Tennis Forum banner

21 - 40 of 146 Posts

·
Moderator
Joined
·
25,091 Posts
Discussion Starter #21 (Edited)
Week of April 29-May 5

April 29-May 5 London Hard Court Championships, Hurlingham, England, GB (Clay)

Singles (Draw=50)

1R: Margaret Smith Court (Aus)-bye
1R: Margaret Harris-bye
1R: Nell Truman d. Jenny Wagstaff 6-0 6-1
1R: Sue Hole d. Jocelyn Davie 7-5 6-1
1R: Lorna Greville-Collins d. Christianne George 6-0 6-1
1R: Mrs J I Fyfe d. Sheila Burley 6-2 6-3
1R: Veronica Burton-bye
1R: Helga Schultze (Ger)-bye

1R: Corinne Molesworth d. Gail Baker 6-3 6-2
1R: Judy Congdon d. Lady Jane Fitzalan Howard 6-2 6-3
1R: Pat Walkden (SA)-bye
1R: J Hall-bye
1R: Faye Toyne Moore d. Belinda Orchard 6-1 6-2
1R: Margaret Lee-bye
1R: Diane Bridger-bye
1R: Val Ziegenfuss (US) d. Caroline Camp 6-0 6-0

1R: Christine Truman Janes d. Elizabeth Ernest 6-1 6-1
1R: Wendy Hall-bye
1R: Janice Townsend-bye
1R: Cecilie Fleming d. F I Tenquist 6-0 6-0
1R: Joyce Williams d. J McFarlane 6-4 8-6
1R: Shirley Bloomer Brasher d. Penny Hardgrave 6-2 6-2
1R: Vicky Rogers d. Pauline Roberts 6-3 4-6 6-2
1R: Annette Van Zyl Duplooy (SA) d. Sandra Okin 6-1 6-3

1R: Karen Krantzcke (Aus)-bye d.
1R: Robin Lloyd d. Pat Wheeler Roberts 6-0 6-1
1R: Susan Morgan-bye
1R: Evelyne Terras (Fra) d. Pepy Munslow 6-1 6-2
1R: Heather Allen d. Sylvia Stott 6-2 6-3
1R: Jill Cooper-bye
1R: Jenny Chamberlain d. Mrs C F Penn 6-2 6-3
1R: Virginia Wade-bye

2R: Court d. Harris 6-1 6-1
2R: Truman d. Hole 2-6 6-4 6-2
2R: Greville-Collins d. Fyfe 6-8 6-1 6-1
2R: Schultze d. Burton 6-4 6-1
2R: Molesworth d. Congdon 6-1 2-6 6-1
2R: Walkden d. Hall 6-1 6-4
2R: Moore d. Lee 6-1 6-4
2R: Ziegenfuss d. Bridger 8-6 6-3

2R: Janes d. W Hall 6-3 1-6 6-2
2R: Townsend d. Fleming 6-2 4-6 6-2
2R: Williams d. Brasher 6-4 3-6 6-4
2R: Duplooy d. Rogers 6-3 6-4
2R: Karen Krantzcke d. Lloyd 3-6 6-3 6-0
2R: Terras d. Susan Morgan 6-0 6-3
2R: Jill Cooper d Allen 7-5 6-1
2R: Virginia Wade d. Chamberlain 6-2 6-0

3R: Court d. Truman 6-1 6-3
3R: Schultze d. Greville-Collins default
3R: Walkden d. Molesworth 5-7 6-2 6-1
3R: Moore d. Ziegenfuss 6-0 6-2

3R: Duplooy d. Williams 7-5 6-2
3R: Janes d. Townsend 7-5 6-3
3R: Krantzcke d. Terras 6-4 6-2
3R: Wade d. Cooper 6-3 6-3

QF: Court d. Schultze 6-3 6-2
QF: Moore d. Walkden 6-0 7-5
QF: Janes d. DuPlooy 6-4 6-8 6-2
QF: Wade d. Krantzcke 6-0 1-6 9-7

SF: Court d. Moore 10-8 6-2
SF: Wade d. Janes 6-4 6-1

FI Margaret Court (Aus) d. Virginia Wade 6-3 6-2

DF: Margaret Court/Virginia Wade divivded title with Annette DuPlooy/Pat Walkden

Wade is blasted by the London times for complaining about the court and bad bounces. One Wade quote: "If only I could stand up in this mud!" Margaret Court held up her hand before Wade served after a ball girl ran to get a netted serve. Virginia double faulted-then threw her racquet onto the court in disgust. From that point the match was all over.


April 29-May 5 Reggio Calabria Tournament, Reggio Caslabria, Italy (Clay)

Singles (Draw=21)

1R: Christina Sandberg d. Carol Sherriff 6-1 6-4
1R: Maria Nasuelli d. Ingrid Loeys 3-6 8-6 9-7
1R: Alice Tym d. Kerry Harris 6-2 6-2
1R: Frances McLennan d. Sue Alexander 6-1 5-7 6-3
1R: Suzana Petersen d. Ulla Sandulf 6-1 6-3*

2R: Maria Teresa Riedl d. Eva Leijonhufrud 6-1 6-3
2R: Virginia Caceres d. Christiane Spinoza 6-2 6-0
2R: Sandberg d. Nasuelli 6-2 6-0
2R: Tym d. Mariana Ciogolea 6-0 6-2

2R: Lesley Hunt d. Carole Kalogeropoulos 6-3 6-4
2R: McLennan d. Monica Giorgi 6-3 6-2
2R: Mabel Vrancovich d. Anne Phillips-Moore 6-1 6-0
2R: Helen Gourlay d. Judith Dibar 6-2 6-2

QF: Riedl d. Caceres 7-5 7-5
QF: Tym d. Sandberg 7-5 3-6 6-4
QF: Mclennan d. Hunt 6-4 6-3
QF: Gourlay d. Vrancovich 6-1 6-2

SF: Tym d. Riedl 6-4 6-0
SF: Gourlay d. Mclennan 5-4 3-6 6-3

FI Helen Gourlay (Aus) d. Alice Tym (US) 6-4 8-6

MX: Mabel Vranovich/Ilie Nastase d. Kerry Harris/Phil Dent 7-5 6-1

Draw mystery: We have Peterson d Sandulf in the 1R but then she is absent from the draw!

-----

ends May 5 Atlanta Invitation, Atlanta, Georgia, US (Clay)

Singles (Draw=8)

1R: Lesley Turner Bowrey d. Pam Richmond 1-6 6-1 6-2
1R: Stephanie DeFina d. Becky Vest 2-6 6-4 6-2
1R: Linda Tuero d. Esme Emanuel 4-6 6-1 6-2
1R: Judy Tegart d. Emilie Burrer 6-0 6-2

SF: DeFina d. Bowrey 7-5 6-4
SF: Tuero d. Tegart 1-6 8-6 6-2

FI: Stephanie DeFina d. Linda Tuero 6-4 8-10 6-2

DF: Lesley Bowrey/Judy Tegart d. StephanieDeFina/Esme Emanuel 8-2 (pro set)

-----

ends May 6 Wembley Pros, Wembley, UK (Indoors)

Singles (Draw=4)

1R: Billie Jean King d. Rosie Casals 4-6 7-5 7-5
1R: Ann Jones d. Francoise Durr 7-5 3-6 6-2

FI: Billie Jean King d. Ann Jones 4-6 9-7 7-5

King gets US $2160

-----

ends May 4 California State Championships Portola Valley, California, US (Hard)

2R: Gail hansen d. ?????
2R: Mimi Arnold Wheeler d. Ann Kiyomura 6-0 6-0
2R: Farel Footman d. Barbara Downs 2-6 6-3 6-3
2R: Kristy Pigeon d. Reolia Countee 6-1 6-0
2R: Denise Carter d. ????
2R: Diane Brooks d. ????
2R: Ceci Martinez d. ????
2R: Eliza Pande d. Rhoda Herron 6-1 6-4

QF: Hansen d. Wheeler 9-7 6-3
QF: Pigeon d. Footman 6-0 6-2
QF: Carter d. Brooks 6-2 6-2
QF: Pande d. Martinez 7-5 3-6 6-4

SF: Pigeon d. Hansen 6-1 6-1
SF: Carter d. Pande 6-4 6-3

FI: Denise Carter d. Kristy Pigeon 6-8 9-7 6-1

DF: Ceci Martinez/Kristy Pigeon d. Gail Hansen/Sharon Russell 6-2 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
25,091 Posts
Discussion Starter #22 (Edited)
Week of May 6-12

May 6-11 Guildford UK Surrey Hard Court Championships , Guildford, England, UK (Clay)

Singles (Draw=total unknown, but 6 rounds were contested.

1R: Elizabeth Ernest d. Pepy Munslow 6-1 6-4
1R: Shirley Bloomer Brasher d. Cecilie Fleming 6-0 6-4

1R: Shirley Brasher d. Penny Hardgrave 6-1 6-3
1R: Cecilie Fleming d. Jocelyn Davie 6-1 6-0
1R: Lesley Wellerman d. Sarah Huntington 6-1 6-4
1R: Heather McKechnie d. Sylvia Stott 3-6 6-3 6-2
1R: Judy Congdon d. Christianne George 6-3 6-3
1R: Lady Jane Fitzalan Howard d. V Grisogono 6-2 6-2
1R: Alex Soady d. Sandra Okin 8-6 4-6 6-4
1R: Sue Hole d. S P Wates 6-0 6-0
1R: Elizabeth Joy d. Mrs E C Sharpe 6-1 6-2

2R: Brasher d. Fleming 6-0 6-4
2R: Margaret Harris d. Wellerman 7-9 6-1 6-2
2R: Evelyne Terras d. McKechnie w/o
2R: Diane Bridger d. S A Martin 6-0 6-0
2R: Vicky Rogers d. Ziggi Cornish 2-6 6-3 6-4
2R: Elizabeth Ernest d. Pepy Munslow 6-1 6-4
2R: Jill Cooper d. Jean Gladstone 6-0 6-1
2R: Jenny Wagstaff d. H D Merrick w/o

2R: Valerie Ziegenfuss d. P Higgins 6-0 6-0
2R: Heather Allen d. Caroline Camp 6-3 6-3
2R: Margaret Lee d. M Styles 6-0 6-0
2R: Corinne Molesworth d. P Jeffreys 6-4 6-1
2R: Congdon d. Fitzalan Howard 6-4 6-2
2R: Soady d. Wendy Hall 7-5 7-5
2R: Hole d. Sue Imhof 6-0 6-2
2R: Robin Lloyd d. Joy 6-1 6-0

3R: Vicky Rogers d. Ernest 6-1 6-2
3R: Jill Cooper d. Jenny Wagstaff 7-5 6-2
3R: Evelyne Terras d. Diane Bridger 6-1 6-4
3R: Brasher d. Harris 6-0 6-1

3R: Robin Lloyd d. Sue Hole 6-2 6-2
3R: Judy Congdon d. Alex Soady 6-4 6-3
3R: Margaret Lee d. Corinne Molesworth 4-6 6-2 6-4
3R: Val Ziegenfuss d. Heather Allen 6-4 6-0

QF: Rogers d. Cooper 6-4 6-2
QF: Brasher d. Terras 6-2 6-3
QF: Lloyd d. Congdon 6-4 1-6 7-5
QF: Ziegenfuss d. Lee 6-3 6-1

SF: Brasher d. Rogers 6-2 6-8 6-4
SF: Lloyd d. Ziegenfuss 6-1 9-7

FI: Shirley Brasher and Robin Lloyd divided the title due to rain

-----


May 6-12 Southern California Championships, Los Angeles, California, US (Hard)

1R: Connie Jaster d. Whitney Grant 6-3 6-2
1R: Teri Schwartz d. Jeri Shepard 6-4 6-4
1R: Barbara Grubb d. [Janet ???]Haase 4-6 6-2 6-1

2R: Mimi Henreid d. Miss Crosby 6-8 6-2 6-3
2R: Stephanie Grant d. Grubb 9-7 6-1
2R: Jaster d. Pam Austin 6-4 6-4
2R: Leny Gan (Indo) d. Florence Powers 8-6 6-8 6-2
2R: Debby Pruitt d. Roylee Bailey 6-4 6-4
2R: Tory Fretz d. Anita Kappe 6-3 6-1

3R: Patti Hogan d. Henreid 6-1 6-2
3R: Pam Teeguarden d. ????
3R: Stephanie Grant d. ????
3R: Mimi Arnold Wheeler d. Jaster 6-3 2-6 6-4

3R: Janet Newberry d. Pat Cody 4-6 6-2 6-0
3R: Ann Lebedeff d. Gan 6-1 6-4
3R: Debby Pruitt d. Mary Arnold Prentiss 6-1 6-2
3R: Fretz d.Tam O' Shaughnessy 6-1 6-3

QF: Hogan d. Teeguarden 6-3 1-6 6-4
QF: Wheeler d. Grant 6-1 6-2
QF: Newberry d. Lebedeff 7-5 6-1
QF: Fretz d. Pruitt 6-3 6-2

SF: Hogan d. Wheeler 6-4 7-5
SF: Fretz d. Newberry 6-2 6-3

FI: Patti Hogan d. Tory Fretz 6-2 8-6

DF: Stephanie Grant/Debby Pruitt d. Patti Hogan/Janet Newberry 6-3 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
25,091 Posts
Discussion Starter #23 (Edited)
Week of May 13-18

May 6-19 Italian Championships, Rome, Italy (Clay)
Venue: Foro Italico

Singles (Draw=68)

PR: Marilyn Aschner (US) d. Sue Alexander (Aus) 6-3 6-1
PR: Maria Teresa Riedl d. Ingrid Loeys (Bel) 6-2 7-5
PR: Francesca Gordigiani d. Katalin Borka (Hun) 7-5 6-1
PR: Joyce Williams (GB) d. Judith Dibar (Rom) 6-4 6-4

1R: Margaret Court (Aus) [2] d. Frances McLennan (GB) 6-2 6-3
1R: Mabel Vrancovich (Arg) d. M Lombard 6-3 6-3
1R: Galina Baksheeva (USSR) d.Sara De Nigris 6-4 6-2
1R: Kerry Harris (Aus) d. Alison Cox (GB) 6-0 6-2
1R: Kathy Harter (US) [7] d. Olga De Soto (Ven) 6-0 6-2
1R: M. Polli d. Eva Leijonhufrud (Swe) 6-4 6-1
1R: Pat Walkden (SA) d. Maryna Godwin (SA) 6-1 2-6 6-2
1R: Nadine Netter (US) d. Graziela Perna 6-2 1-6 6-1

1R: Kerry Melville (Aus) [3] d. Maria Teresa Lazzarino 6-1 6-2
1R: Suzana Petersen (Bra) d. Maria Guzman (Ecu) 3-6 6-1 6-3
1R: Jitka Volavkova (Cz) d. Daniela Porzio 7-5 6-1
1R: Ilse Buding (Ger) d. Anne Phillips-Moore (Aus) 6-1 6-2
1R: Annette Du Plooy (SA) [6] d. Carol Sherriff (Aus) 6-1 7-5
1R: Ulla Sandulf (Swe) d. Carole Kalogeropoulos (Gre) 6-2 2-6 6-3
1R: Julie Heldman (US) d. Michelle Rodriguez (Fra) 6-1 6-3
1R: Gordigiani d. Aschner 6-2 6-3

1R: Riedl d. Williams 6-0 6-0
1R: Gail Sherriff (Aus) d. Alessandra Gobbo 6-2 6-1
1R: Ingrid Lofdahl (Swe) d. Paola Monami 6-3 6-4
1R: Mary Ann Eisel (US) [5] d. Irena Skulj (Yug) 6-1 6-0
1R: Monica Giorgi d. Christina Barba Diaz 6-2 6-2
1R: Helen Gourlay (Aus) d. Christiane Spinoza (Fra) 6-2 6-3
1R: Faye Moore (Aus) d. Maria Nasuelli 6-2 6-3
1R: Virginia Wade (GB) [4] d. Eva Szabo (Hun) 8-6 6-3

1R: Mariana Ciogolea (Rom) d. Roberta Beltrame 6-4 6-2
1R: Vlasta Vopickova (CZ) d. Virginia Caceres (Peru) 6-2 3-6 6-2
1R: Lucia Bassi d. Vicki Berner (Can) 6-3 6-0
1R: Karen Krantzcke (Aus) [8] d. Faye Urban (Can) 6-3 6-0
1R: Monique Salfati d. Lesley Hunt (Aus) 6-1 7-5
1R: Winnie Shaw (GB) d. Anna Dmitrieva (USSR) 6-3 0-6 7-5
1R: Alice Tym (US) d. Christina Sandberg (Swe) 6-4 6-4
1R: Lesley Bowrey (Aus) [1] d. Laura Rossouw (SA) 4-6 6-2 6-1

2R: Court [2] d. Vranovich 6-0 6-0
2R: Baksheeva d. Harris 6-3 6-3
2R: Harter [7] d. Polli 6-4 6-3
2R: Walkden d. Netter 6-4 6-2
2R: Melville [3] d.Petersen 2-6 6-1 6-1
2R: Volavkova d. I Buding 6-0 6-0
2R: Duplooy [6] d. Sandulf 6-2 6-0
2R: Heldman d.Gordigiani 6-2 6-0

2R: G Sherriff d. Riedl 6-1 6-4
2R: Eisel [5] d. Lofdahl 6-1 8-6
2R: Gourlay d. Giorgi 2-6 6-3 6-3
2R: Moore d. Wade [4] 6-3 3-6 6-3
2R: Vopickova d. Ciogolea 6-0 6-3
2R: Krantzcke [8] d. Bassi 6-3 9-7
2R: Salfati d. Shaw 6-2 6-2
2R: Bowrey [1] d. Tym 6-4 6-2

3R: Court [2] d. Baksheeva 6-2 6-0
3R: Walkden d. Harter [7] 6-2 6-1
3R: Melville [3] d. Volavkova 6-2 1-6 6-3
3R: Duplooy [6] d. Heldman 6-2 6-3

3R: G Sherriff d. Eisel [5] 6-4 6-4
3R: Gourlay d. Moore 6-2 6-0
3R: Krantzcke [8] d. Vopickova 6-2 6-1
3R: Bowrey [1] dSalfati 6-1 6-4

QF: Court [2] d. Walkden 6-3 6-0
QF: Duplooy d. Melville [3] 9-7 6-4
QF: Gourlay d. G Sherriff 6-2 6-1
QF: Bowrey [1] d. Krantzcke [8] 9-7 7-5

SF: Court [2] d. DuPlooy 6-3 6-3
SF: Bowrey [1] d. Gourlay 6-2 6-2

FI: Lesley Turner Bowrey [1] d.Margaret Court [2] 2-6 6-2 6-3

Doubles (Draw=20)

1R: Mary Ann Eisel (US)/Kathy Harter (US) d. Sue Alexander (Aus)/Suzanna Petersen (Bra) 6-1 6-1
1R: Winnie Shaw (GB)/Joyce Williams (GB) d. Maryna Godwin (SA)/Laura Rossouw (SA) 6-2 6-4
1R: Frances MacLennan (GB)/Faye Moore (Aus) d. Jitka Volavkova (Cz)/Vlasta Vopickova (Cz) 6-0 6-1
1R: Annette du Plooy (SA)/Pat Walkden (SA) d. Alesandra Gobbò/Ingrid Loeys (Bel) 6-0 6-2

2R: Margaret Court (Aus)/Virginia Wade (GB) d. M. Lombard/Maria Teresa Lazzarino 6-1 6-1
2R: Carol Sherriff (Aus)/Gail Sherriff (Aus) d. Lucia Bassi/Maria Nasuelli 8-6 6-2
2R: Eisel/Harter d. Helen Gourlay (Aus)/Maria Guzman (Ecu) 6-1 6-4
2R: Galina Baksheeva (USSR)/Anna Dmitrieva (USSR) d. Roberta Beltrame/Francesca Gordigiani 6-4 6-4

2R: Karen Krantzcke (Aus)/Kerry Melville (Aus) d. Katalin Borka (Hun)/Eva Szabo (Hun) 6-1 6-1
2R: Shaw/Williams d. Alice Tym (US)/Mabel Vrancovich (Arg) 6-0 6-0
2R: MacLennan/Moore d. Monica Giorgi/Maria Teresa Riedl 6-1 6-1
2R: du Plooy/Walkden d. Ingrid Lofdahl (Swe)/Monique Salfati (Fra) 6-2 6-3

QF: Court/Wade d. C. Sherriff/G. Sherriff 6-2 2-6 6-4
QF: Baksheeva/Dmitrieva d. Eisel/Harter 6-3 6-2
QF: Krantzcke/Melville d. Shaw/Williams 5-7 6-4 6-4
QF: du Plooy/Walkden d. MacLennan/Moore 6-1 6-1

SF: Court/Wade d. Baksheeva/Dmitrieva 6-2 9-7
SF: du Plooy/Walkden d. Krantzcke/Melville 9-7 5-7 6-2

FI: Margaret Court (Aus)/Virginia Wade (GB) d. Annette du Plooy (SA)/Pat Walkden (SA) 6-2 7-5

Mixed Doubles (Draw=at least 26)

1R: Margaret Court (AUS)/Marty Riessen (US) d. Faye Urban (Can)/John McDonald (NZ) 6-4 6-3
1R: Lucia Bassi/Michele Pirro-bye
1R: Maria Guzman (Ecu)/Herb Fitzgibbon (US)-bye
1R: Karen Krantzcke (Aus)/Ray Ruffels (Aus)-bye
1R: Faye Moore (Aus)/Jim Moore (Aus) d. Pat Walkden (SA)/Bob Maud (SA) 8-6 6-8 6-2
1R: Sue Alexander (Aus)/Massimo di Domenico d. Virginia Caceres (Peru)/Eugenio Castigliano 6-3 9-7
1R: Kerry Harris (Aus)/Bob Giltinan (Aus)-bye
1R: Lesley Bowrey (Aus)/Bill Bowrey (Aus) d. Roberta Beltrame/Vittorio Crotta 6-2 6-1

1R: Galina Baksheeva (USSR)/Sergei Likhachev (USSR) d. Laura Rossouw (SA)/Marco Gilardelli 6-2 6-4
1R: Christina Sandberg (Swe)/Allan Stone (Aus) d. Ilse Buding (Ger)/Ingo Buding (Ger) 6-2 6-2
1R: Kathy Harter (US)/Ilie Nastase (Rom) d. Jitka Volavkova (Cz)/Vladimir Vorotkov (USSR) 6-2 6-1
1R: Daniela Porzio/Allan Skelton (Can)-bye
1R: Eva Szabo (Hun)/Andras Szikszai (Hun)-bye
1R: Lesley Hunt (AUS)/Phil Dent (AUS) d. Anna Dmitrieva (USSR)/Alex Metreveli (USSR) 7-5 6-3
1R: Mary Ann Eisel (US)/Peter Curtis (US) d. Vicki Berner (Can)/Brian Fairlie (NZ) 6-4 6-1
1R: Virginia Wade (GB)/Tom Okker (Neth) d. Judith Dibar (Ro,)/Peter Szoke (Hun) 6-1 6-2

2R: Court/Riessen d. Bassi/Pirro 6-0 5-7 6-3
2R: Krantzcke/Ruffels d. Guzman/Fitzgibbon 6-3 6-2
2R: Moore/Moore d. Alexander/di Domenico 6-4 3-6 6-2
2R: Bowrey/Bowrey d. Harris/Giltinan 6-2 2-6 6-3

2R: Baksheeva/Likhachev d. Sandberg/Stone 6-2 6-3
2R: Harter/Nastase d. Porzio/Skelton 6-2 6-1
2R: Hunt/Dent d. Eva Szabo (HUN)/Andras Szikszai (HUN 6-4 6-4
2R: Wade/Okker d. Eisel/Curtis 6-2 6-4

QF: Court/Riessen d. Krantzcke/Ruffels 6-1 3-6 6-2
QF: Bowrey/Bowrey d. Moore/Moore 2-6 6-1 6-4
QF: Baksheeva/Likhachev d. Harter/Nastase 6-3 6-4
QF: Wade/Okker d. Hunt/Dent 6-1 6-4

SF: Court/Riessen d. Bowrey/Bowrey 6-3 6-1
SF: Wade/Okker d. Baksheeva/Likhachev 6-1 6-2

FI: Margaret Court (Aus)/Marty Riessen (US) d. Virginia Wade (GB)/Tom Okker (Neth) 8-6 6-3


Neither Bowrey not Court will play in the French a couple of weeks later. Lesley had an added incentive to beat Court in the finals after learning that the Aussie LTA had come to an "agreement" to pay Court's expenses for the upcoming Fed Cup, dropping Bowrey.

This was the last time a mixed doubles event would be held at the Italian Championships.

-----

May 18-19 Madison Square Garden Pros, New York, United States (Indoors)

Singles (Draw=4)

1R: Billie Jean King d. Francoise Durr (Fra) 6-1 6-3
1R: Ann Jones (GB) d. Rosie Casals 6-1 7-5

FI: Ann Jones (GB) d. Billie Jean King 6-4 6-4

Jones wins US$2200. A computer predicted that Casals would beat Jones. Quipped Ann after beating Rosie for the 5th straight time, "They should have used an English computer." Billie Jean is still having nightmares about her loss to Richey earlier in the year. "It was my all-time bad match.I wake up at night sometimes and replay it. Actually, I didn't pace myself right and just pooped out."

