Tennis Forum banner

21 - 40 of 178 Posts

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Week of May 3-9

May 3-8, Guildford Hard Court, England (Clay)

1R:
Winnie Shaw d. Jane Fitzalan-Howard 6-0 6-3
Patricia Walkden (Rho) d. Carol Rosser 8-6 6-0
Pam Watermeyer Diepraam (SA) d. Mrs Brock 6-2 6-2
Vivienne Wiggill (SA) d. Pamela Brand 6-3 6-1
Glenda Swan (SA) d. Heather Allen 6-2 6-1
Dorothy Whitely (Aus) d. Alison Stroud 3-6 6-3 6-1
Judy Tegart (Aus) d. Mrs Wilson 10-8 6-3
Esme Emanuel (SA) d. Hilary Hodge 6-0 6-3
Sue Hole (Aus) d. J Lee 6-3 6-2
Lorna Cawthorn d. Mrs P J Watson 6-1 6-0
Marilyn Isaac d. Alison Rigby 5-7 6-4 6-4
Mrs S M Steventon d. S Nalder 6-0 6-0
Shirley Brasher d. Lorraine Bellamy 7-5 7-5
Rita Bentley d. A N Kidd 6-0 6-0
Anne Owen d. Sandra Okin 6-0 9-7
T Masters d. M J Dymock 6-4 1-6 6-3
Sally Holdsworth d. G Bush 6-2 6-0
M E Alan d. S Masson 6-4 6-1

2R:
Elizabeth Starkie d. Elizabeth Ernest 6-0 6-2
Winnie Shaw d. Owen 6-4 6-3
Alex Soady d. L Cornelius 6-2 7-5
Sally Holdsworth d. M. Alan 6-2 2-6 6-2
Patricia Walkden d. Pam Watermeyer Diepraam 6-4 6-3
Wendy Hall d. E. Price 6-3 6-1
Vivienne Wiggill d. Stephanie Percival 6-3 6-3
Glenda Swan d. I. Masters 6-0 6-0
Robin Blakelock Lloyd d. S. Johnson 6-0 6-0
Shirley Bloomer Brasher d. Rita Bentley 7-5 6-3
S. Steventon d. Janice Townsend 6-3 6-13
Judy Tegart d. Marilyn Isaac 6-3 6-1
Esme Emanuel d. Sue Hole 6-1 6-3
Dorothy Whitely d. Lorna Cornell Cawthorn 6-2 2-6 8-6

3R:
Ann Haydon Jones d. Alex Soady 6-0 6-2
Winnie Shaw d. Sally Holdsworth 6-1 1-6 6-1
Glenda Swan d. Vivienne Wiggill 6-3 6-3
Patricia Walkden d. Wendy Hall 6-3 6-2
Judy Tegart d. S. Steventon 6-1 6-3
Shirley Bloomer Brasher d. Robin Blakelock Lloyd 6-1 3-6 8-6
Esme Emanuel d. Dorothy Whitely 6-4 6-0
Elizabeth Starkie d. A. Morris 6-3 6-3

QF:
Ann Haydon Jones d. Winnie Shaw 6-4 6-0
Patricia Walkden d. Glenda Swan 6-4 6-4
Judy Tegart d. Shirley Bloomer Brasher 6-3 6-0
Elizabeth Starkie d. Esme Emanuel 6-4 8-6

SF:
Ann Haydon Jones d. P Walkden 6-1 6-2
Elizabeth Starkie d. J Tegart 6-1 7-5

FI: Elizabeth Starkie d. Ann Haydon Jones 2-6 6-4 6-1

Doubles
SF:
Glenda Swan/Pat Walkden d. Robin Lloyd/Winnie Shaw 6-2 6-3
Rita Bentley/Elizabeth Starkie d. Ann Haydon Jones/Judy Tegart 6-2 6-3

FI: Glenda Swan/Pat Walkden d. Rita Bentley/Elizabeth Starkie 6-4 9-7

MX: Judy Tegart/Terry Ryan (SA) d. Pat Walkden/Ray Summers (SA) 6-2 6-2

----------------

May 1-9, Southern California Championships, Los Angeles, US (Hard)

2R:
Barbara Strong d. Miroslava Vukelich 6-2 5-7 6-1
Mimi Henreid d. Anita Platte 6-3 6-1
Kathy Blake d. Stephanie Grant 6-2 6-1
Patti Hogan d. Violet Walker 6-0 6-1
Sue Behlmar d. I. Davies 7-5 6-1
Sheryl Pruitt d. Julie Anthony 6-4 6-2
Pam Teeguarden d. Kathy Nethery 6-0 6-4
Carol Ann Loop d. Pat Yeomans 6-2 6-1
Eileen Rahlens d. Sue Shrader 8-6 6-1
Pat Cody d. Linda Lou Crosby 6-1 6-1
Peggy Michel d. Bonnie Ellis 6-3 6-3
Kathy Harter d. Yale Stockwell 8-6 6-2
Mary Arnold Prentiss d. Marilyn Shapiro 6-1 6-3

3R:
Billie Jean Moffitt d. Barbara Strong 6-0 6-2
Mimi Henreid d. Farel Footman 6-1 6-1
Carol Ann Loop d. Peggy Michel 6-0 6-1
Kathy Blake d. Pam Teeguarden 6-2 8-6
Pat Cody d. Tory Ann Fretz 6-0 6-3
Sue Behlmar d. Sheryl Pruitt 6-3 6-4
Patti Hogan d. Eileen Rahlens 6-4 6-3
Kathy Harter d. Mary Arnold Prentiss 13-11 6-4

QF:
Billie Jean Moffitt d. Mimi Henreid 7-5 6-4
Carol Ann Loop d. Kathy Blake 4-6 6-4 6-2
Pat Cody d. Sue Behlmar 6-1 8-6
Kathy Harter d. Patti Hogan 1-6 7-5 6-3

SF:
Billie Jean Moffitt d. Carol Ann Loop 6-1 6-1
Kathy Harter d. Pat Cody 6-3 6-1

FI: Billie Jean Moffitt d. Kathy Harter 6-3 6-1

Doubles
1R:
Pat Cody/Tracy d. Mimi Henreid/Marilyn Shapiro 6-4 6-0
Dodo Cheney/McDowell d. Ellis/Kathy Nethery 6-2 7-9 6-2
Patti Hogan/Peggy Michel d. Helen Watanabe/Richardson 6-3 6-2

QF:
Tory Fretz/Farel Footman d. Pat Cody/Tracy 6-2 6-2
Patti Hogan/Peggy Michel d. Sue Behlmar/Carol Loop 4-6 6-2 10-8
Dodo Cheney/McDowell d. Joan Johnson/Jeri Shepard 7-9 10-8
Kathy Blake/Kathy Harter d. Mary Arnold Prentiss/Pat Yeomans 6-4 6-4

SF:
Tory Fretz/Farel Footman d. Patti Hogan/Peggy Michel 3-6 6-4 9-7
Kathy Blake/Kathy Harter d. Dodo Cheney/McDowell 6-2 4-6 6-0

FI: Kathy Blake/Kathy Harter d. Tory Fretz/Farel Footman 6-2 4-6 6-3

Mixed Doubles
SF:
Beverly Fleitz/John Fleitz d. Pat Cody/Gil Rodriguez 4-6 6-2 6-3
Sue Behlmar/Hugh Stewart d. Joan Johnson/Gary Russell 6-2 6-1

FI: Sue Behlmar/Hugh Stewart d. Beverly Fleitz/John Fleitz 3-6 7-5 7-5

----------------

May 9, Sportsmen of Stanislaus, Modesto, California, US

SF:
Toinette Alford d. Laura Russell 6-1 6-0
Maire Sidone d. Marlene Muench 6-0 6-1

FI: Marie Sidone d. Toinette Alford 6-1 4-6 6-2

MX: Connie Ink/Harper Ink d. Marie Sidone/Oscar Park 6-2 6-4

----------------

May 6-9, Stuttgart, Germany (Clay)

SF:
Faye Toyne (Aus) d. Helga Niessen 7-5 7-5
Jill Blackman (Aus) d. Almut Sturm 6-4 3-6 6-1

FI: Faye Toyne d. Jill Blackman 6-3 6-1

Doubles
SF:
Jill Blackman/Robin Lesh (Aus) d. Helga Niessen/Almut Sturm 6-4 6-0
Faye Toyne/Pat McClenaughan (Aus) d. Trudy Groenman (Neth)/Mary Habicht (Bra) 6-4 6-3

FI: Divided

-----------------

May 3-11, Italian Championships, Roma (Clay)
Venue: Foro Italico

Draw of 36

1R: Lea Pericoli d. Ingrid Lofdahl (SWE) 6-2 6-2
1R: Maria Scagnolari d. G. Erk 6-3 7-5
1R: Carol Sherriff (AUS) d. Pierrette Tacchini 3-6 6-3 7-5
1R: Roberta Beltrame d. Christiane Spinoza (FRA) 6-3 8-6

The remaining players had a bye.

2R: Maria Bueno (BRA) d. Maria Leyrer (AUT) 6-1 4-6 6-2
2R: Elena Subirats (MEX) d. Maria Nasuelli 5-7 6-3 6-2
2R: Jitka Volavkova (CZE) d. Alessandra Gobbò 6-4 6-2
2R: Maria Teresa Riedl d. Jean Wilson (GBR) 6-0 6-4
2R: Beltrame d. C. Sherriff (AUS) 6-2 6-4
2R: Joyce Williams (GBR) d. Graziella Perna 6-2 6-1
2R: Jane Albert d. Madonna Schacht (AUS) default
2R: Annette van Zyl (RSA) d. Monique Salfati (FRA) 6-4 6-4
2R: Helga Schultze (FRG) d. Margarita Zuleta (ECU) 6-1 6-4
2R: Mimi Arnold (USA) d. Francesca Gordigiani 6-3 7-5
2R: Julie Heldman (USA) d. Patricia Reyes (MEX) 6-4 6-0
2R: Pericoli d. Scagnolari 6-1 6-1
2R: Gail Sherriff (AUS) d. Monica Giorgi 6-2 6-2
2R: Silvana Lazzarino d. Alice Tym (USA) 6-1 6-3
2R: Carmen Coronado (ESP) d. Vlasta Vopickova (CZE) 3-6 6-2 6-1
2R: Nancy Richey (USA) d. Vicki Berner (CAN) 9-7 6-0

3R: Bueno d. Subirats 6-2 6-3
3R: Volavkova d. Riedl 6-2 6-2
3R: Beltrame d. Williams 6-0 6-3
3R: van Zyl d. Albert 6-3 6-3
3R: Schultze d. Arnold 6-4 6-1
3R: Heldman d. Pericoli 6-3 1-6 7-5
3R: G. Sherriff d. Lazzarino 6-3 7-5
3R: Richey d. Coronado 6-2 7-5

QF: Bueno d. Volavkova 6-1 6-0
QF: van Zyl d. Beltrame 6-3 6-2
QF: Heldman d. Schultze 4-6 6-2 6-1
QF: Richey d. G. Sherriff 6-3 6-4

SF: Bueno d. van Zyl 6-4 6-0
SF: Richey d. Heldman 6-1 6-4

FI: Maria Bueno (BRA) d. Nancy Richey (USA) 6-1 1-6 6-3


Doubles

Draw of at least 16

1R: Madonna Schacht (AUS)/Annette van Zyl (RSA) d. Monica Giorgi/Graziella Perna 6-2 6-3
1R: Carol Sherriff (AUS)/Gail Sherriff (AUS) d. Francesca Gordigiani/Maria Teresa Riedl 2-6 9-7 6-2
1R: Jane Albert (USA)/Mimi Arnold (USA) d. Vicki Berner (CAN)/Julie Heldman (USA) 6-3 9-7
1R: Nancy Richey (USA)/Helga Schultze (FRG) d. Maylis Burel (FRA)/Carol Ann Prosen (USA) 6-1 6-1
1R: Carmen Coronado (ESP)/Joyce Williams (GBR) d. Jitka Volavkova (CZE)/Vlasta Vopickova 7-5 6-2
1R: Patricia Reyes (MEX)/Elena Subirats (MEX) d. Maria Nasuelli/Maria Scagnolari 3-6 6-3 6-0
1R: Roberta Beltrame/Alessandra Gobbò d. Monique Salfati (FRA)/Christiane Spinoza (FRA) 6-3 6-2
1R: Silvana Lazzarino/Lea Pericoli d. Ingrid Lofdahl (SWE)/Alice Tym (USA) 6-1 6-4

QF: Schacht/van Zyl d. C. Sheriff/G. Sheriff 6-3 6-4
QF: Richey/Schultze d. Albert/Arnold 8-6 13-11
QF: Coronado/Williams d. Reyes/Subirats 6-0 6-3
QF: Lazzarino/Pericoli d. Beltrame/Gobbò 6-0 6-1

SF: Schacht/van Zyl d. Richey/Schultze 6-4 6-3
SF: Lazzarino/Pericoli d. Coronado/Williams 6-3 6-3

FI: Madonna Schacht (AUS)/Annette van Zyl (RSA) d. Silvana Lazzarino/Lea Pericoli 2-6 6-2 12-10


Mixed doubles

Draw of at least 26

1R: Carmen Coronado (ESP)/José Edison Mandarino (BRA) d. Patricia Reyes (MEX)/Ivan Molina (CZE) 6-1 6-0
1R: Carol Sherriff (AUS)/Colin Stubs (AUS) d. Roberta Beltrame/Michele Pirro 6-2 6-4
1R: Julie Heldman (USA)/Donald Dell (USA) d. Graziella Perna/Giorgio Bologna 6-3 3-6 6-2
1R: Jitka Volavkova (CZE)/Stefan Koudela (CZE) d. Ingrid Lofdahl (SWE)/Gaetano di Maso 3-6 6-4 6-2
1R: Gail Sherriff (AUS)/Tom Okker (NED) d. Silvana Lazzarino/Alberto Lazzarino 6-3 6-1
1R: Annette van Zyl (RSA)/Frew McMillan (RSA) d. Joyce Williams (GBR)/Lew Gerrard (NZL) 7-5 4-6 6-2
1R: Madonna Schacht (AUS)/Owen Davidson (AUS) d. Carol Ann Prosen (USA)/Nicky Kalogeropoulos (GRE) 6-1 6-2
1R: Vlasta Vopickova (CZE)/Bob Howe (AUS) d. Lea Pericoli/E. Maggi 6-1 7-5
1R: Christiane Spinoza/Dimitri Sturzda (SUI) d. Vicki Berner (CAN)/Franco Olivieri 6-1 6-4
1R: Elena Subirats (MEX)/Vicente Zarazua (MEX) d. Maria Scagnolari/Gianni Capozza 6-1 6-1

Several pairs had a bye.

[This round is incomplete]

2R: Coronado/Mandarino d. C. Sherriff/Stubs [score?]
2R: Heldman/Dell d. Maylis Burel (FRA)/Nikola Spear (YOU) 6-4 6-2
2R: Volavkova/Koudelka
2R: Maria Bueno (BRA)/Tony Roche (AUS)
2R: G. Sherriff/Okker d. van Zyl/McMillan 7-5 4-6 9-7
2R: Vopickova/Howe d. Schacht/Davidson 4-6 9-7 6-4
2R: Helga Schultze (FRG)/Jiri Javorsky (CZE)
2R: Subirats/Zarazua d. Spinoza/Sturdza 6-2 7-5

QF: Coronado/Mandarino d. Heldman/Dell 6-2 1-6 6-3
QF: Bueno/Roche d. Volavkova/Koudelka default
QF: G. Sherriff/Okker d. Vopickova/Howe default
QF: Subirats/Zarazua d. Schultze/Javorvsky default

SF: Coronado/Mandarino d. Bueno/Roche 6-8 6-4 6-4
SF: Subirats/Vicente d. G. Sherriff/Okker 9-7 6-4

FI: Carmen Coronado (ESP)/José Edison Mandarino (BRA) d. Elena Subirats (MEX)/Vicente Zarazua (MEX) 6-1 6-1


****High drama in the women's doubles-as the Italian lob queens are cheered by a crowd so noisy and unruly that Aussie Mulligan throws his racquet to the ground and walks off court during his semifinal. Madonna Schacht ignores the crowds jeers as she insists on a linesman being removed. After surviving 3 mps the Aussie-South African duo win
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Week of May 10-16

May 10-15, Phyllis Court Tournament, Henley, England (Clay)

QF:
Shirley Bloomer Brasher d. Sue Hole 6-1 6-1
Jenny Wagstaff d. F. Morris 6-3 5-7 6-3
Stephanie Percival d. Hanna Kozeluhova Sladek (Can) 6-4 6-4
Jenny Morris (Rho) d. M. Alan 6-2 8-6

SF:
Shirley Bloomer Brasher d. Jenny Wagstaff 6-0 6-1
Jenny Morris d. Stephanie Percival 5-7 6-4 6-3

FI: Shirley Bloomer Brasher d. Jenny Morris 6-1 4-6 6-2

----------------

May, Irish Hard Courts, Dublin, Ireland

FI: Margaret Burns d. M. Keegan 6-2 6-3

----------------

May 12-16, Firenze, Italy (Clay)

QF:
Mimi Arnold (US) d. Jane Albert (US) 7-5 7-5

SF:
Maria Bueno (Bra) d. Francesca Gordigiani 6-4 6-3
Annette Van Zyl (SA) d. Mimi Arnold 6-3 6-3

FI: Maria Bueno d. Annette Van Zyl 6-4 6-4

MX: Jane Albert/Donald Dell (US) d. Elena Subirats (Mex)/Vicente Zarazua (Mex) 6-4 7-5

----------------

May 10-16, Atlanta Invitation, Georgia, US (Clay)
Draw 8

1R:
Margaret Smith (Aus) d. Nancy Corse Reed 7-5 6-3
Mary Ann Eisel d. Donna Floyd Fales 6-8 6-4 7-5
Carol Hanks Aucamp d. Owen McHaney 6-4 9-7
Lesley Turner (Aus) d. Stephanie DeFina 6-3 7-5

SF:
Margaret Smith d. Mary Ann Eisel 6-2 6-2
Lesley Turner d. Carol Hanks Aucamp 6-2 6-0

FI: Margaret Smith d. Lesley Turner wo*

Doubles
QF:
Nancy Corse Reed/Donna Floyd Fales d. Betty Jo Braselton/Sally Seebeck 6-3 6-0

SF:
Margaret Smith/Lesley Turner d. Stephanie DeFina/Owen McHaney 6-0 6-1
Nancy Corse Reed/Donna Floyd Fales d. Carol Hanks Aucamp/Mary Ann Eisel 14-12 7-5

DF: Corse Reed/Floyd Fales d. Smith/Turner wo*

**Turner trips over a ball warming up in final and has to default.

----------------

May 17, Westchester County, Armonk, New York, US

2R:
Karol Gagliano d. Sue Tenney 6-2 3-6 6-2
Diane Matzner d. T. Taggart 6-0 4-6 6-3
Sheila Maroschick d. Marjorie Gengler 6-0 4-6 6-3

3R:
Laura Krieger d. Karol Gagliano 6-2 1-6 6-1
Diane Matzner d. Carolyn Liguori 6-4 6-2
Sheila Marsochick d. L. Camerino 8-6 6-1
Mimi Kanarek d. Sue Geller 6-2 6-2

QF:
Louise Gonnerman d. Laura Krieger 6-2 6-4
Diane Matzner d. Sheila Marsochick 6-0 6-3
Marilyn Aschner d. Mimi Kanarek 6-1 6-1
Pat Edrich d. Jade Schiffman 6-2 6-1

SF:
Diane Matzner d. Louise Gonnerman 7-5 3-6 6-4
Marilyn Aschner d. Pat Edrich 6-4 3-6 6-3

FI: Diane Matzner d. Marilyn Aschner 4-6 6-3 1-1 30-all, ret.

----------------

May, New Mexico Open, Albuquerque, New Mexico, US

FI: Nancy Neeld d. Carol Gay 6-1 6-2

DF: Ann Rockwell/Sheila Wilson d. Carol Gay/Judy Waid 6-1 1-6 6-4

----------------

May 17, Henry Shaw Memorial, St Louis, Missouri, US

DF: Lydia Wieberg/Marilyn Mueller d. Merceina Parker/Barbara Krueger 9-7 6-3

MX: Marilyn Mueller/Larry Kast d. Lydia Wieberg/? 7-5 9-7

----------------

May 16, Hawaiian Championships, Honolulu, Hawaii, US

QF:
Leslie Moe d. Doris Hakman 6-1 6-3
Judy Leong d. Nancy Isaak 6-3 6-0
Pat North d. Pam Thomas 6-2 6-2

SF:
Muriel Osborne d. Leslie Moe 6-3 6-2
Pat North d. Judy Leong 7-6 6-3

FI: Muriel Osborne d. Pat North 6-1 9-7

Doubles

SF:
Judy Leong/Muriel Osborne d. Lilinoe Ahue/Vivian Saffrey 6-2 6-0
Pat North/Judy Stalnaker d. Pat Miles/Karen Kop 8-6 6-2

FI: Judy Leong/Muriel Osborne d. Pat North/Judy Stalnaker 6-3 6-1

MX: Doris Hakman/Gordon Smith d. Pat Miles/Mel Chow 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Week of May 17-23

May 17-23, California State Championships, Portola Valley, US (Hard)

1R:
Ann Heck d. Gerry Carter 6-3 9-7
Kristie Pigeon d. Linda Van Der Meer 6-4 1-6 6-4
Sharon Russell d. Anne Kernwein 6-2 6-1

2R:
Billie Jean Moffitt d. Julie Janes 6-1 6-1
Cecilia Martinez d. Sue Shrader 6-0 6-3
Cathy Gagel d. Roylee Bailey 6-4 4-6 6-2
Lynne Abbes d. Sue Anawalt 7-5 6-2
Rosemary Casals d. Ann Heck 6-0 7-5
Sharon Russell d. Farel Footman 6-0 6-3
Kristie Pigeon d. ???
Kathy Harter d. Florence Tout 6-2 6-0

QF:
Billie Jean Moffitt d. Cecilia Martinez 16-14 6-2
Lynne Abbes d. Cathy Gagel 6-3 6-4
Rosemary Casals d. Sharon Russell 6-2 6-1
Kathy Harter d. Kristie Pigeon 6-3 6-2

SF:
Billie Jean Moffitt d. Lynne Abbes 6-3 6-3
Rosemary Casals d. Kathy Harter 6-2 6-3

FI: Billie Jean Moffitt d. Rosemary Casals 6-2 8-6

Doubles
QF:
Cathie Gagel/Linda Van der Meer d. Gerry Carter/Sue Anawalt 6-2 5-7 6-3
Ann Heck/Lynne Egbert d. Bilie Jean Moffitt/Farel Footman [1] 1-6 6-3 7-5
Rosie Casals/Ceci Martinez d. Kristy Pigeon/Debby John 6-3 6-1

SF:
Kathy Harter/Sue Schrader d. Cathie Gagel/Linda Van der Meer 4-6 6-1 6-0
Rosie Casals/Ceci Martinez d. Ann Heck/Lynne Egbert 7-5 8-6

FI: Rosie Casals/Ceci Martinez d. Kathy Harter/Sue Shrader 6-4 1-6 6-4

Mixed Doubles
QF:
Lynn Abbes/Jack Darrah d. Jean Mills/Phil Mills 6-0 6-1
Florence Tout/Bob Tout d. Ann Huneke/Lyn Craig 6-4 8-6
Sharon Russell/Norm MacKay d. Anne Kernwein/Felix Ponte (Per) 6-2 6-4
Ann Heck/Gil Howard d. McMillan/Morton 6-0 6-1

SF:
Lynn Abbes/Jack Darrah d. Florence Tout/Bob Tout 6-2 8-6
Ann Heck/Gil Howard d.Sharon Russell/Norm MacKay 3-6 6-4 6-2

FI: Lynn Abbes/Jack Darrah d. Ann Heck/Gil Howard 6-3 6-2

Farrell Footman was injured, defaulting her first round singles match the day before losing this quarterfinal doubles match.

