Tennis Forum banner

21 - 40 of 43 Posts

·
Registered
Joined
·
24,194 Posts
Discussion Starter #21
Nature Valley Open
Nottingham, Great Britain - International – GRASS




NOTTINGHAM - SINGLES ROUND 1 RESULTS

[1]Hingisafrilia def BYE
Callejas def Elliot 7-6(0) 5-7 7-6(6)
Graf def Gabor 6-1 1-6 7-6(4)
[4]Saikikimbondwe def Korobkina 6-3 7-5

[3]Barbosa def Karklina 4-6 7-5 7-5
Mikhailova def Zabokrecina 6-4 7-6(4)
Carebear def Galbraith 6-0 6-0
[2]Frost def Schutt-Schnabel 6-0 6-0






NOTTINGHAM - SINGLES QUARTER FINALS RESULTS

[1]Hingisafrilia def Callejas 2-6 7-5 6-2
Graf def [4]Saikikimbondwe 7-6(2) 1-6 6-2

[3]Barbosa def Mikhailova 7-6(4) 2-6 6-2
Carebear def [2]Frost 6-3 7-5




NOTTINGHAM - SINGLES SEMIFINALS RESULTS

Graf def [1]Hingisafrilia 6-2 1-6 7-6(2)
Carebear def [3]Barbosa 6-3 7-6(3)




NOTTINGHAM - SINGLES CHAMPIONSHIP RESULT

Carebear def Graf 7-6(1) 6-4







NOTTINGHAM - DOUBLES ROUND 1 RESULTS


[1]Graf/Hingisafrilia def BYE
[4]Carebear/Elliot def Karklina/Korobkina 4-6 7-5 7-6(0)

Callejas/Mikhailova def [3]Gabor/Zabokrecina 3-6 7-5 6-4
[2]Frost/Saikikimbondwe def BYE



NOTTINGHAM - DOUBLES SEMIFINALS RESULTS

[1]Graf/Hingisafrilia def [4]Carebear/Elliot 6-4 6-3
Callejas/Mikhailova def [2]Frost/Saikikimbondwe 3-6 6-4 7-5



NOTTINGHAM - DOUBLES CHAMPIONSHIP RESULT

Callejas/Mikhailova def [1]Graf/Hingisafrilia 4-6 7-6(4) 7-6(0)








-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Libéma Open
s'Hertogenbosch, Great Britain - International – GRASS


S'HERTOGENBOSCH SINGLES PRE-ROUND 1 RESULTS

Sun def Emmanuel 6-7(3) 7-6(3) 7-6(6)
Islewood def Salvatore 1-6 6-2 7-5
Anastidis def Hytes 2-6 7-5 6-4



S'HERTOGENBOSCH - SINGLES ROUND 1 RESULTS

[1]Harlow def Falcon 6-3 6-3
Slijngaard def Sun 6-1 7-6(2)
Reinga def Pryde-Degman 7-5 6-3
[4]Nemayeva def Campbell 7-6(3) 6-4

[3]Tyler-Malone def Malygina 6-0 6-0
Islewood def Park 0-6 7-5 6-2
Abdiakova def Anastidis 7-6(5) 7-5
[2]Casanova def Torres 3-6 7-5 7-5






S'HERTOGENBOSCH - SINGLES QUARTER FINALS RESULTS

Slijngaard def [1]Harlow 7-6(4) 7-6(2)
[4]Nemayeva def Reinga 7-6(5) 6-7(0) 7-6(4)

Islewood def [3]Tyler-Malone 7-6(5) 7-6(6)
Abdiakova def [2]Casanova 7-6(6) 6-4




S'HERTOGENBOSCH - SINGLES SEMIFINALS RESULTS

[4]Nemayeva def Slijngaard 7-6(3) 5-7 7-6(3)
Abdiakova def Islewood 7-6(7)* 7-5

* higher ranked player



S'HERTOGENBOSCH - SINGLES CHAMPIONSHIP RESULT

Abdiakova def [4]Nemayeva 0-6 6-4 6-3







S'HERTOGENBOSCH - DOUBLES ROUND 1 RESULTS

[1]Casanova/Tyler-Malone def BYE
[4]Slijngaard/Sun def Islewood/Reinga 6-7(6) 7-6(6) 7-6(6)

[3]Harlow/Nemayeva def Campbell/Pryde-Degman 2-6 6-4 6-4
[2]Abdiakova/Park def BYE




S'HERTOGENBOSCH - DOUBLES SEMIFINALS RESULTS

[1]Casanova/Tyler-Malone def [4]Slijngaard/Sun 7-6(3) 6-7(2) 7-6(5)
[3]Harlow/Nemayeva def [2]Abdiakova/Park 7-5 3-6 6-4




S'HERTOGENBOSCH - DOUBLES CHAMPIONSHIP RESULT

[3]Harlow/Nemayeva def [1]Casanova/Tyler-Malone 7-6(2) 7-6(5)
 

·
Registered
Joined
·
24,194 Posts
Discussion Starter #22
Nature Valley Classic
Birmingham, Great Britain - Premier – GRASS




BIRMINGHAM SINGLES PRE-ROUND 1 RESULT

Islewood def Anastidis 1-6 6-2 7-6(1)


BIRMINGHAM - SINGLES ROUND 1 RESULTS

[1]Hingisafrilia def Torres 6-4 6-3
Reinga def Graf 7-6(6) 6-7(1) 7-6(2)
Pryde-Degman def Islewood 6-2 7-6(4)
[3]Casanova def Mikhailova 5-7 7-6(2) 7-6(1)

[4]Tyler-Malone def Campbell 1-6 6-3 6-4
Salvatore def Korobkina 7-6(5) 6-7(2) 7-6(3)
Callejas def Galbraith 6-0 6-0
[2]Frost def Falcon 7-6(2) 6-1




BIRMINGHAM - SINGLES QUARTER FINALS RESULTS

[1]Hingisafrilia def Reinga 6-0 7-6(5)
[3]Casanova def Pryde-Degman 2-6 7-5 6-4

Salvatore def [4]Tyler-Malone 7-6(2) 5-7 7-6(4)
[2]Frost def Callejas 4-6 6-4 7-6(3)


BIRMINGHAM - SINGLES SEMIFINALS RESULTS

[3]Casanova def [1]Hingisafrilia 0-6 6-4 6-4
[2]Frost def Salvatore 7-5 6-3


BIRMINGHAM - SINGLES CHAMPIONSHIP RESULT

[3]Casanova def [2]Frost 4-6 7-6(4) 6-4







BIRMINGHAM - DOUBLES ROUND 1 RESULTS

[1]Graf/Hingisafrilia def BYE
[3]Frost/Saikikimbondwe def Islewood/Reinga 7-6(5) 6-7(2) 7-6(3)

Anastidis/Salvatore def [4]Callejas/Mikhailova 7-6(0) 1-6 6-2
[2]Casanova/Tyler-Malone def BYE



BIRMINGHAM - DOUBLES SEMIFINALS RESULTS

[1]Graf/Hingisafrilia def [3]Frost/Saikikimbondwe 2-6 7-6(4) 6-1
Anastidis/Salvatore def [2]Casanova/Tyler-Malone 6-4 1-6 6-4



BIRMINGHAM - DOUBLES CHAMPIONSHIP RESULT

Anastidis/Salvatore def [1]Graf/Hingisafrilia 6-4 3-6 7-6(4)






---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Mallorca Open
Mallorca, Spain - International – GRASS




MALLORCA - SINGLES ROUND 1 RESULTS

[1]Harlow def BYE
Karklina def Elliot 7-6(6) 6-7(3) 7-6(3)
Abdiakova def Gabor 1-6 6-4 6-3
[3]Nemayeva def Emmanuel 7-5 4-6 7-6(6)

[4]Park def Sun 7-6(6) 2-6 6-2
Zabokrecina def Hytes 2-6 6-3 7-6(3)
Carebear def Slijngaard 7-5 6-4
[2]Barbosa def BYE




MALLORCA - SINGLES QUARTER FINALS RESULTS

Karklina def [1]Harlow 1-6 6-4 6-3
[3]Nemayeva def Abdiakova 6-4 2-6 7-5

[4]Park def Zabokrecina 6-2 2-6 7-6(6)
[2]Barbosa def Carebear 7-6(5) 2-6 6-2


MALLORCA - SINGLES SEMIFINALS RESULTS

[3]Nemayeva def Karklina 6-4 3-6 7-5
[4]Park def [2]Barbosa 7-5 7-6(5)


MALLORCA - SINGLES CHAMPIONSHIP RESULT

[4]Park def [3]Nemayeva 7-5 7-6(5)








MALLORCA - DOUBLES ROUND 1 RESULTS

[1]Harlow/Nemayeva def BYE
[3]Slijngaard/Sun def Barbosa/Karklina 6-7(1) 7-6(2) 7-6(5)

[4]Gabor/Zabokrecina def Carebear/Elliot 5-7 7-5 7-6(6)
[2]Abdiakova/Park def BYE





MALLORCA - DOUBLES SEMIFINALS RESULTS

[1]Harlow/Nemayeva def [3]Slijngaard/Sun 6-1 7-6(4)
[4]Gabor/Zabokrecina def [2]Abdiakova/Park 7-6(4) 4-6 6-4



MALLORCA - DOUBLES CHAMPIONSHIP RESULT

[1]Harlow/Nemayeva def [4]Gabor/Zabokrecina 6-1 7-6(0)
 

·
Registered
Joined
·
24,194 Posts
Discussion Starter #23
Nature Valley International
Eastbourne, Great Britain - Premier – GRASS


EASTBOURNE - SINGLES ROUND 1 RESULTS

[1]Hingisafrilia def BYE
Islewood def Galbraith 6-0 6-0
Callejas def Torres 7-5 6-3
[7]Zabokrecina def BYE

[6]Tyler-Malone def BYE
Reinga def Korobkina 6-7(1) 7-6(5) 7-5
Mikhailova def Slijngaard 6-4 7-6(0)
[4]Casanova def BYE

[3]Harlow def BYE
Elliot def Sun 0-6 7-5 6-2
Carebear def Gabor 3-6 6-4 7-5
[5]Nemayeva def BYE

[8]Pryde-Degman def BYE
Graf def BYE
Anastidis def Campbell 2-6 7-6(0) 6-3
[2]Frost def BYE




EASTBOURNE - SINGLES ROUND 2 RESULTS

[1]Hingisafrilia def Islewood 7-6(4) 7-5
[7]Zabokrecina def Callejas 1-6 7-5 6-3
Reinga def [6]Tyler-Malone 0-6 7-6(0) 6-0
[4]Casanova def Mikhailova 5-7 7-6(2) 7-5

[3]Harlow def Elliot 6-4 7-6(1)
Carebear def [5]Nemayeva 6-7(4) 7-6(3) 7-6(6)
Graf def [8]Pryde-Degman 6-3 3-6 7-6(6)
Anastidis def [2]Frost 7-6(4) 6-7(3) 7-6(4)





EASTBOURNE - SINGLES QUARTER FINALS RESULTS


[1]Hingisafrilia def [7]Zabokrecina 7-6(3) 7-6(4)
Reinga def [4]Casanova 7-6(7)* 4-6 6-3

