Tennis Forum banner

1 - 1 of 1 Posts

·
Registered
Joined
·
76,301 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Event A
Dates: 12-15 June 2019
Venue: Dushanbe Central Stadium
City: Dushanbe, Tajikistan
Surface: Hard (outdoors)

Event B
Dates: 19-23 June 2019
Venue: National Tennis Centre
City: Kuala Lumpur, Malaysia
Surface: Hard (outdoors)

Format

14 nations will compete across two different venues.

8 nations will join hosts Malaysia in Kuala Lumpur, including Bangladesh, Hong Kong, China, Kyrgyzstan, New Zealand, Pakistan, Turkmenistan and Uzbekistan.

6 nations will join hosts Tajikistan in Dushanbe, including Chinese Taipei, Iran, Philippines, Singapore and Sri Lanka.

Round-robin basis.

In Dushanbe, six teams will compete across two Pools of 3 teams (Pools A & B). The winners of each pool will play-off to determine which nation will advance to Asia/Oceania Zone Group I.

In Kuala Lumpur, eight teams will compete across 2 pools (Pools A & B). The winners of each pool will play-off to determine which nation will advance to Asia/Oceania Zone Group I.

Two promoted (one from each of Event A & B)

Teams
Bangladesh: Eshita Afrose, Jarin Sultana Jolly, Mashfia Afrin, Susmita Sen
Chinese Taipei: En Shuo Liang, Ya-Hsuan Lee, Chieh-Yu Hsu, Latisha Chan, Hao-Ching Chan
Hong Kong: Eudice Chong, Ling Zhang, Kwan Yau Ng, Ho Ching Wu, Hong Yi Cody Wong
Iran: Meshkatolzahra Safi, Mahta Khanloo, Shahrzad Banisaeid, Dorsa Cheraghi, Kimiya Asbaghipour
Malaysia: Suhana Sofia Mohd Adam Das, Sharifah Elysia Wan Abdul Rahman, Sara Nayar, Sharifah Elsa Wan Abdul Rahman, Jawairiah Noordin
New Zealand: Paige Hourigan, Emily Fanning, Erin Routliffe, Valentina Ivanov
Pakistan: Sara Mansoor, Sarah Mahboob Khan, Meheq Khokhar, Noor Malik
Philippines: Marian Jade Capadocia, Anna Clarice Patrimonio, Khim Iglupas, Katharina Lehnert, Shaira Hope Rivera
Singapore: Charmaine Shi Yi Seah, Lynelle En Tong Lim, Hx Isabella Tan, Ashley Kei Yim
Sri Lanka: Anjalika Kurera, Savini Jayasuriya, Rukshika Wijesooriya, Oneli Perera, Anika Seneviratne
Tajikistan: Anastasiya Tursunova, Nargizakhon Yakhyaeva, Diana Ivanikhina, Ramina Mulloeva, Tamanno Sharipova
Turkmenistan: Guljan Muhammetkuliyeva, Jahan Bayramova, Anastasiya Azimbayeva, Rozhan Karajayeva, Arzuv Klycheva
Uzbekistan: Sabina Sharipova, Nigina Abduraimova, Akgul Amanmuradova, Sevil Yuldasheva, Setora Normurodova
 
1 - 1 of 1 Posts
Top