Tennis Forum banner

1 - 20 of 228 Posts

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
1961 in review

Composite World Rankings

01. 30 points-Angela Mortimer (Great Britain)
02. 24 points-Darlene Hard (United States)
03. 24 points-Ann Haydon (Great Britain)
04. 23 points-Margaret Smith (Australia)
05. 16 points-Sandra Reynolds (South Africa)
06. 16 points-Christine Truman (Great Britiain)
07. 12 points-Yola Ramirez (Mexico)
08. 09 points-Karen Hantze (United States)
09. 05 points-Suzy Kormoczy (Hungary)
10. 03 points-Renee Schuurman (South Africa)

11. Edda Buding (Germany)
12. Lesley Turner (Australia)

Taken from 3 world rankings by the British Readers Poll, Lance Tingay of the Daily Mail, and Ned Potter of World Tennis. #1=10 points, #2=9 points, etc in a sliding scale.

For the individual world rankings see http://www.tennisforum.com/3996666-post39.html

1961 Summary

The grand slams were split among the top 4 women in 1961, it being a year where no one dominated in majors or on the tour as a whole.

Margaret Smith repeated as Australia champion over a weak field without international stars. Finally allowed to tour the world with backing from the Aussie LTA, she proves she is world class abroad as she and Lesley Turner hit the international circuit under Nell Hopman. While not apparent in 1961, this was the start of Aussie women becoming a regular presence at all 4 slams and atop or in the world top ten rankings.

Smith's first big test comes on European red clay at the Italian Championships. In the semifinals she is bested by Maria Bueno. Bueno is riding high as world #1 in 1959 and 1960. She looks set to repeat in 1961 as she beats Lesley Turner in the final at Rome. It's on to Paris for the French, the biggest title Maria hasn't won.

Bueno comes into Paris as the clear favorite. Defending champion and top seed Darlene Hard is bounced out in the round of 16 by Edda Buding. More surprises come in the quarterfinals. #2 seed Bueno falls to clay court toughie Suzy Kormozcy in straight sets. Seeded third, Margaret Smith is run to death by Ann Haydon. The British girl is a human backboard who refuses to miss. Smith cramps on court in agony as Haydon keeps her movng ans wins 7-5 12-10. Mexican Yola Ramirez accounts for #4 seed Christine Truman, the 1959 French winner.

Crowds often filled the seats for the women's matches on outside courts, while center court (occupied by the men most of the event) was empty except except for the final. Eve the semis aren't on Court Centrale. Both go to 3 sets-Haydon over Kormoczy and Ramirez over Buding. The final was dull and uninteresting, as Haydon waited for Yola to make an error. A strong wind swept center court, which neither woman had played on until the final! Yola tried for winners and missed, often overshooting the baseline. The pretty Mexican with the white bandana thus bowed out of her second French final. To this day she remains the only female slam finalist from Mexico.

As the tour leaves for the grass of England it learns that Maria Bueno is suffering from jaundice. Her 1961 tennis season is over. The Brazilian girl is stuck in Paris for over a month in a cramped hotel room until she is taken home. Devoted friend and doubles partner Darlene Hard decides to nurse Maria. This means that the #1 and #2 women who captured the major grass court events for the past two years would be absent from Wimbledon.

1961's Wimbledon seemed fated from the start to be decided by a combination of absent stars, injury, and near escape. Without Bueno and Hard Wimbledon is a golden opportunity. This is the first Wimbledon for Margaret Smith and Billie Jean Moffitt. As Mrs Court and Mrs King they will will a lot of hardware at the Championships over the coming decade. Billie Jean loses early in singles as Yola Ramirez finds her weak forehand. Billie Jean's sereve and volley are first rate however, and she teams with Karen Hantze as the unseeded pair capture the ladies doubles.

In the round of 16 #3 seed and French winner Ann Haydon drops a tough 3 setter to Renee Schuurman 3-6 6-4 6-2. Ann's style of play just doesn't translate well on grass.