-----

ends May 19 Bay Counties Championships San Francisco, California, United States (Hard)

SF: Gail Hansen d. Sharon Walsh 8-6 6-1
SF: Marcie Louie d. Diane Brooks 6-0 6-1

FI: Gail Hansen d. Marcie Louie 6-1 7-5

-----

ends May 19 Copa Alameda, Madrid, Spain (Clay)

FI: Alice Tym (US) d. Charo Couder 6-3 6-2

MX: Alice Tym (US)/Bill Tym (US) d. Martinez/Heumander 6-0 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
25,091 Posts
Discussion Starter #24 (Edited)
Week of May 20-26


May 21-26 FEDERATION CUP , Paris, France (Clay)
Venue: Stade Roland Garros

(Draw=23 nations)


First Round

Australia-bye
Brazil-bye
Canada-bye
South Africa-bye


Italy d. Mexico 2-1

Elena Subirats (Mex) d. Lea Pericoli 6-3 6-1
Maria Teresa Riedl d. Patricia Montano 6-4 6-4
Pericoli/Riedl d. Montano/Subirats 6-4 6-2

USSR d. Belgium 3-0

Galina Baksheeva d. Ingrid Loeys 2-6 7-5 6-3
Anna Dmitrieva d. Christiane Mercelis 6-3 6-3
Baksheeva/Dmitrieva d. Loeys/Mercelis 6-4 6-1

Czechoslovakia d. Norway 2-1

Vlasta Vopickova d. Kirsten Robsahm 6-0 6-4
Jitka Volavkova d. Ellen Grindvold 6-3 6-3
Grindvold/Robsahm (Nor) d. Volavkova/Vopickova default

Great Britian d. Sweden 3-0


Virginia Wade d. Christina Sandberg 6-1 6-4
Christine Truman Janes d. Ingrid Lofdahl 6-2 6-0
Winnie Shaw/Wade d. Lofdahl/Sandberg 2-6 6-3 6-4

Germany-bye

Bulgaria d. Chile 2-1

Michelle Rodriguez (Chile) d.Lubka Radkova 6-3 6-2
Maria Tchakarova d. Margarita Zuleta 6-0 6-0
Radkova/Tchakarova d. Rodriguez/Zuleta 6-1 6-2

Poland d. Greece 2-0

Danuta Wieczorek d. Asteri 3-6 6-0 6-2
Barbara Olszowska d. Carole Kalogeropoulos 4-6 6-2 6-2

Netherlands d. Finland 3-0

Marijke Jansen d. Birgitta Lindstrom 6-4 6-2
Liddy Venneboer d. Christine Lindstrom 4-6 6-4 6-2
Jansen/Venneboer d. Lindstrom/Lindstrom 6-4 6-4

France-bye
Portugal-bye
Switzerland-bye
United Staes-bye



Second Round

Australia d. Brazil 3-0

Margaret Smith Court d. Suzana Petersen 6-0 6-0
Kerry Melville d. Christina Diaz 6-2 6-1
Court/Melville d. Diza/Petersen 6-0 6-2

South Africa d. Canada 3-0

Annette Duplooy d. Faye Urban 3-6 6-4 6-2
Maryna Godwin d. Vicki Berner 9-7 6-3
Duplooy/Godwin d. Berner/Urban 6-1 6-2

USSR d. Italy 3-0

Galina Baksheeva d. Lea Pericoli 7-5 8-6
Anna Dmitrieva d. Maria Teresa Riedl 6-3 6-0
Baksheeva/Morozova d.Francesca Gordigiani/Pericoli 6-2 6-3

Great Britain d. Czechoslovakia 2-1

Christine Truman Janes d. Jtka Volavkova 6-4 4-6 6-4
Vlasta Vopickova (Cz) d. Virginia Wade 6-3 6-4
Winnie Shaw/Wade d. Volavkova/Vopickova 3-6 7-5 7-5

Bulgaria d. Germany default

Netherlands d. Poland 2-1

Marijke Jansen d. Barbara Olszowska 6-1 6-1
Danuta Wieczorek (Pol) d.Astrid Suurbeck 6-4 4-6 6-4
Suurbeck/Liddy Venneboer d. Olszowska/Wieczorek 8-6 7-5

France d Portugal 3-0

Monique Salfati d. Peggy Brixhe 6-0 6-0
Rosie Darmon d.l Santos 6-2 6-1
Darmon -lieffrid d. Arnoso/Brixhe 6-1 6-2

United States d. Switzerland 3-0

Nancy Richey d. Anne Marie Studer 6-1 6-1
Mary Ann Eisel d. Marianne Kindler 6-0 6-1
Eisel/Kathy Harter d. Kindler/Studer 6-0 6-2


Quarterfinals

Australia d. South Africa 2-1

Court d. Du Plooy 6-1 6-1
Melville d. Maryna Godwin 6-2 6-3
du Plooy/Godwin d. Court/Melville 6-4 2-6 6-2

Britain d. USSR 3-0

Wade d. Galina Baksheeva 6-1 6-1
Janes d. Anna Dmitrieva 1-6 6-4 9-7
Janes/Wade d. Baksheveya/Morozova 6-3 6-4

Netherlands d. Bulgaria 3-0

Astrid Suurbeck d. Lubbka Radkova 6-1 6-3
Marijke Jansen d. Maria Tchakarova 6-1 6-0
Jansen/Suurbeck d. Yulia Berberian/Radkova 6-1 6-1

United States d. France 2-1

Rosie Darmon (Fr) d. Mary Ann Eisel 7-5 6-1
Nancy Richey d. Monique Salfati 6-1 6-4
Eisel/Richey d. Darmon/Salfati 6-4 4-6 6-2

Semifinals


Australia d. Great Britain 2-0

Court d. Virginia Wade 6-2 6-2
Melville d. Christine Janes 7-5 6-1

Netherlands d. United States 2-1

Nancy Richey (US) d. Suurbeek 6-2 6-3
Jansen d. Mary Ann Eisel 7-5 6-0
Jansen/Suurbeek d. Eisel/Richey 2-6 8-6 6-0

Final:

Australia d. Netherlands 3--0

Kerry Melville d. Marijke Jansen 4-6 7-5 6-3
Margaret Court d. Astrid Suurbeek 6-1 6-3
Court/Melville d. Jansen/Suurbeek 6-3 6-8 7-5

A transportation strike stranded some teams-the Germans and Greeks never made it to Paris. Of 23 teams scheduled only 16 made it. Bowrey was dropped from the Aussie team despite wining Rome. Lesley: "I am certainly dissapointed, especially since this will possibly be my last year of competitive play." Melville took her place after Judy Tegart (who was offered no expenses while Court got $100) told the LTA to stuff it.

-----

ends May 24 Wolverhampton Tournament, Wolverhampton, England, GB (Clay)

1R: S Morgan d. Mrs M Stokes 6-3 6-1
1R: Judy Congdon d. Beryl Parker 6-2 6-3
1R: Alex Soady d. Jenny Wagstaff 6-2 7-5
1R: Robin Lloyd d. Jenny Helliar 6-1 6-0
1R: Sue Hole d. M Wa? 6-0 6-0
1R: Sylvia Stott d. Mrs R Cahill 6-3 6-1
1R: Sandra Okin d. Joan Poynder 12-10 6-2
1R: Wendy Hall d. Gillian Dove 6-4 6-3
1R: Pat Naud Mattes d. Cecilie Fleming 6-3 7-5
1R: Vicki Rogers d. Janice Wainwright 6-1 6-4
1R: Kristy Pigeon d. J Hall 6-4 6-1

2R: Valerie Ziegenfuss d. Morgan 6-2 6-2
2R: Lloyd d. Hole 6-3 6-3
2R: Pigeon d. Rogers 6-3 6-1
2R: Hall d. Pepy Munslow 7-5 12-10
2R: Sue Tutt d. Jocelyn Davie 6-3 6-3

QF: Val Ziegenfuss d.alex Soady 2-6 8-6 6-1
QF: Robin Lloyd d. Sylvia Stott 6-1 6-1
QF: Kristy Pigeon d. Hall
QF: Janice Townsend d. Susan Tutt 8-6 6-0

SF: Ziegenfuss d. Lloyd 6-1 6-2
SF: Townsend d. Pigeon 2-6 8-6 6-3

FI: Sue Townsend vs. Val Ziegenfuss (US) not completed due to rain

DF: Vicky Rogers/Val Ziegenfuss vs Alex Soady/Sue townsend not completed due to rain

-----

May 20-26 Brussels International, Brussels, Belgium (Clay)

Singles (Draw=9)

1R: Monique Van Haver d. Nadine Netter 6-3 7-5

QF: Gail Sherriff d. Van Haver 9-7 6-2
QF: Faye Toyne Moore d. Almut Sturm 6-3 6-4
QF: Judy Tegart d. Edda Buding 6-2 6-1
QF: Marilyn Aschner d. Eva Lundquist 8-6 8-6

SF: Sherriff d. Moore 6-2 6-1
SF: Aschner d. Tegart 2-6 7-5 6-4

FI: Gail Sherriff d. Marilyn Aschner 6-3 6-2

MX: Faye Moore/Moore d. Gail Sherriff/Chanfreau 4-6 6-1 6-4

-----

May 20-26 Confit Reggio Emilia Tournament, Reggio Emilia, Italy (Clay)

1R: Carol Sherriff d. Graziela Perna 6-2 9-7
1R: Frances Mclennan d. Daniela Porzio 6-3 7-5

2R: Laura Rossouw d. Virginia Caceres 6-1 6-1
2R: Monica Giorgi d. Helen Gourlay 8-6 6-2
2R: C Sherriff d. Mabel Vrancovich 8-6 6-0
2R: Julie Heldman d. Maria Nasuelli 6-3 6-2

QF: Rossouw d. Giorgi 6-2 6-4
QF: Heldman d. C Sherriff 6-2 6-1
QF: Pat Walkden d. Maria Guzman 7-5 7-5
QF: Lesley Turner Bowrey d. Sue Alexander 6-0 6-0

SF: Heldman d. Rossouw 6-3 6-2
SF: Walkden d. Bowrey 1-6 6-3 6-4

FI:Julie Heldman d. Pat Walkden 6-3 3-6 8-6

DF: Lesley Bowrey/Helen Gourlay d. A Gobbo/Maria Nasuelli 6-3 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
25,091 Posts
Discussion Starter #25 (Edited)
FRENCH OPEN

Dates: May 27-June 9
Venue: Stade Roland Garos, Paris, France
Surface: Clay


The French Open Championships Paris Stade De Roland Garros May 27-june 9 Red Clay

Draw 96

1 Round
Francoise Durr D.mabel Vrancovich W.0
Carol Sherriff D.marianne Kindler W.0
Julie Heldman D.patricia Montano 6-2 6-0
Anne Marie Studer D.sally Holdsworth W.0
Gail Sherriff D.lubka Radkova 6-1 6-3
Christiane Spinoza D.frances Mclennan W.0
Kora Schediwy D.marion Cristiani 6-2 6-2
Anna Dmitrieva D.raquel Giscafre 6-2 6-1
Kerry Melville D.aline Nenot 6-1 6-1
Birgitta Lindstrom D.kazuko Sawamatsu W.0
Laura Rossouw D.ulla Sandulf 6-1 6-2
Helen Gourlay D.jehanne Venturino 6-4 6-2
Annette Van Zyl Duplooy D.junko Sawamatsu W.0
Odile De Roubin D.helen Young 6-0 6-1
Ingrid Lofdahl D.gillian Dove W.0
Roberta Beltrame D.anne Phillips Moore W.0
Judy Congdon D.faye Urban W.0
Nicole Niox Chateau D.evgenyia Izopaitis W.0
Ilse Buding D.monica Giorgi W.0
Galina Bakcheeva D.eva Lundquist 7-5 3-6 6-4
Karen Krantzcke D.maylis Burel 6-1 6-2
Olga Morozova D.greta Delport W.0
Christina Sandberg D.suzanne Lebesnerais 6-1 6-2
Nancy Richey D.maria Cristina Barba Diaz 6-0 6-2
Chantal Langanay D.judith Dibar W.0
Kerry Harris D.carmen Coronado Mandarino W.0
Daniele Wild Bouteleux D.judith Szorenyi W.0
Elena Subirats D.suzanna Petersen 6-2 6-4
Maria Tchakarova D.janine Lieffrig 13-11 8-6
Janine Mauroy Toffier D.alenka Pipan W.0
Ingrid Loeys D.eva Szabo 6-2 6-4
Rosemary Casals D.maria Jose Aubet W.0

2 Round
Ann Jones D.irene Fraisse 6-1 6-1
Maryna Godwin D.irena Skulj W.0
Edda Buding D.esme Emanuel 6-2 6-2
Faye Toyne Moore D.jitka Volavkova 5-7 6-3 6-3
Vlasta Vopickova D.claudine Rouire W.0
Carole Kalogeropoulos D.fiorella Bonicelli W.0
Polita Palacios D.lea Pericoli W.0
Rosie Darmon D.christina Lindstrom 6-1 6-0
Francoise Durr D.carol Sherriff 6-1 6-1
Julie Heldman D.anne Marie Studer 6-2 6-3
Gail Sherriff D.christiane Spinoza 6-1 6-0
Anna Dmitrieva D.kora Schediwy 2-6 6-3 8-6
Kerry Melville D.birgitta Lindstrom 6-0 6-4
Helen Gourlay D.laura Rossouw 6-3 6-2
Annette Van Zyl Duplooy D.odile De Roubin 6-3 6-1
Ingrid Lofdahl D.roberta Beltrame W.0
Nicole Niox Chateau D.judy Congdon W.0
Galina Bakcheeva D.ilse Buding 6-2 6-2
Karen Krantzcke D.olga Morozova 6-3 4-6 6-4
Nancy Richey D.christina Sandberg 6-2 6-1
Kerry Harris D.chantal Langanay W.0
Elena Subirats D.daniele Bouteleux 6-2 6-3
Janine Mauroy Toffier D.maria Tchakarova W.0
Rosemary Casals D.ingrid Loeys 6-1 6-3
Virginia Caceres D.evelyne Terras 7-5 6-4
Patricia Walkden D.martha Peterdy W.0
Michelle Boulle Rodriguez D.helen Amos W.0
Maria Esther Bueno D.dionissia Asteri W.0
Francesca Gordigiani D.sue Hole W.0
Lesley Hunt D.monique Salfati 5-7 6-2 6-3
Margarita Zuleta D.yulia Berberian W.0
Billie Jean King D.anne Marie Rouchon 6-2 6-2

3 Round
Ann Jones D.maryna Godwin 6-2 6-0
Edda Buding D.faye Toyne Moore 4-6 6-1 7-5
Vlasta Vopickova D.carole Kalogeropoulos 6-1 6-0
Rosie Darmon D.polita Palacios 6-2 6-2
Francoise Durr D.julie Heldman 6-1 7-5
Gail Sherriff D.anna Dmitrieva 6-3 6-0
Kerry Melville D.helen Gourlay 7-5 6-4
Annette Van Zyl Duplooy D.ingrid Lofdahl 7-5 6-1
Galina Bakcheeva D.nicole Niox Chateau 6-3 6-1
Nancy Richey D.karen Krantzcke 6-2 5-7 8-6
Elena Subirats D.kerry Harris 6-1 6-1
Rosemary Casals D.janine Mauroy Toffier W.0
Patricia Walkden D.virginia Caceres 7-5 6-2
Maria Esther Bueno D.michelle Boulle Rodriguez 6-2 6-0
Lesley Hunt D.francesca Gordigiani 6-1 7-5
Billie Jean King D.margarita Zuleta 6-1 6-0

4 Round
Ann Jones D.edda Buding 6-2 6-4
Vlasta Vopickova D.rosie Darmon 7-9 6-2 6-1
Gail Sherriff D.francoise Durr 6-3 6-3
Annette Van Zyl Duplooy D.kerry Melville 5-7 6-4 8-6
Nancy Richey D.galina Bakcheeva 10/8 4-6 6-1
Elena Subirats D.rosemary Casals 6-4 6-3
Maria Esther Bueno D.patricia Walkden 2-6 6-3 6-3
Billie Jean King D.lesley Hunt 7-5 6-1

1/4f
Ann Jones D.vlasta Vopickova 6-2 6-1
Annette Van Zyl Duplooy D.gail Sherriff 8-6 6-3
Nancy Richey D.elena Subirats 6-1 6-0
Billie Jean King D.maria Esther Bueno 6-4 6-4

Sf
Ann Jones D.annette Van Zyl Duplooy 7-5 6-3
Nancy Richey D.billie Jean King 2-6 6-3 6-4

Finale
Nancy Richey D.ann Jones 5-7 6-4 6-1

Seeded
1 Billie Jean King Usa
2 Ann Jones Gb
3 Francoise Durr Fra
4 Rosemary Casals Usa
5 Nancy Richey Usa
6 Kerry Melville Aus
7 Vlasta Vopickova Cze
8 Maria Esther Bueno Bra
9 Patricia Walkden Sa
10 Lea Pericoli Ita
11 Annette Van Zyl Duplooy Sa
12 Galina Bakcheeva Ussr
13 Elena Subirats Mex
14 Gail Sherriff Aus
15 Edda Buding Ger
16 Monique Salfati Fra
 

·
Moderator
Joined
·
25,091 Posts
Discussion Starter #26 (Edited)
FRENCH OPEN (Doubles and Mixed Doubles)


Draw 92
-------------------------------------
May 27- June 9
-----------------------------------------
First Round
Most women got byes into round 2.

Ann Jones(GB)[2] bye
Irene Fraisse bye
Irena Skulj(Yug) bye
Maryna Godwin(SAF) bye
Jitka Volavkova(Cz) bye
Faye Moore(Aus) bye
Esme Emanuel(SAF) bye
Edda Buding(Ger)[15] bye

Lea Pericoli(Italy)[10] bye
Paola Palacios(Columbia) bye
Christina Lindstrom(Fin) bye
Rosie Darmon bye
Fiorella Bonicelli(Urug) bye
Carol-Ann Kalogeropoulos(Greece) bye
Claudine Rouire bye
Vlasta Vopickova(Cz)[7] bye

Francoise Durr[3] d. Mabel Vrancovitch(Arg) default
Carol Sherriff(Aus) d. Marianne Kindler(SWT) default
Anne-Marie Studer d. Sally Holdsworth(GB) default
Julie Heldman(US) d. Patricia Montano (Mex) 6-2 6-0
Kora Schediwy(Ger) d. M. Cristiani 6-2 6-2
Anna Dmitrieva(USSR) d. Raquel Giscafre(Arg) 6-2 6-1
Chistianne Spinoza d. Frances Taylor(GB) default
Gail Sherriff[14] d. Lubka Radkova(Bul) 6-1 6-3

Annette Du Plooy(SA)[11] d. Junko Sawamatsu(JPN) default
Odile de Roubin d. Helen Young(Aus) 6-0 6-1
Roberta Beltrame(Italy) d. Ann Phillips-Moore(AUS) default
Ingrid Bentzer(SWE) d. Gilain Dove (SA) default
Laura Rossouw(SA) d. Ulla Sandalf(Swd) 6-1 6-2
Helen Gourlay(Aus) d. Jacqueline Venturino 6-4 6-2
Birgitta Lindstrom(Fin) d. Kazuko Sawamatsu(JPN) default
Kerry Melville(Aus)[6] d. Aline Nenot 6-1 6-1

Nancy Richey(US)[5] d. Maria-Christina Borba-Dias(Brz) 6-0 6-2
Christina Sandberg(Swd) d. Suzanne le Besnerais 6-1 6-2
Olga Morozova(USSR) d. Greta Delport(SA) default
Karen Krantzcke (Aus) d. Maylis Burel 6-1 6-2
Judy Congdon(GB) d. Faye Urban(Can) default
Nicole Niox-Chateau d. Eugenia Isopaitis(USSR) default
Ilse Buding(Ger) d. Monica Giorgi(Italy) default
Galina Baksheeva(USSR)[12] d. Eva Lunqvist(Swd) 7-5 3-6 8-6

Elena Surbirats(Mex)[13] d. Suzana Petersen(Brz) 6-2 6-4
Daniele Bouteleux d. Judith Szorenyi(Hun) default
Chantal Langanay d. Judith Gohn (Rom) deafult
Kerry Harris (Aus) d. Carmen Mandarino(Sp) default
Maria Chakarova(Bul) d. Janine Lieffrig 13-11 8-6
Janine Mauroy-Toffier d. Alenka Pipan(YUG) default
Ingrid Loeys(Bel) d. Eva Szabo(Hun) 6-2 6-4
Rosie Casals(US)[4] d. Marie-Jose Aubet(SP) default

Maria Bueno(BRA)[8] bye
Dionissia Asteri(GRE) bye
Helen Amos (AUS) bye
Michelle Rodriquez (Chile) bye
Evelyne Papale (Italy) bye
Virginia Caceres(Peru) bye
Martha Wolf-Peterdy bye
Pat Pretorius (SA)[9] bye

Monique Di Maso(Italy)[16] bye
Lesley Hunt(AUS) bye
Sandra Hole (HUN) bye
Francesca Gordigiani(Italy) bye
Yulia Maleeva(BUL) bye
Margarita De Zuleta(Chile) bye
Anne-Marie Rouchon bye
Billie Jean King(USA)[1] bye

Second Round
Jones[2] d. Fraisse 6-1 6-1
Godwin d. Skulj default
E.Buding[15] d. Emanuel 6-2 6-2
Moore d. Volavkova 5-7 6-3 6-3

Vopickova[7] d. Rouire default
Kalogeropoulos d. Bonicelli default
Palacios d. Pericoli[10] default
Darmon d. C. Lindstrom 6-1 6-0

Durr[3] d. C. Sherriff 6-1 6-1
Heldman d. Studer 6-2 6-3
Lovera[14] d. Spinoza 6-1 6-0
Dmitrieva d. Schediwy 2-6 6-2 8-6

Melville[6] d. Lindstrom 6-0 6-4 (WT lists it as 6-4 retired)
Gourlay d. Rossouw 6-3 6-2
Bentzer d. Beltrame default
Du Plooy[11] d. De Roubin 6-3 6-1

Casals[4] d. Palmieri 6-1 6-3
Janine Mauroy-Toffier d. Chakarova default
Subirats[13] d. Bouteleux 6-2 6-3
Kerry Harris d. Langanay default

Nancy Richey[5] d. Sandberg 6-2 6-1
Krantzcke d. Morozova 6-3 4-6 6-4
Baksheeva[12] d. I.Buding 6-2 6-2
Nicole Niox-Chateau d. Congdon default

Maria Bueno[8] d. Asteri default
Rodriquez d. Amos default
Caceres d. Papale 7-5 6-4
Pretorius[9] d. Wolf-Peterdy default

Gordigiani d. Hole default
Hunt d. Di Maso[16] 5-7 6-2 6-3
De Zuleta d. J.Maleeva default
King[1] d. Rouchon 6-2 6-2

Third Round
Jones[2] d. Godwin 6-2 6-0
E.Buding[15] d. Moore 4-6 6-1 7-5
Vopickova[7] d. Kalogeropoulos 6-1 6-0
Darmon d. Palacios 6-2 6-2

Durr[3] d. Heldman 6-1 7-5
G.Sherriff[14] d. Dmitrieva 6-3 6-0
Melville[6] d. Gourlay 7-5 6-4
Du Plooy[11] d. Bentzer 7-5 6-1

Baksheeva[12] d. Niox-Chateau 6-3 6-1
Richey[5] d. Krantzcke 6-4 5-7 8-6
Subirats[13] d. Harris 6-1 6-1
Casals[4] d. Mauroy-Toffier default

Pretorius[9] d. Caceres 7-5 6-2
Bueno[8] d. Rodriguez 6-2 6-0
Hunt d. Gordigiani 6-1 7-5
King[1] d. De Zuleta 6-1 6-0

Fourth Round
Jones[2] d. Edda Buding[15] 6-2 6-4
Vopickova[7] d. Darmon 7-9 6-2 6-1
G.Sherriff[14] d. Durr[3] 6-3 6-3
Du Plooy[11] d. Melville[6] 5-7 6-4 8-6

Richey[5] d. Baksheeva[12] 10-8 4-6 6-1
Subirats[13] d. Casals[4] 6-4 6-3
Bueno[8] d. Pretorius[9] 2-6 6-3 6-3
King[1] d. Hunt 7-5 6-1

Quarters
Jones[2] d. Vopickova[7] 6-2 6-1
Du Plooy[11] d. G.Sherriff[14] 8-6 6-3
Richey[5] d. Subirats[13] 6-1 6-0
King[1] d. Bueno[8] 6-4 6-4

Semis
Jones[2] d. Du Plooy[11] 7-5 6-3
Richey[5] d. King[1] 2-6 6-3 6-4

Final
Richey[5] d.Jones[2] 5-7 6-4 6-1
-----------------------------------------------------------------

Durr/Jones (2) d. Prosen-Kalegeropoulos/Sandulf 6-0 6-1
Spinoza/Terras d. Zuleta/Rodriguez 6-2 6-2
Volavkova/Vopickova (7) d Borda Diaz/Petersen 6-1 6-3
C. Sherriff/G. Sherriff d. Loeys/Lundqvist 6-3 6-1

Bueno/Richey (3) d. Christiani/Rouchon 6-4 6-2
Gourlay/Roussow d. Billat/Salfati-di Maso 8-6 6-2
Baksheeva/Dmitrieva (6) d. Bouteleux/Le Besnerais 6-1 7-9 6-1
Emanuel/Godwin d. Palacios/Szabo 6-2 6-4

Darmon/Lieffrig d Lofdahl/Sandberg 6-2 6-4
Krantzcke/Melville (5) d B. Lindström/C. Lindström 6-2 6-0
P. Montano/E. Subirats 3-6 6-0 6-0
van Zyl-du Plooy/Walkden (4) d. Caceres/Giscafré 6-2 6-4

Heldman/Toyne-Moore d. Abbas/Galtier 6-3 8-6
I Buding/E. Buding (8) d Harris/Hunt 6-2 6-4
Niox-Château/de Roubin d. Schediwy/Studer default
Casals/King (1) d Giordigiani/Morozova 6-4 3-6 6-3
***************************************
Second Round
Durr/Jones [2] d Spinoza/Terras 6-0 6-0
C. Sherriff/G. Sherriff d. Volovakova/Vopickova [7] 7-9 6-1 6-4
Bueno/Richey [3] d Gourlay/Roussow 7-5 6-1
Baksheeva/Dmitrieva [6] d. Emanuel/Godwin 4-6 12-10 8-6

Darmon/Lieffrig d Krantzcke/Melville [5] 8-6 6-3
Du Plooy/Walkden [4] d Montano/Subirats 6-0 6-3
Heldman/Moore d Buding/Buding [8] 6-1 6-3
Casals/King [1] d Niox/de Roubin default
**************************************
Quarters
Durr/Jones[2] d C. Sherriff/G. Sherriff 7-5 6-4
Bueno/Richey [3] d Baksheeva/Dmitrieva [6] 6-2 10-12 6-3
Du Plooy/Walkden [4] d Darmon/Lieffrig 6-4 5-7 6-2
Casals/King [1] d Heldman/Moore default
**************************************
Semis
Durr/Jones [2] d Bueno/Richey [3] 6-2 7-5
Casals/King [1] d Du Plooy/Walkden [4] 7-5 4-6 6-4
**************************************
Final
Durr/Jones [2] d Casals/King [1] 7-5 4-6 6-4


In the doubles, King and Casals reached the final having had to play only two matches - both three-setters - as 2 of their 4 scheduled opponents conceded walkovers. Jones and Durr gained consolation for their disappointments in the singles by beating Rosie and Billie Jean in a tight three-set final.


