Tennis Forum banner

1 - 20 of 178 Posts

·
Registered
Joined
·
7,496 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Summary (courtesy of Rollo):

The World's Top Ten

A compilation of World Rankings from 4 sources may be found at:
http://www.tennisforum.com/showpost.php?p=3996674&postcount=43

Adding together the lists (#1=10 points, #2=9 etc) a composite top elite would be:

01. Margaret Smith (Australia)------- 40 points
02. Maria Bueno (Brazil)--------------36 points
03. Lesley Turner (Australia)---------29 points
04. Billie Jean Moffitt (United States)-29 points
05. Nancy Richey (United States)----22 points
06. Ann Jones (Great Britian)--------20 points
07. Annette Van Zyl (South Africa)--17 points
08. Christine Truman (Great Britain)--11 points
09. Carole Graebner (United States)--10 points
10. Francoise Durr (France)----------4 points

11. Norma Baylon (Argentina)--------2 points

Margaret Smith dominated the year, taking 3 out the four Grand Slams. The Aussie won her native championships over a field considerably strenthened by the Federation Cup, held earlier in January at Kooyong.

The wildly successful cup drew 10,000 to the finals, won by Australia over the United States. 11 nations participated despite the long distance and cost. The event demonstrated that the women could draw on their own and showcased the diversity of the top women. Five continents are among the nations in the world's top 10-with only Asia not being represented.

The payoff for hosting the Fed Cup for the Australian Championships was the strongest ever women's field ever, with 7 of the world top entering and a record draw of 52. For once the women were the feature attraction, as home fans came out in droves to see if Maria Bueno could unseat the home heroine.

Bueno won the first set of the final 7-5, the first set Smith had ever lost in an Australian final. Margaret won the next at 6-5 , and led 5-2 in the final set when the heat finally did Bueno in. Maria dropped to the ground, writhing about with cramps. Officials and Margaret watched, knowing that coming to Bueno's aid would result in an automatic default. Fans yelling in horror at the set finally prompted action, and the match ended in a retirement. Few women's finals in Austrailia before or since matched this one for drama.

Smith finds her momentum stopped cold on the tough Caribbean circuit. Losses to Durr (on clay in Trinidad) Turner (clay again at Barranquilla) and Richey (on cement at San Juan) sap her confidence. The San Juan is a real corker, as Richey survived two match points to take the title, winning 6-8 6-4 9-7. The very next week at the Masters in St Petersburg Nancy crushes Turner and Smith in back to back matches. A win at Dallas puts Nancy at 3-0 for the year vs Margaret. Smith lost only 8 matches all year, and 6 of them came on the Carib circuit in humid conditions.

Rome, the lead tune-up to the French, lacked both Smith and Turner. The decided favorites were Bueno, questionable after being out several weeks with an injured leg, and Richey, fresh from beating Smith 3 times in a row. Richey comes oh so close to winning the "5th major", barely losing a 3 set final to Maria Bueno. The tenacious Texan, famous for her trademark visor, had tied matters at 3-3 in the third when Maria went on one of her wonderdul sprees where no one can touch her. Afterwards Maria declared that Nancy would never win a major if she didn't come to net more.

The match of the week was the women's doubles final. Sometimes women's matches in Rome attract more pigeons than humans, but the Italian lobbing sensations Lazzarino and Pericoli attracted a huge crowd on an outside court vs Madonna Schacht and Annette Van Zyl. The mass of people was so noisy and unruly that it disrupted a men's semi nearby. Marty Mulligan was so mad at the screaming mob he threw his racquet to the ground and walked off court. His opponent refused to accept a default, and it was only after several minutes that he was persuaded to come back. Meanwhile Madonna Schacht ignores the crowds jeers as she insists on a linesman being removed after numerous bad calls go against the Aussies. After surviving 3 mps the Aussie-South African duo win after hitting what must have seemed their 1,000 overhead.

The French Championships had an Australian winner, just not the one favored to win. The favorites advanced to the semis, with Turner dodging a potentially dangerous Jones in the quarters when Ann defaulted. Jones was beset by injuries in 1964 and early 65 and still not at her best.

In the semis Turner beat Bueno 2-6 6-4 8-6. Once again Maria fell just short at Roland Garros even though she had won Rome. In the other semi Smith narrowly won over Richey 7-5 6-4, the American having 2 set points. This was Smith's first win over Richey this year after losing 3 consecutive matches to her.

Turner won a 6-3 6-4 straight set final over Smith, leaving Paris with her 2nd grand slam in singles and a 3-3 record vs Smith in their 1965 head to head at this point.

Only 2,000 watched a match featuring 13 service breaks. Smith made 57 errors, 29 in the first set. Turner won by keeping her errors to minimum-hitting 21 winners. Margaret had momentum at 2-0
in set 2, but lesley grabbed back momemtum by taking an 18 point game that drew heavy applause from the crowd. The match ended with 2 backhand errors by Smith.


Individual records for 1965

Margaret Smith (#1)

Won 20 of 28 events
Won 113 matches-lost 8 (.933 %)
Won 24 doubles events.

Won 3 of 4 slams, losing only in the finals at the French.

Won Perth, Australian, Good Neighbor, Caracas, Mexico City, Atlanta, Manchester, Kent, Wimbledon, Midland, Hoylake, Baden-Baden, German Chmps, Moscow, Poertschach, US Nationals, Glen Iris, Queensland, New South Wales, and Victorian Chmps.

Went on 11 event win streak that included 51 consecutive match wins. The streak was ended at the Australian Hard Courts by Turner.

Head to head: (29-8 vs top 10)
4-0 vs Baylon, 4-0 vs Bueno, 7-1 vs Durr, 2-0 vs Graebner, DNP Jones, 3-0 vs Moffitt, 4-3 vs Richey, 2-0 vs Truman, 5-4 vs Turner, 2-0 vs Van Zyl
----------------------------------------------------------

Maria Bueno (#2)

Won 4 of 12 events *(counting her divided title at Montana as a title, which was cancelled due to rain)
Won 42 matches-lost 8 (.840 %). Retired in 2 matches.
Won Wimbledon doubles with Billie Jean Moffitt

RU-Australia, SF-French RU-Wimbledon SF-US Nationals

Won Rome, Florence, Irish, and divided title at Montana.

She was out for the entire spring after losing in the Aussie final. She returned in triumph at Rome-the highlight of her year. Though beset with injuries she was the only woman besides Smith to make the smeis or better at all 4 slams, and no one other than Smith had a winning record against her.

Head to head: (12-7 vs top 10)

DNP Baylon, 1-1 vs Durr, 1-0 vs Graebner, 1-0 vs Jones, 2-1 vs Moffitt, 1-0 vs Richey, 0-4 vs Smith, 1-0 vs Truman, 1-1 vs Turner, 4-0 vs Van Zyl



Other sources

Most results are from Ugarte's wonderful thread at:
http://www.tennisforum.com/showthread.php?t=461694

Also thanks to Andrew Tas for his results in the Margaret Court thread, which added several key match results.


Unknown dates

Danish Indoors Champs.

FI: Pia Balling d. ??

DF: Pia Balling/Gitte Grage d. ??

MX: Vera Nielsen Johansen/Jan Leschly d. ??

--------------

Danish Outdoors Champs.

FI: Mari-Ann Bloch-Jørgensen d. ??

DF: Milly Vagn-Nielsen/Bente Vagn-Nielsen d. ??

MX: Pia Balling/Jens Christian Andersen d. ??

--------------

West of Scotland Championships

FI: Anne McAlpine d. ??

--------------

August?, Alberta Championships, Calgary, Canada

FI: M. Allison d. ??

DF: M. Allison/B. Spiers d. ??

MX: C. Vickerson/K. Lawson d. ??

-------------

New Brunswick Open Championships, ??, Canada

FI: Bonnie MacNichol d. ??

DF: Linda O'Neil/Cynthia Streeter d. ??

MX: David Piers/Linda O'Neil d. ??

----------------

Colorado State Championships, Denver, US

FI: Anne Rose d. ??

----------------

Eastern Transvaal Championships, South Africa

FI: Glenda Swan d. ??

note that on February 6-12 we have another result for this tournament.

---------------

Circa mid-July?, Soviet Championships, Venue uncertain, USSR

FI: Tiiu Soome (Est) d. Galina Baksheeva (Ukr) 6-4 7-5

DF: Galina Baksheeva (Ukr)/Anna Dmitrieva d. Vera Filippova/Evgenia Larina Bantle 6-2 6-2

MX: Tomas K. Lejus (Est)/Galina Baksheeva (Ukr) d. Sergei Likhachev (Aze)/Irina Ermolova-Ryazanova 3-6 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
7,496 Posts
Week of December 28-January 3

ends January 1, International Falcombridge Cup, Valencia, Spain (Clay)

SF:
Carmen Hernandez-Coronado d. E Ferrer 6-1 6-2
Julie Heldman (US) d. Mary Habicht (Bra) 6-3 6-4

FI: Julie Heldman d. Carmen Hernandez-Coronado 6-3 1-6 6-2

DF: Habicht/Heldman d. Cajigal/Coronado 6-3 6-2

------------------

ends January 2, Benalla New Year Tournament, Benalla, Victoria, Australia

FI: Judy Tegart d. P. Barnett 6-0 6-1

------------------

December 26-January 2, South Australian Championships, Adelaide (Grass)

2R; Billie Jean Moffitt (US) d. Dorothy Born (SA) 6-3 6-0

QF:
Billie Jean Moffitt (US) d. Carol Sherriff 6-0 6-1
Madonna Schacht d. J Nelson 6-1 7-5
Gail Sherriff d. Helen Amos 6-4 6-1
Robyn Ebbern d. Margaret Harris 7-5 6-3

SF:
Billie Jean Moffitt d. Madonna Schacht 6-4 6-4
Gail Sherriff d. Robyn Ebbern 2-6 6-4 6-1

FI: Gail Sherriff d. Billie Jean Moffitt 2-6 6-4 6-1

Doubles
SF: Robyn Ebbern/Billie Jean Moffitt d. Jill Starr/Gwen Thiele 6-2 6-0

FI: Robyn Ebbern/Billie Jean Moffitt d. Gail Sherriff/Carol Sherriff 6-1 6-2

Mixed Doubles

SF: Billie Jean Moffitt/John Newcombe d. Rosa Maria Reyes Darmon (Fr) /Pierre Darmon (Fr) 6-2 7-5

FI: Robyn Ebbern/Owen Davidson d. Billie Jean Moffitt 9-7 6-4

Moffitt was the top seed in singles. Madonna Schacht was the third or fourth seed. Gail Sherriff was the second, third, or fourth seed .

In the singles final, there were no breaks of serve through the first 9 games of the second set. At 4-5, Moffitt inexplicably served 3 consecutive double faults, the last of which was at set point. The 19 year old Australian made far fewer errors off her powerful forehand in the second set, which kept her in the match long enough for Moffitt's serve to betray her. In the final set, Moffitt quickly lost the first 5 games. Left unanswered was whether Moffitt stopped competing in the middle of this match because of lingering disgust with Lawn Tennis Australia's forcing her to play in Adelaide.

The women's doubles final was finished in a swift 35 minutes. Gail Sherriff played far worse than the day before when she won the singles final.

-------------------

December 28-January 2, Eastern Province Championships, Port Elizabeth, South Africa (Hard)

2R
Janine Lieffrig (Fr) d. Esme Emanuel 7-5 6-1
Vivienne Wiggill d. Ingrid Frohling 7-5 6-4
Heather Nicholls Segal d. Pam Watermayer 6-3 6-4
Greta Delport d. Jean Forbes 6-0 5-7 6-3
Eunice Passmore d. Maryna Godwin 6-2 7-9 6-1
Francoise Durr (Fr) d. Glenda Swan 6-3 6-3

QF:
Christine Truman (GB) d. Patricia Walkden (Rho) 6-3 6-3
Janine Lieffrig d. Vivienne Wiggill 6-1 5-7 6-4
Heather Nicholls Segal d. Greta Delport 6-4 0-6 6-3
Francoise Durr d. Eunice Passmore 5-7 6-2 6-4

SF:
Christine Truman d. Janine Lieffrig 6-3 6-0
Francoise Durr d. Heather Nicholls Segal 6-1 6-0

FI: Christine Truman d. Francoise Durr 6-3 6-3

Doubles

QF: Durr/Lieffrig d. Nugent/Hodgson 7-5 6-3
QF: Delport/Passmore d. Godwin/Frohling 6-0 6-3
QF: Swan/Wiggill d. Valerie Forbes/Watermeyer 6-4 4-6 7-5
QF: Truman/Segal d. Emanuel/Walkden 1-6 7-5 6-2

SF: Durr/Lieffrig d. Delport/Passmore 6-1 6-1
SF: Truman/Segal d. Swan/Wiggill 6-2 6-1

FI: Francoise Durr/Janine Lieffrig d. Christine Truman/Heather Nicholls Segal 6-1 7-5

Mixed Doubles

2R: Nugent/Tony Wolpert d. K. Owen/Rohan Summers 6-2 6-0
2R: Delport/Gordon Forbes d. Mrs. D. Boshoff/R. Snyman 6-4 4-6 6-3

3R: Truman/Wolfgang Stuck (Ger) d. Nugent/Wolpert 6-3 7-5
3R: Emanuel/Allen Fox (US) d. Frohling/Dave Phillips 6-8 6-4 6-1
3R: Lieffrig/Abe Segal d. Godwin/Jackie Saul 6-3 6-4
3R: Segal/Donald Dell (US) d. Laura Rossouw/Ray Moore 6-3 6-4
3R: Delport/Forbes d. Walkden/Tony Hagan 7-5 6-4
3R: Passmore/Francis Rawstorne d. V. Forbes/Juan Manuel Couder (Sp) 6-2 6-3
3R: Swan/Rob Maud d. De Mott/Hugh Stewart (US) 6-2 6-2
3R: Durr/Frew McMillan d. Wiggill/Quentin Pretorius 6-4 6-3

QF: Truman/Stuck d. Emanuel/Fox 8-6 6-1
QF: Segal/Dell d. Lieffrig/Segal 6-3 3-6 6-3
QF: Delport/Forbes d. Passmore/Rawstorne 10-8 6-4
QF: Durr/McMillan d. Swan/Maud 6-3 6-0

SF: Truman/Stuck d. Segal/Dell 6-2 3-3, abandoned
SF: Durr/McMillan d. Delport/Forbes 6-2 6-3

FI: Not Played

-----------------

January 1, Tewfikieh, Cario, Egypt

SF: Mrs. Ali Ibrahim d. Mrs. Vassiliandes w.o.
SF: Clelia Gaeta d. Sophie Sarwat 6-2 6-2

FI: Clelia Gaeta d. Mrs. Ali Ibrahim 6-2 -62

-----

December 25-January 3, Asian Championships, Calcutta, India

FI: Nirupama Vasant d. Lakshmi Mahadevan 6-2 6-4

DF: Mrs S. Schlumberger/Rita Suriya d. Leela Punjabi/Nirupama Vasant 6-2 6-4

MX: Bob Hewitt/Delaille Nicholas Hewitt d. Ravi Vankatesan/Lakshmi Mahadevan 4-6 7-5 6-2

---------------------

ends January 3, Manly Seaside Championships, Sydney, Australia (Grass)

QF:
Jill Blackman d. V Ode 6-0 6-0
Jan Lehane d. Helen Gourlay 6-0 6-0

SF:
Jill Blackman d. Karen Krantzcke 6-3 6-3
Joan Gibson d. Jan Lehane 7-5 6-3

FI: Jill Blackman d. Joan Gibson 4-6 6-4 6-4

DF: Mary Bevis Hawton/Karen Krantzcke d. ??

-----

January 1, Florida Recreation Activities, West Palm Beach, Florida, US

FI: Denise Wall d. Kathy Pressly 6-1 6-2

MX: B. Curry/Hughby Curry d. Kathy Pressly/Jamie Pressly 6-3 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,496 Posts
Week of January 4-10

January 4-9, Border Championships, East London, South Africa (Hard)

QF:
Christine Truman (GB) d. Valerie Koortzen Forbes 6-2 6-2

SF:
Francoise Durr (Fr) d. Maryna Godwin 6-3 6-3
Ingrid Frohling d. Christine Truman 6-1 2-6 7-5

FI: Francoise Durr d. Ingrid Frohling 1-6 6-1 9-7

DF: Francoise Durr/Janine Lieffrig d. Esme Emanuel/Pat Walkden (Rho) 7-5 6-2

MX: Janine Lieffrig/Juan Manuel Couder (Sp) d. Christine Truman/? 3-6 6-4 7-5

------------------

January 5-10, Western Australian Championships, Perth (Grass)
1R
Jan Longson d. Billie Jean Moffitt IUS) 3-6 6-2 7-5
Rosa Maria Reyes Darmon (Mex) d. Lesley Hunt 3-6 6-3 6-2
Margaret Smith d A McKenzie 6-1 6-1

QF
Margaret Smith d. Janice Foster 6-0 6-0
Rosa Maria Reyes Darmon d. Dorothy Whitely 6-2 6-2
Robyn Ebbern d. B. Bourne 6-2 6-1

SF
Margaret Smith d. Rosa Maria Reyes Darmon 6-3 6-3
Robyn Ebbern d. Gwenda Don 6-3 6-2

FI
Margaret Smith d. Robyn Ebbern 6-1 6-1

Doubles

Smith/Helen Plaisted d. Darmon/Brand 6-3 7-5
Ebbern/Whitely d. Don/Moffitt 7-5 6-4

FI
Margaret Smith/Helen Plaisted d. Robyn Ebbern/Dorothy Whitely 7-5 6-4

Mixed Doubles

FI
Rosa Reyes Darmon/Pierre Darmon (Fr) d. Robyn Ebbern/Pierre Barthes (Fr) 9-7 6-3

----------------------

January 4-10, Florida State Championships, Orlando, US (Clay)

2R:
Trudy Groenman (Neth) d. Pam Sullivan 6-0 6-0
Ingrid Lofdahl (Swd) d. Pam Lewis 6-1 6-0

QF:
Alice Luthy Tym d. Norma Boyle 6-1 6-0
Nancy Corse Reed d. Elly Krocke (Neth) 6-1 6-3
Trudy Groenman d. Juliana Peterson 6-0 6-3
Betty Stove (Nth) d. Ingrid Lofdahl 6-2 1-6 8-6

SF:
Nancy Corse Reed d. Alice Luthy Tym 6-3 6-1
Trudy Groenman d. Betty Stove 6-3 6-1

FI: Trudy Groenman d. Nancy Corse Reed 6-3 6-0

Doubles

SF: Stove/Krocke d. Lofdahl/Carol Prosen 6-3 6-2
SF: Groenman/Maria Guzman (Ec) d. Tym/Reed 6-3 6-4

FI: Betty Stove/Elly Krocke d. Trudy Groenman/Maria Guzman 6-4 5-7 6-2

Mixed Doubles

QF: Carole Prosen/Nicky Kalo (Gr) d. Reed/Lester Sack 6-3 6-3
QF: Groenman/Nils Menko d. Stove/Lilley 6-0 6-4
QF: Krocke/Marcelo Lara (Mex) d. Peterson/Fritz Schunck 6-4 6-4
QF: Lofdahl/Dave Weeks d. Tym/Bill Tym 8-6 6-1

SF: Prosen/Kalo d. Groenman/Menko 8-6 4-6 6-0
SF: Krocke/Lara d. Lofdahl/Weeks 6-4 6-2

FI: Carole Prosen d. Elly Krocke/Marcelo Lara 8-6 5-7 6-2

---------------------

ends January 11, New Zealand Championships, Christchurch (Grass)

2R:
Sue Clements d. Alison Glenie 6-4 6-2
Heather Robson d. Bev Vercoe 4-6 6-2 8-6

QF:
Rita Bentley (GB) d. Sue Clements 6-4 6-2
Ethne Green Mitchell d. Bignell 6-3 6-3
Elizabeth Terry d. Elaine Stephan 7-5 6-4
Ruia Morrison Davy d. Heather Robson 6-3 6-2

SF:
Rita Bentley d. Elizabeth Terry 6-1 6-2
Ruia Morrison Davy d. Ethne Green Mitchell 6-4 6-2

FI: Ruia Morrison Davy d. Rita Bentley 5-7 6-2 6-1

Doubles

QF:
Ruia Morrison Davy/Elaine Stephan d. Mrs. P. Leopold/Mrs. D. McKinnel 6-1 6-2
Bignell/Alison Glenie d. Beverly Vercoe/C. Fleming 6-1 6-2
Ethne Green Mitchell/Elizabeth Terry d. C. Andrew/A.Mitchell 6-4 6-0
Rita Bentley/Sue Clements d. Thompson/B. Walls 6-0 6-0

SF:
Ruia Morrison Davy/Elaine Stephan d. Bignell/Alison Glenie 6-2 6-1
Ethne Green Mitchell/Elizabeth Terry d. Rita Bentley/Sue Clements 2-6 7-5 6-1

FI: Ruia Morrison Davy/Elaine Stephan d. Ethne Green Mitchell/Elizabeth Terry 3-6 6-3 6-1

Mixed Doubles

QF:
Ruia Morrison Davy/John Souter d. Sue Clements/Barry Taylor 6-0 6-4
Rita Bentley/Richard Hawkes d. Heather Robson/Alan Burns 6-2 6-4
Elaine Stephan/Peter Becroft d. Barry Phillips-Moore/Allison Mitchell 5-7 9-7 6-2

SF:
Ruia Morrison Davy/John Souter d. E. Terry/Lew Gerrard 7-5 6-1
Rita Bentley/Richard Hawkes d. Elaine Stephan/Peter Becroft 6-1 6-4

FI: Rita Bentley/Richard Hawkes d. Ruia Morrison Davy/John Souter 7-5 6-4
 

·
Registered
Joined
·
7,496 Posts
Week of January 11-17

January 15-18- The Federation Cup, Melbourne, Australia (Grass)
Venue: Kooyong Stadium

1R: France d. Japan 3-0

Francoise Durr d. Kazuko Kuromatsu 6-2 6-1
Janine Lieffrig d. Yohko Obata 6-3 6-3
Durr/Lieffrig d. Obata/Matsumori 6-3 6-0

1R: Italy d. Germany 2-1

Lea Pericoli d. Helga Niessen 8-6 4-0 ret.
Francesca Gordigiani d. Heidi Schildknecht 4-6 7-5 6-4
Niessen/Schildknecht d. Pericoli/Gordigiani 6-3 6-1

1R: New Zealand d. Argentina 2-1

Norma Baylon d. Ruia Morrison Davy 6-3 6-3
Elizabeth Terry d. Nora Bonifacino De Somoza 7-5 6-4
Morrison Davy/Terry d. Bonifacino De Somoza/Baylon 6-4 8-6

QF: Australia d. New Zealand 3-0

Margaret Smith d. Ruia Morrison Davy 6-1 6-4
Lesley Turner d. Elizabeth Terry 6-3 6-0
Smith/Tegart d. Morrison Davy/Terry 6-2 6-1

QF: France d. Brazil 2-1

Maria Bueno d. Francoise Durr 6-1 4-6 6-1
Janine Lieffrig d. Maureen Schwartz 6-1 6-1
Durr/Lieffrig d. Bueno/Schwartz 6-8 6-3 6-4

QF: Great Britain d. South Africa 2-1

Annette Van Zyl d. Ann Haydon Jones 6-3 3-6 6-1
Christine Truman d. Bernice Carr Vukovich 6-2 2-6 7-5
Haydon Jones/Catt d. Van Zyl/Carr Vukovich 3-6 6-3 6-4

QF: Usa d. Italy 3-0

Billie Jean Moffitt d. Lea Pericoli 6-3 6-1
Carole Caldwell Graebner d. Francesca Gordigiani 6-1 6-0
Moffitt/Caldwell Graebner d. Pericoli/Gordigiani 6-0 6-2

SF: Australia d. France 3-0

Margaret Smith d. Francoise Durr 6-2 6-2
Lesley Turner d. Janine Lieffrig 6-1 7-5
Smith/Turner d. Durr/Lieffrig 6-1 6-4

SF: Usa d. Great Britain 3-0

Billie Jean Moffitt d. Ann Haydon Jones 6-2 6-4
Carole Caldwell Graebner d. Christine Truman 6-3 6-2
Moffitt/Caldwell Graebner d. Haydon Jones/C. Truman 4-6 8-6 6-4

FI: Australia d. Usa 2-1

Margaret Smith d. Billie Jean Moffitt 6-4 8-6
Lesley Turner d. Carole Caldwell Graebner 6-3 2-6 6-3
Moffitt/Caldwell Graebner d. Smith/Tegart 7-5 4-6 6-4

In the final, Margaret Smith defeated Moffitt and clinched the Federation Cup for Australia. Smith did not play her best. But she did not need her best stuff to win. Moffitt gave her too many chances to win by constantly dropping her serve in the second set.

