Tennis Forum banner

41 - 60 of 220 Posts

·
Moderator
Joined
·
25,289 Posts
Week of August 24-30

ends August 30 US National Public Parks Championships Arcadia California, US (Hard)

QF: Mimi Arnold d Winnie Mccoy 6-1 6-0
QF: Betsy Roberti d Joan Johnson 7-5 6-0
QF: Sheryl Pruitt d Libby Weiss 6-3 6-4
QF: Mandy Einstein d Mary Arnold Prentiss 6-3 6-2

SF: Arnold d Roberti 6-2 6-1
SF: Einstein d Pruitt 9-7 6-0

FI: Mimi Arnold d Mandy Einstein 6-4 5-7 6-0

Doubles

QF: Gertie Irish/Doreen Irish d. Donna Lammers/Julie Tracy 6-2 6-3
QF: Norma Dixon/Prentiss d. Valerie Ziegenfuss/Ann Chaboudny 8-6 ?-?
QF: June Gay/Carol Gay d. Violet Walker/helen Neuschafer 6-4 4-6 6-0
QF: Johnson/Jeri Shepard d. Beverly Winans/Alice Evans 6-3 6-2

SF: Dixon/Prentiss d. Irish/Irish 6-2 6-2
SF: Johnson/Shepard d. Gay/Gay 6-8 6-3 6-1

FI: Joan Johnson/Jeri Shepard d Norma Dixon/Mary Prentiss 6-4 4-6 6-2

Mixed Doubles

QF: Johnson/Gary Russell d. Chris Mattson/Robert Bacon 6-4 6-4
QF: Ziegenfuss/Mickey Allison d. Lammers/Jim Mithcell 6-2 8-6
QF: Shepard/Sam Plancia d. Jocil Janas/Jim Novitsky 5-7 8-6 7-5
QF: Roberti/Ed Kauder d. Pruitt/Jerry Boas 7-5 6-4

SF: Johnson/Russell d. Ziegenfuss/Allison 4-6 6-1 6-1
SF: Roberti/Kauder d. Shepard/Plancia 6-1 6-4

FI: Betsy Roberti/Ed Kauder d. Joan Johnson/Gary Russell 6-4 6-2

-----

August 29, Florida Clay Courts, Miami Beach, Florida, US

FI: Denise Wall d. Barbara Cook 6- 6-2

DF: Sally Fuller/Fullwood d. Denise Wall/Barbara Cook 6-2 2-6 8-6

MX: Sally Fuller/Meek Robinette d. McDougall/John Karabasz 6-4 6-3

-----

September 1, Harbor Club Invitation, Seal Harbor, Maine, US

FI: Margaret Rowbotham d. Donna Barker 6-2 6-4

MX: Louise Ganzenmuller/Gus Ganzenmuller d. Margaret Rowbotham/Harrison Rowbotham 6-4 7-5

-----

August 30, Wisconsin Closed, Milwaukee, Wisconsin, US

FI: Barbara Mueller d. Janet Smith 6-1 11-9

DF: Barbara Mueller/Jackie Mueller d. Jean Schroeder/Ann Klug 6-2 6-4

-----

September 1, Hawkeye Open, Des Moines, Iowa

FI: Sheila Pearl d. Marilyn Mueller 6-1 3-6 6-4

DF: Marilyn Mueller/Lydia Wieberg d. Sheila Pearl/Pam Richmond 6-3 6-1

MX: Lydia Wieberg/Harry Burrus d. Barbara Mueller/Frank Conner 6-4 2-6 6-1

-----

September 1, Oklahoma State Closed, Oklahoma City, Oklahoma, US

FI: Andreas Sanders d. Marsha Anderson 6-1 6-3

DF: Doris Shofner/Ellen Scheer d. Marsha Anderson/Kay DeShields 6-4 6-2

MX: Doris Shofner/S.L. Shofner d. Jodie Sullivan/Coley w.o.

-----

September 1, Intermountain Championships, Denver, Colorado, US

FI: Jane Freed d. Pat Parks 6-3 6-3

DF: Jane Freed/Ann Rockwell d. Pat Parks/Phyllis Lockwood 2-6 6-4 7-5

MX: Ann Rose/Jim Landin d. Jane Birkland/Jack Cella 6-3 4-6 6-4

-----

ends August 30 Poertschach Tournament, Poertschach, Austria (Clay)

SF: Elizabeth Starkie (GB) d Sonja Pachta 6-3 6-2
SF: Helga Niessen (Ger) d Norma Baylon (Arg) 6-2 6-2

FI: Elizabeth Starkie d Helga Niessen 8-6 6-4

DF: Sonja Pachta/Elizabeth Starkie d Norma Baylon/Janine Lieffrig (Fr) 4-6 6-3 6-4

-----

ends August 30 St Gervais Tournament, Saint-Gervais-les-Bains, France. (Clay)

SF: Francoise Durr d Francoise Courteix 6-4 6-0
SF: Monique Salfati d Claudine Rouire 6-4 6-3

FI: Francoise Durr d Monique Salfati 1-6 6-2 6-2

-----

August 24-29 Budleigh Salterton Tournament, Budleigh Salterton, England, UK (Grass)

QF: Heather Allen d Lorna Cawthorn 6-1 6-4
QF: Faye Toyne (Aus) d Marilyn Greenwood (NZ) 6-3 7-5
QF: Robin Lloyd d Sue Tutt 6-8 7-5 6-2
QF: Nell Truman d Mrs Preston 6-3 5-7 6-2

SF: Toyne d Allen 6-4 6-2
SF: Lloyd d Truman 1-6 7-5 7-5

FI: Robin Lloyd d Faye Toyne 8-6 8-10 6-3

DF: Fay Toyne/Nell Truman d Lorna Cawthorn/Robin Lloyd 6-3 6-3

-----

August 24-29, Phyllis Court, Henley, England (Clay)

FI: Mary McAnally d. Mrs S. Steventon 6-2 6-3

-----

August 29, Grantown-on Spey, Grantown-on-Spey, Scotland

FI: Winnie Shaw d. Ann McAlpline 6-2 6-0

DF: Winnie Shaw/B.M. Carmichael d. Sue Mappin/S. L. Cullen 6-4 6-2

MX: Winnie Shaw/D.C. Baird d. Ann McAlpine/N. Thomson 6-3 2-6 6-1

-----

August 24-30, Singapore Championships, Singapore

SF: Maisie Lal (H Kong) d. Mrs Phyllis Bennett 6-3 6-3

FI: Mrs Martha Young d. Maisie Lal (H Kong) 6-4 6-2

DF: Mrs Phyllis Bennet/Mrs Martha Young d. Mrs Claire Cheah/Audrey Oh 6-3 6-0

MX: Mrs Martha Young/Sharin Osman vs Mrs Phyllis Bennett/R. Horne

-----

August 30, Indonesian Grass Courts, Sourabaja, Indonesia

FI: Lita Liem d. Mien Suhadi 6-2 6-4

DF: Mien Suhadi/Vonny Djoa d. Lita Liem/Aldjuiri 6-2 4-6 6-1

MX: Mien Suhadi/Sutarjo Sugiarto d. Lita Liem/Diko Murdono 6-2 6-0

-----

September 1, Otter Aquatic Club, Ceylon

FI: Rukmani Kodagoda d. Marcia Street 6-2 4-6 6-4

MX: Marcia Street/Kangaratnam Arichandran d. Shiranie Wickremesinghe/George Ernst 6-3 4-6 6-3

-----
 

·
Moderator
Joined
·
25,289 Posts
Week of August 31-September 6

September 2-5 Federation Cup Philadelphia, Pennsylvania, US (Grass)
Venue: Germantown Cricket Club

Draw=20 Teams

1 Round

France d Switzerland 3-0

Francoise Durr d Alice Wavre 6-3 6-2
Jacqueline Rees Lewis d Anne Marie Studer 6-2 6-3
Francoise Durr/Janine Lieffrig d Anne-Marie Studer/Alice Wavre 8-6 6-2

Czechoslovakia d Mexico 3-0

Jitka Horcikova d Antonia Prado 6/4-6/1
Vlasta Kodesova d Patricia Reyes 6/3-4/6-6/2
Jitka Horcikova/Vlasta Kodesova d Antonia Prado/Patricia Reyes 6-4 6-3

Netherlands d Austria 2-1

Trudy Groenman d Andrea Winkler 6/3-1/6-6/1
Monika Hassman (Aut) d Betty Stove 1/6-6/2-6/2
Trudy Groenman/Betty Stove d Monika Hassman/Andrea Winkler 6-2 6-0

South Africa d Japan 3-0

Annette Van Zyl d Reiko Miyagi 6/2-6/3
Glenda Swan d Kazuko Kuramatsu 6/0-7/5
Glenda Swn/Annette Van Zy d Reiko Miyagi/Yoko Obata 6-4 6-0

2nd Round

Australia [1] d Denmark 3-0

Margaret Smith d Pia Balling 6/2-6/1
Lesley Turner d Ulla Pontoppidian 6/1-6/1
Robyn Ebbern/Margaret Smith d Pia Balling/Ulla Pontoppidian 6-0 6-1

Canada d Sweden 2-1

Katarina Bartholdson (Swd) d Benita Senn 6-1 6-3
Vicki Berner d Ulla Sandulf 6-3 6-4
Vicki Berner/Louise Brown d Katarina Bartholdson/Ulla Sandulf 6-3 6-3

France d Netherlands 2-1

Francoise Durr d Trudy Groenman 4-6 6-3 6-3
Betty Stove (Neth) d Jacqueline Rees-Lewis 6-4 3-6 6-4
Francoise Durr/Janine Lieffrig d Trudy Groenman/Betty Stove 12-10 6-3

Germany d Italy 3-0

Helga Schultze d Maria-Teresa Riedl 6-4 7-5
Heide Schildknecht d Francesca Gordigiani 6-4 6-4
Heide Schildknecht/Helga Schultze d Francesca Gordigiani/Maria-Teresa Riedl 6-4 6-2

Great Britain d Norway 3-0

Ann Jones d Liv Paldan 6-1 6-1
Deidre Catt d Kirsten Robsahm 6-0 10-8
Deidre Catt/Ann Jones d Liv Paldan/Kirsten Robsahm 6-2 6-2

South Africa d Czechoslovakia 2-1

Annette Van Zyl d Jitka Horcikova 6-2 6-4
Vlasta Kodesova (Cz) d Glenda Swan 6-4 9-7
Glenda Swan/Annette Van Zyl d Jitka Horcikova/Vlasta Kodesova 6-0 6-2

Argentina d Belgium 3-0

Norma Baylon d Christiane Mercelis 8-6 6-2
Ana Maria Bocio d Monique Bedoret 6-1 6-3
Norma Baylon/Ana Maria Bocio d Monique Bedoret/Christiane Mercelis 1-6 6-3 6-3

United States d Ireland 3-0

Billie Jean Moffitt D Geraldine Houlihan 6/2-6/2
Nancy Richey D Eleanor O Neill 6/3-6/2
Moffitt B-susman K D Houlihan -o Neill E 6/1-6/2

Quarterfinals

Australia [1] d Canada 3-0

Margaret Smith d Benita Senn 6-1 6-0
Lesley Turner d Vicki Berner 6-3 6-1
Margaret Smith/lesley Turner d Vicki Berner.Louise Brown 6-1 6-2

France d Germany 2-1

Francoise Durr d Helga Schultze 6-4 6-2
Heide Schildknecht (Ger) d Jacqueline Rees-Lewis 6-2 7-5
Francoise Durr/Janine Lieffrig d Heide Schildknecht/Helga Schultze 7-5 6-3

Great Britain d South Africa 2-1

Annette Van Zyl (SA) d Ann Jones 4-6 7-5 6-4
Deidre Catt d Glenda Swan 6-3 6-1
Deidre Catt/Ann Jones d Glenda Swan/Annette Van Zyl 7-5 8-6

United States d Argentina 3-0

Billie Jean Moffitt d Norma Baylon 12-10 9-7
Nancy Richey d Ana Maria Bocio 6-3 6-2
Billie Jean Moffitt/Karen Susman d Norma Baylon/Ana Maria Bocio 6-4 6-1

Semifinals

Australia [1] d France 3-0

Margaret Smith d Francoise Durr 6-4 6-1
Lesley Turner d Janine Lieffrig 6-1 6-2
Margaret Smith/Lesley Turner d Francoise Durr/Janine Lieffrig 6-3 9-7

United States d Great Britain 3-0

Billie Jean Moffitt d Ann Jones 6-4 6-3
Nancy Richey d Deidre Catt 6-4 6-3
Billie Jean Moffitt/Karen Susman d Deidre Catt/Ann Jones 6-1 6-3

Final

Australia [1] d United States 2-1

Margaret Smith d Billie Jean Moffitt 6-2 6-3
Lesley Turner d Nancy Richey 7-5 6-1
Billie Jean Moffitt/Karen Susman (US) d Margaret Smith/Lesley Turner 4-6 7-5 6-1

-----

August 31-September 5, Southern Transvaal Championships, Johannesburg, South Africa
Venue: Ellis Park

SF: Bernice Vukovich d. Jean Forbes 5-7 6-4 6-3
SF: Heather Segal d. Eunice Passmore 6-4 6-3

FI: Bernice Vukovich d. Heather Segal 7-5 9-7

DF: Jean Forbes/Heather Segal d. Marlene Bethlehem/Bernice Vukovich 7-9 6-3 5-3*

MX: Ruth Wolpert/Anthony Wolpert d. ????

