Tennis Forum banner

101 - 120 of 178 Posts

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #101
This is what I have Mauro - I found it confusing:crying: but maybe you can unravel it:smile2: - Graham

June 7-12, West of England Championships, Bristol (Grass)

July 12-17, Essex Championships, Frinton On Sea, England (Grass)
Thanks to your help, Graham, I have tried to unravel these 2 draws :yeah:
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #103
Hi Jimbo:wavey:

Are we up to date with 1965?

Do you need me to check (or recheck) any sources such as World tennis or the New york Times?

Thanks for all your hard work on this gentlemen.
Hi Rollo :wavey:

Yes we are up to date with 1965.

As there were conflicting results in the draws of the two above tournaments, I have tried to reconstruct them with Graham's informations. I hope to have made a good work, but I am not completely sure, and there are again gaps, missing players, in those draws. Can you try to confirm my draws and fill those gaps?
 

·
Moderator
Joined
·
25,287 Posts
As there were conflicting results in the draws of the two above tournaments, I have tried to reconstruct them with Graham's informations. I hope to have made a good work, but I am not completely sure, and there are again gaps, missing players, in those draws. Can you try to confirm my draws and fill those gaps?
Here's what I have. I always work from the "bottom" (finals) first. Using Graham's 3 draws we thus get 37 players at a minimum. It also leaves only two matches with ????

Bristol


Singles (Draw=at least 37)


1R: Edda Buding d. E Nottingham 6-1 6-0
1R: Justina Bricka d. Jean French 6-2 6-4
1R: Kathy Blake d. Vivienne Rees 8-6 6-2
1R: Elizabeth Starkie d. G P Coleclough 6-0 6-0
1R: Julie Heldman d. J L Clarke 6-0 6-0

2R: Nancy Richey d. P Munslow 6-0 6-3
2R: Monique Salfati d. Geraldine Houlihan 8-6 6-4
2R: Rita Bentley d. S Adye 6-0 6-1
2R: Francoise Durr d. Wendy Hall 6-4 6-1
2R: Janine Lieffrig d. d. S M Langdale 6-4 6-2
2R: Buding d. Enid Kerr 6-3 6-1
2R: Kathy Blake d. Judy Congdon 6-1 6-0
2R: Justina Bricka d. Margarita Bender Zuleta 6-0 6-3

2R: Elizabeth Starkie d. M Merson 6-0 6-0
2R: Mrs A Fox d. ????
3R: Heldman d. M Bevan 6-3 6-1
2R: Mary Ann Eisel d. Jean Wilson 6-0 6-1
2R: Carole Caldwell Graebner d. ????
2R: Christiane Spinoza d. Carole Prosen 6-1 6-3
2R: Brenda Nunns d. ????
2R: Norma Baylon d. S Fitt 6-0 6-0

3R: Richey d. Salfati 6-2 6-1
3R: Bentley d. Durr 6-4 6-2
3R: Lieffrig d. Buding 4-6 6-2 9-7
3R: Bricka d. Blake 6-1 6-4

3R: Starkie d. Fox default
3R: Heldman d. Eisel 10-8 6-1
3R: Graebner d. Spinoza 6-4 6-4
3R: Baylon d. Nunns 6-3 6-1

QF: Richey d. Bentley 6-2 6-0
QF: Bricka d. Lieffrig 6-2 7-5
QF: Starkie d. Heldman 6-3 6-2
QF: Graebner d. Baylon 4-6 6-4 6-4

SF: Richey d. Bricka 6-2 6-0
SF: Starkie d. Graebner 6-1 1-6 6-4

FI: Nancy Richey d. Elizabeth Starkie 7-5 6-2

Draw notes:

Mrs A Fox=
Mrs Eduardo Zuleta= Margarita Zuleta (nee Bender)


In a one hour final Richey breaks Starkie 7 out of 10 times. Nancy lost serve 4 times herself. The match ended on " a powerful crosscourt smash" by the Texan.

Julie Heldman won 3 marches in one day to get to the quarterfinals.
 

