Tennis Forum banner

1 - 20 of 46 Posts

·
Registered
Joined
·
4,442 Posts
Discussion Starter #1
Hey everyone!

Thank you for all entering the next stage of the Tour. Please see the official Entry Lists for the tournaments covering June to August.

Please check to ensure I haven’t made any errors with your schedule.

You will see some tournaments are over subscribed and will have qualifying (Note: Maximum main draw size for Internationals is 16) and some have places open - so you may want to consider moving.

Also new doubles teams may want to check their schedule matches!
 

·
Registered
Joined
·
4,442 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Grass Court Championships
Berlin-GER
Grass - Premier
  1. Fleri Hingisafrilia (AUS) #1
  2. Miranda Frost (SWE) #2
  3. Maria Abdiakova (UZB) #3
  4. Josephine Tyler-Malone (USA) #5
  5. Jennifer Casanova (RUS) #6
  6. Bianka Harlow (GER) #7
  7. Anastasia Nemayeva (RUS) #8
  8. Piper Elliot (SWE) #9
  9. Sannie Carlson (DEN) #10
  10. Soo-jung Park (KOR) #11
  11. Isidora Islewood (NZL) #13
  12. Elliot Carebear (GER) #14
  13. Sabine Graf (GER) #15
  14. Sienna Campbell (AUS) #16
  15. Vittoria Perez (ESP) #19
  16. Kathleen Pryde-Degman (SIN) #21
  17. Shaitan Reinga (NZL) #24
  18. Mervana Jugic-Salkic (BIH) #28
  19. Ericely Xuchini (PHI) #38
  20. Ysaline Fletcher (BEL) #40
  21. Kayla Anwar (INA) #41
  22. Jenny DeBloque (FRA) #42
  23. Larissa Ovechkina (BLR) #45
  24. bye
  25. bye
  26. bye
  27. bye
  28. bye
  29. bye
  30. bye
  31. bye
  32. bye
  33. bye
Nature Valley Open
Birmingham-GBR
Grass - International
  1. Ariana Salvatore (BRA) #12
  2. Anete Karklina (LAT) #17
  3. Zivka Zabokrecina (SRB) #20
  4. Yi Sun (CHN) #26
  5. Oksana Mikhailova (RUS) #29
  6. Marteena Huubere (AUS) #32
  7. Ginger Moon (USA) #34
  8. Bingjie Li (CHN) #35
  9. Xhakalinda Saikikimbondwe (SWE) #39
  10. Yukika Kitahara (JPN) #43
  11. Gwen Jones (GBR) unranked
  12. Alicia Vikström (SWE) unranked
  13. bye
  14. bye
  15. bye
  16. bye
——————————————

Nature Valley International
Eastbourne-GBR
Grass - Premier
  1. Miranda Frost (SWE) #2
  2. Maria Abdiakova (UZB) #3
  3. Bianka Harlow (GER) #7
  4. Anastasia Nemayeva (RUS) #8
  5. Soo-jung Park (KOR) #11
  6. Ariana Salvatore (BRA) #12
  7. Anete Karklina (LAT) #17
  8. Vittoria Perez (FRA) #19
  9. Zivka Zabokrecina (SRB) #20
  10. Yi Sun (CHN) #26
  11. Oksana Mikhailova (RUS) #29
  12. Marteena Huubere (AUS) #32
  13. Bingjie Li (CHN) #35
  14. Xhakalinda Saikikimbondwe (SWE) #39
  15. Kayla Anwar (INA) #41
  16. Jenny DeBloque (FRA) #42
  17. Yukika Kitahara (JPN) #43
  18. Gwen Jones (GBR) unranked
  19. bye
  20. bye
  21. bye
  22. bye
  23. bye
  24. bye
  25. bye
  26. bye
  27. bye
  28. bye
  29. bye
  30. bye
  31. bye
  32. bye
Bad Homburg Open
Bad Homburg-GER
Grass - International
  1. Fleri Hingisafrilia (AUS) #1
  2. Josephine Tyler-Malone (USA) #5
  3. Jennifer Casanova (USA) #6
  4. Piper Elliot (SWE) #9
  5. Sannie Carlson (DEN) #11
  6. Isidora Islewood (NZL) #13
  7. Elliot Carebear (GER) #14
  8. Sabine Graf (GER) #15
  9. Sienna Campbell (AUS) #16
  10. Kathleen Pryde-Degman (SIN) #21
  11. Shaitan Reinga (NZL) #24
  12. Mervana Jugic-Salkic (BIH) #28
  13. Ginger Moon (USA) #34
  14. Ericely Xuchini (PHI) #38
  15. Ysaline Fletcher (BEL) #40
  16. Qualifier
Qualifying
Larissa Ovechkina (BLR) #45
Alicia Vikström (SWE) unranked