Note: Although suspended due to bad light with the score as above, the women's doubles final was subsequently completed and won by Forbes and Segal.

-----

August 31 -September 5 Exmouth Tournament, Exmouth, England, UK

QF: Lorna Cawthorn d Marilyn Greenwood (NZ) 3-6 6-1 7-5
QF: Faye Toyne (Aus) d Vivienne Dennis 7-5 3-6 6-1
QF: Heather Allen d Nell Truman 6-2 6-3
QF: Robin Lloyd d Mrs Preston 5-7 8-6 6-4

SF: Toyne d Cawthorn 6-4 6-4
SF: Lloyd d Allen 6-4 9-11 6-2

FI: Faye Toyne d Robin Lloyd 6-3 6-4

DF: Faye Toyne/Nell Truman d Lorna Cawthorn/Robin Lloyd 6-1 2-6 6-4

-----

ends September 7 Graz Tournament , Graz, Austria (Clay)

SF: Elizabeth Starkie (GB) d Maria Leyrer 6-3 6-1

FI: Elizabeth Starkie (GB) d Almut Sturm (Ger) 7-5 6-2

-----

September 6, Herrelall International, Herrelall, Germany

SF: Marilen Knobling d. Heather Lockington (NZ) 6-1 9-7
SF: Szekerka-Kovats (Hun) d. Cardell 6-1 6-0

FI: Marilen Knobling d. Szekerka-Kovats 6-1 6-3

-----

September 6, Greek National Championships, Athens, Greece

FI: Xanthippi Vassiliadou d. Sia Asteri 6-2 4-6 8-6

MX: Sia Asteri/Pericles Gavriilidis d. Xanthippi Vassiliadou/Dimitrios Kanellopoulos 6-3 6-2

-----


ends September 7 Santa Monica Championships, Santa Monica, California, US (Hard)

SF: Dodo Bundy Cheney d Mandy Einstein 6-3 4-6 6-4
SF: Mimi Arnold d Anita Kappe 6-2 6-3

FI: Mimi Arnold d Dodo Bundy Cheney 6-1 6-2

Doubles

SF: Arnold/Taylor d. Cheney/Helen McDowell 7-5 6-4
SF: Kappe/Roberti d. Mattson/Mary Weiss 6-8 6-1 6-2

FI: Mimi Arnold/Taylor d Anita Kappe/Betsy Roberti 8-6 6-4

Mixed Doubles

FI: Dodo Cheney/George Conway d. Mattson/Cheney ???

-----

September 7, National Chinese Championships, San Francisco, California, US

SF: Edith Wong (Per) d. Marcelyn Louie 7-5 6-2
SF: Betty Kwan d. Leona Sue 6-2 6-2

FI: Edith Wong d. Betty Kwan 6-3 6-4

Mixed Doubles

SF: Wong/Yit Nan Louie d. M. Louie/Ja Fong 6-2 6-0
SF: Patricia Chu/Lincoln Chu d. Mae Gin/Jerry Gin 5-7 8-6 6-4

FI: Edith Wong/Yit Nan Louie d. Patricia Chu/Lincoln Chu 6-3 6-1

-----

September 7, Nevada State Championships, Reno, Nevada, US

FI: Toni Alford d. Winnie McCoy 6-0 6-0

DF: Jane Hummeny/Muench d. Burgan/Reynolds 6-4 6-2

MX: Winnie McCoy/Richard Shires d. Ink/Harper Ink 6-4 4-6 6-4

-----

September 7, KOZY Open, Milwaukee, Wisconsin, US

FI: Janet Smith d. Susan Kasten 6-0 6-0

-----

September 7, Tri-State, Burllington, Iowa, US

FI: Phyllis Bleck d. Judy Kruse 7-5 6-3

DF: Phyllis Bleck/Beth Stock d. Judy Kruse/Cathy Bowman 6-4 6-2

-----

September 7, Henryetta Labor Day, Henryetta, Oklahoma, US

FI: Patsy Rippy d. Sandy Wilson 6-4 6-2

DF: Patsy Rippy/Jody Sullivan d. Sandy Wilson/Virginia Burlingame 6-4 7-5

MX: Patsy Rippy/Bob McKenna d. Sandy Wilson/Gerry Perry 6-3 6-2

-----

September 7, El Paso City Open, El Paso, Texas, US

DF: Judith Rose/Alice Crombie d. Beverley Barrett/Bettye Dickerson 6-3 6-1

MX: Jackie Guadagnoli/Van Hill d. Alice Crombie/Leland Housman 6-4 6-2

-----

September 7, Austin Labor Day, Austin, Texas, US

FI: Emilie Burrer d. Lovie Beard 6-1 6-1

DF: Emilie Burrer/Karen Linden d. Charlotte Zimmerman/Sheryl Yeary 8-6 6-2

MX: Emilie Burrer/Mike Liddle d. Shirley Sparks/David Nelson 6-4 6-4

-----

September 7, Louisiana State Open, Princess Park, Louisiana, US

FI: Marlis Moulton d. Marilyn Garner 6-3 6-3

DF: Marlis Moulton/Marilyn Garner d. Flo Sproull/Em Averett 6-2 6-2

MX: Flo Sproull/Ray Lake d. Marlis Moulton/Bob Borders 1-6 6-2 6-3

-----

September 7, Georgia-Carolina Open, Augusta, Georgia, US

FI: Ethel Robertson d. Gloria Payne 2-6 6-4 6-4

DF: Ethel Robertson/Gloria Payne d. Mary Ann Connerat Pinkerton/Jody Williams 6-2 6-4

-----

September 7, Montrose Club, Montrose, New York, US

FI: Virginia Minor d. Loraine Moyer 6-2 6-2

MX: Virginia Minor/Alden Durham d. Bate/Bate 6-3 6-3

-----

September 2-6, Malaysian Championships, Kuala Lumpur

FI: Phanow Sudsawasdi (Tha) d. Maisie Lai (HK) 6-4 6-2

DF: Phanow Sudsawasdi (Tha)/Mrs C. Karalakshana (Tha) d. Phisamai Samerpong (Tha)/S. Klumsombud (Tha) default

MX: Mrs C. Karalakshana (Tha)/Seri Charuchinda d. Maisie Lai (HK)/V. Sun 6-8 6-3 6-3

-----

Circa early September, Opatija, Yugoslavia (Clay)

FI: Patricia McClenaughan (Aus) d. V. Landlova (Cz) 6-3 4-6 8-6
 

·
Moderator
Joined
·
25,289 Posts
Discussion Starter #43 (Edited)
United States National Championships

Dates: September 2-13
Venue: West Side Tennis Club, Forest Hills, New York
Surface: Grass


Singles (Draw=116)

14 seeds.

First Round

Margaret Smith (Aus) [2]-bye
Kirsten Robshahn (Nor)-bye
Belmar Gunderson-bye
Kazuko Kurumatsu (Jpn)-bye
Karen Susman [11]-bye
Christiane Mercelis (Bel)-bye
Janine Lieffrig (Frn) d. Pam Watermeyer (SA) 6-2 6-3
Eva Lundqvist (Swd) d. Dorothy McCarthy 10-8 6-0

Norma Baylon (Arg) [8] d. Deidre Catt (GB) 8-6 6-2
Glenda Swan (SA) d. Ruth Jeffrey 6-3 6-1
Rosie Casals d. Carole Loop 6-1 3-6 8-6
Margrit Schultze (Ger) d. Deborah Garrison 6-3 8-6
Carole Graebner [9] d. Carol Rosser (GB) 6-2 6-4
Geraldine Houlihan (Ire) d. Sue Behlmar 6-4 6-1
Maria Teresa Riedl (Ity) d. Patricia Reyes (Mex) 7-5 6-2
Joyce Davenport d. Vlasta Kodesova (Cz) 6-2 6-3

Billie Jean Moffitt [3] d. Roberta Zimman 6-0 6-1
Reiko Miyagi (Jpn) d. Cathy Gagel 3-6 6-1 6-1
Liv Paldan (Nor) d. Alice Wavre (Swit) 6-4 2-6 6-4
Mary Ann Eisel d. Carol Heffelfinger 6-3 6-2
Justina Bricka [14] d. Cynthia Goeltz 6-2 6-0
Peachy Kellmeyer d. Louise Gonnerman 6-4 6-3
Julie Heldman d. Laurie Callaway 7-5 6-2
Ulla Sandulf (Swd) d. Carmela Fernandez 4-6 6-3 6-2

Nancy Richey [5] d. Adria Fisher Price 6-1 6-1
Monique Salfati (Frn) d. Andria Winkler (Aut) 6-3 3-6 6-1
Heide Schildknecht (Ger) d. Linda Lou Crosby 3-6 6-0 6-4
Alice Christer d. Ulla Pantoppidan (Den) 4-6 7-5 9-7
Pat Edrich d. Ruth Hande 6-1 6-2
Kathy Harter d. Rosie Darmon (Frn) 6-1 6-4
Jane Albert d. Carole Wright 6-4 6-1
Peaches Bartkowitz d. Ann Owen (GB) 6-0 6-3

Jitka Horcickova (Cz) d. Virginia Brown 6-2 6-4
Monique Bedoret (Bel) d. Bessie Stockard 6-3 6-1
Louise Brown (Can) d. Nina Vosters 6-8 6-2 6-3
Antonia de Luna (Mex) d. Christina Sandberg (Swd) 7-5 6-3
Carmen Lampe Boland d. Hilary Hodge (GB) 6-1 6-0
Yoko Obata (Jpn) d. Francesca Gordigiani (Ity) 3-6 6-4 6-2
Pia Balling (Den) d. Nancy Reed 2-6 6-4 7-5
Ann Jones (GB) [6] d. Jenny Ridderhof (Neth) default

Maria Guzman (Ecu) d. Jill Philbrick 6-3 6-1
Jacqueline Rees-Lewis (Frn) d. Marie Fourie (SA) 6-2 6-1
Chris Safford d. Sylvia Hooks 6-4 5-7 6-3
Helga Schultze (Ger) [13] d. Betty Stove (Neth) 7-5 4-6 6-3
Irene de Lansalut (Frn) d. Vicki Berner (Can) 6-3 5-7 6-2
Michelle Boulle (Frn) d. Monika Hassmann (Aut) 2-6 6-0 6-2
Carol Hanks d. Eleanor O'Neill (Ire) 6-0 6-1
Lesley Turner (Aus) [4] d. Alice Tym 6-0 6-3

Virginia Wade (GB) d. Yale Stockwell 6-1 6-2
Katerina Frendelius-Bartholdsen (Swd) d. Bonnie Logan 6-1 6-3
Judy Alvarez d. Peggy Moore 4-6 6-3 8-6
Annette van Zyl (SA) [12] d. Ann-Marie Studer (Swt) 6-4 6-3
Kathy Blake d. Ana Maria Bocio (Arg) 4-6 6-1 6-1
Carol Southmayd d. Brenda Nunns (Can) 6-2 5-7 6-4
Rita Bentley (Can) d. Raymonde Jones 6-1 7-5
Robyn Ebbern (Aus) [7] d. Trudy Groenman (Neth) 8-6 6-2

Judy Tegart (Aus) d. Mimi Kanarek 6-1 6-1
Elena Surbirats (Mex) d. Benita Senn (Can) 6-2 6-2
Francoise Durr (Frn) [10]-bye
Faye Urban (Can)-bye
Donna Floyd Fales-bye
Marilyn Aschner-bye
Jenny Morris (Rhodesia)-bye
Maria Bueno (Brz) [1]-bye

