Tennis Forum banner

1 - 20 of 89 Posts

·
Registered
Joined
·
5,831 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Still haven't found any results, if anyone has some please post them here!

Hope the Aussies can dominate here!

Summary of the Seeds

Cindy Watson - As One of the clear favourites she needs to do well here to maintain that confidence created over the last few months, important for her if she's off to challenge WTA Qualifying events. Prediction - Should make at least Q/F's, hopefully will get to the final and win, can't see to many players threatening her! Has a bad record against Rosenfield so will be hoping to avoid her in the first few rounds.

Mireille Dittmann - S/F last year, needs a good result here to justify playing a $25K. She is getting to the stage where she's ready to tackle more $50K-$75/WTA Qualifying like Cindy, She qualifed for 2 WTA events last year, hoping some wins and confidence here can really start her year of well! Hopefully at least Q/F but should do better if playing well!

Amanda Grahame - Proven that she has the game to mix with the top 120, time she won a $25K but I would be shocked if she got to the semi!

Ka-Po Tong - Competed well in the Asian Championships in December, has a real chance to hold up to her seeding and reach the semi's, would be surprised if she bettered that!

Samantha Stosur - So up and down, has won a $25K before a can't discount her chances here either as we all know she's hard to beat at this level when on a role! If she gets to the Q/F's then I like her chances!

Lisa McShea - Has had a terrible year in singles(2001), apparently battling injuries, has had a reasonable rest, hasn't playing singles since Hobart, was snubbed a wildcard at Aus Open qualies! Hopefully she can bounce back here, is very low on confidence, has beaten most of these players before though so I'm hoping she can put a few wins together. Should hopefully hold up to her seeding!

Kristen Van Elden - Hoping she has an easy first round to gain some confidence, had an awful Australian Open and Hobart wasn't much better, also missed out on valuable match practice when Tennis Australia stuffed up her entry for the Aussie Assault.
Don't think she will get passed Q/F unless she has an easier than expected draw.

Yuka Yoshida - Has been in terrible form of late, would be surprised if she got passed the first round.

OUTSIDERS

Trudi Musgrave - Is believe it or not improving her form the last 6 months, a Q/F is not out of the question as long as she can avoid
the top 2 seeds.

Adriana Szili - Would be nice if Szili can continue her dominating form. She seems to be learning and improving very rapidly with every match. Fresh from a win she might have a good run here with her newly found confidence.

Rochelle Rosenfield - Back on the tour less than a year she's done well to get herself ranked inside the top 350. Posted a good win in Hobart, has a chance to do well here, is a fighter and is talented! She once beat Dementieva 6-3 6-0 in the US Open Juniors!


Here is the latest commitment list danker posted before!

1 WATSON Cindy (24/03/1978) AUS 142
2 DITTMANN Mirielle (10/01/1974) AUS 210
3 GRAHAME Amanda (25/03/1979) AUS 221
4 TONG Ka-Po (17/03/1981) HKG 256
5 STOSUR Samantha (30/03/1984) AUS 257
6 MC SHEA Lisa (29/10/1974) AUS 268
7 VAN ELDEN Kristen (18/09/1981) AUS 273
8 YOSHIDA Yuka (01/04/1976) JPN 282
9 MUSGRAVE Trudi (10/09/1977) AUS 291
10 INOUE Haruka (07/06/1977) JPN 302
11 BELOBRAJDIC Jenny (03/06/1982) AUS 305
12 TAKASE Ayami (13/12/1978) JPN 318
13 SEKULOVSKI Beti (17/05/1983) AUS 327
14 ROSENFIELD Rochelle (19/02/1981) AUS 330
15 SUMMERSIDE Michelle (03/05/1978) AUS 343
16 HEWITT Jaslyn (23/02/1983) AUS 349
17 DOWSE Melissa (27/04/1982) AUS 374
18 AUGUSTUS Amanda (19/01/1978) USA 394
19 GERS Ilke (26/10/1981) NZL 398
20 TAKEMURA Ryoko (02/06/1976) JPN 433
21 O'CONNOR Tracey (24/09/1982) NZL 442
22 KINEBUCHI Akiko (23/10/1977) JPN 535
23 OKAMOTO Seiko (14/03/1978) JPN 540
24 SEWELL Nicole (04/01/1981) AUS 570
25 KRIZ Nicole (13/12/1983) AUS 583