The match of the fortnight was Truman's escape vs. Margaret Smith in the quarterfinals. Twice the Aussie lass had match point as Centre Court writhed in agony. It was 6-5 in her favor as Smith came to the net to put away a passing shot that hit the net cord and bounced up above her. She got her racquet on the ball only to see it sail an inch long. At 7-6 Smith barely missed an approach shot wide. As Truman hit spectacular backhand volleys for the last two games Centre Court "became a madhouse".

Karen Hantze also had match point in her QF vs. Schuurman, who dismissed it with a crosscourt winner. The loser left in tears.

In the semis Brits Angela Mortimer and Christine Truman bested the "Tennis Twins" from South Africa. Pretty Sandra Reynolds and Renee Schuurman put up good fights but both lost in straight sets.

Thus the British has a dream final. This was the first all British final since 1914! It's a thriller. Angela Mortimer wins 4-6 6-4 7-5 in a match much talked about for years afterwards. Christine fell down on late in the 3rd set. Did it affect the outcome?

Christine's fall came when she was within a point of 5-3 in set two. Near the net she slipped and fell with a heavy thud, clutching at her left leg on getting up. Somehow she regained some mobility in the third set, fighting to 3-3. The Centre Court crowd was in an uproar when a call went against Truman at her ad in that crucial game. Again at 5-5 she had vantage point, only to see it slip away. Angela remarked later. "I was so sorry for Christine. But this was a long time in coming. She got the sympathy but I got the title." Angela had her own problems coming into Wimbledon, being sidelined for weeks with an inflamed elbow.

With a Wimbledon winner and finalist British girls are favored to win the Wightman Cup, played in Chicago in the summer. Instead the Brits are routed 6-1 by young American upstarts.

At Forest Hills Darlene Hard is back to defend her title. 3 Aussie make the quarterfinals (Lehane, Smith ,and Turner), but only Smith survives.

Angela Mortimer has a rough event-first she is challenged by a female attendent ("Are you a player?") when she wants to enter the ladies lockeroom, then she is bounced by countrywoman Ann Haydon in the semis.
Hard "rather resembled an angry tigress" in overcoming Margaret Smith in the other semi.

Darlene kept up her relatively error-free tennis in serve and volleying Ann Haydon off the court in the final. For a moment it looked like the Brit might make a match of it-saving 3 match point at 3-5 and having a point to tie it at 5 a piece, but Hard hung on and won it with a marvelous forehand half volley winner.

Thus the year ends with a different winner in all 4 majors, 5 if one counts the Italian as the 5th major. Ann Haydon was the only woman to make more than 1 slam final. Had she won Forest Hills she could have claimed to be #1. In pundits books however it is Wimbledon winner Angela Mortimer who is ranked #1.

--------------------------------

Sources:

Ugarte has done research for 1961. His results may be found at:
1961 Results Tournaments - TennisForum.com=

Many results come from World Tennis
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
COMINGS AND GOINGS

Off the Tour

Maria Bueno, world # in 1959 and 1950, is struck by jaundice in Paris in early June. The illness keeps her off the tennis tour the rest of the year.

Married

Karen Hantze, to fellow tennis player Rod Susman.

Vera Puzejova-to a Mr Suk, sometime in June-she is now Vera Sukova, and will give birth to Helena Sukova. To date they are one of the few mother-daughter parings to make slam singles finals.

Sandra Reynolds, to Lowell Price, a farmer, late in the year.
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Week ending January 1


????? March of Dimes Tournament San Diego, California, United States (Hard)

FI: Kathy Chabot d. Karen Hantze ????

-----

ends January 2 Manly Seaside Championships, Sydney, Australia (Grass)
Venue: Manly Seaside Tennis Club

SF: Lesley Turner d Norma Marsh 8-6 6-4
SF: Jill Blackman d Noelene Turner 6-1 6-3

FI: Lesley Turner d. Jill Blackman 6-1 6-2

Doubles

SF: Mary Hawton/Mary Reitano d. Blackman/Kay Denning 8-6 6-4
SF: Turner/Turner d. Margaret Ferguson/M. Miller 6-4 6-4

FI: Mary Hawton/Mary Reitano d. Lesley Turner/Noelene Turner 7-5 6-2.

