Tennis Forum banner

41 - 60 of 229 Posts

·
Moderator
Joined
·
25,470 Posts
Discussion Starter #41 (Edited)
Week of August 7-13

August 7-15, German Championships, Hamburg, Germany (Clay)
Venue: Rothenbaum Club

Singles (Draw=38)

1R: Lea Pericoli (Ita) d. Helga Niessen 6-0 7-5
1R: Rosie Darmon (Mex) d. Renate Horn 6-4 4-6 6-2
1R: Karin Herich d. Ulla Riise (Den) 6-0 6-1
1R: Almut Sturm d. Pilar Barril (Sp) 6-2 6-2
1R: Karin Warnke d. Susan Butt (Can) 6-4 6-1
1R: Renée Schuurman (SA) [6] d. Brigitte Eigenberger 6-4 6-3

2R: Sandra Reynolds (RSA) [1] d. Bodil Ullrich (Den) default
2R: Marilen Knobling d. Anne-Marie Seghers (Fra) 6-4 7-5
2R: Katharina Gerigk d. Silvana Lazzarino (Ita) [8] default
2R: Renate Ostermann d. Katarina Frendelius (Swe) 6-2 6-1
2R: Suzy Körmöczy (Hun) [4] d. Françoise Durr (Fra) 6-4 4-6 6-3
2R: Rita Bentley (GB) d. Ines Koschel default
2R: Pericoli (Ita) d. Margaret Hunt (SA) [5] 6-1 6-1
2R: Herich d. Darmon 6-3 2-6 6-3

2R: Sturm d. Heide Schildknecht 6-4 6-2
2R: Schuurman [6] d. Warnke 6-3 6-0
2R: Brigitte Förstendorf d. Márta Peterdy (Hun) 6-3 7-5
2R: Yola Ramirez (Mex) [3] d. Cornelia Scheibner 6-1 6-0
2R: Norma Baylon (Arg) d. Nell Hopman (Aus) 6-2 6-2
2R: Margot Dittmeyer [7] d. Pia Balling (Den) 6-2 6-2
2R: Carmen Coronado (Sp) d. Marlene Gerson (SA) 6-2 6-2
2R: Lesley Turner (Aus) [2] d. Lore Diekmann 6-1 7-5

3R: Reynolds [1] d. Knobling 6-4 6-2
3R: Ostermann d. Gerigk 6-3 6-4
3R: Körmöczy [4] d. Bentley 6-1 8-6
3R: Pericoli d. Herich 4-6 6-3 8-6

3R: Schuurman [6] d. Sturm 6-2 2-6 6-1
3R: Ramirez [3] d. Förstendorf 6-4 6-3
3R: Dittmeyer [7] d. Baylon 6-2 6-0
3R: Turner [2] d. Coronado 6-4 6-4

QF: Reynolds [1] d. Ostermann 6-2 6-1
QF: Körmöczy [4] d. Pericoli 6-3 6-1
QF: Ramirez [3] d. Schuurman [6] 6-1 6-0
QF: Dittmeyer [7] d. Turner [2] 6-2 3-6 6-3

SF: Reynolds [1] d. Körmöczy [4] 6-2 6-3
SF: Ramirez [3] d. Dittmeyer [7] 7-5 6-3

FI: Sandra Reynolds (SA) [1] d. Yola Ramirez (Mex) [3] 5-7 7-5 6-1

Doubles (Draw=19)

1R: Pilar Barril (Sp)/Carmen Coronado (Sp) d. Brigitte Eigenberger/Ulla Riise (Den) 3-6 6-2 6-1
1R: Margot Dittmeyer/Renate Ostermann d. Françoise Durr (Fra)/Márta Peterdy (Hun) 7-5 6-1
1R: Brigitte Förstendorf/Almut Sturm d. Pia Balling (Den)/Katarina Frendelius (Swe) 6-3 7-5

2R: Margaret Smith (Aus)/Lesley Turner (Aus) [1] d. Norma Baylon (Arg)/Anne-Marie Seghers (Fra) 6-2 6-2
2R: Helga Niessen/Lea Pericoli (Ita) d. Cornelia Scheibner/Heide Schildknecht 6-2 6-4
2R: Marlene Gerson (SA)/Margaret Hunt (Aus) [4] d. Karin Herich/Marilen Knobling 6-4 2-0 retired
2R: Barril/Coronado d. Dittmeyer/Ostermann 4-6 6-3 6-4

2R: Nell Hopman (Aus)/Suzy Körmöczy (Hun) d. Förstendorf/Sturm 6-0 8-6
2R: Rosie Darmon (Mex)/Yola Ramirez (Mex) [3] d. ????
2R: Rita Bentley (GB)/Susan Butt (Can) d. Katharina Gerigk/Renate Horn 6-1 6-2
2R: Sandra Reynolds (RSA)/Renée Schurrman (RSA) [2] d. Lore Diekmann/Karin Warnke 6-2 6-2

QF: Smith/Turner [1] d. Niessen/Pericoli 6-2 6-2
QF: Gerson/Hunt [4] d. Barril/Coronado 6-2 6-2
QF: Darmon/Ramirez [3] d. Hopman/Körmöczy 6-2 6-3
QF: Reynolds/Schuurman [2] d. Bentley/Butt 6-1 6-2

SF: Smith/Turner [1] d. Gerson/Hunt [4] 2-6 11-9 6-3
SF: Reynolds/Schuurman [2] d. Darmon/Ramirez [3] 7-5 6-2

FI: Sandra Reynolds (SA)/Renée Schuurman (SA) [2] d. Margaret Smith (Aus)/Lesley Turner (Aus) [1] 7-5 6-4

Mixed Doubles (Draw=at least 25)


1R: Lesley Turner (Aus)/Fred Stolle (Aus) d. Katarina Frendelius (Swe)/Michio Fujii (Jap) 6-4 6-3
1R: Rita Bentley (GB)/Bert Giesecke-bye ?
1R: Norma Baylon (Arg)/Eduardo Soriano (Arg)-bye ?
1R: Yola Ramirez (Mex)/Willy Bungert-bye ?
1R: Rosie Darmon (Mex)/Pierre Darmon (Fra) d. Pia Balling (Den)/Rudy Hernando (US) 6-3 6-1
1R: Katharina Gerigk/Werner Helmrich d. Susan Butt (Can)/Julian Coni (GB) 1-6 6-4 6-4
1R: Marlene Gerson (SA)/Mark Otway (NZ)-bye ?
1R: Renée Schuurman (SA)/ Ladislav Legenstein (Aut) d. Almut Sturm/Harald Elschenbroich 6-0 6-4

1R: Carmen Coronado (Sp)/Wolfgang Stuck d. Renate Horn/Jochen Wentzel 6-3 6-2
1R: Margaret Hunt (SA)/Julian Myers (SA)-bye ?
1R: Anne-Marie Seghers (Fra)/Sergio Tacchini (Ita)-bye ?
1R: Sandra Reynolds (SA)/Bob Hewitt (Aus) d. Helga Niessen/Karl Baco 6-3 6-1
1R: Nell Hopman (Aus)/Warren Woodcock (Aus)-bye ?
1R: Lea Pericoli (Ita)/Esteban Reyes (Mex) d. Renate Ostermann/Bodo Nitsche 1-6 6-2 6-2
1R: Margot Dittmeyer/Günther Reimann d. Brigitte Eigenberger/Ichizo Konishi (Jap) 6-2 6-4
1R: Margaret Smith (Aus)/Bob Howe (Aus) d. Márta Peterdy (HUN)/Nikola Pilić (YOU) 7-5 6-3


2R: Turner/Stolle d. Bentley/Giesecke 7-5 6-3
2R: Darmon/Darmon d. Baylon/Soriano 6-4 6-3
2R: Ramirez/Bungert d. Gerigk/Helmrich 6-2 6-3
2R: Schuurman/Legenstein d. Gerson/Otway6-4 6-3

2R: Coronado/Stuck d. Hunt/Myers 4-6 6-4 10-8
2R: Reynolds/Hewitt d. Seghers/Tacchini 6-0 6-1
2R: Pericoli/Reyes d. Hopman/Woodcock [5-7] 6-0 6-4
2R: Smith/Howe d. Dittmeyer/Reimann 6-3 6-2

QF: Darmon/Darmon d. Turner/Stolle 1-6 8-6 6-2*
QF: Schuurman/Legenstein d. Ramirez/Bungert 6-3 6-3
QF: Reynolds/Hewitt d. Hunt/Mayers 7-5 6-1
QF: Smith/Howe d. Pericoli/Reyes 1-6 8-6 6-2*

SF: Darmon/Darmon d. Schuurman/Legenstein 6-2 1-6 6-3
SF: Reynolds/Hewitt d. Smith/Howe 8-10 6-4 6-4

FI: Sandra Reynolds (SA)/Bob Hewitt (SA) d. Rosie Darmon (Mex)/Pierre Darmon (Fra) 6-3 6-4

Margaret Smith, citing exhaustion, plays only in the doubles events.

Notes:

Byes are assumed and not certain. Some first round results might be missing for the mixed doubles event.

* These two results were probably not exactly the same.

-----

August 7-13 Eastern Grass Court Championships, South Orange, New Jersey, US (Grass)

Singles (Draw=37)

1R: Karen Hantze [1] d Carole Wright 6-1 retired
1R: Elsie Spruyt (Neth) d Cathy Lee Crosby 7-5 8-6
1R: Kathy Chabot d Eileen Rahlens 6-2 6-1
1R: Judy Alvarez d Vija Vuskains 6-4 6-1
1R: Mary Sherar d Nadine Netter 7-5 6-3

2R: Hantze [1] d Spruyt 6-3 6-1
2R: Carol Hanks d Sue Behlmar 6-4 8-6
2R: Vicky Palmer d Connie Cristler 6-0 6-1
2R: Virginia Brown d Liz Crady 0-6 6-3 6-1
2R: Donna Floyd d Farel Footman 6-4 2-6 9-7
2R: Carole Caldwell d Tory Fretz 6-1 6-4
2R: Mary Habicht (Bra) d Carrie Heldman 3-6 6-0 6-3
2R: Justina Bricka d Mimi Kanarek 6-1 6-1

2R: Billie Jean Moffitt [2] d Anja Lepoutre 6-3 6-1
2R: Linda Lou Crosby d Joyce Davenport 6-2 2-6 6-2
2R: Belmar Gunderson d Carmen Lampe 6-3 6-3
2R: Gwen Thomas d Carol Ann Loop 6-3 6-1
2R: Chabot d Alvarez 6-1 2-6 6-2
2R: Nancy Neeld d Sherar 6-4 6-0
2R: Marilyn Montgomery d Merrill Mark (SA) 1-6 6-3 6-4
2R: Edda Buding (Gerr) d Sheila Maroshick 6-1 6-0

3R: Hantze [1] d Hanks 6-3 6-4
3R: Palmer d Brown 6-2 6-1
3R: Caldwell d Floyd 6-1 6-2
3R: Bricka d Habicht 6-1 6-0

3R: Moffitt [2] d Crosby 5-0 retired
3R: Thomas d Gunderson 6-2 6-4
3R: Chabot d Neeld 6-1 2-6 6-4
3R: Buding d Montgomery 6-3 6-2

QF: Hantze [1] d Palmer 1-6 6-3 6-3
QF: Caldwell d Bricka 1-6 6-4 6-4
QF: Moffitt [2] d Thomas 6-4 6-1
QF: Buding d Chabot 6-2 6-1

SF: Hantze [1] d. Carole Caldwell 6-2 6-4
SF: Buding d. Billie Jean Moffitt [2] 2-6 6-4 3-4 retired

FI: Karen Hantze [1] d. Edda Buding (Ger) 6-2 6-4

Doubles

1R: Montgomery/Neeld d. Heldman/Maroschick 6-0 6-2
1R: Margaret DuPont/Margaret Varner d. Crosby/Crosby 6-1 6-1

2R: Brown/Mark d. Crady/Habicht 6-2 7-5
2R: Hantze/Moffitt d. LePoutre/Spruyt 6-0 6-0
2R: Floyd/Gunderson d. Kanarek/Netter 6-0 6-0
2R: Buding/Thomas d. Montgomery/Neeld 6-2 6-4
2R: DuPont/Varner d. Lampe/Betty Coumbe 6-0 6-0
2R: Bricka/Hanks d. Davenport/Loop 6-3 7-5
2R: Caldwell/Chabot d. Behlmar/Sherar 6-1 6-4
2R: Alvarez/Palmer d. Rahlens/Vuskalns 6-1 6-1

QF: Hantze/Moffitt d. Brown/Marks 6-2 6-3
QF: Floyd/Gunderson d. Buding/Thomas 7-9 6-2 6-1
QF: DuPont/Varner d. Bricka/Hanks 6-2 6-2
QF: Caldwell/Chabot d. Alvarez/Palmer 6-3 6-3

SF: Hantze/Moffitt d. Floyd/Gunderson 6-2 1-6 6-2
SF: DuPont/Varner d. Caldwell/Chabot 6-8 6-3 6-2

DF: Margaret DuPont/Margaret Varner d. Karen Hantze/Billie Jean Moffitt 6-4 2-6 6-2

DuPont is in her mid 40s-having won the US doubles as far back as 1941. Moffitt leads 4-1 in her semi with Buding but develops leg cramps, falling down at 4-3. After 8 minutes in pain on the ground she got up. made two weak errors, and retired. 3,500 watched the finals.

-----

August 8-14 Knokke Le Zoute, Knokke, Belgium (Clay)

SF: Christiane Mercelis d. Robyn Ebbern (Aus) 6-4 6-3.
SF: Elizabeth Starkie (GB) d. Jan Lehane (Aus) 8-6 6-1

FI: Chistiane Mercelis d. Elizabeth Starkie (GB) 6-4 6-8 6-2

DF: Robyn Ebbern/Jan Lehane d. Elizabeth Stakie/Christiane Mercelis 9-7 6-4.

-----

August 9-15 Suvretta Tournament, St. Moritz, Switzerland (Clay)
Venue: Suvretta House

SF: Ana Maria Estalella (Sp) d Totta Zehden (Ger) 6-1 6-1
SF: Mimi Arnold (US) d Rosemary Gibson (Aus) 6-0 6-0

FI: Mimi Arnold (US) d. Ana-Maria Estalella (Sp) 6-4 4-6 6-1

Doubles

SF: Jacqueline Kermina (Fr)/Francoise Nay (Fr) d. Betsy Abbas (Eg)/Nicole Huve (Fr) 6-3 2-6 6-2
SF: Clark(US)/Young (US) d. Estalella/Arlette Halff (Fr) 9-7 6-4

DF: Jacqueline Kermina/Francoise Nay d. Clark/Young 9-7 3-6 6-3

-----

August 14, La Baule, France

FI: Paule Courteix d. Claudine Pierval 6-2 3-6 6-4

MX: Claudine Pierval/Jean Claude Barclay d. Matton/Hughes 6-3 6-0

-----

circa August? Danish Outdoors Championships

FI: Pia Balling d. Else Schmidt 6-1 8-6

DF: Lise Kaae Sorensen/Else Støckel Schmidt d. Pia Balling/Agnete Varn 6-2 6-1

MX: Bodil Ulrich/Jorgen Ulrich d. Niels Knudsen/Lise Kaae Sorensen 6-3 6-2

------

August 8-13 Llanelly Tournament, Llanelly, Wales, UK

SF: Pat Wheeler d Vivienne Dennis 6-2 6-2
SF: Mrs Kerr d Jenny Trewby 0-6 6-4 7-5

FI: Pat Wheeler d Mrs Kerr 8-6 6-2

DF: Vivienne Dennis/Pat Wheeler d E Ernest/Mrs Kerr 6-1 6-3

------

ends August 12 Beverly Hills Tournament, Beverly Hills, California, US (Hard)

SF: Mandy Mandel d Mira Vukelich 6-0 6-0
SF: Diane Wootton d Dodo Bundy Cheney 10-9 5-7 10-8

FI: Diane Wootton d Mandy Mandel 7-5 6-2

DF: Joseph/Muccia d Dodo Cheney/McDowell 6-3 6-8 7-5

-----

August, Washington State Open, Seattle, US

QF: Martha Gowans d. Claire Lovett 6-0 6-1
QF: Jodene Seaylea d. Maureen Driscoll 6-1 6-3
QF: Janet Hopps d. Bonnie Bryant 6-2 6-1
QF: Doris Popple d. Candy Webb 6-2 6-2

