Tennis Forum banner

1 - 20 of 35 Posts

·
Registered
Joined
·
24,171 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Week of January 6th

Brisbane International - Brisbane, Australia - Premier – HARD

Maindraw

  1. Fleri Hingisafrilia (1)
  2. Maria Abdiakova (5)
  3. Jennifer Casanova (6)
  4. Josephine Tyler-Malone (7)
  5. Soo-Jung Park (9)
  6. Ariana Salvatore (14)
  7. Sabine Graf (18)
  8. Alexandra Anastadis (26)
  9. Nastya Korobkina (28)
  10. Tina Faye-Falcon (29)
  11. Sofia Keddison (UNR)
  12. Marteena Huubere (UNR)
  13. Lindsay Galbraith (23) (LE)
  14. Bye
  15. Bye
  16. Bye
  17. Bye
  18. Bye
  19. Bye
  20. Bye
  21. Bye
  22. Bye
  23. Bye
  24. Bye
  25. Bye
  26. Bye
  27. Bye
  28. Bye
  29. Bye
  30. Bye
  31. Bye
  32. Bye

ASB Classic - Auckland, New Zealand - International – HARD

Maindraw

  1. Bianka Harlow (4)
  2. Anastasia Nemayeva (8)
  3. Piper Elliot (10)
  4. Elliot Carebear (11)
  5. Sienna Campbell (13)
  6. Zivka Zabokrecina (15)
  7. Kathleen Pryde-Degman (21)
  8. Isidora Islewood (22)
  9. Shaitan Reinga (24)
  10. Brooke Lynn Hytes (25)
  11. Juli Victoria Lang (32)
  12. Ysaline Fletcher (36)
  13. Mervana Jugic Salkic (UNR)
  14. Annelise Tomic (UNR)
  15. Ericely Xuchini (UNR)
  16. Bye
Shenzhen Open - Shenzhen, China - International – HARD

Maindraw

  1. Miranda Frost (3)
  2. Oksana Mikhailova (17)
  3. Vittoria Perez (20)
  4. Anete Kārkliņa (27)
  5. Magdalena Malygina (30)
  6. Yi Sun (34)
  7. Bingjie Li (UNR)
  8. Sannie Carlson (UNR)
  9. Bye
  10. Bye
  11. Bye
  12. Bye
  13. Bye
  14. Bye
  15. Bye
  16. Bye
 

·
Registered
Joined
·
24,171 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Week of January 13th

Adelaide International - Adelaide, Australia - Premier – HARD

Maindraw

  1. Fleri Hingisafrilia (1)
  2. Miranda Frost (3)
  3. Bianka Harlow (4)
  4. Maria Abdiakova (5)
  5. Jennifer Casanova (6)
  6. Josephine Tyler-Malone (7)
  7. Anastasia Nemayeva (8)
  8. Soo-Jung Park (9)
  9. Piper Elliot (10)
  10. Elliot Carebear (11)
  11. Oksana Mikhailova (17)
  12. Sabine Graf (18)
  13. Vittoria Perez (20)
  14. Lindsay Galbraith (23)
  15. Anete Kārkliņa (27)
  16. Yi Sun (34)
  17. Ysaline Fletcher (36)
  18. Sannie Carlson (UNR)
  19. Marteena Huubere (UNR)
  20. Bingjie Li (UNR)
  21. Ericely Xuchini (UNR)
  22. Bye
  23. Bye
  24. Bye
  25. Bye
  26. Bye
  27. Bye
  28. Bye
  29. Bye
  30. Bye
  31. Bye
  32. Bye
Hobart International - Hobart, Australia - International – HARD