Second Round

Smith [2] d. Robshahn 6-0 6-2
Gunderson d. Kurumatsu 6-1 6-0
Susman [11] d. Mercelis 6-2 6-1
Lieffrig d. Lundqvist 7-5 6-4
Baylon [8] d. Swan 6-1 6-1
Casals d. M. Schultze 4-6 6-2 6-1
Graebner [9] d. Houlihan 11-9 5-7 8-6
Riedl d. Davenport 4-6 6-3 6-3

Moffitt [3] d. Miyagi 6-4 6-1
Eisel d. Paldan 6-0 6-1
Bricka [14] d. Kellmeyer 6-4 6-4
Heldman d. Sandulf 6-2 6-1
Richey [5] d. Salfati 7-5 6-4
Schildknecht d. Christer 6-0 6-0
Harter d. Edrich 2-6 7-5 6-4
Albert d. Bartkowitz 6-2 1-6 6-3

Horcickova d. Bedoret 6-2 6-1
L Brown d. de Luna 3-6 6-1 8-6
Obata d. Boland 6-4 6-4
Jones [6] d. Balling 6-2 6-0
Rees-Lewis d. Guzman 6-0 6-1
H. Schultze [13] d. Safford 6-1 6-4
de Lansalut d. Boule 8-6 6-3
Hanks d. Turner [4] 2-6 6-3 6-1

Wade d. Bartholdson 6-2 4-6 6-4
van Zyl [12] d. Alvarez 6-2 6-3
Southmayd d. Blake 6-3 1-6 7-5
Ebbern [7] d. Bentley 6-3 6-0
Tegart d. Surbirats 6-1 6-0
Durr [10] d. Urban 6-1 6-0
Fales d. Aschner 6-1 6-2
Bueno [1] d. Morris 6-2 6-1

Third Round

Smith [2] d. Gunderson 6-1 6-0
Susman [11] d. Lieffrig 6-3 6-1
Baylon [8] d. Casals 4-6 6-2 6-2
Graebner [9] d. Riedl 6-4 7-5
Moffitt [3] d. Eisel 8-6 6-3
Heldman d. Bricka [14] 11-9 6-2
Richey [5] d. Schildknecht 6-1 6-3
Albert d. Harter 4-6 7-5 6-3

Horcickova d. L Brown 6-2 6-1
Jones [6] d. Obata 6-1 6-0
Rees-Lewis d. H Schultze [13] 8-6 1-6 6-2
Hanks d. de Lansalut 7-5 6-3
Wade d. van Zyl [12] 6-3 7-5
Ebbern [7] d. Southmayd 6-3 6-4
Tegart d. Durr [10] 6-1 6-1
Bueno [1] d. Fales 7-5 6-3

Fourth Round

Susman [11] d. Smith [2] 4-6 6-4 6-4
Graebner [9] d. Baylon [8] 6-4 6-8 6-2
Moffitt [3] d. Heldman 6-3 6-0
Richey [5] d. Albert 6-3 6-3

Jones [6] d. Horcickova 6-1 6-1
Hanks d. Rees-Lewis 6-4 6-4
Ebbern [7] d. Wade 9-7 7-5
Bueno [1] d. Tegart 6-1 6-1

Quarterfinals

Graebner [9] d. Susman [11] 4-6 8-6 6-3
Richey [5] d. Moffitt [3] 6-4 6-4
Hanks d. Jones [6] 7-5 2-6 8-6
Bueno [1] d. Ebbern [7] 6-4 6-1

Semifinals

Graebner [9] d. Richey [5] 2-6 9-7 6-4
Bueno [1] d. Hanks 6-4 6-2

Final

Maria Bueno [1] d. Carole Graebner [9] 6-1 6-0
----------------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=32)

First Round

Maria Bueno/Dennis Ralston d Kazuko Kuromatsu/Khwaja Saeed default
Rosie Casals/Butch Seewagan d Deidre Catt/John Keller 5-7 6-4 6-4
Virginia Wade/Graham Stilwell d Francesca Gordigiani/Giordano Majoli 6-3 7-5
Eleanor O'Neill/Eduardo Zuleta d Reiko Miyagi/Rudy Hernando 7-5 9-7
Judy Tegart/Ed Rubinoff d Vlasta Kodesova/Milan Holocek 6-3 3-6 19-17
Elena Subirats/Ernesto Aguirre d Eva Lundqvist/Reino Nyyssonen 6-3 5-7 6-3
Jane Albert/Arthur Ashe d Robyn Ebbern/John Powerless 6-4 6-3
Ann Jones/Nicola Pietrangeli d Faye Urban/Henry Fauquier 6-1 6-4

Billie Jean Moffitt/Jerry Cromwell d Ana-Carola Guzman/Pancho Guzman 6-2 6-2
Rosie Darmon/Pierre Darmon d Kathy Harter/Donald Dell 6-4 7-5
Jacqueline Rees-Lewis/George McKenzie d Sylvia Hooks/Luis Glass 9-7 6-3
Vicki Berner/Frew McMillan d Lesley Turner/Mike Sangster 6-3 6-4
Justina Bricka/Frank Froehling d Katarina Bartholdson/Gene Scott 7-5 6-4
Julie Heldman/Gar Mulloy d Anne-Marie Studer/Dimitri Sturza 6-2 6-4
Norma Baylon/Manolo Santana d Carol Southmayd/John Harrison 6-4 4-6 6-4
Margaret Smith/John Newcombe d Trudy Groenman/Tom Okker 6-3 6-1

Second Round

Bueno/Ralston d Casals/Seewagan 6-0 6-1
O'Neill/Zuleta d Wade/Stilwell 6-2 6-1
Tegart/Rubinoff d Subirats/Aguirre 6-1 6-2
Jones/Pietrangeli d Albert/Ashe 6-2 10-8

Moffitt/Cromwell d Darmon/Darmon 6-2 6-4
Berner/McMillan d Rees-Lewis/Mckenzie 6-1 6-3
Bricka/Froehling d Heldman/Mulloy 6-3 6-2
Smith/Newcombe d Baylon/Santana 10-8 12-10

Quarterfinals

Bueno/Ralston d O'Neill/Zuleta 6-1 6-2
Tegart/Rubinoff d Jones/Pietrangeli 6-2 6-4
Berner/McMillan d Moffitt/Cromwell 9-7 6-3
Smith/Newcombe d Bricka/Froehling 21-19 10-12 6-1

Semifinals

Tegart/Rubinoff d Bueno/Ralston default
Smith/Newcombe d Berner/McMillan 6-1 6-2

Final

Margaret Smith/John Newcombe d Judy Tegart/Ed Rubinoff 10-8 4-6 6-3

A badly sunburnt Graebner can offer little resistance to Bueno in one of the more lopsided slam finals in recent memory.

The Mixed doubles saw a long 1R match as, Judy Tegart/Ed Rubinoff d Vlasta Kodesova/Milan Holocek 6-3 3-6 19-17. The 69 game QF topped it, as Smith/Newcombe d Bricka/Froehling 21-19 10-12 6-1.
 

·
Moderator
Joined
·
25,289 Posts
Week of September 7-13

September 7-12 South Of England Championships Eastbourne, England, UK (Grass)
Venue: Devonshire Park

QF: Robin Lloyd d Sue Tutt 6-1 10-8
QF: Faye Toyne (Aus) d Vivienne Dennis 6-2 6-3
QF: Lorna Cawthorn d Marilyn Greenwood (NZ) 6-1 6-4
QF: Nell Truman d Elsie Spruyt (Neth) 6-1 6-4

SF: Toyne d Truman 3-6 6-2 6-4
SF: Cawthorn d Lloyd 6-4 6-2

FI: Faye Toyne d Lorna Cawthorn 6-0 5-7 6-3

DF: Faye Toyne/Nell Truman d Lorna Cawthorn/Robin Lloyd 6-1 6-3

-----

ends September 13 Bratislava Tournament, Bratislava, Czechoslovakia (Clay)

FI: Elizabeth Starkie (GB) d Dora Schuster (Ast) 6-3 6-0

MX: Elizabeth Starkie (GB)/Hugh Stewart (US) d. Souska/Karel Safarik 6-4 3-6 6-3

-----

ends September 14 Toulouse Tournament , Toulouse, France (Clay)

FI: Mary Habicht (Bra) d Jacqueline Kermina 6-4 6-0

-----

September 14, French Second Series, Paris

SF: Chantal Langanay d. Mizen 2-6 6-4 8-6
SF: Marie-Jeanne Dusapt d. Danielle Bouteleux 6-4 7-5

FI: Chantal Langanay d. Marie-Jeanne Dusapt 6-2 6-3

DF: Maylis Burel/Chantal Langanay d. Collette Monot/Michelle Lombard 6-4 6-1

MX: Danielle Bouteleux/Jean Loop Rouyer d. Evelyn Terras/Bernard Paul 9-7 6-2

-----

September 9, Eagles Mere, Eagles Mere, Pennsylvania, US

FI: Joan Crunden d. Carol Kauffman 3-6 7-5 6-4

DF: Joan Crunden/Marjorie Crunden d. Mary Malloy/A. Parker 6-1 6-1

MX: Carol Kauffman/Buddy Goeltz d. Joan Crunden/Walter Milbourne 6-2 4-6 6-4

-----

ends September 13 Heart Of America International Kansas City, Misouri, US (Clay)

QF: Patsy Rippy d Connie Christler 6-3 6-1
QF: Helga Schultze d Pam Richmond 6-1 6-1
QF: Sheila Pearl d Lucille Davidson 6-4 6-4
QF: Heide Schildknecht d Terry Tippin 6-1 6-2

SF: Schultze d Rippy 6-8 6-4 6-3
SF: Schildknecht d Pearl 6-2 8-6

FI: Helga Schultze d Heide Schildknecht 4-6 6-3 6-2

Doubles

SF: Schildknecht/Schultze d. Nan Higginson/Nora Prosser 6-2 6-2
SF: Pearl/Rippy d. Cristler/Davidson 8-6 6-4

FI: Heide Schildknecht/Helga Schultze d Sheila Pearl/Patsy Rippy 6-1 6-2

-----

September 13, Berkeley City Championships, Berkeley, California, US

FI: Pixie Lamm d. Pat Welles 6-4 6-3

DF: Linda Van Der Meer/Marcelyn Louie d. Pixie Lamm/Jean Lamm 1-6 6-3 6-4

MX: Pat Welles/Paul Welles d. Jean Otterson/Tom Mauch 2-6 6-4 6-1

-----

September 13, Eureka City Open, Eureka City, California, US

FI: Michele Nance d. Jeannette Stroh 6-2 8-6

DF: Hill/Rogers d Michele Nance/Jeannette Stroh 6-2 3-6 6-3

-----

NAUGHTY CHRISTINE IS SPANKED BY LTA

All privileges were withdrawn from former Schoolgirl Christine Truman because according to the LTA she refused to partner Virginia Wade in America during the US Championships. Christine said that she had already agreed to partner Robyn Ebbern and that she was led to believe by the LTA that the decision was entirely hers.
 

·
Moderator
Joined
·
25,289 Posts
Week of September 14-20

September ???? Yugoslavian Championships

SF: Madonna Schacht (Aus) d Jelena Gencic 6-4 6-3
SF: Alessandra Gobbo (It) d Kokeza 6-0 6-0

FI: Alessandra Gobbo d Madonna Schacht 6-3 3-6 stopped

Unclear result-did Schacht retire or was the title divided?

