Tennis Forum banner

1 - 15 of 15 Posts

·
Vamorza!
Joined
·
46,227 Posts
Discussion Starter #1
Singles Qualifying Draw

1st Round


Blanka SZAVAY (HUN) (1) BYE
Sabrina EMERSCHITZ (AUT) defeated Karolina PONDUSOVA (SVK) 6-4 6-3

Saskia ANGERER (AUT) BYE
Agata BARANSKA (POL) (5) BYE

Clothilde DE BERNARDI (FRA) (2) BYE
Aliaksandra SASNOVICH (BLR) defeated Sarah KANDUTH (AUT) 6-0 6-1

Yvonne NEUWIRTH (AUT) BYE
Michaela MESZAROSOVA (SVK) (8) BYE

Mara NOWAK (GER) (3) BYE
Marcelina CICHON (POL) defeated Julia SCHILLER (AUT) 6-2 6-1

Adrienne BOFINGER (AUT) defeated Dasa ORLIC (SLO) 6-1 2-6 6-2
Solene FICHEUX (FRA) (6) BYE

Matilda HAMLIN (SWE) (4) BYE
Agnes BUKTA (HUN) defeated Lisa RUCKENBAUM (AUT) 6-0 6-0

Lucia BUTKOVSKA (SVK) defeated Katharina MORTH (AUT) 6-1 6-1
Joanna NALBORSKA (POL) (7) BYE

2nd Round

Blanka SZAVAY (HUN) (1) defeated Sabrina EMERSCHITZ (AUT) 7-5 6-1
Agata BARANSKA (POL) (5) defeated Saskia ANGERER (AUT) 6-3 6-0

Aliaksandra SASNOVICH (BLR) defeated Clothilde DE BERNARDI (FRA) (2) 6-7(6) 6-4 6-2
Michaela MESZAROSOVA (SVK) (8) defeated Yvonne NEUWIRTH (AUT) 6-4 6-0

Marcelina CICHON (POL) defeated Mara NOWAK (GER) (3) 6-3 6-1
Solene FICHEUX (FRA) (6) defeated Adrienne BOFINGER (AUT) 6-4 6-1

Agnes BUKTA (HUN) defeated Matilda HAMLIN (SWE) (4) 2-6 7-5 6-1
Lucia BUTKOVSKA (SVK) defeated Joanna NALBORSKA (POL) (7) 6-4 6-3

Final Round

Blanka SZAVAY (HUN) (1) defeated Agata BARANSKA (POL) (5) 6-1 3-6 6-1
Aliaksandra SASNOVICH (BLR) defeated Michaela MESZAROSOVA (SVK) (8) 6-3 6-4
Marcelina CICHON (POL) defeated Solene FICHEUX (FRA) (6) 6-2 6-4
Lucia BUTKOVSKA (SVK) defeated Agnes BUKTA (HUN) 6-3 4-6 6-3
 

·
Vamorza!
Joined
·
46,227 Posts
Discussion Starter #2
Singles Main Draw

1st Round


Irina KHROMACHEVA (RUS) (1) Vs Blanka SZAVAY (HUN)
Antonela SUSAK (CRO) Vs Denise SCHEIFLINGER (AUT)

Harriet SHEAHAN (AUS) Vs Patricia HAAS (AUT)
Hilda MELANDER (SWE) Vs Min LIU (CHN) (6)

Annika BECK (GER) (3) Vs Simonka PARAJOVA (SVK)
Solene FICHEUX (FRA) Vs Marcelina CICHON (POL)

Klara KOPRIVOVA (CZE) Vs Mai GRAGE (DEN)
Christine KANDLER (AUT) Vs Kateryna KOZLOVA (UKR) (7)

Ellen ALLGURIN (SWE) (8) Vs Cindy BURGER (NED)
Pia KONIG (AUT) Vs Anastasiya PRENKO (TKM)

Lucia BUTKOVSKA (SVK) Vs Ksenia GOSPODINOVA (RUS)
Anna-Lena FRIEDSAM (GER) Vs Sophia KOVALETS (UKR) (4)

Daria SALNIKOVA (RUS) (5) Vs Michaela HONCOVA (SVK)
Ursa JERMAN (SLO) Vs Christina MATHIS (AUT)

Andrea KONJUH (CRO) Vs Anezka MAKOVICKOVA (CZE)
Aliaksandra SASNOVICH (BLR) Vs Vaszilisza BULGAKOVA (HUN) (2)
 

·
Registered
Joined
·
26,890 Posts
Good Luck:

