Tennis Forum banner

1 - 7 of 7 Posts

·
Registered
Joined
·
543 Posts
Discussion Starter #1
Qualfiying:

First Round
(1)Juan Pablo Guzman (ARG) d. (WC)Khairy Wasfy (EGY) 6-1 6-0
(WC)Tom Dalby (GBR) d. Daniel Orsanic (ARG) 6-3 5-7 7-5
Huntley Montgomery (USA) d. (WC)Lance Gorman (USA) 6-0 6-1
(6)Michael Quintero (COL) d. Sanzaruz Zaman (IND) 6-0 6-0
(2)Rogier Wassen (NED) d. Frederic Niemeyer (CAN) 6-2 7-6(0)
Tripp Phillips (USA) d. (WC)Nirmal Choradia (USA) 6-0 6-3
Monte Tucker (USA) d. (WC)Clem Dobbins (USA) 6-1 6-1
(5)Frank Moser (GER) d. (WC)Andre Maier (GER) 6-2 6-2
(3)Ignacio Hirigoyen (ARG) d. Davidson Kozlowski (USA) 6-2 6-2
Mashiska Washington (USA) d. Anthony Ross (AUS) 6-1 6-0
Dusan Vemic (SER) d. Jack Waite (USA) 6-1 6-4
Rameez Junaid (AUS) d. (8)Adrian Garcia (CHI) 7-6(4) 6-4
Jay Gooding (AUS) d. (4)Nicolas Todero (ARG) 6-2 7-6(7)
Josh Goffi (USA) d. Glenn Weiner (USA) 6-3 7-6(5)
Matias Boeker (ARG) d. Bernhard Parun (GER) 5-7 7-5 6-4
(7)Frank Dancevic (CAN) d. Niko Karagiannis (GRE) 6-2 6-0

Second Round
(1)Juan Pablo Guzman (ARG) d. (WC)Tom Dalby (GBR) 6-1 6-1
Huntley Montgomery (USA) d. (6)Michael Quintero (COL) 7-6(2) 6-3
(2)Rogier Wassen (NED) is tied with Tripp Phillips (USA) 6-0 4-6 2-2 susp.
(5)Frank Moser (GER) d. Monte Tucker (USA) 6-3 6-1
(3)Ignacio Hirigoyen (ARG) vs Mashiska Washington (USA)
Dusan Vemic (SER) vs Rameez Junaid (AUS)
Josh Goffi (USA) vs Jay Gooding (AUS)
(7)Frank Dancevic (CAN) vs Matias Boeker (ARG)
 

·
Registered
Joined
·
543 Posts
Discussion Starter #2
Main Draw

(1)Ricardo Mello (BRA) vs Kevin Kim (USA)
Francisco Costa (BRA) vs Harel Levy (ISR)
Wesley Moodie (RSA) vs (WC)Thomas Blake (USA)
(6)Sergio Roitman (ARG) vs Dmitry Tursunov (RUS)

(3)Ivan Miranda (PER) vs (q)
Oscar Hernandez (ESP) vs (WC)Andres Pedroso (USA)
Giovanni Lapentti (ECU) vs Jack Brasington (USA)
(7)Jerome Golmard (FRA) vs (q)
Paul Goldstein (USA) vs (q)
Federico Browne (ARG) vs Mariano Delfino (ARG)
(4)Nicolas Thomann (FRA) vs Jose de Armas (VEN)

(5)Robert Kendrick (USA) vs (q)
Marcos Daniel (BRA) vs (WC)Zack Fleishman (USA)
Jeff Salzenstein (USA) vs (WC)Scott Humphries (USA)
(2)Cecil Mamiit (USA) vs Eric Taino (USA)

-----------------------------------------
I took this from stevegtennis :wavey: but there seems to be missing the match of seed #8 (Alex Kim)
 

·
Registered
Joined
·
4,059 Posts
Good luck to Frank Dancevic, Frédérick Niemiyer(too bad :fiery:, but he is comming off injury), Giovanni Lapentti and Dmitri Tursonov!
 

·
Registered
Joined
·
3,729 Posts
Completed draw:

(1) Ricardo Mello (BRA) vs Kevin Kim (USA)
Harel Levy (ISR) vs Fransisco Costa (BRA)
Wesley Moodie (USA) vs (WC) Thomas Blake (USA)
Dmitry Tursunov (RUS) vs (6) Sergio Roitman (ARG)
(3) Ivan Miranda (PER) vs (Q) Juan-Pablo Guzman (ARG)
Oscar Hernandez (ESP) vs (WC) Andres Predroso (USA)
Giovanni Lapentti (ECU) vs Jack Brasington (USA)
(Q) Dusan Vemic (SER) vs (7) Jerome Golmard (FRA)

(8) Alex Kim (USA) vs Jaymon Crabb (AUS)
(Q) Matias Boeker (USA) vs Paul Goldstein (USA)
Frederico Browne (ARG) vs Mariano Delfino (ARG)
Jose De Armas (VEN) vs (4) Nicolas Thomann (FRA)
(5) Robert Kendrick (USA) vs (Q) Tripp Phillips (USA)
Marcos Daniel (BRA) vs (WC) Zack Fleishman (USA)
Jeff Salzenstein (USA) vs (WC) Scott Humphries (USA)
Eric Taino (USA) vs (2) Cecil Mamiit (USA)
 

·
Registered
Joined
·
6,283 Posts
I only know one Result:

Fransisco Costa (BRA) d Harel Levy (ISR) 7-6 6-4 :mad: :sad: :sad:
 

·
Team WTAworld, Senior Member
Joined
·
25,925 Posts
Good luck

Robert Kendrick (USA) :)
Thomas Blake (USA) ;)
Paul Goldstein (USA)

Jaymon Crabb (AUS)
Cecil Mamiit (USA)
 

·
Registered
Joined
·
3,729 Posts
First Round

Kevin Kim (USA) d. (1)Ricardo Mello (BRA) 3-6 6-2 6-2
Francisco Costa (BRA) d. Harel Levy (ISR) 7-6(9) 6-4
Wesley Moodie (RSA) d. (WC)Thomas Blake (USA) 7-6(4) 7-6(2)
(6)Sergio Roitman (ARG) d. Dmitry Tursunov (RUS) 3-6 7-6(5) 6-4
(q)Juan Pablo Guzman (ARG) d. (3)Ivan Miranda (PER) 6-4 6-4
Oscar Hernandez (ESP) d. (WC)Andres Pedroso (USA) 6-3 6-3
Jack Brasington (USA) d. Giovanni Lapentti (ECU) 6-3 6-4
(7)Jerome Golmard (FRA) d. (q)Dusan Vemic (SER) 6-2 6-4

(8)Alex Kim (USA) vs Jaymon Crabb (AUS)
Paul Goldstein (USA) d. (q)Matias Boeker (ARG) 6-7(2) 7-6(5) 4-1 ret.
Federico Browne (ARG) d. Mariano Delfino (ARG) 6-2 6-3
(4)Nicolas Thomann (FRA) d. Jose de Armas (VEN) 7-6(5) 6-4
(5)Robert Kendrick (USA) d. (q)Tripp Phillips (USA) 6-1 3-6 6-2
Marcos Daniel (BRA) d. (WC)Zack Fleishman (USA) 7-6(4) 6-7(3) 6-2
(WC)Scott Humphries (USA) d. Jeff Salzenstein (USA) 2-1 ret.
Eric Taino (USA) d. (2)Cecil Mamiit (USA) 7-6(5) 7-6(4)
 
1 - 7 of 7 Posts
Top