Tennis Forum banner

Status
Not open for further replies.
21 - 40 of 123 Posts

·
Moderator
Joined
·
25,274 Posts
Swiss Open

Dates : 10 May to 16 May 1982
Venue : Lugano, Switzerland
Surface : Clay
Status: Toyota Series. Category 3. $100,000
Draw=56


1st Round

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) BYE
Laura ARRAYA (PER) defeated Eva PFAFF (FRG) 75 63
Jennifer MUNDEL (RSA) defeated Isabelle VILLIGER (SUI) 26 61 63
Bonnie GADUSEK (USA) (14) defeated Anne HOBBS (GBR) 64 46 76
Helena SUKOVA (TCH) (11) defeated Susan LEO (AUS) 26 64 64
Julie HARRINGTON (USA) defeated Iris RIEDEL-KUHN (FRG) 64 57 61
Dana GILBERT (USA) defeated Marie PINTEROVA (HUN) 57 64 64
Pilar VASQUEZ (PER) BYE
Virginia RUZICI (ROU) (4) BYE
Hana STRACHONOVA (SUI) defeated Tanya HARFORD (RSA) 75 75
Duk-Hee LEE (KOR) defeated Elly VESSIES (NED) 64 62
Virginia WADE (GBR) defeated Kate LATHAM (USA) 06 75 63
Joanne RUSSELL (USA) (10) defeated Lena SANDIN (SWE) 63 61
Marcella MESKER (NED) defeated Renata TOMANOVA (GER) 60 62
Catherine TANVIER (FRA) defeated Corinne VANIER (FRA) 62 62
Sue BARKER (GBR) (6) BYE
Andrea LEAND (USA) (5) BYE
Claudia PASQUALE (SUI) defeated Susan ROLLINSON (RSA) 06 62 64
Chris O'NEIL (AUS) defeated Deborah JEVANS (GBR) 62 16 60
Patricia MEDRADO (BRA) defeated Sandy COLLINS (USA) (9) 60 63
Leigh-Anne THOMPSON (USA) defeated Anne MINTER (AUS) 62 60
Paula SMITH (USA) defeated Rosalyn FAIRBANK (RSA) 57 60 60
Andrea TEMESVARI (HUN) defeated Barbara ROSSI (ITA) 62 62
Bettina BUNGE (FRG) (3) BYE
Pam CASALE (USA) (8) BYE
Yvonne VERMAAK (RSA) defeated Penny BARG (USA) 63 75
Beverly MOULD (RSA) defeated Iva BUDAROVA (TCH) 64 16 76
Ivanna MADRUGA (ARG) (13) defeated Lea PLCHOVA (TCH) 61 64
Kathy HORVATH (USA) defeated Candy REYNOLDS (USA) 75 63
Kim SANDS (USA) defeated Stacy MARGOLIN (USA) 76 63
Petra DELHEES (SUI) defeated Karin STAMPFLI (SUI) 75 63
Sylvia HANIKA (FRG) (2) BYE

2nd Round

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) defeated Laura ARRAYA (PER) 64 62
Bonnie GADUSEK (USA) (14) defeated Jennifer MUNDEL (RSA) 64 46 63
Helena SUKOVA (TCH) (11) defeated Julie HARRINGTON (USA) 75 62
Dana GILBERT (USA) defeated Pilar VASQUEZ (PER) 36 60 76
Virginia RUZICI (ROU) (4) defeated Hana STRACHONOVA (SUI) 61 61
Duk-Hee LEE (KOR) defeated Virginia WADE (GBR) 61 76
Marcella MESKER (NED) defeated Joanne RUSSELL (USA) (10) 64 26 63
Sue BARKER (GBR) (6) defeated Catherine TANVIER (FRA) 16 64 75
Claudia PASQUALE (SUI) defeated Andrea LEAND (USA) (5) 16 60 62
Patricia MEDRADO (BRA) defeated Chris O'NEIL (AUS) 64 76
Leigh-Anne THOMPSON (USA) defeated Paula SMITH (USA) 63 64
Andrea TEMESVARI (HUN) defeated Bettina BUNGE (FRG) (3) 64 75
Yvonne VERMAAK (RSA) defeated Pam CASALE (USA) (8) 61 26 62
Ivanna MADRUGA (ARG) (13) defeated Beverly MOULD (RSA) 36 61 63
Kathy HORVATH (USA) defeated Kim SANDS (USA) 62 63
Sylvia HANIKA (FRG) (2) defeated Petra DELHEES (SUI) 63 61

3th Round

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) defeated Bonnie GADUSEK (USA) (14) 76 61
Helena SUKOVA (TCH) (11) defeated Dana GILBERT (USA) 26 61 63
Virginia RUZICI (ROU) (4) defeated Duk-Hee LEE (KOR) 62 64
Marcella MESKER (NED) defeated Sue BARKER (GBR) (6) 61 76
Patricia MEDRADO (BRA) defeated Claudia PASQUALE (SUI) 60 62
Andrea TEMESVARI (HUN) defeated Leigh-Anne THOMPSON (USA) 62 62
Yvonne VERMAAK (RSA) defeated Ivanna MADRUGA (ARG) (13) 60 64
Sylvia HANIKA (FRG) (2) defeated Kathy HORVATH (USA) 64 64

Quarterfinal

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) defeated Helena SUKOVA (TCH) (11) 64 61
Virginia RUZICI (ROU) (4) defeated Marcella MESKER (NED) 63 61
Andrea TEMESVARI (HUN) defeated Patricia MEDRADO (BRA) 46 63 60
Yvonne VERMAAK (RSA) defeated Sylvia HANIKA (FRG) (2) 64 64

Semifinal

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) defeated Virginia RUZICI (ROU) (4) 60 61
Andrea TEMESVARI (HUN) defeated Yvonne VERMAAK (RSA) 75 64

Final

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) defeated Andrea TEMESVARI (HUN) 60 63

1st Round

RUSSELL (USA) / RUZICI (ROU) (1) defeated O'NEIL (AUS) / WIKSTEDT (SWE) 75 64
EKBLOM (SWE) / SANDIN (SWE) defeated LEE (KOR) / VASQUEZ (PER) 67 61 61
NEVIASER (USA) / STEINMETZ (USA) defeated MARGOLIN (USA) / SANDS (USA) 63 62
HORVATH (USA) / VERMAAK (RSA) (7) defeated BARG (USA) / CASALE (USA) 62 63
FAIRBANK (RSA) / HARFORD (RSA) (3) defeated MEDRADO (BRA) / PEREA-ALCALA (ESP) 75 64
GREGORY (AUS) / MINTER (AUS) defeated DELHEES (SUI) / MESKER (NED) 64 64
ARRAYA (PER) / STRACHONOVA (SUI) defeated JEVANS (GBR) / VILLIGER (SUI) 62 67 75
BUNGE (FRG) / PFAFF (FRG) (6) defeated BRZAKOVA (TCH) / VANIER (FRA) 63 62
BARKER (GBR) / WADE (GBR) (5) defeated MADRUGA (ARG) / TANVIER (FRA) 75 36 63
MUNDEL (RSA) / ROLLINSON (RSA) defeated GILBERT (USA) / HARRINGTON (USA) 60 62
BUDAROVA (TCH) / SUKOVA (TCH) defeated GORDON (RSA) / MOULD (RSA) 64 26 76
REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (4) defeated LEAND (USA) / TEMESVARI (HUN) 64 60
HOBBS (GBR) / LEO (AUS) (8) defeated LATHAM (USA) / THOMPSON (USA) 61 61
NEWTON (NZL) / REMILTON (AUS) defeated HENRICKSSON (USA) / WHYTCROSS (AUS) 63 57 62
COLLINS (USA) / LEMBERG (USA) defeated PINTEROVA (HUN) / SATO (JPN) 62 64
GADUSEK (USA) / TOMANOVA (GER) defeated KING (USA) / KLOSS (RSA) (2) 76 63

2nd Round

RUSSELL (USA) / RUZICI (ROU) (1) defeated EKBLOM (SWE) / SANDIN (SWE) 64 63
HORVATH (USA) / VERMAAK (RSA) (7) defeated NEVIASER (USA) / STEINMETZ (USA) 62 63
FAIRBANK (RSA) / HARFORD (RSA) (3) defeated GREGORY (AUS) / MINTER (AUS) 61 26 62
ARRAYA (PER) / STRACHONOVA (SUI) defeated BUNGE (FRG) / PFAFF (FRG) (6) 62 06 64
MUNDEL (RSA) / ROLLINSON (RSA) defeated BARKER (GBR) / WADE (GBR) (5) 16 61 64
REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (4) defeated BUDAROVA (TCH) / SUKOVA (TCH) 64 62
NEWTON (NZL) / REMILTON (AUS) defeated HOBBS (GBR) / LEO (AUS) (8) 64 62
GADUSEK (USA) / TOMANOVA (GER) defeated COLLINS (USA) / LEMBERG (USA) 64 63

Quarterfinal

RUSSELL (USA) / RUZICI (ROU) (1) defeated HORVATH (USA) / VERMAAK (RSA) (7) 36 62 60
FAIRBANK (RSA) / HARFORD (RSA) (3) defeated ARRAYA (PER) / STRACHONOVA (SUI) 36 63 63
REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (4) defeated MUNDEL (RSA) / ROLLINSON (RSA) 61 64
GADUSEK (USA) / TOMANOVA (GER) defeated NEWTON (NZL) / REMILTON (AUS) 62 64

Semifinal

RUSSELL (USA) / RUZICI (ROU) (1) defeated FAIRBANK (RSA) / HARFORD (RSA) (3) 64 62
REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (4) defeated GADUSEK (USA) / TOMANOVA (GER) 62 57 63

Final

REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (4) defeated RUSSELL (USA) / RUZICI (ROU) (1) 62 64

******************************************
Gunze World Tennis Tournament

Dates: 10 May to 16 May 1982
Venues: Kobe and Tokyo, JAP
Surface: Indoors
Status: Exhibition
Draw=8

First Round
Tracy Austin d. Betsy Nagelson 6-2 6-0
Kathy Jordan d. Susan Mascarin 6-7 6-1 7-6

Semis
Kathy Jordan d. Andrea Jaeger 3-2 ret.

Final
Tracy Austin d. Kathy Jordan 6-3 6-1

Jaeger retires with back pains-she'll be out 3 weeks to recover.

*********************
Lee on Solent Tournament

Dates: 10 May to 15 May
Venue: Lee on Solent, UK
Surface: Clay
Status: Non-tour event

Final
Walpole d. Annabel Croft 6-7 6-3 7-5
********

South Queensland Championships

Dates: May 16
Venue: Ipswich, Australia
Status: Non-tour event

Final
Helen Davis d. K. Hillman 6-1 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,274 Posts
Discussion Starter #22 (Edited)
German Open

Dates : 17 May to 24 May 1982
Venue : LTTC "Rot-Weiss" e.V., Berlin, Germany F.R.
Surface : Clay

1st Round

Hana MANDLIKOVA (TCH) (1) BYE
Lucia ROMANOV (ROU) defeated Brenda REMILTON (AUS) 46 75 64
Yvonne VERMAAK (RSA) defeated Deborah JEVANS (GBR) 61 61
Patricia MEDRADO (BRA) defeated Sandy COLLINS (USA) (9) 62 57 62
Bonnie GADUSEK (USA) (13) defeated Kim SANDS (USA) 61 61
Anne MINTER (AUS) defeated Dana GILBERT (USA) 62 46 62
Marcella MESKER (NED) defeated Marianne VAN DER TORRE (NED) 67 63 60
Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) (8) BYE
Bettina BUNGE (FRG) (4) BYE
Iva BUDAROVA (TCH) defeated Lele FOROOD (USA) 76 61
Betty STOVE (NED) defeated Leigh-Anne THOMPSON (USA) 64 60
Kathy HORVATH (USA) (12) defeated Berit BJORK (SWE) 61 60
Laura ARRAYA (PER) defeated Trey LEWIS (USA) 61 63
Jo DURIE (GBR) defeated Barbara ROSSI (ITA) 62 63
Duk-Hee LEE (KOR) defeated Elizabeth GORDON (RSA) 63 60
Billie Jean KING (USA) (6) BYE
Kathy RINALDI (USA) (7) BYE
Marie PINTEROVA (HUN) defeated Iris RIEDEL-KUHN (FRG) 75 60
Hana STRACHONOVA (SUI) defeated Stacy MARGOLIN (USA) 63 26 61
Rosalyn FAIRBANK (RSA) (15) defeated Claudia PASQUALE (SUI) 75 64
Kim STEINMETZ (USA) defeated Sheila MCINERNEY (USA) 75 76
Beverly MOULD (RSA) defeated Pilar VASQUEZ (PER) 62 63
Nancy NEVIASER (USA) defeated Helga LUTTEN (FRG) 75 61
Mima JAUSOVEC (YUG) (3) BYE
Andrea LEAND (USA) (5) BYE
Julie HARRINGTON (USA) defeated Catarina LINDQVIST (SWE) 64 62
Eva PFAFF (FRG) defeated Petra DELHEES (SUI) 64 62
Lena SANDIN (SWE) defeated Joanne RUSSELL (USA) (10) 26 64 64
Kate LATHAM (USA) (14) defeated Elisabeth EKBLOM (SWE) 76 62
Susan ROLLINSON (RSA) defeated Katerina SKRONSKA (TCH) 26 63 61
Renata TOMANOVA (GER) defeated Lea PLCHOVA (TCH) 60 61
Sylvia HANIKA (FRG) (2) BYE

2nd Round

Hana MANDLIKOVA (TCH) (1) defeated Lucia ROMANOV (ROU) 63 62
Yvonne VERMAAK (RSA) defeated Patricia MEDRADO (BRA) 63 64
Bonnie GADUSEK (USA) (13) defeated Anne MINTER (AUS) 63 62
Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) (8) defeated Marcella MESKER (NED) 57 61 62
Bettina BUNGE (FRG) (4) defeated Iva BUDAROVA (TCH) 61 62
Kathy HORVATH (USA) (12) defeated Betty STOVE (NED) 60 62
Jo DURIE (GBR) defeated Laura ARRAYA (PER) 64 64
Duk-Hee LEE (KOR) defeated Billie Jean KING (USA) (6) 26 63 62
Kathy RINALDI (USA) (7) defeated Marie PINTEROVA (HUN) 60 60
Rosalyn FAIRBANK (RSA) (15) defeated Hana STRACHONOVA (SUI) 57 62 63
Beverly MOULD (RSA) defeated Kim STEINMETZ (USA) 76 64
Mima JAUSOVEC (YUG) (3) defeated Nancy NEVIASER (USA) 76 62
Andrea LEAND (USA) (5) defeated Julie HARRINGTON (USA) 61 75
Lena SANDIN (SWE) defeated Eva PFAFF (FRG) 64 46 61
Susan ROLLINSON (RSA) defeated Kate LATHAM (USA) (14) 63 62
Sylvia HANIKA (FRG) (2) defeated Renata TOMANOVA (GER) 62 61

3th Round

Hana MANDLIKOVA (TCH) (1) defeated Yvonne VERMAAK (RSA) 64 36 75
Bonnie GADUSEK (USA) (13) defeated Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) (8) 62 61
Bettina BUNGE (FRG) (4) defeated Kathy HORVATH (USA) (12) 76 75
Duk-Hee LEE (KOR) defeated Jo DURIE (GBR) 26 63 75
Kathy RINALDI (USA) (7) defeated Rosalyn FAIRBANK (RSA) (15) 60 64
Mima JAUSOVEC (YUG) (3) defeated Beverly MOULD (RSA) 63 62
Andrea LEAND (USA) (5) defeated Lena SANDIN (SWE) 75 61
Sylvia HANIKA (FRG) (2) defeated Susan ROLLINSON (RSA) 63 62

Quarterfinal

Bonnie GADUSEK (USA) (13) defeated Hana MANDLIKOVA (TCH) (1) 75 63
Bettina BUNGE (FRG) (4) defeated Duk-Hee LEE (KOR) 60 61
Kathy RINALDI (USA) (7) defeated Mima JAUSOVEC (YUG) (3) 46 63 75
Sylvia HANIKA (FRG) (2) defeated Andrea LEAND (USA) (5) 62 75

Semifinal

Bettina BUNGE (FRG) (4) defeated Bonnie GADUSEK (USA) (13) 76 63
Kathy RINALDI (USA) (7) defeated Sylvia HANIKA (FRG) (2) 63 75