-----

on January 1 Manly Exhibition, Sydney, Australia (Grass)
Venue: Manly Seaside Tennis Club

Margaret Smith d Jan Lehane 0-6 6-2 6-2

-----

December 30--January 2 County Of Cumberland Championships, Sydney, Australia (Grass)

QF: Margaret Smith d Rosemary White Gibson 6-3 6-0

SF: Smith vs Val Wicks not played

It is not clear at present if or why this event was not completed

-----

ends January 1 Indian Championships, Calcutta.

FI: Margaret Hellyer (Aus) d. Dechu Appiah 6-4 6-2

-----

ends Jan 1 Indonesian Championships, Jakarta.

SF: Reiko Miyagi (Jap) d. Tan Liep Tjiauw 7-5 6-4
SF: Keww Tjoen An d. Akiko Fukui (Jap) 4-6 6-2 6-4

FI: Reiko Miyagi (Jap) d. Keww Tjoen An 0-6 6-3 6-2.

Doubles

SF: Vonny Djoa/Jootje Suwarimbo d. Tan Liep Tjiauw/Tinangon 5-7 6-0 11-9
SF: Akiko Fukui (Jap)/Reiko Miyagi (Jap) d. Mien Suhadi/Dr. Roesli 6-1 6-0

FI: Akiko Fukui (Jap)/Reiko Miyagi (Jap) d. Vonny Djoa/Jootje Suwarimbo 6-3 3-6 6-2

MX: Reiko Miyagi (Jap)/Takeo Hanna (Jap) d. Akiko Fukui (Jap)/Ryochi Mori (Jap) 6-4 6-1

Miyagi wins the hat trick.

-----

ends January 2 Falcombridge Cup, Valencia, Spain. (Clay)

QF: Pilar Barril d Cabedo 6-3 6-4
QF: Wilma Smith (US) d Seghers (Fr) 6-1 6-1
QF: Lucia Bassi (It) d Alexandre 6-4 6-1
QF: Daniele Wild (Fr) d Ana Maria Estalella 6-3 3-6 6-4

SF: Barril d Smith 8-6 4-6 6-1
SF: Bassi d Wild 6-3 6-2

FI: Pilar Barril d. Lucia Bassi (It) 6-0 6-4

Mixed Doubles

QF: Estalella/Antonio Martinez d. Comin/Alberto Arilla 6-3 2-6 6-2
QF: Seghers/Warren Woodcock (Aus) d. Smith/Edson Mandarino (Bra) 7-5 6-4
QF: Barril/Jose Luis Arilla d. Wild/Alan Lane (Aus) 5-7 6-2 6-3
QF: Bassi/Antonio Maggi (It) d. Roure/Bardavio 6-3 6-4

SF: Estalella/Martinez d. Seghers/Woodcock 6-4 6-3
SF: Bariil/J. Arilla d. Bassi/Maggi 6-2 6-3

FI: Ana Maria Estalell/Antonio Martinez d. Pilar Barril/Jose Luis Arilla 2-6 6-2 8-6

-----

ends January 2 Eastern Province Championships , Port Elizabeth, South Africa. (Hard)

Singles (Draw=at least 17. Missing 1R results)

2R: Sandra Reynolds d. Charlene Rigby 6-2 6-4
2R: Margaret Hunt d. Ingrid Frohling 6-1 6-2
2R: Dorelle Roux d. Joan Cross 5-7 6-3 7-5
2R: Jean Forbes d. Colleen Callanan 7-5 6-2

2R: Val Forbes d. Eunice Passmore 6-3 6-2
2R: Lynn Hutchings d. Doreen Van Tonder 6-0 6-3
2R: Annette Van Zyl d. E Wiles 6-2 6-4
2R: Renee Schuurman d. Greta Delport 6-3 6-1

QF: S Reynolds d. M Hunt 6-1 6-4
QF: D Roux d. J Forbes 4-6 6-4 6-3
QF: V Forbes d. L Hutchings 6-4 6-8 6-3
QF: R Schuurman d. A Van Zyl 2-6 6-3 6-4

