Tennis Forum banner

21 - 40 of 211 Posts

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of May 6-12

May 7-14, Italian Championships, Rome, Italy (Clay)
Venue: Foro Italico

Singles (Draw=47)

1R: Margaret Smith (Aus) [1]-bye
1R: Eva de Jong (Neth)-bye
1R: Elizabeth Starkie (GB)-bye
1R: Annette Van Zyl (SA)-bye
1R: Robyn Ebbern (Aus)-bye
1R: Maura Veronese-bye
1R: Nell Truman (GB)-bye
1R: Lea Pericoli-bye

1R: Jan Lehane (Aus)-bye
1R: Lucia Bassi d. Ria Leyrer (Aut) default
1R: Helga Schultze (Ger) d. Noelene Turner (Aus) 6-2 6-0
1R: Tory Fretz (US) d. Kaye Dening (Aus) 5-7 6-3 7-5
1R: Silvana Lazzarino d. Vicki Berner (Can) 6-2 6-3
1R: Carol Newman (Aus) d. M. Pianetti 6-1 6-0
1R: Mary Habicht (Bra) d. Nicla Migliori 6-2 4-6 6-1
1R: Christine Truman (GB) [5] d. Edda Buding (Ger) default

1R: Ann Jones (GB) d. Miss Schultze (Ger) default
1R: Carmen Coronado (Sp) d. Chiara Ramorino 4-6 6-1 9-7
1R: Margaret Hunt (Aus) d. Sara de Nigris 6-0 6-2
1R: Carol Ann Prosen (US) d. Francesca Gordigini 6-4 4-2 retired (sprained ankle)
1R: Vera Sukova (Cz) d. Paola Monami 6-0 6-1
1R: Alessandra Gobbo d. Dawn Kavnat (SA) 6-0 6-0
1R: Norma Baylon (Arg) d. Graziella Perna 6-2 6-2
1R: Renate Ostermann (Ger) d. Jenny Ridderhof (Neth) 7-5 7-5

1R: Renee Schuurman (SA)-bye
1R: Judy Alvarez (US)-bye
1R: Roberta Beltrame-bye
1R: Judy Tegart (Aus)-bye
1R: Almut Sturm (Ger)-bye
1R: Irene del Frate-bye
1R: Maria-Teresa Lazzarino-bye
1R: Lesley Turner (Aus)-bye

2R: Smith [1] d. de Jong 6-0 6-2
2R: Starkie d. Van Zyl 6-2 6-1
2R: Ebbern d. Veronese 6-0 6-3
2R: Pericoli d N. Truman 6-2 6-2
2R: Lehane d. Bassi 6-2 6-4
2R: Schultze d. Fretz 6-2 6-0
2R: S. Lazzarino d. Newman 9-7 6-0
2R: C. Truman [5] d. Habicht 6-2 10-8

2R: Jones d. Coronado 6-0 6-2
2R: Hunt d. Prosen 6-2 6-3
2R: Sukova d. Gobbo 6-3 6-2
2R: Baylon d. Ostermann 6-3 6-4
2R: Alvarez d. Schuurman 1-6 10-8 6-2
2R: Beltrame d. Tegart 6-1 6-4
2R: Sturm d. Del Frate 6-1 6-3
2R: Turner d. MT Lazzarino 6-2 6-1

3R: Smith [1] d Starkie 6-0 6-2
3R: Ebbern d Pericoli 6-2 1-6 6-2
3R: Lehane d Schultze 6-1 6-0
3R: Truman [5] d Lazzarino 8-6 6-0

3R: Jones d Hunt 6-3 6-1
3R: Sukova d Baylon 3-6 6-4 6-4
3R: Alvarez d Beltrame 6-3 6-4
3R: Turner d Sturm 6-2 6-3

QF: Smith [1] d. Ebbern 6-1 7-5
QF: Lehane d. Truman [5] 6-4 6-1
QF: Jones d. Sukova 6-4 6-1
QF:Turner d. Alvarez 6-4 6-1

SF: Smith [1] d. Jan Lehane 6-4 6-3
SF: Turner d. Ann Jones 6-1 6-0

FI: Margaret Smith [1] d. Lesley Turner 6-3 6-4

Doubles (Draw=22)

1R: Robyn Ebbern (Aus)/Margaret Smith (Aus) [1]-bye
1R: Jenny Ridderhof (Neth)/Eva de Jong (Neth)-bye
1R: Christine Truman (GB)/Nell Truman (GB)-bye
1R: Tory Fretz (US)/Renate Ostermann (Aut)-bye
1R: Angela Mortimer (GB)/Elizabeth Starkie (GB) d. Carol Newman (Aus)/Almut Sturm (Ger) 9-7 6-1
1R: Kaye Dening (Aus)/Judy Tegart (Aus) d. Irene del Frate/Maria-Teresa Lazzarino 7-5 6-1
1R: Carmen Coronado (Sp)/Helga Schultze (Ger) Sara de Nigris/M. Pianetti 6-1 4-6 6-0
1R: Ann Jones (GB)/Renée Schuurman (SA)-bye

1R: Jan Lehane (Aus)/Lesley Turner (Aus)-bye
1R: Paola Monami/Graziella Perna-bye
1R: Lucia Bassi/Francesca Gordigiani-bye
1R: Judy Alverz (US)/Carol Prosen (US)-bye
1R: Silvana Lazzarino (Ita)/Lea Pericoli (Ita)-bye
1R: Vicki Berner (Can)/Noelene Turner (Aus) d. Roberta Beltrame/Mary Habicht (Bra) 5-7 7-5 6-2
1R: Margaret Hunt (SA)/Annette Van Zyl (SA) d. Nicla Migliori/Chiara Ramorino 6-2 6-0
1R: Norma Baylon (Arg)/Vera Sukova (CZ) d. Alessandra Gobbo/Maura Veronesi 6-1 6-1

2R: Ebbern/Smith [1] d. Ridderhof/Eva de Jong 6-1 6-2
2R: Truman/Truman d. Fretz/Ostermann 6-1 3-6 6-4
2R: Mortimer/Starkie d. Dening/Tegart 6-1 6-3
2R: Jones/Schuurman d. Coronado/Schultze 6-2 6-3

2R: Lehane/L. Turner d. Monami/Perna 6-0 6-4
2R: Bassi/Gordigiani d. Alvarez/Prosen 6-4 6-2
2R: S. Lazzarino/Pericoli d. Berner/N. Turner 6-3 6-3
2R: Hunt/Van Zyl d. Baylon/Sukova 6-3 3-6 7-5

QF: Ebbern/Smith [1] d. Truman/Truman 6-3 6-3
QF: Jones/Schuurman d. Mortimer/Starkie 6-2 6-2
QF: Lehane/L. Turner d. Bassi/Gordigiani 7-9 6-3 6-3
QF: S. Lazzarino/Pericoli d. Hunt/Van Zyl 6-3 6-4

SF: Ebbern/Smith [1] d. Jones/Schuurman 6-3 6-4
SF: S. Lazzarino/Pericoli d. Lehane/L. Turner 6-2 6-0

FI: Robyn Ebbern (Aus)/Margaret Smith (Aus) [1] d. Silvana Lazzarino/Lea Pericoli 6-2 6-3

Doubles final: from left to right: Smith/Ebbern and Lazzarino/Pericoli



Mixed Doubles (Draw=30)

1R: Renée Schuurman (SA)/Bob Howe (Aus)-bye
1R: Helga Schultze (Ger)/Carlos Fernandes (Bra) d. Margaret Hunt (Aus)/Ian Crookenden (NZ) 6-4 6-1
1R: Norma Baylon (Arg)/Eduardo Soriano (Arg) d. Almut Sturm (Ger)/Carlo Blondi 6-2 6-3
1R: Angela Mortimer (GB)/Billy Knight (GB) d. Mary Habicht (Bra)/Alan Kendall (Aus) 6-1 6-4
1R: Margaret Smith (Aus)/Ken Fletcher (Aus) d. Vicki Berner (Can)/Fred Sherriff (Aus) 6-0 6-1
1R: Annette Van Zyl (SAl/Luigi Pirro d. Elizabeth Starkie (GB)/Mike Sangster 7-5 6-4
1R: Silvans Lazzarino/Alberto Lazzarino d. Carol Prosen (US)/Oscar Wegner (Arg) 6-4 6-4
1R: Vera Sukova (Cz)/Nicola Pilic (Yug) d. Dawn Kavnat (SA)/Cesare Guerci Lena 6-0 6-2

1R: Judt Tegart (Aus)/Neale Fraser (Aus) d. Roberta Beltrame/Giordano Majoli 5-7 6-4 9-7
1R: Renate Ostermann (Aut)/Tony Roche (Aus) d. Irene Del Frate/Franco Olivieri 6-1 6-3
1R: Ann Jones (GB)/Tony Pickard (GB) d. Noelene Turner (Aus)/Noel Holland 6-2 6-1
1R: Jan Lehane (Aus)/Bob Hewitt (Aus) d. Maura Vernoesi/Sergio Motta 6-1 6-2
1R: Robyn Ebbern (Aus)/Owen Davidson (Aus) d. Alessandra Gobbo/Paolo Bodo 6-1 6-0
1R: Kaye Dening (Aus)/Patricio Rodriguez (Chile) d. Judy Alvarez (US)/Ed Rubinoff (US) 6-2 2-6 6-3
1R: Lesley Turner (Aus)/Fred Stolle (Aus) d. Carol Newman (Aus)/Ray Moore (SA) 6-0 6-4
1R: Carmen Coronado (US)/Ed Mandarino (BRA)-bye

2R: Schuurman/Fernandes d. Schuurman/Bob Howe (Aus) 4-6 6-0 6-3
2R: Baylon/Soriano d. Mortimer/Knight 6-2 7-5
2R: Smith/Fletcher d. Van Zyl/Pirro 6-1 6-4
2R: Sukova/Pilic d. Lazzarino/Lazzarino 6-4 6-4

2R: Tegart/Fraser d. Ostermann/Roche 0-6 11-9 6-2
2R: Lehane/Hewitt d. Jones/Pickard 6-3 6-3
2R: Ebbern/Davidson d. Dening/Rodriguez 6-1 6-1
2R: Turner/Stolle d. Coronado/Mandarino 6-4 6-2

QF: Baylon/Soriano d. Schultze/Fernandes 2-6 6-4 6-4
QF: Lehane/Hewitt d. Tegart/Fraser 6-0 3-6 6-2
QF: Turner/Stolle d. Ebbern/Davidson 4-6 6-3 6-3

Remaining matches cancelled because of rain

All the seeds made the QF except for Schuurman, whose shots sailing long by feet vs. Alvarez. A "slimed-down" Truman overcomes the crowd to beat "Itatly's darling" Lazzarino. Her usual rush the net from any position tactic fails to impress Lehane in the Quarters and she gets "passed with monotonous regularity". A wet and slippery court actually helps Margaret in the final by limiting the nimble footed Turner's mobility. THE NYT described both women as "listless", with a lot of errors on both sides.

The NYT calls Habicht "an American living in Athens."

Draw note: Could the MT Lazzarino Turner beat in the 2R be Maria-Teresa Riedl? Even if not the MT has a high chance of standing for Maria-Teresa.

-----

ends May 14 Essen, Essen,Germany (Clay)

FI: Jill Blackman (Aus) d. Helga Niessen 7-5 6-1

DF: Rita Bentley/Jill Blackman d. Helga Niessen/Heide Schilknecht 6-2 9-7.

-----

May 12, Championships of Budapest*, Budapest, Hungary

FI: Zsofia Brosszmann d. Erzsebet Solyom 6-8 6-0 6-4

-----

May ?, Budapest Championships*, Budapest, Hungary

FI: Klara Bardoczi d. Erzsebet Solyom 6-4 6-4

DF: Klara Bardoczi/Erzsebet Solyom d. Feher/Kisban 6-1 6-1

* Note - World Tennis gives these consecutively, clearly as two separate tournaments (even more clearly in the men's results), and identified as above

-----

May Ryukyu Islands Indoors, Okinawa, Japan

FI: Marilyn Stevens Smith d. Judy George 6-1 6-2

MX: Jude George/Ken Korver d. Pat Ryan/George Jewett 6-2 6-1

-----

May 6-12 Southern California Championships, Los Angeles, California, US (Hard)

Singles (Draw=35)


1R: Diane Wootton d. Tina Rodi 6-3 5-7 6-1
1R: Mimi Henreid d. Pat Yeomans 4-6 6-4 6-4
1R: Cathy Lee Crosby d. Eileen Rahlens 6-2 6-2

2R: Mandy Einstein d. Mimi Arnold 6-4 6-0
2R: Carole Caldwell d. Sheryl Pruitt 6-1 6-0
2R: Wootton d. Helen Watanabe 6-3 6-1
2R: Kathy Blake d. Henreid 4-6 6-0 6-4
2R: Cathy Lee Crosby d. Violet Walker 15-13 retired
2R: Kathy Chabot d. Cynthia Raymond 6-0 6-1
2R: Regina Myrell d. M Shlaudeman 6-2 6-2
2R: Dodo Cheney d. Mary Radabaugh 6-2 6-3
2R: Pat Cody d. Mira Vukelich 6-2 6-2

3R: Billie Jean Moffitt d. Linda Lou Crosby 6-2 8-6
3R: Einstein d. Connie Jaster 7-5 6-1
3R: Caldwell d. Wootton 6-1 6-1
3R: Blake d. Cathy Lee Crosby 6-2 6-0

3R: Chabot d. Myrell 6-1 6-3
3R: Cheney d. Cody 8-6 7-5
3R: Carol Loop d. Kathy Harter 0-6 6-4 7-5
3R: Darlene Hard d. Sue Behlmar 3-6 6-2 6-1

QF: Moffitt d. Einstein 6-3 6-2
QF: Caldwell d. Blake 6-3 6-3
QF: Chabot d. Cheney 3-6 6-1 6-3
QF: Hard d. Loop 6-0 6-3

SF: Moffitt d. Caldwell 6-4 6-1
SF: Hard d. Chabot 6-2 6-1

FI: Billie Jean Moffitt d. Darlene Hard 6-4 6-3

Doubles

1R: Cody/L. Crosby d. Yeomans/Myrell 6-2 6-2
1R: Joan Johnson/Jeri Shepard d. Cheney/Bromwell 8-6 6-4

QF: Caldwell/Hard d. Cody/Crosby 6-3 6-1
QF: Chabot/Loop d. Johnson/Shepard 6-4 4-6 6-2
QF: Harter/Blake d. Barbara Kimbrell/Corky Olerich 6-4 4-6 6-3
QF: Sue Behlmar/Moffitt d. Badgely/Maduro 6-3 6-2

SF: Caldwell/Hard d. Chabot/Loop 6-3 6-2
SF: Behlmar/Moffitt d. Harter/Blake 6-4 6-4

FI: Sue Behlmar/Billie Jean Moffitt d. Carole Caldwell/Darlene Hard 8-6 7-9 6-4

Mixed Doubles

1R: Behlmar/Gil Rodriguez d. Watanabe/Guertin 6-3 6-1
1R: Cody/Carpenter d. Rahlens/John Norgauer 8-6 6-4

QF: Einstein/Vladimir Petrovic d. Beverley Fleitz/John Fleitz 8-6 6-1
QF: Moffitt/Macos Carriedo d. Johnson/Gary Russell 12-10 6-3
QF: Behlmar/Rodriguez d. Crosby/Jim Buck 6-3 6-4
QF: Caldwell/Hugh Stewart d. Cody/Carpenter 6-2 6-0

SF: Einstein/Petrovic d. Moffitt/Carriedo 5-7 6-3 6-4
SF: Behlmar/Rodriguez d. Caldwell/Stewart 3-6 6-4 6-3

FI: Mandy Einstein/Vladimir Petrovic d. Sue Behlmar/Gil Rodriguez 5-7 8-6 6-4

-----

May 6-12 Northern California Championships, San Francisco, California, US (Hard)

1R: Mari-Lynn Conley d. Rhoda Herron 4-6 10-8 6-3

2R: Roberta Alpers d. Conley 6-4 3-6 6-4
2R: June Gay d. Leslie Abrahams 6-4 2-6 6-3
2R: Jean Danilovich d. Bess Fickert 6-0 6-1
2R: Gerry Carter d. Wen Cho Macbride 6-4 6-3

QF: Rosemary Casals d. Alpers 6-1 6-1
QF: Gay d. Roberta Rountree 6-2 6-1
QF: Danilovich d. Grace Shephard 6-1 6-0
QF: Carter d. Jan Wendertz 6-0 6-1

SF: Casals d. Gay 6-1 6-2
SF: Danilovich d. Carter 7-5 6-2

FI: Rosemary Casals d. Jean Danilovich 9-7 2-6 6-4

Doubles

1R: Gai/Conley d. Toni Locke/Bea Conroy 6-2 8-6

QF: Alpers/Helen Wong d. Casals/Gloria Segerquist 5-7 6-2 7-5
QF: Danilovich/Sue Shrader d. Gain/Conley 6-4 7-5
QF: Fickert/Gay d. Shephard/Teenie O'Brien 6-1 6-1

SF: Danilovich/Shrader d. Alpers/Wong, scores not given
SF: Fickert/Gay d. Rountree/Carol Carniglia 6-4 6-3

FI: Jean Danilovich/Sue Shrader d. Bess Fickert/June Gay 6-1 6-3

Mixed Doubles

QF: Locke/Rich Anderson d. Cathy Douglas/Erwin Douglas 6-2 5-7 6-4
QF: Wedertz/Rich Mota d. Margaret Cebula/William Koch 6-2 6-2
QF: Ora Hammond/Tom Mauch d. Conroy/Bud Langton 6-3 2-6 6-2

SF: Gai/Henry Kamakana d. Locke/Anderson 7-5 6-4
SF: Wedertz/Mota d. Hammond/Mauch 6-4 7-5

FI: Diana Gai/Henry Kamakana d. Jan Wedertz/Rich Mota 6-4 5-7 6-2

-----

May 12, Westchester Championships, Armonk, New York, US

2R: Sheila Maroschick d. Sue Geller 6-2 6-3
2R: Mimi Kanarek d. Laura Krieger 6-0 6-1

QF: Carole Wright d. Carolyn Liguori 6-4 6-2
QF: Dorothy McCarthy d. Maroschick 6-1 6-1
QF: Elaine Scarpone d. Kanarek 6-4 1-6 6-0
QF: Yale Stockwell d. Barbara Menoff 6-2 6-2

SF: Wright d. McCarthy 6-0 6-2
SF: Stockwell d. Scarpone 6-2 6-3

FI: Carole Wright d. Yale Stockwell 6-2 6-1

-----

May 5-13, Perak Championships, Ipoh, Malaysia

FI: Kathleen O’Kane d. Lian Lai Yee 6-0 6-2

DF: Lian Lai Yee/Kathleen O’Kane d. Mrs E. Ledgerwood/Kok Suit Heng 6-2 6-0

MX: Audrey Oh/John Pearce (Aus) d. Kathleen O’Kane/Johnny Heah 6-3 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
FRENCH CHAMPIONSHIPS

Dates: May 13-26
Venue: Roland Garros, Paris

Draw=79

First Round

Heather Segal (SA) [6] d. Jenny Ridderhof (Neth) 6-3 6-3
Lorna Cawthorn(Aus) d. Heide Schildknecht 6-4 6-1
Chistiane Spinoza d. Diana Howe(Aus) 6-0 6-2
Kaye Dening(Aus) d. Pierette Seghers 6-3 9-7
Christine Truman(GB) [11] d. Aline Nenot default
Carmen Coronado (Sp) d. Michele Bourbonnais 6-4 1-6 7-5
Vicki Berner (Can) d. Marie Dusapt 6-4 4-6 7-5
Margaret Hunt (SA) d. Marta Peterdy-Wolf (self-exile) 6-3 6-2
Judy Tegart (Aus) d. Nell Truman(GB) default
Noelene Turner (Aus) d. Madeline Hamelin 6-4 7-5
Mary Habicht (Brz) d. Danielle Wild 4-0 retired.
Claudine Rouire d. Suzy Kormoczy (Hun) [12] default
Carol Newman(Aus) d. Michelle Boulle 8-6 4-6 6-3
Helga Schultze(Ger) d. Eva de Jong (Neth) 6-2 6-1
Francesca Gordigiani(Italy) d. Andree Varin 6-2 6-4

Second Round

Lesley Turner(Aus) [2] d. Anne-Marie Larue 6-1 6-0
Christiane Mercelis(Bel) d. Sonja Pachta (Ost) default
Rita Bentley(GB) [15] d. Renate Ostermann (Ger) default
Norma Baylon (Arg) d. Solange Galtier 6-1 6-1
Renee Schuurman(SA) [7] d. Carole Rosser(GB) 7-5 6-2
Annette Van Zyl (SA) d. Jacqueline Morales (Mor)7-5 4-6 6-2
Jill Blackman(Aus) d. Jeanine Lieffrig [10] 0-6 6-2 6-3
Francoise Courteix d. Pat Stewart Edrich (US) 9-7 6-3

Robin Lloyd d. Darlene Hard (US) [3] default
Jacqueline Rees-Lewis d. Dawn Kavnat(SA) 6-1 6-1
Robyn Ebbern (Aus) [14] d. Rosie Darmon (Mex) default
Lucia Bassi (Ity) d. Carol Prosen(US) 6-0 6-3
Segal [6] d. Cawthorn 6-2 6-4
Spinoza d. Dening 7-5 7-5
Truman [11] d. Coronado 6-4 6-2
Hunt d. Berner 6-1 6-1

N Turner d. Tegart 6-2 3-6 6-3
Habicht d. Rouire 6-3 6-1
Schultze d. Newman 6-4 6-2
Ann Jones (GB) [5] d. Gordiginai 6-0 6-1
Judy Alvarez (US) d. Jacqueline Kermina 5-7 7-5 7-5
Elizabeth Starkie (GB) [13] d. Gudrun Rosin (Swd) default
Joyce Barclay (GB) d. Chantal Langanay 8-6 2-6 6-4
Jan Lehane (Aus) [4] d. Maud Galtier 6-0 6-4

Irene de Lansalut d. Tory Fretz (US) 3-6 8-6 6-1
[9] Francoise Durr [9] d. Elza Bellans (Bel) default
Nicole Seghers d. Yola Ramirez Ochoa (Mex) default
Vera Sukova [8] d. Suzanne Le Besnerais 9-7 6-2
Francoise Repoux d. Marie-Anne Marechal (Bel) 6-4 6-4
Jacqueline Berson d. Sylvana Lazzarino(Ity) [16] default
Monique Salfati d. Roberta Beltrame(Italy) 6-4 6-4
Margaret Smith(Aus) [1] d. Virginia Brown (US) default

Third Round

Turner [2] d. Mercelis 6-4 7-5
Baylon d. Bentley [15] 8-6 6-4
Van Zyl d. Schurmann [7] 6-3 8-6
Blackman d. Courteix 6-4 6-4
Rees-Lewis d. Lloyd 6-4 7-5
Ebbern [14] d. Bassi 6-0 6-3
Segal [6] d. Spinoza 6-3 6-2
Truman [11] d. Hunt 6-0 6-1

Habicht d. N Turner 8-6 7-5
Jones [5] d. Schultze 6-1 6-3
Alvarez d. Starkie [13] 3-6 7-5 3-4 retired
Lehane [4] d. Barclay 6-0 6-0
Durr [9] d. de lansalut 6-4 6-2
Sukova [8] d. N Seghers 6-3 6-0
Repoux d. Berson 6-4 6-4
Smith[1] d. Salfati 6-1 7-5

Fourth Round

Turner [2] d. Baylon 6-3 6-2
Blackman d. Van Zyl 6-3 6-3
Ebbern [14] d. Rees-Lewis 7-5 6-2
Truman [11] d. Segal [6] 6-2 6-0

Jones [5] d. Habicht 6-0 6-0
Lehane [4] d. Alvarez 6-2 6-3
Sukova [8] d. Durr [9] 2-6 6-3 6-0
Smith [1] d. Repoux 6-1 6-2

Quarterfinals

Turner [2] d. Blackman 6-4 6-4
Truman [11]] d. Ebbern [14] 6-0 6-2
Jones [5] d. Lehane [4] 6-0 6-0
Sukova [8] d. Smith 6-3 8-6

Semifinals
Turner [2] d. Truman [11] 11-9 6-2
Jones [5] d. Sukova [8] 6-0 6-1

Final
Lesley Turner [2] d. Ann Jones [5] 2-6 6-3 7-5


Darlene Hard [3] and Suzi Kormoczy were expected but failed to appear. Darlene claimed the French refused to pay her expenses after the withdrawal of Maria Bueno. "The biggest surprise of the tournament was the elimination of Margaret Smith by Vera Sukova. Margaret is essentially thre best player in the world today, but she has not yet learned to dominate her nerves", according to the WT reporter. Vera varied her game while Smith "tried too hard to make winners." Vera used the Aussie's pace against her good effect. Unfortunately for the Czech Ann Jones gave her no pace in the semis. In fact, the Brit was hardly giving away even a game, droppingonly 5 games in 5 matches to reach the final! In the process she racked up 5 staright loves sets. Jones led 5-2 in the third set before tiring. Turner started to come in and angle away short volleys to take 5 games for the championship, wiping out the nightmare of 1962 when Smith saved a match point in the final.

Ann Jones won the ladies with Schuurman after fending off accusations she was being unpatriotic for not partnering a fellow Brit. Ann said that "half a title is better than none", adding that she had been "patient enough" waiting years for a good English player to emerge.

Consolation Singles

FI: Judy Tegart (Aus) d. Kay Dening (Aus) 3-6 6-3 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #23 (Edited)
FRENCH CHAMPIONSHIPS (Doubles and Mixed)


Doubles (Draw=32)

First Round

Jan Lehane/Lesley Turner d. Marie Dusapt/Maud Galtier 6-2 7-5
Lucia Bassi/Francesca Gordigiani d. Irene de Lansalut/Jacqueline Morales 6-3 6-2
Marta Peterdy-Wolf/Noelene Turner d. Christiane Spinoza/Heide Schildknecht default
Roberta Beltrame/Christiane Mercelis d. Mary Habicht/Jacqueline Kermina 6-3 4-6 6-2
Ann Jones/Renee Schuurman d. Eva De Jong/Jenny Ridderhof 6-1 6-2
Carol Rosser/Elizabeth Starkie d. Anne-Marie Larue/Suzanne Le Besnerais 6-3 11-9
Francoise Durr/Janine Lieffrig d. Dawn Kavnet/Andree Varin 6-0 6-2
Christine Truman/Nell Truman d. Joyce Barclay/Claudine Rouire 8-6 6-4

Norma Baylon/Verea Sukova d. Kaye Dening/Carol Prosen 6-3 6-3
Chantal Langanay/Monique Salfati d. Jacqueline Berson/Danielle Wild 6-4 7-5
Margart Hunt/Annette Van Zyl d. Rita Bentley/Jill Blackman 6-4 6-3
Carmen Coronado/Helga Schultze d. Darlene Hard/Heather Segal default
Judy Alvarez/Judy Tegart d. Rosie Darmon/Pierette Seghers 7-5 6-3
Carol Newman/Troy Fretz d. Michelle Boulle/Solange Galtier 6-2 6-1
Lorna Cawthorn/Robin Lloyd d. Diana Howe/Marie-Anne Marechal 6-1 6-1
Robyn Ebbern/Margaret Smith d. Vicki Berner/Pat Edrich 6-4 6-4

Second Round

Bassi/Gordigiani d. Lehane/L Turner 4-6 6-2 6-4
Beltrame/Mercelis d. Peterdy/N Turner 6-3 6-1
Jones/Schuurman d.Rosser/Starkie 6-1 6-1
Durr/Lieffrig d. Truman/Truman 6-2 4-6 6-3

Baylon/Sukova d. Langanay/Salfati 6-1 8-6
Hunt/Van Zyl d. Coronado/Schultze 6-2 6-4
Alvarez/Tegart d. Newman/Fretz 6-3 6-2
Ebbern/Smith d. Cawthorn/lloyd 6-3 6-2

Quarterfinals

Bassi/Gordiginai d. Beltrame/Mercelis 9-7 6-1
Jones/Schuurman d. Durr/Lieffrig 6-4 6-3
Hunt/Van Zyl d. Baylon/Sukova 6-4 8-6
Ebbern/Smith d. Alvarez/Tegart 7-5 6-2

Semifinals

Jones/Schuurman d. Bassi/Gordigiani 6-1 6-1
Ebbern/Smith d.Hunt/Van Zyl 6-3 6-1


Final
Ann Jones/Renee Schuurman d. Robyn Ebbern/Margaret Smith 7-5 6-4

---------------------------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=59)


1st Round

Darlene Hard/Bob Hewitt-bye
Carole Rosser/Bay-bye
Norma Baylon/Nicki Pilic d. Danielle Wild/Christian Duxin default
Suzanne Le Besnerais/Andras Szikszai d. Joyce Barclay/Frew McMillan 6-4 9-11 7-5
Jan Lehane/John Newcombe d. Diana Howe/Petre Marmureanu 6-2 6-3
Solange Galtier/Pierre Barthès d. Vicki Berner/Allan Kendall 4-6 6-4 6-3
Judy Tegart/Ed Rubinoff d. Jacqueline Kermina/Alain Bresson 6-2 6-1
Noelene Turner/Tony Roche d. Anne-Marie Seghers/Daniel Contet 6-3 5-7 6-2

Margaret Smith/Ken Fletcher d. Claudine Rouire/P Lagarde 6-2 6-1
Marie-Jeanne Dusapt/Ion Tiriac d. Jacqueline Morales/Pierre Loizeau 6-3 7-5
Mary Habicht/Stobl d. Francesca Gordigiani/Jean-Pierre Olivier 6-2 6-1
Eva de Jong/Willem Maris d. Dawn Kavnat/Ross Sherriff 6-1 6-1
Vera Sukova/Jiri Javorski d. Anne-Marie Larue/Andrzej Licis default
Christiane Mercelis/Eric Drossart d. Irene de Lansalut/Richard Fisher 3-6 8-6 10-8
Margaret Hunt/Cliff Drysdale d. Jill Blackman/John Hillebrand default
Carmen Coronado/Ed Mandarino d. Janine Lieffrig/Paul Jalabert 6-3 6-2

Marta Peterdy/Bill Hoogs d. Michelle Boulle/Colin Zeeman 6-2 6-2
Heather Segal/Donald Black d. Heide Schildeknecht/Wolfgang Stuck default
Roberta Beltrame/Ronald MacKenzie d. Jenny Ridderhof/Pieter Van Eysden 6-3 8-6
Ann Jones/Abe Segal d. Carole Prosen/Wepner 6-2 6-1
Helga Schultze/Carlos-Alberto Fernandes d. Chantal Langanay/François Jauffret 7-5 6-1
Jacqueline Rees-Lewis/Ernesto Aguirre d. Lucia Bassi/Beppe Merlo 6-3 6-4
Christiane Spinoza/Jean-Claude Barclay d. Arlette Halff/Toto Brugnon 6-1 6-3
Lesley Turner/Fred Stolle d. Milstein/Milstein default

Annette van Zyl/Gordon Forbes d. Robin Lloyd/Graham Stilwell 6-2 6-2
Lorna Cawthorn/Alan Lane d. Monique Salfati/Jose-Luis Arilla 7-5 2-6 6-4
Carol Newman/Noel Holland d. Judy Alvarez/Ian Crockenden 4-6 6-3 6-4
Robyn Ebbern/Owen Davidson d. Maud Galtier/Jean Borotra 6-2 6-2
Elizabeth Starkie/Warren Jacques d. Françoise Durr/István Gulyás 6-2 2-6 6-3
Kaye Dening/Patricio Rodriguez-bye
Pat Stewart Edrich/Gerachty-bye
Renée Schuurman/Bob Howe-bye

2nd Round

Rosser/Bay d. Hard/Hewitt default
Baylon/Pilic d. Le Besnarais/Szikszai 8-6 3-6 6-1
Lehane/Newcombe d. Galtier/Barthes 1-6 6-3 6-4
Tegart/Rubinoff d. Turner/Roche 6-4 7-5
Smith/Fletcher d. Dusapt/Tiriac 6-0 6-2
Habicht/Strobl d. de Jong/Maris 6-4 9-7
Sukova/Javorski d. Mercelis/Drossard 6-4 6-2
Hunt/Drysdale d. Coronado/Mandarino 1-6 6-4 8-6

Peterdy/Hoogs d. Segal/Black default
Jones/Segal d. Beltrame/MacKenzie 6-3 6-2
Schultze/Fernandes d. Rees-Lewis/Aguirre 6-4 6-3
Turner/Stolle d. Spinoza/Barclay 6-1 6-4
Van Zyl/Forbes d. Cawthorn/Lane 6-1 4-6 6-1
Ebbern/Davidson d. Newman/Holland 7-5 9-7
Starkie/Jacques d. Dening/Rodriguez 6-2 6-1
Schuurman/Howe d. Edrich/Gerachty 6-2 6-2

3rd Round

Baylon/Pilic d. Rosser/Bey default
Tegart/Rubinoff d. Lehane/Newcombe 6-3 3-6 6-0
Smith/Fletcher d. Habicht/Strobl 6-3 6-0
Hunt/Drysdale d. Sukova/Javorski 6-4 4-6 7-5

Jones/Segal d. Peterdy/Hoogs default
Turner/Stolle d. Schultze/Fernandes 6-3 3-6 6-1
van Zyl/Forbes d. Ebbern/Davidson 7-5 6-4
Schuurman/Howe d. Starkie/Jacques 6-2 8-6

Quarterfinals

Tegart/Rubinoff d Baylon/Pilic default
Smith/Fletcher d Hunt/Drysdale 7-5 4-6 6-1
Turner/Stolle d Jones/Segal 7-5 6-4
Schuurman/Howe d Van Zyl/Forbes 6-3 6-1

Semifinals

Smith/Fletcher d. Tegart/Rubinoff 6-3 6-1
Turner/Stolle d. Schuurman/Howe 3-6 6-3 6-4

Final

Margaret Smith/Ken Fletcher d. Lesely Turner/Fred Stolle 6-1 6-2


Ann Jones won the ladies with Schuurman after fending off accusations she was being unpatriotic for not partnering a fellow Brit. Ann said that "half a title is better than none", adding that she had been "patient enough" waiting years for a good English player to emerge.