[3]Harlow def Carebear 7-6(4) 7-6(4)
Anastidis def Graf 3-6 6-4 7-5


* surface pref




EASTBOURNE - SINGLES SEMIFINALS RESULTS

[1]Hingisafrilia def Reinga 7-6(3) 6-4
[3]Harlow def Anastidis 7-5 6-2



EASTBOURNE - SINGLES CHAMPIONSHIP RESULT

[3]Harlow def [1]Hingisafrilia 7-5 7-6(6)












EASTBOURNE - DOUBLES ROUND 1 RESULTS

[1]Graf/Hingisafrilia def BYE
Campbell/Pryde-Degman def Carebear/Elliot 7-6(4) 1-6 6-2
Callejas/Mikhailova def Anastidis/Korobkina 7-6(1) 7-6(6)
[4]Harlow/Nemayeva def BYE

[3]Frost/Saikikimbondwe def BYE
Slijngaard/Sun def BYE
Islewood/Reinga def Gabor/Zabokrecina 6-2 7-5
[2]Casanova/Tyler-Malone def BYE




EASTBOURNE - DOUBLES QUARTER FINALS RESULTS

[1]Graf/Hingisafrilia def Campbell/Pryde-Degman 6-4 6-2
[4]Harlow/Nemayeva def Callejas/Mikhailova 6-4 1-6 6-3

[3]Frost/Saikikimbondwe def Slijngaard/Sun 7-6(6) 7-6(4)
Islewood/Reinga def [2]Casanova/Tyler-Malone 5-7 7-5 7-6(7)*


* surface pref 3+1 > 3+2






EASTBOURNE - DOUBLES CHAMPIONSHIP RESULT

[1]Graf/Hingisafrilia def Islewood/Reinga 7-6(6) 6-7(5) 7-6(1)
























Tashkent Open
Tashkent, Uzbekistan - International – HARD


TASHKENT - SINGLES ROUND 1 RESULTS

Emmanuel def [1]Barbosa 6-3 7-5
[4]Falcon def Salvatore 7-5 1-6 6-2

Karklina def [3]Abdiakova 6-1 1-6 7-6(6)
[2]Park def Hytes 7-6(5) 6-7(1) 7-6(2)






TASHKENT - SINGLES SEMIFINALS RESULTS

[4]Falcon def Emmanuel 7-6(7)* 3-6 6-2
Karklina def [2]Park 7-6(0) 4-6 7-6(0)


* surface pref


TASHKENT - SINGLES CHAMPIONSHIP RESULT

[4]Falcon def Karklina 7-6(3) 7-6(7)*

* higher ranked player







TASHKENT - DOUBLES ROUND 1 RESULTS

Emmanuel/Hytes def [1]Abdiakova/Park 7-6(6) 7-6(2)
[2]Barbosa/Falcon def Salvatore/Karklina 7-6(7)* 6-1


* surface pref 1+1 > 2+1



TASHKENT - DOUBLES CHAMPIONSHIP RESULT

[2]Barbosa/Falcon def Emmanuel/Hytes 7-6(3) 7-5
 

·
Registered
Joined
·
24,194 Posts
Discussion Starter #24
The Championships / Wimbledon
London, Great Britain - Grand Slam – GRASS




LADIES'S SINGLES PRE-ROUND 1 RESULTS

Lang def Emmanuel 6-0 6-0
Sun def Fletcher 6-0 6-0




LADIES'S SINGLES ROUND 1 RESULTS

[1]Hingisafrilia def Campbell 7-6(4) 6-7(3) 7-5
Hytes def Callejas 7-6(4) 3-6 6-3
Gabor def Graf 7-6(1) 6-4
[5]Saikikimbondwe def Carebear 5-7 7-6(4) 7-5

[6]Barbosa def Islewood 2-6 7-6(2) 6-2
Zabokrecina def Anastidis 6-1 0-6 7-5
Pryde-Degman def Sun 7-6(0) 5-7 16-14
[4]Casanova def Mikhailova 5-7 7-6(0) 7-5


[3]Harlow def Falcon 6-0 6-0
Slijngaard def Lang 7-6(7)* 7-5
Salvatore def Tyler-Malone 2-6 7-5 6-4
[8]Park def Karklina 2-6 6-2 16-14

[7]Nemayeva def Reinga 6-3 7-6(6)
Abdiakova def Galbraith 6-0 6-0
Elliot def Korobkina 6-0 6-0
[2]Frost def Torres 6-0 6-0


* surface pref





Singles - Last 16 - top half

[1] Fleri Hingisafrilia (AUS) defeated Brooke Lynn Hytes (CAN) 4-6 6-4 7-5

Zsofia Gabor (HUN) defeated [5] Xhakalinda Saikikimbondwe (SWE) 7-6(2) 6-4

[6] Anna Barbosa (POL) defeated Zivka Zabokrecina (SRB) 2-6 6-4 7-5

Kathleen Pryde-Degman (SIN) defeated [4] Jennifer Casanova 7-6(1) 3-6 6-4

Anita Slijngaard (NED) defeated [3] Bianka Harlow (GER) 0-6 6-2 6-4

Ariana Salvatore (BRA) defeated [8] Soojung Park (KOR) 6-4 7-6(3)

Maria Abdiakova (UZB) defeated [7] Anastasia Nemayeva (RUS) 7-6(1) 1-6 6-2

[2] Miranda Frost (SWE) defeated Piper Elliot (NOR) 7-6(0) 7-6(2)




Wimbledon - Singles - Quarterfinals

[1] Fleri Hingisafrilia (AUS) defeated Zsofia Gabor (HUN) 2-6 6-4 6-4

[6] Anna Barbosa (POL) defeated Kathleen Pryde-Degman (SIN) 7-6(6) 6-7(3) 13-11

Anita Slijngaard (NED) defeated Ariana Salvatore (BRA) 4-6 7-5 7-5

Maria Abdiakova (UZB) defeated [2] Miranda Frost (SWE) 6-3 0-6 6-3



Wimbledon - Singles - Semifinals

[6] Anna Barbosa (POL) defeated [1] Fleri Hingisafrilia (AUS) 7-6(4) 3-6 7-5

Maria Abdiakova (UZB) defeated Anita Slijngaard (NED) 6-2 0-6 6-4





Wimbledon - Singles - Final

[6] Anna Barbosa (POL) defeated Maria Abdiakova (UZB) 3-6 6-4 14-12




--------------------------------------------------------------------------------------------------------


Doubles - First round

[1] Graf (GER) / Hingisafrilia (AUS) defeated BYE

Callejas (ESP) / Mikhailova (RUS) defeated [7] Slijngaard (NED) / Sun (CHN) 7-6(2) 6-3

[5] Abdiakova (UZB) / Park (KOR) defeated Anastidis (GRE) / Hytes (CAN) 4-6 7-6(3) 7-5

Carebear (GER) / Elliot (NOR) defeated [3] Frost (SWE) / Sakikimbondwe (SWE) 6-4 2-6 6-4

[4] Harlow (GER) / Nemayeva (RUS) defeated Fletcher (BEL) / Torres (ITA) 6-0 6-0

[6] Barbosa (POL) / Falcon (AUS) defeated Islewood (NZL) / Reinga (NZL) 7-6(6) 4-6 6-4

Gabor (HUN) / Zabokrecina (SRB) defeated [8] Campbell (AUS) / Pryde-Degman (SIN) 2-6 6-4 7-5

[2] Casanova (USA) / Tyler-Malone (USA) defeated Karklina (LAT) / Salvatore (BRA) 4-6 6-4 16-14




Wimbledon - Doubles - Quarterfinals

[1] Graf/Hingisafrilia defeated Callejas/Mikhailova 6-4 7-6(2)

[5] Abdiakova/Park defeated Carebear/Elliot 2-6 6-4 6-4

[4] Harlow/Nemayeva defeated [6] Barbosa/Falcon 7-6(4) 6-4

[2] Casanova/Tyler-Malone defeated Gabor/Zabokrecina 5-7 7-6(1) 7-5




Wimbledon - Doubles - Semifinals

[1] Graf/Hingisafrilia defeated [5] Abdiakova/Park 6-3 6-4

[4] Harlow/Nemayeva defeated [2] Casanova/Tyler-Malone 7-5 7-5



Wimbledon - Doubles - Final

[1] Graf/Hingisafrilia (GER/AUS) defeated [4] Harlow/Nemayeva (RUS/SRB) 6-4 7-5




-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


MIXED DOUBLES - ROUND 1 RESULTS

[1]Harlow/Paire def BYE
Graf/McFadden def Karklina/Gulbis 2-6 6-2 17-15
Sun/Li def Nemayeva/Pavic 0-6 7-5 6-2
[7]Carebear/Zverez def Hytes/Coric 6-4 7-6(3)

[5]Zabokrecina/Lajovic def Torres/Hanni 6-0 6-0
Abdiakova/Djere def Salvatore/Wawrinka 7-6(1) 2-6 6-3
Callejas/Munar def Gabor/Fucsovics 6-2 6-4
[4]Casanova/Capriati def BYE


[3]Saikikimbondwe/Klaasen def BYE
Frost/Appelgren def Park/Kwon 6-1 7-5
Hingisafrilia/Ferdinancy def Elliot/Ruud 6-0 6-0
[6]Pryde-Degman/Lee def Fletcher/Fognini 6-0 6-0

Anastidis/Bemelmans def [8]Tyler-Malone/Paul 7-5 3-6 7-5
Campbell/Thiem def Reinga/Hoyt 7-6(6) 7-5
Slijngaard/Broady def Islewood/Aristide A 7-6(4) 4-6 6-4
[2]Mikhailova/Dzumhur def BYE






Mixed Doubles - Last 16

Graf/McFadden defeated [1] Harlow/Paire 0-6 7-5 6-2

Sun/Li defeated [7] Carebear/Zverev 0-6 7-6(4) 6-1

Abdiakova/Djere defeated [5] Zabokrecina/Lajovic 6-1 1-6 11-9

Callejas/Munar defeated [4] Casanova/Capriati 6-2 6-4

[3] Saikikimbondwe/Klaasen defeated Frost/Appelgren 5-7 7-5 14-12

[6] Pryde-Degman/Lee defeated Hingisafrilia/Ferdinandy 6-3 7-5

Anastidis/Bemelmans defeated Campbell/Thiem 7-5 1-6 6-3

[2] Mikhailova/Dzumhur defeated Slijngaard/Broady 7-5 6-3




Wimbledon - Mixed Doubles - Quarterfinals

Graf/McFadden defeated Sun/Li 7-6(5) 7-6(1)

Abdiakova/Djere defeated Callejas/Munar 7-6(3) 1-6 6-2

[3] Saikikimbondwe/Klassen defeated [6] Pryde-Degman/Lee 7-6(6) 6-7(4) 16-14

[2] Mikhailova/Dzumhur defeated Anastidis/Bemelmans 7-6(7)* 6-1

*higher ranked team


Wimbledon - Mixed Doubles - Semifinals

Graf/McFadden defeated Abdiakova/Djere 2-6 6-2 19-17*

[2] Mikhailova/Dzumhur defeated [3] Saikikimbondwe/Klaasen 4-6 7-6(2) 7-5

*surface preference



Wimbledon - Mixed Doubles - Final

[2] Mikhailova/Dzumhur (RUS/SRB) defeated Graf/McFadden (GER/GBR) 7-5 7-5
 

·
Registered
Joined
·
24,194 Posts
Discussion Starter #25
BRD Bucharest Open
Bucharest, Romania - International – CLAY




