Tennis Forum banner

1 - 20 of 27 Posts

·
Premium Member
Joined
·
182,028 Posts
Discussion Starter #1
Arthur Ashe - 11:00 AM Start
1. Women's Doubles - 3rd Rnd.
Svetlana Kuznetsova (RUS)[4]
Martina Navratilova (USA)[4]
vs. Henrieta Nagyova (SVK)
Maja Matevzic (SLO)

followed by:
2. Women's Singles - 4th Rnd.
Jennifer Capriati (USA)[6] vs. Elena Dementieva (RUS)[11]
3. Men's Singles - 4th Rnd.
Andre Agassi (USA)[1] vs. Taylor Dent (USA)




Arthur Ashe - 7:00 PM Start
1. Women's Singles - 4th Rnd.
Dinara Safina (RUS) vs. Justine Henin-Hardenne (BEL)[2]
followed by:
2. Men's Singles - 4th Rnd.
Juan Carlos Ferrero (ESP)[3] vs. Todd Martin (USA)




Armstrong - 11:00 AM Start
1. Women's Singles - 4th Rnd.
Ai Sugiyama (JPN)[15] vs. Francesca Schiavone (ITA)[29]
followed by:
2. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Chris Haggard (RSA)[13]
Donald Johnson (USA)[13]
vs. Bob Bryan (USA)[2]
Mike Bryan (USA)[2]

3. Women's Singles - 4th Rnd.
Anastasia Myskina (RUS)[7] vs. Mary Pierce (FRA)
4. Men's Singles - 4th Rnd.
Paradorn Srichaphan (THA)[11] vs. Lleyton Hewitt (AUS)[6]




Grandstand - 11:00 AM Start
1. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Wayne Black (ZIM)[9]
Kevin Ullyett (ZIM)[9]
vs. Michael Llodra (FRA)[6]
Fabrice Santoro (FRA)[6]

followed by:
2. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Mahesh Bhupathi (IND)[1]
Max Mirnyi (BLR)[1]
vs. Lucas Arnold (ARG)[15]
Mariano Hood (ARG)[15]

3. Men's Singles - 4th Rnd.
Jonas Bjorkman (SWE) vs. Guillermo Coria (ARG)[5]
4. Mixed Doubles - Qtr. Finals
Lina Krasnoroutskaya (RUS)[5]
Daniel Nestor (CAN)[5]
vs. Alexandra Stevenson (USA)
Vincent Spadea (USA)





Court 10 - 11:00 AM Start
1. Senior Mixed Doubles
Greer Stevens [3]
Johan Kriek (USA)[3]
vs. Anne Hobbs
Leif Shiras

followed by:
2. Women's Doubles - 3rd Rnd.
Tina Krizan (SLO)[15]
Katarina Srebotnik (SLO)[15]
vs. Cara Black (ZIM)[3]
Elena Likhovtseva (RUS)[3]

3. Mixed Doubles - Qtr. Finals
Liezel Huber (RSA)
Pavel Vizner (CZE)
vs. Janette Husarova (SVK)[6]
Leos Friedl (CZE)[6]

4. Mixed Doubles - Qtr. Finals
Cara Black (ZIM)[7]
Wayne Black (ZIM)[7]
vs. Lisa Raymond (USA)[2]
Mike Bryan (USA)[2]

5. Senior Mixed Doubles
Gretchen Magers [1]
Hank Pfister [1]
vs. Carling Bassett-Seguso (USA)
Ross Case





Court 11 - 11:00 AM Start
1. Senior Mixed Doubles
Mary Lou Piatek
Anand Amritraj
vs. Larisa Neiland (LAT)[2]
Tom Gullikson [2]

followed by:
2. Men's Doubles - 3rd Rnd.
Sebastian Prieto (ARG)
Jim Thomas (USA)
vs. Martin Damm (CZE)[8]
Cyril Suk (CZE)[8]

3. Women's Doubles - 2nd Rnd.
Kim Clijsters (BEL)[1]
Ai Sugiyama (JPN)[1]
vs. Lisa McShea (AUS)
Trudi Musgrave (AUS)

4. Mixed Doubles - Qtr. Finals
Virginia Ruano Pascual (ESP)[3]
Mark Knowles (BAH)[3]
vs. Katarina Srebotnik (SLO)[8]
Bob Bryan (USA)[8]