Final

Bettina BUNGE (FRG) (4) defeated Kathy RINALDI (USA) (7) 62 62

1st Round

MEDRADO (BRA) / PEREA-ALCALA (ESP) defeated EKBLOM (SWE) / LINDQVIST (SWE) 46 61 62
GORDON (RSA) / MOULD (RSA) defeated ROMANOV (ROU) / ROMANOV (ROU) 61 76
MUNDEL (RSA) / ROLLINSON (RSA) defeated HARRINGTON (USA) / LEE (KOR) 63 62
FOROOD (USA) / RUSSELL (USA) (7) defeated LATHAM (USA) / VAN DER TORRE (NED) 62 63
KING (USA) / KLOSS (RSA) (3) defeated COLLINS (USA) / LEMBERG (USA) 64 62
DURIE (GBR) / SANDS (USA) defeated PINTEROVA (HUN) / SATO (JPN) 62 36 60
HENRICKSSON (USA) / WHYTCROSS (AUS) defeated ARRAYA (PER) / STRACHONOVA (SUI) 36 62 60
JAUSOVEC (YUG) / STOVE (NED) (6) defeated GREGORY (AUS) / MINTER (AUS) 62 75
HORVATH (USA) / MANDLIKOVA (TCH) (5) defeated JEVANS (GBR) / VILLIGER (SUI) 64 62
NEVIASER (USA) / STEINMETZ (USA) defeated MINTER (AUS) / RANDALL (AUS) 75 46 63
EBBINGHAUS (FRG) / VASQUEZ (PER) defeated BRAMBLETT (USA) / ROSSI (ITA) 60 61
BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) (4) defeated PFAFF (FRG) / TOMANOVA (GER) 62 62
REMILTON (AUS) / VERMAAK (RSA) (8) defeated DELHEES (SUI) / MESKER (NED) 61 60
GADUSEK (USA) / LEAND (USA) defeated BRZAKOVA (TCH) / SKRONSKA (TCH) 75 76
RIEDEL-KUHN (FRG) / SANDIN (SWE) defeated MARGOLIN (USA) / THOMPSON (USA) 75 60
REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (2) defeated LEWIS (USA) / MCINERNEY (USA) 75 57 63

2nd Round

GORDON (RSA) / MOULD (RSA) defeated MEDRADO (BRA) / PEREA-ALCALA (ESP) 63 76
FOROOD (USA) / RUSSELL (USA) (7) defeated MUNDEL (RSA) / ROLLINSON (RSA) Walkover
DURIE (GBR) / SANDS (USA) defeated KING (USA) / KLOSS (RSA) (3) 26 75 64
JAUSOVEC (YUG) / STOVE (NED) (6) defeated HENRICKSSON (USA) / WHYTCROSS (AUS) 67 61 62
HORVATH (USA) / MANDLIKOVA (TCH) (5) defeated NEVIASER (USA) / STEINMETZ (USA) 62 63
BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) (4) defeated EBBINGHAUS (FRG) / VASQUEZ (PER) 75 60
GADUSEK (USA) / LEAND (USA) defeated REMILTON (AUS) / VERMAAK (RSA) (8) 46 62 75
REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (2) defeated RIEDEL-KUHN (FRG) / SANDIN (SWE) 60 75

Quarterfinal

GORDON (RSA) / MOULD (RSA) defeated FOROOD (USA) / RUSSELL (USA) (7) 63 62
DURIE (GBR) / SANDS (USA) defeated JAUSOVEC (YUG) / STOVE (NED) (6) 64 75
BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) (4) defeated HORVATH (USA) / MANDLIKOVA (TCH) (5) 60 62
REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (2) defeated GADUSEK (USA) / LEAND (USA) 61 62

Semifinal

GORDON (RSA) / MOULD (RSA) defeated DURIE (GBR) / SANDS (USA) 63 62
BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) (4) defeated REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (2) 62 57 62

Final

GORDON (RSA) / MOULD (RSA) defeated BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) (4) 63 64

-----

May 17-23, Paddington, London, England (Hard)

FI: R. Lewis and Amanda Brown divided the prizes with the score at 1-0 in the former's favour
 

·
Moderator
Joined
·
25,274 Posts
Discussion Starter #23 (Edited)
French

French Open Qualifying:

Q1: Michelle Torres d Donna Rubin 6-4 6-2
Q1: Carmen Perea d Nanette Schütte 6-2 7-6
Q1: Catherine Suire d Elizabeth Ekblom 6-4 6-4
Q1: Beth Herr d Helga Lütten 6-2 6-3
Q1: Michaela Pazderova d Barbi Bramblett 1-6 6-4 6-3
Q1: Raffaela Reggi d Mimi Wikstedt 6-2 6-4
Q1: Pam Whytcross d Susan Rimes 6-1 6-0
Q1: Catarina Lindqvist d Andrea Pesak 6-4 6-3

Q1: Dana Gilbert d Natalia Piskakova 7-5 6-3
Q1: Isabelle Demengeot d Cathy Drury 6-2 6-4
Q1: Carling Bassett d Karen Gulley 6-0 7-5
Q1: Pascale Paradis d Lilana Giussani 6-3 6-3
Q1: Angela Walker d Lucy Gordon 2-6 6-1 6-3
Q1: Kate Brasher d Carina Karlsson 6-3 7-6
Q1: Cornelia Dries d Germaine Ohaco 6-4 6-4
Q1: Lea Plchova d Nathalie Fuchs 2-6 6-2 6-2

Q1: Nancy Neviaser d Maria Romanov 6-4 6-1
Q1: Irina Novakova d Patrizia Murgo 6-0 6-7 6-2
Q1: Isabelle Vernhes d F. Duxin 7-5 6-7 6-2
Q1: Sheila McInerny d Nathalie Phan Thanh 6-4 6-2
Q1: Naoko Sato d S. Mueller 6-3 3-6 7-6
Q1: Bernadette Randall d Anna Iuale 6-7 7-5 7-6
Q1: Manuela Maleeva d Patricia Hy 7-5 6-2
Q1: Jennifer Mundel d Helene Pelletier 7-6 6-2

Q1: Karin Stampfli d Brenda Remilton 6-4 1-6 6-3
Q1: Ann Gabriel d Amreeta Ahluwalia 6-1 6-2
Q1: Amanda Tobin d I. Crudo 6-4 2-6 6-0
Q1: Ann Henricksson d Linda Geeves 6-7 6-0 6-1
Q1: Elizabeth Jones d Kate Glancy 6-0 6-1
Q1: Nerida Gregory d Ellinore Lightbody 7-5 6-3
Q1: Berit Bjork d Catrin Jexell 7-5 3-6 6-2
Q1: Yvette Flu d Chris Newton 6-1 6-4

Q2: Torres d Perea 6-4 7-6
Q2: Herr d Suire 5-7 6-4 6-3
Q2: Pazderova d Reggi 6-3 6-2
Q2: Lindqvist d Whytcross 6-2 6-1
Q2: Gilbert d Demengeot 3-6 6-2 6-0
Q2: Paradis d Bassett 7-5 6-3
Q2: Brasher d Walker 6-0 6-2
Q2: Dries d Plchova 6-3 6-0

Q2: Neviaser d Novakova 6-2 7-6
Q2: Vernhes d McInerny 6-0 5-7 9-7
Q2: Randall d Sato 7-6 6-3
Q2: Maleeva d Mundel 2-6 6-4 6-2
Q2: Gabriel d Stanpfli 6-2 3-6 6-2
Q2: Henricksson d Tobin 4-6 6-2 6-3
Q2: Jones d Gregory 6-1 6-1
Q2: Flu d Bjork 6-4 7-5

Q3: Herr d Torres 6-3 6-1
Q3: Pazderova d Lindqvist 6-3 6-1
Q3: Paradis d Gilbert 6-4 4-6 9-7
Q3: Dries d Brasher 6-0 6-3
Q3: Neviaser d Vernhes 6-2 6-3
Q3: Maleeva d Randall 6-2 6-1
Q3: Gabriel d Henricksson 6-1 6-1
Q3: Jones d Flu 6-1 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
25,274 Posts
Discussion Starter #24 (Edited)
French







**********************************
Northern Tournament

Dates: 01 June to 06 June
Venue: Manchester, United Kingdom
Surface : Grass
Type: Non-tour event



Final
Anne Hobbs d. Latham 62 60

Note: msiing results before QF's except for Aussies.
***********************************


Kentish Times Championships

Dates: 01 June to to 06 June
Venue: Beckenham, UK
Surface: Grass
Type: Non tour event
Draw= At least 37 (6 rounds of play)

First Round
Amanda Tobin d. Watson 6-0 6-2
Pam Whytcross d. Einy 7-6 6-3
Gilchrist d. Lusty 4-6 6-1 6-0
Liz Sayers d. Nana Sato (Jap) 6-4 7-5
Gregory d. Geeves 6-2 6-0

Second Round
Tobin d. Brown 6-4 7-5
Gilchrist d. Marjorie Blackwood 7-6 6-3
Sayers d. Louis 6-0 6-7 6-0
Davis d. N. Gregory 7-6 6-4


Third Round
Pam Shriver d. Amanda Tobin 6-1 6-3
Mundel d. Pam Whytcross 6-1 6-0
Steinmetz d. Wendy Gilchrist 6-2 6-4
Sayers d. L. Gregory 6-1 6-2


Quarters
Pam Shriver d. Mundel 6-0 6-2
Kim Steinmetz d. Gordon 6-7 6-3 6-4
Liz Sayers d. Mould 7-6 3-6 6-4
Preyer d. Davis 6-4 3-6 6-2

Semis
Pam Shriver d. Kim Steinmetz 6-2 6-1
Liz Sayers d. Preyer 6-1 3-6 6-3


Final
Pam Shriver d. Liz Sayers 63 62

Doubles Final
Sue Barker/Pam Shriver d. Billie Jean King/Ilana Kloss 6-2 6-4


An informal poll of male pros lists Susan Mascarin, Bettina Bunge, Kathy Rinaldi, Sue Barker, Anne White, Chris Evert, Mary Lou Piatek and Trey Lewis as the ladies the men "most enjoy watching".

-----

May 31-June 5, GMC-Mobens Kitchens Tournament, Manchester, England (Grass)

SF: Anne Hobbs d. Susan Leo (Aus) 6-2 4-6 6-2
SF: Kate Latham (US) d. Stacy Margolin (US) 6-4 6-3

FI: Anne Hobbs d. Kate Latham (US) 6-2 6-0

DF: Anne Hobbs/Susan Leo (Aus) d. Christine Newton (NZ)/Brenda Remilton (Aus) 6-3 7-5

-----
 

·
Moderator
Joined
·
25,274 Posts
Discussion Starter #25 (Edited)
Week of June 7-13

Birmingham

Dates : 07 Jun to 13 Jun 1982
Venue : Edgbaston Priory Club, Birmingham, Great Britain
Surface : Grass

1st Round

Tracy AUSTIN (USA) (1) BYE
Susan RIMES (USA) defeated Kim STEINMETZ (USA) 75 16 62
Betty STOVE (NED) defeated Jenny KLITCH (USA) 46 61 61
Sabina SIMMONDS (ITA) defeated Anne MINTER (AUS) 62 75
Yvonne VERMAAK (RSA) (11) defeated Marcella MESKER (NED) 63 76
Anne HOBBS (GBR) defeated Jane PREYER (USA) 36 63 63
Annabel CROFT (GBR) defeated Laura DU PONT (USA) 63 75
Ann KIYOMURA (USA) (8) BYE
Barbara POTTER (USA) (3) BYE
Rosalyn FAIRBANK (RSA) defeated Leigh-Anne THOMPSON (USA) 64 63
Susan ROLLINSON (RSA) defeated Diane DESFOR (USA) 60 26 63
Pam TEEGUARDEN (USA) defeated Evonne CAWLEY (AUS) (14) 64 26 63
Jo DURIE (GBR) (10) defeated Kim SANDS (USA) 64 57 64
Elizabeth SAYERS (AUS) defeated Rene BLOUNT (USA) 75 67 61
Catrin JEXELL (SWE) defeated Anne WHITE (USA) 63 76
Sue BARKER (GBR) (5) BYE
Kathy JORDAN (USA) (6) BYE
Rosie CASALS (USA) defeated Deborah JEVANS (GBR) 61 61
Kate LATHAM (USA) defeated Trey LEWIS (USA) 64 36 63
Leslie ALLEN (USA) (9) defeated Tanya HARFORD (RSA) 61 76
Nancy NEVIASER (USA) defeated Sharon WALSH (USA) (13) 76 75
Marjorie BLACKWOOD (CAN) defeated Stacy MARGOLIN (USA) 57 63 62
Lele FOROOD (USA) defeated Pam WHYTCROSS (AUS) 76 64
Billie Jean KING (USA) (4) BYE
Betsy NAGELSEN (USA) (7) BYE
Marie PINTEROVA (HUN) defeated Beverly MOULD (RSA) 64 62
Jennifer MUNDEL (RSA) defeated Barbara JORDAN (USA) 64 61
Alycia MOULTON (USA) defeated Susan LEO (AUS) 64 36 63
Wendy WHITE (USA) (12) defeated Terry HOLLADAY (USA) 62 61
Barbara HALLQUIST (USA) defeated Corinne VANIER (FRA) 64 64
Nancy YEARGIN (USA) defeated Amanda TOBIN (AUS) 61 60
Sylvia HANIKA (FRG) (2) BYE

2nd Round

Tracy AUSTIN (USA) (1) defeated Susan RIMES (USA) 61 62
Betty STOVE (NED) defeated Sabina SIMMONDS (ITA) 63 61
Yvonne VERMAAK (RSA) (11) defeated Anne HOBBS (GBR) 06 63 76
Ann KIYOMURA (USA) (8) defeated Annabel CROFT (GBR) 63 36 62
Rosalyn FAIRBANK (RSA) defeated Barbara POTTER (USA) (3) 62 76
Pam TEEGUARDEN (USA) defeated Susan ROLLINSON (RSA) 46 60 64
Jo DURIE (GBR) (10) defeated Elizabeth SAYERS (AUS) 61 64
Sue BARKER (GBR) (5) defeated Catrin JEXELL (SWE) 16 62 75
Kathy JORDAN (USA) (6) defeated Rosie CASALS (USA) 62 46 76
Leslie ALLEN (USA) (9) defeated Kate LATHAM (USA) 61 60
Marjorie BLACKWOOD (CAN) defeated Nancy NEVIASER (USA) 63 57 76
Billie Jean KING (USA) (4) defeated Lele FOROOD (USA) 57 63 61
Betsy NAGELSEN (USA) (7) defeated Marie PINTEROVA (HUN) 62 75
Alycia MOULTON (USA) defeated Jennifer MUNDEL (RSA) 64 64
Barbara HALLQUIST (USA) defeated Wendy WHITE (USA) (12) 64 63
Nancy YEARGIN (USA) defeated Sylvia HANIKA (FRG) (2) 64 75

3th Round

Betty STOVE (NED) defeated Tracy AUSTIN (USA) (1) 64 10
Ann KIYOMURA (USA) (8) defeated Yvonne VERMAAK (RSA) (11) 75 63
Rosalyn FAIRBANK (RSA) defeated Pam TEEGUARDEN (USA) 26 60 61
Jo DURIE (GBR) (10) defeated Sue BARKER (GBR) (5) 75 64
Leslie ALLEN (USA) (9) defeated Kathy JORDAN (USA) (6) 64 62
Billie Jean KING (USA) (4) defeated Marjorie BLACKWOOD (CAN) 76 61
Betsy NAGELSEN (USA) (7) defeated Alycia MOULTON (USA) 63 36 76
Nancy YEARGIN (USA) defeated Barbara HALLQUIST (USA) 62 75

Quarterfinal

Ann KIYOMURA (USA) (8) defeated Betty STOVE (NED) 76 26 63
Rosalyn FAIRBANK (RSA) defeated Jo DURIE (GBR) (10) 61 63
Billie Jean KING (USA) (4) defeated Leslie ALLEN (USA) (9) 63 76
Betsy NAGELSEN (USA) (7) defeated Nancy YEARGIN (USA) 75 61

Semifinal

Rosalyn FAIRBANK (RSA) defeated Ann KIYOMURA (USA) (8) 62 63
Billie Jean KING (USA) (4) defeated Betsy NAGELSEN (USA) (7) 63 67 64