·
Moderator
Joined
·
25,287 Posts
For Frinton on Sea

1. The Times draw is the most complete-and thus I start there.
2. But Ann Jones would surely be the #1 or #2 seed, so I push her to the edge of my draw, unlike the one above.
3. And again, work from the bottom.
4. Then I see the World Tennis draw matches the Times.
5. This leaves only Ann Jones as a ????. It could be that the 1R is really a sort of qualifying round, with Ann getting a bye as the top seed. As I am unsure though I would leave it as ????.

Singles (Draw=at least 35)

1R: Alison Stroud d. M Palframan 6-2 6-3
1R: M E Alan d. G L Bush 6-2 7-5
1R: P A Hardgrave d. J Rudland 6-0 6-3

2R: Lesley Turner d. S E Johnson 6-0 6-0
2R: M E Bull d. P J Foster 6-1 6-1
2R: Mary McAnally d. Y O Grimwade 6-3 6-2
2R: Anne Owen d. J M Dyer 6-0 6-0
2R: Stroud d. Alan 6-0 9-7
2R: Jean French d. J T Titherington 6-1 6-0
2R: Wendy Hall d. Mrs C J V Barford 6-0 6-0
2R: Stephanie Percival d. A M Morris 6-1 4-6 6-4

2R: Heather Allen d. P A Hardgrave 6-3 6-1
2R: Nirupama Vasant d. D M Clapp 6-1 6-0
2R: Pat McClenaughan d. J D Taylor 6-0 6-1
2R: Vivienne Dennis d. S Porter 6-1 7-5
2R: Robin Lloyd d. J M Davey 6-1 6-1
2R: Celia French d. L Rutland 6-0 6-0
2R: Sally Holdsworth d. J E Coleman 6-2 6-1
2R: Ann Jones d. ????

3R: Lesley Turner d. M E Bull 6-1 6-0
3R: Mary McAnally d. Anne Owen 5-7 6-3 6-4
3R: Alison Stroud d. Jean French 6-4 7-5
3R: Wendy Hall d. Stephanie Percival 6-2 6-4

3R: Heather Allen d. Nirupama Vasant 6-4 6-1
3R: Pat McClenaughan d. Vivienne Dennis 6-0 8-6
3R: Robin Lloyd d. Celia French 6-0 6-2
3R: Sally Holdsworth d. Ann Jones default

QF: Lesley Turner d. Mary McAnally 7-5 6-2
QF: Alison Stroud d. Wendy Hall 6-2 3-6 6-4
QF: Heather Allen d. Pat McClenaughan 7-5 6-2
QF: Robin Lloyd d. Sally Holdsworth 6-3 6-0

SF: Lesley Turner d. Alison Stroud 6-1 6-2
SF: Robin Lloyd d. Heather Allen 6-1 7-5

FI: Lesley Turner d. Robin Lloyd 6-4 6-3
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #106
Thanks Rollo for your check.

In Frinton on Sea I have moved the spot with Ann Jones to the bottom edge of the draw, but failing certitude I keep the draw with the gaps, waiting for further info. The same for Bristol.
 

·
Registered
Joined
·
13,443 Posts
July 16-24, Penang Championships, Penang

FI: Audrey Oh d. Lian Lai Yee 6-4, 6-3
--

DF: Mrs B. Oates/Mrs J. Paterson d. Audrey Oh/Mrs Too Joon Ting, walkover
--

XDF: Audrey Oh/John Pearce (AUS) d. Mrs Claire Cheah/Toh Boon Theng 6-1, 6-2
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,443 Posts
July 28-August 6, Singapore Championships, Singapore

FI: Mrs Marcus Chin d. Vivien Gwee 6-2, 6-2
--

DF: Mrs Marcus Chin/Audrey Oh d. J. Derwick/C. Hughes 7-5, 6-8, 6-3
--

XDF: Vivien Gwee/Felix Bautista, jnr. (THAI) d. C. Hughes/Nestor Grammatica (THAI) 8-6, 6-2
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,443 Posts
November 1-8, Perak Championships, Ipoh