——————————————

The Championships GS
Rogers Cup Premier5
Western & Southern Open Premier5
U.S. Open GS
  1. Fleri Hingisafrilia (AUS) #1
  2. Miranda Frost (SWE) #2
  3. Maria Abdiakova (UZB) #3
  4. Josephine Tyler-Malone (USA) #5
  5. Jennifer Casanova (USA) #6
  6. Bianka Harlow (GER) #7
  7. Anastasia Nemayeva (RUS) #8
  8. Piper Elliot (SWE) #9
  9. Sannie Carlson (DEN) #10
  10. Soo-jung Park (KOR) #11
  11. Ariana Salvatore (BRA) #12
  12. Isidora Islewood (NZL) #13
  13. Elliot Carebear (GER) #14
  14. Sabine Graf (GER) #15
  15. Sienna Campbell (AUS) #16
  16. Anete Karklina (LAT) #17
  17. Vittoria Perez (ESP) #19
  18. Zivka Zabokrecina (SBR) #20
  19. Kathleen Pryde-Degman (SIN) #21
  20. Shaitan Reinga (NZL) #24
  21. Yi Sun (CHN) #26
  22. Mervana Jugic-Salkic (BIH) #28
  23. Oksana Mikhailova (RUS) #29
  24. Marteena Huubere (AUS) #32
  25. Ginger Moon (USA) #34
  26. Bingjie Li (CHN) #35
  27. Ericely Xuchini (PHI) #38
  28. Xhakalinda Saikikimbondwe (SWE) #39
  29. Ysaline Fletcher (BEL) #40
  30. Kayla Anwar (INA) #41
  31. Jenny DeBloque (FRA) #42
  32. Yukika Kitahara (JPN) #43
  33. Larissa Ovechkina (BLR) #45
  34. Gwen Jones (GBR) unranked
  35. Alicia Vikström (SWE) unranked
——————————————

Oracle Challenger Series V
Bastad-SWE
Grass - FWTT125
  1. Ariana Salvatore (BRA) #12
  2. Isidora Islewood (NZL) #13
  3. Elliot Carebear (GER) #14
  4. Anete Karklina (LAT) #17
  5. Zivka Zabokrecina (SRB) #20
  6. Shaitan Reinga (NZL) #24
  7. Yi Sun (CHN) #26
  8. Mervana Jugic-Salkic (BIH) #28
  9. Oksana Mikhailova (RUS) #29
  10. Marteena Huubere (AUS) #32
  11. Ginger Moon (USA) #34
  12. Bingjie Li (CHN) #35
  13. Ericely Xuchini (PHI) #38
  14. Xhakalinda Saikikimbondwe (SWE) #39
  15. Kayla Anwar (INA) #41
  16. Yukika Kitahara (JPN) #43
  17. Gwen Jones (GBR) unranked
  18. Alicia Vikström (SWE) unranked
Out due to Top 10 rule
Piper Elliot (SWE) #9