Final

Billie Jean KING (USA) (4) defeated Rosalyn FAIRBANK (RSA) 62 61

1st Round

CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (1) defeated GREGORY (AUS) / MINTER (AUS) 26 61 63
SANDS (USA) / SIMMONDS (ITA) defeated SAYERS (AUS) / TOBIN (AUS) 76 62
MCINERNEY (USA) / PREYER (USA) defeated DU PONT (USA) / JORDAN (USA) 64 16 63
FOROOD (USA) / HOLLADAY (USA) defeated MANDLIKOVA (TCH) / STOVE (NED) (8) 67 75 62
KING (USA) / KLOSS (RSA) (4) defeated JEVANS (GBR) / JONES (GBR) 61 64
AMIACH (FRA) / VANIER (FRA) defeated BLOUNT (USA) / LATHAM (USA) 61 64
ALLEN (USA) / WHITE (USA) defeated MUNDEL (RSA) / ROLLINSON (RSA) 46 60 63
KIYOMURA (USA) / WALSH (USA) (6) defeated NEWTON (NZL) / REMILTON (AUS) 63 63
GORDON (RSA) / MOULD (RSA) defeated JORDAN (USA) / WHITE (USA) (5) 76 63
NEVIASER (USA) / STEINMETZ (USA) defeated MESKER (NED) / TEEGUARDEN (USA) 36 63 64
LEWIS (USA) / MARGOLIN (USA) defeated VERMAAK (RSA) / YEARGIN (USA) 46 76 63
FAIRBANK (RSA) / HARFORD (RSA) (3) defeated KLITCH (USA) / NELSON (USA) 62 63
DURIE (GBR) / HOBBS (GBR) (7) defeated GISCAFRE (ARG) / MONTEIRO (BRA) 76 62
BLACKWOOD (CAN) / LEO (AUS) defeated HENRICKSSON (USA) / WHYTCROSS (AUS) 64 76
DESFOR (USA) / HALLQUIST (USA) defeated COLLINS (USA) / LEMBERG (USA) 36 63 75
PINTEROVA (HUN) / SATO (JPN) defeated JAEGER (USA) / NAGELSEN (USA) (2) 76 63

2nd Round

CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (1) defeated SANDS (USA) / SIMMONDS (ITA) 60 62
FOROOD (USA) / HOLLADAY (USA) defeated MCINERNEY (USA) / PREYER (USA) 67 64 64
KING (USA) / KLOSS (RSA) (4) defeated AMIACH (FRA) / VANIER (FRA) 63 36 60
KIYOMURA (USA) / WALSH (USA) (6) defeated ALLEN (USA) / WHITE (USA) 62 75
GORDON (RSA) / MOULD (RSA) defeated NEVIASER (USA) / STEINMETZ (USA) 63 64
FAIRBANK (RSA) / HARFORD (RSA) (3) defeated LEWIS (USA) / MARGOLIN (USA) 62 61
DURIE (GBR) / HOBBS (GBR) (7) defeated BLACKWOOD (CAN) / LEO (AUS) Walkover
PINTEROVA (HUN) / SATO (JPN) defeated DESFOR (USA) / HALLQUIST (USA) 62 26 63

Quarterfinal

CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (1) defeated FOROOD (USA) / HOLLADAY (USA) 60 61
KIYOMURA (USA) / WALSH (USA) (6) defeated KING (USA) / KLOSS (RSA) (4) 64 36 75
FAIRBANK (RSA) / HARFORD (RSA) (3) defeated GORDON (RSA) / MOULD (RSA) 63 46 63
DURIE (GBR) / HOBBS (GBR) (7) defeated PINTEROVA (HUN) / SATO (JPN) 67 64 62

Semifinal

CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (1) defeated KIYOMURA (USA) / WALSH (USA) (6) 64 36 62
DURIE (GBR) / HOBBS (GBR) (7) defeated FAIRBANK (RSA) / HARFORD (RSA) (3) 16 64 62

Final

DURIE (GBR) / HOBBS (GBR) (7) defeated CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (1) 63 62

-----


ends June 14, Southern Downs Championships, Warwick, Queensland, Australia

FI: E. Burke d. B. Drage 6-3 7-6
 

·
Moderator
Joined
·
25,274 Posts
Discussion Starter #26 (Edited)
Week of June 14-20

Dates : 14 Jun to 20 Jun 1982
Venue : Devonshire Park, Eastbourne, Great Britain
Surface : Grass

1st Round

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) defeated Candy REYNOLDS (USA) 61 76
Jane PREYER (USA) defeated Wendy WHITE (USA) 64 16 62
Lucia ROMANOV (ROU) defeated Virginia WADE (GBR) 26 63 62
Marie PINTEROVA (HUN) defeated Sue BARKER (GBR) (13) 26 75 63
Billie Jean KING (USA) (11) defeated Elizabeth JONES (GBR) 64 62
Rosalyn FAIRBANK (RSA) defeated Leslie ALLEN (USA) 63 36 60
Beth NORTON (USA) defeated Andrea TEMESVARI (HUN) 62 46 61
Barbara POTTER (USA) (7) defeated Susan LEO (AUS) 63 62
Anne WHITE (USA) defeated Sylvia HANIKA (FRG) (4) 64 63
Kimberly JONES (USA) defeated Kathy HORVATH (USA) 46 64 63
Betty STOVE (NED) defeated Barbara JORDAN (USA) 76 60
Anne SMITH (USA) (9) defeated Petra DELHEES (SUI) 63 64
Mary-Lou PIATEK (USA) (15) defeated Vicki NELSON (USA) 61 46 86
Yvonne VERMAAK (RSA) defeated Nancy YEARGIN (USA) 62 61
Eva PFAFF (FRG) defeated Laura DU PONT (USA) 62 61
Jo DURIE (GBR) defeated Paula SMITH (USA) 62 64
Mima JAUSOVEC (YUG) (6) defeated Glynis COLES (GBR) 76 75
Zina GARRISON (USA) defeated Annabel CROFT (GBR) 75 60
Anne HOBBS (GBR) defeated Lisa BONDER (USA) 61 46 62
Marcella MESKER (NED) defeated Pam CASALE (USA) (16) 62 64
Andrea LEAND (USA) (10) defeated Kim SANDS (USA) 64 64
Barbara HALLQUIST (USA) defeated Sandy COLLINS (USA) 64 16 75
Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) defeated Shelly WALPOLE (GBR) 61 61
Hana MANDLIKOVA (TCH) (3) defeated Ann KIYOMURA (USA) 62 26 63
Bettina BUNGE (FRG) (8) defeated Elise BURGIN (USA) 63 64
Sabina SIMMONDS (ITA) defeated Anthea STEWART (GBR) 62 76
Helena SUKOVA (TCH) defeated Mareen LOUIE (USA) 57 76 63
Kathy RINALDI (USA) (12) defeated Kate LATHAM (USA) 64 64
Kathy JORDAN (USA) (14) defeated Leigh-Anne THOMPSON (USA) 62 63
Anne MINTER (AUS) defeated Susan MASCARIN (USA) 61 61
Rosie CASALS (USA) defeated Marjorie BLACKWOOD (CAN) 62 63
Andrea JAEGER (USA) (2) defeated Betsy NAGELSEN (USA) 61 26 63

2nd Round

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) defeated Jane PREYER (USA) 75 61
Lucia ROMANOV (ROU) defeated Marie PINTEROVA (HUN) 64 63
Rosalyn FAIRBANK (RSA) defeated Billie Jean KING (USA) (11) 61 16 63
Barbara POTTER (USA) (7) defeated Beth NORTON (USA) 62 64
Anne WHITE (USA) defeated Kimberly JONES (USA) 63 06 75
Betty STOVE (NED) defeated Anne SMITH (USA) (9) 26 63 86
Yvonne VERMAAK (RSA) defeated Mary-Lou PIATEK (USA) (15) 75 75
Jo DURIE (GBR) defeated Eva PFAFF (FRG) 64 62
Zina GARRISON (USA) defeated Mima JAUSOVEC (YUG) (6) 64 57 61
Marcella MESKER (NED) defeated Anne HOBBS (GBR) 26 75 63
Andrea LEAND (USA) (10) defeated Barbara HALLQUIST (USA) 61 63
Hana MANDLIKOVA (TCH) (3) defeated Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) 61 63
Bettina BUNGE (FRG) (8) defeated Sabina SIMMONDS (ITA) 61 61
Helena SUKOVA (TCH) defeated Kathy RINALDI (USA) (12) 36 64 63
Anne MINTER (AUS) defeated Kathy JORDAN (USA) (14) 64 36 61
Andrea JAEGER (USA) (2) defeated Rosie CASALS (USA) 63 60

3th Round

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) defeated Lucia ROMANOV (ROU) 62 61
Barbara POTTER (USA) (7) defeated Rosalyn FAIRBANK (RSA) 63 76
Betty STOVE (NED) defeated Anne WHITE (USA) 63 76
Jo DURIE (GBR) defeated Yvonne VERMAAK (RSA) 36 62 62
Zina GARRISON (USA) defeated Marcella MESKER (NED) 26 76 64
Hana MANDLIKOVA (TCH) (3) defeated Andrea LEAND (USA) (10) 64 26 62
Bettina BUNGE (FRG) (8) defeated Helena SUKOVA (TCH) 64 61
Andrea JAEGER (USA) (2) defeated Anne MINTER (AUS) 75 62

Quarterfinal

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) defeated Barbara POTTER (USA) (7) 63 63
Jo DURIE (GBR) defeated Betty STOVE (NED) 06 63 60
Hana MANDLIKOVA (TCH) (3) defeated Zina GARRISON (USA) 61 63
Bettina BUNGE (FRG) (8) defeated Andrea JAEGER (USA) (2) Walkover

Semifinal

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) defeated Jo DURIE (GBR) 63 36 63
Hana MANDLIKOVA (TCH) (3) defeated Bettina BUNGE (FRG) (8) 64 26 62

Final

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) defeated Hana MANDLIKOVA (TCH) (3) 64 63

Doubles-1st Round

NAVRATILOVA (USA) / SHRIVER (USA) (1) defeated MANDLIKOVA (TCH) / STOVE (NED) 64 64
BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) defeated VERMAAK (RSA) / YEARGIN (USA) 63 64
DESFOR (USA) / HALLQUIST (USA) defeated NELSON (USA) / PINTEROVA (HUN) 61 63
KING (USA) / KLOSS (RSA) (6) defeated MEDRADO (BRA) / MONTEIRO (BRA) 63 75
BARKER (GBR) / KIYOMURA (USA) (3) defeated CASALE (USA) / THOMPSON (USA) 62 62
HORVATH (USA) / WADE (GBR) defeated LOUIE (USA) / MARGOLIN (USA) 62 63
FOROOD (USA) / VANIER (FRA) defeated BONDER (USA) / GARRISON (USA) 62 64
CASALS (USA) / POTTER (USA) (8) defeated LATHAM (USA) / ROMANOV (ROU) 60 46 63
REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (5) defeated COLLINS (USA) / LEMBERG (USA) 62 75
DU PONT (USA) / JORDAN (USA) defeated LEAND (USA) / TEMESVARI (HUN) 60 62
PFAFF (FRG) / SUKOVA (TCH) defeated COLES (GBR) / JEVANS (GBR) 63 62
DURIE (GBR) / HOBBS (GBR) defeated ALLEN (USA) / JAUSOVEC (YUG) (4) 63 61
BLACKWOOD (CAN) / LEO (AUS) defeated JAEGER (USA) / NAGELSEN (USA) (7) 76 61
MASCARIN (USA) / WHITE (USA) defeated JONES (USA) / NORTON (USA) 64 64
SANDS (USA) / SIMMONDS (ITA) defeated DELHEES (SUI) / MESKER (NED) 62 62
JORDAN (USA) / SMITH (USA) (2) defeated PIATEK (USA) / WHITE (USA) 63 46 75

2nd Round

NAVRATILOVA (USA) / SHRIVER (USA) (1) defeated BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) 62 64
KING (USA) / KLOSS (RSA) (6) defeated DESFOR (USA) / HALLQUIST (USA) 63 64
BARKER (GBR) / KIYOMURA (USA) (3) defeated HORVATH (USA) / WADE (GBR) 63 63
CASALS (USA) / POTTER (USA) (8) defeated FOROOD (USA) / VANIER (FRA) 60 75
DU PONT (USA) / JORDAN (USA) defeated REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (5) 36 61 64
DURIE (GBR) / HOBBS (GBR) defeated PFAFF (FRG) / SUKOVA (TCH) 46 61 63
BLACKWOOD (CAN) / LEO (AUS) defeated MASCARIN (USA) / WHITE (USA) 26 61 62
JORDAN (USA) / SMITH (USA) (2) defeated SANDS (USA) / SIMMONDS (ITA) 62 64

Quarterfinal

NAVRATILOVA (USA) / SHRIVER (USA) (1) defeated KING (USA) / KLOSS (RSA) (6) 61 62
BARKER (GBR) / KIYOMURA (USA) (3) defeated CASALS (USA) / POTTER (USA) (8) 63 26 61
DURIE (GBR) / HOBBS (GBR) defeated DU PONT (USA) / JORDAN (USA) 76 64
JORDAN (USA) / SMITH (USA) (2) defeated BLACKWOOD (CAN) / LEO (AUS) 75 63

Semifinal

NAVRATILOVA (USA) / SHRIVER (USA) (1) defeated BARKER (GBR) / KIYOMURA (USA) (3) 62 61
JORDAN (USA) / SMITH (USA) (2) defeated DURIE (GBR) / HOBBS (GBR) 63 76

Final

NAVRATILOVA (USA) / SHRIVER (USA) (1) defeated JORDAN (USA) / SMITH (USA) (2) 63 64

-----



June 14-20, Eastern Clay Court Championships, Mamaroneck, NY, US
Venue: Orienta Beach Club

FI: Terry Phelps vs Melissa Brown

-----

June ???? Wimbledon Qualifying, Roehampton, England (Grass)

Singles (Draw=at least 60. 3 rounds of qualies for 8 spots in the main draw)


Q1: Renee Blount d Kim Seddon 6-4 6-3
Q1: Bernadette Randall d Carol Watson 6-2 7-5
Q1: Trey Lewis d Miranda Yates 6-1 6-3
Q1: Amanda Tobin d Isabelle Villiger 4-6 6-2 6-4
Q1: Christiane Jolissaint d Nerida Gregory 6-2 6-2
Q1: Julie Salmon d Donna Rubin 6-3 6-4
Q1: Nicola Lusty d ????
Q1: Susan Rollinson d Patricia Hy 6-3 2-6 7-5

Q1: Carling Bassett d Isabelle Vernhes 6-3 6-3
Q1: Marie Booth d ????
Q1: Brenda Remilton d Pam Whytcross 5-7 6-2 9-7
Q1: Beth Herr d Nancy Harris 6-1 6-4
Q1: Elizabeth Sayers d Germaine Ohaco 6-4 6-0
Q1: Sheila McInerney d Linda Stewart 3-6 7-6 6-3
Q1: Susan Rimes d Catarina Lindqvist 6-2 7-6
Q1: Lewis d Chris Newton 6-4 6-1

Q1: Beverly Mould d Hooker 6-3 6-2
Q1: Heather Ludloff d Tina Mochizuki 6-0 6-0
Q1: Elizabeth Gordon d Sally Reeves 6-3 6-4
Q1: Catrin Jexell d Lise Gregory 6-4 6-3
Q1: Tanya Harford d Naoko Sato 6-2 6-3
Q1: Belinda Thompson d Kerryn Pratt 6-2 1-6 6-2
Q1: Nancy Neviaser d ????
Q1: Linda Cassell d Linda Geeves 6-4 6-1

Q1: Sara Gomer d Cathy Farrell 6-2 6-4
Q1: Cathy Drury d Rina Einy 7-6 6-3
Q1: Joni van Ryck de Groot d ????
Q1: Manuela Maleeva d Kathrin Keil 6-2 4-6 6-0
Q1: Kim Steinmetz d Masako Yanagi 6-3 6-4
Q1: Elizabeth Minter d Joy Tacon 6-3 7-5
Q1: Karin Stampfli d ????
Q1: Jennifer Mundel d Badenhorst 1-6 6-3 6-2

Q2: Blount d Randall 6-2 6-3
Q2: Tobin d Lewis 7-6 6-4
Q2: Jolissaint d Salmon 6-0 6-2
Q2: Rollinson d Lusty 6-2 6-0
Q2: Bassett d Booth 6-4 6-2
Q2: Remilton d Herr 6-4 6-4
Q2: Sayers d McInerney 6-7 6-0 6-1
Q2: Rimes d Lewis 6-2 4-6 9-7

Q2: Mould d Ludloff 7-6 6-4
Q2: Gordon d Jexell 6-2 6-2
Q2: Harford d Thompson 6-4 6-2
Q2: Neviaser d Cassell ????
Q2: Gomer d Drury 5-7 6-3 6-2
Q2: Maleeva d van Ryck de Groot 4-6 6-0 6-3
Q2: Steinmetz d Minter 6-2 3-6 6-2
Q2: Mundel d Stampli 7-5 3-6 6-3

Q3: Blount d Tobin 7-6 6-3
Q3: Rollinson d Jolissaint 6-1 6-4
Q3: Remilton d Bassett 6-1 2-6 7-5
Q3: Sayers d Rimes 4-6 6-1 6-2
Q3: Gordon d Mould 7-6 3-6 9-7
Q3: Harford d Neviaser 6-4 6-3
Q3: Maleeva d Gomer 2-6 7-6 6-4
Q3: Steinmetz d Mundel 7-5 6-0

Note: Have no first and 2nd round result for Nevasier. As Casell won her first round she is the only possible opponent left, so I put her as the second round opponent of Neviaser.
 