FI: Audrey Oh d. Mrs I. Heeke 6-4, 6-2
--

DF: Mrs Cheah Hoon Yang/Mrs Too Joon Ting d. Mrs I. Heeke/J.H. Moreira 6-2, 8-6
--

XDF: Audrey Oh/John Pearce (AUS) d. Mrs Cheah Hoon Hean/Moses Tay 6-2, 6-1
-----
 

·
Registered
Joined
·
6,248 Posts
HI JIMBO

I HAVE TO FIND A PDF DOCUMENT FROM NAPOLI TOURNAMENT RESULS

GO TO GOOGLE AND WRITE ANNUARIO ILLUSTRAO DEL TENNIS .ON PAGE 2 YOU HAVE A PDF DOCUMENT albo d oro e risultati del torneo internazionali

see you soon MIGUEL
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #113
HI JIMBO

I HAVE TO FIND A PDF DOCUMENT FROM NAPOLI TOURNAMENT RESULS

GO TO GOOGLE AND WRITE ANNUARIO ILLUSTRAO DEL TENNIS .ON PAGE 2 YOU HAVE A PDF DOCUMENT albo d oro e risultati del torneo internazionali

see you soon MIGUEL
Hi Miguel, I didn't find it. Please give me the link.
 

·
Registered
Joined
·
6,248 Posts
Hi. It is www,easycourt.net So you have Tennis Napoli Cup Wikipedia and you open this page at the end storia del tennis club Napoli parte 3 PDF.
 

·
Registered
Joined
·
13,443 Posts
July 16-30, All-Jamaica Championships, Kingston, Jamaica
Venue: Sabina Park

FI: Mrs Jill Hutchinson (GBR) d. Susan Leyden 6-3, 7-5
--

DF: Rosemary Desnoes/Mrs Jill Hutchinson (GBR) d. Lorna Chung/Angela Stephenson 6-1, 6-0
--

XDF: Mrs Jill Hutchinson (GBR)/Mervyn Morris d. Susan Leyden/Arthur Schofield 6-0, 6-1
-----
 

·
Registered
Joined
·
13,443 Posts
Update

August 2-10, International German Championships, Rothenbaum, Hamburg, Germany (Clay)

Draw of 35

Seeded players

[1] Margaret Smith (AUS)
[2] Maria Bueno (BRA)
[3] Lesley Turner (AUS)
[4] Françoise Durr (FRA)
[5] Edda Buding
[6] Helga Schultze
[7] Helga Niessen
[8] Annette van Zyl (RSA)

1R = First round

1R: Glenda Swan (RSA) d. Kerstin Seelbach 6-1 1-6 6-1
1R: Alena Palmeová (TCH) d. Cora Schwediy 4-6 6-4 6-2
1R: Madonna Schacht (AUS) d. Renate Breuer 6-0 6-3

The remaining players had a bye.
--

2R = Second round

2R: Margaret Smith (AUS) [1] d. Pam Diepraam (RSA) 6-1 6-0
2R: Jitka Volavková (TCH) d. Michelle Boulle (FRA) 6-1 6-3
2R: Annette van Zyl (RSA) [8] d. Ina Wykowski 6-2 6-2
2R: Sonja Pachta (AUT) d. Ameli Hacks 6-3 5-7 6-3
2R: Françoise Durr (FRA) [4] d. Angelika Pfannenberg 6-2 6-2
2R: Gail Sheriff (AUS) d. Haidl Bohlens 7-5 6-0
2R: Patricia Walkden (RHO) – a bye [?]
2R: Carmen Coronado (ESP) d. Swan 6-2 6-4
2R: Helga Schultze [6] d. Carol Prosen (USA) 6-1 6-1
2R: Schacht d. Palmeová 4-6 6-3 6-3
2R: Elena Subirats (MEX) – a bye [?]
2R: Lesley Turner (AUS) [3] d. Jacqueline Rees-Lewis (FRA) 6-0 6-1
2R: Norma Baylon (ARG) – a bye [?]
2R: Helga Niessen [7] d. Carol Sheriff (AUS) 6-1 6-2
2R: Regina Kawohl – a bye [?]
2R: Edda Buding [5] – a bye [?]

