Tennis Forum banner

1 - 20 of 220 Posts

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Week of December 30-January 5

ends January 3 Manly Seaside Championships, Sydney, Australia (Grass)
Venue: Manly Seaside Club

QF: Rita Bentley (GB) d Jill Blackman 5-7 6-4 6-4

SF: Lesley Turner d Madonna Schacht 6-2 6-3
SF: Jan Lehane d Rita Bentley 6-2 9-7

FI: Jan Lehane d Lesley Turner default

Doubles

FI: Norma Marsh/Madonna Schacht d Jan Lehane/Lesly Turner default

-----

December 26-January 1 Royal South Yarra Championships, Melbourne, Australia (Grass)

QF: Margaret Smith d Rosemary Rosman ????

SF: Smith d Helen Slattery 7-5 6-1

FI: Margaret Smith d Judy Tegart 6-1 6-0

DF: Margaret Smith/Judy Tegart d. Cheryl Begbie/Jenny Robinson 6-0 6-0

-----

ends January 1 Bivort Cup, Paris, France (Indoors)

QF: Maylis Burel d. Bourgoin 6-2 6-3
QF: Anne Marie Vissault d. A. Parmentier 6-0 6-1
QF: M Coulondre d. Vincent 7-5 6-1
QF: Virginia Wade (GB) d. O Parmentier 6-0 6-0

SF: Burel d Vissault 0-6 7-5 6-3
SF: Wade d Coulondre 6-2 6-3

FI: Virginia Wade (GB) d. Maylis Burel 6-3 6-3

-----

ends January 4 Wellington Tournament , Wellington, New Zealand

SF: Marion Law d Ethne Green 6-2 6-4
SF: Judy Davidson d Elizabeth Terry 6-4 6-2

FI: Marion Law d Judy Davidson 6-1 6-4

Doubles

SF: Davidson/Green d. Sue Rich/Pat O'Carroll 4-6 6-0 10-8
SF: Clement/Terry d. Law/ E. Wentzel 6-1 9-7

FI: Judy Davidson/Ethne Green d. Sue Clement/Elizabeth Terry 6-2 0-6 6-1

Mixed Doubles

SF: Heather Robson/Alan Burns d. Sue Clement/Richard Hawkes 11-9 6-3
SF: Judy Davidson/John Souter d. Allison Mitchell/Jim Ferguson 6-3 6-4

FI Judy Davidson/John Souter d. Heather Robson/Alan Burns 6-3 6-4

-----

January 5, Fort Tennis Club, Colombo, Ceylon

FI: Rukmani Kodagola d. S. Kodagola 6-8 6-2 6-0

DF: Rukmani Kodagola/Pieris d. Kuruppu/De Silva 6-0 6-1

-----

ends January 6 San Sebastian, Valencia, Spain (Clay)

FI: Carmen Coronado d Ana Maria Estalella 7-5 6-4

MX: Ana Maria Estalella/Jose Luis Arilla d. Carmen Coronado/Edson Mandarino (Bra) 5-7 6-2 6-3

-----

ends January 6 Eastern Province Championships, Port Elizabeth, South Africa (Hard)

Singles (Draw=at least 17)

2R: Darlene Hard (US) d. Maryna Godwin 6-2 8-6
2R: Elizabeth Starkie (GB) d. Heather Segal 8-6 6-2
2R: Margaret Hunt d. Hodgman 4-6 6-2 6-1
2R: Ann Jones (GB) d. Dorelle Roux 6-2 6-0

2R: Annette Van Zyl d. Ingrid Frohling 6-1 9-7
2R: Deidre Catt (GB) d. Eunice Passmore 4-6 6-1 6-2
2R: Greta Delport d. S. Stott 6-0 6-2
2R: Maria Bueno (Bra) d. Rosemary Bunn 6-2 6-2

QF: Hard d Starkie 6-1 6-3
QF: Jones d Hunt 7-5 4-6 6-0
QF: Van Zyl d Catt 9-7 6-1
QF: Bueno d Delport 6-1 6-2

SF: Hard d Jones 6-3 6-4
SF: Van Zyl d Bueno 6-2 7-5

FI: Annette Van Zyl d. Darlene Hard (US) 2-6 7-5 6-0

Doubles

QF: Bueno/Hard d. Frohling/Godwin 6-2 6-2
QF: Starkie/Catt d. Delport/Cowley 2-6 6-3 6-3
QF: Hunt/Van Zyl d. Hesse/Swan 6-4 6-4
QF: Passmore/Roux d. Segal/Jones 6-4 6-4

SF: Bueno/Hard d. Starkie/Catt 6-1 6-1
SF: Hunt/Van Zyl d. Passmore/Roux 6-0 0-6 6-1

FI: Maria Bueno (Bra)/Darlene Hard (US) d. Margaret Hunt/Annette Van Zyl 6-3 7-5

Mixed Doubles

QF: Van Zyl/Gordon Forbes d. Frohling/Dave Phillips 6-0 6-1
QF: Hunt/Cliff Drysdale d. Bueno/Basil Katz (Rho) 7-5 6-4
QF: Hard/Brian Woodroffe d. Catt/Keith Diepraam 6-3 3-6 6-3
QF: Jones/Abe Segal d. Starkie/Frew McMillan 5-7 6-3 7-5

SF: Hunt/Drysdale d. Van Zyl/Forbes 6-2 6-2
SF: Jones/Segal d. Hard/Woodroffe 6-4 6-1

FI: Margaret Hunt/Cliff Drysdale d. Ann Jones (GB)/Abe Segal 3-6 6-3 8-6

-----

January 5, Fullerton Annual Doubles, Fullerton, California, US

Doubles

SF: Bonnie Ellis/Mimi Henreid d. Peggy Landtroup/P. Upton 6-3 6-4
SF: Pat Yeomans/Mary Arnold Prentiss d. P. Conger/G. Salas 6-3 6-0

FI: Pat Yeomans/Mary Arnold Prentiss d. Bonnie Ellis/Mimi Henreid 6-2 6-0

Mixed Doubles

QF: Kathy Blake/Jim Buck d. Upton/G. Dowd ?-? 6-4
QF: Pat Cushing/Keith Nielson d. Ellis/Jim Hobson 6-4 3-6 8-6
QF: Helen Watanabe/F. Boots d. Conger/Sten Kula 6-? 6-4
QF: Prentiss/A. Boyles d. Armstrong/J. Penney 6-3 6-0

SF: Blake/Buck d. Cushing/Nielson 2-6 6-4 6-3
SF: Watanabe/Boots d. Prentiss/Boyles 6-1 8-6

FI: Kathy Blake/Jim Buck d. Helen Watanabe/F. Boots 6-3 7-5

-----
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Week of January 6-12

ends January 12 Dallas Indoor Invitation, Dallas,Texas, United States (Indoors)

SF: Billie Jean Moffitt d Justina Bricka 6-3 5-7 6-2
SF: Nancy Richey d Yola Ramirez Ochoa (Mex) 6-3 6-4

FI: Nancy Richey d Billie Jean Moffitt 6-2 7-5

-----

ends January 12, Florida State Championships, Winter Park, Florida, United States (Clay)

Singles (Draw=at least 17)

1R: Francoise Savy (Ven) d Pam Lewis 6-2 6-1

2R: Cheryl Swift d. Karol Gagliano 4-6 6-4 6-0
2R: Elena Subirats (Mex) d. Margie Cooper 6-1 6-1
2R: Sue Gerber d. Savy 6-3 8-6

QF: Carol Ann Prosen d. Estella Ripalda 6-0 6-4
QF: Subirats d. Swift 6-0 6-0
QF: Gerber d. Maria Guzman (Ecu) 6-3 6-2
QF: Connie Clifton Ball d. Rocky Sullivan 6-2 6-3

SF: Subirats d Prosen 6-2 6-0
SF: Ball d Gerber 6-4 6-3

FI: Elena Subirats (Mex) d. Connie Clifton Ball 6-3 6-3

Doubles

SF: Prosen/Swift d. Guzman/Savy 2-6 7-5 6-3
SF: Ripalda/Subirats d. Sullivan/Gerber 7-5 6-1

FI: Carole Prosen/Cheryl Swift d. Estella Ripalda/Elena Subirats (Mex) 6-4 1-6 6-3

-----

ends January 11, North Island Championships, Wanganui, New Zealand

QF: Sue Clement d Judy Davidson 6-4 5-7 6-4
QF: Elizabeth Terry d Elaine Stephen 6-4 8-6
QF: Jill Glenie d Alison Glenie 6-3 6-2
QF: Ethne Green d Sue Rich 6-4 6-1

SF: Terry d Clement 6-3 6-4
SF: Green d Glenie 6-3 6-1

FI: Elizabeth Terry d Ethne Green 6-4 2-6 8-6

DF: Judy Davidson/Ethne Green d Alison Glenie/Jill Glenie 7-5 6-2

MX: Elizabeth Terry/Lew Gerrard d. Judy Davidson/John Souter 6-4 7-9 6-3

----

January?, Pretoria Championships, Pretoria, South Africa

QF: Annette Van Zyl d. G. Ferreira 6-2 6-1
QF: Margaret Hunt d. Anita van Deventer 6-2 6-4
QF: Annette Nel d. I. Greyling 6-0 6-2
QF: Helene van Niekirk d. Margaret Marais 6-4 6-1

SF: Van Zyl d. van Niekirk 6-3 6-2
SF: Hunt d. Nel 6-0 6-1

FI: Annette Van Zyl d. Margaret Hunt 6-2 6-3

Doubles

SF: Van Zyl/Hunt d. N. Horak/G. Joubert 6-1 6-2
SF: Pat Taylor/Nel d. van Deventer/Penny Beale 6-3 8-6

FI: Annette Van Zyl/Margaret Hunt d. Pat Taylor/Annette Nel 6-2 6-2

Mixed Doubles

FI: Margaret Hunt/Nico Coetzer d. Annette Van Zyl/Peter Mors 4-6 6-3 7-5

-----

January, Carlton Club, Colombo, Ceylon

FI: Ratnavale d. Gunasekera 6-1 6-2

MX: Rukmani Kodagola/Lessantha Fernando d. Sirani Wickremesinghe/G. Chandrasoma 6-2 6-0

-----

ends January 13 Pierre Gillou Cup, Paris, France (Indoors)

QF: Francoise Courteix d. Francoise Nay 8-6 3-6 6-4
QF: Anne Marie Vissault d. Jehanne Venturino 6-3 1-6 6-3
QF: Maylis Burel d. B. Huet 3-6 6-3 6-4
QF: Suzanne Le Besnerais d. ????

SF: Courteix d Vissault 2/6-6/2-6/2
SF: Burel d Le Besnerais 7-5 9-7

FI: Maylis Burel d. Francoise Courteix 8-6 6-3

Doubles

QF: Claudine Rouire/H. Valois d. Maud Galtier/Ann-Marie Seghers 3-6 6-3 6-1
QF: Burel/Venturino d. Michel Boulle/Solange Galtier 6-3 6-4
QF: Le Besnerais/Daniele Wild d. E. Firmin/D. Jeanjean 6-8 6-3 6-2

SF: Francoise Durr/Janine Lieffrig d. Burel/Venturino 6-4 6-1
SF: Rouire/Valois d. Le Besnerais/Wild 6-2 6-1

DF: Francoise Durr/Janine Lieffrig d. Claudine Rouire/H. Valois 6-4 7-5

Mixed Doubles

QF: Durr/Paul Jalabert d. Venturino/Bruno Vallee 6-4 6-4
QF: Le Besnerais/Jacques Chaban-Delmas d. Couurteix/Jean-Pierre Cartier 7-5 6-4
QF: Wild/Alain Bouteleux d. Nay/Philippe Lagarde 6-2 6-3
QF: Lieffrig/Francois Jauffret d. Galtier/Marcel Schaff 6-2 6-2

SF: Durr/Jalabert d. Le Besnerais/Chaban-Delmas 6-1 6-1
SF: Lieffrig/Jauffret d. Wild/Bouteleux 6-3 7-5

FI: Francoise Durr/Paul Jalabert d. Janine Lieffrig/Francois Jauffret 7-5 6-8 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Australian Championships

Dates: January 4-13
Venue: Milton Courts, Brisbane
Surface: Grass

-----------------------------------------

Singles (Draw=27)

1st Round

Lesley Turner [2]-bye
Margaret Kynaston d. Norma Eastburn 6-2 6-2
Jill Blackman [7] d. Lynn Bellamy 6-1 6-3
Ann Jenkins d. Pat Turner 7-5 4-6 6-3
Robyn Ebbern [4]-bye
Joan Gibson d. Reiko Miyagi (Jpn) 7-5 6-2
Gail Sherriff d. Faye Toyne 6-1 6-0
Judy Tegart [5]-bye

Helen Gourlay d. Jill Starr 3-6 6-3 6-0
Kay Dening d. Rita Bentley (GB) [8] 2-6 6-1 6-3
Kerry Melville d. Teresa Van Haran 6-2 6-4
Jan Lehane [3]-bye
Dorothy Whitely d. Carol Sherriff 6-1 6-2
Madonna Schacht [6] d. Anne Boucaut 6-0 6-1
Mary Hawton d. Karen Krantzcke 6-3 6-3
Margaret Smith [1]-bye

2nd Round

Lesley Turner [2] d. Kynaston 6-1 6-2
Blackman [7] d. Jenkins 6-4 6-2
Ebbern [4] d. Gibson 4-6 8-6 6-4
Tegart [5] d. Sheriff 6-3 3-6 6-2

Gourlay d. Dening 6-4 6-4
Lehane [3] d. Melville 6-2 6-0
Schacht [6] d. Whitely 6-4 5-7 6-4
Smith [1] d. Hawton 6-1 6-0

Quarterfinals

Turner [2] d. Blackman [7] 6-1 6-3
Ebbern [4] d. Tegart [5] 6-2 6-4
Lehane [3] d. Gourlay 6-2 6-4
Smith [1] d. Schacht [6] 4-6 6-1 6-1

Semifinals

Turner [2] d. Ebbern [4] 6-3 6-1
Smith [1] d. Lehane [3] 6-4 6-2

Final

Margaret Smith [1] d. Lesley Turner [2] 6-3 6-2

-----------------------------------------

Doubles (Draw=13)

1st Round

Robyn Ebbern/Margaret Smith[1]-bye
Norma Eastburn/Karen Krantzcke d. Gwen Thiele/Jill Starr 6-2 6-4
Kaye Dening/Madonna Schacht [4] d. Lynn Bellamy/Pat Turner 6-1 6-3
Ann Jenkins/Dorothy Whiteley d. Janice Foster/Maree Schacht 6-4 6-3

Caroline Easy/Joan Gibson d. Reiko Miyagi (Jap) /Teresa Van Haren 6-2 6-3
Rita Bentley (GB)/Jill Blackman [3]-bye
Mary Hawton/Faye Toyne d. Anne Boucaut/L. Scally 6-2 6-2
Judy Tegart/Lesley Turner [2] bye

Quarterfinals

Ebbern/Smith [1] d. Eastman/Krantzcke 6-1 6-0
Dening/Schacht [4] d. Jenkins/Whitely 3-6 6-1 6-2
Easy/Gibson d. Bentley/Blackman [3] 6-3 6-3
Tegart/Turner [2] d. Hawton/Toyne 6-2 6-0

Semifinals

Ebbern/Smith [1] d. Dening/Schacht [4] 6-1 6-1
Tegart/Turner [2] d. Easy/Gibson 6-2 6-3

Final

Judy Tegart/Lesley Turner [2] d. Robyn Ebbern/Margaret Smith [1] 6-4 6-4

-----------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=18)

1st Round

Gwen Thiele/Ross Sherriff d. Anne Boucaut/Hong-Duc Luc (Viet) 6-2 6-8 6-3
Ann Jenkins/Brian Tobin d. Val Wicks/Maurice Guse 6-1 6-2

2nd Round

Margaret Smith/Ken Fletcher [1] d. Caroline Easy/R. Langford 6-4 6-0
Madonna Schacht/Warren Jacques d. Jill Starr/Barry Phillips-Moore 6-4 6-4
Judy Tegart/Roger Taylor (GB) [4] d. Thiele/Sherriff 7-5 5-7 6-4
Robyn Ebbern/Owen Davidson d. Janice Foster/Gary Baulch 6-1 6-1

Dorothy Whitely/Brian Bowman d. Mary Hawton/John Newcombe default
Jan Lehane/Mike Sangster (GB) [3] d. Faye Toyne/Jim Moore 9-11 6-2 6-3
Jill Blackman/Tim Clayton d. Rita Bentley/Barry Geraghty default
Jenkins/Tobin d. Lesley Turner/Fred Stolle default

Quarterfinals

Smith/Fletcher [1] d Schacht/Jacques 7-5 6-2
Ebbern/Davidosn d Tegart/Taylor [4] 6-2 6-3
Lehane/Sangster [3] d Whitely/Bowman 6-2 6-2
Blackman/Clayton d. Jenkins/Tobin 4-6 6-4 6-4

Semifinals

Smith/Fletcher [1] d Ebbern/Davidson 6-2 9-7
Lehane/Sangster [3] d Blackman/Clayton 6-4 6-3

Final

Margaret Smith/Ken Fletcher [1] d. Jan Lehane/Mike Sangster [3] 6-3 6-2

-----------------------------------------

Draw notes:

Missing full names for:

R. Langford (a male in the mixed doubles)
L. Scally (in doubles)

-----------------------------------------

Summary:

Poor Jan Lehane loses to Smith for the 5th straight year. Lehane and Turner have both beaten Smith on clay, but the fast grass is too much of an advantage for net-rushing Margaret.

With only 2 foreign players in the women's singles the importance of the event itself is being questioned in some quarters. Bill Edwards, President of the Queensland LTA, said that without foreign stars the championships have become "a second-rate event."

The semis in the womens singles were contested in temps of over 100 degrees.

The women's doubles saw the big upset of the event, as Judy Tegart stole the show with impressive overheads and volleys. Judy wore spikes due to the wet and slippery court. The Tegart/Turner combo had played as a team for only a month. It was the only defeat for Ebbern/Smith over the entire 1963-64 Aussie season.

-----------------------------------------

Sources:

Thanks to Andrew Tas for results
Also used the New York Times.
 

·
Registered
Joined
·
7,460 Posts
Week of January 13-19

ends January 19, March Of Dimes Tournament, San Diego, California, United States (Hard)

SF: Karen Susman d Val Ziegenfuss 6-1 6-1
SF: Paulette Verzin d Kathy Harter 6-4 6-1

FI: Karen Susman d Paulette Verzin 6-4 6-2

Doubles

SF: Apple/Ziegenfuss d. Susman/McCabe 11-9 6-4
SF: Hinds/Turner d. Lapinksi/Olds 3-1 ret.