·
Moderator
Joined
·
25,274 Posts
Discussion Starter #28 (Edited)
Wimbledon









Wimbledon Plate (Draw=21)

1R: Lisa Bonder [1] - bye
1R: Diane Desfor d Amanda Tobin 6-4 2-0 retired
1R: Renee Blount d Debbie Jevans 7-6 6-4
1R: Annabel Croft - bye
1R: Elise Burgin [4] - bye
1R: Naoko Sato - bye
1R: Heather Ludloff - bye
1R: Pam Whytcross d Brenda Remilton 6-2 6-3

1R: Jane Preyer [5] -bye
1R: Ann Henricksson -bye
1R: Claudia Monteiro d Elizabeth Sayers 6-1 7-5
1R: Beth Norton [3] -bye
1R: Elinore Lightbody -bye
1R: Nerida Gregory d Chris Newton 6-2 6-3
1R: Chris O'Neil -bye
1R: Lea Antonopolis [2] -bye

2R: Desfor d Bonder [1] default
2R: Blount d Croft 6-0 6-4
2R: Sato d Burgin [4] default
2R: Ludloff d Whytcross 6-4 6-2

2R: Henricksson d Preyer [5] default
2R: Monteiro d Norton [3] default
2R: Gregory d Lightbody 7-5 3-6 6-3
2R: O'Neil d Antonopolis [2] score???

QF: Blount d Desfor 6-2 6-0
QF: Ludloff d Sato 6-4 6-4
QF: Monteiro d Henricksson 6-1 7-5
QF: O'Neil d Gregory score???

SF: Blount d Ludloff 1-6 6-4 6-4
SF: Monteiro d O'Neil 6-4 6-2

FI: Claudia Monteiro (Brz) d Renee Blount (US) 6-3 2-6 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
25,274 Posts
Discussion Starter #29 (Edited)
Week of July 5-11

July 5-11 Hittfield International, Hittfield, Germany (Clay)

Prize Money= $50,000 US
Status: Part of the Toyota Series

Singles (Draw=32)

1R: Lena Sandin (Swe) d. Duk-Hee Lee (Kor) [1] 7-5 6-3
1R: Manuela Maleeva (Bul) d. Helga Lutten 6-1 6-1
1R: Kathrin Keil (US) d. Katerina Skronska (Cz) 3-6 6-3 7-6
1R: Beth Norton (US) [6] d. Yvona Brzakova (Cz) 6-2 7-6
1R: Lisa Bonder (US) [4] d. Rene Blount (US) 6-3 6-1
1R: Cornelia Dries d. Iris Riedel 4-6 7-6 7-6
1R: Catarina Lindqvist (Swe) d. Pam Whytcross (Aus) 6-1 6-2
1R: Lea Plchova (Cz) d. Christiane Jolissaint (Swt) 6-2 6-3

1R: Claudia Monteiro (Brz) d. Petra Delhees (Swt) [5] 6-2 6-7 6-2
1R: Barbara Jordan (US) d. Liliana Giussiani (Arg) 6-4 6-0
1R: Lilian Drescher (Swt) d.Glaucia Langela (Brz) 6-3 7-5
1R: Pat Medrado (Brz) (3) d. Marianne Van Der Torre(Neth) 6-2 6-3
1R: Renata Tomanova [7] d. Dana Gilbert(US) 7-5 6-4
1R: Myriam Schropp d.Elisabeth Ekblom (Swe) 6-3 7-6
1R: Marcela Skuherska (Cz) d. Kimberly Jones (US) 7-6 6-1
1R: Lucia Romanov (Rom) (2) d. Sheila McInerney (US) 6-4 7-5

2R: Maleeva d. Sandin 6-4 7-5
2R: Keil d. Norton [6] 6-4 4-6 6-4
2R: Bonder [4] d. Dries 6-1 7-5
2R: Plchova d. Lindqvist 6-2 6-0

2R: Monteiro d. Jordan 7-6 6-2
2R: Drescher d. Medrado [3] 3-6 6-2 6-3
2R: Tomanova [7] d. Schropp 6-4 6-1
2R: Skuherska d. Romanov [2] 4-6 6-3 7-5

QF: Maleeva d. Keil 6-3 3-6 6-4
QF: Bonder [4] d. Plchova 6-4 6-7 6-2
QF: Monteiro d. Drescher 6-1 6-1
QF: Tomanova [7] d. Skuherska 6-3 6-0

SF: Bonder [4] d. Maleeva 6-2 6-1
SF: Tomanova [7] d. Monteiro 6-0 6-4

FI: Lisa Bonder (US) [4] d. Renata Tomanova [7] 6-3 6-2

Doubles (Draw=16)

1R: Pat Medrado (Brz)/Claudia Montiero (Brz) [1] d/ McKinney (US)/Whytcross (Aus) 6-3 7-6
1R: Brzakova (Cz)/Skronska (Cz) d. Drescher (Swt)/Maleeva (Bul) 6-3 6-3
1R: Jones (US)/Norton (US) [4] d. Giussani (Arg)/Perea-Alcala (Sp) 5-7 7-6 6-2
1R: Bonder (US)/Lee (Kor) d. Romanov (Rom)/Romanov (Rom) 6-1 6-1

1R: Blount (US)/Gilbert (US) d. Plchova (Cz)/Skuherska (Cz) 5-7 6-3 6-2
1R: Ekblom (Swe)/Sandin (Swe) d. Delhees (Swt)/Jolissaint (Swt) [3] 6-3 retired
1R: Ludloff (US)/Keil (US) d. Lindqvist (Swe)/Riedel (Ger) 6-3 6-2
1R: Barbara Jordan (US)/Tomanova [2] d. Dries/Lutten 6-0 6-0

QF: Medrado/Monteiro [1] d. Brzakova/Skronska 6-2 7-6
QF: Bonder/Lee d. Jones/Norton [4] 6-4 6-2
QF: Ekblom/Sandin d. Blount/Gilbert 6-4 6-4
QF: Jordan/Tomanova [2] d. Ludloff/Keil 7-6 6-3

SF: Medrado/Monteiro [1] d. Bonder/Lee 6-3 6-3
SF: Ekblom/Sandin d. Jordan/Tomanova [2] 6-2 6-2

FI: Elizabeth Ekblom (Swe)/Lena Sandin (Swe) d. Pat Medrado (Bra)/Claudia Monteiro (Bra) [1] 7-6 6-3

http://www.itftennis.com/procircuit/tournaments/women%27s-tournament/info.aspx?tournamentid=1020000593

-----

July 5-11 Gstaad, Switzerland

SF: Claudia Kohde (Ger) d. Catherine Tanvier (Fra) 6-3 6-2

FI: Claudia Kohde(Ger) d. Virginia Ruzici (Rom) ????

DF: Virginia Ruzici (Rom)/Catherine Tanvier (Fra) d. ??

-----

July 9-12 Seiko Australian Women's Indoor, Sydney, Australia (Indoors)

Status: Exhibition with prize money of $175,000. Winner $40,000, Ru $25,000

Singles (Draw=8)

1R: Pam Shriver d. Betty Stove 6-2 6-1
1R: Zina Garrison d. Mima Jausovec 6-3 5-7 6-1
1R: Kathy Rinaldi d Barbara Potter 5-3 retired
1R: Hana Mandlikova d. Joanne Russell 6-0 6-3

SF: Shriver d. Garrison 6-1 6-1
SF: Mandlikova d.Rinaldi 6-3 6-3

FI: Hana Mandlikova d. Pam Shriver 7-5 6-3


Doubles (Draw=4)

1R: Garrison/Rinaldi d. Potter/Shriver default

FI: Zina Garrison/Kathy Rinaldi d. Hana Mandlikova/Betty Stove 6-4 6-2

[From AP wire reports, courtesy of HanaFan]

Kathy Rinaldi had only 24 minutes to show the crowd her talent before her opponent, Barbara Potter, defaulted with an ankle injury in the $175,000 Seiko women's indoor tennis tournament tonight.

The 15-year-old Miss Rinaldi was leading, 5-3, in the match between Americans when Miss Potter told the umpire that she could not continue.

Hana Mandlikova, plagued by a back problem since her 1981 Wimbledon final loss to Chris Evert Lloyd, has given the first real indication that she can reestablish herself as a force on the tour. The 20-year-old from Czechoslovakia scored a 7-5, 6-3 victory Sunday over Pam Shriver in the Seiko Ladies Indoor Tennis Classic.

''She's a mystery to me,'' Miss Shriver, of Lutherville, Md., said about Miss Mandlikova. ''She seems to hold back her shots until I have committed myself.''

Miss Mandlikova shrugged off discussion of the injury and said she had been confident of beating Miss Shriver. ''I always feel very comfortable playing against her because she is basically a serve-and-volley player,'' Miss Mandlikova said. Miss Mandlikova, a former Australian Open champion, picked up $40,000 for her victory. Miss Shriver got $25,000.

-----

July 5-10, East of England Championships, Felixstowe, Suffolk, England (Grass)

FI: Joy Tacon d. Belinda Cordwell (NZ) 4-6 6-3 6-2

DF: Jayne Plackett/Joy Tacon d. N. Briggs/S. Keach 6-3 6-0

-----

July 5-10, Scottish Championships, Edinburgh, Scotland

FI: Cathy Drury d. Denise Parnell 6-2 6-2

DF: Cathy Drury/Denise Parnell d. Judy Erskine/Sheila Moodie 6-4 6-2

MX: Suzanne Mair/Donald Watt d. Judy Erskine/Ken Revie 6-2 4-6 6-3

-----

July ???? Irish Open, Dublin, Ireland (Clay or Hard)
Venue: Fitzwilliam Club

FI: Diane Desfor (US) d. Lea Antonoplis (US) 6-1 3-6 6-2

DF: Elise Baddenhorst (Namibia)/Liz Gordon (SA) d. Diane Desfor (US)/Lea Antonoplis (US) ????
 

·
Moderator
Joined
·
25,274 Posts
Discussion Starter #30 (Edited)
Kim Cup

Dates : 12 Jul to 18 Jul 1982
Venue : Monte Carlo C.C., Monte Carlo, Monaco
Surface : Clay
Status: Toyota Series, Category 3, $100,000
Draw=32

1st Round

Sylvia HANIKA (FRG) (1) defeated Lea PLCHOVA (TCH) 61 46 63
Kathrin KEIL (USA) defeated Marie PINTEROVA (HUN) 63 61
Sheila MCINERNEY (USA) defeated Corinne VANIER (FRA) 75 63
Catherine TANVIER (FRA) (6) defeated Beth NORTON (USA) 62 26 63
Bonnie GADUSEK (USA) (4) defeated Pam WHYTCROSS (AUS) 61 60
Claudia MONTEIRO (BRA) defeated Lele FOROOD (USA) 76 63
Lisa BONDER (USA) defeated Eva PFAFF (FRG) 62 63
Sabina SIMMONDS (ITA) (8) defeated Barbara JORDAN (USA) 61 60
Deborah JEVANS (GBR) defeated Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) (5) 63 64
Patricia MEDRADO (BRA) defeated Fiorella DUXIN (FRA) 64 62
Katerina SKRONSKA (TCH) defeated Yvona BRZAKOVA (TCH) 61 62
Sue BARKER (GBR) (3) defeated Chris O'NEIL (AUS) 36 63 64
Andrea TEMESVARI (HUN) defeated Dianne FROMHOLTZ (AUS) (7) 61 62
Liliana GIUSSANI (ARG) defeated Dana GILBERT (USA) 63 61
Claudia PASQUALE (SUI) defeated Sherry HULL (MON) 62 62
Virginia RUZICI (ROU) (2) defeated Renata TOMANOVA (GER) 63 64

2nd Round

Sylvia HANIKA (FRG) (1) defeated Kathrin KEIL (USA) 61 75
Catherine TANVIER (FRA) (6) defeated Sheila MCINERNEY (USA) 61 62
Bonnie GADUSEK (USA) (4) defeated Claudia MONTEIRO (BRA) 60 10
Lisa BONDER (USA) defeated Sabina SIMMONDS (ITA) (8) 62 61
Patricia MEDRADO (BRA) defeated Deborah JEVANS (GBR) 62 60
Sue BARKER (GBR) (3) defeated Katerina SKRONSKA (TCH) 62 63
Andrea TEMESVARI (HUN) defeated Liliana GIUSSANI (ARG) 61 61
Virginia RUZICI (ROU) (2) defeated Claudia PASQUALE (SUI) 64 63

Quarterfinal

Sylvia HANIKA (FRG) (1) defeated Catherine TANVIER (FRA) (6) 75 60
Bonnie GADUSEK (USA) (4) defeated Lisa BONDER (USA) 63 21
Patricia MEDRADO (BRA) defeated Sue BARKER (GBR) (3) 75 62
Virginia RUZICI (ROU) (2) defeated Andrea TEMESVARI (HUN) 26 76 76

Semifinal

Bonnie GADUSEK (USA) (4) defeated Sylvia HANIKA (FRG) (1) 46 63 64
Virginia RUZICI (ROU) (2) defeated Patricia MEDRADO (BRA) 64 76

Final
Virginia RUZICI (ROU) (2) defeated Bonnie GADUSEK (USA) (4) 62 76

1st Round
RUZICI (ROU) / TANVIER (FRA) (1) BYE
JEVANS (GBR) / PINTEROVA (HUN) defeated GADUSEK (USA) / NORTON (USA) 16 63 63
FROMHOLTZ (AUS) / TOMANOVA (GER) (3) defeated KEIL (USA) / LUDLOFF (USA) 36 76 63
JORDAN (USA) / MCINERNEY (USA) defeated HULL (MON) / ROTHSCHILD (USA) 61 62

GIUSSANI (ARG) / PEREA-ALCALA (ESP) defeated GREGORY (AUS) / PLCHOVA (TCH) 62 26 76
MEDRADO (BRA) / MONTEIRO (BRA) (4) defeated BALDOVINOS-CIBEIRA (ESP) / BONDER (USA) 61 63
O'NEIL (AUS) / WHYTCROSS (AUS) defeated DRESCHER (SUI) / GILBERT (USA) 62 62
BARKER (GBR) / TEMESVARI (HUN) (2) defeated BRZAKOVA (TCH) / SKRONSKA (TCH) 75 63

Quarterfinal

RUZICI (ROU) / TANVIER (FRA) (1) defeated JEVANS (GBR) / PINTEROVA (HUN) 61 61
JORDAN (USA) / MCINERNEY (USA) defeated FROMHOLTZ (AUS) / TOMANOVA (GER) (3) 57 76 76
MEDRADO (BRA) / MONTEIRO (BRA) (4) defeated GIUSSANI (ARG) / PEREA-ALCALA (ESP) 63 64
O'NEIL (AUS) / WHYTCROSS (AUS) defeated BARKER (GBR) / TEMESVARI (HUN) (2) 64 62

Semifinal
RUZICI (ROU) / TANVIER (FRA) (1) defeated JORDAN (USA) / MCINERNEY (USA) 62 64
MEDRADO (BRA) / MONTEIRO (BRA) (4) defeated O'NEIL (AUS) / WHYTCROSS (AUS) 63 63

Final
RUZICI (ROU) / TANVIER (FRA) (1) defeated MEDRADO (BRA) / MONTEIRO (BRA) (4) 76 62


Gadusek downs top seed Hanika in a grueling 2 hr 14 minute match-Sylvia's 10 double faults are a major factor in her downfall. Ruzici-Medrado took 2 hrs 15 minutes, a walk in the park for Virginia after a marathon 3 and a half hour quarterfinal win over topspinning Andrea Temesvari. Temps on court were 90 degrees.
*****************
Swedish Open

Dates: ??? July
Venue: Bastad, Sweden
Surface: Clay
Status: Non-tour event

Lean Sandin won the event.
 

