Tennis Forum banner

1 - 20 of 33 Posts

·
Vamorza!
Joined
·
46,227 Posts
Discussion Starter #1
Entry List - MD

1 DA Malou Ejdesgaard DEN 123
2 DA Hilda Melander SWE 01/12/1991 152 3
3 DA Mai Grage DEN 18/04/1992 197
4 DA Laura Slater GBR 21/12/1991 245
5 DA Valeria Osadchenko SWE 12/06/1992 284 7
6 DA Ebba Undén SWE 24/10/1992 344 8
7 DA Klara Fabikova CZE 23/10/1993 404
8 DA Caroline Rohde-Moe NOR 10/04/1992 429
9 DA Aimee Gibson GBR 21/08/1991 430
10 DA Evelina Virtanen SWE 24/02/1991 443 4
11 DA Brenda Njuki SWE 17/02/1994 445 47
12 DA Alina Yanovskaya RUS 24/12 1992 449
13 DA Amy Bowtell IRL 16/09/1993 455
14 DA Melina Gonzalez SUI 05/05/1993 478 10 /N3 27
15 DA Matilda Hamlin SWE 21/08/1992 506 11
16 DA Rosalie van der Hoek NED 16/12/1994 519
17 DA Hanna Furmanava BLR 16/07/1992 558
18 DA Roisin Mullins GBR 10/01/1993 572
19 DA Alessia Camplone ITA 22/09/1992 575 3.3
20 DA Gabriella Boboc SWE 04/01/1991 590 6
21 DA Thale Myhre NOR 30/4 1993 593
22 DA Jessica Courtnell GBR 23/04/1991 630 U18-42
23 Q
24 Q
25 Q
26 Q
27 WC
28 WC
29 WC
30 WC
31 SE
32 SE
 

·
Vamorza!
Joined
·
46,227 Posts
Discussion Starter #2
Re: TF Junior Cup Copenhagen Indoor,G4

Singles Qualifying Draw

(1)Mariliis Pilve (EST) v Kaja Funnemark (NOR)
(8)Marta Bertolaso (ITA) v Hanna Einarsson (SWE)

(2)Aleksandra Trifunovic (SWE) v Anastasiya Zubkova (RUS)
(7)Hannah Moran (GBR) v Alexandra Hietaniemi (FIN)

(3)Laura Eline Faure (FRA) v Jana Matouskova (CZE)
(5)Fanny Lundsgard (SWE) v Karolina Rozenberg (RUS)

(4)Kadi Ilves (EST) v Sandra Lindblom (SWE)
(6)India Maggen (BEL) v Abbi Melrose (GBR)
 

·
Vamorza!
Joined
·
46,227 Posts
Discussion Starter #3
Singles Qualifying Draw - R1

Kaja Funnemark (NOR) d. (1)Mariliis Pilve (EST) 36 75 61
Hanna Einarsson (SWE) d. (8)Marta Bertolaso (ITA) 60 16 64

(2)Aleksandra Trifunovic (SWE) v Anastasiya Zubkova (RUS) 62 64
(7)Hannah Moran (GBR) v Alexandra Hietaniemi (FIN) 61 62

(3)Laura Eline Faure (FRA) v Jana Matouskova (CZE) 63 63
Karolina Rozenberg (RUS) d. (5)Fanny Lundsgard (SWE) 61 64

(4)Kadi Ilves (EST) v Sandra Lindblom (SWE) 64 64
Abbi Melrose (GBR) d. (6)India Maggen (BEL) 36 64 61
 

·
Registered
Joined
·
26,890 Posts
Hanna and Alexandra :yeah:
 

·
Registered
Joined
·
26,890 Posts
Final Qualifying Round

Kaja Funnemark [NOR] d. Hanna Einarsson [SWE] 6-4 6-7(5) 6-3
[2] Alexandra Trufinovic [SWE] d. [7] Hannah Moran [GBR] 6-2 6-3

[3] Laure Eline Faure [FRA] d. Karolina Rozenberg [RUS] 3-6 7-6(3) 7-5
Abbi Melrose [GBR] d. [4] Kadi Ilves [EST] 7-5 6-4
 

