
1926 R.J. Horsley
1927 R.J. Horsley
1928 R.J. Horsley
1929 H. Johnson
1930 R.J. Horsley
1931 R.J. Horsley
1932 R.J. Horsley
1933 R.J. Horsley
1934 Mrs E.J. Tucker
1935 H. Johnson
1936 M.C. Whiteley
1937 R.J. Horsley
1938 Mrs Prisk
1939 Mrs Prisk
1940-1945 not held due to WWII
1946 Mrs J. Darley
1947 Mrs J. Darley
1948 Mrs J. Darley
1949 J. Haselhurst
1950 Mrs W.J. Gallimore
1951 Mrs J. Darley
1952 P. Sinclair
1953 P. Haigh
1954 Anne C. Forster
1955 Anne C. Forster
1956 P. Haigh
1957 Mrs D. Bartlett
1958 P. Haigh
1959 Mrs F.C. Cook
1960 Anne C. Forster Mallinson
1961 Anne C. Forster Mallinson
1962 Anne C. Forster Mallinson
1963 Anne C. Forster Mallinson
1964 Anne C. Forster Mallinson
1965 Mrs D. Hales
1966 Mrs D. Hales d. Mrs F.C. Cook
1967 Anne C. Forster Mallinson d. Susan Wolstenholme
1968 Susan Wolstenholme d. W. Rossington
1969 Mrs J.F.B. Hunter d. M. Howell
1970 Mrs A. Ercegovic d. Mrs R. Watson
1971 Mrs E.M. Hexter d. Mrs J. Hawley
1972 Mrs J. Hawley d. Mrs E.M. Hexter
1973 B.M. Langfield d. Mrs E.M. Hexter
1974 Mrs E.M. Hexter d. B.M. Langfield
1975 Mrs F.M. Cable d. Mrs E.M. Hexter
1976 C. Lewis d. B. Langfield
1977 C. Lewis d. R. Stent
1978 M. MacKay d. J. Mills
1979 Mrs A. Hext d. B. Langfield
1980 Mrs A. Hext d. B. Langfield
1981 Mrs A. Hext d. B. Langfield
1982 R. Stent d. Mrs A. Hext
1983 N. Maraj d. R. Stent
1984 A. Jackson d. S. Chesterman
1985 N. Corbett d. A. Jackson
1986 D. Schauerman d. N. Corbett
1987 D. Schauerman d. P. Clark
1988 D. Schauerman d. P. Clark
1989 Mrs D. James d. P. Clark
1990 S. Hargreaves d. R. Pleace
1991 Mrs D. James d. Mrs C. Beer
1992 Mrs D. James d. S. Harding
1993 Mrs D. James d. H.O. Brien
1994 S. Harding d. G. Narozny
1995 Mrs S. Wong d. J. Donovan
1996 J. Donovan d. C. Willis
1997 A. Campbell d. C. Willis
1998 Mrs S. Wong d. V. Hodges
1999 Mrs D. James d. Mrs A. Hattori
2000 Mrs A. Hattori d. S. Macey
2001 Mrs S. Bell d. C. Bond
2002 R. Valentino d. Mrs S. Wong
2003 R. Valentino d. Mrs S. Wong
2004 R. Valentino d. C. Sewell
2005 C. Sewell d. Mrs S. Bell
2006 M. Shah d. Mrs T. Galova
2007 M. Shah d. Alexandra Zaniewski
2008 Alexandra Zaniewski d. Mrs S. Bell
2009 Mrs S. Bell d. Mrs A. Els
2010 C. Espinasse d. Mrs S. Bell
2011 Mrs S. Bell d. T. Yamaguchi
2012 N. Yamaguchi d. R. Markov
2013 N. Yamaguchi d. L. Forbes
2014 N. Yamaguchi d. L. Forbes
2015 M. Shah d. A. Bardeaux

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ealing, The West Side Country Club, London, England (Clay)

(incomplete roll)

1924 (May) Kitty McKane d. Geraldine Ramsey Beamish 6-3 6-2
1924 (Oct) Kitty McKane d. Joan Reid-Thomas 5-7 6-2 6-3
1925 (May) Elizabeth Ryan (US) d. Madge Valantine 6-1 6-1
1925 (Oct) Kitty McKane d. Phyllis Howkins Covell 6-4 6-4
1926 (May) Geraldine Ramsey Beamish d. Betty Nuthall 5-7 6-4 6-2
1926 (Oct) Peggy Saunders d. Mrs Bruce May 6-4 8-6
1927 (Apr) Joan Ridley d. Sylvia Lumley-Ellis 7-5 6-4
1927 (Oct) Peggy Saunders d. Phyliss Howkins Covell 6-3 6-3
1928 (Apr) Peggy Saunders d. Betty Nuthall 6-3 4-6 7-5
1928 (Oct) Phyllis Howkins Covell d. Gwen Sterry 6-2 6-4
1929 (Apr) Eileen Bennett d. Betty Nuthall 9-7 7-5
1929 (Oct) Phyllis Mudford d. Peggy Saunders Michell 6-4 6-2
1930 (Apr) Betty Nuthall d. Mary Heeley 6-0 6-3
1930 (Oct) Phyllis Mudford d. Mary Heeley 7-5 3-6 9-7
1931 (Apr) Betty Nuthall and Eileen Bennett Whittingstall divided the prizes.
1931 (Oct) Phyllis Mudford d. Dorothy Round 7-5 2-6 6-3
1932 (Apr) Kay Stammers d. Freda Scott 6-3 6-3
1932 (Oct) Josane Sigart (Bel) and Phyllis Mudford divided the prizes.
1933 (Apr) Peggy Scriven d. Betty Nuthall 6-4 6-4
1933 (Oct) Kay Stammers d. Freda James 6-4 3-6 6-1
1934 Dorothy Round d. Betty Nuthall 6-2 7-5


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East Germany Closed Championships

Tennis - (Deutsche Hallenmeisterschaften-Teil 1):

The first edition of this tournament (usually held in late July/early August, outdoors, on clay) was known as the "Eastern Zone Championships".
Between 1954 and 1980, the singles events were held 23 times at the Leipziger Sport-Club 1901 e V., in Leipzig, Saxony.

1949 [Leipzig] Irmgard Hallbauer d. Ursula Heidemann 6-2 6-4
1950 [Leipzig] Irmgard Hallbauer d. Ursula Hörselmann 6-3 6-2
1951 Irmgard Hallbauer Jacke
1952 Irmgard Hallbauer Jacke
1953 Eva Mannschatz
1954 Eva Mannschatz
1955 Inge Fiebig
1956 Inge Fiebig
1957 Eva Mannschatz
1958 Eva Mannschatz Johannes
1959 Eva Mannschatz Johannes
1960 Eva Mannschatz Johannes
1961 Eva Mannschatz Johannes
1962 Eva Mannschatz Johannes
1963 Eva Mannschatz Johannes
1964 Eva Mannschatz Johannes
1965 Hella Vahley Riede
1966 Hella Vahley Riede
1967 [Leipzig] Helga Magdeburg d. Hella Vahley Riede 6-1 7-5
1968 [Leipzig] Veronika Koch d. Eva Mannschatz Johannes 6-2 6-1
1969 Hella Vahley Riede
1970 [Leipzig] Helga Magdeburg Taterczynski d. Brigitte Hoffmann 6-1 6-3
1971 [Leipzig] Brigitte Hoffmann d. Veronika Koch 6-3 7-5
1972 Veronika Koch
1973 Brigitte Hoffmann
1974 Brigitte Hoffmann
1975 Brigitte Hoffmann
1976 Brigitte Hoffmann
1977 [Leipzig] Brigitte Hoffmann
1978 [Leipzig] Christine Schulz d. Sylvia Weiss 6-3 7-5
1979 Brigitte Hoffmann
1980 [Leipzig] Christine Schulz d. Brigitte Hoffmann 6-3 6-3
1981 [Berlin-Friedrichshagen] Ines Schwarz d. Beate Ness 7-6 7-5
1982 [Magdeburg] Christine Schulz d. Grit Schneider 2-6 6-3 6-3
1983 [Leipzig] Christine Schulz d. Grit Schneider 6-2 4-6 6-1
1984 [Berlin-Friedrichshagen] Grit Schneider d. Christine Schulz 6-2 7-6
1985 Grit Schneider
1986 Grit Schneider d. Cornelia Grünes 6-7 7-6 6-1
1987 Grit Schneider
1988 [Berlin-Friedrichshagen] Grit Schneider d. Gabriele Lucke 6-3 6-1
1989 [Karl-Marx-Stadt/Chemnitz] Gabriele Lucke d. Grit Schneider 7-5 6-3
1990 [Eisenach-Johannestal] Juliana Gorka d. Christiane Wagner 6-2 7-5


A contribution by LKK and Newmark401

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East Germany Indoor Closed Championships

Tennis - (Deutsche Hallenmeisterschaften-Teil 1):

1953 Gerda Hesse d. Inge Fiebig 3-6 6-4 6-1
1954 Irmgard Hallbauer Jacke
1955 Irmgard Hallbauer Jacke
1956 Inge Fiebig
1957 Eva Mannschatz
1958 Inge Wild d. Anne Lindner 6-1 6-2
1959 Inge Wild Schulz
1960 Eva Mannschatz Johannes d. Inge Wild Schulz default
1961 Eva Mannschatz Johannes
1962 Helga Magdeburg
1963 Helga Magdeburg
1964 Hella Vahley d. Helga Magdeburg 6-0 8-6
1965 Hella Vahley
1966 Helga Magdeburg d. Hella Vahley Riede 6-4 6-0
1967 Brigitte Hoffmann d. Hella Vahley Riede 5-7 6-3 6-0

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East Grinstead, West Sussex, England (Grass)

(incomplete roll)

1882 Mrs Baddington d. May Arbuthnot 6-1 6-5

1884 Miss Cobbold d. Ada Strapp 6-1 6-4
1885 Blanche Bingley d. Edith Davies 6-2 5-7 6-3
1886 Miss Cobbold d. May Jacks 3-6 6-1 6-1
1887 Miss Cobbold d. May Arbuthnot 6-3 6-3
1888 Ivy Arbuthnot and May Arbuthnot divided the prizes
1889 Ivy Arbuthnot and May Arbuthnot divided the prizes

1903 Hilda Lane d. Marion Colbatch-Clark, walkover
1904 Hilda Lane d. Ethel Attfield 6-1 6-2
1905 Hilda Lane d. Gladys Eastlake-Smith 2-6 6-4 6-3
1906 Violet Pinckney d. Gladys Eastlake-Smith 14-16 6-1 8-6
1907 Mildred Brooksmith d. M. Parsons 6-4 6-1
1908 Hilda Lane d. [Amy Wilson?] Kirby 7-5 5-7 7-5
1909 Mildred Coles d. Hilda Lane 4-6 6-1 9-7
1910 Edith Austin Greville d. Mildred Brooksmith 6-1 6-1
1911 Hilda Lane d. Mildred Coles 6-2 6-3
1912 Hilda Lane d. Edith Austin Greville 6-8 7-5 6-3
1913 Hilda Lane d. Jessie Tripp 6-4 1-6 7-5
1914 M. Stuart d. Jessie Tripp 6-4 6-0
1915-19 not held due to World War One
1920 Olive Manser d. Aurea Farrington Edgington 4-6 6-2 6-3
1921 Dorothy Holman d. Olive Manser 6-2 6-2
1922 Dorothy Holman d. Olive Manser 9-7 6-3
1923 Dorothy Holman d. Phyllis Carr Satterthwaite, walkover
1924 Dorothy Holman d. Miss Happell 6-4 6-4 or Dorothy Holman d. Annie Wix Cobb 6-4 6-4 *
1925 Dorothy Holman d. Elsie Goldsack 8-6 6-3
1926 Mrs N. Godfrey d. Dorothy Holman 6-4 11-9
1927 Mary Cambridge d. Aurea Farrington Edgington 6-4 7-5
1928 Joan Ridley d. Phyllis Mudford 9-7 6-0
1929 Joan Ridley d. Ermyntrude Harvey 7-5 3-6 6-4
1930 Joan Ridley d. Helen Bourne 6-3 6-3
1931 Geraldine Ramsey Beamish and Elisabeth d'Ayen Macready divided the prizes
1932 Elisabeth d'Ayen Macready d. Geraldine Ramsey Beamish 4-6 6-2 6-2
1933 Phyllis Mudford King d. Elisabeth d'Ayen Macready 6-3 6-0
1934 Phyllis Mudford King d. Elisabeth d'Ayen Macready, wo
1935 Ermyntrude Harvey d. Judith Tomkin Backhouse 6-3 7-5
1936 Ermyntrude Harvey d. Josephine Harman 6-2 2-6 7-5
1937 Olga Webb MacInnes d. Ermyntrude Harvey 8-6 6-1
1938 Ermyntrude Harvey d. Doreen Hely-Hutchinson Pleydell-Bouverie 6-4 6-1
1939 Suzy Kormoczy (Hun) d. Ermyntrude Harvey 6-1 9-7
1940-45 not held due to WWII


* the first result is by Newmark401, the second is by "the computer".

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East of England Championships, Felixstowe, Suffolk

Although an East of England tournament was held in Filey, North Yorkshire, in the late 1880s/early 1890s, this tournament was only local in nature and never achieved the status of the tournament first held in Felixstowe in 1885. The Felixstowe tournament eventually became a compliment to the North of England Championships (usually held in Scarborough, Yorkshire), the South of England Championships (held in Eastbourne, Sussex) and the West of England Championships (originally held in Bath, but in later years held in Bristol).

The Felixstowe tournament was first called the East of England Championships circa 1889, an indication both of the increase in its status and its growing popularity among the top players. Located in the south-eastern county of Suffolk, Felixstowe has for many decades been a popular seaside resort and is one of many tournaments to have their origins in such a location, not just in the British Isles.

During its early years, the women's singles event was quite modest in nature, sometimes local and sometimes handicap only [HO]. However, as the list below indicates, it became popular with a number of the top players relatively quickly and maintained this popularity almost until its demise.

During the early decades of the tournament's existence, the East of England Championships tournament was usually held around mid-August. In later years it was usually held during the second or third week of July, just after Wimbledon. The East of England Championships survived the upheavals of two world wars and open tennis for fifteen years before it was discontinued in 1983.

1885 no women's singles event held
1886 A. Ridley d. Helen Kersey 6-1 6-5
1887 no open women's singles event [HO]
1888 Nellie Turner d. F Green 4-6 6-2 10-8 *
1889 Ivy Arbuthnot d. Helen Kersey 6-3 6-4
1890 Florence Noon Thompson d. Winifred Kersey 6-3 6-4
1891 Winifred Kersey d. C. Tidbury 6-4 6-2
1892 not held
1893 Elsie Lane d. Henrietta Govey Horncastle 6-3 11-9
1894 M. Burton d. E. Burton 6-3 retired
1895 Elsie Lane d. A. Inge 6-1 6-3 [HO]
1896 Emma Ridding and Henrica Ridding divided the prizes [HO]
1897 Mrs White d. Henrietta Govey Horncastle 6-3 6-3
1898 Edith Austin d. Miss Tootell 6-1 6-2
1899 Beryl Tulloch d. Elsie Lane 6-8 6-2 6-4
1900 Beryl Tulloch d. Winifred Kersey 4-6 6-0 6-2
1901 Connie Wilson d. Hilda Lane 6-2 6-4
1902 Dorothea Douglass d. Winifred Longhurst 6-3 4-6 9-7
1903 Alice Greene d. Connie Wilson 6-3 3-6 7-5
1904 Connie Wilson d. Agnes Morton 6-3 6-3
1905 Alice Greene d. Marion Colbatch-Clark 8-6 6-2
1906 Dorothea Douglass d. Connie Wilson 14-14 retired
1907 Dorothea Douglass Chambers d. Agnes Morton 6-2 6-2
1908 Dorothea Douglass Chambers d. Agnes Morton 6-1 6-3
1909 Agnes Morton d. Mary Gray Curtis-Whyte 6-0 6-1
1910 Dorothea Douglass Chambers d. M. Messom 6-0 6-2
1911 Dorothy Holman d. Winifred Slocock McNair 6-3 3-6 6-2
1912 Agnes Morton d. Dorothea Douglass Chambers 5-7 6-3 retired
1913 Winifred Slocock McNair d. Elizabeth Ryan (US) 7-5 7-5
1914-18 not held due to World War One
1919 Muriel Ledger Hextall d. Mrs F.W. Hodges 6-4 4-6 6-2
1920 Mabel Dav(e)y Clayton d. Phyllis Carr Satterthwaite 6-4 6-3
1921 Geraldine Ramsey Beamish d. Mabel Dav(e)y Clayton 6-3 7-5
1922 Geraldine Ramsey Beamish d. Mabel Dav(e)y Clayton 6-0 6-2
1923 Mabel Dav(e)y Clayton d. Geraldine Ramsey Beamish 1-6 6-2 10-8
1924 Ermyntrude Harvey d. Claire Beckingham 6-4 6-1
1925 Claire Beckingham d. Geraldine Ramsey Beamish 3-6 6-3 6-3
1926 Geraldine Ramsey Beamish d. Elsie Goldsack 6-4 6-2
1927 Joan Ridley d. Geraldine Ramsey Beamish 6-3 4-6 7-5
1928 Joan Ridley d. Geraldine Ramsey Beamish 6-4 6-3
1929 Joan Ridley d. Elsie Goldsack 5-7 6-3 6-3
1930 Nancy Lyle d. Elsie Goldsack Pittman 6-4 6-3
1931 Elsie Goldsack Pittman d. Joan Ridley 6-2 6-2
1932 Elsie Goldsack Pittman d. Ermyntrude Harvey 6-0 8-6
1933 Geraldine Ramsey Beamish d. Lucy Bond Pretty 6-1 6-1
1934 Freda Scott d. Joan Ridley 12-10 8-8 retired
1935 Leila Row (Ind) d. Freda Scott 6-3 6-2
1936 Audrey de Smidt Allister (RSA) d. Mrs H. Edwards (Nancy Palmer?) 6-2 6-2
1937 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Audrey Wright 6-1 6-4
1938 Elsie Goldsack Pittman d. Rosemary Thomas 7-5 9-7
1939 Elsie Goldsack Pittman d. Iris Hutchings 2-6 6-1 6-3
1940-46 not held due to World War Two
1947 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Bibi Gullbrandsson (Swe) 6-1 6-2
1948 Jean Nicoll Bostock d. Jean Quertier 11-9 6-2
1949 Patricia Ward d. Joey Physick David 7-5 6-2
1950 Margaret Emerson d. Anne Shilcock 6-2, 6-2
1951 Anne Shilcock d. Joey Physick Lloyd 1-6 6-4 6-4
1952 Jean Quertier Rinkel d. Baba Madden Lewis (US) 6-1 4-6 6-2
1953 Lucille van der Westhuizen (RSA) d. D. Midgley 6-0 6-3
1954 Shirley Bloomer d. Heather Redwood Robson (NZ) 6-3 6-1
1955 Bea Watson Walter d. Anthea Gibb 6-4 6-2
1956 Elaine Becroft (NZ) d. Christine Truman 6-4 3-6 6-4
1957 Patricia Hird d. Inge Overgaard (Den) 6-2 6-0
1958 A. Hardwick d. Pia Balling (Den) 7-5 6-2
1959 Sheila Griffin Bramley d. J. Stedman 6-3 6-2
1960 Sheila Griffin Bramley and Elaine Watson Shenton divided the prizes
1961 J. Watts d. Sheila Griffin Bramley 7-5 1-6 6-3
1962 Judy Davidson (NZ) d. Elizabeth Terry (NZ) 6-2 6-3
1963 Alison Stroud d. Mrs S. Stevenson 6-4 4-6 6-4
1964 Elizabeth Starkie d. Deidre Catt 9-7 4-6 6-4
1965 Rita Bentley d. Elizabeth Starkie 7-5 3-6 6-2
1966 Jill Blackman (Aus) d. Laura Rossouw (RSA) 6-3 6-4
1967 Patti Hogan (US) d. Lynne Abbes (US) 6-2 6-3
1968 Janice Townsend d. Jenny Staley Hoad (Aus) 11-9 6-1
1969 Anita van Deventer (RSA) d. Brenda Kirk (RSA) 6-2 6-4
1970 Corinne Molesworth d. Robin Blakelock Lloyd 2-6 6-4 6-2
1971 Jill Cooper d. Corinne Molesworth 6-3 6-2
1972 Patti Coleman (Aus) d. Wendy Turnbull (Aus) 7-5 8-6
1973 Greer Stevens (RSA) d. Diane Riste 6-2 6-1
1974 Gwen Stirton (Aus) d. Lois Raymond (Aus) 6-3 7-5
1975 Lindsay Blachford d. Annette Coe 2-6 6-2 6-2
1976 J. Wilton d. Julia Lloyd 6-3 7-5
1977 Linda Geeves d. Jill Cottrell 6-2 6-4
1978 Deborah Stewart d. Hagit Zubary (Isr) 6-2 9-7
1979 Phyllis Blackwell (US) d. E. Sharp (US) 6-4 6-3
1980 Elizabeth Little (Aus) d. Sonia Davies 6-1 6-1
1981 Debbie Stewart d. Jane Plackett 6-3 6-3
1982 Joy Tacon d. Belinda Cordwell (NZ) 4-6 6-3 6-2
1983 Jane Langstaff d. Paulette Moreno (HK) 7-6 6-0
-----


* At this point in time, the women's singles event at this tournament was open only to members of the Felixstowe Cricket and Lawn Tennis Club.

A contribution by Newmark401

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East of Ireland Championships, Dublin

The earliest version of the East of Ireland Championships tournament was first held in the mid-1880s at the Howth Lawn Tennis Club in the coastal suburb of Howth in Dublin. It was still being held at this venue in the early 1890s. However, in 1904 it was first held at the Pavilion Grounds in what was then known as Kingstown, but is now called Dún Laoghaire (Dun Leary), a coastal town in Dublin located further down the coast from Howth.

In 1919-20 and 1922-24, the venue for the East of Ireland Championships tournament was the Mount Temple Lawn Tennis Club in Dartry, a suburb in south Dublin. The tournament was not held in 1921 nor in the years 1925-34, and when it was revived in 1935 it had found a permanent venue at the Lansdowne Lawn Tennis Club in Londonbridge Road, Sandymount, a coastal suburb on the south side of Dublin.

In the earliest decades of its existence the East of Ireland Championships were usually held later in the lawn tennis season, in July or August, but from 1935 the tournament had a fixed position in the calendar at or around the beginning of June. Grass courts were initially used for the tournament, but the present-day surface is a hard court. As of 2019, an East of Ireland Tennis Championships tournament is still held annually at the Lansdowne Lawn Tennis Club.

(incomplete roll)

1904 Louisa? Cuppage d. Mrs Jacks 7-5 6-3
1905 Louisa? Cuppage d. Miss Hickey 6-1 7-5
1906 Miss Cressy d. Mrs M.J. Daly 6-3 6-0
1907 Miss Hazlett d. Miss Taylor 8-6 6-0
1908 Miss Hazlett d. Miss Hollins 2-6 7-5 6-3
1909 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Miss Hazlett 6-4 7-5
1910 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Miss Hazlett 6-1 6-2
1911 Adelaide Wrixon-Becher Norton-Barry d. Orea Moustaka Beatty 6-4 6-2
1912 M. Martin d. Arabella Hayes Bianconi 6-4 6-2
1913 Mrs A.A. Hall d. Mrs Lyster 8-6 3-6 6-1
1914 Miss Monahan d. Mrs Wood 6-4 6-0
1915-18 not held due to WWI
1919 Miss Monahan d. Janet Jackson 3-6 10-8 9-7
1920 Miss Maguire d. Mrs Rounds 6-4 6-1
1921 not held
1922 Hilda Wallis d. Mrs West 7-5 6-1
1923 Hilda Wallis d. Miss Monahan
1924 Hilda Wallis d. Norah Daly 6-4 6-4
1925-34 not held
1935 Norma Stoker d. Vera Mahony 2-6 6-3 6-2
1936 Norma Stoker d. Olive Poole 6-1 6-3
1937 Dorothy Curley d. Norma Stoker 6-2 6-3
1938 Dorothy Curley d. Olive Poole 4-6 6-2 8-6
1939 Dorothy Curley d. Nora Conway 8-6 7-5
1940 Betty Lombard d. Olive Poole 6-3 6-4
1941 Betty Lombard d. Sally Stoney Lister (GB) 6-3 3-6 6-4
1942 Betty Lombard d. Dorothy Curley 9-7 6-0
1943 Betty Lombard d. Sally Stoney Lister (GB) 6-2 4-6 6-3
1944 Betty Lombard d. Mary Nichols 6-4 6-3
1945 Betty Lombard d. Mary Nichols 4-6 6-0 6-3
1946 Betty Lombard d. Mary Nichols 6-1 7-5
1947 Betty Lombard d. Maeve Brennan 6-2 5-7 6-1
1948 Betty Lombard d. Maeve Brennan 4-6 6-2 8-6
1949 Betty Lombard d. Mary Nichols Fitzgibbon 6-4 6-1
1950 Betty Lombard d. Maria Teran de Weiss (Arg) 6-3 2-6 6-2
1951 Mary Nichols Fitzgibbon d. Betty Lombard 4-6 6-3 6-4
1952 Betty Lombard d. Mary Nichols Fitzgibbon 6-3 6-3
1953 Betty Lombard d. Mary Nichols Fitzgibbon 6-4 6-0
1954 June Fitzpatrick d. Lorna Cornell Cawthorn (GB) 6-3 9-7
1955 Betty Lombard d. Mary Nichols Fitzgibbon 2-6 7-5 6-4
1956 Kay Newcombe (Aus) and Mary Nichols Fitzgibbon divided the prizes
1957 Betty Lombard d. June Fitzpatrick 6-2 6-3
1958 Mary Toomey Martin (Aus) d. Paule Courteix (Fra) 9-7 4-6 6-4
1959 Heather Cole Flinn d. Mrs Joan Morton 6-1 6-1
1960 Eleanor O'Neill d. Heather Cole Flinn 6-3 6-3
1961 Eleanor O’Neill d. Geraldine Houlihan 6-2 8-6
1962 Mary O’Sullivan d. Heather Cole Flinn 6-3 6-4
1963 Geraldine Houlihan d. Eleanor O’Neill 9-7 6-4
1964 Heather Cole Flinn d. Mary O’Sullivan 6-2 6-0
1965 Ann Keegan d. Maureen O’Brien 7-5 6-2
1966 Geraldine Houlihan Barniville d. V. Barry 6-0 6-0
1967 Patricia O’Gorman d. Maureen O’Brien 6-3 3-6 6-1
1968 Eleanor O’Neill McFadden d. Maureen O’Brien 6-3 10-8
1969 Patricia O’Gorman d. Helen Lennon 6-1 4-6 6-2
1970 Patricia O’Gorman d. Helen Lennon 6-1 7-5
1971 Geraldine Houlihan Barniville d. Helen Lennon 6-0 6-2
1972 Helen Lennon d. Ann Keegan 6-3 2-6 6-3
1973 Nuala McMordie d. Catherine O’Reilly O’Neill 6-4 6-2
1974 Helen Lennon d. Margaret Burns 6-2 6-1
1975 Helen Lennon d. Ann Keegan 6-2 6-3
1976 Helen Lennon d. Paula Mullen Ledbetter 6-3 6-0
1977 Helen Doody Johnstone d. Jo Sheridan 6-3 2-6 7-5
1978 Bernadette Davy d. Helen Doody Johnstone 6-3 8-6
1979 Catriona Ruane d. Helen Lennon default

2010 Lynsey McCullough d. Niamh Coveney 6-4 6-1
2011 Mariyana Levova d. Lesley O’Halloran 3-6 6-4 6-3
2012 Rachel Dillon d. Mariyana Levova 6-3 6-4
2013 Rachel Dillon d. Mariyana Levova 6-0 6-1
2014 Jenny Claffey d. Tereza Svecova (Cze) 6-1 5-7 6-2
2015 Mariyana Levova d. Sarah Curran 6-1 6-1
2016 not held
2017 Jane Fennelly d. Aoife O’Neill 6-4 6-3
2018 Rachael Dillon d. Jane Fennelly 6-1 7-6
2019 Anna-Giulia Remondina (Ita) d. Ruth Copas 7-6 6-3


A contribution by Newmark401 (see post #383)
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #30 (Edited)
E 2
*******************************************

East of Scotland Championships

An early version of the East of Scotland Championships was held in Saint Andrews, a seaside town located to the north-east of the Scottish capital Edinburgh. The surface used at this early tournament was grass.

In 1904, a new version of the East of Scotland Championships tournament was inaugurated at the Liberton Lawn Tennis Club in Liberton, a suburb in southern Edinburgh. This would be the venue for the tournament for almost all of the remaining years of its existence. The surface used at the Liberton Lawn Tennis Club was clay.