------

September 20, Mission Valley Tennis Club, San Diego, California, US

FI: Alice Lapinski d. Georgia Granger 6-2 6-0

DF: Alice Lapinksi/Terry Lapinski d. Pat Barth/Jean Bussy 6-3 6-4

MX: Alice Lapinski/Walt Lapinski d. Jean Bussy/Dick Lareau 6-3 2-6 6-1

-----

September 19, Highland Championships, Pitlochry, Scotland

FI: Sheila Moodie d. B.M. Horton 6-1 3-6 6-2

DF: Sheila Moodie/B.M. Horton d. B.M Carmichael/B.D. Paterson 8-6 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
25,289 Posts
Week of September 21-27

Ends September 27 Pacific Coast Championships Berkeley, California, US (Hard)

Singles (Draw=at least 38)

1R: Vicki Berner (Can) d Julie James 6-3 1-6 6-4
1R: Reiko Miyagi (Jpn) d Marcelyn Louie 6-0 6-2
1R: Ceci Martinez d Pat Welles 12-10 3-6 6-3
1R: Kathy Harter d Liz Crady 6-2 6-0
1R: Roylee Bailey d Margot Schultze (Ger) 6-3 6-2
1R: Kathy Doyle d Yoko Obata (Jpn) 6-4 6-1

2R: Helga Schultze (Ger) d Kristy Pigeon 2-6 6-3 6-4
2R: Pixie Lamm d Farel Footman default
2R: Mimi Arnold d Helen Laskowich 6-0 6-1
2R: Kazuko Kuramatsu (Jpn) d Rhoda Herron 6-3 7-5
2R: Rita Bentley (GB) d Margaret Sisson 6-4 6-4
2R: Lynne Abbes d Berner 6-0 6-2
2R: Janie Albert d Betsy Massie 6-0 6-0
2R: Miyagi d Martinez 2-6 8-6 9-7

2R: Harter d Roni Oliva 6-3 6-0
2R: Bailey d Cathy Gagel 6-3 7-5
2R: Rosie Casals d Doyle 6-1 6-1
2R: Carol Rosser d Debbie John 6-2 6-2
2R: Linda Vail Van Der Meer d Vicki Kiyomura 6-1 6-1
2R: Rosie Reyes Darmon d Candy Douglas 6-0 6-3
2R: Cathy Douglas d Nancy Sluiter 3-6 6-1 6-1
2R: Judy Tegart d Edith Wong 6-0 6-1

3R: H Schultze d Lamm 3-6 6-3 6-3
3R: Arnold d Kuramatsu 6-3 6-2
3R: Abbes d Bentley 6-2 6-3
3R: Albert d Miyagi 6-3 6-1

3R: Harter d Bailey 6-4 7-5
3R: Casals d Rosser 6-1 4-6 6-3
3R: Van Der Meer d Darmon 6-1 6-0
3R: Tegart d Douglas 6-2 6-1

QF: Arnold d H Schultze 3-6 6-1 6-1
QF: Albert d Abbes 6-3 6-4
QF: Casals d Harter 9-7 3-6 6-2
QF: Tegart d Van Der Meer 6-2 4-6 6-3

SF: Arnold d Albert 5-7 7-5 8-6
SF: Tegart d Casals 6-1 8-6

FI: Judy Tegart d Mimi Arnold 6-2 6-4

Doubles

SF: Bentley/Tegart d. Arnold/Barbara Benigni 6-4 6-3
SF: Albert/Darmon d. Harter/Casals 6-4 6-4

FI: Rita Bentley/Judy Tegart d Janie Albert/ Rosa Darmon 4-6 10-8 6-4

Mixed Doubles

1R: Berner/Mike Sangster (GB) d. Casals/Gene Ward 4-6 6-3 6-3

2R: Albert/Bill Bowrey (Aus) d. Helen Perez/Bobby Perez 6-3 6-4
2R: Gagel/Don Jacobus d. Gay/Gay 6-1 5-7 6-1
2R: Harter/Donald Dell d. Berner/Sangster 6-3 6-2
2R: Benigni/Sandy Walker d. H. Schultze/Ron McKenzie (Aus) 6-1 6-4
2R: Rosser/Harry Matheson d. M. Schultze/Terry Ryan (SA)

QF: Darmon/Pierre Darmon (Fr) d. Bentley/Oscar Wegner (Arg) 6-1 6-3
QF: Albert/Bowrey d. Gagel/Jacobus 6-3 6-1
QF: Harter/Dell d. Beningni/Walker 6-4 6-4
QF: Tegart/Jim McManus d. Rosser/Matheson 6-0 9-7

SF: Darmon/Darmon d. Albert/Bowrey 7-5 6-3
SF: Harter/Dell d. Tegart/McManus 6-1 6-1

FI: Rosa Maria Darmon/Pierre Darmon d. Kathy Harter/Donald Dell 6-3 6-3

-----

September 21-27 Coupe Poree, Paris, France (Clay)
Venue: Racing Club De France

Singles (Draw=16)

1R: Francoise Durr d. Mahaney 6-4 8-6
1R: Anne Marie Larue d. Pam Watermayer (SA) 6-4 6-1
1R: Jacqueline Morales d. Solange Galtier 6-1 6-3
1R: Francoise Courteix d. Evelyne Terras 6-4 6-4

1R: Daniele Wild Bouteleux d. J Toffier 6-2 6-1
1R: Jacqueline Kermina d. Pierrette Seghers Tacchini 6-0 6-0
1R: Michelle Boulle d. Eva De Jong default
1R: Irene De Lansalut d. Anne Marie Vissault 5-7 6-2 6-2

QF: Durr d Larue 6-4 6-1
QF: Morales d Courteix 4-6 6-1 6-2
QF: Bouteleux d Kermina 11-9 3-6 6-4
QF: Boulle d De Lansalut 1-6 6-2 7-5

SF: Durr d Morales 6-3 6-1
SF: Boulle d Bouteleux 6-1 8-10 7-5

FI: Francoise Durr d Michelle Boulle 6-2 6-0

DF: Francoise Durr/Janine Lieffrig d Jacqueline Kermina/Morales 7-5 6-3

Mixed Doubles

SF: Lieffrig/Daniel Contet d. Tacchini/Sergio Tacchini (It) 6-1 7-5
SF: Durr/Jean Claude Barclay d. de Lanslut/Michel Leclercq 6-1 7-5

FI: Franocise Durr/Jean Claude Barclay d. Janine Lieffrig/Daniel Contet 6-3 6-4

-----

ends September 28 Israel International Tel Aviv, Israel

SF: Magda Werzberger d Palma Winkler 7-5 8-6
SF: Mara Cohen Mintz d Esther Rosengarten 6-3 6-1

FI: Magda Werzberger d Mara Cohen Mintz 6-2 2-6 6-0

DF: Magda Werzberger/Palma Winkler d Mara Cohen Mintz/Esther Rosengarten 6-3 6-4

MX: Magda Werzberger/Eleazar Davidman d. Hilda Friedstein/Josef Stabholz 6-1 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
25,289 Posts
Week of September 28-October 4

September 29-October 4, Pacific Southwest Championships, Los Angeles, California, United States (Hard)

Singles (Draw=32)

1R: Maria Bueno (Bra) d. Reiko Miyagi (Jpn) 6-0 6-2
1R: Carol Rosser d. Mary Weiss 6-2 6-0
1R: Pat Cody d. Vicki Berner (Can) 9-7 7-5
1R: Kathy Harter d. Miraslava Vukelic 6-0 6-1
1R: Rosa Maria Darmon (Fr) d. Winnie Mccoy 2-6 6-3 6-4
1R: Mandy Mandel Einstein d. ?????
1R: Sue Shrader d. Pat Yeomans 6-2 6-2
1R: Kathy Blake d. Alice Evans 6-2 6-0

1R: Mimi Arnold d. Eileen Rahlens 6-3 6-2
1R:Carol Ann Loop d. Margaret Fredericks 3-6 6-0 6-4
1R: Rosie Casals d. Dodo Bundy Cheney 3-6 7-5 6-4
1R: Rita Bentley (GB) d. Melinda Poiset 6-2 6-2
1R: Tory Fretz d. Mari Anna Poiset 6-4 6-3
1R: Joan Johnson d. Linda Lou Crosby 6-3 6-4
1R: Patti Hogan d. Mary Arnold Prentiss 6-4 2-1 retired
1R: Billie Jean Moffitt d. Kazuko Kuramatsu (Jpn) 6-0 6-4

2R: Bueno d. Rosser 6-3 6-1
2R: Harter d. Cody 6-2 6-0
2R: Einstein d. Darmon 6-1 6-3
2R: Blake d. Shrader 6-0 7-5

2R: Arnold d. Loop 6-1 6-4
2R: Casals d. Bentley 7-5 3-6 6-4
2R: Fretz d. Johnson 6-4 6-1
2R: Moffitt d. Hogan 6-3 6-1

QF: Bueno d. Harter 9-7 6-3
QF: Blake d. Einstein 6-2 11-9
QF: Arnold d. Casals 4-6 6-4 7-5
QF: Moffitt d. Fretz 6-4 10-8

SF: Bueno d. Blake 6-3 6-2
SF: Moffitt d. arnold 4-6 6-3 6-0

FI: Maria Bueno d. Billie Jean Moffitt 3-6 6-3 6-2

Doubles

1R: Cody/McCoy d. Weiss/Olerich 7-5 6-2
1R: Fretz/Loop d. Hogan/Michel 11-9 8-6
1R: Crosby/Shrader d. Gretchen Kelleher/Matthiessen 6-4 3-6 6-4
1R: Johnson/Jeri Shepard d. Miyagi/Berner 14-12 6-3
1R: Bentley/Rosser d. Prentiss/Yeomans 6-3 7-5

QF: Blake/Harter d. Cody/McCoy 6-4 6-4
QF: Fretz/Loop d. Crosby/Shrader 6-2 10-8
QF: Johnson/Shepard d. Bentley/Rosser 6-3 6-4
QF: Casals/Fredericks d. Darmon/Arnold 6-2 6-8 6-4

SF: Blake/Harter d. Fretz/Loop 6-1 3-6 8-6
SF: Casals/Fredericks d Johnson/Shepard 6-0 6-3

FI: Rosie Casals/Margaret Fredericks d. Kathy Blake/Kathy Harter 6-3 3-6 7-5

-----

October 4, Southwestern Open, El Paso, Texas, US

SF: Laurie Callaway d. Ann Rockwell 6-1 5-7 6-0
SF: Nancy Neeld d. Gwen Bussa 8-6 6-3

FI: Laurie Callaway d. Nancy Neeld 6-0 7-5

-----

October 3, Phildadelphia and Suburban Invitation, Philadelphia, Pennsylvania, US

SF: Joyce Davenport d. Jane Feise 6-3 6-1
SF: Jackie Green d. Betty Woll Meade 1-6 6-2 6-1

FI: Jackie Green d. Joyce Davenport 6-4 6-8 6-2

-----

ends October 4 Barcelona International, Barcelona, Spain (Clay)

SF: Pilar Barril d Francesca Gordigiani (It) 9-7 6-4
SF: Roberta Beltrame (It) d Alessandra Gobbo (It) 6-2 6-1

FI: Pilar Barril d Roberta Beltrame 6-4 5-7 6-4

-----

October 1, Bali Championships[/B, Bali, Indonesia

FI: M. Worek d. Mrs. N. Kimbal 6-4 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,289 Posts
Week of October 5-11

Glen Iris International Melbourne October 3-4 And 10-11

QF: Margaret Smith D M Jackson ???

SF: Margaret Smith D Bev Mance Rae ???