DF: Hinds/G. Turner d. Apple/Val Ziegenfuss 4-6 6-3 6-4

-----

mid January ???? Border Championships East London, South Africa (Hard)

Singles (Draw=at least 18)

1R: Ann Jones (GB) d. H Goldstein 6-0 6-0
1R: Elizabeth Starkie (GB) d. Jenny Garner 6-1 6-1

2R: Deidre Catt d. Ingird Frohling 4-6 6-4 6-3
2R: Starkie d. Eunice Passmore 2-6 6-4 6-4
2R: Jones d. Maryna Godwin 6-1 6-4

QF: Darlene Hard (US) d Heather Segal 6-3 6-3
QF: Catt d. Starkie 3-6 6-4 6-4
QF: Annette Van Zyl d. Jones 9-7 6-2
QF: Maria Bueno (Bra) d. Margaret Hunt 6-1 6-0

SF: Hard d Catt 6-0 6-1
SF: Bueno d Van Zyl 5-7 6-3 6-2

FI: Maria Bueno (Bra) d. Darlene Hard (US) 6-4 6-4

DF: Maria Bueno (Bra)/Darlene Hard (US) d. Ann Jones (GB)/Heather Segal 6-3 6-3

-----

ends January 21, New Zealand Championships, Wellington, New Zealand (Grass)

Singles (Draw=20)

1R: Janice Hayvice d Glenys Fleming 6-2 6-3
1R: Sue Rich d Alison Mitchell 6-4 6-3
1R: Elisabeth Cavaye d Alison Glenie 6-2 7-5
1R: Stephanie Field d Lynley Smith 6-2 6-1

2R: Ethne Green d Lorraine Raisbeck 6-1 6-1
2R: Elaine Stephen d H Clarke 6-2 6-4
2R: Jill Glenie d L Farrell 6-4 6-3
2R: Rita Bentley (GB) d Pat O' Carroll 6-3 6-2

2R: Hayvice d Rich 3-6 6-2 6-2
2R: Elizabeth Terry d Dawn Smith 6-4 6-2
2R: Cavaye d Sue Clement 6-1 6-4
2R: Judy Davidson d Field 6-1 6-1

QF: Green d Stephen 6-3 6-4
QF: Bentley d Glenie 6-1 6-1
QF: Hayvice d Terry 5-7 7-5 7-4
QF; Davidson d Cavaye 4-6 6-1 6-2

SF: Bentley d Green 6-4 6-0
SF: Davidson d Hayvice 6-1 6-1

FI: Rita Bentley (GB) d. Judy Davidson 3-6 10-8 6-4

Women's Plate

FI: Pat O'Carroll d. Alison Glenie 6-3 6-2

Doubles

SF: Bentley/Robson d. Terry/Clement 6-4 6-4
SF: Davidson/Green d. Rich/O'Carroll 6-4 6-3

FI: Rita Bentley (GB)/Heather Robson d Judy Davidson/Ethne Green 6-4 6-3

Mixed Doubles

SF: Davidson/John Souter d. Terry/Lew Gerrard 6-4 6-4
SF: Bentley/Barry Taylor d. Marion Law/Gene Scott (US) 6-3 6-3

FI: Judy Davidson/John Souter d. Rita Bentley (GB)/Barry Taylor 9-7 6-4

-----

January, Philippine Championships (Closed), Manila

SF: Desideira Ampon d. Linda Lanusa 6-0 6-1
SF: Pia Yngayo d. Ana Lim 6-1 6-1

FI: Desideira Ampon d. Pia Yngayo 6-3 6-2

MX: Patricia Yngayo/Sam Ang d. Desideira Ampon/Delfin Contreras 6-3 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of January 20-26

January 20-26 Australian Hard Court Championships Hobart, Tasmania, Australia (Clay)

Singles (Draw=13)

1R: Robyn Ebbern-bye
1R: Janice Foster-bye
1R: Helen Gourlay d. R. Bowling 6-1 6-1
1R: Gail Sherriff d. Margaret Harris 6-3 6-3

1R: Madonna Schacht d. Lyn Holstein 6-3 2-6 8-6
1R: Kerry Melville d. Kaye Dening 2-6 6-2 8-6
1R: Joan Gibson d. B Henderson 6-0 6-1
1R: Jan Lehane-bye

QF: Ebbern d Foster 6-1 6-0
QF: G Sherriff d Gourlay 7-5 8-6
QF: Schacht d Melville 6-4 6-2
QF: Lehane d Gibson 6-1 6-3

SF: G Sherriff d Ebbern 6-1 7-5
SF: Schacht d Lehane default

FI: Madonna Schacht d Gail Sherriff 1-6 8-6 10-8*

DF: Robyn Ebbern/Joan Gibson d Kerry Melville/Gail Sherriff 2-6 6-4 7-5

note from Ugarte on final: but I Have Too This Score 6-1 6-8 6-1

-----

January 19-26, Scandinavian Covered Court Championships Copenhagen, Denmark (Indoors on wood)

Singles (Draw=at least 10)

1R: Christine Truman (GB) d. Vera Johansen 6-0 6-3
1R: Carol Rosser (GB) d. Ulla Sandulf (Swd) 7-5 6-2

QF: Truman d. Liv Paldan (Nor) 6-2 6-1
QF: Heide Schidknecht (Ger) d. Gudrun Rosin (Swd) 6-1 6-4
QF: Helga Niessen (Ger) d. Ulla Rise 6-1 6-0
QF: Rosser d. Gitte Grage 6-3 11-9

SF: Truman d. Schildknecht 6-3 6-3
SF: Niessen d. Rosser 7-5 6-3

FI: Christine Truman (GB) d. Helga Niessen (Ger) 6-4 6-4

DF: Helga Niessen/Heide Schilknecht d Carol Rosser/Christine Truman 6-3 4-6 7-5

MX: Gudrun Rosin (Swd)/Reino Nyyssonen (Fin) d. Christine Truman (GB)/Bobby Wilson (GB) 6-4 6-3

-----

ends January 26 Los Angeles Metropolitan Championships, Los Angeles, California, United States (Hard)

SF: Patti Hogan d Pat Cody 6-3 4-6 7-5
SF: Joan Johnson d Jean Inez 6-1 6-2

FI: Joan Johnson d Patti Hogan 6-3 6-3

Doubles

SF: Joan Johnson/ Jeri Shephard d Winnie McCoy/Moseley 6-1 6-1
SF: Jean Richardson/Helen Watanabe d Diane Lang/Billie Jean Moffitt 7-5 3-6 8-6

FI: Joan Johnson/ Jeri Shephard d Jean Richardson/Helen Watanabe 6-3 6-0

Mixed Doubles

SF: Joan Johnson/Gary Russell d. Winnie McCoy/Stan Ellis
SF: Sherrie Pruitt/Jerry Boras d. Jeri Shephard/Plancia 4-6 6-4 6-4

FI: Joan Johnson/Gary Russell d. Sherrie Pruitt/Jerry Boras 11-13 6-3 7-5

-----

January ???? Canterbury Championships Christchurch, New Zealand

SF: Judy Davidson d. Pat Leopold 6-3 6-1
SF: Elizabeth Terry d. Dawn Smith 5-7 6-2 6-1

FI: Judy Davidson d. Elizabeth Terry 2-6 6-2 8-6

DF: Judy Davidson/Elizabeth Terry d. Dawn Smith/Sue Rich 6-1 5-7 6-3

-----

January 25-27, Carillion City Championships, Bathurst, Australia

FI: Lesley Turner d Elizabeth Fenton 6-2 6-1

DF: P. Birch/Lesley Turner d. Elizabeth Fenton/T. Fenton 6-4 7-5

-----

January 20-26, City Of Miami Invitation, Miami, Florida, United States (Clay)

Singles (Draw=at least 17)

2R: Margaret Driscoll d. Carol Reid 6-1 1-6 6-3
2R: Barbara Cook d. Cynthia Bruce 6-2 2-6 6-4

QF: Stephanie De Fina d Barbara Lossone 6-1 6-0
QF: Maria Guzman (Ecu) d Driscoll 6-1 6-3
QF: Cook d Francoise Savy (Ven) 6-8 6-3 6-4
QF: Margarita Bender (Chi) d Karol Gagliano 11-9 6-3

SF: De Fina d Guzman 6-0 6-2
SF: Bender d Cook 9-7 6-3

FI: Stephanie De Fina d. Margarita Bender (Chi) 6-1 6-4

-----

January 26, Eastern Indoors, New York, US

SF: Pat Stewart Edrich d. Arvilia Mitchell 6-2 6-3
SF: Mimi Kanarek d. Judy Dixon 6-4 6-2

FI: Pat Stewart Edrich d. Mimi Kanarek 6-2 8-6

-----

January 24-27 Tasmanian Championships, Launceston Tasmania, Australia (Grass)

FI: Madonna Schacht d. Gail Sherriff 1-6 8-6 10-8
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of January 27-February 2

ends February 2 Western Suburbs Championships Sydney, Australia

FI: Jill Blackman d Kaye Dening 12-10 6-2

-----

February 1, Bangkok Championships, Bangkok, Thailand

FI: Panow Sutsawat d. Semsri Khamsombat 6-2 6-2

MX: Mrs. Sugawan Sucharitkul/Col. Krawee d. Semsri Khamsombat/Korlak Charachuinda 6-4 4-6 6-3

-----

January 27-February 2, Austin Smith Championships, Fort Lauderdale, United States (Clay)

Singles (Draw=at least 17)

2R: Margaret Bender (Chile) d. June Harbett 6-1 6-3
2R: Denise Wall d. Francoise Savy (Ven) 6-3 6-3
2R: Frances Farrar d. Karol Gagliano 6-1 6-0

QF: Stephanie De Fina d. ???
QF: Maria Guzman d. Margaret Babbitt 6-1 6-1
QF: Alex Reynal d. Bender 6-2 5-7 12-10
QF: Frances Farrar d. Denise Wall 4-6 6-3 7-5

SF: De Fina d Guzman 6-1 6-4
SF: Farrar d Reynal 6-2 6-0

FI: Stephanie De Fina d. Frances Farrar 6-3 6-0

Doubles

SF: Frances Farrar/Reynal d. Wall/Bender 6-4 6-4
SF: Babbitt/De Fina d. Savy/Guzman 6-3 3-6 6-1

DF: Frances Farrar/Alex Reynal d Margaret Babbitt/Stephanie De Fina 3-6 6-4 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of February 3-9

February 3-9, Wills International, Auckland, New Zealand (Grass)

Singles (Draw=at least 10)

1R: Margaret Smith (Aus) d. Jill Glenie 6-1 6-1
1R: Rita Bentley d. Elaine Stephan 6-2 6-4

QF: Smith d Ruia Morrison Davy 6-0 6-4
QF: Ethne Green d. ????
QF: Bentley d. Elizabeth Terry 6-4 6-1
QF: Jan Lehane (Aus) d. ????

SF: Smith d. Green 6-3 6-0
SF: Lehane d Bentley 6-1 6-3

FI: Margaret Smith (Aus) d. Jan Lehane (Aus) 6-4 3-6 6-0

Doubles

SF: Lehane/Smith d. Davy/Sue Clement 6-1 6-1
SF: Green/Terry d. Bentley/Heather Robson 6-4 6-2

FI: Jan Lehane (Aus)/Margaret Smith (Aus) d. Ethne Green/Elizabeth Terry 6-2 6-2

Mixed Doubles

QF: Smith/Fred Stolle (Aus) d. Glenie/John Souter 7-5 6-2
QF: Green/Tony Roche (Aus) d. Terry/Lew Gerrard 8-6 3-6 6-4
QF: Lehane/John Newcombe (Aus) d. Judy Burke Tinnock/Eric White 6-1 6-3
QF: Bentley/Owen Davidson (Aus) d. Clement/Richard Hawkes


SF: Smith/Stolle d. Green/Roche 7-5 4-6 6-2
SF: Lehane/Newcombe d. Bentley/Davidson 6-3 7-5

FI: Margaret Smith (Aus)/Fred Stolle (Aus) d. Jan Lehane (Aus)/John Newcombe (Aus) 6-4 6-4

-----

ends February 9, Desert Invitational, Palm Desert, California, United States (Hard)

Singles (Draw=8)

1R: Karen Susman d. Dawn Sniff 6-0 6-0
1R: Kathy Harter d. Patti Hogan 6-1 6-2
1R: Kathy Blake d. Bonnie Ellis 6-1 4-6 6-0
1R: Dodo Cheney d. Paulette Verzin 6-3 7-5

SF: Susman d. Harter 3-6 7-5 6-4
SF: Cheney d. Blake 6-2 3-6 6-4

FI: Karen Susman d. Dodo Cheney 7-5 6-4

Mixed Doubles

SF: K. Susman/Rod Susman d. Hogan/John Tidball 7-5 6-2
SF: Harter/Tom Edlefsen d. Blake/Jim Buck 7-5 6-3

FI: Karen Susman/Rod Susman d. Kathy Harter/Tom Edlefsen 6-3 9-7

-----

February 3-9 South Florida Championships West Palm Beach (Clay)

Singles (Draw=at least 17)

2R: Vicki Berner (Can) d. Alex Reynal 6-1 4-6 6-3
2R: Frances Farrar d. Estella Ripalda 7-5 6-0
2R: Carol Ann Prosen d. Margaret Babbitt 6-2 6-0

QF: Stephanie De Fina d ????
QF: Berner d. Maria Guzman (Ec) 6-2 8-6
QF: Farrar d. Alice Tym 6-2 6-3
QF: Prosen d. Margarita Bender (Chi) 6-0 6-2

SF: DeFina d Berner 6-1 6-2
SF: Prosen d Farrar 9-7 1-6 6-2

FI: Stephanie De Fina d Carol Ann Prosen 1-6 6-4 6-2

Mixed Doubles

QF: De Fina/Norm Perry d. Francoise Savy (Ven)/Lester Sack 6-3 6-2
QF: Farrar/Ed Rubinoff d. Reynal/King Thaxton 5-7 6-3 6-1
QF: Prosen/Nick Kalo (Gr) d. Ripalda/Washington Suarez (Ec) 6-3 6-1
QF: Bender/Eduardo Zuleta (Ec) d. Guzman/Pancho Guzman (ec) 1-6 6-4 6-1

SF: Farrar/Rubinoff d. De Fina/Perry 6-4 1-6 6-3
SF: Prosen/Kalo d. Bender/Zuleta 6-3 6-4

FI: Frances Farrar/Ed Rubinoff d. Carole Prosen/Nick Kalo 6-3 6-4

-----

ends February 8, Philippine Open Championships, Manila, Philippines

SF: Dottie Knode (US) d. Patricia Yngayo 6-1 6-1
SF: Reiko Miyagi (Jpn) d. Desideria Ampon 6-2 6-2

FI: Reiko Miyagi (Jap) d. Dottie Knode (US) 6-3 6-1

DF: Dottie Knode (US)/Reiko Miyagi (Jpn) d. Desideria Ampon/Patricia Yngayo 6-3 6-2

Mixed Doubles

SF: Miyagi/Isao Watanabe (Jpn) d. Yngayo/Miguel Dungo Jr. 2-6 7-5 6-3
SF: Knode/Ryochi Mori (Jpn) d. Ampon/Samuel Ang Jr. 6-1 3-6 6-2

FI: Dottie Knode (US)/Ryochi Mori (Jpn) d. Reiko Miyagi (Jpn)/Isao Watanabe (Jpn) 6-2 6-3

-----

February 2-8 Hulett's Natal Championships, Durban, South Africa (Hard)

Singles (Draw=at least 23)

1R: Darlene Hard (US)-bye
1R: Greta Delport-bye
1R: Jean Forbes-bye
1R: Heather Segal d. Marie Fourie 6-3 6-2
1R: Margaret Hunt d. Val Forbes 6-3 2-6 6-0
1R: Joan Wiltshire-bye
1R: Vivienne Wiggill-bye
1R: Ann Jones (GB) d. Glenda Swan 6-1 6-1

1R: Annette Van Zyl-bye
1R: M Nielson-bye
1R: Deidre Catt (GB) d. Ingrid Frohling 6-3 4-6 6-3
1R: Yvonne Wilkinson-bye
1R: Maryna Godwin-bye
1R: Elizabeth Starkie (GB) d. Sandra Hesse 6-4 6-0
1R: Pat Walkden (Rho) d. Jenny Garner 7-5 6-2
1R: Maria Bueno (Bra) d. Sally Fiore 6-0 6-1

2R: Hard d. Delport 6-1 6-1
2R: Segal d. Forbes 6-2 6-3
2R: Hunt d. Wilshire 6-1 6-3
2R: Jones d. Wiggill 6-2 6-1

2R: Van Zyl d. Nielson 6-3 6-2
2R: Catt d. Wilkinson 6-4 6-2
2R: Godwin d Starkie 9-7 7-5
2R: Bueno d Walkden 6-2 6-2

QF: Hard d Segal 6-1 6-1
QF: Jones d Hunt 7-5 6-1
QF: Van Zyl d Catt 6-3 3-6 6-4
QF: Bueno d Godwin 6-2 6-2

SF: Hard d Jones 6-2 0-6 6-2
SF: Van Zyl d Bueno 6-3 7-9 6-1

FI: Darlene Hard (US) d. Annette Van Zyl 6-1 6-2

Doubles

QF: Bueno/Hard d. V. Forbes/Segal 6-3 6-2
QF: Catt/Starkie d. J. Forbes/Fourie 2-6 ?-? 6-4
QF: Delport/Jones d. Frohling/Goodwin 6-3 6-2
QF: Hunt/Van Zyl d. Bartlett/Hale 6-4 6-1

SF: Bueno/Hard d. Catt/Starkie 6-3 6-3
SF: Delport/Jones d. Hunt/Van Zyl 6-3 6-3

FI: Maria Bueno (Bra)/Darlene Hard (US) d. Greta Delport/Ann Jones (GB) 6-3 6-4

Mixed Doubles

1R: Hunt/Cliff Drysdale d. Bartlett/Graham Stilwell (GB) 7-5 6-2
1R: Segal/Jeff Sacks d. Vos/Pat Cramer 7-5 6-2
1R: Tomlinson/Terry Ryan d. Swan/Tony Wolpert 6-2 5-7 6-3
1R: Hale/Brian Woodroffe d. Frohling/Dave Phillips 6-? ?-? 6-4
1R: Starkie/Keith Diepraam d. V. Forbes/Ray Moore 6-3 5-7 6-2
1R: Wiggill/Derek Capell d. J. Doig/Jacobus Coetzer 9-7 6-4
1R: Jones/Roger Taylor (GB) d. Godwin/Colin Zeeman 2-6 6-4 6-1
1R: J. Forbes/Gordon Forbes d. Garner/Graydon Garner 6-4 6-2
1R: Fourie/Peter Mors . Rossouw/Barry Butcher 7-5 8-6
1R: Delport/Stanley Matthews (GB) d. Owen/Rohan Summers 6-1 4-6 6-4
1R: Catt/Mike Sangster (GB) d. E. Wiles/Jackie Saul 6-3 7-5
1R: Van Zyl/Frew McMillan d. McDonald/McDonald 6-2 6-3
1R: Wilshere/R. Mardell d. Fiore/Gordon Birt 6-3 6-4
1R: Nielsen/Derek Schroder d. Wilkinson/Peter Spengler 6-2 12-14 6-4
1R: Hard/Alan Lane (Aus) d. Mrs. J. Ritchie/M. North 6-1 6-1

2R: Hunt/Drysdale d. Segal/Sacks 6-2 6-2
2R: Hale/Woodroffe d. Tomlinson/Ryan 6-3 10-12 6-4
2R: Starkie/Diepraam d. Walkden/Anthony Hagen 6-0 6-3
2R: Jones/Taylor d. Wiggill/Capell 7-5 6-4
2R: J. Forbes/Forbes d. Fourie/Moore 6-3 6-8 6-4
2R: Catt/Sangster d. Delport/Matthews 6-3 6-3
2R: Van Zyl/McMillan d. Wishere/Mardell 6-3 7-5
2R: Hard/Lane d. Nielsen/Schroder 6-1 6-3

QF: Hale/Woodroffe d. Hunt/Drysdale w.o.
QF: Jones/Taylor d. Starkie/Diperaam 6-2 6-2
QF: J.Forbes/G.Forbes d. Catt/Sangster 6-1 6-1
QF: Van Zyl/McMillan d. Hard/Lane 6-3 7-5

SF: Jones/Taylor d. Hale/Woodroffe 9-7 6-4
SF: Van Zyl/McMillan d. J. Forbes/G. Forbes 4-6 7-5 6-3

FI: Ann Jones (GB)/Roger Taylor d. Annette van Zyl/Frew McMillan 6-8 6-3 6-3

-----

February 3-9 Monte Carlo Winter Tournament, Monte Carlo, Monaco (Clay)

FI: Nicole Filipone d Jean Townsend 8-6 6-3

-----

ends February 9, Cozon Cup, Lyon, France (Indoors)

QF: Michelle Boulle d Chevalier 6-1 6-0
QF: Mary McAnally (GB) d S Balay 6-2 6-2

SF: Boulle d Rosie Reyes Darmon 7-5 10-8
SF: Monique Salfati d McAnally 6-3 6-3

FI: Monique Salfati d Michelle Boulle 6-0 6-4

Mixed Doubles

SF: Darmon/Bon Howe (Aus) d. McAnally/Peter Curtis (GB) 7-5 10-8
SF: Salfati/Patrice Beust d. Boulle/Michel Leclercq, scores not given

FI: Rosa Darmon/Bob Howe (Aus) d. Monique Salfati/Patrice Beust 6-3 6-3

-----

January 30-February 9 Asian Championships, Calcutta, India (Grass)
Venue: Calcutta South Club

SF: Jill Mills (GB) d. Rita Suriya 6-0 6-2

FI: Lakshmi Mahadevan d. Jill Mills (GB) 6-3 6-2

DF: Begum Khan/Jill Mills (GB) d. Kumarani of Bobb/Lakshmi Mahadevan 6-1 6-1

MX: Jill Mills (GB)/Alan Mills (GB) d. Lakshmi Mahadevan/V.R. Balasubramaniyan 7-5 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of February 10-16

February 9-15, Western Province Championships, Capetown, South Africa (Hard)

Singles (Draw=at least 17)

2R: Maria Bueno (Bra) d. Ena Brimer 6-4 6-2
2R: Marie Fourie d. A. Cohen 6-3 6-1
2R: Elizabeth Starkie (GB) d. Muller 6-0 6-0
2R: Ann Jones (GB) d. Dorelle Roux 6-3 6-0

2R: Annette Van Zyl d. Kavnat 6-0 6-0
2R: Deidre Catt (GB) d. Greta Delport 7-5 6-2
2R: Vivienne Wiggill d. Y. Rossen 7-5 3-6 6-2
2R: Darlene Hard (US) d. S. Houba 6-1 6-1

QF: Bueno d Fourie 6-2 6-0
QF: Jones d Starkie 6-1 6-1
QF: Catt d Van Zyl 4-6 6-3 6-0
QF: Hard d Wiggill 6-4 6-1

SF: Bueno d Jones 2-6 6-3 6-4
SF: Hard d Catt 6-3 6-1

FI: Maria Bueno (Bra) and Darlene Hard (US) divide title due to rain.