Ellen Allgurin
Hilda Melander
 

·
Registered
Joined
·
26,890 Posts
Ellen Allgurin lost to. Cindy Burger 4-6 1-6

Hilda Melander d. Min Liu 6-4 7-5
 

·
Registered
Joined
·
8,163 Posts
Good luck Irina :)
 

·
Registered
Joined
·
26,890 Posts
Hilda won second round 6-1 6-3

QF: Melander vs. Khromacheva
 

·
Vamorza!
Joined
·
46,227 Posts
Discussion Starter #10
1st Round

Irina KHROMACHEVA (RUS) (1) defeated Blanka SZAVAY (HUN) 6-3 1-6 6-3
Antonela SUSAK (CRO) defeated Denise SCHEIFLINGER (AUT) 6-1 6-3

Patricia HAAS (AUT) defeated Harriet SHEAHAN (AUS) 6-0 6-2
Hilda MELANDER (SWE) defeated Min LIU (CHN) (6) 6-4 7-5

Annika BECK (GER) (3) defeated Simonka PARAJOVA (SVK) 4-6 6-2 7-6(4)
Marcelina CICHON (POL) defeated Solene FICHEUX (FRA) 6-1 6-3

Mai GRAGE (DEN) defeated Klara KOPRIVOVA (CZE) 6-1 6-2
Kateryna KOZLOVA (UKR) (7) defeated Christine KANDLER (AUT) 0-6 6-2 6-3

Cindy BURGER (NED) defeated Ellen ALLGURIN (SWE) (8) 6-4 6-1
Anastasiya PRENKO (TKM) defeated Pia KONIG (AUT) 6-4 6-7 6-1

Lucia BUTKOVSKA (SVK) defeated Ksenia GOSPODINOVA (RUS) 6-4 3-6 6-4
Anna-Lena FRIEDSAM (GER) defeated Sophia KOVALETS (UKR) (4) 6-4 3-6 6-4

Michaela HONCOVA (SVK) defeated Daria SALNIKOVA (RUS) (5) 5-7 6-4 6-3
Christina MATHIS (AUT) defeated Ursa JERMAN (SLO) 1-6 6-4 7-5

Andrea KONJUH (CRO) defeated Anezka MAKOVICKOVA (CZE) 6-3 6-1
Aliaksandra SASNOVICH (BLR) defeated Vaszilisza BULGAKOVA (HUN) (2) 6-3
6-1

2nd Round

Irina KHROMACHEVA (RUS) (1) defeated Antonela SUSAK (CRO) 6-0 7-5
Hilda MELANDER (SWE) defeated Patricia HAAS (AUT) 6-1 6-3

Marcelina CICHON (POL) defeated Annika BECK (GER) (3) 7-5 6-2
Mai GRAGE (DEN) defeated Kateryna KOZLOVA (UKR) (7) 6-4 6-3

Anastasiya PRENKO (TKM) defeated Cindy BURGER (NED) 6-2 6-2
Anna-Lena FRIEDSAM (GER) defeated Lucia BUTKOVSKA (SVK) 7-5 6-1

Michaela HONCOVA (SVK) defeated Christina MATHIS (AUT) 4-6 6-4 7-6(1)
Aliaksandra SASNOVICH (BLR) defeated Andrea KONJUH (CRO) 6-4 6-3
 

·
Registered
Joined
·
26,890 Posts
Quarter Finals

Hilda Melander [SWE] d. [1] Irina Khromacheva [RUS] 6-1 6-2
Mai Grage [DEN] d. [Q] Marcelina Cichon [POL] 7-6(3) 6-4
[SE] Anna-Lena Friedsam [GER] d. Anastasiya Prenko [TKM] 6-1 6-0
Aliaksandra Sasnovich [BLR] d. Michaela Honkova [SVK] 6-0 6-4
 

·
Registered
Joined
·
678 Posts
Quarter Finals

Hilda Melander [SWE] d. [1] Irina Khromacheva [RUS] 6-1 6-2
Mai Grage [DEN] d. [Q] Marcelina Cichon [POL] 7-6(3) 6-4
[SE] Anna-Lena Friedsam [GER] d. Anastasiya Prenko [TKM] 6-1 6-0
Aliaksandra Sasnovich [CZE] d. Michaela Honkova [SVK] 6-0 6-4
wow, good job by Hilda:)
Mai:)
 

·
Registered
Joined
·
26,890 Posts
SF

Mai Grage [DEN] d. Hilda Melander [SWE] 6-4 6-3
[SE] Anna-Lena Friedsam [GER] d. Aliaksandra Sasanovich [BLR] 6-2 6-1

Final

[SE] Anna-Lena Friedsam [GER] d. Mai Grage [DEN] 6-4 4-6 6-4
 
1 - 15 of 15 Posts
Top