·
Moderator
Joined
·
25,274 Posts
Discussion Starter #31 (Edited)
July 19-25, Federation Cup, Santa Clara, California, US (Hard/Cement)
Venue: Decathalon Club

Draw=32 teams

First Round

United States [1] d. Indonesia 3-0

Chris Evert Lloyd d. Utamiingsih 6-2 6-1
Martina Navratilova d. Susana Anggakusuma 6-0 6-0
Chris Evert Lloyd/Martina Navratilova d. Susana Anggakusuma/Utamiingsih 6-0 6-0

Second Round

United States [1] d. Mexico 3-0

Chris Evert Lloyd d. Claudia Hernandez 6-2 6-2
Martina Navratilova d. Heliane Steden 7-5 6-0
Andrea Leand/Martina Navratilova d. Claudia Hernandez/Heliane Steden 6-2 6-0

Brazil d. Hong Kong 3-0

Claudia Monteiro d. Nancy Spelman 6-1 6-1
Pat Medrado d. Patricia Hy 6-3 6-2
Vera Cleto Giugni/Pat Medrado d. Yuen-Yuen Ling/Nancy Spelman 6-0 6-3

Quarterfinals

United States [1] d. Brazil 3-0

Chris Evert –Lloyd d. Claudia Monteiro 6-3 6-1
Martina Navratilova d. Pat Medrado 6-0 6-3
Lloyd/Navratilova d. Medrado/Monteiro 6-2 6-1

Czechoslovakia [3]d. Great Britian [5] 2-1

Helena Sukova d. Jo Durie 6-3 6-2
Hana Mandlikova d. Sue Barker 6-7 7-6 6-3
Duirie/Anne Hobbs (GB) d. Iva Budarova/Sukova 6-2 4-6 6-3

West Germany [4] d. Switzerland [7] 3-0

Claudia Kohde d. Christiane Jolissaint 6-3 6-0
Bettina Bunge d. Petra Delhees 6-1 6-1
Bunge/Eva Pfaff d. Delhees/Jolissaint 6-4 6-2

Australia [2] d. USSR [6] 3-0

Dianne Fromholtz d. Salnikova 6-4 6-2
Wendy Turnbull d. Makarova 6-2 6-2
Cawley/Leo d. Cherneva/Elisianko 7-5 6-4

Semifinals

United States [1] d. Czechoslovakia[3] 3-0

Chris Evert –Lloyd d. Helena Sukova 6-1 6-2
Martina Navratilova d. Hana Mandlikova 6-4 6-4
Lloyd/Navratilova d. Mandlikova/Sukova 6-36-2

West Germany [4] d. Australia [2] 3-0

Claudia Kohde d. Dianne Fromholtz 6-4 0-6 6-1
Bettina Bunge d. Evonne Goolagong Cawley 6-3 7-6
Bunge/Eva Pfaff d. Susan Leo/Wendy Turnbull 6-4 0-6 6-4

FinalUnited States [1] d. West Germany 3-0

Chris Evert –Lloyd d. Claudia Kohde 2-6 6-1 6-3
Martina Navratilova d. Bettinga Bunge 6-4 6-4
Lloyd/Navratilova d. Bunge/Kohde 3-6 6-1 6-2

The United States wins the Fed Cup for the seventh consecutive year. The presence of both Navratilova and Evert brings out the crowds.

The big off court news of the week was the disappearance of China's Hu Na. It soon became apparent that she had defected to the US.

-----

July 19-25 Austrian Open, Kitzbuhel, Austria (Clay)
Surface : Clay
Status: Non-tour event

Singles (Draw=20)---odd draw with byes in first two rounds for seeds.

1R: Sylvia Hanika (Ger)-bye
1R: Bye
1R: Eva Krapl (Sui) d. Maria Romanov (Rom) 6-2 6-0
1R: Petra Huber d. Liliana Giussani (Arg) 6-1 6-1
1R: bye
1R: Michaela Pazderova (Cz)-bye
1R: Glaucia Langela (Bra) d. Darlene Williamson (Aus) 6-1 6-2
1R: Lea Plchova (Cz) d. Natasha Piskakova (Cz) 6-0 6-2

1R: Katerina Skronska (Cz) d. Barbara Pollet 6-1 6-2
1R: Helga Lutten (Ger) d. Janthe Cunningham 3-6 6-1 6-1
1R: Marie Pinterova (Hun)-bye
1R: Bye
1R: Angeliki Kanellopoulou (Gre) d. Yvona Brzakova (Cz) 7-6 0-6 7-6
1R: Irma Novakova-Spurny (Ger) d. Nerida Gregory (Aus) 6-4 7-6
1R: Virginia Ruzici (Rom) [2]-bye

2R: Hanika [2]-bye
2R: Huber d. Krapl 6-3 6-3
2R: Pazderova-bye
2R: Plchova d. Langela 6-4 6-2

2R: Skronska d. Lutten 3-6 6-3 6-3
2R: Pinterova-bye
2R: Kanellopoulou d. Novakova-Spurny 6-2 7-6
2R: Ruzici [2]-bye

QF: Huber d. Hanika [1] 6-3 retired
QF: Plchova d. Pazderova 6-0 7-6
QF: Skronska d. Pinterova 6-3 6-3
QF: Ruzici [2] d. Kanellopoulou 6-1 3-6 6-2

SF: Plchova d. Huber 6-4 6-4
SF: Ruzici [2] d. Skronska 6-0 6-2

FI: Virginia Ruzici (Rom) d. Lea Plchova (Cz) 6-2 6-2

Doubles (Draw=10)


1R: Gregory (Aus)/Pinterova (Hun) [1]-bye
1R: Hinterwirth (Aus)/Kanellopoulou (Gre)-bye
1R: Brzakova (Cz)/Skronska (Cz) -bye
1R: Colville (US)/Masur (Aus) d. Novakova-Spurny (Ger)/Piskakova (Cz) 6-3 7-6

1R: Lord (US)/Patterson (US) d. Lutten (Ger)/Romanov (Rom) 6-3 6-4
1R: Giussani (Arg)/Langela (Bra)-bye
1R: Pazderova (Cz)/Plchova (Cz)-bye
1R: Cunningham/Huber [2]-bye

QF: Gregory/Pinterova d. Hinterwirth/Kanellopoulou 6-3 7-6
QF: Brzakova/Skronska d. Colville/Masur 6-1 6-2
QF: Lord/Patterson d. Giussani/Langela default
QF: Pazderova/Plchova d. Cunningham/Huber [2] 7-6 6-1

SF: Brzakova/Skronska d. Gregory/Pinterova [1] 6-3 7-6
SF: Lord/Patterson d. Pazderova/Plchova 6-3 6-3

FI: Yvona Brzakova (Cz)/Katerina Skronska (Cz) d. Lord (US)/Patterson (US) 6-1 7-5

-----

Danish Outdoor Championships
Date: Unknown

Final
Tine Scheuer-Larsen d. ??

Doubles Final
Tine Scheuer-Larsen/Anne-Mette Sørensen d. ??

Mixed Doubles Final
Anne-Mette Sørensen/Steen Dannisgård d. ??

-----

Circa mid-July? Soviet Championships, ????, USSR

FI: Lyudmila Makarova d. N. Avdeeva 7-5 6-3

DF: Svetlana Cherneva/Yulia Kasheverova d. Olga Avdeeva/Elena Eliseenko 6-2 6-2

MX: Natalia Chymreva/Sergei Leonyuk d. Yulia Salnikova/Aleksandr Bogomolov 4-6 6-0 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
25,274 Posts
Discussion Starter #32 (Edited)
Week of July 26-August 1

July 26-August 1 Wells Fargo Open, San Diego, California, US (Hard/Cement)
Venue: Rancho Bernando Inn

Prize Money= $125,000
Status: Toyota Series, Category 4.

Singles (Draw=56)

1R: Tracy Austin [1]-bye
1R: Barbara Rossi (Ita) d. Glynis Coles (GB) 6-1 2-6 6-4
1R: Beth Herr d. Lisa Doherty 6-3 6-1
1R: Lea Antonoplis [14] d. Heather Ludloff 6-4 5-7 6-4
1R: Jill Davis d. Susan Mascarin [11] 7-6 (7-1) 6-4
1R: Dana Gilbert d. Kim Jones 6-2 6-3
1R: Petra Delhees (Sui) d. Marcie Louie 6-2 6-2
1R: Kate Latham [8]-bye

1R: Kathy Jordan [3]-bye
1R: Anne Hobbs (GB) d. Kate Gompert [Q] 4-6 6-4 7-5
1R: Claudia Monteiro (Bra) d. Jean Hepner [LL] 6-0 6-4
1R: Marcella Mesker (Neth) [9] d. Elise Burgin 7-5 6-1
1R: Anna-Maria Fernandez d Iva Budarova (Cz) 7-6 4-6 7-6
1R: Diane Desfor d. Catrin Jexell (Swe) [Q] 6-3 6-0
1R: Louise Allen d. Suan Leo (Aus) 6-3 6-2
1R: Helena Sukova (Cz) [5]-bye

1R: Sabina Simmonds (Ita) [6]-bye
1R: Renee Blount d. Christiane Jolissaint (Sui) [Q] 7-5 6-3
1R: Vicki Nelson d. Sheila McInerney 6-1 6-2
1R: Corinne Vanier (Fra) d. Caterina Lindqvist (Swe) 4-6 6-4 6-3
1R: Peanut Louie [12] d. Jennifer Goodling 6-0 2-6 7-5
1R: Shelly Solomon [Q] d. Laura Arraya (Per) 0-6 6-2 6-4
1R: Kelly Henry d. Pilar Vasquez (Per) 6-2 6-2
1R: Bonnie Gadusek [4]-bye

1R: Dianne Fromholtz (Aus) [7]-bye
1R: Barbi Bramblett d. Marsha Bladel [Q] 6-1 7-5
1R: Alycia Moulton d. Trey Lewis 6-2 6-3
1R: Barbara Hallquist [13] d Paula Smith 6-4 6-3
1R: Camille Benjamin [Q] d Pat Medrado (Bra) [10] 5-7 7-6 7-5
1R: Tina Mochizuki d. Jane Preyer 6-2 2-6 7-5
1R: Julie Harrington d. Kathleen Cummings 6-2 2-6 6-1
1R: Kathy Rinaldi [2]-bye

2R: Austin [1] d. Rossi 6-1 6-1
2R: Herr d. Antonoplis [14] 6-0 6-2
2R: Davis d. Gilbert 6-2 7-6 (7-0)
2R: Latham [8] d. Delhees 6-2 6-3
2R: Jordan [3] d. Hobbs 6-3 6-4
2R: Monteiro d. Mesker [9] 1-6 7-6 (10-8) 6-2
2R: Fernandez d. Desfor 6-4 7-5
2R: Allen d Sukova [5] 7-5 7-6 (7-5)

2R: Blount d. Simmonds [6] 3-6 6-3 6-1
2R: Vanier d. Nelson 6-7(4-7) 7-6 (7-5) 6-2
2R: Solomon [Q] d. Louie [12] 6-4 6-1
2R: Gadusek [4] d. Henry 6-0 7-5
2R: Bramblett d. Fromholtz [7] 6-0 6-4
2R: Moulton d. Hallquist [13] 6-0 6-3
2R: Benjamin [Q] d. Mochizuki 7-5 6-4
2R: Rinaldi [2] d. Harrington 6-3 7-6 (7-2)

3R: Austin [1] d. Herr 6-0 6-0
3R: Latham [8] d. Davis 7-5 1-6 6-3
3R: Jordan [3] d. Monteiro 6-1 5-7 6-3
3R: Allen d. Fernandez 6-1 6-4

3R: Vanier d. Blount 6-3 7-5
3R: Gadusek d. Solomon [Q] 6-2 6-3
3R: Moulton d. Bramblett 6-3 6-0
3R: Rinaldi [2] d. Benjamin [Q] 6-3 6-1

QF: Austin [1] d. Latham [8] 6-0 6-0
QF: Jordan [3] d. Allen 6-2 3-6 6-4
QF: Vanier d. Gadusek [4] 6-4 6-2
QF: Rinaldi [2] d. Moulton 0-6 7-6 (7-1) 6-3

SF: Austin [1] d. Jordan [3] 6-1 6-2
SF: Rinaldi [2] d. Vanier 6-1 6-4

FI: Tracy Austin [1] d. Kathy Rinaldi [2] 7-6 (7-5) 6-3

Doubles (Draw=32)

1R: Kathy Jordan/Paula Smith [1] d. Barbi Bramblet/Kate Gompert default
1R: Jennifer Goodling/Vicki Nelson d. Kelly Henry/Shelly Solomon 6-2 6-4
1R: Lea Antonoplis/Anna-Maria Fernandez d. Louise Allen/Kathleen Cummings 6-4 6-3
1R: Marcie Harper/Beth Herr d. Terry Holladay/Kim Jones [8] 6-4 6-3
1R: Maureen Louie/Marita Redondo d. Marcella Mesker (Neth)/Corinne Vanier (Fra) 6-3 1-6 6-3
1R: Elise Burgin/Alycia Moulton d. Petra Delhees (Sui)/Christiane Jolissaint (Sui) 6-2 7-6
1R: Laura Arraya (Per)/Pilar Vasquez (Per) d. Sheila McInerney/Jane Preyer 1-6 7-5 6-1
1R: Iva Budarova (Cz)/Helena Sukova (Cz) d. Bunny Bruning/Barbara Jordan 6-4 6-3

1R: Diane Desfor/Barbara Hallquist d. Vicky Baldovinos (Sp)/Carmen Perea (Sp) 6-0 6-4
1R: Brigitte Simon-Glinel (Fra)/Frederique Thibault (Fra) d. Joni Van Ryck Degroot (Jam)/Adriana Villagran (Arg) 6-2 6-4
1R: Jill Davis/Heather Ludloff d. Glynis Coles (GB)/Remilton (Aus) 6-7 6-0 6-1
1R: Pat Medrado (Bra)/Claudia Monteiro (Brz) d. Patrizia Murgo (Ita)/Sabina Simmonds (Ita) 2-6 6-4 6-3
1R: Dianne Fromholtz (Aus)/Bonnie Gadusek d. Camille Benjamin/Tina Mochizuki 6-1 6-2
1R: Renee Blount/Kate Latham d. Dana Gilbert/Germaine Ohaco (Chile) 6-4 4-6 6-4
1R: Johnson/Lemberg d. Karen Stampfli (Sui)/Isabelle Villiger (Sui) 6-1 6-4
1R: Lucy Gordon/Jukie Harrington d. Anne Hobbs (GB)/Susan Leo (Aus) [2] default

2R: Jordan/Smith [1] d. Goodling/Nelson 6-0 6-4
2R: Antonoplis/Fernandez d. Harper/Herr 4-6 7-6 6-0
2R: Burgin/Moulton d. Louie/Redondo [3] 6-4 6-3
2R: Budarova/Sukova [6] d. Arraya/Vasquez 6-4 6-1

2R: Desfor/Hallquist [7] d. Simon/Thibault 6-2 6-1
2R: Medrado/Monteiro [4] d. Davis/Ludloff 7-6 6-2
2R: Fromholtz/Gadusek [5] d. Blount/Latham 6-4 6-2
2R: Gordon/Harrington d. Johnson/Lemberg 7-5 6-2

QF: Jordan/Smith [1] d. Antonoplis/Fernandez 6-4 4-6 6-4
QF: Burgin/Moulton d. Budarova/Sukova [6] 6-3 6-3
QF: Medrado/Monteiro [4] d. Desfor/Hallquist [7] 7-6 6-4
QF: Fromholtz/Gadusek [5] d. Gordon/Harrington 6-3 6-2

SF: Jordan/Smith [1] d. Burgin/Moulton 7-6 (8-6) 6-1
SF: Medrado/Monteiro [4] d. Fromholtz/Gadusek [5] 6-3 6-2

FI: Kathy Jordan (US)/Paula Smith (US) [1] d. Pat Medrado (Bra)/Claudia Monteiro (Bra) [4] 6-3 5-6 7-6 (7-3)

Austin has never lost in San Diego-this is her 4th straight title. The olny difference from the past is this is Tracy's only win in 1982. Austin's test comes only in the final when she meets Kathy Rinaldi. The first set alone lasted 1 hour 45 minutes, with Austin saving 3 set points at 5-6 0-40. The last set point featured a rally well beyond 100 shots. Some counts put the rally at 129 strokes. "Only Austin would dare to end such a baseline duel with a deftly placed drop shot." After the first set the result was more or less a foregone conclusion.