Note: The byes in the second round were probably defaults by other players, including the no 2. seed Maria Bueno.
--

3R = Third round

3R: Smith d. Volavková 6-2 6-4
3R: van Zyl d. Pachta 6-1 7-5
3R: Durr d. G. Sheriff 6-1 3-6 6-4
3R: Walkden d. Coronado 9-7 6-4
3R: Schultz d. Schacht 6-3 6-3
3R: Turner d. Subirats 6-4 6-2
3R: Niessen d. Baylon 6-1 6-8 6-3
3R: Buding d. Kawohl 6-0 6-0
--

QF: Smith d. van Zyl 6-4 6-1
QF: Durr d. Walkden 6-1 6-4
QF: Turner d. Schultze 6-3 6-4
QF: Buding d. Niessen 13-11 6-4
--

SF: Smith d. Durr 6-0 6-3
SF: Buding d. Turner 8-6 6-3
--

FI: Margaret Smith (AUS) d. Edda Buding 6-2 6-3
--

Women’s doubles

Draw of 14

1R = First round

1R: Margaret Smith (AUS)/Lesley Turner (AUS) d. Ameli Hacks/Kerstin Seelbach 6-1 6-2
1R: Alena Palmeová (TCH)/Jitka Volavková (TCH) d. Renate Breuer/Ina Wykowski 6-4 6-3
1R: Norma Baylon (ARG)/Annette van Zyl (RSA) d. Michelle Boulle (FRA)/Cora Schwediy 6-4 6-2
1R: Glenda Swan (RSA)/Patricia Walkden (RHO) d. Helga Niessen/Sonja Pachta (AUT) 6-1 7-5
1R: Carol Sheriff (AUS)/Gail Sheriff (AUS) d. Renate Kawohl/Angelika Pfaffenberg 6-0 6-4
1R: Maria Bueno (BRA)/Françoise Durr (FRA) d. Pam Diepraam (RSA)/Elena Subirats (MEX) 6-1 6-0

Two pairs had a bye.
--

QF: Smith/Turner d. Palmeová/Volavková 6-1 6-1
QF: Baylon/van Zyl d. Swan/Walkden 6-2 6-2
QF: Buding/Schultze d. C. Sheriff/G. Sheriff 9-7 6-3
QF: Bueno/Durr d. Coronado/Schacht 6-4 6-4
--

SF: Smith/Turner d. Baylon/van Zyl 6-4 3-6 6-3
SF: Bueno/Durr d. Buding/Schultze 6-3 6-1
--

FI: Margaret Smith (AUS)/Lesley Turner (AUS) d. Maria Bueno (BRA)/Françoise Durr (FRA) 6-3 6-1
--

Mixed doubles

Draw of 28

[A number of the scores in the first and second rounds of the mixed doubles event are unknown]

1R = First round

1R: Jacqueline Rees-Lewis (FRA)/Dimitri Sturdza (SUI) d. Michelle Boule (FRA)/Patricio Rodríguez (CHI) 4-6 6-1 8-6
1R: Sonja Pachta (AUT)/Bill Bowrey (AUS) d. Kerstin Seelbach/Uwe Gottschalk 2-6 6-3 6-2
1R: Annette van Zyl (RSA)/Frew McMillan (RSA) d. Ameli Hacks/Peter Pokorny (AUT) 6-3 6-2
1R: Patricia Walkden (RHO)/Harald Elschenbroich d. Gail Sheriff (AUS)/Michel Lequerq (FRA) [score?]
1R: Edda Buding/Ingo Buding d. Elena Subirats (MEX)/Osamu Ishiguro (JPN) 7-9 6-3 8-6
1R: Alena Palmeová (TCH)/ Milan Holeček (TCH) d. Haidl Bohlens/Jean Borotra (FRA) 6-3 6-2
1R: Carmen Coronado (ESP)/José Edison Mandarino (BRA) d. Pam Diepraam (RSA)/Keith Diepraam (RSA) 6-3 6-2
1R: Norman Baylon (ARG)/Owen Davidson (AUS) d. Renate Breuer/Frank Arendt [score?]
1R: Françoise Durr (FRA)/Donald Dell (USA) d. Carol Sheriff (AUS)/Ray Ruffels (AUS) [score?]
1R: Lesley Turner (AUS)/Tony Roche (AUS) d. Ina Wykowski/Bernd Weinmann 6-2 6-2
1R: Jitka Volavková (TCH)/Jiří Javorský (TCH) d. Carol Prosen (AUS)/Nikolaos Kalogeropoulos (GRE) [score?]
1R: Madonna Schacht (AUS)/Martin Mulligan (AUS) d. Angelika Pfannenberg/Hajo Plötz [score?]