SF: Gowand d. Seaylea 6-4 6-1
SF: Hopps d. Popple 6-2 6-1

FI: Martha Gowans d. Janet Hopps 8-6 6-0

Doubles

SF: Hopps/Yee d. Lovett/Green 6-3 6-1
SF: Yee/Yee d. Best/Gowans 7-5 6-2

FI: Hopps/Yee d. Yee/Yee 6-3 6-3

-----

August 12, Colorado State Open, Denver, US

SF: Ann Rose d. Phyllis Lockwood 6-2 6-2
SF: Joan Birkland d. Anne Wilhelm 6-2 6-1

FI: Ann Rose d. Joan Birkland 6-4 6-4

Doubles

SF: Doo Barry/Carolyn Byrne d. B.J. Stokes/Brownie Woodruff 6-4 4-6 6-4
SF: Cathy Wrenn/Sissy Powell d. Maud Duke/Mary Lee Anderson 6-2 6-3

FI: Doo Barry/Carolyn Byrne d. Cathy Wrenn/Sissy Powell 6-0 6-3

Mixed Doubles

SF: Birkland/Jack Cella d. Liz Schwartz/Sandy? Schwartz 6-4 6-3
SF: Rose/Don Tesitor d. Lockwood/Bob Ascell 7-9 6-2 6-3

FI: Joan Birkland/Jack Cella d. Ann Rose/Don Tesitor 6-2 6-2

-----

August 7, Martin J. Kennedy Memorial, St. Louis, Missouri, US

DF: Dorothy Clayton/Marilyn Mueller d. Brenda Newsham/Norma Kolar 7-5 6-3

-----

August 13, Westwood Invitation, St. Louis, Missouri, US

FI: Marilyn Mueller d. Dorothy Clayton 6-1 6-3

DF: Marilyn Mueller/Pratt d. Dorothy Clayton/Norma Kolar 8-6 6-2

-----

August 13, Alameda City, Alameda, California, US

FI: June Gay d. Roberta Aplers 6-0 6-1

DF: Roberta Aplers/Helen Wong d. June Gay/Margaretta Bonstrom (Swd) 6-4 1-6 6-2

MX: Margaretta Bonstrom (Swd)/Merrill Ehmke d. Dorothy McGee/Jim White 7-5 4-6 6-2

-----

August 13, Sandhill Invitation, Southern Pines, North Carolina, US

Fi: Joanne Cooper d. Gloria Payne 6-3 6-4

DF: Gloria Payne/Cindy Bridges d. Nancy Gates/Carolyn Johnson 6-2 7-9 6-4

MX: Carol Carver/Bobby Burns d. Nancy Gates/Ralph Bridges 10-8 6-3

-----

August 13, Cavalier Invitation, Virginia Beach, Virginia, US

SF: Charlotte Decker d. Jackie Green 6-1 6-0
SF: Ann Gray d. Holly Winters 6-1 6-1

FI: Gray d. Decker 7-5 6-4

-----

August 13, Chattanooga City, Tennessee, US

FI: Marilyn Brown d. Wendy Tanner 6-1 6-2

DF: Martha Bass/Doris Morris d. Marilyn Brown/Wendy Tanner 6-4 1-6 11-9

-----

August 13, Crackerland, Athens, Georgia, US

SF: Becky Birchmore d. Claire Candler 6-1 6-0
SF: Alberta Bagette d. Mary Ann Connerat 6-4 6-2

FI: Becky Birchmore d. Alberta Bagette 6-2 6-1

DF: Alberta Bagette/Gertrude Rumpanos d. Becky Birchmore/Mary Ann Connerat 6-2 6-3

-----

August 13, Troy Open, Troy, new York, US

SF: Karol Gagliano d. Rita Gavery 6-3 7-5
SF: Joan Hastings d. Marion Rubino 6-3 6-4

FI: Karol Gagliano d. Joan Hastings 6-3 6-2

-----

August 14, Dillingham, Honolulu, Hawaii, US

FI: Carole Lum d. Muriel Osborne 6-0 6-2

DF: Carole Lum/Muriel Osborne d. Vivian Saffery/Mary Lou Thompson 6-1 4-6 6-4

-----

August 7-12, Penzance, Cornwall, England

FI: Janet Kemp d. Barbara Horton 8-6 6-3

-----

August 7-12, Suffolk Championships, Framlingham, Suffolk, England (Grass)

FI: Margaret O’Donnell d. Vivienne Cox 6-1 6-4

----

August 5-10, Ilkley, Yorkshire, England (Grass)

FI: Robin Blakelock d. Joyce Fulton 4-6 8-6 6-2

DF: Caroline Lyon/Jean Wilson d. Margaret Cooper/Joyce Fulton 1-6 6-1 6-4

MX: Joyce Fulton/Michael Hann d. Robin Blakelock/Roy W. Dixon 6-2 6-4

-----

August 5-10, Wellingborough, Northamptonshire, England (Grass)

FI: Judy Tee d. C. Grosveld (Neth) 6-0 9-7

DF: Mrs B. Chamberlain/Judy Tee d. A. Case/C. Grosveld 7-5 6-1

MX: Mrs B. Chamberlain/Billy Knight d. Judy Tee/R. Baillon 4-6 6-3 6-1

-----

August 13, St. George Hill, Weybridge, GB

FI: Lorna Cawthorn d. Caroline Yates Bell 6-3 6-3

DF: Caroline Yates Bell/Pat Hird d. Rosemary Deloford/Carole Rosser 6-1 6-0

MX: Pat Hird/M.E. Nash d. Caroline Yates Bell/Andrew Yates Bell 6-2 6-3

-----

August 13, British Professional Championship, Eastbourne

FI: A. Paterson d. Mrs. M. Stone 9-7 6-0

-----

August 11-16 Singapore Championships, Singapore

SF: Reiko Miyagi (Jap) d. P. Kemp 6-0 6-0
SF: Dechu Appiah (Ind) d. Mrs Martha Young 6-3 6-4

FI: Reiko Miyagi (Jap) d. Dechu Appiah (Ind) 7-5, 6-1

DF: Gladys Loke Chua/Reiko Miyagi (Jap) d. Dechu Appiah (Ind)/Y. Yeomans 6-1 6-1

MX: Reiko Miyaki (Jap)/Hitoshi Hirose (Jap) d. Dechu Appiah (Ind)/Yuzura Furuta (Jap) 7-9 6-3 6-0

-----

August 13, Quebec Provincial Open, Montreal, Canada

QF: Shirley Harit d. Therese Blais 10-8 6-3
QF: Denise Hunnius d. Ann Bedard 11-9 4-6 6-4
QF: Eleanor Dodge d. Ella Aruso 6-3 6-4
QF: Marion Boundy d. Koe Grant 6-3 6-3

SF: Hunnius d. Blais (sic) 7-5 6-3
SF: Boundy d. Dodge 7-5 6-0

FI: Marion Boundy d. Denise Hunnius 6-0 6-2

Doubles

SF: Boundy/Blais d. Miriam Rainboth/Huard 6-2 4-6 6-2
SF: Harit/Bedard d. Hunnius/Grant 6-4 6-4

FI: Marion Boundy/Therese Blais d. Shirley Harit/Ann Bedard 6-4 4-6 ?-?

Mixed Doubles

SF: Boundy/Mike Carpenter d. Dodge/Black?
SF: A. Bedard/Robert Bedard d. Hunnius/Keith Carpenter

FI: Marion Boundy/Mike Carpenter d. Ann Bedard/Robert Bedard 10-12 8-6 6-3

-----

August ????, Scottish Hard Courts, St. Andrews, GB

FI: Frances MacLennan d. A.G. McAlpine 6-1 6-3

DF: Honor Durose/Inge Overgaard (Den) d. Fraces MacLennan/A.G. McAlpine 10-8 0-6 6-3

MX: Inge Overgaard (Den)/Jimmy Tattersall d. Honor Durose/Donald Black (Rho) 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
25,470 Posts
Week of August 14-20


ends August 17, Viareggio International, Viaregio, Italy (Clay)
Venue: Circolo Tennis Viareggio

FI: Maria-Teresa Riedl d. Francesca Gordigiani 6-3 6-2

MX: Francesca Gordigiani/Giorgio Fachini d. ??

-----

Aug 19-20 Wightman Cup, Chicago (Clay)

Day 1

Karen Hantze d. Christine Truman (GB) 7-9 6-1 6-1.
Billie Jean Moffitt d. Ann Haydon (GB) 6-4 6-4.
Karen Hantze/Billie Jean Moffitt d. Deidre Catt/Christine Truman (GB) 7-5 6-2.

Day 2

Justina Bricka d. Angela Mortimer (GB) 10-8 4-6 6-3.
Christine Truman (GB) d. Billie Jean Moffitt 6-3 6-2.
Karen Hantze d. Ann Haydon (GB) 6-1 6-4
Margaret DuPont/Margaret Varner d. Ann Haydon/Angela Mortimer default.

Upstart Yanks beat a team with 3 slam champions in a stunning upset.
Britain's loss is such a shocker that the London Daily Sketch called for an official investigation! The team comes in for heavy criticism, with Mary Hardwick calling Anglea Mortimer "selfish" for not playing the final doubles.
The American team had it's own controversy to deal with. When Darlene Hard discovered she had been left off the team she told Bud Collins of the Boston Globe that, "They've pulled dirty strings to keep me off the team. They're playing politics and it really hurts. Because I've devoted my life to tennis they've stepped on me when I got to the top."..."Tennis officials have always considered me a rebel. I didn't dress right, then I was too fat, then they didn't like my friends. Maybe I didn't conform, but I've never commited a crime."
-----

August 15-20 Essex County Club Invitation, Manchester, Mass, US (Grass)
Venue: Essex County Club

Singles (Draw=22)


1R: Darlene Hard [1] d Kay Hubbell 6-4 6-2
1R: Sue Behlmar d Virginia Gilbane 6-4 1-6 6-3
1R: Farel Footman d Ruth Jeffery 6-1 9-7
1R: Robyn Ebbern (Aus)-bye
1R: Carol Hanks-bye
1R: Joyce Davenport-bye
1R: Andria Miller-bye
1R: Jan Lehane (Aus)-bye

1R: Donna Floyd [2]-bye
1R: Nancy Neeld-bye
1R: Marilyn Montgomery-bye
1R: Mary Habicht-bye
1R: Merrill Mark (SA)-bye
1R: Baba Madden Lewis d Mary Sherar 6-3 2-6 7-5
1R: Belmar Gunderson d Virginia Brown 6-2 6-1
1R: Edda Buding (Ger) d Carol Ann Loop 6-2 3-6 6-3

2R: Hard [1] d Behlmar 6-1 6-1
2R: Ebbern d Footman 6-2 6-3
2R: Hanks d Davenport 6-2 6-2
2R: Lehane d Miller 6-2 6-1

2R: Floyd [2] d Neeld 7-5 6-4
2R: Montgomery d Habicht 4-6 6-3 6-1
2R: Lewis d Mark 6-2 2-6 6-3
2R: Buding d Gunderson 6-3 7-5

QF: Hard [1] d Ebbern 6-0 6-2
QF: Lehane d Hanks 6-3 6-2
QF: Montgomery d Floyd [2] 6-4 6-8 6-1
QF: Buding d Lewis 6-3 6-1

SF: Hard [1] d Jan Lehane (Aus) 6-3 6-2
SF: Buding d Montgomery 6-4 6-2

FI: Darlene Hard [1] d Edda Buding (Ger) 6-4 6-2

Doubles

1R: Footman/Miller d. V.Brown/Mark 2-6 8-6 7-5
1R: Montgomery/Neeld d. Jeffrey/Lewis 6-4 6-3
1R: Midge Buck/Kay McKean d. Behlmar/Sherar 6-3 3-4 ret.
1R: Floyd/Gunderson d. Davenport/Loop 9-7 6-2
1R: Ebbern/Nell Hopman (Aus) d. Habicht/Gilbane 6-3 6-3

QF: Lehane/Smith d. Footman/Miller 6-2 6-0
QF: Montgomery/Neeld d. Buck/McKean 6-4 6-4
QF: Floyd/Gunderson d. Ebbern/Hopman 7-5 6-4
QF: Buding/Hanks d. Hard/Hubbell 6-4 7-5

SF: Lehane/Smith d. Montgomery/Neeld 6-3 6-4
SF: Floyd/Gunderson d. Buding Hanks 6-3 1-6 6-3


FI: Donna Floyd/Belmar Gunderson d. Jan Lehane/Margaret Smith 6-4 2-6 6-4


Hard gets in excellent prep work for Forest Hills, not dropping a set all week. She is still recovering from an attack of hepatitus suffered at the French, ironically contracted after play played Buding.

The New York Times describes Montgomery as a 5 foot 10 inch blonde.

-----

August 19, Intermountain Sectional Championship, Colorado Springs, Colorado, US

SF: Barbara Krase Chandler d. Joan Birkland 6-1 6-4
SF: Margo Hedges d Ann Rose 7-5 6-0

FI: Margo Hedges d. Barbara Krase 6-2 6-8 6-4

Doubles

QF: Susan Williams/A. Rockwell d. Liz Schwartz/Anne Wilhelm 6-4 4-6 6-3

SF: Hedges/Kay Hackett d. Williams/Rockwell 2-6 6-3 6-2
SF: Birkland/Rose d. Chandler/J. Anduisa 6-2 6-2

FI: Joan Birkland/Ann Rose d. Margo Hedges/Kay Hackett 6-4 10-8

Mixed Doubles

SF: Birkland/Jack Cella d. Hedges/Bob Ascell 8-6 10-8
SF: Rose/Jim Landin d. Chandler/Gordon Brynildsen 6-2 6-3

FI: Ann Rose/Jim Landin d. Joan Birkland/Jack Cella 6-3 6-4

-----

August 20, Missouri Valley, Oklahoma City, Oklahoma, US

SF: Connie Cristler d. Patsy Rippy 6-2 2-6 8-6
SF: Lucille Davidson d. Sandra Wilson 6-0 6-1

FI: Connie Cristler d. Lucille Davidson 6-3 6-8 11-9

Doubles

SF: Dorsey/Keenan d. Davidson/Harrison 9-7 6-2
SF: Cristler/Teddy Dukeminier d. Wilson/Rheinberger 6-1 6-2

FI: Connie Cristler/Teddy Dukeminier d. Dorsey/Keenan 6-3 7-5

Mixed Doubles

QF: Dukeminier/Billy Higgins d. Virginia Burlingame/Gene Nadig 6-4 6-1

SF: Cristler/Francis Baxter d. Dukeminier/Higgins 7-5 7-5
SF: Wilson/Ollie Gresham d. Jane Ellingson/Arnold Short 5-7 6-4 6-3

FI: Sandra Wilson/Ollie Gresham d. Connie Cristler/Francis Baxter 6-3 6-2

-----

August 20, Gulf States, Baton Rouge, Louisiana

SF: Carolyn Rogers d. Norma Veal 6-0 6-3
SF: Kitty Moody d. Karol Klopfer w.o.

FI: Carolyn Rogers d. Kitty Moody 6-4 6-1

DF: Carolyn Rogers/Kitty Moody d. Karol Klopfer/Norma Veal 5-7 6-3 6-3

-----

August 14-19, Mississippi State Closed, Laurel, Mississippi, US

SF: Doreen Cody d. Janice Myers 6-0 6-1
SF: Becky Vest d. Wilda Collins 6-2 6-2

FI: Doreen Cody d. Becky Vest 6-2 6-4

DF: Becky Vest/Vest d. Doreen Cody/Wilda Collins 8-6 6-3

-----

August 20, Tennessee State Closed, Nashville, US

SF: Peggy Omohundro d. Shannon Osborne 6-4 6-4
SF: Marilyn Brown d. Marge Kulze 6-2 6-2

FI: Marilyn Brown d. Peggy Omohundro 6-1 6-1

Doubles

SF: Osborne/Hickman d. Fisher/Creekmore 6-4 1-6 6-1
SF: Omohundro/Kulze d. Bass/Morris 5-7 6-3 6-4

FI: Shannon Osborne/Hickman d. Peggy Omohundro/Marge Kulze 6-2 3-6 6-2

-----

August 20, Georgia State Closed, Atlanta, US

SF: Becky Birchmore d. Mary Ann Connerat 6-4 4-6 6-2
SF: Betty Jo Braselton d. Caryl Lenahan 7-5 6-2

FI: Betty Jo Braselton d. Becky Birchmore 6-3 6-4

Doubles

SF: Birchmore/Lenahan d. C.Chandler/Rice 6-0 6-1
SF: Braselton/Inez Long d. C. Howell/Moore 6-2 6-1

FI: Betty Jo Braselton/Inez Long d. Becky Birchmore/Caryl Lenahan 6-2 6-3

-----


ends August 19 Ontario Provincial Open Tournament Toronto, Ontario, Canada

SF: Ann Barclay d Hilda Doleschell 0-6 6-4 7-5
SF: Benita Senn d Louise Brown 6-4 6-2

FI: Ann Barclay d Benita Senn 6-4 2-6 6-3

DF: Louise Brown/Hilda Doleschell d Ann Bedard/Benita Senn ?????

