Tennis Forum banner

1 - 20 of 123 Posts

·
Administrator
Joined
·
70,236 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)




Tennis Tipping #46a – Haabneeme









What is Tennis Tipping?

In the game, participants pick the winners of all main draw matches and are placed in a knock-out system. That means each participant plays a different participant and whoever predicted the winner of most matches correctly, moves on to the next round. The same applies for doubles, but you're in a team format and your scores are combined.

In case a player (i.e. the actual WTA Player) retires, the match WILL count in TT, as long as the first point has been played, but they do not count for SRs or for TBs in which both players/teams picked the same winner.

- If players are replaced by a lucky loser after the start of Tennis Tipping, these matches will be cancelled.

Tie-break method for 2019: TB/SR Rules 2019 (determining the winner) - TennisForum.com


How to Sign-Up:

Just post here that you would like to play. You can only play one tournament per week. Entries will be based on ranking. Everyone can commit.

How to send in picks:

Picks can be sent in as soon as the draws are ready. Remember, you pick a winner in every match! Picks should be sent by PM, so that your opponent does not know your picks. Picks should be titled: [TT: Monastir, day #]. Picks can be sent in anytime until the beginning of play each day. If you are in singles and doubles then you can use different picks for each if you want to. For doubles, you still tip the WTA singles matches, not the doubles! No changes can be made after the play has started.
You have to send picks before play starts, late picks won´t be accepted!


More questions about the game and the rules?
Check out the General rules of Tennis Tipping!


Good Luck !! AdeyC - Manager
 

·
Administrator
Joined
·
70,236 Posts
Discussion Starter #2


Fact Sheet





Location: Monastir, Tunisia
Type: W15
Surface: Hard - Outdoor
Date: 16-22 November 2020
Tournament website:


First Singles Commitment Deadline: November 2nd, 6 PM CEST
Final Singles Commitment Deadline: November 6th, 6 PM CEST
Draw size for singles: 28 direct MD Entries + 4 qualifiers /16 Q draw
Draw size for doubles: 14 direct MD Entries + 2 qualifiers /8 Q draw


Code:
[B][COLOR="Navy"][U]TT RANKING POINTS[/U][/COLOR][/B]

TT RANKING POINTS

Winner: 150
Final: 90
Semifinal: 55
Quarterfinal: 28
R16: 14
R32: 1
Qualifier: 6
QFR: 5
Q1: 1
Code:
[B][COLOR="Navy"][U]TT SCHEDULE[/U][/COLOR][/B]

TO BE CONFIRMED

Sunday First Qualification Round Singles
Monday Final Qualification Round Singles/First Qualification Round Doubles
Tuesday 1st Round Singles (R32)/ Final Qualification Round Doubles
Wednesday 2nd Round Singles (R16)/ 1st Round Doubles
Thursday Quarter-finals 
Friday Semifinals
Saturday Finals Day 1/2
Sunday Finals Day 2/2
 

·
Administrator
Joined
·
70,236 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)

Entry Lists - up to Post 52

Singles


Code:
[B][U]TT Singles Main Draw Entry List (Rankings from 02-11-2020)[/U][/B]
001  Aleksz (HUN) .............. 31 (2566)  
002  Pierre. (GBR) ............. 33 (2511) 
003  Walsall (GBR) ............. 38 (2295)  
004  Latvian (LAT) ............. 42 (2186) 
005  igralec33 (SLO) ........... 43 (2117)  
006  Crux Squall (RUS) ......... 54 (1831)  
007  Daniela-Is-Mine (USA) ..... 56 (1817)  
008  .Andrew. (PHI) ............ 59 (1750)  
009  Frenchtouch (FRA) ......... 68 (1582)  
010  James (NED) ............... 70 (1543)  
011  Freshi (GER) .............. 72 (1493)  
012  Poldo (GER) ............... 113 (893)  
013  Chris93 (AUS) ............. 126 (803)  
014  CynthiaZimmerman (USA) .... 127 (795)  
015  Markmik (AUS) ............. 141 (617)  
016  Shankitova (KAZ) .......... 27 (2630) TOP 30
017  histery (ROU) ............. 17 (3128) TOP 30
018  Meelis (EST) .............. 12 (3365) TOP 30
019  Michael! (GER) ............ 3 (4440) TOP 30
020  ^bibi^ (BEL) .............. 25 (2724) LE 1
021  Rawb (JPN) ................ 60 (1748) LE 2
022  Ayumi Moret. (ITA) ........ 20 (3036) LE 3
023  ace the line (GBR) ........ 8 (3735) LE 4
024  Kirilenko-Fan (GER) ....... 11 (3365) LE 5
025  H. Kharuzhay (KAZ) ........ 188 (118) LE 6
026  Snowwy (CAN) .............. 171 (174) LE 7
027    () ................... NA ()  
028    () ................... NA ()  
Qualifier
Qualifier
Qualifier
Qualifier
Doubles