(incomplete roll)

1889 [Saint Andrews] Miss Moir d. Miss Malcolm 7-9 9-7 6-2

1891 [Saint Andrews] Jane Corder d. Miss Moir 6-0 6-2
1892 [Saint Andrews] Jane Corder d. Miss Moir 6-1 3-6 6-2

1904 [Liberton] Winifred Ferguson d. Miss Donaldson 7-5 1-6 6-2
1905 Mary Gray Curtis-Whyte d. M.M. Fergus 6-1 6-1
1906 Mary Gray Curtis-Whyte d. Winifred Ferguson 6-2 6-3
1907 Mary Gray Curtis-Whyte d. Winifred Ferguson
1908 Mary Gray Curtis-Whyte d. Winifred Ferguson
1909 Mary Gray Curtis-Whyte d. E.L.G. Henderson 6-0 6-1
1910 Mary Gray Welsh d. M.M. Fergus 6-0 6-0
1911 Mary Gray Welsh d. [Georgiana] Laidlaw 6-1 6-1
1912 Mary Gray Welsh d. E.L.G. Henderson 6-0 6-2
1913 Mary Gray Welsh d. Mrs H. Wilson 4-6 6-4 6-1
1914 Mary Gray Welsh d. M.M. Fergus 6-1 6-1
1915-18 not held due to World War One
1919 M.M. Fergus d. K. Little 6-3 6-0
1920 Mary Gray Welsh d. Mary Thom 6-2 2-6 6-0
1921 Mary Gray Welsh d. S. Sime 6-1 6-0
1922 Mary Gray Welsh d. Marie Macfarlane 6-2 6-3
1923 M.M. Fergus d. A. Wallace 8-6 6-2
1924 L. Hall d. C. Duncan 6-1 6-1
1925 Margaret Jenkins d. L. Hall 6-3 6-4
1926 M.M. Fergus d. Margaret Jenkins 6-4 6-3
1927 Mary Thom d. M.M. Fergus 2-6 6-2 retired
1928 Margaret Jenkins d. M.M. Fergus 6-1 8-6
1929 Jean Rankine d. Margaret Herd 6-1 6-4
1930 Margaret Herd d. Jeanette Weir 6-4 6-4
1931 Winnie Mason d. Jeanette Weir 7-5 5-7 6-0
1932 Winnie Mason d. Mrs J. Clark 6-1 6-1
1933 Lesley Hunter d. Mrs J. Clark 8-6 3-6 6-2
1934 Kathleen Robertson d. Lesley Hunter 8-6 6-3
1935 Winnie Mason d. Mollie Trouncer 6-4 6-3
1936 Winnie Mason d. Lesley Hunter Fulton 9-7 6-2
1937 Esna Boyd Robertson d. Mollie Trouncer 6-1 6-2
1938 Esna Boyd Robertson d. Lesley Hunter Fulton 8-6 7-5
1939-45 not held due to World War Two
1946 Mrs M. Cornell d. Mollie Welsh 6-2 3-6 6-2
1947 Helen Proudfoot Czolowska d. Mollie Welsh 6-3 6-0
1948 Heather MacFarlane d. Ella Vlandy 6-3 2-6 6-2
1949
1950 [Liberton] Heather MacFarlane d. Catherine Alison 6-2 7-5
1951 [Liberton] Heather MacFarlane d. Catherine Alison 6-1 6-4
1952 [Liberton] Catherine Alison d. Jean Torrance 6-1 6-3
1953 [Liberton] Heather MacFarlane d. Isobel Vallance 7-5 6-4
1954 [Craiglockhart]
1955 [Liberton] Norma Seacy d. Jan Smart 7-5 6-0
1956 Norma Seacy d. Kathleen Gillespie 6-3 3-6 6-3
1957
1958 Mollie Welsh Mackay d. Kathleen Gillespie 6-3 6-2
1959 Mollie Welsh Mackay d. Mrs. R. Atkinson 6-1 6-8 6-0
1960 Joyce Barclay d. Brenda Carmichael 6-3 4-6 6-3
1961 Moira Yuill d. B.J. McCallum 8-10 6-4 6-4
1962 Joyce Barclay d. Norma Seacy Buchanan 6-3 6-3
1963 Moira Yuill d. M.K. Harris 1-6 9-7 6-1

1978 Judy Erskine d. Helen Lennon (Irl) 6-3 6-3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East Sumatra Championships, Medan, Indonesia

This tournament was usually held in summer at the Medan Tennis Club, in the city of Medan in north-west Sumatra. With the exception of Miss Toby and Mrs Nainggolan (the latter was the first Indonesian player to win the women’s singles event), the other players in the list below appear to have been Dutch or of Dutch origin, and married.

1925 Miss Toby
1926 Mrs Fijn van Draat
1927 Mrs Viehoff
1928 Mrs Kleyn
1929 Mrs Rhodes
1930 Tournament held
1931 Mrs Fijn van Draat
1932 Mrs Kleyn
1933 Mrs Blommendaal
1934 Mrs Ohlhorst
1935 Mrs Fröger
1936 Mrs Nainggolan
1937 Mrs Pennink
1938 Mrs Pennink
1939 Mrs Nainggolan
1940 Mrs Schilling


A contribution by Newmark401 (see post #504)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

East Surrey Championships, Croydon, England (Grass)

(incomplete roll)

1905 Ellen Stawell-Brown d. Dora Boothby 6-1 2-6 6-4
1906 Gladys Eastlake-Smith d. (Ellen Stawell-Brown?) Hemsted 6-3 4-6 8-6
1907 Connie Wilson d. Gladys Eastlake-Smith 2-6 6-2 6-0
1908 Agnes Morton d. Dora Boothby 6-3 6-2
1909 Dora Boothby d. Agnes Morton 6-2 6-4
1910 Dora Boothby d. Dorothea Douglass Chambers wo
1911 Dora Boothby d. Agnes Morton 6-1 6-1
1912 Dora Boothby d. Madeline Fisher O’Neill 6-3 7-5
1913 Dora Boothby d. Marie Hazel 6-4 7-9 6-3

1915-18 not held due to WWI

1920 not held

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastbourne SEE South of England Championships

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Clay Court Championships, USA

(incomplete roll)

1928 [Montclair] Clara Greenspan d. Florence Sheldon 6-2 9-7
1929 [Montclair] Miller d. Edith Moore 6-1 6-3
1930 [Montclair] Norma Taubele d. Alice Francis 6-2 2-6 6-4
1931 [Montclair] Charlotte Miller d. Clara Greenspan 6-2 6-2
1932 [Montclair] Norma Taubele d. Maud Rosenbaum Levi 6-1 8-6
1933 [Montclair] Maud Rosenbaum Levi d. Norma Taubele 6-2 4-6 6-2
1934 [Montclair] Penelope Anderson McBride d. Norma Taubele 1-6 6-2 6-1
1935 [Montclair] Maud Rosenbaum Levi d. Norma Taubele 6-3 9-7
1936 [Jackson Heights] Norma Taubele d. Edith Moore 6-3 6-3
1937 [Jackson Heights] Eunice Dean d. Helen Germaine 1-6 6-2 7-5
1938 [Jackson Heights] Edna Smith d. Helen Bernhard 5-7 9-7 ret.
1939 [Jackson Heights] Millicent Hirsch d. Helen Germaine 10-8 8-6
1940 [Jackson Heights] Virginia Wolfenden d. Dorothy Bundy 4-6 6-4 6-3
1941 [Jackson Heights] Sarah Palfrey Cooke d. Virginia Wolfenden 6-1 6-1
1942 [Jackson Heights] Pat Canning Todd d. Helen Bernhard 6-4 8-6
1944 [Montclair] Norma Taubele Barber d. Helen Germaine 6-1 6-2
1945 [Jackson Heights] Sarah Palfrey Cooke d. Mary Arnold 6-3 6-0
1946 [Jackson Heights] Helen Pedersen Rihbany d. Norma Taubele Barber 3-6 6-2 6-2
1947 [Jackson Heights] Jacque Virgil Fischer d. Millicent Hirsch Lang 6-2 6-3
1948 [Philadelphia] Ann Campbell Gray d. Deborah Welsh 6-2 6-1

1950 [Rye] Elfi von Kriegs-Au Carroll d. Louise Raymond Ganzenmuller 6-4 3-6 6-0

1952 [Philadelphia] Joan Merciadis d. Connie Bowan 6-0 6-1
1953 [New York] Isabel Troccole d. Jane Breed 6-4 9-7
1954 [New York] Isabel Troccole d. Nellie Sheer Kagan 6-3 7-5
1955 [Bayside] Isabel Troccole d. Carmen Lampe 6-1 6-4
1956 [Bayside] Carole Wright d. Carmen Lampe 5-7 6-3 6-2

1958 [New Rochelle] Pat Stewart d. Carmen Lampe 6-3 8-6
1959 [Ardsley-on-Hudson] Sally Wilson d. Doris Sullivan Delord 6-1 2-6 6-2
1960 [Ardsley-on-Hudson] Carmen Lampe d. Wendy Stone 6-8 6-3 6-0
1961 [Purchase] Mimi Kanarek d. Sally Wilson 6-3 6-4
1962 [Purchase] Mandy Mandel Einstein d. Nadine Netter 6-3 7-5
1963 [Scarborough-on-Hudson] Nadine Netter d. Elaine Scarpone 6-3 6-0
1964 [Mamaroneck] Louise Gonnerman d. Adria Fisher Price 1-6 6-2 9-7
1965 [Mamaroneck] Donna Floyd Fales d. Nancy Corse Reed 7-5 8-6
1966 [Mamaroneck] Donna Floyd Fales d. Marilyn Aschner 6-0 6-2
1967 [] Mimi Kanarek
1968 [Mamaroneck] Marjorie Gengler d. Pat Stewart 6-4 6-4

1971 [] Louise Gonnerman
1972 [Mamaroneck] Louise Gonnerman vs Sheila McInerney

1981 [] Terry Phelps
1982 [Mamaroneck] final between Terry Phelps and Melissa Brown


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Germany Championships, Sopot (Clay)

At this point in time Sopot was a part of the Kingdom of Prussia and under German rule. Nowadays it's a part of Poland.

(incomplete roll)

1901 Frau von Staden d. Jochem 6-4 6-2 6-2

1903 Maria Dschenfzig d. Helene Wieler 6-0 4-6 6-4

1905 Margarete Tischbein d. Helene Wieler 6-2 8-6
1906 Rose Szczesny d. Margarete Tischbein 6-1 7-5
1907 Rosamund Salusbury (GB) d. Margarete Tischbein 6-2 6-3
1908 Rosamund Salusbury (GB) d. Gertrud Kaminski 6-0 6-0
1909 Emma Köttgen d. Gertrud Kaminski 6-3 6-1
1910 Emma Köttgen d. Gertrud Mittler 6-4 10-8
1911 Hedwig Neresheimer d. Emma Köttgen 6-1 6-1
1912 Dora Köring d. Pepper 6-2 6-2
1913 Frl Werner d. Daisy Schultz 6-2 6-4

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Grass Court Championships, USA

Held in August, it began in 1927 at Rye (New York State) in the new Westchester Country Club (aka Westchester Biltmore Club, opened in 1922) where was held until '45. From '46 it moved to South Orange, NJ, at Orange LTC.

1927 Molla Bjurstedt Mallory d. Charlotte Hosmer Chapin 2-6 6-2 7-5
1928 May Sutton Bundy d. Charlotte Hosmer Chapin 4-6 7-5 6-4
1929 Sarah Palfrey d. Mary Greef 6-1 6-3
1930 Marjorie Gladman d. Maud Rosenbaum Levi 7-5 4-6 8-6
1931 Elsie Goldsack Pittman (GB) vs Joan Ridley (GB) 6-3 4-6 double retirement *
1932 Elsie Goldsack Pittman (GB) d. Joan Ridley (GB) 6-8 6-1 6-2
1933 Dorothy Round (GB) d. Mary Heeley (GB) 6-2 6-4
1934 Kay Stammers (GB) d. Freda James (GB) 6-4 3-6 6-4
1935 Agnes Sherwood Lamme d. Mary Greef Harris 4-6 8-6 6-3
1936 Sylvia Jung Henrotin (Fra) d. Helen Pedersen 5-7 6-2 6-2
1937 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Alice Marble 7-5 6-4
1938 Alice Marble d. Dorothy Bundy 7-5 6-0
1939 Alice Marble d. Sarah Palfrey Fabyan 6-4 6-4
1940 Alice Marble d. Helen Jacobs 6-1, 6-0
1941 Pauline Betz d. Sarah Palfrey Cooke 2-6 8-6 7-5
1942 Louise Brough d. Pauline Betz 6-3 7-5
1943 Margaret Osborne d. Doris Hart 6-2 6-4
1944 Louise Brough d. Pauline Betz 6-3 6-1
1945 Sarah Palfrey Cooke d. Pauline Betz 5-7 6-3 6-3
1946 Shirley Fry d. Virginia Wolfenden Kovacs 6-4 9-7
1947 Margaret Osborne d. Louise Brough 6-3 4-6 9-7
1948 Louise Brough d. Margaret Osborne duPont 6-3 8-6
1949 Doris Hart d. Shirley Fry 6-3 6-4
1950 Doris Hart d. Louise Brough 6-4 9-7
1951 Patricia Canning Todd d. Maureen Connolly 3-6 6-4 6-2
1952 Doris Hart d. Shirley Fry 6-1 6-3
1953 Doris Hart d. Shirley Fry 6-3 2-6 6-2
1954 Louise Brough d. Margaret Osborne duPont 8-6 6-2
1955 Barbara Scofield Davidson d. Barbara Breit 6-4 1-6 6-1
1956 Althea Gibson d. Louise Brough 6-1 6-3
1957 Mary Ann Mitchell d. Jeanne Arth 75 62
1958 Althea Gibson d. Sally Moore 9-7 6-2
1959 Renée Schuurman (SA) d. Sandra Reynolds (SA) 6-4 1-6 6-1
1960 Karen Hantze d. Nancy Richey 6-1 6-3
1961 Karen Hantze d. Edda Buding (Frg) 6-2 6-4
1962 Margaret Smith (Aus) d. Karen Hantze Susman 6-3 6-4
1963 Margaret Smith (Aus) d. Darlene Hard 6-1 6-1
1964 Billie Jean Moffitt d. Nancy Richey 7-5 3-6 8-6
1965 Billie Jean Moffitt d. Jane Albert 7-5 6-3
1966 Donna Floyd Fales d. Rosie Casals 5-7 6-3 6-0
1967 Billie Jean Moffitt King d. Kathy Harter 4-6 6-2 6-3
1968 Mary Ann Eisel d. Kristy Pigeon 3-6 6-1 6-2
1969 Patti Hogan d. Kristy Pigeon 6-3 3-6 6-4
1970 Kerry Melville (Aus) d. Patti Hogan 7-6 6-4
1971 Chris Evert d. Helen Gourlay (Aus) 6-4 6-0
1972 Olga Morozova (USSR) d. Marina Kroshina (USSR) 6-2 6-7 7-5
1973 Fiorella Bonicelli (Uru) d. Lesley Turner Bowrey (Aus) 6-4 7-5
1974 Pam Teeguarden d. Dianne Fromholtz (Aus) 7-5 6-3

Event probably discontinued when in 1975 at South Orange were put clay courts.


* 1931 Pittman and Ridley decided to come to the US "on their own" after being left off their nation's Wightman Cup team. They create a firestorm of controversy when they run to the net and shake hands after splitting sets, announcing they will divide the first prize. No name will go on the trophy and the title is not split, though the tournament director hands both the winners and runnerup prizes to the two ladies to divide. The ladies were surprised at the outburst, stating their action was a common practice back home. Elsie and Joan stated that they wished to default the singles in order to conserve their energy for the doubles final later that afternoon. When their request to play the doubles the next day was denied they formulated their plan to default if sets were split.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Indoor Championships, New York, US

(incomplete roll)

1944 Norma Taubele Barber d. Mary Jane Metcalf Donnalley 6-2 6-2
1945 Norma Taubele Barber d. Helen Germaine 1-6 6-3 6-2
1946 Norma Taubele Barber d. Edna Steinbach 6-2 6-2
1947 Nina Irwin d. Sylvia Knowles 7-5 4-6 7-5
1948 Barbara Wilkins d. Nina Irwin 6-4 4-6 6-4
1949 Betty Rosenquest d. Helen Germaine 6-4 6-0
1950 Althea Gibson d. Millicent Hirsch Lang 6-3 6-1

1964 Pat Stewart Edrich d. Mimi Kanarek 6-2 8-6

1966 Marilyn Aschner d. Mimi Kanarek 6-3 8-10 7 -5

1970 Marilyn Aschner d. Louise Gonnerman 6-0 7-5 in Warwick, NJ

1977 Barbara Potter d. Kathy Mueller 6-3 6-2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Mediterranean Championships SEE Athens

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Province Championships, Port Elizabeth, RSA

At least from the 1950s onwards, these championships were played at the end of the year in December, often extending over the New Year holiday. Nonetheless, the year given refers to the December when they were played.

1904 E. Lumsden d. Mrs Wardrop 6-2 6-2
1905 M. Stones d. N. Pringle 6-3 6-4
1906-12 not held
1913 Mrs G.F. Johnstone d. M. Tudhope wo
1914-19 not held
1920 A.H. Lumsden d. Mrs G.F. Johnstone 6-1 6-1
1921 A.H. Lumsden d. Miss Lane 7-5 3-6 6-1
1922 J. Parker d. A.H. Lumsden 6-0 6-1
1923 Irene Murphy Moor d. Mrs McArthur 6-2 6-4
1924 not held
1925 M. Kingwell d. Mrs W. Tait 6-3 6-4
1926 not held (South African Nationals held in Port Elizabeth)
1927 Bobbie Heine d. G. Richards
1928 Alida Smit Neave d. Billie Tapscott 6-3 2-6 6-4
1929 Winifred Miller d. May Phillips McJannett 11-9 6-4
1930 Audrey De Smidt d. Winifred Miller 2-6 7-5 7-5
1931 Bobbie Heine Miller d. Audrey De Smidt 6-3 6-2
1932 not held
1933 Doreen Cole Malcolm d. Kathleen Rodd [score?]
1934 Billie Tapscott Robbins d. Sheila Johnstone 6-3 6-4
1935 Sheila Piercey d. B. Hime 6-3 7-5
1936 Sheila Piercey d. P. Elton 6-0 6-2
1937 Olive Craze d. Sheila Piercey 6-2 6-0
1938 I. Michau d. Mrs Haller 6-3 2-6 6-3
1939 Olive Craze d. Sheila Piercey 6-3 2-6 7-5
1940 Joy Wood d. Joan Scott 6-4 3-6 9-7
1941 Joy Wood d. Miss Whitely 6-3 6-2
1942-1944 Not held
1945 Hazel Redick d. E. Nash 7-5 10-8
1946 Olive Craze Plessis d. Joan Scott 6-2 6-2
1947 Mary Van Zijl Muller d. Ethel Prescott Watermeyer 6-4 6-2
1948 Ethel Prescott Watermeyer d. Hazel Redick 6-0 6-4
1949 Mary Van Zijl Muller d. Ethel Prescott Watermeyer 3-6 8-6 6-0
1950 Hazel Redick Smith finalist & score not given
1951 Gwendy Love d. Ethel Prescott Watermeyer 6-3 6-4
1952 Ethel Prescott Watermeyer d. Thea Steward Hale 6-3 6-3
1953 Leonie Vermaak d. Jean Forbes 2-6 6-2 6-0
1954 Dora Kilian d. Leonie Vermaak 6-2 2-6 6-2
1955 Dora Kilian d. Jean Forbes 6-1 8-6
1956 Heather Nicholls Brewer (Ber) d. Bernice Carr 6-2 6-2
1957 Heather Nicholls Segal d. Sandra Reynolds 6-3 5-7 7-5
1958 Margaret Hunt d. Dorelle Roux 6-2 8-6
1959 Heather Nicholls Segal d. Renee Schuurman 6-4 4-6 6-4
1960 Sandra Reynolds d. Renee Schuurman 6-2 2-6 6-0
1961 Dorelle Roux d. Greta Delport 6-1 6-4
1962 Maria Bueno (Bra) d. Darlene Hard (USA) 6-4 3-6 6-3
1963 Annette van Zyl d. Darlene Hard (USA) 2-6 7-5 6-0
1964 Christine Truman (GB) d. Francoise Durr (Fra) 6-3 6-3
1965 Annette van Zyl d. Ann Haydon Jones (GB) 0-6 6-1 6-3
1966 Annette van Zyl d. Laura Rossouw 6-2 6-3
1967 Patricia Walkden d. Carole Caldwell Graebner (USA) 6-1 6-1
1968 Patricia Walkden d. Virginia Wade (GB) 6-4 6-3
1969 Patricia Walkden d. Ann Haydon Jones (GB) 6-4 6-2
1970 Tory Ann Fretz (USA) d. Ceci Martinez (USA) 5-7 6-0 6-1
1971 Linda Tuero (USA) d. Sharon Walsh (USA) 6-1 6-2
1972 Linky Boshoff d. Ilana Kloss 6-1 6-1
1973 Ilana Kloss d. Linky Boshoff 6-4 3-6 7-5
1974 Annette van Zyl du Plooy d. Linky Boshoff 6-4 6-1
1975 Annette van Zyl du Plooy d. Ilana Kloss 4-6 7-5 6-1
1976 Yvonne Vermaak d. Alison McMillan 6-2 6-2
1977 Anne Hobbs (GB) d. Annette van Zyl du Plooy
1978 Barbara Hambridge d. Rita Agassi (USA) 6-1 6-0
1979 Lesley Charles (GB) d. Yvonne Vermaak 6-2 3-6 6-1
1980 Jennifer Mundel d. Rene Uys 7-6 6-4
1981 Yvonne Vermaak d. Rene Uys 6-3 6-2


Posted by Andy T
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #31 (Edited)
E 3
*******************************************

Eastern Suburbs Hard Court Championships, NSW, Australia

(incomplete roll)

1947 [Kensington East] Dorn McGill Fogarty d. J. Morgan 6-2 6-2

1950 [Kensington East] Thelma Coyne Long d. Esme Ashford 6-3 9-7
1951 [Kensington East] Joyce Fitch d. Esme Ashford 6-3 6-3
1952 [Kensington East] Esme Ashford d. Joyce Martin 6-2 6-0
1953 [Kensington East] Beryl Penrose d. Mary Carter 6-3 6-2
1954 [Kensington East] Mary Carter d. Kay Newcombe 6-3 7-5

------

Eastern Suburbs Open, NSW, Australia

(incomplete roll)

1970 [Coogee] Evonne Goolagong d. Anne Coleman 6-2 6-0
1971 [Coogee] Lesley Turner Bowrey d. Pat Coleman 4-6 6-2 6-2
1972 [Coogee] Kathy Walker d. Norma Marsh 2-6 6-1 6-0
1973 [Coogee] Dianne Fromholtz d. Jenny Walker 6-3 6-1
1974 [Sydney] Lesley Turner Bowrey d. Kathy Walker 2-6 6-3 6-0
1975 [Coogee] Kaye Hallam d. C. McCann 6-4 6-4
1976 [Coogee] Jan Lehane O'Neill d. Kaye Hallam 6-4 6-2
1977 [Sydney] Amanda Tobin d. Kaye Hallam 6-4 3-6 6-0

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eastern Transvaal Championships, South Africa

(incomplete roll)

1929 E. Lambourn
1930 E. Lambourn
1931 E. Lambourn
1932 Mrs D. Crowley
1933 E. Lambourn
1934 ????
1935 ????
1936 ????
1937 Miss Taylor
1938 Mrs C. de Jager
1939 Mrs C. de Jager
1940 not held
1941 Mrs C. de Jager
1942-45 not held
1946 Ethel Prescott Watermeyer
1947 Ethel Prescott Watermeyer
1948 Ethel Prescott Watermeyer
1949 Hazel Redick
1950 Madzy Rollin-Couquerque (Net)
1951 Barbara Connor
1952 Ethel Prescott Watermeyer
1953 Gwendy Love
1954 Ethel Prescott Watermeyer
1955 Bernice Carr
1956 Bernice Carr d. Estelle van Tonder 6-2 6-3
1957 ????
1958 ????
1959 Lynn Hutchings
1960 Margaret Hunt
1961 Annette van Zyl
1962 Annette van Zyl
1963 Margaret Hunt
1964 Eunice Passmore *
1965 Glenda Swan *
1966 Wendy Tomlinson
1967 Ruth Wolpert
1968 Brenda Kirk
1969 Brenda Kirk
1970 Brenda Kirk
1971 Ilana Kloss
1972 Lynette Montgomery
1973 Ilana Kloss
1974 Nicky Kruger
1975 Annette van Zyl du Plooy
1976 Sabina Simmonds
1977 Gwynn Sammel


A contribution by Rollo

* in our yearly thread we have this finals, held in Benoni:
1964 Darlene Hard (US) d. Ann Haydon Jones (GB) 7-5 6-4
1965 Margaret Hunt Price and Carol Rosser (GB) divided the prizes.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Edgbaston / Midland Counties Championships, Edgbaston (Birmingham), West Midlands, England (Grass)

The origins of Edgbaston Priory Club date back around 130 years. The Club as we know it today was formed in December 1964 as a result of a merger between two very long established clubs: Edgbaston Lawn Tennis Club, founded in 1878 and Priory Lawn Tennis Club, founded in 1875. This merger came about when, in May 1963, a disastrous fire completely destroyed Priory's Clubhouse - hence the Club's logo which is a Phoenix rising from the ashes.

List of the various titles of the tournament:
until 1970s Midland Counties Championships
1982-1986 Edgbaston Cup
1987-1988 Dow Chemical Classic
1989-1992 Dow Classic
1993-2008 DFS Classic
2009-2017 AEGON Classic
2018-....... Nature Valley Classic

[HO] means that the event was handicap only.

(incomplete roll)