Maindraw

  1. Sienna Campbell (13)
  2. Ariana Salvatore (14)
  3. Zivka Zabokrecina (15)
  4. Kathleen Pryde-Degman (21)
  5. Isidora Islewood (22)
  6. Shaitan Reinga (24)
  7. Brooke Lynn Hytes (25)
  8. Alexandra Anastadis (26)
  9. Nastya Korobkina (28)
  10. Tina Faye-Falcon (29)
  11. Magdalena Malygina (30)
  12. Juli Victoria Lang (32)
  13. Mervana Jugic Salkic (UNR)
  14. Annelise Tomic (UNR)
  15. Sofia Keddison (UNR)
  16. Bye
 

·
Registered
Joined
·
24,171 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Week of January 20th, 27th

Australian Open - Melbourne, Australia - Grand Slam – HARD

Maindraw

  1. Fleri Hingisafrilia (1)
  2. Miranda Frost (3)
  3. Bianka Harlow (4)
  4. Maria Abdiakova (5)
  5. Jennifer Casanova (6)
  6. Josephine Tyler-Malone (7)
  7. Anastasia Nemayeva (8)
  8. Soo-Jung Park (9)
  9. Piper Elliot (10)
  10. Elliot Carebear (11)
  11. Sienna Campbell (13)
  12. Ariana Salvatore (14)
  13. Zivka Zabokrecina (15)
  14. Oksana Mikhailova (17)
  15. Sabine Graf (18)
  16. Vittoria Perez (20)
  17. Kathleen Pryde-Degman (21)
  18. Isidora Islewood (22)
  19. Lindsy Galbraith (23)
  20. Shaitan Reinga (24)
  21. Brooke Lynn Hytes (25)
  22. Alexandra Anastadis (26)
  23. Anete Kārkliņa (27)
  24. Nastya Korobkina (28)
  25. Tina Faye-Falcon (29)
  26. Magdalena Malygina (30)
  27. Juli Victoria Lang (32)
  28. Yi Sun (34)
  29. Ysaline Fletcher (36)
  30. Bingjie Li (UNR)
  31. Mervana Jugic Salkic (UNR)
  32. Annelise Tomic (UNR)
  33. Sofia Keddison (UNR)
  34. Marteena Huubere (UNR)
  35. Sannie Carlson (UNR)
  36. Ericely Xuchini (PHI)
Oracle Challenger Series I - Taipeh, Taiwan – HARD (Second Week of the Australian Open)
Maindraw

  1. Ariana Salvatore (14)
  2. Oksana Mikhailova (17)
  3. Vittoria Perez (20)
  4. Alexandra Anastadis (26)
  5. Anete Kārkliņa (27)
  6. Yi Sun (34)
  7. Bingjie Li (UNR)
  8. Mervana Jugic Salkic (UNR)
  9. Annelise Tomic (UNR)
  10. Sannie Carlson (UNR)
  11. Ericely Xuchini (UNR)
 

·
Registered
Joined
·
24,171 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Week of February 10th

St. Petersburg Ladies Trophy - St. Petersburg, Russia - Premier – HARD

Maindraw

  1. Fleri Hingisafrilia (1)
  2. Miranda Frost (3)
  3. Bianka Harlow (4)
  4. Maria Abdiakova (5)
  5. Anastasia Nemayeva (8)
  6. Soo-Jung Park (9)
  7. Piper Elliot (10)
  8. Elliot Carebear (11)
  9. Sienna Campbell (13)
  10. Zivka Zabokrecina (15)
  11. Oksana Mikhailova (17)
  12. Sabine Graf (18)
  13. Kathleen Pryde-Degman (21)
  14. Isidora Islewood (22)
  15. Shaitan Reinga (24)
  16. Juli Victoria Lang (32)
  17. Ysaline Fletcher (36)
  18. Bye
  19. Bye
  20. Bye
  21. Bye
  22. Bye
  23. Bye
  24. Bye
  25. Bye
  26. Bye
  27. Bye
  28. Bye
  29. Bye
  30. Bye
  31. Bye
  32. Bye
Thailand Open - Hua Hin, Thailand - International – HARD

