Tennis Forum banner
1 - 20 of 21 Posts

·
Senior Member
Joined
·
39,468 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Arthur Ashe - 10:30 AM Start
1. Men's Doubles - Qtr. Finals
Mario Ancic (CRO)
Ivan Ljubicic (CRO)
vs. Bob Bryan (USA)[2]
Mike Bryan (USA)[2]

followed by:
2. Men's Singles - Qtr. Finals
Andre Agassi (USA)[1] vs. Guillermo Coria (ARG)[5]
3. Men's Singles - Qtr. Finals
Sjeng Schalken (NED)[12] vs. Andy Roddick (USA)[4]




Arthur Ashe - 7:30 PM Start
1. Women's Singles - Semis
Kim Clijsters (BEL)[1] vs. Lindsay Davenport (USA)[3]
followed by:
2. Women's Singles - Semis
Jennifer Capriati (USA)[6] vs. Justine Henin-Hardenne (BEL)[2]




Armstrong - 11:00 AM Start
1. Men's Doubles - Qtr. Finals
Mahesh Bhupathi (IND)[1]
Max Mirnyi (BLR)[1]
vs. Michael Llodra (FRA)[6]
Fabrice Santoro (FRA)[6]

followed by:
2. Men's Singles - Qtr. Finals
Juan Carlos Ferrero (ESP)[3] vs. Lleyton Hewitt (AUS)[6]
3. Men's Singles - Qtr. Finals
Younes El Aynaoui (MAR)[22] vs. David Nalbandian (ARG)[13]




Court 10 - 11:00 AM Start
1. Men's 35 Senior Doubles
Kevin Curren
Jose Luis Clerc (ARG)
vs. Scott Davis (USA)
David Pate (USA)

followed by:
2. Women's Doubles - 3rd Rnd.
Lisa McShea (AUS)
Trudi Musgrave (AUS)
vs. Maria Vento-Kabchi (VEN)[13]
Angelique Widjaja (INA)[13]

3. Women's Doubles - Qtr. Finals
Elena Bovina (RUS)[5]
Rennae Stubbs (AUS)[5]
vs. Els Callens (BEL)
Meilen Tu (USA)
or
Virginia Ruano Pascual (ESP)[2]
Paola Suarez (ARG)[2]
4. Mixed Doubles - Qtr. Finals
Cara Black (ZIM)[7]
Wayne Black (ZIM)[7]
vs. Lisa Raymond (USA)[2]
Mike Bryan (USA)[2]

5. Women's Senior Doubles
Rosie Casals
Ros Fairbank
vs. Anne Smith
Pam Teeguarden

6. Men's 45 Senior Doubles
Brian Gottfried
Raul Ramirez
vs. Peter McNamara
Guillermo Vilas





Court 11 - 11:00 AM Start
1. Men's Super Senior Doubles
Colin Dibley (AUS)
Stan Smith
vs. Owen Davidson
John Newcombe

followed by:
2. Men's Doubles - Qtr. Finals
Jonas Bjorkman (SWE)[4]
Todd Woodbridge (AUS)[4]
vs. Martin Damm (CZE)[8]
Cyril Suk (CZE)[8]

3. Women's Doubles - Qtr. Finals
Svetlana Kuznetsova (RUS)[4]
Martina Navratilova (USA)[4]
vs. Liezel Huber (RSA)[8]
Magdalena Maleeva (BUL)[8]





Court 6 - 11:00 AM Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Bethanie Mattek (USA)[1] vs. Lindsay Burdette (USA)
followed by:
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Nada Pavic (CRO)[14] vs. Nicole Vaidisova (CZE)
3. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Bruno Rosa (BRA)[11] vs. Scoville Jenkins (USA)
4. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Scott Oudsema (USA) vs. Andrew Murray (GBR)[12]
5. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Bethanie Mattek (USA)[1]
or
Lindsay Burdette (USA) vs. Katarina Zoricic (CAN)
or
Katerina Bondarenko (UKR)[15]
6. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Luis Flores (MEX)[14]
or
Robert Yim (USA) vs. Gael Monfils (FRA)
or
Brian Baker (USA)[3]