——————————————

Ladies Open Lausanne
Lausanne-SUI
Clay - International
  1. Fleri Hingisafrilia (AUS) #1
  2. Miranda Frost (SWE) #2
  3. Josephine Tyler-Malone (USA) #5
  4. Jennifer Casanova (USA) #6
  5. Bianka Harlow (GER) #7
  6. Anastasia Nemayeva (RUS) #8
  7. Sannie Carlson (DEN) #10
  8. Ariana Salvatore (BRA) #12
  9. Sabine Graf (GER) #15
  10. Sienna Campbell (AUS) #16
  11. Vittoria Perez (ESP) #19
  12. Kathleen Pryde-Degman (SIN) #21
  13. Mervana Jugic-Salkic (BIH) #28
  14. Qualifier
  15. Qualifier
  16. Qualifier
Qualifying
Ericely Xuchini (PHI) #38
Xhakalinda Saikikimbondwe (SWE) #39
Yukika Kitahara (JPN) #43
Larissa Ovechkina (BLR) #45
Gwen Jones (GBR) unranked
Alicia Vikström (SWE) unranked



Bucharest Open
Bucharest-ROU
Clay - International
  1. Maria Abdiakova (UZB) #3
  2. Piper Elliot (SWE) #9
  3. Soo-jung Park (KOR) #11
  4. Isidora Islewood (NZL) #13
  5. Elliot Carebear (GER) #14
  6. Anete Karklina (LAT) #17
  7. Zivka Zabokrecina (SRB) #20
  8. Shaitan Reinga (NZL) #24
  9. Yi Sun (CHN) #26
  10. Oksana Mikhailova (RUS) #29
  11. Marteena Huubere (AUS) #32
  12. Ginger Moon (USA) #34
  13. Bingjie Li (CHN) #35
  14. Ysaline Fletcher (BEL) #40
  15. Kayla Anwar (INA) #41
  16. Jenny DeBloque (FRA) #42
———————————

Baltic Open
Jurmala-LAT
Clay - International
  1. Maria Abdiakova (UZB) #1
  2. Josephine Tyler-Malone (USA) #5
  3. Jennifer Casanova (USA) #6
  4. Piper Elliot (SWE) #9
  5. Sannie Carlson (DEN) #10
  6. Soo-jung Park (KOR) #11
  7. Isidora Islewood (NZL) #13
  8. Elliot Carebear (GER) #14
  9. Anete Karklina (LAT) #17
  10. Zivka Zabokrecina (SRB) #20
  11. Shaitan Reinga (NZL) #24
  12. Oksana Mikhailova (RUS) #29
  13. Marteena Huubere (AUS) #32
  14. Ericely Xuchini (PHI) #38
  15. Larissa Ovechkina (BLR) #45
  16. Gwen Jones (GBR) unranked
Palermo Ladies Open
Palermo-ITA
Clay - International
  1. Fleri Hingisafrilia (AUS) #1
  2. Miranda Frost (SWE) #2
  3. Bianka Harlow (GER) #7
  4. Anastasia Nemayeva (RUS) #8
  5. Ariana Salvatore (BRA) #12
  6. Sabine Graf (GER) #15
  7. Sienna Campbell (AUS) #16
  8. Vittoria Perez (ESP) #19
  9. Kathleen Pryde-Degman (SIN) #21
  10. Yi Sun (CHN) #26
  11. Mervana Jugic-Salkic (BIH) #28
  12. Ginger Moon (USA) #34
  13. Bingjie Li (CHN) #35
  14. Ysaline Fletcher (BEL) #40
  15. Qualifier
  16. Qualifier
Qualifying
Kayla Anwar (INA) #41
Jenny DeBloque (FRA) #42
Yukika Kitahara (JPN) #43
Alicia Vikström (SWE) unranked