FI: Margaret Smith D Kerry Melville 6-1 6-0

-----

October, Southern Transvaal Championships, Johannesburg, South Africa(Hard Court)

QF: Heather Segal D Estelle Dellar -6-0 6-1
QF: Eunice Passmore D Joan Cross Johnson 6-4 1-6 6-2
QF: Bernice Carr Vukovich D Esme Emanuel 8-6 6-1
QF: Jean Forbes D Marlene Gerson Bethlehem 6-1 7-5

SF: Segal D Passmore 6-3 6-4
SF: Vukovich D Forbes 5-7 6-4 6-3

FI: Bernice Carr Vukovich D Heather Segal 7-5 9-7

Doubles

QF: Forbes/Segal d. Christina Bell/Davie 5-7 6-1 6-2
QF: Dellar/Sandra Hesse d. Coetzee/Margaret Nielson 6-4 7-5
QF: Johnson/Passmore d. Hubert/Jones 6-1 6-2

SF: Forbes/Segal d. Dellar/Hesse 6-3 6-0r
SF: Vukovich/M. Bethlehem d. Johnson/Passmore 6-3 2-6 7-5

FI: Jean Forbes/Heather Segal d. Bernice Vukovich/Marlene Bethlehem 7-9 6-3 6-3

Mixed Doubles

QF: Dellar/Ralph Gandy d. Forbes/Gordon Forbes ?-6 6-3 7-5
QF: Hesse/Peter Mors d. Hillebrand/John Hillebrand (Aus) 6-1 6-2
QF: Emmanuel/Daly d. Passmore/Kenny Smith 6-3 6-2

SF: Ruth Wolpert/Tony Wolpert d. Dellar/Gandy 6-3 6-2
SF: Hesse/Mors d. Emmanuel/Daly 6-3 6-3

FI: Wolpert/Wolpert d. Hesse/Mors 6-2 1-6 6-1

-----

October 3-11, The French National Championships, Aix En Provence October [Clay]

Qualifications Held In Paris

1 Round
Maylis Burel D Solange Galtier 8/6-6/1
Angele Salvet D Nicole Seghers 6/4-6/1
Anne Marie Seghers D Francoise Nay 6/4-6/3
M Mizen D Jacqueline Berson 6/2-6/4
Claudine Rouire D Irene De Lansalut 6/3-6/4
Jehanne Venturino D Francoise Courteix 2/6-9/7-6/4
Jacqueline Kermina D Marie Jeanne Dusapt 4/6-6/4-7/5
Daniele Wild Bouteleux D Maud Galtier 6/0-6/4
Suzanne Le Besnerais D Martha Peterdy 7/5-6/0
Christiane Spinoza D Chantal Langanay 8/6-6/4
Anne Marie Larue D Aline Nenot 6/2-9/7
Michelle Boulle D Jacqueline Morales 6/2-6/4

2 Round
Francoise Durr D Maylis Burel 6/2-7/5
Janine Lieffrig D Angele Salvet 6/0-6/4
Monique Salfati D Anne Marie Seghers 6/2-6/4
M Mizen D Jacqueline Rees Lewis W.0
Jehanne Venturino D Claudine Rouire 6/4-6/2
Jacqueline Kermina D Daniele Bouteleux 6/3-3/6-6/1
Christiane Spinoza D Suzanne Le Besnerais 6/2-1/6-8/6
Michelle Boulle D Anne Marie Larue 3/6-7/5-9/7

Final Draw

1 Round
Francoise Durr D M Mizen 6/3-6/0
Jacqueline Kermina D Christiane Spinoza 5/2 Ab
Janine Lieffrig D Michelle Boulle 6/0-6/4
Monique Salfati D Jehanne Venturino 6/2-6/2

Sf
F Durr D J Kermina 6/1-6/2
M Salfati D J Lieffrig 6/2-6/4

Finale
Francoise Durr D Monique Salfati 6/2-6/4

Doubles

SF: Boulle/Salfati d. Bouteleux/Maude Galtier 0-6 6-3 6-2
SF: Durr/Lieffrig d. Dusapt/Spinoza 6-2 6-0

FI: Francoise Durr/Janine Lieffrig d. Michelle Boulle/Monique Salfati 6-2 7-5

MX: Francoise Durr/Jean Claude Barclay d. Janine Lieffrig/Daniel Contet 6-2 6-4

-----

October, Brazilian National Championships, Fortaleza, Brazil

SF: Suzana Petersen d. Amelia Villegas 6-4 2-6 6-3
SF: Maureen Schwartz d. Marlise Drumm 6-1 6-1

FI: Maureen Schwartz d. Suzana Petersen 6-1 6-2

DF: Suzana Petersen/Marlise Drumm d. Amelia Villegas/Vera Cleto 7-5 6-0

MX: Maureen Schwartz/Arnaldo Moreira d. Amelia Villegas/Ayrton Cunha 1-6 6-2 7-5

-----
 

·
Moderator
Joined
·
25,289 Posts
Week of October 12-18

October 17, Metropolitan Grass Court Championships, Strathfield, Sydney, Australia

QF: Gail Sherriff D Robyn Ebbern 0-6 6-4 6-4

SF: Lesley Turner D Gail Sherriff 6-1 6-4

FI: Lesley Turner D Jill Blackman 6-2 6-4

Doubles

SF: Carol Sherriff/Elizabeth Fenton d. Turner/Mary Hawton ?

FI: Helen Gourlay/Jill Blackman d. Carol Sherriff/Elizabeth Fenton 6-0 6-0

-----

October 18, National Invitation, Midland, Texas, US [Indoor]

1R: Nancy Richey D Virginia Brown 6-1 6-1
1R: Rosa Maria Darmon (Fr) D Diana Beacham 6-1 6-1
1R: Karen Hantze Susman D Carol Neely 6-2 6-4
1R: Billie Jean Moffitt D Billie Domingue 6-2 6-2

SF: Richey D Darmon 6-1 6-2
SF: Susman D Moffitt 6/3-6/1

FI: Nancy Richey D Karen Susman 6-3 6-4

-----

October 12-17, British Covered Court Championships, London, GB

1 Round
1R: Virginia Wade D Pat Mclean (Aus) 6-1 6-3
1R: Maylis Burel (Fr) D Janice Townsend 7-5 3-6 6-4
1R: Carol Rosser D Margaret Lee 6-3 6-3
1R: Robin Lloyd D Pat McClenaughan (Aus) 6-1 6-4
1R: Vivienne Dennis D Wendy Hall 6-4 6-4
1R: Faye Toyne (Aus) D Sally Holdsworth 6-1 4-6 6-1
1R: Joyce Williams D Mary Mcanally 6-1 5-7 6-4
1R: Pam Watermayer (SA) D Elizabeth Starkie W.0

2R: Ann Jones D Heather Allen 6-2 6-0
2R: Vera Roberts D Winnie Shaw 8-6 7-5
2R: Virginia Wade D Maylis Burel 6-1 6-2
2R: Robin Lloyd D Carol Rosser 6-1 1-6 6-3
2R: Faye Toyne D Vivienne Dennis 6-1 6-1
2R: Joyce Williams D Pam Watermayer 6-3 1-6 6-3
2R: Lorna Cawthorn D Marilyn Greenwood 6-4 4-6 6-4
2R: Deidre Catt D Anne Owen 6-2 7-9 6-3

QF: Jones D Roberts 6-0 6-0
QF: Wade D Lloyd 6-3 4-6 6-2
QF: Toyne D Williams 6-4 6-1
QF: Cawthorn D Catt 7-5 6-1

SF: Jones D V Wade 6-2 7-5
SF: Toyne D L Cawthorn 9-7 6-4

FI:Ann Jones D Faye Toyne 6-3 6-3

DF: Faye Toyne/Pat McClenaughan D Ann Jones/Virginia Wade 10-8 3-6 6-2

MX: Pat McClenaughan/Bob Howe (Aus) d. Angela Mortimer/John Barrett w.o.

-----

October 17, Opatija, Opatija, Yugoslavia

FI: Pat McClenaughan (Aus) d. V. Landlova 6-3 4-6 8-6

-----

October 18, Police Officers' Club, Zamalek, United Arab Republic

FI: Xantipes Vassiliades d. Clelia Gaeta 1-6 6-4 6-4

MX: xantipes
Vassiliades/Badr-el-Din-el-Sayed d. Clelia Gaeta/Ismail El-Shafei 1-6 6-2 6-3

-----

October 17, Fort Tennis Club, Colombo, Ceylon

FI: Sriyani Wickremesinghe d. Rukmani Kodagoda 8-6 3-6 8-6

MX: Rukmani Kodagoda/Bernardo Pinto d. Shanti Kodagoda/G.N. Perera 6-1 5-7 6-1

-----

October 15, Hawaiian Open, Honolulu, Hawaii, US

QF: Muriel Osborne d. Pat North 6-4 6-2
QF: Nancy Isaak d. Janet Dawson 6-2 6-2
QF: Lilinoe Ahue d. Molly MacLean 6-3 6-4
QF: Judy Leong d. Stephanie Berger 7-5 7-5

SF: Osborne d. Isaak 6-3 6-1
SF: Leong d. Ahue 6-2 6-3

FI: Judy Leong d. Muriel Osborne 9-74-6 6-3

DF: Pat North/Pat Niles d. Judy Leong/Doris Hakman 6-1 3-6 6-1

MX: Vivian Saffery/Clayton Benham d. Chris Milne/Lowell Hu 6-1 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
25,289 Posts
Week of October 19-25

October 23, Scottish Hard Courts, St. Andrews, GB

FI: Faye Toyne (Aus) d. Marie Fourie (SA) 6-1 6-2

DF: Marie Fourie/Glenda Swan (SA) d. Ann McAlpine/Winnie Shaw 6-2 6-4

MX: Faye Toyne/Harry Matheson d. Winnie Shaw/David Lloyd 6-4 4-6 6-3

-----

October 25, San Diego Metropolitan, San Diego, California, US

FI: Patti Hogan d. Valerie Ziegenfuss 8-6 1-6 6-1

DF: Hogan/Rogers d. Ziegenfuss/Berry 6-3 6-4

MX: Val Ziegenfuss/Steven Avoyer d. Turner/Turner 6-3 6-4

-----

October, Parma Heights Open, Parma, Ohio, US

FI: Shirley Jones d. S. Huff 6-0 6-0

-----
 

·
Moderator
Joined
·
25,289 Posts
Week of October 26-November 1

-----

October 29, Italian National Championships, San Remo Ends [Clay]

QF: Lea Pericoli D Alessandra Gobbo 6-0 6-1
QF: Francesca Gordigiani D Lucia Bassi 6-0 6-2
QF: Silvana Lazzarino D Roberta Beltrame 6-4 9-7
QF: Maria Teresa Riedl D Monica Giorgi 6-3 6-0

SF: Gordigiani D Pericoli 6-3 6-3
SF: Riedl D Lazzarino 6-1 6-3

FI: Francesca Gordigiani D Maria Teresa Riedl 3-6 8-6 6-3

Doubles

SF: Perna/Giorgi d. Lazzarino/Pericoli w.o.
SF: Migliori/Riedl d. Beltrame/Gordigiani 6-4 6-4

FI: Graciela Perna/Monica Giorgi d. Nicla Migliori/Maria Teresa Riedl 6-4 6-3

Mixed Doubles

SF: Gobbo/Motta d. Lazzarino/Giorgio Bologna 7-5 8-6
SF: Beltrame/Michele Pirro d. Gordigiani/Gaetano di Maso 7-5 6-1

FI: Roberto Beltrame/Michele Pirro d. Allesandra Gobbo/Sergio Motta 8-6 6-3

-----

October 28-31, Carlyon Bay Covered Court, St Austell, GB

1 Round
Carol Rosser D Anne Owen 5/7-6/3-6/2

1/4f
Ann Jones D Wendy Hall 6/2-6/0
Carol Rosser D A Rigby 8/6-6/3
Faye Toyne (Aus) D Margaret Lee 6/4-6/4
Deidre Catt D Heather Allen 8/6-8/6

Sf
A Jones D C Rosser 6/0-6/1
F Toyne D D Catt 7/5-7/5

Finale
Ann Jones D Faye Toyne 9/7-6/4

Doubles

SF: Jones/Catt d .Hall/Rigby 6-2 6-3
SF: Toyne/Rosserd. Allen/Jill Mills 6-1 6-4

FI: Ann Jones/Deidre Catt d. Faye Toyne/Carole Rosser 6-4 8-6

Mixed Doubles

SF: Jones/Bob Howe (Aus) d. Rosser/Frew McMillan (SA) 14-12 2-6 6-4

FI: Fay Toyne/Jimmy Moore (Aus) d. Ann Jones/Bob Howe 9-11 6-0 6-1

-----

October 30-November 1, Queensland Hard Court Championships, Brisbane, Australia

QF: Margaret Smith D L Beanland 6-0 6-0

SF: Margaret Smith D Karen Krantzcke ???