Doubles

QF: Bueno/Hard d. Bell/Manderson 6-0 6-1
QF: Delport/Roux d. Fourie/van Heerden 6-3 6-4
QF: Catt/Starkie d. Worthington/Neville 6-1 6-2
QF: Jones/Van Zyl d. Brimer/Morris 6-1 6-3

SF: Bueno/Hard d. Delport/Roux 6-1 6-1
SF: Jones/Van Zyl d. Catt/Starkie 8-10 8-6 6-0

FI: Maria Bueno (Bra)/Darlene Hard (US) led Anne Jones (GB)/Annette Van Zyl 6-2 1-0 (divided due to rain)

Mixed Doubles

QF: Hard/Bob Hewitt d. Delport/Anthony Lane (Aus) 6-2 2-6 7-5
QF: Starkie/Cliff Drysdale d. Dumaresqu/Janne? De Villiers 6-2 6-3
QF: Catt/Graham Stilwell (GB) d. Van Zyl/Frew McMillan 6-3 6-2
QF: Jones/Roger Taylor (GB) d. Roux/Dave Phillips 6-2 6-1

event abandoned

-----

February 8-16, French Covered Court Championships, Paris, France (Indoors)
Venue: Stade Pierre De Coubertin

Singles (Draw=25)

1R: Janine Lieffrig [2]-bye
1R: Nicole Seghers-bye
1R: Solange Galtier-bye
1R: Katarina Bartholdson (Swe) d. Evelyne Terras 6-1 6-3
1R: Carole Rosser (GB) [4] d. Daniele Bouteleux default
1R: Jehane Venturino d. Anne Marie Vissault 6-3 6-3
1R: Michelle Boulle d. Nell Truman (GB) 6-4 5-7 6-4
1R: Rosie Darmon d. Maylis Burel 6-0 11-9

1R: Maud Galtier d. V Coombs 6-1 6-3
1R: Anne-Marie Larue d. Mary McAnally (GB) 6-3 3-2 retired
1R: Jacqueline Berson d. Claude Rouire 6-4 6-4
1R: Lorna Cawthorn (GB) [4] d. Aline Nenot default
1R: Suzanne Le Besnerais-bye
1R: Francoise Nay-bye
1R: Anne Marie Seghers-bye
1R: Christine Truman (GB) [1]-bye

2R: Lieffrig [2] d N Seghers 6-1 6-3
2R: Bartholdson d S Galtier 6-4 6-0
2R: Rosser [3] d Venturino 6-3 7-5
2R: Darmon d Boulle 6-3 6-4

2R: Larue d M Galtier 6-1 6-2
2R: Cawthorn [4] d Berson 4-6 6-4 6-4
2R: Le Besnerais d Nay 6-3 6-3
2R: C Truman d AM Seghers 6-0 6-0

QF: Lieffrig [1] d Bartholdson 6-2 7-5
QF: Rosser [3] d Darmon 6-1 6-4
QF: Larue d Cawthorn [4] 6-1 8-6
QF: C Truman d Le Besnerais 6-1 6-2

SF: Lieffrig [2] d Rosser [3] 6-4 7-5
SF: C Truman [1] d Larue 4-6 6-0 6-3

FI: Janine Lieffrig [2] d. Christine Truman (GB) [1] 6-4 8-6

Doubles

QF: Darmon/Larue d. McAnally/Cawthorn w.o.
QF: Claudine Rouire/Henriette Vallois d. Burel/Venturino 6-3 6-2
QF: Bartholsden/Rosser d. Bouteleux/Le Besneraix 6-3 6-1
QF: Durr/Lieffrig d. Coombs/Nay 6-2 6-3

SF: Darmon/Larue d. Rouire/Vallois 6-1 7-5
SF: Durr/Lieffrig d. Bartholsden/Rosser 4-6 6-4 6-3

FI: Rosie Darmon/Anne-Marie Larue d Francoise Durr/Janine Lieffrig 3-6 6-3 6-2

Mixed Doubles

1R: Truman/Jaroslav Drobny (GB) d. Ann Marie Seghers/Jean Borotra 6-2 6-1

QF: Truman/Drobny d. Boulle/Michel Leclercq 8-6 9-7
QF: Lieffrig/Daniel Contet d. Rosser/Harry Matheson (GB) 6-3 6-1

SF: Truman/Drobny d. Bartholsden/Ken Andersson (Swd) 6-2 6-1
SF: Darmon/Pierre Darmon d. Lieffrig/Contet 3-6 11-9 7-5

FI: Rosa Darmon/Pierre Darmon d. Christine Truman (GB)/Jaroslav Drobny (GB) 6-4 13-15 7-5

-----

ends February 16, Antibes International, Juan-les-Pins, France (Clay)
Venue: Provencal LTC

FI: Jacqueline Rees-Lewis d. Roberta Beltrame (It) 6-4 6-0

DF: Roberta Beltrame (It)/Gloria Butler (US) d Nicole Filipone/Jacqueline Rees-Lewis 10-8 2-6 6-3

-----

ends February 16 Budapest Indoor Championships, Budapest, Hungary (Indoors)

QF: Vera Sukova (Cz) d. Gyongyi Feher 6-2 6-2
QF: Klara Bardoczi d. K. Posta 6-0 6-4
QF: Erszebet Szell d .Erszebet Solyom 4-6 6-4 6-3
QF: Sonja Pachta (Aut) d. Zsuzsa Kunovits 6-2 6-4

SF: Sukova d Bardoczi 6-3 6-2
SF: Pachta d Szell 6-2 6-1

FI: Vera Sukova (Cz) d. Sonja Pachta (Aut) 6-4 6-3

-----

February 17, United Arab Republic Championships, Cairo, UAR

SF: Mrs. Aly Ibrahim d. Mrs. Ahmed Mansour 5-7 6-1 6-1
SF: Mrs. Themeli d. Magda Nimatellah 5-7 7-5 6-4

FI: Mrs. Themeli d. Mrs. Ibrahim 8-10 6-2 6-4

Mixed Doubles

SF: Mrs. Hussein Saleh/Ismail El-Shafei d. Nimatellah/Ahmed Hassan 6-2 3-6 6-1
SF: Mansour/Shaher Mourad d. Ibrahim/Badr-el-Din El Sayed 2-6 6-3 6-4

FI: Mrs. Hussein Saleh/Ismail El-Shafei d. Mrs. Mensour/Shaher Mourad 6-1 3-6 8-6

-----

February 15, Colombo Championships, Colombo, Ceylon

SF: Marcia Street d. Wendy Molligoda 6-2 6-1
SF: Sriya Gooneratne d. Rukmani Kodagoda 9-7 3-6 6-1

FI: Sriya Gooneratne d. Marcia Street 2-6 7-5 6-3

Doubles

SF: R. Kodagoda/Molligoda d. Gooneratne/Nalkanthi DeSilva 6-3 6-2
SF: Mrs. C.R. Warren/Austin d. S. Kodagoda/Claessen 6-4 2-6 7-5

FI: Rukmani Kodagoda/Wendy Molligoda d. Warren/Austin 6-1 6-8 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of February 17-23

February 16-22, Hulett's Southern Transvaal Championships, Johannesburg, South Africa (Hard)

Singles (Draw=19)

1R: Eunice Passmore d. Glenda Swan 5-7 6-1 6-3
1R: Deidre Catt (GB) d. Pat Walkden (Rho) 6-4 4-6 6-4
1R: Ann Jones (GB) d. Mrs J. Johnson 6-0 6-1

2R: Heather Segal d Elizabeth Starkie (GB) 6-1 6-0

QF: Maria Bueno (Bra) d. Passmore 6-2 6-2
QF: Margaret Hunt d. Catt 6-3 6-3
QF: Jones d. Segal 6-2 6-4
QF: Darlene Hard (US) d. Val Forbes 6-1 6-0

SF: Bueno d. Hunt 6-2 4-6 6-1
SF: Hard d. Jones 6-0 6-0

FI: Darlene Hard (US) d. Maria Bueno (Bra) 6-4 6-4

Doubles

QF: Bueno/Hard d. Walkden/Maryna Godwin 6-1 6-0
QF: Johnson/Passmore d. Jean Forbes/Marie Fourie 7-5 6-4
QF: Starkie/Catt d. Segal/V. Forbes 6-4 6-3
QF: Hunt/Jones d. Swan/Esme Emanuel 6-4 6-2

SF: Bueno/Hard d. Johnson/Passmore 6-3 6-1
SF: Hunt/Jones d. Starkie/Catt 6-3 6-3

FI: Maria Bueno (Bra)/Darlene Hard (US) d. Margaret Hunt/Ann Jones (GB) 6-1 9-7

Mixed Doubles

QF: J. Forbes/Gordon Forbes d. Starkie/Stanley Matthews (GB) 6-4 6-2
QF: Segal/Terry Ryan d. Jones/Roger Taylor (GB) 3-6 7-5 6-4
QF: Hard/Keith Diepraam d. Catt/Mike Sangster (GB) 6-2 9-7
QF: Hunt/Cliff Drysdale d. Passmore/Clive Brebnor 6-3 6-4

SF: Forbes/Forbes d. Segal/Ryan 6-3 6-0
SF: Hard/Diepraam d. Hunt/Drysdale 8-10 8-6 6-1

FI: Darlene Hard (US)/Keith Diepraam d. Jean Forbes/Gordon Forbes 7-5 6-3
-----

February 17-23 German Covered Court Championships, Bremen, Germany (Indoors)

Singles (Draw=20)

1R: Heide Schildnecht d. Ulla Smith (Nor) 6-3 6-1
1R: Elly Krocke (Neth) d. Renate Stollberg 6-4 6-3
1R: Jenny Ridderhof (Neth) d. C. Cardell (Sp) 6-4 6-1
1R: Amelie Hacks d. U. Segnitz 6-2 6-1

2R: Christine Truman (GB) d. J Schad 6-1 6-2
2R: Katarina Bartholdson (Swe) d. Betty Stove (Neth) 7-5 2-6 6-2
2R: Trudy Groenman (Neth) d. R Breuer 6-0 6-1
2R: Schildnecht d. Krocke 6-3 6-1

2R: Gudrun Rosin (Swe) d. Helga Niessen 6-3 1-6 6-4
2R: Anna Lepoutre (Neth) d. Karin Herich 6-0 4-6 6-1
2R: Ridderhof d. Hacks 6-4 4-6 6-4
2R: Carole Rosser (GB) d. Liv Paldan (Nor) 6-2 7-5

QF: Truman d Bartholdson 6-2 6-0
QF: Groenman d Schildnecht 6-2 6-4
QF: Lepoutre d Rosin 6-4 6-1
QF: Rosser d Ridderhof 6-2 6-3

SF: Truman d Groenman 6-4 6-4
SF: Rosser d Lepoutre 6-3 3-6 6-3

FI: Christine Truman (GB) d. Carole Rosser (GB) 6-3 5-7 6-1

Doubles

SF: Rosser/Truman d. Groenman/Lapoutre 6-1 6-4

FI: Carole Rosser (GB)/Christine Truman (GB) d. Elly Krocke (Neth)/Betty Stove (Neth) 6-3 6-4

Mixed Doubles

QF: Truman/Jaroslav Drobny (GB) d. Stove/Vladimir Presecki (Yug) 6-2 6-3

SF: Truman/Drobny d. Stollberg/Hans Joachim Ploetz 6-2 6-3
SF: Groenman/Patrice Beust (Fr) d. Niessen/Adolf Kreinberg 2-6 6-3 6-1

FI: Christine Truman (GB)/Jaroslav Drobny (GB) d. Trudy Groenman (Neth)/Patrice Beust (Fr) 6-2 7-5

-----

ends February 23, Cannes Tournament, Cannes, France (Clay)

FI: Jacqueline Rees Lewis d. Roberta Beltrame (Ita) 6-1 6-2

DF: Roberta Beltrame (Ita)/Gloria Butler (US) d. Nicole Filipone/Jacqueline Rees-Lewis ????

-----

ends February 23, Indian Championships, New Delhi, India

FI: Jill Mills (GB) d Lakshmi Mahadevan 6-3 4-6 6-4

-----

February 22-23. Pitt Cup. Shepparton. Victoria, Australua

Victoria d. New South Wales 9-3

Margaret Smith (Vic) d Jan Lehane (NSW) 6-0 6-4
Judy Tegart (Vic) d Lesley Turner (NSW) 6-1 6-4
Bev Rae (Vic) d Kaye Dening (NSW) 4-6 6-0 8-6
Gail Sherriff (NSW) d Kerry Melville (Vic) 8-6 3-6 7-5
Lesley Turner (NSW) d Margaret Smith (Vic) 4-6 6-2 6-4
Judy Tegart (Vic) d Jan Lehane (NSW) 8-6 8-6
Bev Rae (Vic) d Gail Sherriff (NSW) 6-3 6-4
Kerry Melville (Vic) d Kaye Dening (Nsw) 6-2 6-2

Margaret Smith/Judy Tegart (Vic) d Kaye Dening/Gail Sherriff (NSW) 6-1 6-1
Margaret Smith/Judy Tegart (Vic) d Jan Lehane/Lesley Turner (NSW) 2-6 6-1 6-4

-----

ends February 24 San Francisco City Class, San Francisco, California, United States (Hard)

First Class
FI: Jean Danilovich d Rosie Casals 6-1 8-6

Second Class
FI: WenChou MacBride d. Gracie Shephard 6-0 6-1

Third Class
FI: Kristy Pigeon d. Marcellyn Louie 6-2 6-4

Fourth Class
Barbara Wojick d. Ril Colver 6-0 6-0

Bisque Doubles
FI: Jean Danilovich/Sue Shrader d. Barbara Wojcik/Strickland 6-2 6-2

Bisque Mixed Doubles
FI: Nancy Sluiter/Bob Adams d. Betty Cookson/Bob Cookson 6-4 6-3

-----

February 17-23, Arizona Intercollegiates, Tucson, Arizona, United States (Hard)

1R: Billie Jean Moffit d. Beth Vagasay 6-0 6-2

QF: Billie Jean Moffitt d. Toni Alford 6-1 6-1
QF: Laurie Callaway d. Lynn Haines Becker ????
QF: Sue Behlmar d. ????
QF: Vicki Palmer d. Annette Stoesser 6-2 7-5

SF: Moffitt d. Callaway 6-0 6-3
SF: Palmer d. Behlmar 6-4 6-2

FI: Billie Jean Moffitt d. Vicki Palmer 2-6 6-1 6-0

DF: Sue Behlmar/Billie Jean Moffitt d. Laurie Callaway/Vicki Palmer 11-9 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of February 24-March 1

February 27-March 2 New South Wales Hard Court Championships Tamworth, NSW, Australia (Clay)

Singles (Draw=17)


1R: Karen Krantzcke d. Gail Sherriff 1-6 6-3 6-1

2R: Robyn Ebbern d. Therese Mckay 6-2 6-1
2R: Merryl Jones d. M Marchant 6-0 6-0
2R: Krantzcke d. D Brennan 6-2 3-6 6-3
2R: Kaye Dening d Lynn Bellamy 6-2 6-2

2R: Madonna Schacht d. P. Gallagher 6-1 6-0
2R: Pat Turner d. Sue Hole 6-1 6-3
2R: Carol Sherriff d. Lyn Holstein 3-6 6-1 6-3
2R: Lesley Turner d. C. Oliver 6-4 6-1

QF: Ebbern d Jones 6-2 6-1
QF: Dening d Krantzcke 6-3 6-3
QF: Schacht d P Turner default
QF: L Turner d C Sherriff 6-3 6-3

SF: Ebbern d Dening ????
SF: L Turner d Schacht 5-7 6-3 6-0

FI: Robyn Ebbern d Lesley Turner 6-2 6-3

DF: Robyn Ebbern/Madonna Schacht d Carol Sherriff/Gail Sherriff 6-4 6-2

-----

February 23-28, US National Women's Indoor Championships, Chesnut Hill, Massachussets, United States (Indoors)
Venue: Longwood Tennis Club

Singles (Draw=24)


1R: Carole Wright [1]-bye
1R: Vicky Rogers-bye
1R: Sally Mabrey-bye
1R: Susan Sterrett d. Betty Swanson 6-4 6-3
1R: Louise Gonnerman d. Marjorie Rowbotham 6-2 5-7 6-1
1R: Donna Barker d. Jacqueline Bolens 6-4 6-2
1R: Diane Matzner d. Nancy Derenna 6-1 6-2
1R: Kay Hubbell d. Janice Levitan 6-1 6-1

1R: Mary Ann Eisel d. Roberta Zimman 6-0 6-4
1R: Ruth Jeffery-bye
1R: Yale Stockwell d. Joan Sullivan 7-5 6-3
1R: Barbara Menoff d. Nadine Netter 6-0 6-1
1R: Leslie Sparling (Can)-bye
1R: Marilyn Aschner-bye
1R: Lena Green-bye
1R: Belmar Gunderson [2]-bye

2R: Wright [1] d. Rogers 6-2 6-4
2R: Sterrett d. Mabrey 6-1 6-0
2R: Gonnerman d. Barker 6-2 6-2
2R: Hubbell d. Matzner 6-3 6-0

2R: Eisel d. Jeffery 6-0 6-4
2R: Stockwell d. Menoff 9-7 6-2
2R: Sparling d. Aschner 7-9 13-11 6-3
2R: Gunderson [2] d. Green 6-1 6-1

QF: Wright [1] d. Sterrett 6-2 6-4
QF: Gonnerman d. Hubbell 6-4 1-6 6-2
QF: Eisel d. Stockwell 6-2 6-3
QF: Gunderson [2] d. Sparling 7-5 6-3

SF: Wright [1] d. Gonnerman 6-1 6-1
SF: Eisel d. Gunderson [2] 6-4 6-3

FI: Mary Ann Eisel d. Carole Wright [1] 6-3 6-4

Doubles

1R: Green/Wright d. Dorothy Hills/Lois Rockwell 6-2 6-4
1R: Rogers/Stockwell d. Aschner/Gonnerman 6-3 6-2
1R: Menoff/Sullivan d. Deming Pratt/Mildred Dubitzky 6-0 6-2
1R: Gunderson/Swanson d. M. Archard/Lila Mehlman 6-0 6-3
1R: Sparling/Sterrett d. Zimman/Levitan 6-0 6-4
1R: Mrs. Frank Wilson/Rowbotham d. Matzner/Hannabeth Jackson 6-0 6-3
1R: Netter/Mabry d. Mrs. Duncan Nelson/Mrs. Lyman Olmsted 6-1 6-0

QF: Green/Wright d. Rogers/Stockwell 6-4 6-4
QF: Gunderson/Swanson d. Menoff/Sullivan 6-3 6-2
QF: Sparling/Sterrett d. Wilson/Rowbotham 6-2 6-1
QF: Eisel/Hubbell d. Netter/Mabry 6-2 6-4

SF: Gunderson/Swanson d. Green/Wright 10-8 6-3
SF: Eisel/Hubbell d. Sparling/Sterrett 6-2 6-1

FI: Mary Ann Eisel/Kay Hubbell d. Belmar Gunderson/Betty Swanson 6-3 6-3

Mixed Doubles

1R: Eisel/Clive Kileff (Rhod) d. Gonnerman/Sumner Rodman 6-2 7-5
1R: Stockwell/Robert Stewart d. Zimman/Donald Manchester 7-5 6-1
1R: Menoff/Edgar McClung d. Barker/Donald Barker 3-6 6-0 6-3
1R: Swanson/Paul Faden d. Green/Harry Kirsch 6-2 6-4

QF: Gunderson/Chauncey Steele III d. Sullivan/Jeff Harvey 6-3 6-3
QF: Eisel/Kileff d. Stockwell/Stewart 4-6 6-3 6-2
QF: Menoff/McClung d. Rowbotham/Harrison Rowbotham 6-3 9-11 6-3
QF: Wright/Chauncey Steele Jr. d. Swanson/Faden 6-1 6-0

SF: Gunderson/Steele III d. Eisel/Kileff 6-3 6-4
SF: Wright/Steele Jr. d. Menoff/McClung 6-1 6-3

MX: Belmar Gunderson/Chauncey Steele III d Carole Wright/Chauncey Steele Jr. 6-3 6-3

Seeding per NYT. Mrs Betty Swanson-doubles finalist, hails from Minneapolis. In the mixed doubles the son (Chauncey 3rd) beats his father (Chuancey 2nd).