BUCHAREST | SINGLES ROUND 1 RESULTS

[1]Casanova def Fletcher 6-0 6-0
Islewood def Torres 6-0 6-0
Elliot def Karklina 6-4 6-3
[3]Tyler-Malone def Korobkina 6-7(3) 7-6(6) 7-6(6)

[4]Zabokrecina def Gabor 6-0 6-0
Carebear def Callejas 4-6 7-6(6) 7-5
Reinga def Mikhailova 1-6 6-4 6-3
Hytes def [2]Barbosa 7-5 5-7 7-6(5)




BUCHAREST | SINGLES QUARTER FINALS RESULTS

Islewood def [1]Casanova 7-6(6) 5-7 7-5
Elliot def [3]Tyler-Malone 6-2 7-6(0)

[4]Zabokrecina def Carebear 6-3 1-6 6-4
Hytes def Reinga 7-5 7-6(5)




BUCHAREST | SINGLES SEMIFINALS RESULTS

Elliot def Islewood 6-2 7-6(0)
[4]Zabokrecina def Hytes 6-3 2-6 7-5




BUCHAREST | SINGLES FINAL RESULT

[4]Zabokrecina def Elliot 7-5 0-6 6-2





------------------------------------------------------------------------------------------------------
BUCHAREST | DOUBLES ROUND 1 RESULTS

[1]Casanova/Tyler-Malone def BYE
Islewood/Reinga def [3]Gabor/Zabokrecina 7-6(5) 5-7 7-6(1)

[4]Barbosa/Karklina def Carbear/Elliot 7-5 3-6 7-5
[2]Callejas/Mikhailova def BYE



BUCHAREST | DOUBLES SEMIFINALS RESULTS

[1]Casanova/Tyler-Malone def Islewood/Reinga 7-6(6) 6-7(3) 7-6(3)
[2]Callejas/Mikhailova def [4]Barbosa/Karklina 7-6(4) 6-7(4) 7-6(3)



BUCHAREST | DOUBLES FINAL RESULT

[1]Casanova/Tyler-Malone def [2]Callejas/Mikhailova 1-6 7-5 6-2










Ladies Championship Lausanne
Lausanne, Switzerland - International – CLAY




LAUSANNE | SINGLES PRE-ROUND 1 RESULT

Lang def Emmanuel 6-0 6-0


LAUSANNE | SINGLES ROUND 1 RESULTS

[1]Hingisafrilia def Sun 2-6 6-3 7-6(2)
Abdiakova def Pryde-Degman 6-3 3-6 7-6(7)*
Nemayeva def Campbell 7-6(2) 6-3
[3]Harlow def Anastidis 6-4 7-6(4)

Falcon def [4]Saikikimbondwe 1-6 7-6(2) 6-2
Slijngaard def Park 3-6 7-6(2) 6-4
Graf def Lang 6-2 1-6 7-6(2)
[2]Frost def Salvatore 4-6 7-6(3) 6-4


* higher ranked player



LAUSANNE | SINGLES QUARTER FINALS RESULTS

Abdiakova def [1]Hingisafrilia 6-3 3-6 7-6(5)
Nemayeva def [3]Harlow 6-4 4-6 7-6(3)

Slijngaard def Falcon 7-6(4) 3-6 6-4
Graf def [2]Frost 7-6(2) 7-6(6)




LAUSANNE | SINGLES SEMIFINALS RESULTS

Nemayeva def Abdiakova 7-6(1) 6-2
Slijngaard def Graf 3-6 7-5 6-4


LAUSANNE | SINGLES FINAL RESULT

Nemayeva def Slijngaard 6-1 7-5



---------------------------------------------------------------------------------------------
LAUSANNE | DOUBLES ROUND 1 RESULTS

[1]Graf/Hingisafrilia def BYE
Campbell/Pryde-Degman def [3]Harlow/Nemayeva 7-5 6-4

Slijngaard/Sun def [4]Abdiakova/Park 7-6(4) 1-6 6-1
[2]Frost/Saikikimbondwe def Anastidis/Salvatore 7-5 1-6 6-2






LAUSANNE | DOUBLES SEMIFINALS RESULTS

Campbell/Pryde-Degman def [1]Graf/Hingisafrilia 4-6 7-6(3) 7-6(3)
[2]Frost/Saikikimbondwe def Slijngaard/Sun 5-7 7-6(2) 7-5





LAUSANNE | DOUBLES FINAL RESULT

Campbell/Pryde-Degman def [2]Frost/Saikikikbondwe 7-6(0) 6-2
 

·
Registered
Joined
·
24,194 Posts
Discussion Starter #26
Baltic Open
Jurmala, Latvia - International – CLAY


Jurmala- ROUND ONE

Nastya Korobkina def Nala Emmanuel 6-0 6-0

Juli Victoria Lang def Ysaline Fletcher 4-6 6-3 7-6(4)


Jurmala- ROUND TWO

Anete Kārkliņa def (1) Miranda Frost 7-5 7-6(1) :eek:
Nastya Korobkina def Soo-Jung Park 0-6 7-5 6-1

Josephine Tyler-Malone def Elliot Carebear 0-6 6-4 6-3
(4) Anastasia Nemayeva def Ariana Salvatore 7-6(8)* 5-7 6-4
------------------------------------------------------------------------------
(3) Jennifer Casanova def Zsofia Gabor 6-0 6-0
Piper Elliot def Maria Abdiakova 7-5 6-1

Zivka Zabokrecina def Juli Victoria Lang 6-4 3-6 7-6(1)
(2) Bianka Harlow def Regla Torres 6-0 6-0

*tiebreak determined by higher ranked player as both players have clay as first surface




Jurmala - SINGLES QUARTERFINALS

Nastya Korobkina def Anete Kārkliņa 4-6 7-5 7-5
Josephine Tyler-Malone def (4) Anastasia Nemayeva 2-6 7-5 7-5
------------------------------------------------------------------------------

Piper Elliot def (3) Jennifer Casanova 6-2 6-4
(2) Bianka Harlow def Zivka Zabokrecina 7-6(4) 6-3



JURMALA - SINGLES- SEMIFINALS

Nastya Korobkina def Josephine Tyler-Malone 7-6(3) 5-7 7-5
------------------------------------------------------------------------------
(2) Bianka Harlow def Piper Elliot 7-5 4-6 7-6(4)




SINGLES FINAL

Nastya Korobkina def (2) Bianka Harlow 1-6 7-5 6-2




----------------------------------------------------------------------------------


DOUBLES QUARTERFINALS

(1) Casanova/Tyler-Malone vs. Bye
(4) Gabor/Zabokrecina def Karklina/Salvatore 2-6 6-4 6-4
---------------------------------------------------------------
Fletcher/Frost def (3) Abdiakova/Park 7-5 4-6 7-6(1)
Carebear/Elliot def (2) Harlow/Nemayeva 6-4 6-3



DOUBLES SEMIFINALS

(1) Casanova/Tyler-Malone def (4) Gabor/Zabokrecina 7-6(4) 5-7 7-5
-------------------------------------------------------------------------------------
Carebear/Elliot def Fletcher/Frost 6-4 6-3



DOUBLES FINAL
Carebear/Elliot def (1) Casanova/Tyler-Malone 6-3 6-4






-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Palermo Ladies Open
Palermo, Italy - International – CLAY


Palermo- ROUND ONE

Shaitan Reinga def Tina Faye-Falcon 7-6(4) 5-7 7-6(4)
Isidora Islewood def Vanessa Callejas 0-6 7-6(1) 6-2
Brooke Lynn Hytes def (4) Kathleen Pryde-Degman 7-5 7-5
----------------------------------------------------------------------
(3) Anita Slingaard def Yi Sun 2-6 6-4 6-4
Alexandra Anastidis def Oksana Mikhailova 0-6 6-2 7-5
Sabine Graf def Sienna Campbell 5-7 7-6(4) 7-6(2)


Palermo - SINGLES QUARTERFINALS

(1) Fleri Hingisafrilia def Shaitan Reinga 6-4 6-4
Isidora Islewood def Brooke Lynn Hytes 4-6 7-6(3) 7-5
----------------------------------------------------------------------
(3) Anita Slingaard def Alexandra Anastidis 7-6(4) 3-6 6-3
(2) Anna Barbosa def Sabine Graf 6-4 6-4




PALERMO - SINGLES- SEMIFINALS
(1) Fleri Hingisafrilia def Isidora Islewood 6-3 7-5
----------------------------------------------------------------------
(2) Anna Barbosa def (3) Anita Slingaard 6-0 7-6(3)




SINGLES FINAL
(1) Fleri Hingisafrilia def (2) Anna Barbosa 3-6 6-3 7-6(5)




---------------------------------------------------------------------------



DOUBLES QUARTERFINALS

(1) Graf/Hingisafrilia vs. Bye
(4) Barbosa/Falcon def Slijngaard/Sun 6-1 7-6(3)
-------------------------------------------------------------------------------
Saikikimbondwe/Anastadis def (3) Campbell/Pryde-Degman 7-5 2-6 6-4
Islewood/Reinga def (2) Callejas/Mikhailova 0-6 6-4 6-3



DOUBLES- SEMIFINALS
(1) Graf/Hingisafrilia def (4) Barbosa/Falcon 1-6 7-5 6-1
Islewood/Reinga def Saikikimbondwe/Anastadis 1-6 6-3 6-4





DOUBLES FINAL
(1) Graf/Hingisafrilia def Islewood/Reinga 7-6(3) 7-6(6)
 

·
Registered
Joined
·
24,194 Posts
Discussion Starter #27
Mubadala Silicon Valley Classic
San Jose, USA - Premier – HARD


SAN JOSE- SINGLES, ROUND ONE

(1) Fleri Hingisafrilia def Nala Emmanuel 6-2 7-6(3)
Soo-Jung Park def Vanessa Callejas w/o

Elliot Carebear def Sabine Graf 7-5 7-5
(2) Miranda Frost def Alexandra Anastidis 6-3 3-6 7-6(1)

Maria Abdiakova def Oksana Mikhailova 6-3 0-6 6-2
(3) Anna Barbosa def Regla Torres 6-0 6-0
-------------------------------------------------------------------
(4) Jennifer Casanova def Ariana Salvatore 4-6 6-3 7-5
Josephine Tyler-Malone def Piper Elliot 6-4 5-7 7-6(8)*

*tiebreaker decided by surface preference



SAN JOSE- SINGLES, QUARTERFINALS

(1) Fleri Hingisafrilia def Soo-Jung Park 7-6(4) 6-2
(3) Anna Barbosa def Maria Abdiakova 7-6(2) 6-1
---------------------------------------------------------
Josephine Tyler-Malone def (4) Jennifer Casanova 6-0 7-6(6)
(2) Miranda Frost def Elliot Carebear 6-4 0-6 6-2