"Toto" Brugnon and Jean Borotra are in the mixed. They are 2 of the famous French Muskateers from the 1930s!
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of May 13-19

May 13-18 Surrey Hard Courts, Guildford, UK (Clay)
Ugarte has: Roehampton Hard Court Tournament

1R: Valerie Clark d. Jean Wilson 6-2 6-1
1R: Robin Lesh d. P Orchard 6-0 6-0
1R: Mrs S Steventon d. Mrs W Shearing 6-1 6-3
1R: Rosemary Deloford d. V Rees 6-1 9-7
1R: Mrs C Robinson d. Sidney Brock 7-5 6-4
1R: Jenny Young d. P Harman 6-4 2-6 6-4
1R: Barbara Horton d. V Coombs 6-2 6-4
1R: Mary McAnally d. H Alsford 6-2 6-3
1R: Carol Webb d. A Kidd 6-1 6-3
1R: S Davis d. Mrs M Sherwood 6-1 6-0

2R: Pauline Roberts d. Faye Urban (Can) 6-1 6-2
2R: Wendy Hall d. S Brampton 6-3 6-1
2R: Lesh d. Jennifer Trewby 6-4 6-3
2R: Georgie Woodgate Cox d. Steventon 6-1 7-5
2R: Deloford d. Vivienne Dennis 6-4 9-7
2R: Stephanie Percivall d. Webb 6-3 6-2
2R: Frances Walton d. Evelyn Hustwit 6-2 2-6 6-4
2R: Ann Barclay (Can) d. Marilyn Greenwood (NZ) 6-0 6-0
2R: Jeanne Barnes d. Sandra Okin 6-2 7-5
2R: Shirley Brasher d. P Mundy 6-1 6-3

3R: Vera Roberts d Honor Durose 6-0 6-3
3R: Mrs Clark d W Hall 6-1 6-0
3R: Mary McAnally d Georgie Woodgate Cox 6-1 6-2
3R: Robin Lesh d Alison Stroud 6-4 6-0
3R: Rosemary Deloford d S Percivall 6-1 6-2
3R: Frances Walton d S Davis 6-1 6-0
3R: Ann Barclay (Can) d Hana Sladek (Can) 6-3 6-1
3R: Shirley Bloomer Brasher d Jeanne Barnes 6-2 7-9 6-1

QF: Roberts d Clark 6-1 6-4
QF: Lesh d McAnally 7-5 6-4
QF: Deloford d Walton 5-7 6-4 6-2
QF: Brasher d Barclay 6-2 5-7 6-4

SF: Roberts d Lesh 6-1 6-2
SF: Brasher d Deloford 8-6 6-3

FI: Vera Roberts d Shirley Brasher 6-1 1-6 7-5

Doubles

SF: Hird/Roberts d. Barnes/Stroud 6-1 6-3
SF: Lesh/Trewby d. Durose/Steventon 1-6 6-2 6-3

FI: Pat Hird/Vera Roberts d Robin Lesh/Jenny Trewby 8-6 6-4

Mixed Doubles

FI: Pat Hird/Geoff Ward d. Robin Lesh/Ross Matheson 4-6 6-2 6-4

-----

May 13-18 Brighton And Howe Hard Court Tournament, Brighton, England, UK (Clay)

QF: Deidre Catt D Colleen Callanan (SA) 6/1-6/2
QF: Heather Allen D Sally Holdsworth 6/2-2/6-8/6
QF: Charleen Rigby (SA) D Jenny Wagstaff 7/5-6/3
QF: Pam Watermayer (SA) D Caroline Leather 6/2-6/4

SF: Catt d Allen 6-3 6-2
SF: Rigby d Watermeyer 4-6 10-8 6-3

FI: Deidre Catt d. Charleen Rigby (SA) 6-2 3-6 6-3

DF: Colleen Callanan/Charleen Rigby d. Sally Holdsworth/Pam Watermeyer 6-3 8-6

MX: Charlene Rigby/Dave Phillips (SA) d. Pam Watermeyer/Terry Ryan (SA) 6-2 3-6 6-3

-----

May 13-19 Atlanta Invitation, Georgia , US (Clay)

1R: Donna Floyd Fales d. Caryl Lenahan 6-1 6-2
1R: Peachy Kellmeyer d. Sally Seebeck 6-4 6-3
1R: Stephanie DeFina d. Betty Jo Braselton 6-0 6-2
1R: Carol Hanks d. Gloria Payne 6-2 6-3

SF: Fales d. Kellmeyer 6-4 6-2
SF: Hanks d. De Fina 9-7 6-2

FI: Carol Hanks d. Donna Fales 6-2 4-6 6-2

Doubles

SF: Fales/Hanks d. Lenahan/Payne 6-1 6-0
SF: De Fina/Kellmeyer d. Braselton/Seebeck 6-3 6-2

DF: Donna Fales/Carol Hanks d. Stephanie DeFina/Peachy Kellmeyer 6-3 6-3.
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of May 20-26

May 20-25 Worcestershire Championships*, Malvern, UK (Grass)

QF: Carol Rosser d Vivienne Dennis 6-1 3-6 6-1
QF: Charleen Rigby (SA) d Ann Barclay (Can) 3-6 7-5 6-1
QF: Ulla Sandulf (Swd) d Marilyn Greenwood 1-6 12-10 8-6
QF: Pam Watermayer (SA) d Shirley Hannah 6-3 6-4

SF: Rosser d Rigby 6-3 5-7 6-4
SF: Sandulf d Watermeyer 2-6 6-4 10-8

FI: Carole Rosser d. Ula Sandulf (Swd) 6-1 6-1

DF: Colleen Callanan (SA)/Charleen Rigby (SA) d. Carole Rosser/Pam Watermeyer (SA) 7-5 6-2

MX: Charleen Rigby (SA)/Dave Phillips (SA) d. H. Barnes (Aus)/Donald Black (Rho) 6-3 6-3

* World Tennis gives as "Forestershire Championships"

-----

Bay Counties, San Rafael, Cal, US (Hard)

1R; Sue Shrader d. Roberta Rountree 7-5 2-6 6-4

2R: Rosemary Casals d. Rhoda Herron 6-1 6-1
2R: Farel Footman d. Shrader 6-4 6-4
2R: June Gay d. Mary Lynn Conley 206 705 603

QF: Casals d. Bess Fickert 6-1 2-6 6-4
QF: Diana Gai d. Footman 6-1 6-4
QF: Jean Danilovich d. Gay 6-2 6-4
QF: Gerry Carter d. Anne Kenville 6-1 6-1

SF: Casals d. Gai 6-8 6-3 6-4
SF: Danilovich d. Carter 6-4 3-6 8-6

FI: Rosemary Casals d. Jean Danilovich 7-5 3-6 8-6

-----

May 26, Houston Open, Houston, Texas

SF: Toni Bracher d. Gwen Bussa 6-3 6-4
SF: Lovie Beard d. Novak, w.o.

FI: Toni Bracher d. Lovie Beard 6-3 7-5

Doubles

SF: Crane/Roemer d. Koehler/Ferrin 6-2 5-7 6-2
SF: Beard/Bracher d. Hines/Novak 6-4 2-6 6-3

FI: Lovie Beard/Toni Bracher d. Crane/Roemer 8-6 10-8

Mixed Doubles

SF: Roemer/Lamar Roemer d. Hines/Joe Kuykendall 3-6 6-3 7-5
SF: Lorenz/Fritz Schunck d. Crane/Bill Bonham 7-5 8-10 6-4

FI: Lorenz/Fritz Schunck d. Roemer/Lamar Roemer 6-3 6-4

-----
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of May 27-June 2

May 27-June 1 Surrey Grass Court Championships, Surbiton, England, UK (Grass)

Singles (Draw=at least 42)

1R: Pauline Roberts d. Parveen Ahmed (Pak)6-4 6-3
1R: Rosemary Deloford d. Mrs K Loneghan 6-0 6-1
1R: Vicki Berner (Can) d. Jacqueline Rees-Lewis (Fr) 11-13 12-10 6-1
1R: Marilyn Greenwood (NZ) d. Margaret Lee 2-6 7-5 6-4
1R: Mary Habicht (Bra) d. Jenny Wagstaff 6-0 6-2
1R: Charleen Rigby d. Robin Lloyd 6-3 7-5
1R: Francesca Gordigiani (It) d. Frances Walton 6-4 0-6 6-2
1R: Elizabeth Starkie d. Ann Barclay (Can) 6-1 2-6 6-2
1R: Jill Rook Mills d. Faye Urban (Can) 6-2 6-1
1R: Carol Prosen (US) d. Colleen Callanan (SA) 6-3 5-7 6-1
1R: Lucia Bassi d. Heather Allen 6-4 6-1
1R: Mary McAnally d. Sandra Shore (SA) 6-3 7-5

2R: Deidre Catt d. Shirley Hannah 4-6 6-3 6-0
2R: Vivienne Dennis d. Mrs S M Steventon 6-1 2-6 6-4
2R: Robyn Lesh d. Sidney Brock 6-1 6-0
2R: Joyce Barclay d. Roberts 7-5 7-5
2R: Deloford d. Berner 6-0 6-1
2R: Habicht d. Rigby 6-3 7-5
2R: Gordigiani d. Honor Durose 8-6 7-5
2R: Starkie d. Mills 6-2 6-3
2R: Tory Fretz d. Prosen 6-1 6-0
2R: Bassi d. Caroline Yates-Bell 6-3 6-4
2R: Greenwood d. Jennifer Chamberlain 5-7 6-2 6-4
2R: Pam Watermeyer (SA) d. Jenny Young (Aus) 6-3 6-2
2R: Lorna Cawthorn d. McAnally 6-3 6-2
2R: Pat Hird d. Jeanne Barnes 6-4 6-2

2R: Darlene Hard d Pat Hird 6-1 6-2
2R: Pam Watermayer d Lorna Cawthorn 6-2 6-0
2R: Lucia Bassi d Marilyn Greenwood 7-5 6-1
2R: Elizabeth Starkie d Tory Fretz 9-7 6-2

2R: Virginia Wade d Rosemary Deloford 6-0 7-5
2R: Mary Habicht d Francesca Gordigiani 6-4 6-4
2R: Robin Lesh d Joyce Barclay 6-0 1-6 7-5
2R: Deidre Catt d V Dennis 6-4 6-1

QF:Hard d Watermayer 6-1 6-2
QF: Starkie d Bassi 6-2 6-1
QF: Wade d Habicht 1-6 6-3 6-3
QF: Catt d Lesh 5-7 6-2 7-5

SF: Hard d. Starkie 6-2 6-1
SF: Catt d. Wade 7-5 8-6

FI: Deirdre Catt d. Darlene Hard (US) 1-6 9-7 8-6

DF: Darlene Hard/Angela Mortimer d. Deidre Catt/Elizabeth Starkie 4-6 6-4 6-4

MX: Elizabeth Starkie/Mark Cox divided with Tory Fretz/Graham Stilwell

-----

May 27-June 1 Wolverhampton Tournament, Wolverhampton , UK (Grass)

QF: Ann Jones d Mrs P.J. Kerr 6-0 6-2
QF: Carol Rosser d Jean Poynder 6-2 6-4
QF: Renee Schuurman d Heather Cheadle 7-5 6-3
QF: Norma Baylon d R Stone 6-0 6-2

SF: Jones d. Rosser 6-3 6-3
SF: Schuurman d. Baylon 6-3 6-2

FI: Ann Jones d. Renee Schuurman (SA) 9-7 1-6 6-4

DF: Ann Jones/Renee Schuurman d. Norma Baylon/Carol Rosser 6-3 6-4

-----

May 27-June 1 St. Anne's On Sea Tournament (Grass)

QF: Jill Blackman (Aus) d Jean Wilson 7-5 10-12 6-4
QF: Annette Van Zyl (SA) d Margaret O' Donnell 6-2 6-4
QF: Margaret Hunt (SA) d Elaine Watson Shenton 6-2 6-2
QF: Rita Bentley d Margaret Cooper 6-2 7-5

SF: Blackman d Van Zyl 6-2 6-4
SF: Bentley d Hunt 0-6 6-2 6-4

FI: Jill Blackman (Aus) d. Rita Bentley 6-4 7-5

DF: Margaret Hunt/Annette Van Zyl d. Rita Bentley/Jill Blackman 6-4 6-1

MX: Margaret Hunt/Dave Phillips (SA) d. Jean Wilson/John Hillebrand (Aus) 6-1 6-1

-----

ends June 2 Central California Championships, Sacramento, California, United States (Hard)

Singles (Draw=17)

1R: Pat Welles d Margaret Ose 6-4 6-1

2R: Mimi Arnold d ????
2R: Welles d Toni Alford 2-6 6-1 7-5
2R: Sue Shrader d Mary Stewart 6-2 6-0
2R: Rosie Casals d Avalon Hahn 6-0 6-2

2R: Jean Danilovich d Irene Dempsey 6-2 6-0
2R: Cathy Gagel d Betsy Best 6-4 6-0
2R: Roberta Rountree d Barbara Backman 5-7 6-3 6-0
2R: Gerry Carter d ????

QF: Arnold d Welles 6-2 6-2
QF: Casals d Shrader 5-7 6-3 6-4
QF: Danilovich d Gagel 6-4 6-2
QF: Carter d Rountree 6-4 6-3

SF: Casals d Arnold 6-3 6-2
SF: Danilovich d Carter 6-1 6-3

FI: Jean Danilovich d. Rosie Casals 6-2 6-1

Doubles

QF: Welles/Gagel d. Licking/Hahn 4-6 6-2 6-1
QF: Shrader/Rountree d. Ose/Ose 6-1 6-2

SF: Casals/Gloria Segerquist d. Welles/Gagel 6-3 2-6 6-3
SF: Carter/Danilovich d. Shrader/Rountree 6-3 5-7 6-1

FI: Rosie Casals/GloriaSerquist d. Gerry Carter/Jean Danilovich 7-5 6-3

-----

May 26-June 3 West Berlin Championships (Berlin International), Berlin, Germany (Clay)
Venue: Rot-Weiss Club

QF: Margaret Smith (Aus) d Schinke 6-1 6-0

SF: Smith d. Almut Sturm 6-2 6-3
SF: Robyn Ebbern (Aus) d. Edda Buding 4-6 9-7 6-3

FI: Margaret Smith (Aus) d. Robyn Ebbern (Aus) 6-2 7-5

DF: Robyn Ebbern (Aus)/Margaret Smith (Aus) d. Inge Pohmann/Almut Sturm 6-1 6-0

-----

May 28-June 3 Moroccan Chmpionships, Casablanca. (Clay)

Singles (Draw=8)

1R: Jan Lehane (Aus) d. Jacqueline Morales 6-4 6-2
1R: Vera Sukova (Cz) d. Marta Peterdy Wolf (Hun) 6-2 6-3
1R: Judy Alvarez (US) d. Kaye Dening (Aus) 4-6 7-5 6-4
1R: Maria Bueno (Bra) d. Chantal Langanay (Fr) 6-2 7-5

SF: Lehane d. Sukova 6-4 6-3
SF: Bueno d. Alvarez 6-1 7-5

FI: Jan Lehane (Aus) d. Maria Bueno (Bra) 6-3 6-2

Women's Consolation

SF: Morales d. Peterdy-Wolf 6-1 8-6
SF: Dening d. Langanay 7-5 6-4

FI: Kay Dening d. Jacqueline Morales 6-1 7-5 6-3 (sic)

Mixed Doubles

QF: Sukova/Jir javorsky (Cz) d. Morales/Chadli Lahcen 6-2 6-3
QF: Alvarez/Martin Mulligan (Aus) d. Peterdy-Wolf/Bill Alvarez (Col) 6-0 6-1
QF: Lehane/Ed Rubinoff (Aus) d. Dening/Warren Jacques (Aus) 6-2 6-3
QF: Bueno/Roy Emerson (Aus) d. Langanay/Pierre Loizeay (Fr) 6-1 6-2

SF: Sukova/Javorsky d. Alvarez/Mulligan 6-0 9-7
SF: Bueno/Emerson d. Lehane/Rubinoff 6-1 8-6

FI: Helena Sukova/Jiri Javorsky d. Maria Bueno/Roy Emerson 6-4 7-5

-----

ends June 1 Central District Championships Scotland, UK

FI: Winnie Shaw d Sheila Moodie 6-2 6-2

DF: C.E. Dungliston/M. Ferguson d. A. Lennox/B.J. McCallum 7-5 6-3

MX: C. E. Dungliston/W.C. Gillespie d. B. McCallum/G.T. Downes 7-5 4-6 6-4

-----

ends June 2 Connecticut State Championships New Haven, Connecticut, United States

Singles (Draw=at least 17)

2R: Kay Hubbell d Gloria Darling 6-0 6-1
2R: Marge Fremont Smith d Barbara Barker 6-0 6-0
2R: Virginia Rice Johnson d Anne Bronson 6-1 6-1
2R: Mimi Kanarek d Louise Victor 6-3 6-2

2R: Gloria Martin d Karol Gagliano 6-0 6-1
2R: Sally Gustavson d Virginia Palmer 6-3 6-1
2R: Joyce McRae d Anne Babel 6-1 6-2
2R: Alice Tym d Nancy Derenna 6-0 6-4

QF: Hubbell d Fremont Smith 6-3 6-3
QF: Kanarek d Johnson 5-7 7-5 6-3
QF: Martin d Gustavson 6-0 6-3
QF: Tym d McRae 6-3 6-1

SF: Kanarek d Hubbell 6-4 6-3
SF: Tym d Martin 6-4 4-6 6-3

FI: Alice Tym d Mimi Kanarek 1-6 6-2 6-4

Doubles

QF: Elfi Carroll/Louise Ganzenmuller d. McRae/Barbar Foster 6-0 6-2
QF: Joan Howe/Charlotte Alling d. Dingman/Palmer w.o
QF: Tym/Kanarek d. Margo Mahoney/Mrs. A. Symmers 2-6 6-4 6-2
QF: Ruth Jeffery/Helen Wynne d. Lincoln/G. Rogers 6-3 6-1

SF: Carroll/Ganzenmuller d. Howe/Alling 6-0 6-1
SF: Jeffery/Wynne d. Tym/Kanarek 2-6 6-4 6-1

FI: Elfi Carroll/Louise Ganzenmuller d Ruth Jeffery/Helen Wynne 6-3 6-1

Mixed Doubles

1R: Tym/Bill Tym d. Dale/Whiteman 12-10 6-4
1R: Ann Bronson/Dave Bonner d. Mrs. Howe/William Howe 6-4 7-5

QF: Tym/Tym d. Virginia Tilt/Tom Kerr 6-4 6-4
QF: Yale Stockwell/Stu Fitelson d. McDowell/Richard Heath 6-2 6-1
QF: Bronson/Bonner d. Howe/Howe 6-4 7-5
QF: Hubbell/Rudy Zallinger d. Pat Small/Bill Soltis 6-1 6-1

SF: Stockwell/Fitelson d. Tym/Tym 6-2 6-3
SF: Hubbell/Zallinger d. Bronson/Bonner 7-5 6-0

FI: Yale Stockwell/Stu Fitelson d. Kay Hubbell/Rudy Zallinger 8-6 6-2

-----

May 28-June 2 Tulsa Invitation, Tulsa, Oklahoma, United States (Clay)
Venue: Tulsa Tennis Club

Singles (Draw=7)


1R: Yola Ramirez Ochoa (Mex) d. Virginia Burlingame 6-0 6-1
1R: Carol Johnson-bye
1R: Patsy Rippy d. Tudy Edmonds 6-1 6-1
1R: Nancy Richey d. Sheryl Barger 6-0 6-0

SF: Ochoa d. Johnson 6-2 6-0
SF: Richey d. Rippy 6-0 6-2

FI: Yola Ochoa (Mex) d. Nancy Richey 4-6 6-0 6-1

DF: Nancy Richey/Patsy Rippy d. Carol Johnson/Yola Ochoa (Mex) 6-4 6-1

-----

June 2, University City Invitation, University City, Missouri, US

SF: Jean Gelner d. Barbara Krueger 6-2 6-1
SF: Mary Ann Eisel d. Nancy Gelner 6-2 6-1

FI: Jean Gelner d. Mary Ann Eisel 1-6 6-3 7-5

Doubles

FI: Jean Gelner/Merceina Parker d. Mary Ann Eisel/Barbara Krueger 6-3 6-3

Mixed Doubles

SF: Jean Gelner/Ed Montgomery d. Merceina Parker/Ward Parker 6-4 0-6 6-3
SF: Mary Ann Eisel/Frank Connor d. Justina Bricka/Claude Bakewell 6-2 6-1

FI: Mary Ann Eisel/Frank Connor d. Jean Gelner/Ed Montgomery 7-5 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of June 3-9

Ends June 6 Oslo, Oslo, Norway. (Clay)

SF: Kaye Dening (Aus) d ????
SF: Roberta Beltrame (It) d Pierrette Seghers (Fr) 6-1 6-1

FI: Kaye Dening (Aus) d. Roberta Beltrame (It) 6-3 6-4

-----

June 3-8 Cheltenham Tournament, Cheltenham, UK (Grass)

1R: Carol Rosser d. P Freeman 6-0 6-0
1R: Norma Baylon (Arg) d Faye Urban (Can) 6-3 6-0

2R: Mrs W A Shearing d. Mrs S Forbes 6-1 6-0
2R: Rosser d. D Triggs 6-1 6-0
2R: Baylon d. Wendy Hall 7-5 6-1
2R: Ann Barclay (Can) d. Enid Kerr 6-1 7-5
2R: Renee Schuurman (SA) d. Mrs W Pool 6-0 6-3
2R: Louise Brown (Can) d Marilyn Greenwood (NZ) 6-4 1-6 8-6
2R: Mrs. G. Williams d Annika Nydeus (Swd) 6-2 6-4

QF: Ann Jones d Mrs Shearing 6-0 6-1
QF: Carol Rosser d Louise Brown 6-3 9-7
QF: Renee Schuurman d Williams 6-0 6-1
QF: Norma Baylon d Ann Barclay 6-4 6-3

SF: Jones d Rosser 6-1 6-1
SF: Schuurman d Baylon 7-5 6-2

FI: Ann Jones d. Renee Schuurman (SA) 7-5 9-7

Doubles

SF: Jones/Schuurman d. Urban/Mrs. J. Ling 6-1 6-0
SF: Baylon/Rosser d. Williams/Margaret Eyre 6-1 6-1

FI: Ann Jones/Renee Schuurman d. Norma Baylon/Carol Rosser 6-4 6-2

Mixed Doubles

FI: Renee Schuurman (SA)/Antonio Palafox (Mex) d. Ann Jones/Adrien Bey (Rho) w.o.

-----

June 3-8 Northern Chmpionships, Manchester, UK (Grass)

Singles (Draw=45)


1R: Tory Fretz d C Harris 6-0 6-0
1R: Charleen Rigby d Carolyn Liguori (US) 6-1 6-0
1R: Vicki Berner (Can) d Pia Balling (Den) 6-3 6-4
1R: Margaret O’Donnell d. Sue Mappin 6-2 6-1
1R: Elizabeth Starkie d. Mary Muncaster 6-2 6-0
1R: Jill Blackman (Aus) d. A Lazell 6-0 6-0

1R: Lesley Turner (Aus) -bye
1R: Ulla Sandulf (Swd) -bye
1R: Joyce Barclay-bye
1R: Elaine Shenton-bye
1R: Donna Floyd Fales (US)-bye
1R: P Schofield-bye
1R: L Cullen Smith-bye
1R: Annette Van Zyl (SA) -bye

1R: Carol Hanks d. Margaret Cooper 9-7 7-5
1R: Alison Stroud d. J Pearce 6-2 6-2
1R: Pat Edrich d. J Fukon 8-6 6-1
1R: Judy Tegart (Aus) d Sally Holdsworth 8-6 10-8
1R: P Nicholas (SA)-bye
1R: Deidre Catt d Jean Wilson 6-1 6-2
1R: Margaret Hunt (SA) d. Judith Jackson 6-0 6-0
1R: Darlene Hard d. S Jones 6-1 6-1

2R: Maria Bueno (Bra) d C Lyon 6-2 6-1
2R: Mary Habicht (Bra) d ????
2R: Rita Bentley d Virginia Brown 7-5 6-1
2R: J Whitehead d Georgie Woodgate Cox 3-6 6-2 6-3

2R: Jill Blackman d Fretz 9-7 3-6 7-5
2R: Elizabeth Starkie d M Sherwood 6-1 6-1
2R: Margaret O' Donnell d Rigby 6-0 4-6 6-1
2R: Jan Lehane (Aus) d Berner 6-2 6-1

2R: Lesley Turner d Ulla Sandulf 6-2 6-1
2R: Joyce Barclay d Elaine Shenton 6-2 6-1
2R: Donna Floyd Fales d P Schofield 6-2 6-1
2R: Annette Van Zyl d L Cullen Smith 6-3 6-0
2R: Hanks d Stroud 6-1 6-2
2R: Tegart d Edrich 4-6 6-1 6-2
2R: Catt d Nicholas 6-2 6-1
2R: Hard d. Hunt 2-6 6-2 6-4

3R: Bueno d Habicht 6-0 6-2
3R: Bentley d Whitehead 6-1 6-4
3R: Starkie d Blackman 6-3 6-4
3R: Lehane d O' Donnell 6-1 6-4

3R: Turner d Barclay 6-4 6-2
3R: Fales d Van Zyl 6-2 6-2
3R: Hanks d Tegart 6-3 6-3
3R: Hard d Catt 3-6 6-3 6-2

QF: Bueno d Bentley 6-4 6-4
QF: Lehane d Starkie 6-4 6-1
QF: Turner d Fales 6-3 6-2
QF: Hard d Hanks 6-3 6-1

SF: Lehane d. Bueno 4-6 6-2 6-3
SF: Hard d. Turner 6-4 6-4

FI: Jan Lehane (Aus) d. Darlene Hard (US) 6-4 8-10 6-4

Doubles

SF: Bueno/Hard d. Brown/Tegart 6-3 6-1
SF: Fales/Hanks d. Hunt/Van Zyl 9-7 2-6 6-3

FI: Maria Bueno/Darlene Hard d. Donna Fales/Carol Hanks 6-1 6-1

Mixed Doubles

FI: Judy Tegart/Owen Davidson (Aus) d. Carol Hanks/Terry Ryan (SA) 4-6 6-3 6-3

-----

June 8, Sutton Coldfield, GB

FI: Hazel Cheadle d. Jean Haskew 6-1 6-2

DF: Hazel Cheadle/Barbara Knapp d. Jean Haskew/Jane Poynder 6-8 6-2 6-3

-----

June 3-9 Count of Godo Cup , Barcelona, Spain. (Clay)

QF: Margaret Smith (Aus) d Mercedes Solsona 6-0 6-1
QF: Robyn Ebbern (Aus) d Ana Maria Estalella 6-3 6-4
QF: Pilar Barril d Carol Newman (Aus) 6-3 retired
QF: Noelene Turner (Aus) d Robredo 6-1 6-1

SF: Smith d. Ebbern 6-0 5-7 6-1
SF: N Turner d. Barril 6-1 6-2

FI: Margaret Smith (Aus) d. Noelene Turner (Aus) 6-0 6-0

DF: Robyn Ebbern/Margaret Smith d. Carmen Coronado/Ana Maria Estellela 6-1 6-3

MX: Margaret Smith/Gordon Forbes (SA) d. Carment Coronado/Jose Edson Mandarino (Bra) 6-1 6-1

-----

June 1-9 Saltsjoebaden, Sweden (Clay)

FI: Roberta Beltrame (It) d. Kaye Dening (Aus) 6-2 6-2

Note that if Oslo ended on June 6 the ladies were delayed in getting here or the women's event may have been small.
-----

June 3-10 Czechoslovakian Chmpionships, Prague, CZ (Clay)

QF: Vera Sukova d Souska 6-0 6-2
QF: Anna Purkova d Jana Volkova 6-4 7-5
QF: Vlasta Kodesova d Judy Alvarez (US) 6-3 4-6 7-5
QF: Anna Dmitrieva (USSR) d Marketa Prochova 6-2 6-3

SF: Sukova d Purkova 6-2 6-4
SF: Dmitrieva d Kodesova 6-4 6-1

FI: Vera Sukova d. Anna Dmitrieva (USSR) 6-1 4-6 6-4

Doubles

SF: Pilarova/Zdena Strachova d. Sokova/Prochova 6-2 5-7 7-5
SF: Dmitrieva/Irina Ryazanova (USSR) d. Purkova/Olga Lendlova 3-6 8-6 6-3

FI: Anna Dmitrieva/Ryazanova (USSR) d. Pilarova/Stachova 6-4 5-7 6-1

Mixed Doubles

SF: Kodesova/Bob Howe (Aus) d. Alvarez/John Fraser (Aus) 7-9 6-2 11-9
SF: Sukova/Jiri Javorsky d. Ryazanova/Vyacheslav Yegerov 6-1 6-3

FI: Vera Sukova/Jiri Javorsky d. Vlasta Kodesova/Bob Howe 6-1 6-4

-----

June 3-8 Lowther Tournament Barnes, England, UK (Grass)

1R: Shirley Hannah d A Seery (Aus) 6-1 6-3
1R: C Prossen (SA) D Robin Lloyd 6-4 3-6 6-1
1R: Mrs Clark d J Mcarthur 6-1 6-3
1R: Evelyn Hustwit d. Mrs J Kitching 6-1 6-1
1R: Heather Allen d. Mrs B H Davis 6-4 6-1
1R: S Shore d. L A Cornelius 6-0 6-2
1R: G Hogan d. M Bull 6-3 6-3
1R: Caroline Yates-Bell d. C E George 6-0 6-1
1R: V Coombs d. G L Bush 6-0 8-6
1R: Mrs B Knopf d. A P Billingham 2-6 6-4 6-3

2R: Robin Lesh d. Jenny Wagstaff 6-2 6-1
2R: Mary McAnally d. Frances Walton 6-3 1-6 6-3
2R: Lorna Cawthorn d. Hustwit 6-2 9-7
2R: Dawn Kavnat d. Jeanne Lawrence 6-4 2-6 9-7
2R: Coombs d. Knopf 6-1 6-3
2R: Shirley Brasher d. Mrs N K Haugh 6-0 6-1

2R: Hanna Sladek (Can) d Jenny Trewby 7-5 2-6 6-1
2R: Caroline Yates Bell d Mrs Brock 6-3 6-1
2R: Hannah d G Hogan (Ire) 6-4 6-4
2R: Vera Roberts d S Shore (SA) 6-2 6-3
2R: Prossen d Honor Durose 6-1 6-3
2R: Clark d Heather Allen 6-2 6-3

3R: Robin Lesh d Mary Mcanally 6-4 6-1
3R: Pat Hird d S French 6-2 6-2
3R: Prossen d Clark 0-6 6-1 6-2
3R: Lorna Cawthornd D Dawn Kavanat (SA) 6-1 6-3

3R: Sladek d P Harman 6-1 6-2
3R: Acmad d Brasher ???? (a probable default)
3R: Yates Bell d V Coombs 6-3 6-4
3R: Vera Roberts d Hannah 6-1 6-1

QF: Lesh d Hird 6-3 6-2
QF: Cawthorn d Prossen 6-1 3-6 6-1
QF: Sladek d Ahmed 6-4 6-2
QF: Roberts d Yates Bell 6-3 7-9 6-3

SF: Lesh d Cawthorn 7-5 7-5
SF: Sladek d Roberts default

FI: Robin Lesh d Hanna Sladek (Can) 7-5 6-2

DF: Caroline Yates-Bell/Pat Hird d Shirley Hannah/Frances Walton 6-1 6-2

MX: Robin Lesh (Aus)/Clive Kileff (Rho) d. Mrs. Clark/J.C. Fletcher 6-4 6-3

-----

June 3-8 Havant Tournament (Grass), Great Britain

QF: Jacqueline Rees Lewis (Fr) d Stephanie Percival 6-1 6-1
QF: Vivienne Dennis d Mrs Black 6-0 6-4
QF: J Tee d Colleen Callaghan (SA) 6-2 2-6 6-4
QF: Pam Watermayer (SA) d Hiles 6-0 6-0

SF: Rees Lewis d Dennis 6-1 6-1
SF: Watermayer d Tee 4-6 6-1 6-2

FI: Jacqueline Rees Lewis d Pam Watermayer 6-2 6-3

DF: Colleen Callaghan/Pam Watermayer d Vivienne Dennis/Jacqueline Rees Lewis 6-3 6-3
-----

June 10, Victorian Hard Court Championships, Melbourne, Australia

FI: Beverly Mance Rae d. Kerry Melville 6-1 4-6 8-6

-----

June 9, Oklahoma State Open, Oklahoma City, Oklahoma, US

SF: Patsy Rippy d. Eileen Broadie 6-1 6-0
SF: Betty Cameron d. Jane Broadie 6-3 6-3

FI: Patsy Rippy d. Betty Cameron 6-1 6-1

DF: Patsy Rippy/Sheryl Barger d. Barry/Groce w.o.

