Tennis Forum banner

1 - 20 of 27 Posts

·
Moderator
Joined
·
23,740 Posts
Discussion Starter #1
R1 Monday

(1)Dana Guzman (PER) v (wc)Maria Carolina Ferreira Turchetto (BRA)
Camilla Zanolini (ITA) v (Q)Mariana Manyoma Velasquez (COL)
Sabina Zeynalova (UKR) v (Q)Luciana Moyano (ARG)
Erika Matsuda (JPN) d. (16)Hibah Shaikh (USA) 6-3 6-4

(12)Sofia Camila Rojas (USA) d. Maria Olivia Castedo (BOL) 6-2 6-3
Eleonora Alvisi (ITA) v (wc)Maria Fernanda Menezes (BRA)
Roopa Bains (AUS) v (Q)Isabela Alvarez Mercante (BRA)
(5)Guillermina Grant (URU) v (LL)Lorena Medeiros Cardoso (BRA)

(3)Julia Garcia (MEX) v Nanari Katsumi (JPN)
Melody Hefti (SUI) d. Tara Malik (USA) 6-3 3-6 6-4
Juana Larranaga (ARG) d. (wc)Luana Plaza Araujo (BRA) 6-3 6-3
(15)Jimar Geraldine Gerald Gonzalez (CHI) d. Alexis Blokhina (USA) 6-4 6-3

(10)Matilde Paoletti (ITA) v Sofia Da Cruz Mendonca (BRA)
Kirara Morioka (JPN) d. Ana Paula Jimenez Coelle (ECU) 2-6 6-4 6-4
(Q)Namie Isago (BRA) v (wc)Leyla Fiorella Britez Risso (PAR)
(8)Elvina Kalieva (USA) d. Daianne Hayashida (PER) 6-1 6-1

(7)Lauren Anzalotta Kynoch (PUR) d. Isabel Oliveira (BRA) 6-2 6-1
Mao Mushiika (JPN) d. Victoria Borodulina (RUS) 6-7(4) 6-4 6-4
(wc)Priscila Janikian (BRA) v Hina Inoue (USA)
(9)Beatrice Ricci (ITA) v Noa Krznaric (CRO)

Camila Soares (PER) d. (13)Isabelle Kouzmanov (USA) 6-2 6-2
Clarine Lerby (NED) v (Q)Valeria Carreno (COL)
(Q)Asia Serafini (ITA) v Leyre Romero Gormaz (ESP)
(4)Ana Geller (ARG) v (wc)Carolina Xavier Laydner (BRA)

(6)Madison Sieg (USA) d. (wc)Maria Luisa Oliveira (BRA) 6-0 6-2
Elena Karner (AUT) d. Mio Mushika (JPN) 6-3 6-1
(Q)Solana Sierra (ARG) v BoYoung Jeong (KOR)
(11)Alejandra Cruz (MEX) d. Dakota Fordham (USA) 6-2 6-1

(14)Tina Nadine Smith (AUS) v (Q)Krystal Blanch (USA)
Emma Jackson (USA) d. Gabriela Macias (COL) 7-5 6-1
Sophie Luescher (SUI) d. Arianna Zucchini (ITA) 6-1 6-2
(2)Mell Elizabeth Reasco Gonzalez (ECU) d. (wc)Camilla Bossi (BRA) 7-5 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
23,740 Posts
Discussion Starter #2
R1 Complete

(1)Dana Guzman (PER) d. (wc)Maria Carolina Ferreira Turchetto (BRA) 6-4 6-0
Camilla Zanolini (ITA) d. (Q)Mariana Manyoma Velasquez (COL) 6-1 6-0
Sabina Zeynalova (UKR) d. (Q)Luciana Moyano (ARG) 6-0 6-1
Erika Matsuda (JPN) d. (16)Hibah Shaikh (USA) 6-3 6-4