1881 Maud Watson d. Lilian Watson [score?]
1882 Constance Langley Smith d. Miss Heaton 6-2 6-1
1883 Miss Hutton d. L. Sanders 6-5 8-6
1884 Edith or Florence Noon d. Miss Richardson 6-3 8-6 6-3
1885 Margaret Bracewell d. Mary Steedman 6-3 6-2
1886 Blanche Bingley d. Lilian Watson 6-0 6-2
1887 Margaret Bracewell d. Florence Mardall 6-0 4-6 7-5 [HO]
1888 Margaret Bracewell d. Florence Mardall 7-5 6-1
1889 Maud Watson d. Mrs G. Elkington 6-3 9-7 [HO]
1890 L. Johnstone d. Ethel Taylor Valentin 6-2 5-6 6-4 [HO]
1891 Alice Simpson Pickering d. Mrs Wills 6-1 6-3 [HO]
1892 Edith Longhurt and Winifred Longhurst divided the prizes [HO]
1893 D. Morgan d. Blanche Bingley Hillyard 12-10 retired [HO]
1894 the women's singles event was handicap only
1895 Winifred Longhurst d. C. Jones 4-6 6-4 7-5 [HO]
1896 Bertha Steedman d. Katherine Grey 6-4 6-2
1897 Ruth Dyas d. Alice Simpson Pickering 8-6 3-6 6-3
1898 Blanche Bingley Hillyard d. Maude Garfit 6-3 6-1
1899 ACF: Charlotte Cooper d. Ruth Dyas Durlacher 3-6 6-4 8-6
1900 Muriel Robb d. Constance Hill 6-3 2-6 6-3
1901 Ruth Dyas Durlacher d. Maude Garfit 6-4 6-4
1902 Winifred Longhurst d. Muriel Robb 7-5 7-5
1903 Ethel Thomson d. Gertrude Provis Houselander 6-4 6-2
1904 Connie Wilson d. Blanche Bingley Hillyard 6-3 6-3
1905 Connie Wilson d. Dorothea Douglass 7-5 6-4
1906 Connie Wilson d. Alice Greene 6-1 3-6 6-4
1907 Charlotte Cooper Sterry d. Alice Greene 6-3 9-7
1908 Charlotte Cooper Sterry d. Edith Boucher 6-3 6-0
1909 Helen Aitchison d. Agnes Daniell Tuckey 6-2 4-6 6-3
1910 Dora Boothby d. Helen Aitchison 7-5 7-5
1911 Edith Boucher Hannam d. Dora Boothby 6-4 2-6 7-5
1912 Edith Boucher Hannam d. Ethel Thomson Larcombe 2-6 6-4 7-5
1913 Edith Boucher Hannam d. Elizabeth Ryan (USA) 6-4 6-0
1914 Winifred Slocock McNair d. Helen Aitchison 4-6 6-3 9-7
1915-18 not held due to World War One
1919 Ethel Thomson Larcombe d. Winifred Slocock McNair 4-6 6-2 7-5
1920 Dorothy Shepherd d. Lesley Cadle 8-6 7-5
1921 Geraldine Ramsey Beamish d. Dorothy Shepherd 8-6 6-2
1922 Geraldine Ramsey Beamish d. M. Fergus 6-1 6-1
1923 Jessie Russell Colegate d. Dorothy Shepherd Barron 10-8 2-6 6-4
1924 Elizabeth Ryan (USA) d. Phyllis Carr Satterthwaite 6-2 6-4
1925 Phyllis Carr Satterthwaite d. Gwyneth Sterry 6-1 6-0
1926 Ermyntrude Harvey d. Joan Fry 2-6 6-4 6-3
1927 Jessie Russell Colegate d. Mary Hart McIlquham 6-2 6-1
1928 Naomi Trentham d. Gwyneth Sterry 3-6 9-7 9-7
1929 Dorothy Round d. Joan Fry 6-1 6-4
1930 Naomi Trentham d. Mary Hart McIlquham 6-1 1-6 7-5
1931 Lolette Payot (Sui) d. Mary Heeley 6-4 4-6 6-4
1932 Marie-Luise Horn (Ger) d. Freda James 6-2 6-3
1933 Olga Webb d. Marie-Luise Horn (Ger) 6-4 6-4
1934 Countess Gabriela Szapary (Hun) d. E. Woodhall 6-3 4-6 6-1
1935 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Anita Lizana (Chi) 3-6 6-3 6-2
1936 Jadwiga Jedrzejowska (Pol) d. Irmgard Rost (Ger) 6-3 6-3
1937 Mary Heeley d. Anita Lizana (Chi) 0-6 6-4 6-3
1938 Mary Hardwick d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 7-5 6-1
1939 Freda James Hammersley and Simone Passemard Mathieu (Fra) divided the prizes due to rain, with the former leading 3-2 in the first set
1940-45 not held due to World War Two
1946 Joan Curry d. Jadwiga Jedrzejowska (Pol) 7-5 6-3
1947 Joan Curry d. Elsie Hamilton Phillips 6-3 6-0
1948 Barbara Knapp d. Dorothy Round Little 7-5 6-0
1949 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Joy Gannon 9-7 6-3
1950 Nancy Chaffee (USA) d. Rita Jarvis Anderson 6-0 6-2
1951 Doris Hart (USA) d. Shirley Fry (USA) 4-6 6-2 7-5
1952 Doris Hart (USA) d. Shirley Fry (USA) 7-5 3-6 9-7
1953 Heather Nicholls Brewer (Ber) d. Billie Woodgate 6-4 6-1
1954 Heather Nicholls Brewer (Ber) d. Joan Curry 6-3 3-6 6-4
1955 Hazel Redick Smith (RSA) d. Beryl Penrose (Aus) 11-9 2-6 11-9
1956 Angela Mortimer d. Jenny Staley Hoad (Aus) 6-2 4-6 6-0
1957 Angela Mortimer d. Maria Helena Amorim (Bra) 6-1 6-1
1958 cancelled
1959 Hazel Austin Cheadle d. Miss Bishop 6-4 8-6
1960 Angela Mortimer d. Margaret Hellyer (Aus) 6-0 6-1
1961 Barbara Knapp d. S. Morris 6-0 6-3
1962 Rita Bentley and Ann Haydon divided the prizes
1963 Renée Schuurman (RSA) d. Ann Haydon Jones 8-6 6-4
1964 Jan Lehane (Aus) d. Ann Haydon Jones 7-5 6-1
1965 Margaret Smith (Aus) d. Virginia Wade 6-3 4-6 7-5
1966
1967
1968 Susan Tutt d. Hazel Austin Cheadle 6-4 6-3
1969 J. MacFarlane d. Mrs K. Tillin 6-2 6-4
1970 Sandra Walsham (Aus) d. Beatriz Araujo (Arg) 1-6 7-5 6-1
1971
1972
1973 Hazel Austin Cheadle d. Mrs P. Reynolds 3-6 6-2 7-5
1974 C. Aitken d. Hazel Austin Cheadle 7-6 6-3
1975 Ann Haydon Jones d. Inge Korsten (Net) 6-0 6-1
1976 Inge Korsten (Net) d. Janice Townsend Wainwright 4-6 6-1 6-3
1977 Ann Haydon Jones d. Corinne Molesworth 6-4 6-4
1978
1979
1980
1981
1982 Billie Jean Moffitt King (USA) d. Rosalyn Fairbank (RSA) 6-2 6-1
1983 Billie Jean Moffitt King (USA) d. Alycia Moulton (USA) 6-0 7-5
1984 Pam Shriver (USA) d. Anne White (USA) 7-6 6-3
1985 Pam Shriver (USA) d. Betsy Nagelsen (USA) 6-1 6-0
1986 Pam Shriver (USA) d. Manuela Maleeva (Bul) 6-2 7-6
1987 Pam Shriver (USA) d. Larissa Savchenko (USSR) 4-6 6-2 6-2
1988 Claudia Kohde-Kilsch (Frg) d. Pam Shriver (USA) 6-2 6-1
1989 Martina Navratilova (USA) d. Zina Garrison (USA) 7-6 6-3
1990 Zina Garrison Jackson (USA) d. Helena Sukova (Tch) 6-4 6-1
1991 Martina Navratilova (USA) d. Natalia Zvereva (USSR) 6-4 7-6
1992 Brenda Schultz (Net) d. Jenny Byrne (Aus) 6-2 6-2
1993 Lori McNeil (USA) d. Zina Garrison Jackson (USA) 6-4 2-6 6-3
1994 Lori McNeil (USA) d. Zina Garrison Jackson (USA) 6-2 6-2
1995 Zina Garrison Jackson (USA) d. Lori McNeil (USA) 6-3 6-3
1996 Meredith McGrath (USA) d. Nathalie Tauziat 2–6 6–4 6–4
1997 Nathalie Tauziat (Fra) d. Yayuk Basuki (Ind) 2–6 6–2 6–2
1998 cancelled at quarter-final stage due to rain
1999 Julie Halard Decugis (Fra) d. Nathalie Tauziat (Fra) 6–2 3–6, 6–4
2000 Lisa Raymond (USA) d. Tamarine Tanasugarn (Tha) 6–2 6–7 6–4
2001 Nathalie Tauziat (Fra) d. Miriam Oremans (Net) 6–3 7–5
2002 Jelena Dokic (Srb) d. Anastasia Myskina (Rus) 6–2 6–3
2003 Magdalena Maleeva (Bul) d. Shinobu Asagoe (Jap) 6–1 6–4
2004 Maria Sharapova (Rus) d. Tatiana Golovin (Fra) 4–6 6–2 6–1
2005 Maria Sharapova (Rus) d. Jelena Jankovic (Srb) 6–2 4–6 6–1
2006 Vera Zvonareva (Rus) d. Jamea Jackson (USA) 7–6 7–6
2007 Jelena Jankovic (Srb) d. Maria Sharapova (Rus) 4–6 6–3 7–5
2008 Kateryna Bondarenko (Ukr) d. Yanina Wickmayer (Bel) 7-6 3-6 7-6
2009 Magdalena Rybarikova (Svk) d. Na Li (Chn) 6–0 7–6
2010 Na Li (Chn) d. Maria Sharapova (Rus) 7–5 6–1
2011 Sabine Lisicki (Ger) d. Daniela Hantuchova (Svk) 6–3 6–2
2012 Melanie Oudin (USA) d. Jelena Jankovic (Srb) 6–4 6–2
2013 Daniela Hantuchova (Svk) d. Donna Vekic (Cro) 7-6 6-4
2014 Ana Ivanovic (Srb) d. Barbora Strycova Zahlavova (Cze) 6-3 6-2
2015 Angelique Kerber (Ger) d. Karolina Pliskova (Cze) 6-7 6-3 7-6
2016 Madison Keys (USA) d. Barbora Strycova (Cze) 6-3 6-4
2017 Petra Kvitova (Cze) d. Ashleigh Barty (Aus) 4-6 6-3 6-2
2018 Petra Kvitova (Cze) d. Magdalena Rybarikova (Svk) 4-6 6-1 6-2
2019 Ashleigh Barty (Aus) d. Julia Goerges (Ger) 6-3 7-5


A contribution by Newmark401

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Egypt International Championships, Cairo

Held on clay at Gezira Sporting Club.
Not to be confused with the Alexandria International Championships, which usually followed the week after Cairo.
But, according to our yearly threads, in 1937 '39 '46 '50 '52 '53 '55 the name "Egypt International Championships" was assigned to the Alexandria's tournament. I use the winners of Cairo's tournament, but it's need consider this thing and check it again.
In some years there was in Cairo another tournament also, the Cairo Championships, of which I show far down the results that I know. (in 1937 and '39 I use the Cairo Champs. as Egypt International Champs.)
Always according to our yearly threads, in 1954 '63 '64 '65 '66 '71 the Egypt International Championships was named United Arab Repubblic Championships, and in 1960 '68 '69 '72 '76 was named Cairo International.

??
1928 Lavender Letts Campbell (Irl)
1929 Ena Alexandroff
1930 Ena Alexandroff
1931 Ena Alexandroff d. I. Lenos (Gre) 5-7 6-1 6-3
1932 Lavender Letts Campbell (Irl) d. Mabel Davy Clayton (GB) 6-3 6-4
1933 Ena Alexandroff d. Whittington 6-1 6-0
1934 I. Lenos (Gre) d. Jensen 6-3 6-3
1935 (March 25-30) Helen Jacobs (USA) d. Evelyn Dearman 6-2 6-0
1936 Billie Yorke (GB) d. Rosl Kraus (Aut) 6-3 1-6 6-4
1937 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 6-2 6-0
1938 Billie Yorke (GB) d. Gracyn Wheeler (USA) 6-4 1-6 6-2
1939 Josephine Harman (Irl) d. Rita Jarvis (GB) 6-4 6-0
1940 Georgeina Greiss
1941 G. Michaelidis
1942 Mrs Marie Brown (GB)
1943-1944 not held
1945 Mrs Marie Brown (GB)
1946 (March 11-24) Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Vera Mattar 6-3 6-3
1947 Billie Yorke (GB) d. Betsy Venter 1-6 6-2 6-3
1948 Nelly Adamson (Bel) d. Suzanne Pannetier (Fra) 6-4 6-2
1949 Nelly Adamson Landry (Fra) d. Annelies Ullstein Bossi (Ita) 6-3 6-8 6-0
1950 Gussy Moran (USA) d. Maria Teran de Weiss (Arg) 6-2 6-3
1951 Shirley Fry (USA) d. Louise Brough (USA) 6-3 6-4
1952 Doris Hart (USA) d. Shirley Fry (USA) 2-6 6-1 6-2
1953 Dottie Head Knode (USA) d. Pat Ward (GB) 8-6 6-1
1954 (March 5-14) Totta Zehden (Frg) d. Betsy Venter Abbas 6-3 6-3
1955 Angela Mortimer (GB) d. Silvana Lazzarino (Ita) 6-0 6-0
1956 Angela Mortimer (GB) d. Althea Gibson (USA) 6-0 6-1
1957 Suzy Kormoczy (Hun) d. Edda Buding (Frg) 10-8 1-6 7-5
1958 Dottie Head Knode (USA) d. Colette Holvoet 6-1 6-1
1959 Vera Puzejova (Tch) d. Eva Mannschatz Johannes (Gdr) 6-3 4-6 6-2
1960 Margaret Hellyer (Aus) d. Eva Mannschatz Johannes (Gdr) 5-7 6-2 6-2
1961 Vera Puzejova (Tch) d. Margaret Hellyer (Aus) 6-0 6-0
1962 Donna Floyd (USA) d. Lorna Cornell Cawthorn (GB) 6-0 6-2
1963 Rita Bentley (GB) d. V. Dennis (GB) 6-4 9-7
1964 Jan Lehane (Aus) d. Christine Truman (GB) 6-2 6-1
1965 Gail Sherriff (Aus) d. Jacqueline Rees-Lewis (Fra) 6-4 6-1
1966 Helga Niessen (Frg) d. Carole Prosen (USA) 6-2 6-1
1967 Helga Schultze (Frg) d. Lea Pericoli (Ita) 6-2 6-3
1968 Gail Sherriff (Aus) d. Monique Salfati (Fra) 6-4 6-2
1969 Lea Pericoli (Ita) d. Olga Morozova (USSR) 6-1 6-2
1970 Olga Morozova (USSR) d. Lea Pericoli (Ita) 6-3 3-6 9-7
1971 Olga Morozova (USSR) d. Lea Pericoli (Ita) 7-5 6-0
1972 Gail Sherriff Chanfreau (Fra) d. Lea Pericoli (Ita) 6-1 6-2
1973 Marina Chuvyrina (USSR) d. Lea Pericoli (Ita) 2-6 8-6 3-4 retired EO
1974 Marie Neumannova (Tch) d. Helga Schultze Hoesl (Frg) 2-6 6-1 6-2
1975 Yelena Gorina Granaturova (USSR) d. Iris Riedel (Frg) 6-4-1-6-6-3
1976 Yelena Gorina Granaturova (USSR) d. Lydia Zinkevich (USSR) 0-6 6-0 6-1

1978 Heidi Eisterlehner (Frg) d. Nathalie Fuchs (Fra) 5-7 6-2 6-0


1999 Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Irina Spirlea (Rou) 6-1 6-0

-----

Cairo Championships

1932 (Jan) Lavender Letts Campbell (Irl) d. Mabel Davy Clayton (GB) 0-6 6-1 7-5

1935 (March 18-24) Helen Jacobs (USA) d. Lisl Herbst (Aut) 6-1 6-2

1937 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Simone Passemard Mathieu (Fra) 6-2 6-0

1939 Josephine Harman (Irl) d. Rita Jarvis (GB) 6-4 6-0

1954 (Feb 9) Betsy Venter Abbas d. Saul 6-0 6-2

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Engadine Championships SEE Saint Moritz

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Epsom, Surrey, England (Grass)

(incomplete roll)

1903 Alice Greene d. Edith Bromfield 7-5 6-3
1904 Alice Greene d. Charlotte Cooper Sterry 6-4 1-6 6-4
1905 Ethel Thomson d. Dora Boothby 6-1 6-2
1906 Ethel Thomson d. Edith Johnson 6-2 6-0
1907 Dora Boothby d. Violet Pinckney 3-6 6-0 6-4
1908 Dora Boothby d. Hilda Lane 9-7 7-5
1909 Agnes Daniell Tuckey d. Helen Aitchison 3-6 6-4 6-3
1910 Jessie Coles d. B. Leader 6-3 6-2
1911 Mabel Squire Parton d. Edith Johnson 6-1 6-3
1912 Edith Johnson d. K. Goodwin 6-4 6-1
1913 Agnes Daniell Tuckey d. Dorothy Holman 2-6 6-4 6-1
1914 Agnes Daniell Tuckey d. Dorothy Holman 6-3 6-2

1921 Aurea Farrington Edgington d. Dorothy Kemmis-Betty 6-4 9-7
1922 Vera Spofforth Youle d. Aurea Farrington Edgington 7-9 6-2 8-6
1923 Jessie Russell Colegate d. Aimée Peppercorn Reckitt 6-4 6-4
1924 Eleanor Rose d. Jessie Russell Colegate 6-3 6-3
1925 Jessie Russell Colegate d. Aimée Peppercorn Reckitt 6-2 6-3
1926 Jessie Russell Colegate d. Aimée Peppercorn Reckitt 3-6 6-0 11-9
1927 Elizabeth d'Ayen Macready d. Helen Bourne 3-6 6-3 8-6
1928 Phyllis Howkins Covell d. Beatrice Feltham 6-4 6-0


----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Essex Championships, England

An Essex Championships tournament was being held as early as 1879, although the tournament in question featured only a men’s singles event. This early tournament was held in late July, in Woodford, in the western part of the county of Essex, which itself is located in the south-east of England.

According to the records, a tournament was also held in Colchester, in north-east Essex, in 1882. However, this tournament featured only two handicap events, a men’s singles and a men’s doubles. It was held at the Colchester Lawn Tennis Club on Whit Monday, May 29. In later years, from about 1895 onwards, Colchester would be the venue for what eventually became the first large-scale Essex Championships tournament, i.e. one featuring open events not just for men, but also for women.

In the interim, in the years circa 1882-95, tournaments were held in several parts of Essex, with Chingford and Leyton being additional venues (both of these areas, formerly located in the western part of Essex, are now part of Greater London). The first women’s singles event of any significance was held in Leyton in 1887. However, it was not until 1895 that challenge cups were presented for both a men’s and women’s single event, at the Colchester tournament.

According to a report carried in “Pastime” on August 7, 1895: “A glance at the names of the competitors in the various events below will suffice to show that the meeting is steadily gaining in popularity, especially with the first-rate players of both sexes. It has now a Ladies’ Challenge Cup, presented by Lady Pearson [née Annie Cass]. […] The prizes were presented by Lady Pearson, the donor of the Ladies’ Cup, and the wife of the MP for Colchester [Weetman Pearson].”

A Challenge Round was thus in force at the Essex Championships from 1896 until about 1905. An asterisk (*) indicates that the holder did not therefore have to play through in the year in question.
[HO] means that the event was handicap only.

In the early years the Essex Championships tournament was usually held in early to mid-August. After World War One the tournament was moved to Westcliff-on-Sea, a popular seaside resort in the south of the county. During its final decades, the Essex Championships were held in Frinton-on-Sea, in the north-east of the county. By this time the tournament had been moved up to the calendar, to mid-July, just after Wimbledon. This popular tournament was discontinued in 1983.

From 1894 to 1914 held in Colchester
From 1920 to 1939 held in Westcliff-on-Sea
From 1946 held in Frinton-on-Sea
--

1879 [Woodford] No women’s singles event held
1880 [Woodford] No women’s singles event held
1881 [Woodford] No women’s singles event held
1882 [Colchester] No women’s singles event held
1883 [Brentwood] No women’s singles event held
1884 [Brentwood] No women’s singles event held
1885 probably not held
1886 [Brentwood] No women’s singles event held
1887 [Leyton] B. James d. May Jacks 6-8 6-2 6-4
1888 [Chingford] Miss Triscott d. B. James 6-4 0-6 6-4 [HO]
1889 [Colchester] Miss Norman d. Helen Kersey 6-2 6-2
1890 [Chingford] B. James d. Miss Swift 2-6 6-4 6-1 [HO]
1890 [Colchester] Winifred Kersey d. Agnes Morton 5-7 6-1 6-2
1891 [Chingford] Men's singles event only
1892 [Chingford] C. Day d. E. Brown 6-2 4-6 6-3
1893 [Chingford] Women’s singles event handicap only
1894 [Colchester] Women’s singles event handicap only
1895 Agatha Templeman d. Agnes Morton 6-4 6-2
1896 Ruth Pennington-Legh d. Agatha Templeman 6-4 7-5
1897 Henrietta Govey Horncastle d. Ursula Templeman 6-0 6-2*
1898 Beryl Tulloch d. Henrietta Govey Horncastle 6-0 6-2
1899 Beryl Tulloch d. Agnes Morton 6-1 3-6 7-5
1900 Ruth Pennington-Legh Winch d. Beryl Tulloch 6-0 6-0
1901 Dorothea Douglass d. Agnes Morton 6-3 6-3*
1902 Winifred Longhurst d. Dorothea Douglass 1-6 6-3 6-4
1903 Edith Austin Greville d. Agnes Morton 6-1 6-3*
1904 Agnes Morton d. Miss Tootell 6-1 6-3
1905 Agnes Morton d. Miss Tootell 6-2 6-0
1906 Agnes Morton d. Miss Tootell 6-2 6-0
1907 Agnes Morton d. Mrs C.E. Hunter, walkover
1908 Agnes Morton d. E. White 6-0 6-0
1909 Agnes Morton d. Mildred Brooksmith 6-1 6-0
1910 Mildred Brooksmith d. Madeline Fisher O'Neill 4-6 6-1 6-4
1911 Agnes Morton d. Mrs C.E. Hunter 6-1 6-1
1912 Elizabeth Ryan (USA) d. Jessie Coles 6-3 6-4
1913 not held
1914 Mrs Leigh-Day d. Miss Daniell 6-1 3-6 6-3
1915-1919 not held due to World War One
1920 [Westcliff-on-Sea] Irene Bowder Peacock (RSA) d. Mrs Malleson 6-2 6-1
1921 Irene Bowder Peacock (RSA) d. Geraldine Ramsey Beamish 6-3 2-6 6-4
1922 Irene Bowder Peacock (RSA) d. Eleanor Rose 6-4 6-4
1923 M. Best d. Mrs P. Wilkin 6-2 6-1
1924 Mrs P. Wilkin d. Davina Gordon 6-1 6-1
1925 Joan Ridley d. Mrs B.H. Wilkin 6-3 6-2
1926 Joan Ridley d. Mary Cambridge 6-4 6-2
1927 Eleanor Rose d. Joan Ridley 6-2 2-6 7-5
1928 Eleanor Rose d. Sybil Johnson 6-0 6-1
1929 Eleanor Rose d. Joan Marshall 11-9 3-6 6-2
1930 Billie Yorke d. D. Sloane-Stanley 6-2 6-4
1931 Billie Yorke d. E. Weakley 6-1 6-1
1932 Jean Saunders d. Billie Yorke 7-5 6-8 6-4
1933 Patricia Brazier d. Gladys Southwell 3-6 6-4 9-7
1934 Sheila Chuter d. Joan Marshall 6-3 6-2
1935 Gladys Southwell d. Sheila Chuter 7-5 6-2
1936 Gladys Southwell d. Nina Brown 6-4 6-2
1937 Gladys Southwell d. Nina Brown 6-2 8-6
1938 Elsie Goldsack Pittman d. Alexandra Ostrich McKelvie 9-7 2-6 6-1
1939 Valerie Scott d. Kay Stammers 6-0 5-7 7-5
1940-45 not held due to World War Two
1946 [Frinton-on-Sea] Jean Nicoll Bostock d. Kay Stammers Menzies 4-6 6-3 6-2
1947 Jean Nicoll Bostock d. Gem Hoahing 6-1 6-1
1948 Jean Nicoll Bostock d. Natalia Zinovieff 6-2 6-1
1949 Patricia Canning Todd (USA) d. Molly Lincoln Blair 6-2 6-2
1950 Patricia Canning Todd (USA) d. Betty Wilford 6-1 6-0
1951 Althea Gibson (USA) d. Arvila McGuire (USA) 6-0 6-2
1952 Jean Bridger Walker-Smith d. Jean Quertier Rinkel 7-5 6-3
1953 Joan Scott (RSA) d. Betty Wilford Dawes 6-2 6-0
1954 Anne Shilcock d. Judy Burke (NZ) 6-3 6-3
1955 Beryl Penrose (Aus) d. Mary Carter (Aus) 8-6 4-6 6-3
1956 Anne Shilcock d. Margaret O'Donnell 6-4 6-2
1957 Ruia Morrison (NZ) d. Heather Redwood Robson (NZ) 3-6 6-2 7-5
1958 Christine Truman d. Anne Shilcock 6-3 7-5
1959 Shirley Bloomer Brasher d. Patricia Hird 7-5 1-6 6-3
1960 Deidre Catt d. Patricia Hird 6-2 6-4
1961 Patricia Hird d. Caroline Yates-Bell 6-2 6-3
1962 Jan Lehane (Aus) d. Robyn Ebbern (Aus) 6-3 6-2
1963 Deidre Catt d. Christine Truman 7-5 7-5
1964 Deidre Catt d. Carole Rosser 8-6 6-4
1965 Lesley Turner (Aus) d. Robin Blakelock Lloyd 6-4 6-3
1966 Judy Tegart (Aus) d. Nell Truman 6-2 6-0
1967 Ann Haydon Jones d. Gail Sherriff (Aus) 6-0 6-2
1968 Robin Blackelock Lloyd d. Nell Truman 6-3 8-6
1969 Margaret Smith Court (Aus) d. Patricia Walkden (RSA) 6-2 4-6 6-4
1970 Margaret Smith Court (Aus) d. Ann Haydon Jones 2-6 7-5 6-2
1971 Kerry Harris (Aus) d. Helen Gourlay (Aus) 6-2 6-4
1972 Lindsay Beaven d. Cherry Panton 6-2 6-0
1973 Corinne Molesworth d. Greer Stevens (RSA) 7-5 8-6
1974 Corinne Molesworth d. Beverley Vercoe (NZ) 7-6 6-4
1975 Annette Coe d. Belinda Thompson 6-3 6-4
1976 Corinne Molesworth d. Jo Durie 6-4 9-8
1977 Ann Haydon Jones d. Debra Parker 6-3 7-5
1978 Corinne Molesworth d. Ann Haydon Jones 6-3 7-6
1979 Corinne Molesworth d. Annette Coe 6-2 6-4
1980 Denise Taylor led Elinore Lightbody 6-3 4-2 when rain interrupted play; the final was then divided
1981 Joy Tacon (Hkg) d. Debbie Stewart, walkover
1982 Rina Einy d. Lorrayne Gracie 6-0 6-0
1983 Bernadette Randall (Aus) d. Vicki Marler (Aus) 6-2 6-3
Tournament discontinued.
-----

A contribution by Newmark401

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Essex County Club Invitational, Manchester, Massachusetts, Usa (Grass)

(incomplete roll)

1925 Helen Wills d. Mary K. Browne 6-2 6-1
1926 Elizabeth Ryan d. Eleanor Goss 6-0 6-3
1927 Helen Wills d. Helen Jacobs 6-1 6-2
1928 Helen Wills d. Edith Cross 6-1 6-3
1929 Edith Cross d. Mary Greef 3-6 6-4 6-2
1930 Marjorie Morrill d. Marjorie Gladman 6-1 6-2
1931 Helen Wills Moody d. Anna McCune Harper 6-0 6-1
1932 Marjorie Morrill Painter d. Josephine Cruickshank 9-7 8-6
1933 Alice Marble d. Carolin Babcock 7-5 6-3
1934 Jane Sharp d. (Marjorie Morrill?) Painter 6-4 6-3
1935 Ethel Burkhardt Arnold d. Sarah Palfrey Fabyan 6-4 6-4
1936 Helen Jacobs d. Alice Marble 6-3 0-6 6-4
1937 Dorothy Andrus d. Sylvia Jung Henrotin (Fra) 6-4 6-4 *
1938 Alice Marble d. Nancye Wynne (Aus) 6-3 6-1
1939 Alice Marble d. Valerie Scott (GB) 6-1 6-2
1940 Alice Marble d. Pauline Betz 6-2 6-2
1941 Margaret Osborne d. Helen Bernhard 6-4 6-3
1942 Louise Brough d. Pauline Betz 6-3 1-6 6-3
1943-45 not held
1946 Mary Arnold Prentiss d. Virginia Wolfenden Kovacs 6-4 6-4
1947 Barbara Krase d. Helen Pedersen Rihbany 7-5 7-5
1948 Doris Hart d. Helen Pedersen Rihbany 6-1 6-2
1949 Margaret Osborne duPont d. Doris Hart 3-6 6-4 6-3
1950 Margaret Osborne duPont d. Beverly Baker 6-3 6-0
1951 Doris Hart d. Shirley Fry 6-3 6-3
1952 Maureen Connolly d. Louise Brough 4-6 6-0 6-3
1953 Maureen Connolly d. Shirley Fry 7-5 6-0
1954 Betty Rosenquest Pratt d. Barbara Scofield Davidson 7-5 2-6 6-1
1955 Shirley Fry d. Doris Hart 7-5 3-6 6-2
1956 Shirley Fry d. Louise Brough 6-4 4-6 6-2
1957 Althea Gibson d. Louise Brough 9-7 6-4
1958 Dottie Head Knode d. Mary Ann Mitchell 6-3 6-0
1959 Angela Mortimer (GB) d. Barbara Green Weigandt 6-3 3-6 6-3
1960 Ann Haydon (GB) d. Darlene Hard 6-3 2-6 6-1
1961 Darlene Hard d. Edda Buding (Frg) 6-4 6-2
1962 Margaret Smith (Aus) d. Maria Bueno (Bra) 6-1 6-4
1963 Margaret Smith (Aus) d. Maria Bueno (Bra) 6-4 11-9
1964 Billie Jean Moffitt d. Karen Hantze Susman 6-4 4-6 11-9
1965 Billie Jean Moffitt d. Carol Hanks Aucamp 6-3 10-8
1966 Maria Bueno (Bra) d. Francoise Durr (Fra) 6-4 6-8 6-1
1967 Billie Jean Moffitt King d. Kerry Melville (Aus) 8-6 6-1
1968 Maria Bueno (Bra) d. Margaret Smith Court (Aus) 7-5 3-6 6-3


* the final was played the next year, during the tournament 1938
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #32 (Edited)
E 4
***

Estonian Championships


Usually held in mid-summer, most likely always outdoors on clay courts in the capital, Tallinn.