In the singles final, Billie Jean Moffitt and 16 year old Rosemary Casals played each other for the first time. Moffitt had a huge 6-2, 5-1 lead when "things went wrong." Moffitt suddenly started making errors from the backcourt and the net. Casals won 5 consecutive games to take a 6-5 lead. But Moffitt got a second wind and swept the last 3 games of the match. Moffitt said, "She started to get better and I seemed to get tired all of a sudden. I couldn't get up to the net like I was. It was almost like I was in another world."
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #24 (Edited)
May 17-30, French Championships, Paris (Clay)
Venue: Roland Garros

Draw of 98
Seeded:
1 Margaret Smith (Aus)
2 Maria Bueno (Bra)
3 Lesley Turner (Aus)
4 Nancy Richey (US)
5 Francoise Durr
6 Ann Haydon Jones (GB)
7 Annette van Zyl (SA)
8 Helga Schultze (Frg)
9 Norma Baylon (Arg)
10 Jane Albert (US)
11 Julie Heldman (US)
12 Madonna Schacht (Aus)
13 Elizabeth Starkie (GB)
14 Jacqueline Rees-Lewis
15 Gail Sherriff (Aus)
16 Tory Ann Fretz (US)

1R with byes:
Maria Bueno
Mme Francoise Repoux
Betty Stove
Irene de Lansalut
Gail Sherriff
Anne-Marie Rouchon
Ingrid Lofdahl
Mrs Margarita Zuleta

Annette van Zyl
Anne-Marie Simon Seghers
Janine Lieffrig
Maria Leyrer
Jane Albert
Faye Toyne
Anna Dmitrieva
Sally Holdsworth

Lesley Turner
Aline Nenot
Monique Salfati d. Roberta Beltrame 6-3 6-2
Mimi Arnold d. Danielle Bouteleux 0-6 6-3 6-3
Jacqueline Rees-Lewis d. Joyce Barclay Williams 6-3 6-4
Glenda Swan d. Suzanne Schmitt le Besnerais 6-4 6-0
Edda Buding d. Pilar Barril 6-3 3-6 6-0
Elly Krocke d. Farel Footman wo

Ann Haydon Jones d. Mary Habicht 6-0 6-3
Carmen Hernandez-Coronado d. Graziella Perna wo
Jacqueline Kermina d. Heide Schildknecht 3-6 6-2 7-5
Pat Walkden d. Eva Lundquist 6-3 6-2
Julie Heldman d. Maud Mottez Galtier 6-4 6-0
Jitka Horcickova Volavkova d. Margot Schultze 6-3 6-0
Robin Lesh d. Jacqueline Berson 6-2 6-2
Elena Subirats d. Maylis Burel 6-3 6-1

Almut Sturm d. Margaret Harris 6-2 7-5
Nicole Seghers d. Ana-Maria Estalella 6-4 6-3
Christiane Spinoza d. Vivienne Dennis 6-3 6-4
Madonna Schacht d. Racquel Giscafre 6-3 6-2
Trudy Groenman d. Vicki Berner 6-1 6-2
Jill Blackman d. Marta Peterdy Wolf 6-4 6-3
Pam Watermeyer Diepraam d. Mary McAnally wo
Francoise Durr d. Anne-Marie Studer wo

Johanne Venturino d. Marta Pombo de Peredo 6-4 6-1
Patricia Reyes d. Vivienne Wiggill 4-6 6-3 6-2
Alice Luthy Tym d. Pierrette Seghers Tacchini 6-4 4-6 6-4
Elizabeth Starkie d. Helga Niessen 6-4 6-4
Esme Emanuel d. Rosie Reyes Darmon 6-1 7-5
Christiane Mercelis
Evelyne Terras
Nancy Richey

Pat McClenaughan
Michelle Mizen
Carol Prosen
Norma Baylon
Robin Blakelock Lloyd
Maureen Schwartz
Michelle Boulle
Helga Schultze

Lorna Cawthorn
Carol Sherriff
Vlasta Kodesova Vopickova
Tory Ann Fretz
Maria Teresa Riedl
Chantal Langanay
Mme Andrée Varin
Margaret Smith

2R:
Maria Bueno d. Mme Francoise Repoux wo
Betty Stove d. Irene de Lansalut 6-3 7-5
Gail Sherriff d. Anne-Marie Rouchon 6-1 6-1
Iingrid Lofdahl d. Margarita Bender Zuleta 5-7 6-2 6-2
Annette van Zyl d. Anne-Marie Simon Seghers 6-0 6-1
Janine Lieffrig d. Maria Leyrer 6-3 6-3
Faye Toyne d. Jane Albert 6-1 6-3
Anna Dmitrieva d. Sally Holdsworth 6-3 6-1

Lesley Turner d. Aline Nenot 6-4 6-2
Mimi Arnold d. Monique Salfati 5-7 6-1 6-1 8-6
Jacqueline Rees-Lewis d. Glenda Swan 6-3 6-2
Edda Buding d. Elly Krocke 6-2 6-4
Ann Haydon Jones d. Carmen Hernandez-Coronado 6-0 6-1
Pat Walkden d. Jacqueline Kermina 6-1 6-2
Jitka Horcickova Volavkova d. Julie Heldman 6-2 6-3
Robin Lesh d. Elena Subirats 6-1 5-7 6-1

Nicole Seghers d. Almut Sturm 3-6 6-2 6-4
Christiane Spinoza d. Madonna Schacht wo
Jill Blackman d. Trudy Groenman 3-6 6-4 6-1
Francoise Durr d. Pam Watermeyer Diepraam 7-5 6-0
Johanne Venturino d. Patricia Reyes 6-4 10-8
Elizabeth Starkie d. Alice Luthy Tym 6-4 6-1
Christiane Mercelis d. Esme Emanuel 6-0 6-2
Nancy Richey d. Evelyne Terras 6-4 6-2

Pat McClenaughan d. Michelle Mizen 6-0 6-4
Norma Baylon d. Carol Prosen 6-0 6-3
Robin Blakelock Lloyd d. Maureen Schwartz wo
Helga Schultze d. Michelle Boulle 6-2 6-0
Lorna Cornell Cawthorn d. Carol Sherriff 2-6 6-1 6-1
Vlasta Kodesova Vopickova d. Tory Ann Fretz 6-4 6-2
Maria Teresa Riedl d. Chantal Langanay 6-2 6-4
Margaret Smith d. Mme Andrée Varin 6-0 6-0

3R:
Maria Bueno d. Betty Stove 6-1 6-2
Gail Sherriff d. Ingrid Lofdahl 6-3 4-6 6-4
Annette van Zyl d. Janine Lieffrig 6-3 6-4
Faye Toyne d. Anna Dmitrieva 8-6 6-3
Lesley Turner d. Mimi Arnold 6-2 6-1
Edda Buding d. Jacqueline Rees-Lewis 6-3 6-4
Ann Haydon Jones d. Pat Walkden 6-3 6-4
Jitka Horcickova Volavkova d. Robin Lesh 6-2 6-1

Nicole Seghers d. Christiane Spinoza 2-6 6-1 6-4
Francoise Durr d. Jill Blackman 6-0 8-10 7-5
Elizabeth Starkie d. Johanne Venturino 6-3 6-2
Nancy Richey d. Christiane Mercelis 6-1 6-1
Norma Baylon d. McClenaghan 6-1 2-6 6-0
Helga Schultze d. Robin Blakelock Lloyd 5-7 6-1 6-0
Vlasta Kodesova Vopickova d. Lorna Cornell Cawthorn 6-2 6-4
Margaret Smith d. Maria Teresa Riedl 6-1 6-0

4R:
Maria Bueno d. Gail Sherriff 6-1 3-6 6-4
Annette van Zyl d. Faye Toyne 6-2 7-5
Lesley Turner d. Edda Buding 7-5 6-4
Ann Haydon Jones d. Jitka Horcickova Volavkova 6-2 6-1
Francoise Durr d. Nicole Seghers 6-3 6-0
Nancy Richey d. Elizabeth Starkie 6-2 6-3
Norma Baylon d. Helga Schultze 1-6 6-4 6-2
Margaret Smith d. Vlasta Kodesova Vopickova 6-0 6-3

QF:
Maria Bueno d. Annette Van Zyl 6-4 6-3
Lesley Turner d. Ann Haydon Jones wo
Nancy Richey d. Francoise Durr 8-6 9-7
Margaret Smith d. Norma Baylon 6-3 6-1

SF:
Lesley Turner d. Maria Bueno 2-6 6-4 8-6
Margaret Smith d. Nancy Richey 7-5** 6-4

FI: Lesley Turner d. Margaret Smith 6-3 6-4
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #25 (Edited)
May 17-30, French Championships, Paris (Clay)
Venue: Roland Garros

Doubles

1R:
Langanay/Peterdy Wolf d. Lundqvist/Zuleta 6-3 6-4
Berner/Habicht d. Beltrame/Riedl 6-4 7-5
Cornell Cawthorn/Blakelock Lloyd d. Albert/Mimi Arnold 2-6 6-3 7-5
Blackman/Mercelis d. Schmitt Le Besnerais/Mottez Galtier 6-2 6-1
Kodesova Vopickova/Horcickova Volavkova d. Burel/Prosen 6-3 6-2

2R:
Helga Schultze/Baylon d. Giscafré/Rouchon 6-2 6-2
Swan/Walkden d. Barril/Pombo de Peredo 7-5 7-5
Carol Sherriff/Gail Sherriff d. Patricia Reyes/Subirats 3-6 6-2 6-4
Watermeyer Diepraam/Margaret Harris d. Kermina/Seghers Tacchini 7-5 7-5
Haydon Jones/Starkie d. Lofdahl/Luthy Tym 6-1 6-2
Emanuel/Wiggil d. Niessen/Sturm wo
Durr/Lieffrig d. Langanay/Peterdy Wolf 7-5 6-1
Cornell Cawthorn/Blakelock Lloyd d. Berner/Habicht 6-4 6-2
Blackman/Mercelis d. Kodesova Vopickova/Horcickova Volavkova 6-3 6-2
Fretz/Heldman d. Bouteleux/de Lansalut 6-2 6-1
Krocke/Barclay Williams d. Reyes Darmon/Schildeknecht 3-6 6-2 7-5
Edda Buding/van Zyl d. Dennis/Lesh 6-4 6-2
Hernandez-Coronado/Estalella d. Holdsworth/Margot Schultze 6-2 6-2
McClenaughan/Toyne d. Leyrer/Terras 6-1 6-2
Groenman/Stove d. Salfati/Spinoza 6-3 6-1
Smith/Turner d. Simon Seghers/Venturino 6-1 6-0

3R:
Helga Schultze/Baylon d. Swan/Walkden 4-6 6-1 6-4
Carol Sherriff/Gail Sherriff d. Watermeyer Diepraam/Margaret Harris 6-3 6-3
Haydon Jones/Starkie d. Emanuel/Wiggil 6-2 6-3
Durr/Lieffrig d. Cornell Cawthorn/Blakelock Lloyd 6-2 5-7 6-3
Blackman/Mercelis d. Fretz/Heldman 4-6 7-5 6-2
Edda Buding/van Zyl d. Krocke/Barclay Williams 6-2 6-1
McClenaughan/Toyne d. Hernandez-Coronado/Estalella 4-6 6-3 6-3
Smith/Turner d. Groenman/Stove 10-8 6-1

QF:
Carol Sherriff/Gail Sherriff d. Baylon/Helga Schultze 6-2 10-8
Durr/Lieffrig d. Haydon Jones/Starkie wo
Edda Buding/van Zyl d. Blackman/Mercelis 6-3 6-3
Turner/Smith d. McClenaughan/Toyne 6-3 6-4

SF:
Durr/Lieffrig d. Carol Sherriff/Gail Sherriff 6-2 6-3
Turner/Smith d. Edda Buding/van Zyl 6-1 6-3

FI: Smith/Turner d. Durr/Lieffrig 6-3 6-1


Mixed Doubles (Draw of 70)

1R:
Habicht/Stubs d. Emanuel/Moore 6-4 1-6 6-3
Barclay Williams/Kelso d. Giscafre/Cornejo 6-2 6-4
Subirats/Zarazua d. Bouteleux/Bouteleux 6-3 6-2
Lieffrig/Contet d. Luthy Tym/Pimental 6-4 6-3
Carol Sherriff/Pinto Bravo d. Horcickova Volavkova/Holecek 6-4 6-3
Fretz/Tidball d. Terras/Chanfreau 6-1 6-3

2R:
Bueno/Newcombe d. Swan/Maud 7-5 11-9
Spinoza/Sturdza d. Holdsworth/Hernandez 6-2 6-2
Schildknecht/Gerrard d. Simon Seghers/Jean Borotra 6-0 5-7 6-2
Langanay/Licis d. Seghers Tacchini/Tacchini 2-6 7-5 6-1
Gail Sherriff/Bowrey d. Krocke/Christoen 6-3 6-3
Wiggill/Cramer d. Sturm/Grandet wo
Lesh/Sharpe d. Pompo Peredo/Baulch 6-0 6-1
van Zyl/McMillan d. Prosen/Kalogeropoulos wo
Turner/Stolle d. Patricia Reyes/Treodo wo
Groenman/Okker d. Zuleta/Zuleta 6-1 6-4
McClenaughan/Carmichael d. Estalella/William Alvarez 4-6 7-5 11-9
Hernandez-Coronado/Mandarino d. Starkie/Stilwell 6-2 6-3
Baylon/José Luis Arilla d. Burel/Lagos 6-4 6-0
Kodesova Vopickova/Tiriac d. Dmitrieva/Lejus wo
Durr/Donald Dell d. Habicht/Stubs 6-3 6-1
Subirats/Zarazua d. Barclay Williams/Kelso 8-6 12-10

Lieffrig/Contet d. Carol Sherriff/Pinto Bravo 6-2 6-3
Albert/Owen Davidson d. Fretz/Tidball 6-3 6-1
Blackman/Aguirre d. Lofdahl/Niemand 6-3 6-3
Schultze/Javorsky d. Margaret Harris/Brennan 6-2 6-2
Toyne/Jim Moore d. Schmitt Le Besnerais/Chaban-Delmas 11-9 6-4
Walkden/Keldie d. Dennis/Roquette wo
Rees-Lewis/Pabst d. Leyrer/Ivan Molina 7-5 6-0
Richey/Frank Froehling III d. Kermina/Pierre Pellizza 7-5 6-0
Mercelis/Howe d. Berner/Werksman 6-2 6-2
Watermeyer Diepraam/Diepraam d. Salfati/Boutboul 6-4 6-3
Stove/Leclercq d. Lundquist/Bautista 3-6 6-3 6-4
Jones/ Sangster d. Rouchon/Goven 6-1 6-3
Edda Buding/Ingo Buding d. de Lansalut/Konishi 7-5 6-2
Reyes Darmon/Patricio Rodriguez d. Cornell Cawthorn/Ryan wo
Heldman/Hoggs d. Peterdy Wolf/Stone wo
Smith/Ken Fletcher d. Seghers/Hombergen 6-0 6-2

3R:
Bueno/Newcombe d. Spinoza/Sturdza 6-4 6-0
Schildknecht/Gerrard d. Langanay/Licis 6-2 6-2
Gail Sherriff/Bowrey d. Wiggill/Cramer 6-2 6-4
van Zyl/McMillan d. Lesh/Sharpe 6-4 6-4
Turner/Stolle d. Groenman/Okker 6-3 9-7
McClenaughan/Carmichael d. Hernandez-Coronado/Mandarino 7-5 6-2
Baylon/José Luis Arilla d. Kodesova Vopickova/Tiriac 6-4 3-6 6-3
Durr/Donald Dell d. Subirats/Zarazua 8-6 3-6 6-2

Albert/Owen Davidson d. Lieffrig/Contet 6-4 15-13
Schultze/Javorsky d. Blackman/Aguirre 8-6 6-1
Toyne/Jim Moore d. Walkden/Keldie 6-0 6-1
Richey/Frank Froehling III d. Rees-Lewis/Pabst 6-2 6-0
Watermeyer Diepraam/Diepraam d. Mercelis/Howe 4-6 6-1 6-3
Haydon Jones/Sangster d. Stove/Leclercq 12-10 3-6 9-7
Edda Buding/Ingo Buding d. Reyes Darmon/Patricio Rodriguez 6-4 6-4
Smith/Ken Fletcher d. Heldman/Hoggs 6-3 6-3

4R:
Bueno/Newcombe d. Schildknecht/Gerrard 11-9 6-2
van Zyl/McMillan d. Gail Sherriff/Bowrey 3-6 7-5 6-2
Turner/Stolle d. McClenaughan/Carmichael 6-3 6-0
Durr/Donald Dell d. Baylon/José Luis Arilla wo
Albert/Owen Davidson d. Schultze/Javorsky 6-2 6-4
Richey/Frank Froehling III d. Toyne/Jim Moore 6-8 7-5 6-1
Watermeyer Diepraam/Diepraam d. Haydon Jones/Sangster wo
Smith/Ken Fletcher d. Edda Buding/Ingo Buding 6-1 6-4

QF:
Bueno/Newcombe d. van Zyl/McMillan 7-5 6-2
Durr/Donald Dell d. Turner/Stolle 6-4 6-1
Albert/Owen Davidson d. Richey/Frank Froehling III 6-3 6-2
Smith/Ken Fletcher d. Watermeyer Diepraam/Diepraam wo

SF:
Bueno/Newcombe d. Durr/Donald Dell 6-3 6-4
Smith/Ken Fletcher d. Albert/Davidson 2-6 6-4 6-4

FI: Smith/Ken Fletcher d. Bueno/Newcombe 6-4 6-4
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Week of May 24-30

May 24-29, Malvern, England (Grass)

1R: M Thomas d. Beryl Parker 3-6 6-2 6-4
1R: Vivienne Wiggill (SA) d. Mrs J Davies 6-4 6-3
1R: Alex Soady d. E Starey 6-0 6-2
1R: E D Smith d. Jenny Morris (Rho) 6-4 9-7
1R: Trudy Groenman (Neth) d. C Castell 6-4 6-4
1R: Jean Haskew d. S Ballard 8-6 6-3
1R: F Morris (Rho) d. Elizabeth Ernest 3-6 6-2 6-3
1R: E Kerr d. Jean Poynder 11-9 6-2
1R: Betty Stove (Neth) d. Wendy Hall 6-1 6-2

2R: Elizabeth Starkie d. R Davis 6-1 6-0
2R: Elly Krocke (Neth) d. Thomas 6-2 6-0
2R: Wiggill d. Soady 7-5 6-2
2R: Brenda Nunns (Can) d. Smith 6-1 6-4
2R: Groenman d. Haskew 6-0 6-0
2R: F Morris d. Pepy Munslow 6-3 6-2
2R: Stove d. Kerr 6-0 6-2

QF:
Elizabeth Starkie d. Elly Krocke 6-3 6-1
Vivienne Wiggill d. Brenda Nunns 6-3 12-10
Betty Stove d. Carol Rosser 6-2 6-4
Trudy Groenman d. F Morris 7-5 6-3

SF:
Elizabeth Starkie d. Vivienne Wiggill 9-7 6-1
Betty Stove d. Trudy Groenman 6-0 6-4

FI: Elizabeth Starkie d. Betty Stove 6-4 6-2

DF: Elly Krocke/Betty Stove d. Trudy Groenman/Jill Rook Mills 6-1 7-5

MX: Elizabeth Starkie/Allen Stone (Aus) d. Jill Mills/Alan Mills 4-6 7-5 6-4

----------------

May 24-29, St. Annes-on-Sea, England (Grass)

SF:
Patricia Walkden (Rho) d. Jean Wilson 6-3 6-1
Glenda Swan (SA) d. Sally Holdsworth wo

FI: Glenda Swan d. Patricia Walkden 6-2 10-8

DF: Glenda Swan/Patricia Walkden d. Margaret O'Donnell/Jean Wilson 8-6 6-1

MX: Patricia Walkden/Darrell H. Shaw d. Glenda Swan/Willy Hernandez (Phil) 7-5 6-2

------------------

May 24-29, Surrey Grass Court Championships, Surbiton, England

1R:
Anne Owen d. Hanna Kozeluhova Sladek (Can) 8-6 6-2
Geraldine Houlihan (Ire) d. Agnes Rigby 5-7 6-4 6-0
Shirley Bloomer Brasher d. Pamela Brand 6-1 6-2
Vivienne Dennis d. P. O'Carroll 6-4 8-6
Lidy Jansen-Venneboer (Neth) d. J. Wolpert 6-1 3-6 6-4
M.A. Alan d. Elsie Spruyt (Neth) 7-5 3-6 6-4
Virginia Wade d. Mrs Wilson 6-1 6-4
Rosemary Walsh Deloford d. Lorna Cornell Cawthorn 6-4 2-6 6-4
Mrs R D Ambrose d. Mrs A P D Haycock 6-0 6-2
Heather Allen d. Lorraine Bellamy 6-3 6-0
Pauline Roberts * d. Sue Hole (Aus) 6-3 6-2
Mimi Arnold (US) d. Marilyn Isaac 6-2 6-3
Dorothy Whitely (Aus) d. Mrs B H Davis 6-2 6-1

2R:
Rita Bentley d. Patricia Wheeler Roberts 6-3 6-4
Tory Ann Fretz (US) d. Vivienne Dennis 6-1 6-1
Christine Truman d. Ruth Wolpert (SA) 6-0 6-2
Billie Jean Moffitt (US) d. A. Morris 6-1 6-1
Judy Tegart (Aus) d. Heather Allen 6-1 6-4
Virginia Wade d. Lidy Jansen-Venneboer 6-1 7-5
Mary McAnally d. M. Alan 6-2 7-5
Dorothy Whitely d. Jenny Wagstaff 6-1 6-4
Rosemary Walsh Deloford d. S. Steventon 6-3 6-4

3R:
Christine Truman d. Ambrose 6-1 6-1
Robin Blakelock Lloyd d. Mary McAnally 6-3 3-6 6-2
Anne Owen d. Tory Ann Fretz 6-4 6-4
Virginia Wade d. Rosemary Walsh Deloford 6-2 7-5
Judy Tegart d. Vera Roberts * 7-5 6-2
Mimi Arnold d. Geraldine Houlihan 11-9 6-1
Rita Bentley d. Dorothy Whitely 6-1 6-4
Billie Jean Moffitt d. Sue Rich 6-1 6-1

QF:
Christine Truman d. Robin Blakelock Lloyd 6-4 6-2
Virginia Wade d. Anne Owen 6-2 6-2
Judy Tegart d. Mimi Arnold 6-1 6-0
Rita Bentley d. Billie Jean Moffitt 6-2 6-3

SF:
Christine Truman d. Virginia Wade 6-4 6-3
Rita Bentley d. Judy Tegart 6-2 3-6 6-4

FI: Christine Truman d. Rita Bentley 7-5 6-1

Doubles
SF:
Rita Bentley/Judy Tegart d. Mrs. V.A. Roberts/Angela Mortimer 6-4 6-2
Billie Jean Moffitt/Christine Truman d. Pat McClenaughan (Aus)/Mimi Arnold 7-5 6-3

FI: Rita Bentley/Judy Tegart d. Billie Jean Moffitt/Christine Truman 6-4 10-8

MX: Billie Jean Moffitt/Robert Maud (SA) d. Judy Tegart/Terry Ryan (SA) 6-2 6-8 10-8

* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.

----------------

ends May 31, Tulsa Invitation, Oklahoma, US (Clay)
Draw 8

1R:
Carole Caldwell Graebner d. Mary Ann Eisel 6-3 6-2
Justina Bricka d. Sissy Skinner 6-0 6-0
Yola Ramirez Ochoa d. Carol Hanks Aucamp 6-4 6-3
Karen Hantze Susman d. Patsy Rippy 6-2 8-6

SF:
Carole Caldwell Graebner d. Justina Bricka 6-3 5-7 8-6
Yola Ramirez Ochoa d. Karen Hantze Susman 6-4 6-4

FI: Graebner d. Yola Ramirez Ochoa 5-7 6-3 6-1

Doubles
SF:
Justina Bricka/Mary Ann Eisel d. Karen Hantze Susman/Carol Hanks Aucamp 4-6 6-4 6-1
Carole Caldwell Graebner/Yola Ramirez Ochoa d. Patsy Rippy/Sissy Skinner 6-2 6-4

FI: Justina Bricka/Mary Ann Eisel d. Carole Caldwell Graebner/Yola Ramirez Ochoa 6-1 6-2

----------------

May 31, Mall Tennis Club Invitation, Washington, DC, US

DF: Bessie Stockard/Doris Harrison d. Nancy Reed/Jackie Bolen 6-1 7-5

MX: Jeri Taylor/George Stewart d. Bessie Stockard/Phil Lucas 6-2 6-4

--------------------

May 31, Connecticut State, New Haven, Connecticut, US

QF:
Louise Gonnerman d. Jade Schiffman 4-6 6-1 6-3
Vicki Holmes d. Judy Dixon 6-2 6-2
Kay Hubbell d. Gloria Darling 6-3 6-0
Pat Stewart Edrich d. Virginia Rice Johnson 6-2 6-1

SF:
Louise Gonnerman d. Vicki Holmes 5-7 6-4 6-0
Pat Edrich d. Kay Hubbell 8-6 6-1

FI: Pat Edrich d. Louise Gonnerman 6-0 7-5

Doubles
SF:
Louise Gonnerman/Pat Edrich d. Gloria Darling/Pat Small 6-0 3-6 6-2
Anne Symmers/Margo Mahony d. Judy Dixon/Virginia Rice Johnson 6-3 6-3

FI:
Louise Gonnerman/Pat Edrich d. Anne Symmers/Margo Mahony 6-0 7-5

Mixed Doubles
SF:
Louise Gonnerman/Bill Tym d. Pat Edrich/Fred Chesman 6-4 3-6 6-3
Mimi Kanarek/Buddy Goeltz d. Mino Viaux/Paul Sullivan ?

FI: Louise Gonnerman/Bill Tym d. Mimi Kanarek/Buddy Goeltz 8-6

----------------

May 26-31, Bruxelles, Belgium (Clay)
Venue: La Rasante

1R:
Robin Lesh (Aus) d. Carol Ann Prosen (US) 6-4 6-1
Julie Heldman (US) d. Stephanie Percival (GB) 6-4 6-0
Nicole Seghers (Fr) d. Carol Sherriff (Aus) 7-5 6-1
Faye Toyne (Aus) d. Alison Stroud (GB) 6-0 6-0
Mary Habicht (Bra) d. Lisette Sliepen 7-5 6-3

QF:
Gail Sherriff (Aus) d. Michelle Kahn Rotta 6-4 6-0
Faye Toyne d. Mary Habicht 6-1 6-3
Christiane Mercelis d. Robin Lesh 6-2 6-4
Julie Heldman d. Nicole Seghers 6-3 6-0

SF:
Gail Sherriff d. Faye Toyne 6-4 6-0
Julie Heldman d. Christiane Mercelis 6-3 4-6 11-9

FI: Julie Heldman d. Gail Sherriff 9-7 6-1

----------------

June 1, Cyprus Open, Nicosia, Cyprus

FI: Mrs. L. Neufeld (Isr) d. Mrs. L. Josephides 6-2 6-2

DF: Mrs. L. Josephides/Mrs. Spiby d. Schiff/Burbridge 6-2 6-2

MX: Mrs. L. Josephides/P. Neofytou d. L. Neufeld/M.Neufeld (Isr) 6-2 6-2

----------------

June 1, Central Districts Championships, Stirlling, Scotland

FI: Frances MacLennan d. Ann G. McAlpine 6-3 6-1

DF: B.J. McCallum/Ann G. McAlpine d. S.E.L. Moodie/Mrs. A. Paul 6-1 5-7 6-4

MX: Ann G. McAlpine/H.L. Roulston d. C. Dunglison/W.C. Gillespie 6-3 6-4

----------------

June 1, Hawaii State Championships, Honolulu, Hawaii, US

QF:
Muriel Osborne d. Mary Jane Dunstan 6-1 6-1
Nancy Isaak d. Judy Leong 6-0 3-6 6-4
Pat North d. Mary Jane Levine 6-1 6-1
Doris Hakman d. Karen Kop 6-0 6-1

SF:
Muriel Osborne d. Nancy Isaak 5-7 7-5 6-0
Pat North d. Doris Hakman 6-1 6-3

FI: Pat North d. Muriel Osborne 6-1 6-2

Doubles
SF:
Pat North/Judy Stalnaker d. Leslie Moe/Doris Hakman 6-4 7-5
Muriel Osborne/Judy Leong d. Karen Kop/Pat Miles 6-3 7-5

FI:
Pat North/Judy Stalnaker d. Muriel Osborne/Judy Leong 6-4 7-5

Mixed Doubles
SF:
Pat North/Leith Anderson d. Judy Leong/Clayton Benham 6-4 7-5
Karen Kop/Greg Peebles d. Mary Jane Dunstan/Mike Farrell 6-2 6-3

FI:
Pat North/Leith Anderson d. Karen Kop/Greg Peebles 6-2 6-4
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Week of May 31-June 6

ends June 2, Alabama State Open Championships, Mobile, US

1R:
Candy Gibson d. Marcia Weinacker 3-6 6-2 10-8
Carol Hughes d. Marsha Masterson 6-3 6-3

QF:
Francoise Savy (Ven) d. Gertrude Rumpanos 6-0 7-9 6-3
Peggy Moore d. Candy Gibson 6-0 6-1
Linda Tuero d. Carol Hughes 6-2 6-2
Stephanie DeFina d. Licky Moore 6-1 6-1

SF:
Peggy Moore d. Francoise Savy 6-3 6-1
Stephanie DeFina d. Linda Tuero 6-1 10-8

FI: Stephanie DeFina d. Peggy Moore 3-6 6-1 7-5

Doubles
SF:
Stephanie DeFina/Francoise Savy d. Dowe/Licky Moore 6-3 6-4
Marcia Weinacker/Peggy Moore d. Margaret Ellis/Glasscock 6-1 6-3

FI: divided - rained out

Mixed Doubles
SF:
Stephanie DeFina/Frank Tutvin (Can) d. Marcia Weinacker/Graham Primrose (Aus) 6-4 6-4
Francoise Savy/Mickey Schad d. Boyd/Boyd w.o.