Maindraw

  1. Jennifer Casanova (6)
  2. Josephine Tyler-Malone (7)
  3. Ariana Salvatore (14)
  4. Vittoria Perez (20)
  5. Lindsay Galbraith (23)
  6. Brooke Lynn Hytes (25)
  7. Alexandra Anastadis (26)
  8. Anete Kārkliņa (27)
  9. Nastya Korobkina (28)
  10. Tina Faye-Falcon (29)
  11. Magdalena Malygina (30)
  12. Yi Sun (34)
  13. Bingjie Li (UNR)
  14. Mervana Jugic Salkic (UNR)
  15. Annelise Tomic (UNR)
  16. Sofia Keddison (UNR)
  17. Marteena Huubere (UNR)
  18. Sannie Carlson (UNR)
  19. Ericely Xuchini (UNR)
 

·
Registered
Joined
·
24,171 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)
Week of February 17th

Dubai Duty Free Tennis Championships - Dubai, United Arab Emirates - Premier – HARD

Maindraw

  1. Fleri Hingisafrilia (1)
  2. Miranda Frost (3)
  3. Bianka Harlow (4)
  4. Maria Abdiakova (5)
  5. Jennifer Casanova (6)
  6. Josephine Tyler-Malone (7)
  7. Anastasia Nemayeva (8)
  8. Soo-Jung Park (9)
  9. Sienna Campbell (13)
  10. Sabine Graf (18)
  11. Kathleen Pryde-Degman (21)
  12. Lindsay Galbraith (23)
  13. Nastya Korobkina (28)
  14. Tina Faye-Falcon (29)
  15. Yi Sun (34)
  16. Bingjie Li (UNR)
  17. Mervana Jugic Salkic (UNR)
  18. Annelise Tomic (UNR)
  19. Sofia Keddison (UNR)
  20. Bye
  21. Bye
  22. Bye
  23. Bye
  24. Bye
  25. Bye
  26. Bye
  27. Bye
  28. Bye
  29. Bye
  30. Bye
  31. Bye
  32. Bye
Hungarian Ladies Open - Budapest, Hungary - International – HARD

Maindraw

  1. Piper Elliot (10)
  2. Elliot Carebear (11)
  3. Ariana Salvatore (14)
  4. Zivka Zabokrecina (15)
  5. Oksana Mikhailova (17)
  6. Vittoria Perez (20)
  7. Isidora Islewood (22)
  8. Shaitan Reinga (24)
  9. Brooke Lynn Hytes (25)
  10. Alexandra Anastadis (26)
  11. Anete Kārkliņa (27)
  12. Juli Victoria Lang (32)
  13. Ysaline Fletcher (36)
  14. Marteena Huubere (UNR)
  15. Sannie Carlson (UNR)
  16. Ericely Xuchini (UNR)
 

·
Registered
Joined
·
24,171 Posts
Discussion Starter #6 (Edited)
Week of February 24th

Qatar Total Open 2019 - Doha, Qatar - Premier 5 – HARD

Maindraw

  1. Fleri Hingisafrilia (1)
  2. Miranda Frost (3)
  3. Bianka Harlow (4)
  4. Maria Abdiakova (5)
  5. Jennifer Casanova (6)
  6. Josephine Tyler-Malone (7)
  7. Anastasia Nemayeva (8)
  8. Soo-Jung Park (9)
  9. Piper Elliot (10)
  10. Elliot Carebear (11)
  11. Sienna Campbell (13)
  12. Ariana Salvatore (14)
  13. Zivka Zabokrecina (15)
  14. Oksana Mikhailova (17)
  15. Sabine Graf (18)
  16. Kathleen Pryde-Degman (21)
  17. Isidora Islewood (22)
  18. Lindsay Galbraith (23)
  19. Shaitan Reinga (24)
  20. Alexandra Anastadis (26)
  21. Nastya Korobkina (28)
  22. Tina Faye-Falcon (29)
  23. Magdalena Malygina (30)
  24. Yi Sun (34)
  25. Bingjie Li (UNR)
  26. Annelise Tomic (UNR)
  27. Sofia Keddison (UNR)
  28. Bye
  29. Bye
  30. Bye
  31. Bye
  32. Bye

