The game will work very simply, and here are the rules:
1) To play this game, you will post a full predicted draw including all winners in all matches of all rounds.
2) You must post your full prediction before the first ball of the first main draw match is struck.
3) If a player withdraws after you have made your prediction, you MAY ONLY alter your pick if this player was seeded. This rule is in effect because it completely ruins the tournament for those who predicted before the seed withdrew. However, if the player who withdrew is not a seed, you may not replace.
I REPEAT: NO CHANGING PICKS UNLESS A SEEDED PLAYER WITHDRAWS!
NO EDITING YOUR POSTS UNDER ANY CIRCUMSTANCES
4) As far as qualifiers are concerned, you may post just "Q" in you predictions if you wish to make them before the qualifiers are placed, or you may wait until they are placed to predict, but remember that you must post before the first match begins. (And since I may be asleep or not here watching to see when a match truly begins, your pick should be in before the time the match is scheduled for, unless I get true evidence that it was delayed). If 2 qualifiers play each other, you must specify which qualifier you say is winning. For example "Qualifier 1 d. Qualifier 2".
5) If a player receives a bye, you do not get points for predicting them into the second round.
6) Scoring goes as follows:
The points you receive will be based on the round points for the tournament.
1st Round
(1) Amelie MAURESMO FRA vs bye
Tatiana GOLOVIN FRA vs Sesil KARATANTCHEVA BUL
Tamira PASZEK AUT vs Q
(8) Ana IVANOVIC SCG vs Shinobu ASAGOE JAP
(4) Patty SCHNYDER SUI vs bye
Iveta BENESOVA CZE vs Q
Conchita MARTINEZ ESP vs Marion BARTOLI FRA
(6) Daniela HANTUCHOVA SVK vs Klara KOUKALOVA CZE
(7) Jelena JANKOVIC SCG vs Vera DOUSHEVINA RUS
Sybille BAMMER AUT vs Virginie RAZZANO FRA
Q vs Q
(3) Nadja PETROVA RUS vs bye
(5) Jelena LIKHOVTSEVA RUS vs Ai SUGIYAMA JAP
Gisela DULKO ARG vs Lisa RAYMOND USA
Kveta PESCHKE CZE vs Vera ZVONAREVA RUS
(2) Jelena DEMENTIEVA RUS vs bye
2nd Round
(1) Amelie MAURESMO FRA vs Tatiana GOLOVIN FRA
Q vs (8) Ana IVANOVIC SCG
(4) Patty SCHNYDER SUI vs Iveta BENESOVA CZE
Conchita MARTINEZ ESP vs (6) Daniela HANTUCHOVA SVK
(7) Jelena JANKOVIC SCG vs Sybille BAMMER AUT
Q2 vs (3) Nadja PETROVA RUS
(5) Jelena LIKHOVTSEVA RUS vs Gisela DULKO ARG
Vera ZVONAREVA RUS vs (2) Jelena DEMENTIEVA RUS
Quarterfinals
(1) Amelie MAURESMO FRA vs (8) Ana IVANOVIC SCG
(4) Patty SCHNYDER SUI vs (6) Daniela HANTUCHOVA SVK
Sybille BAMMER AUT vs (3) Nadja PETROVA RUS
(5) Jelena LIKHOVTSEVA RUS vs (2) Jelena DEMENTIEVA RUS
Semifinals
(8) Ana IVANOVIC SCG vs (6) Daniela HANTUCHOVA SVK
(3) Nadja PETROVA RUS vs (2) Jelena DEMENTIEVA RUS
Finals
(6) Daniela HANTUCHOVA SVK vs (2) Jelena DEMENTIEVA RUS
1st:
Mauresmo
Golovin d. Karatantcheva
Q d. Paszek
Ivanovic d. Asagoe
Schnyder
Benesova d. Q
Martinez d. Bartoli
Hantuchova d. Koukalova
Jankovic d. Douchevina
Razzano d. Bammer
Q2 d. Q1
Petrova
Sugiyama d. Likhovtseva
Dulko d. Raymond
Zvonareva d. Peschke
Dementieva
2nd:
Golovin d. Mauresmo
Ivanovic d. Q
Schnyder d. Benesova
Hantuchova d. Martinez
Jankovic d. Razzano
Petrova d. Q2
Sugiyama d. Dulko
Dementieva d. Zvonareva
QF:
Ivanovic d. Golovin
Schnyder d. Hantuchova
Petrova d. Jankovic
Dementieva d. Sugiyama
Second Round
Amelie Mauresmo vs. Sesil Karatantcheva
Q vs. Ana Ivanovic
Patty Schnyder vs. Iveta Benesova
Conchita Martinez vs. Daniela Hantuchova