-----

ends March 1, Dixie International Tampa, Florida, United States (Clay)

Singles (Draw=12)

1R: Karen Susman-bye
1R: Margarita Bender (Chile)-bye
1R: Mary Arfaras d. Francoise Savy (Ven) 6-2 6-1
1R: Rita Bentley (GB) d. Sara Sansbury 6-2 6-0

1R: Judy Alvarez d. Karol Gagliano 6-1 6-1
1R: Maria Guzman (Ecu) d. Carol Powers 6-4 6-1
1R: Sandy Warshaw-bye
1R: Francoise Durr (Fr)-bye

QF: Susman d. Bender 6-3 6-1
QF: Bentley d. Arfaras 6-0 6-2
QF: Alvarez d. Guzman 6-0 6-2
QF: Durr d. Warshaw 6-1 6-1

SF: Susman d. Bentley 6-1 7-5
SF: Alvarez d. Durr 6-1 7-5

FI: Karen Susman d. Judy Alvarez 6-4 2-6 6-2

Doubles

SF: Alvarez/Bentley d. Arfaras/Warshaw 6-2 6-2

FI: Francoise Durr (Fr)/Karen Susman d. Judy Alvarez/Rita Bentley (GB) 6-3 6-0

-----

ends March 1 Jaipur Tournament, Jaipur, Rajastan, India

FI: Jill Mills (GB) d. Lakshmi Mahadevan 6-0 6-2

-----

ends March 1 Eastern Transvaal Championships Benoni, South Africa (Hard)

Singles (Draw=at least 17)

2R: Darlene Hard (US) d. ????
2R: Heather Segal d. ????
2R: Jean Forbes d. Annette Van Zyl 3-6 7-5 6-1
2R: Deidre Catt (GB) d. Val Forbes 3-6 6-4 6-4

2R: Ann Jones (GB) d. ????
2R: Margaret Hunt d. ?????
2R: Elizabeth Starkie (GB) d. Eunice Passmore 6-4 6-1
2R: Maria Bueno (Bra) d. Pat Walkden (Rho) 6-3 6-1

QF: Hard d. Segal 6-1 6-1
QF: Catt d. J. Forbes 2-6 6-3 6-2
QF: Jones d. Hunt 6-0 6-0
QF: Bueno d. Starkie 6-0 6-3

SF: Hard d Catt 7-5 6-1
SF: Jones d Bueno default

FI: Darlene Hard (US) d. Ann Jones (GB) 7-5 6-4

Doubles

QF: Bueno/Hard d. Walkden/Fourie 6-2 6-0
QF: Forbes/Forbes d. Catt/Starkie w.o.
QF: Jones/Segal d. Swan/Passmore 6-1 6-1
QF: Hunt/Van Zyl d. J. Riddell/Papenfus 6-0 6-1

SF: Forbes/Forbes d. Bueno/Hard w.o.
SF: Hunt/Van Zyl d. Jones/Segal 6-2 10-8

FI: Margaret Hunt/Annette Van Zyl d. Jean Forbes/Val Forbes 6-3 6-4

Mixed Doubles

QF: Hard/Bob Mark (Aus) d. V. Forbes/Dave Phillips 8-6 6-4
QF: Jones/Roger Taylor (GB) d. Hunt/Cliff Drysdale 6-8 6-1 6-1
QF: Van Zyl/Frew McMillan d. Catt/Mike Sangster (GB) w.o.
QF: Starkie/Clive Brebnor d. J. Forbes/Gordon Forbes 6-3 6-2

SF: Hard/Mark d. Jones/Taylor 8-6 7-5
SF: Starkie/Brebnor d. Van Zyl/McMillan 6-4 6-2

FI: Darlen Hard (US)/Bob Mark (Aus) d. Elizabeth Starkie (GB)/Clive Brebnor 6-0 7-5

-----

ends March 2 Beaulieu Lawn Tennis Tournament, Beaulieu, France (Clay)

SF: Carole Rosser (GB) d. Nicole Filipone 6-4 6-1

FI: Jacqueline Rees-Lewis d. Carole Rosser (GB) 6-1 6-1

-----

ends March 1 Danish National Championships Copenhagen, Denmark (Indoors)

QF: Ulla Rise d. Vera Johansen 8-6 3-6 6-3
QF: Lisa Gram Andersen d. Solveig Finneberg 8-6 6-2
QF: Gitte Grage d. Bente Vagn Nielsen 6-4 8-6
QF: Pia Balling d. Aase Boll 6-1 6-2

SF: Rise d. Gram Andersen 4-6 6-0 6-2
SF: Balling d. Grage 8-6 7-5

FI: Pia Balling d. Ulla Rise 6-0 6-3

Doubles

SF: Grage/Sorensen d. Johansen/Gram Anderson 9-7 5-7 8-6
SF: M. Vagn Nielsen/B. Vagn Nielsen d. Balling/Birte Klingenberg 6-3 4-6 6-4

FI: Gitte Grage/Lisa Sørensen d. Milly Vagn Nielsen/Bente Vagn Nielsen 6-1 6-4

Mixed Doubles

SF: Lisa Kaae Sorensen/Jan Leschly d. Balling/Niels Knudsen 6-2 6-3
SF: Rise/Jorgen Ulrich d. M. Vagn Nielsen/Jens Christian Andersen 6-1 6-3

FI: Lise Sørensen/Jan Leschly d. Ulla Rise/Jorgen Ulrich 3-6 6-3 6-3

-----

February 28-March 1, East German Closed Indoor Championships, Berlin, East Germany (Indoors)

SF: Hella Vahley d. Eva Johannes 6-1 6-0
SF: Helga Magdeburg d. Irmgard Jacke 6-2 6-1

FI: Hella Vahley d. Helga Magdeburg 6-0 8-6

DF: Eva Johannes/Hella Vahley d. Irmgard Jacke/Anne Lindner 6-1 6-3

MX: Hella Vahley/Werner Rautenberg d. Helga Magdeburg/Peter Fährmann 5-7 13-11 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of March 2-8

March 2-8, Northern Transvaal Championships Pretoria, South Africa (Hard)

Singles (Draw=at least 17)

1R: Darlene Hard (US) d. ????
2R: Elizabeth Starkie (GB) d. Jean Forbes 3-6 6-4 6-0
2R: Margaret Hunt d. Pat Walkden (Rho) 3-6 6-2 6-2
2R: Ann Jones (GB) d. Marie Fourie 6-0 6-0

2R: Heather Segal d. ????
2R: Annette Van Zyl d. ????
2R: Val Forbes d. Deidre Catt (GB) 6-3 6-4
2R: Maria Bueno (Bra) d. ?????

QF: Hard d. Starkie 7-5 6-2
QF: Jones d. Hunt 6-0 6-3
QF: Segal d Annette Van Zyl 6-2 4-6 6-1
QF: Bueno d V. Forbes 6-4 6-3

SF: Hard d Jones 0-6 6-3 6-3
SF: Bueno d Segal 10-8 6-4

FI: Maria Bueno (Bra) d. Darlene Hard (US) 6-4 3-6 7-5

DF: Maria Bueno (Bra)/Darlene Hard (US) d Margaret Hunt/Annette Van Zyl 8-6 7-5

MX: Ann Jones (GB)/Roger Taylor (GB) d. Annette Van Zyl/Peter Van Lingen 6-2 6-3

-----

March 2-8 Caracas International, Caracas, Venezuela (Hard)
Venue: Altamira TC

Singles (Draw= at least 9)

1R: Margarita Bender (Chi) d. Francoise Savy 6-4 6-3

QF: Karen Susman (US) d. M De Herlieq 6-1 6-1
QF: Rita Bentley (GB) d. A De Jongh 8-6 6-0
QF: Judy Alvarez (US) d. Elena Subirats (Mex) 7-5 6-0
QF: Francoise Durr (Fr) d. Bender 6-0 6-2

SF: Bentley d Susman default (back injury)
SF: Durr d Alvarez 6-2 6-3

FI: Francoise Durr (Fr) d. Rita Bentley (GB) 6-3 6-2

Doubles

SF: Durr/Susman d. Bender/O. Soto 6-1 7-5
SF: Alvarez/Bentley d. Subirats/Savy 6-4 6-3

FI: Francoise Durr (Fr)/Karen Susman (US) d. Judy Alvarez (US)/Rita Bentley (GB) 6-3 6-4

Susman injures back in semis vs. Bentley and is off the Carib circuit.

-----

March 1-8, USSR Indoor Championships, Moscow, Russia, USSR (Indoors)

FI: Anna Dmitrieva d. Valeria Titova 8-6 6-2

Note there was also an end date of 19 February for this event. Which is correct? Verify if possible. For now I am going with this date.

-----

ends March 8 Redwood Invitation, California, United States (Hard)

QF: Julie Heldman d. Linda Van Der Meer 6-4 6-4
QF: Andria Miller d. Diana Gai 6-0 6-0
QF: Jean Danilovich d. Pat Naud Mottes 3-6 6-3 7-5
QF: Mimi Arnold d. Rosie Casals 6-3 8-6

SF: Miller d. Heldman 6-4 3-6 6-3
SF: Arnold d. Danilovich 7-5 8-6

FI: Andria Miller d. Mimi Arnold 4-6 7-5 6-3

-----

ends March 8 Carlton International, Cannes, France (Clay)
Venue: Carlton Club

Singles (Draw=at least 36)

1R: Yvonne Achermann d. V Coombs 6-8 6-4 6-1
1R: Evelyn Terras d. Alex Soady (GB) 6-2 8-6
1R: S Mildner d. J George 6-2 6-1
1R: Liv Paldan (Nor) d. Stephanie Percivall (GB) 6-1 6-2

2R: Paldan d. Margaret Lee (GB) 7-5 3-6 7-5
2R: Sally Holdsworth (GB) d. C Ortally 6-1 6-0
2R: Helen Plaisted (Aus) d. Elly Krocke (Neth) 6-4 6-3

3R: Carole Rosser (GB) d. Paldan 6-2 6-3
3R: Anja Lepoutre (Neth) d. Robin Lloyd (GB) 6-2 6-0
3R: Terras d. Mildner 6-3 6-2

QF: Jacqueline Rees-Lewis d. ????
QF: Trudy Groenman (Neth) d. Rosser 7-5 6-4
QF: Monique Salfati d. Holdsworth 5-7 6-3 7-5
QF: Robin Lesh (Aus) d. ????

SF: Salfati d. Lesh 3-6 6-0 6-3
SF: Jacqueline Rees-Lewis d. Groenman ????

FI: Jacqueline Rees-Lewis d. Monique Salfati 6-0 6-2

Doubles

SF: Holdsworth/Lloyd d. Groenman/Lepoutre 6-1 6-8 8-6

FI: Roberta Beltrame (Ita)/Monique Salfati d. Sally Holdsworth (GB)/Robin Lloyd (GB) 6-2 6-3

Mixed Doubles

FI: Jacqueline Rees-Lewis/Ron McKenzie (NZ) d. Roberta Beltrame/Pierre Loizeau 6-1 6-4

-----

Ends March 7 Belgium Indoor Championships Brussels, Belgium (Indoors)

SF: Christiane Mercelis d. Joelle Van Landeghem 6-3 6-2
SF: Christine Loeys d. Ingrid Loeys 6-2 6-4

FI: Christiane Mercelis d. Christine Loeys 6-2 6-1

DF: Christine Loeys/Christiane Mercelis d. Monique Bedoret/Jagnon Poucette 8-6 6-1

Mixed Doubles

SF: Mercelis/Eric Drossart d. Micheline Five Rouquois/Michel Kelecom 6-2 6-2
SF: Bedoret/Claude de Gronckel d. Odette Jacob/Patrich Hombergen 6-4 8-6

FI: Christiane Mercelis/Eric Drossart d. Monique Bedoret/Claude de Gronckel 6-1 6-2

-----

March 5-8, Tournament Of Flandres, Roubaix, France (Indoors)

FI: Michelle Boulle d, Johanne Venturino 8-6 4-6 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of March 9-15

March 9-15, Ciudad Of Barranquilla, Barranquila, Columbia (Clay)

Singles (Draw=10)

1R: Margarita Bender (Chi) d Beatriz Del Corral 3-6 8-6 4-1 retired
1R: Polita Palacios d. Francoise Savy (Ven) 4-6 6-4 6-4

QF: Francoise Durr (Fr) d. Maria Escobar 6-1 6-0
QF: Elena Subirats (Mex) d. Frances Farrar 6-4 6-3
QF: Rita Bentley (GB) d. Bender 6-2 6-4
QF: Judy Alvarez (US) d. Palacios 6/2-6/1

SF: Durr d Subirats 6-1 6-0
SF: Alvarez d Bentley 7-5 2-6 8-6

FI: Francoise Durr (Fra) d. Judy Alvarez (US) 6-0 6-2

Doubles

SF: Alvarez/Durr d. Bender/ Del Corral 3-6 8-6 4-1 ret.
SF: Savy/Subirats d. Bentley/Farrar 7-5 6-3

FI: Judy Alvarez (US)/Francoise Durr (Fr) d. Francoise Savy (Ven)/Elena Subirats (Mex) 6-2 6-3

Mixed Doubles

1R: Farrar/Gene Scott (US) d. Palacios/Dario Behar 6-3 4-6 6-4

QF: Durr/Patricio Rodriguez (Chi) d. Del Corral/Ray Senkowski (US) 8-6 7-5
QF: Farrar/Scott d. Subirats/Roger Werksman (US) 6-3 5-7 6-4
QF: Bentley/Nicola Pilic (Yug) d. Bender/Eduardo Zuleta (Ec) 6-4 6-2
QF: Alvarez/Jose Luis Arilla (Sp) d. Savy/Iyo Pimentel (Ven) 6-3 6-4

SF: Durr/Rodriguez d. Farrar/Scott 6-3 7-5
SF: Bentley/Pilic d. Alvarez/Arilla 6-3 6-4

FI: Rita Bentley (GB)/Nicola Pilic (Yug) d. Francoise Durr (Fr)/Patricio Rodriguez (Chi) 6-3 8-6
-----

March 9-15, Orange Free State Championships, Bloemfontein, South Africa (Hard)

QF: Darelene Hard (US) d. ????
QF: Elizabeth Starkie (GB) d. Deidre Catt (GB) 6-2 5-7 6-4
QF: Ann Jones (GB) d. ?????
QF: Maria Bueno (Bra) d. ????

SF: Hard d Starkie 6-2 6-2
SF: Bueno d. Jones 5-7 6-3 6-3

FI: Darlene Hard (US) d. Maria Bueno (Bra) 8-6 2-6 6-1

DF: Maria Bueno (Bra)/Darlene Hard (US) d. Deidre Catt (GB)/Elizabeth Starkie (GB) 6-3 6-2

-----

March 6-15 Cairo International Tournament*, Cairo, Egypt (Clay)

Singles (Draw=14)

1R: Christine Truman (GB) d. S. Brummit 6-1 6-0
1R: Carmen Coronado (Sp) d Clelia Gaeta 6-2 2-6 6-2
1R: Vicki Berner (Can) d. Vivienne Dennis (GB) 6-4 6-4
1R: Madonna Schacht (Aus) d. Carol Ann Prosen (US) 6-1 6-4

1R: Helga Schultze (Ger)-bye
1R: Carole Rosser (GB) d. I Vassiliades 6-2 6-4
1R: Mary Habicht (Bra) d. Jill Mills (GB) 6-1 1-6 6-4
1R: Jan Lehane (Aus)-bye

QF: Truman d Coronado 6-2 9-7
QF: Schacht d Berner 6-1 6-0
QF: Schultze d. Rosser 3-6 6-2 6-3
QF: Lehane d Habicht 6-4 6-3

SF: Truman d Schacht 6-4 6-2
SF: Lehane d Schultze 4-6 6-4 6-3

FI: Jan Lehane (Aus) d. Christine Truman (GB) 6-2 6-1

Doubles

QF: Lehane/Schacht d. Prosen/Schultze 6-2 6-2
QF: Rosser/Mills d. Coronado/Themeli 6-2 6-1
QF: Habicht/Berner d. Ibrahim/Vassiliadis 6-1 6-0

SF: Lehane/Schacht d. Rosser/Mills 6-0 6-0
SF: Schultze/Truman d. Habicht/Berner 8-6 6-3

FI: Helga Schultze (Ger)/Christine Truman (GB) d. Jan Lehane (Aus)/Madonna Schacht (Aus) 6-4 6-4

Mixed Doubles

QF: Coronado/Jose Edson Mandarino (Bra) d. Schultze/Harald Elschenbroich (Ger) 6-1 6-3
QF: Lehane/Pierre Barthes (Fr) d. Prosen/Nick Kalogeropoulos 6-8 6-3 6-4
QF: Truman/Bobby Wilson (GB) d. Berner/Norm Perry (US) 6-4 6-1

SF: Schacht/Martin Mulligan (Aus) d. Coronado/Mandarino 6-1 6-0
SF: Lehane/Barthes d. Truman/Wilson 3-6 6-3 6-4

FI: Madonna Schacht (Aus)/Martin Mulligan (Aus) d. Jan Lehane (Aus)/Pierre Barthes (Fr) 7-5 6-4

*Alternate title UAR (United Arab Republic) International.

-----

March 9-15 Gallia International Cup, Cannes, France (Clay)

Singles (Draw=18)

1R: Margaret Lee (GB) d. Maylis Burel ????
1R: Monique Salfati d. Sally Holdsworth (GB) ????

2R: Jacqueline Rees-Lewis d. Robin Blakelock (GB) default
2R: Betty Stove (Neth) d. Liv Paldan (Nor) 6-4 6-0
2R: Lee d. Christiane Spinoza 9-7 5-7 6-3
2R: Robin Lesh (GB) d. Robin Lloyd (GB) 6-4 6-8 6-4

2R: Roberta Beltrame (Ita) d. Cordellan 6-1 6-1
2R: Trudy Groenman (Neth) d. Nicole Filipone 6-2 6-0
2R: Elly Krocke (Neth) d. Anne Marie Studer (Swz) 6-2 4-6 6-2
2R: Salfati d. Marilyn Greenwood (GB) default

QF: Rees-Lewis d Stove 4-6 6-1 7-5
QF: Lesh d Lee 6-4 4-6 6-3
QF: Beltrame d Groenman 3-6 6-2 6-4
QF: Salfati d Krocke 6-2 2-6 6-2

SF: Rees-Lewis d Lesh 6-1 6-3
SF: Salfati d Beltrame 6-4 2-6 7-5

FI: Jacqueline Rees-Lewis d Monique Salfati 6-3 6-1

Rees-Lewis mops up lesser events on the Riviera this year.

-----

March 15, Arizona State Closed, Phoenix, US

SF: Laurie Callaway d. Sheila Wilson 6-2 5-7 6-1
SF: Dot Clayton d. Lynn Haines Becker 6-4 10-12 6-1

FI: Laurie Callaway d. Dot Clayton 14-12 6-2

-----

March 15, West Hollywood, West Hollywood, California, US

QF: Eileen Rahlens d. Pat Cody 6-3 6-2

SF: Linda Lou Crosby d. Rahlens 6-3 3-6 6-2
SF: Cathy Lee Crosby d. Myra Vukelich 6-1 2-6 6-1

FI: Linda Lou Crosby d. Cathy Lee Crosby 6-4 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of March 16-22

March 16-22 Alexandria Tournament, Alexandra, Egypt (Clay)

Singles (Draw=13)

1R: Christine Truman (GB) d. R. Schultz (Ger) 6-3 6-1
1R: Vicki Berner (Can) d. Carol Ann Prosen (US) 6-2 7-5
1R: Carole Rosser (GB) d. Vassiliades 6-4 9-7
1R: Helga Schultze (Ger)-bye

1R: Carmen Coronado (Sp)-bye
1R: Madonna Schacht (Aus) d. Jill Mills (GB) 6-2 6-1
1R: Mary Habicht (Bra) d. Vivienne Dennis (GB) 6-3 6-0
1R: Jan Lehane (Aus)-bye

QF: Truman d. Berner 6-0 6-2
QF: H. Schultze d. Rosser 3-6 6-4 6-0
QF: Schacht d. Coronado 6-1 6-0
QF: Lehane d. Habicht 6-2 6-1

SF: H. Schultze d. Truman 6-1 6-8 6-1
SF: Lehane d. Schacht 6-3 6-2

FI: Jan Lehane (Aus) d. Helga Schultze (Ger) 3-6 6-3 6-4

Doubles

QF: Lehane/Schacht d. Dennis/R. Schultz 6-3 6-3
QF: Rosser/Mills d. Coronado/Prosen 6-4 6-4

SF: Truman/H. Schultze d. Habicht/Berner 6-1 6-0
SF: Lehane/Schacht d. Rosser/Mills 6-2 6-4

FI: Christine Truman (GB)/Helga Schultze (Ger) d. Jan Lehane (Aus)/Madonna Schacht (Aus) 6-4 7-5

Mixed Doubles

2R: Mills/Alan Mills (GB) d. Prosen/Nick Kalogeropoulos (Gr) 6-4 3-6 6-1
2R: Rosser/Juan Gisbert (Sp) d. Dennis/Ismai El Shafei 6-2 6-2

QF: Coronado/Jose Edson Mandarino (Bra) d. Mills/Mills 7-5 9-7
QF: Rosser/Gisbert d. Lehane/Pierre Barthes (Fr) 2-6 6-0 6-4

SF: Coronado/Mandarino d. Rosser/Gisbert ??
SF: Schultze/Harald Elschenbroich (Ger) d. Truman/Bobby Wilson (GB) 6-4 6-1

FI: Carmen Coronado (Sp)/Jose Eson Mandarino (Bra) d. Helga Schultze (Ger)/Harald Elschenbroich (Ger) 6-2 6-1

-----

March 17-23, Pan American Championships, Mexico City, Mexico (Clay)

Singles (Draw=10)

1R: Beatriz Martinez d. Frances Farrar 6-3 7-5
1R: Elena Subirats d. Olga Montano 3-6 6-1 6-2

QF: Francoise Durr (Fra) d. Carmen Fernandez 6-2 6-3
QF: Martinez d. Alina De Balbiers 6-2 2-6 8-6
QF: Kathy Harter (US) d. Subirats 8-6 6-0
QF: Yola Ochoa d. Patricia Reyes 6-0 6-4