SAN JOSE- SINGLES, SEMIFINALS

Fleri Hingisafrilia def (3) Anna Barbosa 5-7 7-6(4) 7-6(3)
---------------------------------------------------------
Josephine Tyler-Malone def (2) Miranda Frost 6-4 6-2




SAN JOSE- SINGLES, FINAL

Fleri Hingisafrilia def Josephine Tyler-Malone 4-6 7-5 7-6(2)


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------


DOUBLES, QUARTEFINALS

(1) Graf/Hingisafrilia vs. Bye
Elliot/Carebear def (3) Frost/Saikikimbondwe 6-4 6-2
--------------------------------------------------------------
(4) Abdiakova/Park def Anastadis/Salvatore 6-4 3-6 6-4
Bye vs. (2) Casanova/Tyler-Malone





DOUBLES, SEMIFINALS

Elliot/Carebear def (1) Graf/Hingisafrilia 6-2 7-6(4)
-----------------------------------------------------------------------------
(2) Casanova/Tyler-Malone def (4) Abdiakova/Park 2-6 6-3 7-5



DOUBLES, FINAL

Elliot/Carebear def (2) Casanova/Tyler-Malone 6-2 7-6(5)










Citi Open
Washington D.C., USA - International – HARD


Washington DC- SINGLES, ROUND ONE

(1) Bianka Harlow def Ysaline Fletcher 6-0 6-0
Sienna Campbell def Zsofia Gabor w/o

Brooke Lynn Hytes def (4) Anita Slijngaard 6-3 7-6(0)
Anete Kārkliņa def Shaitan Reinga 7-5 5-7 7-6(4)
----------------------------------------------------------------------------

Kathleen Pryde-Degman def Nastya Korobkina 6-4 7-5
(3) Zivka Zabokrecina def Yi Sun 0-6 6-4 6-2

Isidora Islewood def Tina Faye-Falcon 6-0 6-0
(2) Anastasia Nemayeva def Juli Victoria Lang 5-7 7-6(1) 7-6(2)




Washington DC- SINGLES, QUARTEFINALS

(1) Bianka Harlow def Sienna Campbell 7-5 4-6 7-5
Kathleen Pryde-Degman def (3) Zivka Zabokrecina 6-3 7-6(3)
-----------------------------------------------------------
Brooke Lynn Hytes def Anete Kārkliņa 6-4 7-6(2)
(2) Anastasia Nemayeva def Isidora Islewood 7-5 1-6 6-3





Washington DC- SINGLES, SEMIFINALS

Kathleen Pryde-Degman def (1) Bianka Harlow 7-5 6-3
-----------------------------------------------------------
Brooke Lynn Hytes def (2) Anastasia Nemayeva 7-6(4) 6-4





Washington DC- SINGLES, FINAL

Brooke Lynn Hytes def Kathleen Pryde-Degman 7-6(4) 4-6 6-4


--------------------------------------------------------------------------------------------------


DOUBLES, QUARTERFINALS

(1) Harlow/Nemayeva vs. Bye
(ALT) Campbell/Pryde-Degman def (3) Islewood/Reinga 4-6 6-4 7-6(3)
------------------------------------------------------
Karklina/Lang def (4) Gabor/Zabokrecina 7-6(4) 6-7(4) 7-6(9)*
Bye vs. (2) Slijngaard/Sun

*tiebreaker decided by surface preference (karklina + lang= 1st +2nd > gabor + zabokrecina = 2nd + 2nd)





DOUBLES, SEMIFINALS

(ALT) Campbell/Pryde-Degman def (1) Harlow/Nemayeva 6-4 7-6(3)
------------------------------------------------------
Karklina/Lang def (2) Slijngaard/Sun 4-6 7-5 7-6(6)




DOUBLES, FINAL

(ALT) Campbell/Pryde-Degman def Karklina/Lang 6-7(2) 7-5 7-6(3)
 

·
Registered
Joined
·
24,194 Posts
Discussion Starter #28
Rogers Cup presented by National Bank
Toronto, Canada - Premier 5 – HARD


TORONTO- SINGLES, ROUND ONE

(1) Fleri Hingisafrilia def Anete Kārkliņa 6-2 7-5
Piper Elliot def Sabine Graf 6-3 7-6(1)
Soo-Jung Park def Isidora Islewood 6-4 0-6 6-3
(7) Xhakalinda Saikikimbondwe def Nala Emmanuel 6-4 6-4

(6) Anastasia Nemayeva def Nastya Korobkina 6-4 3-6 7-5
Zivka Zabokrecina def Ariana Salvatore 2-6 7-6(7)* 6-2
Oksana Mikhailova def Kathleen Pryde-Degman 6-4 2-6 7-5
Brooke Lynn Hytes def (4) Anna Barbosa 7-5 2-6 7-5 :eek:
------------------------------------------------------------------
(3) Bianka Harlow def Alexandra Anastidis 6-3 7-6(1)
Sienna Campbell def Elliot Carebear 7-5 1-6 6-3
Anita Slijngaard def Tina Faye-Falcon 6-0 6-0
(5) Jennifer Casanova def Yi Sun 7-6(3) 0-6 6-0

(8) Maria Abdiakova def Ysaline Fletcher 6-0 6-0
Josephine Tyler-Malone def Zsofia Gabor 6-0 6-0
Shaitan Reinga def Vanessa Callejas 6-0 6-0
(2) Miranda Frost def Juli Victoria Lang 6-2 3-6 7-6(2)
*decided by ranking as both players have same surface preference




TORONTO- SINGLES, ROUND TWO

(1) Fleri Hingisafrilia def Piper Elliot 7-6(4) 7-6(4)
(7) Xhakalinda Saikikimbondwe def Soo-Jung Park 7-6(5) 6-1

(6) Anastasia Nemayeva def Zivka Zabokrecina 6-3 2-6 7-5
Brooke Lynn Hytes def Oksana Mikhailova 4-6 7-5 7-6(2)
------------------------------------------------------------------

Sienna Campbell def (3) Bianka Harlow 7-5 1-6 6-4
(5) Jennifer Casanova def Anita Slijngaard 7-6(1) 3-6 6-3

(8) Maria Abdiakova def Josephine Tyler-Malone 7-6(5) 5-7 7-5
(2) Miranda Frost def Shaitan Reinga 6-4 1-6 6-2




TORONTO- SINGLES, QUARTERFINALS

(1) Fleri Hingisafrilia def (7) Xhakalinda Saikikimbondwe 7-6(4) 7-6(2)
Brooke Lynn Hytes def (6) Anastasia Nemayeva 7-6(1) 6-4
------------------------------------------------------------------
Sienna Campbell def (5) Jennifer Casanova 6-4 7-6(2)
(2) Miranda Frost def (8) Maria Abdiakova 6-2 2-6 7-6(2)




TORONTO- SINGLES, SEMIFINALS

(1) Fleri Hingisafrilia def Brooke Lynn Hytes 7-6(3) 6-4
------------------------------------------------------------------
(2) Miranda Frost def Sienna Campbell 5-7 7-6(8)* 6-4


*decided by higher ranked player






TORONTO- SINGLES, FINAL

(1) Fleri Hingisafrilia def (2) Miranda Frost 7-6(6) 6-1




-----------------------------------------------------------------------------------------


DOUBLES, ROUND ONE

(1) Graf/Hingisafrilia vs. Bye
Fletcher/Salvatore def Campbell/Pryde-Degman 6-4 3-6 7-6(2)

Islewood/Reinga def Anastadis/Karklina 6-2 7-6(2)
(4) Frost/Saikikimbondwe def Gabor/Zabokrecina 5-7 7-6(3) 7-5
-------------------------------------------------------------
(3) Harlow/Nemayeva vs. Bye
Abdiakova/Park def Elliot/Carebear 7-5 1-6 6-1

Slijngaard/Sun def Callejas/Mikhailova 4-6 7-6(1) 7-5
Bye vs. (2) Casanova/Tyler-Malone




DOUBLES, QUARTERFINALS

(1) Graf/Hingisafrilia def Fletcher/Salvatore 2-6 6-3 7-5
Islewood/Reinga def (4) Frost/Saikikimbondwe 7-6(4) 7-6(4)
-----------------------------------------------------------------------------
Abdiakova/Park def (3) Harlow/Nemayeva 4-6 7-5 7-6(8)*
Slijngaard/Sun def (2) Casanova/Tyler-Malone 7-6(1) 7-5

*tiebreak decided by surface preference (1 and 1 > 1 and 2)




DOUBLES, SEMIFINALS

Islewood/Reinga def (1) Graf/Hingisafrilia 6-2 7-6(6)
-------------------------------------------------------------
Abdiakova/Park def Slijngaard/Sun 6-4 3-6 6-4



DOUBLES, FINAL

Abdiakova/Park def Islewood/Reinga 7-5 1-6 6-1
 

·
Registered
Joined
·
24,194 Posts
Discussion Starter #29
Western and Southern Open
Cincinnati, USA - Premier 5 – HARD



ROUND ONE- CINCINNATI, SINGLES

(1) Fleri Hingisafrilia vs. Bye
(ALT) Vittoria Perez def Elliot Carebear 1-6 6-4 6-4
Sabine Graf def Anita Slijngaard 3-6 7-5 6-4
(7) Xhakalinda Saikikimbondwe def Brooke Lynn Hytes 7-5 7-6(2)

(5) Jennifer Casanova def Alexandra Anastadis 1-6 6-3 6-3
Oksana Mikhailova def Josephine Tyler-Malone 7-5 2-6 6-4
Juli Victoria Lang def Zivka Zabokrecina 6-1 1-6 7-6(6)
(3) Bianka Harlow def Yi Sun 6-4 4-6 7-6(3)
-----------------------------------------------------------------
(4) Anna Barbosa def Isidora Islewood 6-4 2-6 6-3
Shaitan Reinga def Nala Emmanuel 7-6(6) 6-3
Ysaline Fletcher def Ariana Salvatore 7-6(1) 7-5
(6) Anastasia Nemayeva def Piper Elliot 6-4 2-6 7-5

(8) Maria Abdiakova def Sienna Campbell 0-6 6-2 6-4
Anete Karklina def Kathleen Pryde-Degman 7-6(1) 3-6 6-4
Soo-Jung Park def Nastya Korobkina 6-2 2-6 7-6(2)
Tina Faye-Falcon def (2) Miranda Frost 7-6(0) 0-6 6-2




ROUND TWO- CINCINNATI, SINGLES

(ALT) Vittoria Perez def (1) Fleri Hingisafrilia 7-6(4) 6-4
Sabine Graf def (7) Xhakalinda Saikikimbondwe 2-6 7-6(3) 6-2

(5) Jennifer Casanova def Oksana Mikhailova 1-6 6-4 6-2
(3) Bianka Harlow def Juli Victoria Lang 7-5 6-2
-----------------------------------------------------------------
(4) Anna Barbosa def Shaitan Reinga 7-5 1-6 6-1
Ysaline Fletcher def (6) Anastasia Nemayeva 3-6 7-5 6-4

