Tennis Forum banner

1 - 9 of 9 Posts

·
Moderator
Joined
·
23,740 Posts
Discussion Starter #1
Group A

(1)Australia: Annerly Poulos, Anastasia Berezov, Talia Gibson
(5)Japan: Erika Matsuda, Kirara Morioko, Sarasa Kaneko
India: Bhakti Shah, Sudipta Senthil Kumar, Sanjana Sirimalla
New Zealand: Jade Otway, Abigail Mason, Ana Tamanika

Group B

(2)Thailand: Pimrada Jattavapornvanit, Lanlana Tararudee, Thamonpan Jonglertrakul
(7)Chinese Taipei: Tsai Yu Chin, Li Yu Yin, Cheng Yu Hua
Lebanon: Laetitia Rizk, Anna Maria Hayek, Maira Breidy
Malaysia: Sharifah Elsa Wan Abdul Rahman, Zan Ning Lim, Sze Xuan Lim

Group C

(4)Indonesia: Priska Madelyn Nugroho, Niken Ferliyana Kusumaningtyas, Jessica Christa Wira
(8)China: Tian Fangran, Zhang Jin, Nong Xinyi
Pacific Oceania: Eleanor Schuster, Saoirse Breen, Zorika Morgan
Hong Kong: Chui Kei Leung, Kit Yi Kaye Au Yeung, Tak Ku Fung

Group D

(3)Korea: Jeong Boyoung, Kwon Ji Min, Han Hyeong Gju
(6)Kazakhstan: Yelizaveta Karlova, Tatyana Nikolenko, Mariya Sinitsyna
Uzbekistan: Anna Khaykis, Farida Marimova, Omina Valikhanova
Sri Lanka: Neyara Weerawanse, Anjalika Kurera, Oneli Perera
 

·
Moderator
Joined
·
23,740 Posts
Discussion Starter #2
Re: Junior Fed Cup Asia/Oceania Final Qualifying, Thailand

Day 1

Group A


(1)Australia d. New Zealand 3-0
Anastasia Berezov d. Abigail Mason 6-4 6-4
Annerly Poulos d. Jade Otway 6-3 6-2
Gibson/Poulos d. Otway/Tamanika 6-2 6-3

(5)Japan d India 3-0
Kirara Morioko d. Sanjana Sirimalla 6-3 6-3
Erika Matsuda d. Sudipta Senthil Kumar 6-1 6-1
Kaneko/Morioko d. Shah/Sirimalla 6-3 4-6 10-6

Group B

(2)Thailand d. Malaysia 3-0
Lanlana Tararudee d. Zan Ning Lim 6-2 7-6(6)
Pimrada Jattavapornvanit d. Sharifah Elsa Wan Abdul Rahman 6-1 2-0 Ret.
Jattavapornvanit/Jonglertrakul d. Lim/Lim 6-1 6-0

(7)Chinese Taipei d. Lebanon 3-0
Yu Yun Li d. Maria Breidy 6-0 6-1
Yu Chin Tsai d. Laetitia Rizk 6-1 6-0
Cheng/Li d. Hayek/Rizk 6-1 6-0

Group C

(4)Indonesia d. Pacific Oceania 2-1
Niken Ferliyana Kusumaningtyas d. Saoirse Breen 7-5 6-3
Priska Madelyn Nugroho d. Eleanor Schuster 6-3 6-1
Nugroho/Wira lt. Breen/Schuster 6-2 6-7(4) 10-12

(8)China d. Hong Kong 3-0
Jin Zhang d. Kit Yi Kaye Au Yeung 6-4 6-0
Fangran Tian d. Chui Kei Leung 6-0 6-0
Nong/Zhang d. Fung/Leung 6-2 7-5

Group D

(3)Korea d. Uzbekistan 3-0
Ji Min Kwon d. Farida Marimova 6-3 6-2
Boyoung Jeong d. Anna Khaykis 6-3 6-0
Han/Jeong d. Marimova/Valikhanova 6-4 6-0

(6)Kazakhstan d. Sri Lanka 2-1
Mariya Sinitsyna lt. Anjalika Kurera 3-6 0-6
Yelizaveta Karlova d. Neyara Weerawanse 6-3 6-2
Karlova/Nikolenko d. Kurera/Weerawanse 4-6 6-3 10-6
 