SF: Durr d. Martinez 6-0 6-2
SF: Ochoa d. Harter 6-4 6-2

FI: Yola Ochoa d Francoise Durr (Fra) 6-4 4-6 6-3

Doubles

1R: Ochoa/Subirats d. Flores/Farrar 6-3 6-1

SF: Ochoa/Subirats d. Fernandez/Martinez 6-1 6-0
SF: Durr/Harter d. Balbiers/Reyes 7-5 6-2

DF: Yola Ochoa/Elena Subirats d. Francoise Durr (Fra)/Kathy Harter (US) 7-5 6-8 6-2

-----

March 16-22, Nice International Tournament, Nice, France (Clay)
Venue: Parc Imperial

Singles (Draw=25)

1R: Jacqueline Rees-Lewis-bye
1R: Ulla Sandulf (Swd)-bye
1R: Anja Lepoutre (Neth) d Stephanie Percivall (GB) 6-1 retired
1R: Roberta Beltrame (Ita) d. Robin Lloyd (GB) 6-4 6-0
1R: Virginia Wade (GB) d. V Coombs 6-1 7-5
1R: Lorna Cawthorn (GB) d. Elly Krocke (Neth) 6-4 6-8 7-5
1R: Margaret Lee (GB) d. Betty Stove (Neth) 10-8 1-6 6-3
1R: Liv Paldan (Nor) d. Rosie Darmon 6-1 6-3
1R: Sally Holdsworth (GB) d Irene De Lansalut 4-6 6-0 6-3
1R: Maylis Burel d Robin Lesh (Aus) 8-6 9-11 6-2
1R: Christiane Mercelis (Bel) d Anne Owen (GB) 3-6 6-4 6-1

2R: Rees-Lewis d. Sandulf 6-1 6-1
2R: Lepoutre d Beltrame 6-4 8-6
2R: Almut Sturm d Christiane Spinoza 6-2 6-3
2R: Wade d Holdsworth 6-1 6-4
2R: Trudy Groenman (Neth) d Cawthorn 6-3 6-2
2R: Andrea Winkler (Ast) d Monique Salfati default
2R: Lee d Burel 6-2 11-9
2R: Mercelis d Paldan 6-2 6-0

QF: Rees-Lewis d. Lepoutre 6-1 6-0
QF: Sturm d. Wade 4-6 6-1 7-5
QF: Groenman d. Winkler 6-1 6-4
QF: Mercelis d. Lee 5-7 6-3 7-5

SF: Sturm d. Rees-Lewis 2-6 7-5 6-7 retired
SF: Mercelis d. Groenman 6-2 3-6 6-2

FI: Almut Sturm (Ger) d. Christiane Mercelis (Bel) 0-6 6-2 6-4

Doubles

QF: Groenman/Lepoutre d. Cawthorn/Lloyd 6-2 6-2
QF: Sturm/Wade d. Lofdahl/Sandulf 6-4 6-2
QF: Knocke/Stove d. Burel/de Lanslut 4-6 6-4 6-1
QF: Beltrame/Mercelis d. Lee/Owen 6-1 6-2

SF: Groenman/Lepoutre d. Sturm/Wade 6-3 6-1
SF: Knocke/Stove d. Beltrame/Mercelis 6-4 6-2

FI: Trudy Groenman (Neth)/Anna Lepoutre (Neth) d. Elly Krocke (Neth)/Betty Stove (Neth) 3-6 6-2 6-2

Mixed Doubles

OF: Lepoutre/Dimitri Sturdza (Swz) d. Wade/Peter Curtis (GB) 8-6 6-4
QF: Lesh/Bob Carmichael (Aus) d. Stove/Andrej Licis (Pol) 9-7 7-5
QF: Mercelis/Claude de Gronckel (Bel) d. de Lanslut/Bodo Nitsche (Ger) 6-1 6-1

SF: Beltrame/Ron McKenzie (NZ) d. Lepoutre/Sturdza 4-6 6-2 6-1
SF: Mercelis/de Gronckel d. Lesh/Carmichael 6-2 6-1

FI: Roberta Beltrame (It)/Ron McKenzie (NZ) d. Christiane Mercelis (Bel)/Claude de Gronckel (Bel) 6-8 6-2 6-4

-----

March 15, Coupe Andre Ewbank, France

FI: Anne-Marie Vissault d. Jacqueline Leboubenec 6-4 6-3

-----

ends March 24, Trinidad International, Trinidad

Singles (Draw=at east 6)

QF: Rita Bentley (GB) d. S. Ince 6-2 6-1
QF: Midlred Cambridge d. ????
QF: Francoise Savy (Ven) d Jean Marsden 6-2 3-6 6-1
QF: Judy Alvarez (US) d. ????

SF: Bentley d. Cambridge 6-2 10-8
SF: Judy Alvarez d. Savy 6-0 6-2

FI: Judy Alvarez (US) d. Rita Bentley (GB) 6-1 8-6

Mixed Doubles

QF: Alvarez/Jose Luis Arilla (Sp) d. S. Wiggins/Ken Fletcher (Aus) 6-1 8-6
QF: J. Horn/Roy Emerson (Aus) d. Marsden/Eduardo Zuleta (Ec) 6-3 7-5
QF: Savy/Iyo Pimentel (Ven) d. S. Kelsick/Manuel Santana (Sp) 6-1 7-5
QF: Bentley/Ron Holmberg (US) d. Rogan/Roger Werksman (US) 7-5 6-3

SF: Alvarez/Arilla d. Horn/Emerson 6-1 6-1
SF: Bentley/Holmberg d Savy/Pimentel 6-1 6-0

FI: Rita Bentley (GB)/Ron Holmberg (US) d. Judy Alvarez (US)/Jose Luis Arilla (Sp) 2-6 6-3 6-4

The Carib circuit is split in two this week-with the other girls playing Mexico City. Thus the field is a small one.

-----

March, Fullerton Invitation, Fullerton, California, US

QF: Kathy Harter d. Mira Vukelich 6-1 6-0

SF: Harter d. Eileen Rahlens 6-1 6-1
SF: Kathy Blake d. Pat Conger 6-4 6-1

FI: Kathy Blake d. Kathy Carter 0-6 6-3 6-3

Mixed Doubles

SF: Winnie McCoy/Stan Ellis d. Jeri Shepard/Russell 6-3 5-7 6-4
SF: Conger/Jack Teal d. Armstrong/Armstrong 6-3 6-0

FI: Pat Conger/Jack Teal d. Winnie McCoy/Stan Ellis 6-3 4-6 10-8
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of March 23-29

March 18-30 South African Championships Johannesburg, South Africa (Hard)
Venue: Ellis Park

Singles (Draw=37)

1R: M. Hodgman d. Janine Riddell 7-5 6-1
1R: Maryna Godwin d. Glenda Swan 6-8 6-4 6-1
1R: Annette Van Zyl d. Sally Fiore 6-1 6-3
1R: Annette Nel d. Anne Papenfus 2-6 6-2 10-8
1R: Estelle Dellar d. Esme Emanuel 10-8 6-3

2R: Maria Bueno (Bra) d. Sandra Hesse 6-4 6-1
2R: Greta Delport d. Coleen Callanan 6-2 6-2
2R: Heather Segal d. K Owen 6-1 6-1
2R: Marie Fourie d. Jenny Garner 6-2 6-2
2R: Eunice Passmore d. Yvonne Wilkinson 6-3 6-0
2R: Margaret Hunt d. Jenny Morris (Rho) 6-2 6-1
2R: Vivienne Wiggill d. Hodgman 7-5 7-5
2R: Ann Jones (GB) d. Godwin 6-1 6-1

2R: Van Zyl d. Dellar 6-2 6-3
2R: Nel d. Liz Starkie (GB) 3-6 6-3 6-4
2R: Jean Forbes d. P Taylor 6-1 6-0
2R: Renee Schuurman d. Yvonne Rossen 6-1 6-3
2R: Pat Walkden d. Margaret Marais 6-0 7-5
2R: Deidre Catt (GB) d. Elizabeth Bunn 6-1 6-1
2R: Ingrid Frohling d. Val Forbes 6-3 3-6 6-4
2R: Darlene Hard d. Margaret Nielson 6-1 6-1

3R: Bueno d. Delport 6-1 6-1
3R: Segal d. Fourie 8-6 6-0
3R: Hunt d. Passmore 6-3 4-6 7-5
3R: Jones d. Wiggill 6-0 6-3

3R: Van Zyl d. Nel 6-4 6-2
3R: Schuurman d. J. Forbes 6-4 6-3
3R: Catt d. Walkden 6-2 6-1
3R: Hard d. Frohling 6-1 6-1

QF: Bueno d. Segal 6-2 6-1
QF: Jones d. Hunt 6-3 6-4
QF: Van Zyl d. Schuurman 6-3 6-3
QF: Hard d. Catt 6-1 8-6

SF: Jones d. Bueno 6-4 6-1
SF: Hard d. Van Zyl 6-3 6-4

FI: Darlene Hard (US) d. Ann Jones (GB) 6-3 7-5

Doubles (Draw=21)

1R: Coleen Callanan/Marie Fourie d. Sandra Hesse/Glenda Swan 4-6 6-3 6-1
1R: Elizabeth Bunn/Vivienne Wiggill d. Estelle Dellar/Bernice Vukovich 3-6 8-6 6-3
1R: Deidre Catt (GB)/Liz Starkie (GB) d. Sally Fiore/Margaret Nielson 6-4 6-4
1R: Ann Jones (GB)/Renée Schuurman d. Christina Bell/M. Hodgman default
1R: Esmé Emanuel/K. Owen d. L. Marks/Yvonne Rossen 6-1 6-1

2R: Maria Bueno (Bra)/Darlene Hard (US) d. Annette Nel/P. Taylor 6-0 6-1
2R: Greta Delport/Heather Segal d. Jenny Garner/Yvonne Wilkinson 6-3 6-2
2R: Jean Forbes/Val Forbes d. Callanan/Fourie 8-6 6-1
2R: Catt/Starkie d. Bunn/Wiggill 6-4 6-3

2R: Jones/Schuurman d. Emanuel/Owen 6-0 6-4
2R: Marais/Passmore d. Thea Hale/Mrs Moss 6-1 6-1
2R: Ingrid Frohling/Maryna Godwin d. Jenny Morris (Rho)/Pat Walkden 6-2 6-4
2R: Hunt/van Zyl d. Anne Papenfus/Janine Riddell 6-2 6-1

QF: Bueno/Hard d. Delport/Segal 6-1 6-3
QF: Catt/Starkie d. Forbes/Forbes 7-5 6-4
QF: Jones/Schuurman d. Marais/Passmore 6-1 6-2
QF: Hunt/van Zyl d. Frohling/Godwin 6-2 7-5

SF: Bueno/Hard d. Catt/Starkie 6-3 6-1
SF: Hunt/van Zyl d. Jones/Schuurman 6-3 6-4

FI: Maria Bueno (Bra)/Darlene Hard (US) d. Margaret Hunt/Annette van Zyl 6-4 6-8 6-0

Mixed Doubles (Draw=38)

1R: Deidre Catt (GB)/Graham Stilwell (GB) d. Bernice Vukovich/Lewis Sylvester 2-6 6-2 6-3
1R: Vivienne Wiggill/Tom Okker (Neth) d. K. Owen/J. Bulbring 6-4 5-7 7-5
1R: Annette van Zyl/Ray Moore d. Esmé Emanuel/Bokkie Niemand 6-3 6-0
1R: Renée Schuurman/Abe Segal d. Elizabeth Bunn/Quentin Pretorius 6-1 6-1
1R: Coleen Callanan/Kenneth Smith d. Janine Riddell/Basil Wheeler 6-2 6-3
1R: Val Forbes/Clive Brebnor d. Estelle Dellar/Brian Woodroffe 6-4 7-5

2R: Darlene Hard (US)/Bob Mark (Aus) d. M. Hodgman/Errol Sapire 6-1 6-4
2R: Margaret Marais/Tony Hagan d. P. Taylor/Nicky Coetzer 7-5 4-6 6-2
2R: Heather Segal/Peter van Lingen d. Jenny Garner/Graydon Garner 6-3 6-3
2R: Greta Delport/Cliff Drysdale d. Sally Fiore/O.S. Morris 6-1 6-1
2R: Catt/Stilwell d. Marie Fourie/Peter Mors 6-1 6-1
2R: van Zyl/Moore d. Wiggill/Okker 4-6 7-5 6-2
2R: Maryna Godwin/Colin Zeeman d. Mrs Moss/Patrick Cramer 4-6 7-5 6-2
2R: Ann Jones (GB)/Roger Taylor (GB) d. Eunice Passmore/Piet Snyman 6-4 6-3

2R: Jean Forbes/Gordon Forbes d. Yvonne Rossen/Noel Harford 6-2 8-6
2R: Anne Papenfus/Rohan Summers d. Margaret Nielson/O.N. Martin 6-1 4-6 6-3
2R: Pat Walkden/Terry Ryan d. Annette Nel/Etienne de Villiers 6-0 7-5
2R: Liz Starkie (GB)/Stanley Matthews (GB) d. Yvonne Wilkinson/Jackie Saul 10-8 7-5
2R: Schuurman/A. Segal d. Callanan/Smith 7-5 6-2
2R: Glenda Swan/Bob Maud d. V. Forbes/Brebnor 9-7 3-6 6-2
2R: Ingrid Frohling/David Phillips d. Jenny Morris (Rho)/Roger Dowdeswell (Rho) 4-6 8-6 6-2
2R: Margaret Hunt/Frew McMillan d. Sandra Hesse/Tony Wolpert 6-4 6-3

3R: Hard/Mark d. Marais/Hagan 6-1 6-4
3R: Delport/Drysdale d. Segal/van Lingen 6-4 6-2
3R: Catt/Stilwell d. van Zyl/Moore 4-6 6-4 6-4
3R: Jones/Taylor d. Godwin/Zeeman 6-4 6-4

3R: J. Forbes/Forbes d. Papenfus/Summers default
3R: Starkie/Matthews d. Walkden/Ryan 6-4 6-4
3R: Schuurman/A. Segal d. Swan/Maud 6-1 6-4
3R: Hunt/McMillan d. Frohling/Phillips 6-0 6-1

QF: Hard/Mark d. Delport/Drysdale 6-4 6-3
QF: Jones/Taylor d. Catt/Stilwell 6-3 6-4
QF: J. Forbes/G. Forbes d. Starkie/Matthews 6-1 6-1
QF: Hunt/McMillan d. Schuurman/A. Segal 3-6 6-3 6-3

SF: Hard/Mark d. Jones/Taylor 6-1 6-4
SF: Hunt/McMillan d. J. Forbes/G. Forbes 6-1 9-7

FI: Darlene Hard (US)/Bob Mark (Aus) d. Margaret Hunt/Frew McMillan 3-6 6-3 6-3

Hard wins the jewel of the circuit and retires from tennis. She will make brief appearances after the start of Open tennis in 1968, but this event marks the end of her career as a world top tenner.

-----

March 23-29 Good Neighbor Championships Miami Beach, Florida, US (Clay)

1R: Nancy Richey [1] d Francoise Savy (Ven) 6-1 6-1
1R: Judy Alvarez d Barbara Lossone 6-2 6-2
1R: Carol Hanks d Sandy Warshaw 6-1 6-1
1R: Rita Bentley (GB) d Elena Subirats (Mex) 6-2 6-2
1R: Stephanie DeFina d Donna Barker 6-3 6-0
1R: Martha Hernandez Burchers d Olga Kalo (Gr) 6-1 6-1

2R: Richey [1] d June Harbett 6-0 6-0
2R: Donna Floyd Fales d ????
2R: Justina Bricka d ????
2R: Francoise Durr (Fr) d ????

2R: Alvarez d Sue Sterrett 6-1 4-6 6-3
2R: Hanks d Margaret Babbitt 6-0 6-0
2R: Bentley d Peachy Kellmeyer 2-6 6-1 6-2
2R: DeFina d Burchers 6-2 6-3

QF: Richey [1] d Fales 6-0 6-3
QF: Durr d Bricka 6-4 5-7 6-0
QF: Hanks d Alvarez 6-4 6-1
QF: DeFina d Bentley 6-4 6-1

SF: Richey [1] d Durr 6-2 9-7
SF: DeFina d Hanks 1-6 6-3 6-3

FI: Nancy Richey [1] d Stephanie De Fina 6-4 6-2

Doubles

1R: Salichs/Fuller d. Subirats/Savy 9-7 6-4
1R: Williams/Kalo d. Bessey/O'Neal 6-3 2-6 8-6

QF: Richey/Fales d. Salichs/Fuller 6-3 6-2
QF: Bricka/Hanks d. Williams/Kalo 6-1 6-0
QF: De Fina/Burchers d. Lossone/Barker 6-1 6-3
QF: Durr/Alvarez d. Belsen/Evans 6-0 6-0

SF: Bricka/Hanks d. Richey/Fales 6-4 8-6
SF: Durr/Alvarez d. De Fina/Burchers 6-2 6-1

FI: Justina Bricka/Carol Hanks d Judy Alvarez/Francoise Durr 2-6 8-6 6-3

-----

March 23-29 San Luis Potosi Tournament, San Luis Potosi, Mexico (Clay)

QF: Yola Ramirez Ochoa d. ????
QF: Patricia Reyes d. Maria De Luz Hernandez 11-9 7-5
QF: Antonia Prado d. Beatriz Lavin Martinez 6-1 6-3
QF: Kathy Harter (US) d. Amparo Perez 6-0 6-2

SF: Ochoa d. Reyes 6-2 6-1
SF: Harter d. Prado 6-2 6-4

FI: Yola Ochoa d Kathy Harter US) 6-3 6-3

Doubles

SF: Ochoa/Ramirez d. Reyes/Lavin 6-3 6-2
SF: Harter/Perez d. Susana Hernandez de Guizar/Hortensia Hernandez de Lopez 6-1 6-4

DF: Yola Ochoa/Patricia Ramirez d Kathy Harter (US)/Amparo Perez 6-3 6-0

-----

Ends March 30 Thunderbird Invitation Phoenix Arizona, US (Hard)

Singles (Draw=16)

1R: Linda Lou Crosby d. Melissa Callaway 10-8 7-9 6-3

2R: Carole Caldwell-bye
2R: Jean Danilovich d. Vicki Stone 6-0 6-1
2R: Lynne Abbes d. Nancy Neeld 6-2 6-3
2R: Jane Albert d. Linda Lou Crosby 6-4 6-2

2R: Vicki Palmer d. Penny Scott 6-3 6-2
2R: Cathy Gagel d. Mary Kay Veenboer 6-2 6-0
2R: Julie Heldman d. Cathy Lee Crosby 6-2 6-1
2R: Mimi Arnold d. Lynn Haines Becker 6-1 6-1

QF: Danilovich d. Caldwell 6-4 4-6 6-3
QF: Albert d. Abbes 6-3 6-4
QF: Palmer d. Gagel 6-2 4-6 7-5
QF: Arnold d. Heldman 6-2 6-4

SF: Albert d. Danilovich 6-3 6-4
SF: Arnold d. Palmer 6-2 6-4

FI: Jane Albert d. Mimi Arnold 6-3 7-5

Mixed Doubles

1R: Gagel/Jim McManus d. Callaway/Jim Rombeau 6-4 6-4
1R: Palmer/Whitney Reed d. Veenboer/Van Grant 6-2 6-3
1R: L. Crosby/Butch Newman d. Abbes/Bill Hoogs 2-6 6-2 6-4
1R: C. Crosby/Andy Lloyd d. Becker/George Druliner 2-6 6-4 7-5

QF: Gagel/McManus d. Caldwell/Gene Scott w.o.
QF: Albert/Bill Bond d. C. Crosby/Lloyd 6-3 6-1
QF: Palmer/W. Reed d. L. Crosby/Newman 6-8 6-3 8-6
QF: Heldman/Ian Crookenden (NZ) d. Danilovich/Dave Reed w.o.