(8) Maria Abdiakova def Anete Karklina 1-6 6-4 6-3
Tina Faye-Falcon def Soo-Jung Park 7-6(2) 6-7(4) 7-6(6)




QUARTERFINALS- CINCINNATI, SINGLES

(ALT) Vittoria Perez def Sabine Graf 7-6(3) 6-4
(3) Bianka Harlow def (5) Jennifer Casanova 6-0 7-6(6)
-----------------------------------------------------------------
(4) Anna Barbosa def Ysaline Fletcher 7-6(3) 5-7 6-4
(8) Maria Abdiakova def Tina Faye-Falcon 1-6 6-2 7-6(1)




SEMIFINALS- CINCINNATI, SINGLES

(ALT) Vittoria Perez def (3) Bianka Harlow 1-6 6-4 7-5
-----------------------------------------------------------------
(4) Anna Barbosa def (8) Maria Abdiakova 6-3 3-6 7-6(1)





FINAL- CINCINNATI, SINGLES

(4) Anna Barbosa def (ALT) Vittoria Perez 6-4 1-6 6-2




----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


ROUND ONE- CINCINNATI, DOUBLES

(1) Graf/Hingisafrilia vs. Bye
Elliot/Carebear def Slijngaard/Sun 7-5 6-4

Barbosa/Korobkina def Campbell/Pryde-Degman 6-4 1-6 6-3
Bye vs. (3) Harlow/Nemayeva
------------------------------------------------------------------
Perez/Hytes def (4) Frost/Saikikimbondwe 2-6 6-4 7-6(4)
Abdiakova/Park def Karklina/Anastadis 6-1 1-6 7-5

Lang/Salvatore def Islewood/Reinga 7-5 2-6 6-4
Bye vs. (2) Casanova/Tyler-Malone




QUARTERFINALS- CINCINNATI, DOUBLES

Elliot/Carebear def (1) Graf/Hingisafrilia 6-2 7-6(4)
(3) Harlow/Nemayeva def Barbosa/Korobkina 7-6(4) 7-6(4)
------------------------------------------------------------------
Abdiakova/Park def Perez/Hytes 6-3 2-6 6-4
(2) Casanova/Tyler-Malone def Lang/Salvatore 0-6 6-2 6-3




SEMIFINALS- CINCINNATI, DOUBLES

(3) Harlow/Nemayeva def Elliot/Carebear 6-4 2-6 6-4
------------------------------------------------------------------
(2) Casanova/Tyler-Malone def Abdiakova/Park 1-6 6-1 7-6(5)




FINAL- CINCINNATI, DOUBLES

(2) Casanova/Tyler-Malone def (3) Harlow/Nemayeva 0-6 6-3 6-2
 

·
Registered
Joined
·
24,194 Posts
Discussion Starter #30
NYJTL Open
The Bronx, New York - International – HARD


The Bronx, Singles, 1st round

(1) Bianka Harlow def. Juli Victoria Lang 7-6(6) 6-4

Alexandra Anastadis def. Ariana Salvatore 6-2 7-6(6)

Piper Elliot def. Ysaline Fletcher 7-5 6-4

Tina Faye-Falcon def. (4) Josephine Tyler-Malone 7-6(5) 1-6 6-1

(3) Anastasia Nemayeva def. Isidora Islewood 7-5 2-6 6-4

Anita Slijngaard def. Nala Emmanuel 7-5 7-6(4)

Vittoria Perez def. Shaitan Reinga 7-6(3) 3-6 6-4

(2) Jennifer Casanova def. Elliot Carebear 4-6 7-5 6-4




The Bronx, Singles, Quarterfinals

(1) Bianka Harlow def. Alexandra Anastadis 7-5 7-6(1)

Tina Faye-Falcon def. Piper Elliot 7-5 1-6 6-1

Anita Slijngaard def. (3) Anastasia Nemayeva 7-6(4) 7-5

(2) Jennifer Casanova def. Vittoria Perez 7-5 6-2




The Bronx, Semifinals, Singles

(1) Bianka Harlow def. Tina Faye.Falcon 7-5 6-4

Anita Slijngaard def. (2) Jennifer Casanova 7-5 3-6 7-5




The Bronx, Finals, Singles

Anita Slijngaard def. (1) Bianka Harlow 3-6 7-5 7-5









The Bronx, Doubles, 1st round

(4) Islewood/Reinga def. Lang/Anastadis 1-6 7-6(3) 6-2

Elliot/Carebear def. (3) Perez/Slijngaard 7-6(1) 6-4




The Bronx, Semifinals, Doubles

(1) Casanova/Tyler-Malone def. (4) Islewood/Reinga 6-7(6) 7-6(4) 7-6(0)

(2) Harlow/Nemayeva def. Elliot/Carebear 6-4 2-6 6-4





The Bronx, Finals, Doubles

(1) Casanova/Tyler-Malone def. (2) Harlow/Nemayeva 0-6 6-2 6-3





-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Guangzhou Open
Guangzhou, China - International – HARD




Guangzhou, Singles, 1st round

(1) Fleri Hingisafrilia def. Yi Sun 5-7 7-5 7-5

Nastya Korobkina def. Vanessa Callejas 7-6(3) 6-7(0) 7-6(5)

Anete Karklina def. Zivka Zabokrecina 7-6(2) 5-7 7-5

Sienna Campbell def. (4) Xhakalinda Saikikimbondwe 7-6(2) 3-6 6-4

(3) Anna Barbosa def. Maria Abdiakova 6-7(6) 7-6(4) 7-6(4)

Brooke Lynn Hytes def. Oksana Mikhailova 4-6 7-5 7-6(2)

Kathleen Pryde-Degman def. Sabine Graf 6-3 7-6(0)

(2) Miranda Frost def. Soo-Jung Park 5-7 6-4 7-6(5)




Guangzhou, Singles, Quarterfinals

(1) Fleri Hingisafrilia def. Nastya Korobkina 6-2 3-6 7-6(6)

Anete Karklina def. Sienna Campbell 1-6 6-4 6-4

(3) Anna Barbosa def. Brooke Lynn Hytes 7-5 6-4

(2) Miranda Frost def. Kathleen Pryde-Degman 7-5 6-7(2) 7-6(5)




Guangzhou, Semifinals, Singles

Anete Karklina def. (1) Fleri Hingisafrilia 1-6 6-4 7-5

(2) Miranda Frost def. (3) Anna Barbosa 7-6(5) 6-7(3) 7-6(4)




Guangzhou, Finals, Singles

(2) Miranda Frost def. Anete Karklina 6-1 7-5








Guangzhou, Doubles, 1st round

Karklina/Sun def. (4) Barbosa/Zabokrecina 7-6(5) 3-6 6-4

Campbell/Pryde-Degman def. (3) Frost/Saikikimbondwe 1-6 6-3 7-5





Guangzhou, Semifinals, Doubles

Karklina/Sun def. (1) Graf/Hingisafrilia 3-6 6-4 7-6(4)

(2) Abdiakova/Park def. Campbell/Pryde-Degman 6-2 1-6 7-5




Guangzhou, Finals, Doubles

(2) Abdiakova/Park def. Karklina/Sun 6-4 5-7 7-6(7)*

*Higher ranked team won, as the surface preferences of all four players were the same
 

·
Registered
Joined
·
4,036 Posts
2019 U.S. OPEN
GRAND SLAM
New York, NY-USA


SINGLES FIRST ROUND
M.Frost (1) d. K.Pryde-Degman 7-6(5) 7-6(1)
BL.Hytes d. Y.Fletcher 6-7(0) 7-6(7)* 7-5
JV.Lang d. V.Callejas 1-6 7-5 6-2
M.Abdiakova (7) d. O.Mikhailova 6-3 0-6 6-3
S.Graf d. A.Nemayeva (6) 6-7(4) 7-6(4) 7-6(3)
P.Elliot d. Sj.Park 0-6 6-4 6-2
A.Anastidis d. V.Perez 7-5 2-6 6-3
B.Harlow (4) d. A.Slijngaard 7-5 6-4
A.Barbosa (3) d. A.Karklina 7-5 3-6 6-3
S.Campbell d. Y.Sun 7-5 7-6(0)
A.Salvatore d. T.Faye-Falcon 7-6(6) 4-6 7-5
J.Casanova (5) d. Z.Zabokrecina 6-0 6-0
J.Tyler-Malone (8) d. R.Torres 6-0 6-0
S.Reinga d. N.Emmanuel 6-0 6-0
N.Korobkina d. E.Carebear 4-6 7-6(5) 7-5
F.Hingisafrilia (2) d. I.Islewood 5-7 7-5 7-6(3)
* higher ranked player

SINGLES SECOND ROUND
Frost (1) d.Hytes 7-5 6-4
Abdikaova (7) d. Lang 6-1 0-6 7-5
Graf d. Elliot 6-2 7-6(6)
Harlow (4) d. Anastidis 6-4 6-2
Barbosa (3) d. Campbell 4-6 7-6(4) 6-4
Casanova (5) d. Salvatore 7-5 6-3
Tyler-Malone (8) d. Reinga 6-2 7-5
Hingisafrlia (2) d. Korobkina 7-5 4-6 6-3

SINGLES QUARTERFINALS
Abdiakova (7) d. Frost (1) 7-6(3) 0-6 6-1
Harlow (4) d. Graf 7-6(3) 7-6(4)
Barbosa (3) d. Casanova (5) 7-5 1-6 6-2
Tyler-Malone (8) d. Hingisafrilia (2) 6-4 6-2

SINGLES SEMIFINALS
Abdiakova (7) d. Harlow (4) 7-6(4) 0-6 6-1
Tyler-Malone (8) d. Barbosa (3) 7-6(0) 6-1

SINGLES FINAL
Abdiakova (7) d. Tyler-Malone (8) 7-6(2) 0-6 6-1

——————————————

DOUBLES FIRST ROUND
Graf/Hingisafrilia (1) BYE
Carebear/Elliot d. Campbell/Pryde-Degman (8) 6-2 7-5
Harlow/Nemayeva (3) d. Karklina/Lang 7-5 6-4
Islewood/Reinga d. Callejas/Mikhailova (6) 6-2 1-6 7-5
Abdiakova/Park (4) d. Fletcher/Hytes 6-4 2-6 6-4
Anastidis/Salvatore d. Falcon/Perez (7) 6-1 0-6 7-6(4)
Barbosa/Korobkina d. Frost/Zabokrecina (5) 6-2 6-4
Casanova/Tyler-Malone (2) d. Slijngaard/Sun 3-6 6-4 6-4

DOUBLES QUARTERFINALS
Graf/Hingisafrilia (1) d. Carebear/Elliot 2-6 7-6(5) 6-1
Harlow/Nemayeva (3) d. Islewood/Reinga 7-5 6-3
Anastidis/Salvatore d. Abdiakova/Park (4) 7-6(3) 7-6(5)
Casanova/Tyler-Malone (2) d. Barbosa/Korobkina 2-6 7-6(4) 6-1

DOUBLES SEMIFINALS
Graf/Hingisafrilia (1) d. Harlow/Nemayeva (3) 0-6 6-4 6-2
Casanova/Tyler-Malone (2) d. Anastidis/Salvatore 0-6 6-1 6-4