Finals day began with Carole Caldwell losing a high quality, intensely played, and widely praised match to Lesley Turner. The American played her best tennis and without fear, with Turner winning the match by the slimmest of margins.

Moffitt's match then became a pressure-filled struggle against her greatest rival. Moffitt had not defeated Smith since the second round of Wimbledon in 1962. Since then, Smith had dominated women's tennis and was almost unbeatable when playing confidently and fearlessly. Moffitt's chances appeared to be slim. The match was being played on the historic centre court of the Kooyong Tennis Club in Melbourne before a partisan, sold-out crowd of 10,000. Moffitt's form also was questionable because she had a 2-match losing streak coming into this event. Both of those losses were shocking.

The Australian broke serve in the opening game of the match. Smith then became the front runner for the rest of the set. She maintained her one break advantage until the eighth game. At 4-3, she made 2 double faults that enabled Moffitt to break serve and level the set at 4-4. But Smith did not wilt. In the next game, Moffitt made one double fault and Smith hit two winning volleys to regain her one break lead. She then confidently held serve at love to win the set.

As in the first set, Moffitt dropped her serve in the first game of the second set. This set the tone for the remainder of the match. Moffitt had to fight hard just to stay alive. She never was up a break in the second set. She would be down a break and then break serve to pull even. Smith would then break serve to retake the lead. Ultimately, Moffitt was unable to break serve in the 14th game when she absolutely had to break. She put herself in this predicament by dropping serve in the 13th game.

Half of the 14 games in the second set were service breaks, The set went like this:k
Game 1: King loses serve. Smith leads 1-0.
Game 2: Smith loses serve. Tied 1-1.
Game 3: Moffitt loses serve. Smith leads 2-1.
Game 4: Smith holds serve and leads 3-1.
Game 5: Moffitt holds serve. Smith leads 3-2.
Game 6: Smith loses serve. Tied 3-3.
Game 7: Moffitt holds serve and leads 4-3.
Game 8: Smith holds serve. Tied 4-4.
Game 9: Moffitt loses serve. Smith leads 5-4.
Game 10: Smith loses serve while trying to close out the match. Tied at 5-5.
Game 11: Moffitt holds serve and leads 6-5.
Game 12: Smith holds serve to save the set. Tied at 6-6.
Game 13: Moffitt loses serve. Smith leads 7-6.
Game 14: Smith holds serve to win the match.

Smith had a good chance to win the match while serving at 5-4. But Moffitt hit an incredible backhand passing shot and the Australian nervously flubbed an easy smash to allow Moffitt to break serve and stay alive.

Moffitt would have to wait almost 15 more months before finally defeating Smith in singles and breaking her 9-match losing streak.

The pace of this match was brisk as only 1 hour, 6 minutes were needed to complete 24 games.

------------------

January 11-17, South Florida Championships, West Palm Beach (Clay)

2R:
Carol Ann Prosen d. Elly Krocke (Neth) 6-4 4-6 6-3
Maria Guzman (Ec) d. Joffre Boyd 9-7 6-1
Betty Stove (Neth) d. Nancy Bouchillon 6-0 6-0
Nancy Corse Reed d. Kathy Hansen 6-0 6-1
Alice Luthy Tym d. Gail Marcum 6-0 6-0
Karol Gagliano d. Ruth Coates 6-2 6-2
Trudy Groenman (Neth) d. Mary Turke wo
Ingrid Lofdahl (Swd) d. Kathy Pressly 6-1 6-2

QF:
Carol Ann Prosen d. Maria Guzman 6-2 6-4
Alice Luthy Tym d. Ingrid Lofdahl 11-9 6-3
Betty Stove d. Karol Gagliano 6-2 6-1
Trudy Groenman d. Nancy Corse Reed 6-3 6-3

SF:
Betty Stove d. Carol Ann Prosen 4-6 6-2 6-3
Trudy Groenman d. Alice Luthy Tym 6-1 7-5

FI: Betty Stove d. Trudy Groenman 6-4 6-4

Mixed Doubles

SF: Ingrid Lofdahl/Billy Higgins d. Alice Tym/Bill Tym 6-0 6-1
SF: Carol Ann Prosen/Nick Kalo (Gr) d. Maria Guzman/Eduardo Zuleta (Ec)

FI: Ingrid Lofdahl/Billy Higgins d. Carol Ann Prosen/Nick Kalo w.o.

-------------------

ends January 17, March of Dimes Tournament, San Diego? , California, US

FI: Valerie Ziegenfuss d. Paulette Verzin 6-1 7-9 6-1

DF: Lapinski/Olds d. Ziegenfuss/Berrey 6-3 6-4

-------------------

January 13-17, Tasmanian Championships, Hobart, Australia (Grass)

1R:
Rosa Maria Reyes Darmon (Mex) d. Eastburn 6-2 6-2

QF:
Gail Sherriff d. Margaret Harris 6-3 7-5
Carol Sherriff d. Karen Krantzcke 5-7 6-4 6-0
Rosa Maria Reyes Darmon d. Mckechin 6-4 6-1
Helen Gourlay d. Dunn 6-3 7-5

SF:
Gail Sherriff d. Carol Sherriff 6-3 6-8 1-0 ret.
Helen Gourlay d. Rosa Maria Darmon 6-4 8-6

FI: Helen Gourlay d. Gail Sherriff 6-3 1-6 7-5

MX: Rosa Maria Reyes Darmon/Pierre Darmon (Fr) d. Carol Sherriff/John Newcombe 6-4 6-4

-----

January 16, New Delhi, New Delhi, India

FI: Mrs. M. Law d. Nirupa Vasant 6-2 6-4

DF: Mrs. M. Law/Beghum Khan d. Nirupa Vasant/Leila Punjabi 2-6 6-3 6-3

-----

January 17, Taldua Open, Colombo, Ceylon

FI: Sriya Gooneratne d. Wendy Molligodde 7-5 6-4

DF: Wendy Molligodde/Nalkanthi De Silva d. Sriya Gooneratne/Perera 6-2 5-7 6-4

MX: Wendy Molligodde/G. Chandrasoma d. Sriya Gooneratne/George Ernst 6-2 ret.
 

·
Registered
Joined
·
7,496 Posts
Week of January 18-24

January 18-24, City of Miami Championships, Florida (Clay)

2R:
Betty Stove (Neth) d. Rana Epstein 6-0 6-0
Elly Krocke (Neth) d. Karol Gagliano 6-1 6-0
Alice Luthy Tym d. Ann Lentz 6-1 6-1
Denise Wall d. Maria Mejides 6-2 6-4
Maria Guzman (Ec) d. Jeanne Young 6-0 6-2
Ingrid Lofdahl (Swd) d. Cynthia Bruce 6-0 6-0
Carol Ann Prosen d. Joffre Boyd 6-1 6-2
Trudy Groenman (Neth) d. Doris Hill 6-1 6-0

QF:
Betty Stove d. Maria Guzman 6-0 6-0
Elly Krocke d. Alice Luthy Tym 8-6 6-3
Carol Ann Prosen d. Ingrid Lofdahl 6-3 0-6 10-8
Trudy Groenman d. Denise Wall 6-3 6-4

SF:
Betty Stove d. Elly Krocke 6-3 0-6 6-4
Trudy Groenman d. Carol Ann Prosen 6-0 6-3

FI: Betty Stove d. Trudy Groenman 6-3 6-2

----------------

January 19-24, Durban Hulett's Championships, Durban, South Africa (Hard)

1R:
Glenda Swan d. Sally Holdsworth (GB) 6-1 6-1
Carol Rosser (GB) d. J Pearce 6-2 7-5

2R:
Heather Nicholls Segal d. S Walkden 6-0 6-1
Erica Ladlau d. Greta Delport 9-7 6-4
Glenda Swan d. E Morris 6-3 6-1
Vivienne Wiggill d. S Couder (sP) 9-7 6-2
Maryna Godwin d. Pam Watermayer 6-8 6-3 6-2
Pat Walkden (Rho) d. S Stott 6-0 6-0
Valerie Koortzen Forbes d. Carol Rosser 6-1 6-1
Ingrid Frohling d. Laura Rossouw 6-1 4-6 6-3

QF:
Heather Nicholls Segal d. Erica Ladlau 6-0 6-1
Vivienne Wiggill d. Glenda Swan 6-4 6-3
Maryna Godwin d. Pat Walkden 6-3 6-1
Ingrid Frohling d. Valerie Koortzen Forbes 6-4 6-1

SF:
Heather Nicholls Segal d. Vivienne Wiggill 6-4 6-0
Ingrid Frohling d. Maryna Godwin 6-2 6-2

FI: Ingrid Frohling d. Heather Nicholls Segal 1-6 6-0 6-4

Doubles

QF:
Heather Segal/Valerie Forbes d. C. Bell/J. Davis 6-0 6-1
Ingrid Frohling/Maryna Godwin d. Vivienne Wiggill/Pam Watermeyer 6-2 6-4
Glenda Swan/Pat Walkden d. Sally Holdsworth/Carol Rosser 6-1 6-3
Thea Hale/Greta Delport d. J. Wilshere/Laura Rossouw 3-6 6-3 6-1

SF:
Ingrid Frohling/Maryna Godwin d. Heather Segal/Valerie Forbes 4-6 10-8 6-3
Glenda Swan/Pat Walkden d. Thea Hale/Greta Delport 6-4 6-4

FI: Glenda Swan/Pat Walkden d. Maryna Godwin/Ingrid Frohling 7-9 8-6 6-3

Mixed Doubles

3R:
Greta Delport/Abe Segal d. Mrs. & Mrs. Juan Manuel Couder (Sp) 6-0 6-3
Thea Hale/Brian Woodroffe d. Sally Holdsworth/Ray Moore 6-2 6-4
Ingrid Frohling/Dave Phillips d. S. Stott/P. Diedrichs 6-1 4-6 6-2
Valerie Forbes/Donald Dell (US) d. Maryna Godwin/Jackie Saul 6-0 6-1

QF:
Carol Rosser/Frew McMillan d. Greta Delport/Abe Segal 3-6 6-3 6-4
Thea Hale/Brian Woodroffe d. Pat Walkden/Peter Mors 6-4 7-5
Ingrid Frohling/Dave Phillips d. Valerie Forbes/Donald Dell 6-3 6-4
Heather Segal/Hugh Stewart (US) d. Glenda Swan/Rob Maud 2-6 6-3 6-4

SF:
Thea Hale/Brian Woodroffe d. Carol Rosser/Frew McMillan 4-6 6-2 6-3
Ingrid Frohling/Dave Phillips d. Heather Segal/Hugh Stewart 4-6 8-6 6-2

FI: Hale/Woodroffe led Frohling/Phillips 6-2, rain stopped play

January 25, Coupe Pierre Gillou, Paris, France

1R:
Marion Cristiani d. Suzanne Le Besnerais 6-3 7-5

SF:
Aline Nenot d. Odile de Roubin 6-0 6-0
Danielle Bouteleux d. Marion Cristiani 6-1 6-0

FI: Danielle Bouteleux d. Aline Nenot 6-1 6-8 6-2

DF: Danielle Bouteleux d. Michele Boulle d. Susanne LeBesnerais 6-1 5-7 6-3

MX: Danielle Bouteleux/Alain Bouteleux d. Ann Marie Rouchon/Jean Claude Barclay6-2 6-2

-----

January 24, Heliopolis Sporting Club, Heliopolis, Egypt

SF:
Clelia Gaeta d. Abdalla 4-6 6-1 6-4
Mrs. Ali Ibrahim d. Sophie Sarwat 6-3 6-2

FI: Clelia Gaeta d. Mrs. Ali Ibrahim 4-6 6-0 6-3

MX: Clelia Gaeta/G.B. Cicivelli (It) d. Sophie Sarwat/Ismail El Shafei 4-6 6-3 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,496 Posts
Discussion Starter #6 (Edited)
January 22-February 1, Australian Championships, Melbourne (Grass)
Venue: Kooyong Stadium

Seeded

1 Margaret Smith Aus
2 Maria Bueno Bra
3 Lesley Turner Aus
4 Billie Jean Moffitt US
5 Judy Tegart Aus
6 Carole Caldwell Graebner US
7 Robyn Ebbern Aus
8 Ann Haydon Jones GB
9 Madonna Schacht Aus
10 Gail Sherriff Aus
11 Jill Blackman Aus
12 Helen Gourlay Aus
13 Norma Baylon Arg
14 Deidre Catt Keller GB
15 Annette Van Zyl SA
16 Christine Truman GB

1R:
Dorothy Whitely d. Elizabeth Fenton 5-7 6-3 6-4
Annette Van Zyl (SA) d. Margaret Harris 6-2 7-5
Jill Starr d. Helga Niessen (Frg) 2-6 6-2 6-0
Mary Hawton d. Lynette Nette 4-6 6-4 6-4
Ruia Morrison Davy (NZ) d. Yohko Obata (Jap) 6-1 6-2
Rosa Maria Darmon (Fra) d. Lesley Hunt 7-5 6-1
Deidre Catt Keller (GB) d. Judy Twitt 6-3 6-4
Janine Lieffrig (Fra) d. Maree Schacht 6-3 6-3
Margaret Kynaston d. K. Matsumori (Jap) 6-2 6-0
Kerry Melville d. Heidi Schildknecht (Frg) 6-4 12-10
Christine Truman (GB) d. Bev Rae 6-3 6-0
Elizabeth Terry (NZ) d. Nora Bonifacino De Somoza (Arg) 6-4 8-10 7-5
Karen Krantzcke d. Maureen Schwartz (Bra) 6-1 8-6
Francoise Durr (Fra) d. Kaye Dening 6-1 6-0
Lea Pericoli (Ita) d. Bernice Carr Vukovich (SA) 6-3 6-8 6-2
Norma Baylon (Arg) d. Robin Lesh 6-2 4-6 6-1
Maureen McCalman Pratt d. Kazuko Kuromatsu (Jap) 6-1 6-2
Ann Jenkins d. F. Marriott 6-3 6-4
Pam Southcombe Wearne d. Jenny Trewby (GB) 6-4 6-4
Francesca Gordigiani (Ita) d. Cheryl Begbie 6-4 6-4

2R:
Maria Bueno (Bra) d. Francesca Gordigiani (Ita) 6-2 6-2
Helen Gourlay d. Janine Lieffrig (Fra) 0-6 6-3 6-4
Ruia Morrison Davy (NZ) d. Deidre Catt Keller (GB) 3-6 6-4 6-2
Judy Tegart d. Rosa Maria Reyes Darmon (Fra) 6-4 4-6 9-7
Jill Starr d. Madonna Schacht 9-7 1-6 6-2
Carole Caldwell Graebner (US) d. Mary Hawton 6-2 8-6
Lesley Turner d. Pam Southcombe Wearne 4-6 6-4 7-5
Annette Van Zyl (SA) d. Dorothy Whitely 6-4 6-3
Billie Jean Moffitt (US) d. Margaret Kynaston 6-2 6-3
Kerry Melville d. Gail Sherriff 10-8 6-4
Robyn Ebbern d. Karen Krantzcke 9-7 6-2
Christine Truman (GB) d. Elizabeth Terry (NZ) 6-2 6-2
Francoise Durr (Fra) d. Ann Haydon Jones (GB) 6-3 6-0
Jill Blackman d. Lea Pericoli (Ita) wo
Norma Baylon (Arg) d. Maureen McCalman Pratt 6-3 6-0
Margaret Smith d. Ann Jenkins 6-1 6-0

3R:
Maria Bueno (Bra) d. Helen Gourlay 6-2 6-4
Judy Tegart d. Ruia Morrison Davy (NZ) 2-6 6-2 6-4
Carole Caldwell Graebner (US) d. Jill Starr 6-4 6-2
Annette Van Zyl (SA) d. Lesley Turner 6-4 7-5
Billie Jean Moffitt (US) d. Kerry Melville 5-7 6-4 6-1
Robyn Ebbern d. Christine Truman (GB) 1-6 6-1 6-2
Francoise Durr (Fra) d. Jill Blackman 8-6 7-5
Margaret Smith d. Norma Baylon (Arg) 7-5 6-1

QF:
Maria Bueno (Bra) d. Judy Tegart 6-2 6-2
Annette Van Zyl (SA) d. Carole Caldwell Graebner (US) 6-3 6-4
Billie Jean Moffitt (US) d. Robyn Ebbern 6-1 6-2
Margaret Smith d. Francoise Durr (Fra) 6-3 6-3

SF:
Maria Bueno (Bra) d. Annette Van Zyl (SA) 6-2 6-3
Margaret Smith d. Billie Jean Moffitt (US) 6-1 8-6

FI: Margaret Smith d. Maria Bueno (Bra) 5-7 6-4 5-2 ret.
***10,000 witness a dramatic final as Bueno hit with cramps.

-----------------------------------------
Junior Girls Final
Kerry Melville d. Helen Gourlay 6-1 6-1
-----------------------------------------

Doubles (Draw=28)

1R:
Margaret Smith/Lesley Turner[1]-bye
Mary Hawton/Karen Krantzcke d. Maureen Schwartz (Bra)/Nora Somoza (Arg) 6-4 6-2
Francoise Durr (Frn)/Janine Lieffrig (Frn) [7] d. Beverley Rae/Pam Wearne 6-1 7-5
Lynne Nette/Maureen Pratt d. Cheryl Begbie/Penelope Begbie 6-2 6-3
Carole Graebner (US)/Rosie Darmon (Frn) [6] d. Margaret Harris/Ann Jenkins 6-2 6-1
Ruia Davy (NZ)/Elizabeth Terry (NZ) d. Norma Eastburn/Frances Marriott 3-6 6-0 6-3
Deidre Keller (GB)/Christine Truman (GB) [4]-bye
Helen Gourlay/Kerry Melville d. Helga Niessen (Ger)/Heide Schildknecht (Ger) 4-6 6-4 6-4

Carol Sherriff/Gail Sherriff d. Francesca Gordigiani (Ity)/Lea Pericoli (Ity) 8-6 6-4
Madonna Schacht/Annette Van Zyl (SA) [8] d. Kazuko Kurumatsu (Jpn)/Yoko Obata (Jpn) 6-0 6-0
Kay Dening/Bernice Vukovich (SA) d. Gwen Thiele/Jill Starr 6-4 6-3
Robyn Ebbern/Billie Jean Moffitt (US) [3]-bye
Ann Jones (GB)/Judy Tegart[5] d. Therese Mackay/C Oliver 6-0 6-1
Robin Lesh/Jenny Trewby (GB) d. Kayoko Matsumori (Jpn)/Judy Twitt 6-4 6-1
Jill Blackman/Dorothy Whitely-bye
Norma Baylon (Arg)/Maria Bueno (Brz) [2] d. Janet Hyslop/Kerryl Treasure 6-1 6-2

2R:
Smith/Turner [1] d. Hawton/Krantzcke 6-2 6-1
Durr/Lieffrig [7] d. Nette/Pratt 7-5 6-2
Graebner/Darmon [6] d. Davy/Terry 7-5 6-2
Gourlay/Melville d. Keller/Truman [4] 7-5 6-3
Schacht/Van Zyl [8] d. Sheriff/Sherriff 6-2 7-5
Ebbern/Moffitt [3] d. Dening/Vukovich 6-3 6-3
Jones/Tegart [5] d. Lesh/Trewby 6-1 6-0
Baylon/Bueno [2] d. Blackman/Whiteley 6-3 6-4

QF:
Smith/Turner [1] d. Durr/Lieffrig [7] 6-2 6-4
Graebner/Darmon [6] d. Gourlay/Melville 7-5 6-3
Ebbern/Moffitt [3] d. Schacht/Van Zyl [8] 6-2 2-6 6-3
Baylon/Bueno [2] d. Jones/Tegart [5] 6-2 6-2

SF:
Smith/Turner [1] d. Graebner/Darmon [6] 6-2 6-2
Ebbern/Moffitt [3] d. Baylon/Bueno [2] 6-2 7-5

FI:
Margaret Smith/Lesley Turner[1] d. Robyn Ebbern/Billie Jean Moffitt[3] 1-6 6-2 6-3

-----------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=36)


1R:
Nora Somoza (Arg)/Eugene Russo (Arg) d. Dorothy Whitely/Brian Bowman 4-6 6-3 6-2
Charleen Hillebrand/John Hillebrand d. Maureen Schwrtz (Brz)/Ray Keldie 4-6 6-3 6-4
Jill Starr/John Keller d. Kayoko Matsumori (Jpn)/Mitsuru Motoi (Jpn) default
Elizabeth Terry (NZ) Keith Wooldridge (GB) d. Kerryl Treasure/Max Senior 6-1 6-2

2R:
Lesley Turner/Fred Stolle [1] d. Margaret Harris/Whittaker 6-3 6-1
Janine Lieffrif (Frn)/Francois Juabert (Frn) d. Madonna Schacht/Barry Phillips-Moore 7-5 2-6 6-4
Billlie Jean Moffitt (US)/Warren Jacques [8] d. Somoza/Russo 6-2 6-2
Heide Schildknecht (Ger)/Geoff Pollard d. Deidre Keller (GB)/Will Coghlan 8-6 7-5
Rosie Darmon (Frn)/Pierre Darmon (Frn) [4] d. Lea Pericoli (Ity)/Harry Matheson (GB) 7-5 6-2
Gail Sherriff/Tom Okker (Neth) d. Ruia Davy (NZ)/Ichizo Konishi (Jpn) 12-10 6-2
Robyn Ebbern/Owen Davidson [5] d. Hillebrand/Hillebrand 6-3 6-2
Francesca Gordigiani (Ity)/Ross Sherriff d. Lynne Nette/Colin Zeeman (SA) 6-4 6-3

Jill Blackman/Bill Bowrey d. Bernice Vukovich/Jan Hajer (Neth) 5-7 6-0 6-0
Judy Tegart/Tony Roche [6] d. Starr/Keller 6-2 6-2
Christine Truman (GB)/John Pearce d. Carole Graebner (US)/John Cottrill 6-1 6-4
Kay Dening/Jean-Noel Grinda (Frn) d. Norma Baylon (Arg)/Lew Gerrard (NZ) [3] 4-6 6-1 6-4
Ann Jones (GB)/Cedric Mason d. Yoko Obata (Jpn)/Osamu Ishiguro (Jpn) 4-6 6-1 7-5
Francoise Durr (Frn)/Pierre Barthes (Frn) [7] d. Terry/Wooldridge 6-1 6-4
Annette van Zyl (SA)/Graham Stilwell (GB) d. Kazuko Kuromasu (Jpn)/Koji Watanabe (Jpn) 6-2 6-2
Margaret Smith (Aus)/John Newcombe [2] d. Helga Niessen (Ger)/Christer Holm (Swd) 6-4 6-1

3R:
Turner/Stolle [1] d Lieffrig/Jauffret 6-1 6-2
Moffitt/Jacques [8] d. Pollard/Schildknecht 6-2 6-1
Sherriff/Okker d. Darmon/Darmon [4] 6-2 6-1
Ebbern/Davidson [5] d. Gordigiani/Sheriff 6-2 6-2
Tegart/Roche [6] d. Blackman/ Bowrey 11-9 6-2
Truman/Pearce d. Dening/Grinda 7-5 6-4
Durr/Barthes [7] d. Jones/Mason 6-3 6-3
Smith/Newcombe [2] d. Van Zyl/Stilwell 6-3 6-4

QF:
Turner/Stolle [1] d. Moffitt/Jqcques [8] 11-9 7-5
Ebbern/Davidson [5] d. G Sherriff/Okker 6-1 7-5
Tegart/Roche [6] d. Truman/Pearce 6-2 6-4
Smith/Newcomber [2] d. Durr/Barthes [7] 6-1 6-4

SF:
Ebbern/Davidson [5] d. Turner/Stolle [1] 6-3 6-4
Smith/Newcombe [2] d. Tegart/Roche [6] 6-4 6-4

FI:
Robyn Ebbern/Owen Davidson [5] and Margaret Smith/John Newcombe [2] divided the title.
 

