Tennis Forum banner

1 - 20 of 21 Posts

·
Registered
Joined
·
76,526 Posts
Discussion Starter #1
Dates: 6-10 February 2018
Venue: Bahrain Tennis Federation
City: Isa Town, Bahrain
Surface: Hard (outdoors)

Format

Round-robin basis. Two pools of three teams (Pools A and B) and two pools of four teams (Pools C and D).

The winners of each pool will play-off against one another (A1 v C1 and B1 v D1) to determine which two nations will advance to Asia/Oceania Zone Group I in 2019.

Two promoted.

Teams:
Bahrain: Safa Safar, Nazli Nader Redha, Maya Bseisu, Faten Husain
Indonesia: Beatrice Gumulya, Aldila Sutjiadi, Jessy Rompies, Deria Nur Haliza
Iran: Sara Azaddoost, Shahrzad Banisaeid, Kimiya Asbaghipour, Sadaf Sadeghvaziri
Kyrgyzstan: Ksenia Palkina, Saara Kunakunova, Kunykei Koichumananova
Lebanon: Yara Fayssai, Hoda Habib, Nancy Karaky
Malaysia: Jawairiah Noordin, Theiviya Selvarajoo, Uma Nayar, Suhana Sofia
New Zealand: Erin Routliffe, Jade Lewis, Emily Fanning, Katherine Westbury
Oman: Fatman Al Nabhani, Sarah Al Balushi, Maryam Al Balushi
Pacific Oceania: Abigail Tere-Apisah, Steffi Carruthers, Carol Youngsuh Lee
Pakistan: Ushna Suhail, Sara Mansoor, Sarah Mahboob Khan, Mahin Qureshi
Philippines: Katharina Lehnert, Anna Clarice Patrimonio, Khim Iglupas, Marian Jade Capadocia
Singapore: Stefanie Tan, Tammy Tan, Lynelle En Tong Lim, Charmaine Shi Yi Seah
Sri Lanka: Anika Seneviratne, Nethmi Himashi Waduge, Savini Jayasuriya
Uzbekistan: Sabina Sharipova, Nigina Abduraimova, Akgul Amanmuradova, Yasmina Karimjanova
 

·
Registered
Joined
·
76,526 Posts
Discussion Starter #3
Group A: (1)Uzbekistan, New Zealand, Lebanon
Group B: (2)Philippines, Singapore, Kyrgyzstan
Group C: (3)Malaysia, Pacific Oceania, Iran, Oman
Group D: (4)Indonesia, Sri Lanka, Pakistan, Bahrain
 

·
Registered
Joined
·
76,526 Posts
Discussion Starter #5
Group A:
UZB d. LBN 3-0
Karimjanova d. Karaky 62 60
Sharipova d. Habib 60 61
Abduraimova/Amanmuradova d. Karaky/Nassif 62 63

Group B:
PHI d. KGZ 2-1
Capadocia d. Kunakunova 61 62
Lehnert lt. Palkina 57 63 57
Lehnert/Patrimonio d. Koichumanova/Palkina 64 63

Group C:
MAS lt. OMA 1-2
Selvarajoo d. Al Balushi 61 62
Sofia lt. Al Nabhani 26 57
Noordin/Selvarajoo lt. Al Balushi/Al Nabhani 46 76(4) 57

POC d. IRI 3-0
Carruthers d. Azaddoost 61 60
Lee d. Asbaghipour 61 60
Carruthers/Tere-Apisah d. Banisaeid/Rahmani 60 60

Group D:
INA d. BRN 3-0
Sutjiadi d. Safar 60 60
Gumulya d. Redha 60 60
Nur Haliza/Rompies d. Bseisu/Redha 60 60

SRI lt. PAK 1-2
Waduge lt. Qureshi 36 36
Seneviratne d. Suhail 63 46 63
Seneviratne/Waduge lt. Qureshi/Suhail 16 46
 

·
Registered
Joined
·
76,526 Posts
Discussion Starter #6
Group A:
NZL d. LBN 3-0
Westbury d. Karaky 60 60
Lewis d. Habib 60 60
Fanning/Lewis d. Habib/Karaky 61 63

Group B:
SGP d. KGZ 2-1

Seah d. Kunakunova 62 64
Tan d. Palkina 61 63
Lim/Tan lt. Koichumanova/Palkina 16 36

Group C:
MAS d. IRI 3-0

Selvarajoo d. Banisaeid 64 60
Sofia d. Rahmani 62 61
Noordin/Sofia d. Azaddoost/Rahmani 60 60

POC d. OMA 3-0
Lee d. Al Balushi 60 60
Tere-Apisah d. Al Nabhani 76(4) 75
Carruthers/Tere-Apisah d. Al Balushi/Al Suleimani 60 61

Group D:
INA d. PAK 3-0
Sutjiadi d. Mahboob Khan 60 62
Gumulya d. Suhail 62 60
Nur Haliza/Rompies d. Qureshi/Suhail 61 60

SRI d. BRN 3-0
Jayasuriya d. Safar 60 60
Waduge d. Redha 60 60
Manamperi/Seneviratne d. Redha/Safar 60 60
 

·
Registered
Joined
·
76,526 Posts
Discussion Starter #7
The biggest question of the week is 'Will Bahrain be able to win a single game' :sobbing:

They made their debut in 2016 and only managed to win one game :hysteric: Didn't play in 2017 and now are back in 2018 as hosts. Hope the girls can win a few games at least :sobbing:

Last week in Davis Cup, Tajikistan played 6 ties and only managed to win one single game :tears:
 

·
Registered
Joined
·
25,470 Posts
The positive side is that Bahrain is able to play this year, last year they can not send a team.

 

·
Registered
Joined
·
76,526 Posts
Discussion Starter #11
Bahrain won 3 games today :cheer:

Their last tie though, they won't be able to play in the playoffs :sad:
 

·
Registered
Joined
·
76,526 Posts
Discussion Starter #14
So despite having this in the description
"The winners of each pool will play-off against one another (A1 v C1 and B1 v D1) to determine which two nations will advance to Asia/Oceania Zone Group I in 2019."

The FC website has put it as A v D and B v C :spit:

So looks like the playoffs are UZB v INA and SGP v POC.

Wow what an opportunity for Pacific Oceania!

Also looks like the promotional playoffs will be played on Saturday but the 5th-8th and 9th-12th playoffs tomorrow.
 

·
Registered
Joined
·
53,577 Posts
Uzbekistan ! :D

Now win the promotional play-off ! :armed:
 

·
Registered
Joined
·
53,577 Posts
https://www.fedcup.com/en/draws-results/group-ii/asia-oceania/2018.aspx

At the format it says:
"The winners of each pool will play-off against one another (A1 v C1 and B1 v D1) to determine which two nations will advance to Asia/Oceania Zone Group I in 2019."

A1 is Uzbekistan and C1 is Pacific Oceania !

But they show the promotional tie will be Uzbekistan vs Indonesia (D1) ??? :cuckoo:
 
1 - 20 of 21 Posts
Top