SF: Reynolds d Roux 6-3 8-6
SF: Schuurman d V Forbes 6-3 6-2

FI: Sandra Reynolds d. Renee Schuurman 6-2 2-6 6-0

Doubles

QF: Reynolds/Schuurman d. Wiles/Frohling 6-2 6-3
QF: Van Zyl/Cross d. Passmore/Rigby 6-3 6-4
QF: Forbes/Forbes d. Dreyer/Waud 6-1 6-3
QF: Hunt/Hutchings d. Roux/Delport 6-4 6-4

SF: Reynolds/Schuurman d. Van Zyl/Cross 6-3 6-8 6-2
SF: Hunt/Hutchings d. Forbes/Forbes 8-6 6-2

DF: Sandra Reynolds/Renee Schurrman d. Margaret Hunt/Lynn Hutchings 6-1 5-7 6-4.

-----

January 1, Championships of Alexandria, Smouha, Egypt

MX: Ginette Grandguillot/M. Senoussi d. Simbel/Z. Shier default

-----
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)
Week of January 2-8

December 30-January 5 Western Australian Chmps, Perth, Australia (Grass)

FI: Dorothy Whitely d. Helen Plaisted 8-6 6-2

-----

January 2- 8 Dixie Championships Tampa, Florida, US (Clay)

1R: Mary Arfaras d Margot Demogenes 4-6 6-0 7-5

QF: Mary Habicht (Bra) d Ann Barclay (Can) 9-7 6-1
QF: Judy Alvarez d Martha Hernandez Burchers (Mex) 6-2 9-7
QF: Belmar Gunderson d Leslie Sparling (Can) 6-4 6-1
QF: Carol Ann Prosen d Mary Arfaras 6-3 6-3

SF: Alvarez d Habicht 6-4 6-4
SF: Prosen d Gunderson 6-3 6-2

FI: Carol Ann Prosen d. Judy Alvarez 2-6 6-3 6-1

Doubles

SF: Alvarez/Prosen d. Barclay/Sparling 6-2 6-0
SF: Burchers/Gunderson d. Habicht/Arfaras 6-3 6-0

DF: Judy Alvarez/Carole Ann Prosen d Martha Burchers/Belmar Gunderson 8-6 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Week of January 9-15

January 5-14 South Australian Championships, Adelaide, Australia (Grass)


1R: Margaret Smith d Robyn Ebbern 6-2 6-2

QF: Smith d Heather Ross 6-0 6-1
QF: Madonna Schacht d Val Wicks 7-5 6-2
QF: Eva Duldig d Rosemary Gibson 6-4 6-2
QF: Jan Lehane d Judy Tegart 6-2 6-3

SF: Smith d Schacht 6-3 6-2
SF: Lehane d Duldig 6-2 6-1

FI: Margaret Smith d. Jan Lehane 6-3 6-0

Doubles

QF: M. Harris/Mrs. L. Stevens d. Gwen Toohey/M. Lord 3-6 7-5 6-3

SF: Lehane/Smith d. Harris/Stevens 6-0 6-1
SF: Ebbern/Schacht d. Tegart/Margot Rayson 6-4 5-7 6-3

DF: Jan Lehane/Margaret Smith d. Robyn Ebbern/Madonna Schacht 6-4 6-1

Mixed Doubles

SF: Lehane/Bob Howe d. Duldig/Will Coghlan 6-1 4-6 6-2
SF: Rayson/Brian Tobin d. Tegart/Wayne Reid 6-2 6-2

FI: Lehane/Howe d. Rayson/Tobin 6-2 6-1

-----

ends January 14 New Zealand Chmpionships, Wellington, New Zealand (Grass)

QF: Ann Smith d. S Melrose 6-8 9-7 6-1
QF: Judy Davidson d. Ethne Green 6-3 6-2
QF: Marion Johnston d. Beverly Wright 6-4 6-2
QF: Ruia Morrison d Janice Hayvice 6-2 6-1

SF: A Smith d. J Davidson 6-3 6-3
SF: R Morrison d. M Johnston 6-1 6-3

FI: Ruia Morrison d. Ann Smith 6-4 6-4

Doubles

SF: Davidson/Johnston d. Jill Glennie/Green 6-3 6-4
SF: Morrison/Raewyn Ferkins d. L. Smith/E/Cavaye 6-2 6-3

FI: Judy Davidson/Marion Johnston d. Mrs Raewyn Ferkins/Ruia Morrison 4-6 6-4 6-3

Mixed Doubles

SF: Davidson/Grantley Judge d. Morrison/Lew Gerrard 2-6 6-3 6-4
SF: E. Terry/Richard Hawkes d. A. Smith/Ian Crookenden 4-6 6-1 9-7

FI: Judy Davidson/Grantley Judge d. E. Terry/Richard Hawkes 6-4 6-1

The tiny Maori gal wins her 3rd straight national title and 4th overall.