·
Registered
Joined
·
7,496 Posts
Week of January 25-31

January 25-31, Austin Smith Championships, Fort Lauderdale, Florida, US (Clay)

2R:
Stephanie DeFina d. Karol Gagliano 6-1 6-1
Eva Lundquist d. Iris Buntemeyer 6-0 6-0
Elly Krocke d. Maria Guzman 6-2 6-1
Alice Luthy Tym d. Ingrid Lofdahl 6-2 6-2
Trudy Groenman d. Jane Hancock 6-1 6-1
Peachy Kellmeyer d. Heidi Hufschmid 6-2 6-4
Denise Wall d. Carol Ann Prosen 6-4 8-6
Betty Stove d. Helen Gfroerer 6-0 6-1

QF:
Stephanie DeFina d. Eva Lundquist 6-0 6-3
Elly Krocke d. Alice Luthy Tym 8-6 4-6 6-4
Trudy Groenman d. Peachy Kellmeyer 8-6 6-0
Betty Stove d. Denise Wall 6-4 6-0

SF:
Elly Krocke d. Stephanie DeFina 4-6 6-3 6-2
Trudy Groenman d. Betty Stove 6-2 5-7 6-4

FI: Trudy Groenman d. Elly Krocke 6-4 6-3

DF: Groenman/Krocke d. Stove/Luthy Tym 6-3 6-2

-------------------

ends January 31, Desert Invitation, La Quinta, California, US (Hard)
Draw 8

1R:
Mimi Arnold d. Kathy Nethery 6-2 6-1
Kathy Harter d. Paulette Verzin 6-4 6-2
Kathy Blake d. Sue Behlmar 6-1 6-4
Tory Ann Fretz d. Valerie Ziegenfuss 6-0 6-2

SF:
Mimi Arnold d. Kathy Harter 4-6 6-2 7-5
Tory Ann Fretz d. Kathy Blake 6-4 6-3

FI: Tory Ann Fretz d. Mimi Arnold 3-6 6-4 6-2

MX: Kathy Harter/Horst Ritter d. Sue Behlmar/James Hobson 6-1 7-5

-------------------

ends February 1, City of Fremantle Championships, Western Australia

FI: Gwenda Don d. Pamela Brand 7-5 6-1

-------------------

ends February 2, Auckland Championships, New Zealand (Grass)

QF:
Sue Clements d. Jill Bignell 7-5 6-3
Elaine Stephan d. Lynn Holstein (Aus) 6-3 3-6 6-1
Rita Bentley (GB) d. Shirley Marchant (Aus) 6-1 6-2
Alison Glenie d. Heather Robson 6-2 6-3

SF:
Elaine Stephan d. Sue Clements 6-2 6-4
Rita Bentley d. Alison Glenie 6-4 6-1

FI: Rita Bentley d. Elaine Stephan 6-2 6-2

DF: Lynn Holstein/Shirley Marchant d. Rita Bentley/Elaine Stephan 6-4 6-2

MX: Rita Bentley/Richard Hawkes d. Jill Bignell/Robert Clarke 6-4 6-1
 

·
Registered
Joined
·
7,496 Posts
Week of February 1-7

February 1-6, Northern Transvaal International, Pretoria, South Africa (Hard)

1R:
Carol Rosser (GB) d. Mrs. Juan Manuel Couder (Sp) 6-1 6-0
Francoise Durr (Fr) d. Esme Emanuel 6-1 6-0

2R:
Christine Truman (GB) d. Vivienne Wiggill 6-0 6-1
Glenda Swan d. Margaret Marais 6-4 6-1
Carol Rosser d. Valerie Koortzen Forbes 6-3 6-3
Patricia Walkden (Rhod) d. Janine Lieffrig (Fr) 6-0 6-1
Margaret Hunt Price d. Dottie Knode (US) 6-2 7-5
M. Smit d. Maryna Godwin 6-4 6-3
Eunice Passmore d. Greta Delport 6-3 7-5
Francoise Durr d. Sally Holdsworth (GB) 6-1 6-3

QF:
Christine Truman d. Glenda Swan 6-4 3-6 6-4
Patricia Walkden d. Carol Rosser 10-8 6-2
Margaret Hunt Price d. M. Smit 6-3 6-4
Francoise Durr d. Eunice Passmore 6-1 6-2

SF:
Christine Truman d. Patricia Walkden 6-2 6-4
Francoise Durr d. Margaret Hunt Price 6-3 6-3

FI: Francoise Durr d. Christine Truman 6-4 3-6 6-4

Doubles

2R:
Glenda Swan/Pat Walkden d. Carol Rosser/Sally Holdsworth 6-3 8-6
Francoise Durr/Janine Lieffrig d. Esme Emanuel/Margaret Marais 1-6 6-3 6-4

QF:
Margaret Hunt Price/Heather Nicholls Segal d. Dottie Knode/Mrs. Couder 6-0 6-3
Glenda Swan/Pat Walkden d. Valerie Forbes/Maryna Godwin 6-2 6-3
Francoise Durr/Janine Lieffrig d. M. Smit/Vivienne Wiggill 7-5 2-6 6-2
Christine Truman/Bernice Carr Vokovich d. Eunice Passmore/Greta Delport 6-3 6-4

SF:
Margaret Hunt Price/Heather Nicholls Segal d. Glenda Swan/Pat Walkden 6-1 1-6 6-2
Christine Truman/Bernice Carr Vokovich d. Francoise Durr/Janine Lieffrig 2-6 6-3 6-1

FI: Christine Truman/Bernice Carr Vukovich d. Margaret Hunt Price/Heather Nicholls Segal 2-6 6-1 6-4

----------------

January 31-February 7, Scandinavian Covered Court Championships, Helsinki, Finland

1R: Robin Blakelock Lloyd (GB) d. Annika Nydeus (Swd) 6-1 6-2
1R: Elizabeth Starkie (GB) d. Anneli Nyman 6-2 6-2

2R:
Gudrun Rosin (Swd) d. Birgitta Lindstrom 6-2 6-0
Katarina Bartholdson (Swd) d. Liv Paldan (Nor) 6-3 7-5
Anna Dmitrieva Tolstoy (USSR) d. Ulla Sandulf (Swd) 6-2 6-2

QF:
Elizabeth Starkie d. Astrid Johansson (Swd) 6-3 6-2
Gudrun Rosin d. Pia Balling (Den) 3-6 6-2 6-3
Katarina Bartholdson d. Lena Ahonen 2-6 6-4 6-2
Anna Dmitrieva Tolstoy d. Robin Blakelock Lloyd 6-2 6-1

SF:
Elizabeth Starkie d. Gudrun Rosin 6-3 6-3
Anna Dmitrieva Tolstoy d. Katarina Bartholdson 6-2 6-2

FI: Elizabeth Starkie d. Anna Dmitrieva Tolstoy 6-2 1-6 6-3

DF: Dmitrieva Tolstoy/Rosin d. Blakelock Lloyd/Starkie 6-0 6-4

Mixed Doubles

QF:
Anna Dmitrieva Tolstoy/Toomas Lejus (USSR) d. Ulla Hultkrantz (Swd)/Daniel Contet (Fr) 8-6 6-4
Elizabeth Starkie/Bobby Wilson (GB) d. Brigitte Lindstrom/Michel Leclercq (Fr) 6-3 7-9 7-5
Robin Blakelock Lloyd/Roger Taylor (GB) d. Annika Nydeus/Ion Tiriac (Rom) 6-1 6-4

SF:
Anna Dmitrieva Tolstoy/Toomas Lejus d. Gudrun Rosin/Reino Nyyssonen 6-4 6-4
Elizabeth Starkie/Bobby Wilson d. Robin Blakelock Lloyd/Roger Taylor 5-7 6-3 6-2

FI: Not known

----------------

February 3-7, Wills International, Auckland, New Zealand (Grass)
Draw 12 ?

1R:
Rita Bentley (GB) d. Bev Vercoe 6-1 6-4
Rosa Maria Reyes Darmon (Mex) d. Elaine Stephan 6-2 6-2
Ruia Morrison Davy d. Maureen Schwartz (Bra) 6-0 6-2
Jill Blackman(Aus) d. Heather Robson 6-4 6-2
Lyn Holstein d. Maria Bueno (Bra) w/o

QF:
Judy Tegart d. Ethne Green Mitchell 8-6 6-0
Rita Bentley d. Heidi Schildknecht (Ger) 6-2 6-4
Rosa Maria Reyes Darmon d. Lyn Holstein (Aus) 2-6 6-4 6-2
Jill Blackman d. Ruia Morrison Davy 2-6 6-4 6-3

SF:
Rita Bentley d. Judy Tegart 6-1 6-3
Jill Blackman d. Rosa Maria Reyes Darmon 6-3 6-2

FI: Rita Bentley d. Jill Blackman 6-4 6-3

Doubles

QF:
Sue Clements/Beverley Vercoe d. Maureen Schwartz/Maria Bueno 6-2 6-3
Ruia Morrison Davy/Elaine Stephan d. Rosa Maria Reyes Darmon/Heide Schildknecht 6-4 5-7 10-8

SF:
Ruia Morrison Davy/Elaine Stephan d. Sue Clements/Beverly Vercoe 6-0 6-2
Judy Tegart/Jill Blackman d. Ethne Green Mitchell/Heather Robson 6-3 6-2

FI: Judy Tegart/Jill Blackman d. Morrison Davy/Elaine Stephan 9-7 7-9 6-1

Mixed Doubles

SF:
Rosa Maria Reyes Darmon/Pierre Darmon (Fr) d. Judy Tegart/Lew Gerrard w.o.
Ruia Morrison Davy/John Souter d. Maureen Schwartz/Graham Stilwell (GB) 8-6 6-3

FI: Rosa Maria Reyes Darmon/Pierre Darmon (Fr) d. Ruia Morrison Davy/John Souter 6-0 3-6 7-5

----------------

February 7, Colombo Championships, Colombo, Ceylon

FI: Sriya Gooneratne d. Sryiani Wickremesinghe 8-6 10-8

DF: Sriya Gooneratne/Babara Warren d. Sirima Abeyagunawardene/Susima Abeyagunawardene 6-4 4-6 6-4

----------------

February 7, Dallas Invitation, Dallas, Texas, US (Indoor)

SF: Carol Hanks Aucamp d. Owen McHaney 6-3 6-3
SF: Mary Ann Eisel d. Peaches Bartkowicz 6-3 6-3

FI: Carol Hanks Aucamp d. Mary Ann Eisel 6-3 6-2

Draw may have been as small as 4!

-----

February 2-8, Nice, France (Clay)
Venue: Lawn Tennis Club

QF:
Vivienne Dennis (GB) d. Mary McAnally (GB) 7-5 4-6 7-5

SF:
Jacqueline Rees-Lewis d. Vivienne Dennis 6-1 6-2
Winnie Shaw (GB) d. Nicole Filippone 6-1 6-3

FI: Jacqueline Rees-Lewis d. Winnie Shaw 6-0 6-0

DF: Nicole Filippone/Claudine Casa d. Vivienne Dennis/Stephanie Percival 6-2 6-4

MX: Winnie Shaw/Gerald Battrick (GB) d. Jacqueline Rees-Lewis/Geoff Bluett (GB) 7-5 6-4
 

·
Registered
Joined
·
7,496 Posts
Week of February 8-14

ends February 11, Canterbury Championships, Christchurch, New Zealand (Grass)

QF:
Rita Bentley (GB) d. Lyn Holstein (Aus)6-2 6-4
Ruia Morrison Davy d. Shirley Field 6-1 6-1
Heidi Schildknecht (Ger) d. Dawn Smith 6-3 6-1
Rosa Maria Reyes Darmon (Mex) d. Shirley Marchant (Aus) 6-1 6-4

SF:
Rita Bentley d. Ruia Morrison Davy 6-3 2-6 6-3
Rosa Maria Reyes Darmon d. Heidi Schildknecht 6-2 2-6 6-4

FI: Rita Bentley d. Rosa Maria Reyes Darmon 6-2 1-6 6-3
* we have these scores too 6-2 1-6 6-2 and 9-7 4-6 6-2

Doubles

SF:
Rosa Marie Reyes Darmon/Rita Bentley d. Lynn Holstein/Shirley Marchant 6-2 6-1
Ruia Morrison Davy/Heidi Schildknecht d. Dawn Smith/C. Andrew 6-0 6-0

DF: Rosa Maria Reyes Darmon/Rita Bentley d. Ruia Morrison Davy/Heidi Schildknecht 6-2 4-6 6-4

Mixed Doubles

SF:
Rosa Maria Reyes Darmon/Pierre Darmon (Fr) d. Rita Bentley/Richard Hawkes 4-6 6-1 6-1
Ruia Morrison Davy/Lew Gerrard d. Lynn Holstein/Graham Stilwell (GB) 7-5 6-3

FI: Rosa Maria Reyes Darmon/Pierre Darmon (Fr) d. Ruia Morrison Davy/Lew Gerrard 7-5 6-3

----------------------

February 6-12, Eastern Transvaal Tournament, Benoni, South Africa (Hard)

QF:
Margaret Hunt Price d. Sally Holdsworth (GB) 7-5 6-2
Patricia Walkden (Rho) d. Susie Smit 8-6 7-5
Glenda Swan d. Eunice Passmore 7-5 3-6 6-3
Carol Rosser (GB) d. Dottie Head Knode (US) 6-4 6-2

SF:
Margaret Hunt Price d. Patricia Walkden 6-1 6-4
Carol Rosser d. Glenda Swan 6-0 6-4

FI: divided due to rain

Doubles

SF: Margaret Hunt Price/Susie Smit d. Carole Rosser/Sally Holdsworth 6-4 6-1
SF: Glenda Swan/Pat Walkden d. Dottie Knode/Eunice Passmore 6-3 6-4

FI: Rained Out

----------------------

ends February 12, Golden Gate Tournament, San Francisco, California, US (Hard)

2R:
Pixie Lamm d. Roylee Bailey 6-1 6-0
Gerry Carter d. Debbie John 3-6 6-1 6-2

QF:
Rosemary Casals d. June Gay 6-0 6-1
Pixie Lamm d. Denise Carter 6-3 6-1
Cecilia Martinez d. Gerry Carter wo
Linda Van Der Meer d. Jean Solomon 6-0 6-0

SF:
Rosemary Casals d. Pixie Lamm 6-4 6-0
Linda Van Der Meer d. Cecilia Martinez 4-6 6-2 8-6

FI: Rosemary Casals d. Linda Van Der Meer 6-2 6-4

----------------------

February 8-14, German Covered Court Championships, Cologne
Venue: Rot-Weiss Club

1R:
Kirsten Seelbach d. Christiane Spinoza (Fr) 5-7 6-3 6-4
Christiane Mercelis (Bel) d. Renate Stolberg 6-4 6-2
Faye Toyne (Aus) d. Angelika Pfannenberg 6-0 6-1
E. Szekerka d. Jenny Ridderhof (Neth) 6-4 7-5

2R:
Ann Haydon Jones (GB) d. Amelie Hacks 7-5 7-5
Pia Balling (Den) d. I. Schuebel 6-1 9-7
Helga Niessen d. Edith Winkens 6-1 6-4
Christiane Mercelis d. Kirsten Seelbach 6-2 6-3
Faye Toyne d. E. Szekerka 6-2 6-1
Liv Paldan (Nor) d. Michelle Boulle (Fr) 6-3 6-4
Almut Sturm d. R. Breuer 6-4 6-8 6-4
Elizabeth Starkie (GB) d. G. Schwarz 6-3 6-1

QF:
Ann Haydon Jones d. Pia Balling 6-1 7-5
Helga Niessen d. Christiane Mercelis 8-6 6-2
Faye Toyne d. Liv Paldan 7-5 6-4
Elizabeth Starkie d. Almut Sturm 6-3 6-1

SF:
Ann Haydon Jones d. Helga Niessen 6-1 6-4
Elizabeth Starkie d. Faye Toyne 6-1 6-3

FI: Elizabeth Starkie d. Ann Haydon Jones 6-3 6-4

Doubles

SF:
Ann Haydon Jones/Elizabeth Starkie d. Helga Niessen/Almut Sturm 6-3 6-3
Faye Toyne/Christiane Mercelis d. Jenny Ridderhof/Amelie Hacks 6-3 6-4

FI: Ann Haydon Jones/Elizabeth Starkie d. Faye Toyne/Christiane Mercelis 8-6 6-1

Mixed Doubles

2R:
Ann Haydon Jones/Jaroslav Drobny (GB) d. Almut Sturm/Frank Arendt 6-4 6-1

QF:
Christiane Spinoza/Michel Leclercq (Fr) d. Liv Paldan/Nils Martin Elvik (Nor) 6-2 8-6
Christiane Mercelis/Daniel Contet (Fr) d. Faye Toyne/Kenneth Andersson (Swd) 3-6 6-3 6-2
Elizabeth Starkie/Istvan Gulyas (Nor) d. Renate Stollberg/Uwe Gottschalk 6-3 6-4
Ann Haydon Jones/Jaroslav Drobny d. Angelika Pfannenberg/Hans Joachim Plotz 2-6 6-2 8-6

SF:
Christiane Mercelis/Daniel Contet d. Elizabeth Starkie/Istvan Gulyas 6-4 6-3
Ann Haydon Jones/Jaroslav Drobny d. Christiane Spinoza/Michel Leclercq 6-4 6-4

FI: Ann Haydon Jones/Jaroslav Drobny d. Christiane Mercelis/Daniel Contet 6-2 5-7 6-3

-----------------------

February 8-14, Monte Carlo Country Club Tournament, Clay

FI: Vivienne Dennis (GB) d. G. Bush 6-1 6-2

DF: Vivienne Dennis/Stephanie Percival (GB) d. J. Howard/G. Bush 8-6 8-6 or 6-1 6-2

-----------------------

February 9-14, US Indoor Championships, Boston, Massachusetts
Venue: Longwood Cricket Club at Chestnut Hill

1R:
Diane Matzner d. Debby Garrison 8-6 6-4
Carol Hanks Aucamp d. Marilyn Aschner 6-1 6-1
Elly Krocke (Neth) d. Pat Stewart Edrich wo
Trudy Groenman (Neth) d. Carolyn Clarke 6-1 6-0
Raymonde Veber Jones d. Lesley Sparling (Can) 6-2 6-0
Margery Rowbotham d. Jacqueline Bohlens 6-1 6-0
Mary Ann Eisel d. Nancy Corse Reed 6-1 5-7 6-1
Kay Hubbell d. Jade Schiffman 6-2 6-3
Jane Albert d. Betty McCauliffe 6-1 6-0

2R:
Nancy Richey d. Louise Gonnerman 6-0 6-2
Tory Ann Fretz d. Roberta Zimman 6-1 6-0
Mary Ann Eisel d. Margery Rowbotham 6-2 6-0
Jane Albert d. Kay Hubbell 6-2 6-2
Karen Hantze Susman d. Donna Barker 6-0 6-0
Betty Stove (Neth) d. Diane Matzner 6-0 6-0
Trudy Groenman d. Raymonde Veber Jones 6-3 8-6
Carol Hanks Aucamp d. Elly Krocke 6-4 6-1

QF:
Nancy Richey d. Tory Ann Fretz 6-1 6-0
Mary Ann Eisel d. Jane Albert 7-5 6-3
Betty Stove d. Karen Hantze Susman 11-9 2-6 7-5
Carol Hanks Aucamp d. Trudy Groenman 6-2 6-1

SF:
Nancy Richey d. Mary Ann Eisel 6-2 6-2
Carol Hanks Aucamp d. Betty Stove 3-6 6-2 8-6

FI: Nancy Richey d. Carol Hanks Aucamp 6-3 6-2

Doubles

1R:
Trudy Groenman/Betty Stove d. Raymonde Jones/Nancy Reed 6-4 6-2
Janie Albert/Tory Fretz d. Debby Garrison/Ingrid Metzner 6-1 6-1

QF:
Carol Hanks Aucamp/Mary Ann Eisel d. Carolyn Clarke/Roberta Zimman 6-0 6-1
Trudy Groenman/Betty Stove d. Marilyn Aschner/Louise Gonnerman 6-1 6-3
Janie Albert/Tory Fretz d. Kay Hubbell/Elly Krocke 6-4 6-1
Nancy Richey/Karen Hantze Susman d. Jacqueline Bohlens/Jade Schiffman 6-0 6-0

SF:
Carol Hanks Aucamp/Mary Ann Eisel d. Trudy Groenman/Betty Stove 10-8 4-6 6-4
Nancy Richey/Karen Hantze Susman d. Janie Albert/Tory Fretz 6-4 7-5

FI: Carol Hanks Aucamp/Mary Ann Eisel d. Nancy Richey/Karen Hantze Susman 9-7 4-6 6-2

Mixed Doubles

1R:
Elly Krocke/Sumner Rodman d. Raymonde Jones/Nick Powell 6-3 10-8

2R:
Nancy Richey/Chauncey Steele Jr. d. Lesley Sparling/Bob Stewart 6-1 6-0
Tory Fretz/Don Manchester d. Betty Stove/Harry Kirsch 6-3 6-3
Karen Susman/Bud Collins d. Nancy Reed/Jack Crawford 6-2 9-7
Trudy Groenman/Ralph Stuart d. Elly Krocke/Sumner Rodman 10-8 6-4
Carol Hanks Aucamp/Paul Sullivan d. Trudy Groenman/Buddy Goeltz 6-3 6-2
Janie Albert/Ned Weld d. Roberta Zimman/Clive Kileff (Rho) 6-0 6-3
Carolyn Clarke/Tom Raleigh d. Donna Barker/Bob Barker 9-7 6-2
Mary Ann Eisel/Chauncey Steele III d. Betty McCauliffe/Gerry Slobin 6-2 6-2

QF:
Tory Fretz/Don Manchester d. Nancy Richey/Chauncey Steele Jr. 6-4 6-3
Trudy Groenman/Ralph Stuart d. Karen Susman/Bud Collins 2-6 6-3 8-6
Carol Hanks Aucamp/Paul Sullivan d. Janie Albert/Ned Weld 5-7 6-3 6-2
Mary Ann Eisel/Chauncey Steele III d. Carolyn Clarke/Tom Raleigh 10-8 6-3

SF:
Trudy Groenman/Ralph Stuart d. Tory Fretz/Don Manchester 6-3 6-4
Mary Ann Eisel/Chauncey Steele III d. Carol Hanks Aucamp/Paul Sullivan 6-3 6-4

FI: Mary Ann Eisel/Chauncey Steele III d. Trudy Groenman/Ralph Stuart 6-3 6-4

-----------------------

ends February 14, Winter Covered Court Tournament, Prague, Czech Republic

SF:
Jitka Horcickova Volavkova d. Milena Startlova 6-0 6-2
Vlasta Kodesova Vopickova d. Jana Volkova 6-0 6-1

