Tennis Forum banner

1 - 15 of 15 Posts

·
Team WTAworld, Senior Member
Joined
·
25,925 Posts
Discussion Starter #1
First Round

Marco Chiudinelli (SUI) d. (1)Vadim Kutsenko (UZB) 4-6 6-0 6-2
(LL)Simon Stadler (GER) d. Philipp Petzschner (GER) 7-5 7-5 [Stadler replaces Lukas Dlouhy]
Philipp Mukhometov (RUS) d. (WC)Dimitri Mazur (UZB) 7-6(3) 6-2
(6)Yves Allegro (SUI) d. (WC)Sarvar Ikramov (UZB) 6-0 6-2
(4)Danai Udomchoke (THA) d. (WC)Murad Inoyatov (UZB) 6-1 6-3
Michal Tabara (CZE) d. (WC)Denis Isaev (UZB) 7-5 6-4
Radoslav Lukaev (BUL) d. (LL)Sunil Kumar Sipaeya (IND) 6-4 7-5 ;)[Sipaeya replaces Emin Agaev]
(8)Louis Vosloo (RSA) d. Rohan Bopanna (IND) 6-7(5) 6-1 7-5

Fred Hemmes (NED) d. (5)Oleg Ogorodov (UZB) 6-4 6-0
(q)Alexey Kedriouk (KAZ) d. Luke Bourgeois (AUS) 5-0 ret.
Stephane Bohli (SUI) d. (q)Jonathan Erlich (ISR) 6-3 6-2
(3)Tuomas Ketola (FIN) d. (q)Serguei Pozdnev (RUS) 6-4 6-2
(7)Yeu-Tzuoo Wang (TPE) d. Michail Elgin (RUS) 6-7(3) 6-1 6-1
Orest Tereshchuk (UKR) d. Dmitri Vlasov (RUS) 2-6 6-1 6-0
(q)Peter Capkovic (SVK) d. Justin Bower (RSA) 3-6 7-6(0) 7-6(6)
(2)Yen-Hsun Lu (TPE) d. Aisam Qureshi (PAK) 7-5 6-7(4) 6-4
 

·
Registered
Joined
·
6,938 Posts
Thanks ghosts for the draw.

Best of luck to Pik(Danai) and Lu. :kiss: :hearts: :kiss:
 

·
Registered
Joined
·
710 Posts
Best of Luck next round :wavey:

Danai Udomchoke :bounce: :bounce: :bounce: :bounce:
:bounce: :bounce: :bounce: :bounce:

Any second round updated result?????
 

·
Registered
Joined
·
3,989 Posts
Well apparently Marco and Yves won their matches and will face each other in the quarters.

At the other hand Stefan lost his second round match in 3 sets. Unfortunately I haven't got the detailed results....
 

·
Registered
Joined
·
710 Posts
Udomchoke :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:
 

·
Registered
Joined
·
6,283 Posts
Jonathan :sad:
 

·
Team WTAworld, Senior Member
Joined
·
25,925 Posts
Discussion Starter #8
Second Round

Marco Chiudinelli (SUI) d. (LL)Simon Stadler (GER) 6-2 7-6(4)
(6)Yves Allegro (SUI) d. Philipp Mukhometov (RUS) 6-3 7-5
Michal Tabara (CZE) d. (4)Danai Udomchoke (THA) 7-5 3-6 7-6(5)
(8)Louis Vosloo (RSA) d. Radoslav Lukaev (BUL) 6-4 6-1
Fred Hemmes (NED) d. (q)Alexey Kedriouk (KAZ) 7-5 6-4
(3)Tuomas Ketola (FIN) d. Stephane Bohli (SUI) 6-3 6-7(4) 6-4
(7)Yeu-Tzuoo Wang (TPE) d. Orest Tereshchuk (UKR) 6-3 6-2
(2)Yen-Hsun Lu (TPE) d. (q)Peter Capkovic (SVK) 5-7 6-0 7-6(2)
 

·
Team WTAworld, Senior Member
Joined
·
25,925 Posts
Discussion Starter #10
Quarterfinals

Marco Chiudinelli (SUI) d. (6)Yves Allegro (SUI) 6-4 7-5
(8)Louis Vosloo (RSA) d. Michal Tabara (CZE) 6-2 6-3
(3)Tuomas Ketola (FIN) d. Fred Hemmes (NED) 3-6 6-4 6-3
(7)Yeu-Tzuoo Wang (TPE) d. (2)Yen-Hsun Lu (TPE) 6-2 6-2
 

·
Registered
Joined
·
12,379 Posts
Semifinals
(8)Louis Vosloo (RSA) d. Marco Chiudinelli (SUI) 6-3 6-3
(3)Tuomas Ketola (FIN) d. (7)Yeu-Tzuoo Wang (TPE) 6-2 6-1 :fiery: :sad:

Finals
(3)Tuomas Ketola (FIN) d. (8)Louis Vosloo (RSA) 6-2 6-3
 
1 - 15 of 15 Posts
Top