-----

ends August 21, Austrian Championships (The Coupe des Alpes), Kitzbuhel, Austria (Clay)

QF: Elizabeth Starkie (GB) d ????
QF: Janine Lieffrig (Fr) d Renate Ostermann (Ger) 6-4 6-0
QF: Margot Dittmeyer (Ger) d Daniele Wild (Fr) 12-10 6-0
QF: Rosie Darmon (Mex) d M Celigovi 6-1 6-2

SF: Starkie d Lieffrig 6-4 4-6 6-1
SF: Dittmeyer d Darmon 6-1 6-4

FI: Margot Dittmeyer d Elizabeth Starkie 6-1 7-5

DF: Rosie Darmon/Elizabeth Starkie d Margot Dittmeyer/Renate Ostermann 6-2 3-6 6-4

MX: Margot Dittmeyer/Lacy Legenstein d. Elizabeth Starkie/Roy Emerson (Aus) 6-8 6-3 6-3

------

ends August 20 Turkish International Chmpionships, Istanbul, Turkey (Clay)

QF: Robin Blakelock (GB) d Pia Balling (Den) 6-3 0-6 6-4
QF: Sue Butt (GB) d R Patrikiu (Gre) 6-3 6-3
QF: Carmen Coronado (Sp) d S Madenci 6-0 6-0
QF: Dora Schuster (Ast) d Marten Turk 6-2 6-0

SF: Blakelock d Butt 6-3 5-7 6-3
SF: Schuster d Coronado 6-2 7-5

FI: Robin Blakelock (GB) d. Dora Schuster (Ast) 5-7 6-3 6-1

MX: Dora Schuster/John Newcombe (Aus) d Sue Butt/Iyo Pimental (Ven) 6-3 6-2

-----

August 16-21 Cranleigh Tournament, Cranleigh, England, UK (Grass)

SF: Caroline Yates Bell d Carol Rosser 9-7 6-3
SF: Rosemary Deloford d Shirley Hannah 6-4 6-3

FI: Caroline Yates Bell d Rosemary Deloford 6-3 2-6 6-1

DF: Rosemary Deloford/Caroline Yates Bell c Carole Rosser/Pat Stewart (US) 6-2 6-4

MX: Pat Stewart (US)/Tony Pickard d. Caroline Yates Bell/Andrew Yates Bell 6-4 6-4

-----

August 14-19, Carlisle, Cumberland, England (Grass)

FI: Vivienne Cox d. J. Matthews 6-2 6-2

DF: Mrs P. Fenwick-Smith/I. Taylor d. Vivienne Cox/J. Matthews 6-4 9-11 8-6

MX: Vivienne Cox/M.S. Mackley and I. Taylor/J.M. Watson divided the prizes with the score at 11-9 9-11

-----

August 14-19, Wiltshire Championships, Trowbridge, Wiltshire, England (Grass)

FI: Anne Owen d. Viola White 6-1 7-5

DF: J. Chamberlain/Anne Owen d. H. Chamberlain/Viola White 6-2 4-6 6-3

MX: J. Chamberlain/ Basil Hutchins d. Mrs M. White/A.D. Ward 6-4 6-1

-----

August 21, South of Scotland, GB

FI: E.S. Holmes d. Mrs. A.H. Stevenson 6-3 6-4

-----

August 21, East Lothian, Scotland, HB

FI: Mrs. D. H. McNeill d. Mrs C. Scott 9-7 6-4

-----

August 21, North Angus, Scotland, GB

FI: Honor Durose d. Inge Overgaard (Den) 5-7 7-5 6-1

DF: Honor Durose/Inge Overgaard (Den) d. A.G. McAlpine/S. E.L. Moodie 3-6 7-5 6-1

MX: Honor Durose/Donald Black (Rho) d. Inge Overgaard (Den)/Jimmy Tattersall 6-4 6-4

-----

ends August 22 Swedish National Championships, Stockholm, Sweden (Clay)

FI: Gudrun Rosin d Ulla Sandulf 6-2 6-2

-----

August 22, Granville, France

FI: Maylis Burel d. Larne 7-5 6-8 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
25,470 Posts
Discussion Starter #43 (Edited)
Week of August 21-27

August 20-28 28 United States National Doubles Championships, Brookline, Massachusetts (Grass)
Venue: Longwood Cricket Club


1R: Hantze/Hopps [1] bye
1R: Virginia Connolly/Joan Sullivan bye
1R: Ann Carlier/Sis Kramer bye
1R: Buding/Ramirez d. Barbara Foster/Desrosiers 6-0 6-0

1R: Lehane/M. Smith [3] d. Joyce Davenport/Loop 6-3 6-2
1R: Haydon/Truman d. Sue Geller/Laura Krieger default
1R: Floyd/Gunderson d. Charlotte Alling/Symmers 6-1 6-0
1R: Footman/Vail d. Buck/McKean 6-4 4-6 6-4

1R: duPont/Varner [2] d. Mary Ford/Roberta Zimmerman 6-1 6-0
1R: Brown/Mark d. Margery Freemont Smith/Katherine Stanton 6-2 6-1
1R: Catt/Mortimer d. Letty Ewing/Mrs. Lincoln 6-1 6-0
1R: R. Jeffrey/B. Lewis d. Ebbern/Nell Hopman default

1R: Hubbell/Sherar d. Dorothy Hills/Nancy Norton 6-1 6-1
1R: Merceina Parker/Arklay Richards bye
1R: Marilyn Montgomery/Nancy Neeld bye
1R: Darlene Hard/Lesley Turner [4] bye
-------------------------------------------------

2R: Hantze/Hopps [1] d. V. Connolly/J. Sullivan 6-0 6-0
2R: Buding/Ramirez d. Carlier/Kramer 6-0 6-0
2R: Haydon/Truman d. Lehane/Smith [3] 11-9 6-1
2R: Floyd/Gunderson d. Footman/Vail 6-2 6-1

2R: duPont/Varner [2] d. Brown/Mark 6-1 6-3
2R: Catt/Mortimer d. Jeffrey/Lewis 6-3 2-6 6-4
2R: Parker/Richards d. Hubbell/Sherar 1-6 7-5 6-1
2R: Hard/Turner [4] d. Montgomery/Neeld 6-2 6-3
--------------------------------------------------

QF: Buding/Ramirez d. Hantze/Hopps[1] 6-0 3-6 6-3
QF: Floyd/Gunderson d. Haydon/Truman 6-2 6-4
QF: duPont/Varner [2] d. Catt/Mortimer 6-3 6-2
QF: Hard/Turner [4] d. Parker/Richards 6-2 6-0

SF: Buding/Ramirez d. Gunderson/Floyd 6-0 3-6 6-4.
SF: Hard/Turner [4] d. DuPont/Varner [2] 6-2 2-6 7-5

FI: Darlene Hard/Lesley Turner [4] d. Edda Buding/Yola Ramirez 6-4 5-7 6-0.

The finalists were unseeded. #1 seeds Hantze/Hopps upset in the quarters by Buding/Ramirez. Play was delayed for 30 minutes after Hopps fell on the court after the opening point. The German/Mexican team graciously decided to continue the match rather than accept a default. The #3 seeds Lehane and Smith were upset 11-9 6-1 by Haydon/Truman in the 2R. The semi win over Margaret DuPont must have been sweet for Darlene, it was DuPont who decided not to allow Hard to play the Wightman Cup earlier in the month.
-----
Mixed Doubles

Draw=28

1R: Darlene Hard/Dennis Ralston-bye
1R: Farel Footman/Crawford Henry-bye
1R: Karen Hantze/Rod Susman d Sue Behlmar/Bobby Siska 6-2 7-5
1R: Mrs Arkley Richards/Les Dodson d Carole Loop/Willie Hernandez (Phi) 6-2 6-3
1R: Linda Vail/Chris Crawford d Mrs Thomas McManus/Jim McManus 6-2 6-1
1R: Donna Floyd/Gardner Mulloy d Mary Sherar/Frank Froehling 6-4 6-3
1R: Belmar Gunderson/Bill Bond d Flo Blanchard/James Shaffer 6-4 7-9 6-2
1R: Ann Haydon (GB)/Whitney Reed d Joyce Davenport/Hugh Quinn 6-3 6-3

1R: Margaret Smith (Aus) /Bob Mark (Aus) Mark d Yola Ramirez (Mex)/Donald Dell 1-6 6-0 6-3
1R: Edda Buding (Ger)/Gene Scott d Baba Lewis/Paul Sullivan 6-2 7-5
1R: Nancy Neeld/Phillip Nichol d Sis Kramer/Eduardto Zuleta (Ec) 12-10 6-3
1R: Marilyn Montgomery/King Lambert d Virginia Brown/William Wright 6-1 6-1
1R: Deidre Catt (GB)/Mike Sangster (GB) d Ruth Jeffery/Bud Collins 6-1 6-2
1R: Jan Lehane (Aus)/Roger Taylor (GB) d Janet Hopps/Rafael Osuna (Mex) default
1R: Merill Mark (SA)/John Powless d Joan Sullivan/John Ross 1-6 6-0 6-3
1R: Lesley Turner (Aus)/Alan Lane (Aus)-bye

2R: Hard/Ralston d Footman/Henry 6-1 6-0
2R: Hantze/Susman d Richards/Dodson 6-4 9-7
2R: Floyd/Mulloy d Vail/Crawford default
2R: Gunderson/Bond d Haydon/Reed 3-6 6-3 6-4
2R: Smith/Mark d E. Buding/Scott 6-3 7-9 6-3
2R: Montgomery/Lambert d Neeld/Nichol 6-2 6-2
2R: Lehane/Taylor d Catt/Sangster 6-3 6-3
2R: Turner/Lane d Mark/Powless 6-4 0-6 6-3

QF: Hard/Ralston d Footman/Henry Hantze/Susman 8-6 6-1
QF: Gunderson/Bond d Floyd/Mulloy 6-4 1-6 6-1
QF: Smith/Mark d Montgomery/Lambert 6-4 1-6 6-1
QF: Turner/Lane d Lehane/Taylor 6-3 6-2

SF: Hard/Ralston d Gunderson/Bond 6-4 6-4
SF: Smith/Mark d Turner/Lane 6-4 5-7 9-7

FI: Margaret Smith (Aus)/Bob Mark (Aus) d Darlene Hard/Dennis Ralston default

Rain delays the mixed final, which is set to be completed at Forest Hills. The day after Longwood ended the USTA suspended Dennis "the Menace" Ralston for his behavior during a recent Davis Cup tie in Cleveland. This knocks Ralston out of Forest Hills-including the mixed doubles. Thus for no fault of her own Darlene is denied a chance at a triple-for she won both the US singles and doubles this year.

-----

August 27, Los Gatos Swim and Racquet Club Open, Los Gatos, California, US

SF: Marge Kohler d. Marilyn Nault 6-2 6-3
SF: Margaretta Bonstrom (Swd) d. Marge Stevens 6-2 6-3

FI: Margaretta Bonstrom d. Marge Kohler 6-4 3-6 6-3

Doubles

SF: Bonstrom/Kohler d. Mitchell/Simon 6-2 6-1
SF: Nault/Stevens d. Gunter/Bowser 6-1 6-0

FI: Margaretta Bonstrom/Marge Kohler d. Marilyn Nault/Marge Stevens 6-2 6-4

Mixed Doubles

SF: Mitchell/Ron Yamagami d. Robards/Don Gale 6-4 4-6 9-7
SF: Bonstrom/Merrill Ehmke d. Nault/Mota 6-3 6-2

FI: Margaetta Bonstrom/Merrill Ehmke d. Mitchell/Ron Yamagami 9-7 3-6 6-2

-----

August 27, Northern California Class Championships, San Leandro, California, US

SF: Diana Gai d. Sue Rodgers 6-1 6-0
SF: Reolia Countee d. Carol Gay 6-1 2-6 6-3

FI: Diana Gai d. Reolia Countee 6-1 6-3

DF: Lamm/Lamm d. Harris/Wolf 6-3 6-1

MX: Diana Gai/Jim White d. June Gay/Floyd Barnes 6-3 6-1

-----

August 21-24 Palace Tournament, St. Moritz, Switzerland (Clay)
Venue: The Palace Hotel

SF: Ana Maria Estalella d Marta Peterdy 1-6 6-2 8-6
SF: Mimi Arnold d Jacqueline Kermina 6-1 6-0

FI: Mimi Arnold (US) d. Ana-Maria Estalella (Sp) 6-1 6-3

Mixed Doubles

SF: Kermina/Rod Laver (Aus) d. Rosemary Gibson (Aus)/Neil Gibson (Aus) 6-2 6-3
SF: Ana-Maria Estalella (Sp)/Fernando Olozaga (Sp) d. Totte Zehden (Ger) d. Paolo Bodo (It) 6-4 6-2

FI: Jacqueline Kermina (Fr)/Rod Laver (Aus) d Ana-Maria Estalella (Sp)/Fernando Olozaga (Sp) 6-4 6-3


3 events in 15 days at St. Moritz. Yank Mimi Arnold earned the most points, thus gaining the St. Moritz Challenge Cup. Missing results of middle event.

-----

August, US National Public Parks, Minneapolis, Minnesota, US

SF: Joan Johnson d. Jean Gelner 9-7 10-12 6-3
SF: Olga Mahaney d. Pat Cody 10-8 6-1

FI: Joan Johnson d. Olga Mahaney 6-1 6-2

Doubles

SF: Johnson/Jeri Shepard d. Marshall/Massman 6-1 6-1
SF: Gelner/Mueller d. Mahaney/Harrison 8-6 14-12

FI: Joan Johnson/Jeri Shepard d. Jean Gelner/Mueller 6-1 6-2

Mixed Doubles

SF: Phyllis Saganski/John Geremich d. Warner/Ken Boyum 6-2 7-5
SF: Shepard/Plancia d. Hastings/Cooper 6-2 6-1

FI: Jeri Shepard/Plancia d. Phyllis Saganski/John Geremich 6-2 6-4

----

August 27, New Mexico Closed, Albuquerque, US

SF: Beverly Ball d. Page Shunny 6-3 4-6 6-2
SF: Mary Daily d. Jean Langston 6-1 6-0

FI: Mary Daily d. Beverly Ball 6-3 6-4

DF: Page Shunny/Beverly Ball d. Boyden/Roupe 6-3 4-6 6-2

-----

August 28, Oklahoma State, Oklahoma City, US

SF: Patsy Rippy d. Nancy Latting 6-2 6-1
SF: Judy Waid d. Jane Ellingson 2-6 6-2 6-4

FI: Patsy Rippy d. Judy Waid 6-3 6-0

-----


August 22-28 Polish Championships ,Katowice, Poland (Clay)

SF: Suzy Kormoczt d Elgrova 6-0 6-0
SF: Elizabeth Starkie d Purkova 6-1 6-3

FI: Suzy Kormoczy d Elizabeth Starkie 6-2 6-3

-----

August 19-27 Russian Hardcourt Chmpionships, Moscow, Russia, USSR (Clay)

FI: Vera Sukova (Cz) d. Anna Dmitrieva 5-7 6-1 6-1

DF: E Johannes/Vera Sukova d. Anna Dmitrieva/Valeria Kuzmenko 1-6 8-6 6-4

-----

Ends August 26 Brumana International, Brumana, Lebanon (Clay)

FI: Carmen Coronado (Sp) d. Pia Balling (Den) 6-2 6-1

MX: Carmen Coronado/Ed Mandarino d. Dora Schuster/John Newcombe ??

-----

ends August 27 Saint-Gervais Tournament, Saint-Gervais, France (Clay)

SF: Francoise Durr d Chantal Langanay 6-4 6-4
SF: Paule Courteix d Betsy Abbas (Eg) 6-2 6-1

FI: Francoise Durr d. Paule Courteix 7-5 6-3

MX: Francoise Durr/Gerard Pilet d. Paule Courteix/Geoff Pares (Aus) 2-6 6-2 6-2


-----

August 27, Biarritz Olympique, France

FI: Susan Chatrier d. Maud Galtier 6-3 6-2

-----

August 22-28 Portschach Tournament, Portschach, Austria (Clay)

SF: Renee Schuurman (SA) d Rita Bentley (GB) 6-2 6-0

FI: Renee Schuurmann (SA) d. Sonja Pachta 6-3 6-4

DF: Rosie Darmon/Renee Schuurman d Norma Baylon (Arg) /Rita Bentley 6-1 5-7 6-1

-----

ends Aug 27 Lambertenghi Trophy, Lesa, Italy (Clay)

FI: Lea Pericoli d. Lucia Bassi 0-6 7-5 6-1

MX: Francesca Gordigiani/Sergio Tacchini d. Lea Pericoli/Michele Pirro 6-2 5-7 6-2

-----

August 22-27, Dutch Closed Championships, Scheveningen, Netherlands (Clay)

FI: Jetty Baars d. Frl Rijn 6-1 5-7 6-2

-----

August 21-28, German Closed Championships, Braunschweig (Clay)

SF: Margot Dittmeyer d. Almut Sturm 2-6 6-4 8-6
SF: Renate Ostermann d. Helga Schultze 4-6 6-3 6-3

FI: Margot Dittmeyer d. Renate Ostermann 6-3 6-2

DF: Brigitte Förstendorf/Renate Ostermann d. ??