-----------------------------------------------------------------

Draw 56, 8 Seeds, 8 BYEs

1st round

Ion Tiriac & Ann Jones [2] bye
Barry Philipps-Moore & Mrs B. Philipps-Moore bye
Quentin Pretorius & Pat Walkden bye
Bouteleux & D. Bouteleux bye

Jean-Claude Barclay & Françoise Dürr [7] d. Auget & Raquel Giscafre 6-1 6-2
Patrick Proisy & M. Cristiani d. Gordon Summers & Laura Roussow 4-6 6-4 7-5
Gaetano Di Maso & Monique Salfati d. A. Acuńa & V. Caceres 6-3 6-3
T. W. Addison & Kerry Melville vs J. Fernandes & Susanna Petersen score unknown

Frew McMillan & Annette du Plooy [3] d. F. Komáromy & Éva Szabó walkover
J. L. Rouyer & Carol Sherriff d. Cartier & S. le Besnarais 6-1 6-3
Patrice Cornejo & Helen Gourlay d. Bob Giltinan & Lesley Hunt 3-6 6-1 6-3
Nikola Spear & Julie Heldman d. C. W. Stubs & Janine Lieffrig 9-11 10-8 7-5

Ray Ruffels & Karen Krantzcke [6] d. B. L. Lewandowski & Christina Sandberg walkover
Jean-Baptiste Chanfreau & Gail Sherriff d. E. Gorostiaga & Ingrid Löfdahl 6-3 6-2
Colin & Betsy Abbas d. Georges Deniau & Susan Chatrier (formerly Partridge) walkover
Alan Stone & Eva Lundquist d. Chaban & Christiane Spinoza walkover

J. Subirats & Elena Subirats d. Jean Borotra & M. Galtier 61 60
Phil Dent & Kerry Harris d. Colin Dibley & Esme Emanuel walkover
Haillet & J. Billaz d. E.A. Zuleta & Mrs E.A. Zuleta walkover
Cliff Richey & Nancy Richey [5] d. Bob Carmichael & Lena Sandulf walkover

C. Duxin & N. Niox d. V. Kazarevitch & E. Izopatyse walkover
Ingo Buding & Edda Buding d. P.H. Rodriguez & Michelle Boulle 1-6 6-1 6-1
Wanaro N'Godrella & A. M. Rouchon d. F. Gentil & Barba Diaz 6-2 6-3
Bob Hewitt & Rosie Casals [4] d. S. Dron & Anne Marie Studer walkover

Ray Moore & Maryna Godwin d. Petre Marmureanu & Olga Morozova 3-6 9-7 8-6
Vallée & Evelyne Terras d. Brian Fairlie & G. C. Dove walkover
J. L. Moore & Faye Moore (formerly Toyne) d. W. Gasiorek & Odile de Roubin walkover
Pierre Darmon & Rosie Darmon (formerly Reyes) [8] d. Péter Szőke & P. Montano walkover

S. Palmieri & Ingrid Loeys bye
Nick Kalogeropoulos & Carole Kalogeropoulos (formerly Prosen) bye
T. J. Ryan & P. Palacios bye
Owen Davidson & Billie Jean King [1] bye

2nd Round

Ion Tiriac & Ann Jones [2] d. Barry Philipps-Moore & Mrs B. Philipps-Moore walkover
Quentin Pretorius & Pat Walkden d. Bouteleux & D. Bouteleux 6-3 6-1
Jean-Claude Barclay & Françoise Dürr [7] d. Patrick Proisy & M. Cristiani 6-4 6-3
Di Maso/Monique Salfati d. either T.W. Addison/Kerry Melville or J. Fernandes/Susanna Petersen 6-2 6-3
Frew McMillan & Annette du Plooy [3] d. J. L. Rouyer & Carol Sherriff 6-4 11-9
Patrice Cornejo & Helen Gourlay d. Nikola Spear & Julie Heldman default
Jean-Baptiste Chanfreau & Gail Sherriff d. Ray Ruffels & Karen Krantzcke [6] 7-5 9-7
Alan Stone & Eva Lundquist d. Colin & Betsy Abbas 64 64

Phil Dent & Kerry Harris d. J. Subirats & Elena Subirats walkover
Cliff Richey & Nancy Richey [5] d. Haillet & J. Billaz 6-2 6-3
Christian Duxin & N. Niox d. Ingo Buding & Edda Buding walkover
Bob Hewitt & Rosie Casals [4] d. Wanaro N'Godrella & A. M. Rouchon 6-1 6-2

Ray Moore & Maryna Godwin d. Vallée & Evelyne Terras 6-2 6-1
Pierre Darmon & Rosie Darmon (formerly Reyes) [8] d. J. L. Moore & Faye Moore (formerly Toyne) 6-4 6-3
Nick Kalogeropoulos & Carole Kalogeropoulos (formerly Prosen) d. S. Palmieri & Ingrid Loeys walkover
Owen Davidson & Billie Jean King [1] d. T. J. Ryan & P. Palacios walkover

3rd Round

Ion Tiriac & Ann Jones [2] d. Quentin Pretorius & Pat Walkden 6-1 6-2
Jean-Claude Barclay & Françoise Dürr [7] d. Gaetano Di Maso & Monique Salfati 6-0 6-0
Frew McMillan & Annette du Plooy [3] d. Patrice Cornejo & Helen Gourlay walkover
Jean-Baptiste Chanfreau & Gail Sherriff d. Alan Stone & Eva Lundquist 3-3 retired

Cliff Richey & Nancy Richey [5] d. Phil Dent & Kerry Harris 6-2 7-5
Bob Hewitt & Rosie Casals [4] d. Christian Duxin & N. Niox 6-1 6-2
Pierre Darmon & Rosie Darmon (formerly Reyes) [8] d. Ray Moore & Maryna Godwin walkover
Owen Davidson & Billie Jean King [1] bt Nick Kalogeropoulos & Carole Kalogeropoulos (formerly Prosen) 6-1 6-1

Quarterfinal

Jean-Claude Barclay & Françoise Dürr [7] d. Ion Tiriac & Ann Jones [2] 4-6 7-5 6-0
Frew McMillan & Annette du Plooy [3] d. Jean-Baptiste Chanfreau & Gail Sherriff 11-9 7-5
Bob Hewitt & Rosie Casals [4] d. Cliff Richey & Nancy Richey [5] 6-4 4-1 retired
Owen Davidson & Billie Jean King [1] d. Pierre Darmon & Rosie Darmon (formerly Reyes) [8] 6-2 7-5

Semifinal

Jean-Claude Barclay & Françoise Dürr [7] d. Frew McMillan & Annette du Plooy [3] 6-1 6-1
Owen Davidson & Billie Jean King [1] d. Bob Hewitt & Rosie Casals [4] 5-7 6-3 6-1

Final

Jean-Claude Barclay & Françoise Dürr [7] d. Owen Davidson & Billie Jean King [1] 6-1 6-4

-----------------------------------------------------------------



Boteleux=Daniele Wild ???
-------------------------------------
Notes: **These two matches may be reversed in the draw, which I reconstructed from Tennis Corner.

A strike caused more defaults than usual even for the French.
26 defaults was the total for rounds one and two.

In the Paris Spring of 68, with riots, strikes and tear gas, the revolution extended to Roland Garros: Françoise Durr, the holder, and Rosie Casals, both touring pro's, were ousted by Gail Sherriff and Elena Subirats. Top-seeded Billie Jean King reached the semis for the first time in only her second appearance in Paris but there suffered yet another defeat at the hands of her nemesis, Nancy Richey. Margaret Smith-Court skipped the event altogether even though she entered the Fed Cup in Paris the week before the Open. Many others withdrew in the face of the tense political situation.

The title was Ann Jones' for the taking: she was up 5-1 in the first set, but proceeded to lose 11/13 points before clinching the opening set 7-5. She broke away in the second set to a 4-2 lead and the same thing happened: Richey took 15/16 points and this time it was enough to take the set. The final set was a victory parade as Richey became the first open slam event winner in history.

Thanks to Andy T for most of the notes
 

·
Moderator
Joined
·
25,091 Posts
Discussion Starter #27 (Edited)
Week of May 27-June 2

May 27-June 1 Surrey Grass Court Championships, Surbiton, England, GB (Grass)

1R: Margaret Lee d. Judith Salome 6-2 6-2
1R: Veronica Burton d. Carol Camp 6-3 2-6 6-1

2R: Judy Tegart d. ????
2R: Kristy Pigeon d. ????
2R: Robin Lloyd d. ????
2R: Val Ziegenfuss d. Vicki Berner 6-1 6-2
2R: Nell Truman D.sue Alexander 6-3 6-4
2R: Peaches Bartkowicz d. Pauline Roberts 6-4 11-9
2R: Mrs Mattes d. Patti Hogan 3-6 9-7 6-2
2R: Winnie Shaw d. Jenny Wagstaff 6-0 6-3

2R: Christine Truman Janes d. ????
2R: Corinne Molesworth d. ????
2R: Mimi Arnold Wheeler d. ????
2R: Stephanie DeFina d. Shirley Bloomer Brasher 6-3 6-3
2R: Joyce Williams d. Sandra Okin 9-7 6-2
2R: Vicky Rogers d. Betty Rosenquest Pratt 3-6 7-5 6-2
2R: Lee d. Mrs Joy 6-4 9-11 6-1
2R: Mary Ann Eisel d. Burton 6-4 4-6 6-4

1R: Valerie Ziegenfuss d. Mrs J I Fyfe 6-2 6-1
1R: Vicki Berner d. Cecilie Fleming 6-3 6-4
1R: Jenny Wagstaff d. E Allen 6-1 6-0
1R: Patti Hogan d. Pat Roberts 6-2 6-1
1R: Nell Truman d. Wendy Hall 6-3 6-1
1R: Sue Alexander d. Sue Tutt 6-1 2-6 10-8
1R: Peaches Bartkowicz d. Vivienne Dennis 6-2 6-0
1R: Pauline Roberts d. Jill Cooper 6-2 6-3
1R: Betty Rosenquest Pratt d. Jean Walker-Smith 6-1 6-3
1R: Joyce Williams d. Sheila Burley 6-1 6-0
1R: Mrs C Joy d. Jenny Chamberlain 5-7 6-2 6-4
1R: Mimi Arnold Wheeler d. Lorna Greville Collins 6-4 6-4
1R: Andree Martin d. Diane Bridger 6-4 7-5

2R: Judy Tegart d. Heather Allen 6-2 6-1
2R: Kristy Pigeon d. Margaret Harris 6-2 6-1
2R: Robin Lloyd d. Elizabeth Ernest 6-1 6-0
2R: Arnold Wheeler d. Martin 6-4 6-1
2R: Christine Janes d. Susan Morgan 6-1 6-1

3 Round
J Tegart D.k Pigeon 6-2 6-2
R Lloyd D.v Ziegenfuss 6-3 6-3
N Truman D.p Bartkowicz 6-4 6-4
W Shaw D.mrs Mattes 6-4 6-1
C Truman Janes D.c Molesworth 6-4 8-6
S De Fina D.m Arnold Wheeler 6-8 8-6 8-6
V Rogers D.j Williams 9-7 6-4
M Eisel D.m Lee 6-3 6-3

QF: Tegart d. Lloyd 6-1 6-1
QF: Shaw d. Truman 5-7 6-4 6-4
QF: Janes d. DeFina 6-2 6-2
QF: Rogers d. Eisel 7-5 6-3

SF: Tegart d. Shaw 6-2 6-2
SF: Janes d. Rogers 10-8 6-3

FI: Judy Tegart (Aus) d. Christine Janes 10-8 6-4

DF: Robin Lloyd/Judy Tegart d. Winnie Shaw/Joyce Williams 10-8 6-3

-----


May 27-June 1 St Annes On Sea Tournament , Lytham, England, GB (Grass)

Singles (Draw=16)

1R: Judy Congdon d. Sally Holdsworth 6-2 6-4

QF: Congdon d. Jocelyn Davie 6-4 6-3
QF: Faye Urban d. ????
QF: Alex Soady d. Alice Tym 6-3 1-6 6-4
QF: Janice Townsend d. Gillian Dove 6-2 8-6

SF: Urban d. Congdon 7-5 6-0
SF: Townsend d. Soady 6-4 6-4

FI: Faye Urban (Can) d. Janice Townsend 7-5 9-7

DF: Sally Holdsworth/Alex Soady d. Rita Bentley/Alice Tym 6-4 6-2

-----

ends June 3 Berlin Championships, Berlin, Germany (Clay)
Venue: Rot Weiss Club

Singles (Draw=27)

1R: Lesley Turner-Bowrey [1]-bye
1R: Jürgens d Regensburger ????
1R: Kerstin Seelbach d V. Scotti ????
1R: Maria Guzman d Rüdiger ????
1R: Helga Schultze [4]-bye
1R: Renate Breuer d Rißmann ????
1R: Carola Schinke d Weitkamp ????
1R: Kathy Harter-bye

1R: Helga Niessen d Sasowski ????
1R: Nadine Netter d U. Böhme ????
1R: Birgit Frese d Mischkowski ????
1R: Virginia Wade [3]-bye
1R: Marilyn Aschner d Hofer ????
1R: Hilde Schönwälder d Schwab ????
1R: Mabel Vrancovich d V. Krause ????
1R: Margeret Smith-Court [2]-bye

2R: Bowrey [1] d Mrs Juergens 6-0 6-0
2R: Seelbach d Guzman 6-2 9-7
2R: Schultze [4] d Breuer 6-1 6-1
2R: Harter d Schinke 6-4 6-3

2R: Niessen d Netter 1-6 6-2 6-3
2R: Wade [3] d Frese 6-0 6-1
2R: Aschner d Schoenwalder 6-1 6-1
2R: Court [2] d Vrancovich 6-4 6-1

QF: Bowrey [1] d Seelbach 7-5 6-2
QF: Schultze [4] d Harter 6-2 2-6 6-3
QF: Niessen d Wade [3] 9-7 6-1
QF: Court [2] d Aschner 2-6 6-1 6-0

SF: Schultze [4] d Bowrey [1] 6-2 6-1
SF: Court [2] d Niessen 2-6 6-3 6-4

FI: Helga Schultze [4] d Margaret Court [2] 6-1 7-5

Doubles

QF: Court/Wade d Frese/Frickert 6-1 6-2
QF: Breuer/Netter d Aschner/Guzman 6-1 1-6 7-5
QF: Niessen/Schultze d Seelbach/Vrancovich 6-3 6-3
QF: Bowrey/Harter d Jürgens/Schinke 6-0 6-0

SF: Court/Wade d Breuer/Netter 6-1 6-0
SF: Niessen/Schultze d Bowrey/Harter 6-1 6-4

FI: Margaret Court/Virginia Wade d Helga Niessen/Helga Schultze 6-4 6-3

Mixed Doubles

QF: Court/Riessen d Breuer/McDonald walkover
QF: Schultze/Gisbert d Niessen/Pohmann 4-6 6-0 8-6
QF: Wade/Okker d Seelbach/Gottschalk 6-4 6-1
QF: Harter/Curtis d Bowrey/Bowrey walkover

SF: Court/Riessen d Schultze/Gisbert 6-3 6-4
SF: Wade/Okker d Harter/Curtis 7-5 6-8 7-5

FI: Virginia Wade/Tom Okker d Margaret Court/Marty Riessen 6-3 2-6 6-2


Bowrey, Court and Wade all skip the French to play minor Geman clay events-despite the fact that Court and Wade were in paris for the Fed Cup days before the French began! One suspects the payoffs in Berlin were substantial for this era.

-----

ends June 2 Central California Championships Sacramento, California, US (Hard)

FI: Denise Carter d. Roylee Bailey 7-5 6-3

-----

ends June 2 Tulsa Invitation, Tulsa, Oklahoma, US (Clay)

Singles (Draw=8)

1R: Ceci Martinez d. Emilie Burrer 6-1 6-3
1R: Betty Ann Grubb d. Pam Richmond 6-3 6-2
1R: Stephanie Grant d. Olga Montano 6-0 6-2
1R: Linda Tuero d. Tere Salvidea 6-0 6-2

SF: Grubb d. Martinez 6-1 6-4
SF: Grant d. Tuero 6-4 6-2

FI: Betty Ann Grubb d.Stephanie Grant 6-3 6-1

DF: Emilie Burrer/Betty Ann Grubb d. Ceci Martinez/Pam Richmond 6-3 6-1

-----

ends June 2 Connecticut State, New Haven, Connecticut, US (Grass)


3R: Louise Gonnerman d. Lisa Rosenblum 6-1 6-2
3R: Ann Murphy d. Virginia Rice Johnson 6-3 6-1
3R: Pat Stewart d. Mary Ellen Seifert 6-0 6-1
3R: Kay Hubbell d. Paula Albert 6-2 6-3

3R: Carol Hunter d. Nancy Kirkham 6-0 6-0
3R: Vija Vuskains d. Dorothy O' Neil 6-3 6-4
3R: Mary Moore d. Janice Kozen 6-1 7-5
3R: Shirley Fry Irvin d. Carol Gagliano 6-0 6-0

QF: Gonnerman d. Murphy 6-2 6-1
QF: Stewart d. Hubbell 6-1 6-3
QF: Hunter d. Vuskains 6-2 6-3
QF: Irvin d. Moore 6-0 6-2

SF: Stewart d. Gonnerman 6-3 6-4
SF: Irvin d. Hunter 5-7 6-4 6-2

FI: Shirley Irwin d. Pat Stewart 4-6 6-1 7-5

DF: Charlotte Lee/Kay Hubbell d. Pat Stewart/Vija Vuskains 7-5 2-6 6-4

Irwin is none other than Shirley Fry Irwin, who won all 4 grand slams back in the 1950s before getting married in 1957 and becoming a mom. The mother of 4 saves 7 match points from 1-5 in third set of the final!
 

·
Moderator
Joined
·
25,091 Posts
Discussion Starter #28 (Edited)
Week of June 3-9




The North Of England Championships Manchester Northern Lawn Tennis Club West Didsbury June 3-8 Grass Court

Seeded 3 Maria Esther Bueno Walk-over

Preliminary Round
Stephanie De Fina D.lesley Wellerman 6-2 6-0
Mary Ann Eisel D.mrs Craven 6-4 6-0
Astrid Suurbeck D.marilyn Bevan 6-2 6-2
Robin Lloyd D.esme Emanuel 2-6 6-1 6-1
Kristy Pigeon D.ann Williams 6-1 6-1
Adda Bakker D.margot Knowles 6-0 6-4
Christine Truman Janes D.jane Mott 6-0 6-1
Kathy Harter D.mimi Arnold Wheeler 6-2 6-2

1 Round
Margaret Smith Court D.wendy Slaughter 6-0 6-1
Patti Hogan D.g Baker 6-1 6-4
Joyce Williams D.jean Wilson 6-3 6-1
Valerie Ziegenfuss D.m Penn 6-3 6-1
Norah Davies D.marilyn Aschner W.0
Ceci Martinez D.stephanie De Fina 6-3 6-3
Vicky Rogers D.mary Ann Eisel 4-6 8-6 6-3
Robin Lloyd D.astrid Suurbeck 6-2 6-2
Kristy Pigeon D.betty Rosenquest Pratt 2-6 6-4 6-3
Christine Truman Janes D.adda Bakker W.0
Kathy Harter D.rowena Whitehouse 6-2 6-1
Judy Tegart D.wendy Baker 6-0 6-1
Lidye Venneboer D.sally Holdsworth 4-6 6-2 7-5
Peaches Bartkowicz D.jean Walker Smith 6-1 6-0
Winnie Shaw D.maria Ayala 6-0 6-1
Virginia Wade D.nell Truman 6-4 6-2

2 Round Of Manchester

M Smith Court D.p Hogan 6-3 6-1
V Ziegenfuss D.j Williams 6-4 6-8 6-2
V Rogers D.r Lloyd 6-3 9-7
C Martinez D.n Davies W.0
J Tegart D.k Harter 7-5 6-4
K Pigeon D.c Truman Janes 6-0 6-4
P Bartkowicz D.l Venneboer 6-3 6-1
V Wade D.w Shaw 6-2 6-4

1/4f
M Smith Court D.v Ziegenfuss 6-1 6-2
V Rogers D.c Martinez 6-2 6-3
J Tegart D.k Pigeon 8-6 6-3
V Wade D.p Bartkowicz 6-3 1-6 6-1

Sf
M Smith Court D.v Rogers 6-3 6-4
V Wade D.j Tegart 12-10 6-1

Finale
Margaret Smith Court D.virginia Wade 6-4 4-6 6-4

Doubles
Smith Court -wade D.tegart -pratt B 6-3 6-4

Something is wrong. Belinda Orchard couldn't lose twice in R2 and in R3. Either she won against Elizabeth Ernest in R2, or it was Elizabeth Ernest who lost to Molesworth in R3


Jun 2-6 Helsinki International, Helsinki, FIN (CL)
Lesely Bowrey (Aus) d. Birgitta Lindstrom 6-1 6-1

Ends Jun 7 Glamorgan, Cardiff, Wales, UK (GR) Dr=17 +

Glamorgan Tournament Cardiff June 3-8 Grass Court

2 Round
Alex Soady D.vicki Berner 6-3 6-3

1/4f
Faye Urban D.gillian Dove 6-3 6-0
Janice Townsend D.nadine Netter 6-1 6-3
Alex Soady D.alice Tym 6-4 6-4
Marilyn Aschner D.judy Congdon 4-6 6-1 6-2

Sf
F Urban D.j Townsend 6-4 6-3
A Soady D.m Aschner 8-6 6-1

Finale
Faye Urban D.alex Soady 4-6 6-1 6-3

Doubles
Berner -urban D.townsend -soady 6-4 6-0

-----

Lowther Tournament Barnes June 3-8 Grass Court

1/4f
Jean Walker Smith D.pepy Munslow 6-2 6-1
Shirley Bloomer Brasher D.sue Hole 3-6 7-5 6-2
Sandra Okin D.jill Cooper 1-6 6-2 6-4
Corinne Molesworth D.wendy Hall 2-6 7-5 6-3

Sf
S Bloomer Brasher D.j Walker Smith 6-4 6-1
C Molesworth D.s Okin 6-1 4-6 6-3

Finale
Shirley Bloomer Brasher D.corinne Molesworth 6-4 6-8 6-4

Doubles
Brasher -mortimer Barrett D.roberts Pauline -knight J 6-0 6-3



FI Faye Urban (Can) d. Alex Soady 4-6 6-1 6-3
DF Berner/Urban d. Soady/Townsend 6-4 6-0

ends Jun 9 Manchester UK North of England (GR) DR=34
SF Court d. Rogers 6-3 6-4, Wade d. Tegart 12-10 6-1
FI Margaret Court d. Virginia Wade 6-4 4-6 6-4
DF Court/Wade d. Pratt/Tegart 6-3 6-4

Court/Fletcher split the mixed title with Eisel/Curtis, Court undefeated for week in all 3 events.

-----

Jun 7-10 Saltsjoebaden, Saltsjoebaden, SWD (CL)
Lesley Bowrey (Aus) d. Eva Anderson 6-0 6-0

-----

Ends Jun 11 Prague CZE Czechoslovak International (CL)
Helen Gourlay (Aus) d. Vlasta Vopickova 9-7 6-0
Volakova/Vopickova d. Neumanova/Pikorova 6-4 6-3

-----

ends June 10 Leverkusen Tournament, Leverkusen, Germany (Clay)

SF: Alena Palmeova d Karin Seltenreich 6-1 4-6 6-3
SF: Almut Sturm d Heide Orth 10-8 3-6 6-1

FI: Alena Palmeova (Cz) d. Almut Sturm (Ger) 6-2 6-2

-----

Avenue Tournament Havant June 3-8 Grass Court

Finale
Marijke Jansen D.heather Allen 0-8 8-6 9-7

Doubles
Allen H-cecilie Fleming D.hiles -sylvia Stott 6-4 6-4

-----

Helsinki International Ends June 6 Clay Court

Sf
Lesley Turner Bowrey D.tiiu Simson 6-3 6-4
Birgitta Lindstrom D.tiiu Kivi 6-2 6-2

Finale
Lesley Turner Bowrey D.birgitta Lindstrom 6-1 6-1

Mixed Doubles
Kivi -lejus D.turner Bowrey -bill Bowrey 6-4 6-2

-----

Leverkusen Tournament Germany Ends June 10 Clay Court

Finale
Alena Palmeova D.almut Sturm 6-2 6-2

-----

Saltsjoebaden Tournament Sweden Ends June 10 Clay Court

Sf
Lesley Turner Bowrey D.kirsten Anden 6-2 6-1
Eva Andersson D.martine Zacharias 6-2 6-2

Finale
Lesley Turner Bowrey D.eva Andersson 6-0 6-0

-----

Blue And Gray Invitation Montgomery Alabama Ends June 9 Clay Court

1/4f
Emilie Burrer D.ann Templeton 6-2 6-4
Dena Garcia D.laura Dupont 5-7 6-4 6-2
Lulu Gongora D.pat Garcia 6-4 9-7
Linda Tuero D.jan Benkwith 6-2 6-0

Sf
E Burrer D.d Garcia 6-1 6-4
L Tuero D.l Gongora 6-0 6-4

Finale
Linda Tuero D.emilie Burrer 6-0 6-4

Doubles
Tuero -burrer D.gongora -mclean Mary 6-2 6-2

-----

The New York State Women S Championships Mamaroneck June 4-10 Clay Court

1 Round
Carolyn Liguori D.karol Gagliano 6-3 6-2

2 Round
Louise Gonnerman D.joanne Dukeshire 6-2 6-3
Carolyn Liguori D.nancy Lewis 8-6 6-3
Susan Tenney D.joan Silbersher 6-1 6-1

1/4f
Mimi Kanarek D.laurie Tenney 6-3 6-4
Louise Gonnerman D.jade Schiffman 6-3 6-2
Pat Stewart D.carolyn Liguori 6-2 6-2
Susan Tenney D.vija Vuskains 4-6 6-0 6-4

Sf
M Kanarek D.l Gonnerman 8-6 7-5
P Stewart D.s Tenney 6-0 6-3

Finale
Pat Stewart D.mimi Kanarek 7-5 6-3

Doubles
Stewart -vuskains D.symmers Anne -mahoney Olga 4-6 6-4 6-2

-----

Czechoslovakian International Prague Ends June 11 Clay Court

1/4f
Marie Neummanova D.olga Lendlova 6-0 7-5

Sf
Vlasta Vopickova D.marie Neummanova 1-6 6-1 6-2
Helen Gourlay D.jitka Volavkova 6-4 6-4

Finale
Helen Gourlay D.vlasta Vopickova 9-7 6-0

Doubles
Vopickova -volavkova D.neummanova -pikorova 6-4 6-3

-----
 

·
Moderator
Joined
·
25,091 Posts
Discussion Starter #29 (Edited)
Week of June 10-16

June 10-15 West of England Championships, Bristol, England (Grass)

Singles (Draw=18 to 20)

1R: Karen Krantzcke d. Jenny Helliar 6-3 6-1
1R: Janice Townsend d. Helen Amos 6-3 6-3
1R: Lidy Venneboer d. Christina Diaz 6-4 6-4
1R: Judy Congdon d. Gillian Dove 7-5 8-6
1R: Junko Sawamatsu d. Elizabeth Ernest 6-4 6-3

2R: Krantzcke d. Wendy Hall 6-3 6-1
2R: Ada Bakker d. Heather Allen 6-4 6-4
2R: Robin Lloyd d. Kazuko Sawamatsu 6-1 6-4
2R: Pat Walkden d. Andree Martin (Can) 6-1 6-1

2R: Faye Toyne Moore d. Townsend 6-4 6-1
2R: Astrid Suurbeck d. Junko Sawamatsu 6-4 3-6 6-3
2R: Venneboer d. Congdon 6-3 8-6
2R: Kerry Melville d. Sylvia Stott 6-0 6-2

QF: Krantzcke d. Bakker 6-4 6-3
QF: Walkden d. Lloyd 4-6 6-2 6-4
QF: Suurbeck d. Moore 5-7 6-1 6-1
QF: Melville d. Venneboer 6-0 6-1

SF: Krantzcke d. Walkden 6-1 6-2
SF: Melville d. Suurbeck 5-7 7-5 8-6

FI: Kerry Melville d. Karen Krantzcke 6-0 6-1

DF: Karen Krantzcke/Kerry Melville d. Faye Moore/Pat Walkden 6-8 6-4 6-0

MX: Kerry Melville/Frew McMillan d ????