1920 Ilse Grünberg
1921 Elli Orgussaar
1922 Salme Redlich (Ger)
1923 Ilse Grünberg Hesse
1924 Ilse Grünberg Hesse
1925 Ilse Grünberg Hesse
1926 Ilse Grünberg Hesse
1927 Ilse Grünberg Hesse
1928 Ilse Grünberg Hesse
1929 Elisabeth Bagh
1930 Elisabeth Bagh
1931 not held
1932 Veera Nõmmik
1933 Veera Nõmmik
1934 Veera Nõmmik
1935 Veera Nõmmik
1936 Veera Nõmmik
1937 Antonina Bagh
1938 Veera Nõmmik
1939 Veera Nõmmik
1940 Veera Nõmmik b. Ella Tikenberg
1941 not held
1942 Veera Nõmmik b. Ella Tikenberg
1943-44 not held
1945 Paula Prass d. Aino Utso
1946 Iida Lellep d. Ilme Peebo
1947 Iida Lellep d. Benita Kerman
1948 Iida Lellep d. Aleksandra Ivanova
1949 Aleksandra Ivanova d. Iida Lellep
1950 Iida Lellep d. Aino Utso
1951 Iida Lellep d. Aino Utso
1952 Velve Tamm d. Taivi Väli
1953 Taivi Väli d. Aino Utso
1954 Velve Tamm d. Talvi Märja
1955 Talvi Märja d. Velve Tamm
1956 Velve Tamm d. Helgi Ustav
1957 Helgi Ustav d. Lia Steinberg
1958 Maila Tõruke d. Virve Kottav
1959 Helgi Ustav d. Ann Puudist
1960 Inna Häling d. Virve Kottav
1961 Maria Kull d. Velve Tamm
1962 Tiiu Kivi d. Velve Tamm
1963 Tiiu Kivi d. Maria Kull
1964 Tiiu Kivi d. Maria Kull
1965 Tiiu Soome d. Eva Kärmas
1966 Eva Kärmas d. Tiiu Soome Simson
1967 Tiiu Kivi d. Tiiu Soome Simson
1968 Tiiu Kivi d. Liidia Sinkevitš
1969 Liidia Sinkevitš d. Aita Kree
1970 Maria Kull d. Tiiu Kivi Parmas
1971 Tiiu Soome Simson d. Maria Kull
1972 Liidia Sinkevitš d. Maria Kull
1973 Liidia Sinkevitš d. Tiiu Kivi Parmas
1974 Tiiu Kivi Parmas d. Liidia Sinkevitš
1975 Liidia Sinkevitš d. Tiiu Kivi Parmas
1976 Tiiu Kivi Parmas d. Liidia Sinkevitš
1977 Liidia Nurme d. Tiiu Kivi Parmas
1978 Tiiu Kivi Parmas d. Katrin Alvin
1979 Elena Lapimaa d. Tiiu Kivi Parmas
1980 Elena Lapimaa d. Liidia Nurme
1981 Liidia Nurme d. Elina Lapimaa
1982 Katrin Alvin d. Elina Lapimaa
1983 probably not held
1984 Kaja Kõnd d. Merike Steinberg
1985 Kaja Kõnd d. Merike Steinberg
1986 Marge Laast d. Kaja Kõnd
1987 probably not held
1988 Piret Ilves d. Merike Steinberg
1989 Helen Holter d. Kaja Kõnd
1990 Helen Holter d. Kaja Kõnd
1991 Marje Redel d. Ilona Polkajova
1992 Kaja Kõnd d. Helen Holter 6-2 7-6
1993 Kaja Kõnd d. Helina Lill
1994 Helen Holter d. Helina Lill
1995 Helen Holter d. Helina Lill
1996 Helen Holter d. Liina Suurvarik
1997 Helen Holter d. Sandra Kvelstein
1998 Helen Holter d. Liina Suurvarik
1999 Kaia Kanepi d. Liina Suurvarik 6-4 6-1
2000 Kaia Kanepi d. Piret Ilves 6-0 6-0
2001 Piret Ilves d. Julia Matojan 6-4 6-3
2002 Margit Rüütel d. Ilona Poljakova 6-2 1-6 6-2
2003 Margit Rüütel d. Ilona Poljakova
2004 Margit Rüütel d. Gajane Vage
2005 Jekaterina Jeritševa d. Julia Matojan 6-4 2-6 6-2
2006 Margit Rüütel d. Anett Schutting 6-0 6-0
2007 Kaia Kanepi d. Maret Ani 6-2 6-2
2008 Margit Rüütel d. Anett Schutting 6-0 6-3
2009 Anett Kontaveit d. Julia Matojan 6-3 6-1
2010 Anett Kontaveit d. Margit Rüütel 6-1 2-6 6-3
2011 Tatjana Vorobjova d. Kadi Ilves 6-3 6-2
2012 Eva Paalma d. Erika Hendsel 6-2 6-2
2013 Eva Paalma d. Tatjana Vorobjova 6-3 6-2
2014 Anett Kontaveit d. Eva Paalma 6-2 6-1
2015 Maria Lota Kaul d. Eva Paalma 6-2 6-1
2016 Maria Lota Kaul d. Liina Suurvarik 6-1 7-5
2017 Sofiya Chekhlystova d. Maria Lota Kaul 5-7 6-2 6-4
2018 Katrin Saar d. Elena Malõgina 7-5 7-5
2019 Katrin Saar d. Valeria Gorlats 6-3 1-6 6-2


Created by Newmark401 from information provided by Meelis.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Estoril SEE Portugal Championships

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Etretat, France (Clay)

Usually held in the late summer.

(incomplete roll)

1895 Rita Garet d. Mme Wallet 6-2 6-2
1896 Mme Taunton-Collins d. Mlle Kahn 6-1 6-0
1897 Elsie Renault d. Miss Ellis 6-0 6-1
1898 Miss Elgood d. Miss Maclean 6-3 6-0

1903 Mme A. Magnus d. Miss Carrew-Hunt (GB) [score?]
1904 Mrs Galloway (GB) d. Mrs Moritz, walkover

1907 E.L.Bosworth (GB) d. Lucienne Tschaggeny (Bel) 6-0 6-1

1910 Virginia MacVeagh (US) d. Marie Engrand Danet 7-5 6-2

1913 Marie Engrand Danet d. Marthe Trasenster Dupont (Bel) 6-3 6-1

1920 Jeanne Baudry Vaussard d. Marie Engrand Danet ??
1921 Sylvia Jung
1922 Germaine Bourgeois Pigueron d. Marie Engrand Danet 6-2 6-2
1923 Sylvia Jung Lafaurie d. Yvonne Bourgeois 6-4 2-6 6-0
1924 Sylvia Jung Lafaurie d. Marie Engrand Danet 6-3 6-2
1925 Nicole Desclercs d. Yvonne Bourgeois 6-2 8-6
1926 Sylvia Jung Lafaurie d. Yvonne Bourgeois 6-3 3-6 6-0
1927 Sylvia Jung Lafaurie d. Yvonne Bourgeois 6-3 6-2
1928 Sylvia Jung Lafaurie d. Simone Barbier 6-3 6-4
1929 Sylvia Jung Lafaurie d. Arlette Neufeld 4-6 7-5 6-2
1930 Arlette Neufeld d. Sylvia Jung Henrotin 6-1 6-3
1931 Arlette Neufeld d. Edith Belliard 6-0 4-6 6-2


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

European Amateur Championships

The short-lived European Amateur Championships tournament was usually held in early August, although the first edition was held in mid-September. In most years it attracted some of the top players, mainly from Eastern Bloc/Soviet countries. This is not surprising, given that the tournament was held in Communist countries for all but five years of its existence.

1969 [Torino, Ita] Vlasta Kodesova Vopickova (Tch) d. Marie Neumannova (Tch) 6-4 6-3
1970 [Sofia, Bul] Olga Morozova (USSR) d. Katalin Borka (Hun) 6-4 6-2
1971 [Esch, Lux] Olga Morozova (USSR) d. Evgenia Biryukova (USSR) 6-1 6-4
1972 [Budapest, Hun] Marina Kroshina (USSR) d. Olga Morozova (USSR) 1-6 6-2 6-2
1973 [Pescara, Ita] Olga Morozova (USSR) d. Eva Szabo (Hun) 6-0 1-6 9-7
1974 [Wroclaw, Pol] Martina Navratilova (Tch) d. Marina Kroshina (USSR) 7-9 6-3 6-2
1975 [Vienna, Aut] Renata Tomanova (Tch) d. Regina Marsikova (Tch) 6-4 5-7 6-3
1976 [Prerov, Tch] Mima Jausovec (You) d. Natalia Chmyreva (USSR) 3-6 6-2 7-5
1977 [Maribor, You] Marina Kroshina (USSR) d. Yelena Gorina Granaturova (USSR) 6-1 2-6 6-3
1978 [Brasov, Rom] Virginia Ruzici d. Renata Tomanova (Tch) 6-4 6-2
1979 [Sopot, Pol] Olga Morozova (USSR) d. Hana Mandlikova (Tch) 4-6 7-6 6-3
1980 [Belgrade, You] Elena Eliseenko (USSR) d. Olga Zaitseva (USSR) 6-1 6-1
1981 [Athens, Gre] Elena Eliseenko (USSR) d. Natalia Borodina (USSR) 4-6 6-1 6-3
1982 [Nyiregyhaza, Hun] Natalia Borodina (USSR) d. Yulia Salnikova (USSR) 6-2 6-2
1983 [Jurmala, Lat] Larisa Savchenko (USSR) d. Svetlana Cherneva (USSR) 6-2 3-6 6-3
Tournament discontinued
-----

From an original contribution by AndyT; expanded by Newmark401.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Evian-les-Bains, France (Clay)

(incomplete roll)

1908 Aurea Farrington Edgington (GB) d. Elsie Lane (GB) 6-0 4-6 6-4
1909 Aurea Farrington Edgington (GB) d. Miss Maidment 6-1 6-1
1910 Aurea Farrington Edgington (GB) d. Mildred Brooksmith (GB) 14-12 6-1 as "Savoie Championships"
1911 Blanche Duddell Colston (GB) d. Mrs L. Clery (GBR) 3-6 6-1 6-2

1922 Mme Vuillermet d. A. Pollard (GB) 4-6 9-7 8-6
1923 Marcelle Septier Balas d. Madeline Fisher O'Neill (GB) 6-3 6-2 as "Savoie Championships"
1924 (Aug) Sylvia Jung Lafaurie d. Marie Engrand Danet 6-3 6-2
1924 (Sep) Aimée Cochet d. Germaine Charnelet 8-6 2-6 6-2 as "Savoie Championships"
1925 Aimée Cochet d. Jeanne Maurel 6-3 6-3
1926 Jeanne Baudry Vaussard d. Aimée Cochet 6-0 6-0 as "Savoie Championships"
1927 Aimée Cochet Charpenel d. Daisy Speranza Wyns 6-3 7-5
1928 Mme Taunay (Net) d. Germaine Charnelet 6-1 6-4
1929 Ida Adamoff d. Aimée Cochet Charpenel 6-0 3-0 ret. as "Savoie Championships"
1930 Ida Adamoff d. Rosie Berthet 6-3 6-4
1931 Ida Adamoff and Lolette Payot (Sui) divided the title
1932 Simone Passemard Mathieu d. Lolette Payot (Sui) 6-4 6-3

1938 Frl Holubova (Tch) d. Mme Brouillet 6-3 6-4
1939 Mlle Brouillet d. Mlle Larcher 4-6 6-2 6-3

1955 Josefa de Riba (Esp) d. Myrtil Brunerius Dubois 4-6 6-0 6-3
1956 Joan Curry (GB) d. N. Matton 6-2 6-1

1960 Norma Marsh (Aus) d. Jacqueline Rees-Lewis 6-3 6-1
1961 Rosie Reyes Darmon d. Pilar Barril (Esp) 6-2 7-5
1962 Chantal Langanay d. Ruth Nathan Kaufmann (Sui) 3-6 6-3 6-2
1963 Mrs. Simon-Gremillet d. Toffier 3-6 6-1 6-2
1964 Michelle Lombard d. E. Simon 6-4 6-4
1965 Jill Blackman d. Faye Toyne 7-5 6-2
1966 Faye Toyne (Aus) d. Vivianne Dennis (GB) 6-3 6-2
1967 Faye Toyne (Aus) d. (Caroline?) Langsford 6-2 6-4
1968 Faye Toyne (Aus) d. Carol Sherriff (Aus) 6-2 5-7 6-1


A contribution by Newmark401 and Jimbo

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Exmouth, Devon, England (Grass)

Inaugurated in 1881, the Exmouth tournament was one of the earliest English tournaments to feature a women's singles event. Exmouth is a port town situated at the mouth of the river Exe in the eastern part of the county of Devon, in south-west England.
[HO] means that the event was handicap only.

(incomplete roll)

1881 Lilian Cole d. Eveline Belfield 6-0 6-0
1882 Lilian Cole d. Charlotte Taylor 6-4 6-2
1883 Maud Watson d. Lilian Cole 6-4 6-2
1884 Maud Watson d. Agnes Watts 6-1 7-5 6-3
1885 not held
1886 Maud Watson d. Blanche Bingley 7-5 0-6 6-3
1887 Blanche Bingley Hillyard d. Maud Watson 6-4 6-4
1888 Blanche Bingley Hillyard d. Constance Bryan 6-3 6-1
1889 Katharine Hole d. Lilian Cole Pine-Coffin 2-6 7-5 6-4
1890 Lilian Cole Pine-Coffin d. Katharine Hole 6-1 5-7 6-4
1891 Edith Austin d. Lilian Cole Pine-Coffin 6-3 9-7
1892 Lilian Cole Pine-Coffin d. Constance Bryan 8-6 4-6 6-2
1893 Lilian Cole Pine-Coffin d. Constance Bryan 6-4 6-2
1894 Lilian Cole Pine-Coffin d. Helen Jackson 6-2 6-3
1895 Helen Jackson d. Jane Corder 6-0 3-6 6-3
1896 not held
1897 Violet Pinckney d. Elsie Pinckney, walkover
1898 Ellen Thynne d. Edith Riseley 9-11 6-3 8-6
1899 Edith Riseley or Phoebe Riseley Hausburg d. Winifred Longhurst 6-3 2-6 6-3

1901 Mrs Thompson d. Amy Mooijaart 6-1 6-1 [HO]

1903 D. Compton-Lundie d. Miss Brown 6-3 6-4

1907 Aurea Farrington d. Miss McDonald 6-0 6-0

1909 Joan Retallack d. (Margaret Compton-Lundie?) Snowden 6-1 5-5 retired
1910 M. Fergus d. Lois Putman Hawker 6-3 2-6 6-4
1911 Winifred Longhurst d. Phyllis Carr 6-3 6-3
1912 Joan Retallack d. M. Leacroft 5-1 retired
1913 Phyllis Carr Satterthwaite d. Madeline Fisher O’Neill 6-4 6-4
1914 Phyllis Carr Satterthwaite d. E. White 6-0 6-0
1915-19 not held due to World War One
1920 Phyllis Carr Satterthwaite d. M. Aplin 6-3 6-0
1921 Elizabeth Ryan (US) d. Mrs Hall 6-1 6-2
1922 E. Bristowe d. Mrs M.E. Stebbing 5-7 6-2 6-2
1923 Mrs Nelson-Smith d. Violet Pinckney 6-0 6-2
1924 Violet Pinckney d. M. Aplin 5-7 6-2 6-1
1925 Gwyneth Sterry d. M. Aplin 6-1 7-5
1926 Agnes Daniell Tuckey d. Gwyneth Sterry 6-3 6-4
1927 Violet Chamberlain d. M. Aplin 6-2 7-5
1928 Violet Chamberlain d. Margaret McKane Stocks 6-1 1-6 6-2
1929 Violet Chamberlain d. Jenny Sandison (Ind) 2-6 6-2 6-4
1930 Ermyntrude Harvey d. Joan Reid-Thomas Strawson 5-7 6-3 6-3
1931 Madge Slaney d. Ermyntrude Harvey 6-0 6-0
1932 Ermyntrude Harvey d. Andrée Lucas 6-2 6-1
1933 Ermyntrude Harvey d. Andrée Lucas 9-7 6-4
1934 Andrée Lucas d. Gethyn Harry 6-1 6-4
1935 Ermyntrude Harvey and Billie Yorke divided the title
1936 Phyllis Mudford King d. Ermyntrude Harvey 6-0 6-3
1937 Elsie Hamilton d. Ermyntrude Harvey 6-2 8-6
1938 Peggy Scriven d. Madge Slaney 6-2 6-3
1939 Elsie Hamilton d. Nancy Dickin Macpherson-Grant 6-4 7-5
1940-45 not held due to World War Two
1946 Joan Curry d. Hilary Stoodley-Morgan 6-2 6-2
1947 Joan Curry d. Joey Physick David 2-6 6-3 8-6
1948 Joey Physick David and Barbara Stampe Lance divided the title
1949 Viola White d. Joey Physick David 6-3 7-5
1950 Joan Curry d. Hilary Stoodley-Morgan 6-2 6-0
1951 Rosemary Bulleid d. Mrs H.R. Knight 6-3 6-3
1952 Dorothy Head (US) d. Elaine Watson 6-2 6-0
1953 Anita Lizana Ellis d. Jennifer Middleton 9-7 6-3
1954 Anita Lizana Ellis d. Hazel Austin Cheadle 11-9 5-7 6-1
1955 Sonia Cox (NZ) d. Penny Burrell 6-1 4-6 6-2
1956 Christine Truman d. Mrs J. Parker 6-1 6-1
1957 S. Porter d. Honor Durose 2-6 6-4 6-4
1958 Deidre Catt d. Sonia Cox (NZ) 7-5 1-6 6-2
1959 Elizabeth Starkie d. Pam Seaton Bocquet 6-3 6-3
1960 Carole Webb d. Frances Walton 6-2 6-3
1961 Margaret O'Donnell d. Carole Rosser 2-6 6-4 6-2
1962 Margaret Lee d. Margaret Cooper 6-4 6-1
1963 Robin Blakelock Lloyd d. Joyce Barclay 6-2 1-6 6-2
1964 Faye Toyne (Aus) d. Robin Blakelock Lloyd 6-3 6-4
1965 Robin Lesh d. Winnie Shaw 6-2 2-6 6-1
1966 Elizabeth Starkie d. Robin Blakelock Lloyd 6-1 6-2
1967 Corinne Molesworth d. Margaret Harris (Aus) 2-6 7-5 9-7
1968 Corinne Molesworth d. Marianne Brummer (RSA) 6-3 5-7 6-4
1969 Jill Cooper d. Rita Bentley 6-4 3-6 6-1
1970 Rita Bentley d. Nuala Dwyer 6-2 6-3
1971 Susan Alexander (Aus) d. Vicki Lancaster (Aus) 6-4 4-6 6-2

1973 Sue Barker d. Annette Coe 6-3 6-1
1974 Sue Barker d. Annette Coe 6-2 6-2
1975 Jana Simonova (Tch) d. Jo Durie 7-5 7-6


Major contribution by Newmark401
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #34 (Edited)
F 1
****

Falmouth, Cornwall, England (Grass)

(incomplete roll)

1892 Miss Boyd d. I. Foster [score?]

1894 Agatha Templeman d. Miss Boyd 6-4 6-4

1913 Phyllis Carr Satterthwaite d. Miss Wix 6-1 6-1

1919 Miss Hearn d. Mrs Nalder 6-0 8-6
1920 Phyllis Carr Satterthwaite d. Mrs Nelson Smith 6-0 6-0
1921 Phyllis Carr Satterthwaite d. Mrs F.L. Horsey 6-0 6-0
1922 Annie Wix Cobb d. Miss Frost 12-10 6-4
1923 Mrs G. Nalder d. Miss Nix 6-4 6-2
1924 Mrs Naylor d. Mrs Burns 2-6 6-1 6-2

1926 G. Tomblin d. Betty Corbin Uber 6-4 6-1
1927 Aimee Peppercorn Reckitt d. Mrs J. Naylor 6-4 6-3
1928 Gwen Sterry d. Madge Slaney 6-1 6-3
1929 Mrs Naylor d. Mrs Whatley 4-6 6-3 9-7
1930 Olga Webb d. Marion Phayre 7-5 6-4
1931 Olga Webb d. Marion Phayre 6-3 6-3
1932 Joan Strettel d. Marion Phayre 6-0 4-6 6-4
1933 Mrs E. Holloway d. N. Bull 6-2 6-3
1934 Norah Edes d. Mrs E. Holloway 6-3 6-2
1935 N. Hill d. Norah Edes 6-3 6-1
1936 Margot Stewart d. Norah Edes 6-1 6-1

1938 Margot Stewart d. Valerie Cooper 6-3 6-2
1939 Evelyn Dearman d. Viola White 6-2 7-5

1947 Viola White d. M. White 6-4 8-6
1948 Audrey Mothersole d. P. Wells 6-1 6-1
1949 Elaine Watson d. B. Rigano 0-6 7-5 6-0
1950 E. Ward d. Mrs Myers 6-4 1-6 6-1
1951 A. Margaret Carlisle d. Mrs P. Johns 6-4 3-6 6-4
1952 Laura Morgan d. Billie Woodgate 6-4 6-3
1953 Angela Buxton d. Gem Dore Gilbert 6-3 6-1
1954 Anita Lizana Ellis d. Jane Godfrey 6-1 6-1

1956 Joan Curry d. Mollie Govett 6-0 6-1
1957 A. Hardwick d. J. Grant 6-3 6-4
1958 M. Box d. Helen Tingley 6-1 6-3
1959 Mollie Govett d. M. Box 4-6 6-3 6-2
1960 M. Box d. P. Andrew 6-4 3-6 6-2

1962 M. Box d. S. Elliott 6-2 3-6 8-6
1963 Victoria Coombs d. M. Box 4-6 9-7 6-1
1964 Margaret Cooper d. M. Box 8-6 6-1
1965 M. Box d. P. Andrew 6-2 6-4
1966 Mrs N. Watkins d. E. Harvey 6-1 1-6 7-5

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Family Circle Cup, USA (Clay)

Held in Hilton Head Island, SC, in 1973 '74, and from '77 to 2000, in Amelia Island, FL, in '75 '76, in Charleston, SC, from 2001

1973 Rosie Casals d. Nancy Richey Gunter 3-6 6-1 7-5
1974 Chris Evert d. Kerry Melville (Aus) 6-1 6-3
1975 Chris Evert d. Martina Navratilova (Tch) 7-5 6-4
1976 Chris Evert d. Kerry Melville Reid (Aus) 6-2 6-2
1977 Chris Evert d. Billie Jean Moffitt King 6-0 6-1
1978 Chris Evert d. Kerry Melville Reid (Aus) 6-2 6-0
1979 Tracy Austin d. Kerry Melville Reid (Aus) 7-6 7-6
1980 Tracy Austin d. Regina Marsikova (Tch) 3-6 6-1 6-0
1981 Chris Evert Lloyd d. Pam Shriver 6-3 6-2
1982 Martina Navratilova d. Andrea Jaeger 6-4 6-2
1983 Martina Navratilova d. Tracy Austin 5-7 6-1 6-0
1984 Chris Evert Lloyd d. Claudia Kohde-Kilsch (Frg) 6-2 6-3
1985 Chris Evert Lloyd d. Gabriela Sabatini (Arg) 6-4 6-0
1986 Steffi Graf (Frg) d. Chris Evert Lloyd 6-4 7-5
1987 Steffi Graf (Frg) d. Manuela Maleeva (Bul) 6-2 4-6 6-3
1988 Martina Navratilova d. Gabriela Sabatini (Arg) 6-1 4-6 6-4
1989 Steffi Graf (Frg) d. Natasha Zvereva (USSR) 6-1 6-1
1990 Martina Navratilova d. Jennifer Capriati 6-2 6-4
1991 Gabriela Sabatini (Arg) d. Leila Meskhi (USSR) 6-1 6-1
1992 Gabriela Sabatini (Arg) d. Conchita Martinez (Esp) 6-1 6-4
1993 Steffi Graf (Ger) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 7-6 6-1
1994 Conchita Martinez (Esp) d. Natasha Zvereva (Blr) 6-4 6-0
1995 Conchita Martinez (Esp) d. Magdalena Maleeva (Bul) 6-1 6-1
1996 Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Barbara Paulus (Aut) 6-2 2-6 6-2
1997 Martina Hingis (Sui) d. Monica Seles 3-6 6-3 7-6
1998 Amanda Coetzer (RSA) d. Irina Spirlea (Rom) 6-3 6-4
1999 Martina Hingis (Sui) d. Anna Kournikova (Rus) 6-4 6-3
2000 Mary Pierce (Fra) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-1 6-0
2001 Jennifer Capriati d. Martina Hingis (Sui) 6-0 4-6 6-4
2002 Iva Majoli (Cro) d. Patty Schnyder (Sui) 7-6 6-4
2003 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Serena Williams 6-3 6-4
2004 Venus Williams d. Conchita Martinez (Esp) 2-6 6-2 6-1
2005 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Elena Dementieva (Rus) 7-5 6-4
2006 Nadia Petrova (Rus) d. Patty Schnyder (Sui) 6-3 4-6 6-1
2007 Jelena Jankovic (Srb) d. Dinara Safina (Rus) 6-2 6-2
2008 Serena Williams d. Vera Zvonareva (Rus) 6-4 3-6 6-3
2009 Sabine Lisicki (Ger) d. Caroline Wozniacki (Den) 6-2 6-4
2010 Samantha Stosur (Aus) d. Vera Zvonareva (Rus) 6-0 6-3
2011 Caroline Wozniacki (Den) d. Elena Vesnina (Rus) 6-2 6-3
2012 Serena Williams d. Lucie Safarova (Cze) 6-0 6-1
2013 Serena Williams d. Jelena Jankovic (Srb) 3-6 6-0 6-2
2014 Andrea Petkovic (Ger) d. Jana Cepelova (Svk) 7-5 6-2
2015 Angelique Kerber (Ger) d. Madison Keys 6-2 4-6 7-5
2016 Sloane Stephens d. Elena Vesnina (Rus) 7-6 6-2
2017 Daria Kasatkina (Rus) d. Jelena Ostapenko (Lat) 6-3 6-1
2018 Kiki Bertens (Net) d. Julia Goerges (Ger) 6-2 6-1
2019 Madison Keys d. Caroline Wozniacki (Den) 7-6 6-3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Federation Cup

Finals:

1963 (London, GB, Queen's Club, grass, June 20) USA d. Australia 2-1
Margaret Smith (Aus) d. Darlene Hard (USA) 6-3 6-0
Billie Jean Moffitt (USA) d. Lesley Turner (Aus) 5-7 6-0 6-3
Hard/Moffitt (USA) d. Smith/Turner (Aus) 6-3 11-13 6-3
1964 (Philadelphia, USA, Germantown Cricket Club, grass, Sep 5) Australia d. USA 2-1
Margaret Smith (Aus) d. Billie Jean Moffitt (USA) 6-2 6-3
Lesley Turner (Aus) d. Nancy Richey (USA) 7-5 6-1
Moffitt/Hantze Susman (USA) d. Smith/Turner (Aus) 4-6 7-5 6-1
1965 (Melbourne, Australia, Kooyong Club, grass, January 18) Australia d. USA 2-1
Lesley Turner (Aus) d. Carole Caldwell Graebner (USA) 6-3 2-6 6-3
Margaret Smith (Aus) d. Billie Jean Moffitt (USA) 6-4 8-6
Caldwell Graebner/Moffitt (USA) d. Smith/Judy Tegart (Aus) 7-5 4-6 6-4
1966 (Torino, Italy, Sporting Club, clay, May 15) USA d. West Germany 3-0
Julie Heldman (USA) d. Helga Niessen (Frg) 4-6 7-5 6-1
Billie Jean Moffitt King (USA) d. Edda Buding (Frg) 6-3 3-6 6-1
Caldwell Graebner/Moffitt King (USA) d. Edda Buding/Helga Schultze (Frg) 6-4 6-2
1967 (Berlin, Germany, Blau-Weiss TC, clay, June 11) USA d. Great Britain 2-0
Rosie Casals (USA) d. Virginia Wade (GB) 9-7 8-6
Billie Jean Moffitt King (USA) d. Ann Haydon Jones (GB) 6-3 6-4
Wade/Haydon Jones (GB) and Casals/Moffitt King (USA) 8-6 7-9 unfinished
1968 (Paris, France, Roland Garros, clay, May 21-26) Australia d. Netherlands 3-0
Kerry Melville (Aus) d. Marijke Jansen (Net) 4-6 7-5 6-3
Margaret Smith Court (Aus) d. Astrid Suurbeck (Net) 6-1 6-3
Melville/Smith Court (Aus) d. Suurbeck/Venneboer (Net) 6-3 6-8 7-5
1969 (Athens, Greece, TC, clay, May 25) USA d. Australia 2-1
Margaret Smith Court (Aus) d. Julie Heldman (USA) 6-1 8-6
Nancy Richey (USA) d. Kerry Melville (Aus) 6-4 6-3
Peaches Bartkowicz/Richey (USA) d. Smith Court/Judy Tegart (Aus) 6-4 6-4
1970 (Freiburg, W.Germany, TC, clay, May 24) Australia d. West Germany 3-0
Karen Krantzcke (Aus) d. Helga Schultze Hoesl (Frg) 6-2 6-3
Judy Tegart Dalton (Aus) d. Helga Niessen (Frg) 4-6 6-3 6-3
Krantzcke/Tegart Dalton (Aus) d. Niessen/Schultze Hoesl (Frg) 6-2 7-5
1971 (Perth, Australia, Royal King's Park TC, grass, 29 December 1970) Australia d. Great Britain 3-0
Evonne Goolagong (Aus) d. Virginia Wade (GB) 6-4 6-1
Margaret Smith Court (Aus) d. Ann Haydon Jones (GB) 6-8 6-3 6-3
Smith Court/Lesly Hunt (Aus) d. Wade/Winnie Shaw (GB) 6-4 6-4
1972 (Johannesburg, S.Africa, Ellis Park, hard, March 25) South Africa d. Great Britain 2-1
Virginia Wade (GB) d. Patricia Walkden (SA) 6-3 6-2
Brenda Kirk (SA) d. Winnie Shaw (GB) 4-6 7-5 6-0
Kirk/Walkden (SA) d. Wade/Joyce Barclay Williams (GB) 6-1 7-5
1973 (Bad Homburg, W.Germany, TC, clay, May 6) Australia d. South Africa 3-0
Evonne Goolagong (Aus) d. Patricia Walkden (SA) 6-0 6-2
Pat Coleman (Aus) d. Brenda Kirk (SA) 10-8 6-0
Goolagong/Janet Young (Aus) d. Kirk/Walkden (SA) 6-1 6-2
1974 (Napoli, Italy, TC, clay, May 13-19) Australia d. USA 2-1
Evonne Goolagong (Aus) d. Julie Heldman (USA) 6-1 7-5
Jeanne Evert (USA) d. Dianne Fromholtz (Aus) 2-6 7-5 6-4
Goolagong/Janet Young (Aus) d. Heldman/Sharon Walsh (USA) 7-5 8-6
1975 (Aix-en-Provence, France,Aixoise CC, clay, May 5-11) Czechoslovakia d. Australia 3-0
Renata Tomanova (Tch) d. Helen Gourlay (Aus) 6-4 6-2
Martina Navratilova (Tch) d. Evonne Goolagong (Aus) 6-3 6-4
Navratilova/Tomanova (Tch) d. Dianne Fromholtz/Gourlay (Aus) 6-3 6-1
1976 (Philadelphia, USA, The Spectrum, indoor, August 22-29) USA d. Australia 2-1
Kerry Melville Reid (Aus) d. Rosie Casals (USA) 1-6 6-3 7-5
Billie Jean Moffitt King (USA) d. Evonne Goolagong (Aus) 7-6 6-4
Casals/Moffitt King (USA) d. Goolagong/Melville Reid (Aus) 7-5 6-3
1977 (Eastbourne, GB, Devonshire Park, grass, June 13-18) USA d. Australia 2-1
Billie Jean Moffitt King (USA) d. Dianne Fromholtz (Aus) 6-1 2-6 6-2
Chris Evert (USA) d. Kerry Melville Reid (Aus) 7-5 6-3
Melville Reid/Wendy Turnbull (Aus) d. Rosie Casals/Evert (USA) 6-3 6-3
1978 (Melbourne, Australia, Kooyong Club, grass, Nov 27-Dec 3) USA d. Australia 2-1
Kerry Melville Reid (Aus) d. Tracy Austin (USA) 6-3 6-3
Chris Evert (USA) d. Wendy Turnbull (Aus) 3-6 6-1 6-1
Evert/Billie Jean Moffitt King (USA) d. Melville Reid/Turnbull (Aus) 4-6 6-1 6-4
1979 (Madrid, Spain, RSHE Club Campo, clay, Apr 30-May 6) USA d. Australia 3-0
Tracy Austin (USA) d. Kerry Melville Reid (Aus) 6-3 6-0
Chris Evert (USA) d. Dianne Fromholtz (Aus) 2-6 6-3 8-6
Rosie Casals/B.J. Moffitt King (USA) d. Melville Reid/Wendy Turnbull (Aus) 3-6 6-3 8-6
1980(Berlin, Germany, Rot-Weiss TC, clay, May 19-25) USA d. Australia 3-0
Chris Evert (USA) d. Dianne Fromholtz (Aus) 4-6 6-1 6-1
Tracy Austin (USA) d. Wendy Turnbull (Aus) 6-3 6-2
Rosie Casals/Kathy Jordan (USA) d. Fromholtz/Susan Leo (Aus) 2-6 6-4 6-4
1981 (Tokyo, Japan, Tamagawa en Racquet Club, clay, Nov 9-15) USA d. Great Britain 3-0
Andrea Jaeger (USA) d. Virginia Wade (GB) 6-3 6-1
Chris Evert (USA) d. Sue Barker (GB) 6-2 6-1
Rosie Casals/Kathy Jordan (USA) d. Wade/Jo Durie (GB) 6-4 7-5
1982 (Santa Clara, USA, Decathlon Club, hard, July 19-25) USA d. West Germany 3-0
Chris Evert (USA) d. Claudia Kohde-Kilsch (Frg) 2-6 6-1 6-3
Martina Navratilova (USA) d. Bettina Bunge (Frg) 6-4 6-4
Evert/Navratilova (USA) d. Bunge/Kohde-Kilsch (Frg) 3-6 6-1 6-2
1983 (Zurich, Switzerland, Albisguetli TC, clay, July 17-24) Czechoslovakia d. West Germany 2-1
Helena Sukova (Tch) d. Claudia Kohde-Kilsch (Frg) 6-4 2-6 6-2
Hana Mandlikova (Tch) d. Bettina Bunge (Frg) 6-2 3-0 ret.
Kohde-Kilsch/Eva Pfaff (Frg) d. Iva Budarova/Marcela Skuherska (Tch) 3-6 6-2 6-1
1984 (Sao Paulo, Brazil, Pinheiros Sports Club, clay, July 15-22) Czechoslovakia d. Australia 2-1
Anne Minter (Aus) d. Helena Sukova (Tch) 7-5 7-5
Hana Mandlikova (Tch) d. Liz Sayers (Aus) 6-1 6-0
Mandlikova/Sukova (Tch) d. Sayers/Wendy Turnbull (Aus) 6-2 6-2
1985 (Nagoya, Japan, Green TC, hard, October 6-14) Czechoslovakia d. USA 2-1
Helena Sukova (Tch) d. Elise Burgin (USA) 6-3 6-7 6-4
Hana Mandlikova (Tch) d. Kathy Jordan (USA) 7-5 6-1
Burgin/Sharon Walsh Pete (USA) d. Andrea Holikova/Regina Marsikova (Tch) 6-2 6-3
1986 (Prague, Czechoslovakia, Stavnice Stadium, clay, July 20-27) USA d. Czechoslovakia 3-0
Chris Evert (USA) d. Helena Sukova (Tch) 7-5 7-6
Martina Navratilova (USA) d. Hana Mandlikova (Tch) 7-5 6-1
Navratilova/Pam Shriver (USA) d. Mandlikova/Sukova (Tch) 6-4 6-2
1987 (Vancouver, Canada, Hollyburn CC, hard, July 26-Aug 2) West Germany d. USA 2-1
Pam Shriver (USA) d. Claudia Kohde-Kilsch (Frg) 6-0 7-6
Steffi Graf (Frg) d. Chris Evert (USA) 6-2 6-1
Graf/Kohde-Kilsch (Frg) d. Evert/Shriver (USA) 1-6 7-5 6-4
1988 (Melbourne, Australia, Flinders Park, hard, Dec 4-11) Czechoslovakia d. USSR 2-1
Radomira Zrubakova (Tch) d. Larisa Savchenko (USSR) 6-1 7-6
Helena Sukova (Tch) d. Natasha Zvereva (USSR) 6-3 6-4
Savchenko/Zvereva (USSR) d. Jana Novotna/Jana Pospisilova (Tch) 7-6 7-5
1989 (Tokyo, Japan, Ariake Forest Park, hard, October 1-9) USA d. Spain 3-0
Chris Evert (USA) d. Conchita Martinez (Esp) 6-3 6-2
Martina Navratilova (USA) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 0-6 6-3 6-4
Zina Garrison/Pam Shriver (USA) d. Martinez/Sanchez-Vicario (Esp) 7-5 6-1
1990 (Atlanta, USA, Peachtree W.O.T, hard, July 21-29) USA d. USSR 2-1
Jennifer Capriati (USA) d. Leila Meskhi (USSR) 7-6 6-2
Natasha Zvereva (USSR) d. Zina Garrison (USA) 4-6 6-3 6-3
Gigi Fernandez/Garrison (USA) d. Larisa Savchenko/Zvereva (USSR) 6-4 6-3
1991 (Nottingham, GB, T.Centre, hard, July 28) Spain d. USA 2-1
Jennifer Capriati (USA) d. Conchita Martinez (Esp) 4-6 7-6 6-1
Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Mary Joe Fernandez (USA) 6-3 6-4
Martinez/Sanchez-Vicario (Esp) d. Gigi Fernandez/Zina Garrison (USA) 3-6 6-1 6-1
1992 (Frankfurt, Germany, Waldstation TC, clay, July 19) Germany d. Spain 2-1
Anke Huber (Ger) d. Conchita Martinez (Esp) 6-3 6-7 6-1
Steffi Graf (Ger) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-4 6-2
Martinez/Sanchez-Vicario (Esp) d. Huber/Barbara Rittner (Ger) 6-1 6-2
1993 (Frankfurt, Germany, Waldstation TC, clay, July 25) Spain d. Australia 3-0
Conchita Martinez (Esp) d. Michelle Jaggard Lai 6-0 6-2
Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Nicole Provis 6-2 6-3
Martinez/Sanchez-Vicario (Esp) d. Liz Sayers Smylie/Rennae Stubbs (Aus) 3-6 6-1 6-3
1994 (Frankfurt, Germany, Waldstation TC, clay, July 24) Spain d. USA 3-0
Conchita Martinez (Esp) d. Mary Joe Fernandez (USA) 6-2 6-2
Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Lindsay Davenport (USA) 6-2 6-1
Martinez/Sanchez-Vicario (Esp) d. Gigi Fernandez/Mary Joe Fernandez (USA) 6-3 6-4
1995 (Valencia, Spain, TC, clay, November 25-26) Spain d. USA 3-2
Conchita Martinez (Esp) d. Chanda Rubin (USA) 7-5 7-6
Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Mary Joe Fernandez (USA) 6-3 6-2
Martinez (Esp) d. Mary Joe Fernandez (USA) 6-3 6-4
Rubin (USA) d. Sanchez-Vicario (Esp) 1-6 6-4 6-4
Lindsay Davenport/Gigi Fernandez (USA) d. Virginia Ruano-Pascual/Maria Sanchez-Lorenzo (Esp) 6-3 7-6
1996 (Atlantic City, USA, Convention Centre, indoor, Sep 28-29) USA d. Spain 5-0
Monica Seles (USA) d. Conchita Martinez (Esp) 6-2 6-4
Lindsay Davenport (USA) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 7-5 6-1
Seles (USA) d. Sanchez-Vicario (Esp) 3-6 6-3 6-1
Davenport (USA) d. Gala Leon-Garcia (Esp) 7-5 6-2
Mary Joe Fernandez/Linda Harvey-Wild (USA) d. Leon-Garcia/Virginia Ruano-Pascual (Esp) 6-1 6-4
1997 ('s-Hertogenbosch, Netherlands, Brabant Hall, indoor, October 4-5) France d. Netherlands 4-1
Sadrine Testud (Fra) d. Brenda Schultz McCarthy (Net) 6-4 4-6 6-3
Mary Pierce (Fra) d. Miriam Oremans (Net) 6-4 6-1
Schultz McCarthy (Net) d. Pierce (Fra) 4-6 6-3 6-4
Testud (Fra) d. Oremans (Net) 0-6 6-3 6-3
Alexandra Fusai/Nathalie Tauziat (Fra) d. Manon Bollegraf/Caroline Vis (Net) 6-3 6-4
1998 (Geneva, Switzerland, Palexpo Hall, indoor, Sep 19-20) Spain d. Switzerland 3-2
Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Patty Schnyder (Swi) 6-2 3-6 6-2
Martina Hingis (Swi) d. Conchita Martinez (Esp) 6-4 6-4
Hingis (Swi) d. Sanchez-Vicario (Esp) 7-6 6-3
Martinez (Esp) d. Schnyder (Swi) 6-3 2-6 9-7
Martinez/Sanchez-Vicario (Esp) d. Hingis/Schnyder (Swi) 6-0 6-2
1999 (Stanford, USA, Taube T.Stadium, hard, September 18-19) USA d. Russia 4-1
Venus Williams (USA) d. Elena Likhovtseva (Rus) 6-3 6-4
Lindsay Davenport (USA) d. Elena Dementieva (Rus) 6-4 6-0
Davenport (USA) d. Likhovtseva (Rus) 6-4 6-4
Dementieva (Rus) d. Venus Williams (USA) 1-6 6-3 7-6
Serena Williams/Venus Williams (USA) d. Dementieva/Elena Makarova (Rus) 6-2 6-1
2000 (Las Vegas, USA, Mandalay Bay Events Center, indoor, November 24-25) USA d. Spain 5-0
Monica Seles (USA) d. Conchita Martinez (Esp) 6-2 6-3
Lindsay Davenport (USA) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-2 1-6 6-3
Davenport (USA) d. Martinez (Esp) 6-1 6-2
Jennifer Capriati (USA) d. Sanchez-Vicario (Esp) 6-2 1-0 ret.
Capriati/Lisa Raymond (USA) d. Virginia Ruano-Pascual/Magui Serna (Esp) 4-6 6-4 6-2
2001 (Madrid, Spain, Parque Ferial Juan Carlos I, clay indoor, November 11) Belgium d. Russia 2-1
Justine Henin (Bel) d. Nadia Petrova (Rus) 6-0 6-3
Kim Clijsters (Bel) d. Elena Dementieva (Rus) 6-0 6-4
Elena Likhovtseva/Petrova (Rus) d. Els Callens/Laurence Courtois (Bel) 7-5 7-6
2002 (Gran Canaria, Spain, Palacio de Congresos de Maspalomas, indoor, Nov 2-3) Slovak Republic d. Spain 3-1
Conchita Martinez (Esp) d. Janette Husarova (Svk) 6-4 7-6
Daniela Hantuchova (Svk) d. Magui Serna (Esp) 6-2 6-1
Hantuchova (Svk) d. Martinez (Esp) 6-7 7-5 6-4
Husarova (Svk) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-0 6-2
2003 (Moscow, Russia, Olympic Stadium, indoor, November 22-23) France d. USA 4-1
Amélie Mauresmo (Fra) d. Lisa Raymond (USA) 6-4 6-3
Mary Pierce (Fra) d. Meghann Shaughnessy (USA) 6-3 3-6 8-6
Mauresmo (Fra) d. Shaughnessy (USA) 6-2 6-1
Emilie Loit (Fra) d. Alexandra Stevenson (USA) 6-4 6-2
Martina Navratilova/Raymond (USA) d. Loit/Stephanie Cohen-Aloro (Fra) 6-4 6-0
2004 (Moscow, Russia, Ice Stadium Krylatskoe, indoor, Nov 27-28) Russia d. France 3-2
Nathalie Dechy (Fra) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 3-6 7-6 8-6
Anastasia Myskina (Rus) d. Tatiana Golovin (Fra) 6-4 7-6
Myskina (Rus) d. Dechy (Fra) 6-3 6-4
Golovin (Fra) d. Kuznetsova (Rus) 6-4 6-1
Myskina/Vera Zvonareva (Rus) d. Marion Bartoli/Emilie Loit (Fra) 7-6 7-5
2005 (Paris, France, Roland Garros, clay, September 17-18) Russia d. France 3-2
Elena Dementieva (Rus) d. Mary Pierce (Fra) 7-6 2-6 6-1
Amélie Mauresmo (Fra) d. Anastasia Myskina (Rus) 6-4 6-2
Dementieva (Rus) d. Mauresmo (Fra) 6-4 4-6 6-2
Pierce (Fra) d. Myskina (Rus) 4-6 6-4 6-2
Dementieva/Dinara Safina (Rus) d. Mauresmo/Pierce (Fra) 6-4 1-6 6-3
2006 (Charleroi, Belgium, Spiroudome, indoor, September 16-17) Italy d. Belgium 3-2
Francesca Schiavone (Ita) d. Kirsten Flipkens (Bel) 6-1 6-3
Justine Henin (Bel) d. Flavia Pennetta (Ita) 6-4 7-5
Henin (Bel) d. Schiavone (Ita) 6-4 7-5
Mara Santangelo (Ita) d. Flipkens (Bel) 6-7 6-3 6-0
Schiavone/Roberta Vinci (Ita) d. Flipkens/Henin (Bel) 3-6 6-2 2-0 ret.
2007 (Moscow, Russia, Arena Luzhniki, indoor, September 15-16) Russia d. Italy 4-0
Anna Chakvetadze (Rus) d. Francesca Schiavone (Ita) 6-4 4-6 6-4
Svetlana Kuznetsova (Rus) d. Mara Santangelo (Ita) 6-1 6-2
Kuznetsova (Rus) d. Schiavone (Ita) 4-6 7-6 7-5
Elena Vesnina (Rus) d. Santangelo (Ita) 6-2 6-4
2008 (Madrid, Spain, Club de Campo, clay, September 13-14) Russia d. Spain 4-0
Vera Zvonareva (Rus) d. Anabel Medina-Garrigues (Esp) 6-3 6-4
Svetlana Kuznetsova (Rus) d. Carla Suarez-Navarro (Esp) 6-3 6-1
Kuznetsova (Rus) d. Medina-Garrigues (Esp) 5-7 6-3 6-4
Ekaterina Makarova/Elena Vesnina (Rus) d. Nuria Llagostera-Vives/Suarez-Navarro (Esp) 6-2 6-1
2009 (Reggio Calabra, Italy, CT Polimeni, clay, November 7-8) Italy d. USA 4-0
Flavia Pennetta (Ita) d. Alexa Glatch (USA) 6-3 6-1
Francesca Schiavone (Ita) d. Melanie Oudin (USA) 7-6 6-2
Pennetta (Ita) d. Oudin (USA) 7-5 6-2
Sara Errani/Roberta Vinci (Ita) d. Liezel Horn Huber/Vania King (USA) 4-6 6-3 [11-9]
2010 (San Diego, USA, Sports Arena, indoor, November 6-7) Italy d. USA 3-1
Francesca Schiavone (Ita) d. Coco Vandeweghe (USA) 6-2 6-4
Flavia Pennetta (Ita) d. Bethanie Mattek Sands (USA) 7-6 6-2
Melanie Oudin (USA) d. Schiavone (Ita) 6-3 6-1
Pennetta (Ita) d. Vandeweghe (USA) 6-1 6-2
2011 (Moscow, Russia, Olympic Stadium, indoor, Nov 5-6) Czech Republic d. Russia 3-2
Petra Kvitova (Cze) d. Maria Kirilenko (Rus) 6-2 6-2
Svetlana Kuznetsova (Rus) d. Lucie Safarova (Cze) 6-2 6-3
Kvitova (Cze) d. Kuznetsova (Rus) 4-6 6-2 6-3
Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) d. Safarova (Cze) 6-2 6-4
Kveta Hrdlickova Peschke/Lucie Hradecka (Cze) d. Kirilenko/Elena Vesnina (Rus) 6-4 6-2
2012 (Prague, Czech Republic, O2 Arena, indoor, Nov 3-4) Czech Republic d. Serbia 3-1
Lucie Safarova (Cze) d. Ana Ivanovic (Srb) 6-4 6-3
Petra Kvitova (Cze) d. Jelena Jankovic (Srb) 6-4 6-1
Ivanovic (Srb) d. Kvitova (Cze) 6-3 7-5
Safarova (Cze) d. Jankovic (Srb) 6-1 6-1
2013 (Cagliari, Italy, TC Cagliari, clay, November 2-3) Italy d. Russia 4-0
Roberta Vinci (Ita) d. Alexandra Panova (Rus) 5-7 7-5 8-6
Sara Errani (Ita) d. Irina Khromacheva (Rus) 6-1 6-4
Errani (Ita) d. Alisa Kleybanova (Rus) 6-1 6-1
Karin Knapp/Flavia Pennetta (Ita) d. Margarita Gasparyan/Khromacheva (Rus) 4-6 6-2 [10-4]
2014 (Prague, Czech Republic, O2 Arena, indoor, Nov 8-9) Czech Republic d. Germany 3-1
Petra Kvitova (Cze) d. Andrea Petkovic (Ger) 6-2 6-4
Lucie Safarova (Cze) d. Angelique Kerber (Ger) 6-4 6-4
Kvitova (Cze) d. Kerber (Ger) 7-6 4-6 6-4
Julia Goerges/Sabine Lisicki (Ger) d. Andrea Hlavackova/Lucie Hradecka (Cze) 6-4 6-3
2015 (Prague, Czech Republic, O2 Arena, indoor, Nov 14-15) Czech Republic d. Russia 3-2
Petra Kvitova (Cze) d. Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) 2-6 6-1 6-1
Maria Sharapova (Rus) d. Karolina Pliskova (Cze) 6-3 6-4
Sharapova (Rus) d. Kvitova (Cze) 3-6 6-4 6-2
Karolina Pliskova (Cze) d. Pavlyuchenkova (Rus) 6-3 6-4
Karolina Pliskova/Barbora Strycova (Cze) d. Pavlyuchenkova/Elena Vesnina (Rus) 4-6 6-3 6-2
2016 (Strasbourg, France, Rhenus Sport, indoor, Nov 12-13) Czech Republic d. France 3-2
Karolina Pliskova (Cze) d. Kristina Mladenovic (Fra) 6-3 4-6 16-14
Caroline Garcia (Fra) d. Petra Kvitova (Cze) 7-6 6-3
Garcia (Fra) d. Karolina Pliskova (Cze) 6-3 3-6 6-3
Barbora Strycova (Cze) d. Alizé Cornet (Fra) 6-2 7-6
Karolina Pliskova/Strycova (Cze) d. Garcia/Mladenovic (Fra) 7-5 7-5
2017 (Minsk, Belarus, Chizhovka Arena, indoor, Nov 11-12) USA d. Belarus 3-2
Coco Vandeweghe (USA) d. Aliaksandra Sasnovich (Blr) 6-4 6-4
Aryna Sabalenka (Blr) d. Sloane Stephens (USA) 6-3 3-6 6-4
Vandeweghe (USA) d. Sabalenka (Blr) 7-6 6-1
Sasnovich (Blr) d. Stephens (USA) 4-6 6-1 8-6
Vandeweghe/Shelby Rogers (USA) d. Sabalenka/Sasnovich (Blr) 6-3 7-6
2018 (Prague, Czech Republic, O2 Arena, indoor, Nov 10-11) Czech Republic d. USA 3-0
Barbora Strycova (Cze) d. Sofia Kenin (USA) 6-7 6-1 6-4
Katerina Siniakova (Cze) d. Alison Riske (USA) 6-3 7-6
Siniakova (Cze) d. Kenin (USA) 7-5 5-7 7-5
2019 (Perth, Australia, RAC Arena, hard, Nov 9-10) France d. Australia 3-2
Kristine Mladenovic (Fra) d. Ajla Tomljanovic (Aus) 6-1 6-1
Ashleigh Barty (Aus) d. Caroline Garcia (Fra) 6-0 6-0
Mladenovic (Fra) d. Barty (Aus) 2-6 6-4 7-6
Tomljanovic (Aus) d. Pauline Parmentier (Fra) 6-4 7-5
Garcia/Mladenovic (Fra) d. Barty/Samantha Stosur (Aus) 6-4 6-3


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Felixstowe SEE East of England Championships


Felixstowe, Suffolk, England (Clay)

(incomplete roll)

1923 (Oct) Joan Ridley d. M. Hervey 6-3 6-2
1924 (May) Joan Ridley d. Nancy Palmer Edwards 7-5 6-1
1924 (Oct) Elizabeth Ryan d. Ermyntrude Harvey 6-0 7-5
1925 (Apr) Aurea Farrington Edgington d. Joan Ridley 6-2 4-6 6-1
1925 (Oct) Joan Ridley d. Ermyntrude Harvey 6-3 3-6 6-1
1926 (Apr) Joan Ridley d. Joan Reid-Thomas Strawson 6-8 6-4 6-1
1926 (Oct) Kitty McKane Godfree d. Joan Ridley 6-1 6-4
1927 (Apr) Joan Ridley d. Violet Chamberlain 6-2 6-3
1927 (Oct) Sybil Johnson d. Joan Ridley 6-2 7-5
1928 (Apr) Betty Nuthall d. Phoebe Holcroft Watson 2-6 6-2 7-5
1928 (Oct) Mary Hart Mcllquham d. Dorothy Shepherd Barron 3-6 6-1 6-4
1929 (Apr) Betty Nuthall d. Phoebe Holcroft Watson 6-1 6-2
1929 (Oct) Ermyntrude Harvey d. Elsie Goldsack 6-3 6-3
1930 (Apr) Joan Ridley d. E H Smith 6-3 6-4
1930 (Oct) Joan Ridley d. Elsie Goldsack Pittman 6-2 2-6 7-5
1931 (Apr) Betty Dix d. Edith Clarke 6-8 6-3 6-3
1931 (Oct) Ermyntrude Harvey d. Evelyn Dearman 6-4 6-4
1932 (Apr) Joan Ridley d. Joan Ingram 6-0 6-3
1932 (Oct) Ermyntrude Harvey d. Betty Holly 6-3 6-3
1933 (Apr) Peggy Scriven d. Josane Sigart (Bel) 6-4 9-7
1933 (Oct) Susan Noel d. Ermyntrude Harvey 6-3 9-7
1934 (Apr) Joan Ridley d. Effie Hemmant Peters 2-6 6-4 6-4
1934 (Oct) Joan Ridley d. Jean Saunders 4-6 6-2 6-1
1935 (Apr) Jean Saunders d. Doris Metaxa Howard (Fra) 1-6 6-4 7-5
1935 (Oct) Audrey Wright d. Jean Saunders 6-3 3-6 6-2
1936 (Apr) Mary Heeley d. Audrey Wright 6-0 9-7
1936 (Oct) Anita Lizana (Chi) d. Evelyn Dearman 6-2 6-2
1937 (Apr) Peggy Scriven d. Audrey Wright 6-1 6-8 6-0
1937 (Oct) Irmgard Rost (Ger) d. Nancy Palmer Edwards 7-5 6-4
1938 (Apr) Freda Scott Underwood d. Nora Maingay 8-6 6-1
1938 (Oct) Rosemary Thomas d. Thelma Jarvis 8-6 6-1
1939 (Apr) Freda Scott Underwood d. Betty Nuthall 0-6 13-11 6-4

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fes SEE Grand Prix de SAR La Princesse Lalla Meryem

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Filderstadt SEE Stuttgart, Porsche Grand Prix

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Finnish Indoor Championships

1924 Marianne Sandelin
1925 Wera Voss-Schrader
1926 Anita Brunou
1927 Elna Lindfors
1928 Elna Lindfors
1929 Anita Brunou
1930 Anita Brunou
1931 Anita Brunou
1932 Elna Lindfors
1933 Elna Lindfors
1934 Elna Lindfors
1935 Elna Lindfors
1936 Marianne Sandelin
1937 Marianne Sandelin
1938 Vera Pavlova Nömmik (Est)
1939 Tournament not held due to World War Two
1940 Thelma Löfgren
1941-45 not held due to World War Two
1946 Ery Broman d. Mrs M. Hellstrom 7-5 6-4
1947 Thelma Löfgren Salo
1948 Greta Ståhle
1949 Maire Harlin
1950 Maire Harlin Arni
1951 Thelma Löfgren Salo
1952 Greta Ståhle d. Mrs E. Hirn 6-2 6-8 6-4
1953 Greta Ståhle
1954 Maire Harlin Arni
1955 Maire Harlin Arni
1956 Greta Ståhle
1957 Thelma Löfgren Salo
1958 Thelma Löfgren Salo
1959 Thelma Löfgren Salo
1960 Greta Ståhle
1961 Greta Ståhle
1962 Leena Ahonen
1963 Leena Ahonen
1964 Birgitta Lindström
1965 Birgitta Lindström
1966 Birgitta Lindström
1967 Christina Lindström
1968 Birgitta Lindström d. Christina Lindström 6-1 6-4
1969 Leena Ahonen d. Kastehelmi Vihko 6-3 6-1
1970 Birgitta Lindström d. Christina Söderström 6-1 6-1
1971 Christina Lindström
1972 Leena Ahonen Mutanen d. Helena Laitinen 6-2 5-7 6-4
1973 Christina Lindström
1974 Elina Durchman
1975 Erja Saraste
1976 Elina Durchman
1977 Elina Durchman
1978 Pirjo Ojala
1979 Pirjo Ojala
1980 Anne Happonen
1981 Anne Happonen d. Hanna Thorén 6-4 5-7 6-2
1982 Hanna Thorén d. Marianna Ansio 7-5 6-4
1983 Marianna Ansio
1984 Mervi Männistö
1985 Marianna Ansio
1986 Anne Aallonen
1987 Petra Thorén
1988 Anne Aallonen
1989 Nanne Dahlman
1990 Nanne Dahlman
1991 Petra Thorén
1992 Nanne Dahlman
1993 Petra Thorén
1994 Marissa Lincoln
1995 Nanne Dahlman
1996 Nanne Dahlman
1997 Nanne Dahlman
1998 Hanna-Katri Aalto
1999 Hanna-Katri Aalto
2000 Hanna-Katri Aalto
2001 Emma Laine
2002 Maarit Nieminen
2003 Essi Laine
2004 Carina Björnström
2005 Piia Suomalainen
2006 Piia Suomalainen
2007 Essi Laine
2008 Heini Salonen
2009 Veera Nurmi
2010 Heini Salonen
2011 Ella Leivo
2012 Mia Eklund
2013 Ella Leivo
2014 Pia Suomalainen
2015 Milka-Emilia Pasanen
2016 Oona Orpana
2017 Ria Suomalainen
2018 Anastasia Kulikova
2019 Oona Orpana


Posted by Newmark401

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Finnish Outdoor Championships

Began in 1912, a women's singles event was first held in 1915. The tournament has probably always been held on clay courts.