MX: Renate Ostermann/Harald Elschenbroich d. ??

-----

August 21-26, Saint Ives, Cornwall, England

FI: Janet Kemp d. J. Ling 6-3 6-3

-----

August 27, Exmouth, Exmouth, England

SF: Carole Rosser d. Judy Tee 6-3 6-2
SF: Margaret O'Donnell d. M.G. Cooper 5-7 6-2 6-3

FI: Margaret O'Donnell d. Carole Rosser 2-6 6-4 6-2

DF: Carole Rosser/Jennifer Trewby d. Jill Mills/Christine Webb 6-1 6-4

MX: Jill Mills/Alan Mills d. Judy Tee/Tony Pickard 6-2 6-4

-----

August 26, England vs. Ireland, Ireland

Vera Roberts (E) d. Geraldine Houlihan 6-0 7-5
Elizabeth Starkie (E) d. Eleanor O'Neill 1-6? 6-1 6-4

Roberts/Starkie (E) d. O'Neill/Houlihan 6-1 7-5

Roberts/Humphrey Truman (E) d. Houlihan/Vivian Gotto 7-5 6-4
Starkie/Mike Hann (E) d. O'Neill/Peter Jackson 1-6 6-1 6-4

England d. Ireland 11-0 including men's matches

-----

August 28. Grantown on Spey, Scotland, GB

FI: E. Tudor d. G. Macata ? 6-2 6-2

DF: J. Gaddern/Mrs. G. Comer d. J. Scott/C. McLean 1-6 6-2 6-3

MX: E. Warren/Harry L. Roulston d. S.E.L. Moodie/J. M. Watson 7-5 6-2

-----
 

·
Moderator
Joined
·
25,470 Posts
Week of August 28-September 3

ends September 3 Graz Tournament, Graz, Austria. (Clay)

FI: Rita Bentley (GB) d. Andrea Winkler 6-0 6-2

MX: Rita Bentley (GB)/Lacy Legenstein d M Leyrer/K Wilson 4-6 6-4 6-4

-----

ends September 4 Mediterranean Championships, Athens, Greece (Clay)

FI: Carmen Coronado (Sp) d. Dora Schuster (Aut) 6-4 6-3

-----

ends September 5 Maccabiah Games, Tel Aviv, Israel

QF: Eva Duldig d Adrienne Ayares 8-6 6-1
QF: Pat Lewin d Lis Bodin (Den) 6-2 6-1
QF: Carol Levy (GB) d Mandy Mandel 4-1 retired
QF: Marlene Gerson d Vicki Berner (Can) 6-3 7-5

SF: Duldig d Lewin 6-0 6-2
SF: Gerson d Levy 8-6 6-2

FI: Eva Duldig (Aus) d Marlene Gerson (SA) 6-1 3-6 6-2

Doubles

SF: Gerson/Ruth Wolpert (SA) d. Levy/Lewin 5-0 5-3
SF: Bodin/Duldig d. Mandell/Ayares w.o.

FI: Marlene Gerson/Ruth Wolpert d Lis Bodin/Eva Duldig 6-3 6-1

Mixed Doubles

SF: Gerson/Rodney Mandelstam (SA) d. Leora Zuravsky/Gabriel Dubitzk1 6-1 6-3
SF: Wolpert/Arnold Port (SA) d. Berner/Harry Freedhoff (Can) 6-2 6-3

FI: Marlene Gerson/Rodney Mandelstam d. Ruth Wolpert/Arnold Port 10-8 6-0

-----

ends September 4 Santa Monica Championships, Santa Monica, California, US (Hard)

QF: Diane Wootton d Winnie Mccoy 6-0 8-6
QF: Connie Jaster d Dodo Bundy Cheney 3-4 retired
QF: Pat Cody d Flo Powers 6-0 6-2
QF: Betsy Lester d Joan Wimberly 6-4 8-6

SF: Wootton d Lester 6-1 6-3
SF: Cody d Jaster 8-6 6-1

FI: Diane Wootton d Pat Cody 6-2 6-2

Doubles

SF: McCoy/Wooton d. Lester/Talmadge 6-2 6-4
SF: Marilyn Joseph/Sally Muccia d. Cheney/McDowell 6-3 6-2

FI: Winnie McCoy/Diane Wooton/Marilyn Joseph/Sally Muccia 7-5 6-3

-----

September 4, San Francisco City, California, US

FI: Roberta Rountree d. June Gay 6-2 6-1

DF: Jan Conroy/Julie Robberding d. June Gay/Bess Fickert 6-3 6-4

MX: Betty Bloomer/Bob Nelson d. Barbara O'Connell/Gene Ward 4-6 6-3 6-1

-----

September 4, National Chinese Championships, San Francisco, California, US

FI: Joyce Yee d. Linda Yee 6-1 4-6 6-2

MX: Linda Yee/Al Jang d. Patsy Chu/Tom Jee 6-3 6-3

-----

September 3, San Joaquin Valley, Fresno, California, US

FI: M.L. Conley d. P. Scott 6-3 6-2

DF: M.C. Conley/Cushing d. Fochetti/Sanford 6-2 6-0

MX: Quinn/Quinn d. Abby/Hippenstiel 6-2 7-5

-----

September 4, Nevada State, Reno, US

QF: Lorna Raymond d. Lori Johnson 6-2 6-0
QF: Mary Arnold Prentiss d. Sherrie Pruitt 6-0 6-3
QF: Diana Gai d. Marge Stevens 7-9 6-3 6-3
QF: Barbara Browning Rohland d. Lucille Beers 6-0 6-2

SF: Prentiss d. Raymond 6-2 1-6 7-5
SF: Rohland d. Gai 6-1 6-3

FI: Barbara Browning Rohland d. Mary Arnold Prentiss 4-6 6-2 6-2

Mixed Doubles

QF: Stevens/Bob Hill d. Pruitt/Howard 10-12 6-3 6-3

SF: Stevens/Hill d. Edwards/Edwards 7-5 6-1
SF: Rohland/Dale Rohland d. Prentiss/Gary Johnson 6-1 6-2

FI: Barbara Browning Rohland/Dale Rohland d. Marge Stevens/Bob Hill w.o.

-----

September 4, El Paso City, Texas, US

SF: Nancy Pennies d. Denise Zacour 6-3 6-2
SF: Emma Flores d. Ann Ersinghaus 6-0 6-0

FI: Emma Flores d. Nancy Pennies 6-2 10-8

DF: Denise Zacour/Holguin d. Ann Ersinghaus/Melinda Fisher 5-7 7-5 6-4

-----

September 4, Klamath Falls Labor Day, Klamath Falls, Oregon, US

SF: Valerie Williamson d. Mirja Rose 6-0 6-3
SF: Doris Popple d. Ruth Hagelstein 6-2 6-1

FI: Doris Popple d. Valerie Williamson 14-12 6-2

Mixed Doubles

SF: M. Rose/Bill Rose d. V.Williamson/Ellis Williamson 6-3 8-6
SF: Popple/Jimmy Jackson d. Beverly Jennings/Jerry Jennings 6-1 6-2

FI: Doris Popple/Jimmy Jackson d. Mirja Rose/Bill Rose 6-4 4-6 15-13

-----

September 1, North Carolina State Closed, Greensboro, US

FI: Sara Walters d. Sally O'Rourke 6-2 6-0

DF: Sara Walters/Mayer d. Carole Craver/Joanne Crooper, scores not given

MX: Carole Craver/Semi Mintz d. Emily Preyer/Bo Roddy 6-2 6-3

-----

September 4, Georgia-Carolina Open, Augusta, Georgia, US

SF: Betty Jo Braselton d. Jean Evans 6-4 5-7 6-3
SF: Sally Seebeck d. Becky Birchmore 11-13 6-2 6-2

FI: Betty Jo Braselton d. Sally Seebeck 7-5 7-5

DF: Betty Jo Braselton/Long d. Sally Seebeck/Payne 6-4 6-2

-----

September 4, Louisiana State Closed, Shreveport, US

FI: Carolyn Rogers d. Marilyn Garner 6-3 6-0

DF: Carolyn Rogers/Marilyn Garner d. Helene McCarter/Linda Hamel 6-1 6-4

MX: Linda Hamel/Ronnie Sawyer d. Helene McCarter/John Been 9-7 7-5

-----

August 28-September 2, Phyllis Court, Henley, England (Clay)

FI: Lorna Cawthorn d. S. Lancaster 6-3 6-1

-----

September 3, Budleigh Salterton, England

FI; Margaret O'Donnell d. M.G. Cooper 6-2 6-1

DF: Caroline Lyon/M.G. Cooper d. J.R. Wilson/Margaret O'Donnell 6-3 6-3

MX: Caroline Lyon/Reg Dixon d. Margaret O'Donnell/Mike Hann 6-4 6-3

-----

September 2, Ireland vs. Wales, Prestatyn, Wales

Mrs. Illingworth (W) d. Elanor O'Neill 8-6 7-5
Mrs. J. Morton (I) d. Mrs. D. Campion 6-1 4-6 6-3

Mortin/O'Neill (I) d. Campion/Illingworth 6-3 6-4

O'Neill/Jim Buckley (I) d. Campion/Dennis Hughes 6-3 6-4
Illingworth/C.M. Griffiths (W) d. Morton/Vivian Gotto 6-2 9-7

Ireland d. Wales 4-2 including men's results
 

·
Moderator
Joined
·
25,470 Posts
UNITED STATES NATIONALS


Dates: September 1-10
Venue: Forest Hills, New York, New York, US
Surface: Grass

First round
Darlene Hard [1] d. Chris Safford 6-1 6-2
Carol Loop d. Carmen Lampe 2-6 6-3 6-3
Judy Alvarez d. Carrie Heldman 6-1 6-0
Robyn Ebbern (Aus) d. Barbara Menoff 6-0 6-4

Yola Ramirez (Mex) [8] d. Carol Hanks 6-3 6-2
Edda Buding (Ger) d. Linda Vail 6-2 6-2
Deirdre Catt (GB) d. Hope Crocker 6-4 6-1
Linda George d. Linda Lou Crosby 6-2 6-0

Christine Truman (GB) [4] d. Liz Crady 6-0 6-0
Billie Jean Moffitt d. Baba Lewis 6-3 6-4
Jacques Green d. Virginia Gilbane 6-0 6-4
Gwen Thomas d. Marilyn Montgomery 3-6 6-3 6-2

Margaret Smith (Aus) [5] d. Carol Southmayd 6-0 6-3
Roberta Allison d. Mary Sherar 6-1 6-4
Marian Boundy (Can) d. Nancy Neeld 1-6 9-7 6-2
Meryl Mark (SA) d. Nadine Netter 6-1 6-1

Angela Mortimer (GB) [2] d. Virginia Brown 6-0 6-2
Lynn Haines d. Doris DeLord 6-4 6-4
Kathy Chabot d. Carole Caldwell 6-4 2-6 8-6
Mary Habicht (Brz) d. Molly Danielson 3-6 6-1 6-1

Lesley Turner (Aus) [6] d. Belmar Gunderson 2-6 6-3 6-4
Farel Footman d. Eileen Rahlens 6-3 6-1
Donna Floyd d. Peachy Kellmeyer 6-2 6-4
Cathy Lee Crosby d. Susan Butt (Can) default

Karen Hantze [3] d. Sue Behlmar 6-0 6-3
Justina Bricka d. Mimi Karanek 6-1 6-1
Jan Lehane (Aus) d. Margaret Varner 6-2 6-1
Julie Heldman d. Vaja Vuskalns 8-6 6-3

Ann Haydon (GB) [7] d. Barbara Benigni 6-0 6-3
Sheila Maroshick d. Andria Miller 7-5 6-3
Carol Wright d. Ann Barclay (Can) default
Joyce Davenport d. Carolyn Williams 6-3 6-1
--------------------------------------------------
Second Round
Hard [1] d. Loop 6-1 6-1
Alvarez d. Ebbern 7-5 6-3
Ramirez [8] d. Buding 6-1 2-6 6-3
Catt d. George 6-3 6-3

Truman [4] d. Moffitt 6-3 3-6 6-2
Thomas d. Green 6-4 6-1
Smith [5] d. Alison 6-1 6-0
Boundy d. Mark 6-2 6-2

Mortimer [2] d. Haines 6-0 6-0
Chabot d. Habicht 6-3 6-2
Turner [6] d. Footman 6-0 6-0
Floyd d. C.Crosby 6-1 6-3

Hantze [3] d. Bricka 2-6 6-3 6-2
Lehane d. Heldman 6-1 6-1
Haydon [7] d. Maroshick 6-0 6-0
Wright d. Davenport 6-2 6-4
------------------------------------------------------
Third Round
Hard [1] d. Alvarez 6-2 4-6 6-4
Ramirez [8] d. Catt 6-1 7-5
Truman [4] d. Thomas 6-3 6-2
Smith [5] d. Boundy 6-1 6-0

Mortimer [2] d. Chabot 6-3 6-2
Turner [6] d. Floyd 6-4 7-5
Lehane d. Hantze [3] 6-4 3-6 6-2
Haydon [7] d. Wright 6-1 6-0
-------------------------------------------------------
Quarters
Hard [1] d. Ramirez [8] 6-3 6-1
Smith [5] d. Truman [4] 8-10 ** 6-4 6-3
Mortimer [2] d. Turner [6] 6-3 6-4
Haydon [7] d. Lehane 6-4 5-7 6-2

Semis
Hard [1] d. Smith [5] 6-4 4-6 6-3
Haydon [7] d. Mortimer [2] 6-4 6-2

Final
Hard [1] d. Haydon [7] 6-3 6-4



Angela Mortimer has a rough event-first is challenged by a female attendent ("Are you a player?") when she wants to enter the ladies lockeroom, then she is bounced by countrywoman Ann Haydon. Hard "rather resembled an angry tigress" in overcoming Aussie Margaret Smith. Darlene kept up her relatively error-free tennis in serve and volleying Ann Haydon off the court in the final. For a moment it looked like the Brit might make a match of it-saving 3 match point at 3-5 and having a point to tie it at 5 a piece, but Hard hung on and won it with a marvelous forehand half volley winner.
 

·
Moderator
Joined
·
25,470 Posts
Discussion Starter #46 (Edited)
Week of September 4-10

ends September 10 Baden-Baden, Baden-Baden, Germany (Clay)

SF: Elizabeth Starkie d Renee Schuurman (SA) [1] 6-2 6-1
SF: Margot Dittmeyer d Paule Courteix 6-2 6-1

FI: Elizabeth Starkie (GB) d. Margot Dittmeyer 6-3 1-6 6-0

DF: Margot Dittmeyer/Renate Ostermann d. Paule Courteix/Elizabeth Starkie 7-5 2-6 6-3

MX: Renee Schuurman/Bob Howe (Aus) d. Norma Baylon (Arg)/Jaroslav Drobny (GB) 6-2 7-5

-----

ends September 10 Linz, Linz, Austria (Clay)

FI: Etta Herdy d. Rita Bentley (GB) 4-6 6-4 6-2

-----

September 4-9, Lee-on-Solent, Hampshire, England

FI: Honor Durose d. Anthea Rigby 1-6 6-2 10-8

DF: Sheila Bramley/Vivienne Dennis d. Honor Durose/Inge Overgaard (Den) 6-0 6-4

MX: Sheila Bramley/R. Callow d. Inge Overgaard (Den)/Jack Tattersall 9-7 7-5

-----

September 4-9, Torquay, Devon, England (Grass)

FI: Margaret O’Donnell d. Carole Rosser 6-2 11-9

-----

September 5-10, International Championships of San Sebastian, Spain (Clay)

FI: Mimi Arnold (US) d. ????
 