Austin on the shot: "Don't ask why I hit it. It was a risky, risky shot, and if I had missed it I would have killed myself!

Rinaldi hit more winners-but made 67 errors to 48 to Austin.

Kathy had a tough quarterfinal vs Alicia Moulton, a college champ from Stanford who recently turned pro. Moulton won the first 9 games before Rinaldi turned the tide.

Draw notes: Shelly (and not Shelley) Solomon per 06 August issue of Inside Women's Tennis.

-----

July 29-August 1 MacDonald's Women's Australian Indoors, Sydney, Australia (Indoors)

Status:Exhibition-non tour status.

Singles (Draw=8)

(Group One)

Chris Evert-Lloyd d. Andrea Leand 6-1 6-1
Evonne Goolagong Cawley d. Sylvia Hanika 6-4 6-3
Chris Evert Lloyd d. Evonne Goolagong Cawley 6-3 6-1
Sylvia Hanika d. Andrea Leand 6-2 6-4
Evonne Goolagong Cawley d. Andrea Leand 6-3 6-4
Chris Evert Lloyd d. Sylvia Hanika 2-6 6-3 6-3

At 3-0 Evert advances to the final.

(Group Two)

Martina Navratilova d. Sue Barker 6-3 6-3
Bettina Bunge d. Andrea Jaeger 6-3 6-1
Andrea Jaeger d. Sue Barker 6-0 6-0
Martina Navratilova d. Bettina Bunge 6-4 3-6 6-3
Andrea Jaeger d. Martina Navratilova 1-6 6-3 6-2
Bettina Bunge d. Sue Barker 4-6 6-3 6-3

At 2-1 Bunge advances to final, having lost fewer games than Jaeger or Navratilova.

FI: Chris Evert-Lloyd (US) d. Bettina Bunge (Ger) 6-3 6-0

3rd place: Andrea Jaeger d. Evonne Goolagong Cawley 6-1 6-3

Navratilova, Andrea Leand, Jaeger, Evert, Goolagong, Hanika, Barker,and Bunge in 8 woman draw. Martina injures her hip in win over Bunge and withdraws from the 3rd place match. Bunge plays the final sick, having stayed up late the night before beating Barker in a long match to qualify for the final.

-----

August 2-3 Gold Swan Classic, Perth, Australia

Status: Non-tour Exhibition

Singles (Draw=4)

1R: Andrea Jaeger d. Evonne Goolagong Cawley 6-1 6-3
1R: Chris Evert Lloyd d. Sue Barker 6-0 6-4

FI:Chris Evert-Lloyd d. Andrea Jaeger 6-1 3-6 6-0

Martina Navratilova withdrew from this event.

3 weeks of Aussie exhibitions worth US $700,000 tempt the top women away from the tour sponsored events. The US Clay Courts is particularly sensitive as the women's final is on TV. CBS reacts by threatening to pull the plug on televised the clay court final.

-----

July 26-August 1 Mutual Benefit Life Open, Orange, New Jersey, US (Clay)

Status: Non-Tour Event

Singles (Draw=16)


QF: Pam Casale d. Eileen Tell 6-2 6-4
QF: Virginia Ruzci (Rom) d. Grace Kim 6-2 6-1
QF: Ivanna Madruga-Osses (Arg) d. Joanne Russell 6-1 6-3
QF: Leigh Ann Thompson d. ????

SF:
SF:

FI: Virginia Ruzici (Rom) d. Leigh Ann Thompson 5-7 6-2 6-2

-----

Circa late July, American Tennis Association Championships, San Diego, California, US

FI: Won by Lucy Bacerra

DF: Won by Joan Jackson/Renée Ralph

MX: Won by Katherine Willete/Angel Lopez

Was this event even open to pros?

-----

July 26-31, ESAB Tournament, Newcastle, Northumberland, England

FI: Rina Einy (SA) d. Jayne Plackett 6-2 6-2

DF: Cathy Drury/Jayne Plackett d. Rina Einy (SA)/S. McCulloch 6-1 6-4

-----

July 26-31, Winchester, Hampshire, England

FI: Siobhan Nicholson (Ire) d. Belinda Borneo (Aus) 4-6 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
25,274 Posts
Discussion Starter #33 (Edited)
U.S. Clay Courts

Dates : 02 Aug to 08 Aug 1982
Venue : Indianapolis, IN, USA
Surface : Clay
Status: Toyota Series, Category 5, Prize money of $150,000
Draw=56


1st Round

Virginia RUZICI (ROU) (1) BYE
Susan ROLLINSON (RSA) defeated Felicia RASCHIATORE (USA) 61 61
Jennifer MUNDEL (RSA) defeated Anna-Maria FERNANDEZ (USA) 63 63
Ivanna MADRUGA (ARG) (10) defeated Lisa DOHERTY (USA) 62 64
Marsha BLADEL (USA) defeated Sherry ACKER (USA) 36 62 64
Michelle TORRES (USA) defeated Adriana VILLAGRAN (ARG) 63 61
Pilar VASQUEZ (PER) defeated Lele FOROOD (USA) 64 62
Pam CASALE (USA) (5) BYE
Bonnie GADUSEK (USA) (4) BYE
Kelly HENRY (USA) defeated Liliana GIUSSANI (ARG) 63 16 64
Vicki NELSON (USA) defeated Germaine OHACO (CHI) 63 61
Leigh-Anne THOMPSON (USA) (14) defeated Marie PINTEROVA (HUN) 60 16 61
Lisa BONDER (USA) (12) defeated Paula SMITH (USA) 76 62
Ann HENRICKSSON (USA) defeated Iva BUDAROVA (TCH) 63 64
Patrizia MURGO (ITA) defeated Catarina LINDQVIST (SWE) 36 63 61
Duk-Hee LEE (KOR) (8) BYE
Helena SUKOVA (TCH) (7) BYE
Kathleen CUMMINGS (USA) defeated Barbara ROSSI (ITA) 63 61
Jenny KLITCH (USA) defeated Shelby TORRANCE (USA) 62 62
Heather CROWE (USA) defeated Frederique THIBAULT (FRA) 61 26 62
Dianne FROMHOLTZ (AUS) (11) defeated Michaela PAZDEROVA (TCH) 36 61 60
Renata TOMANOVA (GER) defeated Beth HERR (USA) 36 64 63
Dana GILBERT (USA) defeated Kim STEINMETZ (USA) 62 62
Zina GARRISON (USA) (3) BYE
Joanne RUSSELL (USA) (6) BYE
Corinne VANIER (FRA) defeated Nancy NEVIASER (USA) 63 46 64
Barbi BRAMBLETT (USA) defeated Louise ALLEN (USA) 63 63
Susan MASCARIN (USA) (15) defeated Beth NORTON (USA) 61 36 63
Catherine TANVIER (FRA) (9) defeated Marcela SKUHERSKA (TCH) 60 57 61
Laura ARRAYA (PER) defeated Laura DU PONT (USA) 62 46 61
Elise BURGIN (USA) defeated Hana STRACHONOVA (SUI) 60 30
Kathy RINALDI (USA) (2) BYE

2nd Round

Virginia RUZICI (ROU) (1) defeated Susan ROLLINSON (RSA) 36 64 61
Ivanna MADRUGA (ARG) (10) defeated Jennifer MUNDEL (RSA) 61 60
Michelle TORRES (USA) defeated Marsha BLADEL (USA) 61 62
Pilar VASQUEZ (PER) defeated Pam CASALE (USA) (5) 06 61 60
Bonnie GADUSEK (USA) (4) defeated Kelly HENRY (USA) 61 62
Vicki NELSON (USA) defeated Leigh-Anne THOMPSON (USA) (14) 62 16 64
Lisa BONDER (USA) (12) defeated Ann HENRICKSSON (USA) 62 62
Duk-Hee LEE (KOR) (8) defeated Patrizia MURGO (ITA) 60 60
Helena SUKOVA (TCH) (7) defeated Kathleen CUMMINGS (USA) 63 61
Jenny KLITCH (USA) defeated Heather CROWE (USA) 63 63
Dianne FROMHOLTZ (AUS) (11) defeated Renata TOMANOVA (GER) 75 41
Dana GILBERT (USA) defeated Zina GARRISON (USA) (3) 46 76 61
Corinne VANIER (FRA) defeated Joanne RUSSELL (USA) (6) 62 26 62
Susan MASCARIN (USA) (15) defeated Barbi BRAMBLETT (USA) 64 64
Catherine TANVIER (FRA) (9) defeated Laura ARRAYA (PER) 61 61
Kathy RINALDI (USA) (2) defeated Elise BURGIN (USA) 61 64

3th Round

Virginia RUZICI (ROU) (1) defeated Ivanna MADRUGA (ARG) (10) 64 62
Michelle TORRES (USA) defeated Pilar VASQUEZ (PER) 62 63
Bonnie GADUSEK (USA) (4) defeated Vicki NELSON (USA) 64 62
Duk-Hee LEE (KOR) (8) defeated Lisa BONDER (USA) (12) 64 61
Helena SUKOVA (TCH) (7) defeated Jenny KLITCH (USA) 61 63
Dianne FROMHOLTZ (AUS) (11) defeated Dana GILBERT (USA) 16 63 64
Susan MASCARIN (USA) (15) defeated Corinne VANIER (FRA) 60 76
Kathy RINALDI (USA) (2) defeated Catherine TANVIER (FRA) (9) 64 60

Quarterfinal

Virginia RUZICI (ROU) (1) defeated Michelle TORRES (USA) 75 62
Bonnie GADUSEK (USA) (4) defeated Duk-Hee LEE (KOR) (8) 62 60
Helena SUKOVA (TCH) (7) defeated Dianne FROMHOLTZ (AUS) (11) 61 63
Kathy RINALDI (USA) (2) defeated Susan MASCARIN (USA) (15) 64 16 64

Semifinal

Virginia RUZICI (ROU) (1) defeated Bonnie GADUSEK (USA) (4) 62 60
Helena SUKOVA (TCH) (7) defeated Kathy RINALDI (USA) (2) 75 46 64

Final

Virginia RUZICI (ROU) (1) defeated Helena SUKOVA (TCH) (7) 62 60

Doubles-1st Round

RUSSELL (USA) / RUZICI (ROU) (1) defeated ALLEN (USA) / RASCHIATORE (USA) 64 62
BRUNING (USA) / LUDLOFF (USA) defeated MUNDEL (RSA) / ROLLINSON (RSA) 64 63
NORTON (USA) / SAYERS (AUS) defeated BRAMBLETT (USA) / ROSSI (ITA) 64 64
AMIACH (FRA) / VANIER (FRA) defeated NEVIASER (USA) / STEINMETZ (USA) (8) 63 62
SUKOVA (TCH) / TOMANOVA (GER) (3) defeated PINTEROVA (HUN) / SATO (JPN) 61 62
FERNANDEZ (USA) / FERNANDEZ (USA) defeated GORDON (USA) / VASQUEZ (PER) 62 62
ARRAYA (PER) / STRACHONOVA (SUI) defeated HARRIS (AUS) / MCDANIEL (USA) 63 63
CASALE (USA) / GARRISON (USA) (6) defeated ACKER (USA) / FOROOD (USA) 64 46 61
MADRUGA (ARG) / TANVIER (FRA) (5) defeated GILBERT (USA) / OHACO (CHI) 46 76 60
BONDER (USA) / LEE (KOR) defeated GORDON (USA) / HEPNER (USA) 63 76
HERR (USA) / KLITCH (USA) defeated GOODLING (USA) / NELSON (USA) 64 61
FROMHOLTZ (AUS) / GADUSEK (USA) (4) defeated CUMMINGS (USA) / DU PONT (USA) 63 63
BUDAROVA (TCH) / SKUHERSKA (TCH) (7) defeated LORD (USA) / PATTERSON (USA) 61 76
CROWE (USA) / SASSANO (USA) defeated VAN RYCK DE GROOT (JAM) / VILLAGRAN (ARG) 61 64
NEWTON (NZL) / WHYTCROSS (AUS) defeated GREGORY (AUS) / HENRICKSSON (USA) 64 64
REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (2) defeated BALDOVINOS-CIBEIRA (ESP) / GIUSSANI (ARG) 63 62

2nd Round

RUSSELL (USA) / RUZICI (ROU) (1) defeated BRUNING (USA) / LUDLOFF (USA) 36 76 75
NORTON (USA) / SAYERS (AUS) defeated AMIACH (FRA) / VANIER (FRA) 62 61
SUKOVA (TCH) / TOMANOVA (GER) (3) defeated FERNANDEZ (USA) / FERNANDEZ (USA) 75 62
CASALE (USA) / GARRISON (USA) (6) defeated ARRAYA (PER) / STRACHONOVA (SUI) 64 63
MADRUGA (ARG) / TANVIER (FRA) (5) defeated BONDER (USA) / LEE (KOR) 67 63 64
FROMHOLTZ (AUS) / GADUSEK (USA) (4) defeated HERR (USA) / KLITCH (USA) 75 63
BUDAROVA (TCH) / SKUHERSKA (TCH) (7) defeated CROWE (USA) / SASSANO (USA) 64 62
REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (2) defeated NEWTON (NZL) / WHYTCROSS (AUS) 61 60

Quarterfinal

RUSSELL (USA) / RUZICI (ROU) (1) defeated NORTON (USA) / SAYERS (AUS) 76 63
SUKOVA (TCH) / TOMANOVA (GER) (3) defeated CASALE (USA) / GARRISON (USA) (6) 62 75
MADRUGA (ARG) / TANVIER (FRA) (5) defeated FROMHOLTZ (AUS) / GADUSEK (USA) (4) 61 46 64
BUDAROVA (TCH) / SKUHERSKA (TCH) (7) defeated REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (2) 61 36 1210

Semifinal

RUSSELL (USA) / RUZICI (ROU) (1) defeated SUKOVA (TCH) / TOMANOVA (GER) (3) 36 64 64
MADRUGA (ARG) / TANVIER (FRA) (5) defeated BUDAROVA (TCH) / SKUHERSKA (TCH) (7) 26 63 62

Final

MADRUGA (ARG) / TANVIER (FRA) (5) defeated RUSSELL (USA) / RUZICI (ROU) (1) 75 76


Ruzici racks up her 4th straight title, a personal best, folowing titles at Monte Carlo, Kitzbuehel, and Orange. Humiliated just a year ago in what she called "the most unattractive match I've ever played", she turns the tables and crushes Helena Sukova in a mere 65 minutes. Sukova had little gas left in her tank after outlasting Kathy Rinaldi in a match that ran close to 3 hours.

The WTA drew a lot of fire for all the top women being absent to play a non-sanctioned exhibition in Australia on the one week during the summer when a final was broadcast on US televison.

For the first time ever at the US clay there wasn't an American woman in the final.

-----

August 2-8, German Closed Championships, Braunschweig (Clay)

FI: Claudia Kohde-Kilsch d. Eva Pfaff 6-3 6-1

DF: Claudia Kohde-Kilsch/Eva Pfaff d. ????

MX: Claudia Kohde-Kilsch/Jurgen Fassbender d. ????