64 Qualifying Nation Ranking Prot'd Points Informatio
n

1 TAMEISHI Keiko (22/04/1977) JPN 584
2 WANG I-Ting (21/11/1981) TPE 612
3 SUER Madita (02/04/1981) GER 627 =
MDO FIERS Jennifer (23/08/1975) USA 640
4 SZILI Adriana (06/01/1985) AUS 657
5 WEIDEMANN Svenja (22/09/1980) GER 678
6 WELFORD Tiffany (12/04/1985) AUS 684
7 RATANAKRONG Prariyawan (03/01/1984) THA 691 =
8 GHERGHI Diana (04/11/1979) ROM 771
9 IONESCO Karin (08/08/1983) CAN 784
10 WEBLEY-SMITH Emily (14/07/1984) GBR 787
11 CHAO Hsiao-Han (21/02/1984) TPE 798 =
12 MC INTYRE Donna (12/08/1981) AUS 798 =
13 MATIC Antonia (31/12/1984) GER 831
14 STONE Sarah (23/03/1982) AUS 840 =
15 KOCHTA Marketa (14/07/1975) GER 852
16 BAKER Gabrielle (16/07/1984) AUS 901 =
17 VERMEULEN Carine (07/06/1984) RSA 908 =
18 CURRAN Clare (10/03/1978) IRL 952 =
19 HERSHFIELD Stefanie (22/03/1981) USA 957
20 CALDERWOOD Bree (02/05/1980) AUS 994
21 BARR Cassandra (19/10/1982) AUS 1013 =
22 CUPAC Dubravka (28/01/1986) AUS 1039 =
23 COVENTRY Kim (28/11/1984) AUS 1041
24 CORAZZA Sabrina (27/03/1980) SUI 1077 =
25 VOROBIEVA Julia (14/02/1985) RUS 1118 =
26 ROBERTS Deanna (30/07/1981) AUS 1171
27 CHEUNG Lauren (11/04/1984) AUS 1179 =
28 RUSDIANTO Eveline (23/10/1983) INA 1179 =
29 JOVANOVIC Ivana (26/03/1985) AUS 1195 =
30 ZABUSKY Hadas (15/12/1983) AUS 1219 =
31 IVANOV Darya (07/05/1985) AUS 1.75
32 ALFORD Christine (17/08/1983) AUS 0.50
33 CABAK Jana (01/03/1984) AUS 0.50
34 GROBBY Michelle (29/08/1983) AUS 0.50
35 GALLIOS Sevy (12/02/1985) AUS 0.25
36 WELFORD Julianne (16/07/1987) AUS 0.25
37 YANO Kanako (26/01/1981) JPN 0.25


Alternates Nation Ranking Prot'd Points Informatio
n

1 ARNOTT Emily (08/02/1984) AUS
2 BLAJER Sandra (23/11/1983) AUS
3 COLLIS Stephanie (28/07/1985) AUS
4 DAY Melissa (18/01/1984) AUS
5 HARKNESS Laura (11/09/1984) AUS
6 HORIATOPOULOS Christina (19/11/1983) AUS
7 JAKOVLJEVIC Dragana (02/03/1986) AUS
8 KOUZNETSOVA Julia (11/06/1986) ROM
9 KYPROES Danielle (13/11/1985) AUS
10 MC KEE Holly (19/02/1984) AUS
11 MORGAN Marinet (07/09/1981) AUS
12 MOULDS Kylie (27/02/1978) AUS
13 O'ROURKE Alexandra (17/03/1985) AUS
14 POUTCHKOVA Olga (27/09/1987) BLR
15 SCOPEL Chabrell (29/05/1986) AUS
16 STAUNTON Lana (07/01/1976) AUS
17 TJIOE Alexandra (14/12/1984) AUS
18 VERHULSDONK Bo (03/04/1984) NED
19 WALLACE Marita (13/06/1980) AUS
20 WILLIAMS Bronwyn (27/02/1984) AUS
21 ZELADA Carolina (10/05/1980) ESP
 

·
Registered
Joined
·
5,831 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Tameishi has gone from New Zealand to Doha to Columbia and now Australia in 4 weeks! She ranks up so many frequent flyer points hehe.

Thats great news for Trudi, she is now seeded!
 