FI: Vlasta Kodesova Vopickova d. Jitka Horcickova Volavkova 9-7 6-4

-----------------------

February 14, U.A.R. Nationals, Cairo, Egypt, United Arab Republic

QF:
Mona Azouz d. Magda Nimatallah 9-7 12-10
Mrs. Ahmed Mansour d. Sophie Safwat 6-1 6-0
Magda Ezzat d. Magda Shaheen 6-0 6-0
Mrs. Aly Ibrahim d. Nessim 6-1 6-2

SF:
Mrs. Ahmed Mansour d. Mona Azouz 8-6 6-1
Magda Ezzat d. Mrs. Aly Ibrahim 6-2 9-7

FI: Mrs. Ahmed Mansour d. Magda Ezzat 6-3 8-6

Doubles

SF:
Mona Azouz/Mrs. Ali Ibrahim d. Gawdat/Nessim 7-5 6-0
Magda Nimatellah/Magda Ezzat d. Mrs. Ahmed Mansour/Sophie Sarwat 6-4 6-4

FI: Mona Azouz/Mrs. Ali Ibrahim d. Magda Nimatellah/Magda Ezzat 6-1 4-6 6-4

Mixed Doubles

QF:
Sophie Sarwat/Ismail El Shafei d. Gawdat/Shoukri Moubarek 6-2 6-2
Mrs. Ali Ibrahim/Mabrouk Mohammed Ali d. Nessim/Abdul Baki 6-2 8-6
Mrs. Ahmed Mansour/Badr el Din El Sayed d. Mona Azous/Kamel Moubarek 6-4 6-1
Magda Ezzat/Fathi Mohammed Ali d. Shoukeri/Yehia Darwish 6-0 6-2

SF:
Sophie Sarwat/Ismail El Shafei d. Mrs. Ali Ibrahim/Mabrouk Mohammed Ali 7-5 6-2
Magda Ezzat/Fathi Mohammed Ali d. Mrs. Ahmed Mansour/Badr el Din El Sayed 6-3 6-4

FI: Sophie Sarwat/Ismail El Shafei d. Magda Ezzat/Fathi Mohammed Ali 6-3 6-3

-----

ends February 14, Philippines Championships, Manila

SF:
Francesca Gordigiani (It) d. Pia Ynyayo 6-3 7-5
Desideria Ampon d. Linda Lanuza 6-1 6-0

FI: Desideria Ampon d. Francesca Gordigiani 9-7 6-2

-------------------------

ends February 16, Noumea, New Caledonia

FI: Rosa Maria Reyes Darmon d. Morault 6-1 6-1

-----------------------

February 14-15 1965 Victoria vs. N.S.W. (Pitt Cup) Women, Shepparton, Australia

Margaret Smith d Gail Sherriff 6-2 7-5
Margaret Smith d Lesley Turner 6-0 6-1

-----

February 14, North Miami Beach Mixed, Miami Beach, Florida

QF:
Elly Krocke (Neth)/Ed Ruinoff d. Ingrid Lofdahl (Swd)/Bob Balink 6-3 6-4
Heidi Hufschmid/Harry Fauquier (Can) d. Alice Tym/Bill Tym 6-0 4-6 6-1
Stephanie DeFina/Frank Tutvin (Can) d. Dowell/Verbeck 6-3 6-1
Peachy Kellmeyer/Mickey Schad d. Croskey/Peake 6-0 6-2

SF:
Elly Krocke (Neth)/Ed Ruinoff d. Heidi Hufschmid/Harry Fauquier (Can) 6-0 6-3
Stephanie DeFina/Frank Tutvin (Can) d. Peachy Kellmeyer/Mickey Schad 6-2 7-5

FI: Elly Krocke (Neth)/Ed Ruinoff d. Stephanie DeFina/Frank Tutvin (Can) 6-4 4-6 6-4

-----

February 14, Oahu Championships, Oahu, Hawaii, US

QF:
Leslie Moe d. Muriel Osborne 2-6 6-3 6-2

SF:
Leslie Moe d. Doris Hakman 9-7 6-1
Judy Leong d. Pat North 6-1 1-6 6-2

FI: Judy Leong d. Leslie Moe 6-1 6-1

Doubles

SF:
Muriel Osborne/Judy Leong d. Pat Miles/Pat North 5-7 8-6 6-4
Judy Stalmaker/Doris Hakman d. Lilinoe Ahue/Vivian Saffrey 7-5 9-7

FI: Not given

Mixed Doubles

SF:
Doris Hakman/Jim Bartlett d. Saffery/Clayton Benham 6-2 4-6 6-4
Muriel Osborne/Garner Anthony d. Karen Kop/Carlton Kop 3-6 6-3 6-2

FI: Muriel Osborne/Garner Anthony d. Doris Hakman/Jim Bartlett 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
7,496 Posts
Week of February 15-21

February 12-21, French Covered Court Championships, Paris
Venue: Stade De Coubertin

Seeded
1 Ann Haydon Jones
2 Elizabeth Starkie
3 Christiane Mercelis
4 Irene De Lansalut

1R:
Michelle Boulle d. Anne Marie Vissault 7-5 6-4
Maud Galtier d. Maylis Burel w.o.
Marie Jeanne Dusapt d. Josette Billaz 6-0 6-2
Aline Nenot d. Alber w.o.

2R:
Elizabeth Starkie (GB) d. Nicole Seghers 6-0 6-0
Joyce Barclay Williams (GB) d. Anne-Marie Larue Rouchon 6-0 6-1
Christiane Mercelis (Bel) d. Hodge 6-1 6-1
Michelle Boulle d. Maud Galtier 6-1 6-4
Marie Jeanne Dusapt d. Aline Nenot 6-3 6-4
Marion Cristiani d. Irene De Lansalut 6-4 1-6 7-5
Daniele Wild Bouteleux d. Faye Toyne (Aus) 2-6 6-1 7-5
Ann Haydon Jones (GB) d. Solange Galtier 6-1 6-0

QF:
Elizabeth Starkie d. Joyce Barclay Williams 7-5 6-0
Christiane Mercelis d. Michelle Boulle 4-6 6-1 6-2
Marion Cristiani d. Marie Jeanne Dusapt 6-1 6-3
Ann Haydon Jones d. Daniele Wild Bouteleux 6-1 9-7

SF:
Elizabeth Starkie d. Christiane Mercelis 2-6 6-1 6-4
Ann Haydon Jones d. Marion Cristiani 6-1 6-1

FI: Ann Haydon Jones d. Elizabeth Starkie 6-3 6-8 6-2

Doubles

QF:
Faye Toyne/Joyce Williams d. Anne Marie Rouchon/Irene de Lansalut 6-4 6-0
Maud Galtier/Solange Galtier d. Danielle Bouteleux/Marie Jean Dusapt 6-1 6-3
Christiane Mercelis/Michelle Boulle d. Anne-Marie Seghers/Nicole Seghers 6-2 6-0

SF:
Faye Toyne/Joyce Williams d. Christiane Mercelis/Michelle Boulle 4-6 6-1 6-4
Ann Haydon Jones/Elizabeth Starkie d. Maud Galtier/Solange Galtier 6-1 6-2

FI: Ann Haydon Jones/Elizabeth Starkie d. Faye Toyne/Joyce Barclay Williams 1-6 6-3 6-2

Mixed Doubles

1R:
Elizabeth Starkie/Michel Leclercq d. Anne-Marie Seghers/Jean Borotra 6-1 6-2
Faye Toyne/Jimmy Moore (Aus) d. Solange Galtier/Jean Claude Barclay 6-4 6-1
Christiane Mercelis/Patrice Beust d. Irene de Lansalut/Bruno Vallee 6-2 6-4
Anne Marie Rouchon/Christian Duxin d. Anne Marie Visault/Gary Baulch (Aus) 6-4 6-3

QF:
Elizabeth Starkie/Michel Leclercq d. Aline Nenot/Bernard Montrenaud 6-2 6-2
Faye Toyne/Jimmy Moore (Aus) d. Christiane Mercelis/Patrice Beust 6-4 6-2
Danielle Boutleux/Alain Bouteleux d. Joyce Williams/Bob Carmichael (Aus) 7-5 10-8
Ann Haydon Jones/Roger Taylor (GB) d. Anne Marie Rouchon/Christian Duxin 6-2 7-5

SF:
Faye Toyne/Jimmy Moore (Aus) d. Elizabeth Starkie/Michel Leclercq 6-4 3-6 6-4
Ann Haydon Jones/Roger Taylor (GB) d. Danielle Boutleux/Alain Bouteleux 6-4 6-4

FI: Faye Toyne/Jimmy Moore (Aus) d. Ann Haydon Jones/Roger Taylor (GB) 6-4 3-6 6-2

---------------

February 13-20, Orange Free State Championships, Bloemfontein, South Africa (Hard)

1R: Dottie Head Knode (US) d. Janine Lieffrig (Fr) 6-4 6-2
1R: Carol Rosser (GB) d. Mrs J Couder (Sp) 6-1 6-0
1R: Christine Truman (GB) d. Mrs W Schonegevel 6-0 6-0

2R:
Greta Delport d. Sally Holdsworth (GB) 6-4 8-6
Dottie Head Knode d. Carol Rosser 2-6 6-3 6-2

SF:
Annette Van Zyl d. Francoise Durr (Fr) 6-2 6-4
Christine Truman (GB) d. Greta Delport 7-5 6-1

FI: Annette Van Zyl d. Christine Truman 6-3 2-6 6-4

DF: Francoise Durr/Janine Lieffrig d. Christine Truman/Annette Van Zyl 6-2 7-5

MX: Margaret Hunt Price/Frew McMillan d. Francoise Durr/Donald Dell (US) 6-2 7-5

---------------

February 15-21, Montfleury Tournament, Cannes, France (Clay)

QF:
Vivienne Dennis (GB) d. Winnie Shaw (GB) 6-8 10-8 7-5
Jacqueline Rees-Lewis d. Stephanie Percival (GB) 6-0 6-4
Marta Peterdy Wolf (Hun) d. Mary McAnally (GB) 7-5 6-2
Johanne Venturino d. Wendy Hall (GB) 6-4 7-5

SF:
Jacqueline Rees-Lewis d. Vivienne Dennis 6-2 6-4
Johanne Venturino d. Marta Peterdy Wolf 6-1 7-5

FI: Jacqueline Rees-Lewis d. Johanne Venturino 6-2 6-1

MX: Winnie Shaw/Gerald Battrick (GB) d. Jacqueline Venturino/Bernd Kube (Ger) 6-3 6-0

---------------

ends February 21, New South Wales Hard Court Championships, Wollongong, Australia

FI: Lesley Turner d. Gail Sherriff 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,496 Posts
Week of February 22-28

ends February 28, Dutch Covered Court Championships, Zuidlaren

QF:
Virginia Wade d. Kirsten Seelbach 6-4 4-6 6-3

SF:
Ann Haydon Jones d. Virginia Wade 6-3 6-1
Faye Toyne d. Pat McClenaughan 6-4 6-2

FI: Ann Haydon Jones d. Faye Toyne 6-0 6-2

DF: Toyne/McClenaughan d. Haydon Jones/Wade 6-4 2-6 8-6

Mixed Doubles

SF:
Virginia Wade/Roger Taylor (GB) d. Fay Toyne/Jimmy Moore (Aus) 6-3 10-8

FI: Pat McClenaghan/Bob Howe (Aus) d. Virginia Wade/Roger Taylor (GB) 6-3 (one set)

--------------------

February 22-28, Gallia Club, Cannes, France (Clay)

SF:
Jacqueline Rees-Lewis d. Vivienne Dennis (GB) 6-2 6-0
Johanne Venturino d. Winnie Shaw (GB) 6-4 6-0

FI: Jacqueline Rees-Lewis d. Johanne Venturino 6-1 6-3

Mixed Doubles

Unkown Round:
Mary Habicht (Bra)/Colin Stubbs (Aus) d. Wendy Hall (GB)/Colin McHugo (GB) 6-3 6-4

FI: Anna Dmitrieva Tolstoy (USSR)/Toomas Lejus (USSR) d. Elizabeth Starkie (GB)/Bobby Wilson (GB) 6-3 7-5

-------------------

February 22-28, Dixie Championships, Tampa, Florida, US (Clay)

1R:
Michelle Boulle (Fr) d. Sandy Warshaw 6-2 6-0
Farel Footman d. Ingrid Lofdahl (Swd) 6-4 6-3
Elena Subirats (Mex) d. Mary Arfaras 6-1 6-1

2R:
Tory Ann Fretz d. Maria Guzman (Ec) 6-3 6-0
Heidi Schildknecht (Ger) d. Alice Luthy Tym 1-6 6-4 6-4
Farel Footman d. Michelle Boulle 7-5 6-4
Trudy Groenman (Neth) d. Stephanie DeFina 6-3 8-6
Elly Krocke (Neth) d. Monique Salfati (Fr) 1-6 8-6 6-4
Eva Lundquist (Swd) d. Raymonde Veber Jones 4-6 9-7 6-4
Betty Stove (Neth) d. Elena Subirats 6-2 6-2
Judy Alvarez Campbell d. Polita Palacios (Col) 6-2 6-2

QF:
Tory Ann Fretz d. Heidi Schildknecht 4-6 6-2 7-5
Farel Footman d. Trudy Groenman 5-7 6-4 8-6
Elly Krocke d. Eva Lundquist 6-8 6-1 6-4
Judy Alvarez Campbell d. Betty Stove 6-4 8-6

SF:
Tory Ann Fretz d. Farel Footman 6-0 6-0
Judy Alvarez Campbell d. Elly Krocke 6-2 6-4

FI: Tory Ann Fretz d. Judy Alvarez Campbell 6-2 6-1

Doubles

QF:
Trudy Groenman/Heidi Schildknecht d. Tory Fretz/Farel Footman 6-3 6-4
Monique Salfati/Michele Boulle d. Maria Guzman/Polita Palacios 6-1 6-4
Judy Alvarez Campbell/Elena Subirats d. Eva Lundquist/Ingrid Lofdahl 6-4 8-6
Elly Krocke/Betty Stove d. Raymonde Jones/Stephanie DeFina 6-3 8-6

SF:
Trudy Groenman/Heidi Schildknecht d. Monique Salfati/Michele Boulle 6-1 6-1
Judy Alvarez Campbell/Elena Subirats d. Elly Krocke/Betty Stove 6-4 8-6

Trudy Groenman/Heidi Schildknecht d. Judy Alvarez Campbell/Elena Subirats 6-1 6-2

-----

February 25-28, Georges Cozon Cup, Lyon, France (Indoor)

QF:
Mary McAnally (GB) d. S. Chevalier 6-1 6-1
Daniele Wild Bouteleux d. S. Balay 6-1 6-0
Josette Billaz d. I. Frachon 6-4 7-5
Anne-Marie Larue Rouchon d. Mt Jurie Des Camiers 6-3 6-2

Sf
Daniele Wild Bouteleux d. Mary McAnally 6-1 6-3
Anne-Marie Larue Rouchon d. Josette Billaz 1-6 6-0 6-2

Finale
Daniele Wild Bouteleux d. Anne-Marie Larue Rouchon 6-2 7-5

Mixed Doubles

SF:
Anne-Marie Larue Rouchon/Michel Leclercq d. Josette Billaz/Claude Viala 6-3 6-4
Daniel Wild le Bouteleux/Alan Boutelux d. Mary McAnally/Geoff Bluett (GB) 6-2 6-4

FI: Anne-Marie Larue Rouchon/Michel Leclercq d. Daniel Wild le Bouteleux/Alan Boutelux 2-6 6-3 6-4

-----------------------

ends March 1, City of Perth Championships, Australia

FI: Lesley Hunt d. Dorothy Whitely 6-4 6-4
 

·
Registered
Joined
·
7,496 Posts
Week of March 1-7

February 23-March 6, South African Championships, Johannesburg (Hard)
Venue: Ellis Park

Draw of 39

1R: Vivienne Wiggill d. M. van Onselen 6-0 6-2
1R: Margaret Price d. W. Nugent 6-2 6-0
1R: Françoise Durr (FRA) d. Valerie Forbes 6-2 6-2
1R: Christina Bell d. Janine Riddell 6-1 7-5
1R: Marie Fourie d. M. Hodgman 7-5 6-1
1R: Pam Watermayer d. Lyn Pirie 6-2 6-0
1R: Esmé Emanuel d. Coleen Callanan 6-3 6-1

The remaining players had a bye.

2R: Christine Truman (GBR) d. Anita van Deventer 6-0 6-0
2R: Anne Owen (GBR) d. Daphne Botha default
2R: Jean Forbes d. Yvonne Wilkinson 6-3 6-0
2R: Heather Segal d. Estelle Dellar 6-4 6-4
2R: Ingrid Frohling d. Sally Holdsworth (GBR) 6-4 6-3
2R: Greta Delport d. Eunice Passmore 6-2 8-6
2R: Patricia Walkden d. Fourie 6-0 6-0
2R: Durr d. Bell 6-4 6-3
2R: Price d. Wiggill 6-1 6-3
2R: Emanuel d. Watermayer 6-4 6-3
2R: Bernice Vukovich d. Laura Rossouw 3-6 6-2 6-2
2R: Dottie Knode (USA) d. Glenda Swan 6-3 6-0
2R: Maryna Godwin d. Janine Lieffrig (FRA) 2-6 6-4 6-4
2R: Marlene Bethlehem d. Charo Couder (ESP) 6-0 6-0
2R: Yvonne Rossen d. Ruth Wolpert 6-4 6-1
2R: Annette van Zyl d. Carole Rosser (GBR) 6-4 6-1

3R: Truman d. Owen 6-1 6-1
3R: Segal d. J. Forbes 6-4 6-4
3R: Frohling d. Delport 7-5 6-2
3R: Durr d. Walkden 6-4 6-4
3R: Price d. Emanuel 6-2 2-6 6-2
3R: Vukovich d. Knode 6-3 6-2
3R: Godwin d. Bethlehem 7-5 6-2
3R: van Zyl d. Rossen 6-2 6-3

QF: Truman d. Segal 9-7 6-4
QF: Durr d. Frohling 2-6 7-5 6-0
QF Price d. Vukovich 12-10 6-0
QF: van Zyl d. Godwin 6-4 7-5

SF: Truman d. Durr 6-2 6-4
SF: van Zyl d. Price d. 6-2 3-6 6-1

FI: Christine Truman (GBR) d. Annette Van Zyl 6-2 6-3


Doubles

Draw of 20

1R: Greta Delport/Eunice Passmore d. Pam Watermeyer/Vivienne Wiggill 7-5 6-2
1R: Ingrid Frohling/Maryna Godwin d. Yvonne Rossen/Laura Rossouw 6-3 6-4
1R: Sally Holdsworth (GBR)/Carole Rosser (GBR) d. Lyn Pirie/Janine Riddell 6-1 7-5
1R: Heather Segal/Annette van Zyl d. Esmé Emanuel/Patricia Walkden 6-4 6-2

The remaining pairs had a bye.

2R: Margaret Price/Christine Truman (GBR) d. Jean Forbes/Valerie Forbes 6-1 6-2
2R: Marlene Bethlehem/Bernice Vukovich d. Coleen Callanan/Anita van Daventer 6-3 6-3
2R: Marie Fourie/Glenda Swan d. Estelle Dellar/Ruth Wolpert 9-7 4-6 6-2
2R: Delport/Passmore d. Frohling/Godwin 10-8 6-3
2R: Françoise Durr (FRA)/Janine Lieffrig (FRA) d. Daphne Botha/Yvonne Wilkinson default
2R: M. Hodgman/W. Nugent d. Christina Bell/Anne Owen (GBR) 4-6 6-3 6-4
2R: Margaret Marais/M. van Onselen d. Charo Couder (ESP)/Dorothy Knode (USA) 6-0 6-2
2R: Heather Segal/Annette van Zyl d. Holdsworth/Rosser 6-3 6-3

QF: Price/Truman d. Bethlehem/Vukovich 6-3 6-1
QF: Delport/Passmore d. Fourie/Swan 6-1 6-2
QF: Durr/Lieffrig d. Hodgman/Nugent 6-3 8-6
QF: Segal/van Zyl d. Marais/van Onselen 6-0 6-2

SF: Price/Truman d. Delport/Passmore 6-0 6-1
SF: Segal/van Zyl d. Durr/Lieffrig 4-6 6-4 6-2

FI: Margaret Price/Christine Truman (GBR) d. Heather Segal/Annette van Zyl 6-3 6-2


Mixed doubles

Draw of 38

1R: Patricia Walkden/Tony Hagan d. Yvonne Wilkinson/Makkink 2-6 6-1 6-3
1R: Anita van Deventer/Helge Ploughmann (DEN) d. Coleen Callanan/Etienne de Villiers 1-6 6-0 10-8
1R: Jean Forbes/Gordon Forbes d. Janine Riddell/Basil Wheeler 6-3 9-7
1R: Christine Truman (GBR)/Wolfgang Stuck (GER) d. Bernice Vukovich/Clive Brebnor 6-3 6-2
1R: Margaret Nielson/Tony Wolpert d. Miss Verren/Rosser 6-2 1-6 6-4
1R: Marie Fourie/Terry Ryan d. Yvonne Rossen/O.N. Martin 6-1 6-3

The remaining pairs had a bye.