-----

January 15, Hillsboro Club Invitation, Pompano Beach, Florida, US

SF: Kay Hubbell d. Greta Rogers 6-1 6-3
SF: Midge Buck d. Mrs. S.A. Chapman w.o.

FI: Kay Hubbell d. Midge Buck 6-1 9-7

Doubles

SF: Hubbell/Chapman d. Jean Olmstead/Karol 6-0 6-0
SF: Buck/Mather d. Rogers/Mrs. Stacy Holmes 6-1 6-2

FI: Kay Hubbell/Mrs. S.A. Chapman d. Midge Buck/Mather 6-3 6-4

Mixed Doubles

SF: Buck/Frank Karol d. Chapman/John Quattrochi 6-2 3-6 7-5
SF: Hubbell/S.A.Chapman d. Mather/Judd Stetson 6-1 6-2

FI: Midge Buck/Frank Karol d. Kay Hubbell/S.A. Chapman 6-2 6-0

-----
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Week of January 16-22

January ?? Danish Indoors, Copenhagen

SF: Pia Balling d. Gitte Grage 6-3 6-3
SF: Milly Vagn-Nielsen d. Lisa Gram Andersen 6-2 6-1

FI: Pia Balling d. Milly Vagn-Nielsen 5-7 7-5 6-2

Doubles

SF: Lisa Kaae Sorensen/Else Støckel Schmidt d. Andersen/Vera Johansen 8-6 6-1
SF: Balling/Ulla Rise d. Grage/Sys Westh 6-4 1-6 6-1

FI: Lise Sorensen/Else Støckel Schmidt d. Pia Balling/Ulla Rise 6-3 6-4

Mixed Doubles

SF: Schmidt/Peter Prochownik d. Westh/Bernhard Fredericksen 9-7 2-6 6-2
SF: Sorensen/Niels Knudsen d. Alice Ebbe/Mogens Ebbe 6-3 6-4

MX: Lise Kaae Sorensen/Niels Knudsen d. Else Schmidt/Peter Prochownik 6-0 7-5
-----

January 16-22 City of Miami Championships Florida, US (Clay)

QF: Mary Habicht (Bra) d. Margaret Babbitt 6-1 6-1
QF: Barbara Fullwood d. Margaret Driscoll 6-1 6-2
QF: Ann Barclay (Can) d. Margot Demogenes 6-2 6-3
QF: Marilyn Stock d. June Harbett 6-0 6-0

SF: Habicht d. Fullwood 9-7 7-5
SF: Barclay d. Stock 6-1 6-1

FI: Mary Habicht (Bra) d. Ann Barclay (Can) 3-6 6-1 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Australian Championships

Dates: January 20-30
At Melbourne, Kooyong
Surface: Grass

1st Round
Margaret Smith[1] bye
P.McLean bye
Dorothy Whitely bye
Caroline Astley bye
Beverly Rae[8] bye
Fay Toyne bye
Kay Dening bye
Nell Hopman bye

Lesley Turner[3] bye
J.Robinson bye
Val Wicks d. Helen Paterson 6-1 6-0
Margo Rayson d. Margaret McKee 6-2 1-6 6-2
Maureen Pratt[6] d. Rosemary Gibson 6-0 6-2
Heather Ross d. Val Craig 6-4 6-2
Noelene Turner d. J. McArthur 6-0 6-2
Robyn Ebbern d. V.Cox (GB) 6-2 6-1