FI:
Stephanie DeFina/Frank Tutvin (Can) d. Francoise Savy/Mickey Schad w.o.

----------------

ends June 3, Finland Championships, Helsinki

FI: Alice Luthy Tym (US) d. Annika Nydeus (Swd) 6-1 6-2

----------------

May 29-June 6, US Hard Court Championships, Sacramento, California

Qualifications

2R:
Sharon Russell d. Margie Ose 6-0 6-0
Roylee Bailey d. Jane Hummeny 6-3 6-0
Denise Carter d. Sue Shrader wo
June Gay d. Cecilia Martinez 7-5 9-11 6-3
Connie Ink d. Linda Van Der Meer wo

3R:
Pixie Lamm d. Sharon Russell 6-2 2-6 6-3
Roylee Bailey d. Marie Sidone 6-8 6-3 6-1
June Gay d. Denise Carter 6-1 6-1
Sue Anawalt d. Connie Ink 6-1 6-0

Final Draw 8

1R:
Rosemary Casals d. Sue Anawalt 6-0 6-4
Cathy Gagel d. Roylee Bailey 7-5 1-6 6-2
Pat Cody d. June Gay 6-2 3-6 6-4
Kathy Harter d. Pixie Lamm 6-3 8-6

SF:
Rosemary Casals d. Cathy Gagel 6-2 6-2
Kathy Harter d. Pat Cody 6-1 6-1

FI: Rosemary Casals d. Kathy Harter 6-4 4-6 6-2

Doubles
QF:
Kathy Harter/Sue Shrader d. Russell/Bailey 6-4 6-2
Roylee Bailey/Susan Anawalt d. Vicki Thomas/Becky Dudley 6-2 6-1
Rosemary Casals/Ceci Martinez d. Sharon Russell/Connie Ink 6-0 6-3
Linda Van Der Meer/ Cathy Gagel d. June Gay/Bess Fickert 6-1 6-1

SF:
Kathy Harter/Sue Shrader d. Roylee Bailey/Susan Anawalt 6-2? 7-5
Rosemary Casals/Ceci Martinez d. Linda Van Der Meer/ Cathy Gagel 6-4 6-3

FI: Kathy Harter/Sue Shrader d. Rosemary Casals/Ceci Martinez 6-4 2-6 8-6

-------------

May 31-June 5, Wolverhampton, England (Grass)

QF:
Stephanie Percival d. Patricia Reyes (Mex) 6-2 6-3

SF:
Mary Habicht (Bra) d. Sue Tutt 6-0 6-8 7-5
Jean Haskew d. Stephanie Percival 7-5 5-7 6-2

FI: Mary Habicht d. Jean Haskew 4-6 6-4 6-1

DF: Mary Habicht/Patricia Reyes d. Sue Tutt/Jean Haskew 6-2 6-1

MX: Sue Tutt/P. Clark d. Jean Haskew/Terry Ryan (SA) 3-6 9-7 6-4

----------------

May 31-June 5, Havant, England (Grass)
Venue: The Avenue LT & Squash Club

QF:
Dorothy Whitely d. Ruth Wolpert 7-5 6-1
Agnes Rigby d. S. Tomlinson 6-2 6-2
Mary McAnally d. J. Wolpert 6-0 6-1
Vivienne Dennis d. Pamela Brand 6-4 6-3

SF:
Dorothy Whitely d. Agnes Rigby 7-9 6-3 6-0
Mary McAnally d. Vivienne Dennis wo

FI: Dorothy Whitely d. Mary McAnally 6-2 6-4

DF: Whitely/Brand d. Dennis/McAnally wo

---------------

May 31-June 5, Cheltenham, England (Grass)

1R: Annette Van Zyl (SA) d. Pepy Munslow 6-2 6-2
1R: Elizabeth Ernest d. Jean Poynder 6-2 4-6 6-0
1R: Carol Rosser d. Alex Soady 6-4 6-4
1R: Nell Truman d. C Faugert 7-5 6-1
1R: F Morris (Rho) d. Enid Kerr 6-0 9-7
1R: Madeleine Pegel (Swd) d. Mrs W N Shearing 3-6 6-3 6-1
1R: Elizabeth Starkie d. Vivienne Rees 6-2 6-4

2R:
Van Zyl d. Ernest 6-1 6-1
Christine Truman d. Stephanie Percival w/o
Carol Sherriff (Aus) d. Geraldine Houlihan (Ire) 6-1 3-6 6-4
Carol Rosser d. Jenny Morris 6-1 6-2
Nell Truman d. Pam Watermeyer Diepraam (SA) 8-6 6-3
Gail Sherriff (Aus) d. F. Morris 6-4 6-1
Elizabeth Starkie d. Madeleine Pegel 6-1 6-2

QF:
Christine Truman d. Carol Sherriff 6-0 6-2
Annette Van Zyl d. Carol Rosser 6-4 6-1
Nell Truman d. S. Sparkes 6-0 6-0
Elizabeth Starkie d. Gail Sherriff 7-5 3-6 7-5

SF:
Annette Van Zyl d. Christine Truman 6-2 7-5
Elizabeth Starkie d. Nell Truman 6-2 6-1

FI: Annette Van Zyl d. Elizabeth Starkie 6-4 3-6 6-2

Doubles

SF:
Christine Truman/Nell Truman d. Gail Sherriff/Carol Sherriff 6-4 6-3
Annette Van Zyl/Carol Rosser d. Alex Soady/Elizabeth Starkie 6-41-6 8-6

FI: Christine Truman/Nell Truman d. Annette Van Zyl/Carol Rosser 6-4 1-6 8-6

Mixed Doubles

SF:
Annette Van Zyl/Rob Maud (SA) d. Elizabeth Starkie/Bokkie Nieamand 6-1 6-4
Christine Truman/RayMoore (SA) d. Gail Sherriff/Pat Cramer (SA) 6-4 6-2

FI:
Annette Van Zyl/Rob Maud (SA) d.Christine Truman/RayMoore (SA) 7-5 5-7 6-2

---------------

May 31-June 5, Lowther Tournament, Barnes, England (Grass)

1R:
Anne Owen d. Brenda Nunns (Can) 9-7 4-6 6-1

2R:
Anne Owen d. S. Steventon 6-3 6-4
Hanna Kozeluhova Sladek (Can) d. Esme Emanuel (SA) 2-6 6-3 7-5
Rosemary Deloford d. Elsie Spruyt (Neth) 3-6 6-4 6-1
Alison Stroud d. Jenny Wagstaff 6-3 6-0

QF:
Vera Roberts * d. Lidy Jansen-Venneboer (Neth) 5-7 6-2 6-1
Anne Owen d. Hanna Kozeluhova Sladek 6-2 4-5 ret.
Rosemary Deloford d. D. Roberts 6-1 6-0
Pat McClenaughan d. Alison Stroud 6-2 6-0

SF:
Vera Roberts * d. Anne Owen 6-4 6-8 6-1
Pat McClenaughan (Aus) d. Rosemary Deloford 6-2 6-3

FI: Pat McClenaughan d. Vera Roberts * 6-3 6-4

DF: Esme Emanuel/Mrs. T. Masters d. Lidy Jansen-Venneboer/Elsie Spruyt 6-8 6-2 6-4

* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.

-----------------

May 31-June 5, Northern Championships, Manchester, England (Grass)

1R:
Rita Bentley d. G.W. Lloyd (SA) 6-0 6-0
Trudy Groenman (Neth) d. Patricia Walkden (Rho) 4-6 6-2 9-7
Elly Krocke (Neth) d. Jean French (US) 6-0 6-4
Judy Tegart (Aus) d. Margaret O'Donnell 6-2 6-0
Margaret Smith (Aus) d. Jean Wilson 6-0 6-0
Betty Stove (Neth) d. Tory Ann Fretz (US) 6-3 6-4
Jane Albert (US) d. Heather Allen 7-9 6-1 6-1
Glenda Swan (SA) d. M S Knowles 6-0 6-0
Joyce Williams d. Cathie Lyon 6-0 6-2
Lesley Turner (Aus) d. A Jackson 6-1 6-0
Lorna Cawthorn d. Mrs J M Whitehead 6-2 6-4
Robin Lloyd d. C A Hartwell 6-1 6-0
Winnie Shaw d. J Stead 6-0 6-2
Maria Bueno (Bra) d. Mrs R M Gardiner 6-1 6-1

2R:
Maria Bueno d. Elly Krocke 6-0 6-1
Rita Bentley d. Winnie Shaw 6-0 6-4
Betty Stove d. Robin Blakelock Lloyd 3-6 6-2 8-6
Lesley Turner d. Lorna Cornell Cawthorn 6-1 4-6 6-3
Judy Tegart d. Joyce Barclay Williams 6-0 6-2
Vicki Berner (Can) d. Jane Albert 3-6 6-4 7-5
Glenda Swan d. D. Craven 6-3 6-1
Margaret Smith d. Trudy Groenman (Neth) 6-3 6-0

QF:
Maria Bueno d. Rita Bentley 6-1 6-3
Lesley Turner d. Betty Stove 6-1 6-3
Judy Tegart d. Vicki Berner 6-1 6-1
Margaret Smith d. Glenda Swan 6-1 6-0

SF:
Maria Bueno d. Lesley Turner 6-3 7-5
Margaret Smith d. Judy Tegart 4-6 7-5 6-3

FI: Margaret Smith d. Maria Bueno 6-1 7-5

Doubles
SF:
Margaret Smith/Lesley Turner d. Betty Stove/Trudy Groenman 6-2 6-2
Jusy Tegart/Rita Bentley d. Glenda Swan/Pat Walkden 6-1 5-7 6-4

FI: Margaret Smith/Lesley Turner d. Judy Tegart/Rita Bentley 7-5 6-4

Mixed Doubles
SF:
Trudy Groenman/Tom Okker (Neth) d. Rita Bentley/Geoff Bluett 6-3 6-4
Judy Tegart/Allen Stone (Aus) d. Betty Stove/Charlie Applewhaite 3-6 6-3 6-2

FI:
Judy Tegart/Allen Stone (Aus) d.Trudy Groenman/Tom Okker (Neth) 6-4 6-4

-----------------

May 31-June 6, Count of Godo, Barcelona, Spain (Clay)
Venue: Real Club Tennis

QF:
Pilar Barril d. Anne-Marie Larue Rouchon (Fr) 3-6 6-2 6-4
Ana Maria Estalella d. Mercedes Solsona 6-2 8-6

SF:
Madonna Schacht (Aus) d. Pilar Barril 6-3 6-1
Carmen Hernandez-Coronado d. Ana Maria Estalella 6-4 3-6 6-0

FI: Madonna Schacht d. Carmen Hernandez-Coronado 6-3 7-5

DF: Carmen Hernandez-Coronado/Ana Maria Estalella d. Ann-Marie Rouchon/Madonna Schacht 6-3 6-1

MX: Carmen Coronado/Jose Edson Mandario (Bra) d. Madonna Schacht/Martin Mulligan (Aus) 6-3 6-3

------------------

May 31-June 6, Swiss Championships, Lugano, Switzerland (Clay)

1R:
Evelyne Terras (Fr) d. Anne-Marie Studer 6-3 6-2
Roberta Beltrame (It) d. Maria Leyrer (Ast) 6-2 6-0

2R:
Nancy Richey (US) d. Elena Subirats (Mex) 6-1 7-5
Roberta Beltrame d. Evelyne Terras (Fr) 4-6 8-6 6-2
Julie Heldman (US) d. Chantal Langanay (Fr) 7-5 6-4
Edda Buding (Ger) d. Daniele Wild Bouteleux (Fr) 6-2 6-3
Norma Baylon (Arg) d. ???
Janine Lieffrig (Fr) d. Pierrette Seghers Tacchini (It) 6-1 6-2
Christiane Mercelis (Bel) d. Ingrid Lofdahl 6-3 6-3
Francoise Durr (Fr) d. Graziela Perna (It) 6-1 6-2

QF:
Nancy Richey d. Roberta Beltrame 6-3 6-0
Edda Buding d. Julie Heldman 7-5 9-7
Norma Baylon d. Janine Lieffrig 6-1 6-1
Francoise Durr d. Christiane Mercelis 6-1 6-3

SF:
Edda Buding d. Nancy Richey 8-6 6-4
Norma Baylon d. Francoise Durr 7-5 6-3

FI: Norma Baylon tied with Edda Buding at 6-1 10-12 5-5 cancelled due to rain.

Doubles
QF:
Norma Baylon/Edda Buding d. Chantal Langanay/Pierrette Seghers Tacchini 6-3 6-4
Francoise Durr/Janine Lieffrig d. Danielle Bouteleux/Evelyne Terras 6-3 6-0
Julie Heldman/Christiane Mercelis d. Roberta Beltrame/Nancy Richey 6-3 6-4
Silvana Lazzarino (It)/Lea Pericoli (It) d. Ingrid Lofdahl/Elena Subirats 7-5 6-2

SF:
Francoise Durr/Janine Lieffrig d. Norma Baylon/Edda Buding 6-4 7-5
Silvana Lazzarino (It)/Lea Pericoli (It) d. Julie Heldman/Christiane Mercelis 7-5 6-2

DF: Silvana Lazzarino/Lea Pericoli d. Francoise Durr/Janine Lieffrig 6-1 6-1

---------------

ends June 6, Southwest Open Championships, Little Rock, Arkansas, US

QF:
Carol Hanks Aucamp d. Andrea Sanders 6-3 6-1
Owen McHaney d. Sissy Skinner 6-0 6-2
Yola Ramirez Ochoa (Mex) d. Nancy Osborne 6-0 6-1
Patsy Rippy d. Mimi Raney 10-8 6-4

SF:
Carol Hanks Aucamp d. Owen McHaney 6-4 6-3
Yola Ramirez Ochoa d. Patsy Rippy 6-3 6-1

FI: Yola Ramirez Ochoa d. Carol Hanks Aucamp 2-6 6-2 6-2

Doubles
SF:
Carol Hanks Aucamp/Yola Ramirez Ochoa d. Andrea Sanders/Nancy Osborne 6-0 6-2
Owen McHaney/Mimi Raney d. Patsy Rippy/Sissy Skinner 6-1 6-1

FI: Carol Hanks Aucamp/Yola Ramirez Ochoa d. Owen McHaney/Mimi Raney 6-0 7-5

----------------

June 6, Amarillo Open, Amarillo, Texas, US

FI: Ronda Foran d. Jean Craig 6-1 8-6

DF: Penny Byerly/Ann Dunavin d. Jean Craig/Mary Jo Ritchie 9-7 6-3

MX: Jean Craig/John Kniffen d. Elizabeth Scott/John Bryan 6-3 3-6 7-5

----------------

June 6, Oklahoma State Open, Oklahoma City, US

SF:
Pam Richmond d. Betty Cameron 6-2 6-1
Betty Dorsey d. Ellen Scheer 6-0 ?-6 6-3

FI: Pam Richmond d. Betty Dorsey 6-2 6-2

DF: Ellen Scheer/Kathy Hohl d. Pam Richmond/Julie Ashlock 9-7 6-1

MX: Ollie Grisham/Andy Reinberger d. Betty Dorsey/Francis Baxter 5-7 6-3 6-4

----------------

June 2-7, Berlin International, Germany (Clay)
Venue: LTTC Rot-Weiss

QF:
Helga Schultze d. Robin Lesh (Aus) 6-2 6-0
Francesca Gordigiani (It) d. Monique Salfati (Fr) 7-5 6-4
Helga Niessen d. Maria Teresa Riedl (It) 6-4 6-2
Jill Blackman (Aus) d. Almut Sturm 7-5 6-2

SF:
Helga Schultze d. Francesca Gordigiani 8-6 6-4
Jill Blackman d. Helga Niessen 6-4 9-7

FI: Helga Schultze d. Jill Blackman 6-4 6-8 6-1

DF: Francesca Gordigiani/Maria Teresa Riedl d. Helga Niessen/Almut Sturm 6-1 2-6 6-0

MX: Heide Schildknecht/Lew Gerrard (NZ) d. Helga Schultze/Nicola Pilic (Yug) 6-4 6-4

-----------------

ends June 7, Swedish Clay Court Championships, Saltsjoebaden

FI: Alice Luthy Tym (US) d. Birgitta Lindstrom (Fin) 7-5 6-3

MX: Leena Ahonen (Fin)/Pekka Saila (Fin) d. Carol Prosen (US)/Nick Kalogeropoulos (Gr) 3-6 6-2 6-3

-----------------

June 6-7, Great Britain versus Rest of World, Beckenham, England (Grass)

Dorothy Whitely d. Joyce Barclay Williams (GB) 6-1 6-4
Trudy Groenman d. Winnie Shaw (GB) 6-4 6-2
Christine Truman (GB) d. Judy Tegart 2-6 6-2 8-6
Elizabeth Starkie (GB) d. Anna Dmitrieva 6-3 5-7 7-5
Ann Haydon Jones (GB) d. Annette Van Zyl 6-0 6-1
Virginia Wade (GB) d. Madonna Schacht 6-3 6-4

Doubles:
Barclay Williams/Shaw (GB) d. Stove/Krocke 6-1 6-3

---------------

June 7, Western Australian Hardcourt Championships, Kalgoorlie

FI: S. Stephen d. Dianne Born 9-7 ??

----------------

June 6, Leaside, Leaside, Ontario, Canada

QF:
Dorothy Tinline d. Linda Hilts 6-0 6-0
Lesley Sparling d. Bev Taylor 6-0 6-0
Louise Brown d. Edith Baerdorff (Ger) 6-3 6-2

SF:
Benita Senn d. Dorothy Tinline 6-1 6-4
Louise Brown d. Lesley Sparling 7-5 6-4

FI: Benita Senn d. Louise Brown 6-3 2-6 8-6
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Week of June 7-13

June 7-12, Cardiff, Wales (Grass)

1R: Pam Diepraam (SA) d. J M Jackson 6-0 6-1
1R: Esme Emanuel (SA) d. Mrs C E Richards 6-2 6-0
1R: Jenny Morris (Rho) d. J Hall 6-1 3-6 10-8
1R: Carol Rosser d. Raquel Giscafre (Arg) 6-3 6-1

2R: Jill Blackman (Aus) d. Mrs H O’Boyle 6-4 6-3
2R: Diepraam d. Lucy Campion 6-1 6-2
2R: Elena Subirats (Mex) d. Mrs R A J Hewitt 6-3 6-1
2R: Emanuel d. Janice Townsend 6-3 3-6 6-3
2R: Morris d. Elizabeth Ernest 6-2 6-4
2R: Robin Lesh (Asu) d. Patricia Reyes (Mex) 6-2 6-3

QF:
Jill Blackman d. Pam Watermeyer Diepraam 6-4 6-2
Elena Subirats d. Margaret Harris 1-6 6-3 6-2
Robin Lesh d. Esme Emanuel 4-6 6-0 6-1
Carol Rosser d. Jenny Morris 7-5 6-2

SF:
Jill Blackman d. Elena Subirats 6-3 6-1
Carol Rosser d. Robin Lesh 6-2 6-0

FI: Jill Blackman d. Carol Rosser 5-7 6-3 7-5

DF: Blackman/Lesh d. Jill Rook MIlls/Rosser 6-2 3-6 6-1

----------------

June 7-12, Sutton Coldfield, England (Grass)

QF:
Pat McClenaughan (Aus) d. Georgina Bush 6-1 6-0
Stephanie Percival d. L. Tew 6-1 6-2
Alex Soady d. S. Steventon 7-5 6-2
Faye Toyne (Aus) d. J. Parker 6-0 6-2

SF:
Pat McClenaughan d. Stephanie Percival 6-4 6-0
Faye Toyne d. Alex Soady 6-2 6-1

FI: Pat McClenaughan d. Faye Toyne 6-3 6-1

DF: Pat McClenaughan/Faye Toyne d. Stephanie Percival/S. Steventon wo

----------------

June 7-12, West of England Championships, Bristol (Grass)

In the first three rounds the draw is not sure.

1R:
Nancy Richey (US) d. P Munslow 6-0 6-3
Monique Salfati (Fr) d. Geraldine Houlihan (Ire) 8-6 6-4
Rita Bentley d. ??
S Adye d. ??
Francoise Durr (Fr) d. Wendy Hall 6-4 6-1
Justina Bricka (US) d. Jean French (US) 6-2 6-4
Margarita Bender Zuleta (Chi) d. ??
Kathy Blake (US) d. Vivienne Rees 8-6 6-2
Judy Congdon d. ??
Janine Lieffrig (Fr) d. S M Langdale 6-4 6-2
Edda Buding (Ger) d. E Nottingham 6-1 6-0
Enid Kerr d. ??
Carole Caldwell Graebner d. ??
Christiane Spinoza (Fr) d. Carol Prosen (US) 6-1 6-3
Norma Baylon (Arg) d. S Fitt 6-0 6-0
Breda Nunns (Can) d. ??
Julie Heldman (US) d. J L Clarke 6-0 6-0
M Bevan d. ??
Mary Ann Eisel (US) d. ??
Jean Wilson d. ??
Mrs A Fox (US) d. ??
M Merson d. ??
Elizabeth Starkie d. G P Coleclough 6-0 6-0

2R:
Nancy Richey d. Monique Salfati 6-2 6-1
Rita Bentley d. S Adye 6-0 6-1
Francoise Durr d. ??
Justina Bricka d. Margarita Bender Zuleta 6-0 6-3
Kathy Blake d. Judy Congdon 6-1 6-0
Janine Lieffrig d. ??
Edda Buding d. Enid Kerr 6-3 6-1
Carole Caldwell Graebner d. Christiane Spinoza 6-4 6-4
Norma Baylon d. Brenda Nunns 6-3 6-1
Julie Heldman d. M Bevan 6-3 6-1
Mary Ann Eisel d. Jean Wilson 6-0 6-1
Mrs A Fox (US) d. ??
Elizabeth Starkie d. M Merson 6-0 6-0

3R:
Nancy Richey d. Monique Salfati 6-3(?) 6-1
Rita Bentley d. Francoise Durr 6-4 6-2
Justina Bricka d. Kathy Blake 6-1 6-4
Janine Lieffrig d. Edda Buding 4-6 6-2 9-7
Carol Caldwell Graebner d. Christiane Spinoza 6-4 6-4
Norma Baylon d. Brenda Nunns 6-2 6-1 ?
Julie Heldman d. Mary Ann Eisel 10-8 6-1
Elizabeth Starkie d. Mrs A Fox (US) w/o

QF:
Nancy Richey d. Rita Bentley 6-2 6-0
Justina Bricka d. Janine Lieffrig 6-2 7-5
Carole Caldwell Graebner d. Norma Baylon 4-6 6-4 6-4
Elizabeth Starkie d. Julie Heldman 6-3 6-2

SF:
Nancy Richey d. Justina Bricka 6-2 6-0
Elizabeth Starkie d. Carole Caldwell Graebner 6-1 1-6 6-4

FI: Nancy Richey d. Elizabeth Starkie 7-5 6-2

In a one hour final Richey breaks Starkie 7 out of 10 times. Nancy lost serve 4 times herself. The match ended on " a powerful crosscourt smash" by the Texan.

Julie Heldman won 3 marches in one day to get to the quarterfinals.

Doubles
2R:
Edda Buding/Kathy Blake d. Geraldine Houlihan/Brenda Nunns ?-? 6-4
Norma Baylon/Julie Heldman d. Mrs. P. J. Kerr/P. Munslow 6-2 4-6 6-1

QF:
Carole Graebner/Nancy Richey d. Monique Salfati/Christiane Spinoza 6-1 9-7
Edda Buding/Kathy Blake d. P. Coleclough/M. Merson 6-3 6-0
Francoise Durr/Janine Lieffrig d. Norman Baylon/Julie Heldman 7-5 6-2
Justina Brick/Mary Ann Eisel d. Rita Bentley/Elizabeth Starkie 6-1 6-2

SF:
Carole Graebner/Nancy Richey d. Edda Buding/Kathy Blake 6-2 5-7 6-4
Francoise Durr/Janine Lieffrig d.Justina Brick/Mary Ann Eisel 9-7 6-4

FI: Francoise Durr/Janine Lieffrig d. Caldwell Graebner/Nancy Richey 6-3 6-4

Mixed Doubles
1R: Mary Ann Eisel/Chum Steele (US) d. Janine Lieffrig/Colin Zeeman (SA) 9-11 6-2 6-3

2R:
Kathy Blake/Gene Scott (US) d. Edda Buding/Omar Pabst (Chi) 5-7 7-5 6-1
Justina Bricka/Martin Riessen (US) d. Elizabeth Starkie/Allen Fox (US) 6-3 19-17
Norma Baylon/Francisco Guzman (Ec) d. Mary Ann Eisel/Chum Steele 5-7 6-3 6-1
Rita Bentley/John Sharpe (Aus) d. Carole Prosen/Nick Kalo (Gr) w.o.
Christiane Spinoza/Franco Olivieri (It) d. Carole Graebner/Clark Graebner (US) w.o.

QF:
Francoise Durr/Donald Dell (US) d. Geraldine Houlihan/Derek Arthurs (Ire) w.o.
Kathy Blake/Gene Scott d. Monique Salfati/Vicente Zarazua (Mex) 6-2 6-3
Justina Bricka/Martin Riessen d. Norma Baylon/Francisco Guzman 6-1 6-4
Christiane Spinoza/Franco Olivieri d. Rita Bentley/John Sharpe w.o.