Court 6 - 5:00 PM Start
1. Women's Senior Doubles
Ilana Kloss
Linky Boshoff-Mortlock (USA)
vs. Wendy Turnbull
Robin White





Court 7 - 11:00 AM Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Jamea Jackson (USA) vs. Volha Havartsova (BLR)
followed by:
2. Women's Doubles - Qtr. Finals
Janette Husarova (SVK)[7]
Conchita Martinez (ESP)[7]
vs. Cara Black (ZIM)[3]
Elena Likhovtseva (RUS)[3]

3. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Marcos Baghdatis (CYP)[1] vs. Mischa Zverev (GER)
4. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Gael Monfils (FRA) vs. Brian Baker (USA)[3]
5. Senior Mixed Doubles
Mary Lou Piatek
Anand Amritraj
vs. Larisa Neiland (LAT)[2]
Tom Gullikson [2]

6. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Nada Pavic (CRO)[14]
or
Nicole Vaidisova (CZE) vs. Alyona Tsutskova (UKR)
or
Michaela Krajicek (NED)[2]




Court 7 - 5:00 PM Start
1. Men's Super Senior Doubles
Jaime Fillol (CHI)
Tom Gorman
vs. Cliff Drysdale
Manolo Santana

followed by:
2. Senior Mixed Doubles
Gigi Fernandez
Fred McNair (USA)
or
Katrina Adams (USA)[4]
Van Winitsky (USA)[4] vs. Mary Lou Piatek
Anand Amritraj
or
Larisa Neiland (LAT)[2]
Tom Gullikson [2]




Court 8 - 11:00 AM Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Lucie Safarova (CZE)
or
Michelle Mitchell (USA) vs. Marta Domachowska (POL)[7]
followed by:
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Sania Mirza (IND) vs. Emma Laine (FIN)[10]
3. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Brendan Evans (USA) vs. Daniel Gimeno-Traver (ESP)[6]
4. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Chris Guccione (AUS)[8] vs. Josselyn Ouanna (FRA)
5. Senior Mixed Doubles
Greer Stevens [3]
Johan Kriek (USA)[3]
vs. Anne Hobbs
Leif Shiras

6. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Leonardo Kirche (BRA)[15]
or
Jamil Al-Agba (USA) vs. Adam Fass (USA)
or
Florin Mergea (ROM)[2]




Court 8 - 5:00 PM Start
1. Senior Mixed Doubles
Gretchen Magers [1]
Hank Pfister [1]
or
Carling Bassett-Seguso (USA)
Ross Case vs. Greer Stevens[3]
Johan Kriek (USA)[3]
or
Anne Hobbs
Leif Shiras




Court 9 - 11:00 AM Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Katarina Zoricic (CAN) vs. Katerina Bondarenko (UKR)[15]
followed by:
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Alyona Tsutskova (UKR) vs. Michaela Krajicek (NED)[2]
3. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Jerome Becker (GER) vs. Fritz Wolmarans (RSA)
4. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Adam Fass (USA) vs. Florin Mergea (ROM)[2]
5. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Ryoko Fuda (JPN)[12]
or
Mary Gambale (USA) vs. Lucie Safarova (CZE)
or
Marta Domachowska (POL)[7]
6. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Dudi Sela (ISR)[4]
or
Horacio Zeballos (ARG) vs. Robert Smeets (AUS)
or
Hyun-Joon Suk (KOR)[16]




Court 9 - 5:00 PM Start
1. Men's 35 Senior Doubles
Jim Grabb (USA)
Richey Reneberg (USA)
vs. John Fitzgerald
Tim Wilkison