MX: Counts/Harry Taylor d. Teddy Dukeminier/Gene Land 3-6 7-5 6-4

-----

June 9, Rhode Island Closed, Providence, US

SF: Joanne Swanson d. Duane Horan 6-0 6-0
SF: Barbara Ridgely d, Mary Fuller 6-1 6-2

FI: Joanne Swanson d. Barbara Ridgely 6-4 6-1

DF: Dale Philippi/Nancy Kornright d. Betty Boucher/Carol Mass 4-6 6-3 6-4

MX: Joanne Swanson/Jules Cohen d. Carol Mass/Jim Boucher 6-1 6-0

-----

June 9, Alabama State Open, Mobile, US

1R: Sally Seebeck d. Carol Hughes 5-7 6-4 6-4
1R: Gloria Payne d. Gertrude Rumpanos 6-2 6-4
1R: Marcia Weinacker d. Carol Ann Vest 6-2 6-2
1R: Mary Arfaras d. Alberta Baggette 6-1 6-0

QF: Seebeck d. Payne 6-3 6-1
QF: Alice Luthy Tym d. Weinacker 6-1 6-0
QF: Arfaras d. Margaret Ellis 6-0 6-0
QF: Peggy Moore d. Janice Myers 6-3 6-4

SF: Seebeck d. Tym 6- 06-4
SF: Moore d. Arfaras 7-5 4-6 7-5

FI: Sally Seebeck d. Peggy Moore 6-3 5-7 6-3

Doubles

QF: Vest/Myers d. Baggette/Rumpanos 7-5 6-3

SF: Payne/Seebeck d. Vest/Myers 6-1 6-4
SF: Arfaras/Tym d. Moore/Hughes 6-2 6-2

FI: Mary Arfaras/Alice Tym d. Gloria Payne/Sally Seebeck 3-6 7-5 6-4

Mixed Doubles

QF: Tym/Bill Tym d. Weinacker/Andy Lloyd 6-4 6-2

SF: Tym/Tym d. Claire Black/Bill Lenoir 6-4 6-4
SF: Seebeck/James Schmidt d. Arfaras/Dick Kearney w.o.

FI: Sally Seebeck/James Schmidt d. Alice Tym/Bill Tym 6-4 6-3

June 10, Seattle City, Seattle, Washington US

QF: Mary Sherar d. Maureen Driscoll 6-2 6-2

SF: Linda Yee d. Sherar 6-0 6-0
SF: Joyce Yee d. Ruth Knight 6-1 6-1

FI: Linda Yee d. Joyce Yee 6-3 6-1

Doubles

FI: Linda Yee/Joyce Yee d. Mary Sherar/Liz Blackford 6-2 6-1

Mixed Doubles

SF: Mary Sherar/Wayne Leuhr d. Joyce Yee/Mel Chow 4-6 6-3 6-4
SF: Bliss/Bliss d. Kievat/Dick Chauner 9-7 6-2

FI: Mary Sherar/Wayne Leuhr d. Bliss/Bliss 6-2 8-6

-----
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of June 10-16

June 10-15 West of England Championships, Bristol, UK (Grass)

1R: Billie Jean Moffitt (US) d Penny Spencer 8-6 6-3
1R: Carole Caldwell d. J Laughton 6-2 6-0

2R: Virginia Brown d. Mrs K M Ernest 6-1 6-3
2R: Yola Ochoa (Mex) d. G Chapman 6-1 6-0
2R: Renee Schuurman (SA) d. Marilyn Greenwood (NZ) 6-0 6-2
2R: Francoise Durr (Fr) d. Stephanie Percival 6-1 6-1
2R: Donna Fales d. Wendy Hall 6-3 6-2
2R: Carol Hanks (US) d Colleen Callaghan (SA)* 6-2 6-1
2R: Elizabeth Starkie d D Nicholas (SA) 6-0 6-0
2R: Moffitt d. Margaret Prochova (Cz) 6-4 6-3
2R: Heather Segal (SA) d Sue Behlmar (US) 6-4 4-6 6-2*
2R: Carole Caldwell (US) d Christine Douglas 6-1 6-1
2R: Mary Habicht (US) d Carmen Coronado (Sp) 2-6 6-3 7-5
2R: Deidre Catt d Helga Schultze (Ger) 6-2 6-3

3R: Renee Schuurman (SA) d Francoise Durr (Fr) 6-3 6-3
3R: Donna Floyd Fales (US) d Monique Salfati (Fr) 6-3 6-4
3R: Hanks d Norma Baylon (Arg) 6-3 1-6 3-0 retired
3R: Starkie d Moffitt 2-6 7-5 7-5

3R: Ochoa d Segal 6-1 6-4
3R: Caldwell d Habicht 6-4 6-2
3R: Catt d Vera Sukova 6-4 6-3
3R: Edda Buding d Virginia Brown (US) 6-1 6-3

QF: Schuurman d Fales 6-4 6-2
QF: Starkie d Hanks 7-5 6-4
QF: Ochoa d Caldwell 1-6 6-4 6-3
QF: Buding d Catt 6-3 9-7

SF: Starkie d. Schuurman 6-3 6-3
SF: Buding d. Ochoa 10-8 6-3

FI: Edda Buding (Ger) d. Elizabeth Starkie 9-7 6-3

Doubles

SF: Fales/Hanks d. Segal/Ochoa 6-4 6-0
SF: Catt/Starkie d. Durr/Salfati 6-1 7-5

FI: Donna Fales/Carol Hanks (US) d. Deidre Catt/Elizabeth Starkie 6-2 6-2

Mixed Doubles

FI: Renee Schuurman (SA)/Wilhelm Bungert (Ger) d. Francoise Durr (Fr)/Jacques Renavand (Fr) 9-7 8-6

Draw notes:

Per the NYT the Seagal-Behlmar score was 6-2 6-2. Double check.
Per the NYT it is Christine (and not Colleen) Callahan. As the Times often errs with names I am sticking with Ugarte's name.

-----

June 12-15 Nottingham Tournament, Nottingham, UK (Grass)

Singles (Draw=16)

1R: Darlene Hard (US) d. Mrs H Price 6-3 6-0
1R: Mrs E Kipping d. S M Nelson 9-7 6-0
1R: Jill Blackman (Aus) d. C Robson 6-1 6-2
1R: Roberta Beltrame (It) d. Jean Bee 6-1 5-7 6-1

1R: Ann Barclay (Can) d.. B Dutton 6-0 6-0
1R: Rita Bentley d. P Starbuck 6-1 6-0
1R: Louise Browne (Can) d. J Boden 6-1 6-0
1R: Maria Bueno (Bra) d. D McWhinney 6-0 6-0

QF: Hard d Kipping 6-0 6-1
QF: Blackman d Beltrame 8-6 retired
QF: Barclay d Bentley 6-4 1-6 7-5
QF: Bueno d Brown 6-1 6-1

SF: Hard d Blackman 8-6 7-5
SF: Bueno d Barclay 6-1 6-0

FI: Darlene Hard (US) d. Maria Bueno (Bra) 7-5 6-1

Doubles

SF: Bueno/Hard d. Jean Bee/Mrs. H. Price 6-2 6-0
SF: Bentley/Blackman d. Roberta Beltrame (It)/Edith Middleton 6-4 6-2

FI: Maria Bueno (Bra)/Darlene Hard (US) d. Rita Bentley/Jill Blackman (Aus) default

Mixed Doubles

FI: Maria Bueno (Bra)/Bob Howe (Aus) d. Darlene Hard (US)/Tony Pickard 6-2 2-6 6-2

The NYT wrote that "after a closely fought first set, the Brazilian star baffled the crowd by suddenly losing form."

Mrs E Kipping is also listed as J Kipping.

-----

June 10-15 Kent Chmpionships, Beckenham, UK (Grass)

Singles (Draw=49)

1R: Margaret Smith (Aus) [1]-bye
1R: Pia Balling (Den)-bye
1R: Jacqueline Rees Lewis (Fra)-bye
1R: Shirley Bloomer Brasher-bye
1R: Christiane Mercelis (Bel) -bye
1R: Alison Stroud-bye
1R: Jill Mills-bye
1R: Margaret Hunt (SA)-bye

1R: Judy Tegart (Aus) d. Robin Lloyd 6-0 6-1
1R: Carol Newman d Lucia Bassi (Ity) 5-7 6-4 6-1
1R: Kaye Dening (Aus) d Pat Hird 6-3 6-1
1R: Parveen Ahmed (Pak) d Pat Stewart Edrich (US) 7-5 6-3
1R: Lea Pericoli (Ity) d Carole Rosser 8-6 6-3
1R: Nolene Turner (Aus) d bye or default
1R: Irene de Lansalut (Fr) d Virginia Wade 8-6 6-4
1R: Christine Truman d Shirley Hannah 6-1 6-2

1R: Jan Lehane (Aus) d Lorna Cawthorn 6-3 6-1
1R: Eva De Jong Duldig (Aus) d Katarina Bartholdson (Swd) 6-4 6-1
1R: Mary McAnally d Silvana Lazzarino (It) 6-2 6-3
1R: Ann Jones d Charlene Rigby 6-2 6-3
1R: Joyce Barclay d d Carolyn Liguori (US) 6-3 6-1
1R: Sally Holdsworth d Ulla Sandulf (Swd) 7-5 6-3
1R: Rosemary Deloford d Hanna Sladek (Can) 6-4 6-0
1R: Robyn Ebbern (Aus) d Frances Walton 6-4 3-6 6-2

1R: Tory Ann Fretz (US) -bye
1R: Robin Lesh-bye
1R: Vera Roberts-bye
1R: Annette Van Zyl (SA) -bye
1R: ????
1R: Francesca Gordigiani (It) -bye
1R: Vivienne Dennis-bye
1R: Lesley Turner (Aus) d. Pam Watermeyer (SA) 6-3 6-4

2R: Smith d Balling 6-0 6-0
2R: Rees-Lewis d Brasher 4-6 7-5 6-1
2R: Mercelis d Stroud 6-1 6-1
2R: Hunt d Mills 6-1 6-1
2R: Tegart d Newman 6-0 6-2
2R: Dening d Ahmed 6-1 6-2
2R: Pericoli d N Turner 6-4 6-0
2R: Truman d Lansalut 6-2 6-2

2R: Lehane d Duldig 6-0 6-1
2R: McAnally d Jones default
2R: J Barclay d Holsworth 6-2 6-2
2R: Ebbern d Deloford 6-1 6-3
2R: Fretz d Lesh 6-4 4-6 6-1
2R: Van Zyl d Roberts 6-0 6-0
2R: Gordigiani d ????
2R: Turner d Dennis 6-2 6-2

3R: Smith d Rees-Lewis 6-3 6-1
3R: Hunt d Mercelis 6-2 6-4
3R: Tegart d Dening 6-3 4-6 6-2
3R: Pericoli d Truman 6-3 4-6 6-1

3R: Lehane d Mcanally 6-2 6-1
3R: Ebbern d J Barclay 8-6 6-3
3R: Fretz d Van Zyl 1-6 6-2 8-6
3R: Turner d Gordigiani 6-0 6-2

QF: Smith d Hunt 4-6 6-2 6-2
QF: Tegart d Pericoli 6-3 7-5
QF: Lehane d Ebbern 6-1 4-6 6-2
QF: Turner d Fretz 6-1 6-2

SF: Smith d. Tegart 6-3 6-1
SF: Lehane d. Turner 6-2 7-5

FI: Margaret Smith (Aus) d. Jan Lehane (Aus) 6-0 6-1

DF: Robyn Ebbern/Margaret Smith (Aus) d. Jan Lehane/Lesley Turner (Aus) 5-7 6-2 6-2

MX: Judy Tegart/Owen Davidson (Aus) d. Lesley Turner/Tony Roche (Aus) 6-2 (one set only)

-----

June 15, West of Scotland, Glasgow, GB

FI: Mrs. A.E. Paul d. Winnie M. Shaw 6-3 7-5

DF: C.E. Dungliston/M. Ferguson d. Mrs. A.E.Paul/B.J. McCallum 3-6 7-5 6-4

MX: Winnie Shaw/Colin Baxter shared with Mrs. A.E. Paul/A.E. Paul

-----

June 11-17 Wiesbaden, Germany (Clay)

FI: Almut Sturm d. Judy Alvarez (US) 6-4 7-5

MX: Judy Alvarez (US)/John Fraser (Aus) d. Maria Teresa Reidl (It)/Kay Dening (Aus) 6-2 6-2

-----

June 10-16 Blue And Gray Tournament, Montgomery, Alabama, US

QF: Justina Bricka d Sara Mae Turber 6-2 6-0
QF: Alice Tym d Nancy Falkenberg 8-10 7-5 6-1
QF: Roberta Alison d Peggy Moore 6-1 6-4
QF: Stephanie DeFina d Liz Crady 6-3 6-2

SF: Bricka d Tym 6-3 6-1
SF: DeFina d Alison 7-5 2-6 6-3

FI: Justina Bricka d Stephanie DeFina 3-6 8-6 6-2

Doubles

SF: Allison/Bricka d. Crady/Tym 6-0 6-2
SF: Falkenburg/DeFina d. Moore/Marcia Weinacker 6-4 2-6 6-0

FI: Roberta Alison/Justina Bricka/Nancy Falkenburg/Stephanie DeFina 6-0 6-3

Mixed Doubles

SF: Bricka/Butch Newman d. Falkenburg/Bill Lenoir 9-7 6-2
SF: Alison/Andy Lloyd d. DeFina/Rodney Mandlestam (SA) 9-7 6-2

FI: Justina Bricka/Butch Newman d. Roberta Alison/Andy Lloyd 6-3 6-1

-----

ends June 17 New York State Championships, Mamaroneck, New York

1R: Mimi Kanarek d Eleanor Blair 8-6 6-3

2R: Carole Wright d Jill Abrams 6-1 6-1
2R: Adria Price d Ingrid Poschmann 6-3 6-3
2R: Sandy Zeese d Lillian O' Donnell 3-6 6-2 6-2
2R: Kanarek d Jean Katzenberg 6-2 6-3

2R: Nadine Netter D Joan Silbersher 6/2-6/2
2R: Dorothy Mccarthy D Vija Vuskains 6/2-12/10
2R: Elaine Scarpone D Karol Gagliano 6/2-6/1
2R: Sheila Maroschik D Laura Krieger 6/2-6/2

QF: Wright d Price 6-2 6-4
QF: Kanarek d Zeese 6-0 6-2
QF: Netter d McCarthy 6-2 6-2
QF: Scarpone d Maroshick 6-1 6-2

SF: Wright d Kanarek 7-5 6-4
SF: Scarpone d Netter 2-6 6-4 6-1

FI: Carole Wright d Elaine Scarpone 6-0 6-2

Doubles

QF: Lamont/Clifford d. Zeese/Andrews 7-9 6-3 6-2
QF: Kanarek/Vuskalns d. Price/Silbersher 7-5 7-5

SF: Menoff/Netter d. Lamont/Clifford 6-2 6-0
SF: Kanarek/Vuskalns d. McCarthy/McCullough 1-6 6-3 7-5

FI: Barbara Menoff/Nadine Netter d Mimi Kanarek/Vija Vuskains 3-6 6-2 6-3

-----

June 15, Massachusetts State, Chestnut Hill, US

1R: Janet Christensen d. Beverly Rymes 6-3 6-3
1R: Ruth Jeffery d. Mrs. John Stanton 9-7 6-4
1R: Susan Mabrey d. Kay McCrillis 7-5 7-5
1R: Margaret Demogenes d. Jan Levitan 2-6 6-1 9-7
1R: Baba Lewis d. Yale Stockwell 6-0 6-3

2R: Jeffery d. Christensen 6-3 4-6 6-1
2R: Vija Vuskalns d. Julia Keyes 6-1 6-0
2R: Joanne Swanson d. Mrs. Richard Lincoln 6-3 6-0
2R: Mrs. Arthur Hills d. Edyth McGoldrick 6-1 3-6 6-3
2R: Mary Richards d. Roberta Zimman 6-0 6-3
2R: Marjery Fremont-Smith d. Su. Mabrey 6-2 6-3
2R: Sally Mabrey d. Joyce McRae 6-2 6-1
2R: Demogenes d. Lewis 6-2 6-4

QF: Jeffery d. Vuskalns 6-3 6-4
QF: Swanson d. Hills 6-1 6-1
QF: Richards d. Fremont-Smith 1-6 6-2 6-4
QF: Sa. Mabrey d. Demogenes 6-2 6-4

SF: Swanson d. Jeffery 6-3 4-6 6-4
SF: Richards d. Sa. Mabrey 4-6 6-1 6-4

FI: Joanne Swanson d. Mary Richards 7-5 6-3


Doubles

2R: Mabrey/Mabrey d. Joan Sullivan/McGoldrick 2-6 6-4 6-2
2R: Vuskalns/Ann Rowbotham d. Christensen/Lincoln 6-4 6-4
2R: Midge Buck/Helen Gurley Wynne d. Eleanor Helm/Carlyne Morse 6-0 6-2
2R: Stockwell/Fremont-Smith d. Levitan/Carol Woodcock 4-6 7-5 6-3
2R: Swanson/Virginia Gilbane d. Demogenes/Zimman 6-3 6-1

QF: Jeffery/Lewis d. Stanton/Hills 6-0 6-0
QF: Mabrey/Mabrey d. McRae/Richards 8-6 6-1
QF: Buck/Wynne d. Vuskalns/Rowbotham 6-1 6-4
QF: Swanson/Gilbane d. Stockwell/Fremont-Smith 6-3 6-3

SF: Jeffery/Lewis d. Mabrey/Mabrey 6-1 6-1
SF: Swanson/Gilbane d. Buck/Wynne w.o.

FI: Ruth Jeffery/Baba Lewis d. Joanne Swanson/Virginia Gilbane 6-4 6-3

Mixed Doubles

QF: Ann Rowbotham/Robin Rowbotham d. Richards/Jack Crawford 2-6 6-4 6-3
QF: Wynne/William Powers d. M. Alexander/Ned Weld 6-3 7-5
QF: Lewis/Bud Collins d. Fremont-Smith/Harrison Rowbotham 6-1 6-3
QF: Sullivan/Paul Sullivan d. Donna Barker/Don Barker 6-3 7-5

SF: Wynne/Powers d. Rowbotham/R.Rowbotham 6-1 6-2
SF: Sullivan/Sullivan d. Wynne/Powers 6-4 3-6 6-1

FI: Joan Sullivan/Paul Sullivan d. Helen Gurley Wynne/William Powers 6-4 3-6 6-1

-----


June 16, Nebraska Open, Omaha, US

SF: Margie Ringwalt d. Jean Harrison 6-1 6-0
SF: Lucille Davidson d. Kathy Welsh 6-3 6-1

FI: Margie Ringwalt d. Lucille Davidson 6-0 4-6 7-5

Doubles

FI: Lucille Davidson/Jean Harrison d. Kathy Welsh/Margie Ringwalt 8-6 6-2

Mixed Doubles

SF: Evelyn Buras/Russ Schultzhauer d. Mary Lou Hanighen/Larry Sibilia 8-6 6-1
SF: Lucille Davidson/Larry Belt d. Jean Harrison/Henry Graf 15-13 3-6 6-4

FI: Lucille Davidson/Larry Belt d. Evelyn Buras/Russ Schultzhauer 6-2 6-1

-----

June 16, New Mexico Open, Albuquerque, US

QF: Nancy Neeld d. Ann Rockwell 6-1 6-3
QF: Judy Waid d. D. Boyden 6-2 6-2
QF: Stella Brewster d. J. Graves 6-3 6-3
QF: Patsy Rippy d. P. Shunny 7-5 6-1

SF: Neeld d. Waid 6-4 6-3
SF: Rippy d. Brewster 6-2 6-1

FI: Nancy Neeld d. Patsy Rippy 6-2 6-3

Doubles

SF: Neeld/Brewster d. Kramer/Bull 6-1 6-1
SF: Waid/Rippy d. Shunny/Boyden 6-3 6-3

FI: Judy Waid/Patsy Rippy d. Nancy Neeld/Stella Brewster 9-7 0-6 6-2

Mixed Doubles

SF: Brewster/Bill Taylor d. Kramer/Ernie Otero 6-0 6-2
SF: Neeld/Dave Clark d. Rockwell/John Whistler 6-2 6-4

FI: Stella Brewster/Bill Taylor d. Nancy Neeld/Dave Clark 6-2 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of June 17-23

June 17-20 Federation Cup,, London (Grass and Indoors)
Venue: Queen's Club

Draw=16 teams

First Round

Australia [1] d Belgium 3-0

Margaret Smith d Christiane Mercelis 6-3 6-1
Jan Lehane d Elza Bellens 6-0 6-3
Margaret Smith/Lesley Turner d Marie Marechal/Christiane Mercelis 6-1 6-0

Hungary d Denmark 3-0

Suzy Kormoczy d Pia Balling 6-4 6-0
Zsofia Broszman d Vera Johansen 7-5 6-4
Klara Bardoczy/Sofia Broszman d Pia Balling/Vera Johansen 6-2 3-6 6-3

South Africa [4] d Czechoslovakia 3-0

Renee Schuurman d Vera Sukova 6-3 2-6 8-6
Margaret Hunt d Marketa Prochova 6-2 6-2
Margaret Hunt/Renee Schuurman d Marketa Prochova/Vera Sukova 6-3 6-3

France d Germany 2-1

Edda Buding (Ger) d Francoise Durr 6-3 6-4
Janine Lieffrig d Margot Dittmeyer Dohrer 6-3 4-6 6-2
Francoise Durr/Janine Lieffrig d Edda Buding/Renate Ostermann 6-3 6-3

Great Britain [3] d Canada 3-0

Ann Jones d Ann Barclay 6-0 6-1
Christine Truman d Louise Brown 8-6 6-3
Ann Jones/Christine Truman d Anne Barclay/Louise Brown 6-1 6-3

Austria d Norway 2-1

Sonja Pachta d Liv Paldan 6-3 6-2
Ruth Haukeness (Nor) d Andrea Winkler 6/4-6/3
Edda Herdy/Sonja Pachta d Liv Paldan/Tone Schirmer 6-3 6-3

Holland d Switzerland 3-0

Eva De Jong d Alice Wavre 6-1 6-1
Jenny Ridderhof d Janine Bourgnon 8-6 6-4
Eva De Jong/Jenny Riderhof d Janine Bourgnon/Anne-Marie Studer 6-1 6-3

United States [2] d Italy 3-0

Darlene Hard d Lea Pericoli 6-4 3-6 6-2
Billie Jean Moffitt d Silvana Lazzarino 6-8 6-1 6-2
Carole Caldwell/Darlene Hard d Silvana Lazzarino/Lea Pericoli 6-4 6-1


Quarterfinals

Australia [1] d. Hungary 3-0

Margaret Smith d Suzy Kormoczy 6-0 6-1
Jan Lehane d Sofia Broszman 6-1 6-2
Margaret Smith/Lesley Turner d Klara Bardoczy/Sofia Broszman 6-1 6-1

South Africa [4] d. France 3-0

Renee Schuurman d. Francoise Durr 6-3 3-6 6-3
Margaret Hunt d Janine Lieffrig 6-4 5-7 6-2
Margaret Hunt/Renee Schuurman d Francoise Durr/Janine Lieffrig 7-5 6-1

Great Britain [3] d. Austria 3-0

Christine Truman d Sonja Pachta 6-2 6-1
Deidre Catt d Andrea Winkler 6/2-6/3
Ann Jones/Christine Truman d Edda Herdy/Sonja Pachta 6-1 6-0

US [2] d. Netherlands 3-0

Darlene Hard d Eva De Jong 6-2 6-2
Billie Jean Moffitt d Jenny Riderhof 6-2 6-2
Carole Caldwell/Billie Jean Moffitt d Eva De Jong/Jenny Riderhof 6-0 6-3


Semifinals

Australia [1] d.South Africa [4] 3-0

Margaret Smith d. Renee Schuurman 6-3 6-2
Jan Lehane d. Margaret Hunt 4-6 9-7 6-1
Margaret Smith/Lesley Turner d Margaret Hunt/Renee Schuurman 5-7 6-3 6-3

United States [2] d. Great Britain [3] 3-0

Darlene Hard d Ann Jones 6-4 6-2
Billie Jean Moffitt d Christine Truman 6-3 3-6 6-4
Carole Caldwell/Darlene Hard d Ann Jones/Christine Truman 2-6 9-7 6-3

Final

United States [2] d. Australia [1] 2-1

Margaret Smith (Aus) d. Darlene Hard 6-3 6-0
Billie Jean Moffitt d. Lesely Turner 5-7 6-0 6-3
Darlene Hard/Billie Jean Moffitt d. Margaret Smith/LesleyTurner 3-6 13-11 6-3.

The inaugural Fedration Cup proved to be a resounding success. Large crowds came indoors, where most matches were contested (3 of the 4 days) because of constant downpours. For many of the girls it was their first time ever on indoor courts. Billie Jean overcame a tenacious Christine Truman and her usual screaming schoolgirls in the semis. "The excitement was unbelievable" in the finals after the US and Australia split singles matches. Smith twice served for the match at 5-4 and 9-8, only to be thwarted by Billie Jean's return lobs and Hards volleys. A nervous Margaret wilted and despite Lesley's attempts to hold her team together the Americans won out. Debatable line calls and the overenthuisiasm at winning (the Yanks threw their racquets to the ground on winning) created a bit of controversy.

-----

June 16-22 London Grass Court Championships, London. (Grass)
Venue: Queen's Club

Draw=48

1R: Maria Bueno (Bra)-bye
1R: Pat Hird-bye
1R: Robin Lesh-bye
1R: Shirley Bloomer Brasher-bye
1R: Judy Tegart (Aus) -bye
1R: Judy Alvarez-bye
1R: Lorna Cawthorn-bye
1R: Anna Dmitrieva (USSR)-bye

1R: Elizabeth Starkie d Pia Balling (Den) 6-4 7-5
1R: Helga Schultze (Ger) d Lea Pericoli (It) 6-3 6-3
1R: Carmen Coronado (Sp) d Danuta Wieczorek (Pol) 6-4 6-1
1R: Donna Floyd Fales (US) d Marketa Prochova (Cz) 6-2 6-4
1R: Carol Rosser d Monique Salfati (Fr) 6-4 6-3
1R: Christiane Mercelis (Bel) d Ann Barclay (Can) 8-6 6-2
1R: Robyn Ebbern (Aus) d Jenny Wagstaff 6-2 6-2
1R: Noelene Turner (Aus) d Renate Ostermann (Ger) 4-6 10-8 6-2

1R: Joyce Barclay d Hanna Sladek (Can) 6-4 2-6 6-2
1R: Yola Ramirez Ochoa (Mex) d Silvana Lazzarino (It) 6-1 6-0
1R: Rosemary Deloford d Connie Jaster (US) 6-3 8-6
1R: Louise Brown (Can) d Betty Stove (Neth) 6-3 5-7 8-6
1R: Rita Bentley d Lucia Bassi (It) 7-5 6-3
1R: Margot Dittmeyer Dohrer (Ger) d Dottie Knode (US) 0-6 6-4 6-3
1R: Francesca Gordigiani (It) d Jill Blackman (Aus) default
1R: Carol Hanks (US) d Irene De Lansalut (Fr) 7-5 6-2

1R: Caroline Yates-Bell-bye
1R: Kaye Dening (Aus) -bye
1R: Carol Prosen (US) -bye
1R: Heather Segal (SA) -bye
1R: Vera Roberts-bye
1R: Mary Habicht (Bra)-bye
1R: Tory Fretz (US)-bye
1R: Vera Sukova (Cz)-bye

2R: Bueno d Hird 6-2 6-0
2R: Lesh d Brasher 8-6 7-5
2R: Tegart d Alvarez 5-7 6-2 12-10
2R: Dmitrieva d Cawthorn 6-2 6-2
2R: Starkie d Schultze 6-4 6-2
2R: Coronado d Fales 7-5 9-7
2R: Mercelis d Rosser 6-4 6-1
2R: Ebbern d Turner 6-1 6-3

2R: Ochoa d Barclay 4-6 6-4 6-2
2R: Deloford d Brown 7-5 6-1
2R: Bentley d Dohrer 6-2 1-6 8-6
2R: Hanks d Gordigiani 6-4 6-3
2R: Yates Bell d Dening 6-2 6-2
2R: Segal d Prosen 7-5 6-2
2R: Roberts d Habicht 6-2 6-0
2R: Sukova d Fretz 6-3 6-1

3R: Bueno d Lesh 6-0 7-5
3R: Dmitrieva d Tegart 6-3 3-6 6-4
3R: Coronado d Starkie 6-3 6-4
3R: Ebbern d Mercelis 7-5 6-4

3R: Ochoa d Deloford 6-1 6-3
3R: Bentley d Hanks 6-2 7-5
3R: Segal d Yates-Bell 6-0 6-1
3R: Sukova d Roberts 6-2 6-2

QF: Bueno d. Dmitrieva 8-6 7-5
QF: Ebbern d. Coronado 6-1 9-7
QF: Bentley d. Ochoa default
QF: Segal d. Sukova default

SF: Bentley d. Segal 6-4 6-2
SF: Ebbern d. Bueno 6-3 6-3

FI: Robyn Ebbern (Aus) d. Rita Bentley 6-3 6-3

DF: Anna Dmitrieva/Judy Tegart d. Angela Mortimer/Yola Ochoa 6-1 6-0


A weak field due to the Federation Cup, which took priority. Bueno's poor (and to some eyes-disintersted) form continues. She is a shadow of her former self. The final was "rather uninteresting." A secret admirer sends Ebbern roses every time she wins. She received 139 for winning Queens. It all started at the French. Robyn knows the man but refuses say if she's in a romance.