(12)Sofia Camila Rojas (USA) d. Maria Olivia Castedo (BOL) 6-2 6-3
Eleonora Alvisi (ITA) d. (wc)Maria Fernanda Menezes (BRA) 6-2 6-2
(Q)Isabela Alvarez Mercante (BRA) d. Roopa Bains (AUS) 6-2 6-7(6) 6-1
(5)Guillermina Grant (URU) d. (LL)Lorena Medeiros Cardoso (BRA) 6-2 6-1

(3)Julia Garcia (MEX) d. Nanari Katsumi (JPN) 6-3 7-6(3)
Melody Hefti (SUI) d. Tara Malik (USA) 6-3 3-6 6-4
Juana Larranaga (ARG) d. (wc)Luana Plaza Araujo (BRA) 6-3 6-3
(15)Jimar Geraldine Gerald Gonzalez (CHI) d. Alexis Blokhina (USA) 6-4 6-3

(10)Matilde Paoletti (ITA) d. Sofia Da Cruz Mendonca (BRA) 6-4 6-3
Kirara Morioka (JPN) d. Ana Paula Jimenez Coelle (ECU) 2-6 6-4 6-4
(wc)Leyla Fiorella Britez Risso (PAR) d. (Q)Namie Isago (BRA) 4-6 6-4 6-2
(8)Elvina Kalieva (USA) d. Daianne Hayashida (PER) 6-1 6-1

(7)Lauren Anzalotta Kynoch (PUR) d. Isabel Oliveira (BRA) 6-2 6-1
Mao Mushiika (JPN) d. Victoria Borodulina (RUS) 6-7(4) 6-4 6-4
(wc)Priscila Janikian (BRA) d. Hina Inoue (USA) 6-4 7-5
(9)Beatrice Ricci (ITA) d. Noa Krznaric (CRO) 6-1 6-3

Camila Soares (PER) d. (13)Isabelle Kouzmanov (USA) 6-2 6-2
Clarine Lerby (NED) d. (Q)Valeria Carreno (COL) 6-2 6-0
Leyre Romero Gormaz (ESP) d. (Q)Asia Serafini (ITA) 6-3 6-1
(4)Ana Geller (ARG) d. (wc)Carolina Xavier Laydner (BRA) 6-2 6-3

(6)Madison Sieg (USA) d. (wc)Maria Luisa Oliveira (BRA) 6-0 6-2
Elena Karner (AUT) d. Mio Mushika (JPN) 6-3 6-1
BoYoung Jeong (KOR) d. (Q)Solana Sierra (ARG) 2-6 7-5 7-5
(11)Alejandra Cruz (MEX) d. Dakota Fordham (USA) 6-2 6-1

(14)Tina Nadine Smith (AUS) d. (Q)Krystal Blanch (USA) 7-5 6-2
Emma Jackson (USA) d. Gabriela Macias (COL) 7-5 6-1
Sophie Luescher (SUI) d. Arianna Zucchini (ITA) 6-1 6-2
(2)Mell Elizabeth Reasco Gonzalez (ECU) d. (wc)Camilla Bossi (BRA) 7-5 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
23,740 Posts
Discussion Starter #4
R2

Camilla Zanolini (ITA) d. (1)Dana Guzman (PER) 7-6(4) 6-2
Sabina Zeynalova (UKR) d. Erika Matsuda (JPN) 7-5 6-2
Eleonora Alvisi (ITA) d. (12)Sofia Camila Rojas (USA) 7-6(4) 6-3
(5)Guillermina Grant (URU) d. (Q)Isabela Alvarez Mercante (BRA) 6-1 7-5

(3)Julia Garcia (MEX) d. Melody Hefti (SUI) 6-4 6-2
Juana Larranaga (ARG) d. (15)Jimar Geraldine Gerald Gonzalez (CHI) 6-2 6-1
(10)Matilde Paoletti (ITA) d. Kirara Morioka (JPN) 6-1 6-3
(8)Elvina Kalieva (USA) d. (wc)Leyla Fiorella Britez Risso (PAR) 6-1 6-0