FI: Margaret Smith D Robyn Ebbern 6-3 7-5


DF: Margeret Smith M/Lesley Turner d. Robyn Ebbern/R.Gordon 4-6 6-3 6-4

-----

November 1, Osorio Cup Porto Alegre, Brazil [Clay]

Brazil Defeats Uruguay 5-0

Maureen Schwartz D Doris Silva 6/1-6/0
Maria Esther Bueno D Ana Ferres 6/0-6/0
Maureen Schwartz D Ana Ferres 6/4-6/1
Maria Esther Bueno D Doris Silva 6/0-6/0
Bueno -schwartz D Cerdeira M-silva 6/0-6/0

Argentina Defeats Chili 4-1

Norma Baylon D Sonia Barrios 6/3-8/6
Nora De Somoza D Helen Jacobs 6/1-6/1
Norma Baylon D Helen Jacobs 6/3-6/3
Nora De Somoza D Sonia Barrios 6/2-6/0
Jacobs -barrios D Baylon -de Somoza W.0

Brazil Defeats Colombia 5-0

Maureen Schwartz D Maria Holgrin 6/1-6/1
Maria Esther Bueno D Polita Palacios 6/0-6/0
Susan Petersen D Polita Palacios 5/7-6/3-6/0
Maria Esther Bueno D Maria Holgrin 6/1-6/0
Bueno -schwartz D Palacios -holgrin 6/1-6/3

Argentina Defeats Peru 5-0

Nora De Somoza D Edith Wong 6/2-6/1
Norma Baylon D Virginia Caceres 6/2-2/6-6/0
Nora De Somoza D Virginia Caceres 6/2-6/1
Norma Baylon D Edith Wong 6/1-6/4
Baylon -de Somoza D Caceres -wong E 6/4-6/1

Finale
Brazil Defeats Argentina 4-1

Maureen Schwartz D Nora De Somoza 6/3-6/0
Maria Esther Bueno D Norma Baylon 2/6-6/0-6/1
Norma Baylon D Maureen Schwartz 6/1-6/1
Maria Esther Bueno D Nora De Somoza 6/0-6/0
Bueno -schwartz D Baylon -de Somoza 7/5-6/3

-----

October 30, Eastern Women's Indoor Invitation, Armonk, New York, US

2R: Louise Gonnerman/Marilyn Aschner d. Laura Krieger/Joan Silbersher 5-7 6-1 8-6
2R: Doris DeLord/Jean French d. Gerda Appleby/D. McCarthy 1-6 7-5 7-5

QF: Donna Fales/Nancy Reed d. M. Mahony/Alice Symmers 6-4 6-1
QF: Mimi Kanarek/Pat Edrich d. Gonnerman/Aschner 6-1 6-3
QF: Louise Ganzenmuller/Elfi Carroll d. C. Malone/Bessie Stockard 6-2 6-1
QF: Carole Wright/Virginia Glass d DeLord/French 6-2 6-3

SF: Fales/Reed d. Kanarek/Edrich 5-7 6-3 6-4
SF: Ganzenmuller/Carroll d. Wright/Glass 6-4 6-0

FI: Donna Fales/Nancy Reed d. Louise Ganzenmuller/Elfi Carroll 6-3 2-6 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,289 Posts
Week of November 2-8

November 1-7 South American Championships, Buenos Aires, Argentina (Clay)

Singles (Draw=19)

1R: Mabel Bove d. Lindsay Ker 6-2 6-4
1R: Liz Starkie (GB) d. Graciela Moran 6-0 6-2
1R: Norma Baylon d. Ana Maria Arias 6-3 6-4

2R: Maria Bueno (Bra) d. Marta Ruiz Fernandez 6-1 6-0
2R: Gladys Barboza d. Graciela Lombardi 6-3 9-7
2R: Starkie d. Bove 4-6 6-0 6-1
2R: Francoise Durr (Fra) d. Elena De Eguiguren 6-2 6-4

2R: Baylon d. Viola De Almeda default
2R: Nora De Somoza d. Hilda Schafer 6-3 6-0
2R: Ana Maria Bocio d. Angela De Garcia 6-4 6-4
2R: Nancy Richey d. Mabel Vrancovich 6-1 6-1

QF: Bueno d. Barboza 6-0 6-1
QF: Durr d. Starkie 3-6 6-4 8-6
QF: Baylon d. Somoza 6-4 6-2
QF: Richey d. Bocio 6-1 6-2

SF: Bueno d. Durr 6-4 1-6 6-2
SF: Richey d. Baylon 6-2 3-6 6-3

FI: Nancy Richey (US) d. Maria Bueno (Bra) 4-6 6-2 6-4

Doubles

SF: Baylon/Bueno d. Lombardi/Bove 6-0 6-1
SF: Richey/Starkie d. Somoza/Durr 6-8 6-2 6-2

FI: Norma Baylon/Maria Bueno (Bra) d. Nancy Richey (US)/Liz Starkie (GB) 6-2 6-2

Mixed Doubles

SF: Baylon/Cliff Drysdale (SA) d. Richey/Donald Dell (US) 6-4 6-2
SF: Durr/Enrique Morea d. Lombardi/Roberto Aubone 7-5 6-1

DI: Divided

-----

November 2-7 Palace Hotel Tournament, Torquay, England (Indoors on wood)
Venue: Palace Hotel

Singles (Draw=at least 44)

1R: Ann Jones [1]-bye
1R: J. Cooper-bye
1R: Hutchins-bye
1R: Jenny Morris (Rhod)-bye
1R: Jennifer Trewby-bye
1R: P. Cake-bye
1R: Ann Owen-bye
1R: Mrs W. Shearing-bye

1R: Margaret Lee-bye
1R: Mrs P. M. Jones d. Mrs J. Fowler 3-6 8-6 7-5
1R: Mrs S. Cooper d. Vivienne Rees 6-2 6-3
1R: A. Morris-bye
1R: Pat McLenaughan (Aus) d. Jenny Garner 6-1 7-5
1R: D. Bridger d. S. Langdale 4-6 6-1 6-2
1R: Pat Gotla d. Penny Hardgrave 6-2 6-4
1R: Carol Rosser-bye

1R: Joyce Williams-bye
1R: Sue Tutt d. J. Brown 6-2 6-3
1R: Judy Congdon d. Corinne Molesworth 9-7 3-6 6-3
1R: Margaret Harris-bye
1R: Rita Drobny d. M. Bevan 6-0 6-2
1R: Faye Toyne (Aus)-bye
1R: Janice Townsend d. E. Edgecombe 6-4 6-2
1R: E. Hook d. P. Coleclough 6-2 6-1

1R: C. Harris d. Hilary Hodge 6-2 6-1
1R: Heather Allen-bye
1R: Wendy Hall d. d. Caroline Camp 6-0 5-7 10-8
1R: Penny Spencer-bye
1R: Alison Rigby-bye
1R: C. Phillips-bye
1R: P. Munslow-bye
1R: Deidre Catt [2]-bye

2R: Jones [1] d. Cooper 6-0 6-0
2R: J. Morris d. Hutchings 7-5 6-4
2R: Trewby d. Cake 6-2 6-0
2R: Owen d. Shearing 6-2 6-0
2R: Margaret Lee d. P. Jones 6-3 6-2
2R: A. Morris d. S. Cooper 3-6 6-2 6-3
2R: McClenaughan d. Bridger 6-0 6-1
2R: Rosser d. Gotla 6-0 6-2

2R: Williams d. Tutt 6-1 6-2
2R: M. Harris d. Congdon 6-2 6-1
2R: Toyne d. Drobny 6-0 6-3
2R: Townsend d. Hook 6-4 0-6 6-2
2R: Allen d. C. Harris ????
2R: Hall d. Spencer 6-0 4-6 10-8
2R: Rigby d. Phillips 6-0 6-2
2R: Catt [2] d. Munslow 6-0 6-1

3R: Jones [1] d. J. Morris 6-0 6-0
3R: Trewby d. Owen 4-6 6-2 6-4
3R: M. Lee d. A. Morris 6-2 6-2
3R: McClenaughan d. Rosser 3-6 6-3 7-5

3R: Williams d. M. Harris 6-3 6-3
3R: Toyne d. Townsend 6-2 6-0
3R: Allen d. Hall 9-11 6-3 6-4
3R: Catt [2] d. Rigby 6-3 6-3

QF: Jones [1] d. Trewby 6-2 6-2
QF: Mcclenaughan d. Lee 2-6 6-4 6-2
QF: Toyne d. Williams 6-1 7-5
QF: Catt [2] d. Allen 6-3 6-4

SF: Jones [1] d. Mcclenaughan 6-3 6-4
SF: Catt [2] d. Toyne 6-0 9-7

FI: Ann Jones [1] d. Deidre Catt [2] 6-3 7-5

Doubles


FI: Pat McClenaughan/Faye Toyne d. Deidre Catt/Ann Jones 3-6 7-5 6-4

Mixed Doubles

FI: Ann Jones/Jaroslav Drobny d. Joyce Williams/Bob Carmichael (Aus) 6-2 3-6 6-3

Draw notes: All 1R results with no scores are assumed byes.

-----

November 8, Waialae Open Doubles, Honolulu, US

SF: Muriel Osborne/Chris Milne d. Litheia Hall/Lilinoe Ahue 6-1 6-2
SF: Pat Miles/Pat North d. Doris Hakman/Judy Stalnaker 7-5 6-1

FI: Pat Miles/Pat North d. Muriel Osborne/Chris Milne 6-0 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
25,289 Posts
Week of November 9-15

November 7-15, Queensland Championships, Brisbane, Australia [Grass]

1 Round
Margaret Harris D Carole Sherriff 6/3-8/6

2 Round
Margaret Smith (1) D Heather Dale 6/0-6/0
Kerry Melville D Helen Gourlay 6/1-1/6-6/4
Madonna Schacht D Jan Foster (SA) 6/1-6/2
Robyn Ebbern D Margaret Harris 6/1-6/1
Billie Jean Moffitt (2) D Norma Eastburn 6/2-6/2
Elizabeth Fenton D Joan Gibson 5/7-6/3-8/6
Gail Sherriff D Jill Blackman 6/3-5/7-6/4
Lesley Turner (3) D Karen Krantzcke 9/7-6/4

1/4f
M Smith (1) D K Melville 6/1-6/1
R Ebbern D M Schacht 6/4-6/2
Bj Moffitt (2) D E Fenton 5/7-6/1-6/2
L Turner (3) D G Sherriff 6/3-6/0

Sf
M Smith (1) D R Ebbern 6/2-6/2
L Turner (3) D Bj Moffitt (2) 10/8-6/4

Finale
Margaret Smith (1) D Lesley Turner (3) 11/9-6/1

Doubles

SF: Smith/Turner d. Madonna Schacht/Maree Schacht 6-1 6-1
SF: Moffitt/Ebbern d. Gail Sherriff/Gibson 6-1 6-2

FI: Margaret Smith/Lesley Turner d. Billie Jean Moffitt/Robyn Ebbern 5-7 6-4 6-1

Mixed Doubles

QF: Sherriff/Tony Roche d. Blackman/Bill Bowrey 5-7 6-3 6-4
QF: Gibson/Christer Holm d. Moffitt/Warren Jacques 2-6 8-6 6-4
QF: Ebbern/Owen Davidson d. Schacht/Harry Matheson (Scot) 6-2 6-1

SF: Sherriff/Roche d. Harris/Tom Okker (Neth) 6-3 7-5
SF: Ebbern/Davidson d. Gibson/Holm 6-4 6-2

FI: Robyn Ebbern/Owen Davidson d. Gail(?) Sherriff/Tony Roche 6-3 7-5

In her semifinal match with Lesley Turner, Billie Jean Moffitt recovered from 1-5 down in the second set to 4-5. She saved two match points in the tenth game but could not save the third. Moffitt appeared fatigued from the hour-long first set and made too many errors. This was Moffitt's first loss to Turner in three lifetime singles matches.

-----

November 15, Barcino Club Tournament, Barcelona, Spain

SF: Pilar Barril d. Carmen Coronado 7-5 8-6
SF: Faye Toyne (Aus) D. E. Ferrer 6-0 6-2

FI: Faye Toyne D Pilar Barril 6-1 6-1

DF: Faye Toyne/Carmen Cornoado d. Pilar Barril/Alicia Guri 6-3 6-1

MX: Faye Toyne/Jimmy Moore (Aus) d. Carmen Coronado/Jose Edson Mandarino (Bra) 6-4 8-6
-----

November 17, Lyon, Lyon, France

FI: Janine Lieffrig d. Michele Boulle 9-7 6-1

DF: Janine Lieffrig/Josette Billaz d. Maylis Burel/Marie Jeanne Dusapt 6-2 6-4

-----

November 14, Bermuda Invitation, Bermuda

QF: Barbara Scofield Davidson d. ???
OF: Eleanor Blair d. Sheila Gosling 8-6 6-3
QF: Barbara Hughes d. J Kristensen 6-1 6-2
QF: Jean French d. A Alger 6-4 6-1

SF: Davidson d. Blair 6-3 6-0
SF: French d. Hughes 6-3 6-4

FI: Barbara Scofield Davidson d. Jean French 6-1 6-1

Doubles

SF: Hughes/V.Large d. Gosling/Babs Smith ?
SF: Blair/Elfi Carroll d. French/J. McIntyre 6-0 6-3

FI: Eleanor Blair/Elfi Carroll d. Barbara Hughes/V. Large 6-1 6-2

Mixed Doubles

3R: Roberts/Oren Parks d. Lynch/C. Lynch 4-6 6-4 7-5
3R: French/Martin d. Buwick/Buwick 6-1 3-6 6-4
3R: McIntyre/R. Mault d. Smith/Alan Fleming 6-1 4-6 8-6

QF: E. Carroll/Ron Carroll d. Large/Nicely 6-2 6-4
QF: Wardman/John Riihiluoma d. Roberts/Parks 6-2 8-6
QF: French/Martin d. Hughes/G. Hughes 4-6 6-3 6-4
QF: McIntyre/Mault d. Alger/Counsell 6-2 6-2

SF: Carroll/Carroll d. Wardman/Riihiluoma 6-0 6-2
SF: McIntyre/Mault d. French/Martin 6-0 3-6 6-2

FI: Elfi Carroll/Ron Carroll d. McIntyre/R. Mault 6-2 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
25,289 Posts
Week of November 16-22

November 15-21 Coral Beach Invitation, Coral Beach, Bermuda (Grass)

QF: Barbara Scofield Davidson d ????
QF: Jean French d Sheila Gosling 6-2 6-1
QF: Barbara Hughes d Eleanor Blair 6-4 4-6 6-1
QF: Carmen Lampe Boland d ????