-----

June 20, Wimbledon Southern Qualifying, Roehampton, GB

2R: Mrs. C.H. Robinson d. Mrs. A.P. Anderson 1-6 6-4 6-3
2R: Ulla Sandulf (Swd) d. Barbara M. Horton 9-7 6-2

Qualifying Round
3R: Diane C. Tuckey d. V.A. Coombs 6-1 6-0
3R: Margaret M. Lee d. Mrs. C.T. Clark 6-4 7-5
3R: Katarina Bartholsden (Swd) d. Vivienne H. Dennis 6-4 6-2
3R: Mary McAnally d. Shirley Hannah 7-5 6-2
3R: Judy Tee d. Frances E. Walton 6- 10-8
3R: Heather W. Allen d. Robinson 6-2 6-1
3R: Ulla Sandulf (Swd) d. I.E. Kemp 8-6 6-4

-----

June 20, Wimbledon Northern Qualifying, Leeds, GB

Qualfying Round:

Joyce Fulton d. Caroline Lyon 3-6 6-2 10-8
Sally Holdsworth d. Jean A. Haskew 6-4 6-2

-----

June 22, East of Scotland, Edinburgh, GB

FI: M.S. Yuill d. M.K. Harris 1-6 9-7 6-1

DF: M.S. Yuill/Mrs. N.T. Buchanan d. Mrs. C. Scott/Mrs. R.C.H. Boothman 3-6 6-4 6-2

MX: Mrs. N.T. Buchanan/A. Gillies d. Mrs. R.C.H. Boothman/J.J. Carmichael 6-3 6-1

-----

June 22, Midland Championships, Dundee, Scotland, GB

FI: J. Derrick d. F. Campbell 6-2 6-2

DF: J. Derrick/F.Campbell d. Mrs. J.A. Dingwall/Mrs. J.H. Herron 6-4 6-3

-----

June 22, Indonesian Nationals, Djakarta, Indonesia

FI: Vonny Djoa d. Mien Suhadi 6-8 6-0 6-2

DF: Mrs. Sudiono/Mrs. Rotinsula d. Mrs. Rusli/Betty Go 6-1 6-1

MX: Vonny Djoa/Amat Widjaja d. Jo Sumarimbo/Tjahjono Suparnadi6-4 5-7 8-6

-----

June 17-23 Southern Chmpionships, Greenville, S. Carolina, US (Clay)

2R: Justina Bricka d ???
2R: Sara Mae Turber d Cindy Howell 7-5 6-2
2R: Becky Vest d Putsy Trice 6-4 6-4
2R: Peggy Moore d Eleanor Howell 6-1 6-3

2R: Stephanie DeFina d Liz Crady 6-3 6-4
2R: Jean Evans d Dorothy Vest 4-6 6-2 6-1
2R: Sally Seebeck d Cindy Kemp 6-1 7-5
2R: Roberta Alison d Alicia Smythe 6-3 7-5

QF: Bricka d Turber 6-0 6-0
QF: Moore d Vest 6-1 4-6 6-2
QF: DeFina d Evans 6-4 6-2
QF: Seebeck d Alison 4-6 7-5 6-1

SF: Bricka d Moore 6-4 8-6
SF: Seebeck d DeFina 8-6 6-1

FI: Justina Bricka d. Sally Seebeck 6-2 6-1

Doubles

QF: Alison/Bricka d. D. Vest/Margaret Crady 6-0 6-0
QF: B. Vest/Pam Sullivan d. Smythe/Kay Frazier 6-3 6-4
QF: Betty Jo Braselton/Seebeck d. L. Crady/Turber 6-4 6-1
QF: DeFina/Judy Cromwell d. Trice/Moore 7-5 5-7 6-0

SF: Alison/Bricka d. B.Vest/Sullivan 6-4 8-6
SF: Braselton/Seebeck d. DeFina/Cromwell 4-6 6-3 6-2

FI: Roberta Alison/Justina Bricka d. Betty Jo Braeselton/Sally Seebeck 6-1 6-2

Mixed Doubles

1R: Sullivan/Bill Wright d E. Howell/Bob Hardcastle 10-8 6-
1R: Moore/Jean Pierre Bonnel d. Evans/Jim Buck 3-6 6-4 10-8
1R: Cromwell/Tommy Wyche d. Trice/Graham Primrose (Aus) 6-4 6-3
1R: Alison/Philip Adams d. DeFina/Jackie Cooper 9-7 10-8
1R: Turber/Andre Donnadieu (Mex) d. L. Crady/Frank Tutvin (Can) 10-8 6-3

QF: Bricka/John Powless d. Sullivan/Wright 6-1 6-1
QF: Smythe/Mickey Schad d. Moore/Bonnel 6-3 6-4
QF: Alison/Adams d. Cromwell/Wyche 6-4 6-2
QF: Seebeck/James Schmidt d. Truber/Donnadieu 6-4 6-2

SF: Bricka/Powless d. Smythe/Schad 2-6 6-3 6-2
SF: Alison/Adams d. Seebeck/Schmidt 10-8 4-6 6-3

FI: Justina Bricka/John Powelss d. Roberta Alison/Philip Adams 6-1 6-2

-----

June 24, Rose Taubele Memorial, New York, US

2R: Barbara Menoff d. Eleanor Blair 6-4 6-2
2R: Laura Krieger d. Lillian O'Donnell 9-7 6-2
2R: Dorothy McCarthy d. Robina Poschmann 4-6 6-1 6-0
2R: Adria Price d. Karol Gagliano 6-0 6-0
2R: Mimi Kanarek d. Miriam Abrams 6-3 6-3
2R: Harriet Lewis d. Judy Wentworth 6-2 3-6 6-0
2R: Vija Vuskalns d. Gloria Schmidt 6-2 6-0
2R: Sheila Maroschick d. Jean Katzenberg 6-3 3-1 ret.

QF: Menoff d. Krieger 6-1 6-1
QF: Price d. McCarthy 6-4 6-0
QF: Kanarek d. Lewis 8-6 6-3
QF: Maroschick d. Vuskalns 6-4 6-2

SF: Price d. Menoff 6-2 6-2
SF: Kanarek d. Maroschick 6-4 6-4

FI: Adria Price d. Mimi Kanarek 4-6 6-0 6-4

Doubles

SF: Menoff/Price d. Ruth Lanter/Alice Sinkoff 6-0 6-2
SF: Kanarek/Vuskalns d. McCarthy/McCullough 6-4 7-5

FI: Mimi Kanarek/Vija Vuskalns d. Barbara Menoff/Adria Price 2-6 6-2 6-3

-----

June 20, Sun City Open, El Paso, Texas, US

SF: Eva Lopez d. Helen Driver 6-2 6-2
SF: Sandra Knight d. Ann Ershinghaus 5-7 8-6 8-6

FI: Eva Lopez d. Sandra Knight 6-3 6-0

Doubles

SF: S.Knight/Linda Knight d. Driver/Melinda Fisher 3-6 6-2 6-3
SF: Lopez/Ersinghaus d. Patty Manning/Jackie Guadagnoli 6-1 6-3

FI: Eva Lopez/Ann Ersinghaus d. Sandra Knight/Linda Knight 6-3 6-2

Mixed Doubles

SF: M. Fisher/Gene Fisher d. Betty Dickerson/Tony Bull 6-2 3-6 6-2
SF: Manning/Van Hill d. Guadagnoli/Lanny Clelland 6-2 3-6 6-1

FI: Patty Manning/Van Hill d. Melinda Fisher/Gene Fisher 6-4 8-6

-----

June 23, Texas Sectionals, Dallas, Texas, US

3R: Carolyn Rogers d. Billie Domingue 6-0 8-6
3R: Nancy Penson d. Mann 6-0 6-0
3R: Nancy Neeld d. Canada 6-0 6-0
3R: Sheryl Yeary d. Sheryl Behne 3-6 6-4 9-7
3R: Owen McHaney d. Bray 6-0 6-1
3R: Tony Bracher d. Everett 6-0 6-0
3R: Jill Philbrick d. Ferguson 6-0 6-1
3R: Ann Vieira d. Judy Waid 6-2 6-2

QF: Rogers d. Penson 6-3 6-2
QF: Neeld d. Yeary 6-3 6-1
QF: McHaney d. Bracher 6-0 6-0
QF: Philbrick d. Vieira 6-3 6-1

SF: Neeld d. Rogers 6-2 3-6 6-2
SF: McHaney d. Philbrick 6-3 1-6 6-1

FI: Nancy Neeld d. Owen McHaney 6-1 6-3

Doubles

SF: Penson/Vieira d. Behne/Jody Ramsey 6-2 6-2
SF: Neeld/Philbrick d. Rogers/Yeary 6-1 6-3

FI: Nancy Neeld/Judy Philbrick d. Nancy Penson/Ann Vieira 7-5 6-4

Mixed Doubles

QF: Philbrick/Claude Prestige d. Suzanne Flick/Jesse Flick 6-0 6-0
QF: Penson/Bobby Wertheimer d. Barbie Melton/Gary Kesl 1-6 6-1 6-4
QF: Everertt/Bob English d. Wynn Cooper/Mike Young 6-4 7-5

SF: Philbrick/Prestige d. Marion SHpeherd/Robert Shepherd 6-0 6-0
SF: Penson/Wertheimer d. Everett/English 7-5 6-1

FI: Jill Philbirck/Claude Prestige d. Nancy Penson/Bobby Wertheimer 4-6 6-4 6-3

-----

June 23, Portola Valley, Woodside, California, US

FI: Sharon Russell d. Andria Miller 6-2 6-0

DF: Bess Fickert/June Gay d. Roberta Alpers/Helen Wong 6-1 6-4

MX: Diana Gai/Henry Kamakana d. Val Williamson/John Lindhout 3-6 6-3 10-8
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #30 (Edited)
THE CHAMPIONSHIPS (WIMBLEDON)

Dates: June 26-July 8
Venue: The All-England Club, Wimbledon, London.


First Round

Margaret Smith (Aus) [1] bye
Louise Brown (Canada) bye
Michelle Bourbonnais (Frn) bye
Katarina Bartholdson (Swd) [Q] bye
Christiane Mercelis (Bel) bye
Carole Caldwell (US) bye
Norma Baylon (Arg) bye
Janine Lieffrig (Frn) bye

Renee Schuurman (SA) [8] bye
Diedre Catt bye
Gudrun Rosin (Sweden) bye
Francesca Gordigiani (Italy) bye
Renata Ostermann (Austria) bye
Jenny Wagstaff bye
Jenny Ridderhof (Neth) bye
Janine Bourgnon (Swt) bye

Darlene Hard (US) [4] d. Joyce Fulton [Q] 6-0 6-0
Caroline Yates-Bell d. Margaret Lee [Q] 6-1 6-2
Helga Schultze (Ger) d. Pilar Barril (Sp) 6-2 6-0
Hazel Cheadle d. Heidi Schildknecht (Ger) 6-4 7-5
Suzy Kormoczy (Hun) d. Pat Edrich (US) 6-1 6-1
Christine Truman d. Yola Ochoa (Mex) 6-2 6-0
Judy Tegart (Aus) d. Lucia Bassi (Ity) 6-1 7-5
Anna Dmitrieva (USSR) d. Roberta Beltrame (Ity) 6-1 6-2

Jan Lehane (Aus) [5] d. Sally Holdsworth [Q] 6-2 6-0
Joyce Barclay d. Ulla Sandulf (Swd) [Q] 2-6 5-2 retired
Tory Fretz (US) d. Carol Prosen (US) 6-1 6-1
Francoise Durr (Frn) d. Diane Tuckey [Q] 6-4 6-1
Rita Bentley d. Almut Sturm (Ger) 6-1 6-1
Margaret Hunt (SA) d. Pauline Roberts 7-5 6-2
Carol Hanks (US) d. Pam Watermeyer (SA) 6-2 6-2
Shirley Brasher d. Jill Mills 7-5 6-3

Sylvana Lazzarino (Ity) d. Charlene Rigby (SA) 6-0 6-4
Dottie Knode (US) d. Ann McAlpine 6-2 6-1
Helga Niessen (Ger) d. Carole Newman (Aus) 6-3 4-6 6-4
Lorna Cawthorn d. Mary Habicht (US) 6-4 6-0
Noelene Turner (Aus) d. Carole Rosser 6-2 7-9 8-6
Donna Fales (US) d. Ann Barclay 6-3 6-2
Carmen Coronado (Sp) d. Constance Jaster (US) 6-2 4-6 6-0
Vera Sukova (CZ) [6] d. Julie Albert (US) 6-4 6-4

Isabelle de Lansalut (Frn) d. Heather Allen [Q] 3-6 6-3 6-3
Robyn Lesh (Aus) d. Judy Alvarez (US) 8-6 6-4
Robyn Ebbern (Aus) d. Mary McAnally [Q] 6-0 6-1
Jean Barnes [Q] d. Klara Bardoczy (Hun) 6-1 6-4
Hanna Sladek (Can) d. Marta Peterdy-Wolf (Frn) 6-2 6-3
Jean Knight d. Jenny Trewby 7-5 6-2
Virginia Wade d. Heather Segal (SA) 8-6 6-4
Ann Jones [3] d. Jill Blackman (Aus) 6-3 6-2

Liz Starkie bye
Anna Maria Estalella (Sp) bye
Zsofia Brosszmann (Hungary) bye
Eva de Jong (Aus) bye
Rosemary Deloford bye
Anette Van Zyl (SA) bye
Parveen Ahmed (Pakistan) bye
Maria Bueno (Brz) [7] bye

Sonia Pachta (Austria) bye
Billie Jean Moffitt (US) bye
Lea Pericoli (Italy) bye
Pat Hird bye
Judy Tee [Q] bye
Edda Buding (Ger) bye
M. Dohrer (Ger) bye
Lesley Turner (Aus) [2] bye

Second Round

Smith [1] d. Brown 6-1 6-1
Bartholdson [Q] d. Bourbonnais 6-4 6-1
Caldwell d. Mercelis 6-1 6-2
Baylon d. Lieffrig 6-3 3-6 6-2
Schuurman [8] d. Catt 4-6 6-4 6-4
Gordigiani d. Rosin 8-6 6-3
Ostermann d. Wagstaff 6-3 6-4
Bourgnon d. Ridderhof 5-7 6-4 7-5

Hard [4] d. Yates-Bell 6-2 6-1
Schultze d. Cheadle 6-1 6-3
C Truman d. Kormoczy 6-1 6-3
Tegart d. Dmitrieva 6-1 6-4
Lehane [5] d. Barclay 6-3 6-2
Fretz d. Durr 8-6 1-6 9-7
M.Hunt d. Bentley 6-2 6-3
Hanks d. Brasher 6-0 6-2

Knode d. Lazzarino 6-4 3-6 6-4
Cawthorn d. Niessen 6-2 7-5
Fales d. N Turner 6-1 6-1
Sukova [6] d. Coronado 2-6 6-1 6-4
Lesh d. de Lansalut 6-2 6-2
Ebbern d. Barnes[Q] 6-0 6-2
Sladek d. Knight 3-6 6-3 6-3
Jones [3] d. Wade 6-3 9-7

Starkie d. Estalella 6-4 6-0
de Jong d. Brosszmann 4-6 7-5 6-4
Van Zyl d. Deloford 6-3 6-4
Bueno [7] d. Ahmed 6-0 6-0
Moffitt d. Pachta 6-4 6-4
Pericoli d. Hird 6-2 6-1
E Buding d. Tee [Q] 6-1 6-3
L Turner [2] d. Dohrer 6-1 6-3

Third Round

Smith [1] d. Bartholdson [Q] 6-1 6-0
Baylon d. Caldwell 0-6 6-3 6-3
Schuurman [8] d. Gordigiani 6-2 6-1
Ostermann d. Bourgnon 6-1 6-2
Hard [4] d. Schultze 6-3 6-0
C. Truman d. Tegart 8-6 0-6 6-1
Lehane [5] d. Fretz 8-6 6-4
M.Hunt d. Hanks 4-6 6-2 8-6

Cawthorn d. Knode 6-3 7-5
Fales d. Sukova [6] walkover
Ebbern d. Lesh 6-3 8-6
Jones [3] d. Sladek 6-1 6-0
Starkie d. de Jong 6-0 6-1
Bueno [7] d. Van Zyl 6-2 6-0
Moffitt d. Pericoli 7-9 6-4 6-0
L. Turner [2] d. E. Buding 6-4 6-3

Fourth Round

Smith [1] d. Baylon 6-3 6-3
Schuurman [8] d. Ostermann 6-4 6-2
Hard [4] d. C. Truman 3-6 6-3 8-6
Lehane [5] d. M.Hunt 6-1 6-3

Fales d. Cawthorn 6-0 6-4
Jones [3] d. Ebbern 6-2 6-4
Bueno [7] d. Starkie 6-1 7-5
Moffitt d. L. Turner [2] 4-6 6-4 7-5

Quarterfinals

Smith [1] d. Schuurman [8] 3-6 6-0 6-1
Hard [4] d. Lehane [5] 6-1 1-2 retired
Jones [3] d. Fales 6-4 6-1
Moffitt d. Bueno [7] 6-2 7-5

Semifinals

Smith [1] d. Hard [4] 6-3 6-3
Moffitt d. Jones [3] 6-4 6-4

Final
Margaret Smith [1] d. Billie Jean Moffitt 6-3 6-4


Draw notes:
Ochoa=married name of Ramirez
Habicht listed as US but may be Brazilian.
Jones=married name of Ann Haydon

Smith becomes the first Aussie female to win tennis' ultimate event. In gaining the final Miss Moffitt put to rest all doubt's that her stunning upset of Smith in 1962 was a mere fluke, toppling the #2,3 and 7 seeds along the way. Billie Jean was "not at her best" in the final, which was held over to Monday. After Maria Bueno's pink panties sensation of 1962 an all-whites rule has been put into effect at the All-England club, the women are now dubbed "The White Ladies". Ted Tinling acidly remarked that the women "all look as if they have stepped straight out a hospital out-patients department...Quite dreadful." As a result the usual hubbub over fashion was missing, the biggest surprise was Pakistan's Mrs. Ahmad playing in pantaloons to conform to Islamic dress.

"It rained and it rained and it rained"-the wettest Wimbledon ever recorded. Vera Sukova slipped on the wet grass during a ladies doubles and had to default to Donna Fales. Another casualty from a fall was Ulla Sandulf of Sweden. She was carried off court with a slipped disc after she went down.

The last victin was Australia's Jan Lehane, who turned an ankle in her quarter vs. Hard and had to be carried out on a stretcher. Lehane suffered the same type of injury in 1960 at Wimbledon. Bueno only "went throught the motions" vs. Moffitt, going down tamely. Only when down 2-6 2-5 did the Senorita make a fight of it.
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Discussion Starter #31 (Edited)
WIMBLEDON (Doubles and Mixed Doubles)


Doubles (Draw=48)

First Round

Robyn Ebbern/Margaret Smith [1]-bye
Irene de Lansalut/Carole Prosen-bye
Silvana Lazzarino/Lea Pericoli-bye
Lorna Cawthorn/Robin Lloyd-bye
Angela Mortimer/Yola Ochoa-bye
Heather Allen/Mary McAnally-bye
Klara Bardoczy/Sofia Brossmann-bye
Marta Pombo/Mercedes Solsona-bye

Shirley Brasher/Rosemary Deloford d Suzy Kormoczy/Christiane Mercelis default
Margaret Hunt/Annette Van Zyl d Joyce Barclay/Carol Rosser 6-1 3-6 6-2
Eva De Jong/Jenny Ridderhof d Hanna Sladek/Jenny Wagstaff 6-2 6-3
Judy Alvarez/Carol Newman d Pauline Roberts/Virginia Wade 6-4 6-3
Carole Caldwell/Billie Jean Moffitt d Gudrun Rosin/Ulla Sandulf default
Deidre Catt/Elizabeth Starkie d Margot Dohrer/Renate Ostermann 6-1 6-1
Tory Fretz/Mary Habicht d Christine Truman/Nell Truman 6-4 3-6 6-4
Ann Jones/Renee Schuurman [4] d Liv Paldan/Tone Schirmer 6-3 6-1

Jan Lehane/Lesley Turner [3] d Pat Hird/Caroline Yates-Bell 6-4 6-3
Rita Bentley/Jill Blackman d Francoise Durr/Janine Lieffrig 4-6 8-6 6-4
Jane Albert/Sue Behlmar d Janet Kemp/Jill Mills 6-1 6-3
Anna Dmitrieva/Judy Tegart d Edda Buding/Helga Schultze 6-1 6-4
Norma Baylon/Vera Sukova d JA Haskew/Jane Poynder 6-2 6-1
Connie Jaster/Noelene Turner d Lucia Bassi/Francesca Gordigiani 0-6 6-2 6-3
Ann Barclay/Joanna Palfrey d Pia Balling/Ulla Rise 6-3 6-2
Helga Niessen/Heide Schildknecht d Marta Peterdy-Wof/Almut Sturm 6-3 6-3

Robin Lesh/Jenny Trewby-bye
Jean Barnes/Alison Stroud-bye
Heather Segal/Pam Watermeyer-bye
SME Porter/S Worsfield-bye
Donna Floyd/Carol Hanks-bye
Sonja Pachta/Andrea Winkler-bye
Carmen Coronado/Ana Maria Estalella-bye
Maria Bueno/Darlene Hard [2]-bye

Second Round

Ebbern/Smith [1] d De Lansalut/Prosen 6-1 6-2
Lazzarino/Pericoli d Cawthorn/lloyd 6-2 6-3
Mortimer/Ochoa d Allen/McAnally 6-0 6-0
Bardoczy/Brossmann d Pombo/Solsana 9-7 7-5
Hunt/Van Zyl d Brasher/Deloford 6-0 7-5
De Jong/Ridderhof d Alvarez/Newman 6-4 5-7 6-3
Catt/Starkie d Caldwell/Moffitt 6-4 5-7 6-3
Jones/Schuurman [4] d Fretz/Habicht 9-7 6-2

Bentley/Blackman d Lehane/Turner [3] 7-5 6-1
Dmitrieva/Tegart d Albert/Behlmar 6-2 6-4
Jaster/N Turner d Baylon/Sukova default
Niessen/Schildknecht d A Barclay/Palfrey 6-3 8-6
Lesh/Trewby d Barnes/Stroud 6-3 8-6
Segal/Watermeyer d Porter/Worsfield 6-3 6-4
Floyd/Hanks d Pachta/Winkler 6-1 6-4
Bueno/Hard [2] d Coronado/Estalella 6-0 6-1

Third Round

Ebbern/Smith [1] d Lazzarino/Pericoli 6-1 6-2
Mortimer/Ochoa d Bardoczy/Brossmann 6-4 6-0
Hunt/Van Zyl d De Jong/Ridderhof 6-1 7-5
Jones/Schuurman [4] d Catt/Starkie 6-3 6-1

Dmitrieva/Tegart d Bentley/Blackman 2-6 7-5 7-2
Jaster/N Turner d Niessen/Schildknecht 1-6 6-3 6-4
Lesh/Trewby d Segal/Watermeyer 9-7 5-7 6-4
Bueno/Hard [2] d Floyd/Hanks 6-1 6-3

Quarterfinals

Ebbern/Smith [1] d Mortimer/Ochoa 6-1 6-0
Jones/Schuurman [4] d Hunt/Van Zyl 6-3 6-2
Dmitrieva/Tegart d Jaster/N Turner 6-1 6-3
Bueno/Hard [2] d Lesh/Trewby 6-2 6-1

Semifinals

Ebbern/Smith [1] d. Jones/Schuurman [4] 7-5 3-6 6-3
Bueno/Hard [2] d. Dmitrieva/Tegart 6-4 9-7

Final

Maria Bueno/Darlene Hard [2] d. Robyn Ebbern/Margaret Smith [1] 8-6 9-7

----------------------------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=80)

Seeds

1. Lesley Turner/Fred Stolle
2. Margaret Smith/Ken Fletcher
3. Ann Jones/Dennis Ralston
4. Maria Bueno/Bob Howe

First Round

Lesley Turner (Aus)/Fred Stolle (Aus) [1]-bye
Virginia Wade/Stanley Matthews-bye
Jan Lehane (Aus)/John Newcombe (Aus)-bye
Jenny Ridderhof (Neth)/Pieter Van Eysden-bye
Rosie Reyes Darmon (Frn)/Pierre Darmon (Frn)-bye
Sylvana Lazzarino(Ity)/Alberto Lazzarino (Ity)-bye
Pam Watermeyer(SA)/Keith Diepraam-bye
Edda Herdy/Franz Hainka-bye

Janine Lieffrig(Frn)/Boro Jovanovic-bye
Joyce Barclay/Howard Walton-bye
Charleen Rigby (SA)/David Phillips-bye
Tone Schirmer/Gunnar Sjoewell-bye
Heather Segal(SA)/Donald Dell (US)-bye
Dottie Knode(US)/Gardner Mulloy(US)-bye
Mary Habicht/AJ Lane-bye
Deirdre Catt/Mike Sangster-bye

Carol Hanks(US)/Arthur Ashe (US)-bye
Robin Lloyd/Graham Stilwell-bye
Noelene Turner (Aus)/Tony Roche (Aus)-bye
Jean Barnes/Bob Carmichael-bye
Christiane Mercelis (Bel) /Eric Drossart-bye
Roberta Beltrame (Ity)/Ronald McKenzie-bye
Marta Pombo/Jaime Bartroli-bye
Maria Bueno(Brz)/Bob Howe [4]-bye

Darlene Hard(US)/Bob Hewitt (Aus) d. Mrs BHF Templar/Arilla 6-3 6-1
Anna Dmitrieva(USSR)/Sergei Likhachev (USSR) d Rise/J Ulrich 6-4 6-4
Annette van Zyl(SA) /Gordon Forbes (SA) d Gorgigiani/Lejus 6-3 6-4
Robyn Ebbern(Aus)/Davidson d Lucia Bassi(Ity)/Mukerjea 6-0 6-1
Edda Buding(Ger)/Nikki Pilic d Carolyn Yates-Bell/Hann 6-3 7-5
Carol Newman/Noel Holland d Angela Mortimer/Scott 2-6 6-4 6-4
Gundrun Rosin (Swd)/Thomas Hallberg d Cheadle/Narendra Nath (Ind) 4-6 6-2 6-4
Jill Blackman(Aus)/John Hillebrand d Francoise Durr(Frn)/Jacques Renevand (Frn) 9-7 6-4

Margaret Hunt (SA)/Drysdale d Carole Caldwell/Ian Crookenden (NZ) 6-4 6-2
Jill Knight/B. Knight d Vicki Berner (Can) /Kendall 7-5 6-1
Carole Prosen/Rodriguez d Irene de Lanssalut(Frn)/Jean Borotra (Frn)6-0 6-4
Carol Rosser/Harry Matheson d Mary McAnally/Keith Carprenter (Can) 6-3 1-6 6-4
Carmen Coronado/Mandarino d Paldan/Moe
Pat Hird/Paish d Anderson/Crump 6-2 6-1
Elizabeth Starkie/Cox d D Howe/Keller 6-1 6-1
Jill Mills/A Mills d Almut Sturm(Ger)/Osamu Ishiguro (Jpn) default

Ann Jones/Dennis Ralston (US) [3]-bye
Mercedes Solsana/Emilio Martinez-bye
Robin Lesh/Donald Black-bye
????-bye
Christine Truman/Humphrey Truman-bye
Pat Stewart Edrich (US)/William Alvarez-bye
Pia Balling (Den)/Carl Hedelund-bye
Vera Sukova (Cz)/Roger Taylor-bye

Renee Schuurman (SA)/Willy Bungert (Ger)-bye
Helga Schultze (Ger)/Dmitri Sturdza (Swt)-bye
Eva Duldig de Jong (Neth)/Willem Maris-bye
CM Callanan/AJ Hagan-bye
Rosemary Woodgate/Gerald Oakley-bye
Eva Lundqvist(Swd)/Jan-Erik Lundqvist-bye
Norma Baylon(Arg)/Eduardo Soriano-bye
Rita Bentley/Warren Jacques-bye

Yola Ramirez Ochoa(Mex)/Alfonso Ochoa-bye
Janine Albert (US)/Jack Frost-bye
Caroline Lyon/Roy Dixon-bye
Ann Barclay/Owen French-bye
Judy Alvarez (US)/John Fraser (Aus)-bye
Pauline Roberts/Naresh Kumar-bye
Judy Tegart (Aus) /Ed Rubinoff (US)-bye
Margaret Smith(Aus) /Neal Fletcher (Aus) [2]-bye

Second Round

L Turner/Stolle [1] d Wade/Matthews 6-4 6-2
Lehane/Newcombe d Ridderhof/van Eysden 6-4 6-2
Darmon/Darmon d Lazzarino/Lazzarino 6-1 6-4
Watermeyer/Diepraam d Herdy/Hainka 7-5 8-6
Lieffrig/Jovanovic d Barclay/Walton 6-3 6-2
Rigby/Phillips d Schirmer/Sjoewell 6-2 6-4
Segal/Dell d Knode/Mulloy 6-3 6-0
Catt/Sangster d Habicht/Lane default

Hanks/Ashe d Lloyd/Stilwell 7-5 6-1
N Turner/Roche d Barnes/Carmichael 6-2 6-3
Mercelis/Drossart d Beltrame/McKenzie 11-9 14-12
Bueno/Howe [4] d Pombo/Bartroli 6-2 6-3
Hard/Hewitt d. Dmitrieva/Likhachev 6-4 6-2
van Zyl/Forbes d Ebbern/Davidson 6-2 1-6 6-2
Buding/Pilic d Newman/Holland default
Blackman/Hillebrand d Rosin/Hallberg 6-1 6-1

Hunt/Drysdale d Knight/Knight 6-1 6-2
Prosen/Rodriguez d Rosser/Matheson 0-6 6-1 9-7
Coronado/Mandarino d Hird/Paish 9-7 6-1
Starkie/Cox d Mills/Mills 3-6 6-2 6-4
Jones/Ralston [3] d Solsana/Martinez 6-0 6-1
Lesh/Black d ???? default
Truman/Truman d Edrich/Alvarez 6-3 6-2
Balling/Hedelund d Sukova/Taylor default

Schuurman/Bungert d Schultze/Sturdza 6-4 4-6 6-1
De Jong/Maris d Callanan/Hagan 6-2 6-3
Woodgate/Oakley d Lundqvist/Lundqvist 7-6 6-1
Baylon/Soriano d Bentley/Jacques 2-6 6-4 6-4
Ochoa/Ochoa d Albert/Frost 6-4 7-5
Lyon/Dixon d Barclay/French 2-6 9-7 15-13
Alvarez/Fraser d Roberts/Kumar 3-6 7-5 6-4
Smith/Fletcher [2] d Tegart/Rubinoff 6-2 6-2

Third Round

L Turner/Stolle [1] d Lehane/Newcombe default
Darmon/Darmon d Watermeyer/Diepraam 6-1 6-4
Lieffrig/Jovanovic d Rigby/Phillips 6-2 6-2
Segal/Dell d Catt/Sangster 3-6 6-2 6-4
Hanks/Ashe d N. Turner/Roche 3-6 15-13 6-2
Bueno/Howe [4] d Mercelis/Drossart 6-4 6-4
Hard/Hewitt d. van Zyl/Forbes 6-2 6-4
Buding/Pilic d Blackman/Hillebrand 6-1 6-4

Hunt/Drysdale d Prosen/Rodriguez 6-2 6-4
Coronado/Mandarino d Starkie/Cox 2-6 6-4 7-5
Jones/Ralston [3] d Lesh/Black 6-1 6-2
Truman/Truman d Balling/Hedelund 6-3 6-1
Schuurman/Bungert d De Jong/Maris 6-3 6-1
Woodgate/Oakley d Baylon/Soriano default
Ochoa/Ochoa d Lyon/Dixon 6-1 6-4
Smith/Fletcher [2] d Alvarez/Fraser 6-2 9-7

Fourth Round

L Turner/Stolle [1] d Darmon/Darmon 6-3 6-3
Lieffrig/Jovanovic d Segal/Dell 6-1 7-9 6-4
Hanks/Ashe d Bueno/Howe [4] 6-2 5-7 6-3
Hard/Hewitt d. Buding/Pilic 7-5 6-4

Hunt/Drysdale d Coronado/Mandarino 6-2 6-4
Jones/Ralston [3] d Truman/Truman 6-3 5-7 7-5
Schuurman/Bungert d Woodgate/Oakley 6-2 6-3
Smith/Fletcher [2] d Ochoa/Ochoa 6-4 6-4

QuarterFinals

L Turner/Stolle [1] d Lieffrig/Jovanovic default
Hard/Hewitt d. Hanks/Ashe 7-5 6-1
Jones/Ralston [3] d Hunt/Drysdale 6-2 6-4
Smith/Fletcher [2] d. Schuurman/Bungert 6-2 6-1

Semi Finals

Hard/Hewitt d. L Turner/Stolle [1] 5-7 6-2 6-2
Smith/Fletcher [2] d. Jones/Ralston [3] 6-1 7-5

Final

Margaret Smith/Ken Fletcher [2] d. Darlene Hard/Bob Hewitt 11-9 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of June 24-30

June 24-30 Tennessee Valley Invitation Chattanooga, Tennessee, US

1R: Pam Sullivan d Dorothy Vest 6-4 6-4
1R: Liz Crady d Cheryl Ornes 6-0 6-2
1R: Putsy Trice d Joan Ramey 6-1 6-0

QF: Stephanie DeFina d Sullivan 6-1 6-0
QF: Peggy Moore d Lynda West 6-1 6-3
QF: Nancy Falkenberg d Jeanne Weckworth 6-0 6-0
QF: Trice d Crady 7-5 6-2

SF: DeFina d Moore 6-3 6-3
SF: Trice d Falkenberg 3-6 6-1 8-6

FI: Stephanie DeFina d Putsy Trice 6-3 6-4

Doubles

QF: Ramey/Pam Gefke d. Stewart/Rush 6-2 6-8 6-2

SF: Falkenburg/DeFina d. Trice/Sue Gerber 6-2 6-2
SF: Crady/Vest d. Ramey/Gefke 6-1 6-2

DF: Nancy Falkenburg/Stephanie DeFina d Liz Crady/Dorothy Vest 6-0 6-3

-----

June 29, Inland Empire, Spokane, Washington, US

FI: Linda Yee d. Cande Webb 6-0 6-2

-----

July 1, Newington, Newington, Connecticut, US

FI: Alison Jennings d. J. Abrams 6-4 6-2

-----

June 29, Ayrshire, Stevenston, Scotland, GB

FI: Mrs. F.A.S. Paul d. A. Giebler 6-1 6-1

DF: Ms. F.A.S. Paul/A. M. Service d. A. Giebler/Mrs. G. Scott 6-3 6-1

MX: Mrs. F.A.S. Paul/F.A.S.Paul d. J. McAlpine/A. Lennox 6-4 6-1

-----

July 1, Enghien, France

FI: Collette Monnot d. Marchand 6-1 6-2

-----

July 1, Hungarian Championships, Nyirengyhaza

SF: Judit Monori d. Marta Szabo 7-9 6-3 6-4
SF: Klara Joszai d. Tamasi 11-9 6-0

FI: Judit Monori d. Klara Joszai 6-3 4-1 ret.