·
Moderator
Joined
·
25,470 Posts
Discussion Starter #47 (Edited)
Week of September 11-17

September 10-14, Yugoslavian International Championships, Dubrovnik, Croatia, Yugoslavia (Clay)

FI: Klara Bardoczy (Hun) d. Ruth Kaufmann (Sui) 6-2 6-1

DF: Ruth Kaufmann (Sui)/Frl Kokeza d. Frl Fohr/Frl Gschellhammer 7-5 6-4

-----

ends September 16 South Transvaal Championships Johannesburg, South Africa (Hard)

2R: Estelle Van Tonder Dellar d Doreen Van Tonder 6-1 6-1
2R: Martie Smit d Eunice Passmore 8-6 6-2
2R: S Tate d Lynn Hutchings 7-6 retired

QF: Joan Cross d Charleen Rigby 6-3 6-3
QF: Annette Van Zyl d Pam Watermayer 8-6 6-1
QF: Dellar d Marie Fourie 4-6 6-4 6-4
QF: Smit d Tate 6-4 3-6 6-1

SF: Van Zyl d Cross 6-2 6-3
SF: Dellar d Smit 2-6 1-2 retired

FI: Annette Van Zyl d. Estelle Dellar 7-5 6-2

Doubles

QF: Cross/Van Zyl d. Hesse/Glenda Swan 6-1 6-2
QF: Colleen Callahan/Watermeyer d. Passmore/Smit 6-2 6-3
QF: Val Forbes/Bernice Vukovich d. Fourie/Rigby 6-3 3-6 6-3
QF: Hutchings/Dellar d. M. Nielson/Tate 6-1 6-2

SF: Cross/Van Zyl d. Callahan/Watermeyer 7-5 9-6
SF: Forbes/Vukovich d. Hutchings/Dellar 4-6 6-2 6-2

FI: Joan Cross/Annette Van Zyl d. Val Forbes/Bernice Vukovich 6-3 6-3

Mixed Doubles

2R: Passmore/Colin Zeeman d. Cross/Byron Talbot 7-9 7-5 6-2
2R: Hutchings/Neville Nette (Aus) d Joan Scott/Stan Dugmore 6-3 6-4

QF: Forbes/Francis Rawstorne d. Watermeyer/Ray Weedon 7-5 6-1
QF: Fourie/Clive Brebnor d. Rigby/Dicken Rigby 7-5 3-6 6-0
QF: Van Zyl/Peter Mors d. Passmore/Zeeman 6-1 1-6 6-2
QF: Hutchings/Nette d. Dellar/John De St. Croix 6-4 6-2

SF: Forbes/Rawstorne d. Fourie/Brebnor 6-4 3-6 6-3
SF: Hutchings/Nette d Van Zyl/Mors 6-4 3-6 6-3

FI: Lynn Hitchings/Neville Nette (Aus) d. Val Forbes/Francis Rawstorne 9-7 7-9 6-3

15 year old Annette is the youngest ever S. Transvaal champ. 2,500 for finals.

-----

September 11-16 South of England Championships, Eastbourne, UK (Grass)
Venue: Devonshire Park

SF: Lorna Cawthorn d Margaret O' Donnell 2-6 6-1 6-3
SF: Inge Overgaard (Den) d Jill Mills 8/6-7/5

FI: Lorna Cawthorn d. Inge Overgaard (Den) 3-6 6-1 11-9

DF: Sheila Bramley/Honor Durose d. Margaret O'Donnell/Wilson 6-4 6-2

-----

ends September 17 Bratislava International, Bratislava, Czechoslovakia (Clay)

QF: Olga Siroka d Rita Bentley(GB) 0-6 7-5 6-4

SF: Renee Schuurman d Anna Purkova 6-2 6-4
SF: Vera Sukova d Siroka 6-3 6-3

FI: Vera Sukova d. Renee Schuurman (SA) 6-1 6-3

MX: Renee Schuurman/Bob Howe d. Vera Sukova/Jiri Javorsky 2-6 6-2 7-5.

-----

ends September 17, Bilbao Tournament, Bilbao, Spain

SF: Mimi Arnold (US) d Robin Blakelock (GB) 6-1 6-1
SF: Elizabeth Starkie (GB) d Pilar Barril 6-2 6-2

FI: Mimi Arnold (US) d. Elizabeth Starkie (GB) 2-6 6-4 6-2

-----

ends September 17 Canadian National Championshipas, Toronto, Canada (Clay)

Singles (Draw=19)

1R: Marion Boundy d Joan Griffin 6-0 7-5
1R: Shirley Harit d Margaret Benson 6-3 7-5
1R: Anne Bedard d Joan Genno 6-4 6-3

2R: Ann Haydon (GB) d Brenda Nunns 6-2 6-1
2R: Vicki Berner d Hilda Doleschell 6-4 7-5
2R: Boundy d Sharon Caldwell 5-7 6-4 6-2
2R: Benita Senn d Leslie Sparling 7-5 6-2

2R: Harit d Bedard 6-3 6-1
2R: Louise Brown d Jean Mcleod 6-0 6-1
2R: Eleanor Dodge d Della Freedhoff 6-1 6-1
2R: Ann Barclay d Judy Traviss 6-2 6-2

QF: Haydon d Berner 6-1 6-2
QF: Boundy d Senn 7-5 7-5
QF: Brown d Harit 6-3 6-3
QF: Barclay d Dodge 6-4 6-3

SF: Haydon d Boundy ????
SF: Barclay d Brown ????

FI: Ann Haydon (GB) d. Ann Barclay 6-4 6-0

Doubles

QF: Haydon/Senn d. Berner/Nunns 2-6 6-3 6-0
QF: Barclay/Sparling d. Harit/Bedard 6-4 3-6 7-5
QF: Boundy/Dodge d. Irene Borecky/Tingle 6-4 6-3
QF: Brown/Doleschell d. Fisher/Boyd 6-0 6-1

SF: Haydon/Senn d. Barclay/Sparling 6-0 6-1
SF: Boundy/Dodge d. Haydon/Senn 6-0 6-1

FI: Marion Bounty/Eleanor Dodge d. Ann Haydon (GB)/Benita Senn 6-4 5-7 6-3


Mixed Doubles

1R: Senn/Max Ward d. Nunns/Martin Gibson 6-4 5-7 6-2
1R: Boundy/Mike Carpenter d. Sparling/Yvon Casault 6-0 6-1
1R: Harit/Val Harit d. Berner/D. Kirsten 5-7 6-1 6-3
1R: Dodge/John Swann d. Denise Hunnius/Francois Godbout 7-5 7-5

QF: Haydon/Mike Sangster (GB) d. Brown/Dick Robinson 6-1 6-2
QF: Barclay/Henri Rochon d. Senn/Ward 5-7 6-4 6-2
QF: Bedard/Don Fontana d. Boundy/Carpenter 6-3 4-6 6-4
QF: Dodge/Swann d. Harit/Harit 6-1 6-2

SF: Haydon/Sangster d. Barclay/Rochon 7-5 6-1
SF: Dodge/Swann d. Bedard/Fontana 7-5 6-2

FI: Ann Haydon (GB)/Mike Sangster (GB) d. Eleanor Dodge/John Swann 6-4 7-5
-----

ends September 17, Metropolitan Hard Court Championships of Sydney, Sydney, NSW, Australia (Clay)

FI: Jill Blackman d. Norma Marsh 6-1 5-7 6-4

-----

September 17, Huntington Valley Mixed Invitation, Philadelphia, Pennsylvania, US

FI: Alice Fehrenbach/William Scarlett d. Jacques Tegland Green/Fritz Klein 6-3 6-2

-----

September 16, C.W. Davis Memorial, Berkeley, California, US

DF: Roberta Alpers/Valerie Williamson d. Bess Fickert/Carol Day 6-0 1-6 6-3

MX: Diana Gai/Henry Kamakana d. Farel Footman/Dick Therence 6-3 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,470 Posts
Week of September 18-24

September 17-24 Coupe Poree, Paris, France (Clay)
Venue: Croix Catelan

QF: Francoise Courteix d Suzanne Le Besnerais 7-5 7-9 6-3
QF: Jacqueline Kermina d Irene De Lansalut 7-5 6-4

SF: Claudine Pierval d Michelle Boulle 6-3 6-1
SF: Jacqueline Kermina d Francoise Courteix 6-2 2-6 6-1

FI: Jacqueline Kermina d. Claudine Pierval 9-7 4-6 6-3

DF: Betsy Abbas (Egypt)/Maud Galtier d. Flo de la Courtie/Pierrette Seghers 7-5 3-6 6-0

-----

September ???? Czechoslovakian Championships, Ostrava, Czechoslovakia (Clay)

SF: Vera Sukova d Olga Siroka 6-3 6-1
SF: Renee Schuurman (SA) d Anna Purkova 5-7 9-7 6-3

FI: Vera Sukova d. Renee Schuurman (SA) 6-2 6-3

DF: Renee Schuurman (SA)/Vera Sukova d. Olga Lendlova/Anna Purkova 6-1 6-0

*Sukova has limited her play this year after getting married. Also, the Czech International was held in July, making it likely this event had some other title, as two editions in one year is very unusual.

-----

September 14-24 Pacific Southwest, Los Angeles, California, US (Hard)

Singles (Draw=32 to 37)--unclear if missing 2R results are byes or not)

1R: Deidre Catt (GB) d Helen Watanabe 6-0 6-3
1R: Connie Jaster d Violet Walker 6-2 6-4
1R: Diane Wootton d Joan Wimberly 6-3 10-8
1R: Robyn Ebbern (Aus) d Miri Lou Morey 6-0 6-2
1R: Vicki Bullis d Donna Lammers 6-1 8-6

2R: Darlene Hard d ????
2R: Carol Ann Loop d Maggie Taylor 6-3 6-2
2R: Catt d ???? (Could 1R result actually be 2R?)
2R: Jan Lehane (Aus) d Jaster 6-3 6-0
2R: Carole Caldwell d Winnie Mc Coy 6-3 6-2
2R: Lesley Turner d Karen Replogle 6-1 6-2
2R: Dodo Bundy Cheney d Pat Yeomans 6-0 6-2
2R: Billie Jean Moffitt d Pat Cody 6-4 6-4

2R: Ann Haydon (GB) d ????
2R: Barbara Browning Rohland d Cathy Lee Crosby 6-3 2-6 6-1
2R: Edda Buding (Ger) d Nell Hopman (Aus) 6-3 6-1
2R: Merrill Mark (SA) d ????
2R: Linda Lou Crosby d Sue Behlmar 6-3 6-4
2R: Karen Hantze d Wootton 6-2 6-3
2R: Ebbern d Bullis 4-6 6-3 6-3
2R: Margaret Smith (Aus) d

3R: Hard d Loop 7-5 6-0
3R: Lehane d Catt 6-3 6-2
3R: Turner d Caldwell 7-5 6-2
3R: Cheney d Moffitt 6-1 3-6 6-3

3R: Haydon d Rohland 6-3 6-2
3R: Buding d Mark 6-0 6-2
3R: Hantze d Crosby 6-0 6-1
3R: Smith d Ebbern 6-1 6-1

QF: Hard d Lehane 6-4 6-0
QF: Turner d Cheney 6-0 2-6 6-2
QF: Haydon d Buding 8-6 5-7 6-1
QF: Hantze d Smith 6-3 1-6 6-4

SF: Hard d. Turner 3-6 8-6 6-0
SF: Hantze d. Haydon 6-3 3-6 6-3

FI: Darlene Hard d,. Karen Hantze 5-7 6-2 6-3

Doubles

2R: Smith/Ebbern d. Yost/Madura 6-0 6-2
2R: Caldwell/Hopman d. Behlmar/Yeomans 6-2 6-1
2R: Cheney/Wootton d. Wursten/McDowell 6-4 7-5
2R: Buding/Catt d. Kimbrell/McNeil 6-0 6-4

QF: Hard/Haydon d. Crosby/Crosby 6-1 6-1
QF: Smith/Ebbern d. Caldwell/Hopman 6-3 6-0
QF: Hantze/Moffitt d. Cheney/Wootton 5-7 6-3 6-4
QF: Buding/Catt d. Lehane/Turner 6-1 6-2

SF: Hard/Haydon d. Smith/Ebbern scores not given
SF: Hantze/Moffitt d. Buding/Catt 6-3 2-6 6-1

DF: Darlene Hard/Ann Haydon d. Karen Hantze/Billie Jean Moffitt 6-4 4-6 6-4*

* - As reported by World Tennis, previous source gave Buding/Catt as finalists losing by same score

Mixed Doubles

1R: Buding/Antonio Palafox (Mex) d. Caldwell/Chris Crawford 7-5 6-3
1R: Turner/Hugh Stewart d. Hopman/Ramsey Earnhart 6-3 6-2
1R: Catt/Rod Laver (Aus) d. Rohland/Dale Rohland 7-5 6-2
1R: Moffitt/Mike Franks d. C. Crosby/Alan Lane (Aus) 6-4 6-1

QF: Hard/Roy Emerson (Aus) d. Ebbern/Bill Bond 4-6 6-4 7-5
QF: Turner/Stewart d. Buding/Palafox 6-4 6-1
QF: Catt/Laver d. Moffitt/Franks 7-5 4-6 9-7
QF: Lehane/Roger Taylor (GB) d. Smith/Rafael Osuna (Mex) 6-3 7-9 9-7

SF: Hard/Emerson d. Turner/Stewart 6-3 13-11
SF: Lehane/Taylor d. Catt/Laver 6-2 10-8

FI: Darlene Hard/Roy Emerson d. Jan Lehane/Roger Taylor 6-4 6-2


Absence of 2R results for stars suggests byes for seeds, with 1R acting as more of a qualifying round.

Karen "Stalled between points and quick served her opponent on several occassions". The normal rest time before a third set is 10 minutes. Karen extended it to 20 vs. Hard and 30 when playing Ann Haydon, who complained about her gamesmanship earlier in the year at Queen's Club. 40 something Dodo Cheney the only unseeded QF as she upsets a vocal Billie Jean Moffitt in the round of 16.

-----

September 25, Palo Alto City, Palo Alto, California, US

FI: Linda Beatty d. Merrily Gross 7-5 3-6 7-5

DF: Linda Beatty/Merrily Gross d. Ricky Warriner/Lynne Egbert 6-0 6-3

MX: Marge Stevens/Bob Hill d. Jackie MacKay/Sandy MacKay 6-3 4-6 1-0 ret.

-----

ends September 25 Italian National Championships, Milan, Italy (Clay)

QF: Lea Pericoli d Roberta Beltrame 6-3 6-1
QF: Francesca Gordigiani d Annalisa Bellani 1-6 6-1 6-2
QF: Lucia Bassi d Alessandra Gobbo 6-4 6-3
QF: Maria Teresa Riedl d Mori 6-0 6-2

SF: Pericoli d Gordigiani 6-3 6-0
SF: Riedl d Bassi 6-1 6-3

FI: Maria Teresa Riedl d Lea Pericoli 6-4 6-1

Doubles

SF: Bassi/Riedl d. Anna Maria Frigerio/Elisa Gaviraghi 6-2 4-6 6-4
SF: Bellani/Nicla Migliori d. Gordigiani/Beltrame 1-6 6-4 6-3

FI: Lucia Bassi/Maria-Teresa Riedl d Annalisa Bellani/Nicla Migliori 6-2 6-4

Mixed Doubles

SF: Gordigiani/Sergio Jacobini d. Pericoli/Alberto Lazzarino 6-3 6-1
SF: Bassi/Antonio Maggi d. Migliori/Michele Pirro 6-3 7-5

FI: Francesca Gordigiani/Sergio Jacobini d. Lucia Bassi/Antonio Maggi 4-6 6-3 6-1

-----

ends September 24 Meridian Open Tournament, Mississipi, US

SF: Donna Floyd d Doreen Cody 6-1 6-3
SF: Roberta Alison d Alberta Baggette 6-4 6-3

FI: Donna Floyd d Roberta Alison 6-2 7-5

Doubles

SF: Cody/Floyd d. Ellis/A. Pennington 4-6 6-1 6-2
SF: Baggette/Weinacker d. Allison/Janice Meyers 4-6 6-1 6-2

FI : Doreen Cody/Donna Floyd d Alberta Baggette/Weinacker 6-2 6-2

-----

September 28, Highland, Glasgow, Scotland

FI: A.G. MacAlpine d. Sally J. Holdsworth 6-1 6-4

DF: Mrs. F.W.G. Steer/C.C. Chambers d. J.M. Hope/B.M. Horne 7-5 6-4

----
 

·
Moderator
Joined
·
25,470 Posts
Week of September 25-October 1

September 25-October 1 Pacific Coast Championships, Berkeley, California, US (Hard)

Singles (Draw=21)

