Tennis Forum banner

1 - 20 of 1464 Posts

·
Registered
Joined
·
17,983 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
http://www.rolandgarros.com/en_FR/scores/schedule/index.html

CHATRIER 11:00 Start
Women's Singles - 3rd Rnd.
Alla Kudryavtseva (RUS)
vs. Maria Sharapova (RUS)[2]

followed by
Women's Singles - 3rd Rnd.
Amelie Mauresmo (FRA)[5]
vs. Lucie Safarova (CZE)[25]

Men's Singles - 3rd Rnd.
Paul-Henri Mathieu (FRA)
vs. Igor Andreev (RUS)

Men's Singles - 3rd Rnd.
Albert Montanes (ESP)
vs. Rafael Nadal (ESP)[2]



LENGLEN 11:00 Start
Women's Singles - 3rd Rnd.
Ana Ivanovic (SRB)[7]
vs. Ioana Raluca Olaru (ROU)

followed by
Women's Singles - 3rd Rnd.
Ai Sugiyama (JPN)[21]
vs. Anna Chakvetadze (RUS)[9]

Men's Singles - 3rd Rnd.
Marcos Baghdatis (CYP)[16]
vs. Jan Hajek (CZE)

Men's Singles - 3rd Rnd.
Novak Djokovic (SRB)[6]
vs. Olivier Patience (FRA)



Court 1 11:00 Start
Women's Singles - 3rd Rnd.
Dominika Cibulkova (SVK)
vs. Svetlana Kuznetsova (RUS)[3]

followed by
Women's Singles - 3rd Rnd.
Shahar Peer (ISR)[15]
vs. Katarina Srebotnik (SLO)[17]

Men's Singles - 3rd Rnd.
Carlos Moya (ESP)[23]
vs. Juan Pablo Brzezicki (ARG)

Men's Singles - 3rd Rnd.
Lleyton Hewitt (AUS)[14]
vs. Jarkko Nieminen (FIN)[20]



Court 2 11:00 Start
Men's Doubles - 2nd Rnd.
Michael Kohlmann (GER)/
Rainer Schuettler (GER)
vs. Martin Damm (CZE)[3]/
Leander Paes (IND)[3]

followed by
Women's Singles - 3rd Rnd.
A. Medina Garrigues (ESP)[24]
vs. Daniela Hantuchova (SVK)[12]

Men's Doubles - 1st Rnd.
Daniele Bracciali (ITA)/
Ivan Ljubicic (CRO)
vs. Gael Monfils (FRA)/
Josselin Ouanna (FRA)

Men's Singles - 3rd Rnd.
Fernando Verdasco (ESP)
vs. David Ferrer (ESP)[12]



Court 3 11:00 Start
Women's Doubles - 2nd Rnd.
Alona Bondarenko (UKR)/
Kateryna Bondarenko (UKR)
vs. Janette Husarova (SVK)[10]/
Meghann Shaughnessy (USA)[10]

followed by
Men's Doubles - 2nd Rnd.
Arnaud Clement (FRA)[10]/
Michael Llodra (FRA)[10]
vs. Michal Mertinak (SVK)/
Petr Pala (CZE)

Men's Doubles - 2nd Rnd.
Olivier Rochus (BEL)/
Kristof Vliegen (BEL)
vs. Yves Allegro (SUI)[13]/
Jim Thomas (USA)[13]

Mixed Doubles - 1st Rnd.
Sybille Bammer (AUT)/
Marcin Matkowski (POL)
vs. Camille Pin (FRA)/
Michael Llodra (FRA)



Court 6 11:00 Start
Women's Doubles - 2nd Rnd.
Kveta Peschke (CZE)[4]/
Rennae Stubbs (AUS)[4]
vs. Natalie Grandin (RSA)/
Laura Granville (USA)

followed by
Women's Doubles - 2nd Rnd.
Lisa Raymond (USA)[1]/
Samantha Stosur (AUS)[1]
vs. Eleni Daniilidou (GRE)/
Jasmin Woehr (GER)

Women's Doubles - 2nd Rnd.
Vasilisa Bardina (RUS)/
Tatiana Poutchek (BLR)
vs. Cara Black (ZIM)[2]/
Liezel Huber (RSA)[2]

Mixed Doubles - 1st Rnd.
Mara Santangelo (ITA)/
Simon Aspelin (SWE)
vs. Eleni Daniilidou (GRE)/
Jurgen Melzer (AUT)



Court 7 11:00 Start
Women's Singles - 3rd Rnd.
Patty Schnyder (SUI)[14]
vs. Karin Knapp (ITA)

followed by
Men's Singles - 3rd Rnd.
Jonas Bjorkman (SWE)
vs. Oscar Hernandez (ESP)

Women's Doubles - 2nd Rnd.
Mathilde Johansson (FRA)/
Selima Sfar (TUN)
vs. Jarmila Gajdosova (SVK)/
Akiko Morigami (JPN)

Mixed Doubles - 1st Rnd.
Alize Cornet (FRA)/
Jonathan Eysseric (FRA)
vs. Francesca Schiavone (ITA)[3]/
Jonas Bjorkman (SWE)[3]