Doubles

SF: Tamasi/Schmotzlerne d. Joszai/Becsi 6-1 6-2
SF: Monori/Gaborne d. Szabo/Lodor 6-2 9-7

FI: J. Monori/Gaborne d. Tamasi/Schmotzlerne 6-1 6-0

Mixed Doubles

SF: Tamasi/Banhidi d. Becsi/Fischer 8-6 6-1
SF: Monori/L. Cziraky d. Szabo/Franz Mayer 6-2 6-1

FI: J. Monori/L. Cziraky d. Tamasi/Banhidi 7-5 6-0

-----
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of July 1-7

Wimbledon Plate (Draw=32)

1R: Francoise Durr d. Jennifer Trewby ?
1R: Anna Maria Estalella d. Christiane Mercelis ?
1R: Noelene Turner d. Jenny Wagstaff ?
1R: Judy Tee d. ????
1R: Jill Blackman d. Diane Tuckey ?
1R: Judy Alvarez d. Sally Holdsworth ?
1R: Irene De Lansalut d. Mary McAnally ?
1R: Carol Rosser d. Carol Prosen ?

1R: Jan Lieffrig d. Margaret Lee ?
1R: Virginia Wade d. Pat Edrich ?
1R: Pam Watermeyer d. Joyce Barclay ?
1R: Marta Peterdy-Wolf d. Heather Allen ?
1R: Janie Albert d. Caroline Yates-Bell ?
1R: Jenny Ridderhof d. Ann McAlpine ?
1R: Charlene Rigby d. Jeanne Barnes ?
1R: Anna Dmitrieva d. Pauline Roberts ?

2R: Francoise Durr d. Anna Maria Estalella 6-1 6-1
2R: Noelene Turner d. Judy Tee 7-5 6-4
2R: Jill Blackman d. Judy Alvarez 6-1 4-6 8-6
2R: Irene De Lansalut d. Carol Rosser 6-1 3-6 7-5

2R: Jan Lieffrig d. Virginia Wade 6-3 9-7
2R: Pam Watermeyer d. Marta Peterdy-Wolf 6-3 6-1
2R: Janie Albert d. Jenny Ridderhof 6-4 6-3
2R: Anna Dmitrieva d. Charlene Rigby 6-3 6-0

QF: Francoise Durr d. Noelene Turner 6-3 6-2
QF: Jill Blackman d. Irene De Lansalut 6-2 6-1
QF: Jan Lieffrig d. Pam Watermeyer 5-7 6-3 6-4
QF: Anna Dmitrieva d. Janie Albert 8-6 6-3

SF: Francoise Durr d. Jill Blackman 13-11 6-2
SF: Anna Dmitrieva d. Jan Lieffrig 5-7 6-4 6-0

FI: Francoise Durr (Fra) d. Anna Dmitrieva (USSR) 6-1 6-3

-----


July 7, French Championships - Second Series, Paris

SF: Francoise Courteix d. Francoise Repoux 6-4 3-6 6-4
SF: Marie Jean Dusapt d. H. Wild 5-1 ret.

FI: Francoise Courteix d. Marie Jean Dusapt 6-2 8-6

MX: Francoise Courteix/Jean Pierre Cartier d. M. Rouire/Philippe Lagarde 6-4 2-6 6-3

-----

July, County Dublin, Dublin, Ireland

FI: Geraldine Houlihan d. Mary O'Sullivan 6-1 6-2

DF: Mary O'Sulilvan/Joan Morton d. Heather Flinn/Eileen Lombard

MX: Mary O'Sullivan/Francis Rawstorne (SA) d. Mr. & Mrs. Jim J. FitzGibbon 6-4 3-6 7-5

-----

July 2, Meteor's Cup, Budapest, Hungary

SF: Garamavolgyine d. Katalin Posta 6-3 2-6 6-2
SF: Szuzsa Kunovitzs d. Gallnerne 9-7 4-6 6-1

FI: Garamvolgyine d. Zsuzsa Kunovits 6-4 7-5

-----

ends July 7 Tri-State Championships, Cincinnati, Ohio, US (Clay)

2R: Roberta Alison d ????
2R: Jill Philbrook d ?????
2R: Sue Gerber d Sandy Zeese 6-1 6-0
2R: Roberta Rountree d Melinda Terry 6-3 6-0
2R: Putsy Trice d Cathy Gagel 6-1 6-2
2R: Sally Seebeck d Ruth Sadler 6-2 7-5
2R: Linda West d Virginia Brown 7-5 3-6 6-3
2R: Peaches Bartkowicz d ????

2R: Carolyn Rodgers d ????
2R: Patsy Rippy d Ginger Pfeiffer 6-2 4-6 6-3
2R: Peggy Moore d Pam Goetz 6-2 6-3
2R: Cynthia Goeltz d Connie Szkil 6-3 6-1
2R: Alice Tym d Linda Lou Crosby 6-3 6-2
2R: Susan Dyke d Marmee Fry 6-4 6-4
2R: Sharon Pritula d Liz Crady 8-6 6-0
2R: Stephanie DeFina d Connie Capozzi 6-0 6-2

3R: Alison d Philbrick 6-4 6-1
3R: Rountree d Gerber 1-6 6-2 6-3
3R: Seebeck d Trice 6-4 6-0
3R: Bartkowicz d West 6-2 6-2

3R: Rogers d Rippy 6-3 2-6 6-2
3R: Moore d Goeltz 7-5 3-6 6-4
3R: Dykes d Tym 6-4 6-3
3R: DeFina d Pritula 6-4 6-3

QF: Alison d Rountree 6-3 7-5
QF: Bartkowicz d Seebeck 6-3 6-2
QF: Rogers d Moore 6-3 6-2
QF: DeFina d Dykes 6-2 6-2

SF: Bartkowicz d Alison 3-6 6-4 6-4
SF: DeFina d Rogers 6-3 6-4

FI: Stephanie DeFina d. Paeches Bartkowitz 7-5 6-2

Doubles

2R: Philbrick/Rippy d. Gerber/Rountree 6-3 8-6
2R: DeFina/Tym d. Sadler/Frances Taft 4-6 6-2 6-4
2R: Alison/Crosby d. Gagel/West 6-4 6-3

QF: V. Brown/Rogers d. Pritula/Szkil 6-2 6-1
QF: Philbrick/Rippy d. Moore/Trice 6-4 6-1
QF: Seebeck/Sara Mae Turber d. DeFina/Tym 6-3 6-2
QF: Alison/Crosby d. M. Terry/Susan Terry 6-2 6-1

SF: Brown/Rogers d. Philbrick/Rippy 8-6 1-6 6-3
SF: Alison/Crosby d. Seebeck/Turber 7-5 6-4

FI: Roberta Alison/Linda Lou Crosby d. Virginia Brown/Carolyn Rogers 6-4 4-6 6-2

-----

July 6, Border Championships, Galashiels, Scotland, GB

FI: M.K. Harris d. M.S. Yuill 6-3 7-5

DF: M.S. Yuill/Mrs. R.C.A. Boothman d. M.K. Harris/F.M. Roulston 6-4 6-2

MX: M.K. Harris/Harry Roulston d. M.S. Yuill/J.K. McNeilage 7-5 6-8 6-1

-----

ends July 7 East German Chmpionships, Zinnowitz, East Germany (Clay)

FI: Irina Ermolova (USSR) d. Vlasta Kodesova (Cz) 6-4 6-2

DF: Irina Ermolova/Vlasta Kodesova d. Eva Johannes/Vahlev 6-3 6-3

MX: Iirina Ermolova/Vyacheslav Egorov (USSR) d. Julieta Namian (Rom)/Ion Tiriac (Rom) 6-3 3-6 8-6

-----

ends July 7 La Jolla Tournament, La Jolla, California, US (Hard)

FI: Dodo Bundy Cheney d Kathy Chabot 6-2 1-6 6-1

DF: Joan Johnson/Jeri Shepard d Mattson/Turner 4-6 6-3 8-6

-----

July 7, Middle Atlantic Championships, Rockville, Maryland, US

1R: Eleanor Shaw d. Janet Irish 6-0 7-5

QF: Carol Wendell d. Shaw 9-7 6-0
QF: Pam Kenehan d. Carol Southmayd 8-6 2-6 6-3
QF: Nancy Corse Reed d. Bessie Stockard 6-3 6-4

SF: Raymonde Jones d. Wendell 6-2 6-1
SF: Reed d. Kenehan 6-4 6-1

FI: Raymonde Jones d. Nancy Reed 6-3 6-2

Doubles

SF: Reed/Southmayd d. Wendell/Carol Bentley

FI: Nancy Reed/Carol Southmayd d. Raymonde Jones/Ann Gray 6-4 5-7 10-8

-----

July 7, Fort Walton Beach, Florida, US

QF: Nancy Falkenberg d. Gertrude Rumpanos 6-2 6-1
QF: Gloria Payne d. Marcia Weinacker 6-1 6-2

SF: Falkenberg d. Payne 6-3 6-2
SF: Alberta Baggette d. Margaret Babbitt 8-6 6-1

FI: Nancy Falkenberg d. Alberta Baggette 6-2 6-2

Doubles

SF: Baggette/Rumpanos d. Weinacker/Black 6-2 6-1
SF: Falkenberg/Payne d. Babbitt/Mary Turke 6-1 6-0

FI: Nancy Falkenberg/Gloria Payne d. Albreta Baggette/Gertrude Rumpanos 8-6 6-4

-----

July 7, Houston Fourth of July, Houston, Texas, US

SF: Gail Hanson d. Daisy Wintridge 6-0 6-2

FI: Lovie Beard d. Gail Hanson 7-5 6-3

DF: Jane Novak/Dot Crane d. Lovie Beard/Gail Hanson 6-1 6-3

MX: Charlotte Lorenz/Leslie Berkes d. Peggy Eby Startzman/Howard Startzman 5-7 8-6 15-13

-----

July 8, Oregon State Championships, Portland, US

2R: Doris Popple d. Elizabeth Blackford 6-1 6-1
2R: Alice Christer d. June Lee 10-8 6-2
2R: Diana Gai d. Joan Hackett 6-1 6-1

QF: Barbara Chandler d. Mary Sherar 6-2 6-1
QF: Popple d. Christer 6-2 6-3
QF: Gai d. Mirja Rose 6-1 6-2
QF: Margo Hedges d. Candy Webb 6-1 6-2

SF: Chandler d. Popple 6-2 6-1
SF: Gai d. Hedges 6-4 -4

FI: Diana Gai d. Barbara Chandler 2-6 6-4 6-4

Doubles

QF: Popple/Rose d. Christer/Hedy Rutzbeck 6-4 6-4
QF: Gai/Sherar d. Blackford/Ruth Knight 10-8 6-3

SF: Joyce Yee/Linda Yee d. Hedges/Hackett 6-4 6-2
SF: Gai/Sherar d. Popple/Rose 6-4 6-4

FI: Joyce Yee/Linda Yee d. Diana Gai/Mary Sherar 6-2 7-5

Mixed Doubles

QF: Gai/Rodney Kop d. Candy Webb/Jack Steinroth 6-3 6-0
QF: Rose/Bill Rose d. Hedges/Harry Doyle 11-9 6-3
QF: Chandler/Jim Jackson d. Eve Bachman/Ross Hughes 7-5 6-1

SF: Rose/Rose d. Gai/Kop ?
SF: Sherar/Jerry Cromwell d. Chandler/Jackson w.o.

FI: Mary Sherar/Jerry Cromwell d. Mirja Rose/Bill Rose 6-2 6-4

-----
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of July 8-14

July 8-13 Midland Counties Chmpionships, (Edgbaston) Birmingham, UK (Grass)

1R: J Woodman d. J Baxter 6-1 6-0
1R: Marilyn Greenwood (NZ)d. Mrs A Hall 6-8 6-1 6-2
1R: Elly Crocke d. H Badnden 6-1 6-0
1R: Janice Townsend d. E Starey 6-1 6-0
1R: Alex Soady d. A P Thacker 6-0 6-0
1R: L Croskery d. M Stokes 6-1 6-4
1R: S Lancaster d. Enid Kerr 6-4 6-3

2R: Carol Rosser d. Betty Stove (Neth) 6-4 7-5
2R: Deidre Catt d. Jean Poynder 7-5 6-1
2R: Hazel Cheadle d. L Tew 6-4 6-2
2R: Mary McAnally d. Townsend 6-1 6-3
2R: Elizabeth Starkie d. Lancaster 6-0 6-2
2R: Jill Blackman (Aus) d. R Unwin 6-0 6-0
2R: Pam Watermeyer (SA) d. C Houlihan 6-0 6-0
2R: Ann Jones d. K Clarke 6-1 6-0

3R: Ann Jones d Vivienne Dennis 6-2 6-1
3R: Jill Blackman (Aus) d Pam Watermayer (SA) 6-3 2-6 6-1
3R: Jean Wilson d Alex Soady 7-9 6-4 6-2
3R: Elizabeth Starkie d Jean Haskew 6-3 6-1

3R: Deidre Catt d Marilyn Greenwood (NZ) 6-1 6-3
3R: Heather Cheadle d Mary McAnally 6-4 6-2
3R: Carol Rosser d Shirley Hannah 6-2 6-4
3R: Renee Schuurman (SA) d S Campbell 6-0 6-0

QF: Jnoes d Blackman 6-2 4-6 6-0
QF: Starkie d Wilson 6-1 6-0
QF: Catt d Cheadle 6-8 6-1 6-3
QF: Schuurman d Rosser 6-1 6-0

SF: Jones d Starkie 6-3 6-2
SF: Schuurman d Catt 6-3 4-6 6-4

FI: Renee Schuurman (SA) d. Ann Jones 8-6 6-4

SF: Jones/Schuurman d. J. Tew/Mary Muncaster 6-1 6-0
SF: Catt/Starkie d. Blackman/Rita Bentley 6-1 6-4

FI: Ann Jones/Renee Schuurman d. Deidre Catt/Elizabeth Starkie 6-4 4-6 6-1

Much interupted by rain.

-----

July 8-13 Scottish Championships Edinburgh, Scotland, UK (Grass)


FI: Joyce Barclay d B.J. McCallum 6-2 6-2

DF: Joyce Barclay/Buchanan d Sheila Moodie/Winnie Shaw 6-3 1-6 6-1

MX: Winnie Shaw/Harry Matheson d. B.J. McCallum/G.T. Downes 6-3 4-6 6-4

-----

July 8-13, Irish Championships, Dublin, Ireland (Grass)
Venue: Fitzwilliam Lawn Tennis Club

Singles (Draw=24)

1R: Tory Ann Fretz (USA) d. Maureen O’Brien 6-3 6-3
1R: Judy Alvarez (USA) d. Margaret Burns 6-3 6-4
1R: Heather Flinn d. A. McDonald 6-1 6-0
1R: Ann Keegan d. Heather Boyd 6-1 6-1
1R: Patricia O’Gorman d. M. Millea 6-0 6-0
1R: Geraldine Houlihan d. Anne Rochford 6-1 6-2
1R: Annette O’Gorman d. P. O’Sullivan 6-3 6-3
1R: Eleanor O’Neill d. Frances Keegan 6-2 6-4
The remaining players had a bye.

2R: Billie Jean Moffitt (USA) d. Mrs E. King 6-0 6-2
2R: Sue Behlmar (USA) d. Joan Morton 6-1 6-3
2R: Houlihan d. A. Keegan 6-2 6-2
2R: Fretz d. P. O’Gorman 6-0 6-3
2R: Alvarez d. Flinn 3-6 6-3 6-2
2R: O’Neill d. A. O’Gorman 6-1 6-0
2R: Mary O’Sullivan d. Sue Eastman (USA) 6-2 6-1
2R: Carole Caldwell (USA) d. A. Mahony 6-4 6-1

QF: Billie Jean Moffitt d. Sue Behlmar 6-4 6-4
QF: Tory Ann Fretz d. Geraldine Houlihan 6-2 6-8 9-7
QF: Judy Alvarez d. Eleanor O'Neill 6-3 6-1
QF: Carole Caldwell d. M. O'Sullivan 6-2 6-4

SF: Moffitt d. Fretz 4-6 6-3 6-3
SF: Caldwell d. Alvarez 6-3 6-3

FI: Billie Jean Moffitt (USA) d. Carole Caldwell (USA) 6-4 6-3

Doubles (Draw=14? [first round missing]

QF: Carole Caldwell (USA)/Billie Jean Moffitt (USA) d. Ann Keegan/Frances Keegan 6-0 6-1
QF: Joan Morton/Mary O’Sullivan d. Valerie Barry/Annette O’Gorman 6-1 6-3
QF: Judy Alvarez (USA)/Tory Ann Fretz (USA) d. E. Law/Anthea O’Donoghue default
QF: Geraldine Houlihan/Eleanor O’Neill d. Maureen O’Brien/Patricia O’Gorman 6-0 6-3

SF: Caldwell/Moffitt d. Morton/O’Sullivan 4-6 6-0 6-1
SF: Houlihan/O’Neill d. Alvarez/Fretz 6-1 6-4

FI: Carole Caldwell (USA)/Billie Jean Moffitt (USA) d. Geraldine Houlihan/Eleanor O’Neill 6-3 6-4


Mixed doubles (Draw=15)

1R: Eleanor O’Neill/Michael Hickey d. Heather Flinn/Bill Hoogs (USA)
1R: Mary O’Sullivan/Frank Rawstorne (RSA) d. Maureen O’Brien/R.G. Anderson 6-3 6-1
1R: Tory Ann Fretz (USA)/Bobby Wilson (GBR) d. Sue Eastman (USA)/Felix Ponte (PERU) 6-1 6-2
1R: Geraldine Houlihan/Barry Geraghty (AUS) d. Anne Rochford/E. Strong 6-0 6-1
1R: Carole Caldwell (USA)/Charlie Pasarell (USA) d. Valerie Barry/Peter Kelly 6-1 6-0
1R: Judy Alvarez (USA)/Billy Knight (GBR) d. Mrs E. King/H.C. Reid 6-4 6-0
1R: Sue Behlmar (USA)/Butch Buchholz (USA) d. Margaret Burns/T.C. Fletcher (GBR) 6-2 6-4
Billie Jean Moffitt (USA)/Jim McManus (USA) had a bye.

QF: Alvarez/Knight d. Behlmar/Buchholz 4-6 6-1 6-4
QF: Billie Jean Moffitt (USA)/Jim McManus (USA) d. O’Neill/Hickey 3-6 6-3 6-2
QF: Fretz/Wilson d. O’Sullivan/Rawstorne 6-2 6-4
QF: Caldwell/Pasarell d. Houlihan/Geraghty 7-5 6-4

SF: Alvarez/Knight d. Moffitt/McManus 5-7 6-2 11-9
SF: Fretz/Wilson d. Caldwell/Pasarell 7-5 6-1

FI: Judy Alvarez (USA)/Billy Knight (GBR) d. Tory Ann Fretz (USA)/Bobby Wilson (GBR) 6-4 6-4

The courts a “soggy mess” all week. The highlight (or lowlight) of the week was the quarterfinal between Irish hope Geraldine Houlihan and Tori Fretz. “A boy” sat in the umpire’s chair and called an in ball by Fretz out to give the set to Houlihan. Houlihan had the call in her favor reversed and went on to lose the set. The boy was replaced and play continued on a court so wet BOTH girls slipped and fell at the same time during one point. What happened next was incredible. At match point down Fretz serves a ball at least a foot wide. It is called an ace and she goes on to win over a stunned crowd. Billie Jean was a smash – even giving lessons after matches to the ball boys. Tory was voted glamour gal of the event. [Source?]


From ‘The Irish Times’, July 11, 1963:

By Vera McWeeney

Schoolboys were organised to umpire the quarter-finals

Where are the Dublin tennis players? Every week during the duration of the league more than 240 men play keen competitive tennis each Saturday, but when it comes to umpiring a match in the Irish Championships, these players are absent.

Yesterday the important quarter-finals in the men’s and women’s singles had to be entrusted to young schoolboys – a sad reflection on the promoting club’s organisation and the public spirit of the Dublin players. A number of these matches were marred by doubtful decisions and, while one cannot blame the very young boys for errors of judgment when dealing with shots travelling with almost the speed of light, one can fault the Fitzwilliam Club members and the university tennis players for not making an effort to uphold the prestige of the championships.

-----

July 6-14 Swedish International Championships, Bastad, Sweden. (Clay)

Singles (Draw=20)

1R: Chris Safford (US) d Astrid Johansson 4-6 6-4 7-5
1R: Eva Hultkrantz d Kirsten Robsahm (Nor) 2-6 6-3 6-1
1R: Maj Larsson d Liv Paldan (Nor) 6-3 3-0 retired
1R: Annika Nydeus d Christina Lindstrom (Fin) 6-3 3-6 6-3

2R: Edda Buding (Ger) d Eva Andersson 6-1 6-2
2R: Ulla Sandulf d Christina Sandberg 6-8 6-3 6-3
2R: Ann Mari Almgren d Safford 4-6 6-3 7-5
2R: Katarina Bartholdson d Lena Ahonen (Fin) 6-2 6-3

2R: Gudrun Rosin d Hultkrantz 6-2 6-2
2R: Pia Balling (Den) d Larsson 6-4 7-5
2R: Martine Zacharias d Nydeus 6-2 6-3
2R: Maria Teresa Riedl (It) d Ebba Leijonhufud 6-3 6-0

QF: Buding d Sandulf 6-0 6-3
QF: Bartholdson d Almgren 7-5 6-3
QF: Rosin d Balling 6-3 6-4
QF: Riedl d Zacharias 6-1 6-0

SF: Buding d Bartholdson 6-1 6-1
SF: Riedl d Rosin 9-7 7-5

FI: Edda Buding (Ger) d. Maria Teresa Riedl (It) 6-1 7-5

Doubles

QF: Bartholdson/Rosin d. Lungqvist/Bjork 6-0 6-1
QF: Ahonen/Lindstrom d. Andersson/Hultkrantz 6-4 0-6 6-4
QF: Buding/Riedl d. Johansson/Leijonhufvud 6-3 6-0

SF: Bartholdson/Rosin d. Ahonen/Lindstrom 6-1 6-2
SF: Buding/Riedl d. Zacharias/Lofdahl 6-1 6-1

FI: Edda Buding/Maria Theresa Riedl d. Katarina Bartholdson/Gudrun Rosin 6-3 6-1

Mixed Doubles

QF: Buding/Dennis Ralston (US) d. Ljungqvist/Felix Bautista (Tha) 6-3 6-1
QF: Zacharias/Ingemar Ingvarson d. Leijonhufvud/Osamu Ishiguro (Jpn) 6-2-62
QF: Bartholdson/Thomas Hallberg d. Carlgren/Arthur Ashe (US) 4-6 6-1 6-2

SF: Buding/Ralston d. Zacharias/Ingvarson 6-2 6-2
SF: Bartholdson/Hallberg d. Riedl/Antonio Palafox (Mex) 6-2 6-4

FI: Edda Buding/Dennis Ralston d. Katarina Bartholsdon/Thomas Hallberg 6-3 6-1

-----

July 9-14 Dusseldorf Tournament, Dusseldorf, Germany (Clay)
*Ugarte has July 10-14 as dates.

1R: Margaret Smith (Aus) d Kemper 6-0 6-0

QF: Smith d Carmen Coronado (Sp) 6-2 6-0
QF: Yola Ramirez Ochoa (Mex) d Norma Baylon (Arg) 6-1 6-3
QF: Robyn Ebbern (Aus) d Christine Truman (GB) 6-3 6-3
QF: Lesley Turner (Aus) d Renate Ostermann 6-3 8-6

SF: Smith d Ochoa 6-3 6-3
SF: Turner d Ebbern 2-6 13-11 6-3

FI: Margaret Smith (Aus) d. Lesley Turner (Aus) 6-3 6-2

-----

July 9-14 Le Touquet Tournament,Le Touquet, France (Clay)

QF: Dottie Knode (us) d Chantal Langanay 6-2 9-7
QF: Rosa Maria Darmon d G Deleplanque 8-6 6-1
QF: Anne Marie Larue d B Rebut 6-0 6-1
QF: Janine Lieffrig d ????

SF: Knode d Darmon 2-6 6-3 6-1
SF: Larue d Lieffrig 3-6 7-5 6-2

FI: Dottie Knode (US) d Anne-Marie Larue 9-7 6-2

MX: Janine Lieffrig/Abe Segal (SA) d. Dottie Knode (US)/Alan Kendall (Aus) 7-5 6-3

-----

July 14, Belgium Championships, Antwerp

MX: Christiane Mercelis/Jaroslav Drobny (GB) d. Louise Slippen/Jaidip Mukerjea (Ind) 7-5 8-6

-----

July 8-14 Eindhoven International, Einhoven,, Netherlands. (Clay)

SF: Ruth Kaufmann d Anja Lepoutre 6-1 6-2
SF: C Allen (GB) d Jenny Riderhoff 6-4 7-5

FI: Ruth Kaufmann (Swz) d. C Allen (GB) 6-2 6-3

DF: Jenny Ridderhof/Van Vonderen d. Peiksma/Versnel 6-2 6-1

MX: Anja Lepoutre/Dave Phillips (SA) d. Jenny Ridderhof/Henk Goris 10-8 6-3

-----

ends July 14 Wengen Tournament, Wengen, Switzerland (Clay)

Barbara Knapp (US) in final

-----

July 8-15 Western Open, Milwaukee, Wis, US (Clay)
*Ugarte has end date of July 14

1R: Nancy Richey d Connie Szkil 6-0 6-1
1R: Kathy Harter d Virginia Brown 6-1 6-4
1R: Pat Cody d Roberta Rountree 6-1 7-5
1R: Linda Lou Crosby d Carol Ann Loop 6-4 3-6 7-5
1R: Roberta Alison d Liz Crady 6-3 6-3
1R: Alice Tym d Jacqueline Mueller 6-3 7-5
1R: Barbara Mueller d ????
1R: Gwyneth Thomas d Jill Philbrick 6-0 6-3

1R: Justina Bricka d Cathy Gagel 6-1 6-1
1R: Patsy Rippy d Sally Seebeck 3-6 6-2 7-5
1R: Connie Jaster d ????
1R: Stephanie DeFina d Sue Stanford 6-2 6-0
1R: Sharon Pritula d ????
1R: Jean Danilovich d Sara Mae Turber 6-3 6-1
1R: Pam Sullivan d ????
1R: Vicki Palmer d Sally Martin 6-0 6-0

2R: Richey [1] d Harter 6-2 6-3
2R: Alsion d Tym 6-3 2-6 6-4
2R: Crosby d Cody 7-5 6-2
2R: Thomas d Mueller 6-2 6-3

2R: Bricka d Rippy 6-0 6-4
2R: DeFina d Jaster 6-2 6-0
2R: Danilovich d Pritula 6-1 6-0
2R: Palmer [2] d Sullivan 6-2 6-0

QF: Richey [1] d Crosby 6-0 6-0
QF: Thomas d Alison 5-7 6-2 6-4
QF: Bricka d DeFina 6-2 6-4
QF: Palmer [2] d Danilovich 3-6 7-5 6-3

SF: Richey [1] d Thomas 6-2 13-11
SF: Palmer [2] d Bricka 2-6 6-4 6-3

FI: Nancy Richey [1] d. Vicki Palmer [2] 6-2 7-5

Doubles

1R: Tym/B. Mueller d. Sullivan/Harter 6-4 6-3
1R: DeFina/Allison d. Crady/Cody ?
1R: Jaster/Loop d. Seebeck/Turber 6-0 6-1

QF: Bricka/Palmer d. Philbrick/Rippy 6-4 6-2
QF: DeFina/Alison d. Tym/B. Mueller 6-3 6-1
QF: Jaster/Loop d. Danilovich/Rountree 6-1 6-0
QF: Richey/Brown d. L. Crosby/Gagel 7-5 6-4

SF: Bricka/Palmer d. DeFina/Alison 6-2 6-1
SF: Jaster/Loop d. Richey/Brown 4-6 6-4 6-2

FI: Connie Jaster/Carol Ann Loop d. Justina Bricka/Vicki Palmer 6-4 6-4

-----

July 14*, Twin City Open

SF: Marilyn Mueller d. Sara Mae Turber 6-3 6-3
SF: Alice Luthy Tym d. Sally Seebeck 6-4 6-4

FI: Marilyn Mueller d. Alice Luthy Tym 6-3 6-3

* This is the date given by World Tennis - although the players also played in the Western Open, given as the following day

-----

July 6-12 Eastern Womens Clay Court Championships Scarborough On Hudson, New York, US (Clay)

2R: Nadine Netter d Sandy Zeese 6-4 6-4
2R: Harriet Lewis d Lena Greene 6-1 6-2
2R: Adria Price d Vija Vuskains 6-3 6-0
2R: Sheila Maroshick d Karol Gagliano 6-0 6-0

2R: Barbara Menoff d Joan Silbersher 5-7 6-2 6-2
2R: Elaine Scarpone d Eleanor Blair 9-7 4-6 6-3
2R: Dorothy McCarthy d Bonnie Mencher 6-4 6-2
2R: Mimi Kanarek d Audrey Adler 6-0 6-1

QF: Netter d Lewis 6-3 6-0
QF: Price d Marosick 6-3 6-4
QF: Scarpone d Menoff 1-6 6-2 6 7-5
QF: Kanarek d McCarthy 6-1 6-0

SF: Netter d Price 8-6 4-6 6-0
SF: Scarpone d Kanarek 10-8 6-4

FI: Nadine Netter d Elaine Scarpone 6-3 6-0

Doubles

QF: N. Netter/Menoff d. May Fish/Alice Sinkoff 6-0 6-3
QF: Millicent Lang/Alice Netter d. Price/McCarthy w.o.
QF: Blair/Greene d. Mencher/nancy Derenna 6-1 6-2
QF: Kanarek/Vuskalns d. Betsy Haines/Angela Harmon 6-1 6-1

SF: N. Netter/Menoff d. Lang/A. Netter 6-1 6-2
SF: Kanarek/Vuskalns d. Blair/Greene 6-3 6-1

FI: Nadine Netter/Barbara Menoff d Mimi Kanarek/Vija Vuskalns 6-3 3-6 6-4

-----

July 13, Delaware Valley Clay Courts, Haddonfield, New Jersey, US

SF: Alice Ferhenbach d. Judy Clay 8-6 6-3
SF: Mrs. Jack Gordon d. Betty Woll 6-4 6-2

FI: Alice Fehrenbach d. Mrs. Jack Gordon 3-6 6-1 6-0

-----

July 14, Oyster Harbors Invitation, Osterville, Maine, US

FI: Gloria Martin d. Joyce McRae 8-6 6-4

MX: Kitty Stanton/Art Palmer d. Mary Richards/Bill Power 6-4 6-3

-----

July 14, Mississippi State Oen, Jackson, Mississippi, US

SF: Alberta Baggette d. Irene Ward 6-2 6-2
SF: Marlis Moulton d. Carol Vest 6-1 6-1

FI: Marlis Moulton d. Alberta Baggette 6-3 6-1

DF: Carol Vest/Dorothy Vest d. Marcia Weinacker/Alberta Baggette 6-3 8-6

-----

July 8-13 East Of England Championships Felixstowe, England, UK (Grass)

QF: Alison Stroud d S Elliott 9-7 6-1
QF: J Stedman d S Rahim 6-4 6-2
QF: J French d V Coombs 2-6 6-3 6-3
QF: S Steventon d A Wood 6-1 6-2

SF: Stroud d Stedman 6-3 6-4
SF: Steventon d French 7-5 2-6 6-4

FI: Alison Stroud d S Steventon 6-4 4-6 6-4

DF: Alison Stroud/S Steventon d V Coombs/Elliott 6-1 6-0

MX: Alison Stroud/Mark Cox d. S. Steventon/Geoff Bluett 6-4 3-6 6-3

-----

July 8-13, Chapel Allerton, Yorkshire, England (Grass)

FI: Joyce Fulton d. Margaret Cooper 4-6 6-3 8-6

-----

in summer, Houlgate, France (Clay)
Venue: Sporting Club

FI: Mme Coste d. ??