Kerry wins a rare triple as she an Frew Mcmillan take the mixed

-----

June 10-15 Rothman's Kent Open Championships, Beckenham, England (Grass)

Prize Money=$2,928

Singles (Draw=30)

1R: Ann Jones [1] d. Sally Holdsworth 6-1 6-0
1R: Ceci Martinez (US) d. Eva Lundqvist (Swe) 6-2 6-4
1R: Galina Baksheeva (USSR) [8] d. Cecilie Fleming (NZ) 7-5 7-5
1R: Evelyne Terras (Fra) d. Corinne Molesworth 6-4 6-4
1R: Rosie Casals (US) [4] d. Alex Soady 6-4 6-3
1R: Ingrid Lofdahl (Swe) d. Olga Morozova (USSR) 6-2 4-6 8-6
1R: Maria Bueno (Bra) [5] d. Margaret Lee 6-2 6-2
1R: Patti Hogan (US) d. Jenny Hoad (Aus) 6-2 5-7 6-2

2R: Jones [1] d. Martinez 6-2 6-2
2R: Baksheeva [8] d. Terras 5-7 6-2 64
2R: Casals [4] d. Lofdahl 6-3 6-2
2R: Bueno [5] d. Hogan 6-3 3-6 6-1

2R: Durr [6] d. Harris 6-2 6-0
2R: Court [3] d. Ziegenfuss 6-3 6-4
2R: Pigeon [7] d. Cooper 6-1 7-5
2R: Jansen d. Brasher 2-6 6-3 6-2

QF: Jones [1] d. Baksheeva [8] 6-3 6-1
QF: Bueno [5] d. Casals [4] 9-7 3-6 7-5
QF: Court [3] d. Durr [6] 6-1 10-8
QF: Pigeon [7] d. Jansen 7-5 6-4

SF: Jones [1] d. Bueno [5] 6-3 8-6
SF: Court [3] d. Pigeon [7] 6-0 6-3

FI: Margaret Court (Aus) [3] d. Ann Jones [1] 11-9 6-2

DF: Maria Bueno (Bra)/Margaret Court (Aus) d. Francoise Durr (Fra)/Ann Jones 6-3 6-2

On the opening Monday Billie Jean King withdraws and flies home to the US-citing exhaustion. The decision must have paid off as she defended at Wimbledon a couple of weeks later. It wasn't without controversy however. King flew out of London at noon. Her good friend Rosie Casals let the tournament chair know at 1:20-after the fact. Naturally this does not help King's popularity in Great Britain.

Margaret Court wins $720 by defeating Ann Jones in the final. It was only their 2nd meeting since 1961, when Ann defeated Margaret on clay at the French Open. It's a tight tussle at the start. Court finally breaks through to win set one 11-9, aided by two double faults from Jones.

-----

June 14-15 Wightman Cup, London, England, Great Britain (Grass)
Venue: Wimbledon's (The All-England Club) Court One

Great Britain d. United States 4-3

Day 1:

Nancy Richey (US) d. Christine Janes 6-1 8-6
Virginia Wade d. Mary Ann Eisel (US) 6-0 6-1
Winnie Shaw/Virginia Wade d. Mary Ann Eisel/Nancy Richey (US) 5-7 6-4 6-3

Day 2:

Peaches Bartkowicz (US) d. Winnie Shaw 7-5 3-6 6-4
Mary Ann Eisel (US) d. Christine Janes 6-4 6-3
Virginia Wade d. Nancy Richey (US) 6-4 2-6 6-3
Christine Janes/Nell Truman d. Stephanie DeFina/Kathy Harter 6-3 2-6 6-3

No pros allowed means Casals, king, and Jones are absent. In a riveting climax Britain wins before a cheering throng on Wimbledon's court 1.

-----

June 10-15 John Player Tournament , Nottingham, England, Great Britain (Grass)

2R: Judy Tegart d. Maria Ayala 6-1 6-1
2R: Marilyn Aschner d. I Kabie 6-0 6-0

QF: Judy Tegart d. ????
QF: Marilyn Ashner d. ????
QF: Esme Emanuel d. Marlene Muench 6-0 6-1
QF: Vicky Rogers d. Agnes Rigby 6-2 6-1

SF: Tegart d. Aschner 6-0 6-1
SF: Rogers d. Emanuel 7-5 4-6 10-8

FI: JudyTegart (Aus) d. Vicky Rogers (US) 6-4 6-3

DF: Esme Emanuel/Judy Tegart d. Marilyn Aschner/Vicky Rogers 6-2 6-3

-----

June 10-16 Swiss International, Lugano, Switzerland (Clay)

Singles (Draw=17 or 19)

1R: Laura Rossouw d Frances McLennan 6-4 6-1
1R: Lesley Hunt d Kora Schediwy 6-4 5-7 6-4
1R: Anne Marie Studer d Christiane Spinoza 1-6 6-3 6-4

2R: Lesley Turner Bowrey d Maria Nasuelli 6-3 6-2
2R: Lea Pericoli d Kerry Harris 6-1 6-3
2R: Maryna Godwin d Ingrid Loeys 6-1 6-3
2R: Helga Niessen d ???? (possible bye)

2R: Edda Buding d Studer 6-3 6-3
2R: Hunt d Rossouw 5-7 6-3 6-3
2R: Mabel Vrancovich d F. Pilla 6-4 6-2
2R: Annette DuPlooy d ???? (possible bye)

QF: Bowrey d Pericoli 6-4 6-3
QF: Niessen d Godwin 6-4 6-2
QF: Buding d Hunt 6-4 11-9
QF: Duplooy d Vrancovich 6-1 6-3

SF: Niessen d Bowrey 7-5 6-2
SF: DuPlooy d Buding 6-4 6-1

FI: Annette van Zyl d. Helga Niessen 6-3 6-3

Doubles

SF: Buding/Niessen d Godwin/Rossouw 6-4 6-4
SF: DuPlooy/Bowrey d Harris/Hunt 6-3 6-2

FI: Lesley Bowrey/Annette DuPlooy d Edda Buding/Helga Niessen 6-4 6-3


-----

ends Jun 16 Casablanca Tournament, Casablanca, Morocco (Clay)

FI: Gail Sherriff (Aus) d. Alice Tym (US) 6-1 6-4

DF: Carol Sherriff/Gail Sherriff d. Virginia Caceres/Helen Gourlay 6-2 retired

-----

ends June 16 Southern, Birmingham, Alabama, US

FI: Linda Tuero d. Lulu Gongora (Mex) 6-0 6-0

DF: Olga Palafox/Wells d. Lulu Gongora/McLean 6-2 6-4.


-----

June 10-16, New York State Championships, Mamaroneck, US
Venue: Beach Point Club

FI: Pat Stewart d. ??

-----


Rothmans Kent Open Championships Beckenham Lawn Tennis Club June 10-15 Grass Court

1 Round
Ann Jones D.sally Holdsworth 6-1 6-0
Ceci Martinez D.eva Lundquist 6-2 6-4
Evelyne Terras D.corinne Molesworth 6-4 6-4
Galina Bakcheeva D.cecilie Fleming 7-5 7-5
Ingrid Lofdahl D.olga Morozova 6-2 4-6 8-6
Rosemary Casals D.alex Soady 6-3 6-4
Patti Hogan D.jenny Staley Hoad 6-2 5-7 6-1
Maria Esther Bueno D.margaret Lee 6-2 6-2
Margaret Smith Court D.lorna Greville Collins 6-0 6-0
Valerie Ziegenfuss D.maylis Burel 6-0 6-1
Margaret Harris D.nadine Netter 6-3 3-6 6-2
Francoise Durr D.maria Jose Aubet 6-2 6-1
Kristy Pigeon D.pauline Roberts 7-5 6-1
Jill Cooper D.sue Hole 6-3 6-4
Marijke Jansen D.mimi Arnold Wheeler 6-4 6-4
Shirley Bloomer Brasher D.billie Jean King W.0

2 Round
Ann Jones D.c Martinez 6-1 6-2
G Bakcheeva D.e Terras 5-7 6-2 6-4
R Casals D.i Lofdahl 6-3 6-2
M Bueno D.p Hogan 6-3 3-6 6-1
M Smith Court D.v Ziegenfuss 6-3 6-4
F Durr D.m Harris 6-2 6-0
K Pigeon D.j Cooper 6-1 7-5
M Jansen D.s Bloomer Brasher 3-6 6-3 6-2

1/4f
A Jones D.g Bakcheeva 6-3 6-1
M Bueno D.r Casals 9-7 3-6 7-5
M Smith Court D.f Durr 6-1 10-8
K Pigeon D.m Jansen 7-5 6-4

Sf
A Jones D.m Bueno 6-3 8-6
M Smith Court D.k Pigeon 6-0 6-3

Finale
Margaret Smith Court D.ann Jones 11-9 6-2

Doubles
Court Smith -bueno D.durr -jones A 6-3 6-2

Seeded
1 Ann Jones
2 Billie Jean King
3 Margaret Smith Court
4 Rosemary Casals
5 Maria Esther Bueno
6 Francoise Durr
7 Kristy Pigeon
8 Galina Bakcheeva

West Of England Championships Bristol June 10-15 Grass Court

1 Round
Lidy Venneboer D.christina Diaz 6-4 6-4
Judy Congdon D.gillian Dove 7-5 8-6
Robin Lloyd D.kazuko Sawamatsu 6-1 6-4
Janice Townsend D.helen Amos 6-3 6-3

2 Round
Karen Krantzcke D.???
Ada Bakker D.heather Allen 6-4 6-4
Robin Lloyd D.???
Patricia Walkden D.andree Martin Can 6-1 6-1
Faye Toyne Moore D.j Townsend 6-4 6-1
Astrid Suurbeck D.junko Sawamatsu 6-4 3-6 6-3
Lidy Venneboer D.j Congdon 6-3 8-6
Kerry Melville D.???

1/4f
K Krantzcke D.a Bakker 6-4 6-3
P Walkden D.r Lloyd 4-6 6-2 6-4
A Suurbeck D.f Toyne Moore 5-7 6-1 6-1
K Melville D.l Venneboer 6-0 6-1

Sf
K Krantzcke D.p Walkden 6-1 6-2
K Melville D.a Suurbeck 5-7 7-5 8-6

Finale
Kerry Melville D.karen Krantzcke 6-0 6-1

Doubles
Melville -krantzcke D.walkden -toyne Moore 6-8 6-4 6-0

-----

The Morrocco Championships Casablanca June 10-16 Clay Court

1 Round
Michelle Boulle Rodriguez D.judith Dibar 3-6 11-9 6-3
Monique Salfati D.carole Kalogeropoulos 6-3 6-1
Alice Tym D.francoise Repoux 6-4 6-3
Carol Sherriff D.suzanna Petersen 6-4 4-6 10-8

1/4f
Gail Sherriff D.margarita Zuleta 6-1 6-2
Michelle Boulle Rodriguez D.monique Salfati 6-8 6-0 6-1
Alice Tym D.carol Sherriff 7-5 6-3
Helen Gourlay D.virginia Caceres 3-6 6-1 6-1

Sf
G Sherriff D.m Boulle Rodriguez 6-3 6-0
A Tym D.h Gourlay 1-6 6-2 6-4

Finale
Gail Sherriff D.alice Tym 6-1 6-4

Doubles
Sherriff Gail And Carol D.gourlay -caceres 4-3 Ab

-----

The Southern Championships Birmingham Alabama June 10-16 Clay Court

1/4f
Tish Adams D.laura Dupont 6-3 6-1
Lulu Gongora D.zoe Mills 6-2 6-3

Sf
Linda Tuero D.tish Adams 6-0 6-3
Lulu Gongora D.olga Montano 6-2 6-2

Finale
Linda Tuero D.lulu Gongora 6-0 6-0

Doubles
Debbie Wells -palafox Olga D.mclean Mary -gongora 6-2 6-4

-----

Texas Open Championships Houston June 10-16

1/4f
Emilie Burrer D.cindy Bramlett 6-1 6-2
Becky Vest D.babs Bramlett 6-3 6-1
Sissy Skinner D.royce Marshall 6-3 7-5
Mary Lowdon D.barbara Wroten 6-1 6-2

Sf
B Vest D.e Burrer 7-5 6-8 12-10
M Lowdon D.s Skinner 6-4 6-4

Finale
Mary Lowdon D.becky Vest 6-4 1-6 6-4

Doubles
Burrer -lowdon D.susie Schulte -vest B W.0
 

·
Moderator
Joined
·
25,091 Posts
Discussion Starter #30 (Edited)
Week of June 17-23

June 17-22 London Open Grass Courts , London, England, UK (Grass)
Venue: Queen's Club

Singles (Draw=59)

1R: Nancy Richey [1]-bye
1R: Laura Rossouw d. Frances McLennan 6-3 6-1
1R: Helen Gourlay d. Christina Sandberg 6-2 6-3
1R: Galina Baksheeva d. Ada Bakker 6-2 6-3
1R: Karen Krantzcke [8] d. Heather Brewer Segal 8-6 6-3
1R: Evelyne Terras d. Alex Soady 8-6 2-6 6-4
1R: Valerie Ziegenfuss d. Eva Lundquist 6-3 7-5
1R: Kerry Harris d. Betty Rosenquest Pratt 7-5 6-4

1R: Judy Tegart [4]-bye
1R: Nell Truman d. Mimi Arnold Wheeler 6-3 4-6 9-7
1R: Pat Walkden d. Carol Sherriff 6-3 4-6 6-2
1R: Kathy Harter d. Lidy Venneboer 6-8 6-4 7-5
1R: Rosie Casals [6] d. Astrid Suurbeck 6-0 6-1
1R: Winnie Shaw d. Bernice Carr Vukovich 6-3 6-4
1R: Stephanie De Fina d. Judy Congdon 6-2 7-5
1R: Lesley Turner Bowrey d. Mabel Vrancovich 6-3 6-4

1R: Faye Urban d. Jitka Volavkova 6-3 6-3
1R: Peaches Bartkowicz d. Pauline Roberts 6-0 6-4
1R: Faye Toyne Moore d. Ingrid Loeys 6-1 6-0
1R: Francoise Durr [6] d.Esme Emanuel 6-3 6-3
1R: Maryna Godwin d. Val Forbes 6-2 6-3
1R: Olga Morozova d. Pixie Lamm 2-6 6-3 9-7
1R: Ceci Martinez d. Robin Lloyd 6-2 6-2
1R: Margaret Smith Court [3]-bye

1R: Vicky Rogers d. Rita Bentley 6-4 6-2
1R: Christine Truman Janes d. Ingrid Lofdahl 10-8 6-4
1R: Patti Hogan d. Monique Salfati 6-1 1-6 6-4
1R: Kerry Melville [7]-bye
1R: Annette Van Zyl Duplooy-bye
1R: Mary Ann Eiseld. Joyce Williams 4-6 7-5 6-1
1R: Kristy Pigeon d.Lorna Greville Collins 6-4 6-4
1R: Ann Jones [2] d. Lesley Hunt 6-1 6-2

2R: Richey [1] d. Rossouw 6-0 6-2
2R: Baksheeva d. Gourlay 6-3 3-6 8-6
2R: Krantzcke [8] d. Terras 6-2 6-4
2R: Ziegenfuss d. Harris 6-4 3-6 6-4
2R: Tegart [4] d. Truman 6-0 8-6
2R: Harter d. Walkden 6-2 6-4
2R: Shaw d. Casals [6] 3-6 10-8 6-2
2R: DeFina d Bowrey 6-4 6-4

2R: Bartkowicz d. Urban 6-3 6-4
2R: Durr [6] d. Moore 6-3 6-0
2R: Morozova d. Godwin 3-6 6-3 6-3
2R: Court [3] d. Martinez 6-1 6-2
2R: Janes d. Rogers 6-2 6-3
2R: Hogan d. Melville [7] 6-4 7-5
2R: Duplooy d. Eisel 6-3 6-4
2R: Jones [2] d. Pigeon 3-6 6-3 6-2

3R: Richey [1] d. Baksheeva 6-2 3-6 6-2
3R: Ziegenfuss d. Krantzcke [8] 7-5 6-3
3R: Tegart [4] d. Harter 6-3 6-3
3R: Shaw d. DeFina 6-3 3-6 6-4

3R: Bartkowicz d. Durr [6] 6-2 1-6 6-3
3R: Court [3] d. Morozova 6-2 6-1
3R: Hogan d. Janes 6-2 1-6 7-5
3R: Jones [2] d. Duplooy 6-3 6-4

QF: Richey [1] d. Ziegenfuss 6-4 6-1
QF: Shaw d. Tegart [4] default
QF: Court [3] d. Bartkowicz 6-4 6-2
QF: Jones [2] d. Hogan 6-4 6-1

SF: Richey [1] d. Shaw 6-4 6-4
SF: Jones [2] d. Court [3] 4-6 6-4 6-3.

FI: Ann Jones [2] and Nancy Richey [1] divided title due to rain

Doubles

2R: Court/Wade d. Lofdahl/Salfati 6-4 6-2
2R: Shaw/Williams d. DuPlooy/Walkden 6-4 6-4
2R: Bentley/Vukovich d. Angela Mortimer Barrett/Pauline Roberts 1-6 6-3 9-7
2R: Heldman/Moore d.Urban/Volavkova 6-3 6-1

2R: Durr/Jones d. Baksheeva/Morozova 6-3 6-0
2R: Krantzcke/Melville d. C Sherriff/G Sherriff 8-6 6-4
2R: Bartkowicz/DeFina d.Eisel/Harter 7-5 7-5
2R: Bueno/Rrichey d. Doris Hart/Betty Pratt 6-2 8-6

QF: Court/Wade d. Shaw/Williams 6-1 6-4
QF: Heldman/Moore d. Bentley/Vukovich 6-4 6-4
QF: Durr/Jones d. Krantzcke/Melville 6-2 3-6 7-5
QF: Bartkowicz/DeFina d. Bueno/Richey 6-2 1-6 6-4

SF: rained out at the semifinal stage.

-----

June 17-23, Conde (Count) de Godo Tournament, Barcelona, Spain (Clay)
Venue: Real Club de Tenis

SF: Michelle Rodriguez (Chile) d. Ana Maria Estalella 8-6 10-8
SF: Kerstin Seelbach (Ger) d. Carmen Mandarino 6-3 0-6 8-6

FI: Michelle Rodriguez (Chile) d. Kerstin Seelbach (Ger) 7-5 6-4

DF: Ana Maria Estalella/Carmen Mandarino d. Christiane Spinoza (Fra)/Kerstin Seelbach (Ger) 6-2 6-2

-----

June 16-22, Eastern Clay Court Championships, Mamaroneck, NY, US
Venue: Orienta Beach Club


R16: Pat Stewart d. Sylvia Hooks 6-2 3-6 6-3
R16: Ellen Hodgdon d. Sue Weinberg 6-2 6-2
R16: Jade Schiffman d. Sherry Daniels 6-3 6-4
R16: Louise Gonnerman d. Ingrid Poschmann 6-1 6-1

R16: Marjorie Gengler d. ????
R16: Vija Vuskains d. Catherine Mae Collins 6-2 6-2
R16: Carolyn Liguori d. Betty Otto 6-4 6-3
R16: Mimi Kanarek d. Jean Dicamillo 6-0 6-1

QF: Stewart d. Hodgdon 6-0 6-1
QF: Gonnerman d. Schiffman 6-0 6-2
QF: Gengler d. Vuskains 6-3 6-3
QF: Kanarek d. Liguori 6-3 6-2

SF: Stewart d. Gonnerman 6-2 6-2
SF: Gengler d. Kanarek 1-6 6-3 6-2

FI: Marjorie Gengler d. Pat Stewart 6-4 6-4

DF: Pat Stewart/Vija Vuskains d. Rosemary Aldrich/Sally Bondurant 6-0 6-4

-----

???? Wimbledon Qualifying, Roehampton, England (Grass)

Singles (3 rounds of Qualifying for 8 spots in the main draw)

Q1: Jenny Hoad d Pepsy Munslow 6-4 6-2
Q1: Sandra Okin d ???
Q1: Ruth Illingworth d Maria Ayala 8-6 6-3
Q1: Constance Jaster d Jill Cooper 6-4 6-3
Q1: Sue Morgan d ???
Q1: Marylin Aschner d Vivienne Dennis 6-1 6-2
Q1: Stott d ???
Q1: Janet Ward d Madelein Pegel 6-2 6-1

Q1: Nadine Netter d Sue Mappin 6-4 6-1
Q1: Heather Allen d Davie 6-0 6-0
Q1: Cynthia Fleming d ???
Q1: Pat Roberts d Andree Martin 6-1 6-1
Q1: M. Christiani d Sally Holdsworth 8-6 6-4
Q1: Elisabeth Ernest d Christianne George 6-3 6-2
Q1: Penn d Judith Salome 6-2 6-1
Q1: Raquel Giscafre d Averil Morris 6-0 7-5

Q1: Jane Poynder d Andersson 6-1 6-1
Q1: Margeret Harris d Virginia Caceres 6-2 6-4
Q1: ??? D ???
Q1: Elizabeth Joy d ???
Q1: Vicki Berner d Margerita Zuleta 6-2 6-1
Q1: Binnie Orchard d Anthea Rigby 6-2 0-6 6-4
Q1: Kora Schediwy d Sheila Burley 6-2 7-5
Q1: B. L. Mattes d ???