DOUBLES FINAL
Graf/Hingisafrilia (1) d. Casanova/Tyler-Malone (2) 7-6(6) 6-7(5) 7-6(6)

—————————————-

MIXED FIRST ROUND
Mikhailova/Dzumhur (1) BYE
Lang/Krawietz d. Perez/Sans 6-2 0-6 6-4
Hingisafrilia/Ferdinandy d. Tyler-Malone/Paul 7-5 4-6 7-6(2)
Casanova/Capriati (8) d. Falcon/Kokkinakis 1-6 6-3 6-4
Abdiakova/Kontinen (7) d. Park/Lee 7-6(7)* 7-6(7)*
Anastidis/Bemelmans d. Reinga/Berrenttini 6-4 4-6 7-6(5)
Frost/Appelgren d. Slijngaard/Murray 7-6(7)* 6-4
Zabokrecina/Lajovic (4) BYE
Pryde-Degman/Sugita (3) BYE
Elliot/Djere d. Islewood/Andrianampoinimerinatompokoindrindra 5-7 7-6(6) 7-6(0)
Nemayeva/Medvedev d. Callejas/Munar 7-6(5) 5-7 7-5
Carebear/Zverev (6) d. Fletcher/Lopez 6-0 6-0
Graf/Mies (5) d. Sun/Li 7-6(4) 7-6(3)
Salvatore/Wawrinka d. Karklina/Gulbis 7-5 4-6 7-6(0)
Campbell/Thiem d. Hytes/Shapovalov 6-0 6-0
Harlow/Paire (2) BYE
*higher ranked team

MIXED SECOND ROUND
Mikhailova/Dzumhur (1) d. Lang/Krawietz 7-6(4) 6-4
Casanova/Capriati (8) d. Hingisafrilia/Ferdinandy 5-7 7-6(1) 7-6(1)
Anastidis/Bemelmans d. Abdiakova/Kontinen (7) 6-3 3-6 7-6(3)
Frost/Appelgren d.Zabokrecina/Lajovic (4) 6-0 6-0
Pryde-Degman/Sugita (3) d. Elliot/Djere 7-5 3-6 6-4
Nemayeva/Medvedev d. Carebear/Zverev (6) 6-3 3-6 7-6(5)
Graf/Mies (5) d. Salvatore/Wawrinka 7-6(1) 7-6(6)
Harlow/Paire (2) d. Campbell/Thiem 3-6 7-6(6) 6-3

MIXED QUARTEFINALS
Casanova/Capriati (8) d. Mikhailova/Dzumhur (1) 2-6 7-5 6-2
Frost/Appelgren d. Anastidis/Bemelmans 7-6(4) 6-1
Nemayeva/Medvedev d. Pryde-Degman/Sugita (3) 6-2 7-6(4)
Graf/Mies (5) d. Harlow/Paire (2) 7-5 5-7 7-6(5)

MIXED SEMIFINALS
Frost/Appelgren d. Casanova/Capriati (8) 6-3 6-3
Nemayeva/Medvedev d. Graf/Mies (5) 7-5 6-4

MIXED FINAL
Nemayeva/Medvedev d. Frost/Appelgren 6-4 3-6 7-5
 

·
Registered
Joined
·
24,194 Posts
Discussion Starter #33
Zhengzhou Open
Zhengzhou, China - Premier – HARD


ZHENGZHOU - SINGLES ROUND 1 RESULTS

Korobkina def Fletcher 3-6 7-5 7-5
Chan def Falcon 6-4 2-6 7-5
Karklina def Emmanuel 6-0 6-0




ZHENGZHOU - SINGLES QUARTER FINALS RESULTS

[1]Frost def Korobkina 6-2 7-5
[3]Carebear def Graf 2-6 7-6(4) 6-3

[4]Elliot def Chan 6-3 6-3
[2]Hingisafrilia def Karklina 7-5 5-7 7-6(4)




ZHENGZHOU - SINGLES SEMIFINALS RESULTS

[1]Frost def [3]Carebear 6-2 7-6(3)
[4]Elliot def [2]Hingisafrilia 6-3 7-5




ZHENGZHOU - SINGLES FINAL RESULT

[4]Elliot def [1]Frost 7-5 4-6 7-6(6)




--------------------------------------------------------------------------------------------


ZHENGZHOU - DOUBLES ROUND 1 RESULTS

Falcon/Frost def [1]Graf/Hingisafrilia 7-6(1) 6-4
Fletcher/Karklina def [2]Carebear/Elliot 7-6(6) 7-5




ZHENGZHOU - DOUBLES FINAL RESULT

Fletcher/Karklina def Falcon/Frost 7-6(6) 4-6 7-5











Hana-cupid Japan's Women Open
Hiroshima, Japan - International – HARD


HIROSHIMA - SINGLES ROUND 1 RESULT

Mikhailova def Lang 7-5 7-6(3)


HIROSHIMA - SINGLES QUARTER FINALS RESULTS

Campbell def [1]Barbosa 7-5 1-6 6-3
[3]Nemayeva def Park 6-4 3-6 7-5

[4]Abdiakova def Pryde-Degman 7-6(6) 7-5
Mikhailova def [2]Harlow 1-6 6-2 7-6(4)




HIROSHIMA - SINGLES SEMIFINALS RESULTS

[3]Nemayeva def Campbell 7-5 7-6(3)
[4]Abdiakova def Mikhailova 6-3 7-6(4)




HIROSHIMA - SINGLES FINAL RESULT

[3]Nemayeva def [4]Abdiakova 6-4 1-6 7-5




------------------------------------------------------------------------------------------


HIROSHIMA - DOUBLES ROUND 1 RESULTS

[1]Harlow/Nemayeva def Barbosa/Lang 6-7(1) 7-5 7-6(6)
Campbell/Pryde-Degman def [2]Abdiakova/Park 7-6(6) 4-6 6-4




HIROSHIMA - DOUBLES FINAL RESULT

[1]Harlow/Nemayeva def Campbell/Pryde-Degman 6-2 6-4









Jiangxi Open
Nanchang, China - International – HARD


NANCHANG - SINGLES ROUND 1 RESULTS

Islewood def Anastidis 7-6(7)* 6-7(0) 7-6(0)
Hytes def Sun 7-6(7)* 7-6(0)


* both matches decided by higher ranked player rules


NANCHANG - SINGLES QUARTER FINALS RESULTS

Islewood def [1]Casanova 7-5 0-6 6-2
Reinga def [3]Zabokrecina 1-6 6-1 7-6(4)

[4]Slijngaard def Salvatore 7-6(4) 0-6 6-0
[2]Tyler-Malone def Hytes 7-5 6-3



NANCHANG - SINGLES SEMIFINALS RESULTS

Islewood def Reinga 6-3 2-6 7-5
[2]Tyler-Malone def [4]Slijngaard 7-6(5) 6-0


NANCHANG - SINGLES FINAL RESULT

[2]Tyler-Malone def Islewood 7-5 6-1



---------------------------------------------------------------------------------------------


NANCHANG - DOUBLES ROUND 1 RESULTS

Islewood/Reinga def [1]Casanova/Tyler-Malone 7-6(3) 0-6 6-1
[2]Slijngaard/Sun def Anastidis/Salvatore 7-5 3-6 7-5




NANCHANG - DOUBLES FINAL RESULT

Islewood/Reinga def [2]Slijngaard/Sun 6-4 3-6 7-6(1)
 

·
Registered
Joined
·
24,194 Posts
Discussion Starter #34
Toray Pan Pacific Open
Osaka, Japan - Premier – HARD


OSAKA - SINGLES ROUND 1 RESULTS

Islewood def Chan 7-6(3) 7-6(6)
Salvatore def Lang 6-1 1-6 7-6(7)*
Karklina def Korobkina 6-2 2-6 7-6(0)
Anastidis def Emmanuel 6-0 6-0


* higher ranked player




Singles - Round 16



[1]Frost def Islewood 6-3 7-5
[7]Pryde-Degman def Reinga 6-4 7-5
[6]Elliot def Graf 7-5 1-6 6-2
Salvatore def [4]Nemayeva 6-2 0-6 7-5

[3]Harlow def Karklina 6-4 7-5
Campbell def [5]Zabokrecina 7-6(7)* 7-6(0)
Mikhailova def [8]Carebear 7-5 7-6(4)
[2]Hingisafrilia def Anastidis 6-3 1-6 6-4

* surface pref order




Singles - Quarterfinals



[1]Frost def [7]Pryde-Degman 6-4 3-6 6-4
Salvatore def [6]Elliot 7-6(5) 7-6(5)

[3]Harlow def Campbell 7-5 7-5
[2]Hingisafrilia def Mikhailova 6-4 0-6 6-2




Singles - Semifinals

[1]Frost def Salvatore 7-6(1) 6-4
[3]Harlow def [2]Hingisafrilia 6-4 7-5




Singles - Finals

[1]Frost def [3]Harlow 6-7(3) 7-6(4) 7-6(5)




----------------------------------------------------------------


DOUBLES - Round 1

[1]Graf/Hingisafrilia def BYE
Anastidis/Salvatore def BYE
Campbell/Pryde-Degman def BYE
[4]Frost/Zabokrecina def BYE

[3]Carebear/Elliot def BYE
Islewood/Reinga def BYE
Chan/Lang def Karklina/Mikhailova 6-4 7-5
[2]Harlow/Nemayeva def BYE



Doubles - Quarterfinals


[1]Graf/Hingisafrilia def Anastidis/Salvatore 6-4 4-6 7-5
Campbell/Pryde-Degman def [4]Frost/Zabokrecina 3-6 7-6(1) 6-3

Islewood/Reinga def [3]Carebear/Elliot 1-6 7-6(2) 6-3
[2]Harlow/Nemayeva def Chan/Lang 7-5 7-6(3)



Doubles - Semifinals

[1]Graf/Hingisafrilia def Campbell/Pryde-Degman 6-4 7-6(0)
Islewood/Reinga def [2]Harlow/Nemayeva 2-6 7-6(4) 6-3



Doubles - Final



Islewood/Reinga def [1]Graf/Hingisafrilia 2-6 6-3 7-6(6)


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Korea Open
Seoul, South Korea - International – HARD




SEOUL - SINGLES ROUND 1 RESULTS

Hytes def Fletcher 6-7(0) 7-6(7)* 7-6(2)
Sun def Falcon 6-1 1-6 7-6(6)


* higher ranked player



Singles - Quarterfinals


Hytes def [1]Barbosa 3-6 6-4 7-6(4)
Park def [4]Tyler-Malone 6-2 1-6 7-6(4)

[3]Abdiakova def Slijngaard 7-6(0) 6-3
[2]Casanova def Sun 6-7(1) 7-6(6) 7-5



Singles - Semifinals

Park def Hytes 7-5 3-6 6-4
[3]Abdiakova def [2]Casanova 7-6(6) 6-0




Singles - Finals



[3]Abdiakova def Park 7-6(6) 6-0




-----------------------------------------------------------------


Doubles - Semifinals

Barbosa/Falcon def [1]Casanova/Tyler-Malone 7-5 7-6(2)
[2]Abdiakova/Park def Slijngaard/Sun 6-4 3-6 6-4