SF: Albert/Bond d. Gagel/McManus 6-3 6-2
SF: Heldman/Crookenden d. Palmer/W. Reed 13-11 8-6

FI: Janie Albert/Bill Bond d. Julie Heldman/Ian Crookenden (NZ) 6-3 2-6 7-5

-----

March 27-29 Albury Easter Tournament , Albury, NSW, Australia

SF: Margaret Smith d. Robyn Ebbern 6-3 6-2
SF: Lesley Turner d. Judy Tegart 7-5 3-6 6-1

FI: Margaret Smith d. Lesley Turner 5-7 6-3 6 ?? (copy score from Ugarte)

DF: Kerry Melville/Margaret Smith d. Judy Tegart/Lesley Turner 6-1 6-1

-----

March 31, Indonesian National Hardcourts, Semarang, Java, Indonesia

SF: Otty Oey d. Vonny Djoa 3-6 6-3 6-0
SF: Mieh Suhadi d. Liam Soen Bie 3-6 6-2 6-2

FI: Mieh Suhadi d. Otty Oey 6-3 6-3

DF: Mien Suhadi/Noeke Mudjoko d. Liam Soen Bie/Otty Oey 6-1 2-6 6-2

MX: Liam Soen Bie/Oei Han Liem d. Tan Giem Bing/Ami Sadjiman 6-3 6-4

-----

March 30, Ostend Easter, Ostend, Belgium

FI; Odette Jacob d. Monique Van Haver 6-2 6-4

-----

March 27-31 North Of England Hard Court , ????, England (Clay)

SF: Nell Truman d Louise Grundy 6-4 6-1
SF: Heather Allen d Alison Stroud 0-6 6-3 6-2

FI: Nell Truman d Heather Allen 2-6 6-2 6-1

-----

March 23-30 Monte Carlo International Championships , Monte Carlo, Monaco (Clay)

Singles (Draw=31)

1R: Vera Sukova (Cz) d. Ulla Sandulf (Swe) 6-0 6-3
1R: Roberta Beltrame (Ita) d. Betty Stove (Neth) 2-6 6-1 6-0
1R: Vicki Berner (Can) d. Madonna Schacht (Aus) 3-6 retired
1R: Christiane Mercelis (Bel) d. Carole Rosser (GB) 4-6 6-0 6-0
1R: Christine Truman (GB) d. Haroun default
1R: Irene De Lansalut (Fra) d. Lorna Cawthorn (GB) 6-0 6-3
1R: Helga Schultze (Ger) d. Katarina Bartholdson (Swe) 2-6 6-4 6-3
1R: Lucia Bassi (Ita) d. Anne-Marie Larue (Fra) 0-6 6-4 9-7

1R: Virginia Wade (GB) d. Elly Krocke (Neth) 6-3 6-4
1R: Jacqueline Rees-Lewis (Fra) d. Mary Habicht (US) 4-6 6-4 6-2
1R: Vlasta Kodesova (Cz) d. Rosie Darmon (Fra) 6-3 6-2
1R: Heide Schildknecht (Ger) d. Lea Pericoli (Ita) 6-1 6-1
1R: Silvana Lazzarino (Ita) d. Anna Lepoutre (Neth) 6-4 6-4
1R: Almut Sturm (Ger) d. Carol Ann Prosen (US) 8-6 6-1
1R: Trudy Groenman (Neth) d. Maria Leyrer (Aus) 6-1 6-2
1R: Jan Lehane (Aus)-bye

2R: Sukova d Beltrame 6-0 8-6
2R: Mercelis d Berner 6-2 6-0
2R: Truman d De Lansalut 6-2 6-2
2R: Schultze d Bassi 6-3 6-1

2R: Rees Lewis d Wade 6-4 6-2
2R: Kodesova d Schildknecht 6-3 7-5
2R: Sturm d Lazzarino 7-5 6-1
2R: Lehane d Groenman 6-3 6-2

QF: Sukova d Mercelis 2-6 6-3 6-2
QF: Truman d Schultze 6-2 6-4
QF: Rees Lewis d Kodesova 6-2 6-0
QF: Lehane d Sturm 6-0 6-0

SF: Truman d Sukova 6-4 3-6 7-5
SF: Lehane d Rees Lewis 6-0 6-3

FI: Christine Truman (GB) d. Jan Lehane (Aus) 6-4 3-6 6-4

Iliffe Trophy Doubles (Draw=at least 9-teams must represent the same nation)

1R: Rosser/Truman (GB) d. Krocke/Stove (Neth) 6-1 6-3
1R: De Lanslut/Larue (Fr) d. Bartholdsen/Sandulf (Swd) 7-5 6-3
1R: Rosa Darmon/Janine Lieffrig (Fr) d. R. Hassman/Adria Winkler (Ast) 6-3 6-4
1R: Kodesova/Sukova (Cz) d. Groenman/LePoutre (Neth) 7-5 8-6
1R: Lazzarino/Pericoli (It) d. Mary Habicht/Carol Prosen (US) 6-4 7-5
1R: Lorna Cawthorn/A. Lloyd (GB) d. Kirsten Seelbach/Almut Sturm (Ger) w.o.

QF: Rosser/Truman (GB) d. De Lansalut/Larue (Fr) 6-0 6-4
QF: Schildknecht/Schultze (Ger) d. Darmon/Lieffrig (Fr) 6-1 6-1
QF: Lazzarino/Pericoli (It) d. Kodesova/Sukova (Cz) 8-6 6-3
QF: Lehane/Schacht (Aus) d. Cawthorn/Lloyd (GB) 8-6 2-6 6-3

SF: Schultze/Schildknecht (Ger) d Rosser/Truman (GB) 6-1 6-0
SF: Lazzarino/Pericoli (It) d Lehane/Schacht (Aus) 6-2 6-2

FI: Sylvana Lazzarino/Lea Pericoli (Ita) d. Heide Schildknecht/Helga Schultze (Ger) 4-6 6-2 6-0

Truman employs drop shots to beat Lehane for the first time on clay.

-----

March 27-31, Tally Ho! Tournament, Birmingham, West Midlands, England (Clay)

FI: Susan Tutt d. Carol Webb 6-2 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of March 30-April 5

March 30-April 5 Caribe Hilton Championships, San Juan, Puerto Rico (Hard)

Singles (Draw=18)

1R: Peachy Kellmeyer d. Elena Subirats (Mex) 3-6 6-1 6-2
1R: Rita Bentley (GB) d. Pam Stewart 6-0 6-1

2R: Nancy Richey d. Fina Cabrera 6-0 6-0
2R: Donna Fales d. Martita Torros 6-2 6-0
2R: Judy Alvarez d. Pat Stewart 6-1 7-5
2R: Francoise Durr (Fra) d. Carole Wright 6-1 6-3

2R: Carol Hanks d. Eileen Pomales 6-1 6-1
2R: Stephanie DeFina d. Bentley 14-12 4-6 6-3
2R: Justina Bricka d. Kellmeyer 6-2 6-2
2R: Karen Susman d. Lilian O Donnell 6-0 6-0

QF: Richey d. Fales 6-1 6-2
QF: Durr d. Alvarez 6-2 6-1
QF: Hanks d. DeFina 7-5 6-3
QF: Bricka d. Susman 6-1 6-3

SF: Richey d. Durr 6-4 6-0
SF: Hanks d. Bricka 6-4 4-6 9-7

FI: Nancy Richey d. Carol Hanks 6-3 6-0

Doubles

1R: E. Pomales/Violetta Pomales d Cabrera/O'Donnell 8-6 6-4

QF: Bricka/Hanks d. Bentley/Subirats d. 3-6 6-2 6-4
QF: Durr/Alvarez d. Torros/Pat Stewart 6-2 6-3
QF: Susman/Wright d. DeFina/Kellmeyer 6-0 6-3
QF: Richey/Fales d. Pomales/Pomales 6-2 6-1

SF: Bricka/Hanks d. Durr/Alvarez 7-5 4-6 6-4
SF: Wright/Susman d Richey/Fales 4-6 7-5 6-2

FI: Justina Bricka/Carol Hanks d. Karen Susman/Carole Wright 6-4 6-3

-----

March 30-April 5, Montfleury International Tournament, Cannes, France (Clay)

QF: Christiane Mercelis (Bel) d. Jehanne Venturino 6-3 6-0
QF: Aline Nenot d. Amelie Hacks (Ger) 6-3 6-8 6-2
QF: Anne-Marie Larue d. Sally Holdsworth (GB) 10-8 6-0
QF: Heide Schildknecht (Ger) d. Francoise Courteix 6-4 6-2

SF: Mercelis d. Nenot 6-2 6-4
SF: Schildknecht d. Larue 6-3 6-3

FI: Heide Schildknecht (Ger) d. Christiane Mercelis (Bel) 6-4 6-4

DF: Christiane Mercelis (Bel)/Heide Schildknecht (Ger) d. Anne-Marie Larue/Aline Nenot 6-0 6-2

-----

March 30-April 5, Aix En Provence Tournament Prix Racquette d Or, Aix-en-Provence, France (Clay)

Singles (Draw=at least 18)

1R: Robin Lesh (GB) d. Irene De Lansalut [7] 6-4 2-6 10-8
1R: Christiane Spinoza d. Ulla Sandulf (Swe) 6-4 4-6 6-0

2R: Jan Lehane (Aus) [1] d. ????
2R: Vlasta Kodesova [8] d. ????
2R: Virginia Wade (GB) [5] d. Katarina Bartholdson (Swe) 6-3 0-6 7-5
2R: Janine Lieffrig [4] d. Helen Plaisted (Aus) 6-4 4-6 6-4

2R: Pat McClenaughan d Helga Schultze [3] 8-6 6-0
2R: Madonna Schacht [6] d. ????
2R: Lesh d. Spinoza 8-6 6-3
2R: Vera Sukova [2] d. ????

QF: Lehane [1] d. Kodesova [8] 6-1 6-0
QF: Wade [5] d Lieffrig [4] 6-3 6-1
QF: Schacht [6] d McClenaughan 4-6 6-3 6-1
QF: Sukova [2] d. Lesh 6-3 6-3

SF: Lehane [1] d. Wade [5] 6-0 6-2
SF: Schacht [6] d. Sukova [2] 5-7 8-6 6-4

FI: Jan Lehane (Aus) [1] d. Madonna Schacht (Aus) [6] 6-1 6-0

DF: Jan Lehane (Aus)/Helga Schultze (Ger) d. Janine Lieffrig/Madonna Schacht (Aus) 6-3 7-5

MX: Helga Schultze (Ger)/Istvan Gulyas (Hun) d. Jan Lehane (Aus)/Laci Legenstein (Ast) 6-2 2-6 6-4

-----

March 30-April 5, San Remo Tournament, San Remo, Italy (Clay)

SF: Almut Sturm (Ger) d. Mary Habicht (US) 8-6 6-0
SF: Annalisa Bellani d. Carol Ann Prosen (US) 6-1 6-0

FI: Almut Sturm (Ger) d. Annalissa Bellani 4-6 6-4 6-4

MX: Almut Sturm (Ger)/Peter Pokorny (Ast) d. Leyer/Ron McKenzie (Aus) 6-1 6-1

-----

ends April 3 Israeli Spring Tournament Tel Aviv, Israel

SF: Tova Epstein d. Ester Rosengarten 6-4 6-1
SF: Magda Werzberger d. Palma Winkler 6-4 6-1

FI: Tova Epstein d. Magda Werzberger 7-5 6-0

DF: Magda Werzberger/Palma Winkler d. Mara Cohen Mintz/Esther Rosengarten 7-5 6-2

MX: Tova Epstein/Alan Lane (Aus) d. Ester Rosengarten/Gabirel Wolf 6-1 6-1

-----

April 5, Bay Counties, Marin, California, US

SF: Diana Gai d. R. Olivi 6-1 6-0
SF: Leslie Abrahams d. C. Douglas 6-2 6-4

FI: Diana Gai d. Leslie Abrahams 6-3 6-3

-----

April 5, Clearwater Sun, Clearwater, Florida, US

SF: Alice Tym d. Lucille Defraties 6-0 6-0
SF: Mary Arfaras d. Sara Sansbury 6-2 4-6 6-1

FI: Alice Tym d. Mary Arfaras 3-6 6-2 6-1

Mixed Doubles

SF: Arfaras/Dick Kearney d. Defraites/Bailey 6-3 6-4
SF: Mechem/Dick Mechem d. Tym/Ron Rebuhn 6-2 0-6 10-8

FI: Mary Arfaras/Dick Kearney d. Mechem/Dick Mechem 6-4 3-6 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of April 6-12

April 6-12, Riviera Tournament, Menton, France (Clay)

Singles (Draw=at least 19)

1R: Liv Paldan (Nor) d. Barbara Knapp (US) 6-1 6-2
1R: Ulla Smith d. Jean Poynder (GB) 6-3 6-4
1R: Katerina Bartholdson (Swd) d. E Starey 6-0 6-1

2R: Christiane Mercelis (Bel) d. D Magnan 6-0 6-2
2R: Katarina Bartholdson (Swe) d. Christiane Spinoza 1-6 6-3 7-5
2R: Robin Lesh (GB) d. Ingrid Lofdahl (Swd) 6-1 2-6 6-4
2R: Virginia Wade (GB) d. E Andersson (Swd) 6-3 6-2

2R: Heide Schildknecht (Ger) d. Paldan 6-3 6-0
2R: Carol Ann Prosen (US) d. Heather Cheadle (GB) 6-1 6-3
2R: Ulla Sandulf (Swd) d. J. Hall 6-0 6-2
2R: Jacqueline Rees-Lewis d. U. Smith 6-0 6-0

QF: Mercelis d. Bartholdson 6-0 6-1
QF: Lesh d. Wade 5-7 6-4 8-6
QF: Schildknecht d. Prosen 5-7 6-0 6-2
QF: Rees Lewis d. Sandulf 6-2 7-5

SF: Mercelis d. Lesh 6-2 6-1
SF: Rees-Lewis d. Schildknecht 6-4 4-6 6-3

FI: Jacqueline Rees-Lewis d. Christiane Mercelis (Bel) 4-6 7-5 6-3

Doubles

QF: Lesh/Wade d. Bartholdson/Anderson 6-2 6-2
QF: Lofdahl/Sandulf d. Paldan/Smith 6-2 8-6
QF: Mercelis/Schildknecht d. Cheadle/Knapp 6-3 6-3

SF: Prosen/Riboli d. Lesh/Wade 6-4 6-4
SF: Mercelis/Schildknecht d. Lofdahl/Sandulf 6-2 6-2

DF: Chritiane Mercelis (Bel)/Heide Schildknecht (Ger) d. Carole Ann Prosen (US)/Elsa Riboli (Ita) 3-6 6-1 6-4

Mixed Doubles

SF: Bartholsdon/Istvan Gulyas (Hun) d. Smith/Felix Bautista (Tha) 6-4 3-6 6-2
SF: Wade/Bob Carmichael (Aus) d. Anderson/Nestor Grammatica (Tha) 6-1 12-10

FI: Katerina Bartholdson (Swd)/Istvan Gulyas (Hun) d. Virginia Wade (GB)/Bob Carmichael (Aus) 6-4 1-6 6-1

Nations' Mixed Doubles

1R: Lofdahl/Ken Anderson (Swe) d. Prosen/Norm Perry (US) 6-3 3-6 8-6

QF: Lesh/Alan Kendall (Aus) d. Mercelis/Claude de Gronckel (Bel) 6-4 6-4

SF: Schildknecht/Gerhard Muller (Ger) d. Rees-Lewis/Pierre Loizeau 6-2 9-7
SF: Lesh/Kendall d. Spinoza/Jean Claude Barclay 8-6 6-2

FI: Heide Schildknecht/Gerhard Muller (Ger) d. Robin Lesh/Alan Kendall (Aus) 6-3 6-2

-----

April 6-11, Cumberland Hard Court Championships, Hampstead, England, UK (Clay)

Singles (Draw=70)


1R: Heather Allen d. Gwen Chapman 6-3 6-3
1R: Margaret Lee d. S Mildner 6-3 6-2
1R: Joyce Williams d. C Sivers 6-3 6-2
1R: Nell Truman d. S Goldberg 6-2 6-0
1R: Lorna Cawthorn d. S E Ballard 6-2 6-4
1R: Sue Mappin d. Hilary Hodge 6-3 6-3

2R: Jan Lehane (Aus) d. C. Ashton 6-0 6-2
2R: M.F. Georgeson d. ????
2R: Caroline Peerless d. Sheila Moodie 6-3 6-4
2R: Judith Jackson d. ????
2R: Faye Toyne (AUS) d. ????
2R: Milly Vagn Nielson (Den) d. P. Harman 6-3 6-4
2R: E. A. Cheney d. ?????
2R: Margaret Harris d. A.F. Morris 6-2 6-3

2R: Carole Rosser d. Shirley Hannah 6-3 6-3
2R: Marilyn Greenwood (NZ) d. Mrs C.H. Robinson 6-3 6-3
2R: C French d. Mrs F.E. Barker 3-6 6-4 6-4
2R: S. Jones d. ????
2R: Alison Stroud d. ????
2R: Margaret Cooper d. Barbara Horton 3-6 6-3 6-2
2R: Allen d. Vivienne Dennis 6-0 6-3
2R: Lee d. Williams 6-2 8-6

2R: Truman d. Cawthorn 6-4 6-2
2R: Mappin d. Mrs S.M. Kitovitz 6-4 6-3
2R: Stephanie Percival d. R.F. Brunning 6-4 7-9 6-2
2R: Sandra Okin d. R. Thadani 6-3 8-6
2R: S French d. ????
2R: Webb d. ????
2R: Loggin d. ????
2R: Alex Soady d. S.F. Johnson 6-0 6-1

2R: Robin Lloyd d. J.D. Brown 6-0 6-1
2R: Helen Plaisted (Aus) d. ????
2R: Sally Holdsworth d. Vivienne Rees 6-0 6-1
2R: Valerie Clark d. B.H. Davis 6-1 6-0
2R: Anne Owen d. Wendy Hall 6-4 6-8 8-6
2R: M.A. Cox d. ????
2R: P. Mundy d. Mrs H. L. K. Brock 1-6 7-5 6-4
2R: Ann Jones d. ????

3R: Lehane d. Georgeson 6-0 6-2
3R: Peerless d. Jackson 11-9 6-2
3R: Toyne d. Vagn Nielson 6-2 6-0
3R: Harris d. d. Cheney 6-0 6-0
3R: Rosser d. Greenwood 6-4 6-3
3R: C French d. S Jones 6-4 6-2
3R: Stroud d. Cooper 7-5 6-2
3R: Lee d. Allen 6-2 6-4

3R: N Truman d. Mappin 6-2 6-0
3R: Percivall d. Okin 10-8 6-4
3R: S French d. Webb 4-6 6-1 7-5
3R: Loggin d. Soady 2-6 6-2 6-3
3R: Lloyd d. Plaisted 5-7 6-1 6-4
3R: Holdsworth d. Clark 7-5 6-4
3R: Owen d. Cox 6-2 6-2
3R: Jones d. Mundy 6-1 6-4

4R: Lehane d. Peerless 6-0 6-1
4R: Toyne d. Harris 4-6 6-1 6-0
4R: Rosser d. C French 6-0 6-0
4R: Lee d. Stroud 4-6 6-2 7-5

4R: N Truman d. Percivall 6-2 6-0
4R: S French d. Loggin 6-4 3-6 6-3
4R: Lloyd d. Holdsworth 6-2 6-0
4R: A Jones d. Owen 6-1 6-0

QF: Lehane d. Toyne 6-1 6-0
QF: Rosser d. Lee 2-6 6-0 6-4
QF: N Truman d. S French 7-5 6-4
QF: A Jones d. Lloyd 6-2 6-1

SF: Lehane d. Rosser 6-2 6-0
SF: A Jones d. N Truman 6-0 6-2

FI: Jan Lehane (Aus) d. Ann Jones 6-3 2-6 6-4

Doubles


SF: Christine Truman/Nell Truman d. Carole Rosser/Joyce Williams 3-6 6-4 6-3
SF: Ann Jones/Jan Lehane (Aus) d. Angela Mortimer/Pauline Roberts 6-4 6-3

FI: Christine Truman/Nell Truman d. Ann Jones/Jan Lehane (Aus) 6-3 6-3

MX: Jan Lehane (Aus)/Bob Howe (Aus) d. Joyce Williams/John Hillebrand 6-4 6-2

Mrs C. M. Peerless=Caroline Peerless
Mrs V. A. Roberts=Pauline Roberts

-----

April 6-12, Masters Invitation, St Petersburg, Florida, United States (Clay)

Singles (Draw=15) *Note 2 byes in 2R

1R: Judy Alvarez d. Elena Subirats (Mex) 6-4 6-1

2R: Nancy Richey-bye
2R: Martha Burchers (Mex) d. Ann Gray 1-6 6-3 6-4
2R: Carol Powers d. Margarita Bender (Chile) 6-4 3-6 6-1
2R: Rita Bentley (GB) d. Nellie Kettner 6-1 6-4

2R: Judy Alvarez .d Raymonde Jones 7-5 4-6 6-3
2R: Gloria Sullivan d. Francoise Savy (Ven) 8-6 6-2
2R: Francoise Durr (Fra) d. Alice Tym 6-1 6-3
2R: Karen Susman-bye

QF: Richey d. Burchers 6-0 6-3
QF: Bentley d. Powers 6-0 6-1
QF: Alvarez d. Sullivan 6-2 6-2
QF: Durr d. Susman 6-1 6-3

SF: Richey d. Bentley 6-1 6-2
SF: Alvarez d. Durr 6-0 3-6 8-6

FI: Nancy Richey d. Judy Alvarez 6-3 6-4

Doubles

QF: Burchers/Subirats d. Bentley/Savy 6-3 7-5

SF: Richey/Susman d. Gray/Jones 6-1 6-0
SF: Alvarez/Durr d. Burchers/Subirats 6-3 8-6

FI: Nancy Richey/Karen Susman d Judy Alvarez/Francoise Durr (Fr) 6-2 6-1

-----

April 6-12, Catania Tournament, Catania, Italy (Clay)

QF: Madonna Schacht (Aus) d. Mary Habicht (Bra) 6-0 6-0

SF: Schacht d. Vera Sukova (Cz) 6-3 7-5
SF: Vlasta Kodesova (Cz) d. Maria-Teresa Riedl (Ita) 6-3 7-5

FI: Madonna Schacht (Aus) d. Vlasta Kodesova (Cz) 6-3 6-4

MX: Madonna Schacht/Martin Mulligan (Aus) d. Carmen Coronado (Bra)/Edson Mandarino (Bra) 6-3 6-4

-----

ends April 13, Pasadena Metropolitan Tournament, Pasadena, California, United States (Hard)

SF: Billie Jean Moffitt d. Carol Ann Loop 6-3 8-6

FI: Billie Jean Moffitt d. Mimi Arnold 6-4 7-5

-----

April 11-12, Australian-South African Test Match, Durban, South Africa (Hard)

Australia d South Africa 3-1

Renee Schuurman d. Margaret Smith (Aus) 6-4 9-7
Lesley Turner (Aus) d. Annette Van Zyl 6-0 6-3
Lesley Turner (Aus) d. Renee Schuurman ????