MX: Mme Clement/Clement d. ??
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of July 15-21

July 15-20 Welsh Championships, Newport, Wales, UK (Grass)

Singles (Draw= at least 19)

1R: Pam Watermeyer (SA) d. P Colecloth 6-0 6-2
1R: Elizabeth Ernest d. P Phillips 6-1 6-2
1R: Vivienne Dennis d. P K Bowyer 6-4 5-7 6-1

2R: Carol Rosser d. Mrs B Saunders 6-2 7-5
2R: Mrs P R Thompson d. ????
2R: Enid Kerr d. R Turner 6-1 6-1
2R: Jill Rook Mills d. ????

2R: Dennis d. Ernest 6-0 6-1
2R: Lorna Cawthorn d. Lucy Campion 6-0 6-1
2R: Joyce Barclay d. M R Thomas 6-2 7-5
2R: Watermeyer d. Elizabeth Ernest 6-4 6-3

QF: Rosser d. Thompson 6-2 6-2
QF: Mills d. Kerr 6-2 6-3
QF: Cawthorn d. Dennis 6-2 7-5
QF: Barclay d Watermayer 6-0 5-7 7-5

SF: Cawthorn d Mills 2-6 7-5 6-3
SF: Carol Rosser d Barclay 6-3 6-4

FI: Carole Rosser d. Lorna Cawthorn 6-3 6-3

DF: Joyce Barclay/Carol Rosser d. Lorna Cawthorn/Jill Mills 7-9 6-3 12-10

Mrs K M Ernest=Elizabeth Ernest.

-----

July 15-20 Frinton-on-Sea Chmpionships, Frinton, UK (Grass)


2R: Alison Stroud d Elaine Shenton 3-6 6-4 6-1

QF: Christine Truman d Honor Durose 6-1 6-1
QF: Stroud d Caroline Yates Bell 9-7 6-0
QF: Judy Tegart (Aus) d Pat Hird 6-0 6-2
QF: Deidre Catt d Nell Truman 4-6 6-1 6-4

SF: C Truman d Stroud 6-3 6-1
SF: Catt d Tegart 4-6 6-1 16-14

FI: Deidre Catt d. Christine Truman 7-5 7-5

DF: Deidre Catt/Judy Tegart d. Christine Truman/Nell Truman 4-6 6-1 7-5

MX: Judy Tegart/Neale Fraser (Aus) d. Christine Truman/Geoff Bluett 6-4 6-2

An incredibly long 3rd set in the semis.

-----

July 15-20 Hoylake and West Kirby Open , Liverpool, UK (Grass)

QF: Ann Jones d Betty Stove 6-0 6-1
QF: Margaret O'Donnell d Charleen Rigby 10-8 7-5
QF: Jill Blackman d E.D.S. Smith 7-5 6-2
QF: Rita Bentley d Elly Krocke 6-1 6-3

SF: Jones d O'Donnell 6-1 6-0
SF: Blackman d Bentley 6-4 6-3

FI: Ann Jones d. Jill Blackman (Aus) 6-2 6-1

Doubles

SF: Bentley/Blackman d. O'Donnell/Jean M. Wilson 4-6 6-4 6-3
SF: Jones/Rigby d. Smith/J.M. Hope 6-2 6-4

FI: Rita Bentley/Jill Blackman (Aus) d. Ann Jones/Charleen Rigby 10-8 6-0

Mixed Doubles

SF: Jones/Bob Howe (Aus) d. Rigby/Owen French (Aus) 6-3 7-5
SF: Blackman/John Hillebrand (Aus) d. Bentley/Martin Mulligan (Aus) 8-6 6-0

FI: Anne Jones/Bob Howe (Aus) d. Jill Blackman (Aus)/John Hillebrand (Aus), scores not given

-----

July 15-20, Durham Championships, Sunderland, Durham, England (Grass)

FI: J. Stansfield d. R. Hindhaugh 6-1 9-7

-----

July 15-21 US Clay Court Championships, River Forest, Illinois, US (Clay)
Venue: River Forest Country Club

Singles (Draw=32)

1R: Darlene Hard d Sara Mae Turber 6-1 6-0
1R: Alice Tym d Linda Lou Crosby 6-3 5-7 6-3
1R: Roberta Alison d Dorothy Levine 6-3 6-1
1R: Judy Alvarez d Sharon Pritula 6-0 6-2
1R: Stephanie DeFina d Jill Philbrick 6-4 6-4
1R: Donna Floyd Fales d Carol Levi 6-0 6-0
1R: Carol Ann Loop d Sue Behlmar 6-4 6-2
1R: Nancy Richey d Sue Stanford 6-3 6-1

1R: Billie Jean Moffitt d Jean Danilovich 1-6 7-5 6-4
1R: Sally Seebeck d Connie Jaster 6-3 6-2
1R: Tory Fretz d Nancy Dillon 6-2 6-0
1R: Vicki Palmer d Virginia Brown 6-2 6-0
1R: Carole Caldwell d Roberta Rountree 6-4 6-1
1R: Gwyneth Thomas d Raymonde Jones 7-5 7-5
1R: Justina Bricka d Barbara Mueller 10-8 6-3
1R: Maria Bueno (Bra) d Cathy Gagel 6-4 6-0

2R: Hard d Tym 6-2 6-2
2R: Alvarez d Alison 8-6 6-0
2R: Fales d DeFina 6-2 6-4
2R: Richey d Loop 6-0 6-1

2R: Moffitt d Seebeck 6-1 6-1
2R: Palmer d Fretz 3-6 6-4 6-4
2R: Thomas d Caldwell 7-5 7-9 6-2
2R: Bueno d Bricka 7-5 6-3

QF: Alvarez d. Hard [1] 8-6 6-2
QF: Richey d. Fales 11-9 6-1
QF: Palmer d. Moffitt [2] 6-1 3-6 6-4
QF: Thomas d. Bueno default

SF: Richey d. Alvarez 6-1 6-2
SF: Palmer d. Thomas 6-4 2-6 6-3

FI: Nancy Richey d. Vicki Palmer 6-1 6-1

DF: Maria Bueno/Darlene Hard d. Carole Caldwell/Billie Jean Mofitt 6-2 6-2

-----

July 15-20 Middle States Grass Court Championships, Philadelphia, Pennsylvania, US (Grass)
Venue: Philadelphia Cricket Club

Draw=36

1R: Elaine Scarpone d Joy Valderrama 6-3 6-2
1R: Kathy Blake d Louise Moessner 6-2 6-2
1R: Barbara Menoff d Mimi Henreid 6-2 6-0
1R: Nancy Falkenberg d Ann Wetzel 7-5 6-4

2R: Julie Heldman [2] d Betsy Bolger 6-0 6-0
2R: Kathy Harter d Judy Clay 6-3 7-5
2R: Doreen Cody d Mrs Gordon 3-6 6-3 6-0
2R: Scarpone d Gloria Young 6-0 6-4
2R: Carol Heffelfinger d Blake 6-2 6-1
2R: Belmar Gunderson d Nadine Netter 6-1 6-2
2R: Nina Vosters d Jane Feise 4-6 6-4 6-2
2R: Carole Wright [4] d Mimi Kanarek 6-3 6-1

2R: Peachy Kellmeyer [3] d Roberta Zimman 6-0 6-1
2R: Falkenberg d Sue Shrader 6-2 6-4
2R: Pat Shaffer Deacon d Sandy Zeese 6-1 6-4
2R: Virginia Minor d Menoff 6-2 6-2
2R: Pat Cody d Betty Woll 6-3 2-6 6-1
2R: Baba Lewis d Nancy Derenna 6-1 6-1
2R: Yale Stockwell d Barbara Post 6-1 6-2
2R: Janie Albert [1] d Charlotte Prizer 6-0 6-1

3R: Heldman [2] d Harter 6-4 4-6 6-4
3R: Scarpone d D Cody 6-1 6-2
3R: Gunderson d Heffelfinger 6-4 6-8 6-0
3R: Wright [4] d Vosters 6-0 6-0

3R: Kellmeyer [3]d Falkenberg 9-7 6-1
3R: Deacon d Minor 6-3 6-1
3R: P Cody d Lewis 6-4 6-4
3R: Albert [1] d Y Stockwell 6-0 6-1

QF: Heldman [2] d Scarpone 2-6 6-1 6-1
QF: Wright [4] d Gunderson 6-3 6-4
QF: Kellmeyer d Deacon 6-3 6-4
QF: Albert [1 d P Cody 6-3 6-3

SF: Wright [4] d Heldman [2] default
SF: Albert [1] d Kellmeyer [3] 4-6 6-0 6-2

FI: Janie Albert [1] d. Carole Wright [4] 6-2 6-4

DF: Janie Albert/Peachy Kellmeyer d. Pat Cody/Belmar Gunderson 6-8 6-4 6-4

Albert is the daughter of Frankie Albert, a San Francisco 49ers quarterback. Wright, left-handed, made a fight of it in the second set, coming to net behind her serves.

-----

July 21, Savannah Southland Open, Savannah, Georgia, US

FI: Gloria Payne d. Margaret Babbitt 6-2 6-3

DF: Margaret Babbitt/Carol Riley d. Gloria Payne/B. Worley 5-7 6-1 12-10

-----

July 21, Mall T.C. Invitation, Washington, DC, US

FI: Carolyn Williams d. Bessie Stockard 6-1 1-6 6-3

MX: Nana Vaughn/Robert Tribble d. Thelma Wells/George Stewart 6-4 6-1

-----

July 22, Captain Weber Days, Stockton, California, US

SF: Bess Fickert d. M. Stewart 6-1 9-7
SF: G. Wood d. S. Brewster 6-1 6-1

FI: G. Wood d. Bess Fickert

Doubles

FI: Bess Fickert/S.Brewster d. S. Anderson/Val Williamson 6-4 6-2

Mixed Doubles

SF: M. Poletti/Tom Muench d. Fickert/R. Rasmussen 6-4 8-6
SF: Val Williamson/Ellis Williamson d. S. Anderson/Roger Cooper 6-2 7-5

FI: M. Poletti/Tom Muench d. Val Williamson/Eliis Williamson 6-3 7-5

-----

July 21, Washington State Championships, Seattle, US

QF: Vicky Berner (Can) d. Liz Blackford 7-5 7-5
QF: Hedy Rutzebeck d. Candy Webb 7-5 6-2
QF: Margo Hedges d. Brenda Nunns (Can) 6-0 2-6 6-2
QF: Ann Beck d. Diana Gai 6-2 6-1

SF: Berner d. Rutzebeck 4-6 6-1 6-0
SF: Hedges d. Beck 6-0 6-1

FI: Margo Hedges d. Vicky Berner 6-1 6-2

Doubles

SF: Berner/Janet Adkisson d. Gai/Ruth Knight 6-1 6-1
SF: Hedges/Joan Hackett d. Joyce Yee/Linda Yee 3-6 10-8 6-1

FI: Vicky Berner/Janet Adkisson d. Margo Hedges/Joan Hackett 6-1 7-5

-----

July 15-21 Swiss Championships, Gstaad, Switzerland. (Clay)

QF: Lesley Turner (Aus) d Kaye Dening (Aus) 6-2 6-2
QF: Yola Ramirez Ochoa (Mex) d Helga Schultze (Ger) 6-4 6-1
QF: Robyn Ebbern (Aus) d Noelene Turner (Aus) 7-5 7-5
QF: Renee Schuurman (SA) d Lucia Bassi (It) 8-6 6-1

SF: Turner [1] d. Ochoa 6-2 6-4
SF: Ebbern [3] d. Schuurman 9-11 6-1 6-4

FI: Robyn Ebbern (Aus) [3] d. Lesley Turner (Aus) [1] 6-3 6-4

DF: Robyn Ebbern/Lesley Turner d. Norma Baylon/Renee Schuurman 6-1 6-4

MX: Robyn Ebbern/Owen Davidson (Aus) led Turner/Fred Stolle (Aus) 6-2 3-3, not finished

-----

July 17-21 Portugeuse Chmpionships, Estoril. (Clay)

FI: Margaret Hunt (SA) d. Annette Van Zyl (SA) 6-2 6-1

MX: Margaret Hunt (SA)/Alfredo Vaz Pinto d. Annette Van Zyl (SA)/Silva 6-0 4-6 6-4

-----

July 20-21 France Versus Holland, Paris, France (Clay)
Venue: Stade Roland Garros

France d Holland 8-5

Irene De Lansalut d Anja Lepoutre (Neth) 6-4 6-4
P. Van Den Heuvel (Neth) d Jacqueline Kermina 6-3 7-5
Jacqueline Rees Lewis d Eva De Jong (Neth) 6-4 6-0
Janine Lieffrig d Jenny Riderhoff (Neth) 6-3 6-2
Trudi Groenman (Neth) d Suzanne Le Besnerais 4-6 6-3 6-2
Irene De Lansalut d Trudi Groenman (Neth) 6-1 6-8 6-2
Anja Lepoutre (Neth) d Suzanne Le Besnerais 6-3 6-0
Janine Lieffrig d Eva De Jong (Neth) 6-2 7-5
Jacqueline Rees Lewis d Jenny Riderhoff (Neth) 6-2 6-0
De Jong/Lepoutre (Neth)d Le Bernerais/Rees Lewis 6-2 7-5
Groenman/Riderhoff (Neth) d De Lansalut/Lieffrig 8-6 5-7 6-2
De Lansalut/Lieffrig d De Jong/Lepoutre (Neth) 6-2 6-2
Le Besnerais/Rees Lewis d Groenman/Riderhoff (Neth) 3-6 6- 6-3

-----

Circa mid-July? Soviet Championships, Venue uncertain, USSR

FI: Anna Dmitrieva d. Irina Ryazanova (Geo) 6-3 6-3

DF: Galina Baksheeva (Ukr)/Anna Dmitrieva d. Irina Ryazanova-Ermolova/Vera Troshinka 6-2 6-1

MX: Galina Baksheeva (Ukr)/Tomas K. Lejus (Est) d. Valeria Kuzmenko-Titova/Mikhail I. Mozer (Ukr) 6-4 6-2

-----

July 18-24, Penang Championships, Penang

SF: Lian Lai Yee d. Mrs B. Campbell 7-5 6-0
SF: Kathleen O’Kane d. Mrs Lim Hock Chye 6-2 6-3

FI: Lian Lai Yee d. Kathleen O’Kane 6-3 7-5

DF: Lian Lai Yee/Kathleen O’Kane vs Mrs B. Campbell/Audrey Oh 8-7 unfinished (rain)

MX: Audrey Oh/John Pearce (Aus) d. Kathleen O’Kane/Johnny Heah 7-5 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of July 22-28

July 22-28 Dutch International, Hilversum, Netherlands. (Clay)


1R: Judy Tegart (Aus) d Elly Krocke 3-6 6-1 6-1

2R: Lesley Turner (Aus) d Trudi Groenman 2-6 6-2 6-0
2R: Dottie Knode (US) d Kaye Dening (Aus) 6-2 4-6 6-1
2R: Tegart d Jette Baars 6-3 6-1
2R: Noelene Turner (Aus) d Annette Van Zyl (SA) 6-3 6-2
2R: Renee Schuurman (SA) d Jenny Riderhoff 6-3 6-0

QF: L Turner d Eva Duldig de Jong 6-2 6-1
QF: Margaret Hunt (SA) d Knode 6-4 6-4
QF: Christiane Mercelis (Bel) d Tegart 6-2 6-4
QF: Schuurman d N Turner 6-2 6-2

SF: L Turner d Hunt 6-2 6-2
SF: Schuurman d Mercelis 6-4 6-4

FI: Lesley Turner (Aus) d Renee Schuurman (SA) 6-2 6-1

QF: Hunt/van Zyl d. Knode/H. van Rijn 6-2 6-4
QF: Dening/N. Turner d. Ridderhof/Groenman 6-3 6-4

SF: Schuurman/L. Turner d. Mercelis/Tegart 6-1 6-2
SF: Hunt/van Zyl d. Dening/N.Turner 6-3 6-4

FI: Renee Schuurman/Lesely Turner d. Margaret Hunt/Annette Van Zyl 7-5 4-6 6-2

Mixed Doubles

2R: Ridderhof/John Newcombe (Aus) d. Knode/Jack Frost (US) 6-1 6-3
2R: Tegart/Ed Rubinoff (US) d. C. Siemers/Jim McManus (US) 6-1 6-4
2R: Hunt/Cliff Drysdale (SA) d. J. Sluyter/Francis Rawstorne (SA) 6-4 6-1
2R: L. Turner/Bob Howe (Aus) d. van Rijn/Owen Davidson (Aus) 6-3 6-2
2R: Mercelis/Piet van Eysden d. Croque/Jan Hajer 6-3 8-6 6-4 (sic)

QF: Schuurman/Ken Fletcher (Aus) d. N. Turner/Geoff Knox (Aus) 6-2 5-7 6-4
QF: van Zyl/Gordon Forbes (SA) Ridderhof/Newcombe 6-1 11-9
QF: Tegart/Rubinoff d. Hunt/Drysdale 7-5 6-2
QF: L. Turner/Howe d. Mercelis/van Eysden 6-4 9-7

SF: van Zyl/Forbes d. Schuurman/Fletcher 6-2 1-6 9-7
SF: L. Turner/Howe d. Tegart/Rubinoff 6-3 3-6 6-0

FI: Lesley Turner/Bob Howe d. Annette van Zyl/Gordon Forbes 7-5 7-5

-----

July 24, Luxembourg Nationals, Luxembourg

FI: Wolter d. Mrs. Kraus 6-2 6-1

MX: Wolter/Jossy Offenheim d. Mrs. Glaesner/Glaesener 6-4 6-3

-----

July 22-28, German Closed Championships, Braunschweig (Clay)

FI: Edda Buding d. Helga Schultze ??

DF: (Edda?) Buding/Helga Schultze d. ??

MX: (Edda?) Buding/Dieter Ecklebe d. ??

-----

July 22-28 Pennsylvania Grass Court Championships, Haverford, Pennsylvania, US (Grass)
Venue: Merion Cricket Club

Singles (Draw=48)

1R: Margaret Smith (Aus)-bye
1R: Virginia Brown-bye
1R: Carol Heffelfinger-bye
1R: Jacqueline Green-bye
1R: Donna Floyd Fales-bye
1R: Mimi Henreid-bye
1R: Sue Shrader-bye
1R: Judy Alvarez-bye

1R: Justina Bricka d Nadine Netter 6-2 6-1
1R: Pat Cody d Stephanie DeFina 6-0 3-6 6-1
1R: Carole Caldwell d Carol Southmayd 6-3 6-4
1R: Kathy Harter d Virginia Minor 6-2 6-2
1R: Robyn Ebbern (Aus) d Regina Myrell 6-3 6-2
1R: Pat Shaffer Deacon d Julie Heldman 7-5 6-4
1R: Cathy Gagel d Connie Jaster 6-4 6-0
1R: Maria Bueno (Brz) d Sue Behlmar 6-2 6-0

1R: Billie Jean Moffitt d Sally Seebeck 7-5 6-3
1R: Peachy Kellmeyer d Jean Danilovich 6-3 6-2
1R: Barbara Menoff d Carol Ann Loop 12-10 10-8
1R: Carol Hanks d Roberta Rountree 6-2 6-1
1R: Jane Albert d Elaine Scarpone 6-1 6-4
1R; Marilyn Montgomery d Linda Lou Crosby 6-2 6-3
1R: Nina Vosters d Roberta Zimman 1-6 6-4 6-2
1R: Vicki Palmer d Kathy Blake 6-1 4-6 6-3

1R: Tory Fretz-bye
1R: Alice Tym-bye
1R: Gwyn Thomas-bye
1R: Sharon Pritula-bye
1R: Belmar Gunderson-bye
1R: Nancy Falkenberg-bye
1R: Jane Freise-bye
1R: Darlene Hard-bye

2R: Smith d Brown 6-1 6-0
2R: Heffelfinger d Green 6-1 6-3
2R: Fales d Henreid 6-1 6-4
2R: Alvarez d Shrader 7-5 6-1
2R: Bricka d Cody 6-2 6-1
2R: Caldwell d Harter 4-6 6-3 6-2
2R: Ebbern d Deacon 6-1 6-0
2R: Bueno d Gagel 6-0 6-1

2R: Moffitt d Kellmeyer 6-4 6-0
2R: Hanks d Menoff 6-2 6-3
2R: Albert d Montgomery 4-6 6-4 6-1
2R: Palmer d Vosters 6-0 6-0
2R: Fretz d Tym 6-4 7-5
2R: Thomas d Pritula 6-4 6-1
2R: Gunderson d Falkenburg 6-2 6-1
2R: Hard d Feise 6-3 6-1

3R: Smith d Heffelfinger 6-1 6-0
3R: Alvarez d Fales 8-6 6-0
3R: Caldwell d Bricka 6-3 4-6 6-4
3R: Ebbern d Bueno 5-7 10-8 6-4

3R: Moffitt d Hanks 7-5 6-1
3R: Albert d Palmer 6-2 4-6 6-3
3R: Fetz d Thomas 6-3 3-6 9-7
3R: Hard d Gunderson 6-1 6-1

QF: Smith a Alvarez 6-1 6-0
QF: Ebbern d Caldwell 9-7 1-6 6-2
QF: Moffitt d Albert 6-3 9-7
QF: Hard d Fretz 6-1 5-7 6-2

SF: Smith d. Ebbern 7-5 6-1
SF: Hard d. Moffitt 11-9 6-2

FI: Darlene Hard (US) d. Margaret Smith (Aus) 6-2 7-9 6-3

Doubles

1R: Seebeck/Tym d. Falkenberg/Heldman 6-8 9-7 6-4
1R: Henreid/Zimman d. Minor/Feise 6-4 6-4
1R: Palmer/Bricka d. Netter/Menoff 6-2 6-8 7-5
1R: Jaster/Loop d. Blake/Harter 6-1 8-6
1R: Montgomery/Gunderson d. Crosby/Myrell 6-2 6-4
1R: Brown/DeFina d. Gagel/Vosters 6-1 8-10 6-1
1R: Moffitt/Caldwell d. Rountree/Pritula 6-2 6-1
1R: Alvarez/Fretz d. Shrader/Danilovich 6-3 3-6 6-1
1R: Fales/Hanks d. Prizer/James 6-2 6-4
1R: Kellmeyer/Southmayd d. P. Cody/D. Cody 6-3 6-2
1R: Albert/Behlmar d. Smoyer/Lee 6-0 6-1

2R: Seebeck/Tym d. Henreid/Zimman 6-2 6-2
2R: Palmer/Bricka d. Jaster/Loop 6-3 10-8
2R: Montgomery/Gunderson d. Brown/DeFina 4-6 6-2 6-1
2R: Ebbern/Smith d. Chris Safford/Joy Valderrama 6-3 6-1
2R: Alvarez/Fretz d. Fales/Hanks 4-6 6-4 6-0
2R: Moffitt/Caldwell d. Kellmeyer/Southmayd 6-4 6-0
2R: Albert/Behlmar d. Deacon/Hefflinger 6-2 6-3
2R: Bueno/Hard d. Scarpone/Alice Christer 6-0 6-0

QF: Ebbern/Smith d. Seebeck/Tym 6-0 6-2
QF: Palmer/Bricka d. Montgomery/Gunderson 6-1 6-3
QF: Moffitt/Caldwell d. Alvarez/Fretz 6-3 4-6 6-3
QF: Bueno/Hard d. Albert/Behlmar 6-3 6-3

SF: Ebbern/Smith d. Palmer/Bricka 6-2 6-4
SF: Bueno/Hard d. Moffitt/Caldwell 6-3 2-6 6-0

FI: Maria Bueno/Darlene Hard d. Robyn Ebbern/Margaret Smith 6-8 16-14 6-4

Mixed Doubles

1R: Moffitt/Donald Dell d. Falkenberg/Ed Turville 6-4 6-3
1R: Heldman/Ray Senkowski d. Safford/Keith Jennings 6-3 6-4
1R: Gagel/Jim Parker d. Myrell/Chum Steele 7-5 6-4
1R: Palmer/Butch Newman d. Rountree/Lester Sack 7-5 8-6
1R: DeFina/Martin Riessen d. Pritula/Dave Power 6-3 6-4
1R: Tym/Bill Tym d. Harter/Fred Drilling 6-2 7-5
1R: Jaster/John McDonald (NZ) d. Henreid/Lee Rawls 6-0 6-2
1R: Montgomery/Ron Holmberg d. Brown/Bobby Siska 6-8 6-2 6-4
1R: Albert/Gene Scott d. Crosby/Dave Reed 6-3 6-2
1R: Green/Mike Green d. Seebeck/Keith Stoneman 6-3 6-4
1R: Behlmar/Cliff Buchholz d. Vosters/John Reese 6-2 6-2
1R: Hanks/Arthur Ashe d. Gunderson/Bill Cullen 6-4 6-2
1R: Bricka/John Powless d. Blake/Jim Buck 6-4 7-5
1R: Southmayd/Ian Crookenden (NZ) d. Danilovich/Andres Donnadieu (Mex) 7-5 6-4
1R: Alvarez/Frank Froehling d. Cody/Birger Folke (Swd) 6-4 6-4

2R: Heldman/Senkowski d. Moffitt/Dell 2-6 6-4 6-4
2R: Palmer/Newman d. Gagel/Parker 6-1 6-4
2R: DeFina/Riessen d. Tym/Tym 6-4 6-3
2R: Montgomery/Holmberg d. Jaster/McDonald 6-3 6-4
2R: Albert/Scott d. Green/Green 6-3 4-6 6-2
2R: Hanks/Ashe d. Behlmar/Buchholz 7-5 7-5
2R: Caldwell/Clark Graebner d. Bricka/Powless 6-2 6-2
2R: Alvarez/Froehling d. Southmayd/Crookenden 7-9 6-4 6-2

QF: Palmer/Newman d. Heldman/Senkowski 8-10 6-2 7-5
QF: DeFina/Riessen d. Montgomery/Holmberg 8-6 6-3
QF: Albert/Scott d. Hanks/Ashe 6-4 6-4
QF: Caldwell/Graebner d. Alvarez/Froehling 6-3 9-7

SF: Palmer/Newman d. DeFina/Riessen 6-3 11-0
SF: Caldwell/Graebner d. Albert/Scott 6-3 6-3

FI: Carole Caldwell/Clark Graebner d. Vicki Palmer/Butch Newman 6-2 6-3

Hard beats Smith after 6 straight defeats, coming back from 1-3 in the decider through "grit, determination, and great backhand passing shots."

Bueno upset by Ebbern in 3R.