2R: Margaret Price/Frew McMillan d. Charo Couder (ESP)/Juan Manuel Couder (ESP) 6-0 1-6 6-3
2R: Ruth Wolpert/Ray Moore d. W. Nugent/C. Sparg 6-2 8-6
2R: Greta Delport/Abe Segal d. Vivienne Wiggill/Patrick Cramer 6-3 6-2
2R: Esmé Emanuel/Antonio Daly d. Sally Holdsworth (GBR)/Dimitri Sturdza (SUI) 6-4 2-6 6-2
2R: Dorothy Knode (USA)/Bill Hoogs d. Laura Rossouw/Gordon Birt 6-4 8-6
2R: Janine Lieffrig (FRA)/Allen Fox d. M. van Onselen/Piet Snyman 6-2 6-4
2R: Walkden/Hagan d. Maryna Goodwin/Jackie Saul 4-6 6-4 6-1
2R: J. Forbes/G. Forbes d. van Deventer/Ploughmann 6-3 6-2
2R: Annette van Zyl/Peter Mors d. Daphne Botha/Quentin Pretorius default
2R: Marlene Bethlehem/Peter van Lingen d. Christina Bell/Glenn Grissillo 6-1 6-1
2R: Margaret Marais/Gustav Reinach d. M. Hodgman/Jack Bowles 6-8 6-2 7-5
2R: Ingrid Frohling/David Phillips d. Estelle Dellar/Bokkie Niemand default
2R: Truman/Stuck d. Nielson/T. Wolpert 6-3 6-2
2R: Fourie/Ryan d. Pam Watermeyer/Graydon Garner 6-2 6-4
2R: Glenda Swan/Bob Maud d. Anne Owen (GBR)/Rohan Summers 6-4 10-8
2R: Françoise Durr (FRA)/Donald Dell (USA) d. Eunice Passmore/Frank Rawstorne 6-3 6-0

3R: Price/McMillan d. R. Wolpert/Moore 6-1 6-3
3R: Emmanuel/Daly d. Delport/A. Segal 6-2 6-2
3R: Knode/Hoogs d. Lieffrig/Fox 6-0 6-2
3R: J. Forbes/G. Forbes d. Walkden/Hagan 6-2 6-2
3R: van Zyl/Mors d. Bethlehem/van Lingen 4-6 8-6 6-1
3R: Frohling/Phillips d. Marais/Reinach 6-2 6-4
3R: Truman/Stuck d. Fourie/Ryan 6-0 6-2
3R: Durr/Dell d. Swan/Maud 6-0 8-6

QF: Price/McMillan d. Emmanuel/Daly 6-2 6-3
QF: J. Forbes/G. Forbes d. Knode/Hoogs 9-7 6-1
QF: van Zyl/Mors d. Frohling/Phillips 6-2 6-2
QF: Durr/Dell d. Truman/Stuck 7-5 6-0

SF: Price/McMillan d. J. Forbes/G. Forbes 6-2 6-4
SF: Durr/Dell d. van Zyl/Mors 6-4 6-2

FI: Margaret Price/Frew McMillan d. Françoise Durr (FRA)/Donald Dell (USA) 8-6 9-7

----------------------

February 28-March 7, USSR (or Moscow) International Championships, Moscow (Indoor)

QF:
Vlasta Kodesova Vopickova (Tch) d. Galina Bakcheeva 6-3 1-6 6-3

SF:
Helga Schultze (Frg) d. Vlasta Kodesova Vopickova (Tch) 4-6 6-3 6-4
Tiiu Kivi (Est) d. Anna Dmitrieva 7-5 6-3

FI: Helga Schultze (Frg) d. Tiiu Kivi (Est) 2-6 8-6 6-3

DF: Anna Dmitrieva/Galina Baksheeva d. Vlasta Kodesova Vopickova (Tch)/Helga Schultze (Frg) 6-4 7-9 6-2

MX: Anna Dmitrieva/Sergei Likhachev d. Galina Baksheeva/Tomas Lejus 6-3 6-3

------------------------

March 1-7, Juan-les-Pins, France (Clay)
Venue: Provencal LTC

2R:
Vivienne Dennis d. Ingrid Loeys 13-11 6-1
Stephanie Percival d. Mary McAnally 6-2 2-6 6-3

QF:
Mary Habicht d. Vivienne Dennis 7-5 6-4
Nicole Filippone d. Roberta Beltrame 6-4 6-1
Robin Blakelock Lloyd d. Stephanie Percival 6-2 6-3
Johanne Venturino d. Winnie Shaw 5-7 6-4 6-4

SF:
Mary Habicht d. Nicole Filippone 8-6 4-6 7-5
Johanne Venturino d. Robin Blakelock Lloyd 6-2 6-3

FI: Johanne Venturino d. Mary Habicht 6-2 6-3

DF: Habicht/Beltrame d. Shaw/Blakelock Lloyd 6-4 4-6 6-3

----------------------

ends March 7, Belgium National Indoors Championships, Bruxelles

SF:
Christiane Mercelis d. Odette Jacob 6-1 6-1
Christiane Loeys d. Therese Leton 6-4 6-1

FI: Christiane Mercelis d. Christiane Loeys 6-2 6-1

DF: Mercelis/C.Loeys d. M.Bedoret/Katia Lambert 6-0 6-1

-----

March 2-7, The Good Neighbor Championships, Miami Beach, Florida, United States (Clay)
Venue: Flamingo Park

Singles (Draw=at least 27)

1R: Margaret Smith (Aus) [1]-bye
1R: Monique Salfati (Mex)-bye
1R: Michelle Boulle d. Peachy Kellmeyer 8-6 3-6 6-1
1R: Betty Stove (Neth) d. Polita Palacios 6-0 6-0
1R: Farel Footman d. Ingrid Lofdahl (Swe) 6-4 6-3
1R: Heidi Schildknecht (Ger) d. Barbara Bessey 6-1 6-0
1R: Stephanie DeFina d. Sue Sterrett 6-2 6-2
1R: Elly Krocke (Neth) d. Maria Guzman (Ecu) 6-1 6-2

1R: Cynthia Bruce d. Rita Bentley (GB) [3] default

1R: Raymonde Jones d. Heidi Hufschmid 6-2 7-5
1R: ???? d. ???? (possible bye)
1R: Trudy Groenman (Neth)-bye
1R: June Harbett-bye
1R: Tory Fretz d. Eva Lundquist (Swe) 7-5 6-2
1R: Alice Tym d. Jacqueline Bolens 6-0 6-0
1R: Lesley Turner (Aus) [2] d. Elena Subirats (Mex) 6-3 6-4

2R: Smith [1] d. Salfati 6-0 6-2
2R: Stove d. Boulle 6-3 6-4
2R: Schildknecht d. Footman 5-1 retired
2R: DeFina d. Krocke 6-1 6-2

2R: Jones d. Bruce 6-0 6-1
2R: Groenman d. ???
2R: Fretz d. Harbett 6-0 6-0
2R: Turner [2] d. Tym 6-2 6-0

QF: Smith [1] d. Stove 6-0 6-2
QF: Schildknecht d. DeFina 7-5 8-6
QF: Jones d. Groenman 1-6 6-4 6-0
QF: Turner [2] d. Fretz 6-4 6-2

SF: Smith [1] d. Schildknecht 6-1 6-1
SF: Turner [2] d. Jones 6-4 6-2

FI: Margaret Smith (Aus) [1] d. Lesley Turner (Aus) [2] 6-2 8-6

Doubles

SF: Margaret Smith (Aus)/Lesley Turner (Aus) d. Trudy Groenman (Neth)/Elly Krocke (Neth) 6-1 6-2

SF: Farel Footman/Tory Fretz d. Heidi Scildknecht (Ger)/Betty Stove (Neth) 6-2 6-4

FI: Margaret Smith (Aus)/Lesley Turner (Aus) d. Farel Footman/Tory Fretz 6-2 8-6

The 2nd set of the final was a thriller. Turner survived 9 match points before Smith won it on the 10th.
In the 1R #3 seed Rita Bently failed to show for herr match.



Sources: World Tennis and the NYT.


-----

March 7, Redcliffe, Queensland, Australia

FI: Rosemary White d. Lexie Kenny 9-7 6-0

-----

March 8, Mornington Labour Day Tournament, Victoria, Australia

FI: Lorraine Robinson d. W. James 6-0 6-0
 

·
Registered
Joined
·
7,496 Posts
Discussion Starter #13 (Edited)
Week of March 8-14

ends March 11, Curacao, Netherlands Antilles (Clay)

SF:
Elly Krocke d. Betty Stove 7-5 6-4
Trudy Groenman d. Alice Luthy Tym 6-0 6-1

FI: Trudy Groenman d. Elly Krocke 6-4 6-2

*Small Caribbean event dominated by travelling Dutch team

------------------

March 13, South-West Districts, Warrnambool, Victoria, Australia

FI: Judy Tegart d. Kerry Melville ??

---------------------

March 5-14, United Arab Republic Championships, Cairo, Egypt (Clay)

1R:
Gail Sherriff d. Pat McClenaughan 6-1 6-3
Alia Winkler d. Janine Lieffrig wo
Francesca Gordigiani d. Carol Sherriff 7-5 5-7 6-4
Madonna Schacht d. Mrs Couder 6-1 6-2
Jacqueline Rees-Lewis d. Sally Holdsworth 7-5 6-3
Anna Dmitrieva Tolstoy d. Jill Blackman 8-10 6-1 6-2
Carol Rosser d. Elizabeth Starkie 6-3 7-5
Carmen Hernandez-Coronado d. Faye Toyne 4-6 6-3 6-1

QF:
Gail Sherriff d. Alia Winkler 6-2 6-3
Madonna Schacht d. Francesca Gordigiani 6-4 6-1
Jacqueline Rees-Lewis d. Anna Dmitrieva Tolstoy 2-6 6-4 6-0
Carmen Hernandez-Coronado d. Carol Rosser 6-3 5-7 6-2

SF:
Gail Sherriff d. Madonna Schacht 7-5 4-6 6-2
Jacqueline Rees-Lewis d. Carmen Hernandez-Coronado 6-2 6-1

FI: Gail Sherriff d. Jacqueline Rees-Lewis 6-4 6-1

DF: Schacht/G.Sherriff d. Blackman/Starkie 6-1 6-4

--------------------

March 8-14, Carlton Club Tournament, Cannes, France (Clay)

2R:
Robin Blakelock Lloyd d. Elsie Spruyt 6-3 6-2
Mary McAnally d. Mary Habicht 6-4 4-6 6-3

QF:
Robin Blakelock Lloyd d. Vivienne Dennis 6-2 6-1
Mary McAnally d. Ingrid Loeys 4-6 6-1 6-0

SF:
Robin Blakelock Lloyd d. Mary McAnally 6-1 9-7
Evelyne Terras d. Dottie Head Knode 6-4 7-5

FI: Robin Blakelock Lloyd d. Evelyne Terras 6-1 5-7 6-3

DF: F.Taylor/Head Knode d. Aguirre/Beltrame 1-6 9-7 suspended due to rain

---------------------

March 9-14 (or 15-21), Antilles Championships, Port of Spain, Trinidad (Clay)

1R:
Tory Ann Fretz d. Michelle Boulle 6-3 3-6 6-3
Heidi Schildknecht d. Francoise Savy 6-1 6-0
Stephanie DeFina d. Jean Marsden 6-0 6-2
Monique Salfati d. Alice Luthy Tym 7-5 6-4

2R:
Margaret Smith d. Janet Horn 6-1 6-0
Elena Subirats d. Mildred Cambridge 6-1 6-0
Tory Ann Fretz d. Heidi Schildknecht 6-4 6-3
Francoise Durr d. Anita De Verteuil 6-0 6-1
Norma Baylon d. Ingrid Lofdahl 6-4 6-3
Monique Salfati d. Stephanie DeFina 6-3 6-3
Eva Lundquist d. Farel Footman 6-3 6-0
Lesley Turner d. Sheila Ince 6-0 6-1

QF:
Margaret Smith d. Elena Subirats 7-9 7-5 6-4
Francoise Durr d. Tory Ann Fretz 6-3 3-6 6-1
Norma Baylon d. Monique Salfati 7-5 8-6
Lesley Turner d. Eva Lundquist 6-2 6-3

SF:
Francoise Durr d. Margaret Smith 6-3 9-7
Lesley Turner d. Norma Baylon 6-1 6-2

FI: Lesley Turner d. Francoise Durr 7-5 6-2

DF: Smith/Turner d. Durr/Baylon 6-3 6-4

---------------------

ends March 14, Arizona State Championships, Phoenix, US

QF:
Sheila Wilson d. Christie Brightwell 7-5 6-0

SF:
Laurie Callaway d. Dorothy Clayton 8-6 6-3
Vicky Palmer Heinicke d. Sheila Wilson 7-5 6-0

FI: Vicky Palmer Heinicke d. Laurie Callaway 6-4 4-6 6-4

DF: Wilson/Clayton d. Brightwell/Harden 6-0 6-1
 

·
Registered
Joined
·
7,496 Posts
Discussion Starter #14 (Edited)
Week of 15-21

ends March 21, Redwood City, California (Hard)

QF:
Rosemary Casals d. Cathy Douglas 6-1 6-2
Sue Anawalt d. Sharon Russell 6-2 6-3
Linda Van Der Meer d. Cecilia Martinez 6-4 6-2
Cathy Gagel d. June Gay 1-6 6-3 8-6

SF:
Rosemary Casals d. Sue Anawalt 6-3 6-4
Cathy Gagel d. Linda Van Der Meer 6-4 6-3

FI: Rosemary Casals d. Cathy Gagel 4-6 6-4 6-0

-------------

March 15-21, Beaulieu-sur-Mer, France (Clay)

3R: Mary Habicht d. Chantal Langanay 6-3 6-8 6-3

QF:
Robin Blakelock Lloyd d. Joyce Barclay Williams 6-3 6-2
Virginia Wade d. Dottie Head Knode 6-2 8-6
Roberta Beltrame d. Almut Sturm 6-4 6-3
Mary Habicht d. Elsie Spruyt 6-1 6-3

SF:
Robin Blakelock Lloyd d. Virginia Wade 7-9 6-3 6-3
Roberta Beltrame d. Mary Habicht 6-4 4-6 6-3

FI: Robin Blakelock Lloyd d. Roberta Beltrame 6-4 6-2

DF: Sturm/Langanay d. Beltrame/G.Perna 6-0 4-6 6-3

----------------

March 15-21, Alexandria International, Egypt (Clay)

1R:
Gail Sherriff d. Pierrette Seghers Tacchini 6-1 6-1
Faye Toyne d. Carol Rosser 6-3 6-1
Carmen Hernandez-Coronado d. Sally Holdsworth 6-2 6-1
Anna Dmitrieva Tolstoy d. Pat McClenaughan 6-1 1-6 6-1
Madonna Schacht d. Mrs Couder wo
Elizabeth Starkie d. Francesca Gordigiani 4-6 6-3 6-2
Jill Blackman d. Andrea Winkler 9-7 6-3
Jacqueline Rees-Lewis d. Carol Sherriff 6-4 8-6

QF:
Gail Sherriff d. Faye Toyne 6-2 6-2
Anna Dmitrieva Tolstoy d. Carmen Hernandez-Coronado 6-4 1-6 6-2
Madonna Schacht d. Elizabeth Starkie 6-1 6-4
Jacqueline Rees-Lewis d. Jill Blackman 6-4 6-1

SF:
Gail Sherriff d. Anna Dmitrieva Tolstoy 6-1 1-6 6-3
Madonna Schacht d. Jacqueline Rees-Lewis 6-1 6-4

FI: Madonna Schacht d. Gail Sherriff 6-3 2-6 7-5

--------------

March 15-21 (or 8-14), Barranquilla, Colombia (Clay)

1R:
Elly Krocke d. Ingrid Lofdahl 6-0 6-2
Norma Baylon d. Maria Guzman 6-0 6-0
Eva Lundquist d. Elena Subirats 3-6 6-1 6-0

2R:
Margaret Smith d. Michelle Boulle 6-3 6-3
Elly Krocke d. Farel Footman 4-6 6-3 7-5
Tory Ann Fretz d. Betty Stove 4-6 6-4 6-4
Francoise Durr d. Alice Luthy Tym 6-3 6-2
Norma Baylon d. Eva Lundquist 6-4 6-4
Trudy Groenman d. Heidi Schildknecht 6-2 6-2
Stephanie DeFina d. Margaret Babbitt 6-0 6-2
Lesley Turner d. Monique Salfati 6-2 6-2

QF:
Margaret Smith d. Elly Krocke 6-2 6-1
Francoise Durr d. Tory Ann Fretz 6-4 6-4
Trudy Groenman d. Norma Baylon 6-3 ret.
Lesley Turner d. Stephanie DeFina 6-1 6-3

SF:
Margaret Smith d. Francoise Durr 6-1 6-4
Lesley Turner d. Trudy Groenman 6-2 6-2

FI: Lesley Turner d. Margaret Smith 1-6 6-4 6-4

DF: Smith/Turner d. Schildknecht/Krocke 6-3 6-3
 

·
Registered
Joined
·
7,496 Posts
Discussion Starter #15 (Edited)
Week of March 22-28

March 22-28, Altamira International, Caracas, Venezuela (Hard)

1R:
Stephanie DeFina d. Ingrid Lofdahl 6-3 6-3

2R:
Margaret Smith d. Farel Footman 6-1 6-1
Trudy Groenman d. Michelle Boulle 5-7 6-1 6-1
Elly Krocke d. Tory Ann Fretz wo
Francoise Durr d. Eva Lundquist 6-2 6-3
Norma Baylon d. Elena Subirats 6-2 6-0
Monique Salfati d. Stephanie DeFina 7-5 5-7 7-5
Heidi Schildknecht d. Betty Stove 7-5 3-6 6-4
Lesley Turner d. Alice Luthy Tym 6-1 6-3

QF:
Margaret Smith d. Trudy Groenman 6-2 6-3
Francoise Durr d. Elly Krocke 6-4 6-1
Norma Baylon d. Monique Salfati 6-4 6-3
Lesley Turner d. Heidi Schildknecht 7-5 13-11

SF:
Margaret Smith d. F Durr 8-6 6-3
Lesley Turner d. Norma Baylon 6-0 6-3

FI: Margaret Smith d. Lesley Turner 4-6 6-2 7-5

DF: Smith/Turner d. Durr/Baylon 2-6 6-0 6-1

---------------

March 22-28, Riviera Tournament, Menton, France (Clay)
Venue: Lawn Tennis Club

1R:
Gail Sherriff d. Maria Leyrer ???
Winnie Shaw d. M Knobling 6-1 6-2
Chantal Langanay d. Wendy Hall 4-6 6-0 8-6
Almut Sturm d. Stephanie Percival 6-3 6-0
Joyce Williams d. Graziela Perna 6-1 6-4
Anne Owen d. Evelyn Terras 4-6 10-8 6-1
Virginia Wade d. Ingrid Loeys 6-4 6-1

2R:
Gail Sherriff d. Winnie Shaw 6-4 6-2
Roberta Beltrame d. Anne Owen 6-1 6-2
Almut Sturm d. Joyce Barclay Williams 7-5 6-3
Edda Buding d. Mary Habicht ???
Robin Lloyd d. Claudine Casa 6-1 6-0
Wade d. L Venneboer 6-1 6-3

QF:
Gail Sherriff d. Dottie Head Knode 7-5 6-2
Pat McClenaughan d. Roberta Beltrame 4-6 6-4 6-2
Robin Blakelock Lloyd d. Almut Sturm 6-3 6-4
Virginia Wade d. Edda Buding 6-2 7-5

SF:
Gail Sherriff d. Pat McClenaughan 6-3 7-5
Virginia Wade d. Robin Blakelock Lloyd 6-4 6-3

FI: Gail Sherriff d. Virginia Wade 6-4 4-6 6-2

DF: Toyne/McClenaughan d. Barclay Williams/Shaw 3-6 6-2 6-2

----------------

March 22-28, Thunderbird Invitational, Phoenix, Arizona, US (Hard)
Draw 16

1R:
Nancy Richey d. Sue Shrader 6-1 6-1
Kathy Harter d. Kathy Blake 7-5 6-1
Karen Hantze Susman d. Rosemary Casals 6-4 1-6 6-2
Justina Bricka d. Cathy Gagel 6-1 6-4
Jane Albert d. Gwen Bussa 6-2 6-4
Carol Hanks Aucamp d. Laurie Callaway wo
Mimi Arnold d. Mary Ann Eisel 6-2 6-3
Vicky Palmer Heinicke d. Carole Caldwell Graebner 7-5 4-6 6-3

QF:
Nancy Richey d. Kathy Harter 6-4 4-6 6-3
Justina Bricka d. Karen Hantze Susman 6-3 6-3
Jane Albert d. Carol Hanks Aucamp 6-2 6-3
Mimi Arnold d. Vicky Palmer Heinicke 6-4 7-5

SF:
Justina Bricka d. Nancy Richey 6-4 6-1
Jane Albert d. Mimi Arnold 6-3 7-5

FI: Justina Bricka d. Jane Albert 6-2 6-4

----------------

Mar 28, Wynnum, Queensland, Australia

FI: Rosemary White d. Lexie Kenny 6-2 6-1
 

·
Registered
Joined
·
7,496 Posts
Week of March 29-April 4

March 29-April 3, Pan-American Championships, Mexico City (Clay)

1R:
Mimi Kanarek (US) d. Alina De Balbiers 6-2 3-6 7-5
Rosa Maria Reyes Darmon d. Ingrid Lofdahl (Swd) 2-6 7-5 6-1
Farel Footman (US) d. Lulu Gongora 6-4 1-6 7-5
Carmen De Fernandez d. Heidi Schildknecht (Ger) 6-4 6-8 6-3
Lupita Suarez d. Olga Montano 6-1 6-4
Monique Salfati (Fr) d. Margarita Flores 6-2 2-6 6-4
Patricia Reyes d. Eva Lundquist (Swd) 6-3 6-3
Elena Subirats d. Jacqueline Bolens (US) 6-0 6-1
Nancy De Realme d. Patricia Montano 6-4 6-4

2R:
Margaret Smith (Aus) d. Mimi Kanarek 6-2 6-3
Peaches Bartkowicz (US) d. Michelle Boulle (Fr) 6-2 7-5
Francoise Durr (Fr) d. Carmen De Fernandez 6-3 6-3
Rosa Maria Reyes Darmon d. Farel Footman 6-2 6-0
Norma Baylon (Arg) d. Lupita Suarez 8-6 6-0
Monique Salfati d. Patricia Reyes 4-6 7-5 6-4
Elena Subirats d. Pilar De Giffenig 6-2 2-6 6-4
Lesley Turner (Aus) d. Nancy De Realme 6-4 6-3

QF:
Margaret Smith d. Peaches Bartkowicz 4-6 6-1 6-3
Rosa Maria Reyes Darmon d. Francoise Durr 4-6 7-5 6-3
Monique Salfati d. Norma Baylon 8-6 6-4
Lesley Turner d. Elena Subirats 6-2 6-0

SF:
Margaret Smith d. Rosa Maria Reyes Darmon 6-2 6-2
Monique Salfati d. Lesley Turner 6-3 6-1

FI: Margaret Smith d. Monique Salfati 6-4 6-2

Doubles
1R:
Susana Zenea/Peaches Bartkowicz d. Olga Montano/Patricia Montano 6-1 6-2
Michelle Boulle/Monique Salfati d. Lulu Gongora/Pilar Roldan de Giffenig 6-2 8-6
Ingrid Lofdahl/Eva Lundquist d. Carmen de Fernandez/Lupita Suarez 4-6-7-5 6-1

QF:
Margaret Smith/Lesley Turner d. Susana Zenea/Peaches Bartkowicz 6-1 6-0
Alina de Balbiers/Nancy de Realme d. Michelle Boulle/Monique Salfati 7-5 3-6 6-4
Rosa Reyes Darmon/Patricia Reyes d. Ingrid Lofdahl/Eva Lundquist 6-2 6-3
Francoise Durr/Norman Baylon d. Elena Subirats/Heidi Schildknecht 6-3 6-1

SF:
Margaret Smith/Lesley Turner d. Alina de Balbiers/Nancy de Realme 6-0 6-1
Rosa Reyes Darmon/Patricia Reyes d. Francoise Durr/Norman Baylon 12-10 6-1

DF: Margaret Smith/LesleyTurner d. Rosa Reyes Darmon/Patricia Reyes 6-4 6-0

-------------------

April 1, Finland Championships, Helsinki, Finland

FI: Brigitta Lindstrom d. Leena Ahonen 6-3 5-7 6-2

DF: Brigitta Lindstrom/Christina Lindstrom d. Leena Ahonen/Anneli Nystrom 6-3 8-6

MX: Christina Lindstrom/Rauno Suominen d. Anneli Nyman/Reino Nyyssonen 6-4 6-4

---------------------------

March 30-April 4, Cannes International Championships, France (Clay)
Venue: Cannes Lawn Tennis Club

1R:
Carol Sherriff (Aus) d. Vicki Berner (Can) 6-4 7-9 6-2

2R:
Julie Heldman (US) d. Carol Sherriff 7-5 6-2
Klara Bardoczi (Hun) d. Ulla Sandulf (Swd) 6-3 3-0 ret.
Faye Toyne (Aus) d. Irene De Lansalut 6-0 6-2
Christiane Mercelis (Bel) d. Nicole Filippone 6-1 7-9 6-0

3R:
Chantal Langanay d. Gail Sherriff (Aus) 8-6 3-6 8-6
Roberta Beltrame (It) d. Mary Habicht (Bra) 6-4 6-1
Faye Toyne d. Klara Bardoczi 6-3 6-1
Jill Blackman (Aus) d. Christiane Mercelis 6-2 7-5
Julie Heldman d. Almut Sturm (Ger) 6-4 6-2
Jacqueline Rees-Lewis d. Maria Leyrer (Ast) 6-0 6-0
Pat McClenaughan (Aus) d. Helga Niessen (Ger) 6-1 6-4
Dottie Head Knode (US) d. Virginia Wade (GB) 6-2 2-6 6-3

QF:
Roberta Beltrame d. Chantal Langanay 6-4 6-1
Faye Toyne d. Jill Blackman 3-6 6-4 6-1
Jacqueline Rees-Lewis d. Julie Heldman 6-4 6-1
Pat McClenaughan d. Dottie Head Knode 6-2 6-2

SF:
Faye Toyne d. Roberta Beltrame 6-3 6-0
Pat McClenaughan d. Jacqueline Rees-Lewis 4-6 9-7 6-4