Doubles - Finak

[2]Abdiakova/Park def Barbosa/Falcon 6-3 0-6 6-3
 

·
Registered
Joined
·
24,194 Posts
Discussion Starter #35
Dongfeng Motor Wuhan Open
Wuhan, China - Premier 5 – HARD


SINGLES ROUND 1 RESULTS


[1]Barbosa def BYE
Karklina def Slijngaard 5-7 7-6(2) 7-6(2)
Fletcher def Chan 7-5 6-3
Reinga def [7]Nemayeva 0-6 6-4 6-3

[5]Casanova def Emmanuel 6-0 6-0
Carebear def Elliot 6-4 2-6 6-4
Islewood def Perez 6-4 1-6 6-2
[3]Hingisafrilia def Campbell 6-4 7-6(4)

[4]Harlow def Graf 6-3 2-6 6-4
Anastidis def Mikhailova 2-6 7-5 6-3
Park def Pryde-Degman 6-4 0-6 6-2
[6]Abdiakova def Falcon 6-2 7-5

[8]Tyler-Malone def Sun 6-7(2) 7-5 7-6(7)*
Korobkina def Lang 7-6(3) 6-7(3) 7-6(7)**
Hytes def Salvatore 3-6 7-5 6-4
[2]Frost def Zabokrecina 6-7(2) 7-6(3) 7-5


* higher ranked player
** higher ranked player



SINGLES ROUND 2 RESULTS


[1]Barbosa def Karklina 7-5 3-6 6-4
Reinga def Fletcher 3-6 7-5 6-4
Carebear def [5]Casanova 7-5 6-4
[3]Hingisafrilia def Islewood 6-2 7-6(4)

Anastidis def [4]Harlow 1-6 6-4 6-4
Park def [6]Abdiakova 7-5 0-6 6-2
[8]Tyler-Malone def Korobkina 6-2 7-5
[2]Frost def Hytes 7-5 3-6 6-4




SINGLES QUARTER FINALS RESULTS


[1]Barbosa def Reinga 6-4 3-6 6-4
[3]Hingisafrilia def Carebear 7-5 6-7(2) 7-6(3)

Anastidis def Park 2-6 6-3 7-6(2)
[8]Tyler-Malone def [2]Frost 7-6(5) 6-1




SINGLES SEMIFINALS RESULTS

[3]Hingisafrilia def [1]Barbosa 6-2 7-6(6)
[8]Tyler-Malone def Anastidis 6-4 6-3




SINGLES FINAL RESULT

[3]Hingisafrilia def [8]Tyler-Malone 6-4 1-6 6-4







--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


DOUBLES ROUND 1 RESULTS


[1]Graf/Hingisafrilia def BYE
Chan/Mikhailova def Islewood/Reinga 0-6 6-2 6-4
Campbell/Pryde-Degman def Frost/Perez 2-6 6-4 7-5
[3]Casanova/Tyler-Malone def BYE

[4]Abdiakova/Park def BYE
Slijngaard/Sun def Karklina/Zabokrecina 7-5 6-4
Carebear/Elliot def Anastidis/Salvatore 2-6 6-3 7-6(1)
[2]Harlow/Nemayeva def BYE



DOUBLES QUARTER FINALS RESULTS


[1]Graf/Hingisafrilia def Chan/Mikhailova 7-6(3) 6-4
Campbell/Pryde-Degman def [3]Casanova/Tyler-Malone 6-4 3-6 7-6(1)

[4]Abdikova/Park def Slijngaard/Sun 6-7(2) 7-5 7-6(7)*
Carebear/Elliot def [2]Harlow/Nemayeva 7-5 7-5


* surface pref order 1+1 > 1+2


DOUBLES SEMIFINALS RESULTS

Campbell/Pryde-Degman def [1]Graf/Hingisafrilia 7-5 2-6 6-4
[4]Abdiakova/Park def Carebear/Elliot 6-4 7-6(4)




DOUBLES FINAL RESULT

[4]Abdiakova/Park def Campbell/Pryde-Degman 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
24,194 Posts
Discussion Starter #36
China Open
Beijing, China - Premier Mandatory – HARD


SINGLES ROUND 1 RESULTS


[1]Frost def BYE
Graf def Fletcher 6-0 6-0
Salvatore def Park 7-6(3) 6-4
[7]Nemayeva def Campbell 3-6 7-6(3) 6-4

[6]Abdiakova def Korobkina 7-5 1-6 6-2
Lang def Pryde-Degman 7-6(6) 7-5
Zabokrecina def Falcon 6-0 6-0
[4]Harlow def Hytes 6-0 6-0

[3]Hingisafrilia def Slijngaard 7-6(4) 6-2
Mikhailova def Elliot 7-6(2) 4-6 7-5
Carebear def Reinga 5-7 7-6(6) 6-4
Perez def [5]Casanova 6-2 1-6 7-6(4)

[8]Tyler-Malone def Islewood 6-2 6-4
Anastidis def Sun 4-6 7-5 7-5
Chan def Karklina 6-4 6-4
[2]Barbosa def BYE





SINGLES ROUND 2 RESULTS


[1]Frost def Graf 7-6(3) 7-6(2)
Salvatore def [7]Nemayeva 6-2 7-6(2)
[6]Abdiakova def Lang 6-2 1-6 7-5
[4]Harlow def Zabokrecina 6-2 7-6(3)

[3]Hingisafrilia def Mikhailova 1-6 6-2 7-5
Perez def Carebear 6-2 1-6 7-6(3)
[8]Tyler-Malone def Anastidis 6-2 6-4
[2]Barbosa def Chan 7-6(6) 2-6 6-1






SINGLES QUARTER FINALS RESULTS


Salvatore def [1]Frost 7-5 2-6 7-6(0)
[6]Abdiakova def [4]Harlow 7-6(1) 0-6 6-1

[3]Hingisafrilia def Perez 1-6 6-1 7-5
[8]Tyler-Malone def [2]Barbosa 6-3 6-3




SINGLES SEMIFINALS RESULTS

Salvatore def [6]Abdiakova 7-6(0) 6-4
[3]Hingisafrilia def [8]Tyler-Malone 1-6 6-4 6-3




SINGLES FINAL RESULT

[3]Hingisafrilia def Salvatore 1-6 6-2 6-4





---------------------------------------------------------------------------------------------------------------



DOUBLES ROUND 1 RESULTS


[1]Graf/Hingisafrilia def BYE
Chan/Mikhailova def Carbear/Elliot 7-5 3-6 7-5
Slijngaard/Sun def Anastidis/Salvatore 3-6 6-4 7-6(1)
[4]Abdiakova/Park def BYE

[3]Casanova/Tyler-Malone def BYE
Frost/Perez def Islewood/Reinga 6-2 7-6(4)
Karklina/Zabokrecina def Campbell/Pryde-Degman 7-6(4) 7-5
[2]Harlow/Nemayeva def BYE





DOUBLES QUARTER FINALS RESULTS


[1]Graf/Hingisafrilia def Chan/Mikhailova 0-6 6-3 6-3
Slijngaard/Sun def [4]Abdiakova/Park 2-6 6-4 7-6(0)

[3]Casanova/Tyler-Malone def Frost/Perez 7-6(0) 0-6 6-1
Karklina/Zabokrecina def [2]Harlow/Nemayeva 4-6 7-6(0) 7-6(3)





DOUBLES SEMIFINALS RESULTS


Slijngaard/Sun def [1]Graf/Hingisafrilia 7-6(3) 3-6 7-5
[3]Casanova/Tyler-Malone def Karklina/Zabokrecina 6-2 2-6 7-5





DOUBLES FINAL RESULT

Slijngaard/Sun def [3]Casanova/Tyler-Malone 2-6 6-4 7-5
 

·
Registered
Joined
·
24,194 Posts
Discussion Starter #37
Tianjin Open
Tianjin, China - International – HARD


TIANJIN - SINGLES ROUND 1 RESULTS


[1]Barbosa def BYE
Slijngaard def Anastidis 7-6(2) 3-6 6-3
Mikhailova def Salvatore 6-3 7-6(1)
[3]Casanova def Fletcher 6-0 6-0

Korobkina def [4]Tyler-Malone 3-6 7-6(2) 7-6(1)
Sun def Karklina 2-6 6-4 7-5
Lang def Perez 1-6 7-5 6-2
[2]Frost def BYE




TIANJIN - SINGLES QUARTER FINALS RESULTS


[1]Barbosa def Slijngaard 6-4 6-2
[3]Casanova def Mikhailova 0-6 6-4 6-2

Sun def Korobkina 2-6 7-6(1) 6-3
[2]Frost def Lang 6-2 2-6 7-5




TIANJIN - SINGLES SEMIFINALS RESULTS

[1]Barbosa def [3]Casanova 6-3 6-4
[2]Frost def Sun 6-1 1-6 7-5




TIANJIN - SINGLES FINAL RESULT

[2]Frost def [1]Barbosa 7-5 0-6 6-2







TIANJIN - DOUBLES ROUND 1 RESULT


[4]Anastidis/Salvatore def Kaklina/Lang 6-3 2-6 7-6(3)



TIANJIN - DOUBLES SEMIFINALS RESULTS

[1]Casanova/Tyler-Malone def [4]Anastidis/Salvatore 0-6 6-1 7-5
[2]Frost/Perez def [3]Slijngaard/Sun 6-1 7-5




TIANJIN - DOUBLES FINAL RESULT

[1]Casanova/Tyler-Malone def [2]Frost/Perez 0-6 7-5 6-1







---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Prudential Hong Kong Tennis Open
Hong Kong, China - International – HARD


HONG KONG - SINGLES ROUND 1 RESULTS


[1]Hingisafrilia def Hytes 6-7(4) 7-6(4) 7-6(2)
Park def Carebear 7-5 0-6 6-2
Chan def Zabokrecina 6-4 4-6 7-6(3)
[3]Abdiakova def Pryde-Degman 6-3 6-3

[4]Nemayeva def Graf 4-6 7-6(4) 6-4
Islewood def Falcon 6-0 6-0
Campbell def Reinga 7-5 1-6 6-2
[2]Harlow def Elliot 6-4 7-5




HONG KONG - SINGLES QUARTER FINALS RESULTS

Park def [1]Hingisafrilia 7-6(1) 3-6 6-4
[3]Abdiakova def Chan 6-4 6-3

Islewood def [4]Nemayeva 7-6(2) 2-6 6-3
Campbell def [2]Harlow 6-3 0-6 6-4




HONG KONG - SINGLES SEMIFINALS RESULTS

[3]Abdiakova def Park 7-5 6-0
Islewood def Campbell 3-6 7-5 6-4




HONG KONG - SINGLES FINAL RESULT

[3]Abdiakova def Islewood 6-4 6-2








HONG KONG - DOUBLES ROUND 1 RESULTS

[1]Graf/Hingisafrilia def BYE
[4]Campbell/Pryde-Degman def Chan/Zabokrecina 2-6 7-6(3) 6-2

[3]Abdiakova/Park def Carebear/Elliot 6-4 7-6(4)
Islewood/Reinga def [2]Harlow/Nemayeva 1-6 7-6(5) 6-2