1R: Rosie Casals d Gerry Carter 3-6 6-2 6-1
1R: Andria Miller d June Gay 6-4 5-7 6-2
1R: Deidre Catt (GB) d Bessie Fickert 6-1 4-6 6-1
1R: Roberta Rountree d Barbara Holden 6-1 6-1
1R: Linda Vail d Leslie Abrahams 6-1 6-0

2R: Darlene Hard d Margareta Bonstrom (Swd) 6-3 6-0
2R: Carole Caldwell d Casals 8-6 6-1
2R: Edda Buding (Ger) d Andria Miller 6-4 6-2
2R: Catt d Rountree 6-0 6-2

2R: Ann Haydon (GB) d Diana Gai 6-2 6-2
2R: Valerie Williamson d Farel Footman 6-4 6-4
2R: Merrill Mark (SA) d Rhoda Herron 6-4 6-4
2R: Vail d Billie Jean Moffitt 6-2 6-1

QF: Hard d Caldwell 6-3 7-5
QF: Catt d Buding 6-3 6-4
QF: Haydon d Williamson 6-2 6-1
QF: Vail d Mark 6-4 6-2

SF: Hard d Catt 6-4 6-4
SF: Haydon d Vail 6-3 6-3

FI: Darlene Hard d. Ann Haydon (GB) 3-6 7-5 6-3

Doubles

QF: Hard/Haydon d. Rountree/Jen Wedertz 6-0 6-0
QF: Mark/Footman d. EdwardsTullis 8-6 1-6 6-2
QF: Caldwell/Moffitt d. Casals/Segerquist 6-1 6-3
QF: Buding/Catt d. Bonstrom/Williamson 6-0 6-1

SF: Hard/Haydon d. Mark/Footman 8-6 6-2
SF: Buding/Catt d. Caldwell/Moffitt 9-11 6-2 6-4

FI: Darlene Hard/Ann Haydon (GB) d. Edda Buding (Ger)/Deidre Catt (GB) 6-3 6-2

Mixed Doubles

2R: Moffitt/Barry Baskin d. Williamson/Gene Ward 5-7 6-3 6-4
2R: Carter/Bill Demas d. Gai/Jim White 6-4 6-2
2R: Buding/Antonio Palafox (Mex) Bloomer/Bob Nelson 6-4 6-2
2R: Caldwell/Chris Crawford d. Wedertz/Rich Mota 6-3 7-5
2R: Catt/Roger Taylor (GB) d. Crosby/Bob? Price 6-3 6-2

QF: Hard/Jim McManus d. Moffitt/Baskin 6-2 6-0
QF: Haydon/Alan Lane (Aus) d. Carter/Demas w.o.
QF: Buding/Palafox d. Caldwell/Crawford 7-5 6-4
QF: Catt/Taylor d. Bonstrom/Merrill Ehmke 6-2 6-3

SF: Hard/McManus d. Haydon/Lane 6-2 4-6 6-3
SF: Catt/Taylor d. Buding/Palafox, coin flip

FI: Deidre Catt (GB)?Roger Taylor (GB) d. Darlene Hard/Jim McManus, coin flip

Finals televised for the first time-starting with 3rd set of women's final.

------

ends October 1 Southwestern Championships, Tucson, Arizona, US (Hard)

QF: Lynn Haines d Laurie Callaway 7-5 7-5
QF: Georgiana Shoemaker d Alice Christer 6-3 8-6
QF: Carol Ann Prosen d Joanne Sears 6-2 6-0
QF: Sharon Pritula d Emma Flores 6-3 6-0

SF: Haines d Shoemaker 6-3 6-2
SF: Prosen d Pritula 6-2 6-0

FI: Carol Ann Prosen d Lynn Haines 7-5 2-6 7-5

Doubles

SF: Flores/Shoemaker d. Anne Pittman/Jean Hall 6-1 6-1
SF: Sears/Jane Severson d. Ina Leffler/Sandra Smith 6-8 6-4 6-2

FI: Emma Flores/Georgiana Shoemaker d Joanne Sears/Jane Severson 6-2 6-1

Mixed Doubles

QF: Shoemaker/Paul Butt d. Sverson/Brad Ogle 10-8 2-6 6-2
QF: Haines/Charles Berkenkamp d. Flores/Roy Meng 6-2 6-3
QF: Prosen/Bill Hinderer d. Miller/Pete Barizon 6-4 6-1
QF: Christer/Billie Lenoir d. Vicki Palmer/Seebree 6-3 6-1

SF: Shoemaker/Butt d. Haines/Berkenkamp 6-2 6-3
SF: Christer/Lenoir d. Prosen/Hinderer 11-9 1-6 6-2

FI: Alice Christer/Billy Lenoir d. Geirgiana Shoemaker/Paul Butt

-----

ends October 3 French National Championships Cannes, France (Clay)

Qualifying

Q1: Jacqueline Kermina d Monique Salfati 6-2 1-6 7-5
Q1: Nicole Huve d Daniele Wild 6-4 6-2
Q1: Jacqueline Berson d Michele Bourbonnais 7-5 6-1
Q1: Irene De Lansalut d Maud Galtier 6-2 7-5

Q2: Francoise Durr d Kermina 6-4 6-3
Q2: Betsy Abbas d Francoise Courteix 6-3 6-3
Q2: Irene De Lansalut d Jacqueline Berson 12-14 6-4 6-2

Singles (Draw=8)

1R: Jacqueline Rees Lewis d Pierrette Seghers 6-4 6-1
1R: Francoise Durr [Q] d Jacqueline Morales 7-5 6-1
1R: Flo De La Courtie d Betsy Abbas [Q] 6-1 6-1
1R: Paule Courteix d Chantal Langanay 6-4 6-3

SF: Flo De La Courtie d Durr 7-5 5-7 8-6
SF: Rees Lewis d Courteix 6-3 8-6

FI: Flo de La Courtie d Jacqueline Rees Lewis 6-3 5-7 6-3

Note: Lansalut won in Qualies but didn't appear in the main draw.

Doubles

QF: Coste/Rees-Lewis d. Josette Amouretti/Anne Marie Seghers w.o.
QF: Abbas/M. Galtier d. Langanay/Salfati 6-1 7-5
QF: de la Courtie/Durr d. Rosie Darmon/P.Seghers 1-6 6-1 6-3
QF: Courteix/Morales d.. Solange Galtier/de Lanslut 4-6 7-5 6-4

SF: Abbas/M. Galtier d. Coste/Rees-Lewis 6-0 6-2
SF: de la Courtie/Durr d. Courteix/Morales 4-6 6-1 6-1

FI: Flo de La Courtie/Francoise Durr d Betsy Abbas/Maud Galtier 6-2 6-1


Mixed Doubles

1R: De Lanslut/Pierre Jauffret d. Salfati/Jacques Malosse 6-0 6-4
1R: Morales/Michel Vaubrun d. M. Galtier/Paul Jalabert 7-5 6-4
1R: Abbas/Jacques Chaban Delmas d. P. Seghers/Jean Claude Barclay w.o.
1R: Langanay/Alain Bouteleux d. Coste/Philippe Chatrier 8-6 6-3
1R: Darmon/Pierre Darmon d. A.M. Seghers/Christian Duxin 5-7 6-0 6-3
1R: Durr/Jacques Renevand d. S. Galtier/Michel Leclercq 6-2 6-2

QF: Courteix/Alain Bresson d. de Lanslut/Jauffret 6-2 6-1
QF: Abbas/Chaban Delmas d. Morales/Vaubrun 6-8 7-5 6-4
QF: Darmon/Darmon d. Langanay/Bouteleux 7-5 6-2
QF: Durr/Renevand d. de la Courtie/Christian Viron 1-6 6-4 10-8

SF: Courteix/Bresson d. Abbas/Chaban Delmas 7-5 6-2
SF: Darmon/Darmon d. Durr/Renevand 7-5 4-6 6-2

FI: Rosie Darmon/Pierre Darmon d. Paule Courteix/Alain Bresson 6-2 6-2

-----

September 25-October 2 Israel Tournament, Tel Aviv, Israil (Hard)

SF: Edna Porat d Leora Zuravsky 6-1 5-7 6-0
SF: Mara Cohen Mintz d Esther Rosengarten 6-3 1-6 6-4

FI: Edna Porat d Mara Mintz 13-11 0-1 retired

DF:Winkler Palma/ Edna Porat d Edith Cohen/Rita Feiger 8-6 6-3

MX: Leora Zuravsky/Gabriel Dubitzki d. Edith Cohen Mintz/David Asz 7-5 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
25,470 Posts
Week of October 2-8

October 7, Southern Pro Championships, Jacksonville, Florida, US

Only Round: Pauline Betz d. Karol Fageros 6-2

-----

October 9, Glen Iris Invitational, Victoria, Australia

FI: Beverly Rae d. Judy Tegart 6-3 6-2

-----

ends October 9 Riverside Press Enterprise ,California, US (Hard)

QF: Barbara Browning Rohland d Peggy Myrell 6-2 6-0
QF: Betty McKinney d Karen Haase 6-3 6-2
QF: Connie Jaster d Mary Weiss 7-5 4-6 6-3
QF: Mary Arnold Prentiss d Marilyn Allum 6-1 6-0

SF: Rohland d McKinney 6-2 6-0
SF: Prentiss d Jaster 7-5 6-2

FI: Barbara Rohland d Mary Prentiss 7-5 6-3

MX: Barbara Browning Rohland/Dale Rohland d. Mary Arnold Prentiss/Dick Leach 4-6 8-6 6-2

-----

ends October 11 Spain National Championships, Barcelona, Spain (Clay)

FI: Pilar Barril d Carmen Coronado 6-3 5-7 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
25,470 Posts
Week of October 9-15

Ends Oct 14 Sydney Metropolitan Grass Courts, Sydney, Aus (Grass)

FI: Mary Hawton d. Norma Marsh 2-6 6-1 6-4

DF: Mary Hawton/Mary Reitano d. Beryl Penrose-Collier/Whittaker 6-2 6-1
-----

October 14, South Coast Championships, Southport, Queensland, Australia

FI: Madonna Schacht d. Val Wicks 7-5 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
25,470 Posts
Week of October 16-22

ends October 23 Australian National Hard Court Championships, Rockdale, NSW, Australia (Clay)

Singles (Draw=26)

1R: Margaret Smith d J Wench 6-1 6-0
1R: Faye Toyne-bye
1R: Joan Gibson d Jenny Trewby 8-6 7-5
1R: Jill Blackman d Rosemary Gibson 66-2 3-6 6-3
1R: Norma Marsh d Gail Sherriff 6-4 6-4
1R: Robyn Ebbern d Mrs Hicks 6-4 4-6 6-3
1R: Mary Fenton-bye
1R: Mary Carter Reitano d R Uptin 6-2 8-6

1R: Beryl Penrose Collier-bye
1R: Val Wicks d Mary Hawton 6-4 8-6
1R: Bev Mance Rae-bye
1R: Lorraine O' Neill d Gwen Toohey 6-3 6-1
1R: Madonna Schacht-bye
1R: Lorraine Plummer d Jenny Robinson 7-5 6-4
1R: Pat McClenaughan-bye
1R: Lesley Turner d L Bellamy 7-5 6-1

2R: Smith d Toyne 6-2 6-2
2R: Blackman d J Gibson 6-4 7-5
2R: Ebbern d Marsh 6-3 1-6 6-3
2R: Reitano d Fenton 6-3 6-3

2R: Collier d Wicks 6-2 6-2
2R: Rae d O'Neill 6-3 6-1
2R: Schacht d Plummer 6-4 6-1
2R: Turner d McClennaughan 6-1 6-1

QF: Smith d Blackman 7-5 6-3
QF: Reitano d Ebbern 11-9 3-6 5-6 retired
QF: Collier d Rae 6-4 6-2
QF: Turner d Schacht 7-5 6-0

SF: Smith d. Reitano 6-3 6-0
SF:Turner d. Collier 6-1 6-1

FI: Margaret Smith d. Lesley Turner 6-2 0-6 7-5

Doubles

QF: Ebbern/Smith d. Marsh/Plummer 6-2 6-3
QF: L. Turner/Nolene Turner d. Robinson/Toohey 6-3 6-2
QF: Collier/Dawn Robberds d. Schacht/Rae 6-3 9-7
QF: Reitano/Hawton d. Hicks/Blackman 62- 8-6

SF: Ebbern/Smith d. Turner/Turner 8-6 6-1
SF: Collier/Robberds d. Reitano/Hawton 7-5 6-4

FI: Robyn Ebbern/Margaret Smith d. Beryl Collier/Dawn Robberds 6-3 6-0

Mixed Doubles

SF: Blackman/Barry Geraghty d. Marsh/Max Anderson 6-3 4-6 6-2
SF: Hicks/Ross Sherriff d. Bullock/Len Pearson 6-1 5-7 6-2

FI: Jill Blackman/Barry Geraghty d. Val Hicks/Ross Sherriff 6-4 6-4

Event usually held in March, but moved to Oct so stars touring overseas could participate. 2,000 on finals day, staying to see the women's final start at 5:30 and end under lights at night. Unusually the women were given top billing.

-----

Ends Oct 23 Championships of Morocco, Casablanca, Morocco (Hard)

Singles (Draw=at least 9)

1R: Jacqueline Morales d Pilar Barril (Sp) 6-2 6-3

QF: Silvana Lazzarino (It) d Renate Ostermann (Ger) 6-1 6-2
QF: Francoise Durr (Fr) d Mimi Arnold (US) 6-2 1-7 9-7
QF: Paule Courteix (Fr) d Morales 3-6 7-5 7-5
QF: Helga Schultze (Ger) d Elizabeth Starkie (GB) 4-6 6-1 6-2

SF: Lazzarino d Durr 6-2 6-4
SF: Schultze d Courteix 4-6 6-4 6-1

FI: Silvana Lazzarino (It) d. Helga Schultze (Ger) 6-2 6-3

Doubles

QF: Durr/Barril d. Arnold/Gladys Heldman (US) 5-7 6-1 6-4

SF: Lazzarino/Starkie d. Ostermann/Schultze 0-6 8-6 6-3
SF: Courteix/Morales d. Durr/Barril 10-8 3-6 6-1

FI: Silvana Lazzarino/Elizabeth Starkie d. Paule Courteix/Jacqueline Morales 8-6 6-2

Mixed Doubles

1R: Lazzarino/Beppe Merlo (It) d. Sabine Lintilhac/Bobby Wilson (GB) 2-6 6-3 6-4
1R: Schultze/Wolfgang Stuck (Ger) d. Morales/Chadli Lahcen 4-6 6-2 6-2

QF: Ostermann/Wilhelm Bungert (Ger) d. Courteix/Mustapha Belkhodja (Tun) 6-4 3-6 10-8
QF: Arnold/Bob Howe (Aus) d. Lazzarino/Merlo 6-3 6-4
QF: Schultze/Stuck d. Durr/Gerard Pilet (Fr) 7-5 9-7
QF: Starkie/Billy Knight d. Barril/Sergio Tacchini (It) 6-2 6-2

SF: Arnold/Howe d. Ostermann/Bungert 6-1 6-2
SF: Starkie/Knight d. Schultze/Stuck 6-1 6-3

FI: Mimi Arnold/Bob Howe d. Elizabeth Starkie/Billy Knight 9-7 6-3

Verify that surface was not clay.
-----

ends October 23 South American and Argentine Chmpionships, Buenos Aires, Argentina (Clay)

Singles (Draw=20)

1R: Nora De Somoza d Elena De Eguiguren 6-2 7-5
1R: Merrill Mark (SA) d Lina Elli 6-2 3-6 8-6
1R: Rosie Darmon (Mex) d June De Zuchelli 6-0 7-5
1R: Mabel Bove d Julia Borzone 6-0 6-4

2R: Darlene Hard (US) d Mabel Vrancovich 6-2 6-4
2R: Norma Baylon d Ivonne De Maronna 6-1 6-1
2R: Somoza d Mark 4-6 6-1 6-2
2R: Darmon d Graciela Lombardi 7-5 6-2

2R: Yola Ramirez (Mex) d Viola Livetti 6-2 6-1
2R: Lea Pericoli (It) d Francisca Bernardo 6-1 6-4
2R: Ana Maria Bocio d Carmen Coronado (Sp) 6-3 6-1
2R: Ann Haydon (GB) d Bove 6-0 6-2

QF: Hard d. Baylon 6-2 6-4
QF: Somoza d. Darmon 6-3 0-6 7-5
QF: Ramirez d. Pericoli 3-6 6-3 7-5.
QF: Haydon d. Bocio 6-0 6-0

SF: Hard d. Somoza 6-2 7-5
SF: Ramirez d. Haydon 6-3 6-0

FI: Yola Ramirez (Mex) d. Darlene Hard (US) 6-1 6-2

Doubles

SF: Hard/Haydon d. Coronado/Somoza 6-3 6-4
SF: Darmon/Ramirez d. Pericoli/Baylon 6-1 6-4

DF: Darlene Hard/Ann Haydon d. Rosie Darmon/Yola Ramirez 6-2 6-2

Mixed Doubles

SF: Darmon/Pierre Darmon (Fr) d. Hard/Bob Mark (Aus) 7-5 11-9
SF: Haydon/Whitney Reed (US) d. Coronado/Edson Mandarino (Bra) 6-4 6-4

FI: Rosie Darmon/Pierre Darmon d. An Haydon/Whitney Reed 7-5 2-6 7-5

Yola narrowly escapes defeat at 4-5 in 3rd vs. Pericoli. The huge cup is almost as big as the tiny Mexican, who enjoys the most brilliant year of her career

-----

ends October 22 Bay Counties Championships, San Francisco, California, US (Hard)

QF: Joan Conroy d Marge Kohler 6-3 8-10 7-5
QF: Linda Vail d Roberta Rountree 6-3 6-1

SF: Vail d Conroy 6-2 6-4
SF: Rosie Casals d Margareta Bonstrom (Swd) 7-9 10-8 8-6

FI: Linda Vail d Rosie Casals 6-0 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
25,470 Posts
Week of October 23-29

ends October 29 Balboa Bay Club Invitational, Balboa, California, US (Hard)
Venue: Balboa Bay Club Invitation

Draw=9

1R: Kathy Harter d Margareta Bonstrom (Swd) 6-4 6-4

QF: Dodo Bundy Cheney d Connie Jaster 6-3 6-2
QF: Harter d Cathy Lee Crosby 6-1 4-6 6-1
QF: Diane Wootton d Helene Weill 7-5 6-2
QF: Linda Lou Crosby d Barbara Browning Rohland 6-2 6-4

SF: Cheney d Harter 6-2 6-1
SF: Wootton d Crosby 8-6 6-3

FI: Dodo Cheney d. Diane Wooton 6-3 6-2.

