Tennis Forum banner

1 - 20 of 235 Posts

·
Administrator
Joined
·
64,379 Posts
Discussion Starter #1

Tennis Tipping 6a – Saint Petersburg



[/CENTER]


What is Tennis Tipping?

In the game, participants pick the winners of all main draw matches and are placed in a knock-out system. That means each participant plays a different participant and whoever predicted the winner of most matches correctly, moves on to the next round. The same applies for doubles, but you're in a team format and your scores are combined.

In case a player (i.e. the actual WTA Player) retires, the match WILL count in TT, as long as the first point has been played, but they do not count for SRs or for TBs in which both players/teams picked the same winner.

- If players are replaced by a lucky loser after the start of Tennis Tipping, these matches will be cancelled.

Tie-break method for 2020: TB/SR Rules


How to Sign-Up:

Just post here that you would like to play. You can only play one tournament per week. Entries will be based on ranking. Everyone can commit.

How to send in picks:

Picks can be sent in as soon as the draws are ready. Remember, you pick a winner in every match! Picks should be sent by PM, so that your opponent does not know your picks. Picks should be titled: [TT: Saint Petersburg, day #]. Picks can be sent in anytime until the beginning of play each day. If you are in singles and doubles then you can use different picks for each if you want to. For doubles, you still tip the WTA singles matches, not the doubles! No changes can be made after the play has started.
You have to send picks before play starts, late picks won´t be accepted!


More questions about the game and the rules?

Check out the General rules of Tennis Tipping!


Good Luck !! AdeyC - Manager
 

·
Administrator
Joined
·
64,379 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)



Fact Sheet


Location: St Petersburg, Russia
Type: WTA Premier
Surface: Hard Indoor
Date: February 10-17
Tournament website: St.Petersburg Ladies Trophy - WTA турнир в Санкт-Петербурге



First Commitment Deadline:: February 2 CET

Final Commitment Deadline:: February 7 http://www.thetimenow.com/russia/moscow
Draw size for singles: 28 direct MD Entries + 4 qualifiers /16 Q draw
Draw size for doubles: 14 direct MD Entries + 2 qualifiers /8 Q draw

Code:
[B]
TT RANKING POINTS

Winner: 470
Final: 305
Semifinal: 185
Quarterfinal: 100
R16: 55
R32: 1
Qualifier: 25
QFR: 18
Q1: 1

[/B]
Code:
TT SCHEDULE

[B]Saturday, February 8[/B] - Singles Q1
[B]Sunday, February 9[/B] - Singles QFR + Doubles Q1
[B]Monday, February 10[/B] - Singles R1 + Doubles QFR
[B]Tuesday, February 11[/B] - Singles R2 + Doubles R1
[B]Wednesday, February 12[/B] - Singles QF + Doubles QF / Day 1
[B]Thursday, February 13[/B] - Singles QF + Doubles QF / Day 2
[B]Friday, February 14[/B] - Singles SF + Doubles SF
[B]Saturday, February 15[/B] - Singles F + Doubles F / Day 1
[B]Sunday, February16[/B] - Singles F + Doubles F / Day 2
Code:
TT ROLL OF HONOUR

SINGLES FINALS

2016 - jrm (SLO) def. joe87 (AUT)
2017 - kfh_9118 (AUS) def. Meelis (EST)
2018 – Royal Fencer (RUS) def. Buitenzorg (AUS)
2019 - SAISAI-GOAT (ESP) def. Chris 84 (SLO) 

DOUBLES FINALS

2016 - AdeyC/mateusz2904 (GBR/POL) def. Michael!/joe87 (GER/AUT)
2017 – sd3300123/Gu-niao (CHN/CHN) def. AdeyC/Elwin. (GBR/NED) 
2018 – Meelis/SAISAI-GOAT (EST/ESP) def. (2) Chris 84/SloKid (SLO/SLO)
2019 - Meelis/Michael! (EST/GER) def. Edy./Pete! (CRO/AUS)
 

·
Administrator
Joined
·
64,379 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)