1915 Ingrid Schildt
1916 Marianne Hackman
1917 Marianne Hackman
1918 not held
1919 Marianne Hackman
1920 Marianne Sandelin
1921 Marianne Sandelin
1922 Sigrid Frenckell Fick (Swe)
1923 Anita Brunou
1924 Anita Brunou
1925 Sigrid Frenckell Fick (Swe)
1926 Anita Brunou
1927 Salme Redlich (Ger)
1928 Anita Brunou
1929 Anita Brunou
1930 Anita Brunou
1931 Hilde Krahwinkel (Ger) d. Elna Lindfors 6-2 6-0
1932 Elna Lindfors
1933 Marianne Sandelin
1934 Elna Lindfors
1935 Elna Lindfors
1936 Annemarie Morczeck (Ger)
1937 Britt Carlgren (Swe)
1938 Greta Lahtinen
1939 Greta Lahtinen
1940 Thelma Löfgren
1941-44 not held due to World War Two
1945 Greta Ståhle
1946 Stina Stenman d. Thelma Salo 8-10 6-4 6-3
1947 Kaija Horsma
1948 Maire Harlin
1949 Maire Harlin Arni
1950 Maire Harlin Arni
1951 Thelma Löfgren Salo
1952 Maire Harlin Arni
1953 Maire Harlin Arni
1954 Maire Harlin Arni
1955 Kaija Horsma
1956 Thelma Löfgren Salo
1957 Thelma Löfgren Salo
1958 Kaija Horsma
1959 Greta Ståhle
1960 Kaija Horsma
1961 Kaija Horsma
1962 Leena Ahonen
1963 Leena Ahonen
1964 Leena Ahonen
1965 Leena Ahonen
1966 Leena Ahonen
1967 Christina Lindström
1968 Christina Lindström d. Leena Ahonen 6-2 2-6 6-3
1969 Birgitta Lindström d. Kastehelmi Vihko 6-1 6-0
1970 Leena Ahonen Mutanen d. Laila Pirilä 7-5 6-0
1971 Birgitta Lindström d. Laila Pirilä 6-0 6-3
1972 Leena Ahonen Mutanen d. Helena Laitinen 6-4 6-4
1973 Elina Durchman
1974 Leena Pirilä
1975 Leena Pirilä
1976 Elina Durchman
1977 Elina Durchman
1978 Elina Durchman
1979 Pirjo Ojala
1980 Tarja Koho
1981 Tarja Koho d. Hanna Thorén 4-6 7-6 6-3
1982 Tarja Koho d. Hanna Thorén 6-0 6-0
1983 Mervi Männistö d. Marianna Ansio 6-4 6-0
1984 Anne Aallonen d. Anne Happonen 6-2 6-1
1985 Tarja Koho d. Anne Aallonen 6-2 6-4
1986 Anne Aallonen d. Hanna Thorén 4-6 6-2 6-1
1987 Petra Thorén d. Anne Aallonen 6-4 2-6 7-6
1988 Petra Thorén d. Nanne Dahlman 6-2 6-3
1989 Petra Thorén d. Katja Kokko 7-5 6-3
1990 Petra Thorén d. Katja Kokko 6-2 6-3
1991 Nanne Dahlman d. Petra Thorén 6-3 6-3
1992 Nanne Dahlman d. Petra Thorén 6-3 6-4
1993 Petra Thorén d. Jarita Selenus 6-2 6-1
1994 Petra Thorén d. [] Lincoln 5-7 6-3 6-2
1995 Petra Thorén
1996 Petra Thorén
1997 Minna Rautajoki
1998 Minna Rautajoki
1999 Hanna-Katri Aalto
2000 Emma Laine
2001 Katriina Saarinen
2002 Piia Suomalainen
2003 Carina Björnström
2004 Emma Laine
2005 Emma Laine
2006 Piia Suomalainen
2007 Veera Nurmi
2008 Heini Salonen
2009 Ella Leivo
2010 Saana Saarteinen
2011 Ella Leivo
2012 Tanja Tuomi
2013 Pia Suomalainen
2014 Emma Laine
2015 Ella Leivo
2016 Oona Orpana
2017 Oona Orpana
2018 Anastasia Kulikova
2019 Emma Eerola


Posted by Newmark401
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #35 (Edited)
F 2
********************************************

Firenze, Italy (Clay)

While the men played in Firenze also in 1969 '70 and from '73 to '94, the women played few years only. But tournaments were played in Firenze in the early 1900s too, and we have some results of those years.

(incomplete roll)

1902 L. Ranney
1903 Ranner (or Ranney?) d. Cornelia Scovel (US)

1929 Maud Rosenbaum Levi d. Anna Luzzatti 5-7 6-4 6-2
1930 Anna Luzzatti d. Gabriella Malenchini 6-1 6-1
1931 Anna Luzzatti d. Ippolita Griccioli 6-1 6-0

1933 Elizabeth Ryan (US) d. Anna Luzzatti 6-2 6-2

1947 Nicla Artigiani Migliori d. Herta Pestinelli 6-2 6-1
1948 Nicla Artigiani Migliori d. Manuela Bologna 6-3 7-5
1949 Manuela Bologna d. Eleonora Campo 6-3 6-2

1951 Manuela Bologna d. Nicla Artigiani Migliori 6-3 1-6 6-3
1952 Silvana Lazzarino d. Manuela Bologna 6-4 6-2
1953 Dottie Head Knode (US) d. Totta Zehden (Frg) 7-5 6-0
1954 Elaine Watson (GB) d. Totta Zehden (Frg) 3-0, retired
1955 Totta Zehden (Frg) d. Ginette Jucker Bucaille (Fra) 6-4 6-2
1956 Althea Gibson (US) d. Thelma Coyne Long (Aus) 6-2 6-2
1957 Margaret Hellyer (Aus) d. Thelma Coyne Long (Aus) default

1959 Francesca Gordigiani d. Alessandra Gobbò 6-2 6-1

1965 Maria Bueno (Bra) d. Annette Van Zyl (SA) 6-4 6-4

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fleet, Hampshire, England (Grass)

(incomplete roll)

1922 Madeline Fisher O’Neill d. Maude Cooper Jackson (Irl) 6-1 3-6 6-0

1924 Agnes Daniell Tuckey d. Gladys Hutchings (Mon) 6-1 6-1
1925 Ellen (?) Stokes d. Agnes Daniell Tuckey 6-1 6-4
1926 Dorothy Holman d. Agnes Daniell Tuckey 4-6 6-3 retired
1927 Phyllis Dransfield d. Agnes Daniell Tuckey 2-6 6-3 6-2
1928 Violet Chamberlain d. Betty Dix 6-4 6-3
1929 Violet Chamberlain d. Nancy Lyle 6-1 6-4
1930 Nancy Lyle d. Geraldine Ramsey Beamish 6-3 6-2
1931 Peggy Scriven d. Geraldine Ramsey Beamish 6-1 6-4
1932 Andrée Lucas d. Mrs P. Thomas 6-4 7-5
1933 Andrée Lucas d. Jean Saunders 6-2 6-1
1934 Andrée Lucas d. Gaby Curtis 4-6 6-4 6-3
1935 Andrée Lucas d. N. Truman 6-2 6-0
1936 Gaby Curtis d. Andrée Lucas 6-3 6-4
1937 Gaby Curtis d. Josephine Creagh (Irl) 6-3 6-4
1938 Andrée Lucas d. Betty Cooke 6-4 3-6 6-4


Posted by Newmark401

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Florida Federal Open, US

From 1986 it changed denomination: Eckerd Open
Until 1986 played on hard in autumn, from '87 on clay in April.

1977 [Palm Harbor] Virginia Ruzici (Rom) d. Laura DuPont 6–4 4–6 6–2
1978 [Clearwater] Virginia Wade (GB) d. Anna Maria Fernandez 6–4 7–6
1979 [Tampa] Evonne Goolagong (Aus) d. Virginia Wade (GB) 6–0 6–3
1980 [Tampa] Andrea Jaeger d. Tracy Austin, walkover
1981 [Tampa] Martina Navratilova d. Bettina Bunge (Frg) 5–7 6–2 6–0
1982 [Tampa] Chris Evert Lloyd d. Andrea Jaeger 3–6 6–1 6–4
1983 [Tarpon Springs] Martina Navratilova d. Pam Shriver 6–3 6–2
1984 [Tampa] Michelle Torres d. Carling Bassett (Can) 6–1 7–6
1985 [Tampa] Stephanie Rehe d. Gabriela Sabatini (Arg) 6–4 6–7 7–5
1986 [Tampa or Largo] Lori McNeil d. Zina Garrison 2–6 7–5 6–2
1987 [Tampa] Chris Evert d. Kate Gompert 6–3 6–2
1988 [Tampa] Chris Evert d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 7–6 6–4
1989 [Tampa] Conchita Martinez (Esp) d. Gabriela Sabatini (Arg) 6–3 6–2
1990 [Tampa] Monica Seles d. Katerina Maleeva (Bul) 6–1 6–0

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Florida State Championships, USA

until 1931 in Palm Beach, then in Orlando, except in '62 and '63 in Delray Beach, in '64 in Winter Park

(incomplete roll)

1912 Alice Cunningham d. Adelaide Chatfield-Taylor 6-4 6-3
1913 Adelaide Browning d. Mrs Haight 6-0 6-1
1914 Teresa Schwab Wood d. Hilda Holmes 6-2 1-6 8-6
1915 Maud Barger Wallach d. Mary Snyder 6-4 6-3
1916 Mary Bigelow Bremer d. Teresa Schwab Wood 6-3 6-4
1917 Martha Guthrie d. Margaret Taylor 6-0 6-3
1918 only men's doubles and mixed doubles were held, in a patriotic tournament
1919 Molla Bjurstedt (Nor) d. Teresa Schwab Wood 6-1 6-2
1920 Phyllis Walsh d. Teresa Schwab Wood 6-1 6-2
1921 Phyllis Walsh d. Teresa Schwab Wood 6-1 6-1
1922 Clare Cassel d. Phyllis Walsh 4-6 7-5 6-4 or Palm Beach Champs.
1923 Clare Cassel d. Anna Townsend Godfrey 9-7 6-2
1924 Molla Bjurstedt Mallory d. Leslie Bancroft 9-7 9-7
1925 Molla Bjurstedt Mallory d. Julie Makin Stenz 6-4 7-5
1926 Elizabeth Ryan d. Mary K. Browne 6-4 6-0
1927 Clare Cassel d. Julie Makin Stenz 6-1 6-4
1928 Eleanor Goss d. Clare Cassel 6-1 4-6 6-1
1929 Eleanor Goss d. Eleanor Cottman 6-3 6-0
1930 Julie Makin Stenz d. Virginia Hilleary 6-0 6-3 or Palm Beach Champs.
1931 Eleanor Goss d. Marjorie Gladman Van Ryn 6-1 7-5

1937 Catherine Sample d. Eunice Evers 6-2 2-6 8-6
1938 Marta Barnett d. Lila Porter 4-6 6-0 6-4
1939 Pauline Betz d. Marta Barnett 12-10 6-1
1940 Pauline Betz d. Mary Hardwick (GB) 6-2 7-9 6-4
1941 Sarah Palfrey Cooke d. Doris Hart 6-3 6-3
1942 Pauline Betz d. Dorothy Bundy 6-1 6-4

1946 Shirley Fry d. Eleanor Purdy Cushingham 6-0 2-6 6-3
1947 Shirley Fry d. Doris Hart 6-4 6-3
1948 Shirley Fry d. Magda Berescu Rurac 6-3 6-3
1949 Shirley Fry d. Jean Clarke 6-1 8-6
1950 Doris Jensen d. Laura Lou Jahn 7-5 7-9 7-5

1952 Karol Fageros d. Pat Stewart 6-3 2-6 6-4

1954 Laura Lou Jahn Kunnen d. Connie Clifton Ball 6-3 4-6 6-3
1955 Karol Fageros d. Connie Clifton Ball 6-3 9-7
1956 Ann Bagge (Den) d. Nancy Corse 6-2 6-2

1958 Maria Bueno (Bra) d. Janet Hopps 6-4 6-3
1959 Marie Martin (Aus) d. Laura Lou Jahn Kunnen 6-2 6-2
1960 Carol Ann Prosen d. Owen McHaney 6-2 6-3
1961 Carol Ann Prosen d. Belmar Gunderson 6-2 6-3
1962 Judy Alvarez d. Stephanie DeFina 5-7 6-1 7-5
1963 Stephanie DeFina d. Connie Clifton Ball 6-3 6-3
1964 Elena Subirats (Mex) d. Connie Clifton Ball 6-3 6-3
1965 Trudy Groenman (Net) d. Nancy Corse Reed 6-3 6-0
1966 Alice Luthy Tym d. Nancy Corse Reed 6-8 7-5 6-3
1967 Vera Cleto (Bra) d. Betty Rosenquest Pratt 4-6 7-5 6-4
1968 Kazuko Sawamatsu (Jap) d. Vera Cleto (Bra) 6-1 6-2
1969 Stephanie DeFina d. Wendy Overton 6-3 6-3

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Florida, Virginia Slims / Avon Tournament, USA

Avon only in 1979
Held indoors the first 3 years, on clay in '84, on hard from '85
In '95 was named Winter Championships.

1977 [Hollywood] Chris Evert d. Margaret Smith Court (Aus) 6-3 6-4
1978 [Hollywood] Evonne Goolagong (Aus) d. Wendy Turnbull (Aus) 6-2 6-3
1979 [Hollywood] Greer Stevens (SA) d. Dianne Fromholtz (Aus) 6-4 2-6 6-4
1980-1983 not held
1984 [Palm Beach] Chris Evert Lloyd d. Bonnie Gadusek 6-0 6-1
1985 [Key Biscayne] Chris Evert Lloyd d. Martina Navratilova 6-2 6-4
1986 [Key Biscayne] Chris Evert Lloyd d. Steffi Graf (Frg) 6-3 6-1
1987 [Boca Raton] Steffi Graf (Frg) d. Helena Sukova (Tch) 6-2 6-3
1988 [Boca Raton] Gabriela Sabatini (Arg) d. Steffi Graf (Frg) 2-6 6-3 6-1
1989 [Boca Raton] Steffi Graf (Frg) d. Chris Evert Mill 4-6 6-2 6-3
1990 [Boca Raton] Gabriela Sabatini (Arg) d. Jennifer Capriati 6-4 7-5
1991 [Boca Raton] Gabriela Sabatini (Arg) d. Steffi Graf (Ger) 6-4 7-6
1992 [Boca Raton] Steffi Graf (Ger) d. Conchita Martinez (Esp) 3-6 6-2 6-0
1993 [Delray Beach] Steffi Graf (Ger) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-4 6-3
1994 [Delray Beach] Steffi Graf (Ger) d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-3 7-5
1995 [Delray Beach] Steffi Graf (Ger) d. Conchita Martinez (Esp) 6-2 6-4

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Florida West Coast Championships, St.Petersburg, USA

(incomplete roll)

1937 Marta Barnett d. Eunice Evers 6-4 7-5
1938 (Mar) Marta Barnett d. Lila Porter 6-2 6-3
1938 (Nov) Mrs Helen Dillon d. Mrs Ann Washington 6-0 6-2

1940 Pauline Betz d. Mary Hardwick (GB) 8-6 6-3 *
1941 Sarah Palfrey Cooke d. Dorothy Bundy 7-5 6-1
1942 Pauline Betz d. Doris Hart 8-6 7-5

1944 Helen Cowes d. Nancy Morrison 7-5 6-1
1945 Betty Hulbert d. Jean Clarke 6-1 9-7
1946 Eleanor Purdy Cushingham d. Baba Madden Lewis 3-6 8-6 6-3
1947 Ada Wing d. Laura Lou Jahn 9-11 7-5 7-5
1948 Magda Berescu Rurac d. Shirley Fry 10-8 6-3
1949 Nancy Morrison d. Helen Pedersen Rihbany 6-4 6-1
1950 Laura Lou Jahn d. Marta Barnett Andrade 9-7 6-1
1951 Doris Hart d. Shirley Fry 6-4 2-6 6-0
1952 Magda Berescu Rurac d. Laura Lou Jahn Kunnen 6-3 6-1

1954 Laura Lou Jahn Kunnen d. Evelyn Cowan 3-6 6-2 7-5
1955 Doris Hart d. Shirley Fry 7-9 6-4 7-5
1956 Shirley Fry d. Dottie Head Knode 3-6 6-4 7-5
1957 Karol Fageros d. Rosie Reyes (Mex) 6-2 8-6
1958 Maria Bueno (Bra) d. Laura Lou Jahn Kunnen 6-3 6-3


* Ugarte has this final: Mary Hardwick (GB) d. Pauline Betz 8-6 6-3
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #36 (Edited)
F 3
********************************************

Folkestone SEE Cinque Ports Championships

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Formby, Merseyside, England (Grass)

(incomplete roll)

1920 Dorothy Holmes and Mary Holmes divided the prizes. First edition
1921 Ellinor Satterthwaite Weston d. A.M. Ritchie 6-4 5-7 6-1
1922 Dorothy Holman d. Norah Fosdick Middleton 6-3 6-1
1923 Dorothy Holman d. Ellinor Satterthwaite Weston 6-1 0-6 6-1
1924 Joan Reid-Thomas d. Ellinor Satterthwaite Weston 6-4 4-6 6-3
1925 Joan Reid-Thomas d. Claire Beckingham 5-7 6-2 6-2
1926 Claire Beckingham d. Joan Reid-Thomas Strawson 7-5 4-6 6-3
1927 Claire Beckingham d. Ellinor Satterthwaite Weston 7-5 6-4
1928 Joan Reid-Thomas Strawson d. E. Bird 6-3 6-1
1929 Joan Reid-Thomas Strawson d. Helen Evelyn-Jones 6-4 6-4
1930 Evelyn Dearman d. Margaret Walsh Mellows 6-2 6-2
1931 Joan Ingram d. Ena Alexandroff (Egy) 6-4 8-6
1932 Evelyn Goldsworth d. Dora Beazley 6-0 6-2
1933 Marie-Luise Horn (Ger) d. Evelyn Goldsworth 6-3 7-5
1934 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Joan Reid-Thomas Strawson 6-8 6-1 6-3
1935 Jean Saunders d. Dora Beazley 4-6 6-2 6-2
1936 Jean Saunders d. T. Lake 6-1 6-0
1937 Dora Beazley d. Mrs S. James 6-3 3-6 6-2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fort Lauderdale SEE Austin Smith Championships

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Frankfurt-am-Main, Germany (Clay)

(incomplete roll)

1903 Frau D. Gardner d. Lucie Bergmann 6-1 3-2 retired
1904 Lucie Bergmann d. Frau D. Gardner 3-6 6-3 7-5
1905 Lucie Bergmann d. Frau D. Gardner 6-3 6-1
1906 Lucie Bergmann d. Stettheimer 6-1 6-1
1907 Rosamund Salusbury (GB) d. Lucie Bergmann 3-6 7-5 8-6
1908 Lucie Bergmann d. Frau D. Gardner 6-4 6-2
1909 Hedwig Neresheimer d. Lucie Bergmann 6-3 6-1
1910 Lucie Bergmann d. Hedwig Neresheimer 6-3 8-6
1911 Emmy Matuch (Ast) d. Kircholtes 6-4 6-3
1912 Nelly Bamberger d. Ilse Weihermann
1913 Mieken Rieck d. Ilse Weihermann 7-5 4-6 6-3

1922 Ilse Weihermann Friedleben d. Hete Kaeber 6-1 6-2

1924 Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 6-3 6-3
1925 Ilse Weihermann Friedleben d. Toni Weihermann Richter 6-3 2-6 9-7
1926 Ilse Weihermann Friedleben vs Toni Weihermann *
1927 Anna Weihermann Hemp d. Elly Ledig 6-3 4-6 6-4
1928 (Jun) Ilse Weihermann Friedleben d. Toni Weihermann Richter 6-1 8-6
1928 (Jul) Toni Weihermann Richter d. Cilly Aussem 4-6 6-3 retired
1929 Ilse Weihermann Friedleben d. Toni Mettenheimer Schomburgk 6-2 6-3
1930 Toni Mettenheimer Schomburgk d. Ilse Weihermann Friedleben 6-2 6-4

1938 Vera Menges d. Ulrike Herbst 7-5 0-6 6-4


* The final was postponed to a later date, but it's not clear if it was ever held.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Franzensbad, (nowadays Františkovy Lázne), Czech Republic (Clay)

(incomplete roll)

1906 Rosamund Salusbury (GB) d. Emmy Matuch (Aut) 7-5 6-0

1911 Marie Bertrand Amende (Aut) d. Sidi Klaus Maschka (Aut) default
1912 Marie Bertrand Amende (Aut) d. Sidi Klaus Mashcka (Aut) 6-2 6-3
1913 M. Ellissen d. Sidi Klaus Maschka (Aut) 2-6 6-0 6-0


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Free City of Gdansk Championships, Sopot, Poland (Clay)

(incomplete roll)

1925 Erika de Lacroix (Ger) d. Frl Wieler 6-1 5-7 7-1
1926 Nelly Gassmann Stephanus (Ger) d. Frl von Minkwitz (Ger) 4-6 8-6 6-2
1927 Nelly Bamberger Neppach (Ger) d. Nelly Gassmann Stephanus (Ger) [score?]
1928 Wanda Nowak Dubienska d. Frau Carlotta (a pseudonym?) 6-0 6-1
1929 Paula Heimann von Reznicek (Ger) d. Hilde Weihe (Ger) 6-4 6-1
1930 Irmgard Rost (Ger) d. Frl Rosselt (Ger) 6-0 6-1 *
1931 Klara Hammer d. Frl Posselt (Ger) 6-0 6-1 *
1932 Maria Pflügner (Ger) d. Irma Kallmeyer (Ger) 9-7 6-3
1933 Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) d. Irma Kallmeyer (Ger) 6-4 3-6 6-3
1934 Eva Wedekind (Ger) d. Anja Carnatz (Ger) 6-2 6-1
1935 Jadwiga Jedrzejowska d. Madzy Rollin-Couquerque (Net) 6-1 6-1
1936 Anne Peitz Schneider (Ger) d. Klara Hammer Beutter (Ger) 6-0 6-4
1937 Toni Mettenheimer Schomburgk (Ger) d. Luise Fritsch (Ger) 6-2 6-3
1938 Thilde Hamel (Ger) d. Gracyn Wheeler (US) 4-6 7-5 12-10
1939 Hella Kovac (You) d. Klara Hammer Beutter (Ger) 6-4 7-5


* the runner-up was probably the same woman.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

French Closed Championships, (Clay)

For a detailed thread on the women's singles event at the French Closed Championships in the years 1897-1914, see here:
The women's singles event at the Closed French Championships (1897-1914)

Held at Paris, Ile de Puteaux, in 1897 '99 '01 '03 '05 '07, at Racing Club de France de Paris-Auteuil in 1898 '00 '02 '04 '06 '08 '13, in Bordeaux in 1909 '56 '63 '66, in Marseille in '62, in Aix-en-Provence in '64, in Cannes '61 '65
From 1925 the French Championships became open to all amateurs internationally, and from 1928 was played at the Stade Roland-Garros.
* From 1941 to 1944 the Vichy regime organized a French Championships for French players only or members of French clubs.
Also in 1945, after the French liberation, was held a such tournament, but all these 5 tournaments are not officially considered.

1897 Adine Masson d. Mme P. Girod 6-3 6-1
1898 Adine Masson is unchallenged as champion
1899 Adine Masson is again unchallenged as champion
1900 Hélène Prévost is the only entrant and thus champion without playing a match
1901 Mme P. Girod d. Mlle Leroux 6-1 6-1
1902 Adine Masson d. Mme P. Girod 6-0 6-1
1903 Adine Masson d. Kate Gillou 6-0 6-8 6-0
1904 Kate Gillou d. Adine Masson [score?]
1905 Kate Gillou d. Yvonne de Pfeffel 6-0 11-9
1906 Kate Gillou d. Virginia MacVeagh (USA) [score?]
1907 Countess Thérèse Villard de Kermel d. Catherine d'Aliney d'Elva 6-1 retired
1908 Kate Gillou Fenwick d. Adrienne Péan 6-2 6-2
1909 Jeanne Matthey d. Abeille Villard Gallay 10-8 6-4
1910 Jeanne Matthey d. Germaine Régnier 1-6 6-1 9-7
1911 Jeanne Matthey d. Marguerite Broquedis 6-2 7-5
1912 Jeanne Matthey d. Marie Engrand Danet 6-2 7-5
1913 Marguerite Broquedis d. Jeanne Matthey 6-3 6-3
1914 Marguerite Broquedis d. Suzanne Lengen 5-7 6-4 6-3
1915-1919 Tournament not held due to World War One
1920 Suzanne Lenglen d. Marguerite Broquedis Billout 6-1 7-5
1921 Suzanne Lenglen d. Germaine Régnier Golding, walkover
1922 Suzanne Lenglen d. Germaine Régnier Golding 6-4 6-0
1923 Suzanne Lenglen d Germaine Régnier Golding 6-1 6-4
1924 Diddie Vlasto d. Jeanne Baudry Vaussard 6-2 6-3
1925-1940 not held
1941 Alice Weivers (Lux) d. Anne-Marie Simon Seghers 6-3 6-0 *
1942 Alice Weivers (Lux) d. Lolette Payot Dodille 6-4 6-4 *
1943 Simone Iribarne Lafargue d. Alice Weivers (Lux) 6-1 7-5 *
1944 Raymonde Veber d. Jacqueline Horner Patorni 6-4 6-7 ?? *
1945 Lolette Payot Dodille d. Simone Iribarne Lafargue 6-4 6-3 *
1946-1950 not held
1951 Nelly Adamson Landry
1952 Nelly Adamson Landry d. Jacqueline Kermina
1953 Susan Partridge Chatrier d. Ginette Jucker Bucaille
1954 Maud Mottez Galtier
1955 Suzanne Schmitt Le Besnerais
1956 Jacqueline Kermina d. Ginette Jucker Bucaille 10-8 2-6 6-4
1957 Suzanne Schmitt Le Besnerais d. Arlette de Cazalet 6-4 6-4
1958 Paule Courteix d. Flo de La Courtie 6-3 6-3
1959 Flo de la Courtie d. Josette Billaz 5-7 6-1 7-5
1960 Paule Courteix d. Flo de la Courtie 8-6 6-2
1961 Flo de la Courtie d. Jacqueline Rees-Lewis 6-3 5-7 6-3
1962 Francoise Durr d. Suzanne Schmitt Le Besnerais 6-1 6-2
1963 Monique Salfati d. Jacqueline Rees-Lewis 10-8 6-2
1964 Francoise Durr d. Monique Salfati 6-2 6-4
1965 Francoise Durr d. Jacqueline Rees-Lewis 7-5 6-3
1966 Francoise Durr d. Rosie Reyes Darmon 6-3 6-0
1967 Monique Salfati d. Rosie Reyes Darmon 6-1 6-2
1968 Rosie Reyes Darmon d. Odile de Roubin 6-1 6-3
1969 Gail Sherriff Chanfreau d. Evelyne Terras 6-0 6-2
1970 Gail Sherriff Chanfreau d. Francoise Durr 9-7 6-2
1971 Gail Sherriff Chanfreau d. Nathalie Fuchs 6-0 6-3
1972 Gail Sherriff Chanfreau
1973 Nathalie Fuchs
1974 Gail Sherriff Chanfreau
1975 Gail Sherriff Chanfreau
1976 Brigitte Simon
1977 Sylvie Raul
1978 Brigitte Simon
1979 Gail Sherriff Lovera
1980 Brigitte Simon
1981 Gail Sherriff Lovera d. Frédérique Thibault 6-3 7-5
1982 Catherine Tanvier
1983 Nathalie Herreman d. Catherine Suire 6-0 6-2
1984 Nathalie Herreman
1985 Nathalie Tauziat d. Pascale Paradis 6-4 7-5
1986 Nathalie Herreman d. Sybille Niox-Chateau 6-1 6-1
1987 Catherine Suire d. Alexia Déchaume 0-6 6-2 6-3
1988 Maider Laval d. Karine Quentrec 6-3 1-6 6-4
1989 Isabelle Demongeot d. Nathalie Herreman 6-2 6-0
1990 Catherine Tanvier
-----

Posted by Newmark and Jimbo

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

French Covered Court Championships

In Paris, except in 1947 '48 '61 '63 '69 '70 '71 in Lyon
In 1920s there were French Closed Covered Court Champs. too, and is possible that some result are referred to that Closed tournament.
In 1968 it seems that were held two tournaments, in Paris and Lyon

(incomplete roll)

1895 Adine Masson d. Mrs Underwood (GB) 6-3 6-2
1896 Adine Masson
1897 Adine Masson d. Phoebe Riseley Hausburg (GB) 7-5 6-4

1902 Blanche Duddell (GB) d. Marie-Louise de Pfeffel 6-0 6-2 [HO]
1903 Katie Gillou d. Mlle de Pfeffel 4-6 6-4 6-2 [HO]

1905 Vera Warden (US)
1906 Vera Warden (US) d. Miss Andrews (GB) 6-3 6-2
1907 Gladys Eastlake-Smith (GB) d. Yvonne de Pfeffel 7-5 6-1
1908 Adine Masson d. Abeille Villard Gallay 6-1 6-2
1909 Adine Masson d. Jeanne Matthey 6-3 6-2
1910 Marguerite Broquedis d. Daisy Speranza 11-9 7-5
1911 Germaine Régnier d. Madeline Fisher O’Neill (GB) 6-8 6-2 6-4
1912 Marie Conquet d. Jeanne Matthey 1-6 6-4 10-8
1913 Marguerite Broquedis d. Marie Engrand Danet 6-2 6-1
1914 Marie Conquet d. Germaine Régnier Golding 6-3 6-4
1915-1918 not held
1919 [one of the twins Blanche or Suzanne] Amblard d. Jeanne Baudry Vaussard 6-0 6-2
1920 Germaine Régnier Golding d. Jeanne Baudry Vaussard 6-8 6-3 6-1
1921 Germaine Régnier Golding d. Daisy Speranza 6-2 6-2
1922 Marguerite Broquedis Billout d. Marie Conquet 7-9 7-5 6-1
1923 Germaine Régnier Golding d. Jeanne Baudry Vaussard 6-2 6-2
1924 Germaine Régnier Golding d. Suzanne Deve 6-2 6-4
1925 Marguerite Broquedis Billout d. Marie Conquet 4-6 6-3 6-1
1926 Germaine Régnier Golding d. Jeanne Baudry Vaussard 6-3 2-6 6-3
1927 Marguerite Broquedis Bordes d. Germaine Régnier Golding 6-2 6-3
1928 Suzanne Deve d. Germaine Régnier Golding 1-6 12-10 8-6
1929 Simone Kleinadel d. Germaine Régnier Golding
1930 Paula Heimann von Reznicek (Ger) d. Marguerite Broquedis Bordes 6-2 6-2
1931 Germaine Régnier Golding d. Arlette Neufeld 6-2 2-6 6-0
1932 Lolette Payot (Sui) d. Yvonne Kleinadel 6-4 6-0
1933 Jacqueline Goldschmidt d. Colette Bonnard de Fonvillars Bernard 6-1 6-3
1934 Colette Rosambert d. Yvonne Kleinadel 6-2 3-6 6-3
1935 Lolette Payot (Sui) d. Ida Adamoff 1-6 6-3 6-4
1936 Nelly Adamson (Bel) d. Simone Iribarne 2-6 7-5 6-2
1937 Suzanne Pannetier d. Yvonne Kleinadel 6-2 6-0
1938 Suzanne Pannetier d. Arlette Neufeld Halff 7-5 6-4
1939 Suzanne Pannetier d. Gracyn Wheeler (US) 4-6 6-2 6-2
1940-1945 not held
1946 Nelly Adamson Landry
1947 Nelly Adamson Landry d. Colette Rosambert Boegner 6-0 6-2
1948 Nelly Adamson Landry d. Colette Rosambert Boegner 3-6 6-3 6-3
1949 Maud Mottez Galtier d. Jacqueline Saladin Boutin 0-6 6-1 6-3
1950 Anne-Marie Simon Seghers d. Arlette Neufeld Halff 6-1 6-2
1951 Jean Quertier d. Joan Curry (GB) 6-3 1-6 8-6
1952 Jean Quertier d. Nelly Adamson Landry 9-7 7-5
1953 Susan Partridge (GB) d. Suzanne Schmidt 8-6 7-5
1954 Maud Mottez Galtier d. Jacqueline Kermina 6-3 6-4
1955 Pat Ward (GB) d. Susan Partridge Chatrier 7-5 6-4
1956 Althea Gibson (US) d. Angela Buxton (GB) 6-2 8-6
1957 Thelma Coyne Long (Aus) d. Angela Buxton (GB) 6-1 1-6 6-2
1958 Christiane Mercelis (Bel) d. Pat Ward (GB) 6-3 7-9 8-6
1959 Angela Mortimer (GB) d. Flo de la Courtie 6-2 6-1
1960 Angela Mortimer (GB) d. Ann Haydon (GB) 6-4 9-7
1961 Angela Mortimer (GB) d. Ann Haydon (GB) 7-5 6-3
1962 Ann Haydon (GB) d. Rosie Reyes Darmon (Mex) 6-3 6-1
1963 Ann Haydon Jones (GB) d. Janine Lieffrig 8-6 6-1
1964 Janine Lieffrig d. Christine Truman (Aus) 6-4 8-6
1965 Ann Haydon Jones d. Elizabeth Starkie (GB) 6-3 6-8 6-2
1966 Ann Haydon Jones d. Frances MacLennan (GB) 62 61
1967 Monique Salfati d. Winnie Shaw (GB) 6-2 10-8
1968 Nell Truman (GB) d. Evelyne Terras 6-4 6-1 in Paris
1968 Rosie Reyes Darmon d. Daniele Wild Bouteleux 6-1 1-6 9-7 in Lyon
1969 Betty Stove (Net) d. Janine Lieffrig 6-3 6-2
1970 Odile de Roubin d. Gail Sherriff Chanfreau 6-2 6-2
1971 Marilyn Greenwood (GB) d. Odile de Roubin 6-2 6-4

1975 Virginia Wade (GB) d. Sue Barker (GB) 6-1 6-7 9-7
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

French Internationals SEE Roland Garros

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

French Switzerland Championships SEE Montreux

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Frinton-on-Sea, Essex, England (Grass)

It seems that only since 1946 it had the denomination of Essex Championships, whose winners are findable under that tournament.