Loris Nichols-Southam d. Helen Plaisted 6-2 4-6 6-4
Dawn Robberds d. A.Hicks 6-1 6-2
Madonna Schacht d. H.Slattery 6-1 6-0
Mary Hawton[5] d. M.Buck 6-1 6-2
Gwen Thiele d. Mrs L.Ockerby 6-3 6-1
Jill Blackman d. Eva Duldig 6-2 6-4
Robin Lesh bye
Mary Reitano[4] bye

D.Gugeri bye
Judy Tegart bye
Gwen Toohey bye
Fay Robinson[7] bye
F.Harris bye
Sapphire Shipton bye
M.Burke bye
Jan Lehane[2] bye

2nd Round
Smith[1]d. McLean 6-0 6-0
Whitely d. Astley 6-8 6-0 6-0
Rae[8] d. Toyne 7-5 6-2
Dening d. Hopman 6-1 6-1
Turner[3] d. J.Robinson 6-2 6-3
Wicks d. Rayson 6-3 1-6 8-6
Pratt[6] d. Ross 6-4 6-3
Ebbern d. N.Turner 6-0 6-4

Robberds d. Southam 6-8 6-3 6-1
Hawton[5] d. Schacht 6-2 6-3
Blackman d. Thiele 6-4 8-6
Reitano[4] d. Lesh 4-6 6-3 8-6
Tegart d. Gugeri 6-0 6-2
Robinson[7] d. Toohey 6-1 6-3
Shipton d. Harris 4-6 6-1 6-4
Lehane[2] d. Burke 6-0 6-0

3rd Round
Smith[1] d. Whitely 6-4 6-2
Dening d. Rae[8] 6-2 3-6 6-1
Wicks d. Turner[3] w/o
Ebbern d. Pratt[7] 3-6 6-4 6-4

Hawton[5] d. Robberds 4-6 6-1 6-1
Reitano[4] d. Blackman 4-6 6-3 8-6
Robinson[7] d. Tegart 6-4 6-8 6-4
Lehane[2] d. Shipton 6-2 6-1

Quarters
Smith[1] d. Dening 6-4 6-3
Ebbern d. Wicks 6-4 6-2
Reitano[4] d. Hawton[5] 6-4 6-2
Lehane[2] d. Robinson[7] 6-2 6-2

Semis
Smith[1] d. Ebbern 6-2 6-0
Lehane[2] d. Reitano[4] 6-2 4-6 6-1

Final
Smith[1] d. Lehane[2] 6-1 6-4
-------------------------------------------
Junior final
Robyn Ebbern d. Faye Toyne 4-6 8-6 6-0
--------------------------------------------

Doubles
Seeds
1) Reitano/Smith
2) Hawton/Lehane
3) L. Turner/N. Turner
4) Robinson/Tegart

Draw of 20


1R: Faye Toyne/Val Wicks d. Mrs. E. Robertson/L. Meates 6-4 6-2
1R: Beverley Rae/Loris Nichols-Southam d. Caroline Astley/Mrs. J.P.Young 6-1 6-2
1R: Eva Duldig/Elizabeth Court d. Mrs. L.Ockerby/A.Hattersley 6-0 6-3
1R: Robyn Ebbern/Madonna Schacht d. H.McArthur/J.McArthur 6-1 6-2
-----

2R: Mary Reitano/Margaret Smith[1] d. M.Burke/H.Slattery 6-3 6-1
2R: Jill Blackman/D.Robberds d. Rosemary Gibson/Mrs. A.Hicks 6-3 6-4
2R: Robinson/Judy Tegart[4] d. V.Cox(GB)/Margo Rayson 6-2 7-5
2R: Toyne/Wicks d. Rae/Southam 6-2 6-8 6-4
2R: Ebbern/Schacht d. Court/Duldig 7-5 3-6 8-6
2R: Lesley Turner/Noelene Turner[3] d. Gwen Thiele/P.McLean 6-2 6-3
2R: Nell Hopman/Mrs. R. Pratt d. Sapphire Shipton/Robin Lesh 4-6 6-1 7-5
2R: Mary Hawton/Jan Lehane[2] d. M.Buck/Val Craig 6-2 6-1
-----

