Tennis Forum banner

1 - 6 of 6 Posts

·
Registered
Joined
·
296 Posts
Discussion Starter #1
Acceptance list main draw

1. Madura Ranganathan Ind
2. Vandana Murali Ind
3. Maria Spenceley GB
4. Sandhya Nagaraj Ind
5. Claudia Smolders Bel
6. Lynn Philippe Lux
7. Idunn Hertzberg Nor
8. Alise Vaidere Lat
9. Francesca Kinsella GB
10. Desiree Bastianon Bel
11. Natalie Fehse Ger
12. Tammy Patterson Aus
13. Noemie Scharle Fra
14. Tatiana Cutrona Bel
15. Tyra Calderwood Aus
16. Goele Lemmens Bel
17. Minami Endo Jpn
18. Gayatri Krishnan Ind
19. Victoria Tseitlin Isr
20. Maite Molling Lux
21. Marlot Meddens Ned
22. Annette Aksdal Nor
23. Julia Goerges Ger (special exempt)
24. special exempt
25. Steffie Weterings Ned (wildcard)
26. Melisa Ravestein Ned (wildcard)
27. Anouk Tigu Ned (wildcard)
28. Nicolette van Uitert (wildcard)
29. qualifier
30. qualifier
31. qualifier
32. qualifier

Acceptance list qualification:

Nadine Fahoum Isr
Irina Adetu Rom
Olga Koutseridi Gre
Alexandra Dulgheru Rom
Aurore Ughetto Fra
Karoline Steiro Nor
Alice Bellicha Fra
Sarah Woestmann Ger
Silvia Fassione Ita
Inna Chepurnaya Rus
Anne-Katrin Gerk Ger
Manon Veldhorst Ned
Arantxa Rus Ned
Milou Teeling Ned
Kim van der Horst Ned
Marlot Coolen Ned
Kim Rus Ned
Ghislaine Kokshoorn Ned
Jade Schoelink Ned
Alexandra Poorta Ned
Kim Hermans Ned
Annemieke Hoekman Ned
Izabela Perseng US
Stephanie Vongsouthi Fra
Florence de Vrye Bel
Darya Bykodarova Rus
Erika Zanchetta Ita
Ariane Masschelein Bel
Florence Na Ned (wildcard)
Nicolette Monteiro Ned (wildcard)
Myrthe Molenveld Ned (wildcard)
Alexandra Djukanovic Ned (wildcard)

Alternates:

Saskia Saberschinsky Ger
Tiffany Cornelius Lux
Kim Alice Gradjek Ger
Charlotte Soubri Fra
Chika Terasawa Jpn
Lisanne Musse Ned
Lynn Blau Lux
Zina Monteiro Ned
Leonie Guijt Ned
Kristel de Groot Ned
Ania Sidorovic Rus
Martina Sebastiani Ita
Roberta Martellini Ita
Natalie French GB
Lavinia Piva Maria Ita
Aminat Taiwo Nig
Bisi Ola Nig
 

·
Premium Member
Joined
·
11,132 Posts
trya calderwood :) a friend of mine whos played her says she hits the ball very hard! :):) go tyra!!!!!!!!!!!! :bounce:
 

·
Registered
Joined
·
24,802 Posts
Quali Draw


(1) Nadine Fahoum ISR d. Izabela Perseng USA 62 63
Alexandra Poorta NED d. Tiffany Cornelius LUX 64 63
Arantxa Rus NED d. Saskia Saberschinsky GER 76 60
(8) Sarah Woestmann GER d. Aleksandra Djukanovic NED 63 61
(4) Alexamdra Dulgheru ROM d. Annemieke Hoekman NED 60 60
Kim van der Horst NED d. Ariane Masschelin BEL 63 61
Stephanie Vongsouthi FRA d, Kim Hermans NED 61 61
(7) Alice Bellicha FRA d. Kim Rus NED 64 62
(5) Aurore Ughetto FRA d. Ann-Kathrin Gerk GER 76 57 76
Florence Na NED d. Ghislaine Kokshoorn NED 62 62
Milou Teeling NED d. Manon Veldhorst NED 63 36 62
Jade Schoelink NED d. (3) Olga Koutseridi GRE 64 60
Erika Zanchetta ITA d. (6) Karoline Stiero NOR 36 63 63
Florence de Vrye BEL d. Inna Tchepurnaya RUS 60 60
Myrte Molenveld NED d. Nicole Monteiro NED 46 75 61
(2) Irina Adetu ROM d. Marlot Coolen NED 75 61

2nd round
Poorta d. Fahoum 61 61
Rus d. Woestmann 64 62
Dulgheru d. van der Horst 57 64 61
Bellicha d. Vongsouthi 46 63 63
Ughetto d. Na 26 61 62
Teeling d. Schoelink 26 60 64
Zanchetta d. de Vrye 61 61
Moelenveld d. Adetu 64 16 76

Quali Finals

Poorta d. Rus 61 60
Dulgheru d. Bellicha 46 62 62
Ughetto d. Teeling 64 61
Zanchetta d. Molenveld 61 61