Entry Lists - up to Post 99

Singles


Code:
[B][U]TT Singles Main Draw Entry List (Rankings from 20-01-2020)[/U][/B]
001  Martn7 (ESP) .............. 1 (5115)  
002  F4CU (ARG) ................ 2 (5014)  
003  Michael! (GER) ............ 3 (4710)  
004  CharlDa (CAN) ............. 5 (4315)  
005  Meelis (EST) .............. 7 (3424)  
006  danieln1 (ESP) ............ 8 (3418)  
007  Kirilenko-Fan (GER) ....... 9 (3414)  
008  ace the line (GBR) ........ 10 (3263) 
009  Ayumi Moret. (ITA) ........ 11 (3142)  
010  sdtoot (GBR) .............. 13 (3036) 
011  Rodrigo R3 (BRA) .......... 16 (2676)  
012  ianb29 (GBR) .............. 17 (2607) 
013  Edy. (CRO) ................ 18 (2585)  
014  Randy (ISL) ............... 19 (2546) 
015  slaypova (USA) ............ 20 (2484)  
016  Aleksz (HUN) .............. 22 (2425) 
017  Inger67 (USA) ............. 23 (2260) 
018  Vitor BM (BRA) ............ 25 (2177)  
019  ^bibi^ (BEL) .............. 26 (2116)  
020  Walsall (GBR) ............. 27 (2108)  
021  colemohrlee (CHN) ......... 28 (2090) 
022  Pierre. (GBR) ............. 29 (2090) 
023  Blackeagle (TUR) .......... 32 (2044)  
024  Chris 84 (SLO) ............ 35 (1961)  
025  supertec (ESP) ............ 36 (1922) 
026  gumoll (POL) .............. 37 (1914) 
027  Sexysova (CZE) ............ 40 (1828) 
028  Grigor. (BUL) ............. 42 (1739) 
Qualifier
Qualifier
Qualifier
Qualifier
Code:
[B][U]TT Singles Qualifying Draw Entry List (Rankings from 20-01-2020)[/U][/B]
033  Daniela-Is-Mine (USA) ..... 43 (1725)  
034  Tennisfan06 (EST) ......... 46 (1715)  
035  AdeyC (GBR) ............... 51 (1622)  
036  Broseghini (BRA) .......... 57 (1546) 
037  coolfish1103 (USA) ........ 58 (1535) 
038  diego36arg (ARG) .......... 59 (1517)  
039  to paradise. (USA) ........ 61 (1461) 
040  Phil=) (GER) .............. 64 (1371)  
041  Daszmarelli (BRA) ......... 71 (1257)  
042  TrollPova (USA) ........... 74 (1199)  
043  Potapovian (GRE) .......... 75 (1192)  
044  Demosthenes (ISL) ......... 76 (1184) 
045  Drake1980 (CAN) ........... 77 (1165)  
046  danyal123 (GRE) ........... 80 (1149)  
047  Mauriac (GBR) ............. 97 (980)  
048  Effy (NOR) ................ 101 (907)
Code:
[B][U]TT Singles ALTS (Rankings from 20-01-2020)[/U][/B]
049  Shankitova (KAZ) .......... 104 (886)  
050  Pete! (AUS) ............... 109 (830) 
051  Wozzy! (DEN) .............. 110 (823)  
052  Latvian (LAT) ............. 111 (822) 
053  DoubleBeagle (XXX) ........ 213 (15)  
054  martinafan (XXX) .......... 238 (1)  
055  mladjo_vic () .......... NA (NR)
Doubles

Code:
[B][U]TT Doubles Main Draw Entry List (Rankings from 20-01-2020)[/U][/B]
001  ace the line (GBR) /Pierre. (GBR) .................... 1+1=2 
002  Meelis (EST) /Michael! (GER) ......................... 4+3=7  
003  Edy. (CRO) /Pete! (AUS) .............................. 6+5=11 
004  Vitor BM (BRA) /Martn7 (ESP) ......................... 7+8=15  
005  AdeyC (GBR) /Mauriac (GBR) ........................... 9+9=18  
006  Shankitova (KAZ) /Latvian (LAT) ...................... 11+13=24 
007  Demosthenes (ISL) /Randy (ISL) ....................... 20+20=40  
008  Inger67 (USA) /sdtoot (GBR) .......................... 23+18=41 
009  Walsall (GBR) /ianb29 (GBR) .......................... 26+25=51 
010  gumoll (POL) /Aleksz (HUN) ........................... 27+27=54  
011  F4CU (ARG) /coolfish1103 (USA) ....................... 29+36=65 
012  Phil=) (GER) /colemohrlee (CHN) ...................... 46+31=77  
013  Chris 84 (SLO) /SloKid (SLO) ......................... 40+40=80  
014  Wozzy! (DEN) /TrollPova (USA) ........................ 42+44=86  
Qualifier
Qualifier
Code:
[B][U]TT Doubles Qualifying Draw Entry List (Rankings from 20-01-2020)[/U][/B]
017  CharlDa (CAN) /Drake1980 (CAN) ....................... 53+49=102  
018  danieln1 (ESP) /Kirilenko-Fan (GER) .................. 14+116=130  
019  Daniela-Is-Mine (USA) /^bibi^ (BEL) .................. 70+79=149  
020  diego36arg (ARG) /Ayumi Moret. (ITA) ................. 78+93=171  
021  Rodrigo R3 (BRA) /slaypova (USA) ..................... 63+111=174  
022  Potapovian (GRE) /danyal123 (GRE) .................... 91+96=187  
023  Broseghini (BRA) /Daszmarelli (BRA) .................. 92+100=192 
024  Blackeagle (TUR) /Effy (NOR) ......................... 128+90=218
Players Free For Doubles