Court 13 - 11:00 AM Start
1. Women's Senior Doubles
Lori McNeil (USA)
Virginia Wade
vs. Olga Morozova
Kathy Rinaldi

followed by:
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Shuai Peng (CHN) vs. Cory Ann Avants (USA)
3. Men's 45 Senior Doubles
Mansour Bahrami (IRI)
Gene Mayer (USA)
vs. Eddie Dibbs
Harold Solomon

4. Senior Mixed Doubles
Gretchen Magers [1]
Hank Pfister [1]
vs. Carling Bassett-Seguso (USA)
Ross Case

5. Senior Mixed Doubles
Gigi Fernandez
Fred McNair (USA)
vs. Katrina Adams (USA)[4]
Van Winitsky (USA)[4]

6. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Bruno Rosa (BRA)[11]
or
Scoville Jenkins (USA) vs. Brendan Evans (USA)
or
Daniel Gimeno-Traver (ESP)[6]




Court 13 - 5:00 PM Start
1. Women's Senior Doubles
Mima Jausovec
Joanne Russell-Longdon
vs. Pam Casale (USA)
Kathy May Fritz





Court 14 - 11:00 AM Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Kirsten Flipkens (BEL)[4] vs. Vania King (USA)
followed by:
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Ally Baker (USA)[8] vs. Ana Ivanovic (YUG)
3. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Alex Kuznetsov (USA) vs. Mathieu Montcourt (FRA)[7]
4. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Luis Flores (MEX)[14] vs. Robert Yim (USA)
5. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Jamea Jackson (USA)
or
Volha Havartsova (BLR) vs. Theresa Logar (USA)
or
Sheng-Nan Sun (CHN)
6. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Ally Baker (USA)[8]
or
Ana Ivanovic (YUG) vs. Agnes Szavay (HUN)
or
Andrea Hlavackova (CZE)[11]




Court 14 - 5:00 PM Start
1. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Jo-Wilfried Tsonga (FRA)[5]
or
Joshua Goodall (GBR) vs. Vahid Mirzadeh (USA)
or
Sebastian Rieschick (GER)[9]




Court 15 - 11:00 AM Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Ryoko Fuda (JPN)[12] vs. Mary Gambale (USA)
followed by:
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Tatiana Golovin (FRA)[5] vs. Iris Ichim (USA)
3. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Dudi Sela (ISR)[4] vs. Horacio Zeballos (ARG)
4. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Vahid Mirzadeh (USA) vs. Sebastian Rieschick (GER)[9]
5. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Kirsten Flipkens (BEL)[4]
or
Vania King (USA) vs. Sanja Ancic (CRO)
or
Beier Ko (CAN)[13]
6. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Marcos Baghdatis (CYP)[1]
or
Mischa Zverev (GER) vs. Julien Gely (FRA)
or
Frederico Gil (POR)[13]




Court 17 - 11:00 AM Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Theresa Logar (USA) vs. Sheng-Nan Sun (CHN)
followed by:
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Agnes Szavay (HUN) vs. Andrea Hlavackova (CZE)[11]
3. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Julien Gely (FRA) vs. Frederico Gil (POR)[13]
4. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Jo-Wilfried Tsonga (FRA)[5] vs. Joshua Goodall (GBR)
5. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Tatiana Golovin (FRA)[5]
or
Iris Ichim (USA) vs. Sania Mirza (IND)
or
Emma Laine (FIN)[10]
6. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Jerome Becker (GER)
or
Fritz Wolmarans (RSA) vs. Alex Kuznetsov (USA)
or
Mathieu Montcourt (FRA)[7]




Court 18 - 11:00 AM Start
1. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Sanja Ancic (CRO) vs. Beier Ko (CAN)[13]
followed by:
2. Girls' Singles - 2nd Rnd.
Anna Tchakvetadze (RUS)[16] vs. Shahar Peer (ISR)
3. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Robert Smeets (AUS) vs. Hyun-Joon Suk (KOR)[16]
4. Boys' Singles - 2nd Rnd.
Leonardo Kirche (BRA)[15] vs. Jamil Al-Agba (USA)
5. Girls' Singles - 3rd Rnd.
Anna Tchakvetadze (RUS)[16]
or
Shahar Peer (ISR) vs. Shuai Peng (CHN)
or
Cory Ann Avants (USA)
6. Boys' Singles - 3rd Rnd.
Chris Guccione (AUS)[8]
or
Josselyn Ouanna (FRA) vs. Scott Oudsema (USA)
or
Andrew Murray (GBR)[12]