Code:
[B][U]TT Doubles Main Draw Entry List (Rankings from 02-11-2020)[/U][/B]
001  igralec33 (SLO) /Poldo (GER) ......................... 49+49=98  
002  Frenchtouch (FRA) /histery (ROU) ..................... 51+52=103 
003  ^bibi^ (BEL) /Rawb (JPN) ............................. 62+67=129 
004  Chris93 (AUS) /Markmik (AUS) ......................... 95+97=192  
005  Crux Squall (RUS) /James (NED) ....................... 11+91=102 TOP 30
006  Freshi (GER) /Aleksz (HUN) ........................... 78+22=100 TOP 30
007  Daniela-Is-Mine (USA) /.Andrew. (PHI) ................ 24+26=50 TOP 30
008  Latvian (LAT) /Shankitova (KAZ) ...................... 10+9=19 TOP 30
009  Pierre. (GBR) /ace the line (GBR) .................... 5+5=10 TOP 30
010  Meelis (EST) /Michael! (GER) ......................... 4+3=7 TOP 30
011    () /  () ..................................... NA+NA=NA 
012    () /  () ..................................... NA+NA=NA 
013    () /  () ..................................... NA+NA=NA  
014    () /  () ..................................... NA+NA=NA  
Qualifier
Qualifier
Players Free For Doubles

Code:
Free For Doubles (Name - Country - Rank)
Walsall - GBR - 38
CynthiaZimmerman - USA - 155
Ayumi Moret. - ITA - 81
Kirilenko-Fan - GER - 106
H. Kharuzhay - XXX - NA
Snowwy - CAN - 173
 

·
Administrator
Joined
·
70,236 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)

Singles Draw

Final

Matches Counted: 3
Matches Remaining: 0


01:01 | Poldo (GER) vs. (4) Latvian (LAT) #SRs: 0-0, #ISRs: 0-0, TB1 – set scores

Semi Finals

Matches Counted: 4
Matches Remaining: 0


02:01 | Poldo (GER) vs. Kirilenko-Fan (GER) #SRs: 1-1
02:01 | (4) Latvian (LAT) vs. (2) Pierre. (GBR) #SRs: 0-1

Quarter Finals

Matches Counted: 8
Matches Remaining: 0


07:05 | Poldo (GER) vs. (5) igralec33 (SLO) #SRs: 4-2
05:06 | James (NED) vs. Kirilenko-Fan (GER) #SRs: 1-3
05:07 | Frenchtouch (FRA) vs. (4) Latvian (LAT) #SRs: 2-3
06:06 | ace the line (GBR) vs. (2) Pierre. (GBR) #SRs: 2-3

Second Round

Matches Counted: 12
Matches Remaining: 0


00:08 | (1) Aleksz (HUN) vs. Poldo (GER) #SRs: 0-6
07:09 | Rawb (JPN) vs. (5) igralec33 (SLO) #SRs: 4-5
00:07 | (3) Walsall (GBR) vs. James (NED) #SRs: 0-5
09:08 | Kirilenko-Fan (GER) vs. (6) Crux Squall (RUS) #SRs: 5-5