Margaret Smith/Lesley Turner (Aus) d. Renee Schuurman/Annette Van Zyl 2-6 8-6 7-5

-----

April 12, Venezuelan National Championships, Caracas, Venezuela

SF: Olga Soto d. Maria de Heimbeck 3-6 7-5 7-5
SF: Veronica de Mendel d. Agugust de Jongh 6-4 7-5

FI: Veronica de Mendel d. Olga Soto 6-2 4-6 10-8

-----

April 12, SOS Invitation, Modesto, California, US

SF: Linda Van Der Meer d. Hedy Rutzebeck 2-6 6-1 6-4
SF: Toni Alford d. Diana Gai 6-2 4-6 6-2

FI: Toni Alford d. Linda Van Der Meer 5-7 6-1 6-4

-----

April 12, University of Arizona Open, Tucson, Arizona, US

2R: Jane Keeney d. Ingrid Poschmann 6-1 6-0
2R: Alice Christer d. Stella Brewster 6-2 6-1

QF: Vicki Palmer d. Beverly Ball 6-2 6-1
QF: Melissa Callaway d. Keeney 6-3 9-7
QF: Ann Rockwell d. Christer 6-3 6-0
QF: Lynn Haines Becker d. Christie Brightwell 6-3 6-1

SF: Palmer d. Callaway 6-3 6-4
SF: Rockwell d. Becker 6-0 9-9 ret.

FI: Vicki Palmer d. Ann Rockwell 6-2 6-0

Doubles

QF: Christer/Poschmann d. Brewster/Judy Wade 8-6 1-6 6-1

SF: Palmer/Keeney d. Ball/Susan Blanchard 6-0 6-0
SF: Becker/Rockwell d. Christer/Poschmann 6-4 6-3

FI: Vicki Palmer/Jane Keeney d. Lynn Haines Becker/Ann Rockwell 6-4 2-6 6-4

Mixed Doubles

QF: Palmer/Butch Palmer Becker/Robyn Ray 5-7 6-2 6-1
QF: Callaway/Tom Parker d. Vicki Stone/Ted Russell 6-4 6-3
QF: Christer/Herman Carrillo d. Helen Driver/Greg Stone 6-0 6-2
QF: Rockwell/Steve Field d. Lucy Wilson/Fred Drilling 6-4 6-2

SF: Palmer/Palmer d. Callaway/Parker 6-4 6-3
SF: Rockwell/Field d. Christer/Carrillo 6-4 6-4

FI: Vicki Palmer/Butch Palmer d. Ann Rockwell/Steve Field 6-4 3-6 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of April 13-19

April 14-15 Second Test Match Capetown, South Africa (Hard)

Australia d South Africa 2-1

Margaret Smith (Aus) d Renee Schuurman 7-5 6-1
Annette Van Zyl d Lesley Turner (Aus) 6-2 1-6 6-2

Margaret Smith/Lesley Turner (Aus) d Renee Schuurman/Annette Van Zyl 7-5 6-1

-----

April 17-18 Third Test Match Johannesburg, South Africa (Hard)

Australia d South Africa 2-0

Margaret Smith (Aus) d Renee Schuurman 7-5 6-4
Lesley Turner (Aus) d Margaret Hunt 6-1 2-6 6-3

-----

April ???? North Transvaal Exhibition Pretoria, South Africa

Annette Van Zyl d Margaret Smith (Aus) 0-6 6-4 6-3

-----

April 19, Ceylon Nationals, Newera Eliya, Ceylon

SF: Laxshmi Mahadevan d. Marcia Street 4-6 6-4 6-4
SF: Rukmani Kodagoda d. Kumarini of Bobili 3-6 6-1 8-6

FI: Laxshmi Mahadevan d. Rukmani Kodagoda 6-1 6-0

DF: Rukmani Kodagoda/Wendy Molligodde d. Wickremesinghe/Shanti Kodagoda 6-2 6-1

MX: Wendy Molligodde/Pestonjee d. Laxshmi Mahadevedan/Lassantha Fernando 2-6 6-3 6-2

-----

April 13-18 Connaught Hard Court Tournament Chingford, England, UK (Clay)

Draw=26

1R: Faye Toyne (AUS) d S Steventon 6-2 6-0
1R: Rita Bentley d Mrs Ward 8-6 6-4
1R: Ulla Sandulf (Swd) d. Jenny Morris 6-1 6-0
1R: Pat Walkden (Rhod) d. A Bowman 6-1 6-0
1R: Elaine Shenton d. Judith Jackson 8-6 6-2
1R: Penny Spencer d. Mrs A A L Bradford 6-1 6-0
1R: Nell Truman d. R Brunning 6-0 6-0
1R: Margaret Harris (Aus) d. M E Bull 6-0 6-4
1R: D F Franklin d. S Ferris 6-2 7-5
1R: Liv Paldan*(Nor) d. M A Cox 6-4 6-2

2R: Christine Truman d Paldan 6-0 2-6 6-3
2R: Pam Watermayer (SA) d Jean French 0-6 6-3 6-4
2R: Bentley d Toyne 6-3 6-2
2R: Elizabeth Starkie d Franklin 6-1 6-2

2R: Helga Schultze (Ger) d Spencer 6-2 6-1
2R: N Truman d Harris 6-1 3-6 6-2
2R: Walkden d Elaine Shenton 7-5 6-2
2R: Norma Baylon (Arg) d Sandulf 6-2 6-3

QF: C Truman d Watermayer 6-0 6-4
QF: Starkie d Bentley 3-6 6-3 6-3
QF: Schultze d N Truman 4-6 6-1 6-2
QF: Baylon d Walkden 6/2-6/1

SF: C Truman d Starkie 6-1 6-3
SF: Baylon d Schultze 6-4 4-6 9-7

FI: Norma Baylon d Christine Truman 3-6 6-2 6-4

Doubles
SF: Bentley/Starkie d. Baylon/Schultze 8-6 6-4
SF: Harris/Toyne d. Truman/Truman 6-4 6-4

FI: Rita Bentley/Elizabeth Starkie d Margaret Harris/Faye Toyne 6-4 8-6

Mixed Doubles

SF: Schultze/Mike Sangster d. Starkie/Peter Curtis 7-5 6-1
SF: Baylon/Roger Taylor d. Watermeyer/Ray Weedon (SA) 6-1 6-4

FI: Norma Baylon/Roger Taylor d. Helga Schultze/Mike Sangster 6-1 64


*Liv Paldan is described as ‘Pert, Pretty and Precise’ – were they were confusing her with Roy Emerson?

-----

April 13-18 Surrey Hard Court Tournament Sutton, England, UK (Clay)

Singles (Draw=40)

1R: Sheila Moodie d. M Dymock 6-4 6-2
1R: Marilyn Greenwood (NZ) d. E Hook 7-5 10-8
1R: Caroline Peerless d. Sandra Okin 6-3 6-2
1R: Alison Stroud d. Valerie Clark 8-6 7-9 6-1
1R: Margaret Lee d. Jenny Morris w/o
1R: Helen Plaisted (Aus) d. Elizabeth Ernest 6-0 6-3
1R: Ann Owen d. C M Roberts 6-0 6-2
1R: Sally Holdsworth d. P B Harman 6-4 9-7

2R: Jan Lehane (Aus) d. Wendy Hall 6-2 6-0
2R: Mrs B H Davis d. Vivienne Rees 7-5 1-6 6-3
2R: Mrs D G Haugh d. L A Cornelius 6-3 5-7 6-1
2R: Joyce Williams d Heather Allen 6-4 6-3
2R: Pauline Roberts d. Peerless 6-2 6-2
2R: Stroud d. R Hughes default
2R: Robin Lloyd d Marilyn Greenwood 6-4 6-4
2R: Deidre Catt d. Moodie 6-4 6-2

2R: Lee d. Bobbie Wilson 7-5 6-4
2R: Lorna Cawthorn d. Mrs S Cooper 6-1 6-4
2R: Carol Rosser d. Plaisted 6-1 6-2
2R: Owen d. Holdsworth 6-2 1-6 6-2
2R: Margaret Cooper d. Mrs S M Kitovitz 6-0 6-1
2R: Vivienne Dennis d. C T Harris 6-4 7-5
2R: Jenny Wagstaff d. Hilary Hodge 6-1 6-1
2R: Ann Jones d. Alex Soady 6-1 6-2

3R: Jan Lehane d Mrs Davis 6-1 6-0
3R: Williams d Mrs Haugh 6-0 6-0
3R: Vera Roberts d Alison Stroud 3-6 6-2 7-5
3R: Deidre Catt d Lloyd 6-4 6-3

3R: Carol Rosser d Anne Owen 6-4 9-7
3R: Margaret Lee d Lorna Cawthorn 6-0 6-2
3R: Margaret Cooper d Vivienne Dennis 6-0 6-2
3R: Ann Jones d Jenny Wagstaff 6-0 6-0

QF: Lehane d Williams 6-1 6-1
QF: Catt d Roberts 6-3 3-6 7-5
QF: Lee d Rosser 2-6 9-7 8-6
QF: Jones d Cooper 6-2 6-0

SF: Lehane d Catt 6-1 6-3
SF: Jones d Lee 6-2 6-1

FI: Jan Lehane d Ann Jones 2-6 6-3 6-4

Doubles

SF: Catt/Jones d. Roberts/Angela Mortimer 6-3 6-0
SF: Rosser/Williams d. Plaisted/Holdsworth 6-4

FI: Deidre Catt/Ann Jones d Carol Rosser/Joyce Williams 6-4 7-5

MX: Ann Jones/Billy Knight d. Carol Rosser/Harry Matheson 6-1 6-0

-----

April 13-19 Sicilian International Palermo, Italy (Clay)

Singles (Draw=at least 9)

1R: Madonna Schacht (Aus) d. Linda Lou Crosby (US) 6-0 6-3

QF: Vera Sukova (Cz) d ????
QF: Almut Sturm (Ger) d Carmen Coronado (Sp) 6-1 6-1
QF: Schacht d Carol Ann Prosen (US) 6-3 7-5
QF: Vlasta Kodesova (Cz) d Robyn Ebbern (Aus) 7-5 6-3

SF: Sukova d Strurm 6-2 6-2
SF: Kodesova d Schacht 7-5 6-4

FI: Vlasta Kodesova d Vera Sukova 6-1 6-1

Mixed Doubles

1R: Schacht/Martin Mulligan (Aus) d. Crosby/Bob Trappenburg (US) 6-0 6-4

QF: Mary Habicht (Bra)/Peter Strobl (Cz) d. Schacht/Mulligan 6-1 6-4
QF: Sukova/Stefan Koudelka (Cz) d. Maria Teresa Riedl/Girodano Majoli 3-6 7-5 6-3
QF: Pat McClenaughan (Aus)/Bill Bowrey (Aus) d. Coronado/Edson Mandarino (Bra) 0-6 6-3 6-1
QF: Ebbern/Bob Hewitt (Aus) d. Kodesova/Iyo Pimentel (Ven) 6-1 6-1

SF: Sukova/Koudelka d. Habicht/Strobl 6-4 4-6 6-2
SF: Ebbern/Hewitt d. McClanaughan/Bowrey 6-3 3-6 6-4

FI: Robyn Ebbern/Bob Hewitt (Aus) d. Vera Sukova/Stefan Koudelka (Cz) 6-4 6-3

-----

April 13-19 Mediterranean Tennis Club Championships Nice, France (Clay)
Venue: Mediterranean Tennis Club

SF: Jacqueline Rees-Lewis d E. Andersson (Swd) 6-0 6-0
SF: Heide Schidknecht (Ger) d Robin Lesh (Aus) 6-2 6-0

FI: Title divided between Jacqueline Rees-Lewis and Heide Schildknecht (Ger)

Mixed Doubles

SF: Rees-Lewis/Nick Kalogeropoulos (Gr) d. Schildknecht/Herbert Schmidt 6-2 6-3
SF: Lesh/Alan Kendall (Aus) d. Ann McAlpine (GB)/Lester Sack (US) 6-0 6-0

FI: Jacqueline Rees-Lewis/Nick Kalogeropoulos (Gr) d. Robin Lesh (Aus)/Alan Kendall (Aus)


-----

Ends April 21 Dallas Invitation, Dallas,Texas, US

Draw=8

1R: Nancy Richey d Anne Bagge Vieira (Den) 6-0 6-1
1R: Yola Ramirez Ochoa (Mex) d Owen McHaney 6-2 6-4
1R: Vicki Palmer d Justina Bricka 6-2 7-5
1R: Karen Susman d Nancy Penson 6-0 6-0

SF: Richey d Ochoa 14-12 3-5 retired
SF: Palmer d Susman 6-1 6-8 6-3

FI: Nancy Richey d Vicky Palmer 6-2 13-11

Doubles

SF: Bricka/Palmer d. Ochoa/McHaney 6-4 6-0
SF: RIchey/Susman d. Vieira/Penson 6-1 6-2

FI: Justina Bricka/Vicki Palmer d Nancy Richey/Karen Susman 7-5 6-8 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of April 20-26


April 20-25 British Hard Court Championships Bournemouth, England, UK (Clay)

Draw=44

1R: Ann Jones-bye
1R: Jenny Garner-bye
1R: Margaret Harris (Aus)-bye
1R: Mrs Chapman-bye
1R: Rita Bentley-bye
1R: DS Steventon-bye
1R: Margart Lee-bye
1R: Virginia Wade-bye

1R: Liv Paldan (Nor)-bye
1R: Stephanie Percivall-bye
1R: Robin Lloyd d Heather Allen 7-5 2-6 6-2
1R: Helen Plaisted (Aus) d Jenny Trewby 6-2 6-1
1R: Carol Rosser d Alison Stroud 5-7 6-2 6-3
1R: Marilyn Greenwood (NZ) d Jean Wilson 6-3 6-2
1R: Joyce Williams d Ulla Sandulf (Swd) 6-2 6-3
1R: Norma Baylon (Arg) d Heather Cheadle 6-2 6-3

1R: Deidre Catt-bye
1R: Pat Walkden (Rhod)-bye
1R: Nell Truman d Jean French 4-6 6-0 6-1
1R: Pat Hird d Glenda Swan (SA) 6-2 6-4
1R: Helga Schultze (Ger) d Marie Fourie (SA) 6-1 6-1
1R: Vivienne Dennis d A Rigby 7-5 6-3
1R: K Howarth d Jenny Morris (Rhod) 9-7 6-1
1R: Lorna Cawthorn d Pam Watermayer (SA) 6-3 6-2

1R: Sally Holdsworth-bye
1R: Anne Owen-bye
1R: Elizabeth Starkie-bye
1R: Mrs Peerless-bye
1R: Faye Toyne (Aus)-bye
1R: Vera Roberts-bye
1R: W Hall-bye
1R: Jan Lehane (Aus)-bye

2R: Jones d Garner 6-0 6-0
2R: Harris d Chapman 6-2 6-2
2R: Bentley d Steventon 6-2 6-0
2R: Wade d Lee 8-6 6-3
2R: Paldan d Percivall 6-4 6-3
2R: Lloyd d Plaisted 6-2 4-6 6-3
2R: Rosser d Greenwood 6-3 7-5
2R: Baylon d Williams 2-6 6-4 8-6

2R: Catt d Walkden 6-1 6-2
2R: N Truman d Hird 6-1 6-3
2R: Schultze d Dennis 7-5 6-3
2R: Cawthorn d Howarth 6-1 6-3
2R: Holdsworth d Owen 7-5 6-3
2R: Starkie d Peerless 6-2 6-1
2R: Roberts d Toyne 7-5 6-4
2R: Lehane d Hall 6-0 6-3

3R: Jones d Harris 6-1 6-1
3R: Bentley d Wade 6-4 6-1
3R: Paldan d Lloyd 2-6 6-3 6-4
3R: Baylon d Rosser 6-3 6-2

3R: Catt d N Truman 4-6 10-8 7-5
3R: Schultze d Cawthorn 6-2 6-0
3R: Starkie d Holdsworth 6-1 6-2
3R: Lehane d Roberts 6-3 6-2

QF: Jones d Bentley 6-2 6-1
QF: Baylon d Paldan 6-1 6-0
QF: Catt d Schultze 3-6 11-9 6-3
QF: Lehane d Starkie 6-8 6-2 6-2

SF: Jones d Baylon 6-2 6-0
SF: Lehane d Catt 6-1 6-4

FI: Ann Jones d Jan Lehane 6-2 12-10

Doubles

1R: Rosser/Williams d. Cheadle/Barbara Knapp 6-2 7-9 7-5
1R: Swan/Watermeyer d. French/Stroud 6-1 1-6 6-3
1R: Jones/Wade d. Hird/Mary McAnally 6-2 6-1
1R: Harris/Toyne d. Allen/Wilson 6-2 6-1
1R: Baylon/Bentley d. Shirley Hannah/Judith Jackson 6-1 6-0
1R: Dennis/Steventon d. Hayes/Mrs. W.T. Pool 6-2 7-5
1R: Angela Mortimer/Roberts d. Margaret Eyre/Greenwood 6-1 6-1
1R: Holdsworth/Plaisted d. Chapman/Pericval 6-1 6-3
1R: Catt/Starkie d. Alex Soady/J. Townsend 6-2 6-1
1R: Lee/Owen d. Peerless/Trewby 8-6 6-3
1R: Morris/Walkden d. Fourie/Garner 3-6 6-2 6-3

2R: Hall/N. Truman d. Howarty/Rigby 4-6 6-4 6-2
2R: Rosser/Williams d. Swan/Watermeyer 6-1 3-6 6-2
2R: Jones/Wade d. Harris/Toyne 7-5 6-3
2R: Baylon/Bentley d. Paldan/Sandulf 6-1 4-6 6-0
2R: Mortimer/Roberts d. Dennis/Steventon 6-1 6-2
2R: Catt/Starkie d. Holdsworth/Plaisted 6-2 6-1
2R: Morris/Walkden d. Lee/Owen 6-4 7-5
2R: Lehane/Schultze d. Cawthorn/Lloyd 6-1 5-7 6-2

QF: Rosser/Williams d. Hall/N. Truman 8-6 6-1
QF: Jones/Wade d. Baylon/Bentley 6-3 6-3
QF: Mortimer/Roberts d. Catt/Starkie 6-3 6-1
QF: Lehane/Schultze d. Morris/Walkden 7-5 6-1

SF: Rosser/Williams d. Jones/Wade 6-4 6-3
SF: Lehane/Schultze d. Mortimer/Roberts 6-1 6-2

FI: Jan Lehane/Helga Schultze d Carol Rosser/Joyce Williams 8-6 6-1

Mixed Doubles

1R: Lehane/Bob Howe (Aus) d. Percival/Geoff Bluett w.o.
1R: Paldan/D. Rick d. Greenwood/M.E. Ratcliff 6-4 10-8
1R: Williams/Keith Wooldridge d. Rigby/C.R. Trippe 4-6 6-4 8-6
1R: Toyne/Jimmy Moore (Aus) d. Morris/D.P. Howorth 6-4 6-4
1R: Baylon/Bob Carmichael (Aus) d. Hird/Jeffrey Robinson 6-4 6-4
1R: Mortimer/John Barrett d. Allen/Clay Iles 6-4 3-6 6-2
1R: Garner/Jackie Saul (SA) d. Rosser/Harry Matheson 2-6 6-3 6-3
1R: Schultze/Bruce Larkham (Aus) d. Walkden/Howard Walton 7-5 5-7 6-4
1R: Bentley/John Keller (Aus) d. Fouire/Pat Cramer (SA) 6-1 7-5
1R: Wade/Peter Curtis d. Harris/Gary Baulch (Aus) 6-4 6-3
1R: Plaisted/Lew Sylvester (SA) d. Cawthorn/Nestor Grammatica (Tha) w.o.
1R: Watermeyer/Keith Diepraam (SA) d. Soady/K.F. Buswell w.o.
1R: Starkie/Cliff Drysdale (SA) d. Lee/Paul Hutchins 6-1 6-3
1R: Roberts/Clive Brebnor (SA) d. Sandulf/Felix Bautista (Tha) 6-1 6-1
1R: Swan/Bob Maud (SA) d. Knapp/Jeff Robertson 5-1 ret.
1R: Catt/Billy Knight d. Hannah/John Satchwell-Smith 6-1 6-4

2R: Lehane/Howe d. Paldan/Rick 6-0 6-1
2R: Toyne/Moore d. Williams/Wooldridge 8-10 6-4 6-0
2R: Baylon/Carmichael d. Mortimer/Barrett 1-6 8-6 6-4
2R: Schultze/Larkham d. Garner/Saul 6-3 6-3
2R: Bentley/Keller d. Wade/Curtis 4-6 9-7 6-2
2R: Watermeyer/Diepraam d. Plaisted/Sylvester 6-2 6-2
2R: Roberts/Brebnor d. Starkie/Drysdale w.o.
2R: Swan/Maud d. Catt/Knight w.o.