Q1: Helen Amos d Maylise Burel 6-3 6-2
Q1: Michelle Boulle-Rodriguez
Q1: Junko Sawamatsu d ???
Q1: Wendy Hall d Mendham 6-4 6-2
Q1: Carolyn Camp d ???
Q1: Sue Tutt d Ziggi Cornish 8-6 6-1
Q1: Diane Bridger d ???
Q1: Kazuko Sawamatsu d Sue Alexander 6-0 6-4

Q2: Hoad d Okin 6-1 4-6 6-1
Q2: Illingworth d Jaster 4-6 6-0 7-5
Q2: Aschner d Morgan 6-1 6-3
Q2: Ward d Stott 3-6 6-4 6-2
Q2: Netter d Allen 9-7 6-2
Q2: Fleming d Roberts 7-9 6-4 6-3
Q2: Christiani d Ernest 7-5 6-3
Q2: Giscafre d Penn 6-3 6-3

Q2: Harris d Poynder 6-0 6-1
Q2: Joy d ???
Q2: Berner d Orchard 6-4 7-5
Q2: Schediwy d Mattes 6-3 6-4
Q2: Amos d Boulle-Rodriguez 0-6 6-2 6-1
Q2: Hall d Sawamatsu 2-6 6-3 6-4
Q2: Tutt d Camp 6-4 6-3
Q2: Sawamatsu d Bridger 6-0 6-3

Q3: Hoad d Illingworth 6-4 6-1
Q3: Aschner d Ward 4-6 6-3 6-0
Q3: Netter d Fleming 6-3 6-3
Q3: Giscafre d Christiani 6-1 6-1
Q3: Harris d Joy 6-3 6-0
Q3: Schediwy d Berner ????
Q3: Amos d Hall 6-1 6-4
Q3: Sawamatsu d Tutt 9-7 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
25,091 Posts
Discussion Starter #31 (Edited)
THE CHAMPIONSHIPS (WIMBLEDON)

Dates: June 25-July 6
Venue: The All-England Club, Wimbledon, London, England, GB
Surface: Grass

Singles (Draw=96)


1st Round

Billie Jean King [1]-bye
Peaches Bartkowicz-bye
Laura Rossouw-bye
Stephanie DeFina-bye
Faye Moore-bye
Lesley Hunt-bye
Christine Janes-bye
Marijke Jansen-bye

Lesley Bowrey [8]-bye
Eva Lundquist-bye
Francesca Gordigiani-bye
Helga Schultze-bye
Joyce Williams-bye
Vlasta Vopickova-bye
Janine Lieffrig-bye
Alex Soady-bye

Ann Jones(4) d. Kathleen Harter 6-0 4-6 6-4
Jenny Hoad [Q] d. Lucia Bassi 6-3 6-4
Esme Emanuel d. Monica Giorgi 6-3 6-2
Pat Walkden d. Rosie Darmon 3-6 6-0 8-6

Helga Niessen d. Heather Segal 6-2 7-5
Helen Gourlay d. Olga Morozova 6-4 6-4
Cecilia Martinez d. Elena Subirats 6-8 6-3 6-4
Judy Congdon d. Christiane Spinoza 6-2 4-6 6-4

Christina Sandberg d. Virginia Wade(5) 6-4 6-3
Marilyn Aschner [Q] d. Rita Bentley 7-5 6-4
Corinne Molesworth d. Mimi Wheeler 6-3 6-3
Patty Hogan d. Jean Drysdale 6-1 6-2

Francoise Durr d. Christiane Mercelis 6-4 6-2
Janice Townsend d. Alice Tym 6-2 6-4
Pixie Lamm d. Lidy Jansen-Venneboer 6-3 9-7
Kerry Melville d. Kazuko Sawamatsu [Q] 6-2 6-2

Karen Krantzcke d. Kora Schediwy [Q] 6-1 10-8
Rosie Casals d. Valerie Ziegenfuss 6-3 7-5
Frances MacLennan d. Gail Sherriff 6-4 6-4
Galina Baksheeva d. Ingrid Lofdahl 11-9 6-2

Faye Urban d. Margaret Lee 5-7 6-0 7-5
Julie Heldman d. Carmen Mandarino 6-1 6-4
Carol Sherriff d. Betty Pratt 8-6, 6-4
Maria Bueno(6) d. Lea Pericoli w/o

Nadine Netter [Q] d. Ingrid Loeys 6-2 6-3
Heide Orth-Schildknecht d. Florence De La Courtie 1-6 8-6 6-1
Bernice Vukovich d. Pauline Roberts 7-5 6-2
Kristy Pigeon d. Monique Salfati 6-4 3-6 7-5

Astrid Suurbeck d. Lorna Greville-Collins 6-3 7-5
Winnie Shaw d. Nell Truman 6-4 4-6 6-3
Helen Amos [Q] d. Wendy Hall [LL]6-4 4-6 6-4
Nancy Richey(3) d. Maryna Proctor 6-1 6-3

Shirley Brasher bye
Raquel Giscafre [Q] bye
Robin Lloyd bye
Victoria Rogers bye

Mary-Ann Eisel bye
Maria-Teresa Riedl bye
Jitka Volavkova bye
Judy Dalton(7) bye

Kerstin Seelbach bye
Margaret Harris [Q] bye
Kerry Harris bye
Edda Buding bye

Ada Bakker bye
Evelyne Terras bye
Annette Du Plooy bye
Margaret Court(2) bye
---------------------------------------------------
2nd Round
King(1) d. Bartkowicz 7-5 6-4
De Fina d. Rossouw 6-3 6-4
Moore d. Hunt 2-6 6-2 6-3
C.Jansen d. Janes 6-4 6-2

Turner-Bowrey(8) d. Lundquist 6-2 6-1
Hosl d. Gordigiani 6-1 6-3
J.Williams d. Vopickova 6-2 7-5
Lieffrig d. Soady 10-8 6-3

Jones(4) d. Hoad [Q] 6-0 6-1
Walkden d. Emanuel 6-2 6-3
Gourlay d. Masthoff 3-6 8-6 8-6
Ce.Martinez d. Congdon 6-1 7-5

Sandberg d. Aschner 6-2 7-5
Hogan d. C.Molesworth 3-6 6-3 6-3
Durr d. J.Townsend 6-0 6-4
Melville d. Lamm 6-4 6-4

Casals d. Krantzcke 9-7 6-3
Baksheeva d. MacLennan 7-5 6-1
Heldman d. Urban 5-7 7-5 6-2
Bueno(6) d. C.Sherriff 6-4 6-1

Orth-Schildknecht d. Netter [Q] 6-2 8-6
Pigeon d. Vukovich 6-1 6-3
W.Shaw d. Suurbeck 6-0 4-6 6-2
Richey(3) d. Amos 6-1 6-3

S.Brasher d. Giscafre 4-6 6-4 6-4
Rogers d. Lloyd 6-1, 6-3
Eisel d. M-T.Riedl 6-1 6-4
Dalton(7) d. Volavkova 6-0 6-1

Seelbach d. M.Harris [Q] 6-3 6-2
E.Buding d. K.Harris 6-1 6-1
Bakker d. Terras 4-6 6-3 6-1
Court(2) d. Du Plooy 6-1 6-0
---------------------------------------------------------
3rd Round
King(1) d. De Fina 6-2 7-5
F.Moore d. C.Jansen 2-6 6-4 6-1
Turner-Bowrey(8) d. Schultze 6-4 6-2
J.Williams d. Lieffrig 7-5 4-6 6-4

Jones(4) d. Walkden 6-2 7-5
Gourlay d. Ce.Martinez 6-4 6-0
Hogan d. Sandberg 6-4 6-4
Durr d. Melville 6-3 8-6

Casals d. Baksheeva 8-6 3-6 7-5
Bueno(6) d. Heldman 6-4 6-1
Pigeon d. Orth-Schildknecht 6-2 6-0
Richey(3) d. W.Shaw 6-1 6-2

S.Brasher d. J.Rogers 6-2 9-7
Dalton(7) d. Eisel 6-2 8-6
E.Buding d. Seelbach 6-1 6-1
Court(2) d. Bakker 6-0 6-2

4th Round

King [1] d. Moore 6-2 6-4
Bowrey [8] d. Williams 6-3 6-1
Jones [4] d. Gourlay 6-3 6-1
Durr d. Hogan 6-2 6-2

Bueno [6] d. Casals 5-7 6-4 6-3
Richey [3] d. Pigeon 7-5 7-5
Tegart [7] d. S.Brasher 6-2 6-2
Court [2] d. E.Buding 6-2 6-3

Quarterfinals

King [1] d. Bowrey [8] 6-3 6-4
Jones [4] d. Durr 6-2 6-2
Richey [3]d. Bueno [6] 6-4 6-2
Tegart [7] d. Court [2] 4-6 8-6 6-1

Semifinals

King [1] d. Jones [4] 4-6 7-5 6-2
Tegart [7] d. Richey [3] 6-3 6-1

Final

Billie Jean King [1] d. Judy Tegart [7] 9-7 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
25,091 Posts
Discussion Starter #32 (Edited)
WIMBLEDON (Doubles and Mixed Doubles)

Dates: June 25-July 6
Venue: The All-England Club, Wimbledon, London, England, GB
Surface: Grass


First Round
byes, unless listed

Bowrey/Tegart[4] d. Barrett/Roberts 6-2 6-4
Hart/Pratt d. Loeys/Mercelis 6-3 2-6 6-2
Lofdahl/Salfati d. Bartkowicz/De Fina w/o
Hogan/Ziegenfuss d. Brasher/Mattes 6-2 7-5

Bakker/Suurbeck d. Congdon/Greville-Collins 6-3 7-5 Caceres/Giscafre d. Giorgi/Riedl 6-2 6-2
Shaw/Williams d. Sherriff/Sherriff 6-0 8-6
Heldman/Moore d. Bentley/Vukovich 7-5 6-2

Harris/Hunt d. Tym/Vrancovich 6-3 7-5
Eisel/Harter d. Lundqvist/Terras 6-4 6-3
Aschner/Rogers d. Janes/Truman 6-3 7-5
Emanuel/Godwin d. Andersson/Pegel 6-3 6-2

Krantzcke/Melville d. Jansen/Salome 6-3 6-1
Soady/Wainwright d. Volavkova/Vopickova 4-6 6-1 7-5 Berner/Urban d. Gourlay/Rossouw 6-1 6-4
Durr/Jones[3] d. Darmon/Lieffrig 6-4 6-2
------------------------------------
Second Round
Casals/King[1] d. Du Plooy/Walkden 6-2 7-5
Martinez/Pigeon d. Bartholdson/Sandberg 6-2 6-4 Buding/Schultze d. Bassi/Spinoza 6-1 6-2
Court/Wade d. Sawamatsu/Sawamatsu 6-3 6-1

Bowrey/Tegart[4] d. Hart/Pratt 6-0 6-4
Hogan/Ziegenfuss d. Lofdahl/Salfati 6-4 6-3
Bakker/Suurbeck d. Caceres/Giscafre 6-2 6-1
Shaw/Williams d. Heldman/Moore 6-3 1-6 6-3

Eisel/Harter d. Harris/Hunt 6-4 4-6 6-2
Aschner/Rogers d. Emanuel/Godwin 6-3 8-6
Krantzcke/Melville d. Soady/Wainwright 6-1 6-2
Durr/Jones[3] d. Berner/Urban 6-1 6-1

Knight/Roberts d. Gordigiani/Pericoli w/o
Lloyd/MacLennan d. Forbes/Segal 6-2 7-5
Niessen/Orth d. Venneboer/Subirats 6-3 6-0
Bueno/Richey[2] d. Baksheeva/Morozova 6-4 6-2
---------------------------------------
Third Round
Casals/King[1] d. Martinez/Pigeon 10-8 6-0
Court/Wade d. Buding/Schultze 6-3 6-1
Bowrey/Tegart[4] d. Hogan/Ziegenfuss 11-13 8-6 6-2
Shaw/Williams d. Bakker/Suurbeck 6-2 6-4

Eisel/Harter d. Aschner/Rogers 6-1 6-1
Durr/Jones[3] d. Krantzcke/Melville 6-3 7-5
Lloyd/MacLennan d. Knight/Roberts 6-2 6-4
Niessen/Orth d. Bueno/Richey[2] w/o
----------------------------------------
Quarters
Casals/King[1] d. Court/Wade 6-4 3-6 6-3
Bowrey/Tegart[4] d. Shaw/Williams 4-6 6-4 6-2
Durr/Jones[3] d. Eisel/Harter 6-1 6-1
Lloyd/MacLennan d. Niessen/Orth 6-1 6-3

Semis
Casals/King[1] d. Bowrey/Tegart[4] 1-6 6-1 10-8
Durr/Jones[3] d. Lloyd/MacLennan 6-1 6-0

Final
Casals/King[1] d. Durr/Jones[3] 3-6 6-4 7-5


1st Round

O. K. Davidson & Mrs L. W. King [1] bye
R. R. Barth & Miss J. V. Rogers bye
B. White & Miss M. M. Lee bye
S. J. Matthews & Mrs P. M. Roberts bye
E. Drossart & Miss C. Mercelis bye
M. M. Baleson & Miss H. W. Allen bye
J. L. Moore & Mrs J. L. Moore (formerly Faye Toyne) bye
T. Lejus & Miss G. Baksheeva bye


R. G. Summers & Miss L. A. Roussow bye
P. Darmon & Mrs P. Darmon (formerly Rosa Reyes) bye
R. O. Ruffels & Miss K. M. Krantzcke bye
M. C. Riessen & Miss J. A. M. Tegart bye
J. G. Alexander & Miss K. Harris bye
W. W. Bowrey & Mrs W. W. Bowrey (formerly Lesley Turner) bye
R. Haillet & Mrs W. D. Greville Collins bye
T. Koch & Miss S. Petersen bye


K. N. Fletcher & Mrs B. M. Court [4] bye
J. E. Mandarino & Mrs J. E. Mandarino (formerly Carmen Coronado) bye
T. W. Addison & Miss V. J. Ziegenfuss bye
Q. C. Pretroius & Miss P. M. Walkden bye
R. Taylor & Miss F. V. M. MacLennan bye
J. Subirats & Miss E. Subirats bye
O. Parun & Miss H. Carol Sherriff bye
A. A. Segal & Mrs L. A. Hoad (formerly Jennifer Staley) bye


C. de Gronckel & Miss I Loeys d. B. J. Phillips-Moore & Mrs B. J. Phillips Moore 7-5 11-9
R. N. Howe & Miss S. V. Wade d. K. G. Hiskens & Miss E. M. Ernest 6-1 6-3
H. J. Pohmann /Miss L. Jansen Venneboer d. K. Wooldridge/ Mrs JoyceWilliams 6-3 6-1
D. L. Dell & Mrs H Segal d. J. E. Barratt & Mrs A. Barratt (formerly Mortimer) 6-3 4-6 6-1
S. R. Smith & Miss D. Hart d. G. Primrose & Mrs R.Lloyd (formerly Robin Blakelock) 6-3 6-4
L. Ayala & Mrs L. (Maria) Ayala d. A. R. Mills & Mrs A. R. Mills 6-4 6-4
F. McMillan /Mrs A. du Plooy (formerly van Zyl) d. G. R. Stilwell/Miss F. E. Truman 6-1 7-5
R. R. Maud & Miss H. J. Amos d. P. C. Dent & Miss L. E. Hunt 4-6 7-5 6-3

T. Ulrich & Miss J. M. Heldman d. M. G. Davies & Miss E. Buding 5-7 6-3 6-3
V. Korotkov/Mrs J. Volavkova d. N. Kalogeropoulos & Mrs C.Kalogeropulos 6-1 6-4
H. J. Plotz & Miss K. S. Schediwy d. G. Mulloy & Miss P. Bartkowicz walkover
J. R. Pinto Bravo & Miss C. E. M. Sandberg d. P. Hombergen & Miss E. Terras 9-7 6-4
J. B. Chanfreau & Miss Gail V. Sherriff d. W. A. Tym /Mrs W. A. Tym (formerly Alice Luthy) 4-6 6-3 6-2
P. W. Curtis & Miss M. A. Eisel d. R. W. Anderson & Miss C. A. Martinez 6-1 6-4
C. E. McHugo & Miss W. V. Hall d. A. Neely & Miss P. Lamm 7-9 6-3 14-12

A. K. Carpenter & Miss V. A. Berner d. J. Leschly & Miss J. P. Lieffrig 1-6 6-2 6-4
S. J. Tidball & Miss S. R. Defina bye
D. W. Schroder & Mrs E. C. Drysdale bye
J. G. Clifton & Miss A. Soady bye
R. J. Moore & Miss K. M. Harter bye
G. Battrick & Miss W. M. Shaw bye
R. N. Hawkes & Miss R. H. Bentley bye
L. J. Schloss & Miss K. Pigeon bye
F.S. Stolle & Mrs P.F. Jones (formerly Ann Haydon) [3] bye

L. Olander & Miss E. E. Andersson bye
P. H. Rodriguez & Mrs P. H. Rodriguez (formerly Michelle Boulle) bye
A. Metreveli & Miss O. Morozova bye
J. Arilla & Miss I. A. R. F. Löfdahl bye
R. J. Carmichael & Miss K. A. Melville bye
S. Likachev & Miss F. Durr bye
I. El Shafei & Miss E. B. Lundquist bye
T. S. Okker & Miss N. Richey bye

J. R. MacDonald & Miss F. F Urban bye
M. Cox & Mrs M. Cox bye
H. E. Truman & Mrs G. T. Janes (formerly Christine Truman) bye
G. C. Garner & Miss L. M. Godwin bye
G. C. Bluett & Mrs C. W. Brasher (formerly Shirley Bloomer) bye
P. Cornejo & Miss H. F. Gourlay bye
G. L. Forbes & Mrs G. L. Forbes bye
R. Gonzales & Miss R. Casals [2] bye

2nd round

O. K. Davidson & Mrs L. W. King [1] d. R. R. Barth & Miss J. V. Rogers 7-5 6-4
S. J. Matthews & Mrs P. M. Roberts d. B. White & Miss M. M. Lee 7-5 6-3
E. Drossart & Miss C. Mercelis d. M. M. Baleson & Miss H. W. Allen 6-2 6-4
J. L. Moore & Mrs J. L. Moore d. T. Lejus & Miss G. Baksheeva walkover
R. G. Summers & Miss L. A. Roussow d. P. Darmon & Mrs P. Darmon walkover
R. O. Ruffels & Miss K. M. Krantzcke d. M. C. Riessen & Miss J. A. M. Tegart 6-3 6-4
W. W. Bowrey & Mrs W. W. Bowrey d. J. G. Alexander & Miss K. Harris 2-6 6-4 6-2
T. Koch & Miss S. Petersen bt R. Haillet & Mrs W. D. Greville Collins walkover

K. N. Fletcher & Mrs B.M. Court [4] d. J. E. Mandarino & Mrs J. E. Mandarino 4-6 6-4 6-2
T. W. Addison & Miss V. J. Ziegenfuss d. Q. C. Pretroius & Miss P. M. Walkden 10-8 6-2
R. Taylor & Miss F. V. M. MacLennan d. J. Subirats & Miss E. Subirats 6-4 3-6 6-2
O. Parun & Miss H. Carol Sherriff d. A. A. Segal & Mrs L. A. Hoad 4-6 6-4 16-14
R. N. Howe & Miss S. V. Wade d. C. de Gronckel & Miss I Loeys 6-0 6-0
H. J. Pohmann & Miss L. Jansen Venneboer d. Donald Dell & Mrs A. A. Segal 6-4 1-6 6-4
S. R. Smith & Miss D. Hart d. L. Ayala & Mrs L. Ayala 6-4 6-4
F. D. McMillan & Mrs J. du Plooy d. R. R. Maud & Miss H. J. Amos 6-4 6-3

T. Ulrich & Miss J. M. Heldman d. V. Korotkov & Mrs J. Volavkova 6-3 3-6 6-2
J. R. Pinto Bravo & Miss C. E. M. Sandberg d. H. J. Plotz & Miss K. S. Schediwy 6-1 6-4
P. W. Curtis & Miss M. A. Eisel d. J. B. Chanfreau & Miss Gail V. Sherriff 4-6 6-2 6-3
A. K. Carpenter & Miss V. A. Berner d. C. E. McHugo & Miss W. V. Hall 6-1 9-11 7-5
D. W. Schroder & Mrs E. C. Drysdale d. S. J. Tidball & Miss S. R. Defina 2-6 6-4 8-6
R. J. Moore & Miss K. M. Harter d. J. G. Clifton & Miss A. Soady 7-5 8-6
G. Battrick & Miss W. M. Shaw d. R. N. Hawkes & Miss R. H. Bentley 6-1 6-2
F. S. Stolle & Mrs P. F. Jones [3] d. L. J. Schloss & Miss K. Pigeon 6-0 6-4

P. H. Rodriguez & Mrs P. H. Rodriguez d. L. Olander & Miss E. E. Andersson 4-6 6-2 8-6
A. Metreveli & Miss O. Morozova d. J. Arilla & Miss I. A. R. F. Löfdahl 6-4 12-10
R. J. Carmichael & Miss K. A. Melville d. S. Likachev & Miss F. Durr 6-2 6-3
T. S. Okker & Miss N. Richey d. I. El Shafei & Miss E. B. Lundquist 6-0 4-6 6-3
J. R. MacDonald & Miss F. F Urban d. M. Cox & Mrs M. Cox 7-5 7-5
G. C. Garner & Miss L. M. Godwin d. H. E. Truman & Mrs G. T. Janes 6-1 1-6 7-5
P. Cornejo & Miss H. F. Gourlay d. G. C. Bluett & Mrs C. W. Brasher 6-4 6-3
R. Gonzales & Miss R. Casals [2] d. G. L. Forbes & Mrs G. L. Forbes 6-1 6-3

3rd round
O. K. Davidson & Mrs L. W. King [1] d. S. J. Matthews & Mrs P. M. Roberts 6-2 6-1
J. L. Moore & Mrs J. L. Moore d. E. Drossart & Miss C. Mercelis 6-1 6-2
R. O. Ruffels & Miss K. M. Krantzcke d. R. G. Summers & Miss L. A. Roussow 6-2 6-1
W. W. Bowrey & Mrs W. W. Bowrey d. T. Koch & Miss S. Petersen 6-3 4-6 7-5
K. N. Fletcher & Mrs B. M. Court [4] d. T. W. Addison & Miss V. J. Ziegenfuss 6-3 6-4
R. Taylor & Miss F. V. M. MacLennan d. O. Parun & Miss H. Carol Sherriff 6-3 6-2
R. N. Howe & Miss S. V. Wade d. H. J. Pohmann & Miss L. Jansen Venneboer 3-6 6-2 6-0
F. D. McMillan & Mrs J. du Plooy d. S. R. Smith & Miss D. Hart 6-3 12-10

T. Ulrich & Miss J. M. Heldman d. J. R. Pinto Bravo & Miss C. E. M. Sandberg 6-1 6-2
P. W. Curtis & Miss M. A. Eisel d. A. K. Carpenter & Miss V. A. Berner 4-6 13-11 6-3
R. J. Moore & Miss K. M. Harter d. D. W. Schroder & Mrs E. C. Drysdale 7-5 6-4
F. S. Stolle & Mrs P. F. Jones [3] d. G. Battrick & Miss W. M. Shaw 6-3 6-4
A. Metreveli & Miss O. Morozova d. P. H. Rodriguez & Mrs P. H. Rodriguez 6-3 6-2
T. S. Okker & Miss N. Richey d. R. J. Carmichael & Miss K. A. Melville 6-1 6-3
G. C. Garner & Miss L. M. Godwin d. R. MacDonald & Miss F. F. Urban 6-2 8-6
R. Gonzales & Miss R. Casals [2] d. P. Cornejo & Miss H. F. Gourlay 6-3 6-3

4th round
O. K. Davidson & Mrs L. W. King [1] d. J. L. Moore & Mrs J. L. Moore 6-4 6-2
W. W. Bowrey & Mrs W. W. Bowrey d. R. O. Ruffels & Miss K. M. Krantzcke 3-6 6-4 7-5
K. N. Fletcher & Mrs B. M. Court [4] d. R. Taylor & Miss F. V. M. MacLennan 8-6 6-2
F. D. McMillan & Mrs J. du Plooy d. R. N. Howe & Miss S. V. Wade 6-3 6-4

T. Ulrich & Miss J. M. Heldman d. P. W. Curtis & Miss M. A. Eisel 3-6 6-3 6-4
F. S. Stolle & Mrs P. F. Jones [3] d. R. J. Moore & Miss K. M. Harter 6-3 6-2
A. Metreveli & Miss O. Morozova d. T. S. Okker & Miss N. Richey 3-6 6-3 8-6
R. Gonzales & Miss R. Casals [2] d. G. C. Garner & Miss L. M. Godwin 4-6 7-5 6-3

Quarterfinals


King/Davidson [1] d. Bowrey/Bowrey 7-5 6-2
Court/Fletcher [4] d. du Plooy/McMillan 6-2 6-4
Jones/Stolle [3] d. Heldman/Ulrich 8-6 6-2
Morozova/Metreveli d. Casals/Gonzales [2] 6-2 6-4

Semifinals

Court/Fletcher [4] d. King/Davidson [1] 6-4 9-7
Morozova/Metreveli d. Jones/Stolle [3] 6-3 12-10

Final

Margaret Court/Ken Fletcher [4] d. Olga Morozova/Alex Metreveli 6-1 14-12


-----

Ladies Plate

Singles (Draw=19)

1R: Virginia Wade - bye
1R: Nadine Netter - bye
1R: Jean Drysdale - bye
1R: Corinne Molesworth -bye
1R: Marilyn Aschner - bye
1R: Margaret Lee - bye
1R: Val Ziegenfuss d Judy Congdon 6-1 6-3
1R: Betty Pratt - bye

1R: Robin Lloyd - bye
1R: Pixie Lamm - bye
1R: Astrid Suurbeek - bye
1R: Alex Soady - bye
1R: Wendy Hall d Janice Townsend default
1R: Mimi Arnold-Wheeler d Nelli Truman ????
1R: Pauline Roberts -bye
1R: Kathy Harter -bye

2R: Wade d Netter 6-2 6-2
2R: Molesworth d Drysdale 6-4 3-6 6-1
2R: Aschner d Lee 6-2 6-1
2R: Ziegenfuss d Pratt 6-2 6-1
2R: Lloyd d Lamm 7-5 6-3
2R: Suurbeek d Soady 6-3 6-1
2R: Hall d Arnold-Wheeler 6-1 6-2
2R: Harter d Roberts 6-3 4-6 6-1

QF: Wade d Molesworth w/o
QF: Ziegenfuss d Aschner 6-2 11-9
QF: Lloyd d Suurbeek 6-1 6-4
QF: Harter d Hall 6-1 4-6 6-4

SF: Wade d Ziegenfuss 4-6 6-4 6-4
SF: Harter d Lloyd 6-4 6-1

FI: Virginia Wade d Kathy Harter 6-2 12-10

 

·
Moderator
Joined
·
25,091 Posts
Discussion Starter #34 (Edited)
Week of July 1-7

July 1-7 Tri-State Championships, Cincinnati, Ohio, US (Clay)

Singles (Draw=34)

1R: Nancy Ornstein d. Charlotte Attwater 6-2 6-3
1R: Jane O' Hara (Can) d. Lulu Gongora (Mex) 6-3 5-7 6-4

2R: Betty Ann Grubb d. Susan Eastman 6-1 6-1
2R: Connie Capozzi d. Mary Mclean 6-3 6-4
2R: Roylee Bailey d. Ruth Haude 6-2 6-2
2R: Nancy Ornstein d. O'Hara 6-2 7-5
2R: Carol Hunter d. ????
2R: Tina Lyman d. Vivian Strong 6-3 6-3
2R: Emily Fisher d. ????
2R: Tory Fretz d. ????