———————————

Jiangxi Open
Nanchang-CHN
Hard - International
  1. Miranda Frost (SWE) #1
  2. Piper Elliot (SWE) #2
  3. Elliot Carebear (GER) #15
  4. Anete Karklina (LAT) #17
  5. Vittoria Perez (ESP) #19
  6. Zivka Zabokrecina (SRB) #20
  7. Yi Sun (CHN) #26
  8. Oksana Mikhailova (RUS) #29
  9. Marteena Huubere (AUS) #32
  10. Bingjie Li (CHN) #35
  11. Kayla Anwar (INA) #41
  12. Jenny DeBloque (USA) #42
  13. Alicia Vikström (SWE) unranked
  14. bye
  15. bye
  16. bye
Korea Open
Seoul-KOR
Hard - International
  1. Fleri Hingisafrilia (AUS) #2
  2. Maria Abdiakova (UZB) #3
  3. Josephine Tyler-Malone (USA) #5
  4. Jennifer Casanova (USA) #6
  5. Bianka Harlow (GER) #7
  6. Anastasia Nemayeva (RUS) #8
  7. Sannie Carlson (DEN) #10
  8. Soo-jung Park (KOR) #11
  9. Ariana Salvatore (BRA) #12
  10. Isidora Islewood (NZL) #13
  11. Sabine Graf (GER) #15
  12. Sienna Campbell (AUS) #16
  13. Katleen Pryde-Degman (SIN) #21
  14. Shaitan Reinga (NZL) #24
  15. Mervana Jugic-Salkic (BIH) #28
  16. Qualifier
Qualifying
Ginger Moon (USA) #34
Ericely Xuchini (PHI) #38
Yukika Kitahara (JPN) #43
Gwen Jones (GBR) unranked


——————————

Mubadala Silicon Valley Classic
San Jose, CA-USA
Hard - Premier
  1. Fleri Hingisafrilia (AUS) #1
  2. Miranda Frost (SWE) #2
  3. Maria Abdiakova (UZB) #3
  4. Josephine Tyler-Malone (USA) #5
  5. Jennifer Casanova (USA) #6
  6. Bianka Harlow (GER) #7
  7. Anastasia Nemayeva (RUS) #8
  8. Sannie Carlson (DEN) #10
  9. Soo-jung Park (KOR) #11
  10. Ariana Salvatore (BRA) #12
  11. Isidora Islewood (NZL) #13
  12. Sabine Graf (GER) #15
  13. Vittoria Perez (ESP) #19
  14. Shaitan Reinga (NZL) #24
  15. Ginger Moon (USA) #34
  16. Ericely Xuchini (PHI) #38
  17. Kayla Anwar (INA) #41
  18. Jenny DeBloque (FRA) #42
  19. Yukika Kitahara (JPN) #43
  20. Larissa Ovechkina (BLR) #45
  21. bye
  22. bye
  23. bye
  24. bye
  25. bye
  26. bye
  27. bye
  28. bye
  29. bye
  30. bye
  31. bye
  32. bye
Citi Open
Washington, DC-USA
Hard - International
  1. Piper Elliot (SWE) #9
  2. Elliot Carebear (GER) #14
  3. Sienna Campbell (AUS) #16
  4. Anete Karklina (LAT) #17
  5. Zivka Zabokrecina (SRB) #20
  6. Kathleen Pryde-Degman (SIN) #21
  7. Yi Sun (CHN) #26
  8. Mervana Jugic-Salkic (BIH) #28
  9. Oksana Mikhailova (RUS) #29
  10. Marteena Huubere (AUS) #32
  11. Bingjie Li (CHN) #35
  12. Ysaline Fletcher (BEL) #40
  13. Gwen Jones (GBR) unranked
  14. Alicia Vikström (SWE) unranked
  15. bye
  16. bye
————————

Albany Open
Albany, NY-USA
Hard - International
  1. Maria Abdiakova (UZB) #3
  2. Josephine Tyler-Malone (USA) #5
  3. Jennifer Casanova (USA) #6
  4. Bianka Harlow (GER) #7
  5. Anastasia Nemayeva (RUS) #8
  6. Piper Elliot (SWE) #9
  7. Sannie Carlson (DEN) #10
  8. Soo-jung Park (KOR) #11
  9. Elliot Carebear (GER) #14
  10. Sienna Campbell (AUS) #16
  11. Kathleen Pryde-Degman (SIN) #21
  12. Mervana Jugic-Salkic (BIH) #28
  13. Ginger Moon (USA) #34
  14. Ericely Xuchini (PHI) #38
  15. Larissa Ovechkina (BLR) #45
  16. Qualifier
Qualifying
Gwen Jones (GBR) unranked
Alicia Vikström (SWE) unranked