·
Registered
Joined
·
26,890 Posts
Singles Main Draw

[1] Hilda Melander [SWE] vs. Rosalie Van Der Hoek [NED]
Emma Henriksen [DEN] vs. [Q] Alexandra Trufinovic [SWE]
Daneika Borthwick [GBR] vs. [Q] Laura Eline Faure [FRA]
[7] Melina Gonzalez [SUI] vs. Josephine Haraldsson [SWE]

[4] Caroline Rohde-Moe [NOR] vs. [LL] Kadi Ilves [EST]
Chrissie Hoolahan [GBR] vs. Cathrine Arnholdt Pedersen [DEN]
Johanna Skoglund [SWE] vs. Maria Jose Gracia Villa [MEX]
[5] Evelina Virtanen [SWE] vs. [WC] Maria Jespersen [DEN]

[6] Amy Bowtell [IRL] vs. [Q] Abbi Melrose [GBR]
Leia Kaukonen [FIN] vs. Taro Keens [GBR]
[WC] Cecilie Lundgaard Melsted [DEN] vs. Hanna Furmanava [BLR]
[3] Valeria Osadchenko [SWE] vs. Irina Khromacheva [RUS]

[8] Mathilda Hamlin [SWE] vs. Segou Jonker [NED]
Gabriella Boboc [SWE] vs. [Q] Kaja Funnermark [NOR]
Beatrice Cedermark [SWE] vs. [WC] Isabella Garde Schreiner [DEN]
[2] Mai Grage [DEN] vs. [LL] Hannah Moran [GBR]
 

·
Registered
Joined
·
26,890 Posts
Singles 1st Round (Monday)

[1] Hilda Melander [SWE] d. Rosalie Van Der Hoek [NED] 6-3 6-0
Emma Henriksen [DEN] vs. [Q] Alexandra Trufinovic [SWE]
Daneika Borthwick [GBR] vs. [Q] Laura Eline Faure [FRA]
Josephine Haraldsson [SWE] d. [7] Melina Gonzalez [SUI] 6-4 6-3

[4] Caroline Rohde-Moe [NOR] vs. [LL] Kadi Ilves [EST]
Chrissie Hoolahan [GBR] vs. Cathrine Arnholdt Pedersen [DEN]
Johanna Skoglund [SWE] d. Maria Jose Gracia Villa [MEX] 6-4 5-7 6-2
[5] Evelina Virtanen [SWE] d. [WC] Maria Jespersen [DEN] 7-6(0) 6-3

[6] Amy Bowtell [IRL] vs. [Q] Abbi Melrose [GBR]
Taro Keens [GBR] d. Leia Kaukonen [FIN] 6-4 6-3
[WC] Cecilie Lundgaard Melsted [DEN] d. Hanna Furmanava [BLR] 7-5 6-1
Irina Khromacheva [RUS] d. [3] Valeria Osadchenko [SWE] 6-4 6-2

[8] Mathilda Hamlin [SWE] d. Segou Jonker [NED] 3-6 7-6(6) 6-1
Gabriella Boboc [SWE] vs. [Q] Kaja Funnermark [NOR]
Beatrice Cedermark [SWE] vs. [WC] Isabella Garde Schreiner [DEN]
[2] Mai Grage [DEN] vs. [LL] Hannah Moran [GBR]
 

·
Registered
Joined
·
26,890 Posts
Hilda, Josephine, Johanna, Evelina and Mathilda :yeah:

Valeria :(
 

·
Registered
Joined
·
26,890 Posts
Singles 1st Round (Complete)

[1] Hilda Melander [SWE] d. Rosalie Van Der Hoek [NED] 6-3 6-0
[Q] Alexandra Trufinovic [SWE] d. Emma Henriksen [DEN] 6-3 6-3
Daneika Borthwick [GBR] d. [Q] Laura Eline Faure [FRA] 6-3 6-2
Josephine Haraldsson [SWE] d. [7] Melina Gonzalez [SUI] 6-4 6-3