-----

August 2-7, Carmarthenshire Championships, Llanelly, Carmarthenshire, Wales (Grass)

FI: R. Griffiths d. L. Penry 6-1 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,274 Posts
Discussion Starter #34 (Edited)
Atlanta

Dates : 09 Aug to 15 Aug 1982
Venue : Atlanta, GA, USA
Surface : Hard



1st Round

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) defeated Kimberly JONES (USA) 61 60
Mareen LOUIE (USA) defeated Paula SMITH (USA) 57 61 62
Laura ARRAYA (PER) defeated Kate GOMPERT (USA) 26 62 76
Yvonne VERMAAK (RSA) (6) defeated Duk-Hee LEE (KOR) 64 16 62
Mary-Lou PIATEK (USA) (4) defeated Marjorie BLACKWOOD (CAN) 60 60
Betsy NAGELSEN (USA) defeated Anne WHITE (USA) 63 64
Wendy WHITE (USA) defeated Marie PINTEROVA (HUN) 64 62
Helena SUKOVA (CZE) (7) defeated Alycia MOULTON (USA) 62 64
Candy REYNOLDS (USA) (8) defeated Sabina SIMMONDS (ITA) 76 61
Dianne FROMHOLTZ (AUS) defeated Vicki NELSON (USA) 64 64
Susan MASCARIN (USA) defeated Jenny KLITCH (USA) 61 62
Michelle TORRES (USA) defeated Kathy JORDAN (USA) (3) 06 60 63
Ann KIYOMURA (USA) (5) defeated Elise BURGIN (USA) 63 62
Jane PREYER (USA) defeated Stacy MARGOLIN (USA) 62 63
Dana GILBERT (USA) defeated Nancy YEARGIN (USA) 62 64
Iva BUDAROVA (TCH) defeated Kate LATHAM (USA) 64 61

2nd Round

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) defeated Mareen LOUIE (USA) 60 61
Yvonne VERMAAK (RSA) (6) defeated Laura ARRAYA (PER) 63 62
Mary-Lou PIATEK (USA) (4) defeated Betsy NAGELSEN (USA) 75 62
Wendy WHITE (USA) defeated Helena SUKOVA (CZE) (7) 36 62 64
Dianne FROMHOLTZ (AUS) defeated Candy REYNOLDS (USA) (8) 63 26 63
Susan MASCARIN (USA) defeated Michelle TORRES (USA) 75 60
Ann KIYOMURA (USA) (5) defeated Jane PREYER (USA) 64 63
Dana GILBERT (USA) defeated Iva BUDAROVA (TCH) 76 62

Quarterfinal

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) defeated Yvonne VERMAAK (RSA) (6) 63 61
Mary-Lou PIATEK (USA) (4) defeated Wendy WHITE (USA) 62 64
Susan MASCARIN (USA) defeated Dianne FROMHOLTZ (AUS) 63 46 62
Dana GILBERT (USA) defeated Ann KIYOMURA (USA) (5) 61 64

Semifinal

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) defeated Mary-Lou PIATEK (USA) (4) 62 62
Susan MASCARIN (USA) defeated Dana GILBERT (USA) 36 64 64

Final

Chris EVERT-LLOYD (USA) (1) defeated Susan MASCARIN (USA) 63 61

Doubles-1st Round

JORDAN (USA) / NAGELSEN (USA) (1) defeated BLOUNT (USA) / SANDS (USA) 63 61
JONES (USA) / SIMMONDS (ITA) defeated SUKOVA (CZE) / TOMANOVA (GER) 64 36 61
KIYOMURA (USA) / SMITH (USA) (3) defeated BLACKWOOD (CAN) / LEO (AUS) 75 64
BRUNING (USA) / REYNOLDS (USA) defeated COLES (GBR) / SATO (JPN) 63 36 63
ACKER (USA) / FOROOD (USA) defeated MASCARIN (USA) / WHITE (USA) 60 57 62
EVERT-LLOYD (USA) / KING (USA) (4) defeated BUDAROVA (TCH) / SKUHERSKA (TCH) 63 63
VERMAAK (RSA) / YEARGIN (USA) defeated LATHAM (USA) / SAYERS (AUS) 63 64
PIATEK (USA) / WHITE (USA) (2) defeated BURGIN (USA) / MOULTON (USA) 16 61 75

Quarterfinal

JORDAN (USA) / NAGELSEN (USA) (1) defeated JONES (USA) / SIMMONDS (ITA) 75 64
KIYOMURA (USA) / SMITH (USA) (3) defeated BRUNING (USA) / REYNOLDS (USA) 64 46 63
EVERT-LLOYD (USA) / KING (USA) (4) defeated ACKER (USA) / FOROOD (USA) 61 63
VERMAAK (RSA) / YEARGIN (USA) defeated PIATEK (USA) / WHITE (USA) (2) 61 64

Semifinal

JORDAN (USA) / NAGELSEN (USA) (1) defeated KIYOMURA (USA) / SMITH (USA) (3) 63 64
EVERT-LLOYD (USA) / KING (USA) (4) defeated VERMAAK (RSA) / YEARGIN (USA) 62 64

Final

JORDAN (USA) / NAGELSEN (USA) (1) defeated EVERT-LLOYD (USA) / KING (USA) (4) 46 76 76



August 7-18, Central American and Caribbean Games, La Habana, Cuba

FI: Claudia Hernandez (MEX) d. Beatriz Fernandez (MEX) ??

DF: Beatriz Fernandez/Marilda Julia d. Nuria Alasia (VEN)/Claudia Bergiani ??

MX: Nuria Alasia/Inaki Calvo (VEN) d. Valeria Garip/Rafael Moreno (?) ??

Does Beatriz Fernandez=Gigi Fernandez?
 

·
Moderator
Joined
·
25,274 Posts
Discussion Starter #35 (Edited)
Canadian Open (John Player's Candian Championship, Player's Challenge)

Dates : 15 Aug to 22 Aug 1982
Venue : Montreal, Quebec, Canada
Surface : Hard
Status: Toyota Series Event, Category 7. Prize money of $200,000
Draw=56

1st Round

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) BYE
Dianne FROMHOLTZ (AUS) defeated Alycia MOULTON (USA) 36 64 62
Kate LATHAM (USA) defeated Catarina LINDQVIST (SWE) 64 36 61
Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) defeated Zina GARRISON (USA) (11) 63 36 62
Ivanna MADRUGA (ARG) defeated Yvonne VERMAAK (RSA) (13) 75 36 62
Barbara HALLQUIST (USA) defeated Patricia MEDRADO (BRA) 64 57 76
Iva BUDAROVA (TCH) defeated Mareen LOUIE (USA) 75 63
Billie Jean KING (USA) (8) BYE
Hana MANDLIKOVA (TCH) (4) BYE
Susan MASCARIN (USA) defeated Lea ANTONOPLIS (USA) 57 64 60
Sandy COLLINS (USA) defeated Barbara GERKEN (USA) 61 36 62
Betsy NAGELSEN (USA) defeated Betty STOVE (NED) 62 06 63
Virginia RUZICI (ROU) (9) defeated Sharon WALSH (USA) 63 76
Jill DAVIS (USA) defeated Michaela PAZDEROVA (TCH) 62 62
Catherine TANVIER (FRA) defeated Beth NORTON (USA) 63 63
Sylvia HANIKA (FRG) (5) BYE
Barbara POTTER (USA) (6) BYE
Helena SUKOVA (TCH) defeated Rosie CASALS (USA) 46 63 61
Corinne VANIER (FRA) defeated Lisa BONDER (USA) 63 62
Rosalyn FAIRBANK (RSA) (14) defeated Julie HARRINGTON (USA) 63 26 64
Bonnie GADUSEK (USA) (10) defeated Angela WALKER (CAN) 61 63
Jo DURIE (GBR) defeated Candy REYNOLDS (USA) 64 62
Elise BURGIN (USA) defeated Kimberly JONES (USA) 46 62 61
Andrea JAEGER (USA) (3) BYE
Mima JAUSOVEC (YUG) (7) BYE
Marcela SKUHERSKA (TCH) defeated Marie PINTEROVA (HUN) 63 64
Carling BASSETT (CAN) defeated Sylvie TETREAULT (CAN) 61 61
Eva PFAFF (FRG) defeated Duk-Hee LEE (KOR) 76 63
Ann KIYOMURA (USA) (12) defeated Andrea TEMESVARI (HUN) 64 16 75
Sabina SIMMONDS (ITA) defeated Jennifer MUNDEL (RSA) 63 61
Lena SANDIN (SWE) defeated Marjorie BLACKWOOD (CAN) 62 64
Anne MINTER (AUS) BYE

2nd Round

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) defeated Dianne FROMHOLTZ (AUS) 62 62
Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) defeated Kate LATHAM (USA) 63 63
Barbara HALLQUIST (USA) defeated Ivanna MADRUGA (ARG) 61 36 62
Iva BUDAROVA (TCH) defeated Billie Jean KING (USA) (8) 46 63 31
Hana MANDLIKOVA (TCH) (4) defeated Susan MASCARIN (USA) 64 60
Sandy COLLINS (USA) defeated Betsy NAGELSEN (USA) 67 75 60
Virginia RUZICI (ROU) (9) defeated Jill DAVIS (USA) 63 62
Catherine TANVIER (FRA) defeated Sylvia HANIKA (FRG) (5) 64 76
Helena SUKOVA (TCH) defeated Barbara POTTER (USA) (6) 63 64
Rosalyn FAIRBANK (RSA) (14) defeated Corinne VANIER (FRA) 60 60
Bonnie GADUSEK (USA) (10) defeated Jo DURIE (GBR) 60 63
Andrea JAEGER (USA) (3) defeated Elise BURGIN (USA) 61 61
Mima JAUSOVEC (YUG) (7) defeated Marcela SKUHERSKA (TCH) 63 75
Eva PFAFF (FRG) defeated Carling BASSETT (CAN) 36 62 63
Sabina SIMMONDS (ITA) defeated Ann KIYOMURA (USA) (12) 63 60
Anne MINTER (AUS) defeated Lena SANDIN (SWE) 61 75

3th Round

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) defeated Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) 61 63
Iva BUDAROVA (TCH) defeated Barbara HALLQUIST (USA) 75 75
Hana MANDLIKOVA (TCH) (4) defeated Sandy COLLINS (USA) 61 76
Virginia RUZICI (ROU) (9) defeated Catherine TANVIER (FRA) 61 61
Helena SUKOVA (TCH) defeated Rosalyn FAIRBANK (RSA) (14) 16 61 75
Andrea JAEGER (USA) (3) defeated Bonnie GADUSEK (USA) (10) 62 61
Eva PFAFF (FRG) defeated Mima JAUSOVEC (YUG) (7) 64 62
Sabina SIMMONDS (ITA) defeated Anne MINTER (AUS) 62 62

Quarterfinal

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) defeated Iva BUDAROVA (TCH) 62 62
Hana MANDLIKOVA (TCH) (4) defeated Virginia RUZICI (ROU) (9) 62 64
Andrea JAEGER (USA) (3) defeated Helena SUKOVA (TCH) 62 63
Sabina SIMMONDS (ITA) defeated Eva PFAFF (FRG) 75 62

Semifinal

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) defeated Hana MANDLIKOVA (TCH) (4) 62 75
Andrea JAEGER (USA) (3) defeated Sabina SIMMONDS (ITA) 62 16 61

Final

Martina NAVRATILOVA (USA) (1) defeated Andrea JAEGER (USA) (3) 63 75


Doubles-1st Round

NAVRATILOVA (USA) / REYNOLDS (USA) (1) defeated FROMHOLTZ (AUS) / GADUSEK (USA) 60 61
ANTONOPLIS (USA) / JONES (USA) defeated HALLQUIST (USA) / TOMANOVA (GER) 16 63 62
MOULTON (USA) / NAGELSEN (USA) defeated HENRICKSSON (USA) / PINTEROVA (HUN) 63 61
BRUNING (USA) / VERMAAK (RSA) defeated BLACKWOOD (CAN) / LEO (AUS) (7) 61 67 64
KIYOMURA (USA) / RUZICI (ROU) (4) defeated DAVIS (USA) / LATHAM (USA) 61 76
BASSETT (CAN) / WALKER (CAN) defeated GORDON (USA) / HARRINGTON (USA) 63 62
BUDAROVA (TCH) / SKUHERSKA (TCH) defeated COLES (GBR) / SATO (JPN) 63 63
MANDLIKOVA (TCH) / SUKOVA (TCH) (5) defeated COLLINS (USA) / TOBIN (AUS) 36 61 76
FAIRBANK (RSA) / KLOSS (RSA) (6) defeated BONDER (USA) / LEE (KOR) 62 63
MADRUGA (ARG) / TANVIER (FRA) defeated AMIACH (FRA) / VANIER (FRA) 62 63
GARRISON (USA) / STOVE (NED) defeated BURGIN (USA) / NORTON (USA) 61 62
CASALS (USA) / JAUSOVEC (YUG) (3) defeated GORDON (RSA) / MOULD (RSA) 62 64
MEDRADO (BRA) / MONTEIRO (BRA) defeated KOHDE-KILSCH (FRG) / PFAFF (FRG) (8) 61 64
NEWTON (NZL) / WHYTCROSS (AUS) defeated LOUIE (USA) / MARGOLIN (USA) 64 76
ARRAYA (PER) / SIMMONDS (ITA) defeated MINTER (AUS) / STEINMETZ (USA) 75 61
POTTER (USA) / WALSH (USA) (2) defeated DURIE (GBR) / TEMESVARI (HUN) 64 63

2nd Round

NAVRATILOVA (USA) / REYNOLDS (USA) (1) defeated ANTONOPLIS (USA) / JONES (USA) 75 60
MOULTON (USA) / NAGELSEN (USA) defeated BRUNING (USA) / VERMAAK (RSA) 67 64 62
KIYOMURA (USA) / RUZICI (ROU) (4) defeated BASSETT (CAN) / WALKER (CAN) 61 62
MANDLIKOVA (TCH) / SUKOVA (TCH) (5) defeated BUDAROVA (TCH) / SKUHERSKA (TCH) 61 64
MADRUGA (ARG) / TANVIER (FRA) defeated FAIRBANK (RSA) / KLOSS (RSA) (6) 63 26 61
GARRISON (USA) / STOVE (NED) defeated CASALS (USA) / JAUSOVEC (YUG) (3) 26 63 62
MEDRADO (BRA) / MONTEIRO (BRA) defeated NEWTON (NZL) / WHYTCROSS (AUS) 62 76
POTTER (USA) / WALSH (USA) (2) defeated ARRAYA (PER) / SIMMONDS (ITA) 76 63

Quarterfinal

NAVRATILOVA (USA) / REYNOLDS (USA) (1) defeated MOULTON (USA) / NAGELSEN (USA) 46 61 63
KIYOMURA (USA) / RUZICI (ROU) (4) defeated MANDLIKOVA (TCH) / SUKOVA (TCH) (5) 76 26 64
MADRUGA (ARG) / TANVIER (FRA) defeated GARRISON (USA) / STOVE (NED) 62 75
POTTER (USA) / WALSH (USA) (2) defeated MEDRADO (BRA) / MONTEIRO (BRA) 63 62

Semifinal

NAVRATILOVA (USA) / REYNOLDS (USA) (1) defeated KIYOMURA (USA) / RUZICI (ROU) (4) 61 46 61
POTTER (USA) / WALSH (USA) (2) defeated MADRUGA (ARG) / TANVIER (FRA) 64 62

Final

NAVRATILOVA (USA) / REYNOLDS (USA) (1) defeated POTTER (USA) / WALSH (USA) (2) 64 64

Draw note: #2 seed Tracy Austin (stomach) withdraws.

Martina continues to amaze-her win streak since losing to Hanika in New York is up to 37 straight matches. Wind and unusually cold weather for August fail to deter the serve and volley lefty. Martina on the final" "I didn't play well except on the big points. But I won, and that's all that matters." The wind negated Andrea's favorite tactic-the moonball. Jaeger did have a set point at 5-3, but it ended with a typical Navratilova volley winner.

Injuries were a big theme this week. Austin withdrew before play began, and seeds Jausovec (gall bladder) and King (knee) were early upset victims.