QF: Reitano/Smith[1] d. Blackman/Robberds 6-2 6-4
QF: Robinson/Tegart[4] d. Toyne/Wicks 6-2 6-2
QF: Ebbern/Schacht d. Turner/Turner[3] 6-3 4-6 6-4
QF: Hawton/Lehane[2] d. Hopman/Pratt 6-1 6-1

SF: Reitano/Smith[1] d. Robinson/Tegart[4] 6-3 6-2
SF: Hawton/Lehane[2] d. Ebbern/Schacht 6-2 9-7

FI: Reitano/Smith[1] d. Hawton/Lehane[2] 6-4 3-6 7-5
-------------------------------------------
Mixed Doubles

Draw=20

All except byes except following pairs:

1R: Mary Reitano/John Pearce d. Gwen Thiele/R.T. Potter 6-4 6-2
1R: Elizabeth Court/Robert Pearson d. V Cox/Jim Shepherd 6-3 6-3
1R: J Robinson/Ken Fletcher d. Noelene Turner/Marty Mulligan 6-1 6-4
1R: Rosemary Gibson/Neil Gibson d. Mrs L. Ockerby/Paul Graham Jones 6-0 6-1
-----

2R: D Young/Fred Stolle d P Mclean/Wayne Millen 6-0 6-0 or default
2R: Sapphire Shipton/Barry Phillips Moore d Hicks/Alan Hicks 6-2 6-3
2R: Judy Tegart/Wayne Reid d Robin Lesh/Alan Shapter 13-11 6-3
2R: Reitano/Pearce d. Court/Pearson 7-5 6-2

2R: Robinson/Fletcher d. Gibson/Gibson 2-6 6-3 6-3
2R: Jan Lehane/Bob Hewitt d J McArthur/Peter McPherson 6-4 6-1
2R: Margo Rawson/Pat O'Kane d Dawn Robberds/Greg Hughes 6-3 8-6
2R: Mary Hawton/Bob Howe d Eva Duldig/Mike Hann (GB)6-2 8-6

QF: Young/Stolle d Shipton/Phillips Moore 6-2 12-10
QF: Reitano/Pearce d Tegart/Reid 20-18 6-3
QF: Lehane/Hewitt d Robinson/Fletcher 6-4 6-4
QF: Hawton/Howe d Rawson/O'Kane 6-4 6-4

SF: Reitano/Pearce d Young/Stolle 7-5 5-7 11-9
SF: Lehane/Hewitt d Hawton/Howe 6-4 1-6 9-7

FI: Jan Lehane/Bob Hewitt d Mary Reitano/J Pearce 9-7 6-2


The Aussie has only local talent this year and crowds are thin.

Feminism has come to Australia. The women decided as a group to lock themselves in their dressing room (see 1956 notes) until given a decent share of matches on center court. "It was led by Mary Reitano, normally the quietest little mouse around." The tournament committee reconsidered allocation of matches.

Temps averaging 105 to 107 Farenheit kept fans away. Lesley Turner was ordered by her doctor to withdraw from heat exhaustion.

Margaret Smith (later Court) demonstrates 1960 was no fluke by repeating. She will now join Lehane, Turner and a couple other girls in an overseas tour. Blisters on her feet hurt Lehane in the final.

Draw note: Mrs N Gibson is Rosemary Gibson-entered in mixed with her spouse.
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Week of January 23-29

ends January 29 Thunderbird Tornament, Phoenix, Arizona, US (Hard)

QF: Darlene Hard d Flo Blanchard 6-3 6-1
QF: Laurie Callaway d Georgianna Shoemaker 3-6 6-1 6-4
QF: Kathy Chabot d Veronica Schmidt 6-0 6-0
QF: Nancy Richey d Emma Flores 6-1 6-2

SF: Hard d Callaway 6-3 6-0
SF: Richey d Chabot 6-3 2-6 6-4

FI: Nancy Richey d. Darlene Hard 6-3 6-4.

Junior Texan Richey upends US #1 Hard in the final.