SF: Davidson d French 6-3 6-1
SF: Boland d Hughes 6-2 6-3

FI: Barbara Scofield Davidson d Carmen Lampe Boland 6-1 6-4

Doubles

SF: Blair/Boland d. A. Gordon/Babs Smith 7-5 7-5
SF: Elfi Carroll/Hughes d. French/Gosling 8-6 6-1

FI: Eleanor Blair/Carmen Boland d Elfi Carroll/Barbara Hughes 5-7 6-3 6-4

Mixed Doubles

QF: Carroll/Ron Carroll d. Boland/Robert Boland 6-1 6-0
QF: Gordon/R. Arnold d. Hughes/Hughes 6-4 8-10 6-3
QF: Blair/John Riihiluoma d. Gosling/D. Bailey 7-9 6-3 13-11
QF: R. Aldrich/Dick Squires d. Smith/Dr. R. Smith 6-4 6-8 6-0

SF: Carroll/Carroll d. Gordon/Arnold 6-1 6-2
SF: Blair/Riihiluoma d. Aldrich/Squires 12-10 6-2

FI: Elfi Carroll/Ron Carroll d. Eleanor Blair/John Riihiluoma 6-1 6-2

-----

November 22, Houston Fall Festival, Houston, Texas, US

FI: Dot Hines d. Lovie Beard 7-5 1-6 6-1

DF: Betty Gray/Gaye Hanson d. Dot Hines/Jane Novak 9-7 6-3

MX: Diana Zody/Bill Bonham d. Betty Gray/George Taylor 6-4 8-6
 

·
Moderator
Joined
·
25,289 Posts
Week of November 23-29

November 19-29, New South Wales Championships Sydney, Australia [Grass]

1 Round
Joan Gibson D Margaret Harris 6/1-6/0
Jill Blackman D Elizabeth Fenton 6/2-6/4
Helen Gourlay D Mrs John Hillebrand 6/3-6/3
Kerry Melville D Karen Krantzcke 9/7-11/9
Madonna Schacht (6) D L Bellamy 6/3-6/4
Margaret Smith (1) D Norma Eastburn 6/0-6/0
Billie Jean Moffitt (3) (US) D A Martin 6/0-6/2

2 Round
Margaret Smith (1) D Pat Turner 6/0-6/0
Joan Gibson D Jill Blackman 2/6-6/0-6/0
Judy Tegart D Carole Sherriff 6/2-8/6
Robyn Ebbern D Mary Hawton 6/4-6/2
Billie Jean Moffitt (3) D Helen Gourlay 6/2-6/2
Madonna Schacht (6) D Kerry Melville 7/5-1/6-6/4
Gail Sherriff D Norma Marsh 6/3-6/4
Lesley Turner (2) D C Oliver 6/1-6/0

1/4f
M Smith (1) D J Gibson 6/3-6/2
J Tegart D R Ebbern 1/6-6/4-6/1
B Moffitt (3) D M Schacht (6) 6/4-6/2
L Turner (2) D G Sherriff 6/2-8/6

Sf
M Smith (1) D J Tegart 6/3-4/6-6/4
Bj Moffitt (3) D L Turner (2) 6/4-6/3

Finale
Margaret Smith (1) D Billie Jean Moffitt (3)6/4-6/3

Women's 23 Singles

SF: Harris d. Turner 6-3 6-4
SF: M. Jones d. Fenton 8-6 6-1

FI: Margaret Harris d. M. Jones 8-6 6-0

Doubles

1R: Eastburn/Krantzcke d. Harris/C. Sherriff 6-3 6-2
1R: Melville/Gourlay d. Schacht/Schacht 6-4 8-6
1R: Hawton/Marsh d. Hillebrand/Bellamy 6-3 3-6 6-1

QF: Smith/Turner (1) d. Eastburn/Krantzcke 6-3 6-1
QF: Gibson/G. Sherriff d. Melville/Gourlay 7-5 6-0
QF: Tegart/Blackman (3) d. Hawton/Marsh 6-4 7-5
QF: Moffitt/Ebbern (2) d. L. Plummer/C. Easy 6-1 6-2

SF: Smith/Turner (1) d. Gibson/G. Sherriff 6-2 6-0
SF: Moffitt/Ebbern (2) d. Tegart/Blackman (3) 6-1 6-2

FI: Billie Jean Moffitt/Robyn Ebbern (2) d. Margaret Smith/Lesley Turner (1) 6-4 3-6 7-5

Mixed Doubles

1R: Smith/Pierre Darmon (Fr) d. Bellamy/Harry Matheson (Scot) 6-1 6-1
1R: Marsh/Jan Hajer (Neth) d. C. Sherriff/Barry Phillips-Moore 7-5 6-3
1R: Tegart/John Newcombe d. Blackman/Bill Bowrey 6-4 6-4
1R: Turner/Tony Roche d. Hillebrand/John Hillebrand 6-2 6-4
1R: Moffitt/Warren Jacques d. Schacht/Colin Zeeman (SA) 6-1 6-4
1R: G. Sherriff/Tom Okker (Neth) d. Hembrow/Kevin Figg 8-6 6-1
1R: Gibson/John Cottrill d. Jan Lehane/Pierre Barthes (Fr) 6-4 3-6 6-2
1R: Ebbern/Owen Davidson d. T. Van Haren/Christer Holm (Swd) 6-3 6-2

QF: Smith/Darmon d. Marsh/Hager 6-2 6-2
QF: Tegart/Newcombe d. Turner/Roche 6-3 2-6 6-4
QF: Moffitt/Jacques d. G. Sherriff/Okker w.o.
QF: Ebbern/Davidson d. Gibson/Cottrill 6-0 6-2

SF: Smith/Darmon d. Tegart/Newcombe 6-4 6-4
SF: Ebbern/Davidson d. Moffitt/Jacques 9-11 6-3 10-8

FI: Margaret Smith/Pierre Darmon d. Robyn Ebbern/Owen Davidson 9-7 4-6 6-3

Billie Jean Moffitt needed only an hour to win what had been expected to be a close semifinal singles match with Lesley Turner.

Billie Jean Moffitt and Warren Jacques had a match point at 5-2 (40-30) in the third set of their mixed doubles semifinal match, but Moffitt missed an easy overhead smash.

Tom Okker defaulted because he was sick with German measles.

-----

November 22-28, Montego Bay Racquet Club, Jamaica [Hard]

QF: Betty Rosenquest Pratt d. Angela Stephenson 6-2 2-6 7-5

SF: Betty Pratt d. Pat Stewart Edrich (US) 6-2 2-6 7-5
SF: Donna Floyd Fales (US) d. Nancy Reed (US) 6-1 8-10 6-2

FI: Donna Floyd Fales d. Betty Rosenquest Pratt 6-3 6-3

Doubles

SF: Fales/Pratt d. Jackie Bolens/Mary Baruffi 6-2 6-1
SF: Edrich/Reed d. Stephenson/Louise Falk 6-2 6-2

FI: Donna Fales/Betty Pratt d. Pat Edrich/Nancy Reed 6-2 6-2

Mixed Doubles

SF: Baruffi/Ed Rubinoff (US) d. Edrich/Paul Bloch 5-7 6-4 6-0
SF: Pratt/Richard Russell d. Stephenson/George Hew 6-4 6-2

FI: Betty Pratt/Richard Russell d. Mary Baruffi/Ed Rubinoff 6-2 6-4

-----

November 29, Chilean National Championships, Santiago, Chile

QF: Alina Balbiers (Mex) d. Doris Gildemeister 6-1 6-2
QF: Helen Jacobs d. Silvian Baeza 6-0 6-2
QF: Maria Ibarra d. Ana Cornejo 7-5 6-2
QF: Sonia Berrios d. Helen Albagli 6-2 7-5

SF: Balbiers d. Jacobs 9-7 6-4
SF: Ibarra d. Berrios 6-1 6-2

FI: Maria Ibarra d. Alina Balbiers 6-3 4-6 6-2

DF: Sonia Berrios/Ana Cornejo d. Alina Balbiers/Helen Albagli 8-6 6-3

MX: Alina BalbierS/Roberto Aubone (Arg) d. Sonia Berrions/Juan Gisbert (Sp) 6-3 3-6 6-3

-----

November 29, Maadi Sporting Club, Maadi, United Arab Repulic

FI: Mrs. M. Gad d. Mrs. A. Ibrahim 6-2 6-3

MX: Mrs. M. Gad/Mabrouk Mohammed Aly d. Mrs. M. Themeli/Kamel Moubarek 6-1 6-3

-----

November 29, Florida State Closed

QF: Ann Lentz d. Marianne Bucher 4-6 6-3 ret.

SF: Connie Ball d. Lentz 6-2 6-4
SF: Alice Tym d. Denise Wall 6-2 2-6 6-3

FI: Alice Tym d. Connie Ball 6-3 6-4

Doubles

SF: Ball/Wall d. Barrick/Barbara Lossone 6-1 6-2
SF: Fuller/Fullwood d Lent/Dowell 6-2 6-4

FI: Fuller/Fullwood d. Connie Ball/Denise Wall 6-3 6-1

-----

November 29, Fort Worth Thanksgiving, Fort Worth, Texas, US

FI: Mary McLean d. Jayne Seyster 6-1 6-3

DF: Mary McLean/Shirley Sparks d. Jayne Seyster/Pam Robinson 7-5 6-1

-----

November 29, Corpus Christi Thanksgiving, Corpus Christi, Texas, US

1R: Emilie Burrer d. Patsy Rippy 6-3 6-4

QF: Burrer d. Diane Beachum 6-1 6-1
QF: Billie Domingue d. Rosie Ramos 6-3 6-2
QF: Jody Ramsey d. Becky Vest 6-2 6-3
QF: Virginia Brown d. Barbara Melton 6-4 6-4

SF: Burrer d. Domingue 6-3 6-2
SF: Ramsey d. Brown 7-5 6-1

FI: Emilie Burrer d. Jody Ramsey 6-2 2-6 6-0

Doubles

SF: Rippy/Brown d. Beachum/Ramos 6-4 6-1
SF: Burrer/Skinner d. Domingue/Ramsey 6-2 6-1

FI: Patsy Rippy/Virginia Brown d. Emilie Burrer/Skinner 9-11 6-3 7-5

-----

November 29, Wisconsin Open Indoors, Milwaukee, Wisconsin, US

SF: Barbara Mueller d. Ellen Friedlander 6-2 6-2
SF: Liz Coleman d. Wendy Whitlinger 5-7 6-4 6-2

FI: Barbara Mueller d. Liz Coleman 6-4 6-0

-----

December 1, University of Hawaii Open, Honolulu, Hawaii, US

SF: Judy Leong d. Doris Hakman 6-3 4-6 6-2
SF: Muriel Osborne d. Leslie Moe 6-2 6-2

FI: Muriel Osborne d. Judy Leong 6-2 3-6 6-4

DF: Pat Niles/Pat North d. Muriel Osborne/Chris Milne 8-10 6-2 6-3

MX: Muriel Osborne/Jim Schwitters d. Pay Miles/Billy Higgins w.o.
 

·
Moderator
Joined
·
25,289 Posts
Week of November 30-December 6

Ends December 6 Coupe Canet Paris, France (Indoors)

Draw= ??