TBA - 3:00 PM Start
1. Mixed Doubles - Qtr. Finals
Virginia Ruano Pascual (ESP)[3]
Mark Knowles (BAH)[3]
vs. Katarina Srebotnik (SLO)[8]
Bob Bryan (USA)[8]

followed by:
2. Women's Doubles - Qtr. Finals
Lisa McShea (AUS)
Trudi Musgrave (AUS)
or
Maria Vento-Kabchi (VEN)[13]
Angelique Widjaja (INA)[13] vs. Marion Bartoli (FRA)
Myriam Casanova (SUI)





TBA - 6:00 PM Start
1. Mixed Doubles - Semis
Janette Husarova (SVK)[6]
Leos Friedl (CZE)[6]
vs. Virginia Ruano Pascual (ESP)[3]
Mark Knowles (BAH)[3]
or
Katarina Srebotnik (SLO)[8]
Bob Bryan (USA)[8]
followed by:
2. Mixed Doubles - Semis
Lina Krasnoroutskaya (RUS)[5]
Daniel Nestor (CAN)[5]
vs. Cara Black (ZIM)[7]
Wayne Black (ZIM)[7]
or
Lisa Raymond (USA)[2]
Mike Bryan (USA)[2]
 

·
Senior Member
Joined
·
39,468 Posts
Discussion Starter · #4 ·
good luck:

Mario Ancic/Ivan Ljubicic
Guillermo Coria
Kim Clijsters
Justine Henin-Hardenne
Juan Carlos Ferrero :D :D
Lleyton Hewitt :D
David Nalbandian
Virginia Ruano Pascual/Paola Suarez (if they win tonight)
Svetlana Kuznetsova/Martina Navratilova
Luis Flores :D
Janette Husarova/Conchita Martinez
Cara Black/Elena Likhovtseva :D
Sania Mirza
Virginia Ruano Pascual/Mark Knowles
 

·
Premium Member
Joined
·
172,292 Posts
oh great we have to watch paint dry for about 6 hours tomorrow :eek:
go Guillermo and Sjeng :)

hopefully we see the other two QF instead.

Lina/Daniel :D :D :)
 

·
Registered
Joined
·
4,071 Posts
I have a strong feeling that Clijsters/Davenport is gonna be a quick hour match while Capriati/henin is gonna be a long ass exciting one. Can't wait for friday night tennis!
 

·
Registered
Joined
·
15,432 Posts
I love this!! Friday night specials. Hurrah!!!
Best thing they've decided on the entire rainy
ass week!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

·
#GloballyEli
Joined
·
14,870 Posts
Good Luck:

Husarova/Martinez :D :kiss:
Gigi Fernandez
:hearts: /McNair
Kuznetsova/Navratilova :D
Husarova/Friedl :D


:bounce:
 

·
Registered
Joined
·
1,220 Posts
JennyB said:
Anyone knows if the women's semis will be live on eurosport? Probably not... I want to see it so much!
I heard the women's semis will be from tape on Saturday morning at 9:30 CET on Eurosport.

What tv channels televise US Open in Europe besides Eurosport and SkySports in the UK?
 

·
Registered
Joined
·
257 Posts
tommystar said:
I heard the women's semis will be from tape on Saturday morning at 9:30 CET on Eurosport.

What tv channels televise US Open in Europe besides Eurosport and SkySports in the UK?
Yeah, you're right. Won't be live.
When they were showing the night matches, the guy talked like they would show it live... Bad luck!
 
1 - 20 of 21 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top