Jelena Jankovic vs. Virginie Razzano
Q vs. Nadia Petrova
Ai Sugiyama vs. Gisela Dulko
Kveta Peschke vs. Elena Dementieva
Quarter Finals
Sesil Karatantcheva vs. Ana Ivanovic
Patty Schnyder vs. Conchita Martinez
Jelena Jankovic vs. Nadia Petrova
Ai Sugiyama vs. Elena Dementieva
Semi Finals
Ana Ivanovic vs. Patty Schnyder
Nadia Petrova vs. Elena Dementieva
R2:
Tatiana GOLOVIN FRA over (1) Amelie MAURESMO FRA
(8) Ana IVANOVIC SCG over Tamira PASZEK AUT
(4) Patty SCHNYDER SUI over Q
(6) Daniela HANTUCHOVA SVK over Conchita MARTINEZ ESP
Vera DOUCHEVINA RUS over Virginie RAZZANO FRA
(3) Nadja PETROVA RUS over Q1
Gisela DULKO ARG over (5) Jelena LIKHOVTSEVA RUS
(2) Jelena DEMENTIEVA RUS over Kveta PESCHKE CZE
QF:
(8) Ana IVANOVIC SCG over Tatiana GOLOVIN FRA
(6) Daniela HANTUCHOVA SVK over (4) Patty SCHNYDER SUI
(3) Nadja PETROVA RUS over Vera DOUCHEVINA RUS
(2) Jelena DEMENTIEVA RUS over Gisela DULKO ARG
SF:
(8) Ana IVANOVIC SCG over (6) Daniela HANTUCHOVA SVK
(3) Nadja PETROVA RUS over (2) Jelena DEMENTIEVA RUS
2nd round
Golovin over Mauresmo
Ivanović over Paszek
Schnyder over Benesova
Hantuchova over Martinez
Duszewina over Bammer
Pietrowa over Qualifier
Sugiyama over Dulko
Dementiewa over Peschke
Quarters
Ivanović over Golovin
Schnyder over Hantuchova
Pietrowa over Duszewina
Dementiewa over Sugiyama
Semis
Schnyder over Ivanović ---> again
Pietrowa over Dementiewa
Final
Pietrowa over Schnyder
Going with my silly thoughts that Nadia's gonna win her 1st title :lol:
Vera DOUCHEVINA
Sybille BAMMER
Q2
(3) Nadja PETROVA
Ai SUGIYAMA
Lisa RAYMOND
Vera ZVONAREVA
(2) Jelena DEMENTIEVA
Second round winners:
(1) Amelie MAURESMO
(8) Ana IVANOVIC
(4) Patty SCHNYDER
(6) Daniela HANTUCHOVA
Vera DOUCHEVINA
(3) Nadja PETROVA
Ai SUGIYAMA
(2) Jelena DEMENTIEVA
This is my replacement picks because Mauresmo withdrew
1st Round
(1) Amelie MAURESMO FRA vs bye
Tatiana GOLOVIN FRA vs Sesil KARATANTCHEVA BUL
Tamira PASZEK AUT vs Q
(8) Ana IVANOVIC SCG vs Shinobu ASAGOE JAP
(4) Patty SCHNYDER SUI vs bye
Iveta BENESOVA CZE vs Q
Conchita MARTINEZ ESP vs Marion BARTOLI FRA
(6) Daniela HANTUCHOVA SVK vs Klara KOUKALOVA CZE
(7) Jelena JANKOVIC SCG vs Vera DOUSHEVINA RUS
Sybille BAMMER AUT vs Virginie RAZZANO FRA
Q vs Q
(3) Nadja PETROVA RUS vs bye
(5) Jelena LIKHOVTSEVA RUS vs Ai SUGIYAMA JAP
Gisela DULKO ARG vs Lisa RAYMOND USA
Kveta PESCHKE CZE vs Vera ZVONAREVA RUS
(2) Jelena DEMENTIEVA RUS vs bye
2nd Round
(1) Amelie MAURESMO FRA vs Tatiana GOLOVIN FRA
Q vs (8) Ana IVANOVIC SCG
(4) Patty SCHNYDER SUI vs Iveta BENESOVA CZE
Conchita MARTINEZ ESP vs (6) Daniela HANTUCHOVA SVK
(7) Jelena JANKOVIC SCG vs Sybille BAMMER AUT
Q2 vs (3) Nadja PETROVA RUS
(5) Jelena LIKHOVTSEVA RUS vs Gisela DULKO ARG
Vera ZVONAREVA RUS vs (2) Jelena DEMENTIEVA RUS
Quarterfinals
Tatiana GOLOVIN FRA vs (8) Ana IVANOVIC SCG
(4) Patty SCHNYDER SUI vs (6) Daniela HANTUCHOVA SVK
Sybille BAMMER AUT vs (3) Nadja PETROVA RUS
(5) Jelena LIKHOVTSEVA RUS vs (2) Jelena DEMENTIEVA RUS
Semifinals
(8) Ana IVANOVIC SCG vs (6) Daniela HANTUCHOVA SVK
(3) Nadja PETROVA RUS vs (2) Jelena DEMENTIEVA RUS
Finals
(6) Daniela HANTUCHOVA SVK vs (2) Jelena DEMENTIEVA RUS
Winner
(2) Elena Dementieva RUS
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Related Threads
?
?
?
?
?
Tennis Forum
33.4M posts
98.7K members
Since 2001
A forum community dedicated to Tennis players and enthusiasts. Come join the discussion about players, gear, matches, scores, guidelines, and more!