SF:
Francoise Durr/Donald Dell d. Kathy Blake/Gene Scott 6-0 6-1
Justina Bricka/Martin Riessen d. Christiane Spinoza/Franco Olivieri 6-2 6-0

FI:
Francoise Durr/Donald Dell d. Justina Bricka/Martin Riessen 5-7 7-5 6-2

-----------------

June 7-12, Kent Championships, Beckenham, England (Grass)

1R:
Frances Maclennan d. Ruth Wolpert(SA) 6-3 6-2
Alison Stroud d. Olga Morozova (USSR) 6-0 2-6 6-3
Robin Blakelock Lloyd d. Ulla Sandulf (Swd) 6-1 6-0
Billie Jean Moffitt (US) d. Vera Roberts * 6-4 6-3
Lorna Cornell Cawthorn d. Irene De Lansalut (Fr) 7-5 3-6 6-4
Trudy Groenman (Neth) d. Francesca Gordigiani (It) 7-5 6-3
Joyce Barclay Williams d. Anna Dmitrieva (USSR) 6-2 6-0
Ann Haydon Jones d. Maylis Burel (Fr) 6-0 6-0
Lesley Turner (Aus) d. Margaret Cooper 6-0 6-2
Virginia Wade d. Pamela Brand (Aus) 6-4 6-4
Liv Paldan (Nor) d. J. Knight 8-6 3-6 8-6
Winnie Shaw d. Jenny Seven Ridderhof (Neth) 6-2 6-2
Tory Ann Fretz (US) d. Elly Krocke (Neth) 6-0 4-6 6-1
Dorothy Whitely (US) d. Mary Habicht (Bra) 6-1 6-4

2R:
Maria Bueno (Bra) d. Mary McAnally 6-0 6-1
Heather Allen Bye?
Anne Owen Bye?
Judy Tegart (Aus) Bye?
Lesley Turner d. Lorna Cornell Cawthorn 6-4 6-4
Winnie Shaw d. Frances Maclennan 6-2 6-1
Billie Jean Moffitt d. Virginia Wade 6-4 6-2
Madonna Schacht d. Trudy Groenman 6-3 1-6 9-7
Tory Ann Fretz d. Alison Stroud 6-1 6-2
Christine Truman d. Robin Blakelock Lloyd 6-4 6-3
Dorothy Whitely d. Liv Paldan 6-1 6-2
Ann Haydon Jones d. Joyce Barclay Williams 6-3 6-4
Jane Albert (US) d. Nell Truman 6-3 6-2
Annette Van Zyl (SA) d. Betty Stove 6-4 6-2
Rosemary Walsh Deloford d. Vicki Berner (Can) 4-6 6-1 7-5
Margaret Smith-bye

3R:
Maria Bueno d. Heather Allen 6-0 6-1
Judy Tegart d. Anne Owen 6-4 6-1
Lesley Turner d. Winnie Shaw 6-2 6-2
Billie Jean Moffitt d. Madonna Schacht 6-4 6-2
Christine Truman d. Tory Ann Fretz 6-1 6-4
Ann Haydon Jones d. Dorothy Whitely 6-2 6-1
Annette Van Zyl d. Jane Albert 6-1 3-6 6-2
Margaret Smith d. Rosemary Walsh Deloford 6-0 6-0

QF:
Maria Bueno d. Judy Tegart 6-1 7-5
Billie Jean Moffitt d. Lesley Turner 6-2 6-1
Christine Truman d. Ann Haydon Jones wo
Margaret Smith d. Annette Van Zyl 6-2 6-2

SF:
Maria Bueno d. Billie Jean Moffitt 6-2 6-0
Margaret Smith d. Christine Truman 6-3 6-4

FI: Margaret Smith d. Maria Bueno 4-6 6-3 6-3

Doubles
SF:
Maria Bueno/Billie Jean Moffitt d. Madonna Schacht/Annette Van Zyl 6-2 6-0
Margaret Smith/Lesley Turner d. Christine Truman/Nell Truman 7-5 6-2

DF: Maria Bueno/Billie Jean Moffitt d. Margaret Smith/Lesley Turner 7-9 7-5 9-7

MX: Anna Dmitrieva/Toomas Lejus (USSR) d. Heather Allen/David Lloyd 6-2 6-2

* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.
Margaret Smith had byes in both the 1R and 2R.

--------------------

June 8-12, Nottingham, England (Grass)

QF:
Susan Tutt d. Ingrid Lofdahl (Swd) 6-3 6-4
Lidy Jansen-Venneboer (Neth) d. Alice Luthy Tym (US) 6-3 6-4
Elsie Spruyt (Neth) d. J. Hope 6-3 6-0
Mrs. E. Kipping d. Jean Haskew wo

SF:
Lidy Jansen-Venneboer d. Susan Tutt 2-6 6-3 6-4
Elsie Spruyt d. Mrs. E. Kipping 6-4 6-0

FI: Lidy Jansen-Venneboer d. Elsie Spruyt 9-7 6-3

Doubles
SF:
Mrs. J.W. Bee/Susan Tutt d. Alice Tym/Ingird Lofdahl 6-4 6-2
Elsie Spruyt/Lidy Jansen-Venneboer d. Mrs. E. Kipping/J. Hope 6-2 6-2

DF: Mrs. J.W. Bee/Susan Tutt d. Elsie Spruyt/Lidy Jansen-Venneboer 7-5 4-6 6-4

------------------

June 7-13, Southern Championships, Jackson, Missouri, US (Clay)

1R:
Roberta Alison d. Marcia Weinacker 6-0 6-0
Ann Moore d. Ann Rockwell 6-1 6-2
Linda Tuero d. Francoise Savy 6-1 6-3
Gertrude Rumpanos d. Cathy Hatfield 4-6 6-1 6-4
Stephanie DeFina d. Pat Parks 6-0 6-2

QF:
Roberta Alison d. Ann Moore 6-1 6-3
Becky Vest d. Peggy Moore 7-5 6-3
Patsy Rippy d. Linda Tuero 6-2 6-0
Stephanie DeFina d. Gertrude Rumpanos 6-0 6-0

SF:
Roberta Alison d. Becky Vest 6-4 4-6 6-2
Stephanie DeFina d. Patsy Rippy 6-4 6-2

FI: Roberta Alison d. Stephanie DeFina 3-6 7-5 6-3

Doubles
QF:
Pat Parks/Ann Rockwell d. Marcia Weinacker/Alberta Baggette 6-3 6-1
Peggy Moore/Ann Moore d. Francoise Savy (Ven)/Gertrude Rumpanos 6-0 6-2

SF:
Stephanie DeFina/Roberta Alison d. Pat Parks/Ann Rockwell 6-2 6-0
Peggy Moore/Ann Moore d. Becky Vest/Patsy Rippy 2-6 6-0 6-1

FI: Stephanie DeFina/Roberta Alison d. Peggy Moore/Ann Moore 6-4 6-1

Mixed Doubles
QF:
Roberta Allison/Bob Brien (Aus) d. Marcia Weinacker/Bob Balink 6-1 6-1
Peggy Moore/Bill Tym d. Ann Rockwell/Jack Sellschop (SA) 6-0 6-0
Becky Vest/Graham Primrose (Aus) d. Patsy Rippy/Jaime Subirats (Mex) 6-3 6-3
Ann Moore/Lester Sack d. Stephanie DeFina/Billy Higgins 10-8 6-4

SF:
Roberta Allison/Bob Brien d. Peggy Moore/Bill Tym 6-4 6-3
Becky Vest/Graham Primrose d. Ann Moore/Lester Sack 8-6 6-4

FI:
Roberta Allison/Bob Brien d. Becky Vest/Graham Primrose 6-4 6-3

----------------

June 11, University City Open, St. Louis, Missouri, US

FI: Linda Meckfessel d. Rita Flynn 6-3 6-2

DF: Marilyn Mueller/Lydia Wieberg d. Ruth Kistner/Nancy Putnam 6-0 6-3

MX: Marilyn Mueller/Bill Heinbecker d. Lydia Wieberg/Bart Green 6-1 6-2

----------------

June 13, Kirkwood Centennial, St. Louis, Missouri, US

SF: Marilyn Mueller d. Bonnie Deppe 6-0 6-1

FI: Marilyn Mueller d. Mary Bonkrud 8-6 6-3

DF: Merceina Parker/Barbara Krueger d. Marilyn Mueller/Lydia Wieberg 7-5 6-4

----------------

ends June 13, Bruxelles International, Belgium (Clay)
Venue: Leopold Club

QF:
Christiane Mercelis d. Astrid De Wasseige 6-3 6-1
Michelle Kahn Rotta d. Monique Bedoret 6-2 8-6
Lisette Sliepen d. Vivianne Mallentjer 6-3 15-13
Carmen Hernandez-Coronado (Sp) d. Tagnon 6-0 6-3

SF:
Christiane Mercelis d. Michelle Kahn Rotta 6-1 6-4
Carmen Hernandez-Coronado d. Lisette Sliepen 6-1 10-8

FI: Christiane Mercelis d. Carmen Hernandez-Coronado 6-2 9-7

Mixed Doubles
SF: Christiane Mercelis/Eric Drossart d. Monique Bedoret/Michel Leclercq (Fr) 2-6 6-4 6-3

FI: Christiane Mercelis/Eric Drossart d. Carmen Coronado/Edson Mandarino (Bra) 6-4 9-7

----------------

June 14, Victorian Hard Court Championships, Melbourne, Australia

FI: Lorraine Coghlan Robinson d. Maureen McCalman Pratt 6-3 3-6 6-0

----------------

June 14, Central Northern Championships, Tamworth, NSW, Australia

FI: Alison Martin d. Betty Holstein Sweeney 7-5 6-3

June 12, Toronto Cricket Club, Toronto, Ontario, Canada

QF:
Benita Senn d. Sharon Arnold 6-0 6-3
Vivienne Strong (GB) d. Lesley Sparling 6-2 6-1
Fay Urban d. Kay Cooke 6-2 6-1
Louise Brown d. Dorothy Tinline 6-1 6-1

SF:
Benita Senn d. Vivienne Strong 6-2 6-1
Fay Urban d. Louise Brown 1-6 8-6 6-2

FI: Fay Urban d. Benita Senn 6-0 6-4

----------------

June 13, Southern Connecticut Open, New Haven, Connecticut

FI: Vicki Holmes d. Gloria Darling 6-0 6-3

DF: Pat Small/Gloria Darling d. Laurie Phillips/Phillips 6-2 6-3

----------------

June 13, District of Columbia, Washington, DC, US

FI: Nancy Ornstein d. Susie Ornstein 6-2 6-4

DF: Nancy Ornstein/Susie Ornstein d. Anne Watson/Debbie Cutler 6-0 6-1
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Week of June 14-20

June 14-19, London Grass Court Championships, England
Venue: Queen's Club

1R:
Christine Truman d. Julie Heldman 6-3 6-2
Anna Dmitrieva d. Mary Ann Eisel 6-3 6-2
Edda Buding d. Ingrid Lofdahl 6-4 6-3
Betty Stove d. Olga Morozova 6-1 6-1
Janine Lieffrig d. Carol Rosser 6-4 9-11 6-4
Winnie Shaw d. Judy Tegart 6-4 1-6 4-0 ret.
Robin Blakelock Lloyd d. Liv Paldan 6-4 6-1
Jill Blackman d. Christina Sandberg 6-3 6-8 6-3
Jane Albert d. Christiane Mercelis 6-0 6-0
Tory Ann Fretz d. Mary McAnally 6-1 6-1
Annette Van Zyl d. Irene De Lansalut 6-4 6-1
Rita Bentley d. Carol Ann Prosen 6-3 6-1
Faye Toyne d. Jacqueline Rees-Lewis 6-1 6-2
Vicki Berner d. Glenda Swan 6-2 6-1
Helga Schultze d. Mary Habicht 6-4 6-4
Madonna Schacht d. Joyce Barclay Williams 6-4 6-4
Nell Truman d. Vivienne Wiggill 6-1 6-3
Gail Sherriff d. Vera Roberts * 6-1 6-1
Patricia Walkden d. Katarina Bartholdson 9-7 6-3
Virginia Wade d. Francesca Gordigiani 3-6 6-4 7-5
Geraldine Houlihan d. Kathy Blake 6-4 4-6 6-1
Sue Hole d. Marta Peterdy Wolf 7-5 4-2 ret.
Pat McClenaughan d. Fiona Morris 6-2 6-0
Robin Lesh d. Anne Owen 10-8 6-3
Heather Allen d. Heidi Schildknecht 7-5 9-7

2R:
Rita Bentley d. Lorna Cornell Cawthorn 7-5 6-4
Robin Blakelock Lloyd d. Winnie Shaw 6-1 6-2
Faye Toyne d. Vicki Berner 6-4 6-1
Edda Buding d. Betty Stove 6-2 6-2
Jane Albert d. Nell Truman 6-3 6-4
Robin Lesh d. Margaret Lee 6-0 6-2
Madonna Schacht d. Helga Schultze 6-3 3-6 6-2
Janine Lieffrig d. Esme Emanuel 5-7 6-1 6-2
Anna Dmitrieva d. Geraldine Houlihan 6-3 6-4
Christine Truman d. Trudy Groenman 6-2 12-10
Jill Blackman d. Sue Hole 6-4 6-2
Tory Ann Fretz d. Gail Sherriff 6-2 6-3
Justina Bricka d. Patricia Walkden 4-6 6-2 6-4
Virginia Wade d. Pat McClenaughan 6-3 6-2
Annette Van Zyl d. Heather Allen 7-5 6-3
Monique Salfati d. Dorothy Whitely 6-3 7-5

3R:
Rita Bentley d. Edda Buding 6-4 6-3
Madonna Schacht d. Janine Lieffrig 6-2 7-9 7-5
Anna Dmitrieva d. Robin Blakelock Lloyd 6-1 6-2
Christine Truman d. Faye Toyne 6-1 6-1
Jane Albert d. Tory Ann Fretz 2-6 6-3 8-6
Monique Salfati d. Jill Blackman 1-6 6-3 6-4
Virginia Wade d. Justina Bricka 6-2 2-6 6-2
Annette Van Zyl d. Robin Lesh 14-12 6-4

QF:
Rita Bentley d. Madonna Schacht 2-6 6-3 9-7
Christine Truman d. Anna Dmitrieva 6-3 8-6
Jane Albert d. Monique Salfati 13-11 8-6
Annette Van Zyl d. Virginia Wade 6-3 6-2

SF:
Christine Truman d. Rita Bentley 6-2 7-5
Annette Van Zyl d. Jane Albert 2-6 6-0 6-3

FI: Annette Van Zyl d. Christine Truman 6-3 4-6 6-4

* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.

Doubles

SF:
Bueno/Moffitt d. Tegart/Dmitrieva 6-2 6-2
Smith/Turner d. Albert/Fretz ??

FI: Smith/Turner d. Bueno/Moffitt 10-8 6-2
**4 doubles finalists entered the doubles only.

----------------

June 16, Wimbledon Northern Qualifying, Leeds, GB

1R: Sue Mappin d. Jean Haskew 6-3 7-9 6-2

2R:
Susan Tutt d. Jean M. Wilson 6-4 6-0
L. Cullen-Smith d. Sue Mappin 2-6 6-3 6-4
Margaret O'Donnell d. Alex Soady 6-1 6-2
Judith Jackson d. Louise Grundy 6-4 6-4

3R:
Susan Tutt d. L. Cullen-Smith 6-0 6-1
Margaret O'Donnell d. Judith Jackson 7-5 6-1

----------------

June 17, Wimbledon Southern Qualifying, Roehampton, GB

1R:
M. Bellamy (Aus) d. Brenda Nunns (Can) 6-3 6-1
T. Masters d. Jeanne M. Chamberlain 6-3 0-6 6-0
Alice Tym (US) d. Jennie Morris (Rho) 6-2 6-4
Mrs. C.T. Clark d. Mrs. R.A.J. Bluett 7-5 6-0
Chantan Langanay (Fr) d. Mrs. E. Zuleta (Chi) 7-5 6-2
Elise Spruyt (Neth) d. Pamela H. Brand (Aus) 6-2 6-3
C.M. Roberts d. Elizabeth M. Ernest 6-4 6-2
Ruth Wolpert (SA) d. Pierrette Seghers Tacchini (It) 6-0 6-3
Maylis Burel (Fr) d. Jenny Wagstaff 6-3 6-3
Stephanie Percivall d. Mrs. R.B. Martin (Rho) 6-1 6-3
Anne Marie Studer (Swz) d. Mrs. P.J. Kerr 7-5 6-2
Sue E. Rich (NZ) d. Anne Marie Larue Rouchon (Fr) 5-7 8-6 6-4
Ruth Illingworth d. P. Carroll 6-2 6-1
Michele Boulle (Fr) d. Lidy Jansen-Venneboer (Neth) 3-6 9-7 6-4
Mary Penn-Marechal (Bel) d. V.M. Rees 5-7 6-0 6-4
Wendy V. Hall d. D.A. Garrison 7-5 6-3
Jean Knight d. Mrs. Norman Kitovitz 6-0 6-0
Johanne Venturino (Fr) d. Alison J. Stroud 8-6 4-6 6-2
Mrs. K.F. Cooper d. C.F. Faugert (Swd) 6-2 9-7
Elly Krocke (Neth) d. Elena Subirats (Mex) 6-3 6-4
Christiane Spinoza (Fr) d. Mrs. J.M. Ward 6-4 6-2
A.R. Bowman d. Patricia Reyes (Mex) 6-3 6-8 6-4
Rosemary Deloford d. A.F. Morris 6-3 6-2
Mrs. S.M. Steventon d. Mrs. R.B.R. Wilson 6-4 3-6 6-3
Frances MacLennan (Sco) d. Gwen Chapman 6-4 6-1
Christine Webb d. Mrs. D.H. Roberts 6-3 8-10 6-4
Agnes Riby d. Madeleine Pegel (Swd) 6-2 6-0

2R:
M. Bellamy (Aus) d. T. Masters 6-3 7-5.
Alice Tym (US) d. Sue E. Rich (NZ) 6-3 6-4
Elise Spruyt (Neth) d. Mrs. C.T. Clark 6-4 6-4
Chantan Langanay (Fr) d. C.M. Roberts 7-5 6-3
Ruth Illingworth d. Jean Knight 8-6 6-3
Maylis Burel (Fr) d. Ruth Wolpert (SA) 6-2 6-3
Michele Boulle (Fr) d. J.C. French 6-3 6-3
Carol Sherriff (Aus) d. Stephanie Percivall 7-9 6-4 6-1
Mary Penn-Marechal (Bel) d.Anne Marie Studer (Swz) 6-2 6-1
Agnes Riby d. Wendy V. Hall 6-2 6-0
Johanne Venturino (Fr) d. Mrs. K.F. Cooper 6-4 6-3
Elly Krocke (Neth) d. Margaret Harris (Aus) 5-7 6-2 6-4
Christiane Spinoza (Fr) d. A.R. Bowman 6-2 6-4
Rosemary Deloford d. M.E. Bull 6-3 6-1
Frances MacLennan (Sco) d. Mrs. S.M. Steventon 6-4 6-2
Marilyn Greenwood Isaac d. Christine Webb 6-2 6-4

3R:
Alice Tym (US) d. M. Bellamy (Aus) 6-4 6-1
Elise Spruyt (Neth) d. Chantan Langanay (Fr) 6-4 2-6 7-3 (sic)
Ruth Illingworth d. Maylis Burel (Fr) 6-3 3-6 6-1
Carol Sherriff (Aus) d. 6-4 5-7 6-2
Agnes Riby d. Mary Penn-Marechal (Bel) 6-3 7-5
Elly Krocke (Neth) d. Johanne Venturino (Fr) 6-2 6-1
Rosemary Deloford d. Christiane Spinoza (Fr) 6-2 9-7
Frances MacLennan (Sco) d. Marilyn Greenwood Isaac w.o.

----------------

ends June 19, New York State Championships, Mamaroneck (Grass or Clay)

2R:
Donna Floyd Fales d. Karol Gagliano 6-1 6-0
Nadine Netter d. Lillian O'Donnell 6-1 6-1
Eleanor Blair d. Marjorie Gengler 10-8 6-1

3R:
Donna Floyd Fales d. Joan Silbersher 6-0 6-0
Barbara Menoff d. Judy Dixon 9-7 8-6
Nadine Netter d. Carolyn Liguori 6-1 7-5
Louise Gonnerman d. Jacqueline Bolens 6-0 6-0
Pat Stewart Edrich d. Eleanor Blair 6-1 6-1
Marilyn Aschner d. Mimi Kanarek 6-4 6-3
Diane Matzner d. Alice Sinkoff 6-0 6-1
Carole Wright d. Laura Krieger 6-0 6-1

QF:
Donna Floyd Fales d. Barbara Menoff 6-0 6-0
Nadine Netter d. Louise Gonnerman 6-3 6-0
Marilyn Aschner d. Pat Stewart Edrich 6-3 6-3
Carole Wright d. Diane Matzner 6-3 6-2

SF:
Donna Floyd Fales d. Nadine Netter 6-1 6-1
Carole Wright d. Marilyn Aschner 6-1 6-1

FI: Donna Floyd Fales d. Carole Wright 4-6 6-0 6-0

Doubles
SF:
Pat Stewart Edrich/Donna Floyd Fales d. Marilyn Aschner/Louise Gonnerman 6-1 6-1
Doris DeLord/Mimi Kanarek d. Nadine Netter/Barbara Menoff 6-3 9-7

DF: Pat Stewart Edrich/Donna Floyd Fales d. Doris DeLord/Mimi Kanarek 6-2 6-2

-------------------

June 20, New England Championships, Newton, Massachusetts, US

QF:
Joanne Swanson d. Dottie Hills 6-3 6-3
Mary RIchards d. Marjorie Rowbotham 7-5 6-1
Yale Stockwell d. Mary Ann Forniri ?-? 6-2

SF:
Baba Lewis d. Joanne Swanson 6-3 5-7 6-4
Yale Stockwell d. Mary Richards 6-0 4- 6-4

FI: Yale Stockwell d. Baba Lewis 6-1 6-1

Doubles
SF:
Joanne Swanson/Mary Richards d. Sue Mabrey/Jay Gambee 6-1 6-4
Baba Lewis/Yale Stockwell d. Clair O'Connell/Mrs. Jim Welch 6-2 6-0

FI: Baba Lewis/Yale Stockwell d. Joanne Swanson/Mary Richards 6-? 6-4

---------------

June 20 - Middle States Clay Courts, Wilmington, Delaware, US

SF:
Jacques Green d. Mrs. Hershey 6-0 6-1
Betty Meade d. Mrs. L. Gordon 6-3 6-0

FI: Betty Meade d. Jacques Green 6-3 3-6 9-7

---------------

June 14-20, Blue and Gray Championships, Montgomery, Alabama, US (Clay)

2R:
Stephanie DeFina d. Alberta Baggette 6-2 6-3
Pat Parks d. Sara Mae Turber 6-4 6-2
Joffre Boyd d. Jean Weckworth 3-6 6-4 6-1
Roberta Alison d. Gertrude Rumpanos 6-0 6-1

QF:
Stephanie DeFina d. Pat Parks 6-4 6-3
Becky Vest d. Nancy Falkenberg 7-5 6-2
Peggy Moore d. Joffre Boyd 6-1 6-3
Roberta Alison d. Sandy Zeese 6-0 6-1

SF:
Stephanie DeFina d. Becky Vest 7-5 6-2
Roberta Alison d. Peggy Moore 6-2 6-3

FI: Roberta Alison d. Stephanie DeFina 3-6 7-5 6-0

----------------

June 20, Texas Open, Dallas, Texas, US

QF:
Nancy Neeld d. Jody Ramsey 6-2 6-0
Eva Lopez d. Lovie Beard 6-0 6-0
Emilie Burrer d. Mary Lowden 6-3 6-2
Virginia Brown d. Betty Hagerman 6-1 9-7

SF:
Nancy Neeld d. Virginia Brown 6-4 6-3
Emilie Burrer d. Eva Lopez 6-2 6-0

FI: Emilie Burrer d. Nancy Neeld 5-7 9-7 6-2

----------------

June 20, Tulsa Open, Tulsa, Oklahoma, US

SF:
Andrea Sanders d. Doris Schofner 6-0 6-2
Pam Richmond d. Ellen Scheer 6-3 6-1

FI: Pam RIchmond d. Andrea Sanders 7-5 6-1

Doubles
FI: Pam Richmond/Andrea Sanders d. Sandy Wilson/Andy Rheinburger 6-1 6-4

Mixed Doubles
SF:
Sandy Wilson/Gerry Perry d. Ellen Scheer/Williams 6-1 7-5
Andy Rheinburger/Ollie Gresham d. Andrea Sanders/Jay Dalton 6-1 6-4

FI: Sandy Wilson/Gerry Perry d. Andy Rheinburger/Ollie Gresham 6-4 10-8

----------------

June 20, Seattle City, Seattle, Washington, US

SF:
Janet Adkisson d. Ruth Knight 6-3 6-0
Linda Yee d. Liz Blackford 6-1 6-1

FI: Janet Adkisson d. Linda Yee 6-2 6-2

Mixed Doubles
SF:
Liz Blackford/Larry Mounger d. Mary Downs/Denny Lewis 6-1 7-5
Thelma Bliss/Thayer Bliss d. Barbara Olney/Lloyd Finney 6-2 6-2

Fi:
Liz Blackford/Larry Mounger d. Thelma Bliss/Thayer Bliss 6-3 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Week of June 21-27

June 20-26, Rose Taubele Memorial, Bronx, New York, US

2R:
Diane Matzner d. Melanie Adler 6-0 6-0

QF:
Jade Schiffman d. Ingrid Poschmann 3-6 8-6 6-2
Mimi Kanarek d. Barbara Menoff 6-3 3-1 ret.
Diane Matzner d. Lillian O'Donnell 6-3 6-4
Pat Stewart Edrich d. Karol Gagliano 6-0 6-3

SF:
Mimi Kanarek d. J Schiffman 6-4 6-1
Pat Stewart Edrich d. Diane Matzner 6-0 6-1

FI: Pat Stewart Edrich d. Mimi Kanarek 6-4 6-2

DF: Stewart Edrich/Kanarek d. Audrey Lamont/Maureen Clifford 6-3 6-0

-----------------

June 26, Eastern Pennsylvania Open, Bethlehem, Pennsylvania, US

F: Betty Meade d. Judy Clay 6-2 6-0

----------------

June 27, District of Columbia Public Parks, Washington, DC, US

FI: Doris Harrison d. Bessie Stockard 6-3 6-3

DF: Doris Harrison/Bessie Stockard d. Ruth Fulmer/Doris Bauserman 6-0 6-2

MX: Doris Harrison/Dave Lifschultz d. Bessie Stockard/Phil Lucas 6-3 7-5

----------------

ends June 27, Tennessee Valley Invitation, Chattanooga, Tennessee, US

1R:
Francoise Savy (Ven) d. Joffre Boyd 6-4 3-6 6-3

2R:
Roberta Alison d. Jean Weckworth 6-0 6-0
Owen McHaney d. Ann Moore 6-2 6-2
Wendy Overton d. Sheila Pearl 9-7 6-2
Becky Vest d. Ruth Lay 6-3 6-0
Patsy Rippy d. Francoise Savy 6-0 6-0
Chris Koutras d. Ann Rockwell 6-0 6-4