2R: Linda Tuero d. Carol Gay 6-1 6-0
2R: Pam Teeguarden d. Dena Garcia 6-1 6-0
2R: Laura Dupont d. Olga Montano 8-6 6-3
2R: Maricaye Christenson d. Peggy Michel 6-1 6-4
2R: Becky Vest d. Mary Elleen Seifert 6-3 6-2
2R: Emilie Burrer d. Andrea Sanders 6-2 6-1
2R: Tish Adams d. Diane Matzner 1-6 4-3 Ab
2R: Yola Ramirez Ochoa (Mex) d. Barbara Clos 6-0 6-1

3R: Grubb d. Capozzi 6-4 6-1
3R: Ornstein d. Bailey 6-0 6-1
3R: Lyman d. Hunter 7-5 6-3
3R: Fretz d. Fisher 6-1 6-3

3R: Tuero d. Teeguarden 6-3 6-0
3R: Dupont d. Christenson 6-4 7-5
3R: Burrer d. Vest 8-6 6-2
3R: Ochoa d.Adams 6-1 6-1

QF: Grubb d. Ornstein 6-1 6-3
QF: Fretz d. Lyman 6-3 6-1
QF: Tuero d.Dupont 6-3 6-1
QF: Ochoa d. Burrer 6-0 10-8

SF: Fretz d. Grubb 6-1 6-1
SF:Tuero d. Ochoa 6-0 6-0

FI: Linda Tuero d. Tory Fretz 6-1 6-2

DF: Emilie Burrer/Linda Tuero d. Carol Gay/Peggy Michel 6-2 6-3


-----

ends July 8 La Jolla Championships, La Jolla, California, US (Hard)

SF: Chris Mattson d. Dodo Bundy Cheney 6-4 6-3
SF: Mary Struthers d. Janet Newberry 6-1 4-6 6-3

FI: Mary Struthers d. Chris Mattson 6-1 6-2

DF: Christine Cheney/Dodo Cheney d. Datton/Strode 6-2 6-3


-----

Ends July 7 St Catherines Invitation, ????, Ontario, Canada

SF: Louise Brown d. Inge Weber 6-4 6-1
SF: Benita Senn d. Penny Sparling 8-6 6-4

FI: Benita Senn d. Louise Brown 8-6 6-4

DF: Louise Brown/Andrea Sanders d. Penny Sparling/Inge Weber 6-2 6-3


-----

ends July 10 Travemunde Tournament, Travemunde, Germany (Clay)

SF: Gail Sherriff d. Anna Purkova 6-2 7-5
SF: Alena Palmeova d. Esme Emanuel 6-4 8-6

FI: Gail Sherriff d.Alena Palmeova 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
25,091 Posts
Discussion Starter #35 (Edited)
Week of July 8-14

July 8 England vs Scotland International Match, Edinburgh, Scotland (Grass)

England tied Scotland 4-4

Winnie Shaw d. Robin Lloyd (Eng) 6-3 6-2
Joyce Williams d. Nell Truman (Eng) 6-1 10-8
Robin Lloyd/Nell Truman (Eng) d. Winnie Shaw/Joyce Williams 2-6 6-2 6-4

A one day match with men and women from England vs Scotland

-----

July 8-13 Scottish Championships Crailockhart, Scotland (Grass)

QF: Kerry Melville (Aus) d. Frances Mclennan 6-4 6-1
QF: Karen Krantzcke (Aus) d. Robin Lloyd 3-6 6-2 6-2
QF: Winnie Shaw d. Marjorie Love 6-2 6-2
QF: Joyce Williams d. Sheila Moodie 6-1 6-2

SF: Krantzcke d. Melville 6-3 10-8
SF: Williams d. Shaw 6-3 6-2

FI: Joyce Williams d. Karen Krantzcke (Aus) 8-6 6-4

DF: Karen Krantzcke (Aus)/Kerry Melville (Aus) d. Winnie Shaw/Joyce Williams 6-3 9-7

-----

July 8-13 Welsh Championships Newport, Wales (Grass)

Singles (Draw=at least 26)

1R: Judy Tegart (Aus)-bye
1R: C. Lewis-bye
1R: Enid Kerr-bye
1R: Ceci Martinez (US)-bye
1R: Corinne Molesworth d. Mrs R. Mortoire 6-0 6-0
1R: Christine Janes d. P.J. Hoot 6-0 6-1
1R: Diane Bridger d. P.M. Watmore 6-0 6-0
1R: Faye Moore d. P.M. Groman 6-0 6-1

1R: Kristy Pigeon (US)-bye
1R: Elizabeth Ernest d. C R Bevan 6-1 6-3
1R: Jackie Fayter d. C Morgan 6-0 6-1
1R: ????-bye
1R: Lesley Bowrey (Aus) d. R.E. Jones 6-1 6-1
1R: Veronica Burton d. Y Gascoine 6-0 6-0
1R: Jill Cooper d. Mrs P K Loosemore 6-3 6-3
1R: Nell Truman d. Jenny Helliar 6-1 6-1

2R: Tegart d. Lewis 6-0 6-1
2R: Martinez d. Kerr 6-1 6-1
2R: Molesworth d. Janes 6-4 8-6
2R: Moore d. Bridger 6-1 6-4

2R: Pigeon d. Ernest 6-2 6-4
2R: Fayter d. ????
2R: Bowrey d. Burton 6-3 6-3
2R: Truman d. Cooper 6-8 6-2 6-3

QF: Tegart d. Martinez 6-1 6-2
QF: Moore d. Molesworth 6-4 7-5
QF: Pigeon d. Fayter 8-6 6-3
QF: Bowrey d. Truman 6-2 6-4

SF: Moore d. Tegart 9-7 2-6 6-1
SF: Pigeon d. Bowrey 6-3 6-3

FI: Kristy Pigeon (US) d. Faye Moore 6-2 6-0

DF: Lesely Bowrey (Aus)/Judy Tegart (Aus) d. Christine Janes/Nell Truman 5-7 8-6 6-1

Never cross the fans of popular Christine Truman Janes! Losing an early round match to Corinne Molesworth, she makes no protest as the umpire calls an out ball in and gives the match to Molesworth. Fans make so much noise that the umpire gives in and has the point replayed. It took a nervous Corinne 6 more games to close out the match.....

Draw note: Reconstructed draw with 1R byes assumed.

-----

July 8-13 East Of England Championships, Felixstowe, England (Grass)

SF: Jenny Hoad (US) d. Cecilie Fleming (NZ) 7-5 3-6 6-4
SF: Janice Townsend d. Vicki Berner (Can) 6-2 7-5

FI: Janice Townsend d. Jenny Hoad (Aus) 11-9 6-1

DF: Vicki Berner (Can)/Janice Townsend d. Cecilie Fleming (NZ)/Sue Hole 6-1 6-0

-----

July 8-13 Irish Open Championships, Dublin, Ireland (Grass)
Venue: Fitzwilliam LTC at Wilton Place

Singles (Draw=21)

PR: Nuala McMordie d. Marilyn Toantree 6-0 6-4
PR: Patti Hogan (US) d. Ann Keegan 6-2 6-2
PR: Pat Walkden (SA) d. Pat Ryan 6-0 6-2
PR: Geraldine Barniville d. Anthea Goodbody 6-4 6-0
PR: Alison Cox (GB) d. M. Gallagher 6-1 6-2

1R: Ann Jones (GB) d. Maureen O' Brien 6-0 6-1
1R: Frances Mclennan (GB) d. Jennifer Cronin 6-2 6-3
1R: Annette du Plooy (SA) d. Eleanor McFadden 6-4 6-2
1R: Hogan d. McMordie 6-0 6-2

1R: Walkden d. Barniville 6-3 6-4
1R: Rosie Casals (US) d. Cox 6-1 6-1
1R: Mary Bryan d. Sue Alexander default
1R: Margaret Court (Aus) d. Patricia O' Gorman 6-2 6-0

QF: Jones d. McLennan 6-0 6-2
QF: du Plooy d. Hogan 6-3 6-2
QF: Casals d. Walkden 6-3 6-3
QF: Court d. Bryan 6-2 6-1

SF: Jones d. du Plooy 6-4 6-3
SF: Court d. Casals 4-6 6-4 6-1

FI: Margaret Court (Aus) d. Ann Jones (GB) 6-3 6-1

Doubles (Draw=11)

1R: Nuala McMordie/Paula Mullen d. Mary Bryan/Elizabeth Heffernan 6-4 6-3
1R: Geraldine Barniville/Eleanor McFadden d. Bernadette Burke/Helen Lennon 6-0 6-3
1R: Margaret Court (Aus)/Patti Hogan (US) d. June Byrne/Annette O’Gorman 6-1 6-0

QF: Rosie Casals (US)/Ann Jones (GB) d. Heather Flinn/Betty Lombard 6-2 6-3
QF: Barniville/McFadden d. McMordie/Mullen 6-0 6-0
QF: Annette du Plooy (SA)/Pat Walkden (SA) d. Jennifer Cronin/Anthea Goodbody 6-0 6-2
QF: Court/Hogan d. Maureen O’Brien/Patricia O’Gorman 6-0 6-1

SF: Casals/Jones d. Barniville/McFadden 6-3 6-1
SF: Court/Hogan Du Plooy/Walkden 6-4 12-10

FI: Rosie Casals (US)/Ann Jones (GB) d. Margaret Court (Aus)/Patti Hogan (US) 6-3 7-5

Mixed Doubles (Draw=26)


1R: Margaret Court (Aus)/Ken Fletcher (Aus)-bye
1R: Patricia O’Gorman/Armistead Neely (US)-bye
1R: Helen Lennon/Peter Mockler d. Patricia Ryan/Derek Pollock 6-4 6-4
1R: Eleanor McFadden/Michael Hickey d. Nuala McMordie/Ken Reid 6-1 6-4
1R: Paula Mullen/John Magrath d. Isobel Ryan/John Bartlett (Aus) 2-6 6-3 6-4
1R: Annette du Plooy (SA)/Mark Cox (GB) d. J. Murphy/Maurice Pollock 6-0 6-0
1R: Mary Bryan/Cecil Pedlow d. Catherine O’Reilly/John Mulvey 13-11 6-2
1R: Pat Walken (SA)/Bob Howe (SA) d. Anthea Goodbody/Redmond O’Donoghue 6-0 6-0

1R: Rosie Casals (US)/Lew Hoad (AS) d. Anne Keegan/B. Reid 6-0 6-0
1R: Heather Flinn/D. Smith d. Annette O’Gorman/Quentin Pretorius (SA) 6-2 2-6 6-4
1R: Patti Hogan (USA)/Herb Fitzgibbon (USA) d. Sue Alexander/Gerry Waldron default
1R: Lobard/Gotto-bye
1R: Alison Cox (GB)/Tom Edlefsen (US) d. Marilyn Roantree/Denis Foley 6-3 6-2
1R: Elizabeth Heffernan/Gerry Doherty-bye
1R: Maureen O’Brien/Harry Sheridan-bye
1R: Ann Jones (GB)/Tom Okker (Neth)-bye

2R: Court/Fletcher d. O’Gorman/Neely 6-3 9-7
2R: McFadden/Hickey d. Lennon/Mockler 6-2 6-3
2R: du Plooy/Cox d. Mullen/Magrath 6-3 6-2
2R: Walkden/Howe d. Bryan/Pedlow 6-3 6-3

2R: Casals/Hoad d. Flinn/Smith 6-2 6-1
2R: Hogan/Fitzgibbon d. Lombard/Gotto 6-1 6-1
2R: Cox/Edlefsen d. Heffernan/Doherty 6-4 6-2
2R: Jones/Okker d. O’Brien/Sheridan 6-0 6-2

QF: Court/Fletcher d. McFadden/Hickey 7-5 6-2
QF: Walkden/Howe d. du Plooy/M. Cox 6-3 6-3
QF: Casals/Hoad d. Hogan/Fitzgibbon 7-5 6-3
QF: Jones/Okker d. Cox/Edlefsen 6-4 6-4

SF: Court/Fletcher d. Walkden/Howe 6-1 4-6 6-4
SF: Jones/Okker d. Casals/Hoad 2-6 7-5 6-4

FI: Margaret Court (Aus)/Ken Fletcher (Aus) d. Ann Jones (GB)/Tom Okker (Neth) 6-4 6-3

For her win in the final of the first Irish Open Championships to be sponsored by the cigarette manufacturer Carroll’s, Margaret Court received £300; Tom Okker, the winner of the men’s singles title at the same tournament, received £1,000. A total of £4,000 was on offer at this, the first Irish Championships of the Open Era.

-----

July 8-14 Dusseldorf International, Dusseldorf, Germany (Clay)

Singles (Draw=21)

1R: G. Helmes d. Junko Sawamatsu (Jap) 6-4 6-1
1R: List d. Margot Schultze-Gisbert 6-3 6-3
1R: Rosie Darmon (Fra) d. Mrs Drisaldi 6-1 6-4
1R: Carol Sherriff (Aus) d. Nicolaus 6-2 6-2
1R: Erbe d. Evelyne Terras(Fra) 6-3 8-6

2R: Helga Schultze d. ????
2R: Almut Sturm d. ????
2R: Heide Orth d. Helmes 7-5 6-2
2R: Gail Sherriff (Aus) d. Marilyn Laspe 6-2 6-1

2R: Kerstin Seelbach d. Szekerka 6-4 6-1
2R: Darmon d. Hertzfeld 6-1 6-2
2R: C. Sherriff d. Kora Schediwy 6-1 4-6 6-0
2R: Helga Niessen d. Katsuko Sawamatsu (Jap) 6-3 6-2

QF: Schultze d Sturm 6-2 6-2
QF: G. Sherriff d Orth 6-3 6-1
QF: Seelbach d Darmon 6-4 6-0
QF: Niessen d C. Sherriff 6-3 6-2

SF: G. Sherriff d Schultze 6-1 1-6 6-2
SF: Niessen d Seelbach 6-2 7-5

FI: Gail Sherriff (Aus) d. Helga Niessen 6-4 1-6 6-2

Doubles

SF: Niessen/Orth d Seelbach/Szekerka 6-3 6-1
SF: Darmon/Terras d Gisbert/Schultze 7-5 6-4

FI: Rosie Darmon (Fra)/Evelyne Terras (Fra) d. Helga Niessen/Heide Orth 7-5 6-4

MF: Heide Orth/Gulyas d. Kerstin Seelbach/Pohmann 7-5 6-3

-----

July 8-13 Edgbaston Tournament, Edgbaston, England (Grass)

FI: Susan Tutt d. Heather Cheadle 6-4 6-3

-----

ends July 14 Eindhoven Tournament, Netherlands (Clay)

FI: Marijke Jansen d. Elena Subirats(Mex) 6-4 6-4

-----

July 8-14 Swedish Championships Baastad, Sweden (Clay)

Singles (Draw=18)


1R: Christina Sandberg d. Eva Andersson 6-1 6-0
1R: Gudrun Rosin d. Madeleine Pegel 6-3 3-6 6-3

2R: Kathy Harter (US) d. Margareta Bonstrom 6-1 6-0
2R: Eva Lundquist d. Katarina Bartholdson 6-1 6-3
2R: Monique Salfati (Fra) d. Ann Bonstrom 6-2 6-4
2R: Olga Morozova (USSR) d. Ingrid Lofdahl 8-6 6-3

2R: Julie Heldman (US) d. Eva Leijonhufrud 6-2 6-3
2R: Sandberg d. Rosin 6-1 6-2
2R: Ulla Sandulf d. Birgitta Lindstrom (Fin) ????
2R: Edda Buding (Ger) d. ????

QF: Harter d. Lundquist 8-6 6-3
QF: Morozova d. Salfati 6-3 6-4
QF: Heldman d. Sandberg 3-6 6-4 6-4
QF: Buding d. Sandulf 6-0 6-1

SF: Harter d. Morozova 6-2 8-6
SF: Heldman d. Buding 8-10 6-3 6-2

FI: Julie Heldman (US) d. Kathy Harter (US) [Flip of a coin due to rain]

DF: Eva Lundqvist/Olga Morozova (USSR) d. Kathy Harter (US)/Julie Heldman (US) 6-0 6-4

Due to rain the title was decided on a coin toss!

-----

ends July 14 Pacific Northwest Championships Tacoma, Washington, United States

SF: Alice Tym d. Terry Thomas 6-2 6-0
SF: Janice Tindle d. Hedy Jackson 6-3 6-4

FI: Alice Tym d. Janice Tindle 6-1 6-2

-----

July 8-14 Western Championships Indianapolis, Indiana, United States (Clay)
Venue: Woodstock Club

Singles (Main draw=31)

PR: Tish Adams d. Kim Witsman 6-0 6-2
PR: Louise Owens d. Lnda Horwitch 6-1 6-0

Main Draw


1R: Nancy Richey [1] d. Andrea Sanders 6-0 6-0
1R: Tam O Shaughnessy-bye
1R: Becky Vest [7] d. Charlotte Atwater 6-3 6-3
1R: Christiane Spinoza d. Pam Teeguarden 8-6 2-6 6-2
1R: Tory Fretz [3] d. Mary Mclean 6-0 6-1
1R: Tish Adams d. Roylee Bailey 2-6 6-3 7-5
1R: Peggy Michel [6] d. Louise Owens 7-5 5-7 6-1
1R: Laura Rossouw (SA) d. Dena Garcia 6-1 6-4

1R: Maryna Godwin (SA) d. Marthy Irby 6-1 6-2
1R: Betty Ann Grubb [5] d. Laura Dupont 6-2 6-4
1R: Tina Lyman d. Carol Gay 6-2 6-2
1R: Val Ziegenfuss [4] d. Maricaye Christenson 6-3 6-4
1R: Faye Urban [8] d. Carol Hunter 6-3 6-1
1R: Emilie Burrer d. Stephanie Green (Can) 6-1 6-1
1R: Lulu Gongora d. Ann Lebedeff 6-2 1-6 6-1
1R: Stephanie DeFina [2] d. Susan Eastman 6-2 6-1

2R: Richey [1] d. O' Shaughnessy 6-0 6-1
2R: Vest [7] d. Spinoza 2-6 6-3 6-0
2R: Fretz [3] d. Adams 6-1 6-0
2R: Michel [6] d. Rossouw 6-4 6-1

2R: Grubb [5] d. Godwin 6-2 6-4
2R: Lyman d. Ziegenfuss [4] 4-6 6-1 6-4
2R: Urban [8] d. Burrer 6-3 4-6 6-2
2R: DeFina [2] d. Gongora 6-3 6-3

QF: Richey [1] d. Vest [7] 6-0 6-2
QF: Michel [6] d. Fretz [3] 6-4 6-4
QF: Grubb [5] d. Lyman 7-5 4-6 6-3
QF: DeFina [2] d. Urban [8] 6-3 6-2

SF: Richey [1] d. Michel [6] 6-0 6-1
SF: DeFina [2] d. Grubb [5] 6-3 7-5

FI: Nancy Richey [1] d. Stephanie DeFina [2] 6-3 6-2

DF: Tory Fretz/Stephanie DeFina d. Maryna Godwin (SA)/Laura Rossouw (SA) 8-6 6-2

Richey drops a mere 9 games in 10 sets
 

·
Moderator
Joined
·
25,091 Posts
Discussion Starter #36 (Edited)
Week of July 15-21

July 15-20 Liverpool Post North Of England Championships, Hoylake and West Kirby, England, (Grass)

Singles (Draw=29)

1R: Margaret Court (Aus) [1]-bye
1R: Sue Prysor Jones d. N. Peters 6-2 6-0
1R: Joyce Williams d. M. Whittles 6-0 6-1
1R: Faye Moore [8] d. Gillian Wotherspoon 6-3 6-2
1R: Kerry Melville (Aus) [4] d. B Simpson 6-0 6-1
1R: Christine Body-bye
1R: Judy Congdon d. P. Rhodes 6-3 6-3
1R: Pat Walkden (SA) [5] d. Ann Northway 6-1 6-1

1R: Karen Krantzcke (Aus) [6] d. Helen Softley 6-0 6-0
1R: Esme Laing d. D. Higham 6-2 6-3
1R: Lesley Wellerman d. E. Turner 6-1 6-0
1R: Lesley Bowrey (Aus) [3] d. Doreen Smith 6-4 6-3
1R: Helen Gourlay (Aus) [7] d. D. Scothey 6-2 6-0
1R: Vicki Berner (Can) d. Elizabeth Loughrey 6-2 6-1
1R: Marilyn Bevan d. Jean Fraser 6-0 6-3
1R: Virginia Wade [2]-bye

2R: Court [1] d. Jones 6-0 6-1
2R: Williams d. Moore [8] default
2R: Walkden [5] d. Congdon 6-4 6-3
2R: Melville [4] d. Body 6-1 6-2

2R: Bowrey [3] d. Wellerman 6-0 6-0
2R: Krantzcke [6] d. Laing 6-1 6-2
2R: Gourlay [7] d. Berner 3-6 6-4 6-4
2R: Wade [2] d. Bevan 6-1 6-1

QF: Court [1] d. Williams 6-3 6-4
QF: Walkden [5] d. Melville [4] 6-8 6-2 7-5
QF: Bowrey [3] d. Krantzcke [6] 6-2 6-4
QF: Wade [2] d. Gourlay [7] 6-2 6-0

SF: Court [1] d. Walkden [5] 6-1 6-1
SF: Wade [2] d. Bowrey [3] 6-2 6-0

FI: Margaret Court [1] d. Virginia Wade [2] 6-2 6-4

DF: Margaret Court (Aus)/Virginia Wade d. Lesley Bowrey (Aus)/Pat Walkden (SA) 8-6 6-2

MX: Margaret Court (Aus)/Ken Fletcher (Aus) and Virginia Wade/Bob Howe (Aus) divided the title.

Court also split the mixed when the final wasn't played.

-----

July 15-20 Essex Championships Frinton On Sea, England, (Grass)

Singles (Draw=at least 17)

2R: Wendy Tomlinson d. Jenny Hoad (Aus) 6-4 4-6 6-4

QF: Corinne Molesworth d. Marianne Brummer (SA) 6-1 6-1
QF: Nell Truman d. Sue Hole 6-1 6-2
QF: Robin Lloyd d. ????
QF: Brenda Kirk (SA) d. ????

SF: Lloyd d. Kirk 4-6 6-3 6-4
SF: Truman d. Molesworth 5-7 6-2 6-4

FI: Robin Lloyd d. Nell Truman 6-3 8-6

DF: Robin Lloyd/Nell Truman led Brenda Kirk (SA)/Wendy Tomlinson (SA) 6-0 4-5 rained out

-----

July 15-20 Rothmans Invitation South Of England Championships, Eastbourne, England, (Grass)
Venue: Devonshire Park

Singles (Draw=16)

1R: Judy Tegart (Aus) [1] d. Elizabeth Ernest 6-4 6-2
1R: Heather Allen d. Maylis Burel (FRa) 7-5 4-6 6-2
1R: Alex Soady [4] d. Sandra Okin 6-4 6-1
1R: Lorna Greville-Collins d. Susan Tutt 7-5 6-2

1R: Janice Townsend d. Anthea Rigby 6-2 6-3
1R: Winnie Shaw [3] d. Alison Stroud Cox 6-1 6-2
1R: Pauline Roberts d. Sally Holdsworth default
1R: Maria Bueno (Bra) [2] d. Carolyn Camp 6-2 6-0

QF: Tegart [1] d. Allen 6-1 11-9
QF: Soady [4] d. Greville Collins 6-4 6-4
QF: Shaw [3] d. Townsend 6-3 8-6
QF: Bueno [2] d. Roberts 6-2 8-6

SF: Tegart [1] d. Soady [4] 6-1 6-1
SF: Bueno [2] d. Shaw [3] 6-2 6-4

FI: Maria Bueno (Bra) [2] d. Judy Tegart (Aus) [1] 6-2 6-4

DF: Maria Bueno (Bra)/Winnie Shaw d. Lorna Greville-Collins/Judy Tegart (Aus) 6-0 6-1

-----

July 15-18 Le Touquet Tournament, Le Touquet, France (Clay)

FI: Gail Sherriff (Aus) d. Esme Emanuel (SA) 6-4 7-5

-----

July 15-21 Belgian Hard Court Championships, Brussels, Belgium (Clay)

SF: Michele Kahn d. Lsette Sliepen 6-1 6-1
SF: Ingrid Loeys d. Micheline Five Ruquois 6-1 6-3

FI: Ingrid Loeys d.. Michele Kahn 6-2 6-1

DF: Ingrid Loeys/Christiane Mercelis d. Monique Bedoret/Michele Kahn 7-5 6-2

-----

July 15-21 Gstaad International, Gstaad, Switzerland (Clay)
Venue: Palace Hotel

Singles (Draw=18)

1R: Frances Mclennan d. Junko Sawamatsu 6-2 6-3
1R: Anne Marie Studer d. Virginia Caceres 6-4 6-4

2R: Annette Van Zyl Duplooy d. Michelle Boulle Rodriguez 6-1 6-0
2R: Rosie Reyes Darmon d.marianne Kindler 6-2 6-2
2R: Elena Subirats d. ???? default
2R: Evelyne Terras d. Mclennan 6-4 6-4

2R: Helen Amos d. Margot Schultze Gisbert 6-3 6-4
2R: Elizabeth Polgar d. Studer 6-2 5-7 6-3
2R: Kazuko Sawamatsu d. Jean Forbes Drysdale 4-6 8-6 6-2
2R: Julie Heldman d. Heidi Aeberhard 6-1 6-0

QF: Duplooy d. Darmon 6-4 6-1
QF: Terras d. Subirats 7-5 8-6
QF: K Sawamatsu d. Polgar 8-6 2-6 8-6
QF: Heldman d. Amos 6-4 6-2

SF: Duplooy d. Terras 6-2 6-1
SF: Heldman d. K Sawamatsu 6-4 6-2

FI: Annette du Plooy d. Julie Heldman 6-0 6-1

DF: Rosie Darmon/Annette DuPlooy d. Helen Amos/Elenea Subirats 6-1 6-3

MX: Julie Heldman/Torben Ulrich d. Elena Subirats/M. di Domenico 6-2 6-2

Source: BP Yearbook of World Tennis 1969 (p177)

The Swiss Open Championships was held in June in Lugano.