FI: Faye Toyne d. Pat McClenaughan 8-6 6-0

Doubles
1R:
Julie Heldman/Christiane Mercelis d. Marilen Knobling (Ger)/Seghers 6-4 5-7 6-3
Chantal Langanay/Evelyn Terras d. Elsie Spruyt (Neth)/Lidy Venneboer (Neth) 4-6 6-1 6-3
Jill Blackman/Margaret Harris (Aus) d. Irene de Lansalut/Ulla Sandulf 6-3 4-6 6-3
Helga Niessen/Almut Sturm d. Wendy Hall (GB)/Dawn Owen (GB) 6-1 6-4

QF:
Julie Heldman/Christiane Mercelis d. Chantal Langanay/Evelyn Terras 6-0 6-2
Roberta Beltrame/Virginia Wade d. Klara Bardoczy/Dottie Knode 7-5 6-2
Jill Blackman/Margaret Harris d. Helga Niessen/Almut Sturm 6-1 7-5
Pat McClenaughan/Faye Toyne d. Vicky Berner/Mary Habicht 6-1 6-2

SF:
Roberta Beltrame/Virginia Wade d. Julie Heldman/Christiane Mercelis 6-4 6-3
Pat McClenaughan/Faye Toyne d. Jill Blackman/Margaret Harris

FI: McClenaughan/Faye Toyne d. Beltrame/Virginia Wade 6-3 6-1

Mixed Doubles
2R:
Julie Heldman/Michel Leclercq d. Vicky Berner/Eduardo Zuleta (Ec) 2-6 6-0 9-7
Ulla Sandulf/Bo Holmstrom (Swd) d. Elsie Spruyt/Piet Van Eysden (Neth) 6-2 6-2
Faye Toyne/Jimmy Moore (Aus) d. Wendy Hall/Colin McHugo (GB) 4-6 6-1 ret.
Chantal Langanay/Haibibi Bouchaib (Mor) d. Mary Habicht/Colin Stubs (Aus) 6-2 4-6 9-7
Virginia Wade/Ernesto Aguirre (Arg) d. Christiane Mercelis/Pat Hombergen (Bel) 6-1 7-5
Roberta Beltrame/John Sharpe (Aus) d. Almut Sturm/Peter Pokorny (Ast) 8-6 6-0

QF:
Julie Heldman/Michel Leclercq d. Ulla Sandulf/Bo Holmstrom 6-3 7-6
Faye Toyne/Jimmy Moore d. Chantal Langanay/Haibibi Bouchaib 7-5 6-0
Virginia Wade/Ernesto Aguirre d. Dottie Knode/Ken Andersson (Swd) 6-2 6-3
Pat McClenaughan/Bob Carmichael (Aus) d. Roberta Beltrame/John Sharpe 3-6 7-5 6-3

SF:
Faye Toyne/Jimmy Moore d. Julie Heldman/Michel Leclercq 6-2 6-1
Virginia Wade/Ernesto Aguirre d. Pat McClenaughan/Bob Carmichael 10-8 6-2

FI: Virginia Wade/Ernesto Aguirre d. Fay Toyne/Jimmy Moore 3-6 8-6 6-1

-------------------

ends April 4, Spanish National Championships, Barcelona (Clay)

SF:
Pilar Barril d. Marta Pombo De Peredo 6-0 6-2
Ana Maria Estalella d. Mercedes Solsona 6-3 6-2

FI: Pilar Barril d. Ana Maria Estalella 6-4 6-1

Doubles
SF: Pilar Barril/Alicia Guri de Salomo d. Wilma Smith (US)/Peggy de Templer 6-4 6-2

FI: Ana Maria Estalella/Maria Bartual d. Pilar Barril/Alicia Guri de Salomo 8-6 2-6 12-10

-----------------

April 5, Champions of Champions Western Australia, Perth

FI: Lesley Hunt d. J. Longson 6-2 3-6 6-3
 

·
Registered
Joined
·
7,496 Posts
Week of April 5-11

April 5-10, Cumberland Hard Court Tournament, Hampstead, GB (Clay)

1R:
Diane Howe d. V A L Grisogono 6-2 9-7
Shirley Brasher d. Sandra Okin 6-0 6-0
Jean French d. L Cornelius 6-0 7-5
Winnie Shaw d. Hilary Hodge 6-0 6-3
T Masters d. M J Dymock 6-2 7-5

2R:
Joyce Barclay Williams d. Rosemary Deloford 6-8 6-3 8-6
Pamela Brand d. Bente Vagn-Nielsen 6-2 11-9
Nell Truman d. Celia French 4-6 6-3 6-4
M. Alan d. Alex Soady 8-6 6-8 6-1
Robin Lloyd d. E E Price 6-0 6-0
Heather Allen d. Janice Townsend 6-1 6-1
Vivienne Rees d. E Cheney 6-3 6-0
Dorothy Whitely d. S Mildner 6-0 6-3
Virginia Wade d. Mrs B H Davies 6-3 6-0
Frances Walton d. Penny Hardgrave 6-2 7-5
Brasher d. T Masters 6-1 6-0
Elizabeth Starkie d. C George 6-0 6-0
Alison Rigby d. G Bush 6-2 6-0
Winnie Shaw d. Miss Morgan 6-0 6-0
Jean French d. Pat Roberts 6-4 2-6 6-3
Lorna Cornell Cawthorn d. Mrs S M Kitovitz 6-1 6-2
Anne Owen d. Lorraine Bellamy 6-3 6-2
Vivienne Dennis d. Penny Spencer 6-0 7-5
Lady Fitzalan-Howard d. J Rotas 6-0 6-2 (or was it 3R?)
Gail Chapman d. L A Gornall 6-4 6-4
Carol Webb d. D St Clair Bowman 6-0 6-1
Christine Truman d. A F Morris 6-0 6-3

3R:
Ann Haydon Jones d. S. Johnson 6-0 6-0
Stephanie Percival d. M. Alan 6-1 5-7 6-2
Robin Blakelock Lloyd d. Heather Allen 0-6 6-4 6-3
Dorothy Whitely d. M. Bull 6-4 6-2
Virginia Wade d. Frances Walton 7-5 6-3
Marilyn Isaac d. Vivienne Rees 2-6 7-5 7-5
Nell Truman d. Pamela Brand 6-4 6-2
Shirley Bloomer Brasher d. H. Brook 6-1 6-1
Vivienne Dennis d. ??
Winnie Shaw d. Jean French 3-6 6-4 6-2
Joyce Barclay Williams d. Alison Stroud 6-3 6-3
Elizabeth Starkie d. Anthea Rigby 6-3 6-2
Lorna Cornell Cawthorn d. Anne Owen 7-5 6-4
Jane Fitzalan-Howard d. J. Rotas 6-0 6-2 (or was it 2R?)
Gail Chapman d. ??
Christine Truman d. Carol Webb 6-0 6-1

4R:
Ann Haydon Jones d. Stephanie Percival 6-1 6-0
Robin Blakelock Lloyd d. Dorothy Whitely 4-6 6-1 6-1
Virginia Wade d. Marilyn Isaac 6-1 6-3
Nell Truman d. Shirley Bloomer Brasher 4-6 6-3 6-4
Winnie Shaw d. Vivienne Dennis 6-1 6-3
Elizabeth Starkie d. Joyce Barclay Williams 6-4 6-3
Lorna Cornell Cawthorn d. Jane Fitzalan-Howard 6-2 6-1
Christine Truman d. Gail Chapman 6-1 6-4

QF:
Ann Haydon Jones d. Robin Blakelock Lloyd 6-1 6-0
Virginia Wade d. Nell Truman 6-2 6-4
Elizabeth Starkie d. Winnie Shaw 6-3 6-2
Christine Truman d. Lorna Cornell Cawthorn 6-1 6-0

SF:
Ann Haydon Jones d. Virginia Wade 6-1 6-4
Christine Truman d. Elizabeth Starkie 6-2 6-3

FI: Ann Haydon Jones d. Christine Truman 4-6 6-3 10-8

Doubles
SF:
Ann Haydon Jones/Elizabeth Starkie d. Lorna Cawthorn/Robin Lloyd 6-2 7-5
Christine Truman/Nell Truman d. Angela Mortimer/Vera Roberts 6-2 6-2

DF: Ann Haydon Jones/Elizabeth Starkie d. Christine Truman/Nell Truman 6-0 5-7 6-2

Winner Ann Haydon at the Cumberland event



----------------

ends April 10, Western Indoors, Winnetka, Illinois, US

QF:
Carole Caldwell Graebner d. Betty Brown 6-1 6-1
Carol Levy d. Sue Sterrett 6-3 6-1
Helen Pastall Perez d. Sue Eastman 6-3 6-3
Nancy Corse Reed d. Olga Palafox 6-1 2-6 6-2

SF:
Carole Caldwell Graebner d. Carol Levy 6-2 6-3
Nancy Corse Reed d. Helen Pastall Perez 6-1 7-5

FI: Carole Caldwell Graebner d. Nancy Corse Reed 6-2 6-1

Doubles
QF:
Olga Palafox/Sue Eastman d. Emily Hughes/Nancy Reed 5-7 8-6 6-3

SF:
Carole Caldwell Graebner/Carol Levy d. Marion Baird/Helen Shockley 6-4 6-2
Helen Pastall Perez/Jeanne Arth d. Olga Palafox/Sue Eastman 8-6 6-3

DF: Carole Caldwell Graebner/CarolLevy d. Helen Pastall Perez/Jeanne Arth 6-3 5-7 6-2

----------------

April 5-11, Caribe Hilton International, San Juan de Puerto Rico (Hard)

1R:
Jacque Tegland Green d. Cindy Golbert Villanueva 6-2 9-11 7-5
Lesley Turner (Aus) d. Heidi Schildknecht (Ger) 6-1 6-2
Elena Subirats (Mex) d. Eileen Pomales 6-3 4-6 6-3
Margaret Smith (Aus) d. Fina Cabrera 6-0 6-1

2R:
Margaret Smith d. Elena Subirats 6-4 6-3
Francoise Durr (Fr) d. Ingrid Lofdahl (Swd) 6-2 6-1
Alice Luthy Tym d. Eva Lundquist (Swd) 7-9 6-4 8-6
Stephanie DeFina d. Mary Ann Eisel 6-3 2-6 6-2
Nancy Richey d. Michelle Boulle (Fr) 6-0 6-1
Norma Baylon (Arg) d. Farel Footman wo
Monique Salfati (Fr) d. Judy Alvarez Campbell 6-3 6-4
Lesley Turner (Aus) d. Jacque Tegland Green 6-3 6-0

QF:
Margaret Smith d. Francoise Durr 6-2 6-1
Stephanie DeFina d. Alice Luthy Tym 6-0 6-2
Nancy Richey d. Norma Baylon 6-1 6-2
Lesley Turner d. Monique Salfati 6-4 6-1

SF:
Margaret Smith d. Stephanie DeFina 6-1 6-3
Nancy Richey d. Lesley Turner 6-1 6-1

FI: Nancy Richey d. Margaret Smith 6-8 6-4 9-7
A riveting final in which Smith loses after holding match point.
After 2 hrs in temps over 100 Mags cramps in the third.

Doubles
1R:
Nancy Richey/Norma Baylon d. Eileen Pomales/Fina Cabrera 6-0 6-0

QF:
Margaret Smith/Lesley Turner d. Francoise Durr/Monique Salfati 6-1 6-1
Elena Subirats/Stephanie De Fina d. Michelle Boulle/Heidi Schildknecht 3-6 9-7 6-3
Nancy Richey/Norma Baylon d. Ingrid Lofdahl/Eva Lundquist 6-3 6-0
Mary Ann Eisel/Judy Alvarez Campbell d. Jacque Tagland Green/Alice Tym 7-5 6-2

SF:
Margaret Smith/Lesley Turner d. Elena Subirats/Stephanie De Fina 6-3 6-4
Mary Ann Eisel/Judy Alvarez Campbell d. Nancy Richey/Norma Baylon 6-4 6-8 6-4

FI: Margaret Smith/Lesley Turner d. Mary Ann Eisel/Judy Alvarez Campbell 6-2 7-5

-----------------

April 11, Venezuelan Nationals, Caracas, Venezuela

FI: Francoise Savy d. Ogla Soto 6-4 7-5

Doubles
SF:
Olga Soto/G. Liberatore d. Joan Johnson/I. Gomez 5-7 6-3 6-1
Francoise Savy/A. de Braun d. Trina Capriles/Beatriz Raytler 6-2 7-5

FI: Francoise Savy/A. de Braun d. Olga Soto/G. Lliberatore 9-7 6-2

Mixed Doubles
SF:
Olga Soto/Arseni Markoff d. Joan Johnson/Jim Johnson 6-3 5-7 6-4
Franscoise Savy/Eduardo Alvarez d. Beatriz Raylter/Juan Notz 4-6 10-8 9-7

FI: Francoise Savy/Eduardo Alvarez s. Olga Soto/Arseni Markoff 1-6 6-2 18-16

--------------------

Aprii 11, Ontario Indoors Doubles, Ontario, Canada

SF:
Benita Senn/Lesley Sparling d. Jane O'Hara/Linda Hilitz 6-0 6-0
Thelma Geddes/Edith Baerdorff d. Marion Kivisild/Mildred Albery 6-3 6-2

FI: Benita Senn/Lesley Sparlling d. Thelma Geddes/Edith Baerdorff 6-2 6-0

--------------------

April 5-11, Sicily Internationals, Palermo, Italy (Clay)
Venue: Circolo Tennis

QF:
Francesca Gordigiani d. P. McLean (Aus) 6-2 6-2
Almut Sturm (Ger) d. Carmen Hernandez-Coronado (Sp) 6-3 6-2
Helga Niessen (Ger) d. Graziela Perna 6-2 6-2
Madonna Schacht (Aus) d. Pierrette Seghers Tacchini 6-4 6-3

SF:
Almut Sturm d. Francesca Gordigiani 6-1 6-4
Madonna Schacht d. Helga Niessen 9-7 8-6

FI: Madonna Schacht d. Almut Sturm 6-0 5-7 6-3

Mixed Doubles

SF:
Madonna Schacht/Martin Mulligan (Aus) d. Almut Sturm/Frew McMillan (SA) 3-6 6-3 6-0
Carmen Coronado/Jose Edson Mandarino (Bra) d. Francesca Gordigiani/Jean Claude Barclay (Fr) 2-6 6-0 6-3

MD: Madonna Schacht/Martin Mulligan d. Carmen Coronado/Jose Edson Mandarino 8-6 3-6 7-5

------------------

April 5-11, South of France Championships, Nice, France (Clay)
Venue: Lawn Tennis Club at the Parc Imperial

1R:
Ulla Sandulf (Swd) d. Robin Lesh (Aus) 6-1 3-6 6-3
Renate Breuer (Ger) d. Barbara Knapp (GB) 8-6 6-0
Vlasta Kodesova Vopickova(Cz) d. Chantal Langanay 6-2 6-1
Aline Nenot d. Carol Sherriff (Aus) 6-3 6-0
Irene De Lansalut d. Margaret Harris (Aus) 6-2 1-6 7-5

2R:
Mary Habicht (Bra) d. Elsie Spruyt (Neth) 2-6 6-4 6-2
Christiane Mercelis (Bel) d. Ulla Sandulf (Swd) 6-1 6-0
Jacqueline Rees-Lewis d. Renate Breuer 6-0 6-3
Vlasta Kodesova Vopickova d. Claudine Casa 6-0 6-1
Jitka Horcickova Volavkova (Cz) d. Christiane Spinoza 6-3 6-4
Aline Nenot d. Anne-Marie Rouchon 6-4 6-1
Janine Lieffrig d. Kirsten Seelbach (Ger) 7-5 6-3
Gail Sherriff (Aus) d. Vicki Berner (Can) 4-6 6-0 6-2
Irene De Lansalut d. Denise Magnan 6-2 6-3
Pat McClenaughan (Aus) d. Julie Heldman (US) 8-6 6-4

3R:
Jill Blackman (Aus) d. Mary Habicht 6-3 6-4
Christiane Mercelis d. Dottie Head Knode (US) 6-0 6-3
Jacqueline Rees-Lewis d. Vlasta Kodesova Vopickova 6-2 6-1
Faye Toyne (Aus) d. Jitka Horcickova Volavkova 6-0 3-6 6-3
Aline Nenot d. Janine Lieffrig 6-3 3-6 6-1
Gail Sherriff d. Roberta Beltrame (It) 4-6 6-3 6-1
Pat McClenaughan d. Irene De Lansalut 5-7 6-0 8-6
Helga Schultze (Ger) d. Amelie Hacks (Ger) 7-5 6-3

QF:
Jill Blackman d. Christiane Mercelis 6-3 2-6 7-5
Faye Toyne d. Jacqueline Rees-Lewis 6-8 6-1 6-4
Gail Sherriff d. Aline Nenot 6-2 6-3
Helga Schultze d. Pat McClenaughan 4-6 6-1 6-2

SF:
Jill Blackman d. Faye Toyne 6-1 6-2
Helga Schultze d. Gail Sherriff 6-4 6-1

FI: Helga Schultze d. Jill Blackman 7-5 6-2

Consolation Singles
FI: Klara Bardoczy (Hun) d. Marijke Jansen (Neth) 8-6 6-1

Doubles
1R:
Vlasta Vopickova/Jitka Volavkova d. Mary Habicht/Vicki Berner 6-4 6-4
Elsie Spruyt/Marijke Jansen d. Knode/Klara Bardoczy 12-10 6-4
Gail Sherriff/Carol Sherriff d. Irene de Lansalut/Ann-Marie Rochon 6-2 6-4
Robin Lesh/Pelikaan d. Monique Bedoret (Bel)/Christaine Spinoza 6-2 2-6 6-0

QF:
Helga Schultze/Julie Heldman d. Vlasta Vopickova/Jitka Volavkova 5-7 6-0 6-3
Christiane Mercelis/Jill Blackman d. ??
Gail Sherriff/Carol Sherriff d. Elsie Spruyt/Marijke Jansen 6-2 6-0
Pat McClenaughan/Faye Toyne d. Robin Lesh/Pelikaan 6-1 6-0

SF:
Helga Schultze/Julie Heldman d. Christiane Mercelis/Jill Blackman 10-8 6-2
Gail Sherriff/Carol Sherriff d. Pat McClenaughan/Faye Toyne 6-8 6-3 6-2

FI: Gail Sherriff/Carol Sherriff d. Heldman/Schultze 6-3 6-8 6-4

Mixed Doubles

1R:
Julie Heldman/Michel Leclercq d. Hewitt/Bob Hewitt 6-4 6-3
Roberta Beltrame/Michele Pirro (It) d. Robin Lesh/Alan Kendall 8-6 10-8

2R:
Pat McClenaughan/Bob Carmichael (Aus) d. Carol Sherriff/Ken Andersson (Swd) 6-4 6-3
Vlasta Vopickova/Milan Holecek (Cz) d. Fay Toyne/Jimmy Moore (Aus) 6-2 6-0
Christiane Mercelis/Robin Sanders (SA) d. Dottie Knode/Jaime Pinto-Bravo (Ch) 6-4 6-1
Helga Schultze/Dimitri Sturdza (Swz) d. ???
Mary Habicht/Colin Stubbs (Aus) d. ???
Jitka Volavkova/Jiri Javorsky (Cz) d. Aline Nenot/Philippe Lagarde 6-2 6-3
Gail Sherriff/Tom Okker (Neth) d. Roberto Beltrame/Michele Pirro 6-2 6-3
Julie Heldman/Michel Leclercq d. Ulla Sandulf/Bo Holmstrom (Swd) 6-3 6-3

QF:
Pat McClenaughan/Bob Carmichael d. Vlasta Vopickova/Milan Holecek 6-2 6-1
Christiane Mercelis/Robin Sanders d. Helga Schultze/Dimitri Sturdza 5-7 6-2 6-0
Jitka Volavkova/Jiri Javorsky d. Mary Habicht/Colin Stubbs 6-4 8-6
Gail Sherriff/Tom Okker d. Julie Heldman/Michel Leclercq 6-3 6-4

SF:
Christiane Mercelis/Robin Sanders d. Pat McClenaughan/Bob Carmichael 6-4 6-8 7-5
Gail Sherriff/Tom Okker d. Jitka Volavkova/Jiri Javorsky 6-4 6-4

FI: Gail Sherriff/Tom Okker d.Christiane Mercelis/Robin Sanders 6-3 6-4
 

·
Registered
Joined
·
7,496 Posts
Week of April 12-18

April 12-17, Surrey Hard Court Championships, Sutton , GB (Clay)

1R: Sidney Brock d. K Edgecombe 6-2 6-0
1R: Shirley Brasher d. Mrs G M Cooper 6-1 6-0
1R: Wendy Hall d. J N Edmed 6-3 6-2
1R: Sheila Moodie d. C Potterton 6-3 6-2
1R: Hilary Hodge d. S Washbourne 6-2 6-4
1R: M E Alan d. Corinne Molesworth 3-6 6-2 6-2
1R: Rosemary Deloford d. E Hook 6-4 6-2
1R: Lady Jane Fitzalan Howard d. R J Marsh 6-0 6-0
1R: Pamela Brand (Aus) d. A M Kidd 6-0 6-0
1R: Alison Rigby d. Mrs P M Weston 6-0 6-1
1R: Joyce Williams d. A R Pike 6-0 6-0
1R: Sally Holdsworth d. C J Rosser 6-1 6-1
1R: Valerie Clark d. S A Stapleton 6-3 6-1
1R: Dorothy Whitely (Aus) d. Mrs A P Haycock 6-0 6-1
1R: D Illingworth d. Mrs E P McGetrick 6-2 6-0
1R: E Pattern d. C Roberts 2-6 6-3 6-1
1R: Lorna Cawthorn d. Mrs E E Price 6-1 6-0
1R: Margaret Cooper d. C T Harris 6-2 6-1
1R: G L Bush d. S Edgecombe 6-8 6-3 6-3
1R: M Bellamy (AUS) d. L Cornelius 6-4 6-4
1R: Mrs Wilson d. Jenny Wagstaff 6-4 6-3

2R: Vera Roberts * d. Marilyn Isaac 6-1 5-7 6-4
2R: M. Alan d. Mrs Wilson 1-6 6-2 6-2
2R: Pamela Brand d. Agnes Rigby 6-3 1-6 6-4
2R: Rosemary Deloford d. Jane Fitzalan-Howard 6-1 6-2
2R: Joyce Barclay Williams d. Sally Holdsworth 6-2 6-1
2R: Dorothy Whitely d. Robin Blakelock Lloyd 1-6 6-3 6-3
2R: Winnie Shaw d. M. Bellamy 6-4 2-6 6-4
2R: Ann Jones d. I L Mundy 6-1 6-0
2R: Brock d. Mrs B A Davis 2-6 6-2 6-1
2R: Brasher d. Hall 6-2 6-0
2R: Moodie d. Hodge 6-2 6-2
2R: Valerie Clark d. Gail Chapman 6-0 6-2
2R: D Illingworth d. E Patten 6-4 6-1
2R: J E Lee d. S J Huntingdon 6-4 6-0
2R: Margaret Cooper d. G Bush 6-1 6-4

3R:
Ann Haydon Jones d. H. Brock 6-0 6-1
Shirley Bloomer Brasher d. Sheila Moodie 6-2 6-2
Vera Roberts d. M. Alan 6-0 6-2
Rosemary Deloford d. Pamela Brand 6-1 7-5
Joyce Barclay Williams d. Mrs Clark 6-3 6-1
Dorothy Whitely d. D. Illingworth Gb 5-7 6-0 6-0
Lorna Cornell Cawthorn d. J. Lee 6-2 6-2
Winnie Shaw d. M. Cooper 7-5 6-2

QF:
Ann Haydon Jones d. Shirley Bloomer Brasher 6-0 6-2
Vera Roberts d. Rosemary Deloford 3-6 6-4 6-1
Joyce Barclay Williams d. Dorothy Whitely 6-3 6-2
Winnie Shaw d. Lorna Cornell Cawthorn 6-4 6-3

SF:
Ann Haydon Jones d. Vera Roberts 6-1 9-7
Winnie Shaw d. Joyce Barclay Williams 4-6 7-5 6-2

FI: Ann Haydon Jones d. Winnie Shaw 6-3 6-0

Doubles
SF:
Ann Haydon Jones/Lorna Cawthorn d. Pamela Brand/Dorothy Whitely 6-3 6-1
Angela Mortimer/Vera Roberts d. Joyce Williams/Winnie Shaw 6-4 6-1

FI: Angela Mortimer/Vera Roberts d. Ann Haydon Jones/Lorna Cornell Cawthorn 6-1 5-7 3-2 ret.