QF: Lehane/Howe d. Toyne/Moore 6-1 6-2
QF: Schultze/Larkham d. Baylon/Carmichael 2-6 6-3 6-4
QF: Bentley/Keller d. Roberts/Brebnor 6-4 6-2
QF: Swan/Maud d. Watermyer/Diepraam 6-4 0-6 7-5

SF: Lehane/Howe d. Larkham/Schultze 6-1 4-6 6-4
SF: Swan/Maud d. Bentley/Keller, scores not given

FI: Jan Lehane (Aus)/Bob Howe (Aus) d. Glenda Swan (SA)/Bob Maud (SA) 8-6 6-3

Third consecutivre week Lehane and Jones contest a final.
-----

April 20-26 Naples Tournament, Naples, Italy (Clay)
Venue: The Tennis Club

Draw=19

1R: Robin Lesh (Aus) d V Coombs 6-2 6-3
1R: Maria Teresa Riedl d Linda Lou Crosby (US) 6-0 6-2
1R: Pat McClenaughan (Aus) d. L Gasparini 6-0 6-0

2R: Robyn Ebbern (Aus) d Alessandra Gobbo 6-2 6-2
2R: Katarina Bartholdson (Swd) d Paola Monami 6-2 6-1
2R: Carmen Coronado (Sp) d McClenaughan 6-4 6-3
2R: Lea Pericoli d Lesh 5-7 6-2 6-2

2R: Madonna Schacht (Aus) d Roberta Beltrame 3-6 7-5 6-2
2R: Carol Ann Prosen (US) d Silvana Lazzarino 6-4 8-6
2R: Vicki Berner d Riedl 6-4 3-6 6-2
2R: Judy Tegart (Aus) d Helga Niessen (Ger) 6-4 2-6 6-3

QF: Ebbern d Bartholdson 6-1 6-4
QF: Pericoli d Coronado 6-3 6-1
QF: Schacht d Prosen 6-3 6-4
QF: Tegart d Berner 6-8 6-1 6-1

SF: Ebbern d Pericoli 8-6 6-3
SF: Schacht d Tegart 6-1 2-6 9-7

FI: Robyn Ebbern d Madonna Schacht 6-0 6-3

Mixed Doubles

QF: Schacht/Martin Mulligan (Aus) d. Prosen/Jaime Pinto-Bravo (Chi) 0-6 6-3 7-5
QF: Tegart/Fred Stolle (Aus) d. Riedl/Giordano Majoli 6-2 6-3
QF: Lesh/Alan Kendall (Aus) d. Lazzarino/Alberto Lazzarino 6-1 6-1

SF: Tegart/Stolle d. Schacht/Mulligan w.o.
SF: Ebbern/Bob Hewitt (Aus) d. Lesh/Kendall 6-4 6-1

FI: Robyn Ebbern/Bob Hewitt d Judy Tegart/Fred Stolle 3-6 6-2 6-3

The serve and volley Ebbern overcomes clay and a tough match vs Tegart in the semis.
-----

April 20-26 Madrid International Tournament, Madrid, Spain (Clay)
Venue: Real Club Puerta Del Hierro

Draw=at least 9

1R: Mary Habicht (Bra) d Marta Pombo Pereda 6-1 6-2

QF: Jacqueline Rees-Lewis (Fr) d Elke Zantop 6-1 6-0
QF: Pilar Barril d E Andersson (Swe) 6-4 6-4
QF: Habicht d Nati Santacana 6-1 6-1
QF: Heide Schildknecht (Ger) d Ana Maria Estalella 6-2 8-6

SF: Rees-Lewis d Barril 6-1 6-3
SF: Schildknecht d Habicht 6-2 6-2

FI: Jacqueline Rees-Lewis d Heide Schildknecht 6-4 6-2

DF: Maria Estalella/Marta Pereda d Pilar Barril/Hedie Schildknecht 4-6 6-2 6-1

-----

April 20-26 Paris International Championships, Paris, France (Clay)
Venue: Roland Garros

Draw=22

1R: Vera Sukova (Cz) [2]-bye
1R: Jacqueline Berson-bye
1R: Marielle Lombard-bye
1R: Marie Jeanne Dusapt-bye
1R: Irene De Lansalut [3]-bye
1R; Francoise Nay d Anne Marie Seghers 6-3 5-5 retired
1R: Chantal Langanay d Evelyne Terras 6-4 6-4
1R: Maylis Burel d Suzanne Le Besnerais 6-2 6-3

1R: Claudine Rouire d Jacqueline Kermina 6-0 6-2
1R: Aline Nenot d Michelle Boulle 6-1 6-3
1R: Anne Marie Vissault d Daniele Bouteleux default
1R: Vlasta Kodesova (Cz) [4]-bye
1R: Marta Peterdy (Hun) -bye
1R: Jehanne Venturino-bye
1R: Nicole Seghers-bye
1R: Francoise Durr [1] -bye

2R: Sukova d Berson 6-0 6-1
2R: Lombard d Dusapt 12-10 7-5
2R: De Lansalut d Nay 10-8 6-4
2R: Burel d Langanay 6-4 6-3

2R: Rouir d Nenot 2-6 7-5 9-7
2R: Kodesova d Vissault 6-1 6-1
2R: Peterdy d Venturino 6-0 7-5
2R: Durr d Seghers 6-2 6-1

QF: Sukova d Lombard 6-0 6-1
QF: De Lansalut d Burel 6-4 3-6 6-4
QF: Kodesova d Rouire 6-3 6-3
QF: Durr d Peterdy 6-3 6-2

SF: Sukova d De Lansalut 6-3 6-2
SF: Durr d Kodesova 6-2 6-3

FI: Vera Sukova d Francoise Durr 6-4 7-5

Doubles

QF: Durr/Jeanine Lieffrig d. N. Seghers/Terras 8-6 6-0
QF: de Lanslut/Peterdy d. Rouire/M. Valois 6-1 1-6 6-2
QF: Monique Hamelin/Suzanne Le Besnerais 6-1 6-1
QF: Kodesova/Sukova d. Lombard/Vissault 6-2 6-4

SF: Durr/Lieffrig d. de Lanslut/Peterdy 6-2 6-4
SF: Kodesova/Sukova d. Hamelin/Le Besnerais 6-1 6-1

FI: Francoise Durr/Janine Lieffrig d Vlasta Kodesova (Cz) /Vera Sukova (Cz) 6-4 7-5

Mixed Doubles

1R: De Lanslut/Milan Holecek (Cz) d. Le Besnerais/Jacques Chaban Delmas 6-4 4-6 6-2

QF: Lieffrig/Daniel Contet d. Lombard/Bernard Paul 6-3 6-2
QF: Sukova/Stefan Koudelka (Cz) d. Bowles/Michel Leclercq 6-2 6-2
QF: Durr/Paul Jalabert d. Kermina/Alain Bresson 7-5 6-4
QF: Kodesova/Petr Stobl (Cz) d. de Lanslut/Holecek 8-6 6-3

SF: Lieffrig/Contet d. Kodesova/Strobl 6-2 0-6 6-4
SF: Durr/Jalabert d. Sukova/Koudelka 6-4 6-4

FI: Francoise Durr/Paul Jalabert d Jeanine Lieffrig/Daniel Contet 6-4 0-6 7-5

-----

April 25, Bandarawela, Ceylon

FI: Wendy Molligodde d. Kumaranee of Bobili* 6-2 8-6

DF: Wendy Molligodde/Shanti Kodgagoda d. Rukmani Kodagoda/Nelakanthi de Silva 6-4 6-4

MX: Wendy Molligodde/Pestonjee d. ? Kodagoda/Livera 6-4 6-3

* WT spells Kumaranee here and Kumarini at Ceylon Nationals

-----

April 16-20* Women S Intercollegiate Singles Ojai Valley, California (Hard)
*could dates be April 20-26-held with Ojai event?

Draw=at least 17

1R: Billie Jean Moffitt d. Palmer (CS Fullerton) 6-0 6-1

2R: Billie Jean Moffitt d Tina Rodi 6-1 6-1
2R: Lammers d Yost 6-4 6-4
2R: Laurie Callaway d Cathy Gagel 6-3 6-8 6-1
2R: Jane Albert d Toni Alford 6-0 6-0

2R: Connie Jaster d Mary Weiss 6-2 6-1
2R: Mimi Henreid d Alice Christer 6-1 6-0
2R: Hedy Rutzebeck d Heck 6-3 6-8 6-3
2R: Julie Heldman d Murray 6-2 6-1

QF: Moffitt d Lameers 6-1 6-1
QF: Albert d Callaway 6-1 6-0
QF: Henreid d Jaster 6-2 3-6 7-5
QF: Heldman d Rutzebeck 6-3 6-1

SF: Moffitt d Albert 6-1 6-2
SF: Heldman d Henreid 8-6 5-7 6-2

FI: Billie Jean Moffitt d Julie Heldman 3-6 6-1 6-4

DF: Sue Behlmar/Robey d Garluck/Hill 6-0 6-2
-----

ends April 26 Ojai Valley Tournament, Ojai, California, US (Hard)

Draw=11

1R: Diane Wootton d Pat Yeomans 8-6 6-3
1R: Carol Ann Loop d Linda Van Der Meer 6-2 6-1
1R: Mimi Arnold d Martha Gowans 3-6 6-4 6-2

QF: Carole Caldwell d Wootton 6-2 6-4
QF: Dodo Bundy Cheney d Kathy Blake 10-8 6-2
QF: Tory Fretz d Kathy Harter 7-5 6-3
QF: Arnold d Loop 6-4 4-6 6-4

SF: Caldwell d Cheney 6-4 6-1
SF: Arnold d Fretz 7-5 3-6 6-1

FI: Mimi Arnold d Carole Caldwell 2-6 6-4 6-4

DF: Carole Caldwell/Dodo Cheney d Kathy Blake/Kathy Harter 3-6 6-3 6-1

Dodo Cheney, star of the 30s and 40s, still rolling.
-----
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of April 27-May 3


April 27-May 2 Reggio De Calabria Tournament, Reggio, Italy (Clay)

Draw=15

1R: Margaret Smith (Aus) -bye
1R: Judy Tegart (Aus) d Graziella Perna 6-0 6-3
1R: Maria Teresa Riedl d Linda Lou Crosby (US) 6-3 6-0
1R: Madonna Schacht (Aus) d Mary Habicht (Bra) 6-1 6-0

1R: Robyn Ebbern (Aus) d Carol Ann Prosen (US) 6-2 6-1
1R: Roberta Beltrame d Ingrid Lofdahl (Swd) 7-5 6-2
1R: Helga Niessen (Ger) d Cathy Lee Crosby (US) 6-3 6-4
1R: Lesley Turner (Aus) d Vicki Berner (Can) 6-1 6-2

QF: Smith d Tegart 6-2 7-5
QF: Riedl d Schacht 6-3 2-6 7-5
QF: Ebbern d Beltrame 6-0 6-1
QF: Turner d Niessen 6-2 4-6 6-1

SF: Smith d Riedl 6-1 6-1
SF: Ebbern d Turner 2-6 6-4 6-3

FI: Margaret Smith (Aus) d Robyn Ebbern (Aus) 6-0 6-4

Mixed Doubles

QF: Ebbern/Bob Hewitt (Aus) d. Berner/Ray Senkowski (US) 6-3 7-5
QF: Smith/John Newcombe (Aus) d. Habicht/Iyo Pimentel (Ven) 6-0 6-0

SF: Ebbern/Hewitt d. Turner/Tony Roche (Aus) 6-1 6-1
SF: Smith/Newcombe d. Schacht/Carlos Fernandes w.o.

FI: Robyn Ebbern (Aus) /Bob Hewitt (Aus) d. Margaret Smith (Aus) /John Newcombe (Aus) 6-3 6-4

-----

April 27-May 3 River Plate Championships Buenos Aires, Argentina (Clay)

Draw=13

1R: Donna Floyd Fales-bye
1R: Ana Maria Bocio d Gladys De Barboza 7-5 6-4
1R: Elena De Eguiguren d Doris Gildemeister 6-1 6-1
1R: Graciela Moran d Mabel Bove 7-5 1-6 7-5

1R: Nora De Somoza-bye
1R: Viola De Almeda d Leyla Musalem (Chile) 6-3 6-4
1R: Graciela Lombardi d Mabel Vrancovich 5-7 6-1 6-2
1R: Carole Wright-bye

QF: Fales d Bocio 4-6 6-0 6-0
QF: Moran d Eguiguren 5-7 7-5 6-4
QF: Somoza d Almeda 6-2 6-3
QF: Lombardi d Wright 6-3 6-3

SF: Fales d Moran 6-3 6-1
SF: Somoza d Lombardi 8-6 6-4

FI: Nora de Somoza d Donna Fales 6-2 6-1

Doubles

SF: Bove/Lombardi d. Somoza/Bocio 6-3 6-4
SF: Fales/Wright d. Barboza/Arias 6-2 6-4

FI: Mabel Bove/Graciela Lombardi d Donna Fales/Carole Wright 10-8 2-6 8-6

Mixed Doubles

SF: Fales/Enrique Morea d. Lombardi/Oscar Escribano 6-2 6-4
SF: Somoza/Eugene Scott (US) d. Wright/Jim McManus (US) 6-4 3-6 6-4

FI: Donna Fales (US)/Enrique Morea d. Nora Somoza/Eugene Scott (US) 4-6 6-4 6-4

-----

April 27-May 2 London Hard Court Championships Hurlingham, London, England, UK (Clay)

Singles (Draw=64)

1R: Jan Lehane (Aus) d. Diane Howe 6-0 6-0
1R: Liv Paldan (Nor) d Jenny Wagstaff 6-2 8-6
1R: Faye Toyne (Aus) d. d. M E Bull 6-2 6-2
1R: Heather Allen d Rosemary Deloford 8-6 6-3
1R: Jenny Morris (Rhod) d. C Ashton 4-6 6-1 6-2
1R: JM Young d Mrs Brock 6-0 6-4
1R: Mrs Shearing d Z Schreiber (Arg) 6-2 6-1
1R: Carole Rosser d. P Orchard 6-2 6-0

1R: Helga Schultze (Ger) d B Horton 6-2 6-2
1R: P Harman d. Mrs B H Davis 2-6 6-1 6-0
1R: Marie Fourie (SA) d D Roberts 4-6 6-0 6-1
1R: W Hall d Ulla Sandulf (Swe) 0-6 6-2 10-8
1R: Virginia Wade d R Wilson 6-4 6-2
1R: Anne Owen d. Mrs C H Robinson 6-1 6-1
1R: Helen Plaisted (Aus) d Marilyn Greenwood (NZ) 6-2 6-3
1R: Deidre Catt d. M J Dymock 6-1 6-2

1R: Norma Baylon (Arg) d. L A Cornelius 6-0 6-1
1R: Robin Lloyd d Margaret Lee 6-3 6-2
1R: Jenny Garner (SA) d Stephanie Percivall 6-2 6-2
1R: E Ernest d Vivienne Dennis 1-6 6-4 6-2
1R: Pam Watermeyer (SA) d. M Domenach 6-0 6-2
1R: S Steventon d C Roberts 6-3 6-0
1R: Nell Truman d. Caroline Peerless 6-2 6-3
1R: Rita Bentley d Sally Holdsworth 6-2 6-3

1R: Elizabeth Starkie d Jean French 6-1 6-0
1R: Joyce Williams d Shirley Hannah 6-0 6-1
1R: Lorna Cawthorn d Glenda Swan (SA) 5-7 8-6 6-1
1R: R Thadani (Ind) d Mrs Phillips (Aus) 6-3 1-6 6-2
1R: Vera Roberts d. Judith Jackson 6-0 6-2
1R: Pat Walkden (Rho) d. A R Fraser-Black 6-1 6-1
1R: Margaret Harris (Aus) d. C E George 6-0 6-1
1R: Nancy Richey (US) d V Rees 6-3 6-1

2R: Lehane d. Paldan ????
2R: Toyne d Allen 6-3 2-6 6-3
2R: Morris d Young 6-3 6-1
2R: Rosser d Shearing 6-0 6-0
2R: Schultze d Harman 6-2 6-2
2R: Fourie d Hall 6-3 6-4
2R: Wade d Owen 4-6 6-4 6-3
2R: Catt d Plaisted 6-3 6-2

2R: Baylon d Lloyd 1-6 6-1 6-0
2R: Garner d Ernest 6-1 6-3
2R: Watermayer d Steventon 6-2 6-1
2R: Bentley d N Truman 6-2 6-4
2R: Starkie d Williams 6-1 6-1
2R: Cawthorn d Thadani 6-0 6-1
2R: Roberts d Walkden 6-0 6-3
2R: Richey d Harris 6-1 6-3

3R: Lehane d Toyne 6-2 6-2
3R: Rosser d Morris 6-1 6-1
3R: Schultze d Fourie 6-2 6-2
3R: Wade d Catt 0-6 6-3 6-2

3R: Baylon d Garner 6-2 6-2
3R: Bentley d Watermayer 1-6 6-3 6-1
3R: Starkie d Cawthorn 6-1 6-2
3R: Richey d Roberts 6-3 6-2

QF: Lehane d Rosser 6-4 6-2
QF: Schultze d Wade 6-4 6-2
QF: Baylon d Bentley 6-3 6-1
QF: Richey d Starkie 3-6 6-3 6-4

SF: Lehane d Schultze 6-2 6-4
SF: Baylon d Richey 4-6 12-10 10-8

FI: Jan Lehane d Norma Baylon 6-3 6-1

Doubles

SF: Baylon/Schultze d. Roberts/Angela Mortimer 6-2 8-6
SF: Lehane/Richey d. Bentley/Watermeyer 4-6 6-3 6-2

FI: Norma Baylon/Helga Schultze d Jan Lehane/Nancy Richey 7-5 6-4

A 50 game semifinal between Baylon and Richey

-----

ends May 3 Northern California Championships San Francisco, California, US (Hard)

QF: Gerry Carter d Cecii Martinez 6-3 6-3
QF: Jean Danilovich d ????
QF: Diana Gai d Sue Shrader 6-4 4-6 9-7
QF: Rosie Casals d Jean Saloman 6-0 6-0

SF: Carter d Danilovich default
SF: Casals d Gai 6-2 6-3

FI: Rosie Casals d Gerry Carter 6-0 6-0

Doubles

SF: D. Bacon/Pat Whitman d. Lou Gates/Bea Conroy 7-5 6-3
SF: Pat Mattes/Sharon Russell d. Cathy Gagel/Linda Van der Meer 6-1 6-3

FI: Pat Mattes/Sharon Russell d D. Bacon/Pat Whitman 6-0 6-3

Mixed Doubles

SF: Gai/Henry Kamakana d. Ara Hammond/Tom Muench 6-3 6-4
SF: Russell/Ed Beale d. Julie Bracken/Jack Bracken 6-4 6-4

FI: Diana Gai/Henry Kamakana d. Sharon Russell/Ed Beale 10-8 6-3

Casals is so young (15) she also wins the juniors

-----

May 3, Northern Virginia Championships, Arlington, Virginia, US

QF: Nancy Reed d. Bessie Stockard 6-1 6-2

SF: Raymonde Jones d. Carol Wendell 6-3 6-1
SF: Nina Russell d. Nancy Reed 6-8 6-4 6-4

FI: Raymonde Jones d. Nina Russell 6-4 6-1

Doubles

SF: Jones/Ann Gray d. Doris Harrison/Stockard 6-1 6-0
SF: Russell/Mary Belin d. Wendell/Reed 8-6 6-3

FI: Raymonde Jones/Ann Gray d. Nina Russell/Mary Belin 6-3 6-3

Mixed Doubles

SF: Jones/Nick Powell d. Russell/Jim Collins 8-6 4-6 6-3
SF: Wendell/Griff Payne d. Johanna Hill/Marshall Wheeler 2-6 7-5 9-7

FI: Raymonde Jones/Nick Powell d. Carol Wendell/Griff Payne 3-6 6-4 6-2

-----

May 1 East Java Open Hard Courts, Surabaya, Indonesia (Clay)

FI: Otty Oey d. Liem Soen Gie 6-0 6-8 6-2

DF: Oei Liem/J. Mandias d. Jenny Gan/Otty Oey 2-6 7-5 6-3

MX: E. Sleebos/Henry Tjioe d. Gan Sieuw Kie/Lie Boen Swan 6-4 6-1

*Oey wins a 3 hr. 30 min. semi.
 
1 - 20 of 220 Posts
Top