[4] Caroline Rohde-Moe [NOR] d. [LL] Kadi Ilves [EST] 6-3 6-1
Chrissie Hoolahan [GBR] d. Cathrine Arnholdt Pedersen [DEN] 6-3 6-1
Johanna Skoglund [SWE] d. Maria Jose Gracia Villa [MEX] 6-4 5-7 6-2
[5] Evelina Virtanen [SWE] d. [WC] Maria Jespersen [DEN] 7-6(0) 6-3

[6] Amy Bowtell [IRL] d. [Q] Abbi Melrose [GBR] 6-2 7-6(5)
Taro Keens [GBR] d. Leia Kaukonen [FIN] 6-4 6-3
[WC] Cecilie Lundgaard Melsted [DEN] d. Hanna Furmanava [BLR] 7-5 6-1
Irina Khromacheva [RUS] d. [3] Valeria Osadchenko [SWE] 6-4 6-2

[8] Mathilda Hamlin [SWE] d. Segou Jonker [NED] 3-6 7-6(6) 6-1
Gabriella Boboc [SWE] d. [Q] Kaja Funnermark [NOR] 6-0 2-0 ret.
[WC] Isabella Garde Schreiner [DEN] d. Beatrice Cedermark [SWE] 6-2 6-7(2) 6-2
[2] Mai Grage [DEN] d. [LL] Hannah Moran [GBR] 6-0 6-2
 

·
Registered
Joined
·
26,890 Posts
Gabriella and Alexandra :)

Bea :(
 

·
Registered
Joined
·
1,301 Posts
The OOP for Thursday is up, even though the draws haven't been updated, and here are the quarter finals:

Hilda MELANDER (SWE) [1] vs. Daneika BORTHWICK (GBR)
Caroline ROHDE-MOE (NOR) [4] vs. Johanna SKOGLUND (SWE)
Amy BOWTELL (IRL) [6] vs. Irina KHROMACHEVA (RUS)
Gabriella BOBOC (SWE) vs. Mai GRAGE (DEN) [2]

Amy :D
 

·
Registered
Joined
·
26,890 Posts
Hilda, Johanna and Gabriella :)

In 2nd round Gabriella won 7-6 6-4, from 0-4 down second set
 

·
Registered
Joined
·
1,301 Posts
Where did you read that?

Here's all the results.

Singles 2nd Round (Complete)

[1] Hilda Melander [SWE] d. [Q] Alexandra Trufinovic [SWE] 6-3 6-3
Daneika Borthwick [GBR] d. Josephine Haraldsson [SWE] 6-1 6-1

[4] Caroline Rohde-Moe [NOR] d. Chrissie Hoolahan [GBR] 6-1 6-1
Johanna Skoglund [SWE] d. [5] Evelina Virtanen [SWE] 4-5 ret.

[6] Amy Bowtell [IRL] d. Taro Keens [GBR] 3-6 6-1 6-3
Irina Khromacheva [RUS] d. [WC] Cecilie Lundgaard Melsted [DEN] 6-2 6-1

Gabriella Boboc [SWE] d. [8] Mathilda Hamlin [SWE] 7-6 (5) 6-4
[2] Mai Grage [DEN] d. [WC] Isabella Garde Schreiner [DEN] 6-1 6-0

 

·
Registered
Joined
·
26,890 Posts
Where did you read that?

Here's all the results.

Singles 2nd Round (Complete)

[1] Hilda Melander [SWE] d. [Q] Alexandra Trufinovic [SWE] 6-3 6-3
Daneika Borthwick [GBR] d. Josephine Haraldsson [SWE] 6-1 6-1

[4] Caroline Rohde-Moe [NOR] d. Chrissie Hoolahan [GBR] 6-1 6-1
Johanna Skoglund [SWE] d. [5] Evelina Virtanen [SWE] 4-5 ret.

[6] Amy Bowtell [IRL] d. Taro Keens [GBR] 3-6 6-1 6-3
Irina Khromacheva [RUS] d. [WC] Cecilie Lundgaard Melsted [DEN] 6-2 6-1

Gabriella Boboc [SWE] d. [8] Mathilda Hamlin [SWE] 7-6 (5) 6-4
[2] Mai Grage [DEN] d. [WC] Isabella Garde Schreiner [DEN] 6-1 6-0
Boboc told me ;)
 
1 - 20 of 33 Posts
Top