08:08 | ^bibi^ (BEL) vs. Frenchtouch (FRA) #SRs: 4-6
08:09 | Freshi (GER) vs. (4) Latvian (LAT) #SRs: 5-8
08:08 | (8) .Andrew. (PHI) vs. ace the line (GBR) #SRs: 5-6
08:08 | H. Kharuzhay (KAZ) vs. (2) Pierre. (GBR) #SRs: 5-5, #ISRs: 0-1

First Round

Matches Counted: 12
Matches Remaining: 0


00:00 | (1) Aleksz (HUN) vs. BYE #SRs: 0-0, #ISRs: 0-0
00:09 | histery (ROU) vs. Poldo (GER) #SRs: 0-8
07:09 | Chris93 (AUS) vs. Rawb (JPN) #SRs: 4-8
00:00 | BYE vs. (5) igralec33 (SLO) #SRs: 0-0, #ISRs: 0-0

00:00 |(3) Walsall (GBR) vs. BYE #SRs: 0-0, #ISRs: 0-0
08:09 | Ayumi Moret. (ITA) vs. James (NED) #SRs: 4-7
08:08 | Michael! (GER) vs. Kirilenko-Fan (GER) #SRs: 7-7, #ISRs: 0-0, TB3 – more games to the winner
00:00 | BYE vs. (6) Crux Squall (RUS) #SRs: 0-0, #ISRs: 0-0

08:10 | (7) Daniela-Is-Mine (USA) vs. ^bibi^ (BEL) #SRs: 6-5
10:00 | Frenchtouch (FRA) vs. Markmik (AUS) #SRs: 9-0
07:09 | Shankitova (KAZ) vs. Freshi (GER) #SRs: 6-7
00:08 | BYE vs. (4) Latvian (LAT) #SRs: 0-5

09:09 | (8) .Andrew. (PHI) vs. Snowwy (CAN) #SRs: 7-6
07:08 | CynthiaZimmerman (USA) vs. ace the line (GBR) #SRs: 5-5
09:10 | Meelis (EST) vs. H. Kharuzhay (KAZ) #SRs: 7-8
00:00 | BYE vs. (2) Pierre. (GBR) #SRs: 0-0, #ISRs: 0-0
 

·
Administrator
Joined
·
70,236 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)


Doubles Draw

Final

Matches Counted: 3
Matches Remaining: 0


02:03 | Latvian/Shankitova (LAT/KAZ) vs. (3) ^bibi^/Rawb (BEL/JPN) #SRs: 1-2

Semi Finals

Matches Counted: 4
Matches Remaining: 0


03:04 | (1) igralec33/Poldo (SLO/GER) vs. Latvian/Shankitova (LAT/KAZ) #SRs: 2-0
03:02 | (3) ^bibi^/Rawb (BEL/JPN) vs. Pierre./ace the line (GBR/GBR) #SRs: 1-2

Quarter Finals

Matches Counted: 8
Matches Remaining: 0


12:10 | (1) igralec33/Poldo (SLO/GER) vs. Crux Squall/James (RUS/NED) #SRs: 6-3
11:12 | (4) Chris93/Markmik (AUS/AUS) vs. Latvian/Shankitova (LAT/KAZ) #SRs: 5-5
00:12 | Freshi/Aleksz (GER/HUN) vs. (3) ^bibi^/Rawb (BEL/JPN) #SRs: 0-6
12:11 | Pierre./ace the line (GBR/GBR) vs. (2) Frenchtouch/histery (FRA/ROU) #SRs: 5-5

First Round

Matches Counted: 12
Matches Remaining: 0


17:00 | (1) igralec33/Poldo (SLO/GER) vs. BYE/BYE #SRs: 11-0
15:00 | Crux Squall/James (RUS/NED) vs. BYE/BYE #SRs: 10-0
14:00 | (4) Chris93/Markmik (AUS/AUS) vs. BYE/BYE #SRs: 9-0
17:18 | Meelis/Michael! (EST/GER) vs. Latvian/Shankitova (LAT/KAZ) #SRs: 11-16