(7)Lauren Anzalotta Kynoch (PUR) d. Mao Mushiika (JPN) 6-2 7-6(3)
(9)Beatrice Ricci (ITA) d. (wc)Priscila Janikian (BRA) 7-6(7) 6-0
Camila Soares (PER) d. Clarine Lerby (NED) 6-2 1-6 7-5
Leyre Romero Gormaz (ESP) d. (4)Ana Geller (ARG) 3-6 6-0 6-4

(6)Madison Sieg (USA) d. Elena Karner (AUT) 0-6 6-4 6-3
(11)Alejandra Cruz (MEX) d. BoYoung Jeong (KOR) 6-0 6-2
(14)Tina Nadine Smith (AUS) d. Emma Jackson (USA) 6-1 4-6 7-6(3)
Sophie Luescher (SUI) d. (2)Mell Elizabeth Reasco Gonzalez (ECU) 6-3 4-6 7-5
 

·
Registered
Joined
·
25,461 Posts
Any livestream able to see the Banana Bowl? :wavey:
 

·
Moderator
Joined
·
23,740 Posts
Discussion Starter #6
R3

Sabina Zeynalova (UKR) d. Camilla Zanolini (ITA) 6-1 6-4
(5)Guillermina Grant (URU) d. Eleonora Alvisi (ITA) 6-2 6-4
(3)Julia Garcia (MEX) d. Juana Larranaga (ARG) 6-1 6-4
(8)Elvina Kalieva (USA) d. (10)Matilde Paoletti (ITA) 6-1 6-0

(9)Beatrice Ricci (ITA) d. (7)Lauren Anzalotta Kynoch (PUR) 6-3 6-4
Leyre Romero Gormaz (ESP) d. Camila Soares (PER) 6-0 7-5
(6)Madison Sieg (USA) d. (11)Alejandra Cruz (MEX) 7-5 5-7 6-0
(14)Tina Nadine Smith (AUS) d. Sophie Luescher (SUI) 6-2 6-0
 

·
Registered
Joined
·
48 Posts
Bandsports is scheduled to broadcast the finals on Sunday morning starting at 9 am (7am US Eastern) with the boys final, followed by the girls final.
 

·
Registered
Joined
·
48 Posts
Girls 18 Doubles Final: Guillermina Grant (URU) & Ana Geller (ARG) (right) defeated Mell Elizabeth Reasco Gonzalez (ECU) & Solana Sierra (ARG) (left) 6-4, 6-4
174093
 

·
Registered
Joined
·
48 Posts
Natan Rodrigues of Brazil defeated Dali Blanch (USA) 7-6, 3-6, 6-3 in the semi-finals.

174098

Natan Rodrigues (BRA)

174099

Natan Rodrigues (BRA)

174100

Natan Rodrigues (BRA)
 

·
Registered
Joined
·
48 Posts
Elvina Kalieva (USA) defeated Sabina Zeynalova (UKR) 6-2, 6-0 in the 18 Girls semi-finals.

174103

Elvina Kalieva (USA)

174104

Elvina Kalieva (USA) getting some nice height on that serve.

174105
 

·
Registered
Joined
·
48 Posts
Leyre Romero Gormaz (ESP) defeated Madison Sieg (USA) 7-6, 2-6, 6-4 in the 18 Girls semi-final.

174107

Leyre Romero Gormaz (ESP)

174108

Leyre Romero Gormaz (ESP)
 

·
Registered
Joined
·
48 Posts
Luciano Darderi (ITA) & Gustavo Heide (BRA) won the 18 Boys Doubles title defeating Dali Blanch (USA) & Lorenzo Claverie (VEN) 6-2, 6-3.

174113

Luciano Darderi (ITA) and Gustavo Heide (BRA)

174114

Gustavo Heide (BRA) - 18 Boys Doubles champion
 

·
Registered
Joined
·
48 Posts
Lorenzo Claverie (VEN) and Dali Blanch (USA) were defeated in the 18 Boys Doubles final.

174115

Lorenzo Claverie (VEN)

174116

Dali Blanch (USA)
 

·
Registered
Joined
·
53,856 Posts
Final

(8)Elvina Kalieva (USA) d. Leyre Romero Gormaz (ESP) 61 16 62
 
1 - 20 of 27 Posts
Top