·
Moderator
Joined
·
23,740 Posts
Discussion Starter #3
Re: Junior Fed Cup Asia/Oceania Final Qualifying, Thailand

Day 2

Group A


(1)Australia d. India 3-0
Talia Gibson d. Sanjana Sirimalla 7-6(5) 6-3
Annerly Poulos d. Bhakti Shah 6-3 3-6 6-0
Berezov/Gibson d. Shah/Sirimalla 6-0 6-0

(5)Japan d. New Zealand 2-1
Kirara Morioko d. Ana Tamanika 6-4 6-4
Erika Matsuda d. Abigial Mason 7-6(2) 6-3
Matsuda/Morioko lt. Otway/Tamanika 3-6 Ret.

Group B

(2)Thailand d. Lebanon 3-0
Thamonpan Jonglertrakul d. Maria Breidy 6-1 5-0 Ret.
Pimrada Jattavapornvanit d. Anna Maria Hayek 6-0 6-1
Jattavapornvanit/Tararudee d. Hayek/Rizk 6-1 6-0

(7)Chinese Taipei d. Malaysia 3-0
Yu-Yun Li d. Sze Xuan Lim 6-3 6-0
Yu-Ching Tsai d. Zan Ning Lim 6-3 6-1
Li/Tsai d. Lim/Rahman 6-3 6-1

Group C

Hong Kong lt. (4)Indonesia 2-1
Kit Yi Kaye Au Yeung d. Jessica Christa Wira 6-2 5-7 6-4
Chui Kei Leung lt. Prisa Madelyn Nugroho 1-6 6-16
Yeung/Leung d. Kusumaningtyas/Nugroho 6-2 7-6(4)

(8)China d. Pacific Oceania 3-0
Xinyi Nong d. Saoirse Breen 6-1 7-6(3)
Fangran Tian d. Eleanor Schuster 6-4 6-4
Nong/Zhang d. Breen/Schuster 6-4 6-1

Group D

(3)Korea d. Sri Lanka 3-0
Hyeon Gju Han d. Anjalika Kurera 7-5 7-6(2)
Boyoung Jeong d. Neyara Weerawanse 6-4 6-3
Han/Kwon d. Kurera/Weerawanse 6-1 6-1

(6)Kazakhstan d. Uzbekistan 2-1
Tatyana Nikolenko d. Farida Marimova 6-3 6-2
Yelizaveta Karlova d. Anna Khaykis 6-1 7-5
Nikolenko/Sinitsyna lt. Marimova/Valikhanova 6-7(2) 5-7
 

·
Premium Member
Joined
·
62,381 Posts
Re: Junior Fed Cup Asia/Oceania Final Qualifying, Thailand

Australia should have that in the bag!
 

·
Moderator
Joined
·
23,740 Posts
Discussion Starter #5
Re: Junior Fed Cup Asia/Oceania Final Qualifying, Thailand

Day 3

Group A


(1)Australia d. (5)Japan 3-0
Anastasia Berezov d. Kirara Morioko 7-5 6-4
Annerly Poulos d. Erika Matsuda 6-4 2-6 6-1
Berezov/Gibson d. Kaneko/Morioko 6-2 2-1 Ret.

New Zealand d. India 3-0
Ana Tamanika d. Sanjana Sirimalla 6-1 6-4
Jade Otway d. Bhakti Shah 6-3 6-2
Mason/Otway d. Kumar/Sirimalla 6-3 6-4

Group B

(2)Thailand d. (7)Chinese Taipei 2-1
Lanlana Tararudee d. Yu-Yun Li 6-3 6-4
Pimrada Jattavapornvanit d. Yu-Chin Tsai 6-1 7-5
Jattavapornvanit/Tararudee d. Cheng/Li Walkover

Malaysia d. Lebanon 3-0
Zan Ning Lim d. Maria Breidy 6-1 6-4
Sharifah Elsa Wan Abdul Rahman d. Laetitia Rizk 6-4 6-4
Lim/Lim d. Breidy/Rizk 6-1 6-2