·
Registered
Joined
·
5,831 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Ist Round Qualifying Draw (All other player have BYE's)

CURRAN Clare IRL vs CORAZZA Sabrina SUI
CHEUNG Lauren AUS vs VERMEULEN Carine RSA
TJIOE Alexandra AUS vs YANO Kanako JPN
SCOPEL Chabrell AUS vs ALFORD Christine AUS
GROBBY Michelle AUS vs BLAJER Sandra AUS
McKEE Holly AUS vs RUSDIANTO Eveline INA
STAUNTON Lana AUS vs ROBERTS Deanna AUS


2nd Round match ups in Qualifying Draw


SUER Medita GER SUER(1) vs CURRAN Clare IRL/CORAZZA Sabrina SUI
DZIEDZIC Julia AUS vs BREADMORE Lauren AUS
JOVANOVIC Ivana AUS vs COVENTRY Kim AUS
CHEUNG Lauren AUS/VERMEULEN Carine RSA vs STONE Sarah AUS(8)

WANG I-Ting TPE(2) vs TJIOE Alexandra AUS/YANO Kanako JPN
GALLIOS Sevy AUS vs POUTCHKOVA Olga BLR
MORGAN Marinet AUS vs WALLACE Marita AUS
COLLIS Stephanie AUS vs WEBLEY-SMITH Emily GBR(6)

WEIDEMANN Svenja GER(3) vs SCOPEL Chabrell AUS/ALFORD Christine AUS
CUPAC Duvravka AUS vs CABAK Jana AUS
ARNOTT Emily AUS vs WELFORD Julianne AUS
GROBBY Michelle AUS/BLAJER Sandra AUS vs McINTYRE Donna AUS(7)

RATANAKRONG Prariyawan THA(4) vs BAKER Gabrielle AUS
WILLIAMS Bronwyn AUS vs McKEE Holly AUS/RUSDIANTO Eveline INA
DAY Melissa AUS vs HARKNESS Laura AUS
STAUNTON Lana AUS/ROBERTS Deanna AUS vs IONESCO Karin CAN(5)
 

·
Registered
Joined
·
11,923 Posts
All the best to:

* Kanako Yano (JPN)
* Eveline Rusdianto (INA)
* I-Ting Wang (TPE)
* Prariyawan Ratanakrong (THA)
* Lauren Cheung (AUS)

Those who received byes into the 2nd rd are pretty lucky, because if they lost in the 1st rd, they wouldn't've received any points!
 

·
Moderator - Juniors
Joined
·
13,504 Posts
good luck to Clare Curran, Dubravka Cupac, and Karin Ionesco :)
 

·
Premium Member
Joined
·
182,153 Posts
oh Olga makes her debut here :)

go Olga go :)

and good luck
Emily-Webley Smith ;)
Dubrava Cupac ;)
 

·
Genie Bouchard of TF
Joined
·
108,708 Posts
Madita Suer is #1 seedet at Qualifying

i hope she can make it to the Main-Draw


GO MADITA
GO GO GO
 

·
Registered
Joined
·
5,831 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Looks like Adriana Szili has been granted a wildcard fro the main draw, along with Tiffany Welford I think.

Still cant believe or the mileage Tameishi is clocking up just to make main draws!
 

·
Registered
Joined
·
24,901 Posts
GO EMILY WEBLEY-SMITH!:D
 

·
Premium Member
Joined
·
21,391 Posts
No Christina Horiatopoulos :fiery: :confused: Still injured? :(

Asuboy, where did u get this? ;) Any main draw news? :eek:
 

·
Registered
Joined
·
6,938 Posts
Best of luck to prariyawan.:hearts: :hearts:
 

·
Registered
Joined
·
21,059 Posts
Good luck to Olga and Prariyawan!!!
 

·
Registered
Joined
·
5,831 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Ist Round Qualifying Results (All other player have BYE's)

CURRAN Clare IRL def CORAZZA Sabrina SUI 6-3 6-0
CHEUNG Lauren AUS def VERMEULEN Carine RSA 7-6(3) 3-6 6-3 :p
YANO Kanako JPN def TJIOE Alexandra AUS 6-0 6-1 :(
ALFORD Christine AUS def SCOPEL Chabrell AUS 7-6(3) 6-3
GROBBY Michelle AUS def BLAJER Sandra AUS 6-2 6-2
RUSDIANTO Eveline INA def McKEE Holly AUS 6-3 6-0 :(
ROBERTS Deanna AUS def STAUNTON Lana AUS 6-1 6-0