QF:
Roberta Alison d. Pat Parks 6-2 6-1
Owen McHaney d. Wendy Overton 6-0 6-3
Patsy Rippy d. Becky Vest 8-6 6-4
Stephanie DeFina d. Chris Koutras 6-3 6-1

SF:
Roberta Alison d. Owen McHaney 6-0 6-4
Stephanie DeFina d. Patsy Rippy 6-0 6-4

FI: Roberta Alison d. Stephanie DeFina 6-2 7-5

Doubles

QF:
Roberta Alison/Stephanie DeFina d. C. Howell/Ruth Lay 6-2 6-1
Wendy Overton/Ann Moore d. Francoise Savy/Joffre Boyd 6-1 6-1
Pat Parks/Ann Rockwell d. Owen McHaney/Mimi Raney 11-13 8-6 6-4

SF:
Roberta Alison/Stephanie DeFina d. Wendy Overton/Ann Moore 6-1 6-1
Patsy Rippy/Becky Vest d. Pat Parks/Ann Rockwell 6-4 6-0

FI: Roberta Alison/Stephanie DeFina d. Patsy Rippy/Becky Vest 1-6 6-3 6-1

------------------

June 21-27, North Germany Championships, Bremen (Clay)

FI: Helga Niessen d. Almut Sturm 6-0 6-2

DF: Helga Niessen/Almut Sturm d. Renate Stollberg/Freya Weiland 6-4 7-5

MX: Almut Sturm/Gunter Reimann d. Regina Kawohl/Uwe Gottschalk 6-3 7-5
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #31 (Edited)
June 22–July 2, Wimbledon, England (Grass)

1R:
Maria Bueno (Bra) bye
Winnie Shaw bye
Maria Teresa Riedl (Ita) bye
Madonna Schacht (Aus) bye

Monika Hassmann (Aut) bye
Christina Sandberg (Swe) bye
Mary Habicht (US) bye
Ann Haydon Jones bye

Francoise Durr (Fra) bye
Carmen Hernandez-Coronado (Esp) bye
Mary Anne Eisel (US) bye
Glenda Swan (SA) bye

Norma Baylon (Arg) bye
Jane Albert (US) bye
Heather Allen bye
Helga Schultze (Frg) bye

Lesley Turner (Aus) d. Janine Lieffrig (Fra) 6-0 6-1
Gail Sherriff (Aus) d. Alice Luthy Tym (US) 9-7 6-3
Kathy Blake (US) d. Ana Maria Estalella (Esp) 6-4 6-3
Patricia McClenaughan (Aus) d. Roberta Beltrame (Ita) 8-6 6-3

Tory Ann Fretz (US) d. Peaches Bartkowicz (US) 10-8 6-3
Jitka Horcickova Volavkova (Tch) d. Katarina Frendelius Bartholdson (Swe) 6-3 6-1
Carol Sherriff (Aus) d. Diane Bennett 6-3 11-9
Lea Pericoli (Ita) d. Heidi Schildknecht (Frg) 6-4 6-3

Billie Jean Moffitt (US) d. Elsie Spruyt (Net) 6-2 6-3
Elizabeth Starkie d. Faye Toyne (Aus) 4-6 6-4 6-2
Jill Blackman (Aus) d. Vivienne Dennis 6-2 6-1
Isabelle de Lansalut (Fra) d. Betty Stove (Net) 6-3 1-6 8-6

Elly Krocke (Net) d. Vivienne Wiggill (SA) 7-5 6-1
Sonia Pachta (Aut) d. Sue Tutt 2-6 6-2 6-1
Lorna Cornell Cawthorn d. Dorothy Whitely (Aus) 9-7 6-3
Robin Lesh (Aus) d. Carol Prosen (US) 6-0 6-4

Julie Heldman (US) d. Jenny Seven Ridderhof (Net) 2-6 6-0 6-0
Ann Owen d. Ruth Illingworth 6-4 13-11
Robin Blakelock Lloyd d. Mary McAnally 6-3 6-3
Lucia Bassi (Ita) d. Pilar Barril (Esp) 7-5 6-1

Anna Dmitrieva (USSR) d. Anthea Rigby 6-2 6-3
Judy Tegart (Aus) d. Jill Rook Mills 6-2 6-1
Christine Truman d. Silvana Lazzarino (Ita) 6-0 6-0
Carole Caldwell Graebner (US) d. Pat Walkden (Rho) 7-5 6-8 6-2

Joyce Barclay Williams d. Rosie Reyes Darmon (Fra) 6-2 8-6
Ingrid Lofdahl (Swe) d. Jacqueline Rees-Lewis (Fra) 1-6 6-3 8-6
Nell Truman d. Edda Buding (Frg) 4-6 6-3 6-1
Carole Rosser d. Vlasta Kodesova Vopickova (Tch) 6-1 6-1

Rosemary Walsh Deloford d. Almut Sturm (Frg) 6-4 6-4
Margaret O'Donnell d. Vicki Berner (Can) 6-3 6-1
Pauline Titchener Roberts d. Heather Nicholls Segal (SA) 6-4 6-2
Nancy Richey (US) d. Esme Emanuel (SA) 6-0 7-5

Justina Bricka (US) bye
Francesca Gordigiani (Ita) bye
Monique Salfati (Fra) bye
Liv Paldan (Nor) bye

Virginia Wade bye
Marta Peterdy Wolf (Fra) bye
Christiane Mercelis (Bel) bye
Michelle Boulle (Fra) bye

Ulla Sandulf (Swe) bye
Frances MacLennan bye
Helga Niessen (Frg) bye
Margaret Lee bye

Rita Bentley bye
Trudy Groenman (Net) bye
Maria Leyrer (Aut) bye
Margaret Smith (Aus) bye
-----------------------------------------------------

2R:
Maria Bueno d. Winnie Shaw 6-3 6-2
Madonna Schacht d. Maria Teresa Riedl 6-2 6-0
Christina Sandberg d. Monika Hassmann 6-3 3-6 6-1
Ann Haydon Jones d. Mary Habicht 6-2 6-2

Francoise Durr d. Carmen Hernandez-Coronado 6-1 6-2
Glenda Swan d. Mary Anne Eisel 6-3 3-6 6-3
Jane Albert d. Norma Baylon 6-3 6-4
Helga Schultze d. Heather Allen 7-5 6-2

Lesley Turner d. Gail Sherriff 6-1 6-3
Patricia McClenaughan d. Kathy Blake 4-6 7-5 6-2
Tory Ann Fretz d. Jitka Horcickova Volavkova 6-4 6-4
Lea Pericoli d. Carol Sherriff 6-4 3-6 9-7

Billie Jean Moffitt d. Elizabeth Starkie 6-3 6-3
Jill Blackman d. Isabelle de Lansalut 6-3 6-2
Elly Krocke d. Sonia Pachta 6-2 6-1
Robin Lesh d. Lorna Cornell Cawthorn 6-1 6-0

Julie Heldman d. Ann Owen 6-1 6-1
Robin Blakelock Lloyd d. Lucia Bassi 6-1 6-1
Judy Tegart d. Anna Dmitrieva 6-4 4-6 8-6
Christine Truman d. Carole Caldwell Graebner 5-7 8-6 6-1

Joyce Barclay Williams d. Ingrid Lofdahl 6-1 6-4
Carole Rosser d. Nell Truman 6-2 10-8
Rosemary Walsh Deloford d. Margaret O'Donnell 6-4 6-2
Nancy Richey d. Pauline Titchener Roberts 6-4 6-3

Justina Bricka d. Francesca Gordigiani 7-5 6-2
Monique Salfati d. Liv Paldan 6-1 7-5
Virginia Wade d. Marta Peterdy Wolf 6-1 6-3
Michelle Boulle d. Christiane Mercelis 3-6 6-1 6-3

Frances MacLennan d. Ulla Sandulf 6-4 6-3
Margaret Lee d. Helga Niessen 6-3 6-1
Rita Bentley d. Trudy Groenman 4-6 7-5 9-7
Margaret Smith d. Maria Leyrer 6-0 6-1
-------------------------------------------------------

3R:
Maria Bueno d. Madonna Schacht 6-4 7-5
Ann Haydon Jones d. Ulla Sandberg 6-0 6-3
Francoise Durr d. Glenda Swan 6-1 6-2
Jane Albert d. Helga Schultze 6-4 6-3

Lesley Turner d. Patricia McClenaughan 7-5 6-2
Lea Pericoli d. Tory Ann Fretz 8-6 3-6 6-4
Billie Jean Moffitt d. Jill Blackman 7-5 12-10
Robin Lesh d. Elly Krocke 6-2 6-4

Julie Heldman d. Robin Blakelock Lloyd 6-2 6-2
Christine Truman d. Judy Tegart 6-4 6-2
Joyce Barclay Williams d. Carole Rosser 3-6 6-2 6-2
Nancy Richey d. Rosemary Walsh Deloford 6-1 6-0

Justina Bricka d. Monique Salfati 6-2 3-6 7-5
Virginia Wade d. Michelle Boulle 6-0 6-2
Frances MacLennan d. Margaret Lee 6-3 6-4
Margaret Smith d. Rita Bentley 6-0 6-1
------------------------------------------------------

4R:
Maria Bueno d. Ann Haydon Jones 6-4 7-5
Jane Albert d. Francoise Durr 6-4 7-5
Lesley Turner d. Lea Pericoli 6-0 6-4
Billie Jean Moffitt d. Robin Lesh 6-2 6-0

Christine Truman d. Julie Heldman 3-6 6-2 6-3
Nancy Richey d. Joyce Barclay Williams 6-0 6-3
Justina Bricka d. Virginia Wade 5-7 6-4 8-6
Margaret Smith d. Frances MacLennan 6-2 6-1
-------------------------------------------------

QF:
Maria Bueno d. Jane Albert 6-2 6-2
Billie Jean Moffitt d. Lesley Turner 6-2 6-1
Christine Truman d. Nancy Richey 6-4 1-6 7-5
Margaret Smith d. Justina Bricka 6-3 6-0

SF:
Maria Bueno d. Billie Jean Moffitt 6-4 5-7 6-3
Margaret Smith d. Christine Truman 6-4 6-0

FI: Margaret Smith d. Maria Bueno 6-4 7-5

--------------------------------
Draw notes:
Boulle takes the place of seed # 7 Van Zyl who withdrew due to her father's death.

The first time ever no British female is seeded.

1 Maria Bueno
2 Margaret Smith
3 Lesley Turner
4 Nancy Richey
5 Billie Jean Moffitt
6 Carole Caldwell Graebner
7 Annette Van Zyl (withdrew)
8 Francoise Durr
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #32 (Edited)
June 22–July 2, Wimbledon, England (Grass)

Doubles

SF:
Maria Bueno/Billie Jean Moffitt d. Carole Caldwell Graebner/Nancy Richey 6-4 6-2
Francoise Durr/Janine Lieffrig d. Edda Buding/Helga Schultze 6-4 7-5

FI: Maria Bueno/Billie Jean Moffitt d. Francoise Durr/Janine Lieffrig 6-2 7-5


Mixed

(80 pairs)

1R:
24 byes

McClenaughan/Carmichael d. Pombo Pereda/Gisbert 6-1 3-6 6-3
Buding/Ingo Buding d. Toyne/James Moore 6-1 6-8 6-2
Clark/J. Fletcher d. WV Hall/CE McHugo 13-11 6-4
Estalella/Ernesto Aguirre d. Boulle/Arilla 0-6 6-1 7-5
Tegart/Roche d. Tory Fretz/Jack Tidball 7-5 9-7
Spruyt/Pinto Bravo d. Whitely/Iles 2-6 7-5 9-7
Shaw/Battrick d. Alice Luthy Tym/Rodriguez 6-3 6-0
Bentley/Bluett d. Gordigiani/Naresh Kumar 7-5 6-1
Swan/Maud d. Dalaille Nicholas/Bob Hewitt 6-2 6-4
Carole Prosen/Nick Kalogeropoulos d. Habicht/Stubs 6-3 9-11 6-2
Nell Truman/Ray Weedon d. Pierette Seghers Taccchini/Sergio Tacchini 6-2 6-1
Anna Dmitrieva/Lejus d. ???? (this usually indicates a default)
Carole Caldwell Graebner/Graebner d. Vicki Berner/Werksman 6-2 6-8 6-3
Irene de Lanslalut/Konishi d. Houlihan/Derek Arthurs 6-1 6-4
Wade/Hann d. Spinoza/Jauffret 6-2 6-8 6-3
Jacqueline Rees-Lewis/Pabst d. Heather Nicholls Segal/Ray Summers 6-1 6-3

24 byes

2R:
Lesley Turner/Fred Stolle [1] d. Carole Rosser/Harry Matheson 7-5 6-0
SM Ambrose/RD Ambrose d. Silvana Lazzarino/Albert Lazzarino default
Pat Walkden/Phillips d. O'Neill/MP Hickey 6-2 6-2
Mary Ann Eisel/Steele d. Gail Sherriff/Bill Bowrey 5-7 6-2 6-4
Elena Subirats/Zarazua d. Pam Watermeyer Diepraam/Diepraam 3-6 6-4 6-2
McAnally/Keldie d. Stroud/Mark Cox 7-5 9-11 6-2
Francoise Durr/Barclay d. Janine Lieffrig/Contet 4-6 6-3 6-2
Knight/Bobby Knight d. Elizabeth Starkie/Mark Otway 3-6 6-2 6-0
Nancy Richey/Donald Dell d. Helga Schultze/Neale Fraser [4] 7-5 5-7 6-3
Esme Emanuel/Ray Moore d. Jill Blackamn/Ray Ruffels 6-3 7-5
Robin Blakelock Lloyd/Matthews d. Jenny Seven Ridderhof/Hajer default
Carol Sherriff/Zeeman d. Christiane Mercelis/Gronckel 9-7 6-8 6-2
Buding/Buding d. McClenaughan/Carmichael 6-2 6-4
Clark/J. Fletcher d. Estalella/Aguirre 4-6 8-6 8-6
Tegart/Roche d. Spruyt/Pinto Bravo 6-4 7-9 11-9
Shaw/Battrick d. Bentley/Bluett 7-5 4-6 8-6
Swan/Maud d. Carole Prosen/Nick Kalogeropoulos 4-6 6-3 6-4
Nell Truman/Weedon d. Anna Dmitrieva/Lejus 6-2 6-3
Carole Caldwell Graebner/Graebner d. Irene de Lanslalut/Konishi 6-1 6-1
Wade/Hann d. Jacqueline Rees-Lewis/Pabst 6-2 6-4
Patricia Wheeler Roberts/Kelso d. Owen/Bruce Larkham 6-3 7-5
Norma Baylon/Bob Howe d. Allen/Baulch 6-4 6-3
Joyce Barclay Williams/Wooldridge d. Monique Salfati/Leclercq 11-9 6-3
Bueno/Ralston [3] d. Wiggill/Cliff Drysdale default
Albert/Cooper d. Carmen Hernandez-Coronado/Mandarino 6-4 3-6 7-5
Jill Rook Mills/Alan Mills d. Jenny Morris/Dowdeswell 6-4 2-6 6-1
Blake/Scott d. Angela Mortimer/John Barrett 6-4 6-4
Bricka/Froehling d. Katarina Frendelius Bartholdson/Ken Andersson 2-6 6-2 6-2
Christine Truman/Humphrey Truman d. Ingrid Lofdahl/Pimentel 3-6 6-3 6-2
Lesh/Sharpe d. Trudy Groenman/Tom Okker 12-14 9-7 6-4
Schacht/Davidson d. Betty Stove/Gerrard 6-3 6-1
Smith/Ken Fletcher [2] d. M. Rees/GM Price 6-3 6-0

3R:
Turner/Stolle [1] d. Ambrose/Ambrose 6-1 6-0
Eisel/Steele d. Walkden/Phillips 6-3 3-6 6-4
Subirats/Zarazua d. McAnally/Keldie 12-10 6-2
Durr/Barclay d. Knight/Knight 6-4 3-6 6-3
Richey/Dell d. Emanuel/Ray Moore 5-7 6-2 6-4
Carol Sherriff/Zeeman d. Robin Blakelock Lloyd/Matthews 7-5 6-2
Buding/Buding d. Clark/J. Fletcher 3-6 6-3 6-3
Tegart/Roche d. Shaw/Battrick 7-5 6-3
Swan/Maud d. Nell Truman/Weedon 6-0 6-2
Carole Caldwell Graebner/Graebner d. Wade/Hann 6-2 6-1
Patricia Wheeler Roberts/Kelso d. Baylon/Howe 11-9 5-7 6-2
Bueno/Ralston [3] d. Joyce Barclay Williams/Wooldridge 6-1 6-2
Jill Rook Mills/Mills d. Albert/Cooper 6-2 1-6 9-7
Blake/Scott d. Bricka/Froehling 6-3 3-6 9-7
Lesh/Sharpe d. Christine Truman/Humphrey Truman 6-2 8-6
Smith/Ken Fletcher [2] d. Schacht/Davidosn 6-3 6-1

4R:
Turner/Stolle [1] d. Eisel/Steele 6-2 6-2
Durr/Barclay d. Subirats/Zarazua 8-6 6-2
Richey/Dell d. Carol Sherriff/Zeeman 7-5 8-6
Tegart/Roche d. Buding/Buding 4-6 6-3 6-4
Carole Caldwell Graebner/Graebner d. Swan/Maud 6-1 6-3
Bueno/Ralston [3] d. Patricia Wheeler Roberts/Kelso 6-0 6-2
Blake/Scott d. Jill Rook Mills/Mills 14-12 6-3
Smith/Ken Fletcher [2] d. Lesh/Sharpe 3-6 6-2 6-2

QF:
Turner/Stolle [1] d. Durr/Barclay 9-7 3-6 6-2
Tegart/Roche d. Richey/Dell 9-7 6-4
Bueno/Ralston [3] d. Carole Caldwell Graebner/Graebner 6-2 6-4
Smith/Ken Fletcher [2] d. Blake/Scott 6-4 6-4

SF:
Tegart/Roche d. Turner/Stolle [1] 6-1 7-5
Smith/Ken Fletcher [2] d. Bueno/Ralston [3] 7-5 6-4

FI: Margaret Smith/Ken Fletcher [2] d. Judy Tegart/Tony Roche 12-10 6-3
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Week of June 28-July 4

July 1, Indonesian Gravel Invitational, Jakarta

SF:
Lita Liem d. Sonny Ong 6-3 6-1
Mien Suhadi d. Otty Oey 6-1 6-3

FI: Lita Liem d. Mien Suhadi 6-1 6-1

Doubles

SF:
Lita Liem/Mien Suhadi d. Amy Sadjiman/Roos Hartati 6-3 6-1
Lanny Kaligis/Sonny Ong d. Otty Oey/Ida Sumual 6-2 6-2

DF: Lita Liem/Mien Suhadi d. Lanny Kaligis/Sonny Ong 6-1 6-3

Mixed Doubles

SF:
Lita Liem/Sugiarto Sutarjo d. Sonny Ong/Amat 6-1 1-6 6-3
Otty Oey/Lie Po Gwan d. Oei Han Liem/Tjahjono 6-3 6-3

FI: Lita Liem/Sugiarto Sutarjo d. Otty Oey/Lie Po Gwan 6-0 6-1

------------------

ends July 5, Tri-State Championships, Cincinnati, Ohio, US (Clay)

1R:
Peachy Kellmeyer d. Louise Owen 6-1 6-3
Sue Shrader d. Sara Mae Turber 7-5 6-4
Mimi Henreid d. Elizabeth Blackford 6-0 6-4
Pat Cody d. Ginger Pfeiffer 6-2 6-1
Marmee Fry d. Sheila Pearl 6-4 6-1
Faye Urban d. Carlene Basore 6-3 6-1
Connie Cristler d. Sue Sterrett 4-6 6-2 7-5
Nadine Netter d. Francoise Savy 6-3 6-3
Chris Koutras d. Ann Rockwell 4-6 6-2 6-4

2R:
Peachy Kellmeyer d. Barbara Mueller 6-3 7-9 6-1
Sue Shrader d. Pat North 6-1 8-6
Roberta Alison d. Becky Vest 6-1 7-5
Mimi Henreid d. Pat Cody 6-1 6-3
Faye Urban d. Marmee Fry 6-3 6-4
Patsy Rippy d. Connie Cristler 6-3 6-4
Nadine Netter d. Janice Kuechenmeister 6-0 6-1
Stephanie DeFina d. Chris Koutras 6-2 6-1

QF:
Peachy Kellmeyer d. Sue Shrader 6-1 6-2
Roberta Alison d. Mimi Henreid 6-4 6-2
Faye Urban d. Patsy Rippy 6-3 6-4
Stephanie DeFina d. Nadine Netter 6-1 6-1

SF:
Roberta Alison d. Peachy Kellmeyer 6-1 6-2
Stephanie DeFina d. Faye Urban 6-3 8-6

FI: Stephanie DeFina d. Roberta Alison 10-8 5-7 6-4

DF: Alison/DeFina d. M. Fry/Pfeiffer 6-4 6-2

----------------------

ends July 5, Mississippi State Open, Jackson, US

QF:
Olga Montano d. Joffre Boyd 6-2 3-6 6-2
Linda Tuero d. Gertrude Rumpanos 6-0 6-1
Patricia Montano d. Gloria Payne 6-2 6-2

SF:
Olga Montano d. Ruth Shoptaugh ???
Linda Tuero d. Patricia Montano 6-2 6-0

FI: Olga Montano d. Linda Tuero 3-6 6-4 6-4

Doubles
SF:
Olga Montano/Patricia Montano d. Fredie Reily/Alberta Bagette 6-1 4-6 6-4
Gertrude Rumpanis/Gloria Payne d. Moore/Marcia Weinacker

FI: Olga Montano/Patricia Montano d. Gertrude Rumpanos/Gloria Payne 6-1 6-2

-------------------

July 5, Fort Walton Beach, Fort Walton Beach, Florida, US

FI: Gloria Payne d. Verna Mechem 6-1 6-0

DF: Alberta Baggette/Marcia Weinacker d. Gloria Payne/Gertrude Rumpanos 10-8 6-3

-----

ends July 6, Eastern Clay Court Championships, Mamaroneck, NY, US

1R:
Laura Krieger d. Karol Gagliano 6-4 6-4
Eleanor Blair d. Jacqueline Bolens 6-0 6-2
Lillian O'Donnell d. Sue Geller 5-7 6-2 6-3

2R:
Donna Floyd Fales d. Jean French 6-2 6-2
Marilyn Shapiro d. Ingrid Poschmann 6-4 6-1
Doris De Lord d. Laura Krieger 6-4 6-3
Louise Gonnerman d. Eleanor Blair 6-1 6-3
Nancy Corse Reed d. Jade Schiffman 6-2 6-1
Mimi Kanarek d. Yoko Kimura 6-4 6-3
Pat Stewart Edrich d. Lillian O'Donnell 6-0 6-2
Carolyn Liguori d. Joan Silbersher 1-6 6-2 6-3

QF:
Donna Floyd Fales d. Marilyn Shapiro 6-1 6-0
Louise Gonnerman d. Doris De Lord 6-3 6-3
Nancy Corse Reed d. Mimi Kanarek 6-0 6-7 7-5
Pat Stewart Edrich d. Carolyn Liguori 6-1 6-0

SF:
Donna Floyd Fales d. Louise Gonnerman 1-6 6-1 6-0
Nancy Corse Reed d. Pat Stewart Edrich 6-4 6-2

FI: Donna Floyd Fales d. Nancy Corse Reed 7-5 8-6

Doubles
QF:
Pat Edrich/Donna Fales d. Joan Silbersher/Katzenberg 6-0 6-0
Jean French/Doris Delord d. Sue Geller/Kiyo Kimura 6-2 6-2
Nancy Reed/Mimi Kanarek d. Lamont/Clifford 6-3 6-3
Olga Mahoney/Ann Symmers d. Eleanor Blair/Coombe 6-2 6-2

SF:
Pat Edrich/Donna Fales d. Jean French/Doris Delord 6-4 6-3
Nancy Reed/Mimi Kanarek d. Olga Mahoney/Ann Symmers 6-2 6-3

FI: Pat Stewart Edrich/Donna Floyd Fales d. Mimi Kanarek/Nancy Corse Reed 7-5 4-6 6-0

----------------

July 1, Middle Atlantic LTA Open, Bethesda, Maryland, US

2R:
Pat Parks d. Bessie Stockard 6-1 6-0
Carol Southmayd d. Gretchen Vosters 6-4 6-4

QF:
Raymonde Jones d. Cynthia Goeltz 3-6 6-2 6-1
Chris Safford Beck d. Nancy Reed 6-3 6-3
Carol Wendell d. Pat Parks 12-10 6-2
Sarah Townsend d. Carol Southmayd 1-6 6-1 6-2

SF:
Raymonde Jones d. Chris Safford Beck 6-0 6-1
Carol Wendell d. Sarah Townsend 6-0 6-2

FI:
Raymonde Jones d. Carol Wendell 6-1 6-0

Doubles
SF:
Gretchen Vosters/Vosters d Nancy Reed/Carol Southmayd 6-3 6-2
Raymonde Jones/Carol Wendell d. Chris Safford Beck/Pat Parks w.o.