Group C

(8)China d. (4)Indonesia 3-0
Jin Zhang d. Niken Ferliyana Kusumaningtyas 6-0 6-2
Fangran Tian d. Priska Madelyn Nugroho 6-1 6-1
Nong/Tian d. Kusumaningtyas/Wira 1-6 6-3 10-7

Hong Kong d. Pacific Oceania 3-0
Kit Yi Kaye Au Yeung d. Saoirse Breen 2-6 6-4 6-2
Chui Kei Leung d. Eleanor Schuster 7-5 6-3
Fung/Leung d. Breen/Schuster 7-5 6-3

Group D

(3)Korea d. (6)Kazakhstan 3-0
Ji Min Kwon d. Tatyana Nikolenko 7-6(1) 6-3
Boyoung Jeong d. Yelizaveta Karlova 6-3 6-1
Han/Kwon d. Nikolenko/Sinitsyna 6-2 7-5

Sri Lanka d. Uzbekistan 2-1
Anjalika Kurera d. Omina Valikhanova 6-3 6-0
Neyara Weerawanse d. Anna Khaykis 6-2 6-1
Kurera/Perera lt. Khaykis/Marimova 1-6 4-6
 

·
Moderator
Joined
·
23,740 Posts
Discussion Starter #6
Re: Junior Fed Cup Asia/Oceania Final Qualifying, Thailand

Play-Off 1st - 8th

(1)Australia v (7)Chinese Taipei
(3)Korea v Hong Kong

(6)Kazakhstan v (8)China
(5)Japan v (2)Thailand

Play-off 9th - 16th

New Zealand v Pacific Oceania
Sri Lanka v Lebanon

India v (4)Indonesia
Uzbekistan v Malaysia
 

·
Moderator
Joined
·
23,740 Posts
Discussion Starter #7
Re: Junior Fed Cup Asia/Oceania Final Qualifying, Thailand

Australia fails to qualify for Finals :weirdo:

Play-off 1st-8th

(7)Chinese Taipei d. (1)Australia 2-1
Yu-Yun Li d. Talia Gibson 3-6 7-6(4) 6-3
Yu-Chin Tsai lt. Annerly Poulos 3-6 4-6
Cheng/Li d. Gibson/Poulos 6-1 2-6 10-8

(3)Korea d. Hong Kong 2-0
Jimin Kwon d. Kit Yi Kaye Au Yeung 6-2 6-3
Boyoung Jeong d. Chui Kei Leung 6-3 6-3

(8)China d. (6)Kazakhstan 2-0
Jin Zhang d. Tatyana Nikolenko 7-6(6) 6-3
Fangran Tian d. Yelizaveta Karlova 4-6 6-0 6-3

(2)Thailand d. (5)Japan 2-1
Lanlana Tararudee d. Kirara Morioko 6-1 6-4
Pimrada Jattavapornvanit lt. Erika Matsuda 1-6 7-5 4-6
Jattavapornvanit/Tararudee d. Matsuda/Morioko 7-5 6-2

Play-off 9th-16th

New Zealand d. Pacific Oceania 2-0
Sri Lanka d. Lebanon 2-1

India d. (4)Indonesia 3-0
Malaysia d. Uzbekistan 2-0
 

·
Moderator
Joined
·
23,740 Posts
Discussion Starter #8
Final

(2)Thailand d. (7)Chinese Taipei 2-1
Lanlana Tararudee lt. Yu-Yun Li 6-7(4) 6-4 3-6
Pimrada Jattavapornvanit d. Yu-Chin Tsai 6-3 6-3
Jattavapornvanit/Tararudee d. Cheng/Li 6-3 7-5

Standings
1. Thailand
2. Chinese Taipei
3. China
4. Korea
5. Australia
6. Japan
7. Hong Kong
8. Kazakhstan
9. New Zealand
10. Malaysia
11. India
12. Sri Lanka
13. Pacific Oceania
14. Indonesia
15. Uzbekistan
16. Lebanon
 

·
Registered
Joined
·
53,871 Posts
Times are changing fur sure. With 4 places for the World Finals, Australia and Japan were surely a lock in the Asia/Oceania zone year after year. This year none of these teams made the top 4 :eek:

Even more shocking is that the Syrian boys made the Davis Cup finals last weekend :hearts:
 
1 - 9 of 9 Posts
Top