QF: Suzanne Le Besnerais d C Christiani 7-5 9-7
QF: Marie Jeanne Dusapt d Anne Marie Seghers 5-7 6-0 6-3
QF: Daniele Wild Bouteleux d C Deniau 6-1 6-2
QF: Michelle Boulle d Jacqueline Berson 5-7 6-3 6-4

SF: Dusapt d Le Besnerais 6-1 6-2
SF: Boulle d Bouteleux 6-4 3-6 6-2

FI: Michelle Boulle d Marie Jeanne Dusapt 6-4 6-8 6-4



QF: Le Besnerais/Valois d. Meneveux/Collette Monnot 6-3 7-9 9-7
QF: Maylis Burel/Jacqueline Venturino d. Arnaud/Borniche 6-4 6-4

SF: Bouteleux/Dusapt d. Le Besnerais/Valois 6-3 6-1
SF: Irene De Lansalut/Ann Marie Larue d. Burel/Venturino 8-6 6-2

FI: Irene De Lansalut/Ann Marie Larue d Daniele Bouteleux/Marie-Jeanne Dusapt 6-4 6-4

The names of the doubles winners hint at this being a 16 draw event.

Mixed Doubles

QF: Bouteleux/Alain Bouteleux d. Boulle/Marc Boulle 6-3 8-6
QF: Le Besnerais/Sergio Verrati (It) d. Berson/Etoc 6-2 7-5
QF: Nenot/Phillipe Lagarde d. Seghers/Jean Borotra 6-2 6-3
QF: Christiani/Jean Baptiste Chanfreau d. de Lansalut/Michel Leclercq 6-2 2-6 6-2

SF: Bouteleux/Bouteleux d. Le Besnerais/Verrati 6-2 7-9 6-3
SF: Nenot/Lagarde d. Christiani/Chanfreau 1-6 6-3 6-1

FI: Danielle Bouteleux/Alain Bouteleux d. Aline Nenot/Phillipe Lagarde 9-7 3-6 7-5

-----

ends December 5 Scotish Covered Court Championships Largs, Scotland, UK (Indoors)

FI: Winnie Shaw d Robin Lloyd 6-4 6-3

DF: L. Cullen Smith/Winnie Shaw d Ann McAlpine/B McCallum 10-8 11-9
 

·
Moderator
Joined
·
25,289 Posts
Week of December 7-13

December 3-12 Victorian Championships Melbourne, Australia (Grass)

Draw= at least 27-perhaps as high as 32.

1R: Margaret Smith d Jan Foster 6-1 6-0
1R: Margaret Harris d ????
1R: Merryl Jones d Charleen Hillebrand 6-1 6-3
1R: Gail Sherriff d ????
1R: Bev Mance Rae d Carole Sherriff 6-3 4-6 6-4
1R: Madonna Schacht d ????
1R: Karen Krantzcke d Fay Marriott 7-5 5-7 6-2
1R: Billie Jean Moffitt (US) d K Treasure 6-0 6-1

1R: Robyn Ebbern d ????
1R: Robin Lesh d Margaret Buck 6-1 6-4
1R: P Wearne d Norma Eastburn 6-4 9-7
1R: Judy Tegart d Mrs Woods 6-1 6-3
1R: A Martin d ????
1R: Jill Blackman d Elizabeth Fenton 6-1 6-4
1R: Helen Gourlay d Cheryl Begbie 6-1 2-6 6-4
1R: Lesley Turner d Ann Jenkins 9-7 7-5


2R: Smith d Harris 6-2 6-0
2R: G Sherriff d Jones 6-1 6-1
2R: Schacht d Rae 6-4 6-0
2R: Moffitt d Krantzcke 9-7 6-4

2R: Ebbern d Lesh 6-2 6-2
2R: Tegart d Wearne 6-1 6-2
2R: Blackman d Martin 6-4 6-1
2R: Gourlay d Turner default

QF: Smith d G Sherriff 6-3 6-4
QF: Schacht d Moffitt 6-3 8-6
QF: Tegart d Ebbern 6-4 9-7
QF: Blackman d Gourlay 6-4 6-1

SF: Smith d Schacht 6-1 6-3
SF: Blackman d Tegart 6-4 8-6

FI: Margaret Smith d Jill Blackman 6-1 6-3

Doubles

1R: Buck/Harris d. V. Roberts/Mrs. P. Barnett 9-7 3-6 6-2
1R: Gourlay/Pat Turner d. Schacht/Schacht 6-0 6-3
1R: G. Sherriff/Blackman d. Lesh/Woods 8-6 7-9 6-4
1R: Wearne/Ray d. C. Begbie/P. Begbie 6-3 8-6
1R: Ebbern/Moffitt d Sue Crapper/Fay Marriott 6-3 7-5

QF: Smith/Tegart d. Buck/Harris 6-1 6-0
QF: Gourlay/Turner d. A. Jenkins/B. Jenkins 6-? 6-4
QF: G. Sherriff/Blackman d. M.Pratt/Mrs. L. Nette 4-6 6-4 6-2
QF: Ebbern/Moffitt d. Wearne/Ray 6-0 6-0

SF: Smith/Tegart d. Gourlay/Turner 6-1 6-4
SF: Ebbern/Moffitt d. G. Sherriff/Blackman 6-4 6-2

FI: Robyn Ebbern/Billie Jean Moffitt d Margaret Smith/Judy Tegart 9-7 1-6 6-4

Mixed Doubles[/

1R: Hillebrand/John Hillebrand d. A. Jenkins/Jean Noel Grinda (Fr) d. 6-3 6-4
1R: Schacht/Barry Phillips-Moore d. Harris/Max Senior 6-2 7-5
1R: Ebbern/Owen Davidson d. Buck/Tom Okker (Neth) 6-1 6-4
1R: Tegart/John Newcombe d. J. Robinson/Harry Matheson (Scot) 6-3 6-1

2R: Nette/Tony Roche d. C. Begbie/Alan? Richardson 6-1 6-2
2R: J. Bergman/Colin Zeeman (SA) d. Barrett/Pierre Barthes (Fr) 6-3 6-4
2R: Moffitt/Warren Jacques d. Hillebrand/Hillebrand 6-3 6-4
2R: Ebbern/Davidson d. Schacht/Phillips-Moore 6-3 6-2
2R: Tegart/Newcombe d. Wearne/Francois Jauffret (Fr) 1-0 ret.
2R: Blackman/Bill Bowrey d. Roberts/Graham Stilwell (GB) 7-4 4-6 7-5
2R: G. Sherriff/Christer Holm (Swd) d. Rae/John Cottrill w/o
2R: Smith/Pierre Darmon (Fr) d. Lesh/Alan Kendall 6-1 6-3

QF: Nette/Roche d. Bergman/Zeeman 6-2 6-3
QF: Ebbern/Davidsond. Moffitt/Jacques 6-4 6-2
QF: Tegart/Newcombe d. Blackman/Bowrey 6-3 6-3
QF: Smith/Darmon d. Sherriff/Holm 6-2 6-2

SF: Ebbern/Davidson d. Nette/Roche 6-1 6-3
SF: Smith/Darmon d. Tegart/Newcombe 6-4 9-7

FI: to be played later

The NYT indicates Miss Moffitt was upset in a rain delayed QF in an effort "hampered by disputed calls against her on important points".

Smith's win in the final is not as easy as the score indicates-at one point in the second set she dropped 12 of 13 points before righting the ship to sail home to victory.
-----

December 12 South African Test Match Johannesburg, South Africa (Hard)

Renee Schuurman Haygarth d Francoise Durr (Fr) 7-5 6-3
Annette Van Zyl d Christine Truman (GB) 8-6 2-6 7-5
Francoise Durr/Janine Lieffrig (Fr) d Annette Van Zyl/Bernice Vukovich 1-6 6-4 8-6
 

·
Moderator
Joined
·
25,289 Posts
Week of December 14-20

December 16, China vs. West Java, Bandung, Indonesia

China d. West Java 5-4

Chi Feng Ti (C) d. Mien Suhadi 6-2 11-9
Yen Ta Tsen (C) d. Sonny Ong 7-5 3-6 6-2

WD: Otty Oey/Mien Suhadi (WJ) d. Yen Ta Tsen/Hsu Shu Lien

MX: Mien Suhadi/Sie Niesi (WJ) d. Chi Feng Ti/Peng Chi Yuan

-----

December 19, China vs. Central Java, Semarang, Indonesia

China d. Central Java 4-1

Yen Ta Tsin (C) d. Vonny Djoa 6-1 6-0

MX: Chi Feng Ti/Peng Chi Yuan (C) d. Ami Sadjiman/Amat 6-1 6-1

(Note different spellings of Tsin/Tsen as given by WT)
 

·
Moderator
Joined
·
25,289 Posts
Week of December 21-27

December 19-26 Huletta Western Province Championships Capetown, South Africa (Hard)

1R: Janine Lieffrig d Pam Watermayer 10-8 6-1

2R: Glenda Swan d Esme Emanuel 8-6 5-7 6-1
2R: Greta Delport d Lieffrig 6-4 7-5

3R: Vivienne Wiggill d Ingrid Frohling 6-8 6-4 8-6
3R: Heather Segal d Swan 7-5 6-0
3R: Marie Fourie d Delport 6-4 6-4


QF: Francoise Durr d Wiggill 6-2 6-1
QF: Annette Van Zyl d Maryna Godwin 6-3 6-1
QF: Segal d Fourie 6-2 6-0
QF: Christine Truman d Eunice Passmore 6-1 6-2

SF: Van Zyl d Durr 5-7 6-3 6-2
SF: Truman d Segal 6-3 9-7

FI: Christine Truman d Annette Van Zyl 6-2 3-6 6-1

Young Women's Singles

QF: Ingrid Frohling d. Greta Delport 6-2 6-2
QF: Glenda Swan d. Quail 6-4 6-3
QF: Maryna Godwin d. Vivienne Wiggill 6-3 6-2
QF: Pat Walkden d. Esme Emanuel 6-1 6-0

SF: Swan d. Frohling 6-4 6-1
SF: Walkden d. Godwin 6-3 6-2

FI: Pat Walkden d. Glenda Swan 6-3 6-4

QF: Segal/Van Zyl d. Delport/Passmore 7-5 6-1
QF: Frohling/Godwin d. Swan/Fourie 15-13 8-6
QF: Bethelem/Truman d. Emanuel/Owen 6-2 6-4
QF: Durr/Lieffrig d. Wiggell/Pat Walkden 6-1 6-3

SF: Segal/Van Zyl d. Frohling/Godwin 6-0 6-3
SF: Durr/Lieffrig d. Bethlehem/Truman 6-4 6-2

FI: Heather Segal/Annette Van Zyl d Francoise Durr/Janine Lieffrig 6-3 8-6

Mixed Doubles

3R: Van Zyl/Frew McMillan d. Kay/Peter Spengler 6-2 6-2
3R: Lieffrig/Stewart d. Passmore/Francis Rawstorne 6-3 8-10 7-5
3R: Wiggill/Tony Wolpert d. Durr/Allen Fox (US) 6-1 3-6 6-3
3R: Segal/Donald Dell (US) d. Godwin/Jackie Saul 6-0 6-2
3R: Delport/Abe Segal d. Rossen/Ray Moore 6-0 6-2
3R: Fourie/Terry Ryan d. Quail/Becker 7-9 6-1 6-3
3R: Frohling/Dave Phillips d. Dumaresq/Juan Manuel Couder (Sp) 6-4 6-1
3R: Truman/Wolfgang Stuck (Ger) d. Emmanuel/John Daly 6-1 6-3

QF: Van Zyl/McMillan d. Lieffrig/Stewart 6-4 6-3
QF: Wiggill/Wolpert d. Segal/Dell 9-7 6-4
QF: Fourie/Ryan d. Delport/Segal 7-9 6-1 6-3
QF: Truman/Stuck d. Frohling/Phillips 6-3 6-1

SF: Van Zyl/McMillan d. Wiggill/Wolpert 7-5 6-1
SF: Truman/Stuck d. Fourie/Ryan 6-3 6-1

FI: Annette Van Zyl/Frew McMillan d. Christine Truman/Wolfgang Stuck 6-3 7-5

-----

December 29, Mexican Championships, Mexico City, Mexico

FI: Elena Subirats d. Patricia Reyes 4-6 6-2 6-2

DF: Patricia Reyes/Rosie Darmon d. Elena Subirats/C. Fernandez 6-4 6-2

-----


ends December 31 Royal South Yarra Championships Melbourne, Australia (Grass)

QF: Judy Tegart d Jenny Trewby 6-2 6-1

SF: Tegart d Ann Jenkins 6-4 6-2
SF: Robin Lesh d Lynn Nette 6-4 6-4

FI: Judy Tegart d Robin Lesh 6-1 6-2
 
41 - 60 of 220 Posts
Top