Guangzhou Open
Guangzhou-CHN
Hard - International
  1. Fleri Hingisafrilia (AUS) #1
  2. Miranda Frost (SWE) #2
  3. Ariana Salvatore (BRA) #12
  4. Isidora Islewood (NZL) #13
  5. Sabine Graf (GER) #15
  6. Anete Karklina (LAT) #17
  7. Vittoria Perez (ESP) #19
  8. Zivka Zabokrecina (SRB) #20
  9. Shaitan Reinga (NZL) #24
  10. Yi Sun (CHN) #26
  11. Oksana Mikhailova (RUS) #29
  12. Marteena Huubere (AUS) #32
  13. Bingjie Li (CHN) #35
  14. Kayla Anwar (INA) #41
  15. Jenny DeBloque (FRA) #42
  16. Yukika Kitahara (JPN) #43
—————————————

Oracle Challenger Series VI
New Haven, CT-USA
Hard - FWTT125
  1. Ariana Salvatore (BRA) #12
  2. Isidora Islewood (NZL) #13
  3. Elliot Carebear (GER) #14
  4. Anete Karklina (LAT) #17
  5. Zivka Zabokrecina (SRB) #20
  6. Shaitan Reinga (NZL) #24
  7. Yi Sun (CHN) #26
  8. Mervana Jugic-Salkic (BIH) #28
  9. Oksana Mikhailova (RUS) #29
  10. Marteena Huubere (AUS) #32
  11. Ginger Moon (USA) #34
  12. Bingjie Li (CHN) #35
  13. Ericely Xuchini (PHI) #38
  14. Kayla Anwar (INA) #41
  15. Yukika Kitahara (JPN) #43
  16. Gwen Jones (GBR) unranked
  17. Alicia Vikström (SWE) unranked
Out due to Top 10 rule
Piper Elliot (SWE) #9
 

·
Registered
Joined
·
1,060 Posts
Anete Kārkliņa wants to change her schedule:
Libema Open->Nature Valley Open
Bad Homburg Open->Nature Valley International
Korea Open->Jiangxi Open
 

·
Registered
Joined
·
1,440 Posts
Yes, let's! I'll move to whatever tournaments you decide:)
Anwar/DeBloque
Libema -> Nature Valley
DeBloque Seoul -> Jiangxi (I hope this is fine with you :))
DeBloque Albany -> Guangzhou (Same points as above)

I hope you agree on these :)
Also, how are things going on? I hope you are still motivated to play this game despite the circumstances you faced a week (?) ago :)
 

·
Registered
Joined
·
4,442 Posts
Discussion Starter #9
Anwar/DeBloque
Libema -> Nature Valley
DeBloque Seoul -> Jiangxi (I hope this is fine with you :))
DeBloque Albany -> Guangzhou (Same points as above)

I hope you agree on these :)
Also, how are things going on? I hope you are still motivated to play this game despite the circumstances you faced a week (?) ago :)
Updated.
 

·
Registered
Joined
·
24,454 Posts
Thanks for the entry lists :)
I just noticed there are some spots for the Premier Event in Eastbourne missing (even though it's perfectly balanced at the moment). :)
 

·
Registered
Joined
·
23,775 Posts
@Elphy and I will change to Bucharest instead of Lausanne to even the draws 👼

Want to move to Washington by any change Carebear? :D
 
  • Like
Reactions: Elphy

·
Registered
Joined
·
23,775 Posts

·
Registered
Joined
·
9,839 Posts
Anete Kārkliņa wants to change her schedule:
Libema Open->Nature Valley Open
Bad Homburg Open->Nature Valley International
Korea Open->Jiangxi Open
Any chance marteena could follow anete and make these changes too?

Would also like to swap from Lausanne to Bucharest please.

Thanks

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
1 - 20 of 46 Posts
Top