* Vera Roberts may be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure. World Tennis repeatedly lists Vera Roberts in these events.

---------------

April 12-17, Connaught Hard Court Championships, Chingford, Greater London, England (Clay)

1R: Jean Wilson d. M Bull 6-4 6-3
1R: Stephanie Percival d. Miss Soking 6-1 11-9
1R: Mrs R Martin d. J Percival 6-3 7-5

2R: Elizabeth Starkie d. Jean French 6-1 6-0
2R: Mary McAnally d. Wilson 4-6 6-2 6-1
2R: Pat Walkden (Rho) d. Elizabeth Ernest 6-2 6-3
2R: Alison Stroud d. Elaine Shenton 6-4 6-2
2R: Rita Bentley d. Janice Townsend 9-7 6-0
2R: D Hare d. Frances Walton 6-2 6-4
2R: Vivienne Dennis d. Mrs A P Radford 6-2 6-2
2R: Alex Soady d. Nell Truman w/o
2R: Virginia Wade d. M A Cox 6-4 6-2
2R: Stephanie Percival d. Celia French 6-8 6-2 6-4
2R: Carol Rosser d. Penny Hardgrave 6-0 6-1
2R: Janet Kemp Ward d. F Johnson 6-1 6-0
2R: Anne Owen d. Heather Allen 6-4 6-1
2R: Glenda Swan (SA) d. S Jones 6-3 6-3
2R: Christine Truman d. Martin 6-2 6-0

3R:
Christine Truman d. J. Walton 6-0 6-0
Anne Owen d. Glenda Swan 6-3 2-6 7-5
Virginia Wade d. Stephanie Percival 8-6 5-7 6-2
Carol Rosser d. J. Ward Gb 4-6 6-4 6-1
Rita Bentley d. D. Hare wo
Vivienne Dennis d. Alex Soady 6-4 6-3
Patricia Walkden d. Alison Stroud 7-5 6-1
Elizabeth Starkie d. Mary McAnally 6-1 6-1

QF:
Christine Truman d. Anne Owen 6-1 6-2
Virginia Wade d. Carol Rosser 6-4 6-3
Rita Bentley d. Vivienne Dennis 6-3 7-5
Elizabeth Starkie d. Patricia Walkden 6-3 6-3

SF:
Christine Truman d. Virginia Wade 8-10 6-2 6-2
Elizabeth Starkie d. Rita Bentley 7-5 6-2

FI: Elizabeth Starkie d. Christine Truman 8-6 6-3

Doubles
SF:
Pat Walkden/Glenda Swan d.Christine Truman/Nell Truman 7-5 6-1
Rita Bentley/Eliabeth Starkie d. Carole Rosser/Virginia Wade

FI: Divided

MX: Nell Truman/Ray Weedon (SA) vs. Pat Walkden (Rho)/Roger Dowdeswell (Rho) divided

--------------

April 16-20, North of England Hard Court Championships, Southport, Merseyside, England (Clay)

FI: Margaret O’Donnell d. J. Hope 7-5 6-3

-------------

April 17-20, Tally Ho! Tournament, Birmingham, West Midlands, England (Clay)

No women’s singles event was held this year.

-------------

April 12-18, Catania, Italy (Clay)

QF:
Helga Niessen (Ger) d. Almut Sturm (Ger) 6-4 6-2
Francesca Gordigiani d. ???
Carmen Hernandez-Coronado (Sp) d. Pierrette Seghers Tacchini 8-6 6-0
Madonna Schacht (Aus) d. Pat McClenaughan (Aus) 6-1 6-0

SF:
Helga Niessen d. Francesca Gordigiani 6-2 6-3
Madonna Schacht d. Carmen Hernandez-Coronado 6-0 4-6 6-4

FI: Helga Niessen d. Madonna Schacht 6-1 7-5

Mixed Doubles
QF:
Carmen Coronado/Jose Edson Mandarino (Bra) d. Graciela Perna/Raffaele Esposito 6-2 6-2
Madonna Schacht/Martin Mulligan (Aus) d. Zuleta/Eduardo Zuleta 7-5 6-0
Helga Niessen/Giordano Maioli d. Francesca Gordigiani/Jean Claude Barclay (Fr) 6-1 1-6 7-5

SF:
Carmen Coronado/Jose Edson Mandarino (Bra) d. Almut Sturm/Frew McMillan (SA) 6-3 6-3
Helga Niessen/Giordano Maioli d. Madonna Schacht/Martin Mulligan d. 3-6 7-5 6-2

FI:
Helga Niessen/Giordano Maioli d. Carmen Coronado/Jose Edson Mandarino (Bra)8-6 3-6 7-5

------------------------

April 12-18, Monte Carlo Championships, Monaco (Clay)
"Faucigny Lucinge Cup"

1R:
Francoise Durr (Fr) d. Ulla Sandulf (Swd) 6-4 6-2
Robin Lesh (Aus) d. Lucia Bassi (It) 6-2 6-2
Jill Blackman (Aus) d. Christiane Mercelis (Bel) 6-3 6-3
Mimi Arnold (US) d. Vicki Berner (Can) 9-7 6-1
Lea Pericoli (It) d. Mary Habicht (Bra) 6-2 6-4
Edda Buding (Ger) d. Pat McClenaughan (Aus) 6-0 6-4
Monique Salfati (Fr) d. Dottie Head Knode (US) 4-6 6-4 6-1
Gail Sherriff (Aus) d. Jitka Horcickova Volavkova (Cz) 6-2 0-6 6-2
Faye Toyne (Aus) d. Patricia Reyes (Mex) 6-3 6-0
Julie Heldman (US) d. Michelle Boulle (Fr) 6-4 6-3
Jacqueline Rees-Lewis d. Vlasta Kodesova Vopickova (Cz) 6-0 6-1
Helga Schultze (Ger) d. Christiane Spinoza (Fr) 6-0 8-6
Carol Sherriff (Aus) d. Janine Lieffrig (Fr) 6-3 6-3
Silvana Lazzarino (It) d. Klara Bardoczi (Hun) 8-6 6-3
Irene De Lansalut (Fr) d. Roberta Beltrame (It) 6-2 6-3
Judy Tegart (Aus) d. Anne-Marie Studer (Swz) 6-0 6-2

2R:
Francoise Durr d. Robin Lesh 6-0 6-0
Jill Blackman d. Mimi Arnold 6-4 6-4
Lea Pericoli d. Edda Buding 7-5 6-4
Gail Sherriff d. Monique Salfati 6-3 6-2
Jacqueline Rees-Lewis d. Faye Toyne 6-1 6-4
Helga Schultze d. Julie Heldman 6-2 6-3
Silvana Lazzarino d. Carol Sherriff 6-4 6-2
Judy Tegart d. Irene De Lansalut 6-2 6-0

QF:
Francoise Durr d. Jill Blackman 6-4 6-2
Gail Sherriff d. Lea Pericoli 6-3 10-12 7-5
Helga Schultze d. Jacqueline Rees-Lewis 6-2 9-7
Judy Tegart d. Silvana Lazzarino 2-6 6-1 6-4

SF:
Francoise Durr d. Gail Sherriff 9-7 1-6 6-4
Helga Schultze d. Judy Tegart 8-6 6-2

FI: Francoise Durr d. Helga Schultze 7-5 6-3


Doubles "Ilife Trophy"

1R
Durr/Lieffrig d. Mimi Arnold/Head Knode 6-2 6-3
Toyne/McClenaughan d. Kodesova Vopickova/Horcickova Volavkova 6-4 6-4
Habicht/Heldman d. Salfati/Boulle 6-3 9-7
Edda Buding/Schultze d. Lidy Jansen-Venneboer/Else Spruyt (Neth) 6-2 6-1

QF:
Tegart/Gail Sherriff d. Lofdahl/Sandulf 6-1 6-3
Durr/Lieffrig d. Toyne/McClenaughan 6-1 6-4
Habicht/Heldman d. Edda Buding/Schultze 6-8 10-8 6-1
Lazzarino/Pericoli d. Blackman/Lesh 6-3 0-6 6-3

SF:
Tegart/Gail Sherriff d. Durr/Lieffrig 6-2 6-1
Lazzarino/Pericoli d. Habicht/Heldman 6-4 6-2

DF: Silvana Lazzarino/Lea Pericoli d. JudyTegart/Gail Sherriff 6-2 6-4

MX: Helga Schultze (Ger)/Jiri Javorsky (Cz) d. Judy Tegart (Aus)/Allen Stone (Aus) w.o.


"Olivier Duncan Cup Under 22"

1R:
Vlasta Kodesova Vopickova d. Vicki Berner 6-0 6-1
Ulla Sandulf d. Renate Stolberg (Ger) 3-6 6-2 6-2

2R:
Nicole Seghers (Fr) d. Ingrid Lofdahl 6-2 6-1
Ulla Sandulf d. Michelle Boulle 9-7 6-4
Vlasta Kodesova Vopickova d. Margaret Harris (Aus) 6-2 6-4
Carol Sherriff d. Mary Habicht 6-4 6-4
Amelie Hacks (Ger) d. Maylis Burel (Fr) 6-4 6-4
Evelyne Terras (Fr) d. Patricia Reyes 6-2 6-3

3R:
Gail Sherriff d. Renate Breuer (Ger) 6-1 6-3
Nicole Seghers d. S. Bouclier 5-7 7-5 6-1
Julie Heldman d. Chantal Langanay 6-0 3-6 6-3
Vlasta Kodesova Vopickova d. Ulla Sandulf 6-2 6-2
Christiane Spinoza d. Carol Sherriff 6-4 6-2
Amelie Hacks d. Evelyne Terras 6-4 6-1
Johanne Venturino d. Anne-Marie Studer 6-2 6-4
Monique Salfati d. Kora Schediwy (Ger) 6-3 6-4

QF:
Nicole Seghers d. Gail Sherriff wo
Vlasta Kodesova Vopickova d. Julie Heldman 6-3 6-2
Christiane Spinoza d. Amelie Hacks 6-2 6-4
Monique Salfati d. Johanne Venturino 6-4 6-4

SF:
Vlasta Kodesova Vopickova d. Nicole Seghers 6-3 6-1
Monique Salfati d. Christiane Spinoza 6-4 7-5

FI: Vlasta Kodesova Vopickova d. Monique Salfati 6-8 7-5 6-3

------------

April 19, Goulburn Valley Championships, Shepparton, Victoria, Australia

FI: Kerry Melville d. Ann Jenkins 9-11 6-2 6-2

------------

April 19, St.Kilda Easter Tournament, Victoria, Australia

FI: Maureen McCalman Pratt d. ??

--------------

April 12-18, San Luis Potosi, Mexico (Clay)

QF:
Olga Montano d. Suzana Zenea 5-7 6-2 6-2
Lupita Suarez d. Cecilia Chavez 6-1 7-5
Maria Luz Hernandez d. Lulu Gongora 6-1 11-9
Pilar Roldan De Giffenig d. Hortensia De Lopez 6-1 4-6 9-7

SF:
Olga Montano d. Lupita Suarez 6-3 7-5
Maria Luz Hernandez d. Pilar Roldan De Giffenig 8-6 6-1

FI: Maria Luz Hernandez d. Olga Montano 6-0 6-0

Doubles
SF:
Patricia Montano/Olga Montano d. Susana Zenea/J. Salvidea 6-4 6-4
Pilar Roldan De Giffenig/Lulu Gongoro d. Amparo Perez/Guadalupe Suarez 6-3 6-4

FI: Pilar Roldan De Giffenig/Lulu Gongora d. Patricia Montano/Olga Montano 6-0 6-0

--------------

April 12-18, The Masters Invitational, St.Petersburg, Florida, US (Clay)

1R:
Margaret Smith (Aus) d. Patti Ann Reese 6-2 6-1
Elena Subirats (Mex) d. Vera Mechem 6-2 6-1
Norma Baylon (Arg) d. Connie Clifton Ball 6-2 6-1
Nancy Richey d. Carol Ann Prosen 6-2 6-4
Stephanie DeFina d. Beth Bird 6-0 6-0
Eva Lundquist (Swd) d. Barbara Lossone 6-2 6-2
Heidi Schildknecht (Ger) d. Carol Powers 6-0 6-1

2R:
Margaret Smith d. Elena Subirats 6-3 6-0
Peachy Kellmeyer d. Mary Ann Eisel 6-4 6-0
Raymonde Veber Jones d. ???
Norma Baylon d. Wendy Overton 7-5 6-4
Nancy Richey d. Stephanie DeFina 6-2 6-0
Heidi Schildknecht d. Eva Lundquist 6-1 3-0 ret.
Alice Luthy Tym d. Judy Alvarez Campbell 3-6 6-2 6-3
Lesley Turner (Aus) d. ???

QF:
Margaret Smith d. Peachy Kellmeyer 6-2 6-2
Norma Baylon d. Raymonde Veber Jones 6-4 3-6 8-6
Nancy Richey d. Heidi Schildknecht 6-0 6-0
Lesley Turner d. Alice Luthy Tym 6-3 7-5

SF:
Margaret Smith d. Norma Baylon 6-3 6-0
Nancy Richey d. Lesley Turner 7-5 6-3

FI: Nancy Richey d. Margaret Smith 6-3 6-2

***Richey upends Turner and Smith for second week in a row.

Doubles
QF:
Margaret Smith/Lesley Turner d. Stephanie DeFina/Elena Subirats 6-4 6-2
Mary Ann Eisel/Judy Alvarez Campbell d. Raymonde Jones/Alice Tym 6-4 9-7
Nancy Richey/Norma Baylon d. Carol Ann Prosen/Martha Hernandez Burchers 6-0 6-1

SF:
Margaret Smith/Lesley Turner d. Peachy Kellmeyer/Wendy Overton 6-3 6-0
Norma Baylon/Nancy Richey d. Mary Ann Eisel/Judy Alvarez Campbell 6-2 6-4

DF: Margaret Smith/Lesley Turner d. Norma Baylon/Nancy Richey 6-1 6-3

---------------------------

April 12- , Pasadena Metropolitan, Pasadena, California, US
Venue: Altadena Town and Country Club

FI: Bilie Jean Moffitt d. Kathleen Harter 6-2 6-2

Moffitt won the singles title at this tournament for the fourth consecutive year.

--------------------------

April 18, Bandarawela, Bandarawela, Ceylon

SF:
Wendy Molligodda d. Dash Ratnavale 6-4 6-2
Kumariranee of Bobbili d. Rukmani Kodagoda 6-2 4-6 6-4

FI:
Wendy Molligodda d.Kumariranee of Bobbili 6-4 6-4

DF: Wendy Molligodda/Rukmani Kodagoda d. Rasaratnam/Fernando 6-1 6-0

---------------------------

April 20, Indonesian National Hardcourts, Semarang, Java, Indonesia

QF:
Vonny Djoa d. Otty Oey 6-3 6-3

SF:
Mien Suhadi d. Sonny Ong 6-4 6-1
Lita Liem d. Vonny Djoa 6-1 6-0

FI: Mien Suhadi d. Lita Liem 4-6 6-4 9-7

DF: Mien Suhadi/Lita Liem d. Otty Oey/Lanny Kaligis 6-2 6-2

MX: Sonny Ong/Ikin d. Vonny Djoa/Amat Widjaja 6-3 6-4

---------------------------

April 12-19, Southern Transvaal Championships, Johannesburg, South Africa
Venue: Ellis Park

FI: Bernice Carr Vukovich d. Jean Forbes 6-4 7-5

DF: Marlene Bethlehem/Bernice Carr Vukovich d. Jean Forbes/Valerie Forbes 7-5 7-5

XDF: Jean Forbes/Clive Brebnor d. Bernice Carr Vukovich/Fred Weigelt 6-3 3-6 8-6
 

·
Registered
Joined
·
7,496 Posts
Week of April 19-25

April 19-24, British Hard Court Championships, Bournemouth (Clay)

1R:
Esme Emanuel (SA) d. V. Rees 6-0 6-1
Mrs. J. M. Ward d. Lyn Bellamy (Aus) 6-3 6-3
Patricia Walkden (Rho) d. M.E. Alan 6-1 6-1
Heather Allen d. Marilyn Isaac 6-4 6-2
Vivienne Wiggill (SA) d. Anne Owen 11-9 6-4
Vera Roberts * d. Lorna Cornell Cawthorn 6-4 6-4
Jill Rook Mills d. Sally Holdsworth 6-2 6-3
Elizabeth Starkie d. Alison Stroud 6-0 6-0
Mary McAnally d. Elaine Shenton 6-2 6-8 6-4
Pamela Brand (Aus) d. Vivienne Dennis 5-7 6-4 7-5
Winnie Shaw d. Glenda Swan (SA) 7-5 6-2
Alex Soady d. Wendy Hall 7-5 10-8
Dorothy Whitely (Aus) d. Heather Cheadle 6-4 6-3
Rita Bentley d. Margaret Cooper 6-1 6-3

2R:
Ann Haydon Jones d. Gail Chapman 6-1 6-0
Agnes Rigby d. Pam Watermeyer Diepraam (SA) 6-2 6-2
Nell Truman d. Carol Rosser 6-2 3-6 6-0
Joyce Barclay Williams d. Stephanie Percival 6-1 6-0
Esme Emanuel d. Pamela Brand 6-4 6-3
Elizabeth Starkie d. Mary McAnally 6-2 6-1
Jill Rook Mills d. J. Ward 6-4 6-3
Judy Tegart (Aus) d. Patricia Walkden 1-6 6-1 6-2
Annette Van Zyl (SA) d. Vera Roberts 6-3 3-6 6-2
Heather Allen d. Vivienne Wiggill 6-1 6-4
Rita Bentley d. Dorothy Whitely 6-2 8-10 6-4
Winnie Shaw d. Alex Soady 6-3 6-3
Robin Blakelock Lloyd d. Jean Wilson 7-5 6-3
Virginia Wade d. Sue Mappin 6-1 6-3
Janice Townsend d. Mrs Preston wo
Christine Truman d. Sheila Moodie 6-1 6-1

3R:
Ann Haydon Jones d. Agnes Rigby 6-0 6-2
Joyce Barclay Williams d. Nell Truman 2-6 9-7 8-6
Elizabeth Starkie d. Esme Emanuel 6-0 6-2
Judy Tegart d. Jill Rook Mills 6-4 6-1
Annette Van Zyl d. Heather Allen 6-3 6-3
Winnie Shaw d. Rita Bentley 6-8 6-1 6-3
Virginia Wade d. Robin Blakelock Lloyd 6-4 6-3
Christine Truman d. Janice Townsend 6-1 6-0

QF:
Ann Haydon Jones d. Joyce Barclay Williams 6-1 6-0
Elizabeth Starkie d. Judy Tegart 6-3 8-6
Annette Van Zyl d. Winnie Shaw 6-2 6-4
Christine Truman d. Virginia Wade 8-6 6-4

SF:
Ann Haydon Jones d. Elizabeth Starkie 6-1 6-4
Annette Van Zyl d. Christine Truman 6-2 6-2

FI: Ann Haydon Jones d. Annette Van Zyl 7-5 6-1

Doubles
1R:
Jill Mills/J. Ward d. Alex Soady/Janice Townsend 7-5 6-3
Alison Stroud/Jean Wilson d. M.E. Alan/M.J. Dymock 6-2 6-3
Carole Rosser/Virginia Wade d. Rita Bentley/Margaret Cooper 6-2 6-4
Pamela Brand/Dorothy Whiteley d. Greta Delport (SA)/Pam Diepraam w.o.
Esme Emmanuel/Vivienne Wiggil d. Marilyn Isaac/Stephanie Percivall 6-1 6-3
Winnie Shaw/Joyce Williams d. Mrs. Preston/J. French w.o.
Angela Mortimer/Vera Roberts d. Vivienne Dennis/Anne Owen 6-4 12-10
Lorna Cawthorn/Robin Lloyd d. Sheila Moodie/Lynn Bellamy 8-6 6-2
Elizabeth Starkie/Annette Van Zyl d. Wendy Hall/V.Rees 6-0 6-3

2R:
Ann Jones/Judy Tegart d. Hazel Cheadle/Mary McAnally 6-1 6-1
Jill Mills/J. Ward d. Sue Mappin/Elaine Shenton 6-1 6-4
Carole Rosser/Virginia Wade d. Alison Stroud/Jean Wilson 6-2 6-1
Pamela Brand/Dorothy Whiteley d. Esme Emmanuel/Vivienne Wiggil 6-3 6-1
Angela Mortimer/Vera Roberts d. Winnie Shaw/Joyce Williams 6-3 6-4
Elizabeth Starkie/Annette Van Zyl d. Lorna Cawthorn/Robin Lloyd 6-3 7-5
Heather Allen/Sally Holdsworth d. Agnes Rigby/J.M. Sorge 6-3 6-3
Glenda Swan/Pat Walkden d. Christine Truman/Nell Truman 6-2 6-4

QF:
Ann Jones/Judy Tegart d. Jill Mills/J. Ward 6-3 6-4
Pamela Brand/Dorothy Whiteley d. Carole Rosser/Virginia Wade 4-6 6-3 8-6
Elizabeth Starkie/Annette Van Zyl d. Angela Mortimer/Vera Roberts 5-7 7-5 7-0
Glenda Swan/Pat Walkden d. Heather Allen/Sally Holdsworth 6-2 6-2

SF:
Ann Jones/Judy Tegart d. Pamela Brand/Dorothy Whiteley 6-1 6-2
Elizabeth Starkie/Annette Van Zyl d. Glenda Swan/Pat Walkden 3-6 6-4 6-2

FI: Starkie/Van Zyl d. Haydon Jones/Tegart 7-9 6-3 6-4

Mixed Doubles
1R:
Judy Tegart/Bob Howe (Aus) d. Anne Owen/Bruce Larkham (Aus) 6-3 6-3
Winnie Shaw/Gerald Battrick d. Janice Townsend/Felix Bautista (Tha) 6-1 6-2
Dorothy Whitely/Ray Keldie (Aus) d. Vivienne Dennis/Derek Arthurs (Ire) 7-5 8-10 6-1
Esme Emanuel/Ray Moore (SA) d. Pamela Brand/Doug Kelso (Aus) 6-4 7-5
Vera Roberts/Richard Russell (Jam) d. Marilyn Isaac/Mike Davies 6-0 6-0
Jill Mills/Alan Mills d. Heather Allen/Gary Baulch (Aus) 6-2 6-4
Elaine Shenton/Howard Walton d. Rita Bentley/Roger Werksman (US) 5-7 7-5 6-3
Joyce Williams/Keith Wooldridge d. Ann Jones/Tony Pickard 7-5 7-5
Virginia Wade/Stanley Matthews d. Wendy Hall/Colin McHugo 6-2 7-5
Pat Walkden/Roger Dowdeswell (Rho) d. Agnes Rigby/C.R. Trippe 6-4 6-2
Glenda Swan/Rob Maud (SA) d. Elizabeth Starkie/Geoff Bluett 7-5 6-4
Vivienne Wiggill/Pat Cramer (SA) d. Sally Holdsworth/Peter Moores 8-6 8-10 6-3
Annette Van Zyl/Mike Hann d. Robin Lloyd/Paul Hutchins 6-0 6-3
Alison Stroud/Mark Cox d. Stephanie Percivall/John Satchwell-Smith 8-6 6-8 6-3
Nell Truman/Graham Stilwell d. Lyn Bellamy/D.J. Harvison (Aus) 6-3 6-3
Carole Rosser/Harry Matheson d. Pam Diepraam/Keith Diepraam (SA) w.o.