FI:
Raymonde Jones/Carol Wendell d. Gretchen Vosters/Nina Vosters 6-3 6-8 6-4

----------------

July 5, Pennsylvania Clay Courts, Harrisburg, Pennsylvania, US

FI: Chris Safford Beck d. Vija Vuskalns 6-3 6-0

----------------

July 5, Willamette Valley Open, Willamette, Oregon, US

SF:
Hedy Jackson d. Mary Hill 6-3 7-5
Doris Popple d. Sue Graham 6-0 6-1

FI: Hedy Jackson d. Doris Popple 3-6 6-1 6-1

Mixed Doubles
SF:
Christensen/Shepherd d. Doris Popple/Woffard 3-6 10-8 8-6
Borden/Dave Shuford d. Wilner/Tom Muench 10-8 6-3

FI: Shepherd/Christensen d. Borden/Dave Shuford 5-7 10-8 6-4

----------------

July 3, Illinois State, Lake Forest, Illinois, US

1R:
Mary Slaughter d. Helen Perez 6-2 7-5

QF:
Mary Slaughter d. Susan Butt (Can) 6-4 6-1
Sue Graves d. Phyllis Beck 5-7 6-36-3
Ann Kernwein d. Sue Eastman 6-2 6-1
Gertrude Kornfeld d. Fan Brown 6-4 7-5

SF:
Mary Slaughter d. Sue Graves 6-1 6-1
Gertrude Kornfeld d. Ann Kernwein 7-5 6-2

FI: Mary Slaughter d. Gertrude Kornfeld 6-1 6-0

Doubles
QF:
Sue Eastman/Helen Perez d. Charlotte Ranke/Pat Benja 6-8 6-1 6-3
Ann Kernwein/Suzi Berman d. Julie Roth/Nadine Alison 6-2 0-6 6-3
Helen Shockley/Marion Baird d. Ann Roberts/Jeff Miller 6-2 6-3
Mary Slaughter/Fan Brown d. Stella Tetar/Susan Butt 6-2 6-2

SF:
Sue Eastman/Helen Perez d. Ann Kernwein/Suzi Berman 7-5 6-4
Mary Slaughter/Fan Brown d. Helen Shockley/Marion Baird 6-2 6-2

FI: Mary Slaughter/Fan Brown d. Sue Eastman/Helen Perez 7-5 6-3

----------------

July 5, Oakland City, Oakland, California, US

SF:
Linda Van Der Meer d. Jennifer Lowen 6-2 6-1
June Gay d. Helen Wong 6-4 3-6 6-3

FI: Linda Van Der Meer d. June Gay 6-2 8-6

Mixed Doubles
SF:
Diana Gai/Don Jacobus d. Helen Wong/Tom Jee 6-4 6-4
June Gay/Francis Gay d. Linda Van Der Meer/George Rice 6-1 6-2

FI:
Diana Gai/Don Jacobus d. June Gay/Francis Gay 6-1 6-3

----------------

July, Carolinas Open, Raleigh, North Carolina, US

FI: Julia Ann Holt d. Gloria Payne 6-2 6-0

DF: Julia Ann Holt/Helen Mayer d. Gloria Payne/Peggy Morris 6-3 6-1
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Week of July 5-11

July 5-10, Chapel Allerton, West Yorkshire, England (Grass)

FI: Joyce Fulton and Sally Holdsworth divided the prizes

-----------------

July 5-10, Durham County Championships, Sunderland, Tyne and Wear, England (Grass)

FI: E. Hustwit d. Mrs P. Valks 4-6 7-5 6-4

---------------

July 5-10, Midland Counties Championships, Edgbaston, West Midlands, England (Grass)

1R: Margaret Smith-bye

2R: Margaret Smith d. Pepy Munslow 6-2 6-0
2R: Sue Mappin d. Beryl Parker 6-4 6-3
2R: L G Tew d. Mrs M Carver 6-2 6-1
2R: Judy Tegart d. B Lates 6-0 6-0
2R: Glenda Swan d. Mrs V Lunt 6-1 6-2
2R: Anne Owen d. J Hall 6-2 6-2
2R: Pat Walkden d. Enid Kerr 6-1 6-1
2R: Hilary Hodge d. Mrs A Smith 8-6 6-3
2R: Ann Jones d. J McFarlane 6-0 6-0
2R: Lesley Turner d. S V Lancaster 6-1 6-1
2R: Faye Toyne d. Susan Tutt 6-2 6-3
2R: A. Morris d. Alex Soady 6-4 2-6 6-3

3R:
Margaret Smith d. Sue Mappin 6-1 6-0
Glenda Swan d. Anne Owen 6-1 6-3
Virginia Wade d. A. Morris 6-1 6-3
Ann Haydon Jones d. Jean Haskew 6-2 6-2
Faye Toyne d. Tew w/o
Tegart d. H Barnden 6-1 6-0
Walkden d. Hodge 6-2 6-1
Turner d. P A Gent 6-2 6-2

QF:
Margaret Smith d. Faye Toyne 6-4 6-2
Judy Tegart d. Glenda Swan 7-5 4-6 6-0
Patricia Walkden d. Ann Haydon Jones 6-3 8-6
Virginia Wade d. Lesley Turner 6-2 3-6 6-3

SF:
Margaret Smith d. Judy Tegart 6-3 6-3
Virginia Wade d. Patricia Walkden 6-3 6-1

FI: Margaret Smith d. Virginia Wade 6-3 4-6 7-5

DF: Smith/Turner d. Haydon Jones/Tegart 6-4 1-6 6-2

---------------

July 5-10, Irish Championship, Dublin (Grass)

1R: Robin Lesh d. A Lightfoot 6-2 6-0
1R: Mary O’Brien d. C Shortt 6-2 6-2
1R: Kathy Blake d. M Roantree 6-1 6-0
1R: E Firmin d. A O’Gorman 6-1 6-3
1R: Heather Allen d. J Cronin 6-3 6-1
1R: Geraldine Houlihan d. M Kearns 6-1 6-3
1R: C Roustan d. C Myerscough 6-0 6-1

2R:
Maria Bueno d. P. O'Gorman 6-2 6-0
L. Croskerry d. ???
Robin Lesh d. M. O'Brien 6-1 6-1
Kathy Blake d. E. Firmin 6-1 6-2
Mary Ann Eisel d. Heather Allen 6-3 6-3
Geraldine Houlihan d. C. Roustan 6-1 6-0
Maylis Burel d. B. Burke 6-1 6-2
Christine Truman d. M. Lydon 6-0 6-1

QF:
Maria Bueno d. L. Croskerry 6-1 6-3
Robin Lesh d. Kathy Blake 8-6 4-6 6-2
Mary Ann Eisel d. Geraldine Houlihan 2-6 6-3 6-4
Christine Truman d. Maylis Burel 6-2 6-2

SF:
Maria Bueno d. Robin Lesh 7-5 6-0
Christine Truman d. Mary Ann Eisel 6-3 6-4

FI: Maria Bueno d. Christine Truman 10-8 6-4

DF: Bueno/Truman d. Blake/Eisel 6-0 6-1

----------------

July 5-10, East of England Championships, Felixstowe, Suffolk (Grass)

1R: Pat McClenaughan d. P Prentice 6-1 6-2
1R: M E Allan d. L Cornelius 7-5 6-4
1R: Robin Lloyd d. Wendy Hall 6-3 6-4
1R: Jean French d. A F Wood 6-2 6-0
1R: Carol Rosser d. Mrs J Shearing 6-0 6-0
1R: Nirupama Vasant d. G L Bush 6-1 6-8 6-4
1R: Margaret Harris d. Penny Hardgrave 6-3 6-1
1R: Alison Stroud d. J E Lee 6-4 6-3

2R:
Elizabeth Starkie d. C. French 6-1 6-0
Margaret Harris d. Alison Stroud 6-3 6-1
Nell Truman d. J. French 6-0 6-1
Carol Rosser d. Nirupama Vasant 6-1 6-3
Rita Bentley d. A. Long 6-1 6-0
Vivienne Dennis d. Mary McAnally 6-4 4-6 6-4
Robin Blakelock Lloyd d. J. Stedman 6-3 6-2
Pat McClenaughan d. M. Alan 6-1 7-5

QF:
Elizabeth Starkie d. Margaret Harris 6-3 6-0
Nell Truman d. Carol Rosser 6-2 3-6 6-3
Rita Bentley d. Vivienne Dennis 6-2 6-2
Pat McClenaughan d. Robin Blakelock Lloyd 6-0 6-3

SF:
Elizabeth Starkie d. Nell Truman 6-3 3-6 6-3
Rita Bentley d. Pat McClenaughan 6-2 6-2

FI: Rita Bentley d. Elizabeth Starkie 7-5 3-6 6-2

DF: McClenaughan/Nell Truman d. Bentley/Starkie 6-3 2-6 15-13

----------------

July 5-11, Western Championships, Milwaukee, Wisconsin, US (Clay)

1R:
Sue Sterrett d. Ann Rockwell 8-6 6-2
Patsy Rippy d. Francoise Savy (Ven) 6-3 6-3
Kathy Harter d. Sue Shrader 6-3 6-1
Julie Heldman d. Pat Cody 6-0 6-8 6-2
Pat Parks d. Elizabeth Blackford 6-3 8-6
Mimi Henreid d. Andrea Western 6-3 6-2
Peaches Bartkowicz d. Kathy Nethery 6-1 6-3
Faye Urban (Can) d. Ann Kernwein 8-6 6-3

2R:
Becky Vest d. Cathy Gagel 6-0 6-4
Dottie Head Knode d. Sharon Pritula 6-1 6-3
Rosemary Casals d. Connie Cristler 2-6 6-2 6-2
Raymonde Veber Jones d. Giuliana Peterson 6-0 6-3
Patsy Rippy d. Sue Sterrett 6-1 6-3
Kathy Harter d. Jackie Mueller wo
Julie Heldman d. Yale Stockwell 6-4 4-6 6-2
Mimi Henreid d. Pat Parks 6-0 6-1
Peaches Bartkowicz d. Faye Urban 6-2 6-4
Stephanie DeFina d. Cecilia Martinez 6-4 6-1
Pat North d. Alice Luthy Tym 7-5 8-10 6-0
Barbara Mueller d. Carlene Basore 6-4 6-4
Roberta Alison d. Nadine Netter 6-1 6-0

3R:
Nancy Richey d. Becky Vest 6-1 6-3
Dottie Head Knode d. Peachy Kellmeyer 6-2 6-2
Rosemary Casals d. Raymonde Veber Jones 6-8 7-5 6-3
Patsy Rippy d. Kathy Harter 3-6 6-3 6-4
Julie Heldman d. Mimi Henreid 6-1 3-6 6-0
Stephanie DeFina d. Peaches Bartkowicz 3-6 6-1 6-1
Pat North d. Barbara Mueller 1-6 7-5 6-4
Carole Caldwell Graebner d. Roberta Alison 12-10 6-4

QF:
Nancy Richey d. Dottie Head Knode 6-0 6-0
Rosemary Casals d. Patsy Rippy 6-4 8-6
Julie Heldman d. Stephanie DeFina 3-6 6-1 6-1
Carole Caldwell Graebner d. Pat North 6-1 6-1

SF:
Nancy Richey d. Rosemary Casals 6-1 6-3
Carole Caldwell Graebner d. Julie Heldman 6-2 6-4

FI: Nancy Richey d. Carole Caldwell Graebner 6-1 6-0

Doubles

1R:
Rosemary Casals/Julie Heldman d. Ann Rockwell/Francoise Savy 6-3 7-5

2R:
Dottie Knode/Barbara Scofield Davidson d. Carlene Basore/Connie Cristler 7-5 6-4
Kathy Harter/Alice Tym d. Patsy Rippy/Becky Vest 6-3 8-6
Rosemary Casals/Julie Heldman d. Mimi Henreid/Sue Schrader 6-3 6-2
Roberta Alison/Stephanie De Fina d. Liz Blackford/Nadine Netter 6-0 6-3
Pat Cody/Pat North d. Cathy Gagel/Ceci Martinez 7-5 6-3

QF:
Carole Caldwell Graebner/Nancy Richey d. Dottie Knode/Barbara Scofield Davidson 6-3 ?-?
Kathy Harter/Alice Tym d. Barbara Mueller/Jackie Mueller ??
Rosemary Casals/Julie Heldman d. Peaches Bartkowicz/Raymonde Jones 7-5 8-6
Roberta Alison/Stephanie De Fina d. Pat Cody/Pat North 6-4 8-6

SF:
Carole Caldwell Graebner/Nancy Richey d. Kathy Harter/Alice Tym 6-1 ?-?
Rosemary Casals/Julie Heldman d. Roberta Alison/Stephanie De Fina 6-2 6-2

FI: Carole Caldwell Graebner/Nancy Richey d. Rosemary Casals/Julie Heldman 7-5 8-6

---------------------

July 11, New Hampshire State, Concord, New Hampshire, US

FI: Mary Moore d. Mary Wilson 6-1 6-0

DF: Mary Moore/Joan Haubrich d. Nolie Howard/Norma Moore 2-6 8-6 6-2

----------------

July 11, Central Connecticut, Waterbury, Connecticut, US

FI: Dorothy O'Neal d. Carol Gagliano 6-0 6-3

----------------

July 5-11, Swedish Championships, Bastad (Clay)

1R:
Ingrid Lofdahl d. Ulla Sandulf 7-5 3-6 6-3

2R:
Ann Mari Almgren d. Katarina Frendelius Bartholdson 6-4 2-6 6-3
Leena Ahonen (Fin) d. Ingrid Lofdahl 6-1 9-7
Liv Paldan (Nor) d. Eva Lundquist 4-6 6-2 6-3

QF:
Christina Sandberg d. Carol Ann Prosen (US) 6-4 6-0
Liv Paldan d. Gudrun Rosin 6-4 6-3
Leena Ahonen d. Ann Mari Almgren 3-6 7-5 6-2
Birgitta Lindstrom d. Martine Zacharias 6-4 3-3 ret.

SF:
Christina Sandberg d. Liv Paldan 6-4 3-6 6-0
Leena Ahonen d. Birgitta Lindstrom 6-3 8-6

FI: Christina Sandberg d. Leena Ahonen 6-8 6-4 6-4

Doubles
SF: Liv Paldan/Ulla Sandulf d. Birgitte Lindstrom/Christina Lindstrom 6-4 6-1
SF: Leena Ahonen/Gudrun Rosin d. Steina Almgren/Leena Ahonen 6-2 6-4

DF: Liv Paldan/Ulla Sandulf d. Leena Ahonen/Gudrun Rosin 6-2 6-4

----------------------

ends July 11, Eindhoven, Netherlands

FI: Betty Stove d. Vicki Berner 6-4 6-1

DF: Stove/Lidy Jansen-Venneboer d. Eva Duldig de Jong/Elsie Spruyt 6-3 9-7

-------------------



ends July 11, La Jolla Summer Tournament, California, US
Venue: La Jolla TC

QF:
Dodo Bundy Cheney d. Winnie McCoy 6-3 6-0
Toni Alford d. Weiss 6-2 6-2
Alice Evans d. Tracy 6-3 6-2
Patti Hogan d. Winans 6-3 6-0

SF:
Dodo Bundy Cheney d. Toni Alford 6-3 7-5
Patti Hogan d. Alice Evans 6-0 6-0

FI: Patti Hogan d. Dodo Bundy Cheney 6-2 6-4

Doubles
SF:
Mary Prentiss/Patti Hogan d. Linda Lou Crosby/Olerich 6-1 6-4
Winnie McCoy/Joseph d. Dodo Cheney/MacDowell 6-4 7-5

FI:
Mary Prentiss/Patti Hogan d. Winnie McCoy/Joseph 6-2 6-1

Mixed Doubles
SF: Patti Hogan/Robert Bacon d. Keeney/Marcos Carriedo 6-3 6-3

FI: Turner/Turner d. Patti Hogan/Robert Bacon 0-6 6-4 6-3

--------------------

July 9-11, Italy versus France, Menton, France (Clay)

Italy beats France 10-3

Roberta Beltrame d. Janine Lieffrig 6-4 6-0
Maria Teresa Riedl d. Michelle Boulle 6-1 6-2
Francoise Durr d. Francesca Gordigiani 3-6 6-2 6-2
Lea Pericoli d. Jacqueline Rees-Lewis 6-3 6-1
Lucia Bassi d. Christiane Spinoza 6-4 6-1
Maria Teresa Riedl d. Janine Lieffrig 6-3 6-2
Roberta Beltrame d. Michelle Boulle 6-3 6-3
Francoise Durr d. Lea Pericoli 6-2 5-7 6-4
Jacqueline Rees-Lewis d. Francesca Gordigiani 6-1 6-4

Lazzarino/Pericoli d. Durr/Lieffrig 4-6 6-2 6-4
Bassi/Riedl d. Rees-Lewis/Boulle 8-6 3-6 6-2
Bassi/Riedl d. d. Durr/Lieffrig 1-6 6-3 6-3
Lazzarino/Pericoli d. Rees-Lewis/Boulle 6-2 6-0
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Week of July 12-18

July 12-17, Hoylake & West Kirby, England (Grass)

1R: Margaret Smith-bye
1R: Glenda Swan d. P Hampson 6-0 6-1
1R: U M Hamilton d. T E Walters 6-4 6-2
1R: Enid Kerr d. J L Clarke 6-1 6-0
1R: Mrs R A J Hewitt d. S Winter 6-2 6-3

2R: Margaret Smith d Scott Thomsen 6-0 6-0
2R: Margaret Harris d. A M Sleath 6-0 6-0
2R: Rita Bentley d. G Hampson 6-1 6-0
2R: E M Logan d. L A Search 6-2 6-0
2R: Swan d. Hamilton 7-5 6-3
2R: Pat Walkden d. Mrs R M Gardiner 6-1 6-0
2R: M R Lord d. F Baker 4-6 6-2 6-2
2R: Judy Tegart d. P G Hancock 6-0 6-0

3R: Margaret Smith d E Loughrey 6-0 6-0
3R: Harris d. Jean Wilson 9-7 6-0
3R: Margaret O’Donnell d. Mrs J F Kershaw 4-6 6-1 6-1
3R: Tegart d. Lord 6-0 6-0

QF:
Margaret Smith d. Margaret Harris 6-0 6-0
Rita Bentley d. Glenda Swan 6-1 6-4
Jill Blackman d. Patricia Walkden 8-10 6-1 6-4
Judy Tegart d. Margaret O'Donnell 6-1 6-1

SF:
Margaret Smith d. Rita Bentley 6-0 6-3
Judy Tegart d. Jill Blackman 6-4 4-6 6-3

FI: Margaret Smith d. Judy Tegart 6-4 6-4

DF: Smith/Tegart d. Bentley/Blackman 6-1 7-5

MX: Margaret Smith/bob Howe d pat Walkden/Pimental 6-1 6-2

----------------

July 12-17, Welsh Championships, Newport (Grass)

1R: Corinne Molesworth d. D Van Bergen 6-0 6-0
1R: Virginia Wade d. E Young 6-0 6-0
1R: Janice Townsend d. C Bevan 6-1 6-1
1R: Carol Rosser d. J Thomas 6-0 6-0
1R: Frances MacLennan d. Hilary Hodge 6-2 6-0
1R: Elizabeth Starkie d. B Langfield 6-0 6-1
1R: Jill Rook Mills d. R Morgan 6-1 6-0
1R: Joyce Barclay Williams d. Sue Hole w/o
1R: Pepy Munslow d. Elizabeth Ernest 6-4 6-2
1R; Winnie Shaw d. P Coleclough 6-0 6-0

2R: Annette Van Zyl d. Mrs C Bishop 6-1 6-1
2R: Molesworth d. Miss O’Boyle 6-1 7-9 6-4
2R: Wade d. Townsend 6-4 6-3
2R: Carol Rosser d. Frances Maclennan 6-3 6-0
2R: Elizabeth Starkie d. Jill Rook Mills 6-2 6-0
2R: Barclay Williams d. Munslow 6-0 6-3
2R: Christine Truman d. Mrs H Swabey 6-0 6-0
2R: Winnie Shaw d. Alex Soady 6-1 6-2

QF:
Annette Van Zyl d. Corinne Molesworth 6-1 6-1
Virginia Wade d. Carol Rosser 5-7 6-2 6-2
Elizabeth Starkie d. Joyce Barclay Williams 6-4 6-1
Christine Truman d. Winnie Shaw 8-6 6-3

SF:
Annette Van Zyl d. Virginia Wade 6-4 6-3
Christine Truman d. Elizabeth Starkie 6-4 6-1

FI: Annette Van Zyl d. Christine Truman 2-6 6-4 6-1

DF: Starkie/Van Zyl d. Maclennan/Wade 6-3 6-2

-----------------

July 12-17, Essex Championships, Frinton On Sea, England (Grass)

In the first two rounds the draw is not sure.

1R:
Lesley Turner d. ??
S E Johnson d. ??
M E Bull d. ??
P J Foster d. ??
Mary McAnally d. ??
Y O Grimwade d. ??
Anne Owen d. ??
J M Dyer d. ??
Wendy Hall d. ??
Mrs C J V Barford d. ??
Stephanie Percival d. ??
A M Morris d. ??
J T Titherington d. ??
Jean French d. ??
Alison Stroud d. M Palframan 6-2 6-3
M E Alan d. G L Bush 6-2 7-5
Heather Allen d. ??
P A Hardgrave d. J Rudland 6-0 6-3
N Vasant d. D M Clapp 6-1 6-0
Pat McClenaughan d. J D Taylor 6-0 6-1
Vivienne Dennis d. ??
S Porter d. ??
Celia French d. L Rutland 6-0 6-0
J M Davey d. ??
Robin Lloyd d. ??
J E Coleman d. ??
Sally Holdsworth d. ??
Ann Jones d. ??

2R:
Lesley Turner d. S E Johnson 6-0 6-0
M E Bull d. P J Foster 6-1 6-1
Mary McAnally d. Y O Grimwade 6-3 6-2
Anne Owen d. J M Dyer 6-0 6-0
Wendy Hall d. Mrs C J V Barford 6-0 6-0
Stephanie Percival d. A M Morris 6-1 4-6 6-4
Jean French d. J T Titherington 6-1 6-0
Alison Stroud d. M E Alan 6-0 9-7
Heather Allen d. P A Hardgrave 6-3 6-1
N Vasant d. ??
Pat McClenaughan d. ??
Vivienne Dennis d. S Porter 6-1 7-5
Celia French d. ??
Robin Lloyd d. J M Davey 6-1 6-1
Sally Holdsworth d. J E Coleman 6-2 6-1
Ann Jones d. ??

3R:
Lesley Turner d. M E Bull 6-1 6-0
Mary McAnally d. Anne Owen 5-7 6-3 6-4
Wendy Hall d. Stephanie Percival 6-2 6-4
Alison Stroud d. Jean French 6-4 7-5
Heather Allen d. Nirupama Vasant 6-4 6-1
Pat McClenaughan d. Vivienne Dennis 6-0 8-6
Robin Lloyd d. Celia French 6-0 6-2
Sally Holdsworth d. Ann Jones w/o

QF:
Lesley Turner d. Mary McAnally 7-5 7-5
Alison Stroud d. Wendy Hall 6-2 3-6 6-4
Heather Allen d. Pat McClenaughan 7-5 6-2
Robin Blakelock Lloyd d. Sally Holdsworth 6-3 6-0

SF:
Lesley Turner d. Alison Stroud 6-1 6-2
Robin Blakelock Lloyd d. Heather Allen 6-1 7-5

FI: Lesley Turner d. Robin Blakelock Lloyd 6-4 6-3

DF: Blakelock Lloyd/McClenaughan d. Allen/McAnally 6-1 6-4

--------------

July 12-18, Gstaad International, Switzerland (Clay)

1R:
Mary Habicht d. Carol Sherriff 6-1 7-5
Carmen Hernandez-Coronado d. Anne-Marie Studer 6-1 6-3
Madonna Schacht d. Michelle Boulle 8-6 6-4

2R:
Maria Bueno d. Evelyne Terras 6-0 6-2
Jacqueline Rees-Lewis d. Faye Toyne 1-6 6-2 6-1
Madonna Schacht D Carmen Hernandez-Coronado 6-2 6-2
Helga Schultze d. Gail Sherriff 5-7 6-4 6-4
Norma Baylon d. ???
Robin Lesh d. Janine Lieffrig 8-6 6-4
Mary Habicht d. Pierrette Seghers Tacchini 6-0 6-4
Francoise Durr d. Alice Wavre 6-3 6-1

QF:
Maria Bueno d. Jacqueline Rees-Lewis 6-3 7-5
Helga Schultze d. Madonna Schacht 6-4 8-6
Norma Baylon d. Robin Lesh 7-5 5-7 6-3
Francoise Durr d. Mary Habicht 8-6 6-1

SF:
Maria Bueno d. Helga Schultze 6-2 3-6 6-4
Francoise Durr d. Norma Baylon 6-2 6-3

FI: Francoise Durr d. Maria Bueno 10-8 6-1

DF: Baylon/Schultze d. Durr/Lieffrig 7-5 6-2

MX: Bueno/John Newcombe d. ??