Abierto Mexicano TELCEL presentado pro HSBC - Acapulco, Mexico - International – HARD

Maindraw

  1. Vittoria Perez (20)
  2. Brooke Lynn Hytes (25)
  3. Anete Kārkliņa (27)
  4. Juli Victoria Lang (32)
  5. Ysaline Fletcher (36)
  6. Sannie Carlson (UNR)
  7. Mervana Jugic Salkic (UNR)
  8. Marteena Huubere (UNR)
  9. Ericely Xuchini (UNR)
  10. Bye
  11. Bye
  12. Bye
  13. Bye
  14. Bye
  15. Bye
  16. Bye
 

·
Registered
Joined
·
24,171 Posts
Discussion Starter #7 (Edited)
Week of March 2nd

Lyon Open - Lyon, France - International – HARD

Maindraw

  1. Fleri Hingisafrilia (1)
  2. Bianka Harlow (4)
  3. Jennifer Casanova (6)
  4. Josephine Tyler-Malone (7)
  5. Anastasia Nemayeva (8)
  6. Sienna Campbell (13)
  7. Oksana Mikhailova (17)
  8. Sabine Graf (18)
  9. Vittoria Perez (20)
  10. Kathleen Pryde-Degman (21)
  11. Brooke Lynn Hytes (25)
  12. Tina Faye-Falcon (29)
  13. Yi Sun (34)
  14. Ysaline Fletcher (36)
  15. Mervana Jugic Salkic (UNR)
  16. Annelise Tomic (UNR)
  17. Sofia Keddison (UNR)
  18. Marteena Huubere (UNR)
  19. Bingjie Li (UNR)
  20. Bye
  21. Bye
  22. Bye
  23. Bye
  24. Bye
  25. Bye
  26. Bye
  27. Bye
  28. Bye
  29. Bye
  30. Bye
  31. Bye
  32. Bye


Abierto GNP Seguros - Monterrey, Mexico - International – HARD

Maindraw

  1. Miranda Frost (3)
  2. Maria Abdiakova (5)
  3. Soo-Jung Park (9)
  4. Piper Elliot (10)
  5. Elliot Carebear (11)
  6. Ariana Salvatore (14)
  7. Zivka Zabokrecina (15)
  8. Isidora Islewood (22)
  9. Shaitan Reinga (24)
  10. Alexandra Anastadis (26)
  11. Anete Kārkliņa (27)
  12. Nastya Korobkina (28)
  13. Magdalena Malygina (30)
  14. Juli Victoria Lang (32)
  15. Sannie Carlson (UNR)
  16. Bye
 

·
Registered
Joined
·
24,171 Posts
Discussion Starter #8
Week of March 9th, 16th

BNP Paribas Open - Indian Wells, USA - Premier Mandatory – HARD

Maindraw

  1. Fleri Hingisafrilia (1)
  2. Miranda Frost (3)
  3. Bianka Harlow (4)
  4. Maria Abdiakova (5)
  5. Jennifer Casanova (6)
  6. Josephine Tyler-Malone (7)
  7. Anastasia Nemayeva (8)
  8. Soo-Jung Park (9)
  9. Piper Elliot (10)
  10. Elliot Carebear (11)
  11. Sienna Campbell (13)
  12. Ariana Salvatore (14)
  13. Zivka Zabokrecina (15)
  14. Oksana Mikhailova (17)
  15. Sabine Graf (18)
  16. Vittoria Perez (20)
  17. Kathleen Pryde-Degman (21)
  18. Isidora Islewood (22)
  19. Shaitan Reinga (24)
  20. Brooke Lynn Hytes (25)
  21. Alexandra Anastadis (26)
  22. Anete Kārkliņa (27)
  23. Nastya Korobkina (28)
  24. Tina Faye-Falcon (29)
  25. Magdalena Malygina (30)
  26. Juli Victoria Lang (32)
  27. Yi Sun (34)
  28. Ysaline Fletcher (36)
  29. Bingjie Li (UNR)
  30. Mervana Jugic Salkic (UNR)
  31. Annelise Tomic (UNR)
  32. Sofia Keddison (UNR)
  33. Marteena Huubere (UNR)
  34. Sannie Carlson (UNR)