2nd Round Qualifying Results

SUER Medita GER SUER(1) def CURRAN Clare IRL 6-1 6-3
BREADMORE Lauren AUS def DZIEDZIC Julia AUS 6-3 6-4
COVENTRY Kim AUS def JOVANOVIC Ivana AUS 6-2 6-3
STONE Sarah AUS(8) def CHEUNG Lauren AUS 6-1 6-1

WANG I-Ting TPE(2) def YANO Kanako JPN 6-1 6-1
GALLIOS Sevy AUS def POUTCHKOVA Olga BLR 7-5 6-1 :p
MORGAN Marinet AUS def WALLACE Marita AUS 4-6 6-2 6-4
WEBLEY-SMITH Emily GBR(6) def COLLIS Stephanie AUS 6-0 6-1 :(

WEIDEMANN Svenja GER(3) def ALFORD Christine AUS 5-7 6-2 6-2 :(
CUPAC Duvravka AUS def CABAK Jana AUS 6-2 6-0
WELFORD Julianne AUS def ARNOTT Emily AUS 3-6 6-2 6-3
GROBBY Michelle AUS def McINTYRE Donna AUS(7) 5-7 6-2 6-2

BAKER Gabrielle AUS def RATANAKRONG Prariyawan THA(4) 6-1 6-2 :p
RUSDIANTO Eveline INA def WILLIAMS Bronwyn AUS 6-1 6-3
DAY Melissa AUS def HARKNESS Laura AUS 6-3 6-1
ROBERTS Deanna AUS def IONESCO Karin CAN(5) 6-1 6-2 :p

Third Round Match Ups

SUER Medita GER SUER(1) vs BREADMORE Lauren AUS
COVENTRY Kim AUS vs STONE Sarah AUS(8)

WANG I-Ting TPE(2) vs GALLIOS Sevvy AUS
MORGAN Marinet AUS vs WEBLEY-SMITH Emily GBR(6)

WEIDEMANN Svenja GER(3) vs CUPAC Duvravka AUS
WELFORD Julianne AUS vs GROBBY Michelle AUS

BAKER Gabrielle AUS vs RUSDIANTO Eveline INA
DAY Melissa AUS vs ROBERTS Deanna AUS
 

·
Registered
Joined
·
11,923 Posts
Well done to Lauren and Kanako for winning their 1st match! :p

Good luck I-Ting and Eveline in the 3rd rd. :D

I expected a lot more from Prariyawan. :(
 

·
Registered
Joined
·
6,938 Posts
Bad luck Prariyawan :sad: :sad:
Easily lost., What happen to her:mad:
This is her first match for starting this season, may be she still has rusty.:mad: :mad:
 

·
Moderator - Juniors
Joined
·
13,504 Posts
well done Dubravka :)

too bad for Clare and Karin though :(
 

·
Premium Member
Joined
·
182,153 Posts
Olga :(:( :sad: :sad:

well done Dubravca ;)
Emily Webley-Smith ;)
 

·
Registered
Joined
·
5,831 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Third Round Qualifying Results

BREADMORE Lauren AUS def SUER Medita GER SUER(1) 1-6 6-1 6-1 :p
STONE Sarah AUS(8) def COVENTRY Kim AUS 6-1 6-3

WANG I-Ting TPE(2) def GALLIOS Sevvy AUS 6-1 6-2 :(
WEBLEY-SMITH Emily GBR(6) def MORGAN Marinet AUS 6-2 6-1 :(

CUPAC Duvravka AUS def WEIDEMANN Svenja GER(3) 6-4 2-6 6-4 :p
GROBBY Michelle AUS def WELFORD Julianne AUS 6-2 6-1

BAKER Gabrielle AUS def RUSDIANTO Eveline INA 6-1 6-0 :p
ROBERTS Deanna AUS def DAY Melissa AUS 6-2 6-0


Final Qualifying Round is

BREADMORE Lauren AUS vs STONE Sarah AUS(8)

WANG I-Ting TPE(2) vs WEBLEY-SMITH Emily GBR(6)

CUPAC Duvravka AUS vs GROBBY Michelle AUS

BAKER Gabrielle AUS vs ROBERTS Deanna AUS

6 Aussies in the final round, this has been a great day for the aussies!
 
1 - 20 of 89 Posts
Top