Code:
Free For Doubles (Name - Country - Rank)
supertec - ESP - 209
Sexysova - CZE - 158
Grigor. - BUL - 127
Tennisfan06 - EST - 170
to paradise. - USA - 184
DoubleBeagle - XXX - NA
martinafan - AUS - 194
mladjo_vic - XXX - NA
 

·
Administrator
Joined
·
64,379 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)

Singles Draw

Final

Matches Counted: 3
Matches Remaining: 0


01:03 | (1) Martn7 (ESP) vs. Vitor BM (BRA) #SRs: 0-1

Semi Finals

Matches Counted: 3
Matches Remaining: 0


02:02 | (1) Martn7 (ESP) vs. (4) CharlDa (CAN) #SRs: 1-1, #ISRs: 1-0
02:02 | Vitor BM (BRA) vs. Grigor. (BUL) #SRs: 1-1, #ISRs: 0-0 Correct set score (6-4 Set 2)

Quarter Finals

Matches Counted: 9
Matches Remaining: 0


05:04 | (1) Martn7 (ESP) vs. (6) danieln1 (ESP) #SRs: 4-3
05:04 | (4) CharlDa (CAN) vs. (Q3) Phil=) (GER) #SRs: 2-3
05:04 | Vitor BM (BRA) vs. Edy. (CRO) #SRs: 2-3
05:06 | ^bibi^ (BEL) vs. Grigor. (BUL) #SRs: 1-3


Second Round

Matches Counted: 5
Matches Remaining: 0


02:02 | (1) Martn7 (ESP) vs. Sexysova (CZE) #SRs: 1-1, #ISRs: 1-0
02:02 | (Q1) Daniela-Is-Mine (USA) vs. (6) danieln1 (ESP) #SRs: 1-1, #ISRs: 0-2
03:03 | (4) CharlDa (CAN) vs. Pierre. (GBR) #SRs: 1-1, #ISRs: 1-1, TB2
03:03 | Ayumi Moret (ITA) vs. (Q3) Phil=) (GER) #SRs: 1-2

02:02 | sdtoot (GBR) vs. Vitor BM (BRA) #SRs: 1-1, #ISRs: 1-1, TB3
03:02 | Edy. (CRO) vs. (3) Michael! (GER) #SRs: 1-1
02:02 | (Q2) Potapovian (GRE) vs. ^bibi^ (BEL) #SRs: 1-2
03:02 | Grigor. (BUL) vs. colemohrlee (CHN) #SRs: 2-2

First Round

Matches Counted: 5
Matches Remaining: 0


04:03 | (1) Martn7 (ESP) vs. (Q4) Broseghini (BRA) #SRs: 3-2
04:04 | Sexysova (CZE) vs. Rodrigo R3 (BRA) #SRs: 1-1, #ISRs: 0-0, TB2 - closer to the real score
03:03 | (Q1) Daniela-Is-Mine (USA) vs. Chris 84 (SLO) #SRs: 2-1
03:03 | (LL) coolfish1103 (USA) vs. (6) danieln1 (ESP) #SRs: 1-2

04:04 | (4) CharlDa (CAN) vs. supertec (ESP) #SRs: 2-1
04:03 | Pierre. (GBR) vs. Walsall (GBR) #SRs: 3-2
03:03 | Randy (ISL) vs. Ayumi Moret (ITA) #SRs: 1-1, #ISRs: 0-1
03:03 | (Q3) Phil=) (GER) vs. (7) Kirilenko-Fan (GER) #SRs: 3-2

03:03 | (8) ace the line (GBR) vs. sdtoot (GBR) #SRs: 2-3
05:03 | Vitor BM (BRA) vs. ianb29 (GBR) #SRs: 2-2
04:04 | gumoll (POL) vs. Edy. (CRO) #SRs: 2-3
03:03 | Blackeagle (TUR) vs. (3) Michael! (GER) #SRs: 2-2, #ISRs: 0-0, TB2 - closer to the real score