(incomplete roll)

1905 Ruth Dyas Durlacher d. Evelyn Blencowe Driver 7-5 6-2

1914 Phyllis Carr Satterthwaite d. Mrs Marriott 6-1 6-1

1919 Kitty McKane d. Ruth Pennington-Legh Winch, wo
1920 Kitty McKane d. Winifred Slocock McNair 6-4 6-2
1921 Kitty McKane d. Dorothy Kemmis-Betty 6-3 7-5
1922 Phyllis Carr Satterthwaite d. Ermyntrude Harvey 6-3 6-2
1923 Phoebe Holcroft d. Ermyntrude Harvey 6-1 6-1
1924 Eleanor Rose d. Doris Covell Craddock 6-2 6-4
1925 Joan Ridley d. Eleanor Rose 1-6 6-4 9-7
1926 Joan Ridley d. Jessie Russell Colegate 3-6 6-2 6-2
1927 not held
1928 Ermyntrude Harvey d. Eileen Bennett 7-5 6-2
1929 Evelyn Colyer d. Dorothy Kemmis-Betty Hill 6-4 6-2
1930 Eileen Bennett Whittingstall d. Joan Ridley 6-3 0-6 6-1
1931 Joan Ridley d. Joan Austin Lycett 7-5 2-6 7-5
1932 Elsie Goldsack Pittman d. Joan Ridley 3-6 6-4 7-5
1933 Eileen Bennett Whittingstall d. Kay Stammers 6-4 6-2
1934 Joan Ridley d. Mall Mutch Molesworth (Aus) 3-6 9-7 6-2
1935 Elsie Goldsack Pittman d. Joan Ridley 6-3 6-3
1936 Kay Stammers d. Elsie Goldsack Pittman 6-1 6-4
1937 Lili de Alvarez de la Valdène (Esp) d. Valerie Scott 7-5 3-6 6-4
1938 Elsie Goldsack Pittman d. Alexandra McOstrich McKelvie 9-7 2-6 6-1
1939 Valerie Scott d. Kay Stammers 6-0 5-7 7-5
1940-45 not held due to World War Two

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fulham SEE Drive Club Tournament

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #38 (Edited)
G 1
****

Geelong Easter Tournament
, Victoria, Australia

1887-1912 No open women’s singles event
1913 Alice Watson d. K. Westmoreland 6-5 6-2
1914 Dorothy Schlesinger d. Enid Wilkinson 6-2 7-5
1915 Dorothy Schlesinger d. Miss Roberts 6-3 6-2
1916-18 not held due to World War One
1919 No open women’s singles event
1920 Dorothy Schlesinger d. Esna Boyd 6-2 6-4
1921 M. Farnsworth d. Ethel Wilcox 6-3 6-1
1922 Daisy Batten d. Ethel Wilcox 6-3 6-1
1923 Esna Boyd d. Daisy Batten 6-1 6-0 (or Esna Boyd d. Cowley 6-4 6-2)
1924 Lily Addison d. Esna Boyd 7-5 9-7
1925 Gladys Toyne d. Mavis McIver 6-3 1-6 6-1
1926 Gladys Toyne d. Lorna Cox 6-2 6-2
1927 Gladys Toyne d. Lorna Cox 6-2 6-1
1928 Gladys Toyne d. Mollie Alexander 6-1 6-0


A contribution by Newmark401 (see post #369)

------------------------------------------------------------------------------------------------

German Championships / German Open

An open, international women’s singles event was first held at the German Championships in 1896. The venue for the years 1896 and 1897 was the Uhlenhorst Club in Hamburg; from 1898-1901, the German Championships were held in Bad Homburg, a popular spa town in the state of Hesse. In 1902, the tournament returned to Hamburg; from this year onwards for a number of years it was held alternately at the Uhlenhorst Club and the Eisbahnverein vor dem Dammtor, the latter being another lawn tennis club in Hamburg.

Certain sources state that the German Championships were held in Berlin in the years immediately following the end of World War One (1920-27), but this is very unlikely, and the tournament was probably held in Hamburg once again during that particular period. As a consequence of World War One, tournaments in German-speaking countries were closed to overseas players in the years 1920-27, but became open to them again in 1928, when a large contingent of Australian players dominated the first truly international German Championships to be held for many years.

From 1928-35 and 1937-39, the tournament was definitely held in Hamburg. The German Championships were not held in 1936 because Germany was hosting the summer Olympic Games in that year, nor was the tournament held in the years 1940-47, due to World War Two and its consequences.

From 1948 to 1978 (inclusive), the tournament was once again held in Hamburg.
From 1949 to 1990, it was more exactly West German Championships, as East Germany had its own International Championships.
In 1979, the women’s events were moved to a different venue and city, the Rot-Weiß lawn tennis club in Berlin; the men’s events continued to be held in Hamburg. In 1979, the women’s tournament was also moved up the calendar, to late May; the tournament as a whole had originally been held circa mid-August. The surface was always clay.

No women’s German Open was held in 1980. From 1981 until 2008, the women’s German Championships tournament had the following official names:

1981-1988 German Open
1989-1990 Lufthansa Open
1991-1992 Lufthansa Cup German Open
1993-2000 German Open
2001-2002 Eurocard German Open
2003 MasterCard German Open
2004 Ladies’ German Open
2005 Qatar Total German Open
2006-2008 Qatar Telecom German Open

In 2008, the women’s events at the German Championships were discontinued. A men’s tournament continues to be held in Hamburg.
---

1896 Maren Thomsen d. E. Lantzius 6-3 6-2 7-5
1897 Blanche Bingley Hillyard (GB) d. Charlotte Cooper (GB) 6-3 6-2 6-2
1898 Elsie Lane (GB) d. Toupie Lowther (GB) 7-5 7-5
1899 Charlotte Cooper (GB) d. Clara Kusenberg von der Schulenburg 7-5 6-4
1900 Blanche Bingley Hillyard (GB) d. Muriel Robb (GB) 2-6 8-6 7-5
1901 Toupie Lowther (GB) d. Blanche Duddell (GB) 6-0 6-0
1902 Mary Roß d. Hilda Meyer 8-6 6-0
1903 Violet Pinckney (GB) d. Hilda Meyer 6-2 6-1
1904 Elsie Lane (GB) d. Lucie Bergmann 6-3 6-0
1905 Elsie Lane (GB) d. Käthe Krug 6-0 6-1
1906 Luise Berton d. M. Jewsbury (GB) 4-6 6-3 6-1
1907 Margit Madarász (Hun) d. Hedwig Neresheimer 7-5 0-6 6-2
1908 Margit Madarász (Hun) d. Rosamund Salusbury (GB) 2-6 6-4 6-0
1909 Anita Heimann d. Mieken Rieck 6-4 0-6 6-4
1910 Mieken Rieck d. Dora Köring 6-1 6-3
1911 Mieken Rieck d. Molla Bjurstedt (Nor) 6-1 4-6 6-1
1912 Dora Köring d. Anita Heimann 6-2 6-2
1913 Dora Köring d. Hedwig Neresheimer von Satzger (Hun) 6-4 6-4
1914-19 not held due to World War One
1920 Ilse Weihermann Friedleben d. Lilly Müller Vormann 6-0 6-0
1921 Ilse Weihermann Friedleben d. Daisy Schultz Uhl 9-7 6-1
1922 Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 6-2 6-1
1923 Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 2-6 9-7 7-5
1924 Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 6-2 1-6 6-3
1925 Nelly Bamberger Neppach d. Ilse Weihermann Friedleben 2-6 6-4 10-8
1926 Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 5-7 6-4 6-2
1927 Cilly Aussem d. Ilse Weihermann Friedleben 6-3 6-3
1928 Daphne Akhurst (Aus) d. Cilly Aussem 2-6 6-0 6-4
1929 Paula Heimann von Reznicek d. Violet Chamberlain (GB) 6-2 4-6 6-0
1930 Cilly Aussem d. Hilde Krahwinkel 6-4 6-4
1931 Cilly Aussem d. Irmgard Rost 6-1 6-2
1932 Lolette Payot (Sui) d. Hilde Krahwinkel 6-2 1-6 6-4
1933 Hilde Krahwinkel d. Sylvia Jung Henrotin (Fra) 6-2 6-1
1934 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Cilly Aussem 6-2 6-3
1935 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Cilly Aussem 9-7 6-0
1936 not held due to Germany’s hosting of summer Olympic Games
1937 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Marie-Luise Horn 4-6 6-2 6-2
1938 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Margot Lumb (GB) 6-1 6-0
1939 Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Hella Kovac (You) 6-0 6-1
1940-47 not held due to World War Two and aftermath
1948 Ursula Rosenow d. Inge Hartelt Pohmann 6-2 8-6
1949 Maria Weiss (Arg) d. Inge Hartelt Pohmann 6-2 6-8 9-7
1950 Dorothy Head (USA) d. Uschi Heidtmann 6-0 6-3
1951 Nancye Wynne Bolton (Aus) d. Maria Teran de Weiss (Arg) 6-3 6-3
1952 Dorothy Head (USA) d. Erika Obst Vollmer 6-1 6-3
1953 Dorothy Head Knode (USA) d. Joy Gannon Mottram (GB) 6-0 4-6 6-4
1954 Joy Gannon Mottram (GB) d. Inge Hartelt Pohmann 2-6 7-5 6-2
1955 Beryl Penrose (Aus) d. Erika Obst Vollmer 6-4 6-4
1956 Thelma Coyne Long (Aus) d. Silvana Lazzarino (Ita) 7-5 6-2
1957 Yola Ramirez (Mex) d. Rosie Reyes (Mex) 7-5 6-3
1958 Lorraine Coghlan (Aus) d. Shirley Bloomer (GB) 6-4 7-5
1959 Edda Buding d. Suzy Kormoczy (Hun) walkover
1960 Sandra Reynolds (RSA) d. Maria Bueno (Bra) 7-5 8-6
1961 Sandra Reynolds (RSA) d. Yola Ramirez (Mex) 5-7 7-5 6-1
1962 Sandra Reynolds Price (RSA) d. Ann Haydon (GB) 4-6 6-3 7-5
1963 Renée Schuurman (RSA) d. Lesley Turner (Aus) 6-3 1-6 6-3
1964 Margaret Smith (Aus) d. Maria Bueno (Bra) 6-1 6-1
1965 Margaret Smith (Aus) d. Edda Buding 6-3 6-2
1966 Margaret Smith (Aus) d. Maria Bueno (Bra) 8-6 6-3
1967 Françoise Durr (Fra) d. Lesley Turner (Aus) 6-4 6-4
1968 Annette van Zyl (RSA) d. Judy Tegart (Aus) 6-1 7-5
1969 Judy Tegart (Aus) d. Helga Niessen 6-3 6-4
1970 Helga Schultze Hoesl d. Helga Niessen 6-3 6-3
1971 Billie Jean Moffitt King (US) d. Helga Niessen Masthoff 6-3 6-2
1972 Helga Niessen Masthoff d. Linda Tuero (USA) 6-3 3-6 8-6
1973 Helga Niessen Masthoff d. Patricia Walkden Pretorius (RSA) 6-4 6-1
1974 Helga Niessen Masthoff d. Martina Navratilova (Tch) 6-4 5-7 6-3
1975 Renata Tomanova (Tch) d. Kazuko Sawamatsu (Jap) 7-6 5-7 10-8
1976 Sue Barker (GB) d. Renata Tomanova (Tch) 6-3 6-1
1977 Laura DuPont (USA) d. Heidi Eisterlehner 6-1 6-4
1978 Mima Jausovec (You) d. Virginia Ruzici (Rou) 6-2 6-3
1979 Caroline Stoll (USA) d. Regina Marsikova (Tch) 7-6 6-0
1980 not held
1981 Regina Marsikova (Tch) d. Ivanna Madruga (Arg) 6-2 6-1
1982 Bettina Bunge d. Kathy Rinaldi (USA) 6-2 6-2
1983 Chris Evert Lloyd (USA) d. Kathy Horvath (USA) 6-4 7-6
1984 Claudia Kohde-Kilsch d. Kathy Horvath (USA) 7-6 6-1
1985 Chris Evert Lloyd (USA) d. Steffi Graf 6-4 7-5
1986 Steffi Graf d. Martina Navratilova (USA) 6-2 6-3
1987 Steffi Graf d. Claudia Kohde-Kilsch 6-2 6-3
1988 Steffi Graf d. Helena Sukova (Tch) 6-3 6-2
1989 Steffi Graf d. Gabriela Sabatini (Arg) 6-3 6-1
1990 Monica Seles (You) d. Steffi Graf 6-4 6-3
1991 Steffi Graf d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 6-3 4-6 7-6
1992 Steffi Graf d. Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) 4-6 7-5 6-2
1993 Steffi Graf d. Gabriela Sabatini (Arg) 7-6 2-6 6-4
1994 Steffi Graf d. Brenda Schultz (Net) 7-6 6-4
1995 Arantxa Sanchez-Vicario (Esp) d. Magdalena Maleeva (Bul) 6-4 6-1
1996 Steffi Graf d. Karina Habsudova (Svk) 4-6 6-2 7-5
1997 Mary Joe Fernandez (USA) d. Mary Pierce (Fra) 6-4 6-2
1998 Conchita Martinez (Esp) d. Amélie Mauresmo (Fra) 6-4 6-4
1999 Martina Hingis (Sui) d. Julie Halard Decugis (Fra) 6-0 6-1
2000 Conchita Martinez (Esp) d. Amanda Coetzer (RSA) 6-1 6-2
2001 Amélie Mauresmo (Fra) d. Jennifer Capriati (USA) 6-4 2-6 6-3
2002 Justine Henin (Bel) d. Serena Williams (USA) 6-2 1-6 7-6
2003 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Kim Clijsters (Bel) 6-4 4-6 7-5
2004 Amélie Mauresmo (Fra) d. Venus Williams (USA) walkover
2005 Justine Henin Hardenne (Bel) d. Nadia Petrova (Rus) 6-3 4-6 6-3
2006 Nadia Petrova (Rus) d. Justine Henin Hardenne (Bel) 4-6 6-4 7-5
2007 Ana Ivanovic (Srb) d. Svetlana Kuznetsova (Rus) 3-6 6-4 7-6
2008 Dinara Safina (Rus) d. Elena Dementieva (Rus) 3-6 6-2 6-2
Discontinued


A contribution by Newmark401

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

German/West German Closed Outdoor Championships

The Closed German Outdoor Championships tournament was first held in 1897, in the city of Braunschweig in north-central Germany. Braunschweig would be by far the most frequent location for the tournament during the years of its existence. There were no events for women until 1925, when women’s singles, women’s doubles and mixed doubles events were inaugurated.

In 1926, 1930 and 1934, the Deutsche Kampfspiele, a type of Olympiad open to athletes from German-speaking countries, took the place of the Closed German Outdoor Championships, with the winners of the tennis events being counted as the German national champions in those years. The latter tournament was not held in 1936, when Berlin hosted the Summer Olympic Games.

From 1949 to 1990, the Closed German Outdoor Championships tournament was more precisely the West German Closed Outdoor Championships because East Germany also had its own Closed Outdoor Championships during this period.

1925 [Braunschweig] Nelly Bamberger Neppach d. Paula Heimann 6-1 6-1
1926 [Cologne] Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 6-4 7-5
1927 [Braunschweig] Nelly Gassmann Stephanus d. Anna Weihermann Hemp 3-6 6-4 7-5
1928 [Braunschweig] Ellen Hoffmann d. Irma Kallmeyer 6-3 5-7 8-6
1929 [Braunschweig] Hilde Krahwinkel d. Anne Peitz 6-3 6-1
1930 [Breslau] Toni Mettenheimer Schomburgk d. Hilde Eisenmenger (Aut) 6-1 3-6 6-0
1931
1932 [Braunschweig] Ilse Weihermann Friedleben d. Irma Kallmeyer 6-2 6-2
1933 [Braunschweig] Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Edith Sander default
1934 [Munich] Cilly Aussem d. Irmgard Rost 6-3 6-4
1935 [Braunschweig] Margarethe Käppel d. Toni Mettenheimer Schomburgk 6-2 7-5
1936 Tournament not held
1937 Annelies Ullstein
1938 [Braunschweig] Maria-Luise Horn d. Annelies Ullstein 6-2 6-3
1939 [Braunschweig] Annelies Ullstein d. Thilde Hamel Dietz 6-4 9-7
1940 [Braunschweig] Ursula Rosenow d. Margarethe Käppel 7-5 6-4
1941 [Braunschweig] Ursula Rosenow d. Margarethe Käppel 6-1 2-6 6-4
1942 [Braunschweig] Margarethe Käppel d. Hilde Walterova Doleschell 7-5 6-3
1943 [Braunschweig] Hilde Walterova Doleschell d. Inge Hartelt 6-1 6-4
1944-48 Tournament not held due to World War Two and aftermath
1949 [Wiesbaden] Alice Florian von Tarnay d. Minni Hein Müller 6-0 6-4
1950 [Mönchengladbach] Inge Hartelt Pohmann d. Alice Florian von Tarnay 10-8 7-5
1951 [Essen] Inge Hartelt Pohmann d. Totta Zehden 7-5 1-6 7-5
1952 [Gelsenkirchen] Erika Obst Vollmer d. Inge Hartelt Pohmann 6-4 6-3
1953 [Braunschweig] Inge Hartelt Pohmann d. Erika Obst Vollmer 6-1 6-2
1954 [Braunschweig] Erika Obst Vollmer d. Inge Hartelt Pohmann
1955 [Braunschweig] Erika Obst Vollmer d. Inge Hartelt Pohmann 6-2 6-3
1956 [Braunschweig] Edda Buding d. Erika Obst Vollmer 6-3 6-2
1957 [Braunschweig] Erika Obst Vollmer d. Margot Dittmeyer 3-6 6-4 10-8
1958 [Braunschweig] Margot Dittmeyer d. Renate Ostermann 7-5 6-2
1959 [Braunschweig] Erika Obst Launert d. Margot Dittmeyer 6-2 6-3
1960 [Braunschweig] Margot Dittmeyer d. Renate Ostermann 9-7 6-2
1961 [Braunschweig] Margot Dittmeyer d. Renate Ostermann 6-3 6-2
1962 [Braunschweig] Edda Buding d. Renate Ostermann
1963 [Braunschweig] Edda Buding d. Helga Schultze
1964 [Braunschweig] Helga Schultze d. Helga Niessen 3-6 8-6 6-2
1965 [Braunschweig] Helga Niessen d. Heide Schildknecht 6-4 5-7 6-0
1966 [Braunschweig] Helga Niessen d. Edda Buding 6-3 4-6 8-6
1967 [Braunschweig] Helga Schultze d. Helga Niessen
1968 [Braunschweig] Helga Niessen d. Katja Burgemeister Ebbinghaus 6-2 6-1
1969 [Stuttgart] Helga Niessen d. Almut Sturm 6-2 6-2
1970 [Braunschweig] Helga Schultze Hösl d. Helga Niessen 6-3 2-6 6-2
1971 [Essen] Helga Niessen Masthoff d. Heide Schildknecht Orth 3-6 6-0 6-2
1972 [Braunschweig] Helga Niessen Masthoff d. Katja Burgemeister Ebbinghaus 6-1 5-7 6-4
1973 [Braunschweig] Helga Schultze Hösl
1974 [Berlin] Helga Schultze Hösl d. Helga Niessen Masthoff
1975 [Mannheim] Helga Niessen Masthoff d. Katja Burgemeister Ebbinghaus 7-6 7-5
1976 [Braunschweig] Helga Niessen Masthoff d. Katja Burgemeister Ebbinghaus 6-1 6-0
1977 [Berlin] Helga Niessen Masthoff d. Ameli Hacks Ring 6-2 6-1
1978 Helga Niessen Masthoff
1979 [Nuremberg] Sylvia Hanika d. Iris Riedel 6-0 6-3
1980 [Braunschweig] Iris Riedel Kühn d. Sylvia Hanika
1981 [Braunschweig] Iris Riedel Kühn d. Claudia Kohde-Kilsch 6-4 6-4
1982 [Braunschweig] Claudia Kohde-Kilsch d. Eva Pfaff 6-3 6-1
1983 Eva Pfaff d. Cornelia Dries 6-3 6-2
1984 [Braunschweig] Isabel Cueto d. Elke Renz
1985 [Amberg] Sabine Hack d. Petra Keppeler 6-0 2-6 8-6
1986 [Braunschweig] Isabel Cueto d. Cornelia Lechner 7-5 6-4
1987 Isabel Cueto d. Silke Meier 6-0 6-2
1988 Sabine Gerke d. A. Müller 1-6 6-1 6-2
1989 Silke Frankl d. Anke Marchl 6-0 6-2
1990 Sabine Hack d. Sabine Gerke 6-0 2-6 6-0
1991 Karin Kschwendt
1992 [Dresden] Veronika Martinek d. Christina Singer 7-5 6-0
1993 [Braunschweig] Karin Kschwendt d. d. Katja Oeljeklaus 6-1 3-6 7-6
1994 Petra Winzenhöller d. Kerstin Traube 4-6 6-4 6-1
1995 Kerstin Traube
1996 Outdoor championships discontinued

------

Since 1961 there is also a German Closed Indoor Championships, held at several different venues over the years.
Until 1990, it was more exactly West German Closed Indoor Championships, as East Germany had its own Closed Indoor Championships.
Since 1997 it is the only German national tennis tournament, the German Closed Outdoor Championships having been discontinued in 1996, six years after German reunification.

1961 [Dortmund] Edda Buding d. Brigitte Forstendorf 6-3 6-2
1962 [Dortmund] Edda Buding
1963 [Dortmund] Almut Sturm
1964
1965
1966
1967
1968
1969 [Hannover] Heide Schildknecht Orth
1970 [Hannover] Edith Winkens d. Kerstin Seelbach 6-4 6-2
1971 [Hannover] Heide Schildknecht Orth
1972 [Hannover] Heide Schildknecht Orth
1973 [Hannover] Heide Schildknecht Orth
1974
1975
1976 [Hamburg] Helga Niessen Masthoff
1977 [Hamburg] Heidi Eisterlehner
1978 [Hamburg] Sylvia Hanika
1979 [Hamburg] Katja Burgemeister Ebbinghaus
1980 [Hamburg] Eva Pfaff
1980/81 [Hamburg] Heidi Eisterlehner
1981 [Neumünster] Claudia Kohde-Kilsch
1982 [Landshut] Eva Pfaff
1983 [Mainz] Eva Pfaff
1984 [Mainz] Steffi Graf d. Isabel Cueto 6-2 6-0
1985 [Mainz] Steffi Graf
1986 [Mainz] Steffi Graf
1987 [Mainz] Christina Singer d. Silke Meier 4-6 7-6 6-4
1988 [Mainz] Steffi Menning
1989
1990 [Mainz] Claudia Porwik
1991
1992 [Bremen] Claudia Porwik
1993-95 not held
1996 [Mainz] Christina Singer
1997 [Mainz] Andrea Glass
1998 [Mainz] Julia Abe
1999 [Mainz] Martina Müller d. Julia Abe 6-4 5-7 6-2
2000 [Mainz] Miriam Schnitzer d. Adriana Barna 6-4 4-6 7-6
2001 [Quierschied] Anca Barna d. Barbara Rittner 4-6 6-2 6-3
2002 [Quierschied] Anca Barna d. Angelika Bachmann 6-0 6-0
2003 [Quierschied] Steffi Gehrlein d. Angelika Bachmann 7-5 6-3
2004 [Isernhagen] Angelika Bachmann d. Kristina Barrois 6-4 7-5
2005 [Isernhagen] Martina Müller d. Tatjana Malek 3-6 6-1 6-3
2006 [Berlin] Kristina Barrois d. Lydia Steinbach 6-3 6-7 6-2
2007 [Biberach] Andrea Petkovic d. Julia Goerges 7-5 6-7 6-4
2008 [Offenburg] Kristina Barrois d. Lydia Steinbach 7-6 6-1
2009 [Offenburg] Andrea Petkovic d. Nicola Geuer 6-4 6-2
2010 [Biberach] Sina Haas d. Mona Barthel 7-6 6-4
2011 [Biberach] Dinah Pfizenmaier d. Jana Nabel 7-6 6-2
2012 [Biberach] Annika Beck d. Antonia Lottner 6-1 6-0
2013 [Biberach] Anna-Lena Friedsam d. Carina Witthöft 6-3 4-6 7-6
2014 [Biberach] Antonia Lottner d. Carina Witthöft 6-4 2-6 7-5
2015 [Biberach] Anna-Lena Friedsam d. Katharina Hobgarski 6-0 6-1
2016 [Biberach] Carina Witthöft d. Laura Schraeder 6-7 7-6 6-3
2017 [Biberach] Tamara Korpatsch d. Katharina Hobgarski 5-7 6-0 6-1
2018 [Biberach] Anna-Lena Friedsam d. Antonia Lottner 3-6 6-1 6-4
2019 [Biberach] Antonia Lottner d. Katharina Hogbarski 6-1 3-6 6-1


A contribution by Newmark401 (see post #515)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

German Covered Court Championships

From 1955 it was more exactly West German Covered Court Championships.
This tournament was held early in the season, presumably on wooden indoor courts.