-------------------

July 12-18, US Clay Court Championships, River Forest (Chicago), Illinois

1R:
Nancy Richey [1] d. Connie Cristler 6-2 6-2
Mimi Henreid d. Pat North 6-1 4-6 8-6
Roberta Alison d. Cathy Gagel 6-2 6-3
Pat Cody d. Yale Stockwell 7-5 6-4
Sue Sterrett d. Susan Graves 6-1 5-7 6-3
Nancy Corse Reed d. Sue Shrader 6-3 6-2
Cecilia Martinez d. Nadine Netter 6-3 6-3
Stephanie DeFina d. Sheryl Pruitt 6-1 7-5
Patsy Rippy d. Faye Urban (Can) 6-1 6-3
Becky Vest d. Dottie Knode 6-4 0-6 6-3
Julie Anthony d. Pixie Lamm 4-6 7-5 6-2
Julie Heldman [3] d. Susan Butt (Can) 6-2 6-3
Rosemary Casals d. Raymonde Veber Jones 6-4 7-5
Kathy Harter d. Peaches Bartkowicz 6-4 6-3
Peachy Kellmeyer d. Francoise Savy (Ven) 6-1 6-0
Carole Caldwell Graebner [2] d. Alice Luthy Tym 0-6 7-5 6-3

2R:
Nancy Richey [1] d. Mimi Henreid 6-4 6-0
Roberta Alison d. Pat Cody 6-0 6-4
Nancy Corse Reed d. Sue Sterrett 6-0 6-1
Stephanie DeFina d. Cecilia Martinez 6-1 6-2
Becky Vest d. Patsy Rippy 7-5 6-2
Julie Heldman [3] d. Julie Anthony 7-5 6-0
Rosemary Casals d. Kathy Harter 6-3 7-5
Carole Caldwell Graebner [2] d. Peachy Kellmeyer 6-2 6-3

QF:
Nancy Richey [1] d. Roberta Alison 6-2 6-3
Stephanie DeFina d. Nancy Corse Reed 6-2 6-2
Julie Heldman [3] d. Becky Vest 6-2 9-7
Rosemary Casals d. Carole Caldwell Graebner [2] 6-4 6-4

SF:
Nancy Richey [1] d. Stephanie DeFina 6-2 6-2
Julie Heldman [3] d. Rosemary Casals 11-9 7-5

FI: Nancy Richey [1] d. Julie Heldman [3] 5-7 6-3 9-7

Doubles
1R:
Barbara Davidson/Dottie Knode d. Connie Cristler/Basore 6-3 6-3
Roberta Alison/Stephanie De Fina d. Yale Stockwell/Faye Urban 6-2 6-3
Kathy Harter/Alice Tym d. Pat Cody/Sara Mae Turber 3-6 6-0 6-1

QF:
Carole Caldwell Graebner/Nancy Richey d. Cathy Gagel/Ceci Martinez 6-3 6-2
Roberta Alison/Stephanie De Fina d. Barbara Davidson/Dottie Knode 9-7 6-4
Kathy Harter/Alice Tym d. Patsy Rippy/Becky Vest 6-4 6-4
Rosemary Casals/Julie Heldman d. Julie Anthony/Sheryl Pruitt 6-3 6-4

SF:
Carole Caldwell Graebner/Nancy Richey d. Roberta Alison/Stephanie De Fina 6-1 6-2
Rosemary Casals/Julie Heldman d. Kathy Harter/Alice Tym 6-2 6-2

FI: Carole Caldwell Graebner/Nancy Richey d. Rosemary Casals/Julie Heldman 7-5 6-4

--------------------

July 18, Oyster Harbors, Osterville, Massachusetts, US

SF:
Sue Mabrey d. Barbara Foster 6-4 7-5
Mary Ann Foniri d. Roberta Zimman 6-2 6-1

FI: Mary Ann Foniri d. Sue Mabrey 6-4 6-1

DF: Joyce McRea/Chuck Underwood d. Dorothy Hills/Art Hills 6-2 4-6 9-7

----------------

July 18, Schenectady County, Schenectady, New York

FI: Hazel Harrod d. Rita Gavry 6-2 6-4

MX: Carol Gordon/Dave Bonner d. Hazel Harrod/John Harrod 6-2 6-2

----------------

July 17, Toledo City, Toledo, Ohio, US

FI: Penny Carver d. Bev Damrauer 6-2 6-1

DF: Janet Helfrich/Linda Brower d. Penny Carver/Bev Damrauer 6-4 6-4

----------------

July 18, Motor City Open, Detroit, Michigan, US

FI: Gloria Novitsky d. Sylvia Hooks 6-3 6-0

----------------

July 18, Des Plaines Open, Des Plaines, Illinois, US

FI: Gabriele Fleuchaus d. Stella Tetar 6-2 6-1

DF: Elsie Horath/Ginger Carpenter d. J. Tetar/Phyllis Beck 7-5 6-3

----------------

July 18, Omaha City, Omaha, Nebraska, US

FI: Marjie Ringwalt d. Kathy Welsh 6-4 7-5

DF: Marjie Ringwalt/Kathy Welsh d. Barb ?/Peggy Liewer 6-1 6-3

----------------

July 18, Pacific Northwest, Tacoma, Washington, US

SF:
Janet Adkisson d. Julie James 4-6 6-0 6-0
Andrea Martin d. Doris Popple 6-3 6-3

FI: Janet Adkisson d. Andrea Martin 6-1 6-2

Doubles
SF:
Marlene Muench/Andrea Martin d. Liz Blackford/Linda Yee 6-0 6-1*
Julie James/Julie Kaspari d. Ruth Knight/Doris Popple 6-4 7-5

FI: Julie James/Julie Kaspari d.Liz Blackford/Linda Yee 3-6 6-1 6-0*
*(This is as World Tennis gives it - conflicting indications of who won first SF)

Mixed Doubles
QF:
Virginia Borden/John Yeomans d. Lindsay Watts/Ed Grubb 2-6 6-3 9-7
Linda Yee/John Tidball d. Steve Jones/Julie Kaspari 6-1 7-5
Julie James/Jim Watson d. Maureen Watts/Tom Karp 6-4 6-4

SF:
Maricaye Christensen/Ed Turville d.Virginia Borden/John Yeomans 6-2 6-2
Linda Yee/John Tidball d.Julie James/Jim Watson 6-4 7-9 6-4

FI:
Linda Yee/John Tidball d. Maricaye Christensen/Ed Turville 6-3 6-1
.
----------------

July 18, Mountain View Open, Mountain View, California, US

SF:
Sharon Russell d. Marge Stevens 6-2 6-0
June Gay d. Helen Wong 6-2 6-0

FI: Sharon Russell d. June Gay 6-2 1-6 8-6

Mixed Doubles
SF:
Sharon Russell/Fred Russell d. Helen Wong/Ed King 7-5 6-2
Pat MattesEddie Beale d. Val Lindhout/Jon Lindhout 6-2 6-1

FI:
Pat MattesEddie Beale d. Sharon Russell/Fred Russell 4-6 6-0 6-3

----------------

ends July 18, Le Touquet, France (Clay)

QF:
Chantal Langanay d. Patricia Reyes 6-1 6-1
Jacqueline Kermina d. Jenny Morris 6-1 6-4

SF:
Jacqueline Kermina d. Carol Ann Prosen 6-4 6-0
Chantal Langanay d. Anne Marie Rouchon 6-2 6-3

FI: Jacqueline Kermina d. Chantal Langanay 6-2 6-4

MX: Prosen/Parker d. Kermina/Leclercq 4-6 6-4 8-6

--------------------

ends July 18, Belgian Hard Court Championships, Bruxelles

SF:
Michelle Kahn Rotta d. Poucette Tagnon 6-1 6-0
Ingrid Loeys d. Monique Bedoret 6-3 6-4

FI: Michelle Kahn Rotta d. Ingrid Loeys 6-2 6-1

DF: Bedoret/Tagnon d. Mercelis/Sliepen wo
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Week of July 19-25

July 16-24, Penang Championships, Penang, Malaysia

FI: Audrey Oh d. Lian Lai Yee 6-4 6-3

DF: Mrs B. Oates/Mrs J. Paterson d. Audrey Oh/Mrs Too Joon Ting, walkover

MX: Audrey Oh/John Pearce (Aus) d. Mrs Claire Cheah/Toh Boon Theng 6-1 6-2

---------------------

July 19-25, Dutch Championships, Hilversum (Clay)

1R:
Elly Krocke d. Vivienne Wiggill 11-9 6-3
Glenda Swan d. Anja Lepoutre 6-2 6-3
Norma Baylon d. Anne-Marie Larue Rouchon 6-3 7-5
Elsie Spruyt d. Janine Lieffrig 8-6 3-6 6-4
Johanne Venturino d. Jenny Seven Ridderhof 5-7 6-4 6-3
Esme Emanuel d. Betty Stove 6-1 6-2
Robin Lesh d. Eva Duldig de Jong 6-1 2-6 6-2
Trudy Groenman d. Chantal Langanay 6-3 5-7 6-3
Patricia Walkden d. Mary Habicht 10-8 6-2

2R:
Lesley Turner d. Ulla Sandulf 6-2 6-1
Edda Buding d. Elly Krocke 7-5 6-1
Judy Tegart d. Glenda Swan 6-4 6-0
Norma Baylon d. Elsie Spruyt 6-1 4-6 6-2
Annette Van Zyl d. Johanne Venturino 6-2 6-1
Robin Lesh d. Esme Emanuel 6-2 6-2
Patricia Walkden d. Trudy Groenman 3-6 6-4 6-2
Francoise Durr d. Madeleine Pegel 6-0 6-1

QF:
Edda Buding d. Lesley Turner 6-4 6-3
Norma Baylon d. Judy Tegart 8-6 6-2
Annette Van Zyl d. Robin Lesh 6-4 6-4
Francoise Durr d. Patricia Walkden 6-1 6-1

SF:
Edda Buding d. Norma Baylon 7-5 6-4
Francoise Durr d. Annette Van Zyl 7-5 6-8 6-4

FI: Francoise Durr d. Edda Buding 9-11 7-5 6-4

DF: Durr/Lieffrig d. Tegart/Turner 8-6 2-6 6-4

----------------

July 19-25, Pennsylvania Grass Court Championships, Haverford, US
Venue: Merion Cricket Club

1R:
Lynne Abbes d. Belmar Gunderson 6-4 6-4
Donna Floyd Fales d. Joyce Davenport 6-4 6-4
Rosemary Casals d. Chris Safford Beck 6-2 6-2
Dottie Head Knode d. Sue Shrader 9-11 6-3 6-4
Wendy Overton d. Faye Urban 6-0 6-1
Justina Bricka d. Peggy Moore 6-1 6-1
Jane Albert d. Carol Southmayd 8-6 6-1
Connie Cristler d. Sheryl Pruitt 6-1 6-2
Gretchen Vosters d. Kathy Nethery 2-6 6-3 6-2
Kathy Blake d. Francoise Savy 6-0 6-1
Peaches Bartkowicz d. Alice Luthy Tym 6-4 8-6
Mimi Henreid d. Nancy Corse Reed 6-1 5-7 6-4

2R:
Carole Caldwell Graebner d. Laurie Callaway 6-2 6-1
Stephanie DeFina d. Paulette Verzin 6-4 7-5
Peachy Kellmeyer d. Mary Ann Eisel 3-6 7-5 6-4
Raymonde Veber Jones d. Carol Ann Loop 6-3 6-1
Carol Hanks Aucamp d. Becky Vest 6-0 6-0
Donna Floyd Fales d. Lynne Abbes 10-12 6-2 9-7
Rosemary Casals d. Dottie Head Knode 6-3 6-2
Justina Bricka d. Wendy Overton 6-2 6-0
Jane Albert d. Connie Cristler 6-3 6-1
Kathy Blake d. Gretchen Vosters 6-0 6-4
Peaches Bartkowicz d. Mimi Henreid 7-5 6-4
Karen Hantze Susman d. Yale Stockwell 6-1 6-4
Kathy Harter d. Bonnie Logan 6-0 6-3
Tory Ann Fretz d. Alice Crister 6-0 6-0
Patsy Rippy d. Louise Gonnerman 6-0 6-4
Billie Jean Moffitt d. Julie Anthony 6-3 6-1

3R:
Carole Caldwell Graebner d. Stephanie DeFina 6-1 6-4
Peachy Kellmeyer d. Raymonde Veber Jones 8-6 6-1
Donna Floyd Fales d. Carol Hanks Aucamp 4-6 7-5 6-2
Rosemary Casals d. Justina Bricka 6-3 6-4
Karen Hantze Susman d. Peaches Bartkowicz 6-2 3-6 6-4
Jane Albert d. Kathy Blake 6-4 6-1
Kathy Harter d. Tory Ann Fretz 6-2 7-5
Billie Jean Moffitt d. Patsy Rippy 6-0 6-1

QF:
Carole Caldwell Graebner d. Peachy Kellmeyer 6-2 11-9
Donna Floyd Fales d. Rosemary Casals 6-3 2-6 6-2
Karen Hantze Susman d. Jane Albert 4-6 7-5 6-2
Billie Jean Moffitt d. Kathy Harter 6-1 6-2

SF:
Carole Caldwell Graebner d. Donna Floyd Fales 6-3 6-2
Billie Jean Moffitt d. Karen Hantze Susman 6-1 6-4

FI: Billie Jean Moffitt d. Carole Caldwell Graebner 6-1 6-2

DF: Moffitt/Hantze Susman d. Osborne duPont/Varner 6-4 6-1
* Osborne duPont aged 46.

--------------

July 25, New Jersey State, East Orange, New Jersey, US

QF:
Pat Stewart Edrich d. Jade Schiffman 6-1 6-0
Vicki Rogers d. Patricia Parks 6-2 6-3
Mimi Kanarek d. Ingrid Poschmann 6-0 6-1
Yoko Kimura (Jpn) d. Karen Smith 6-3 6-2

SF:
Pat Stewart Edrich d. Vicki Rogers 6-0 6-2
Mimi Kanarek d. Yoko Kimura (Jpn) 6-3 6-1

FI:
Pat Stewart Edrich d. Mimi Kanarek 8-6 6-2

Doubles
SF:
Pat Stewart Edrich/Mimi Kanarek d. Jade Schiffman/Vicki Rogers 6-2 6-0
Yoko Kimura/Patricia Parks d. Nancy Cross/Celeste Phipps 6-4 6-1

FI: Pat Stewart Edrich/Mimi Kanarek d. Yoko Kimura/Patricia Parks 6-4 2?-6 6-2

----------------

July 25, Capes Invitation, Virginia Beach, Virginia, US

FI: Jacque Green d. Chris Safford Beck 6-4 6-1

----------------

July 25, Dolphin Club Invitation, Indianapolis, Indiana, US

FI: Ena Harvey d. Marilyn Celender 6-1 6-1

DF: Kay King/Cartlidge d. Sally Brown/Ena Harvey 6-3 6-4

----------------

July 25, Captain Weber Days, Stockton, California, US

FI: Marge Ose d. Jane Hummenny 6-1 6-0

DF: Bess Fickert/Florence Tout d. Laura Russell/Blanche Coy 6-3 6-2

MX: Jane Hummenny/Bill Eavis d. Honor Wass/Jack Preston 6-2 6-2

----------------

July 25, National Public Parks, Arcadia, California, US

QF:
Libby Weiss d. Laura Robey 6-3 6-2
Norma Dickson d. Mae Mayar 6-3 11-9
Debbie Pruitt d. Connie Jaster 6-3 3-6 11-9
Mary Prentiss d. Beverly Winans 6-4 6-1

SF:
Libby Weiss d. Norma Dickson 6-2 6-4
Mary Prentiss d. Debbie Pruitt 6-2 6-1

FI: Mary Prentiss d. Libby Weiss 6-1 6-1

Doubles
SF:
Mary Prentiss/Norma Dickson d. Libby Weiss/Chris Mattson 6-1 6-1
Louise Clapp/Barbara Weigandt d. Gertrude Irish/Noreen Irish 6-0 6-1

FI: Louise Clapp/Barbara Weigandt d. Mary Prentiss/Norma Dickson 6-1 6-4

MX: Louise Clapp/Ed Kauder d. Beverly Winans/Singleton 6-1 6-4

----------------

July 25, Savannah Southland, Savannah, Georgia, US

QF:
Sarah Comer d. Betty Worley 6-3 6-1
Janie Daniels d. Gertrude Rumpanos 6-1 6-3
Cynthia Bruce d. Mildred Stacy 6-0 6-2
Gloria Payne d. Mary Ethel Collins 6-2 6-0

SF:
Sarah Comer d. Janie Daniels 6-3 6-1
Gloria Payne d. 7-5 6-4

FI: Gloria Payne d. Sarah Comer 6-1 6-4

DF: Margaret Babbitt/Cynthia Bruce d. Gloria Payne/Gertrude Rumpanos 6-4 6-2

----------------

July 25, Florida Clay Courts, Miami Beach, Florida, US

SF:
Ann Lentz d. Barbara Cook 8-6 6-2
Barbara Fullwood d. Cynthia Bruce 6-2 6-1

FI: Ann Lentz d. Barbara Fullwood 6-3 6-4

DF; Barbara Fullwood/Sally Fuller d. Ann Lentz/Dowell 6-3 6-2

MX: Sally Fuller/Robinette d. Barbara Cook/Jerry Crowther 6-4 4-6 8-6

----------------

July 20-25, Montana, Switzerland (Clay)

QF:
Maria Bueno d. Christiane Spinoza 6-1 6-1
Faye Toyne d. Gail Sherriff 6-4 6-3
Madonna Schacht d. Patricia Reyes 6-2 6-2
Jacqueline Rees-Lewis d. Carol Sherriff 6-2 6-1

SF:
Maria Bueno d. Faye Toyne 6-1 6-1
Madonna Schacht d. Jacqueline Rees-Lewis 5-7 10-8 6-3

FI: Cancelled due to rain

-----------------

ends July 25, Villars International, Switzerland (Clay)

QF:
Michelle Boulle d. Michele Bourgnon 6-3 5-7 6-1
Nicole Filippone d. Martine Zacharias 3-6 6-2 6-1
Evelyne Terras d. Pat Welles 6-0 6-1
Carmen Hernandez-Coronado d. Maya Roth 6-3 1-6 6-3

SF:
Michelle Boulle d. Nicole Filippone 6-3 6-4
Carmen Hernandez-Coronado d. Evelyne Terras 6-4 3-6 8-6

FI: Carmen Hernandez-Coronado d. Michelle Boulle 4-6 6-1 6-2

MX: Hernandez-Coronado/Mandarino d. Boulle/Rodriguez 6-1 6-4

------------------

ends July 25, Deauville, France (Clay)

SF:
Kora Schediwy d. C. Roustan 6-1 6-3
Carol Ann Prosen d. A. Pfannenberg 6-2 3-6 6-2

FI: Kora Schediwy d. Carol Ann Prosen 10-8 1-0 retired

-----------------

July 16-30, All-Jamaica Championships, Kingston, Jamaica
Venue: Sabina Park

FI: Mrs Jill Hutchinson (GB) d. Susan Leyden 6-3 7-5

DF: Rosemary Desnoes/Mrs Jill Hutchinson (GB) d. Lorna Chung/Angela Stephenson 6-1 6-0

MX: Mrs Jill Hutchinson (GB)/Mervyn Morris d. Susan Leyden/Arthur Schofield 6-0 6-1
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Week of July 26-August 1

July 26-Aug 1, Eastern Grass Court Championships, South Orange, New Jersey, US

1R:
Pat Stewart Edrich d. Rosemary Casals 6-4 3-6 6-3
Kathy Harter d. Marilyn Aschner 6-1 6-3
Pat Cody d. Joyce Davenport 6-3 3-6 6-4
Julie Heldman d. Gretchen Vosters 6-3 6-2
Kathy Nethery d. Marilyn Montgomery 6-3 6-4
Peggy Moore d. Paulette Verzin 8-6 1-6 6-3
Becky Vest d. Diane Matzner 6-4 6-4
Justina Bricka d. Faye Urban 6-2 6-2
Ceci Martinez d. Carlene Basore 6-0 6-0
Carol Southmayd d. Wendy Overton 2-6 6-4 6-4
Nadine Netter d. Sue Shrader 6-1 6-2
Mimi Henreid d. Giuliana Peterson 6-4 1-6 6-1
Yale Stockwell d. Raymonde Veber Jones wo
Nancy Corse Reed d. Louise Gonnerman 6-3 7-5
Alice Luthy Tym d. Peachy Kellmeyer 6-2 6-2
Yoko Kimura d. Sheryl Pruitt 3-6 6-3 6-3
Donna Floyd Fales d. Dottie Head Knode 6-3 12-10
Kathy Blake d. Mimi Kanarek 6-1 6-2
Jane Albert d. Carol Ann Loop 6-4 6-2
Lynne Abbes d. Julie Anthony 6-0 8-6
Laurie Callaway d. Mary Gulbenkian 6-4 6-1

2R:
Billie Jean Moffitt d. Pat Parks 6-0 6-2
Connie Cristler d. Pixie Lamm wo
Mary Ann Eisel d. Pat Stewart Edrich 3-6 6-2 6-3
Kathy Harter d. Pat Cody 6-2 6-0
Julie Heldman d. Kathy Nethery 6-2 6-1
Peggy Moore d. Becky Vest 6-2 6-3
Justina Bricka d. Ceci Martinez 6-3 6-3
Carol Southmayd d. Nadine Netter 6-3 8-6
Mimi Henreid d. Yale Stockwell 6-4 6-4
Nancy Corse Reed d. Alice Luthy Tym 3-6 6-2 6-4
Donna Floyd Fales d. Yoko Kimura 6-2 6-1
Jane Albert d. Kathy Blake 6-2 6-2
Lynne Abbes d. Laurie Callaway 1-6 7-5 6-4
Tory Ann Fretz d. Belmar Gunderson 8-6 6-0
Stephanie DeFina d. Virginia Brown 6-1 6-4
Karen Hantze Susman d. Alice Christer Hartman 6-3 6-0

3R:
Billie Jean Moffitt d. Connie Cristler 6-0 6-1
Mary Ann Eisel d. Kathy Harter 6-3 7-9 6-2
Justina Bricka d. Carol Southmayd 6-1 6-3
Julie Heldman d. Peggy Moore 6-3 5-7 6-1
Jane Albert d. Donna Floyd Fales 6-3 6-1
Nancy Corse Reed d. Mimi Henreid 3-6 6-3 9-7
Tory Ann Fretz d. Lynne Abbes 6-0 6-1
Karen Hantze Susman d. Stephanie DeFina 6-3 6-4

QF:
Billie Jean Moffitt d. Mary Ann Eisel 6-3 6-1
Julie Heldman d. Justina Bricka 3-6 6-2 8-6
Jane Albert d. Nancy Corse Reed 6-2 4-6 6-0
Tory Ann Fretz d. Karen Hantze Susman 6-4 1-0 ret.

SF:
Billie Jean Moffitt d. Julie Heldman 6-3 6-3
Jane Albert d. Tory Ann Fretz 6-3 6-4

FI: Billie Jean Moffitt d. Jane Albert 7-5 6-3

Doubles
1R:
Donna Fales/Belmar Gunderson d. Mimi Henreid/Sue Shrader 6-1 6-1
Kathy Blake/Kathy Harter d. Louise Gonnerman/Alice Tym 6-3 6-0
Marilyn Achner/Alice Christer Hartman d. Kiyo Kimura/Pat Parks 6-0 3-6 6-4
Lynne Abbes/Wendy Overton d. Nancy Reed/Gretchen Vosters 6-3 6-4
Carlene Basore/Connie Cristler d. Dottie Knode/Diane Matzner 4-6 6-4 6-3
Virginia Brown/Marilyn Montgomery d. Carole Loop/Peggy Moore 8-6 3-6 6-0
Pat Cody/Nadine Netter d. Ceci Martinez/Beck Vest 6-2 6-2
Rosie Casals/Paulette Verzin d. Tory Fretz/Julie Heldman 6-4 2-6 8-6
Peachy Kellmeyer/Carol Southmayd d. Julie Anthony/Sheryl Pruitt 6-4 5-7 6-3

2R:
Billie Jean Moffitt/Karen Susman d. Pat Edrich/Mimi Kanarek 6-1 6-0
Donna Fales/Belmar Gunderson d. Janie Albert/Stephanie DeFina 3-6 6-2 8-6
Kathy Blake/Kathy Harter d. Marilyn Achner/Alice Christer Hartman 6-2 7-5
Lynne Abbes/Wendy Overton d. Carlene Basore/Connie Cristler 6-1 6-1
Pat Cody/Nadine Netter d. Virginia Brown/Marilyn Montgomery 8-6 2-6 6-1
Rosie Casals/Paulette Verzin d. Peachy Kellmeyer/Carol Southmayd 0-6 6-4 6-2
Joyce Davenport/Faye Urban d. Giuliana Peterson/Yale Stockwell 10-8 6-2
Justina Bricka/Mary Ann Eisel d. Olga Mahoney/Ann Symmers 6-2 6-3

QF:
Billie Jean Moffitt/Karen Susman d. Donna Fales/Belmar Gunderson 6-0 6-4
Kathy Blake/Kathy Harter d. Lynne Abbes/Wendy Overton 6-3 6-4
Rosie Casals/Paulette Verzin d. Pat Cody/Nadine Netter 6-2 6-4
Justina Bricka/Mary Ann Eisel d. Joyce Davenport/Faye Urban 6-1 6-3

SF:
Kathy Blake/Kathy Harter d. Billie Jean Moffitt/Karen Susman w.o.
Justina Bricka/Mary Ann Eisel d. Rosie Casals/Paulette Verzin 6-2 6-4

FI: Justina Bricka/Mary Ann Eisel d. Kathy Blake/Kathy Harter 1-6 6-3 6-2

----------------

Circa late July, American Tennis Association Championships, Wilberforce, Ohio, USA

FI: Bonnie Logan d. ??

DF: Bonnie Logan/Bessie Stockard d. ??

MX: William Morton, Jr./Syliva Hooks d. ??

---------------------

ends August 1, Quebec Championships, Montreal, Canada

SF:
Susan Harit d. D. Hunnias 6-1 6-2
Andree Martin d. Francoise Savy 8-6 6-2

FI: Andree Martin d. Susan Harit 7-5 6-2

DF: Martin/Hunnias d. A. Bedard/Harit 2-6 6-1 6-4

----------------

August 1, Georgia State Open, Atlanta, Georgia, US

SF:
Gloria Payne d. Linda Smith 6-2 6-0
Leigh Frohsin d. Mary Ann Pinkerton 6-4 6-4

FI: Gloria Payne d. Leigh Frohsin 6-3 6-1

Doubles
SF:
Betty Jo Braselton/Sally Seebeck d. Thiesen/Bethea 6-2 6-0
Gloria Payne/Robertson d. Lay/Washington 0-6 6-2 6-4

FI: Betty Jo Braselton/Sally Seebeck d. Gloria Payne/Robertson 6-2 6-1

---------------------

August 1, Westwood Country Club, St.Louis, Missouri, US

SF:
Marilyn Mueller d. Nancy Gelner 6-1 6-2
Dot Clayton d. Llinda Mackfessel 6-4 6-2

FI: Marilyn Mueller d. Dot Clayton 6-0 6-0

DF: Marilyn Mueller/Jane Pratt d. Sarita Fudenberg/Jean Zachy 6-1 4-6 7-5

-----

August 1, Mantiwoc Open, Mantiwoc, Wisconsin, US

FI: Jean Blivernicht d. Ellen Friedlander 6-1 6-3

----------------

July 28-Aug 1, Baden Baden, Germany (Clay)

1R: Margaret Smith-bye

QF: Smith d Almut Sturm 6-1 6-2

SF: Smith d Annette Van Zyl ????