04:04 | (5) Meelis (EST) vs. (Q2) Potapovian (GRE) #SRs: 2-3
04:05 | Aleksz (HUN) vs. ^bibi^ (BEL) #SRs: 3-0
03:03 | Grigor. (BUL) vs. Inger67 (USA) #SRs: 2-1
03:02 | colemohrlee (CHN) vs. (2) F4CU (ARG) #SRs: 2-1

Qualifying – Final round

Matches Counted: 6
Matches Remaining: 0


05:03 | (1) Daniela-Is-Mine (USA) vs. Drake1980 (CAN) #SRs: 3-3
04:04 | Potapovian (GRE) vs. Latvian (ALT) #SRs: 2-1
04:04 | (3) AdeyC (GBR) vs. (8) Phil=) (GER) #SRs: 1-3
06:04 | (4) Broseghini (BRA) vs. (5) coolfish1103 (USA) #SRs: 3-2

Qualifying – First round

Matches Counted: 12
Matches Remaining: 0


11:10 | (1) Daniela-Is-Mine (USA) vs. Shankitova (ALT) #SRs: 6-6
12:10 | Drake1980 (CAN) vs. (6) diego36arg (ARG) #SRs: 8-6
10:11 | (2) Tennisfan06 (EST) vs. Potapovian (GRE) #SRs: 6-6
09:09 | Daszmarelli (BRA) vs. Latvian (ALT) #SRs: 6-7

10:10 | (3) AdeyC (GBR) vs. Effy (NOR) #SRs: 6-5
11:11 | Demosthenes (ISL) vs. (8) Phil=) (GER) #SRs: 7-8
11:10 | (4) Broseghini (BRA) vs. danyal123 (GRE) #SRs: 6-7
10:11 | Wozzy! (ALT) vs. (5) coolfish1103 (USA) #SRs: 6-6
 

·
Administrator
Joined
·
64,379 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)

Doubles Draw

Final

Matches Counted: 3
Matches Remaining: 0


03:05 | gumoll/Aleksz (POL/HUN) vs. (2) Meelis/Michael! (EST/GER) #SRs: 1-3

Semi Finals

Matches Counted: 3
Matches Remaining: 0


04:04 | gumoll/Aleksz (POL/HUN) vs. Walsall/ianb29 (GBR/GBR) #SRs: 3-2
04:04 | Inger67/sdtoot (USA/GBR) vs. (2) Meelis/Michael! (EST/GER) #SRs: 2-3

Quarter Finals

Matches Counted: 9
Matches Remaining: 0


07:10 | (1) ace the line/Pierre. (GBR/GBR) vs. gumoll/Aleksz (POL/HUN) #SRs: 4-5
10:12 | Chris 84/SloKid (SLO/SLO) vs. Walsall/ianb29 (GBR/GBR) #SRs: 8-5
11:10 | Inger67/sdtoot (USA/GBR) vs. Phil=)/colemohrlee (GER/CHN) #SRs: 5-6
10:11 | Demosthenes/Randy (ISL/ISL) vs. (2) Meelis/Michael! (EST/GER) #SRs: 6-4

First Round

Matches Counted: 5
Matches Remaining: 0


05:05 | (1) ace the line/Pierre. (GBR/GBR) vs. (LL) danieln1/Kirilenko-Fan (ESP/GER) #SRs: 2-2, #ISRs: 0-0, TB2 – more games to the winner
06:04 | gumoll/Aleksz (POL/HUN) vs. (Q1) Potapovian/danyal123 (GRE/GRE) #SRs: 4-2
05:06 | (3) Edy./Pete! (CRO/AUS) vs. Chris 84/SloKid (SLO/SLO) #SRs: 2-2
05:04 | Walsall/ianb29 (GBR/GBR) vs. F4CU/coolfish1103 (ARG/USA) #SRs: 3-2

05:05 | Inger67/sdtoot (USA/GBR) vs. (LL) Blackeagle/Effy (TUR/NOR) #SRs: 3-2
05:04 | Phil=)/colemohrlee (GER/CHN) vs. (4) Vitor BM/Martn7 (BRA/ESP) #SRs: 4-2
04:05 | AdeyC/Mauriac (GBR/GBR) vs. Demosthenes/Randy (ISL/ISL) #SRs: 2-3
04:04 | (Q2) Daniela-Is-Mine/^bibi^ (USA/BEL) vs. (2) Meelis/Michael! (EST/GER) #SRs: 3-3, #ISRs: 0-2