2R:
Judy Tegart/Bob Howe d. Pat Walkden/Roger Dowdeswell 6-2 6-4
Winnie Shaw/Gerald Battrick d. Annette Van Zyl/Mike Hann 8-6 5-7 6-1
Esme Emanuel/Ray Moore d. Alison Stroud/Mark Cox 2-6 6-4 7-5
Jill Mills/Alan Mills d. Dorothy Whitely/Ray Keldie 6-1 6-3
Elaine Shenton/Howard Walton d. Vera Roberts/Richard Russell 8-6 6-4
Joyce Williams/Keith Wooldridge d. Carole Rosser/Harry Matheson 6-2 6-2
Glenda Swan/Rob Maud d. Vivienne Wiggill/Pat Cramer 6-4 7-5
Nell Truman/Graham Stilwell d. Virginia Wade/Stanley Matthews 6-2 7-5

QF:
Judy Tegart/Bob Howe d. Winnie Shaw/Gerald Battrick 5-7 8-6 6-0
Jill Mills/Alan Mills d. Esme Emanuel/Ray Moore 7-5 6-3
Joyce Williams/Keith Wooldridge d. Elaine Shenton/Howard Walton 6-3 6-1
Glenda Swan/Rob Maud d. Nell Truman/Graham Stilwell 6-2 9-7

SF:
Judy Tegart/Bob Howe d. Jill Mills/Alan Mills 6-3 6-1
Glenda Swan/Rob Maud d. Joyce Williams/Keith Wooldridge 6-2 6-3

FI: Glenda Swan/Rob Maud d. Judy Tegart/Bob Howe 4-6 10-8 8-6

* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.
------

April 19-25, Napoli, Italy (Clay)

1R:
Helga Niessen (Ger) d. Vicki Berner (Can) 6-0 6-2
Alessandra Gobbo d. Maria Leyrer 6-2 6-1
Julie Heldman (US) d. Cendali 6-0 6-0
Almut Sturm (Ger) d. Graziela Perna wo
Francesca Gordigiani d. Pierrette Seghers Tacchini 6-1 6-4
Christiane Spinoza (Fr) d. Elena Subirats (Mex) 6-2 4-6 6-0
Ingrid Lofdahl (Swd) d. Patricia Reyes (Mex) 6-4 8-6
Madonna Schacht (Aus) d. Micillo 6-0 6-0

QF:
Helga Niessen d. Alessandra Gobbo 3-6 6-1 4-3 ret.
Julie Heldman d. Almut Sturm 6-1 6-0
Christiane Spinoza d. Francesca Gordigiani 8-6 6-4
Madonna Schacht d. Ingrid Lofdahl 6-2 6-3

SF:
Julie Heldman d. Helga Niessen 8-6 4-6 6-3
Madonna Schacht d. Christiane Spinoza 11-9 5-7 6-3

FI: Julie Heldman d. Madonna Schacht 6-3 4-6 6-0

Mixed Doubles
SF:
Helga Niessen/Giordano Maioli d. Elena Subirats/Vicente Zarazua (Mex) 1-6 6-4 6-3
Madonna Schacht/Ion Tiriac (Rom) d. Francesca Giordano/Jean Claude Barclay (Fr) 8-6 6-4

FI: Helga Niessen/Giordano Maioli d. Madonna Schacht/Ion Tiriac 4-6 6-4 12-10

---------------------

April 19-25, Madrid International, Spain (Clay)

SF:
Helga Schultze (Ger) d. Ana Maria Estalella 7-5 6-2
Edda Buding (Ger) d. Carmen Hernandez-Coronado 6-4 6-2

FI: Helga Schultze d. Edda Buding 3-6 6-0 6-3
------

April 19-25, International Prix Racquette D'Or, Aix-en-Provence, France (Clay)

1R:
Carol Sherriff (Aus) d. S. Domenach 6-3 6-0
Pat McClenaughan (Aus) d. M.T. Domenach 6-1 6-0
Janine Lieffrig d. Anne-Marie Studer (Swz) 6-3 6-1
Robin Lesh (Aus) d. Vlasta Kodesova Vopickova (Cz) 6-0 6-2
Mimi Arnold (US) d. Ulla Sandulf (Swd) 6-4 6-1

2R:
Gail Sherriff (Aus) d. ???
Margaret Harris (Aus) d. ???
Robin Lesh d. Janine Lieffrig 6-4 6-2
Mary Habicht (Bra) d. Christiane Mercelis (Bel) 1-6 6-2 6-4
Jitka Horcickova Volavkova (Cz) d. Pat McClenaughan 5-7 6-4 6-3
Mimi Arnold d. Carol Sherriff 6-2 9-7
Faye Toyne (Aus) d. N. Tardy 6-0 6-3
Jill Blackman (Aus) d. Evelyne Terras 3-6 6-4 6-2

QF:
Gail Sherriff d. Margaret Harris 6-2 6-3
Robin Lesh d. Mary Habicht 3-6 6-3 6-3
Jitka Horcickova Volavkova d. Mimi Arnold 7-5 7-5
Jill Blackman d. Faye Toyne 6-2 3-6 6-3

SF:
Robin Lesh d. Gail Sherriff 11-9 4-6 6-4
Jitka Horcickova Volavkova d. Jil Blackman 6-1 6-1

FI: Robin Lesh d. Jitka Horcickova Volavkova 3-6 6-4 6-4

DF: Gail Sherriff/Carol Sherriff d. Blackman/Mercelis 7-5 4-6 6-3

---------------------------

April 24, Israel Spring Championships, Tel Aviv, Israel

SF:
Tova Epstein d. Esther Rosengarten 6-1 6-0
Mara Cohen-Mintz d. Leora Ben-Haim 6-1 6-2

FI: Tova Epstein d. Mara Cohen-Mintz 6-3 6-2

DF: Tova Epstein/Leora Ben-Haim d. Mara Cohen-Mintz/Esther Rosengarten 6-2 7-5

MX: Blanche Blumberg/Ian Froman d. Esther Rosengarten/Samuel Dank 6-2 7-5

---------------------------

April 19-25, Charlotte Invitation, North Carolina, US (Hard)
Draw 16

1R:
Carole Caldwell Graebner d. Pat Kenehan 6-4 6-0
Peachy Kellmeyer d. Cynthia Goeltz 6-0 6-1
Alice Luthy Tym d. Judy Cromwell 6-3 6-0
Raymonde Veber Jones d. Nancy Falkenberg 6-1 6-1
Chris Safford Beck d. Judy Alvarez Campbell wo
Stephanie DeFina d. Jean Evans 6-3 6-1
Donna Floyd Fales d. Carol Southmayd 6-2 6-3
Mary Ann Eisel d. Sandra Zeese 6-2 6-3

QF:
Peachy Kellmeyer d. Carole Caldwell Graebner 6-2 6-4
Raymonde Veber Jones d. Alice Luthy Tym wo
Stephanie DeFina d. Chris Safford Beck 6-2 6-1
Donna Floyd Fales d. Mary Ann Eisel 6-3 8-6

SF:
Raymonde Veber Jones d. Peachy Kellmeyer 6-4 6-3
Donna Floyd Fales d. Stephanie DeFina 6-4 6-3

FI: Raymonde Veber Jones d. Donna Floyd Fales 6-2 6-2

Doubles
QF:
Raymonde Veber Jones/Chris Safford Beck d. Nancy Falkenburg/Cynthia Goeltz 6-3 8-6
Mary Ann Eisel/Stephanie DeFina d. Sandra Zeese/Pat Kenahan 6-2 6-1
Carol Southmayd/Peachy Kellmeyer d. Judy Cromwell/Jane Evans 6-3 6-3

SF:
Carole Graebner/Donna Floyd Fales d. Raymonde Veber Jones/Chris Safford Beck 6-4 6-4.
Mary Ann Eisel/Stephanie DeFina d. Carol Southmayd/Peachy Kellmeyer 6-4 6-0

FI: Mary Ann Eisel/Stephanie DeFina d. Carole Caldwell Graebner/Donna Floyd Fales 6-4 1-6 6-4
------

ends April 25, Ojai Valley Invitation, California, US (Hard)

1R:
Billie Jean Moffitt d. R. Berry 6-2 6-1
Carol Ann Loop d. Kathy Nethery 6-4 6-3
Kathy Blake d. Pat Yeomans 6-0 6-1
Kathy Harter d. N. Kellenberg 6-2 6-0
Tory Ann Fretz d. Pat Cody 6-1 6-4

QF:
Billie Jean Moffitt d. Carol Ann Loop 10-8 6-0
Kathy Blake d. Sue Behlmar 6-8 6-3 6-2
Kathy Harter d. Dodo Bundy Cheney 6-2 6-0
Tory Ann Fretz d. Paulette Verzin 6-2 6-1

SF:
Billie Jean Moffitt d. Kathy Blake 7-9 7-5 6-4
Kathy Harter d. Tory Ann Fretz 6-2 6-1

FI: Billie Jean Moffitt d. Kathy Harter 6-4 6-2

Doubles

QF:
Billie Jean Moffitt/Tory Fretz d. Pat Yeomans/John w.o.
Dodo Cheney/Paulette Verzin d. Pat Cody/Tracy 6-4 9-7
Carol Ann Loop/Sue Behlmar d. R. Berry/Apple 6-3 6-4
Kathy Harter/Kathy Blake d. Kittenberg/Sundquist 6-1 6-1

SF:
Billie Jean Moffitt/Tory Fretz d. Dodo Cheney/Paulette Verzin 6-4 4-6 6-4
Kathy Harter/Kathy Blake d. Carol Ann Loop/Sue Behlmar 8-6 4-6 6-1

DF: Billie Jean Moffitt/Tory Fretz d. Kathy Harter/Kathy Blake 6-1 4-6 6-2

In a singles semifinal, Billie Jean Moffitt trailed Kathy Blake 7-9, 2-5 before rallying to win the match.

------------

April 19-24, River Plate Championships , Buenos Aires, Argentina (Clay)

1R: Margaret Smith (Aus) d H Schafer 6-2 6-0

SF:
Margaret Smith d. Mabel Bove 6-2 6-3
Lesley Turner (Aus) d. Norma Baylon 1-6 7-5 10-8

FI: Lesley Turner d. Margaret Smith 6-3 6-3

Doubles
SF:
Margaret Smith/Lesley Turner d. Elena de Eguiguren/Julia Borzone 6-0 6-2
Mabel Bove/Graziela Lombardi d. Norma Baylon/Ana Maria Boccio 6-3 2-6 6-4

FI: Margaret Smith/Lesley Turner d. Mabel Bove/Graziela Lombardi 6-0 7-5

MX: Margaret Smith/Enrique Morea d. Lesley Turner/Julian Ganzabal 6-1 8-6
------
 

·
Registered
Joined
·
7,496 Posts
Week of April 26-May 2

April 26-May 2, Dallas Invitation, Texas, US
Draw 8

1R:
Margaret Smith (Aus) d. Betty Sue Hagerman 6-1 6-0
Carole Caldwell Graebner d. Owen McHaney 6-4 7-5
Lesley Turner (Aus) d. Patty Lowden 6-3 6-2
Nancy Richey d. Mary Lowden 6-1 6-0

SF:
Margaret Smith d. Carole Caldwell Graebner 6-4 6-3
Nancy Richey d. Lesley Turner 6-4 6-4

FI: Nancy Richey d. Margaret Smith 6-1 6-4

Doubles
SF:
Margaret Smith/Lesley Turner d. Patty Lowden/Mary Lowden 6-0 6-1
Nancy Richey/ Carole Caldwell Graebene d. Owen McHaney/Betty Sue Hagerman 6-1 10-8

DF: Margaret Smith/Lesley Turner d. Nancy Richey/Carole Caldwell Graebner 6-4 6-4

River Plate Championships and Dallas Invitation cannot have the same dates, because Lesley Turner is present in both.

---------------------

May 2, Buccaneer Days, Corpus Christi, Texas, US

SF:
Barbie Melton d. Elsie English 4-6 6-2 6-1
Josie Rodriguez d. Mary Collins 4-6 6-3 10-8

FI: Barbie Melton d. Josie Rodriguez 6-4 6-4

DF: Mary Collins/Barbie Melton d. Josie Rodriguez/Mitchell 6-2 6-2

Mixed Doubles
QF:
Patsy Rippy/Gustavo Palafox (Mex) d. Roemer/Butch Seewagen 6-4 6-4

SF:
Patsy Rippy/Gustavo Palafox d. Emily Burrer/John Phelps 6-2 6-4
Sissy Skinner/Paul Christian d. Elsie English/Bob English 6-3 6-3

FI: Sissy Skinner/Paul Christian d. Patsy Rippy/Gustavo Palafox 6-2 6-4

----------------

May 22, Denver Tennis Club Spring, Denver, Colorado, US

FI: Pat Parks d. Anne Rose 6-2 6-4

---------------

April 26-May 2, Northern California Championships, San Francisco, US (Hard)

QF:
Rosemary Casals d. Elizabeth Parker 6-1 6-0
June Gay d. Anne Heck 6-2 9-7
Cecilia Martinez d. Marlene Muench 6-2 6-1
Pixie Lamm d. Cathy Douglas 7-5 7-5

SF:
Rosemary Casals d. June Gay 6-3 6-2
Pixie Lamm d. Cecilia Martinez 2-6 6-3 6-2

FI: Rosemary Casals d. Pixie Lamm 6-3 6-1

----------------

May 4, Northern Virginia Invitation, Arlington, Virginia, US

SF: Raymonde Jones d. Bessie Stockard 6-2 6-0

FI: Raymonde Jones d. Louise Heier 6-0 6-1

DF: Raymonde Jones/Bea Sauer d. Nancy Reed/Carol Wendell 6-2 6-3

----------------

April 26-May 1, London Hard Court Championships, Hurlingham, GB (Clay)

1R:
Joyce Barclay Williams d. Ruth Wolpert (SA) 6-1 6-1
Esme Emanuel (SA) d. Stephanie Percival 6-2 6-2
G. Chapman d. Jane Fitzalan-Howard 1-6 6-3 9-7
Vera Roberts * d. Mrs R.B.R. Wilson 6-1 6-4
Rita Bentley d. Jenny Morris w/o
Robin Lloyd d. Anne Owen 6-3 6-0
Penny Hardgrave d. E M S Horne 4-6 6-3 6-1
Pat Roberts d. Mrs R Nagle 7-5 6-1
Mrs S M Steventon d. C A Camp 6-0 6-1
Glenda Swan (SA) d. M D Furness 6-1 6-2
Elizabeth Ernest d. J E Lee 6-1 7-5
Carol Webb d. L E Boyd 6-1 6-3

2R:
Marilyn Isaac d. Patricia Walkden 6-4 1-6 7-5
Ruth (or J.?) Wolpert d. S. Edgecombe 8-6 6-3
Hanna Kozeluhova Sladek (Can) d. A. Morris 6-1 4-6 6-3
Winnie Shaw d. Alex Soady 6-2 6-1
Elizabeth Starkie d. Pamela Brand 6-1 6-2
Vera Roberts d. Steventon 6-1 6-1
Gail Chapman d. Sally Holdsworth 2-6 6-0 8-6
Robin Blakelock Lloyd d. Mrs H.L.K. Brock 6-1 6-1
V.A.L. Grisogono d. D. Howe 6-2 4-6 6-2
Joyce Barclay Williams d. Rita Bentley 6-2 6-4
Heather Allen d. Hilary Hodge 6-1 6-1
Shirley Brasher d. Hardgrave 6-3 6-0
Annette Van Zyl (SA) d. T Masters 6-2 6-0
Rosemary Deloford d. Mrs S M Cooper 6-3 6-4
Jenny Wagstaff d. G L Bush 6-1 6-1
Virginia Wade d. Janice Townsend 6-2 6-1
Pam Watermeyer Diepraam (SA) d. Mrs A P D Haycock 6-1 7-5
Vivienne Wiggill d. Mrs P Bradford 6-1 6-0
Ann Jones d. Sandra Okin 6-1 6-3
Mrs R Martin d. M J Dymock 6-4 6-1
Pat Roberts d. L A Cornelius 6-1 6-2
M E Bull d. B Orchard 6-4 6-4
Lorraine Bellamy d. N Villiers 6-0 6-1
Swan d. C Roberts 6-0 6-4
Esme Emanuel (SA) d. Sheila Moodie 6-2 9-7
Ernest d. Webb 6-1 2-6 6-1
Dorothy Whitely d. Mrs C F Penn 6-2 6-3
Mary McAnally d. Mrs E E Price 6-0 6-1
Vivienne Dennis d. S M Washbourn 6-0 6-0
Judy Tegart (Aus) d. Wendy Hall 6-0 6-0

3R:
R. Martin d. Patricia Wheeler Roberts 6-2 3-6 7-5
Lorna Cornell Cawthorn d. Lyn Bellamy 7-5 6-3
Judy Tegart d. Vivienne Dennis 6-3 6-4
Dorothy Whitely d. Mary McAnally 6-2 10-8
Vera Roberts d. Glenda Swan 3-6 6-1 6-4
Joyce Barclay Williams d. Robin Blakelock Lloyd 8-6 6-3
Heather Allen d. Ruth (or J.?) Wolpert 6-1 6-2
Pam Watermeyer Diepraam d. Vivienne Wiggill 6-4 6-2
Virginia Wade d. Hanna Kozeluhova Sladek 6-3 6-1
Winnie Shaw d. Jenny Wagstaff 6-4 5-7 6-1
Annette Van Zyl d. Rosemary Deloford 6-3 6-2
Elizabeth Starkie d. V. Grisogono 6-0 3-0 ret.
Shirley Brasher d. Chapman 6-1 6-2
Jones d. Marilyn Isaac 6-0 6-2
Carol Rosser d. M Bull 6-1 6-3
Emanuel d. Ernest 6-4 6-0

4R:
Ann Haydon Jones d. R. Martin 6-2 6-2
Carol Rosser d. Lorna Cornell Cawthorn 6-2 6-1
Vera Roberts d. Esme Emanuel 6-4 1-6 6-4
Judy Tegart d. Dorothy Whitely 6-1 6-4
Annette Van Zyl d. Winnie Shaw 6-3 4-6 6-3
Virginia Wade d. Pam Watermeyer Diepraam 6-0 6-0
Joyce Barclay Williams d. Shirley Bloomer Brasher 6-1 6-2
Elizabeth Starkie d. Heather Allen 6-0 6-3

QF:
Ann Haydon Jones d. Carol Rosser 6-0 6-1
Judy Tegart d. Vera Roberts 6-1 6-0
Annette Van Zyl d. Virginia Wade 6-1 6-2
Elizabeth Starkie d. Joyce Barclay Williams 6-2 6-0

SF:
Judy Tegart d. Ann Haydon Jones wo
Elizabeth Starkie d. Annette Van Zyl 7-5 6-1

FI: Elizabeth Starkie d. Judy Tegart 6-3 6-1

Doubles
SF:
Elizabeth Starkie/Annette Van Zyl d. Joyce Bentley/Pam Diepraam 6-1 6-2
Angela Mortimer/Vera Roberts d. Winnie Shaw/Joyce Williams 6-2 6-4

DF: Elizabeth Starkie/Annette Van Zyl d. Angela Mortimer/Vera Roberts 8-6 6-2

* Vera Roberts should be Pauline Titchener married Roberts, but we are not yet sure.

----------------

April 24-May 3, Championships of Paris, France (Clay)
Venue: Roland Garros

1R:
Jacqueline Berson d. Solange Galtier 6-1 6-3
Mary Habicht (Bra) d. Gallard wo
Margaret Harris(Aus) d. Anne-Marie Rouchon 6-2 6-1
Pat McClenaughan (Aus) d. Johanne Venturino 6-3 6-1
Chantal Langanay d. Anne-Marie Vissault 6-8 6-2 6-2
Robin Lesh (Aus) d. Daniele Wild Bouteleux 6-4 2-6 6-4
Anne-Marie Simon Seghers d. Rosa Maria Reyes Darmon wo
Carol Sherriff (Aus) d. Michele Mizen wo
Janine Lieffrig d. Nicole Seghers 6-1 6-2
Evelyne Terras d. Jacqueline Kermina wo
Faye Toyne (Aus) d. Suzanne Le Besnerais 7-5 6-0
Dottie Head Knode (US) d. Aline Nenot 8-6 4-6 6-0
Mimi Arnold (US) d. Michelle Boulle 6-3 6-2
Marion Cristiani d. Maylis Burel wo

2R:
Gail Sherriff (Aus) d. Jacqueline Berson 6-2 6-2
Mary Habicht d. Margaret Harris 6-0 6-3
Pat McClenaughan d. Chantal Langanay 3-6 8-6 6-2
Robin Lesh d. Anne-Marie Seghers 6-1 6-1
Carol Sherriff d. Janine Lieffrig 6-4 6-3
Faye Toyne d. Evelyne Terras 6-2 6-3
Dottie Head Knode d. Mimi Arnold 6-2 6-3
Jill Blackman (Aus) d. Marion Cristiani 6-1 6-3

QF:
Gail Sherriff d. Mary Habicht 6-2 6-4
Pat McClenaughan d. Robin Lesh 6-3 6-2
Faye Toyne d. Carol Sherriff 6-2 7-5
Jill Blackman d. Dottie Head Knode 6-3 6-1

SF:
Gail Sherriff d. Pat McClenaughan 6-0 6-1
Faye Toyne d. Jill Blackman 6-1 1-6 6-3

FI: Gail Sherriff d. Faye Toyne 6-3 1-6 6-3

Doubles
QF:
Faye Toyne/Pat McClenaughan d. Aline Nenot/Danielle Bouteleux 6-2 6-1
Dorothy Knode/Mimi Arnold d. Mary Habicht/Evelyn Terras 6-2 6-1
Jill Blackman/Janine Lieffrig d. Harris/Robin Lesh 6-0 6-1

SF:
Gail Sherriff/Carol Sherriff d. Faye Toyne/Pat McClenaughan 7-5 6-2
Jill Blackman/Janine Lieffrig d Dorothy Knode/Mimi Arnold4-6 6-2 6-2

FI: Jill Blackman/Janine Lieffrig d. Gail Sherriff/Carol Sherriff 6-4 6-3

Mixed Doubles
1R:
Robin Lesh/Barry Brennan (Aus) d. Ann-Marie Vissault/Jean Louis Thiebault 7-5 6-1
Pat McClenaughan/Bob Carmichael (Aus) d. Evelyn Terras/Bernard Paul 6-1 6-1
Jill Blackman/Robin Sanders (SA) d. A.M. Gallard/Christian 6-2 6-4
Suzanne Le Besnerais/Jacques Michel d. Dottie Knode/Christian Duxin 7-5 2-6 6-4

QF:
Gail Sherriff/Michel Leclercq d. Robin Lesh/Barry Brennan 4-6 6-3 6-1
Mary Habicht/Colin Stubs (Aus) d. Pat McClenaughan/Bob Carmichael 3-6 4-5 ret.
Faye Toyne/Jimmy Moore (Aus) d. Suzanne Le Besnerais/Jacques Michel 6-3 6-4
Jill Blackman/Robin Sanders d. ??

SF:
Gail Sherriff/Michel Leclercq d. Mary Habicht/Colin Stubs w.o.
Jill Blackman/Robin Sanders d. Faye Toyne/Jimmy Moore d. 6-4 3-6 8-6

FI:
Gail Sherriff/Michel Leclercq led Jill Blackman/Robin Sanders 6-4, rain

---------------

April 26-May 2, Reggio Calabria, Italy (Clay)

QF:
Julie Heldman (US) d. Rosa Maria Reyes Darmon (Mex) 6-3 6-1
Alice Luthy Tym (US) d. Ingrid Lofdahl (Swd) 6-0 6-2

SF:
Julie Heldman d. Alice Luthy Tym 6-1 6-1

FI: Julie Heldman d. Madonna Schacht 2-4 ret.
 
1 - 20 of 178 Posts
Top