MAIN DRAW

Nicolette van Uitert NED d. (1) Madura Ranganathan IND 64 64
Alexandra Dulgheru ROM d. Minami Endo JAP 63 75
Alexandra Poorta NED d. Aurore Ughetto FRA 63 62
(8) Desiree Bastianon BEL d. Natalie Fehse GER 64 64
Julia Goerges GER d. Tammi Patterson AUS 61 63
Tatiana Cutrona BEL d. Maite Molling LUX 62 60
Alice Bellicha FRA d. (6) Idunn Hertzberg NOR 64 61
(3) Sandhya Nagraj IND d. Marlot Meddens NED 76 62
(5) Lynn Philippe LUX d. Anouk Tigu NED 64 76
Tyra Calderwood AUS d. Victoria Tseitlin ISR 46 75 63
Noemi Charle FRA d. Erika Zanchetta ITA 62 61
(4) Claudia Smolders BEL d. Gayatri Krishnan IND 61 61
Steffi Wetterings NED d. (7) Alise Vaidere LAT 61 61
Melissa Ravenstein NED d. Goele Lemmens BE 62 63
Anette Aksdal NOR d. Daria Bykodarova RUS 62 62
Francesca Kinsella GBR d. (2) Vandana Murali IND 63 61
 

·
Registered
Joined
·
11,964 Posts
2nd Round
Alexandra DULGHERU (ROM) defeated Nicolette VAN UITERT (NED) 60 61
Desiree BASTIANON (BEL) defeated Alexandra POORTA (NED) 26 60 60 :)
Julia GOERGES (GER) defeated Tatiana CUTRONA (BEL) 57 64 63 :sad:
Sandhya NAGRAJ (IND) defeated Alice BELLICHA (FRA) 673 63 62
Lynn PHILIPPE (LUX) defeated Tyra CALDERWOOD (AUS) 62 57 75
Noemi SCHARLE (FRA) defeated Claudia SMOLDERS (BEL) 63 61 :(
Steffi WETERINGS (NED) defeated Melissa RAVESTEIN (NED) 61 62
Francesca KINSELLA (GBR) defeated Anette AKSDAL (NOR) 62 64

Quarterfinal
Desiree BASTIANON (BEL)
defeated Alexandra DULGHERU (ROM) 63 75 :)
Julia GOERGES (GER) defeated Sandhya NAGRAJ (IND) 62 75
Noemi SCHARLE (FRA) defeated Lynn PHILIPPE (LUX) 46 61 64
Steffi WETERINGS (NED) defeated Francesca KINSELLA (GBR) 60 60

Semifinal
Julia GOERGES (GER) defeated Desiree BASTIANON (BEL) 64 46 62 :sad:
Noemi SCHARLE (FRA) defeated Steffi WETERINGS (NED) 63 64

Final
Noemi SCHARLE (FRA) defeated Julia GOERGES (GER) 62 60
 

·
Registered
Joined
·
11,964 Posts
1st Round
TIGU (NED) / WETERINGS (NED) defeated MURALI (IND) / NAGRAJ (IND) 60 63

HERTZBERG (NOR) / STEIRO (NOR) defeated HOEKMAN (NED) / VELDHORST (NED) 63 46 61
DULGHERU (ROM) / FAHOUM (ISR) defeated FEHSE (GER) / GOERGES (GER) 62 62
MEDDENS (NED) / RAVESTEIN (NED) defeated CALDERWOOD (AUS) / PATTERSON (AUS) 26 75 61
TEELING (NED) / VAN DER HORST (NED) defeated BYKODAROVA (RUS) / KINSELLA (GBR) 62 63
ENDO (JPN) / VAIDERE (LAT) defeated ADETU (ROM) / RANGANATHAN (IND) 62 75
MOLLING (LUX) / PHILIPPE (LUX) defeated GARCIA-PLANAS (ESP) / KOUTSERIDI (GRE) 61 60
BASTIANON (BEL) / SMOLDERS (BEL) defeated GERK (GER) / TCHEPOURNAYA (RUS) 62 62

Quarterfinal
HERTZBERG (NOR) / STEIRO (NOR) defeated TIGU (NED) / WETERINGS (NED)
MEDDENS (NED) / RAVESTEIN (NED) defeated DULGHERU (ROM) / FAHOUM (ISR) 64 62
ENDO (JPN) / VAIDERE (LAT) defeated TEELING (NED) / VAN DER HORST (NED) 64 57 63
BASTIANON (BEL) / SMOLDERS (BEL) defeated MOLLING (LUX) / PHILIPPE (LUX) 60 63

Semifinal
MEDDENS (NED) / RAVESTEIN (NED) defeated HERTZBERG (NOR) / STEIRO (NOR) 62 764
BASTIANON (BEL) / SMOLDERS (BEL) defeated ENDO (JPN) / VAIDERE (LAT) 75 46 63

Final
BASTIANON (BEL) / SMOLDERS (BEL) defeated MEDDENS (NED) / RAVESTEIN (NED) 64 63
:yippee: :yippee:
 
1 - 6 of 6 Posts
Top