-----

July 14-20 Middle State Grass Court Championships Philadelphia, Pennsylvania, US (Grass)

1R: Mary Striebich d. Sue Strimel 7-5 10-8

2R: Tina Lyman d. Cynthia Tudor 6-2 8-6
2R: Patti Ann Reese d. Chris Beck 8-6 6-8 6-2
2R: Joyce Davenport d. Gail Hansen 4-6 6-4 7-5
2R: Nancy Corse Reed d. Striebich 6-1 6-3
2R: Judy Clay d. Marilyn Fernberger 6-1 6-0

3R: Kristy Pigeon d. ????
3R: Pam Richmond d. Jade Schiffman 6-1 6-0
3R: Lyman d. Reese 6-0 8-6
3R: Denise Carter d. Judy Dixon 6-4 6-2

3R: Ceci Martinez d. Davenport 6-2 6-2
3R: Nadine Netter d. Reed 3-6 6-2 6-2
3R: Gretchen Vosters d. Patti Hogan 6-3 6-4
3R: Pat Cody d. Clay 6-3 6-2

QF: Pigeon d. Richmond 6-3 7-5
QF: Lyman d. Carter 6-4 6-3
QF: Martinez d. Netter 6-3 3-6 8-6
QF: Vosters d. Cody 6-8 6-2 6-1

SF: Pigeon d. Lyman 6-3 6-2
SF: Martinez d. Vosters 6-1 6-3

FI: Kristy Pigeon d. Ceci Martinez 3-6 6-1 6-2

DF: Ceci Martinez/Kristy Pigeon d. Denise Carter/Tina Lyman 9-7 6-1

-----

July 15-21 United States National Clay Court Championships Milwaukee, Wisconsin , US (Clay)
Venue: Town Club

Singles (Draw=39. Includes a Preliminary Round)

PR: Val Ziegenfuss d. Peggy Moore 6-4 6-2
PR: Susan Eastman d. Barbara Mueller 6-4 6-4
PR: Faye Urban d. Maricaye Christenson 6-0 6-2
PR: Christiane Spinoza d. Diane Matzner 7-5 6-0
PR: Emily Fisher d. Stephanie Green 6-2 6-1
PR: Tish Adams d. Lulu Gongora 6-3 6-3
PR: Vicky Rogers d. Roylee Bailey 7-5 6-0

1R: Nancy Richey [1] d. Laura Rossouw 6-0 6-2
1R: Tam O' Shaughnessy d. Dena Garcia 6-0 6-0
1R: Tory Fretz [6] d. Charlotte Atwater 6-0 6-2
1R: Emilie Burrer d. Carol Hunter 6-2 6-2
1R: Kathy Harter [4] d. Marilyn Aschner 6-1 6-1
1R: Peggy Michel d. Ann Lebedeff 6-3 7-5
1R: Ziegenfuss [6] d. Stephanie Grant 6-4 6-1
1R: Urban d. Eastman 6-2 6-0

1R: Fisher d. Spinoza 7-5 6-2
1R: Rogers [5] d. Adams 6-3 6-1
1R: Betty Ann Grubb d. Mary Mclean 6-4 6-2
1R: Stephanie DeFina [3] d. Laura Dupont 9-7 6-4
1R: Marina Godwin d. Carol Gay 6-0 6-1
1R: Linda Tuero [8] d. Connie Pearson default
1R: Pam Teeguarden d. Becky Vest 0-6 6-4 6-3
1R: Peaches Bartkowicz [2] d. Andrea Saunders 6-1 6-0

2R: Richey [1] d. O' Shaughnessy 6-2 6-1
2R: Fretz [6] d. Burrer 6-4 6-2
2R: Harter [4] d. Michel 6-3 7-5
2R: Ziegenfuss [6] d. Urban 2-6 6-4 6-1

2R: Rogers [5] d. Fisher 7-5 6-3
2R: DeFina [3] d. Grubb 3-6 6-4 6-4
2R: Tuero [8] d. Godwin 6-3 6-2
2R: Bartkowicz [2] d. Teeguarden 6-2 6-0

QF: Richey [1] d. Fretz [6] 6-2 6-1
QF: Harter [4] d. Ziegenfuss [6] 6-3 7-5
QF: DeFina [3] d. Rogers [5] 2-6 6-1 6-3
QF: Tuero [8] d. Bartkowicz [2] 0-6 6-1 6-3

SF: Richey [1] d. Harter [4] 7-5 6-2
SF: Tuero [8] d. DeFina [3] 3-6 6-0 6-2

FI Nancy Richey [1] d. Linda Tuero [8] 6-3 6-3

DF: Nancy Richey/Val Ziegenfuss d.Peaches Bartkowicz/Stephqanie DeFina 6-0 6-2

Nancy wins her 6th straight US CC.


-----

July 14-20 New Jersey State Womens Championships East Orange, New Jersey, US

2R: Joan Silbersher d. Karol Gagliano 6-2 6-2
2R: Sylvia Hooks d. Kathy Checkett 1-6 13-11 6-1
2R: Louise Gonnerman d. Eleanor Blair 6-2 6-4

QF: Pat Stewart d. Joanne Dukeshire 6-4 7-5
QF: Vija Vuskains d. Silbersher 6-2 6-4
QF: Hooks d. Barbara Kearns 6-2 6-4
QF: Gonnerman d. Ingrid Poschmann 6-2 6-0

SF: Stewart d. Vuskains 6-1 6-3
SF: Gonnerman d. Hooks 6-4 6-3

FI: Pat Stewart d. Louise Gonnerman 12-10 6-1

DF: Pat Stewart/Vija Vuskains d. Joan Dukeshire/Barbara Kearns 6-1 6-2

-----

???? Ingolstadt Tournament, Ingolstadt, Germany (Clay)

QF: Helga Schultze-Hoesl d Bärbel Wüstl 6-1 6-0
QF: Almut Sturm d Karin Seltenreich 6-3 6-1
QF: Edda Buding d Carol Sherriff 6-4 6-1
QF: Helga Niessen d Katja Ebbinghaus 6-1 6-2

SF: Hoesl d Sturm 2-6 6-2 6-2
SF: Niessen d Buding 9-7 6-4

FI: Helga Niessen d Helga Hoesl 6-1 13-15 6-3

Doubles

SF: Niessen/Sturm d Eisterlehner/Wüstl 6-2 6-0
SF: Buding/Hoesl d Seltenreich/Sherriff 6-2 6-3

FI: Edda Busing/Helga Hoesl d Helga Niessen/Almut Sturm (flip a coin due to darkness and rain)

Note: A thriller in the final. Niessen was leading 6-1 4-0, but then Schultze-Hoesl raised her level, played a lot of drop shots and dominated the match with her forhand. She could equalize at 5-5 and finally won the second set 15-13. But at the end she had to pay the prize for this long second set, at 3-3 she was physically done and so Niessen won the match.

Dates unknown. Fits best into this week.

-----

ends July 22 Washington State Championships Seattle, Washington, US

QF: Terry Thomas d. J Richardson 6-1 4-6 6-0
QF: Farel Footman d. Joyce Yee 6-1 6-0

SF: Alice Tym d. Mary Sypert 6-0 6-0
SF: Footman d. Thomas 6-2 6-3

FI: Alice Tym d. Farel Footman 6-3 2-6 6-4

DF: Linda Yee/Joyce Yee d. Mary Sypert/Alice Tym 6-4 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
25,091 Posts
Discussion Starter #37 (Edited)
Week of July 22-28

July 22-28 Pennsylvania Grass Court Championships, Haverford, Pennsylvania, US (Grass)
Venue: Merion Cricket Club

Singles (Draw=44)

1R: Laura Rossouw (SA) d. Gretchen Vosters 6-0 6-1
1R: Pixie Lamm d. Louise Gonnerman 6-0 6-1
1R: Kristy Pigeon d. Sue Behlmar 6-2 6-1
1R: Pam Richmond d. Patti Ann Reese 6-3 6-0
1R: Marilyn Ashner d. Tina Lyman 7-5 6-2
1R: Emilie Burrer d. Marjorie Gangler 6-3 6-4
1R: Gail Hansen d. Marjorie Cooper 6-1 3-6 6-3


1R: Becky Vest d. Carol Gay 6-3 6-2
1R: Raymonde Jones d. Peggy Moore 6-0 6-2
1R: Pam Teeguarden d. Judy Dixon 6-3 6-2
1R: Ceci Martinez d. Laura Dupont 6-4 6-1
1R: Pat Cody d. Maricaye Christenson 6-1 retired


2R: Denise Carter d. Karen Krantzcke (Aus) 7-5 6-0
2R: Peggy Michel d. Linda Rupert 6-1 6-1
2R: Nancy Reed d. Roylee Bailey 6-3 6-4
2R: Linda Tuero d. Christiane Spinoza 6-2 6-4
2R: Rossouw d. Lamm 7-5 4-6 6-1
2R: Pigeon d. Richmond 6-4 6-2
2R: Burrer d. Aschner 7-5 6-3
2R: Val Ziegenfuss d. Hansen 8-6 6-2

2R: Vicky Rogers d. Mimi Kanarek 6-3 6-0
2R: Bettyann Grubb d. Joyce Davenport 6-1 6-1
2R: Tory Fretz d. Nadine Netter 6-1 6-3
2R: Stephanie Grant d. Helen Gourlay (Aus) 6-2 6-3
2R: Vest d. Jones 6-3 2-6 6-1
2R: Maryna Godwin (SA) d. Teeguarden 6-1 4-6 6-3
2R: Patti Hogan d. Chris Beck 6-0 3-6 6-1
2R: Martinez d. Cody 5-7 7-5 6-4

3R: Carter d. Michel 2-6 6-3 6-4
3R: Tuero d. Reed 6-4 6-0
3R: Pigeon d. Rossouw 6-3 6-2
3R: Ziegenfuss d. Burrer 6-4 6-4

3R: Rogers d. Grubb 6-4 7-5
3R: Fretz d. Grant 8-10 6-3 6-4
3R: Godwin d. Vest 6-4 6-2
3R: Hogan d. Martinez 6-2 6-4

QF: Carter d. Tuero 7-5 6-4
QF: Pigeon d. Ziegenfuss 6-1 6-3
QF: Rogers d. Fretz 6-3 3-6 6-2
QF: Hogan d. Godwin 6-4 2-6 6-2

SF Pigeon d. Carter 9-7 6-3
SF: Rogers d. Hogan 4-6 6-2 6-3

FI Kristy Pigeon d. Vicky Rogers 9-7 6-0

DF: Mary Ann Eisel/Val Ziegenfuss d. Helen Gourlay/Karen Krantzcke 6-3 6-3

Unseeded 17 year old Pigeon has a manly lefty serve to set off her blue eyes and blonde pigtails. Down two set points in the final, both times her shots raised clouds of white chalk dust for winners. A linesman called the first winner out, but Rogers consented to replay the point because "the ball obviously was in." As fate would have it Kristy hit the same exact spot again for a winner!

-----

July 22-28 Montana International , Montana, Switzerland (Clay)

Singles (Draw=18)

1R: Carole Kalogeropoulos (Gre) d. Gomez De Croon 4-6 6-3 6-4
1R: Anne-Marie Studer d. Ann Phillips-Moore 6-0 6-1

2R: Elena Subirats (Mex) d. Helen Amos (Aus) 6-4 6-3
2R: Junko Sawamatsu (Jap) d. ????
2R: Virginia Caceres (Peru) d. S. Gubler 6-4 5-7 6-3
2R: Esme Emanuel (SA) d. Kalogeropoulos 7-5 6-3

2R: Mabel Vrancovich (Arg) d. ????
2R: Kazuko Sawamatsu (Jap) d. Studer 6-3 6-2
2R: Carol Sherriff (US) d. ????
2R: Julie Heldman (US) d. ????

QF: Subirats d. J. Sawamatsu 6-1 6-1
QF: Emanuel d. Caceres 6-3 7-5
QF: K. Sawamatsu d. Vrancovich 6-2 6-0
QF: Heldman d. Sherriff 6-1 6-3

SF: Subirats d. Emanuel 6-4 4-6 6-1
SF: Heldman d. K. Sawamatsu 6-2 6-2

FIL Julie Heldman (US) d. Elena Subirats (Mex) 6-2 6-3

MX: Carole Kalogeropoulos (Gre)/Nick Kalogeropoulos (Gre) d. Esme Emanuel (SA)/Ray Ruffels (Aus) 6-3 5-7 6-3


-----

July 22-28 Dutch Open Championships, Hilversum, Netherlands (Clay)
Venue: Hilversum Lawn Tennis Club

Singles (Draw=17)

1R: Elsie Veentjer Spruyt d. Suzanna Petersen 6-4 6-2
1R: Marijke Jansen d. Raquel Giscafre 6-2 6-0

2R: Judy Tegart [1]-bye
2R: Kora Schediwy d. Spruyt 8-6 1-6 6-3
2R: Pat Walkden [4] d.Eva Lundquist 6-2 6-3
2R: Marijke Jansen d. Lesley Hunt 6-3 6-2

2R: Jehanne Venturino d. Kerry Harris 6-2 7-5
2R: Annette Van Zyl DuPlooy [3] d. Lenka Kodesova 6-1 6-2
2R: Trudy Groenman d. Michele Kahn 6-1 6-0
2R: Margaret Smith Court [2] d. Maria Jose Aubet 6-1 7-5

QF: Tegart [1] d. Schediwy 6-3 6-2
QF: Walkden [4] d. Jansen 6-3 6-4
QF: DuPlooy d. Venturino 6-1 6-0
QF: Court [2] d. Groenman 6-1 6-3

SF: Tegart [1] d. Walkden [4] 7-5 6-1
SF: Court [2] d. DuPlooy [4] 6-2 6-3

FI: Margaret Court [2] d. Judy Tegart [1] 8-6 6-0

DF: Annette DuPlooy (SA)/Judy Tegart (Aus) d. Astrid Suurbeck/Judy Tegart (Aus) 6-2 3-6 6-3

Note Tegart gets a bye in the 2R as the top seed.

-----

July 22-28 Deauville Tournament, Deauville, France (Clay)

SF: Gail Sherriff d. Chantal Langanay 6-2 6-1
SF: Rosie Darmon d. E Jacquemot 6-0 6-4

FI: Gail Sherriff (Aus) d. Rosie Darmon 6-1 2-6 6-1

MX: Gail Sheriff (Aus)/Chanfreau d. Rosie Darmon/Mark Cox (GB) 9-7 6-4


-----

July 22-28 Ontario Championships, Hamilton , Canada

QF: Faye Urban d. Lulu Gongora (Mex) 6-2 6-2
QF: Benita Senn d. Inge Weber 6-2 6-4
QF: Andree Martin d. Louise Brown 6-3 7-5
QF: Vicki Berner d. Penny Sparling 7-5 6-3

SF: Urban d. Senn 6-3 6-0
SF: Berner d. Martin 3-6 6-0 6-2

FI: Faye Urban d. Vicki Berner 6-1 9-7

DF: Vicki Berner/Faye Urban d. Andree Martin/Stephanie Green 6-8 6-4 6-3

-----

July 22-28 Czechoslovakian Championships, Ostrava, Czechoslovakia (Clay)

QF: Miloslava Holubova d. Vlasta Vopickova 6-4 7-5
QF: Olga Lendlova d. Marie Neummanova 6-4 6-2
QF: Kamila Vaneckova d. ????
QF: Alena Palmeova d. Lenka Kodesova 6-0 6-1

SF: Lendlova d. Holubova 6-0 6-3
SF: Palmeova d. Vaneckova 6-0 6-2

FI: Alena Palmeova d. Olga Lendlova 6-4 6-3

DF: Marie Neumanova/ Vlasta Vopickova d. Matejkova/Jarmila Prochova 6-2 6-1

Lendlova will become the mother of the famous Ivan Lendl.

-----

July 25-29 La Coruna Tournament, Spain ( Clay)

FI: Lesley Bowrey (Aus) d. Michelle Rodriguez (Fr) 6-2 6-1

MX: Lesley Bowrey/Bill Bowrey d. Ingrid Lofdahl/Koch 7-5 6-2

-----

Circa late July, American Tennis Association Championships, Wilberforce, Ohio, United States

FI: Won by Bonnie Logan

DF: Won by Miss Beauchamp/Miss Reuter

MX: Won by Bonnie Logan/Lenward Simpson
 

·
Moderator
Joined
·
25,091 Posts
Discussion Starter #38 (Edited)
Week of July 29-August 4

???? , Danish Outdoors Championships, ????, Denmark (Clay)

FI: Pia Balling d. ????

DF: Milly Vagn-Nielsen/Mari-Ann Bloch-Jørgensen d. ????

MX: Lotte Sølbeck/Jan Leschly d. ????

-----

July 29-August Evian Les Bains Tournament, Evian Les Bains, France (Clay)

FI: Faye Moore (GB) d. Caro Sherriff (Aus) 6-2 5-7 6-1

MX: Faye Moore (GB)/Pierre Barclay d. Carol Sheriff (Aus)/Krog 6-4 6-2

-----

ends August 1 Budapest Championships, Budapest, Hungary (Clay)

SF: Erzsbet Szell d. Eva Szabo 6-4 6-2
SF: Erzsbet Polgar d. Erzsbet Solyom 6-1 8-6

FI: Erzsbet Polgar d. Erzsbet Szell 6-2 1-6 6-1

DF: Klara Joszay/Eva Szabo d. Klara Bardoczy/Erzsbet Szell 6-0 6-1

-----

ends August 1 British Columbia Championships, Victoria, Canada

FI: Alice Tym (US) d. Candy Douglas 6-0 6-2

DF: Merceina Parker (US)/Doris Popple (US) d. Shari Barman (US)/Terry Thomas 6-4 2-6 6-0

-----

ends August 1 Hanko Tournament, Hanko, Finland (Clay)

QF: Tiiu Kivi (USSR) d. Leena Ahonen 6-3 3-6 6-2
QF: Katerina Bartholdson (Swe) d. L. Piila 6-4 6-4
QF: Tiiu Simson (USSR) d. Hilkka Hannula 5-7 6-1 6-3
QF: Birgitta Lindstrom d. A. Kree (USSR) 6-3 6-2

SF: Kivi d. Bartholdson 9-11 6-3 6-2
SF: Lindstrom d. Simson 6-1 6-4

FI: Birgitta Lindstrom d. Tiiu Kivi (USSR) 6-4 6-2

MX: Tiiu Kivi (USSR)/Tomas Leijus (USSR) d. Tiiu Simson (USSR)/Jaak Simson (USSR) 6-3 6-4

-----

ends August 1 New England Women Championships, Chesnut Hill, Massachusetts, United States (Grass)

QF: Nancy Falenberg d. ????
QF: Andrea Voikos d. Dorothy Snow 6-4 6-4
QF: Barbara Foster d. Baba Lewis 5-7 6-3 retired
QF: Shirley Fry Irwin d. ????

SF: Voikos d. Falkenberg 7-5 6-3
SF: Irwin d. Foster 6-0 6-0

FI: Shirley Irwin d. Andrea Voikos 6-2 6-2

DF: Mary Richards/Ann Rowbotham d. Mary Ann Patrick/Nell Walker 1-6 6-0 6-2

Mrs Irwin was the world #1 in 1956 as Shirley Fry.

-----

July 29-August 4 Eastern Grass Courts, South Orange, New Jersey, United States (Grass)
Venue: Orange Lawn Tennis Club

Singles (Draw=45)

1R: Mary Ann Eisel [1]-bye
1R: Carol Gay-bye
1R: Pixie Lamm-bye
1R: Jade Schiffman-bye
1R: Patti Hogan-bye
1R: Marjorie Gengler-bye
1R: Kathryn Smith-bye
1R: Roylee Bailey-bye

1R: Karen Krantzcke (Aus) [3]-bye
1R: Gretchen Vosters d. Pat Stewart 6-4 6-3
1R: Louise Gonnerman d. Mary Ellen Seifert 6-0 6-1
1R: Emilie Burrer d. Mimi Kanarek 6-1 6-4
1R: Val Ziegenfuss [5] d. Judy Dixon 6-2 6-0
1R: Pat Cody d. Dena Garcia 6-2 6-0
1R: Stephanie Grant d. Ann More 10-8 6-4
1R: Linda Tuero d. Carol Hunter 6-0 6-3

1R: Tory Fretz d. Christiane Spinoza (Fra) 6-1 6-3
1R: Nadine Netter d. Ceci Martinez 6-3 10-12 6-3
1R: Tina Lyman d. Maricaye Christenson 6-2 6-1
1R: Maryna Godwin (SA) [6] d. Marilyn Aschner 6-2 4-6 6-3
1R: Tish Adams d. Charlotte Atwater 8-6 6-2
1R: Denise Carter d. Peggy Michel 2-6 12-10 6-2
1R: Betty Ann Grubb-bye
1R: Kristy Pigeon [4]-bye

1R: Helen Gourlay (Aus)-bye
1R: Peggy Moore-bye
1R: Vija Vuskains-bye
1R: Laura DuPont-bye
1R: Laura Rossouw (SA)-bye
1R: Pam Teeguarden-bye
1R: Becky Vest-bye
1R: Vicky Rogers [2]-bye

2R: Eisel [1] d. Gay 6-1 6-3
2R: Lamm d. Schiffman 6-1 6-3
2R: Hogan d. Gengler 6-2 6-4
2R: Bailey d. Smith default
2R: Krantzcke [3] d. Vosters 6-1 6-1
2R: Burrer d. Gonnerman 7-5 6-2
2R: Ziegenfuss [5] d. Cody 6-2 6-3
2R: Tuero d. Grant 6-1 6-3

2R: Fretz d. Netter 6-8 6-0 7-5
2R: Godwin [6] d. Lyman 2-6 8-6 6-3
2R: Carter d. Adams 6-3 6-1
2R: Pigeon [4] d. Grubb 6-4 6-4
2R: Gourlay d. Moore 6-3 6-1
2R: DuPont d. Vuskains 6-3 6-4
2R: Rossouw d. Teeguarden 6-1 6-2
2R: Rogers [2] d. Vest 6-3 6-3

3R: Eisel [1] d. Lamm 4-6 6-4 7-5
3R: Hogan d. Bailey 6-0 5-7 6-2
3R: Krantzcke 3] d. Burrer 6-3 6-2
3R: Tuero d. Ziegenfuss [5] 7-5 1-6 6-3

3R: Fretz d. Godwin [6] 6-2 6-4
3R: Pigeon [4] d. Carter 6-3 6-3
3R: Gourlay d. DuPont 6-2 8-6
3R: Rogers [2] d. Rossouw 6-1 6-4

QF: Eisel [1] d. Hogan 3-6 9-7 10-8
QF: Krantzcke [3] d. Tuero 9-7 6-4
QF: Pigeon [4] d. Fretz 6-4 1-6 7-5
QF: Gourlay d. Rogers [2] 6-4 6-3

SF: Eisel [1] d. Krantzcke [3] 8-6 7-5
SF: Pigeon [4] d. Gourlay 6-1 6-4

FI: Mary Ann Eisel [1] d. Kristy Pigeon [4] 3-6 6-1 6-2

Doubles (Draw=at least 17)

2R: Fretz/Rogers d. ????
2R: Martinez/Pigeon d. Chistenson/Vest 6-2 7-5
2R: Hogan/Michel d. ????
2R: Gengler/Gonnerman d. Garcia/Hunter 6-2 6-2

2R: Eisel/Ziegenfuss d. ????
2R: Carter/Lyman d. Netter/Spinoza 6-3 7-5
2R: Grubb/Teeguarden d. Grant/Tuero default
2R: Gourlay/Krantzcke d. Bailey/Dixon 6-3 6-2

QF: Fretz/Rogers d. Martinez/Pigeon 6-4 6-3
QF: Hogan/Michel d. Gengler/Gonnerman 6-1 6-4
QF: Eisel/Ziegenfuss d. Carter/Lyman 6-3 6-3
QF: Gourlay/Krantzcke d. Grubb/Teeguarden 6-4 8-6

SF: Fretz/Rogers d. Hogan/Michel 6-3 6-4
SF: Eisel/Ziegenfuss d. Gourlay/Krantzcke default (Gourlay ill)

FI: Mary Ann Eisel/Val Ziegenfuss d. Tory Fretz/Vicky Rogers 8-6 8-6

Heat played a factor in the semis. Helen Gourlay had to be taken to the hospital for gastritis after her defeat. Eisel overcame a stubborn Karen Krantzcke. The last game lasted 20 points. Mary Ann won it with an ace and then a serve that Karen couldn't return.

----

ends August 4 Vigo Tournament, Vigo, Spain (Clay)

SF: Lesley Bowrey (Aus) d. Ana Maria Estalella 6-0 6-1
SF: Michelle Rodriguez (Fra) d. Maria Teresa Coudrado 4-6 6-3 6-1

FI: Lesley Bowrey (Aus) d. Michelle Rodriguez (Fra) 6-1 6-1

DF: Lesley Bowrey (Aus)/Charo Couder d. Maria Teresa Coudrado/Ana Maria Estalella 8-6 7-5

-----

July 31-August 5 Bavarian Open, Munich, Germany(Clay)

Singles (Draw=36 to 38)

1R: Renate Ketterle d. Hofer 6-4 7-5
1R: Margot Dohrer d. Eva Lundquist 6-3 8-6
1R: Astrid Suurbeck d. Marilyn Laspe 6-4 6-1
1R: Mabel Vrancovich* d. Bärbel Wüstl 6-3 6-3
1R: Ada Bakker d. Buchheim 6-1 6-1
1R: Loibl d. Ochs 6-2 6-2

2R: Virginia Wade [1] d. ????
2R: Carol Sherriff d Ketterle 6-1 7-5
2R: Schediwy d Giascafre 10-8 6-0
2R: Elena Subirats d Renate Breuer 10-8 6-3
2R: Helga Niessen d ???
2R: Edith Winkens d Dohrer 2-6 6-2 7-5
2R: Esme Emanuel d Suurbeck 6-1 7-5
2R: Faye Toyne Moore d Amelie Hacks 6-3 6-1

2R: Kerry Harris d Carole Kalogeropoulos 6-2 6-3
2R: Gail Sherriff d ???
2R: Almut Sturm d Lesley Hunt 7-5 1-6 6-2
2R: Edda Buding d Engelmann 6-2 6-1
2R: Pat Walkden d Loibl 6-0 6-2
2R: Ingrid Loeys d Jauss 8-6 6-1
2R: Katja Ebbinghaus d Beraud 6-1 6-0
2R: Julie Heldman [2] d Ada Bakker 6-0 6-4

3R: Wade [1] d. C. Sherriff 7-5 6-4
3R: Subirats d Schediwy 5-7 6-2 7-5
3R: Niessen d Winkens 6-2 6-0
3R: Moore d Emanuel 6-1 3-6 6-3

3R: G. Sherriff d Harris 6-2 6-3
3R: Sturm d Buding 6-4 6-3
3R: Walkden d Loeys 6-3 6-2
3R: Heldman [2] d Ebbinghaus 6-0 6-1

QF: Wade [1] d Subirats 6-1 6-3
QF: Niessen d Toyne Moore 6-0 8-6
QF: Sturm d G. Sherriff 2-6 4-4 retired
QF: Heldman [2] d. Walkden 6-3 6-3

SF: Niessen d Wade [1] 6-1 6-2
SF: Heldman [2] d Sturm 6-3 6-3

FI: Julie Heldman (US) [1] d. Helga Niessen 4-6 6-3 6-3

DF: Virginia Wade (GB)/Pat Walkden (SA) d. Ada Bakker (Neth)/Astrid Suurbeek (Neth) 12-10 6-4

Draw note: 2 of the 3 missing 2R results may have been byes as the women involved were probable seeds.

*Mabel Vrancovich won a 1R match but lacks a 2R result. Thus 1 of the missing 2R losers is Vrancovich.

-----

ends August 3 Western Canada Championships, Vancouver, Canada (Grass)

QF: Alice Tym (US) d. ????
QF: Shari Barman (US) d. Mary Sypert 6-2 6-2
QF: Hedy Jackson d. Terry Thomas 6-4 6-2
QF: Farel Footman (US) d. ????