Qualifying – Final round

Matches Counted: 5
Matches Remaining: 0


07:08 | Blackeagle/Effy (TUR/NOR) vs. Potapovian/danyal123 (GRE/GRE) #SRs: 3-5
06:08 | (2) danieln1/Kirilenko-Fan (ESP/GER) vs. (3) Daniela-Is-Mine/^bibi^ (USA/BEL) #SRs: 4-2


Qualifying – First round

Matches Counted: 6
Matches Remaining: 0


06:08 | (1) CharlDa/Drake1980 (CAN/CAN) vs. Blackeagle/Effy (TUR/NOR) #SRs: 5-4
09:08 | Potapovian/danyal123 (GRE/GRE) vs. (4) diego36arg/Ayumi Moret. (ARG/ITA) #SRs: 6-2
07:04 | (2) danieln1/Kirilenko-Fan (ESP/GER) vs. Rodrigo R3/slaypova (BRA/USA) #SRs: 5-2
08:09 | Broseghini/Daszmarelli (BRA/BRA) vs. (3) Daniela-Is-Mine/^bibi^ (USA/BEL) #SRs: 5-4
 

·
Administrator
Joined
·
64,379 Posts
Discussion Starter #6 (Edited)

Schedule of Play

OOP for Sunday


Elena RYBAKINA (KAZ) v Kiki BERTENS (NED) TB1

Code:
TB = send exact scores (e.g. 64 63)

SR = send set ratio (2-0 or 2-1)

Send only last names please
Matches count for the second of a two-day final in both singles and doubles


Play starts at 16.30 (3 hours ahead of UK time - 11.00am) local time


Please send your picks to AdeyC



Good luck :wavey:


Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver
Award each day - which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so seven
players at all levels will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Saturday

Elena RYBAKINA (KAZ) v Maria SAKKARI (GRE) TB2
Ekaterina ALEXANDROVA (RUS) v Kiki BERTENS (NED) TB3

Code:
TB = send exact scores (e.g. 64 63)

SR = send set ratio (2-0 or 2-1)

Send only last names please
Matches count for the first of a two-day finall in both singles and doubles


Play starts at 14.00 (3 hours ahead of UK time - 11.00am) local time


Please send your picks to AdeyC



Good luck :wavey:


Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver
Award each day - which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so seven
players at all levels will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Friday

Belinda BENCIC (SUI) v Maria SAKKARI (GRE) TB1
Ekaterina ALEXANDROVA (RUS) v Petra KVITOVA (CZE) TB2
Oceane DODIN (FRA) v Elena RYBAKINA (KAZ) TB3
Anastasia POTAPOVA (RUS) v Kiki BERTENS (NED) SR4

Code:
TB = send exact scores (e.g. 64 63)

SR = send set ratio (2-0 or 2-1)

Send only last names please
Matches count for a one-day semi-final in both singles and doubles


Play starts at 13.00 (3 hours ahead of UK time - 10.00am) local time


Please send your picks to AdeyC



Good luck :wavey:


Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver
Award each day - which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so seven
players at all levels will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Thursday

Alize CORNET (FRA) v Maria SAKKARI (GRE) TB1
Donna VEKIC (CRO) v Ekaterina ALEXANDROVA (RUS) TB3
Alison VAN UYTVANCK (BEL) v Petra KVITOVA (CZE) SR5
Veronika KUDERMETOVA (RUS) v Kiki BERTENS (NED) SR7

Code:
TB = send exact scores (e.g. 64 63)

SR = send set ratio (2-0 or 2-1)

Send only last names please
Matches count for the second of a two-day quarter final in both singles and doubles


Play starts at 13.00 (3 hours ahead of UK time - 10.00am) local time


Please send your picks to AdeyC



Good luck :wavey:


Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver
Award each day - which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so seven
players at all levels will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Wednesday

Alja TOMLJANOVIC (AUS) v Anastasia POTAPOVA (RUS) TB2
Alize CORNET (FRA) v Jelena OSTAPENKO (LAT) SR4
Johanna KONTA (GBR) v Oceane DODIN (FRA) SR6
Belinda BENCIC (SUI) v Svetlana KUZNETSOVA (RUS) SR8
Fiona FERRO (FRA) v Elena RYBAKINA (KAZ) SR10

Code:
TB = send exact scores (e.g. 64 63)

SR = send set ratio (2-0 or 2-1)

Send only last names please
Matches count for the first of a two-day quarter final in both singles and doubles


Play starts at 11.00am (3 hours ahead of UK time) local time



Please send your picks to AdeyC



Good luck :wavey:


Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver
Award each day - which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so seven
players at all levels will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
Order Of Play – Tuesday

Alison VAN UYTVANCK (BEL) v Kristina MLADENOVIC (FRA) TB1
Victoria KUZMOVA (SVK) v Oceane DODIN (FRA) TB2



Anastasija SEVASTOVA (LAT) v Caroline GARCIA (FRA) TB1
Veronika KUDERMETOVA (RUS) v Yulia PUTINTSEVA (KAZ) TB2
Jennifer BRADY (USA) v Svetlana KUZNETSOVA (RUS) TB3
Marketa VONDROUSOVA (CZE) v Alja TOMLJANOVIC (AUS) SR4
Daria KASATKINA (RUS) v Ekaterina ALEXANDROVA (RUS) SR5
Donna VEKIC (CRO) v Kirstie AHN (USA) SR6



Code:
TB = send exact scores (e.g. 64 63)

SR = send set ratio (2-0 or 2-1)

Send only last names please
Matches in red count for day two of a first round in singles and final qualifying round in doubles
Matches in blue count for the second round of singles and first round of doubles

AdeyC, Mauriac (send to me too), Randy and Demosthenes should send to Michael!

Play starts at 11.00am (3 hours ahead of UK time) local time



Please send your picks to AdeyC



Good luck :wavey:


Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver
Award each day - which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so seven
players at all levels will have a chance of winning something this week. [/CENTER]

OOP for Monday

Liudmila SAMSONOVA (RUS) v Anastasia POTAPOVA (RUS) TB3
Vitalia DIATCHENKO (RUS) v Maria SAKKARI (GRE) SR4
Katerina SINIAKOVA (CZE) v Elena RYBAKINA (KAZ) SR5

Code:
TB = send exact scores (e.g. 64 63)

SR = send set ratio (2-0 or 2-1)

Send only last names please
Matches count for first of a two-day first round in singles and final qualifying round in doubles


Play starts at 13.00 (3 hours ahead of UK time - 10am) local time


Please send your picks to AdeyC



Good luck :wavey:


Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver
Award each day - which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so seven
players at all levels will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Sunday

Vera ZVONAREVA (RUS) v Alize CORNET (FRA) TB1
Anastasia POTAPOVA (RUS) v Pauline PARMENTIER (FRA) TB2
Timea BABOS (HUN) v Liudmila SAMSONOVA (RUS) TB3
Kirstie AHN (USA) v Tereza MARTINCOVA (CZE) SR4
Vitalia DIATCHENKO (RUS) v Natalia VIKHYLANTSEVA (RUS) SR5
Fiona FERRO (FRA) v Oceane DODIN (FRA) SR6

Code:
TB = send exact scores (e.g. 64 63)

SR = send set ratio (2-0 or 2-1)

Send only last names please
Matches count for the final qualifying round in singles and the first qualifying round in doubles

AdeyC and Phil=) should send to Randy

Play starts at 11.30am (3 hours ahead of UK time) local time


Please send your picks to AdeyC



Good luck :wavey:


Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver
Award each day - which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so seven
players at all levels will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
Order Of Play – Saturday

Vera ZVONAREVA (RUS) v Margarita GASPARYAN (RUS) TB1
Polina KUDERMETOVA (RUS) v Tereza MARTINCOVA (CZE) TB2
Anastasiya KOMARDINA (RUS) v Natalia VIKHYLANTSEVA (RUS) TB3
Ekaterina SHALIMOVA (RUS) v Liudmila SAMSONOVA (RUS) SR4
Cristina BUCSA (ESP) v Pauline PARMENTIER (FRA) SR5
Oceane DODIN (FRA) v Varvara GRACHEVA (RUS) SR5
Anastasia POTAPOVA (RUS) v Martina DI GIUSEPPE (ITA) SR6
Timea BABOS (HUN) v Kamilla RAKHIMOVA (RUS) SR8
Kirstie AHN (GER) v Valeriya STRAKHOVA (UKR) SR9
Vitalia DIATCHENKO (RUS) v Daria MISHINA (RUS) SR10
Alize CORNET (FRA) V Valentyna IVAKHENKO (RUS) SR11
Fiona FERRO (FRA) v Martina MELNIKOVA (RUS) SR12


Code:
TB = send exact scores (e.g. 64 63)

SR = send set ratio (2-0 or 2-1)

Send only last names please
Matches count for the first qualifying round in singles

AdeyC and Effy should send to Randy

Play starts at 11.00am (3 hours ahead of UK time) local time



Please send your picks to AdeyC



Good luck :wavey:


Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver
Award each day - which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so seven
players at all levels will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
 

·
Administrator
Joined
·
64,379 Posts
Discussion Starter #7 (Edited)

·
Administrator
Joined
·
64,379 Posts
Discussion Starter #8 (Edited)

Differences

Sunday Differences

Singles Draw

Doubles Draw

Saturday Differences

Singles Draw

Doubles Draw

Friday Differences

Singles Draw

Doubles Draw

Thursday Differences

Singles Draw

Doubles Draw

Wednesday Differences

Singles Draw

Doubles Draw


Tuesday Differences

Singles Draw

Doubles Draw

Monday Differences

Singles Draw

Doubles Draw

Sunday Differences

Singles Draw


Qualifying - Final round

Matches Counted: 0
Matches Remaining: 0


00:00 | (1) Daniela-Is-Mine (USA) vs. Drake1980 (CAN) - CORNET, AHN vs. ZVONAREVA, MARTINCOVA SR Differences: CORNET 2-0 vs. ZVONAREVA 2-0, POTAPOVA 2-1 v 2-0, AHN 2-1 vs. MARTINCOVA 2-0, VIKHYLANTSEVA 2-1 v 2-0
00:00 | Potapovian (GRE) vs. Latvian (ALT) - Same winners; SR Differences: MARTINCOVA 2-0 v 2-1, DODIN 2-0 v 2-1
00:00 | (3) AdeyC (GBR) vs. (8) Phil=) (GER) - Same winners; SR Differences: POTAPOVA 2-1 v 2-0, VIKHYLANTSEVA 2-0 v 2-1, DODIN 2-1 v 2-0
00:00 | (4) Broseghini (BRA) vs. (5) coolfish1103 (USA) - AHN, DIATCHENKO vs. MARTINCOVA, VIKHYLANTSEVA SR Differences: CORNET 2-0 v 2-1, POTAPOVA 2-1 v 2-0, AHN 2-0 vs. MARTINCOVA 2-0, DIATCHENKO 2-0 vs. VIKHYLANTSEVA 2-0, DODIN 2-1 v 2-0

Doubles Draw

Qualifying - First round

Matches Counted: 0
Matches Remaining: 0


00:00 | (1) CharlDa/Drake1980 (CAN/CAN) vs. Blackeagle/Effy (TUR/NOR) - ZVONAREVA +2 vs. CORNET +2 SR Differences: ZVONAREVA 2-0 +2 v. CORNET 2-1 +2, SAMSONOVA 2-1 v. SAMSONOVA 2-0, VIKHYLANTSEVA 2-1 v. VIKHYLANTSEVA 2-0
00:00 | Potapovian/danyal123 (GRE/GRE) vs. (4) diego36arg/Ayumi Moret. (ARG/ITA) - DIATCHENKO vs. VIKHYLANTSEVA SR Differences: CORNET 2-1 v. CORNET 2-0, POTAPOVA 2-0 +2 v. POTAPOVA 2-1 +2, SAMSONOVA 2-1 v. SAMSONOVA 2-0, MARTINCOVA 2-0 v. MARTINCOVA 2-1, VIKHYLANTSEVA 2-1 v. VIKHYLANTSEVA 2-0, DIATCHENKO 2-1 v. VIKHYLANTSEVA 2-0, DODIN 2-0 +2 v. DODIN 2-1 +2
00:00 | (2) danieln1/Kirilenko-Fan (ESP/GER) vs. Rodrigo R3/slaypova (BRA/USA) - Missing picks from slaypova
00:00 | Broseghini/Daszmarelli (BRA/BRA) vs. (3) Daniela-Is-Mine/^bibi^ (USA/BEL) - ZVONAREVA, DIATCHENKO, FERRO vs. CORNET, VIKHYLANTSEVA, DODIN SR Differences: ZVONAREVA 2-1 v. CORNET 2-1, AHN 2-0 v. AHN 2-1, MARTINCOVA 2-1 v. MARTINCOVA 2-0, DIATCHENKO 2-0 v. VIKHYLANTSEVA 2-1, FERRO 2-0 v. DODIN 2-0