The remaining pairs had a bye.
--

2R = Second round

2R: Margaret Smith (AUS)/Neale Fraser (AUS) d. Glenda Swan (RSA)/Robert Maud (RSA) 6-1 7-5
2R: Rees-Lewis/Sturdza d. Pachta/Bowrey 6-4 6-1
2R: van Zyl/McMillan d. Walkden/Elschenbroich 6-4 6-4
2R: Palmeová/Holeček d. E. Buding/I. Buding [score?]
2R: Coronado/Mandarino d. Baylon/Davidson [score?]
2R: Durr/Dell d. Turner/Roche [score?]
2R: Volavková/Javorský d. Schacht/Mulligan [score?]
2R: Maria Bueno (BRA)/John Newcombe (AUS) d. Cora Schwediy/Georg Pazderka (AUT) [score?]
--

QF: Smith/Fraser d. Rees-Lewis/Sturdza 6-4 6-1
QF: van Zyl/McMillan d. Palmeová/Holeček 6-4 6-1
QF: Coronado/Mandarino d. Durr/Dell 6-0 4-6 9-7
QF: Bueno/Newcombed. Volavková/Javorský 6-3 6-0
--

SF: Smith/Fraser d. van Zyl/McMillan 4-6 7-5 6-2
SF: Coronado/Mandarino d. Bueno/Newcombe 6-3 6-4
--

FI: Margaret Smith (AUS)/Neale Fraser (AUS) d. Carmen Coronado (ESP)/José Edison Mandarino (BRA) 6-4 7-5
-----
 

·
Premium Member
Joined
·
1,071 Posts
April 12-17, Connaught Hard Court Championships, Chingford, Greater London, England (Clay)

2R: Elizabeth Starkie d. Jean French 6-1 6-0
2R: Mary McAnally d. Wilson 4-6 6-2 6-1
2R: Pat Walkden d. Elizabeth Ernest 6-2 6-3
2R: Alison Stroud d. Elaine Shenton 6-4 6-2
2R: Rita Bentley d. Janice Townsend 9-7 6-0
2R: D Hare d. Frances Walton 6-2 6-4
2R: Vivienne Dennis d. Mrs A P Radford 6-2 6-2
2R: Alex Soady d. Nell Truman w/o
2R: Virginia Wade d. M A Cox 6-4 6-2
2R: Percival d. Celia French 6-8 6-2 6-4
2R: Carol Rosser d. Penny Hardgrave 6-0 6-1
2R: Janet Kemp Ward d. F Johnson 6-1 6-0
2R: Anne Owen d. Heather Allen 6-4 6-1
2R: Glenda Swan d. S Jones 6-3 6-3
2R: Christine Truman d. Martin 6-2 6-0

3R:
Christine Truman d. Frances Walton
6-0 6-0
Anne Owen d. Glenda Swan 6-3 2-6 7-5
Virginia Wade d. Stephanie Percival 8-6 5-7 6-2
Carol Rosser d. J. Ward Gb 4-6 6-4 6-1
Rita Bentley d. D. Hare wo
Vivienne Dennis d. Alex Soady 6-4 6-3
Patricia Walkden d. Alison Stroud 7-5 6-1
Elizabeth Starkie d. Mary McAnally 6-1 6-1
some weird results
 
101 - 120 of 178 Posts
Top