SF: Tym d. Barman 6-0 6-3
SF: Footman d. Jackson 6-4 6-2

FI: Alice Tym (US) d. Farel Footman (US) 6-1 6-3

DF: Hedy Jackson/Alice Tym (US) d, Farel Footman (US)/Mary Sypert 6-1 6-4

-----

Ends August 5 Western Ontario Championships, Waterloo, Canada

SF: Louise Brown d. Stephanie Green 6-1 11-9
SF: Inge Weber d. Penny Sparling 6-0 6-1

FI: Inge Weber d. Louise Brown 6-4 7-5

DF: Louise Brown/Stephanie Green d. Penny Sparling/Inge Weber 6-3 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,091 Posts
Discussion Starter #39 (Edited)
Week of August 5-12

August 5-11 German Championships , Hamburg, Germany (Clay)
Venue: Rothenbaum Tennis Club

Singles (Draw=at least 34, possibly 35)

PR: Edda Buding d. Eva Lundquist (Swe) 6-4 5-7 6-1
PR: Alena Palmeova (Cz) d. Brigitta Lindstrom (Fin) 6-2 6-4

1R: Judy Tegart (Aus) [1] d. Renate Goebel 6-2 6-3
1R: Carol Sherriff (Aus) d. Heide Orth 6-1 8-10 6-2
1R: Winnie Shaw (GB) d. Kora Schediwy 6-2 6-3
1R: Pat Walkden (SA) [8] d. Raquel Giscafre (Arg) 6-2 6-2
1R: Elena Subirats (Mex) [4] d. Kazuko Sawamatsu (Jap) 6-3 6-2
1R: Buding d. Lesley Hunt (Aus) 6-4 6-2
1R: Julie Heldman (US) d. Ingrid Menke 6-3 6-1
1R: Gail Scherriff (Aus) [5] d. Laila Pirilä (Fin) 6-2 6-4

1R: Helga Hoesl [6] d. Junko Sawamatsu (Jap) 6-3 6-2
1R: Palmeova d. Ingrid Loeys (Bel) 6-4 6-4
1R: Marijke Jansen (Neth) d. ???? [Karin de Laporte or Rode-a[default or missing score]
1R: Virginia Wade (GB) [3] d. Haidl Bohlens default
1R: Helga Niessen [7] d. Kerry Harris (Aus) 6-3 6-3
1R: Vlasta Vopickova (Cz) d. Katja Ebbinghaus 6-2 6-3
1R: Faye Moore (Aus) d. Kerstin Seelbach 6-1 6-2
1R: Annette du Plooy (SA) [2] d. Almut Sturm 6-2 6-1

2R Tegart [1] d. C. Sherriff 6-1 6-2
2R Walkden [8] d. Shaw 7-5 7-5
2R Buding d. Subirats [4] 10-8 7-5
2R Heldman d. G. Sherriff[5] 6-2 4-6 6-2

2R: Hoesl [6] d Palmeova 6-3 6-2
2R: Wade [3] d Jansen 6-1 6-1
2R: Niessen [7] d Vopickova 6-4 1-6 6-2
2R: DuPlooy [2] d Moore 6-2 6-1

QF: Tegart [1] d. Walkden [8] 6-4 6-4
QF: Heldman d. Buding 6-1 6-0
QF: Wade [3] d. Hoesl [6] 6-3 7-9 6-1
QF: du Plooy [2] d. Niessen[7] 6-3 1-6 6-4

SF: Tegart [1] d. Heldman 6-8 6-3 7-5
SF: du Plooy [2] d. Wade [3] 6-3 6-0

FI: Annette du Plooy (SA) [2] d Judy Tegart (Aus) [1] 6-1 7-5

Doubles (Draw probably=15)

1R: Annette du Plooy (SA)/Pat Walkden (SA) d. Kerry Harris (Aus)/Lesley Hunt (Aus) 6-4 4-6 7-5
1R: Carol Sheriff (Aus)/Almut Sturm d. Marijke Jansen (Neth)/Eva Lundquist (Swe) 8-6 10-8
1R: Gail Sheriff (Aus)/Virginia Wade (GB) d. Ingrid Loeys (Bel)/Kerstin Seelbach 6-3 6-1
1R: Helga Niessen/Heide Orth d. Alena Palmeová (Cz)/Vlasta Vopičková (Cz) 6-2 6-3

1R: Cora Schediwy/Katja Ebbinghaus d. Junko Sawamatsu (Jap)/Kazuko Sawamatsu (Jap) 6-2 1-6 6-3
1R: Edda Buding/Helga Hoesl d. Birgitta Lindström (Fin)/Laila Pirilä (Fin) 6-0 6-1
1R: Julie Heldman (US)/Fay Moore (Aus)-bye
1R: Winnie Shaw (GB)/Judy Tegart (Aus) d. Raquel Giscafré (Arg)/Elena Subirats (Mex) 8-6 6-2

QF: DuPlooy/Walkden d. Sherrif/Sturm 2-6 6-3 6-3
QF: Niessen/Orth d. Sherriff/Wade 4-6 7-5 6-2
QF: Buding/Hoesl d. Schediwy/Ebbinghaus 6-0 6-3
QF: Shaw/Tegart d. Heldman/Moore 6-1 6-2

SF: DuPlooy/Walkden d. Niessen/Orth 6-4 6-3
SF: Shaw/Tegart d. Buding/Hoesl 6-3 6-2

FI: Annette du Plooy (SA)/Pat Walkden (SA) d. Winnie Shaw (GB)/Judy Tegart (Aus) 6-3 7-5

Mixed Doubles (Draw=at least 33)

3R: Pat Walkden (SA)/Malcolm Anderson (Aus) d. ????
3R: Judy Tegart (Aus)/Tony Roche (Aus) d. ????
3R: Helga Niessen/Hans-Jürgen Pohmann d. Ingrid Loeys (Bel)/Steve Tidball (US) 6-1 6-4
3R: Virginia Wade (GB)/Bob Maud (SA) d. Elena Subirats (Mex)/Jaime Subirats (Mex) 6-3 6-3

3R: Annette du Plooy (SA)/Frew McMillan (SA) d. Renate Goebel/Matthias Werren (Sui) 6-1 6-2
3R: Winnie Shaw (GB)/Bob Howe (Aus) d. ????
3R: Heide Orth/István Gulyás (Hun) d. Eva Lundquist (Swe)/Ismail El Shafei (Egypt) 6-3 6-4
3R: Vlasta Vopičková (Cz)/Jan Kodeš (Cz) d. Kerstin Seelbach/Uwe Gottschalk 3-6 9-7 6-2

QF: Walkden/Anderson d. Tegart/Roche default
QF: Wade/Maud d. Niessen/Pohmann 6-3 6-2
QF: Orth/Gulyas d. Vopickova/Kodes 6-3 2-6 6-2
QF: du Plooy/McMillan d. Shaw/Howe 6-3 6-2

SF: Walkden/Anderson d Wade/Maud 6-3 3-6 19-17
SF: du Plooy/McMillan d Orth/Gulyas 6-3 6-2

FI: Annette du Plooy (SA)/Frew McMillan (SA) d. Pat Walkden (SA)/Mal Anderson (Aus) 6-1 12-10

Singles Consulation

QF: Birgitta Lindström (Fin) d. Rode 6-0 4-6 6-3
QF: Katja Ebbinghaus d. Lesley Hunt (Aus) 6-1 6-4
QF: Kerry Harris (Aus) d. Karin de Laporte 6-4 6-4
QF: Raquel Giscafré (Arg) d. Renate Goebel 6-3 8-6

SF: Lindstrom d Ebbinghaus 6-4 4-6 6-3
SF: Giscafre d Harris 6-4 6-4

FI: Birgitta Lindstrom d Raquel Giscafre 7-5 6-3

Draw note: Pete has pointed out that both Karin de Laporte and Rode are in the consolation even but not the main singles draw. One of them lost to Marijke Jansen (the only 1R score we are missing), which suggests a Preliminary match score is also missing.

Renate Goebel=nee Renate Breuer

In the semis Wade crashed out to du Plooy in a mere 30 minutes.

-----

August 5-11 Ostend International, Ostend, Belgium (Clay)

QF: Micheline Schneider d. Denise Casteleyn 4-6 6-3 6-3
QF: Olga Lendlova (Cz) d. Monique Van Haver 2-6 6-2 7-5
QF: Anna Purkova (Cz) d. Brigitte Croonenbergs 6-2 6-1
QF: Esme Emanuel (SA) d. Monique Bedoret 6-1 6-1

SF: Lendlova d. Schneider 6-1 6-2
SF: Emanuel d. Purkova 6-0 6-3

FI: Esme Emanuel (SA) d. Olga Lendlova (Cz) 8-6 6-3

DF: Esme Emanuel (SA)/Christiane Mercelis d. Olga Lendlova (Cz)/Anna Purkova (Cz) 4-6 6-4 6-3

-----

August 5-11 Piping Rock Invitation, Locust Valley, New York, US (Grass)
Venue: Piping Rock Club

Singles (Draw=32)

1R: Vicky Rogers d. Laura DuPont 6-3 6-2
1R: Peggy Michel d. Dena Garcia 6-2 6-1
1R: Ceci Martinez d. Vija Vuskains 6-2 6-0
1R: Becky Vest d. Laura Rossouw (SA) 6-4 6-2
1R: Emilie Burrer d. Tina Lyman 4-6 6-3 6-4
1R: Patti Hogan d. ????
1R: Nadine Netter d. Roylee Bailey 7-9 6-3 6-2
1R: Karen Krantzcke (Aus) d. Pat Cody 6-4 6-1

1R: Mary Ann Eisel d. Maricae Christenson 6-3 6-2
1R: Pixie Lamm d. Christiane Spinoza (Fra) 6-3 6-1
1R: Tory Fretz d. Marilyn Aschner 8-6 6-4
1R: Maryna Godwin (SA) d. Mimi Kanarek 6-1 6-1
1R: Val Ziegenfuss d. Carol Hunter 6-3 6-1
1R: Gretchen Vosters d. Louise Gonnerman 4-4 retired
1R: Ann Moore d. Judy Dixon 6-0 13-11
1R: Peggy Moore d. Helen Gourlay (Aus) default

2R: Rogers d. Michel 6-3 6-1
2R: Martinez d/ Vest 7-9 7-5 6-3
2R: Hogan d. Burrer 7-5 6-4
2R: Krantzcke d. Netter 6-2 6-1

2R: Eisel d. Lamm 6-3 6-3
2R: Fretz d. Godwin 6-2 9-7
2R: Vosters d. Ziegenfuss 6-4 11-9
2R: A. Moore d. P. Moore default

QF: Rogers d. Martinez 6-4 6-4
QF: Krantzcke d. Hogan 6-3 7-5
QF: Eisel d. Fretz 6-2 6-2
QF: Vosters d. A. Moore 6-1 7-5

SF: Krantzcke d. Rogers 6-3 10-8
SF: Eisel d. Vosters 8-6 6-0

FI: Mary Ann Eisel d. Karen Krantzcke (Aus) 3-6 15-13 8-6

DF: Mary Ann Eisel/Karen Krantzcke (Aus) d. Patti Hogan/Peggy Michel 6-0 6-3

A long final at 51 games! Time: 2hrs 37 minutes.

Eisel recovered from 1-3 and 4-5 down in the last set. Eisel saif afterwards: "I don't know whether it's because I don't concentrate or whether I'm not warned up, but I have a history of 4 set matches."

Despite a sore shoulder (a pain she has carried all summer) Eisel went on court after the long singles win to coast to victory in the doubles with Kran.

Sources: New York Times

-----

August 5-11 Senigallia Tournament, Senigallia, Italy (Clay)

Singles (Draw=10)

1R: Maria Nasuelli d. Carole Kalogeropoulos (Gre) 6-4 6-2
1R: Suzanna Petersen (Bra) d. Virginia Caceres (Peru) 6-0 6-2

QF: Chritina Sandberg (Swe) d. Maria Guzman (Ecu) 6-1 6-4
QF: Petersen d. Sue Alexander 6-1 6-4
QF: Frances McClennan (GB) d. Nasuelli 6-3 5-7 6-1
QF: Maria Teresa Riedl d. Ulla Sandulg (Swe) 6-8 6-3 6-4

SF: Sandberg d. Petersen 6-0 6-4
SF: Riedl d. McClennan 7-5 6-3

FI: Maria Teresa Riedl d. Christina Sandberg (Swe) 6-1 6-2 (*or 6-2 6-1)

DF: Maria Nasuelli/Maria-Teresa Riedl d. Virginia Caceres (Peru)/Di Domenico 6-3 1-6 6-2 (*or 6-2 8-6)

-----

August 5-11 Bilbao Tournament, Bilbao, Spain (Clay)

FI: Lesley Bowrey (Aus) d. Ana Maria Estalella 6-1 6-0

Lesley wraps up all 3 titles on the minor Spainish summer circuit, a choice made no doubt because she travels with her husband Bill.

-----

August 5-12 Canadian Closed Championships, Toronto, Canada

QF: Vicki Berner d. Rochelle Carey 6-4 6-4
QF: Susan Butt d. Benita Senn 6-2 6-2
QF: Andree Martin d. Jane O'Hara 6-2 6-2
QF: Faye Urban [1] d. Louise Brown 6-2 6-1

SF: Butt d. Berner 6-3 6-4
SF: Urban [1] d. Martin 6-3 6-2

FI: Faye Urban [1] d. Susan Butt 6-1 6-3

-----

ends August 11 Le Baule Tournament, Le Baule, France (Clay)

FI: Claudine Rouire d. Michelle Rodriguez 7-5 3-6 6-2

-----

ends August 12 Finnish National Championships, Taivallanhi, Finland (Clay)

SF: Leena Ahonen d. Hikka Hannula 6-0 6-3
SF: Christina Lindstrom d. S. Lilla 6-2 6-2

FI: Christina Lindstrom d. Leena Ahonen 6-2 2-6 6-3

DF: Christina Lindstrom/Karviala d. Leena Ahonen/Hikka Hannula 7-5 1-6 6-2

-----

August 5-10 Bournemouth Lawn Tennis Tournament, Bournemouth, England (Grass)
Venue; West Hants Club

FI: Brenda Kirk (SA) d. Marianne Brummer (SA) 6-0 7-5

DF: Brenda Kirk (SA0/Wendy Tomlinson d. Marianne Brummer (SA)/Pallister 6-0 6-4

-----

August 5-10 County of Camarthen Championships, Llanelly, Wales

FI: Corinne Molesworth d. Elizabeth Ernest 5-7 6-1 6-4

DF: Wendy Hall/Mrs Joy d. Bridger/Corinne Molesworth 6-2 4-6 6-2

-----

ends August 11 Rhode Island Tennis Championships, Providence, Rhode Island, United States

FI: Shirley Fry d. Mary Fuller 6-0 6-1

DF: Mary Fuller/Ann Murphy d. Diane Breed/Ann McCann 6-3 6-4

Mrs Irvin was the 1956 Wimbledon champ as Shirley Fry.

-----

August 10-11 Masters Professionals Tournament, Binghampton, New York, United States

Singles (Draw=4)

1R: Rosie Casals d. Francoise Durr (Fra) 8-6 3-6 6-4
1R: Billie Jean King d. Ann Jones (GB) 6-0 6-3

FI: Billie Jean King d. Rosie Casals 10-8 6-4

MX: Billie Jean King/Roy Emerson (Aus) d. Rosie Casals/Andres Gimeno (Sp) 6-4 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,091 Posts
Discussion Starter #40 (Edited)
Week of August 13-19

August 13-18 Essex County Women's Invitation, Manchester, Massachueseets, US (Grass)

Singles (Draw=25)

1R: Vicky Rogers [1]-bye
1R: Maricaye Christenson-bye
1R: Pixie Lamm-bye
1R: Maryna Godwin (SA) [4F] d. Roylee Bailey 6-4 6-4
1R: Tory Fretz [3] d. Marilyn Aschner 8-6 6-4
1R: Tina Lyman d. Nancy Falkenberg 6-0 6-2
1R: Peggy Moore d. Carol Hunter 6-2 6-4
1R: Maria Bueno (Bra) [2F] d. Peggy Michel 6-8 6-2 6-4

1R: Patti Hogan [2] d. Diane Matzner 6-4 6-0
1R: Laura Rossouw (SA) d. Becky Vest 6-1 6-2
1R: Emilie Burrer d. Ann Moore 6-0 6-0
1R: Joyce Williams (GB) [3F] d. Laura Dupont 6-1 6-2
1R: Ceci Martinez [4]-bye
1R: Dena Garcia-bye
1R: Judy Dixon-bye
1R: Margaret Smith Court (Aus) [1F]-bye

2R: Rogers [1] d. Christenson 6-1 7-5
2R: Godwin [4F] d. Lamm 4-6 7-5 6-4
2R: Fretz [3] d. Lyman 6-3 6-4
2R: Bueno [2F] d. P Moore 6-3 6-2

2R: Rossouw d Hogan [2] 6-3 6-2
2R: Burrer d. Williams [3F] 8-6 6-3
2R: Martinez [4] d. Garcia 6-1 6-2
2R: Court [1] d. Dixon 6-2 6-2

QF: Rogers [1] d. Godwin [4F] 6-4 4-6 6-2
QF: Bueno [2F] d. Fretz [3] 6-2 6-1
QF: Burrer d. Rossouw 6-4 6-3
QF: Court [1F] d. Martinez [4] 6-4 7-5

SF: Bueno [2F] d. Rogers [1] 3-6 6-3 6-4
SF: Court [1F] d. Burrer 6-3 6-3

FI: Maria Bueno (Bra) [2F] d. Margaret Court (Aus) [1F] 7-5 3-6 6-3

DF: Maria Bueno (Bra)/Margaret Court (Aus) d. Patti Hogan/Peggy Michel 6-1 6-2

-----

ends August 20 Coupe Des Alpes, Kitzbuhel, Austria (Clay)

Singles (Draw=16)

1R: Annette DuPlooy d Kuzelova 6-3 6-3
1R: Birgitta Lindstrom d Helen Amos 6-1 6-0
1R: Raquel Giascafre d Szorenyi 6-1 6-4
1R: Nell Truman d Laila Pirilä 6-3 6-0

1R: Jauss d Miroslava Holubova 7-5 6-4
1R: Schönberger d Eidenberger 6-0 6-0
1R: Erzbet Polgar* d Krauss 6-3 6-4
1R: Kora Schediwy d Bardoczy 6-3 6-2

QF: DuPlooy d Lindstrom 6-2 6-1
QF: Truman d Giascafre 8-6 6-3
QF: Jauss d Schönberger 6-3 6-1
QF: Polgar d Schediwy 3-6 6-3 6-3

SF: Du Plooy d Truman 4-6 6-3 6-3
SF: Polgar d Jauss 6-1 9-7

FI: Annette Duploy (SA) d. Erzbet Polgar (Hun) 6-1 6-0

Doubles

SF: DuPlooy/Truman d Giscafre/Schediwy 6-2 4-6 6-4
SF: Jauss/Schönberger d Lindstrom/Pirilä 6-4 4-6 6-2

FI: Annette DuPlooy/Nell Truman d Jauss/Schönberger 6-3 6-1

Mixed Doubles

SF: DuPlooy/Wilson d Giascafre/Mandarino 8-6 7-5
SF: Amos/Fitzgibbon d Schönberger/Hery 6-2 6-3

FI: Annette DuPlooy/Bobbie Wilson d Helen Amos/Herb Fitzgibbon 6-3 6-4*

*Alternate spelling for Polgar is Erzsebet.
*check score. We also have a score of 6-3 6-3

-----

August 11-18 Belgian Open , Knokke-le-Zoute, Belgium (Clay)

SF: Gail Sherriff (Aus) d. Helga Hoesl (Ger) 7-5 6-3
SF: Judy Tegart (Aus) d. Esme Emanuel (SA) 8-6 6-2

FI: Judy Tegart (Aus) d. Gail Sherriff (Aus) 6-3 7-5

DF: Carol Sherriff (Aus)/Gail Sherrif (Aus) d. Helga Hoesl (Ger)/JudyTegart (Aus) 4-6 6-4 6-4

-----

August 13-18 Baltimore Grass Court Invitation, Baltimore, Maryland, United States (Grass)

Singles (Draw=13)

1R: Karen Krantzcke (Aus) d. Chris Beck 6-4 6-2
1R: Pat Cody-bye
1R: Nadine Netter-bye
1R: Kathy Harter d. Sue Behlmar 6-1 6-0

1R: Helen Gourlay (Aus)-bye
1R: Stephnie DeFina d. Christinae Spinoza (Fra) 6-0 2-6 7-5
1R: Gretchen Vosters d. Raymonde Jones 6-3 5-7 6-3
1R: Mary Ann Eisel d. Carol Wendall Wood 6-4 6-3

QF: Krantzcke d. Cody 6-2 6-4
QF: Harter d. Netter 6-1 6-1
QF: Gourlay d. DeFina 6-3 2-6 6-4
QF: Eisel d. Vosters 7-5 6-2

SF: Harter d. Krantzcke 11-9 6-3
SF: Eisel d. Gourlay 6-4 6-4

FI: Mary Ann Eisel d. Kathy Harter 6-2 7-5

DF: Helen Gourlay (Aus)/Karen Krantzcke (Aus) d. Mary Ann Eisel/Val Ziegenfuss 3-6 6-3 retired

-----

ends August 18 USSR International, Moscow, Russia, Soviet Union(Clay)

Singles (Draw=at least 17)

2R: Olga Morozova d. ????
2R: Rauza Islanova d. ????
2R: Judith Dibar (Rom) d. Kerry Harris (Aus) 6-2 6-4
2R: Zaiga Yansone d. Tiiu Kivi 11-9 6-4

2R: Lesley Hunt (Aus) d. Anna Yeremeyeva Anna 6-2 7-5
2R: Anna Ivanova d. ????
2R: Elena Subirats (Mex) d. Tiiu Simson 6-2 6-4
2R: Marina Chuvyrina d. ????

QF: Morozova d. Islanova 6-1 6-2
QF: Dibar d. Yansone 6-3 6-3
QF: Hunt d. Ivanova 6-2 5-7 6-0
QF: Chuvyrina d. Subirats 6-3 4-6 6-0

SF: Morozova d. Dibar 6-3 9-7
SF: Chuvyrina d. Hunt 6-3 3-6 7-5

FI: Olga Morozova d. Marina Chuvyrina 6-1 6-3

DF: Marina Chuvyrina/Olga Morozova d. Kerry Harris (Aus)/Lesley Hunt (Aus) 6-2 6-3

*Also called the Moscow Championships in World Tennis.

-----

August 12-18 Canadian Championships, Toronto, Canada (Clay)
Venue: Toronto Lawn Tennis Club

Singles (Draw=20)

PR: Willi Brown d. Diane Brodie 6-2 6-2
PR: Mary McLean d. Sharon Arnold 3-6 6-4 6-2
PR: Susan Butt d. Janice Tindle 6-2 6-2
PR: Faye Urban [2] d. Vivienne Stron 6-2 6-2

1R: Peaches Bartkowicz (US) [1] d. Rosemary Fletcher 6-0 6-1
1R: Louise Brown d. Hiroko Kosaka 6-0 6-0
1R: Vicki Berner [4] d. Brown 6-2 7-5
1R: Benita Senn d. Marion Munro 6-3 6-0

1R: Butt d. McLean 6-3 6-2
1R: Andree Martin [3] d. Karen Will 6-3 6-2
1R: Jane O'Hara d. Inge Weber 6-1 6-2
1R: Urban [2] d. Judy Travis 6-4 6-3

QF: Bartkowicz [1] d. Brown 6-2 6-4
QF: Senn d. Berner [4] 6-4 3-6 7-5
QF: Martin [3] d. Butt 8-6 6-3
QF: Urban [2] d. O' Hara 6-2 6-3

SF: Bartkowicz [1] d. Senn 6-1 6-1
SF: Urban [2] d. Martin [3] 6-3 6-4

FI: Peaches Bartkowicz (US) [1] d. Fay Urban [2] 6-3 6-3

DF: Vicki Berner/Faye Urban d. Jane O'Hara/Vivienne Strong 6-3 6-2

-----

August 17-18 Colonial Pro Invitation, Ft. Worth, Texas, United States (Clay)

Singles (Draw=4)

1R: Billie Jean King d. Rosie Casals 6-0 6-4
1R: Ann Jones (GB) d. Francoise Durr (Fra) 6-3 6-3

FI: Ann Jones (GB) d. Billie Jean King 6-1 6-2

Ann beats King, but is still smarting from a rebuff by the British LTA, which forbade her to fly back to represent Warwickshire in a local competion because of her pro status. "When I signed my professional contract I never dreamed I wouldn't be allowed to play county week." The LTA also banned her from Fed and Wightman Cup competition.

-----

Ends August 18 Le Touquet Tournament, Le Touquet, France (Clay)

SF: ???? d. Michelle Rodriguez 6-0 6-1

FI: Winnie Shaw (GB) d Rosie Darmon 6-4 6-3

MX: Rosie Darmon/Pierre Darmon d. Winnie Shaw (GB)/P Goven 6-3 6-4

-----

Aug 12-19 Viareggio, Viareggio, Italy (Clay)

FI: Maria-Teresa Riedl d. Frances MacLennan (GB) 10-8 6-0

DF: Virginia Caceres (Per)/Frances MacLennan d. Monica Giorgi/Maria-Teresa Riedl 7-5 1-6 6-3

MX: Frances MacLennan (GB)/Ion Tiriac (Rom) d. ????

-----

ends August 18 Dutch National Championships, Scheveningen, Netherlands (Clay)

SF: Marijke Jansen d. Judith Salome 9-7 6-2
SF: Astrid Suurbeck d. Ada Bakker 6-4 6-4

FI: Marijke Jansen d. Astrid Suurbeck 7-5 3-6 6-1

DF: Ada Bakker/Astrid Suurbeck d. Ridderhof/Judith Salome 6-1 6-4

-----

ends August 18 Santander Tournament, Santander, Spain (Clay)

FI: Lesley Bowrey (Aus) d. Ana Maria Estalella 6-4 4-6 6-4

-----

ends August 18 National Public Parks Championships, Los Angeles, California, United States (Hard)

QF: Georgia Turner d. Marilyn Joseph 6-4 6-3
QF: Mary Arnold Prentiss d. Vicki Smouse 6-3 6-0
QF: Janie Albert Freeman d. Evelyn Houseman 6-0 6-2
QF: Anita Platte d. Tina Watanabe 6-3 7-5

SF: Turner d. Prentiss 3-6 6-4 7-5
SF: Freeman d. Platte 6-3 6-2

FI: Janie Freeman d. Georgia Turner 8-6 6-1

DF: Evelyn Houseman/Schneider d. Chris Mattson/Georgia Turner 6-3 8-6
 
21 - 40 of 146 Posts
Top