1911 [Bremen] Mieken Rieck d. Doris Breyer 6-3 3-6 6-2
1912 [Bremen] Mieken Rieck d. "Frau Larida" 6-3 8-6
1913 [Bremen] Mieken Rieck d. Daisy Schultz 6-4 6-4
1914 [Bremen] Mieken Rieck d. Else Koch 6-2 6-1
1915-19 not held due to World War One
1920 [Bremen] Mieken Rieck Galvao d. Frau Gätjen 6-0 6-2
1921 [Bremen] Gertrud Hagelin *
1922 [Bremen] Mieken Rieck Galvao d. Nelly Gassmann Stephanus 4-6 6-2 6-2
1923 [Bremen] Sigrid Frenckell Fick (Swe) d. Mieken Rieck Galvao 6-1 4-6 7-5
1924 [Bremen] Nelly Bamberger Neppach d. Else Klatte 6-3 6-4
1925 [Bremen] Nelly Bamberger Neppach d. Paula Heimann 6-1 6-4
1926 [Bremen] Ilse Weihermann Friedleben d. Cilly Aussem 6-3 6-4
1927 [Bremen] Ilse Weihermann Friedleben d. Nelly Bamberger Neppach 10-8 6-3
1928 [Bremen] Ilse Weihermann Friedleben d. Frl Frese 6-2 9-7
1929 [Bremen] Irmgard Rost d. Ilse Weihermann Friedleben 11-9 2-6 7-5
1930 [Bremen] Hilde Krahwinkel d. Ellen Hoffmann 7-5 6-0
1931 [Bremen] Hilde Krahwinkel d. Irmgard Rost 6-2 6-3
1932 [Bremen] Hilde Krahwinkel d. Klara Hammer 6-0 6-2
1933 [Bremen] Lolette Payot (Sui) d. Marie-Luise Horn 6-3 2-6 6-2
1934 [Bremen] Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Toni Mettenheimer Schomburgk 2-6 6-1 6-2
1935 [Bremen] Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Lolette Payot (Sui) 6-4 6-1
1936 [Bremen] Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Marie-Luise Horn 6-0 6-3
1937 [Bremen] Hilde Krahwinkel Sperling (Den) d. Totta Zehden 6-1 6-2
1938 [Bremen] Totta Zehden d. Trude Wolf (Aut) 8-6 6-3
1939 [Bremen] Gracyn Wheeler (USA) d. Klara Somogyi (Rou) 6-4 6-4
1940 [Hamburg] Ursula Heidtmann d. Tilde Hamel Dietz 6-1 10-12 6-4
1941 [Hamburg] Ursula Heidtmann d. Lotte Tegtmeyer 6-4 4-6 6-4
1942-1954 Tournament not held due to World War Two and aftermath
1955 [Cologne] Bibi Gullbrandsson (Swe) d. Shirley Bloomer (GB) 6-1 1-6 6-3
1956 [Cologne] Althea Gibson (USA) d. Christiane Mercelis (Bel) 4-6 6-3 6-2
1957 [Cologne] Anne Shilcock (GB) d. Christiane Mercelis (Bel) 6-3 11-9
1958 [Cologne] Anne Shilcock (GB) d. Edda Buding default
1959 [Cologne] Christiane Mercelis (Bel) d. Renate Ostermann 6-3 6-4
1960 [Cologne] Ann Haydon (GB) d. Sheila Armstrong 6-3 6-0
1961 [Cologne] Angela Mortimer (GB) d. Ann Haydon (GB) 6-2 4-6 6-4
1962 [Bremen] Elizabeth Starkie (GB) d. Renate Ostermann 6-4 2-6 6-1
1963 [Cologne] Ann Haydon Jones (GB) d. Christiane Mercelis (Bel) 6-1 4-6 8-6
1964 [Bremen] Christine Truman (GB) d. Carole Rosser (GB) 6-4 5-7 6-1
1965 [Cologne] Elizabeth Starkie (GB) d. Ann Haydon Jones (GB) 6-3 6-4
1966 [Bremen] Ann Haydon Jones (GB) d. Helga Niessen 7-9 7-5 6-3
1967 [Cologne] Ann Haydon Jones (GB) d. Ingrid Loeys (Bel) 6-1 6-1
1968 [Bremen] Joyce Barclay Williams (GB) d. Helga Niessen 6-2 6-1
1969 [Cologne] Christina Sandberg (Swe) d. Christine Truman Janes (GB) 6-3 2-6 8-6
1970 [Munich] Virginia Wade (GB) d. Joyce Barclay Williams (GB) 6-2 6-4
1971 [Bremen] Nell Truman (GB) d. Heide Schildknecht Orth 63 63

1973 [Bremen] Ingrid Lofdahl Bentzer (Swe) d. Heide Schildknecht Orth 6-2 1-6 6-3

1976 [Bremen] Linda Mottram (GB) d. Edith Winkens 6-0 6-1
1977 [Bremen] Helga Niessen Masthoff d. Sylvia Hanika 6-4 6-2
1978 [] Sylvia Hanika d. Heidi Eisterlehner ??
1979 [Bremen] Sylvia Hanika d. Heidi Eisterlehner 6-1 6-0
1980 [Stuttgart] Heidi Eisterlehner d. Claudia Pasquale (Swi) 6-2 6-3


* The 1927 DTB yearbook mentions that in 1921 won Mieken Rieck Galvao.

Posted by Newmark401

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gipsy Tournament SEE North London Championships

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Glen Iris Invitational, Victoria, Australia

(incomplete roll)

1956 Lorraine Coghlan d. Eva Duldig 6-2 6-4
1957 Loris Nichols d. Beverly Mance Rae 3-6 7-5 6-2
1958 Eva Duldig d. Margot Rayson 1-6 13-11 6-3
1959 Lorraine Coghlan d. Margaret Smith 6-2 6-1
1960 Beverly Mance Rae d. Maureen McCalman 6-2 6-3
1961 Beverly Mance Rae d. Judy Tegart 6-3 6-2
1962 Lorraine Coghlan Robinson d. Beverly Mance Rae 4-6 6-3 6-4

1964 Margaret Smith d. Kerry Melville 6-1 6-0
1965 Margaret Smith d. Maureen McCalman Pratt 6-2 6-0

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gleneagles, Scotland (Clay)

(incomplete roll)

1924 Dorothy Shepherd Barron d. Elizabeth Ryan (USA) 1-6 8-6 6-4
1925 Phyllis Carr Satterthwaite d. Domini Elliadi Crosfield 6-0 6-2
1926 Phyills Carr Satterthwaite d. Helen Barr 6-2 6-2
1927 Violet Chamberlain d. Phyllis Carr Satterthwaite 6-1 3-6 6-2
1928 Esna Boyd (Aus) d. Betty Nuthall 9-7 6-4
1929 Ermyntrude Harvey d. Violet Chamberlain 1-6 6-3 6-3
1930 Naomi Trentham d. Jenny Sandison (Ind) 7-5 6-4
1931 Olga Webb d. Kay Stammers 8-6 6-1
1932 Kay Stammers d. Josane Sigart (Bel) 6-4 7-5
1933 Kay Stammers d. Josane Sigart (Bel) 6-3 6-1
1934 Joan Ridley d. Susan Noel 7-5 6-3
1935 Jean Saunders d. Esna Boyd Robertson 6-4 6-3
1936 Anita Lizana (Chi) d. Peggy Scriven 6-3 2-6 6-4
1937 Valerie Scott d. Nancy Dickin 7-5 4-6 8-6
1938 Anita Lizana Ellis d. Alexandra McOstrich McKelvie 6-2 6-0
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #39 (Edited)
G 2
********************************************

Godalming, Surrey, England (Clay)

(incomplete roll)

1928 Joan Reid-Thomas Strawson d. Agnes Daniell Tuckey 7-5 1-6 6-3
1929 Nancy Lyly d. Joan Reid-Thomas Strawson 8-6 3-6 6-2

1931 Joan Reid-Thomas Strawson d. Peggy Brazier 7-5 6-2
1932 Jean Saunders d. Joan Couchman 6-8 6-3 6-1
1933 Jean Saunders d. Joan Couchman 6-3 6-4
1934 Jean Saunders d. Nancy Dickin 6-3 5-7 6-3
1935 Nancy Dickin d. Ermyntrude Harvey 1-1 retired
1936 Nancy Dickin d. Bea Watson 6-0 6-4
1937 Irmgard Rost (Ger) d. Mollie Trouncer 6-2 6-1
1938 Mollie Trouncer d. N Truman 6-0 7-9 6-1


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The Good Neighbor Championships SEE Miami Beach

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Grand Prix de SAR La Princesse Lalla Meryem, Morocco (Clay)


2001 [Casablanca] Zsofia Gubacsi (Hun) d. Maria Elena Camerin (Ita) 1–6 6–3 7–6
2002 [Casablanca] Patricia Wartusch (Aut) d. Klara Koukalova (Cze) 5–7 6–3 6–3
2003 [Casablanca] Rita Grande (Ita) d. Antonella Serra-Zanetti (Ita) 6–2 4–6 6–1
2004 [Casablanca] Emilie Loit (Fra) d. Ludmila Cervanova (Svk) 6-2 6-2
2005 [Rabat] Nuria Llagostera-Vives (Esp) d. Jie Zheng (Chn) 6-4 6-2
2006 [Rabat] Meghann Shaughnessy (US) d. Martina Sucha (Svk) 6–2 3–6 6–3
2007 [Fes] Milagros Sequera (Ven) d. Aleksandra Wozniak (Can) 6-1 6-3
2008 [Fes] Gisela Dulko (Arg) d. Anabel Medina-Garrigues (Esp) 7-6 7-6
2009 [Fes] Anabel Medina-Garrigues (Esp) d. Ekaterina Makarova (Rus) 6-0 6-1
2010 [Fes] Iveta Benesova (Cze) d. Simona Halep (Rom) 6-4 6-2
2011 [Fes] Alberta Brianti (Ita) d. Simona Halep (Rom) 6-4 6-3
2012 [Fes] Kiki Bertens (Net) d. Laura Pous-Tio (Esp) 7-5 6-0
2013 [Marrakech] Francesca Schiavone (Ita) d. Lourdes Dominguez-Lino (Esp) 6-1 6-3
2014 [Marrakech] Maria Teresa Torro-Flor (Esp) d. Romina Oprandi (Swi) 6-3 3-6 6-3
2015 [Marrakech] Elina Svitolina (Ukr) d. Timea Babos (Hun) 7-5 7-6
2016 [Rabat] Timea Bacsinszky (Sui) d. Marina Erakovic (NZ) 6-2 6-1
2017 [Rabat] Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) d. Francesca Schiavone (Ita) 7-5 7-5
2018 [Rabat] Elise Mertens (Bel) d. Ajla Tomljanovic (Aus) 6-2 7-6
2019 [Rabat] Maria Sakkari (Gre) d. Johanna Konta (GB) 2-6 6-4 6-1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Greek Closed Championships

1928 Kassimati
1929 Kassimati
1930 I. Lenos
1931 Kassimati
1932 I. Lenos d. Miss Campbell 6-3 6-2
1933 I. Lenos
1934 Phyllis Xydis
1935 Phyllis Xydis
1936 Phyllis Xydis
1937 Phyllis Xydis
1938 Phyllis Xydis
1939 Konstantinidou
1940 Phyllis Xydis
1941-45 not held due to World War Two
1946 Kyriakou
1947 Kyriakou
1948 V. Georgandas d. Mrs D. Drinis 2-6 6-3 7-5
1949 V. Georgandas d. L. Voultzos 6-3 6-1
1950 V. Georgandas d. M. Akrivou 6-2 6-4
1951 Mrs A. Kyriakas d. Mrs Petroyanni 6-3 6-0
1952 V. Georgandas d. M. Akrivou 6-3 6-1
1953 V. Georgandas d. M. Akrivou 6-4 6-1
1954 V. Georgandas d. E. Vassilikou 9-7 6-4
1955 T. Voulgaris d. E. Vassilikou 9-11 6-4 6-3
1956 E. Vassilikou d. T. Voulgaris 6-4 6-2
1957 Mrs V. Karavia d. E. Vassilikou 9-7 6-1
1958 Karavia
1959 Vassiliadou
1960 Vassiliadou
1961 Vassiliadou
1962 Kypreou
1963 Xanthippi Vassiliadou d. Rita Patrikiou 6-3 6-1
1964 Xanthippi Vassiliadou d. Sia Asteri 6-2 4-6 8-6
1965 Dionissia Asteri
1966 Dionissia Asteri
1967 Dionissia Asteri
1968 Dionissia Asteri
1969 Dionissia Asteri d. E. Vasileadou 6-0 6-2
1970 Dionissia Asteri
1971 Carol-Ann Prosen Kalogeropoulos d. Alice Koutsouri 7-5 6-2
1972 Dionissia Asteri
1973 Dionissia Asteri
1974 Dionissia Kotsia
1975 Dionissia Asteri
1976 Dionissia Asteri
1977 Denise Panagopoulou
1978 Denise Panagopoulou
1979 Angelikí Kanellopoulou
1980 Angelikí Kanellopoulou
1981 Angelikí Kanellopoulou
1982 Angeliki Kanellopoulou d. Olga Tsarbopoulou 6-1 6-0
1983 Angeliki Kanellopoulou d. Olga Tsarbopoulou 6-3 6-0
1984 Angeliki Kanellopoulou d. Olga Tsarbopoulou 6-3 6-3
1985 Angelikí Kanellopoulou d. Olga Tsarbopoulou 6-2 6-0
1986 Angelikí Kanellopoulou
1987 Olga Tsarbopoulou d. Xenia Anastasiadou 6-1 6-1
1988 Angeliki Kanellopoulou d. Christina Papadaki 6-2 6-3
1989 Angeliki Kanellopoulou d. Christina Papadaki 6-1 6-0
1990 Olga Tsarbopoulou d. Christina Papadaki 6-4 7-6
1991 Christina Papadaki d. Christina Zachariadou 6-3 6-2
1992 Christina Papadaki
1993 Christina Papadaki d. Alexandra Pentzoula 6-0 6-4
1994 Christina Papadaki
1995 Christina Papadaki
1996 Eleni Daniilidou
1997 Eleni Daniilidou

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Greek International Championships SEE Athens

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Grenoble, France (Indoors)

(incomplete roll)

1954 Marie-Louise Billaz d. Rostaing 6-1 7-5
1955 Josette Billaz d. Rostaing 6-2 6-2
1956 Josette Billaz d. Rostaing 6-2 6-1

1959 Josette Billaz d. Lucia Bassi (Ita) 7-5 6-2
1960 Josette Billaz d. Marie-Jeanne Gallard Dusapt 6-2 5-7 6-1
1961 Josette Billaz d. Marie-Jeanne Gallard Dusapt 6-2 6-2

1970 Odile de Roubin d. Nathalie Fuchs 6-4 6-2


"Open de l'Isère"

2002 Sybille Bammer (Aut) d. Virginie Pichet 6-4 6-4
2003 Karolina Sprem (Cro) d. Sophie Lefevre 7-5 7-5
2004 Martina Muller (Ger) d. Aravane Rezai 7-5 6-1
2005 Mervana Jugic-Salkic (Bih) d. Karen Paterson (GB) 6-3 6-1
2006 Virginie Pichet d. Gaelle Desperrier 6-3 6-1
2007 Anna Korzeniak (Pol) d. Florence Haring 7-6 6-4
2008 Claire Feuerstein d. Anne-Laure Heitz 6-3 4-6 6-4
2009 Naomi Broady (GB) d. Yulia Fedossova 6-4 6-2
2010 Anais Laurendon d. Victoria Larriere 6-3 6-2
2011 Marta Domachowska (Pol) d. Naomi Broady (GB) 6-4 6-4
2012 Karolina Pliskova (Cze) d. Kristyna Pliskova (Cze) 7-6 7-6
2013 Sandra Zahlavova (Cze) d. Maryna Zanevska (Ukr) 6-4 5-7 6-2
2014 Pauline Parmentier d. Anastasiya Vasylyeva (Ukr) 2-6 6-0 6-4
2015 Magda Linette (Pol) d. Tereza Martincova (Cze) 7-6 4-6 6-1
2016 Myrtille Georges d. Indy De Vroome (Net) 7-6 6-2
2017 Marketa Vondrousova (Cze) d. Anna Blinkova (Rus) 7-5 6-4
2018 Fiona Ferro d. Eleonora Molinaro (Lux) 6-4 6-7 7-6

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Griqualand West Championship, South Africa

usually (or perhaps always) played at Kimberley, time of year unkwown.

1904 Miss Shields d. Miss Stark 6-5 6-2
1905 E. Wells d. Mrs Van Rooyen 6-2 6-5
1906 E. Wells d. Miss Pett 3-6 6-0 6-1
1907 E. Wells d. Miss Frieslich 6-2 6-5
1908 Mrs Vermaak d. Miss Frieslich 6-2 6-5
1909 E. Wells
1910 E. Wells d. Mrs Van Rooyen 6-3 6-0
1911 No event as the South African Championships held in Kimberley
1912 Miss Wilson d. Miss Solomon 7-5 6-1
1913 Miss Winterbach d. Miss Fuller 6-3 6-1
1914 Miss Tom d. Miss Fuller
1915-1918 not held due to World War I
1919 M. Haarhoff d. Dolly Rogers 6-4 6-2
1920 Dolly Rogers d. Miss Solomon 6-1 retired
1921 Dolly Rogers d. Billie Tapscott 6-1 6-1
1922 Billie Tapscott d. Dolly Rogers 2-6 11-9 6-2
1923 Dolly Rogers
1924 Billie Tapscott d. Miss Lloyd
1925 Miss Lloyd d. Miss Cawood 6-3 6-1
1926 Dolly Rogers d. Miss Lloyd 6-3 7-5
1927 Dolly Rogers d. Miss Lloyd 6-2 10-12 6-2
1928 Miss Lloyd d. Miss Norton 6-2 6-0
1929 Dolly Rogers d. Miss Lloyd 6-2 1-6 6-4
1930 Mrs Clark Kennedy d. Mrs Myburgh 6-3 0-6 6-3
1931 Miss Lloyd d. Mrs Myburgh 6-4 7-5
1932 Miss Lloyd d. Mrs Myburgh 6-4 3-6 7-5
1933 Mrs Myburgh
1934 Mrs van Renen d. Miss Currie 6-2 9-7
1935 Miss Lloyd d. Mrs van Renen
1936 Dolly Rogers Harvey d. Miss Lloyd 6-2 6-2
1937 Dolly Rogers Harvey or Miss Gill (possibly an unfinished or divided title match)
1938 Mrs B. Ledger d. Mrs De Wet 6-0 6-0
1939 Miss Biercey* d. (Frances Woods?) Farquharson 6-1 6-4
1940 Mrs B. Ledger d. Mrs I. Hendry 6-3 6-2
1941-1945 not held due to World War II
1946 Mrs M. Richmond d. Mrs M. Gill 6-2 6-4
1947 S. le Roux d. Mrs M. Richmond 6-4 7-5
1948 Mrs M. Richmond d. Mrs V. Smith 6-1 6-1
1949 Mrs M. Richmond d. Mrs V. Smith
1950 Ruth (Smith?) Stevens d. M. Morphey 6-0 6-2
1951 Mrs I. Hendry d. Mrs V. Smith 7-5 6-3
1952 Mrs G. Harley d. Mrs Fourie 6-4 6-3
1953 Sheila Waddington
1954 Mrs Fourie d. Sheila Wadddington 6-2 6-2
1955 Sandra Reynolds d. Mrs Fourie 6-8 6-4 6-1
1956 Sheila Waddington d. Heather Heckler 6-3 4-6 7-5
1957 Sandra Reynolds d. Daphne Seeney 11-9 6-2
1958 Sheila Waddington d. Heather Heckler 6-2 6-0
1959 Dora Kilian Shaw d. Sheila Waddington MacLachlan 6-1 6-2
1960 Heather Heckler d. Mrs Fourie 6-4 6-0
1961 Heather Heckler d. Mrs Fourie default
1962 Elizabeth Bunn d. Mrs D. Eaton 6-0 6-1
1963 Sheila Waddington MacLachlan d. I. Smit
1964 Mrs D. Eaton d. A. Wessels 6-4 6-4
1965 Margaret Farrer Hawthorne d. A. Wessels 6-0 6-3
1966 Margaret Farrer Hawthorne d. Sheila Waddington MacLachlan 8-6 6-2
1967 Sheila Waddington MacLachlan d. E. Venter 6-4 6-0
1968 Sheila Waddington MacLachlan d. Mrs S. Viljoen 6-0 4-6 6-0
1969 E. Ackerman d. Mrs S. Viljoen 6-4 7-5
1970 E. Ackerman d. Sheila Waddington MacLachlan 6-0 6-1
1971 L. Viljoen d. E. Ackermann 6-4 6-3
1972 Rowena Whitehouse d. Brigitte Cuypers 6-1 14-12
1973 Elizabeth Truter d. Rowena Whitehouse 6-4 3-6 6-4
1974 Yvonne Vermaak d. Elizabeth Truter 6-3 6-4
1975 Sabina Simmonds d. Nicky Kruger 6-4 2-6 7-5
1976 Yvonne Vermaak d. Elizabeth Truter Vlotman 6-1 6-3


*Biercey is very similar to Piercey. Could this person=Sheila Piercey, later Mrs Summers?

Most Titles

8--Won by Dolly Rogers Harvey. Won as Miss Rogers in 1920-1921, 1923, 1925-1926, and 1929. Won as Mrs Harvey in 1936 and 1937. She was born circa 1900.
6--Won by Sheila Waddington MacLachlan. Sheila won in 1953, 1956, 1958, and 1967-1968. She made the final as late as 1970.


A contribution by Rollo
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Discussion Starter #40 (Edited)
G 3
********************************************

Gstaad, Switzerland (Clay)

In 1937 '48 '49 '52 '54 '55 '57 '58 '60 '61 '63 '66 '67 and from '69 to '80 it was valid for the Swiss International Championships.

(incomplete roll)

1915 Mlle "Conte" d. Miss Harris 5-7 6-5 retired (in order to catch a train) First edition

1917 Germaine Régnier Golding (Fra) d. Madeleine (?) de Prelle de la Nieppe (Bel) 6-0 6-0
1919 Germaine Régnier Golding (Fra) d. Renée de Morsier 7-5 6-2

1923 Mme Monk
1924 Germaine Régnier Golding (Fra) or Madeleine de Prelle de la Nieppe (Bel) d. Germaine Régnier Golding (Fra) 6-4 6-0
1925 Mme de Prelle
1926 Mme Mendès de Léon
1927 Emmy Schaublin d. Mrs O'Neill (GB) 6-1 9-7
1928 Germaine Regnier Golding (Fra) d. Emmy Schaublin 6-4 6-4
1929 Lolette Payot d. Germaine Regnier Golding (Fra) walkover
1930 Mrs O'Neill (GB)
1931 Mme Kornfeld d. Mlle A. Clerc 6-0 6-2 at the Sarina LTC
1932 (Jul) Mme Jacky d. Miss Weekes 6-1 6-0
1932 (Aug) Mlle Voegelin d. Giuliana Grioni (Ita) 3-6 6-4 7-5
1933 (Jul) Mme Jacky d. Mme Merker 6-3 6-4
1933 (Aug) Pittmann d. Mme Garcia 6-3 2-6 6-4
1934 (Jul) Mme Stalder d. Mme Jacky 6-1 6-2
1934 (Aug) Mme Chabloz d. Mme Casamayor 0-6 8-6 6-4

1936 Ilse Weihermann Friedleben (Ger) d. Lucette Caron Culbert (Fra) 6-4 6-3
1937 Simone Passemard Mathieu (Fra) d. Arlette Neufeld Halff (Fra) 6-2 6-4
1938 Mme Koch
1939 Magda Baumgarten (Hun) d. Arlette Neufeld Halff (Fra) 6-4 3-6 6-1
1940 Edith Sutz d. Luzia Studer 3-6 7-5 6-1
1941 Mme Weiss d. Mme Jacky in 3 sets.
1942 Steffi Chapuis d. Frl van Lennep 6-4 6-2
1943 Pierette Dubois
1944 Edith Sutz d. Mlle Halneschin ??
1945 Steffi Chapuis
1946 Dodo Bundy (USA) d. Helena Straubeova (Tch) 6-4 6-1
1947 Myriam De Borman (Bel) d. Mme Beck 2-6 6-3 6-3
1948 semi-finals and final abandoned due to rain
1949 Sheila Piercey Summers (RSA) d. Joan Curry (GB) 6-3 6-3
1950 Betty Rosenquest (USA)
1951 Nancye Wynne Bolton (Aus) d. Violette Rigollet 6-3 6-3
1952 Dorothy Head (USA) d. Erika Obst Vollmer (Frg) 6-2 0-6 6-2
1953 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Joan Curry (GB) 10-8 6-2
1954 Violette Rigollet Von Alvensleben d. Pat Ward (GB) 6-1 6-3
1955 Hazel Redick Smith (RSA) d. Ruth Nathan Kaufmann 1-6 6-1 6-4
1956 Heather Nicholls Brewer (Ber) d. Nicla Artigiani Migliori (Ita) 6-3 6-1
1957 Heather Nicholls Brewer (Ber) d. Sandra Reynolds (RSA) 2-6 7-5 6-4
1958 Lorraine Coghlan (Aus) d. Yola Ramirez (Mex) 3-6 6-2 6-0
1959 Yola Ramirez (Mex) d. Mary Carter Reitano (Aus) 7-5 6-1
1960 Maria Bueno (Brz) d. Sandra Reynolds (RSA) 6-2 6-3
1961 Sandra Reynolds (RSA) d. Yola Ramirez (Mex) 7-5 6-3
1962 Sandra Reynolds Price (RSA) d. Lesley Turner (Aus) 7-9 6-4 8-6
1963 Robyn Ebbern (Aus) d. Lesley Turner (Aus) 6-3 6-4
1964 Margaret Smith (Aus) d. Lesley Turner (Aus) 6-4 6-2
1965 Francoise Durr (Fra) d. Maria Bueno (Brz) 10-8 6-1
1966 Helga Schultze (Frg) d. Sonja Pachta (Aut)
1967 Annette Van Zyl (RSA) d. Jan Lehane O'Neill (Aus) 6-1 3-6 6-3
1968 Annette Van Zyl du Plooy (RSA) d. Julie Heldman (USA) 6-0 6-1
1969 Francoise Durr (Fra) d. Rosie Casals (USA) 6-4 4-6 6-2
1970 Rosie Casals (USA) d. Francoise Durr (Fra) 6-2 5-7 6-2
1971 Francoise Durr (Fra) d. Lesley Hunt (Aus) 6-3 6-3
1972 Kazuko Sawamatsu (Jpn) d. Pam Teeguarden (USA) 6-3 4-6 6-2
1973 Julie Anthony (USA) d. Raquel Giscafre (Arg) 6-4 7-5
1974 Helga Schultze Hosl (Frg) d. Lea Pericoli (Ita) 4-6 6-4 6-3
1975 Glynis Coles (GB) d. Linky Boshoff (RSA) 9-7 2-6 8-6
1976 Michele Gurdal (Bel) d. Gail Sherriff Lovera (Fra) 4-6 6-2 6-3
1977 Lesley Hunt (Aus) d. Helen Gourlay Cawley (Aus) 4-6 7-5 6-1
1978 Virginia Ruzici (Rou) d. Petra Delhees 6-2 6-2
1979 Petra Delhees d. Yvona Brzakova (Tch) 6-4 1-6 6-1
1980 Virginia Ruzici (Rou) d. Sylvia Hanika (Frg) 6-4 6-3
1981 Claudia Kohde-Kilsch (Frg) d. Isabelle Villiger 6-1 4-6 6-2
1982 Claudia Kohde-Kilsch (Frg) d. Virginia Ruzici (Rou)
1983 Sabina Simmonds (Ita) d. Christiane Jolissaint 6-3 6-7 6-3
1984-2015 not held
2016 Viktorija Golubic d. Kiki Bertens (Net) 4-6 6-3 6-4
2017 Kiki Bertens (Net) d. Anett Kontaveit (Est) 6-4 3-6 6-1
2018 Alizé Cornet (Fra) d. Mandy Minella (Lux) 6-4 7-6

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Guangzhou (aka Canton), China (Hard)


2004 Na Li d. Martina Sucha (Svk) 6-3 6-4
2005 Zi Yan d. Nuria Llagostera-Vives (Esp) 6–4 4–0 ret.
2006 Anna Chakvetadze (Rus) d. Anabel Medina-Garrigues (Esp) 6–1 6–4
2007 Virginie Razzano (Fra) d. Tzipora Obziler (Isr) 6-0 6-3
2008 Vera Zvonareva (Rus) d. Shuai Peng 6–7 6–0 6–2
2009 Shahar Peer (Isr) d. Alberta Brianti (Ita) 6-3 6-4
2010 Jarmila Gajdosova Groth (Aus) d. Alla Kudryavtseva (Rus) 6-1 6-4
2011 Chanelle Scheepers (RSA) d. Magdalena Rybarikova (Svk) 6–2 6–2
2012 Su-Wei Hsieh (Tpe) d. Laura Robson (GB) 6-3 5-7 6-4
2013 Shuai Zhang d. Vania King (USA) 7-6 6-1
2014 Monica Niculescu (Rom) d. Alize Cornet (Fra) 6-4 6-0
2015 Jelena Jankovic (Srb) d. Denisa Allertova (Cze) 6-2 6-0
2016 Lesia Tsurenko (Ukr) d. Jelena Jankovic (Srb) 6-4 3-6 6-4
2017 Shuai Zhang d. Aleksandra Krunic (Srb) 6-2 3-6 6-2
2018 Qiang Wang d. Yulia Putintseva (Kaz) 6-1 6-2
2019 Sofia Kenin (USA) d. Samantha Stosur (Aus) 6-7 6-4 6-2

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Guildford, Surrey, England (Clay)

Venue: Pit Farm Club

(incomplete roll)

In 1960s and 1970s in Guildford were played the Surrey Hard Court Championships, but sometimes the tournament's denomination is uncertain. The tournaments below seem lacking in that denomination.

1948 Joey Physick David d. Kay Tuckey 6-3 3-6 6-4
1949 Kay Tuckey d. Arvilla McGuire (USA) 6-2 6-1
1950 Maria Teran de Weiss (Arg) d. Dottie Head (USA) 7-5 4-6 6-1
1951 Jean Bridger Walker-Smith d. Angela Mortimer 6-2 6-3
1952 Hazel Redick Smith (RSA) d. Julia Wipplinger (RSA) 6-3 6-2
1953 Doris Hart (USA) d. Shirley Fry (US) 13-11 6-1

1955 Hazel Redick Smith (RSA) d. Dora Kilian (RSA) 6-2 4-6 6-4
1956 Pat Hird d. Rosemary Walsh Deloford (USA) 6-3 6-0
1957 Ann Shilcock d. Ruia Morrison (NZ) 6-1 7-5
1958 Pat Nettleton (NZ) d. Ruia Morrison (NZ) 6-4 5-7 7-5

1962 Deidre Catt d. Lorna Cornell Cawthorn 4-6 9-7 6-2

1965 Elizabeth Starkie d. Ann Haydon Jones 2-6 6-4 6-1
1966 Robin Blakelock Lloyd d. Heather Allen 6-1 6-0
1967 Judy Tegart (Aus) d. Margaret Harris (Aus) 6-1 6-0
 
21 - 40 of 531 Posts
Top