-----

July 22-28 Deauville Tournament, Deauville, France. (Clay)

QF: Norma Baylon (Arg) d Tova Epstein (Isr) 6-1 6-2
QF: Michelle Boulle d Pat Stewart Edrich (US) 1-6 6-1 6-3
QF: Christiane Spinoza d Solange Galtier 4-6 6-3 6-1
QF: Marie-Jeanne Dusapt d Rosie Darmon 7-5 6-3

SF: Baylon d Boulle 3-6 6-1 6-1
SF: Dusapt d Spinoza 1-6 6-4 6-3

FI: Norma Baylon (Arg) d. Marie-Jeanne Dusapt 6-2 6-1

Carmen Tessier Cup (Under 23) also at Deauville

Group 1 (Round Robin)

Solange Galtier d Carol Ann Prosen (US) default
Christiane Spinoza d Solange Galtier 4-6 6-1 6-2
Solange Galtier d C Roustan 6-3 6-3
Christiane Spinoza d C Roustan 6-3 6-3
C Roustan d Carol Ann Prosen default
Christiane Spinoza d Carol Ann Prosen default

Group 2 (Round Robin)

Norma Baylon (Arg) d Michelle Boulle 6-8 6-3 6-1
Michelle Boulle d Marie-Jeanne Dusapt 6-3 6-4
Marie Jeanne Dusapt d Louise Sliepen (Bel) 6-3 6-3
Norma Baylon d Marie-Jeanne Dusapt 6-1 6-1
Michelle Boulle d Louise Sliepen 6-3 6-3
Norma Baylon d Louise Sliepen 6-0 6-1

FI: Norma Baylon d Christiane Spinoza 6-2 6-4

Mixed Doubles

SF: Edrich/Ramanathan Krishnan (Ind) d. Baylon/Alberto Arilla (Sp) 6-4 6-2
SF: Rosa Maria Darmon/Pierre Darmon d. Boulle/Michel Leclercq 6-4 6-1

FI: Rosa Maria Darmon/Pierre Darmon d. Pat Edrich (US)/Ramanathan Krishnan (Ind) 6-2 9-7

------

July 22-29 Montana Tournament, Switzerland. (Clay)

FI: Yola Ochoa (Mex) d. Carmen Coronado (Sp) 6-2 6-4

-----

July 28, Dinard, Dinard, France

FI: Anne-Marie Larue d. Chantal Langanay 4-6 6-2 6-2

DF: Anne-Marie Larue/Gautier d. Salmon/Prillon 6-0 6-2

MX: Anne Marie Larue/Ron McKenzie (Aus) d. Chantal Langanay/Noel Holland (Aus)

-----

July 27-28 France Versus Italy Megeve,France (Clay) France Defeats Italy 9-4

Lea Pericoli (It) d Janine Lieffrig 6-3 6-3
Jacqueline Rees-Lewis d Silvana Lazzarino (It) 7-5 7-5
Francoise Durr d Maria Teresa Riedl (It) 6-4 6-4
Monique Salfati d Lucia Bassi (It) 6-1 6-1
Roberta Beltrame (It) d Francoise Courteix 6-2 7-5
Jacqueline Rees-Lewis d Lucia Bassi (It) 8-6 6-0
Francoise Durr d Lea Pericoli (It) 6-1 4-6 6-4
Monique Salfati d Silvana Lazzarino (It) 6-2 3-6 7-5
Janine Lieffrig d Maria Teresa Riedl (It) 8-6 6-3
Lazzarino/Pericoli (It) d Kermina/Salfati 6-1 6-3
Durr/Lieffrig d Bassi/Gordigiani (It) 6-1 6-4
Durr/Lieffrig d Lazzarino/Pericoli (It) 6-2 6-3
Bassi/Gordigiani (It) d Kermina/Salfati 6-3 6-2

-----

July 22-27, Mozambique Championships, Lourenco Marques, Mozambique, Portuguese East Africa

FI: Jean Forbes (SA) d. Marie Fourie (SA) 2-6 6-3 6-4

-----

July 28, Negombo, Ceylon

SF: S. Rukmani Kodagoda d. Mrs. Ariyayaratnam 6-1 6-1
SF: Lucas d. Mrs. Dharmapala 6-2 9-7

FI: S. Kodagoda d. Lucas 6-2 6-1

Mixed Doubles

SF: Lucas/G. Chandrasoma d. Dharmapala/D.D.N. Selvadurai w.o.
SF: S. Kodagoda/G.N. Perera d. Ederesinghe/H. da Silva 6-0 6-2

FI: S. Kodagoda/G.N. Perera d. Lucas/G. Chandrasoma 6-2 8-6

-----

July 13-27, All-Jamaican Championships, Kingston, Jamaica
Venue: Saint Andrew Club

FI: Beverley Streadwick d. Mrs C.S. Johnstone 6-4 3-6 6-4

DF: Mrs Jean Passailaigue/Beverley Streadwick d. Marjorie Aris/Mrs C.S. Johnstone 4-6 6-4 6-0

MX: Beverley Streadwick/Richard Thomson d. Marjorie Aris/G. Hew 7-5 6-4

-----

July 28, Virginia State Women, Richmond, US

SF: Mary Slaughter d. Betsy Parker 6-1 3-6 6-0
SF: Bonnie Loving d. Nina Russell 7-5 6-1

FI: Mary Slaughter d. Bonnie Loving 6-2 11-9

-----

Circa late July, American Tennis Association Championships, Wilberforce, Ohio, US
Venue: Wilberforce College

FI: Won by Ginger Pfeifer

DF: Won by Syliva Hooks/Bonnie Logan

MX: Won by Lucy McEvans/Charles Berry

-----

July ?, New Jersey Women's, New Jersey, US

FI: Sheila Maroschick d. Alice Christer 6-2 6-1

DF: Alice Christer/Vija Vuskalns d. Alison Hinton/Judy Stark 8-6 6-3

-----

July 29 Chicago City, Chicago, Illinois, US

FI: Pam Golton d. Ann Gibbs 6-1 6-3

DF: Ann Gibbs/Ann Bradford d. Alice Florsheim/Stella Tetar 6-3 6-3

-----

July 28, South Dakota Open, Sioux Falls, US

SF: Kathy Welsh d. Jean Groh 6-2 6-1
SF: Nancy Countryman d. Andrea Hinding 6-2 6-1

FI: Kathy Welsh d. Nancy Countryman 6-3 6-1

DF: Cooper/Warner d. Nancy Countryman/Farn Owen 6-3 6-1

-----
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of July 29-August 4

July 29-August 4 Eastern Grass Courts, Orange, New Jersey, US (Grass)

Singles (Draw=42)

1R: Justina Bricka d Sue Behlmar 6-0 6-2
1R: Carol Southmayd d Virginia Brown 6-2 6-0
1R: Nancy Richey d Linda Lou Crosby 6-2 6-1
1R: Alice Christer d Carol Heffelfinger 6-3 7-5
1R: Carole Wright d Chris Safford 6-1 6-1
1R: Carole Caldwell d Raymonde Jones 6-2 6-2
1R: Julie Heldman d Connie Jaster 6-3 6-1
1R: Robyn Ebbern (Aus) d Marilyn Montgomery 6-1 6-0
1R: Gwyneth Thomas d Alice Tym 6-0 6-0
1R: Stephanie DeFina d Pat Stewart Edrich 6-4 5-7 6-3

2R: Margaret Smith (Aus) d Roberta Rountree 6-1 6-1
2R: Nadine Netter d Sally Seebeck 9-7 2-6 6-0
2R: Carol Ann Loop d Pat Shaffer Deacon 6-4 6-4
2R: Donna Floyd Fales d Peachy Kellmeyer 6-0 8-6
2R: Bricka d Southmayd 6-3 6-0
2R: Richey d Christer 6-0 6-3
2R: Wright d Andria Miller 8-6 9-7
2R: Maria Bueno (Bra) d Pat Cody 6-1 6-1

2R: Caldwell d Heldman 6-0 7-5
2R: Ebbern d Thomas 6-4 4-6 6-4
2R: Judy Alvarez d Billie Jean Moffitt 0-6 6-1 6-3
2R: DeFina d Jane Albert 6-4 7-5
2R: Carol Hanks d Belmar Gunderson 6-3 6-4
2R: Vicki Palmer d Cathy Gagel 6-1 6-0
2R: Sharon Pritula d Nina Vosters 6-3 6-2
2R: Darlene Hard d Tory Fretz 8-6 6-4

3R: Smith d Netter 6-2 6-2
3R: Fales d Loop 6-2 6-4
3R: Richey d Bricka 7-5 6-3
3R: Bueno d Wright 6-4 6-2

3R: Caldwell d Ebbern 6-2 7-5
3R: Alvarez d DeFina 6-4 6-0
3R: Hanks d Palmer 6-4 4-6 6-2
3R: Hard d Pritula 6-2 6-0

QF: Smith d. Fales 6-3 6-1
QF: Richey d. Bueno 6-3 6-1
QF: Caldwell d. Alvarez 6-2 6-4
QF: Hard d. Hanks 7-5 7-5

SF: Smith d. Richey 9-7 6-2
SF: Hard d. Calwell 6-3 7-5

FI: Margaret Smith (Aus) d. Darlene Hard 6-1 6-1

Doubles

1R: Kellmeyer/Southmayd d. Heldman/Netter 6-4 8-6
1R: Fretz/Richey d. Cody/Wright 6-1 6-4
1R: Deacon/Heffelfinger d. Safford/Vosters 6-4 8-6
1R: Bricka/Palmer d. Gunderson/Montgomery 6-4 6-4

2R: Bueno/Hard d. Jaster/Loop 6-0 6-1
2R: Alvarez/Thomas d. Seebeck/Tym 6-3 6-4
2R: Caldwell/Moffitt d. DeFina/Gagel 6-3 6-3
2R: Bricka/Palmer d. Deacon/Heffelfinger 6-4 6-0
2R: Fales/Hanks d. Crosby/Rountree 8-6 6-1
2R: Fretz/Richey d. Kellmeyer/Southmayd ?
2R: Albert/Behlmar d. Brown/Miller 6-1 6-2

QF: Bueno/Hard d. Alvarez/Thomas 6-4 6-0
QF: Fales/Hanks d. Fretz/Richey 6-4 1-6 6-3
QF: Caldwell/Moffitt d. Bricka/Palmer 6-3 3-6 8-6
QF: Ebbern/Smith d. Albert/Behlmar 4-6 6-1 6-0

SF: Bueno/Hard d. Fales/Hanks 6-3 6-3
SF: Ebbern/Smith d. Caldwell/Moffitt 6-3 7-5

FI: Maria Bueno/Darlene Hard d. Robbyn Ebbern/Margaret Smith 7-5 7-5

Smith so dominates that she loses only 8 points in set 1 and 14 in set 2! With 3 of the world's top women the gals outdraw the men. In te semis Richey had a set point against her.

-----

August 1-4 Hannover Tournament, Hannover, Germany (Clay)

QF: Lesley Turner (Aus) d Michelle Boulle (Fr) 6-2 6-3
QF: Suzy Kormoczy (Hun) d A Richter 6-1 6-2
QF: Edda Buding d Janine Lieffrig (Fr) 6-2 6-2
QF: Renee Schuurman (SA) d Nicole Seghers (Fr) 0-6 6-4 6-1

SF: Turner d ????
SF: Schuurman d ????

FI: Lesley Turner (Aus) d Renee Schuurman (SA) 5-7 7-5 6-2

DF: Janine Lieffrig/Renee Schuurman d. Edda Buding/Lesley Turner 4-6 8-6 6-3

-----

ends August 4 Baden-Baden Tournament, Baden-Baden, Germany (Clay)

1R: Carmen Coronado d Irene De Lansalut (Fr) 3-6 7-5 7-5

QF: Norma Baylon (Arg) d Margot Dittmeyer Dohrer 8-6 6-0
QF: Margaret Hunt (SA) d Coronado 6-3 4-6 6-3
QF: Helga Schultze d Francoise Durr (Fr) 6-1 6-3
QF: Annette Van Zyl (SA) d Renate Ostermann 6-1 6-2

SF: Baylon d. Hunt 7-5 6-3
SF: Van Zyl d. Schultze 6-2 6-2

FI: Norma Baylon (Arg) d. Annette Van Zyl (SA) 6-2 2-6 6-2

Doubles

SF: Hunt/Van Zyl d. Ostermann/Dorher 6-4 6-3
SF: Baylon/Schultze d. Durr/de Lansalut 7-5 8-6

DF: Margaret Hunt/Annette Van Zyl (SA)d. Norma Baylon(Arg) /Helga Schultze 4-6 6-3 6-2*

Note I have a score of 4-6 6-3 6-3 for doubles final - this is what WT has

Mixed Doubles

2R: Schultze/Dimitri Sturdza (Swz) d. de Lansalut/Milan Branovic 6-3 10-8
2R: Coronado/Edson Mandarino (Bra) d. Amelie Hacks/Jim McManus (US) 4-6 6-4 6-2
2R: Baylon/Dieter Ecklebe d. S/ Frohlicher/Kurt Eberle 6-0 6-4
2R: Durr/Patricio Rodriguez (Chi) d. Margot Schultze/Harald Elschebroich 2-6 6-2 6-0
2R: Dohrer/Wolfgang Stuck d. Eva Lundquist (Swd)/Bill Hoogs (US) 6-2 6-4

QF: Van Zyl/Gordon Forbes (SA) d. H. Schultze/Sturdza 6-4 6-2
QF: Coronado/Mandarino d. Ostermann/Jaidip Mukerjea (Ind) 6-4 6-2
QF: Durr/Rodriguez d. Baylon/Ecklebe d. 9-7 6-3
QF: Hunt/Drysdale d. Dohrer/Stuck 6-3 6-0

SF: Van Zyl/Forbes d. Coronado/Mandarino 6-2 6-2
SF: Durr/Rodriguez d. Hunt/Drysdale 6-4 1-6 6-3

FI: Annette Van Zyl/Gordon Forbes (SA) d. Francoise Durr (Fr)/Patricio Rodriguez (Chi) 6-4 4-6 6-3

-----

July 31-August 4 Ostende Tournament, Ostende, Belguim. (Clay)

QF: Kaye Dening (Aus) d Jacqueline Rees Lewis (Fr) 6-1 6-4
QF: Yola Ramirez Ochoa (Mex) d Anne Marie Larue (Fr) 7-5 6-0

SF: Christiane Mercelis d Dening 6-2 6-4
SF: Ochoa d Judy Tegart (Aus) 6-4 6-4

FI: Yola Ochoa (Mex) d. Christiane Mercelis 6-4 6-1

DF: Christiane Mercelis/Judy Tegart d. Kaye Dening/Yola Ochoa 6-4 6-3

MX: Judy Tegart/Ed Rubinoff (US) d. Yola Ochoa/Alphonso Ochoa (Mex) 7-5 6-2

-----

August 1, Hungarian Championships, Budapest, Hungary

3R: Zsofia Brosszmann d. Erzsebet Szell 6-3 6-1
3R: Gyongyi Feher d. Gallnerne 7-5 6-4
3R: Slezakne d. Klara Bardoczi 6-1 5-7 6-0
3R: Garamvolgyine d. Andrianne Lepesne 6-0 6-2
3R: Erszebet Solyom d. Bolyane 5-7 6-4 6-2
3R: Katalin Posta d. Judit Monori 6-1 6-2
3R: Suzie Kormoczy d. Dudai 6-1 6-2

QF: Brosszmann d. Feher 6-2 6-3
QF: Suzie Kunovits d. Slezakne 6-0 6-2
QF: Solyom d. Gramavolgyine 7-5 2-6 6-1
QF: Kormoczy d. Posta 9-7 6-1

SF: Kunovits d. Brosszmann 6-4 10-8
SF: Kormoczy d. Solyom 7-5 6-0

FI: Suzie Kormoczy d. Suzie KunovitS 6-4 6-2

Doubles

SF: Brosszmann/Monori d. Feher/Kunovits 1-6 6-3 6-2
SF: Bardoczy/Szell d. Gallnerne/Solyom 6-4 6-3

FI : Szofia Brosszmann/Judit Monori d. Klara Bardoczy/Erszebet Szell 6-1 6-3

Mixed Doubles

SF: Brosszmann/Andras Szikszai d. Slezakne/Zoltan Katona 6-3 6-1
SF: Bardoczy/Istvan Gulyas d. Gallnerne/Laszlo Lenart 9-7 3-6 6-2

FI: Klara Bardoczy/Istvan Gulyas d. Szofia Brosszmann/Andras Szikszai 2-6 6-4 7-5

-----

July 30-August 3 Canadian National Championships, Vancouver

QF: Ann Barclay d Hedy Rutzebeck 6-0 6-3
QF: Vicki Berner d Margot Hedges 7-5 6-3
QF: Louise Brown d Ann Heck 6-1 6-1
QF: Susan Butt d Diana Gai 7-5 5-7 7-5

SF: Barclay d Berner 7-5 6-4
SF: Brown d Butt 5-7 7-5 6-4

FI: Ann Barclay d. Louise Brown 6-0 6-1

DF: Vicki Berner/Susan Butt d. Anne Barclay/Louise Brown 6-3 7-5

MX: Vicki Berner/Keith Carpenter d. Susan Butt/Reider Getz 6-4 8-6

-----

July 29-August 3, Tunbridge Wells, Kent, England (Grass)

FI: Virginia Wade d. Vivienne Dennis 6-3 14-12

-----

August 1-3, Bury and West Suffolk, Suffolk, England (Grass)

FI: Mrs F. Lillis d. Barbara Knapp 3-6 6-4 7-5

DF: Mrs J. Bird/Mrs Bancroft-Wilson and Barbara Knapp/J. Stedman divided the prizes

MX: Jenny Young/Warren Jacques d. Mrs F. Lillis/C. Cole 4-6 6-2 6-0

-----

July 29-August 3, Bedford, Bedfordshire, England (Grass)

FI: Heather Allen and Carole Rosser divided the prizes

DF: Mary Eyre/R. Greenwood and Heather Allen/Jane Poynder divided the prizes

MX: Unfinished

-----

August 1, Dieppe, Dieppe, France

FI: Lejeune d. Mrs. Tremblay 7-5 6-1

MX: Mrs. Tremblay/Benard d. Lejeune/Terrade 0-6 6-3 6-3

-----

August 1, Evian, Evian, France

FI: Mrs. Simon-Gremillet d. Toffier 3-6 6-1 6-2

MX: Bourgnon/Alan Lane (Aus) d. Toffier/Jean Claude Barclay, ?

-----

August 6, Saint-Briac, Saint-Briac, France

FI: Mrs. Beust d. Mrs. Denis 6-2 6-2

-----

July 31-August 6, Singapore Championships, Singapore

SF: Mrs Martha Young d. Mrs Phyllis Bennett 6-3 4-6 6-1
SF: Mrs Arda Wright d. Mrs Too Joon Ting 6-113-11

FI: Mrs Martha Young d. Mrs Arda Wright 6-1 6-1

DF: Mrs Arda Wright/Mrs Martha Young d. Mrs N. Sandford/Mrs L.S. Zampatti default

MX: Mrs Arda Wright/Sharin Osamn d. Mrs Claire Chan/John Pearce (AUS) 5-7 6-4 retired

----

????, Swiss Closed Championships (Clay)

SF: Anne-Marie Studer d. Janine Bourgnon 6-4 6-4

FI: Alice Charbonnier Wavre d. Anne-Marie Studer ??

-----

August 4, Greater Washington, Washington, DC, US

FI: Cynthia Goeltz d. Carol Wendell 8-6 4-6 6-2

DF: Carol Wendell/Carol Bentley d. Bessie Stockard/Doris Harrison 6-2 3-6 6-2

-----

August 1, Seaway-Northeastern Ohio, Kent, Ohio, US

FI: Ruth Sadler d. Ann Cherna 6-3 6-3

DF: Ruth Sadler/Ann Cherna d. Kay Whidden/Jeanne Hendrix 6-1 6-4

MX: Kay Whidden/Toby Perry d. Ruth Sadler/Bob Schofield 7-5 6-4

-----

August 1, Ada Sooner State, Ada Oklahoma, US

FI: Judy Waid d. Ellen Scheer 6-3 6-1

DF: Ellen Scheer/Doriak Shofner d. Lynn Ramsay/Linda Cearley, scores not given

-----

August 4, Jayhawk Open, Topeka, Kansas, US

FI: Connie Cristler d. Lucille Davidson 9-7 6-2

DF: Lucille Davidson/Nora Prosser d. Connie Cristler/Barbara Dorsey 6-2 6-3

MX: Lucille Davidson/Leonard Prosser d. Terry Tipton/Henry Graf 6-2 6-2

-----

August 1, Houston TAAF, Houston, Texas, US
TAAF = Texas Amateur Athletic Federation

SF: Betty Gray d. Gaye Hanson 6-1 6-1
SF: Tommy Domingue d. Lovie Beard 6-4 7-5

FI: Tommy Domingue d. Betty Gray 4-6 6-4 6-3

DF: Betty Gray/Charlotte Lorenz d. Lovie Beard/Toni Bracher 4-6 6-1 6-2

MX: Gaye Hanson/John Been d. Lovie Beard/Bill Bonham 6-3 10-8

-----

August, Gulf States, Baton Rouge, Louisiana, US

QF: Marlis Moulton d. Norma Veal 7-5 6-3
QF: Kay Walls d. Terri Trosclair 6-1 6-0

SF: Putsy Trice d. Moulton 6-4 6-4
SF: Patsy Lowdon d. Walls 6-3 0-6 6-2

FI: Patsy Lowdon d. Putsy Trice 4-6 8-6 6-3

(Note: Trice reversed the result, defeating Lowdon in the Girls' 18 championship 6-3 8-6)

DF: Putsy Trice/Patsy Lowdon d. Marlis Moulton/Lucotti w.o.
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of August 5-11

August 4- 10 Piping Rock Invitation, Locust Valley, New York, US (Grass)

Singles (Draw=21)


1R: Maria Bueno (Bra) d. Alice Tym 6-2 6-1
1R: Carol Heffelfinger-bye
1R: Marilyn Montgomery-bye
1R: Peachy Kellmeyer d Nadine Netter 6-0 6-2
1R: Sue Behlmar d Margaret Sisson 6-0 6-1
1R: Lindqa Lou Crosby-bye
1R: Carol Southmayd-bye
1R: Carol Ann Loop-bye

1R: Carole Wright-bye
1R: Alice Christer-bye
1R: Connie Jaster-bye
1R: Chris Safford-bye
1R: Elaine Scarpone-bye
1R: Belmar Gunderson-bye
1R: Sharon Pritula d Nina Vosters 6-1 6-3
1R: Carol Hanks d Virginia Brown 6-3 6-1

2R: Bueno d. Heffelfinger 6-3 6-0
2R: Montgomery d. Kellmeyer 6-3 6-1
2R: Crosby d. Behlmar 5-7 6-1 6-3
2R: Loop d. Southmayd 6-4 6-1

2R: Wright d. Christer 6-2 6-0
2R: Jaster d. Safford 9-7 1-6 6-4
2R: Gunderson d. Scarpone 6-3 6-4
2R: Hanks d Pritula 6-0 6-2

QF: Bueno d Montgomery 6-0 6-0
QF: Crosby d Loop 7-9 6-3 8-6
QF: Wright d Jaster 2-6 6-1 6-2
QF: Hanks d Gunderson 6-4 6-3

SF: Bueno d Crosby 6-0 6-0
SF: Hanks d Wright 4-6 6-2 6-3

FI: Maria Bueno (Bra) d. Carol Hanks 6-2 6-1

Doubles

1R: Louise Ganzenmuller/Elfi Carroll d. Behlmar/Tym 6-3 6-4
1R: Montgomery/Gunderson d. Scarpone/Netter 4-6 6-3 6-1
1R: Hanks/Wright d. Safford/Heffelfinger 6-3 6-3
1R: Christer/Pritula d. Millicent Lang/Mrs. Alastair Martin 8-6 3-6 6-3

QF: Brown/Bueno d. Kellmeyer/Southmayd 6-0 6-3
QF: Montgomery/Gunderson d. Ganzenmuller/Carroll 6-2 6-4
QF: Hanks/Wright d. Christer/Pritula 6-1 6-1
QF: Loop/Jaster d. Crosby/Vosters 6-0 6-4

SF: Brown/Bueno d. Montgomery/Gunderson 6-4 1-6 6-4
SF: Hanks/Wright d. Loop/Jaster 6-2 6-1

FI: Virginia Brown/Maria Bueno d. Carol Hanks/Carole Wright 6-3 2-6 6-2

Field weakened by Wightman Cup.

-----

August 11, Blue Ridge Invitation, Orange, Virginia

FI: Mary Slaughter d. Susan Allan 6-0 6-2

-----

August 11, Troy Open, Troy, New York, US

FI: Grace Findlay d. Karol Gagliano 6-0 6-3

-----

August 10, Illinois State, Lake Bluff, Illinois, US

SF: Sue Stanford d. Emily Hughes 4-6 6-1 6-1
SF: Isabel van Overberghe d. Marge Brown 6-3 8-6

FI: Sue Stanford d. Isabel van Overberghe 6-2 6-2

Doubles

SF: Shockley/Baird d. Nadine Alison/Roth 6-2 8-6
SF: Davidson/Levine d. Stanford/Schick 6-0 6-0

FI: Davidson/Levine d. Shockley/Baird 6-0 6-2

-----

August, August 12, Northern Illinois, Sterling, Illinois, US

FI: Judy Arndt d. Betty Benker 6-4 6-4

DF: Diane Harvey/Paual Henson d. Sharon Huggins/Marilyn Boyden 3-6 7-5 6-3

-----

August 11, Ozark Invitation, Springfield, Missouri, US

FI: Lucille Davidson d. Barbara Dorsey 6-0 6-2

DF: Lucille Davidson/Nora Prosser d. Barbara Dorsey/Jeanne Harrison 6-1 6-3

MX: Jeane Harrison/Henry Graf d. Lucille Davidson/Len Prosser 3-6 6-4 8-6

-----

August 11, Crackerland, Athens, Georgia, US

SF: Suzanne Venning d. Ruth Lay 6-1 6-1
SF: Irene Ward d. Eleanor Howell 6-4 6-2

FI: Suzanne Venning d. Irene Ward 6-4 4-6 6-1

DF: Irene Ward/Jeanne Weckworth d. Caroline Howell/Eleanor Howell 6-3 5-7 6-3

-----

August 11, Norman Rotary, Norman, Oklahoma, US

DF: Ellen Scheer/Doriak Shofner d. Nancy Latting/Patience Latting -4 5-7 6-0

-----

August 11, Dallas TAAF, Dallas, Texas, US

FI: Owen McHaney d. Tommie Domingue 6-1 4-6 6-3

DF: Susie Crain/Sharon Sloan d. Gloria Hurt/Jayne Seyster 6-4 6-3

MX: Sheryl Benne/Lawrence Becker d. Elsie English/Billy English 6-1 6-0

-----

August 5-10 Suffolk Championships, Framlingham, England, UK (Grass)

QF: Robin Lloyd d V Coombs 6-0 6-2
QF: Jean French d B Nicholson 6-1 6-1
QF: Nell Truman d J Stedman 6-0 8-6
QF: Sally Holdsworth d CM French 6-3 6-1

SF: Lloyd d J French 6-1 6-4
SF: N Truman d Holdsworth 6-0 6-1

FI: Robin Lloyd d Nell Truman 6-2 6-2

DF: Sally Holdsworth/Robin Lloyd d CM French/Jean French 5-7 6-1 7-5

MX: Robin Lloyd/C. Cole d. Sally Holdsworth/Peter Curtis 6-2 4-6 6-2

-----

August 10-11 Wightman Cup, Cleveland, Ohio, US (Clay)

United States d. Great Britain 6-1.

Day 1

Ann Jones (GB) d. Darlene Hard 6-1 0-6 8-6
Billie Jean Moffitt d. Christine Truman (GB) 6-4 19-17
Darlene Hard-Billie Jean Moffitt d. Ann Jones/Christine Truman (GB) 4-6 7-5 6-2

Day 2

Nancy Richey d. Deidre Catt (GB) 14-12 6-3
Darlene Hard d. Christine Truman (GB) 6-3 6-0
Billie Jean Moffitt d. Ann Jones (GB) 6-4 4-6 6-3
Donna Fales/Nancy Richey d. Deidre Catt/Elizabeth Starkie (GB) 6-4 6-8 6-2.

The British captain complains about the surface, saying, "in England we use this stuff to plant rose bushes."

-----

August 10, South of Scotland, Moffat, GB

FI: Jill Blackman (Aus) d. Ann G. McAlpine 6-2 6-2

-----

August 10, Nairn, Nairn, Scotland, GB

FI: E. H. Baird d. D.H. Maitland 6-8 6-2 6-1

DF: D.H. Maitland/Mrs. G. Scott d. E.H. Baird/J. H. Walters 6-8 7-5 9-7

MX: Mrs. G. Scott/G.C. McDowall d. E.H. Baird/J. MacKenzie 6-4 ret.

-----

ends August 11 Eastern Canadian Chmpionships, Quebec, Canada

QF: Ann Barclay d Madeleine Fortin 6-1 6-0
QF: Simone Jolicoeur d Barbara Hughes 6-3 4-6 6-3
QF: Shirley Harit d Nori De Lamos 6-2 7-5
QF: Vicki Berner d Gilberte Morin 6-1 6-1

SF: Barclay d Jolicoeur 6-0 6-2
SF: Berner d Harit 6-2 8-6

FI: Vicki Berner d. Ann Barclay 3-6 retired

-----

ends Aug 12 La Baule, France. (Clay)

FI: Rosie Darmon d. Claudine Pierval Rouire 6-4 6-4

MX: Rosie Darmon/Pierre Darmon d. Mrs. Martinaggi/Paul Jalabert 6-3 4-6 6-0

-----

August 13, Saint-Lunaire, Saint-Lunaire, France

FI: Chantal Langanay d. Anne-Marie Larue 6-2 6-2

-----

August 1-3 5-7 Ilkley Tournament, England, UK (Grass)

QF: Elaine Shenton d D Wilson 6-3 6-1
QF: Margaret Cooper d Alison Stroud 6-0 6-1
QF: Robin Lloyd d Joyce Fulton 6-3 6-3
QF: Sally Holdsworth d Virginia Wade 6-2 6-1

SF: Cooper d Shenton 6-1 6-0
SF: Lloyd d Holdsworth 6-4 8-6

FI: Robin Lloyd d Margaret Cooper 5-7 8-6 6-3

DF: Margaret Cooper/Joyce Fulton d Sally Holdsworth/Elaine Shenton 6-4 7-5
MX: Unfinished

-----

August 5-10, Moseley, Birmingham, West Midlands, England (Grass)

FI: Virginia Wade d. Hazel Cheadle 6-8 8-6 6-4

DF: Alex Soady/Janice Townsend d. Hazel Cheadle/Virginia Wade 7-5 1-6 6-3

-----

August ?, Danish Outdoors Championships, Copenhagen, Denmark (Clay)

FI: Pia Balling d. Gitte Grage 6-3 6-3

DF: Pia Balling/Birte Klingenberg d. Gitte Grage/Lisa Gram Andersen 6-4 6-4

MX: Ulla Rise/Jorgen Ulrich d. Lisa Kaae/Jan Leschley 6-1 6-4

-----

August 5-10, Carmarthenshire Championships, Llanelly, Carmarthenshire, Wales (Grass)

FI: Judy Tee d. Vivienne Dennis 6-2 3-6 6-2

DF: Margaret Lee/Judy Tee d. Heather Allen/Mary McAnally 6-1 6-2

MX: Margaret Lee/Paul Hutchins d. Vivienne Dennis/David Phillips (SA) 6-2 2-6 8-6

-----

August 5-10, Penzance, Cornwall, England

FI: M. Box d. B. Hammill 6-2 10-8

-----

August 5-8, Wellingborough, Northamptonshire, England (Grass)

FI: J. Loggin d. J. Bagshaw 4-6 7-5 6-2

MX: J. Lawrence/G.N. Devereux d. Jane Rushton/G.N. Underwood 6-4 6-4

-----

August 5-13, International German Championships, Hamburg, Germany (Clay)
Venue: Rothenbaum Club

Singles (Draw=34)


1R: Helga Niessen d. Kaye Denning (Aus) 6-4 8-6
1R: Sonja Pachta (Aat) d. Carol Newman (Aus) 6-0 6-2

2R: Lesley Turner (Aus) [1] d. Gerda Häußlein 6-3 6-1
2R: Isabelle de Lansalut (Fra) d. Dottie Knode (US) 9-7 7-5
2R: Annette van Zyl (SA) [8] d. Almut Sturm 1-6 6-2 8-6
2R: Helga Schultze d. Anne-Marie Seghers (Fra) 6-2 6-1
2R: Norma Baylon (Arg) [4] d. Haidl Bohlens 6-0 6-3
2R: Margot Dohrer d. ????
2R: Suzy Körmöczy (Hun) [5] d. Ameli Hacks 6-2 6-4
2R: Françoise Durr (Fra) d. Niessen 0-6 7-5 9-7

2R: Margaret Hunt (SA) d. Pachta 6-4 3-6 6-3
2R: Edda Buding [6] d. Pia Balling (Den) 6-4 6-0
2R: Heide Schildknecht d. Carmen Coronado (Sp) 6-2 5-7 6-2
2R: Yola Ochoa (Mex) [3] d. Renate Stollberg 6-0 6-3
2R: Noelene Turner (Aus) d. Renate Ostermann 6-2 5-7 8-6
2R: Judy Tegart (Aus) [7] d. Marilen Knobling 6-3 6-3
2R: Jeanine Lieffrig (Fra) d. Renate Horn 6-3 7-5
2R: Renée Schuurman (SA) [2] d. Karin Herich 6-1 6-4

3R: L. Turner [1] d. de Lansalut 6-1 8-6
3R: van Zyl [8] d. Schultze 6-2 6-4
3R: Durr d. Körmöczy [5] 6-4 6-4
3R: Baylon [4] d. Dohrer 6-2 8-6

3R: Buding [6] d. Hunt 6-1 6-1
3R: Ochoa [3] d. Schildknecht 6-1 6-1
3R: Tegart [7] d. N. Turner 6-0 6-3
3R: Schuurman [2] d. Lieffrig 6-3 6-1

QF: L. Turner [1] d. van Zyl [8] 6-4 6-1
QF: Baylon [4] d. Durr 6-1 1-6 6-4
QF: Buding [6] d. Ochoa [3] 6-0 6-4
QF: Schuurman [2] d. Tegart [7] 6-4 6-0

SF: L. Turner [1] d. Baylon [4] 2-6 6-4 6-3
SF: Schuurman [2] d. Buding 6-2 6-2

FI: Renée Schuurman (SA) [2] d. Lesley Turner (Aus) [1] 6-4 1-6 6-3

Doubles (Draw=18)

1R: Pia Balling (Den)/Carol Newman (Aus) d. Helga Niessen/Heide Schildknecht 6-4 6-2
1R: Isabelle de Lansalut (Fra)/Anne-Marie Seghers (Fra) d. Angelika Pfannenberg/Renate Stollberg 6-4 7-5

2R: Norma Baylon (Arg)/Renée Schuurman (SA) d. Ameli Hacks/Gerda Häußlein 6-1 6-1
2R: Carmen Coronado (Sp)/Helga Schultze d. Kaye Denning (Aus)/Noelene Turner (Aus) 6-2 7-5
2R: Françoise Durr (Fra)/Jeanine Lieffrig (Fra) d. Karin Herich/Marilen Knobling 7-5 6-1
2R: Margot Dohrer/Renate Ostermann d. Balling/Newman 5-7 7-5 6-3

2R: Margaret Hunt (SA)/Annette van Zyl (SA) d. de Lansalut/Seghers 6-3 6-2
2R: Edda Buding/Yola Ochoa (Mex) d. Haidl Bohlens/Renate Horn 6-2 6-1
2R: Sonja Pachta (Aut)/Almut Sturm d. ????
2R: Judy Tegart (AUS)/Lesley Turner (AUS) d. ????