FI: Margaret Smith d. Lesley Turner 6-2 6-1

DF: Smith/Turner d. Van Zyl/Schildknecht 6-3 6-2

-----------------

July 31-Aug 1, France versus Netherlands, Royan, France (Clay)

Netherlands defeats France 7-6

Evelyne Terras d. Jenny Seven Ridderhof 6-4 6-1
Elsie Spruyt d. Michelle Boulle 6-4 6-3
Elly Krocke d. Johanne Venturino 7-5 6-4
Trudy Groenman d. Jacqueline Rees-Lewis 6-4 8-6
Francoise Durr d. Betty Stove 6-4 6-2
Francoise Durr d. Trudy Groenman 6-4 6-2
Betty Stove d. Jacqueline Rees-Lewis 6-4 6-2
Michelle Boulle d. Elly Krocke 6-1 6-2
Elsie Spruyt d. Johanne Venturino 9-7 0-6 6-4

Durr/Rees-Lewis d. Stove/Krocke 6-4 6-2
Groenman/Spruyt d. Terras/Boulle 9-7 6-2
Durr/Rees-Lewis d. Groenman/Spruyt 6-4 6-4
Stove/Krocke d. Terras/Boulle 3-6 6-3 6-1

-----------------

Aug 1, Santpoort, Netherlands (Clay)

FI: Patricia Walkden d. Gail Sherriff 6-0 0-6 6-4

----------------

July 26-31, Bedford, Bedfordshire, England (Grass)

FI: Susan Tutt d. Jean Haskew 6-3 6-1

DF: Jean Haskew/Susan Tutt d. G. Hogan/T. Masters 6-3 6-3

MX: Billy Knight/Susan Tutt d. David B. Olney/G. Hogan 6-3 6-2

---------------

July 27-31, Bury and West Suffolk Tournament, Bury St.Edmunds, Suffolk, England (Grass)

FI: Mrs F. Lillis d. J. Stedman 6-4 7-5

MX: A.G. Long/Mrs A. Long d. S.M. Hill/C. French 6-4 6-4

----------------

July 26-31, Tunbridge Wells, Sussex, England (Grass)

FI: Alison Stroud d. Mrs S. Steventon 8-6 6-2

DF: Mrs S. Steventon/Sue Waters Teubler d. Stephanie Percival/Alison Stroud 6-3 6-4

MX: P.W. Curtis/Alison Stroud d. Keith Spurgeon/Mrs S. Steventon 6-4 ??
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #38 (Edited)
Week of August 2-8

August 2-8, Ontario International, Toronto, Canada

1R:
Betty Kruty d. Francoise Savy 6-1 6-3
Leslie Sparling d. Sara Mae Turber 6-3 1-6 6-1

2R:
Bennita Senn d. Betty Kruty 6-0 6-2
Faye Urban d. Hilda Walterova Doleschell 6-1 6-2
Louise Brown d. Evelyn Egger 6-3 4-6 6-0
Leslie Sparling d. Judy Traviss 4-6 7-5 6-3

QF:
Vicki Berner d. Inge Weber 6-2 6-0
Faye Urban d. Bennita Senn 6-4 6-2
Louise Brown d. Vivienne Strong 7-5 6-0
Alice Luthy Tym d. Leslie Sparling 6-2 6-2

SF:
Vicki Berner d. Faye Urban 6-2 7-5
Louise Brown d. Alice Luthy Tym 7-5 6-1

FI: Vicki Berner d. Louise Brown 7-5 6-0

DF: Nunns/Urban d. Berner/Luthy Tym 6-4 6-1

--------------

Aug 3-9, Piping Rock Invitation, Locust Valley, NY, US (Grass)

1R:
Tory Ann Fretz d. Peggy Moore 6-1 6-2
Peachy Kellmeyer d. Pat Stewart Edrich 6-4 6-4
Stephanie DeFina d. Vicky Rogers 6-3 6-2
Carol Ann Loop d. Joyce Davenport 6-3 6-3
Kathy Harter d. Giuliana Peterson 6-3 6-0
Yale Stockwell d. Carlene Basore 6-3 1-6 6-0
Chris Safford Beck d. Mimi Kanarek 7-9 7-5 6-3
Belmar Gunderson d. Barbara Menoff 6-2 6-0
Carol Southmayd d. Alice Christer Hartman 6-2 6-4
Nadine Netter d. Marilyn Montgomery 6-4 6-1
Laurie Callaway d. Diane Matzner 8-6 6-4
Kathy Blake d. Carol Heffelfinger 6-1 9-7
Donna Floyd Fales d. Sue Shrader 6-1 9-7
Connie Cristler d. Virginia Brown 6-4 6-2
Pat Cody d. Nancy Corse Reed 6-3 6-2
Mary Ann Eisel d. Mimi Henreid 9-7 6-2

2R:
Tory Ann Fretz d. Peachy Kellmeyer 6-2 6-4
Stephanie DeFina d. Carol Ann Loop 6-4 6-3
Chris Safford Beck d. Belmar Gunderson 6-3 6-0
Kathy Harter d. Yale Stockwell 6-1 6-1
Kathy Blake d. Laurie Callaway 6-4 6-2
Carol Southmayd d. Nadine Netter 2-6 7-5 6-2
Donna Floyd Fales d. Connie Cristler 6-4 6-2
Mary Ann Eisel d. Pat Cody 7-5 6-4

QF:
Tory Ann Fretz d. Stephanie DeFina 6-3 6-3
Kathy Harter d. Chris Safford Beck 6-3 6-3
Kathy Blake d. Carol Southmayd 6-2 6-4
Mary Ann Eisel d. Donna Floyd Fales 8-6 7-9 6-4

SF:
Kathy Harter d. Tory Ann Fretz 6-1 9-11 6-3
Mary Ann Eisel d. Kathy Blake 6-2 6-2

FI: Mary Ann Eisel d. Kathy Harter 4-6 6-2 6-2

DF: Blake/Harter d. DeFina/Eisel 6-2 5-7 6-1

----------------

August 7-9, Wightman Cup, Cleveland, Ohio, US

USA defeats GB 5-2

Ann Haydon Jones d. Billie Jean Moffitt 6-2 6-4
Nancy Richey d. Elizabeth Starkie 6-1 6-0
Carole Caldwell Graebner d. Virginia Wade 3-6 10-8 6-4
Billie Jean Moffitt d. Elizabeth Starkie 6-3 6-2
Ann Haydon Jones d. Nancy Richey 6-4 8-6

Richey/Caldwell Graebner d. Christine Truman/Starkie 6-1 6-0
Moffitt/Hantze Susman d. Haydon Jones/Wade 6-3 8-6

--------------

August 2-10, International German Championships, Hamburg (Clay)
Venue: Rothenbaum

Draw of 35

Seeded players

[1] Margaret Smith (AUS)
[2] Maria Bueno (BRA)
[3] Lesley Turner (AUS)
[4] Françoise Durr (FRA)
[5] Edda Buding
[6] Helga Schultze
[7] Helga Niessen
[8] Annette van Zyl (RSA)

1R: Glenda Swan (RSA) d. Kerstin Seelbach 6-1 1-6 6-1
1R: Alena Palmeová (TCH) d. Cora Schediwy 4-6 6-4 6-2
1R: Madonna Schacht (AUS) d. Renate Breuer 6-0 6-3

The remaining players had a bye.

2R: Margaret Smith (AUS) [1] d. Pam Diepraam (RSA) 6-1 6-0
2R: Jitka Volavková (TCH) d. Michelle Boulle (FRA) 6-1 6-3
2R: Annette van Zyl (RSA) [8] d. Ina Wykowski 6-2 6-2
2R: Sonja Pachta (AUT) d. Ameli Hacks 6-3 5-7 6-3
2R: Françoise Durr (FRA) [4] d. Angelika Pfannenberg 6-2 6-2
2R: Gail Sheriff (AUS) d. Haidl Bohlens 7-5 6-0
2R: Patricia Walkden (RHO) – a bye [?]
2R: Carmen Coronado (ESP) d. Swan 6-2 6-4
2R: Helga Schultze [6] d. Carol Prosen (USA) 6-1 6-1
2R: Schacht d. Palmeová 4-6 6-3 6-3
2R: Elena Subirats (MEX) – a bye [?]
2R: Lesley Turner (AUS) [3] d. Jacqueline Rees-Lewis (FRA) 6-0 6-1
2R: Norma Baylon (ARG) – a bye [?]
2R: Helga Niessen [7] d. Carol Sheriff (AUS) 6-1 6-2
2R: Regina Kawohl – a bye [?]
2R: Edda Buding [5] – a bye [?]

Note: The byes in the second round were probably defaults by other players, including the no 2. seed Maria Bueno.

3R: Smith d. Volavková 6-2 6-4
3R: van Zyl d. Pachta 6-1 7-5
3R: Durr d. G. Sheriff 6-1 3-6 6-4
3R: Walkden d. Coronado 9-7 6-4
3R: Schultz d. Schacht 6-3 6-3
3R: Turner d. Subirats 6-4 6-2
3R: Niessen d. Baylon 6-1 6-8 6-3
3R: Buding d. Kawohl 6-0 6-0

QF: Smith d. van Zyl 6-4 6-1
QF: Durr d. Walkden 6-1 6-4
QF: Turner d. Schultze 6-3 6-4
QF: Buding d. Niessen 13-11 6-4

SF: Smith d. Durr 6-0 6-3
SF: Buding d. Turner 8-6 6-3

FI: Margaret Smith (AUS) d. Edda Buding 6-2 6-3


Doubles

Draw of 14

1R: Margaret Smith (AUS)/Lesley Turner (AUS) d. Ameli Hacks/Kerstin Seelbach 6-1 6-2
1R: Alena Palmeová (TCH)/Jitka Volavková (TCH) d. Renate Breuer/Ina Wykowski 6-4 6-3
1R: Norma Baylon (ARG)/Annette van Zyl (RSA) d. Michelle Boulle (FRA)/Cora Schediwy 6-4 6-2
1R: Glenda Swan (RSA)/Patricia Walkden (RHO) d. Helga Niessen/Sonja Pachta (AUT) 6-1 7-5
1R: Carol Sheriff (AUS)/Gail Sheriff (AUS) d. Renate Kawohl/Angelika Pfaffenberg 6-0 6-4
1R: Maria Bueno (BRA)/Françoise Durr (FRA) d. Pam Diepraam (RSA)/Elena Subirats (MEX) 6-1 6-0

Two pairs had a bye.

QF: Smith/Turner d. Palmeová/Volavková 6-1 6-1
QF: Baylon/van Zyl d. Swan/Walkden 6-2 6-2
QF: Buding/Schultze d. C. Sheriff/G. Sheriff 9-7 6-3
QF: Bueno/Durr d. Coronado/Schacht 6-4 6-4

SF: Smith/Turner d. Baylon/van Zyl 6-4 3-6 6-3
SF: Bueno/Durr d. Buding/Schultze 6-3 6-1

FI: Margaret Smith (AUS)/Lesley Turner (AUS) d. Maria Bueno (BRA)/Françoise Durr (FRA) 6-3 6-1


Mixed doubles

Draw of 28

[A number of the scores in the first and second rounds of the mixed doubles event are unknown]

1R: Jacqueline Rees-Lewis (FRA)/Dimitri Sturdza (SUI) d. Michelle Boulle (FRA)/Patricio Rodríguez (CHI) 4-6 6-1 8-6
1R: Sonja Pachta (AUT)/Bill Bowrey (AUS) d. Kerstin Seelbach/Uwe Gottschalk 2-6 6-3 6-2
1R: Annette van Zyl (RSA)/Frew McMillan (RSA) d. Ameli Hacks/Peter Pokorny (AUT) 6-3 6-2
1R: Patricia Walkden (RHO)/Harald Elschenbroich d. Gail Sheriff (AUS)/Michel Lequerq (FRA) [score?]
1R: Edda Buding/Ingo Buding d. Elena Subirats (MEX)/Osamu Ishiguro (JPN) 7-9 6-3 8-6
1R: Alena Palmeová (TCH)/ Milan Holeček (TCH) d. Haidl Bohlens/Jean Borotra (FRA) 6-3 6-2
1R: Carmen Coronado (ESP)/José Edison Mandarino (BRA) d. Pam Diepraam (RSA)/Keith Diepraam (RSA) 6-3 6-2
1R: Norman Baylon (ARG)/Owen Davidson (AUS) d. Renate Breuer/Frank Arendt [score?]
1R: Françoise Durr (FRA)/Donald Dell (USA) d. Carol Sheriff (AUS)/Ray Ruffels (AUS) [score?]
1R: Lesley Turner (AUS)/Tony Roche (AUS) d. Ina Wykowski/Bernd Weinmann 6-2 6-2
1R: Jitka Volavková (TCH)/Jiří Javorský (TCH) d. Carol Prosen (AUS)/Nikolaos Kalogeropoulos (GRE) [score?]
1R: Madonna Schacht (AUS)/Martin Mulligan (AUS) d. Angelika Pfannenberg/Hajo Plötz [score?]

The remaining pairs had a bye.

2R: Margaret Smith (AUS)/Neale Fraser (AUS) d. Glenda Swan (RSA)/Robert Maud (RSA) 6-1 7-5
2R: Rees-Lewis/Sturdza d. Pachta/Bowrey 6-4 6-1
2R: van Zyl/McMillan d. Walkden/Elschenbroich 6-4 6-4
2R: Palmeová/Holeček d. E. Buding/I. Buding [score?]
2R: Coronado/Mandarino d. Baylon/Davidson [score?]
2R: Durr/Dell d. Turner/Roche [score?]
2R: Volavková/Javorský d. Schacht/Mulligan [score?]
2R: Maria Bueno (BRA)/John Newcombe (AUS) d. Cora Schediwy/Georg Pazderka (AUT) [score?]

QF: Smith/Fraser d. Rees-Lewis/Sturdza 6-4 6-1
QF: van Zyl/McMillan d. Palmeová/Holeček 6-4 6-1
QF: Coronado/Mandarino d. Durr/Dell 6-0 4-6 9-7
QF: Bueno/Newcombed. Volavková/Javorský 6-3 6-0

SF: Smith/Fraser d. van Zyl/McMillan 4-6 7-5 6-2
SF: Coronado/Mandarino d. Bueno/Newcombe 6-3 6-4

FI: Margaret Smith (AUS)/Neale Fraser (AUS) d. Carmen Coronado (ESP)/José Edison Mandarino (BRA) 6-4 7-5

The organisers received a cable from Maria Bueno saying her doctor had advised her not to take part in the singles because of a knee injury. However she played in the Doubles! Bueno has been only in dubs for weeks now.

---------------

ends August 6, Evian-les-Bains, France (Clay)

SF:
Jill Blackman d. Alessandra Gobbo 7-5 6-2
Faye Toyne d. Francoise Repoux 6-0 7-5

FI: Jill Blackman d. Faye Toyne 7-5 6-2

--------------

ends August 11, Kulm Tournament, St Moritz, Switzerland (Clay)

QF:
Anne-Marie Studer d. Chiara Ramorino 2-6 6-3 6-0
Janine Bourgnon d. Mary McAnally 6-3 6-2
Monique Salfati d. Totta Zehden 6-4 7-5

SF:
Anne-Marie Studer d. Janine Bourgnon 6-3 6-4
Monique Salfati d. Evelyne Terras 6-1 6-2

FI: Monique Salfati d. Anne-Marie Studer 9-7 0-6 6-2

---------------

August 2-7, Carmarthenshire Championships, Llanelly, Wales (Grass)

FI: Susan Tutt d. Anthea Rigby 8-6 2-6 6-3

DF: Janice Townsend/Susan Tutt d. Mrs J. Campion/Anthea Rigby 6-4 6-2

MX: G.W. James/E. Ernest d. O'Keefe/Mrs J. Campion 6-0 1-6 6-2

----------------

August 2-7, Ilkley, Yorkshire, England (Grass)

FI: Rita Bentley d. Robin Blakelock Lloyd 6-2 6-4

DF: Rita Bentley/Robin Blakelock Lloyd d. Winnie Shaw/Jean Wilson 6-0 5-7 6-4

MX: Graham Stilwell/Rita Bentley d. Gerald Batrick/Winnie Shaw 6-2 6-2

---------------

August 2-7, Penzance, Cornwall, England

FI: E. Harvey d. H. Rose 6-1 7-5

---------------

August 2-7, Suffolk Championships, Framlingham, England (Grass)

FI: Stephanie Percival d. J. French 7-5 6-4

--------------

July 30-August 5, Wellingborough, Northamptonshire, England (Grass)

FI: Ruth Illingworth d. G. Liddiard 6-1 6-1

DF: Mrs B. Bean/Ruth Illingworth d. G. Musgrave/J. Lee 6-2 6-3

MX: R.A. Power/G. Liddiard d. J.R. Devereux/Ruth Illingworth 2-6 10-8 6-3

---------------------

July 28-August 6, Singapore Championships, Singapore

FI: Mrs Marcus Chin d. Vivien Gwee 6-2 6-2

DF: Mrs Marcus Chin/Audrey Oh d. J. Derwick/C. Hughes 7-5 6-8 6-3

MX: Vivien Gwee/Felix Bautista, jnr. (Tha) d. C. Hughes/Nestor Grammatica (Tha) 8-6 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #39 (Edited)
Week of August 9-15

August 9-15, Canadian Championships, Toronto

1R:
Ann Bedard d. Francoise Savy 6-2 6-4

2R:
Vivienne Strong d. Shirley Harit 6-2 2-6 6-2
Bennita Senn d. Judy Traviss 3-6 6-4 6-1
Vicki Berner d. Leslie Sparling 6-3 6-0
Faye Urban d. Ann Bedard 6-2 6-4
Louise Brown d. Sara Mae Turber 6-2 6-1
Pat Cody d. Andree Martin 6-1 6-2

QF:
Julie Heldman d. Vivienne Strong 6-3 6-0
Bennita Senn d. Vicki Berner 7-5 6-4
Pat Cody d. Louise Brown 6-3 6-2
Faye Urban d. Trudy Lees 6-2 6-4

SF:
Julie Heldman d. Bennita Senn 6-1 6-0
Faye Urban d. Pat Cody 6-1 6-3

FI: Julie Heldman d. Faye Urban 6-3 8-6

Seeded
1 Julie Heldman
2 Pat Cody
3 Faye Urban
4 Vicki Berner


Doubles

QF: Traviss/Strong d. Brown/Walterova Doleschell 8-6 10-12 6-0

FI: Nunns/Urban d. Heldman/Senn 6-8 6-4 6-1

---------------

ends August 15, Portuguese Championships, Estoril (Clay)

FI: Patricia Walkden d. Glenda Swan 6-3 6-4

--------------

August 11-15, Moscow International, USSR

1R:
Margaret Smith d. Alena Ivanova 6-0 6-1
M. Kull d. Rita Bentley 6-2 6-4

QF:
Margaret Smith d. M. Kull 6-0 6-1
Judy Tegart d. Jacqueline Rees-Lewis 6-1 6-4

SF:
Margaret Smith d. Tiu Kivi 6-1 6-3
Galina Baksheeva d. Judy Tegart 2-6 6-4 6-1

FI: Margaret Smith d. Galina Baksheeva 6-2 6-4

DF: Smith/Tegart d. Gordigiani/Bassi 6-1 6-1

MX: Margaret Smith/Bob Howe d Galina Baksheeva/Lejus 6-4 6-2

Andrew Tas has an end date of August 18-double check.

--------------

August 11-15, Knokke-Le Zoute, Belgium (Clay)

SF:
Esme Emanuel d. Michele Kahn Rotta 7-5 6-4
Anne-Marie Larue Rouchon d. Monique Bedoret 14-12 6-1

FI: Anne-Marie Larue Rouchon d. Esme Emanuel 6-4 8-6

DF: Mercelis/Larue Rouchon d. Emanuel/Wiggill 4-6 6-4 6-4

--------------

August 11-16, Bavarian Championships, Munich, Germany (Clay)

QF:
Francoise Durr d. Helga Niessen 6-3 6-3

SF:
Lesley Turner d. Francoise Durr 6-4 7-5
Norma Baylon d. Edda Buding 6-2 3-6 6-4

FI: Norma Baylon d. Lesley Turner 4-6 7-5 6-4

DF: Baylon/Coronado d. Bueno/Durr 6-8 8-6 6-1

***Maria Bueno competes only in Doubles

---------------

ends August 18, Berlin - Grünewald Tournament, Germany (Clay)

FI: Robin Lesh d. Kerstin Seelbach 6-3 3-6 6-3

-------------

ends August 16, Scheveningen, Netherlands (Clay)

FI: Trudy Groenman d. Elsie Spruyt 6-1 6-1

DF: Groenman/Spruyt d. Krocke/Stove 6-1 3-6 7-5

---------------

August 12-16, Saint Moritz, Switzerland (Clay)
Venue: Suvretta House

QF:
Pat McClenaughan Faulkner d. Evelyne Terras 6-1 6-1
Anne-Marie Studer d. Josette Billaz 6-2 6-4
Christiane Spinoza d. Chiara Ramorino 6-3 6-0
Monique Salfati d. Janine Bourgnon 6-2 10-8

SF:
Pat McClenaughan Faulkner d. Anne-Marie Studer 0-6 6-4 8-6
Monique Salfati d. Christiane Spinoza 6-3 6-2

FI: Pat McClenaughan Faulkner d. Monique Salfati 6-4 2-6 6-0

DF: McClenaughan Faulkner/Terras d. Salfati/Spinoza 6-3 6-0

---------------

August 11-17, Austrian Championships, Coupe des Alpes, Kitzbuhel (Clay)

1R:
Anne Owen d. Heather Allen 6-2 6-3

2R:
Annette Van Zyl d. Vivienne Dennis 6-2 6-2
Jitka Horcickova Volavkova d. Anne Owen 6-2 6-1
Maria Teresa Riedl d. Margaret Harris 6-4 6-1

QF:
Annette Van Zyl d. Andrea Winkler 6-2 6-2
Jitka Horcickova Volavkova d. Jill Blackman 6-2 6-4
Maria Teresa Riedl d. Alena Palmeova 6-3 7-5
Gail Sherriff d. Marketa Prochova 6-2 6-1

SF:
Annette Van Zyl (RSA) d. Jitka Horcickova Volavkova (Tch) ??
Gail Sherriff (Aus) d. Maria Teresa Riedl (Ita) 6-0 3-6 6-2

FI: Annette Van Zyl (RSA) d. Gail Sherriff (Aus) 6-4 6-3

DF: Annette Van Zyl (RSA)/Gail Sherriff (Aus) d. Jitka Horcickova Volavkova (Tch)/Alena Palmeova (Tch) 6-1 6-0

XDF: Jitka Horcickova Volavkova (Tch)/Jiri Javorsky (Tch) d. Gail Sherriff (Aus)/Robert Maud (Aus) 6-0 9-7

-----------

August 9-14, Cranleigh, Surrey, England (Grass)

FI: Shirley Bloomer Brasher versus Robin Blakelock Lloyd

------------

August 9-14, Falmouth, Cornwall, England

FI: M. Box d. P. Andrew 6-2 6-4

-------------

August 9-14, Wiltshire Championships, Trowbridge, England (Grass)

FI: G. Liddiard d. B. Chamberlain 6-2 5-7 6-1

DF: B. Chamberlain/J. Chamberlain d. G. Liddiard/Mrs W. Shearing 2-6 6-4 6-2

MX: Sertin/Mrs W. Shearing d. J. Stillman/J. Smallman 6-4 3-6 6-4

------------

August 9-14, Worthing, West Sussex, England (Grass)

FI: G. Chapman d. Mrs S. Steventon 9-7 6-4

------------

circa mid August, Houlgate, France (Clay)
Venue: Sporting Club

FI: Mme Trancart d. ??

MX: Mme Trancart/Gallard d. ??
 

·
Registered
Joined
·
7,462 Posts
Discussion Starter #40 (Edited)
Week of August 16-22

ends August 19, Arcachon, France (Clay)

FI: Carol Sherriff d. J. Benoussan 9-11 7-5 6-4

----------

August 15-21, Le Touquet, France (Clay)

SF:
Rosa Maria Reyes Darmon d. Chantal Langanay 6-3 6-2
Carmen Hernandez-Coronado d. Patricia Reyes 6-4 6-4

FI: Rosa Maria Reyes Darmon d. Carmen Hernandez-Coronado 8-6 7-9 6-4

DF: Hernandez-Coronado/Langanay d. Reyes Darmon/P. Reyes 6-4 5-7 9-7

------------

August 16-21, Scottish Hard Court Championships, St. Andrews

FI: Carol Rosser d. Winnie Shaw 6-3 6-4

DF: Rosser/Robin Lesh d. Shaw/Sheila Moodie 8-6 6-3

-----------

August 16-21, North of England Championships, Scarborough, GB

QF:
Sally Holdsworth d. L. Cullen Smith 4-6 7-5 6-1
V. Rees d. Corinne Molesworth 6-2 4-6 9-7
A. Morris d. Sue Mappin 6-3 6-3
Stephanie Percival d. S. Prysor Jones 6-1 6-0

SF:
Sally Holdsworth d. V. Rees 6-1 7-5
Stephanie Percival d. A. Morris 6-0 6-3

FI: Stephanie Percival d. Sally Holdsworth 6-3 6-2

DF: Mappin/Cullen Smith d. Holdsworth/A. Morris 6-3 6-2

------------

August 16-21, Winchester, Hampshire, England (Grass)

FI: Elaine Watson Shenton d. Anthea Rigby 4-6 8-6 6-2

-------------

August 16-22, Essex County Club Invitational, Manchester, Massachusetts, US (Grass)

1R:
Billie Jean Moffitt d. Alice Christer Hartman 6-3 6-1
Stephanie DeFina d. Peggy Moore 6-1 10-8
Mary Ann Eisel d. Giuliana Peterson 6-2 6-0
Kathy Blake d. Virginia Brown 6-2 6-8 7-5
Tory Ann Fretz d. Nancy Corse Reed 6-2 6-2
Carol Ann Loop d. Faye Urban 6-4 6-3
Pat Stewart Edrich d. Carol Heffelfinger 6-1 9-7
Virginia Wade d. Joyce Davenport 6-1 6-3
Elizabeth Starkie d. Francoise Savy 6-1 6-3
Donna Floyd Fales d. Pat Cody 4-5 ret.
Chris Safford Beck d. Raymonde Veber Jones 6-4 6-1
Julie Heldman d. Laurie Callaway 6-0 6-0
Nell Truman d. Peachy Kellmeyer 1-6 6-1 7-5
Belmar Gunderson d. Mimi Henreid 3-6 6-1 6-3
Kathy Harter d. Carol Southmayd 6-2 3-6 7-5
Carol Hanks Aucamp d. Marilyn Montgomery 6-3 6-4

2R:
Billie Jean Moffitt d. Stephanie DeFina 6-2 5-7 6-2
Mary Ann Eisel d. Kathy Blake 6-3 5-7 6-3
Tory Ann Fretz d. Carol Ann Loop 6-3 6-4
Virginia Wade d. Pat Stewart Edrich 6-1 6-4
Julie Heldman d. Chris Safford Beck 7-5 6-2
Elizabeth Starkie d. Donna Floyd Fales 8-6 7-5
Belmar Gunderson d. Nell Truman 6-3 6-3
Carol Hanks Aucamp d. Kathy Harter 6-3 13-11

QF:
Billie Jean Moffitt d. Mary Ann Eisel 6-2 6-4
Virginia Wade d. Tory Ann Fretz 6-0 6-1
Julie Heldman d. Elizabeth Starkie wo
Carol Hanks Aucamp d. Belmar Gunderson 6-2 6-4

SF:
Billie Jean Moffitt d. Virginia Wade 6-4 6-2
Carol Hanks Aucamp d. Julie Heldman 6-3 6-0

FI: Billie Jean Moffitt d. Carol Hanks Aucamp 6-2 10-8

DF: Bueno/Moffitt d. Blake/Harter 6-4 6-2

***Maria Bueno competes only in Doubles

--------------

August 17-23, Turkish Championships or Istanbul International, Istanbul (Clay)

SF:
Francoise Durr d. Frances Maclennan 6-2 6-2
Annette Van Zyl d. Pam Watermeyer Diepraam 6-0 5-7 6-2

FI: Annette Van Zyl d. Francoise Durr 6-2 6-3

-------------

August 17-23, Polish Championships, Warsaw (Clay)

FI: Judy Tegart d. Jacqueline Rees-Lewis 6-3 7-5

--------------

August 17-23, Vidago, Portugal (Clay)

FI: Pat Walkden d. Glenda Swan 6-2 6-4

---------------

ends August 24, St. Moritz - Palace Hotel, Switzerland (Clay)

SF:
Gail Sherriff d. Pat McClenaughan Faulkner 6-2 6-3
Edda Buding d. Anne-Marie Studer 6-2 6-4

FI: Edda Buding d. Gail Sherriff 6-1 4-6 6-3
 
21 - 40 of 178 Posts
Top