Court 8 12:00 Start
Men's Doubles - 2nd Rnd.
Sergio Roitman (ARG)/
Martin Verkerk (NED)
vs. Simon Aspelin (SWE)[8]/
Julian Knowle (AUT)[8]

followed by
Men's Doubles - 2nd Rnd.
Lukas Dlouhy (CZE)[9]/
Pavel Vizner (CZE)[9]
vs. Tomas Cibulec (CZE)/
Jordan Kerr (AUS)



Court 10 12:00 Start
Women's Doubles - 2nd Rnd.
Emmanuelle Gagliardi (SUI)/
Francesca Schiavone (ITA)
vs. Aiko Nakamura (JPN)/
Tamarine Tanasugarn (THA)

followed by
Men's Doubles - 2nd Rnd.
Jonathan Erlich (ISR)[7]/
Andy Ram (ISR)[7]
vs. Marcelo Melo (BRA)/
Andre Sa (BRA)



Court 14 11:00 Start
Women's Doubles - 2nd Rnd.
Klaudia Jans (POL)/
Alicja Rosolska (POL)
vs. Agnes Szavay (HUN)/
Vladimira Uhlirova (CZE)

followed by
Women's Doubles - 2nd Rnd.
Alicia Molik (AUS)[17]/
Mara Santangelo (ITA)[17]
vs. Andreea Ehritt-Vanc (ROU)/
Anastasia Rodionova (RUS)



Court 16 11:00 Start
Women's Doubles - 2nd Rnd.
Martina Muller (GER)/
Gabriela Navratilova (CZE)
vs. Maria Elena Camerin (ITA)[16]/
Gisela Dulko (ARG)[16]

followed by
Men's Doubles - 2nd Rnd.
Igor Kunitsyn (RUS)/
Dmitry Tursunov (RUS)
vs. Paul Hanley (AUS)[5]/
Kevin Ullyett (ZIM)[5]

Men's Doubles - 2nd Rnd.
Julien Benneteau (FRA)/
Nicolas Mahut (FRA)
vs. Jeff Coetzee (RSA)/
Rogier Wassen (NED)

Mixed Doubles - 2nd Rnd.
Chia-Jung Chuang (TPE)/
Todd Perry (AUS)
vs. Severine Bremond (FRA)/
Marc Gicquel (FRA)



Court 17 11:00 Start
Men's Doubles - 2nd Rnd.
Leos Friedl (CZE)/
David Skoch (CZE)
vs. Carlos Berlocq (ARG)/
Pablo Cuevas (URU)

followed by
Men's Doubles - 2nd Rnd.
Guillermo Garcia-Lopez (ESP)/
Filippo Volandri (ITA)
vs. Mahesh Bhupathi (IND)/
Radek Stepanek (CZE)

Mixed Doubles - 1st Rnd.
Yung-Jan Chan (TPE)[7]/
Mike Bryan (USA)[7]
vs. Meghann Shaughnessy (USA)/
Leander Paes (IND)

Mixed Doubles - 1st Rnd.
Tathiana Garbin (ITA)/
Paul Hanley (AUS)
vs. Paola Suarez (ARG)/
Mahesh Bhupathi (IND)
 

·
Registered
Joined
·
23,440 Posts
Good Luck:

Anna Chakvetadze
Patty Schnyder
Daniela Hantuchova
Dominika Cibulkova
 

·
Registered
Joined
·
8,809 Posts
gogo Anna!
 

·
Registered
Joined
·
24,441 Posts
Go
Alla, Ai and Domi :D
 

·
Premium Member
Joined
·
181,803 Posts
good luck to

Alla Kudryavtseva (RUS) vs vs. Maria Sharapova (RUS)[2] :shrug:
Lucie Safarova (CZE)[25]
Ana Ivanovic (SRB)[7] ;) :)
Anna Chakvetadze (RUS)[9] ;)
Svetlana Kuznetsova (RUS)[3]
Katarina Srebotnik (SLO)[17]
Daniela Hantuchova (SVK)[12] ;) :D
 

·
Registered
Joined
·
8,104 Posts
good luck safarova, Hantuchova and shahar peer.

I really love the scheduling.
 

·
Registered
Joined
·
8,764 Posts
Allez Ai, Daniela, Alla, Lucie/Amelie :shrug:, Rafa, Ioana, Chuang/Perry, Chan/Bryan, Paul/Kev (they do need it!) and last, but not least, the legendary Jonas :worship:
 

·
Registered
Joined
·
4,086 Posts
Good luck:
Maria Sharapova (RUS)[2]
Lucie Safarova (CZE)[25]
Ana Ivanovic (SRB)[7]
Anna Chakvetadze (RUS)[9]
Shahar Peer (ISR)[15]
Daniela Hantuchova (SVK)[12]
Patty Schnyder (SUI)[14]
Yung-Jan Chan (TPE)[7]/Mike Bryan (USA)[7]
 

·
Senior Member
Joined
·
47,037 Posts
good luck:

Amelie Mauresmo :worship:
Ana Ivanovic :worship:
Katarina Srebotnik
Daniela Hantuchova
Kveta Peschke/Rennae Stubbs :D
Lisa Raymond/Samantha Stosur :worship:
Cara Black/Liezel Huber :D
Emmanuelle Gagliardi/Francesca Schiavone
Alicia Molik/Mara Santangelo
 
1 - 20 of 1464 Posts
Top