Saturday Differences

Singles Draw


Qualifying - First round

Matches Counted: 0
Matches Remaining: 0


00:00 | (1) Daniela-Is-Mine (USA) vs. Shankitova (ALT) - ZVONAREVA vs. GASPARYAN SR Differences: ZVONAREVA 2-1 vs. GASPARYAN 2-1, GRACHEVA 2-1 v 2-0
00:00 | Drake1980 (CAN) vs. (6) diego36arg (ARG) - ZVONAREVA, DODIN vs. GASPARYAN, GRACHEVA SR Differences: ZVONAREVA 2-0 vs. GASPARYAN 2-0, DODIN 2-1 vs. GRACHEVA 2-1, AHN 2-1 v 2-0
00:00 | (2) Tennisfan06 (EST) vs. Potapovian (GRE) - GRACHEVA vs. DODIN SR Differences: PARMENTIER 2-0 v 2-1, GRACHEVA 2-1 vs. DODIN 2-1, FERRO 2-0 v 2-1
00:00 | Daszmarelli (BRA) vs. Latvian (ALT) - ZVONAREVA, STRAKHOVA vs. GASPARYAN, AHN SR Differences: ZVONAREVA 2-1 vs. GASPARYAN 2-0, BABOS 2-0 v 2-1, STRAKHOVA 2-1 vs. AHN 2-0

00:00 | (3) AdeyC (GBR) vs. Effy (NOR) - Same winners; SR Differences: FERRO 2-0 v 2-1
00:00 | Demosthenes (ISL) vs. (8) Phil=) (GER) - ZVONAREVA, GRACHEVA vs. GASPARYAN, DODIN SR Differences: ZVONAREVA 2-1 vs. GASPARYAN 2-0, PARMENTIER 2-1 v 2-0, GRACHEVA 2-1 vs. DODIN 2-0, BABOS 2-0 v 2-1
00:00 | (4) Broseghini (BRA) vs. danyal123 (GRE) - DODIN vs. GRACHEVA SR Differences: GASPARYAN 2-0 v 2-1, PARMENTIER 2-0 v 2-1, DODIN 2-1 vs. GRACHEVA 2-1
00:00 | Wozzy! (ALT) vs. (5) coolfish1103 (USA) - GRACHEVA vs. DODIN SR Differences: GASPARYAN 2-0 v 2-1, GRACHEVA 2-1 vs. DODIN 2-1
 

·
Administrator
Joined
·
64,379 Posts
Discussion Starter #9 (Edited)


Picks Counts

Sunday Singles Picks Count

Sunday Doubles Picks Count

Saturday Singles Picks Count

Saturday Doubles Picks Count

Friday Singles Picks Count

Friday Doubles Picks Count


Thursday Singles Picks Count

Thursday Doubles Picks Count

Wednesday Singles Picks Count

Wednesday Doubles Picks Count

Tuesday Singles Picks Count

Tuesday Doubles Picks Count

Monday Singles Picks Count

Monday Doubles Picks Count

Sunday Singles Picks Count


ZVONAREVA 1 CORNET 7
POTAPOVA 8 PARMENTIER 0
BABOS 0 SAMSONOVA 8
AHN 2 MARTINCOVA 6
DIATCHENKO 1 VIKHYLANTSEVA 7
FERRO 0 DODIN 8

Sunday Doubles Picks Count

ZVONAREVA 3 CORNET 12
POTAPOVA 15 PARMENTIER 0
BABOS 0 SAMSONOVA 15
AHN 2 MARTINCOVA 13
DIATCHENKO 2 VIKHYLANTSEVA 13
FERRO 2 DODIN 13

Saturday Singles Picks Count

ZVONAREVA 4 GASPARYAN 12
KUDERMETOVA 0 MARTINCOVA 16
KOMARDINA 0 VIKHYLANTSEVA 16
SHALIMOVA 0 SAMSONOVA 16
BUCSA 2 PARMENTIER 14
DODIN 5 GRACHEVA 11
POTAPOVA 16 DI GIUSEPPE 0
BABOS 16 RAKHIMOVA 0
AHN 15 STRAKHOVA 1
DIATCHENKO 16 MISHINA 0
CORNET 16 IVAKHENKO 0
FERRO 16 MELNIKOVA 0
 

·
Administrator
Joined
·
64,379 Posts
Discussion Starter #10


You can commit now! :wavey:

This will be my 100th TT Managing in TF and my 155th tennis TT event in total. As I’m a nosey Manager I’ll be doing the usual interviews for this event that I'm known for and I also intend to do regular Entry List updates.

Other TT tournaments this week:

 

·
Administrator
Joined
·
64,379 Posts
Discussion Starter #11
IN please

and doubles with @Mauriac
 

·
Registered
Joined
·
13,180 Posts
In please and doubles confirmed.
 

·
Registered
Joined
·
6,346 Posts
1 - 20 of 235 Posts
Top