5. Senior Mixed Doubles
Gigi Fernandez
Fred McNair (USA)
vs. Katrina Adams (USA)[4]
Van Winitsky (USA)[4]





Court 4 - 4:00 PM Start
1. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Heidi El Tabakh (EGY)[6]
Nada Pavic (CRO)[6]
vs. Rui Du (CHN)
Shuai Peng (CHN)

followed by:
2. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Shahar Peer (ISR)
Agnes Szavay (HUN)
vs. Jessica Kirkland (USA)[5]
Alexandra Mueller (USA)[5]





Court 6 - 11:00 AM Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Jamil Al-Agba (USA) vs. Jesse Huta Galung (NED)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Dudi Sela (ISR)[4] vs. Eric Scherer (ESP)
3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Katarina Zoricic (CAN) vs. Neha Uberoi (USA)
4. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Dylan Arnould (USA)
Donald Young (USA)
vs. Bruno Rosa (BRA)
Denis Zivkovic (USA)

5. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Leonardo Kirche (BRA)
Fritz Wolmarans (RSA)
vs. Marcus Fugate (USA)
Timothy Smyczek (USA)





Court 7 - 11:00 AM Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Juan Pablo Amado (ARG) vs. Brian Baker (USA)[3]
followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Bethanie Mattek (USA)[1] vs. Tara Iyer (IND)
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Phillip Simmonds (USA) vs. Andrew Murray (GBR)[12]
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Divij Sharan (IND) vs. Hyun-Joon Suk (KOR)[16]
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Ally Baker (USA)[8] vs. Mari Andersson (SWE)
6. Girls' Singles - 1st Rnd.
Kirsten Flipkens (BEL)[4] vs. Julia Cohen (USA)




Court 8 - 11:00 AM Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Michael Shabaz (USA) vs. Alex Kuznetsov (USA)
followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Olena Tsutskova (UKR) vs. Elizabeth Kobak (USA)
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Robert Yim (USA) vs. Fabio Fognini (ITA)
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Ruben Gonzales (USA) vs. Daniel Gimeno-Traver (ESP)[6]
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Audra Cohen (USA) vs. Vania King (USA)
6. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Jaime Cuellar (ESA)
Jose Luis Muguruza (ARU)
vs. Andrew Murray (GBR)[4]
Daniel Vallverdu (VEN)[4]





Court 9 - 11:00 AM Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Rafael Arevalo (ESA) vs. Florin Mergea (ROM)[2]
followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Anna Tchakvetadze (RUS)[16] vs. Sesil Karatancheva (BUL)
3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Lara Giltinan (AUS) vs. Sania Mirza (IND)
4. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Gael Monfils (FRA)
Josselyn Ouanna (FRA)
vs. Aleksey Malajko (GER)
Matthias Wellerman (GER)

5. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Chris Chirico (USA)
Jarrett Chirico (USA)
vs. Adam Fass (USA)
Joshua Goodall (GBR)





Court 13 - 11:00 AM Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Jo-Wilfried Tsonga (FRA)[5] vs. Denis Zivkovic (USA)
followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Lucie Safarova (CZE) vs. Michelle Mitchell (USA)
3. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Stephanie Dubois (CAN)
Beier Ko (CAN)
vs. Anne Yelsey (USA)
Riza Zalameda (USA)

4. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Jarmila Gajdosova (SVK)[1]
Andrea Hlavackova (CZE)[1]
vs. Marta Domachowska (POL)
Nicole Vaidisova (CZE)

5. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Rafael Arevalo (ESA)
Mehdi Ziadi (MAR)
vs. Gary Sacks (RSA)
Michael Shabaz (USA)





Court 14 - 11:00 AM Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Rui Du (CHN) vs. Nicole Vaidisova (CZE)
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Mischa Zverev (GER) vs. Robert Cameron (USA)
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Marcos Baghdatis (CYP)[1] vs. Adam Feeney (AUS)
4. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Remko De Rijke (NED)
Pierre-Ludovic Duclos (CAN)
vs. Frederico Gil (POR)[5]
Miles Kasiri (GBR)[5]

5. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Sanja Ancic (CRO)
Sanaa Bhambri (IND)
vs. Lindsay Burdette (USA)
Michelle Mitchell (USA)





Court 15 - 11:00 AM Start
1. Girls' Singles - 1st Rnd.
Sheng-Nan Sun (CHN) vs. Katerina Bohmova (CZE)[6]
followed by:
2. Boys' Singles - 1st Rnd.
Horacio Zeballos (ARG) vs. Gary Sacks (RSA)
3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Alla Kudriavtseva (RUS) vs. Katerina Bondarenko (UKR)[15]
4. Boys' Doubles - 1st Rnd.
Jesse Huta Galung (NED)[6]
Romano Tatuhey (NED)[6]
vs. Greg Ouellette (USA)
Eric Riley (USA)

5. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Alexa Glatch (USA)
Elizabeth Kobak (USA)
vs. Yvette Hyndman (USA)
Krysty Marcio (USA)

6. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Kirsten Flipkens (BEL)
Michaela Krajicek (NED)
vs. Madalina Gojnea (ROM)
Vojislava Lukic (YUG)





Court 17 - 11:00 AM Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Konstantin Kravchuk (RUS) vs. Scoville Jenkins (USA)
followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Tatiana Golovin (FRA)[5] vs. Olga Poutchkova (BLR)
3. Boys' Singles - 1st Rnd.
Luis Flores (MEX)[14] vs. Timothy Neilly (USA)
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Brendan Evans (USA) vs. G.D. Jones (NZL)
5. Girls' Singles - 1st Rnd.
Timea Bacsinzsky (SUI) vs. Ana Ivanovic (YUG)




Court 18 - 11:00 AM Start
1. Boys' Singles - 1st Rnd.
Gael Monfils (FRA) vs. Miles Kasiri (GBR)
followed by:
2. Girls' Singles - 1st Rnd.
Krysty Marcio (USA) vs. Michaela Krajicek (NED)[2]
3. Girls' Singles - 1st Rnd.
Ellah Nze (USA) vs. Emma Laine (FIN)[10]
4. Boys' Singles - 1st Rnd.
Robert Smeets (AUS) vs. Novak Djokovic (SER)
5. Girls' Doubles - 1st Rnd.
Jennifer Heinser (USA)
Ellah Nze (USA)
vs. Megan Moulton-Levy (JAM)[4]
Katarina Zoricic (CAN)[4]
 

·
Registered
Joined
·
152,750 Posts
Go Lleyton!!!

And good luck to Flipkens, Krajicek and Golovin in juniors!
 

·
Team WTAworld, Senior Member
Joined
·
35,630 Posts
i am very surprised they put MArtin/Ferrero on Ashe instead of Schrichy/Hewitt...

And mAry/Myskina really should ahve been on center court!!!! hope they show it!
 

·
Registered
Joined
·
7,172 Posts
Go to Justine, Mary, Juanqui, and Andre, and all my junior favs.
Fat chance they are gonna show Mary with Jenn and Andre playing.
 

·
Banned
Joined
·
9,812 Posts
This is an outrage! Mary should be first up on Center court instead of Martina in doubles !!!!!!!!
 

·
Team WTAworld, Senior Member
Joined
·
25,925 Posts
Good luck Sesil Karatancheva (BUL) :D
 

·
Registered
Joined
·
3,734 Posts
Good luck Myskina! :bounce:
 

·
Registered
Joined
·
4,207 Posts
They are gonna show doubles and then Jen and then Andre, which means that Mary will not be shown except for maybe set and match pts. Sigh.
 

·
Registered
Joined
·
2,263 Posts
Good luck to:

Svetlana Kuznetsova & Martina Navratilova
Elena Dementieva
Justine Henin-Hardenne
Juan Carlos Ferrero
Francesca Schiavone
Mary Pierce
Tina Krizan & Katarina Srebotnik
Gigi Fernandez & Fred McNair



:bounce:
 
1 - 20 of 27 Posts
Top