QF: Baylon/Schuurman d. Coronado/Schultze 6-3 6-0
QF: Durr/Lieffrig d. Dohrer/Ostermann 6-3 2-6 6-3
QF: Hunt/van Zyl d. Buding/Ochoa 7-5 7-5
QF: Tegart/L. Turner d. Pachta/Sturm default

SF: Durr/Lieffrig d. Schuurman/Baylon 0-6 6-3 6-4
SF: Hunt/van Zyl d. Tegart/L. Turner 6-8 6-1 6-3

FI: Margaret Hunt (SA)/Annette van Zyl (SA) d. Françoise Durr (Fra)/Janine Lieffrig (Fra) 6-4 6-4

Mixed Doubles (Draw=28)

1R: Lesley Turner (Aus)/Fred Stolle (Aus)-bye
1R: Kaye Denning (Aus)/Eric Drossart (Bel) d. Sonja Pachta (Aut)/Michael Hann (GB) 6-1 6-4
1R: Margaret Hunt (SA)/Cliff Drysdale (SA) d. Pia Balling (Den)/Jan Leschly (Den) 8-6 6-3
1R: Jeanine Lieffrig (Fra)/François Jauffret (Fra) d. Jean Nicols (Fra)/Bob Hewitt (Aus) 7-5 2-6 6-4
1R: Edda Buding/Bob Howe (Aus) d. Carol Newman (Aus)/Patricio Rodríguez (Chile) 6-1 6-2
1R: Noelene Turner (Aus)/Tony Roche (Aus) d. Marilen Knobling/Dieter Schultheiss (Aut) 6-0 6-4
1R: Carmen Coronado (Sp)/Ed Mandarino (Bra) d. Isabelle de Lansalut (Fra)/Jean Borotra (Fra) 6-3 7-5
1R: Renate Ostermann/István Gulyás (Hun) d. Karin Herich/Keith Diepraam (SA) 6-1 6-1

1R: Heide Schildknecht/Alberto Arilla (Sp) d. Ameli Hacks/Detlev Nitsche 6-0 6-1
1R: Helga Schultze/Ladislav Legenstein (Aut) d. Renate Stollberg/Uwe Gottschalk 6-2 6-3
1R: Yolanda Ochoa (Mex)/Alfonso Ochoa (Mex) d. Anne-Marie Seghers (Fra)/Maurizio Drisaldi (Ita) 6-3 6-8 6-4
1R: Norma Baylon (Arg)/John Newcombe (Aus) d. Haidl Bohlens/Georg Pazderka (AUT) 6-3 6-0
1R: Annette van Zyl (SA)/Gordon Forbes (SA) d. Renate Horn/Karl Baco 6-1 7-5
1R: Judy Tegart (Aus)/Owen Davidson (Aus)-bye
1R: Gerda Häußlein/Gerhard Müller-bye
2R: Renée Schuurman (SA)/Willy Bungert-bye

2R: Turner/Stolle d. Denning/Drossart 6-3 6-1
2R: Hunt/Drysdale d. Lieffrig/Jauffret 6-1 6-4
2R: N. Turner/Roche d. Buding/Howe 6-4 6-4
2R: Coronado/Mandarino d. Ostermann/Gulyás 0-6 6-0 6-3

2R: Schultze/Legenstein d. Schildknecht/Arilla 7-5 6-1
2R: Baylon/Newcombe d. Ochoa/Ochoa 4-6 6-4 6-3
2R: van Zyl/Forbes d. Tegart/Davidson default
2R: Schuurman/Bungert d. Häußlein/Müller 6-1 6-3

QF: L. Turner/Stolle d. Hunt/Drysdale default
QF: N. Turner/Roche d. Coronado/Mandarino 6-4 6-4
QF: Baylon/Newcombe d. Schultze/Legenstein 6-4 2-6 6-4
QF: Schuurman/Bungert d. van Zyl/Forbes 5-7 6-1 retired

SF: L. Turner/F. Stolle d. N. Turner/Roche 7-5 6-3
SF: Baylon/Newcombe d. Schuurman/Bungert 6-3 7-5

FI: Lesley Turner (Aus)/Fred Stolle (Aus) d. Norma Baylon (Arg)/John Newcombe (Aus) 2-6 9-7 9-7

Missing scores are possibly byes but mot likely defaults.

-----

August 13, East German Nationals

FI: Eva Johannes d. Helga Magdeburg 8-6 6-0

-----

August 11, Ganefo I Invitation, Jakarta, Indonesia

FI: Mien Suhadi d. Vonny Djoa 6-4 6-4

DF: Vonny Djoa/Jo Suwarimbo d. Mien Suhadi/A. Rotinsulu 7-5 6-4

-----
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of August 12-18

August 12-18 Essex Invitation, Manchester, Massachussets, US (Grass)
(AKA Essex County Championships)

1R: Margaret Smith d Nadine Netter 6-1 6-1
1R: Peachy Kellmeyer d Kay Hubbell 7-5 8-6
1R: Vicki Palmer d ????
1R: Gwyneth Thomas d Elizabeth Starkie 6-2 4-6 6-4
1R: Pat Stewart Edrich d Belmar Gunderson 1-6 6-4 6-1
1R: Judy Alvarez d Carole Wright 6-1 7-5
1R: Donna Floyd Fales d Linda Lou Crosby 6-1 6-3
1R: Christine Truman d Connie Jaster 6/1-6/2

1R: Ann Jones d Justina Bricka 6-2 6-3
1R: Carol Heffelfinger d Chris Safford 6-4 6-4
1R: Sue Behlmar d Marilyn Montgomery 6-3 6-1
1R: Robyn Ebbern d Andria Miller 6-2 6-1
1R: Carol Hanks d Carol Southmayd 6-1 6-1
1R: Deidre Catt d Carol Ann Loop 6-4 6-1
1R: Tory Fretz d Virginia Minor 6-0 6-1
1R: Maria Bueno d Virginia Brown 6-0 7-5

2R: Smith d Kellmeyer 6-0 6-0
2R: Thomas d Palmer 6-4 8-6
2R: Edrich d Alvarez 6-4 7-5
2R: Truman d Fales 6-4 6-2

2R: Jones d Heffelfinger 6-1 6-0
2R: Ebbern d Behlmar 6-3 6-4
2R: Hanks d Catt 4-6 6-2 6-3
2R: Bueno d Fretz 6-3 6-3

QF: Smith d Thomas 6-1 6-1
QF: Truman d Edrich 6-4 6-2
QF: Jones d Ebbern 6-1 2-6 8-6
QF: Bueno D C Hanks 6-1 6-3

SF: Smith d. Truman 6-3 6-1
SF: Bueno d. Jones 6-2 6-8 6-2

FI: Margaret Smith (Aus) d. Maria Bueno (Brz) 6-4 11-9

Doubles

1R: Kellmeyer/Southmayd d. Midge Buck/Kay McKean 6-4 6-3

2R: Ebbern/Smith d. Safford/Crosby 6-0 6-1
2R: Fales/Hanks d. Ruth Jeffrey/Baba Lewis 6-1 6-3
2R: Catt/Starkie d. Loop/Jaster 8-6 6-1
2R: Bricka/Palmer d. Southmayd/Kellmeyer 6-1 6-2
2R: Wright/Edrich d. Fretz/Behlmar 6-4 6-3
2R: Truman/Jones d. Minor/Heffelfinger 6-0 8-10 6-4
2R: Montgomery/Gunderson d. Miller/Brown 10-8 5-7 6-2
2R: Bueno/Hard d. Alvarez/Netter 6-2 6-1

QF: Ebbern/Smith d. Fales/Hanks 9-7 6-1
QF: Catt/Starkie d. Bricka/Palmer 6-3 3-6 6-4
QF: Truman/Jones d. Wright/Edrich 6-2 6-2
QF: Bueno/Hard d. Montgomery/Gunderson 6-2 6-1

SF: Ebbern/Smith d. Catt/Starkie 6-2 6-4
SF: Bueno/Hard d. Truman/Jones 6-0 6-2

FI: Robin Ebbern/Margaret Smith d. Maria Bueno/Darlene Hard 7-5 6-4

Mixed Doubles

SF: Catt/Appleton King d. Fretz/Robert Mehlman 6-4 4-6 6-1
SF: Buck/Richard Buck d. Montgomery/Edward McMillan 6-3 6-4

FI: Deidre Catt/Appleton King d. Midge Buck/Richard Buck 6-3 6-1

-----

August 12-18 Suvretta Tournament, St. Moritz, Switzerland. (Clay)
Venue: Suvretta House

QF: Helga Schultze (Ger) d M Gebler 6-2 6-2
QF: Judy Tegart (Aus) d Josette Billaz (Fr) 6-0 6-2
QF: Monique Salfati (Fr) d Totta Zehden (Ger) 6-1 6-3
QF: Mary Habicht (Bra) d Etta Herdy (Ast) 6-3 6-2

SF: Schultze d. Tegart 3-6 12-10 7-5
SF: Habicht d Salfati 7-5 6-3

FI: Mary Habicht (Bra) d. Helga Schultze (Ger) 1-6 6-4 7-5

Mixed Doubles

QF: Tegart/Bob Howe (Aus) d. Herdy/Detlev Herdy 6-3 9-7

SF: Habicht/Jaime Pinto-Bravo (Chi) d. Schultze/Owen French (Aus) 6-3 6-4
SF: Salfati/John Keller (Aus) d. Tegart/Howe 7-5 7-5

FI: Mary Habicht/Jaime Pinto-Bravo d. Monique Salfati/John Keller 2-6 6-3 7-5

-----

August 18, Northeast Harbor Club, Northeast Harbor, Maine

FI: Mrs. R. Williams d. Mrs. William Trimble 6-2 9-7

-----

August 18, Stowe Invitation, Stowe, Vermont, US

FI: Pat Welles d. Ruth Murray 6-2 6-2

DF: Pat Welles/Ruth Murray d. Donna Barker/Sue Barta 6-3 6-0

MX: Ruth Murray/Paul Young d. Gloria Schmidt/Jack Darrah 9-7 17-15 7-5 (sic)

-----

August 18, Jug End Open, South Eggrement, Massachusetts, US

FI: Gloria Martin d. Janet Peterson 6-0 6-0

-----

August 18, City of Dixon, Dixon, Illinois, US

DF: Diane Harvey/Paula Henson d. Jackie Litts/Emma Hubbs 7-5 4-6 6-2

-----

August 18, West Virginia Open, Wheeling, WV, US

SF: Ruth Sadler d. Missey Bradley 6-3 6-2
SF: Julie Bouchelle d. Dot Boll 6-4 5-7 6-0

FI: Ruth Sadler d. Julie Bouchelle 6-4 6-2

Doubles

SF: Missey Bradley/Chrissey Grant d. Sally Hobbs/Anita Whitaker 0-6 6-1 6-1
SF: Ruth Sadler/Betty Kott d. Julie Bouchelle/Elaine Rosen 6-3 6-4

FI: Ruth Sadler/Betty Kott d. Missey Bradley/Chrissey Grant 6-1 4-6 8-6

-----

August 19, Illinois-Indiana, Danville, Illinois, US

FI: Alice Luthy Tym d. Ann Kernwein 6-2 6-2

MX: Alice Luthy Tym/Charles Sample d. Tana Vedejs/Louie McNamara 6-2 6-2

-----

August 18, Georgia State Open, Atlanta, US

SF: Holly Winters d. Sally Seebeck 0-6 9-7 6-3
SF: Gloria Payne d. Jo Braselton 0-6 6-0 6-4

FI: Gloria Payne d. Holly Winters 6-1 6-1

Doubles

SF: Seebeck/Braselton d. Ruth Lay/Lindy Howell 6-1 6-0
SF: Payne/Mary Ann Connerat d. Eleanor Howell/Carrie Howell 6-1 6-1

FI: Sally Seebeck/Jo Braselton d. Gloria Payne/Mary Ann Connerat 8-6 6-3

Mixed Doubles

SF: Winters/Hankeson d. Braselton/Bobby Dodd Jr. 6-4 3-6 6-1
SF: Seebeck/Bobby Dodd Sr. d. Taddy Strickland/Ned Neely 7-5 6-0

FI: Sally Seebeck/Bobby Dodd Sr. d. Holly Winters/Hankeson 6-1 6-1

-----

August 19, North Carolina Closed, Greensboro, US

FI: Alicia Smyth d. Julia Ann Holt 6-2 6-0

DF: Alicia Smyth/Betty Brown d. Julia Ann Holt/Helen Mayer 6-3 6-0

MX: Julia Ann Holt/Ted Keesler d. Jane Davenport/Jack Warmath 6-3 3-6 6-3

-----

August, San Francisco City, San Francisco, California, US

SF: Cathy Douglas d. Rhoda Herron 6-2 6-4
SF: Sharon Russell d. Helen Wong 4-6 6-4 6-2

FI: Cathy Douglas d. Sharon Russell 6-4 5-7 6-0

Doubles

FI: Helen Wong/Alpers d. Miller/Spiegelman 6-4 6-1

Mixed Doubles

SF: Pat Blaskower/Jim Watkins d. Laurie Cockburn/Jim Frolik 6-2 6-0
SF: Schaefer Sampson/Lawrence Russell d. Diana Gai/Bob Nelson 6-3 6-3

FI: Pat Blaskower/Jim Watkins d. Schaefer Sampson/Lawrence Russell 6-3 6-4

-----

August 13-18 Le Touquet Tournanent, Le Touquet, France (Clay)

SF: Christiane Mercelis (Bel) d Chantal Langanay 3-6 6-3 6-4
SF: Anne Marie Larue d Michele Kahn Rotta 7-5 8-6

FI: Christiane Mercelis (Bel) d Anne Marie Larue 6-4 7-5

Women's 23 Singles

FI: Anne-Marie Larue d. Chantal Langanay 8-6 7-5

-----

August 18, Royan, Royan, France

FI: Mrs. Serieys d. Mrs. Niox-Chateau 8-6 4-6 7-5

-----

August 14-19 Bavarian International Championships, Munich, Germany (Clay)

FI: Renee Schuurman (SA) d. Lesley Turner (Aus) 6-1 6-1

DF: Edda Buding/Lesley Turner (Aus) d Norma Baylon(Arg)/Renee Schuurman (SA) 6-2 6-4

MX: Renee Schuurman (SA)/Wilhelm Bungert d. Norma Baylon (Arg)/Patricio Rodriguez (Chi) 6-1 6-2

-----

August 13-19 Berlin International, Berlin, Germany (Clay)

FI: Almut Sturm d. Kaye Dening (Aus) 2-6 6-1 6-2

-----

ends Aug 19 Brumana International /Lebanon Championships, Brumana, Lebanon (Clay)

SF: Annette Van Zyl (SA) d Caroline Yates Bell (GB) 6-2 6-2
SF: Margaret Hunt (Aus) d Pat Hird (GB) 6-2 6-0

FI: Annette Van Zyl (SA) d. Margaret Hunt (SA) 6-1 6-0

Mixed Doubles

SF: Yates-Bell/Billy Knight (GB) d. Van Zyl/Gordon Forbes (SA) 3-6 6-4 6-4
SF: Hunt/Cliff Drysdale (SA) d. Hird/Mike Sangster (GB) 6-3 6-1

MX: Margaret Hunt/Cliff Drysdale (SA) d. Caroline Yates-Bell/Billy Knight (GB) 6-2 8-6

-----

Ends Aug 19 Austrian International ,Kitzbuhel, Austria. (Clay)

FI: Sonja Pachta d. Janine Lieffrig (Fr) 6-4 6-3

DF: Janine Lieffrig/Marta Peterdy-Wolf d. Jeanne Barnes(Aus)/Heather L. Lockington (NZ) 6-2 6-8 6-3

MX: Sonia Pachta/Ken Fletcher (Aus) d. Janine Lieffrig/Laci Legenstein 6-4 3-6 6-3

Note this is not the Austrian Championships for 1963-which was held in Poertschach a couple weeks after this.

-----

Ends August 20 Viareggio, Italy (Clay)

FI: Lea Pericoli d. Yola Ramirez Ochoa (Mex) 6-4 4-6 7-5

DF: Yola Ramirez Ochoa/Lea Pericoli d. Nicla Migliori/Maria-Teresa Riedl 7-5 6-0

-----

Ends August 16 ,Czechoslovakian National Championships Ostrava, CZ (Clay)

FI: Vera Sukova d Vlasta Kodesova 6-2 6-1

DF: Vlasta Kodesova/Vera Sukova d Olga Lendlova/Purkova 2-6 7-5 6-4

MX: Vlasta Kodesova/Richard Korda d. Vera Sukova/Jiri Javorsky w.o.

-----

ends August 12-18 Dutch National Championships, Scheveningen (Clay)

SF: Betty Stove d Eva De Jong Duldig 6-3 4-6 6-3
SF: Jenny Ridderhof d Trudi Groenman 8-10 6-2 6-3

FI: Jenny Ridderhof d Betty Stove 6-3 7-5

DF: Eva De Jong/Anja Lepoutre d Elly Krocke/Betty Stove 6-4 6-4

MX: Eva de Jong/Willem Maris d. Trudi Groenman/Tom Okker 5-7 6-3 6-2

-----

August 18, Floodlight Open, Ceylon

FI: Rukmani Kodagoda d. Sirani Wickremesinghe 2-6 6-2 6-4

MX: Rukmani Kodagoda/Gunasekera d. Sirani Wickremesinghe/George Ernst

-----

ends August 18 Beverly Hills Open Tournament, Beverly Hills, California, US (Hard)

QF: Dodo Bundy Cheney d Jean Inez 6-1 6-4
QF: Martha Gowans d Violet Walker 6-0 6-2
QF: Mandy Einstein d Pat Yeomans 6-1 6-4
QF: Mimi Arnold d Linda Cushing 6-2 6-3

SF: Gowans d Cheney 6-4 3-6 6-1
SF: Einstein d Arnold 5-7 6-3 6-0

FI: Martha Gowans d Mandy Einstein 7-5 6-1

Doubles

QF: Cheney/Helen McDowell d. Cynthia Raymond/Lorna Brooks 6-2 7-5
QF: Inez/Cushing d. Lei Mathews/Walker 6-2 6-3
QF: Einstein/Suki Mandel d. Betsey Roberti/Julie Anthony 7-5 6-8 6-4
QF: Marilyn Joseph/Corky Olerich d. Betty Erdhaus/Mae Mayer 6-0 3-6 6-3

SF: Cheney/McDowell d. Inez/Cushing 2-6 6-1 6-1
SF: Joseph/Olerich d. Einstein/Mandel 6-4 13-11

FI: Marilyn Joseph/Corky Olerich d Dodo Cheney/Helen McDowell 6-3 7-5

Mixed Doubles

QF: Einstein/Vladimir Petrovic d. Mary Farnell/Dick Haskell 6-4 6-0
QF: Mayer/Gil Mayer d. Gowans/Arnold Gowans 6-2 6-3 *
QF: Barbara Kimbrell/Jim Bisch d. Roberti/Bill Roberti 6-4 7-5
QF: Cheney/George Conway d. Helen Watanabe/Tom Boots 6-1 6-4

SF: Einstein/Petrovic d. Gowans/Gowans 6-3 4-6 6-4 *
SF: Cheney/Conway d. Kimbrell/Bisch 6-2 6-3

FI: Dodo Cheney/George Conway d. Mandy Mandel Einstein/Vladimir Petrovic 6-4 3-6 6-4

* Contradictory results as given by World Tennis.

-----

August 12-17, Wiltshire Championships, Trowbridge, Wiltshire, England (Grass)

FI: P. Murphy d. Mrs J. Shearing 4-6 8-6 7-5

DF: G. Liddiard/Viola White d. P. Murphy/Mrs J. Shearing 6-2 8-6

MX: Viola White/G.R. Bone and G. Liddiard/I.K.S. Fraser divided the prizes

-----

August 12-17, Cranleigh, Surrey, England (Grass)

FI: Lorna Cawthorn d. P. Mundy 6-1 6-4

MX: unfinished

-----

August 12-17, Falmouth, Cornwall, England

FI: Victoria Coombs d. M. Box 4-6 9-7 6-1

-----

August 17, North Angus, Montrose, Scotland, GB

FI: Jill Mills d. Carole Rosser 6-0 7-5

DF: Jill Mills/Carole Rosser d. Ann McAlpine/Winnie Shaw 2-6 6-1 6-2

MX: Jill Mills/Alan Mills d. Carole Rosser/Warren Jacques (Aus) 6-3 6-2

-----

August 17 North of Scotland, Elgin, GB

FI: M.P. Glen d. Mrs. G.E. Cole 6-0 6-0

MX: M. M. Webster/A.S. Nicol d. Mrs. Pattison/J. Nicol 6-4 6-3

-----

August 17, East Lothian, North Berwick, Scotland, GB

FI: Jill Blackman (Aus) d. Sheila Moodie 6-1 6-1

-----
 

·
Moderator
Joined
·
25,232 Posts
Week of August 19-25

UNITED STATES NATIONAL DOUBLES CHAMPIONSHIPS

August 19-25
Venue: Longwood Cricket Club, Brookline, Massachuesetts, US
Surface: Grass

Doubles (Draw=36)

First Round

Judy Alvarez/Nadine Netter d. Linda Lou Crosby/Chris Safford 6-1 6-2
Robyn Ebbern/Margaret Smith [2] d. Belmar Gunderson/Montgomery 6-4 6-1

Maria Bueno (Brz)/Darlene Hard [1] d. Margo Mahony/Ann Symmers 6-4 6-1
Pat Edrich/Mary Ann Eisel d. Alice Christer/Sue Pritula 6-3 6-3

Second Round

Carole Caldwell/Billie Jean Moffitt [3] d. Joan Johnson/Jeri Shephard 6-4 7-5
Peachy Kellmeyer/Carol Southmayd d. Janice Leviton/Joyce McRae 6-3 6-1
Sally Gustavson/Yale Stockwell d. Heidi Lincoln/Roberta Zimman 6-4 6-3
Deidre Catt (GB)/Elizabeth Starkie (GB) d. Mrs L Wood/Nancy Norton default
Justina Bricka/Vicki Palmer d. Roberta Alison/Stephanie DeFina 6-2 6-4
Midge Buck/Kay McKean d. Mary Richards/Ann Rowbotham 6-0 6-2
Nancy Derenna/Carolyn Liguori d. Carrie Heldman/Julie Heldman default
Ebbern/Smith [2] d. Alvarez/Netter 6-1 6-3

Bueno/Hard [1] d. Edrich/Eisel 6-1 6-1
Kathy Blake/Kathy Harter d. Eddie McGoldrick/Joan Sullivan 6-2 6-1
Shirley Fry Irvin/Betty Pratt d. Virginia Brown/Andria Miller 6-3 6-2
Tory Fretz/Nancy Richey d. Patricia Thompson/Carol Wendell 6-0 6-0
Ann Jones (GB)/Christine Truman (GB) [4] d. Katherine Stanton/Carol Woodcock 6-2 6-2
Ruth Jeffrey/Babba Lewis d. Peggy Moore/Joanne Swanson 6-0 1-6 6-4
Connie Jaster/Carol Loop d. Kay Hubbell/Charlotte McNeil Lee 6-0 7-5
Doona Fales/Carol Hanks d. Jane Albert/Sue Behlmar 7-5 6-4

Third Round

Caldwell/Moffitt [3] d. Kellmeyer/Southmayd 6-3 6-2
Catt/Starkie d. Gustavson/Stockwell 6-3 6-1
Bricka/Palmer d. Buck/McKean 6-3 6-4
Ebbern/Smith [2] d. Derenna/Liguori 6-0 6-0

Hard/Bueno [1] d. Blake/Harter 6-1 6-0
Fretz/Richey d. Irwin/Pratt 6-2 6-4
Jones/Truman [4] d. Jeffrey/Lewis 6-0 6-3
Fales/Hanks d. Jaster/Loop 6-2 5-7 6-3

Quarterfinals

Catt/Starkie d. Caldwell/Moffitt [3] 6-1 3-6 9-7
Ebbern/Smith [2] d. Bricka/Palmer 6-3 6-3
Bueno/Hard [1] d. Fretz/Richey 6-1 6-1
Jones/Truman [4] d. Fales/Hanks 6-2 6-4

Semifinals

Ebbern/Smith [2] d. Catt/Starkie 6-3 6-4
Bueno/Hard [1] d. Jones/Truman [4] 6-4 6-4

Final
Robyn Ebbern/Margaret Smith [2] d. Maria Bueno/Darlene Hard [1] 4-6 10-8 6-3

------

ends Aug ?? Adelboden, Switzerland. (Clay)

QF: Ruth Kaufmann d. M. Todorovic (Yug) 6-2 6-0
QF: Carol Ann Prosen (US) d. M.L. Gebler (Ast) 7-5 7-5
QF: Etta Herdy (Ast) d. Carolyn Rigby (SA) 6-2 6-4
QF: Mary Habicht (Bra) d. Mary O'Sullivan (Ire) 6-2 6-2

SF: Prosen d. Kaufmann 6-4 0-6 6-4
SF: Habicht d. Herdy 6-4 6-3

FI: Carol Ann Prosen (US) d. Mary Habicht (Bra) 6-8 6-4 6-4

Mixed Doubles

QF: Kaufmann/Alan Kendall (Aus) d. Totte Zehden (Ger)/John Keller (Aus) 6-3 7-9 6-4
QF: Herdy/Detlev Herdy (Ast) d. M. Casa (Fr)/Jaime Pinto-Bravo (Chi) 6-3 6-3
QF: Rigby/Owen French d. Gebler/Peter Pokorny (Ast) 6-4 3-6 7-5
QF: Habicht/Terry Ryan (SA) d. Todorovic/Brian Kileff (Rho) 6-2 9-7

SF: Herdy/Herdy d. Kaufmann/Kendall 6-4 5-7 6-2
SF: Habicht/Ryan d. Rigby/French 12-10 5-7 6-0

FI: Mary Habicht/Terry Ryan d. Etta Herdy/Detlev Herdy 9-7 6-2

-----

August 25, American Tennis Association Championships, Wilberforce, Ohio, US

FI: Ginger Pfeiffer d. Sylvia Hooks 4-6 6-3 6-3

-----

August 24, Rhode Island Open, Providence, US

FI: Peggy Moore d. Joanne Swanson 6-4 6-0

DF: Peggy Moore/Joanne Swanson d. Janet Peterson/Chloe Bowman 6-3 6-4

-----

August 24, Florida State Hard Courts, Miami Beach, US

SF: Marianne Boucher d. Barbara Lossone 6-2 2-6 6-4
SF: Barbara Fullwood d. Cynthia Bruce 6-4 6-2

FI: Marianne Boucher d. Barbara Fullwood 6-4 6-4

Doubles

FI: Sally Fuller/Barbara Fullwood d. Barbara Lossone/Carol Riley 6-0 6-1

Mixed Doubles

SF: Sally Fuller/John Hammill (SA) d. Shanbron/Roger McCormick 6-0 3-6 6-1
SF: Fullwood/Gerald Crowther d. Bucher/Jack Blair ?

FI: Sally Fuller/John Hammill d. Barbara Fullwood/Gerald Crowther 6-0 6-2

-----

August 25, Tennessee State Closed, Nashville, US

QF: Betty Rush d. Bonnie Dondeville 6-2 2-6 6-2

SF: Rush d. Pam Hickman 6-1 6-2
SF: Cindy Kemp d. Jerry Kam 6-1 6-2

FI: Cindy Kemp d. Betty Rush 6-2 6-4

DF: Betty Rush/Marilyn Brown d. Pam Hickman/Betty Gray 6-1 6-4

-----

August 25, Kansas City Closed, Kansas City, Missouri

SF: Connie Cristler d. Diana Drummond 6-3 6-2
SF: Terry Tippin d. Patti Doane 4-6 6-3 6-0

FI: Connie Cristler d. Terry Tippin 6-1 6-1

DF: Lucille Davidson/Jean Harrison* d. Terri Tippin/Patti Doane 11-9 6-3

MX: Lucille Davidson/Huhn d. Jean Harrison/Ed Graf 7-5 6-3

* Note: Spelled Jeane at Ozark Invitation and Jean here - on same page of WT.

-----

August 25, Burien City, Seattle, Washington, US

SF: Joyce Yee d. Ruth Knight 6-4 6-4
SF: Linda Yee d. Liz Blackford 6-1 7-5

FI: Joyce Yee d. Linda Yee 7-5 6-4

DF: Joyce Yee/Linda Yee d. Liz Blackford/Ruth Knight 6-0 6-1

MX: Linda Yee/Brian Bloomberg d. Joyce Yee/Dave Leaver 6-2 6-2

(Note: Linda Yee defeated Joyce Yee for the Girls' 18 championship 7-5 6-4)

-----

August, Santa Cruz Open

FI: M. Stevens d. S. Reed 6-4 6-2

MX: Sharon Russell/Ray Sampson d. C. Bowser/Ton Jue 6-1 6-2

-----

ends Aug 22 Biarritz, France. (Clay)

FI: Rosie Darmon d. Solange Galtier 8-6 6-8 6-1

MX: Rosie Darmon/Pierre Darmon d. Solange Galtier/Henri Pelizza 6-4 6-8 6-1

-----

August 19-25 Turkish International Championships, Istanbul, Turkey (Clay)

SF: Annette Van Zyl (SA) d Pat Hird (GB) 6-4 6-2
SF: Margaret Hunt (SA) d Caroline Yates-Bell (GB) 6-3 6-3

FI: Margaret Hunt (SA) d. Annette Van Zyl (SA) 6-4 7-5

Mixed Doubles

SF: Hird/Mike Sangster (GB) d. Van Zyl/Gordon Forbes (SA) 5-0 ret.
SF: Hunt/Cliff Drysdale (SA) d. Yates-Bell/Billy Knight (GB) 7-5 6-2

FI: Margaret Hunt/Cliff Drysdale d. Pat Hird/Mike Sangster 6-4 6-2

-----

August 19-25 Palace Hotel, St. Moritz, Switzerland (Clay)
Venue: Palace Hotel

QF: Renee Schuurman (SA) d Josette Billaz (Fr) 6-2 4-6 6-3
QF: Monique Salfati (Fr) d Mary Habicht (Bra) 6-4 7-9 6-2
QF: Noelene Turner (Aus) d Kaye Dening (Aus) 7-5 6-4
QF: Helga Schultze (Ger) d Virginia Wade (GB) 6-3 6-4

SF: Schuurman d Salfati 6-2 6-0
SF: N Turner d Schultze 7-5 6-4

FI: Renee Schuurman (SA) d. Noelene Turner (Aus) 6-4 6-3

Mixed Doubles

QF: Schultze/Bob Howe (Aus) d. Wade/Bob Carmichaael (Aus) 5-7 6-3 6-1
QF: Turner/Tony Roche (Aus) d. Salfati/John Keller (Aus) 7-5 6-3
QF: Dening/Owen Davidson (Aus) d. Habicht/Osamu Ishiguro (Jpn) 6-0 6-4
QF: Schuurman/Wilhelm Bungert (Ger) d. Carolyn Rigby (SA)/John Hillebrand (Aus) 6-4 4-6 6-3

SF: Schultze/Howe d. Turner/Roche 6-3 6-4
SF: Schuurman/Bungert d. Dening/Davidson 6-1 6-4

FI Renee Schuurman (SA)/Wilhelm Bungert (Ger) d. Helga Schultze (Ger)/Bob Howe (Aus) 7-5 6-2

-----

August 19-24 Exmouth Tournament,Exmouth, England, UK (Grass)

QF: Lorna Cawthorn d Alison Stroud 6-4 6-4
QF: Robin Lloyd d Vivienne Dennis 6-2 6-0
QF: Margaret Lee d J Tee 7-5 6-2
QF: Joyce Barclay d Mrs Preston 6-4 6-2

SF: Lloyd d Cawthorn 7-5 3-6 6-2
SF: Barclay d Lee 7-5 6-3

FI: Robin Lloyd d Joyce Barclay 6-2 1-6 6-2

DF: Margaret Lee/Tee d Mrs Preston/J Scoble 6-4 6-4

-----

August 19-24 Scottish Hard Court Championships St Andrews, Scotland, UK (Clay)

FI: Carol Rosser d Winnie Shaw 6-0 6-4

DF: Ann G. McAlpine/Carol Rosser d Sheila Moodie/D. Shaw 6-1 6-8 6-4

MX: Ann G. McAlpine/Warren Jacques (Aus) d. Carol Rosser/Harry Matheson 3-6 6-2 6-3

-----

August 19-24, Winchester, Hampshire, England (Grass)

FI: Mrs V. Pool d. W. Reeves 6-3 6-4

-----

August 19-24, Worthing, Sussex, England (Grass)

FI: Honor Durose d. [????]

-----

August 25, Saint-Palais, Saint-Palais, France

FI: Ch. Sereieis d. A. Sereieis 6-4 6-3

MX: Ch. Sereieis/Thiebault d. A. Sereieis/Ascier 6-3 6-3

-----

August 28, Granville, Granville, France

FI: Viel d. Joha 7-5 6-1

-----

August 28, Villers-Sur-Mer, Villers-Sur-Mer, France

FI: Gondard d. Mrs. Pecquenard 8-6 6-2

MX: Mrs. Pecquenard/Caysac d. Madeline Imbert/P. de Beaucaron 6-3 6-1

-----
 
21 - 40 of 211 Posts
Top