-----

October 29, Permian Basin Open, Midland, Texas

FI: Virginia Brown d. Jill Philbeck 8-10 6-3 6-3

DF: Virginia Brown/Marilyn Goodwin d. Jill Philbeck/Peggy Speding 10-8 4-6 9-7

-----

October 23-29, Queensland Hard Court Championships, Gladstone, Australia (Clay)

FI: Robyn Ebbern d. Madonna Schacht 5-7 6-1 6-3
-----

ends Novovember 1 Santa Fe, Santa Fe, Argentina (Clay)

SF: Ann Haydon (GB) d Merrill Mark (SA) 6-4 6-3
SF: Lea Pericoli (It) d Carmen Coronado (Sp) 6-2 6-0

FI: Lea Pericoli (It) d. Ann Haydon (GB) 6-3 3-6 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,470 Posts
Discussion Starter #55 (Edited)
Week of November 6-12

ends November 11 Queensland Championships, Brisbane, Australia (Grass)

Domestic Seeds

1 Margaret Smith
2 Lesley Turner
3 Jan Lehane
4 Mary Carter Reitano
5 Mary Hawton
6 Robyn Ebbern
7 Madonna Schacht
8 Fay Muller Robinson

Foreign Seeds

1 Darlene Hard
2 Yola Ramirez
3 Jenny Trewby

Singles (Draw=22)

1R: Gwen Toohey d Heather Ross 6-2 6-8 6-1
1R: Yola Ramirez [2] d Rosemary Gibson 6-2 6-1
1R: Lorraine O' Neill d Mary Hawton [5] 6-2 0-6 6-4
1R: Mary Carter Reitano [4] d Cheryl Begbie 6-2 7-5
1R: Robyn Ebbern [6] d P McLean 7-5 6-1
1R: Jenny Robinson d Madonna Schacht [7] 6-4 4-6 8-6

2R: Margaret Smith [1] d. Toohey 6-3 6-2
2R: Jill Blackman d. Fay Muller Robinson [8] 6-2 6-4
2R: Ramirez [2] d. O'Neill 6-3 6-3
2R: Reitano [4] d. Faye Toyne default

2R: Jan Lehane [3] d. Val Wicks 6-0 6-1
2R: Ebbern [6] d Darlene Hard (US) [1] 6-3 6-3
2R: Robinson d. Jenny Trewby (GB) [3] 4-6 6-1 8-6
2R: Lesley Turner [2] d. A Neary 6-0 6-0

QF: Smith [1] d. Blackman 6-1 6-2
QF: Ramirez [2] d. Reitano [4] 6-4 6-4
QF: Lehane[3] d. Ebbern [6] 6-0 6-0
QF: Turner [2] d. Robinson 6-0 6-1

SF: washed out by rain

Doubles

1R: Neary/McLean d. Gail Sherriff/Carol Sherriff 8-6 6-1

QF: Ebbern/Smith d. Neary/McLean 6-0 6-0
QF: Schacht/F.Robinson d. Gibson/Blackman 3-6 6-4 6-4
QF: Hard/Ramirez d. Reitano/Hawton 6-2 6-2
QF: Lehane/Turner d. Carol Newman/Trewby 6-4 6-2

SF: Ebbern/Smith d. Schacht/Robinson 6-3 6-3
SF: Hard/Ramirez d. Ebbern/Smith 6-4 7-5

FI: Darlene Hard/Yola Ramirez d. Robyn Ebbern/Margaret Smith 6-4 3-6 6-3

Mixed Doubles

QF: Turner/Fred Stolle d. Lorraine Saywell/Roger Taylor (GB) 6-2 6-1
QF: Neary/Geoff Pares d. Trewby/Gary Baulch 10-8 4-6 6-2
QF: Gibson/Neil Gibson d. Phillips/Jim Shepherd 2-6 6-0 6-3
QF: Robinson/Jimmy Moore d. Blackman/Barry Geraghty 7-5 8-6

SF: Turner/Stolle d. Neary/Pares 6-2 11-9
SF: Robinson/Moore d. Gibson/Gibson 6-4 6-4

FI: Lesley Turner/Fred Stolle d. Fay Muller Robinson/Jimmy Moore, scores not given

Rain, rain, go away! The women's event abandoned on Nov 11 at the semifinal stage. Visitor Darlene Hard upset in her first Aussie test by Robyn Ebbern 6-3 6-3.

-----

November 6-11 Palace Hotel Covered Court Championships, Torquay. UK (Indoors on Wood)
Venue: The Palace Hotel

Singles (Draw=44)

1R: Frances Walton d. Mrs J Fowler 6-0 6-0
1R: Marilyn Greenwood d. T J Smallwood 6-1 7-5
1R: Billie Woodgate d. S Messom 6-1 6-3
1R: Vivienne Cox d. Pat Gotla 6-2 9-7
1R: Joan Hughesman d. A R Lomas 6-0 6-1
1R: Mrs T B Hughes d. Mrs J Satchwell-Smith 6-1 6-1
1R: Carol Rosser d. H Clarke 6-4 6-2
1R: M K Scarlett d. Mrs F A Woodward 5-7 8-6 6-4
1R: R Stone d. Mrs P M Jones 6-3 6-0
1R: A P Anderson d. U Dutta 6-1 6-2
1R: Margaret Lee d. S A Mills 6-1 6-1
1R: Pat Hird d. Mrs J H Hillman 6-3 6-4

2R: Angela Mortimer d. Mrs N Davies 6-0 6-1
2R: Mrs W N Shearing d. A J Morgan 6-1 6-1
2R: Caroline Yates Bell d. G Chapman 6-2 6-0
2R: Mrs Burrels d. ????

2R: Walton d. Greenwood 6-2 7-5

2R: Billie Woodgate d Vivienne Cox 6-4 2-6 6-1
2R: Jill Rook Mills d. P Bowyer 6-0 6-0

2R: Hughesman d. Hughes 6-0 6-1

2R: Margaret Lee d. Hird ?[probable default] ???
2R: Rosser d. Scarlett 6-0 6-0
2R: Inge Overgaard d. B C Haden 6-0 6-2
2R: Stone d. Anderson 6-4 3-6 6-4
2R: Robin Blakelock d. V Martin 7-5 6-3
2R: T Masters d. C Affleck 10-8 7-5
2R: Jean Wilson d. Mrs A Needham 6-0 6-0
2R: Deidre Catt d. M A Mills 6-0 6-0

3R: Angela Mortimer d Mrs Shearing 6-0 6-0
3R: Caroline Yates Bell d Mrs Burrells 6-0 6-1
3R: Frances Walton d Woodgate 6-1 6-0
3R: Jill Mills d Mrs Hughesman 6-3 6-3

3R: Carol Rosser d Margaret Lee 6-3 6-3
3R: I. Overgaard (Den) d R Stone 6-2 6-2
3R: Robin Blakelock d T Masters 6-0 6-2
3R: Deidre Catt d Jean Wilson 6-3 6-2

QF: Mortimer d Yates Bell 6-0 6-2
QF: Walton d Mills 4-6 6-4 6-4
QF: Rosser d Overgaard 6-2 6-4
QF: Catt d Blakelock 6-3 6-0

SF: Mortimer d Walton 6-1 6-0
SF: Catt d Rosser 6-1 6-4

FI: Angela Mortimer d. Deidre Catt 6-1 6-2

Doubles

SF: Catt/Mortimer d. Rosser/Blakelock 6-2 6-4

FI: Deidre Catt/Angela Mortimer d. Pat Hird/Caroline Yates-Bell 6-2 6-3

Mixed Doubles

FI: Jill Mills/Alan Mills d. Deidre Catt/Mike Sangster 6-3 6-4

"Mort" is the guest of honor at a banquet with 400 people present. It's been a fairytale year for Angela, who is the World #1 in most polls. At Torquay she garners the "British Sports Personality of the Year". At the banquet the male players put on a caberet dressed up a girls and Angela "crowns" the winner.


Draw note: Pat Hird wins 1R but not in 2R. She probably defaulted to Margaret Lee or Mrs Burrels.


-----

ends November 12 Bermuda Invitational, Coral Beach, Bermuda (Grass?)

SF: Barbara Scofield Davidson d Ann Gordon 6-0 6-0
SF: Dottie Knode d Liz Coleman 6-0 6-1

FI: Dottie Knode d Barbara Davidson 6-0 6-3

Doubles

SF: Davidson/Knode d. Gordon/Sheila Gosling 6-1 6-2
SF: Marjorie Botur/Jean French d. Baba Smith/Hetty Knowlton 6-4 0-6 -4

FI: Barbara Davidson/Dottie Knode d. Marjorie Botur/Jean French 6-0 6-1

Mixed Doubles

SF: French/Leif Beck (US) d. Gordon/John Riihiluomo 6-4 6-3
SF: Botur/Gil Rothrock (US) d. Davidson/Gordon Hughes 1-6 6-3 6-4

FI: Marjorie Botur/Gil Rothrock d. Jean French/Leif Beck 5-7 8-6 8-6

-----

November 6-13 Sao Paulo Tournament, Sao Paulo, Brazil (Clay)

SF: Ann Haydon d Carmen Coronado 6-0 6-0
SF: Lea Pericoli d Rosie Darmon 6-1 6-4

FI: Ann Haydon (GB) d Lea Pericoli (Ity) 6-4 6-1

MX: Ann Hayson/Witney Reed d Rosie Darmon/Pierre Darmon 4-6 6-2 6-0

-----

ends November 13 Florida State Closed Championships, Delray Beach, Florida, US (Clay?)

QF: Judy Alvarez d June Kroeger 6-0 6-1
QF: Alice Luthy d Margaret Driscoll 6-3 6-1
QF: Stephanie DeFina d Margaret Babbitt 6-1 6-2
QF: Barbara Lossone d Mary McKart 6-1 6-3

SF: Alvarez d Luthy 6-4 6-4
SF: DeFina d Lossone 6-1 6-2

FI: Judy Alvarez d Stephanie DeFina 6-2 6-4

Doubles

SF: Alvarez/Kroeger d. Lossone/Nall 6-0 6-1
SF: Babbitt/DeFina d. Driscoll/Stubbenfeld 6-0 6-1

FI: Judy Alvarez/June Kroeger d Margaret Babbitt/Stephanie Defina 6-2 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,470 Posts
Week of November 13-19

November 13-18 New South Wales, Sydney

Event rained out this week but continued at a later date-see entry from December 15-17

-----

November 13-19 Coral Beach Invitation, Coral Beach, Bermuda.

SF: Barbara Scofield Davidson d Carmen Lampe 7-5 6-1
SF: Dottie Knode d Ann Gordon 6-2 6-1

FI: Dottie Knode d Barbara Davidson 6-1 7-5

Doubles

FI: Dottie Knode/Carmen Lampe d. Liz Coleman/Barbara Davidson 6-2 6-2

Mixed Doubles

SF: Coleman/Ellis Slack (US) d. Gordon/John Riihiluoma 6-1 6-0
SF: Lampe/Olin Parks (US) d. Mrs. L. Elliot-Pyle/Dick Sorlien (US) 6-0 6-5

FI: Carmen Lampe/Olin Parks d. Liz Coleman/Ellis Slack 6-1 6-4

-----

ends November 21 Grenoble Tournament, Grenoble, France (Indoors?)

FI: Josette Billaz d Marie Jeanne Dusapt 6-2 6-2

MX: Lucia Bassi (It)/Antonio Maggi (It) d. Josette Billaz/Andrej Licis 3-6 6-2 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
25,470 Posts
Week of November 20-26

November 19-25 South Australian Chmpionships, Adelaide, Australia (Grass)

Singles (Draw=24)

1R: Margaret Smith-bye
1R: M Hill-bye
1R: Faye Toyne d Caroline Astley 6-3 6-2
1R: Cheryl Begbie d Mrs A Hawkins 6-4 6-4
1R: Robyn Ebbern d Coleen Pinch 6-2 6-3
1R: Jenny Trewby-bye
1R: Margaret Harris d Gwen Thiele 6-2 7-5
1R: Yola Ramirez (Mex) d A Dubarel 6-0 6-0

1R: Jan Lehane d Mrs P Lemercier 6-0 6-1
1R: Lorraine Saywell d S Thompson 6-0 6-0
1R: Heather Ross d M Phillips 6-2 6-2
1R: Lesley Turner
1R: Madonna Schacht
1R: Mrs D Brown
1R: Val Wicks
1R: Darlene Hard (US)-bye

2R: Smith d Hill 6-1 6-1
2R: Toyne d Begbie 6-2 6-1
2R: Ebbern d Trewby 5-7 6-2 6-2
2R: Ramirez d Harris 6-3 6-1

2R: Lehane d Saywell 6-1 6-0
2R: Turner d Ross 6-3 7-9 6-1
2R: Schacht d Brown 6-1 6-1
2R: Hard d Wicks 6-0 6-1

QF: Smith d. Toyne 6-2 6-0
QF: Ramirez d. Ebbern 6-4 7-5
QF: Turner d Lehane 6-4 4-6 6-3
QF: Hard d Schacht 6-3 6-1

SF: Smith d. Ramirez 6-1 6-3
SF: Hard d. Turner 6-4 6-2

FI: Margaret Smith d. Darlene Hard (US) 6-4 5-7 6-4

Doubles

1R: Ebbern/Smith d. Pinch/L. Stevens 6-0 6-2
1R: J. Robinson/Gwen Toohey d. Lemercier/G. Henley 6-3 6-1

QF: Ebbern/Smith d. Astley/Jill Nitschke 6-0 6-1
QF: Hard/Ramirez d. Ross/Thiele 6-3 6-0
QF: Lehane/Turner d. Phillips/Dubarel 6-0 6-0
QF: Robinson/Toohey d. Toyne/Wicks 6-4 5-7 6-3

SF: Ebbern/Smith d. Hard/Ramirez 6-2 8-6
SF: Lehane/Turner d. Robinson/Toohey 6-1 6-3

DF: Robyn Ebbern/Margaret Smith d. Jan Lehane/Lesely Turner 5-7 6-2 6-3.

Mixed Doubles

1R: Lorraine Saywell/Geoff Pares d. Robinson/Geoff Collins 6-1 6-2
1R: Toohey/Rodney Brent d. Lemercier/Gordon Henley 6-3 6-1

QF: Turner/Fred Stolle d. Pinch/Harris 6-2 6-1
QF: Saywell/Pares d.Thiele/Peter McPherson 6-0 6-3
QF: Toohey/Brent d. Schacht/Jim Shepherd 5-7 6-1 6-3
QF: Hard/Roger Taylor (GB) d. Brown/Jim Moore 6-3 6-2

SF: Stolle/Turner d. Saywell/Pares 6-1 6-3
SF: Hard/Taylor d. Toohey/Brent 6-1 6-3

FI: Darlene Hard/Roger Taylor d. Lesley Turner/Fred Stolle 4-6 6-4 6-4


Smith leads at 4-1 in the third when a wind behind her leads to several doublefaults. Hard "sensing the nervousness that so frequently upsets Margaret's game under pressure, fought back brilliantly to reach 3-4." This time though Smith held it together to finish out at 6-4.