-----

August 15-22, Amateur Championships of Europe, Nyiregyhaza, Hungary (Clay)

FI: Natalia Borodina (USSR) d. Yulia Salnikova (USSR) 6-2 6-2

DF: Lucia Romanov (Rom)/Maria Romanov (Rom) d. Katerina Skronska (Cz)/Ivona Brzakova (Cz) 6-4 4-6 6-2

MX: Elena Eliseenko (USSR)/Vadim Borisov (USSR) d. Natalia Bordina (USSR)/Alexander Zverev (USSR) 6-1 5-7 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
25,274 Posts
Discussion Starter #36 (Edited)
Mahwah

Dates : 23 Aug to 29 Aug 1982
Venue : Mahwah, NJ, USA
Surface : Hard



1st Round

Andrea JAEGER (USA) (1) BYE
Leigh-Anne THOMPSON (USA) defeated Catarina LINDQVIST (SWE) 62 60
Sabina SIMMONDS (ITA) defeated Anne WHITE (USA) 62 64
Rosalyn FAIRBANK (RSA) (13) defeated Lea ANTONOPLIS (USA) 76 62
Iva BUDAROVA (TCH) defeated Mary-Lou PIATEK (USA) (11) 63 61
Barbara GERKEN (USA) defeated Marcela SKUHERSKA (TCH) 62 75
Andrea TEMESVARI (HUN) defeated Anna-Maria FERNANDEZ (USA) 75 62
Barbara POTTER (USA) (7) BYE
Wendy TURNBULL (AUS) (3) BYE
Sharon WALSH (USA) defeated Marie PINTEROVA (HUN) 63 63
Jennifer MUNDEL (RSA) defeated Eva PFAFF (FRG) 63 36 75
Andrea LEAND (USA) (9) defeated Virginia WADE (GBR) 75 46 64
Wendy WHITE (USA) defeated Patricia MEDRADO (BRA) 46 63 62
Catherine TANVIER (FRA) defeated Paula SMITH (USA) 62 46 61
Renata TOMANOVA (GER) defeated Betty STOVE (NED) 60 46 62
Sylvia HANIKA (FRG) (5) BYE
Bettina BUNGE (FRG) (6) BYE
Mareen LOUIE (USA) defeated Glynis COLES (GBR) 61 60
Nancy YEARGIN (USA) defeated Candy REYNOLDS (USA) 63 64
Pam CASALE (USA) (12) defeated Stacy MARGOLIN (USA) 61 62
Camille BENJAMIN (USA) defeated Ivanna MADRUGA (ARG) 63 62
Leslie ALLEN (USA) defeated Alycia MOULTON (USA) 52
Jo DURIE (GBR) defeated Vicki NELSON (USA) 06 75 61
Pam SHRIVER (USA) (4) BYE
Mima JAUSOVEC (YUG) (8) BYE
Beth NORTON (USA) defeated Laura ARRAYA (PER) 76 57 76
Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) defeated Rosie CASALS (USA) 64 75
Helena SUKOVA (TCH) (14) defeated Manuela MALEEVA (BUL) 26 61 63
Kathy JORDAN (USA) (10) defeated Susan ROLLINSON (RSA) 63 63
Elise BURGIN (USA) defeated Betsy NAGELSEN (USA) 16 63 61
Kate LATHAM (USA) defeated Julie HARRINGTON (USA) 61 62
Hana MANDLIKOVA (TCH) (2) BYE

2nd Round

Leigh-Anne THOMPSON (USA) defeated Andrea JAEGER (USA) (1) 64 20
Rosalyn FAIRBANK (RSA) (13) defeated Sabina SIMMONDS (ITA) Walkover
Iva BUDAROVA (TCH) defeated Barbara GERKEN (USA) 63 36 63
Barbara POTTER (USA) (7) defeated Andrea TEMESVARI (HUN) 64 75
Wendy TURNBULL (AUS) (3) defeated Sharon WALSH (USA) 62 61
Jennifer MUNDEL (RSA) defeated Andrea LEAND (USA) (9) 26 63 62
Wendy WHITE (USA) defeated Catherine TANVIER (FRA) Walkover
Sylvia HANIKA (FRG) (5) defeated Renata TOMANOVA (GER) 62 75
Bettina BUNGE (FRG) (6) defeated Mareen LOUIE (USA) 61 63
Pam CASALE (USA) (12) defeated Nancy YEARGIN (USA) 62 63
Camille BENJAMIN (USA) defeated Leslie ALLEN (USA) 63 75
Pam SHRIVER (USA) (4) defeated Jo DURIE (GBR) 61 64
Beth NORTON (USA) defeated Mima JAUSOVEC (YUG) (8) 46 63 61
Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) defeated Helena SUKOVA (TCH) (14) 61 76
Kathy JORDAN (USA) (10) defeated Elise BURGIN (USA) 63 67 75
Hana MANDLIKOVA (TCH) (2) defeated Kate LATHAM (USA) 63 64

3th Round

Leigh-Anne THOMPSON (USA) defeated Rosalyn FAIRBANK (RSA) (13) 26 62 62
Iva BUDAROVA (TCH) defeated Barbara POTTER (USA) (7) 64 67 62
Jennifer MUNDEL (RSA) defeated Wendy TURNBULL (AUS) (3) 64 61
Wendy WHITE (USA) defeated Sylvia HANIKA (FRG) (5) 46 76 61
Bettina BUNGE (FRG) (6) defeated Pam CASALE (USA) (12) 62 62
Pam SHRIVER (USA) (4) defeated Camille BENJAMIN (USA) 63 46 62
Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) defeated Beth NORTON (USA) 61 63
Kathy JORDAN (USA) (10) defeated Hana MANDLIKOVA (TCH) (2) 75 63

Quarterfinal

Leigh-Anne THOMPSON (USA) defeated Iva BUDAROVA (TCH) 75 64
Wendy WHITE (USA) defeated Jennifer MUNDEL (RSA) 64 64
Bettina BUNGE (FRG) (6) defeated Pam SHRIVER (USA) (4) 61 46 61
Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) defeated Kathy JORDAN (USA) (10) 61 67 62

Semifinal

Leigh-Anne THOMPSON (USA) defeated Wendy WHITE (USA) 76 64
Bettina BUNGE (FRG) (6) defeated Claudia KOHDE-KILSCH (FRG) 63 75

Final

Leigh-Anne THOMPSON (USA) defeated Bettina BUNGE (FRG) (6) 76 63

Doubles-1st Round

CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (1) defeated MINTER (AUS) / TOBIN (AUS) 75 60
MUNDEL (RSA) / ROLLINSON (RSA) defeated VERMAAK (RSA) / YEARGIN (USA) 61 76
ACKER (USA) / FOROOD (USA) defeated GORDON (RSA) / MOULD (RSA) 62 63
DU PONT (USA) / JORDAN (USA) (8) defeated FAIRBANK (RSA) / RINALDI (USA) 64 62
ALLEN (USA) / JAUSOVEC (YUG) (3) defeated COLES (GBR) / SATO (JPN) 16 64 64
PFAFF (FRG) / TOMANOVA (GER) defeated BUDAROVA (TCH) / SKUHERSKA (TCH) 26 75 63
DURIE (GBR) / TEMESVARI (HUN) defeated SUKOVA (TCH) / TANVIER (FRA) 46 62 62
KING (USA) / KLOSS (RSA) (5) defeated NELSON (USA) / STEINMETZ (USA) 62 63
PIATEK (USA) / WHITE (USA) (7) defeated LOUIE (USA) / MARGOLIN (USA) 75 64
HARFORD (RSA) / WADE (GBR) defeated LEE (KOR) / THOMPSON (USA) 62 63
ANTONOPLIS (USA) / JONES (USA) defeated NEWTON (NZL) / WHYTCROSS (AUS) 63 61
BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) (4) defeated NORTON (USA) / SAYERS (AUS) 63 64
REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (6) defeated ARRAYA (PER) / SIMMONDS (ITA) 63 62
COLLINS (USA) / STOVE (NED) defeated HALLQUIST (USA) / WHITE (USA) 62 62
AMIACH (FRA) / VANIER (FRA) defeated LATHAM (USA) / MADRUGA (ARG) 62 64
POTTER (USA) / WALSH (USA) (2) defeated HENRICKSSON (USA) / LEWIS (USA) 64 64

2nd Round

CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (1) defeated MUNDEL (RSA) / ROLLINSON (RSA) 64 62
ACKER (USA) / FOROOD (USA) defeated DU PONT (USA) / JORDAN (USA) (8) 63 63
ALLEN (USA) / JAUSOVEC (YUG) (3) defeated PFAFF (FRG) / TOMANOVA (GER) 26 62 64
DURIE (GBR) / TEMESVARI (HUN) defeated KING (USA) / KLOSS (RSA) (5) 75 36 62
PIATEK (USA) / WHITE (USA) (7) defeated HARFORD (RSA) / WADE (GBR) 67 64 64
BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) (4) defeated ANTONOPLIS (USA) / JONES (USA) 76 76
REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (6) defeated COLLINS (USA) / STOVE (NED) 76 76
POTTER (USA) / WALSH (USA) (2) defeated AMIACH (FRA) / VANIER (FRA) 62 76

Quarterfinal

CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (1) defeated ACKER (USA) / FOROOD (USA) 75 62
DURIE (GBR) / TEMESVARI (HUN) defeated ALLEN (USA) / JAUSOVEC (YUG) (3) 61 64
BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) (4) defeated PIATEK (USA) / WHITE (USA) (7) 64 67 75
POTTER (USA) / WALSH (USA) (2) defeated REYNOLDS (USA) / SMITH (USA) (6) 76 63

Semifinal

CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (1) defeated DURIE (GBR) / TEMESVARI (HUN) 75 62
POTTER (USA) / WALSH (USA) (2) defeated BUNGE (FRG) / KOHDE-KILSCH (FRG) (4) 61 64

Final

POTTER (USA) / WALSH (USA) (2) defeated CASALS (USA) / TURNBULL (AUS) (1) 61 64

 

·
Moderator
Joined
·
25,274 Posts
Discussion Starter #37 (Edited)
US Open

US Open Qualifying:

Q1: Sophie Amiach d Elizabeth Gordon [1/Q] 3-6 6-3 6-0
Q1: Julie Filkoff d Chris Newton 6-7 6-4 6-1
Q1: Bernadette Randall d Cissie Donigan 6-3 6-3
Q1: Carling Bassett [16/Q] d Shannon Gordon 6-3 6-1
Q1: Amy Holton d Susan Rimes [9/Q] 6-4 6-1
Q1: Penny Barg d Lisa Spain 6-1 6-3
Q1: Jan Blackstad d Lucia Becerra 6-4 6-4
Q1: Helena Manset d Yvette Flu [7/Q] 6-2 6-4

Q1: Pilar Vasquez [2/Q] d Susana Rojas 6-2 6-0
Q1: Lucy Gordon d Jennifer Goodling 6-1 6-1
Q1: Cathleen Farrell d Jackie Joseph 6-3 6-3
Q1: Pam Whytcross [15/Q] d Genevieve Grewe 6-1 6-3
Q1: Carmen Perea [10/Q] d Jane Forman 6-3 7-6
Q1: Patrizia Murgo d Stephanie Hales 6-1 7-6
Q1: Jean Hepner d Caryn Copeland 6-4 6-2
Q1: Catrin Jexell d Elizabeth Sayers [8/Q] 6-2 2-6 6-4

Q1: Lisa Doherty [3/Q] d Kate Glancy 6-1 6-0
Q1: Marinne Werdel d Peanut Louie 6-1 7-6
Q1: Kate Brasher d Angela Walker 3-6 6-4 6-3
Q1: Anabel Croft [14/Q] d Sue Livingston 6-1 7-5
Q1: Cricket Manuel d Joyce Portman [12/Q] 6-4 6-0
Q1: Iwona Kuczynska d Carol Watson 7-6 6-4
Q1: Germaine Ohaco d Shelby Torrance 7-5 4-6 6-3
Q1: Tina Mochizuki [5/Q] d Patricia Hy 6-3 3-0 ret.

Q1: Katerina Skronska [4/Q] d Helena Pelletier 6-0 6-4
Q1: Amanda Brown d Glaciela Langela 6-4 6-4
Q1: Naoko Sato d Joni van Ryck de Groot 6-3 6-4
Q1: Heather Ludloff [13/Q] d E. Rodriguez 6-1 6-4
Q1: Laura Bernstein [11/Q] d Adriana Villagran 2-6 7-5 7-5
Q1: Ellinore Lightbody d Merrilee Keller 6-0 6-2
Q1: Terry Phelps d Marcia Bladel 6-0 6-4
Q1: Phyllis Blackwell [6/Q] d Nathalie Fuchs 6-0 6-3

Q2: Amiach d Filkoff 6-2 6-3
Q2: Bassett [16/Q] d Randall 6-1 7-5
Q2: Holton d Barg 7-5 6-4
Q2: Manset d Blackstad 6-2 6-0
Q2: Vasquez [2/Q] d Gordon 6-2 6-2
Q2: Whytcross [15/Q] d Farrell 6-3 6-2
Q2: Murgo d Perea [10/Q] 6-2 6-1
Q2: Hepner d Jexell 6-3 6-2

Q2: Werdel d Doherty [3/Q] 7-5 6-2
Q2: Brasher d Croft [14/Q] 6-3 0-6 6-3
Q2: Manuel d Kuczynska 4-6 6-1 6-0
Q2: Ohaco d Mochizuki [5/Q] 4-6 6-4 6-4
Q2: Skronska [4/Q] d Brown 6-2 0-6 6-3
Q2: Ludloff [13/Q] d Sato 5-7 6-4 6-4
Q2: Bernstein [11/Q] dLightbody 4-6 6-3 7-6
Q2: Blackwell [6/Q] d Phelps 6-4 6-4

Q3: Amiach d Bassett [16/Q] 6-4 6-1
Q3: Holton d Manset 6-2 6-4
Q3: Whytcross [15/Q] d Vasquez [2/Q] 6-4 6-3
Q3: Hepner d Murgo 6-4 6-3
Q3: Brasher d Werdel 6-3 3-6 6-3
Q3: Ohaco d Manuel 6-4 2-6 7-5
Q3: Ludloff [13/Q] d Skronska [4/Q] 64 5-7 6-2
Q3: Bernstein [11/Q] d Blackwell [6/Q] 6-3 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
25,274 Posts
Discussion Starter #39 (Edited)
(World Ladies) TV Tennis Tokyo Tournament

Dates: 09 September to 16 September
Venue: Tokyo, Japan at Gold Fall and Yoyogi Gym.
Surface: Indoors
Status: Toyota Series, Category 5, Prize money of $175,000,
Draw=16

1st Round

Wendy Turnbull [1] d. Mary Lou Piatek 6-2 6-3
Sandy Collins d. Kate Latham 6-2 6-0
Pam Casale d. Leslie Allen 7-5 7-6
Bettina Bunge [3] d. Sabina Simmonds 7-5 6-1


Barbara Potter [4] d. Kathy Rinaldi 6-1 6-7 7-5
Mima Jausovec d. Joanne Russell 6-3 6-3
Bonnie Gadusek d. Billie Jean King 6-2 6-3
Hana Mandlikova [2] d. Ann Kiyomura 6-3 6-2


Quarterfinal
Sandy Collins d. Wendy Turnbull [1] 5-7 7-6 (3) 6-2
Barbara Potter [4] d. Mima Jausovec 6-4 6-0
Bettina Bunge [3] d. Pam Casale 6-4 6-7 (2) 6-1
Hana Mandlikova [2] d. Bonnie Gadusek 7-5 6-4

Semifinal
Barbara Potter [4] d. Sandy Collins 4-6 6-2 6-3
Bettina Bunge [3] d. Hana Mandlikova [2] 6-3 6-1

Final
Bettina Bunge [3] d. Barbara Potter 7-6 (4) 6-2

Cute "kimpatsu" (Japanese for "golden-haired") Bettina Bunge is a popular winner. She is regularly on posters, calenbdars, erc in blonde crazy Japan. Bettina had gotten a "pep-talk" from John Mcenroe in New York before the event.

Bunge on Mcenroe: "He said I could win this tournament. He told me I could do it, but I wasn't too eager. i lot of things have been going wrong for me lately and I just didn't think it was going to happen."


Top seed Turnbull is still battling tennis elbow and goes down early. Billie Jean King ironically arrived the very day Japan was celebrating "Respect for thre Aged" Day. The 38 year-old found her opponent had little respect for old ladies, and sent King packing.

Bunge notched her first ever win over Mandlikova, who admitted to being emotionally drained after her US Open final effort. Hana Gave credit though, saying Bunge "played very, very well."

4,000 watch the final, where the "tiny blonde" reverses 2 defeats by Potter earlier in the year.. Potter's normally reliable serve went off after 4 aces early in the first set.
 
21 - 40 of 123 Posts
Status
Not open for further replies.
Top