Oracle Challenger Series II - Guadalajara, Mexiko – HARD (Second Week of Indian Wells)

Maindraw

  1. Ariana Salvatore (14)
  2. Oksana Mikhailova (17)
  3. Alexandra Anastadis (26)
  4. Anete Kārkliņa (27)
  5. Yi Sun (34)
  6. Bingjie Li (UNR)
  7. Mervana Jugic Salkic (UNR)
  8. Annelise Tomic (UNR)
  9. Sannie Carlson (UNR)
 

·
Registered
Joined
·
24,171 Posts
Discussion Starter #9
Week of March 23rd, 30th

Miami Open - Miami, USA - Premier Mandatory – HARD

Maindraw

  1. Fleri Hingisafrilia (1)
  2. Miranda Frost (3)
  3. Bianka Harlow (4)
  4. Maria Abdiakova (5)
  5. Jennifer Casanova (6)
  6. Josephine Tyler-Malone (7)
  7. Anastasia Nemayeva (8)
  8. Soo-Jung Park (9)
  9. Piper Elliot (10)
  10. Elliot Carebear (11)
  11. Sienna Campbell (13)
  12. Ariana Salvatore (14)
  13. Zivka Zabokrecina (15)
  14. Oksana Mikhailova (17)
  15. Sabine Graf (18)
  16. Vittoria Perez (20)
  17. Kathleen Pryde-Degman (21)
  18. Isidora Islewood (22)
  19. Shaitan Reinga (24)
  20. Brooke Lynn Hytes (25)
  21. Alexandra Anastadis (26)
  22. Anete Kārkliņa (27)
  23. Nastya Korobkina (28)
  24. Tina Faye-Falcon (29)
  25. Magdalena Malygina (30)
  26. Juli Victoria Lang (32)
  27. Yi Sun (34)
  28. Ysaline Fletcher (36)
  29. Bingjie Li (UNR)
  30. Mervana Jugic Salkic (UNR)
  31. Annelise Tomic (UNR)
  32. Sofia Keddison (UNR)
  33. Marteena Huubere (UNR)
  34. Sannie Carlson (UNR)

Oracle Challenger Series III - Newport Beach, USA – HARD (Second Week of Miami)

Maindraw

  1. Ariana Salvatore (14)
  2. Oksana Mikhailova (17)
  3. Alexandra Anastadis (26)
  4. Anete Kārkliņa (27)
  5. Yi Sun (34)
  6. Bingjie Li (UNR)
  7. Mervana Jugic Salkic (UNR)
  8. Annelise Tomic (UNR)
  9. Sannie Carlson (UNR)
 

·
Registered
Joined
·
24,171 Posts
Discussion Starter #10
There seems to be a player missing during the week of Adelaide/Hobart (Fletcher), same for St. Petersburg/Hua Hin (Fletcher) @kaiakanepifan . There is another player missing for Dubai/Hungary.

Hobart and Monterrey is currently overcrowed, you are more than welcome to change to Adelaide/Lyon. It would be great to have even draws :D
 

·
Registered
Joined
·
24,171 Posts
Discussion Starter #16
Thanks guys, I just updated the lists :D
It looks like we will have 17 players for Hobart, which would be okay, but Monterrey is still crowed; please reconsider :)
 
1 - 20 of 35 Posts
Top