Tennis Forum banner

1 - 20 of 42 Posts

·
Registered
Joined
·
20,942 Posts
Discussion Starter #1
Does anyone have tomorrow's schedule? I just want to make sure Venus is playing tomorrow.
 

·
GIMME SHELTER
Joined
·
48,253 Posts
schedule at about 8 pm MEST (2 pm EST)
 

·
Registered
Joined
·
20,942 Posts
Discussion Starter #4
maya said:
Why wouldn't she be :confused:
The way Mary Carillo was talking yesterday was that she could barely stand up to take the court her abdominal strain was so bad.
 

·
Registered
Joined
·
2,263 Posts
lizchris said:
The way Mary Carillo was talking yesterday was that she could barely stand up to take the court her abdominal strain was so bad.
Oh, I didn't know that ... maybe she's better now - she looked fine when playing Dominikovic (just a bit rusty - like she didn't practice enough because she was hurt, but she was playing better than in her previous match ...).
 

·
Registered
Joined
·
20,942 Posts
Discussion Starter #7
maya said:
Oh, I didn't know that ... maybe she's better now - she looked fine when playing Dominikovic (just a bit rusty - like she didn't practice enough because she was hurt, but she was playing better than in her previous match ...).
I think so too because for someone who is supposed to be so injured she has not been treated by a trainer in either of her matches.
 

·
Registered
Joined
·
13,640 Posts
CHATRIER 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 3rd Rnd.
Paola Suarez (ARG)[30] vs. Kim Clijsters (BEL)[2]
followed by:
2. Women's Singles - 3rd Rnd.
Lindsay Davenport (USA)[6] vs. Nathalie Dechy (FRA)[25]
3. Men's Singles - 3rd Rnd.
Arnaud Clement (FRA)[32] vs. Nicolas Coutelot (FRA)
4. Men's Singles - 3rd Rnd.
Juan Carlos Ferrero (ESP)[3] vs. Tim Henman (GBR)[25]






LENGLEN 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 3rd Rnd.
Jennifer Capriati (USA)[7] vs. Julia Vakulenko (UKR)
followed by:
2. Women's Singles - 3rd Rnd.
Silvia Farina Elia (ITA)[26] vs. Venus Williams (USA)[3]
3. Men's Singles - 3rd Rnd.
Albert Costa (ESP)[9] vs. Nicolas Lapentti (ECU)
4. Men's Singles - 3rd Rnd.
Gaston Gaudio (ARG)[21] vs. Gustavo Kuerten (BRA)[15]






COURT 1 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 3rd Rnd.
Maria Sanchez Lorenzo (ESP) vs. Vera Zvonareva (RUS)[22]
followed by:
2. Men's Singles - 3rd Rnd.
Sjeng Schalken (NED)[12] vs. Fernando Gonzalez (CHI)[19]
3. Men's Singles - 3rd Rnd.
Lleyton Hewitt (AUS)[1] vs. Tommy Robredo (ESP)[28]
4. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Alina Jidkova (RUS)
Akiko Morigami (JPN)
vs. Svetlana Kuznetsova (RUS)[6]
Martina Navratilova (USA)[6]







COURT 2 11:00 AM Start
1. Men's Doubles - 2nd Rnd.
Raemon Sluiter (NED)
Martin Verkerk (NED)
vs. Michael Llodra (FRA)[6]
Fabrice Santoro (FRA)[6]

followed by:
2. Women's Singles - 3rd Rnd.
Magdalena Maleeva (BUL)[15] vs. Rita Grande (ITA)
3. Men's Doubles - 2nd Rnd.
Mark Knowles (BAH)[1]
Daniel Nestor (CAN)[1]
vs. Hyung-Taik Lee (KOR)
Vladimir Voltchkov (BLR)

4. Men's Singles - 3rd Rnd.
Felix Mantilla (ESP)[20] vs. Fernando Vicente (ESP)






COURT 3 11:00 AM Start
1. Men's Doubles - 2nd Rnd.
Thierry Ascione (FRA)
Julien Varlet (FRA)
vs. Mahesh Bhupathi (IND)[2]
Max Mirnyi (BLR)[2]

followed by:
2. Men's Doubles - 2nd Rnd.
Paul Haarhuis (NED)[11]
Yevgeny Kafelnikov (RUS)[11]
vs. Xavier Malisse (BEL)
Kristof Vliegen (BEL)

3. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Elena Likhovtseva (RUS)[3]
Mahesh Bhupathi (IND)[3]
vs. Tatiana Golovin (FRA)
Mansour Bahrami (IRI)

4. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Els Callens (BEL)
Meilen Tu (USA)
vs. Eleni Daniilidou (GRE)
Rita Grande (ITA)

5. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Denisa Chladkova (CZE)
Martin Damm (CZE)
vs. Camille Pin (FRA)
Arnaud Clement (FRA)







COURT 6 11:00 AM Start
1. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Iva Majoli (CRO)
Iroda Tulyaganova (UZB)
vs. Tina Krizan (SLO)[13]
Katarina Srebotnik (SLO)[13]

followed by:
2. Men's Doubles - 2nd Rnd.
Younes El Aynaoui (MAR)
Tom Vanhoudt (BEL)
vs. Wayne Black (ZIM)[8]
Kevin Ullyett (ZIM)[8]

3. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Daniela Hantuchova (SVK)[9]
Chanda Rubin (USA)[9]
vs. Patricia Tarabini (ARG)
Caroline Vis (NED)

4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Tina Krizan (SLO)
Frantisek Cermak (CZE)
vs. Cara Black (ZIM)[4]
Wayne Black (ZIM)[4]







COURT 7 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 3rd Rnd.
Marissa Irvin (USA) vs. Nadia Petrova (RUS)
followed by:
2. Women's Singles - 3rd Rnd.
Conchita Martinez (ESP)[24] vs. Tina Pisnik (SLO)
3. Men's Singles - 3rd Rnd.
Jarkko Nieminen (FIN)[30] vs. Victor Hanescu (ROM)
4. Men's Doubles - 2nd Rnd.
Leander Paes (IND)[5]
David Rikl (CZE)[5]
vs. Rick Leach (USA)
Brian MacPhie (USA)







COURT 8 11:00 AM Start
1. Men's Doubles - 2nd Rnd.
Frantisek Cermak (CZE)[14]
Leos Friedl (CZE)[14]
vs. Devin Bowen (USA)
Ashley Fisher (AUS)

followed by:
2. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Petra Mandula (HUN)[7]
Patricia Wartusch (AUT)[7]
vs. Sonya Jeyaseelan (CAN)
Jelena Kostanic (CRO)

3. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Nicole Pratt (AUS)
Paul Hanley (AUS)
vs. Corina Morariu (USA)
Jonas Bjorkman (SWE)

4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Wynne Prakusya (INA)
David Adams (RSA)
vs. Katarina Srebotnik (SLO)
Bob Bryan (USA)







COURT 16 11:00 AM Start
1. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Teryn Ashley (USA)
Abigail Spears (USA)
vs. Cara Black (ZIM)[4]
Elena Likhovtseva (RUS)[4]

followed by:
2. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Emmanuelle Gagliardi (SUI)[15]
Patty Schnyder (SUI)[15]
vs. Bianka Lamade (GER)
Martina Muller (GER)

3. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Massimo Bertolini (ITA)
Sebastian Prieto (ARG)
vs. Feliciano Lopez (ESP)
Davide Sanguinetti (ITA)

4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Nadia Petrova (RUS)
Paul Haarhuis (NED)
vs. Emmanuelle Gagliardi (SUI)
Cyril Suk (CZE)







COURT 17 11:00 AM Start
1. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Lucas Arnold (ARG)
Mariano Hood (ARG)
vs. Tomas Cibulec (CZE)[13]
Pavel Vizner (CZE)[13]

followed by:
2. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Janette Husarova (SVK)[11]
Barbara Schett (AUT)[11]
vs. Catherine Barclay (AUS)
Rachel McQuillan (AUS)

3. Men's Doubles - 2nd Rnd.
Juan Ignacio Chela (ARG)
Sergio Roitman (ARG)
vs. Joshua Eagle (AUS)[9]
Jared Palmer (USA)[9]

4. Mixed Doubles - 1st Rnd.
Janette Husarova (SVK)[6]
Tomas Cibulec (CZE)[6]
vs. Anna Pistolesi (ISR)
Leos Friedl (CZE)
 
  • Like
Reactions: anton and Elisse

·
Registered
Joined
·
2,173 Posts
Good luck Silvia !!! :worship: go for your shots and try to move Venus as muchs as you can...you have nothing to loose.
And go Rita, Maleeva is beatable but you must playa t your best !
 

·
Premium Member
Joined
·
181,834 Posts
good luck

Nadya :)
Vera :)
Julia :)
 

·
Team WTAworld, Senior Member
Joined
·
49,763 Posts
Go Sonya/Jelena!!
Go Juan!!
Go Kim!!
Go Vera!!
Go Mark/Dan!!
 

·
Banned
Joined
·
16,998 Posts
:eek:

Lucky yall!
 

·
Registered
Joined
·
4,742 Posts
GOOD LUCK:

Nathalie Dechy
Maria Sanchez Lorenzo
Tommy Robredo
Svetlana Kuznetsova / Martina Navratilova
Magdalena Maleeva
Iva Majoli / Iroda Tulyaganova
Daniela Hantuchova / Chanda Rubin
Corina Morariu / Jonas Bjorkman
 

·
#GloballyEli
Joined
·
16,290 Posts
Good Luck:

Conchita Martinez :D
Daniilidou
/Grande :D
Maggie Maleeva
Golovin/Bahrami :D
Majoli/Tulyaganova
Tarabini/Vis :)
Nadia Petrova
Husarova/Schett
Kuznetsova/Navratilova :)
Husarova/Cibulec


:bounce:
 

·
Registered
Joined
·
5,760 Posts
Good luck Venus, Kim, Lindsay, Jennifer and Maggie !!!! :)
 

·
GIMME SHELTER
Joined
·
48,253 Posts
Best of luck

Kim Clijsters :D
Nathalie Dechy :D
Jennifer Capriati :D and Julia Vakulenko :) (last qualifier !)
Vera Zvonareva :D :D
Rita Grande :D
Daniela Hantuchova :hearts: /Chanda Rubin :D :D :D
Bianka Lamade/Martina Müller
 
1 - 20 of 42 Posts
Top