HONG KONG - DOUBLES SEMIFINALS RESULTS

[1]Graf/Hingisafrilia def [4]Campbell/Pryde-Degman 7-6(3) 7-6(2)
[3]Abdiakova/Park def Islewood/Reinga 6-2 7-6(3)



HONG KONG - DOUBLES FINAL RESULT

[3]Abdiakova/Park def [1]Graf/Hingisafrilia 6-3 6-3
 

·
Registered
Joined
·
24,194 Posts
Discussion Starter #38
VTB Kremlin Cup
Moscow, Russia - Premier – HARD


MOSCOW- ROUND ONE

Anete Karklina def (1) Fleri Hingisafrilia 1-6 7-6(3) 6-3

Sienna Campbell def Soo-Jung Park 6-4 7-6(4)

Zivka Zabokrecina def Nastya Korobkina 2-6 7-6(3) 6-3

Chantal Chan def (4) Anastasia Nemayeva 7-6(1) 3-6 6-4

Ariana Salvatore def (3) Maria Abdiakova 7-5 6-4

Oksana Mikhailova def Sabine Graf 6-4 3-6 7-5

Alexandra Anastadis def Tina Faye-Falcon 6-0 6-0

(2) Bianka Harlow def Kathleen Pryde-Degman 7-6(3) 7-6(7)*

*tiebreaker determined by ranking as both players have same surface preference




QUARTERFINALS-MOSCOW

Anete Karklina def Sienna Campbell 2-6 6-2 7-6(2)

Chantal Chan def Zivka Zabokrecina 6-4 4-6 7-6(3)

Ariana Salvatore def Oksana Mikhailova 7-6(6) 7-6(3)

(2) Bianka Harlow def Alexandra Anastadis 6-2 7-6(5)




MOSCOW- SINGLES, SEMIFINALS

Chantal Chan def Anete Karklina 7-6(3) 5-7 7-6(0)

Ariana Salvatore def (2) Bianka Harlow 6-4 3-6 7-6(3)




MOSCOW- SINGLES, FINAL

Chantal Chan def Ariana Salvatore 2-6 7-6(3) 6-3






MOSCOW- Doubles, Quarterfinals

(1) Graf/Hingisafrilia vs. Bye
Anastadis/Salvatore def (4) Campbell/Pryde-Degman 6-2 7-6(4)
------------------------------------------------------------------------
(3) Abdiakova/Park def Karklina/Zabokrecina 6-3 7-5
(2) Harlow/Nemayeva def Chan/Mikhailova 7-6(4) 5-7 6-4




MOSCOW-SEMIFINALS

(1) Graf/Hingisafrilia def Anastadis/Salvatore 2-6 7-5 6-2
------------------------------------------------------------------------
(2) Harlow/Nemayeva def (3) Abdiakova/Park 7-6(5) 0-6 6-1




MOSCOW-DOUBLES, FINAL

(1) Graf/Hingisafrilia def (2) Harlow/Nemayeva 3-6 6-3 7-6(6)










------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
BGL BNP PARIBAS Luxembourg Open
Luxembourg, Luxembourg - International – HARD


LUXEMBOURG- ROUND ONE
Vittoria Perez def Isidora Islewood 7-5 5-7 7-6(3)

Juli Victoria Lang def Shaitan Reinga 2-6 7-5 6-4

Piper Elliot def (4) Josephine Tyler-Malone 0-6 7-5 6-2

(3) Jennifer Casanova def Brooke Lynn Hytes 7-5 3-6 6-3

Anita Slijngaard def Elliot Carebear 7-5 3-6 7-5

Yi Sun def Ysaline Fletcher 6-0 6-0

(2) Miranda Frost def (ALT) Magdalena Malygina 7-5 5-7 7-6(3)




LUXEMBOURG- QUARTERFINALS

(1) Anna Barbosa def Vittoria Perez 6-3 6-3

Piper Elliot def Juli Victoria Lang 6-7(0) 7-6(2) 7-6(3)

(3) Jennifer Casanova def Anita Slijngaard 7-6(0) 3-6 6-3

(2) Miranda Frost def Yi Sun 7-6(5) 2-6 6-1




LUXEMBOURG- SINGLES, SEMIFINALS

Piper Elliot def (1) Anna Barbosa 0-6 7-5 6-2

(2) Miranda Frost def (3) Jennifer Casanova 7-5 7-6(6)




LUXEMBOURG- SINGLES, FINAL

(2) Miranda Frost def Piper Elliot 6-0 1-6 7-6(2)



Doubles Draw Luxembourg

(1) Casanova/Tyler-Malone vs. Bye
Barbosa/Hytes def (4) Islewood/Reinga 4-6 7-6(2) 7-5
--------------------------------------------------------
Elliot/Carebear def (3) Slijngaard/Sun 2-6 7-5 6-4
Bye vs. (2) Frost/Perez





LUXEMBOURG- DOUBLES, SEMIFINALS

Barbosa/Hytes def (1) Casanova/Tyler-Malone 6-4 2-6 7-5
--------------------------------------------------------
Elliot/Carebear def (2) Frost/Perez 2-6 6-4 7-5




LUXEMBOURG- DOUBLES, FINAL

Barbosa/Hytes def Elliot/Carebear 7-6(6) 2-6 6-2
 

·
Registered
Joined
·
28,121 Posts
Hengqin Life FWTT Elite Tropy Zhuhai

Zhuhai, China

Elite Trophy - B - Championships - HARD​

Singles

GROUP CAMELLIA

[1] Park def. [7] Zabokrecina 6-3 1-6 6-4
[5] Carebear def. [3] Salvatore 3-6 7-6(4) 6-3

[5] Carebear def. [1] Park 4-6 6-4 7-6(0)
[7] Zabokrecina def. [3] Salvatore 6-4 0-6 6-3

[3] Salvatore def. [1] Park 7-5 7-6(5)
[7] Zabokrecina def. [5] Carebear 6-4 0-6 6-2


GROUP ROSE

[2] Elliot def. [8]Graf 6-2 1-6 7-6(3)
[4] Slijngaard def. [6] Campbell 1-6 7-5 6-3

[2] Elliot def. [6] Campbell 1-6 6-2 7-5
[8] Graf def. [4] Slijngaard 6-1 7-6(6)

[2] Elliot def. [4] Slijngaard 6-4 7-6(1)
[6] Campbell def. [8] Graf 7-6(2) 7-6(4)

Semifinals

[5] Carebear def. [2] Elliot 6-7(1) 7-6(6) 7-6(0)
[6] Campbell def. [7] Zabokrecina 7-6(3) 7-6(2)

Final

[5] Carebear def. [6] Campbell 0-6 6-3 6-3


Doubles​

Group Azalea

[5] Miranda Frost/Vittoria Perez def. [1] Alexandra Anastadis/Ariana Salvatore 5-7 6-4 7-6(2)
[3] Ysaline Fletcher/Anete Karklina def. [1] Alexandra Anastadis/Ariana Salvatore 3-6 7-6(3) 6-3
[5] Miranda Frost /Vittoria Perez def. [3] Ysaline Fletcher /Anete Karklina 7-5 5-7 7-6(4)

Group Bougainvillea

[2] Anna Barbosa/Tina Faye-Falcon def. [6] Nastya Korobkina/Zivka Zabokrecina 3-6 6-4 7-5
[4] Chantal Chan/Oksana Mikhailova def. [6] Nastya Korobkina/Zivka Zabokrecina 6-3 2-6 7-5
[4] Chantal Chan /Oksana Mikhailova def. [2] Anna Barbosa /Tina Faye-Falcon 7-5 5-7 7-6(4)


Final

[5] Miranda Frost/Vittoria Perez def. [4]Chantal Chan/Oksana Mikhailova 2-6 7-6(3) 6-2
 

·
Registered
Joined
·
28,121 Posts
Shiseido WTA Finals, Shenzhen, China

A-Championships - HARD​


Singles​

Round Robin

Red Group

(1) Fleri Hingisafrilia def. (7) Jennifer Casanova 6-4 2-6 6-4
(6) Josephine Tyler-Malone def. (3) Bianka Harlow 0-6 6-2 6-4

(6) Josephine Tyler-Malone def. (1) Fleri Hingisafrilia 6-4 6-3
(7) Jennifer Casanova def. (3) Bianka Harlow 2-6 6-3 7-6(5)

(1) Fleri Hingisafrilia def. (3) Bianka Harlow 6-4 3-6 7-6(2)
(7) Jennifer Casanova def. (6) Josephine Tyler-Malone 2-6 7-6(7) 6-2


Purple Group

(2) Anna Barbosa def. (8) Anastasia Nemayeva 7-6(6) 7-5
(4) Maria Abdiakova def. (5) Miranda Frost 0-6 7-5 6-1

(2) Anna Barbosa def. (4) Maria Abdiakova 6-4 3-6 7-5
(8) Anastasia Nemayeva def. (5) Miranda Frost 7-6(4) 7-6(6)

(5) Miranda Frost def. (2) Anna Barbosa 6-4 7-6(2)
(8) Anastasia Nemayeva def. (4) Maria Abdiakova 7-5 2-6 7-5

Semifinals

(8) Anastasia Nemayeva def. (6) Josephine Tyler-Malone 0-6 6-3 6-3
(2) Anna Barbosa def. (7) Jennifer Casanova 7-6(6) 7-5

Final

(2) Anna Barbosa def. (8) Anastasia Nemayeva 6-7(2) 7-6(6) 7-5


Doubles​


Round Robin

Red Group

(1) Graf/Hingisafrilia def. (8) Islewood/Reinga 7-6(3) 6-7(3) 7-6(3)
(3) Abdiakova/Park def. (5) Campbell/Pryde-Degman 7-6(2) 6-1

(1) Graf/Hingisafrilia def. (4) Abdiakova/Park 3-6 6-3 7-6(6)
(5) Cambell/Pryde-Degman def. (8) Islewood/Reinga 7-6(4) 1-6 6-2

(1) Graf/Hingisafrilia def. (5) Cambell/Pryde-Degman 3-6 6-4 6-4
(8) Islewood/Reinga def. (4) Abdiakova/Park 6-4 0-6 6-3


Purple Group

(2) Harlow/Nemayeva def. (7) Elliot/Carebear - 7-6(4) 3-6 6-3
(6) Slijngaard/Sun def. (4) Casanova/Tyler-Malone 7-6(5) 6-3

(6) Slijngaard/Sun def. (2) Harlow/Nemayeva 1-6 7-5 6-3
(4) Casanova/Tyler-Malone def. (7) Elliot/Carebear 2-6 7-6(4) 6-2

(6) Slijngaard/Sun def. (7) Elliot/Carebear 6-7(1) 7-6(0) 7-6(7)*
(2) Harlow/Nemayeva def. (4) Casanova/Tyler-Malone 6-4 4-6 7-6(6)


Semifinals

(2) Harlow/Nemayeva def. (1) Graf/Hingisafrilia 6-3 7-6(3)
(6) Slijngaard/Sun def. (4) Abdiakova/Park 1-6 6-3 7-6(1)

Final

(2) Harlow/Nemayeva def. (6) Slijngaard/Sun 6-4 7-6(5)
 
21 - 40 of 43 Posts
Top