-----

November 26, Corpus Christi Thanksgiving, Corpus Christi, Texas, US

SF: Virginia Love d. Marilyn Hoover 6-3 6-2
SF: Betty Gray d. Shelby Torrance 6-2 6-3

FI: Betty Gray d. Virginia Love 6-0 6-1

Mixed Doubles

SF: Gray/Eddie Strayhorn d. Love/Jack Candland 6-0 6-3
SF: Jody Ramsey/John Sharpe (Aus) d. Torrance/Gabino Palafox (Mex) 4-6 6-2 6-4

FI: Jody Ramsey/John Sharpe d. Betty Gray/Eddie Strayhorn 6-1 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
25,470 Posts
Week of November 27-December 3

November 26-Decemer 4 Western Australian Championships, Perth, Australia (Grass)

Singles (Draw=at least 9)

1R: Margaret Smith d G Benzie 6-1 6-0

QF: Smith d Gwen Don 6-0 6-1
QF: Robyn Ebbern d O Gugeri 6-1 6-2
QF: Yola Ramirez (Mex) d Jill Langley 6-3 6-3
QF: Darlene Hard (US) d Dorothy Whitely 6-2 6-3

SF: Smith d. Ebbern 6-2 6-2
SF: Hard d. Ramirez 3-6 6-4 7-5

FI: Margaret Smith d. Darlene Hard (US) 6-3 6-0

Doubles

SF: Ebbern/Smith d. Langley/Whiteley 6-1 6-2
SF: Hard/Ramirez d. Don/Gugeri 6-1 6-0

FI: Robyn Ebbern/Margaret Smith d. Darlene Hard/Yola Ramirez 6-3 6-3

Mixed Doubles

SF: Smith/Neale Fraser d. Ramirez/Wilhelm Bungert (Ger) 6-2 6-3
SF: Hard/Roger Taylor (GB) d. Ebbern/Roy Emerson 6-4 8-6

FI: Margaret Smith/Neale Fraser d. Darlene Hard/Roger Taylor 6-2 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
25,470 Posts
Week of December 4-10

December 4-9 Victorian Championships, Melbourne, Australia (Grass)

Singles (Draw=40)


1R: Heather Ross d LM Bellamy 6-3 2-6 6-3
1R: Lorraine O' Neill d D Gugeri 9-7 6-2
1R: Mrs. P. Barnett d Cheryl Begbie 6-4 6-4
1R: Eva Duldig d M Phillips 6-1 6-3
1R: Margaret Harris d Helen Slattery 6-3 1-6 7-5
1R: Pam Southcombe Wearne d Lorraine Saywell 6-4 6-2
1R: Sapphire Shipton d Gail Sherriff 6-3 6-0
1R: Margaret Rayson d S Thompson 6-2 6-2

2R: Darlene Hard (US) d Ross 6-1 6-8 6-1
2R: Judy Tegart d Lorraine O' Neill 6-2 6-2
2R: Faye Toyne d Barnett 7-5 5-7 6-3
2R: Mary Carter Reitano d Duldig 6-1 4-6 6-2
2R: Robyn Ebbern d J Twitt 6-0 6-1
2R: Jill Blackman d Harris 6-2 6-4
2R: Bev Rae d Carol Newman 1-6 6-2 6-3
2R: Lesley Turner d Gwen Toohey 6-3 4-6 6-2

2R: Yola Ramirez (Mex) d Helen Plaisted 4-6 6-0 6-1
2R: Fay Muller Robinson d Norma Marsh 4-6 6-3 6-4
2R: Val Wicks d Anne Jenkins 7-5 6-1
2R: Jan Lehane d Wearne 6-0 6-2
2R: Madonna Schacht d Shipton 8-6 6-1
2R: Mary Hawton d Rayson 6-3 6-2
2R: Robin Lesh d Jenny Trewby (GB) 13-11 5-7 6-3
2R: Margaret Smith d Jenny Robinson 6-0 6-1

3R: Hard d Tegart 7-5 7-5
3R: Reitano d Toyne 8-6 6-4
3R: Blackman d Ebbern 3-6 6-2 6-4
3R: Turner d Rae 6-2 6-3

3R: Lehane d Wicks 6-0 6-1
3R: Ramirez d Robinson 6-4 6-0
3R: Hawton d Schacht 6-2 6-0
3R: Smith d Lesh 6-1 6-2

QF: Hard d Reitano 6-3 6-1
QF: Turner d Blackman 6-3 6-2
QF: Ramirez d Lehane 6-2 6-2
QF: Smith d Hawton 6-1 6-1

SF: Hard d. Turner 6-3 6-3
SF: Smith d. Ramirez 6-0 6-2

FI: Margaret Smith d. Darlene Hard (US) 6-3 6-2.

Doubles

1R: Hard/Ramirez d. Trewby/Mrs. B. Woods 2-6 6-4 6-0
1R: Ross/Duldig d. Mrs. J. Young/Mrs. G. Fair 6-3 7-5
1R: Mrs. F. Robinson/Tegart d. Twitt/Slattery 6-2 6-2
1R: Hawton/Reitano d. Shipton/Plaisted 6-36 -4
1R: Turner/Lehane d. Mrs. S. McLeod/Mrs. E. Robertson 6-3 6-4
1R: Ray/Rayson d. Wearne/Val Roberts 6-3 7-5
1R: Blackman/Marsh d P. Wooldridge/Lesh 6-2 4-6 6-3
1R: Ebbern/Smith d. Barnett/M. Buck 6-2 6-2

QF: Hard/Ramirez d. Ross/Duldig 6-2 6-0
QF: Hawton/Reitano d. Robinson/Tegart 7-5 1-6 8-6
QF: Turner/Lehane d. Ray/Rayson 4-6 6-3 6-1
QF: Ebbern/Smith d. Blackman/Marsh 6-4 6-2

SF: Hard/Ramirez d. Hawton/Reitano 8-10 6-4 6-2
SF: Ebbern/Smith d. Turner/Lehane 6-2 6-2

FI: Robyn Ebbern/Margaret Smith d. Darlene Hard/Yola Ramirez 6-3 7-5

Mixed Doubles

1R: Robinson/Jimmy Moore d. Trewby/P. Senaka Kumara (Cey) 6-0 6-3
1R: Lesh/Rodney Brent d. Blackman/Barry Geraghty 6-3 7-5
1R; Rayson/Roger Taylor (GB) d. Plaisted/Peter McPherson 6-4 7-5

QF: Turner/Fred Stolle d. Robinson/Moore 6-8 6-4 6-3
QF: Lehane/Geoff Pares d. Mrs. M. Wenn/M. Wenn 6-1 6-2
QF: Tegart/Wayne Reid d. Lesh/Brent 6-3 7-5
QF: Rayson/Taylor d. Ramirez/Wilhelm Bungert (Ger) 6-3 7-5

SF: Turner/Stolle d. Lehane/Pares 6-2 6-2
SF: Tegart/Reid d. Rayson/Taylor 9-7 6-2

FI: Lesley Turner/Fred Stolle d. Judy Tegart/Wayne Reid 6-1 7-5

According to some Aussie papers Hard reportedly so upset she is considering pulling out of her Aussie tour. Officials were unable to locate her for a whole weekend after she moved out of her hotel and left no forwarding address. Officials and Miss Hard denied there were any "Hard" feelings, proclaiming the whole matter a press manufactured controversy.
-----

December 7-10 US National Hard Courts, La Jolla, California, US (Hard)

Singles (Draw=16)

1R: Vicky Palmer [3] d Lucinda Danielson 6-0 6-1
1R: Kathy Blake d Maggie Taylor 6-1 6-0
1R: Dodo Bundy Cheney d Joan Chabot 6-1 6-1
1R: Nancy Richey [1] d Tory Fretz 6-2 6-1

1R: Kathy Chabot [2] d Cynthia Vogt 6-2 6-1
1R: Linda Lou Crosby d Mary Weiss 6-1 6-1
1R: Mary Arnold Prentiss d Jane Keeney 6-3 6-1
1R: Dottie Knode [4] d Molly Danielson 6-0 6-0

QF: Palmer [3] d Blake 6-4 1-6 6-4
QF: Richey [1] d. Cheney 4-6 6-0 6-2
QF: Chabot [2] d Crosby 6-1 6-2
QF: Knode [4] d Prentiss 6-1 0-6 7-5

SF: Richey [1] d. Palmer [3] 6-2 6-1
SF: Knode [4] d. Chabot [2] 7-5 6-3

FI: Nancy Richey [1] d. Dottie Knode [4] 6-1 6-1

Doubles

QF: K. Chabot/Richey d. Blake/Fretz 6-1 6-2
QF: Ceney/Taylor d. Keeney/Keeney 6-4 6-2
QF: Knode/Prentiss d. J. Chabot/Weiss 6-0 6-0

SF: Cheney/Taylor d. K. Chabot/Richey 6-1 6-3
SF: Knode/Prentiss d. Crosby/Palmer 6-3 6-2

DF: Dottie Knode/Mary Arnold Prentiss d. Dodo Cheney/Maggie Taylor 6-4 6-2

Mixed Doubles

QF: Prentiss/Dick Leach d. Fretz/Bruce Campbell 3-6 6-3 6-3
QF: Blake/Hugh Ditzler d. L. Crosby/Robert Bowden 6-4 4-6 6-4

SF: Prentiss/Leach d. Taylor/Jim McManus 6-2 8-6
SF: Weiss/Hugh Stewart d. Blake/Ditzler 6-2 6-3

FI: Mary Arnold Prentiss/Dick Leach d. Mary Weiss/Hugh Stewart 6-4 6-3

45 year old Dodo Cheney pushes Richey in the QF.
 

·
Moderator
Joined
·
25,470 Posts
Week of December 11-17

November 13-18 and December 15-17 New South Wales Championships, Sydney, Australia (Grass)
Venue: White City

Singles (Draw=39)

1R: M Phillips d Jenny Trewby 6-4 7-9 7-5
1R: Robyn Ebbern d Mary Fenton 6-0 12-10
1R: Norma Marsh d Jenny Robinson 6-0 6-2
1R: Val Wicks d A Neary 6-2 6-4
1R: Cheryl Begbie d Margaret Ferguson 5-7 7-5 6-3
1R: Fay Muller Robinson d Margaret Harris 6-2 6-3
1R: J Hicks d Lorraine O' Neill 6-4 6-2

2R: Margaret Smith d Joan Gibson 6-1 6-2
2R: Lorraine Saywell d Caroline Easy 6-3 8-6
2R: Carol Newman d P Mclean default
2R: Madonna Schacht d Carol Sherriff 6-0 6-1
2R: Jan Lehane d LM Bellamy 6-1 6-0
2R: Bev Rae d Phillips 6-2 6-2
2R: Ebbern d Marsh 6-2 6-1
2R: Yola Ramirez (Mex) d Wicks 4-6 6-3 6-4

2R: Lesley Turner d Gwen Toohey 6-1 6-0
2R: Robinson d Begbie 6-0 6-2
2R: Jill Blackman d Heather Ross 6-0 6-4
2R: Mary Carter Reitano d Hicks 6-1 6-1
2R: Faye Toyne d Mary Hawton 6-1 6-0
2R: Judy Tegart d Lorraine Plummer 7-5 7-5
2R: Gail Sherriff d Joan Wrench 6-4 6-2
2R: Darlene Hard (US) d Janet Mills 6-1 6-3

3R: Smith d Saywell 6-0 6-0
3R: Schacht d Newman 3-6 6-1 6-3
3R: Lehane d Rae 6-3 6-2
3R: Ebbern d Ramirez 3-6 7-5 8-6

3R: Turner d Robinson 4-6 6-3 7-5
3R: Reitano d Blackman 6-4 6-1
3R: Toyne d Tegart 6-4 4-2 retired
3R: Hard d Sherriff 6-1 7-5

QF: Smith d. Schacht 6-4 6-4
QF: Ebbern d. Lehane default
QF: Turner d. Reitano 6-3 6-2
QF: Hard d. Toyne 6-1 6-2.

SF: Smith d. Ebbern 6-1 6-2
SF: Hard d. Turner 8-6 6-0.

FI: Margaret Smith d. Darlene Hard (US) 6-2 6-1

Doubles

1R: Hard/Ramirez d. Martin/Tulloh 6-2 6-3
1R: Ross/Trewby d. Hicks/Nell Hopman 6-3 4-6 6-4
1R: F. Robinson/Tegart d. Hattersley/Phillips 6-1 6-1
1R: Hawton/Reitano d. McLean/Mills 6-3 6-1
1R: Blackman/Marsh d. Neary/Jenny Hoad 6-0 4-6 6-3
1R: Ferguson/Rae d. Collier/Robberds 2-6 6-1 6-4

QF: Hard/Ramirez d. Ross/Trewby 6-1 6-1
QF: Smith/Ebbern d. Robinson/Tegart 6-0 6-4
QF: Hawton/Reitano d. Blackman/Marsh 6-4 6-3
QF: Lehane/Turner d. Ferguson/Rae

SF: Smith/Ebbern d. Hard/Ramirez
SF: Hawton/Reitano d. Lehane/Turner

DF: Robyn Ebbern/Margaret Smith d. Mary Hawton/Mary Reitano 6-2 6-3.

Yola Ramirez was said to be furious when ordered to play on through two games of rain-when the skies opened up and drenched her and her Aussie foe Robyn Ebbern, the court was already practically flooded. After her defeat the charming Mexican "blew her top" back in the dressing room, but wisely refused to make excuses in front of the press afterwards. Again a state championship has been rained out, though officials decided to make it up from Dec 15-17.

Smith gets her 4th straight win over Hard in the final. After 3 bad calls the American seems to give up.

-----

December 16, Southeast Asian Peninsula Games, Rangoon, Burma

Round Robin Singles

Panow Sudsawasdi (Tha) d. Catheine Loh 6-0 6-2 (Mal)
Catherine Low (Mal) d. Mu Mu Khin 5-7 6-4 6-4 (Bur)
Panow Sudsawasdi (Tha) d. Mu Mu Khin (Bur) 6-0 6-0

Round Robin Doubles

Sanguan Sucharitakul/Renue Sartrakoma (Tha) d. Catherine Low/Claire Chan (Mal)
Catherine Low/Claire Chan (Mal) d. Khin Yu/Khin Sein Myint (Bur) 6-0 6-0
Sanguan Sucharitakul/Renue Sartrakoma (Tha) d. Khin Yu/Khin Sein Myint (Bur) 6-0 6-1

Round Robin Mixed Doubles

Claire Chan/Sultan A. Azman (Mal) d. Mu Mu Khin/Than Lwin (Bur) 6-2 9-7
Sanguan Sucharitakul/Seri Charuchinda (Tha) d. Catherine Loh/Sultan A. Azman (Mal)6-2 6-3
Sanguan Sucharitakul/Seri Charuchinda (Tha) d. Mu Mu Khin/Than Lwin (Bur) 6-1 6-2



ends December 17 Canet Cup, Paris , France (Indoors)

Singles (Draw=16)

1R: Janine Lieffrig d J Dubuisson 6-3 6-4
1R: Francoise Courteix d Francoise Nay 3-6 6-2 6-4
1R: Suzanne Le Besnerais d Marie Jeanne Dusapt 6-3 2-6 6-1
1R: Irene De Lansalut d Michelle Boulle 6-1 7-5

1R: Jacqueline Kermina d M Borniche 6-1 6-0
1R: Jacqueline Berson d G Martinaggi 6-2 6-2
1R: Anne Marie Larue d Francesca Gordigiani 4-6 6-2 6-3
1R: Nicole Seghers d Van Ryn 6-1 6-1

QF: Lieffrig d Courteix 6-3 0-6 8-6
QF: Le Besnerais d De Lansalut 6-2 6-2
QF: Kermina d Berson 4-6 6-3 6-3
QF: Larue d Seghers 6-3 6-3

SF: Le Besnerais d Lieffrig 3-6 9-7 6-1
SF: Kermina d Larue 6-2 3-6 6-4

FI: Suzanne Le Besnerais d Jacqueline Kermina 6-2 6-2

DF: Janine Lieffrig/Pierette Seghers d Monique Coste/Suzanne Le Besnerais 6-2 6-3

MX: Janine Lieffrig/Paul Jalabert d. Michelle Boulle/Michel Leclercq 9-7 3-6 7-5
 
41 - 60 of 229 Posts
Top