08:00 | Freshi/Aleksz (GER/HUN) vs. BYE/BYE #SRs: 5-0
00:15 | BYE/BYE vs. (3) ^bibi^/Rawb (BEL/JPN) #SRs: 0-8
15:16 | Daniela-Is-Mine/.Andrew. (USA/PHI) vs. Pierre./ace the line (GBR/GBR) #SRs: 9-11
00:16 | BYE/BYE vs. (2) Frenchtouch/histery (FRA/ROU) #SRs: 0-12
 

·
Administrator
Joined
·
70,236 Posts
Discussion Starter #6 (Edited)

Schedule of Play

OOP for Sunday


Stephanie Judith VISSCHER (NED) v Kamilla BARTONE (LAT) TB1

Code:
TB = send exact scores (e.g. 64 63)

SR = send set ratio (2-0 or 2-1)

Send only last names please
Matches count for the second of a two-day final in both singles and doubles

Play starts at 12.00 (which is 10.00am UK time) local time


Please send your picks to AdeyC



Good luck :wavey:


Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver
Award each day - which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so seven
players at all levels will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Saturday

Kamilla BARTONE (LAT) v Daniela VISMANE (LAT) TB2
Stephanie Judith VISSCHER (NED) v Ekaterina MAKAROVA (RUS) TB3

Code:
TB = send exact scores (e.g. 64 63)

SR = send set ratio (2-0 or 2-1)

Send only last names please
Matches count for the first of a two-day final in both singles and doubles

Play starts at 12.00 (which is 10.00am UK time) local time


Please send your picks to AdeyC



Good luck :wavey:


Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver
Award each day - which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so seven
players at all levels will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
Order Of Play - Friday

Emily APPLETON (GBR) v Kamilla BARTONE (LAT) TB1
Ekaterina MAKAROVA (RUS) v Elena MALYGINA (EST) TB2
Weronika BASZAK (POL) v Daniela VISMANE (LAT) TB3
Ulrikke EIKERI (NOR) v Stephanie Judith VISSCHER (NED) SR4

Code:
TB = send exact scores (e.g. 64 63)

SR = send set ratio (2-0 or 2-1)

Send only last names please
Matches count for a one-day semi final in both singles and doubles

Play starts at 12.00 (which is 10.00am UK time) local time


Please send your picks to AdeyC



Good luck :wavey:


Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver
Award each day - which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so seven
players at all levels will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
Order Of Play - Thursday

Weronika BASZAK (POL) v Daniela GLANZER (AUT) TB1
Kamilla BARTONE (LAT) v Nastasja Mariana SCHUNK (GER) TB2
Stephanie Judith VISSCHER (NED) v Lexie STEVENS (NED) TB3
Jacqueline Cabaj AWAD (SWE) v Emily APPLETON (GBR) SR4
Maileen NUUDI (EST) v Elena MALYGINA (EST) SR5
Ekaterina MAKAROVA (RUS) v Elena JAMSHIDI (DEN) SR6
Nikola BRECKOVA (CZE) v Daniela VISMANE (LAT) SR7
Ulrikke EIKERI (NOR) v Martyna KUBKA (POL) SR8

Code:
TB = send exact scores (e.g. 64 63)

SR = send set ratio (2-0 or 2-1)

Send only last names please
Matches count for a one-day quarter final in both singles and doubles

Play starts at 10.00am (which is 8.00am UK time) local time

NOTE – DIFFS MIGHT BE 15-30 MINUTES LATE AS I’M ON MY WAY TO WORK AT 8AM UK TIME


Please send your picks to AdeyC



Good luck :wavey:


Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver
Award each day - which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so seven
players at all levels will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
Order Of Play - Wednesday

Daniela GLANZER (AUT) v Elisabeth IILA (EST) TB1
Nikola BRECKOVA (CZE) v Iveta DAPKUTE (LTU) TB2
Franziska SZIEDAT (GER) v Maileen NUUDI (EST) TB3
Laura HIETARANTA (FIN) v Stephanie Judith VISSCHER (NED) SR4
Elena JAMSHIDI (DEN) v Kathleen KANEV (GER) SR5
Kamilla BARTONE (LAT) v Helena NARMONT (EST) SR6
Lexie STEVENS (NED) v Justina MIKULSKYTE (LTU) SR7
Jacqueline Cabaj AWAD (SWE) v Nicole GADIENT (SUI) SR8
Maria Lota KAUL (EST) v Elena MALYGINA (EST) SR9
Nastasja Mariana SCHUNK (GER) v Anastasia KULIKOVA (FIN) SR10
Lucie PETRUZELOVA (CZE) v Daniela VISMANE (LAT) SR11
Ulrikke EIKERI (NOR) v Margarita IGNATJEVA (LAT) SR12

Code:
TB = send exact scores (e.g. 64 63)

SR = send set ratio (2-0 or 2-1)

Send only last names please
Matches count for a one-day second round in singles and first round in doubles

Play starts at 10.00am (which is 8.00am UK time) local time

NOTE – DIFFS MIGHT BE 15-30 MINUTES LATE AS I’M ON MY WAY TO WORK AT 8AM UK TIME



Please send your picks to AdeyC



Good luck :wavey:


Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver
Award each day - which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so seven
players at all levels will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
Order Of Play – Tuesday

Natalia SZABANIN (HUN) v Martyna KUBKA (POL) TB1
Emily APPLETON (GBR) v Julia AVDEEVA (RUS) TB2
Viktoria MORVAYOVA (SVK) v Weronika BASZAK (POL) TB3
Ekaterina MAKAROVA (RUS) v Lissi KUBRE (EST) SR4
Anet Angelika KOSKEL (EST) v Elisabeth LILA (EST) SR5
Laura HIETARANTA (FIN) v Polina RAMENSKAJA (EST) SR6
Elena JAMSHIDI (DEN) v Sabina ZEYNALOVA (UKR) SR7
Liubov KOSTENKO (UKR) v Daniela GLANZER (AUT) SR8
Nicole GADIENT (SUI) v Desire PAM (EST) SR9
Lucie PETRUZELOVA (CZE) v Nika NOVIKOVA (LTU) SR10
Franziska SZIEDAT (GER) [2] v Klaudija BUBELYTE (LTU) SR11
Kamilla BARTONE (LAT) v Dariia MONAKHOVA (RUS) SR12

Code:
TB = send exact scores (e.g. 64 63)

SR = send set ratio (2-0 or 2-1)

Send only last names please
Matches count for a one-day first round in singles

Play starts at 10.00am (which is 8.00am UK time) local time

NOTE – DIFFS MIGHT BE 15-30 MINUTES LATE AS I’M ON MY WAY TO WORK AT 8AM UK TIME



Please send your picks to AdeyC



Good luck :wavey:


Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver
Award each day - which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so seven
players at all levels will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
 

·
Administrator
Joined
·
70,236 Posts
Discussion Starter #7 (Edited)

·
Administrator
Joined
·
70,236 Posts
Discussion Starter #9


Picks Counts

Sunday Singles Picks Count

Sunday Doubles Picks Count

Saturday Singles Picks Count

Saturday Doubles Picks Count

Friday Singles Picks Count

Friday Doubles Picks Count


Thursday Singles Picks Count

Thursday Doubles Picks Count

Wednesday Singles Picks Count

Wednesday Doubles Picks Count

Tuesday Singles Picks Count

Tuesday Doubles Picks Count

Monday Singles Picks Count

Monday Doubles Picks Count

Sunday Singles Picks Count

Sunday Doubles Picks Count


Saturday Singles Picks Count

Saturday Doubles Picks Count

 

·
Registered
Joined
·
18,893 Posts
inn.
 

·
Registered
Joined
·
6,434 Posts
Monastir seems to be cancelled again on the ITF website. Monastir starting the week after is fine for now.
 
1 - 20 of 123 Posts
Top