-----

January 24-29 German International Indoors, Cologne, Germany (Indoors)

1R: Angela Buxton Silk (GB) d Karin Herich 6-2 6-4

2R: Angela Mortimer (GB) d. R Isterloh 6-0 6-0
2R: Silk d Pia Balling (Den) 4-6 6-4 6-4
2R: Ann Haydon (GB) d. Helga Niessen 6-1 6-3

QF: Mortimer d. Renate Ostermann 6-1 6-3
QF: Edda Buding d Silk 8-6 2-6 6-0
QF: Christiane Mercelis (Bel) d. Jenny Seven (Neth) 6-1 6-2
QF: Ann Haydon (GB) d. Brigitte Forstendorf 6-4 6-2

SF: Mortimer d. Buding 6-3 6-2
SF: Haydon d. Mercelis 4-6 6-2 6-0

FI: Angela Mortimer (GB) d. Ann Haydon (GB) 6-2 4-6 6-4

DF: Ann Haydon/Angela Mortimer d. Christiane Mercelis/Renate Ostermann 6-1 6-4.

MX: Edda Buding/Wilhelm Bungert d. Angela Mortimer/Lacy Legenstein (Ast) 6-4 12-10

-----

ends February 1 Auckland Championships, New Zealand (Grass)

SF: Ruia Morrison d Ethne Green 6-3 6-2
SF: Ann Smith d Jill Glenie 6-0 6-4

FI: Ann Smith d. Ruia Morrison 6-4 1-6 6-4

Doubles

SF: Morrison/Heather Robson d. A. Holbrook/J. Blackburne 7-5 6-1
SF: Glennie/Green d. Patson Belton/Beverly Wright 6-3 -63

FI: Ruia Morrison/Heather Robson d. Jill Glenie/Ethne Green 6-2 10-8.

Mixed Doubles

SF: Morrison/Lew Gerrard d. L. Holloway/M. Hussey 6-2 6-0
SF: Smith/Brian Woolf d. Betty Bryant/Kevin Long 6-3 6-8 6-3

FI: Ruia Morrison/Lew Gerrard d. Ann Smith/Brian Woolf 9-7 6-2
-----

January 23-29 Austin Smith Championships, Ft. Lauderdale. Florida. US (Clay)

2R: Margot Demogenes d. Edith Blake 5-7 6-4 6-3
2R: Ann Barclay (Can) d. Alice Luthy 6-0 6-3

QF: Mary Habicht (Bra) d. Leslie Sparling (Can) 6-4 6-2
QF: Marilyn Stock d. Liz Crady 6-1 6-0
QF: Kay Hubbell d. Margot Demogenes 6-1 6-2
QF: Ann Barclay (Can) d. Margaret Babbitt 6-2 6-1

SF: M Habicht d. Stock 6-0 6-2
SF: K Hubbell d. Barclay 6-4 5-7 6-4

FI: Mary Habicht (Bra) d. Kay Hubbell 1-6 6-4 6-0

Doubles

SF: Crady/Habicht d. Carol Riley/Barbara Lossone 6-3 6-2
SF: Barclay/Sparling d. Hubbell/Mrs. Irving Chapman 6-2 9-7

FI: Liz Crady/Mary Habicht (Bra) d. Ann Barclay(Can)/Leslie Sparling (Can) 1-6 6-4 8-6.

-----

ends January 29 Los Angeles Metropolitan Tournament Los Angeles, California, US (Hard)

FI: Joan Johnson d Pat Cody 6-3 10-8

DF: Joan Johnson/Geri Shephard d Barbara Browning/Maggie Taylor 6-3 3-6 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Week of January 30-February 5

February 1-5 Western Province Championships Capetown, South Africa (Hard)

SF: Sandra Reynolds d Jean Forbes 8-6 6-2
SF: Lynn Hutchings d Renee Schuurman 6-1 4-6 7-5

FI: Sandra Reynolds d Lynn Hutchings 6-2 6-4


Note than Hutchings is often listed as "Lyn" or by her full name od "Lynnette".
-----

January 27-February 5 French Indoor Championships, Lyon, France (Indoors)
Venue: Stade Pierre De Coubertin Paris

Draw=31

1R: Angela Mortimer (GB) d. M Canque 6-0 6-0
1R: Suzanne Le Besnerais d. Francoise Nay Lemal 6-3 6-1
1R: Christiane Mercelis (Bel) d. Jacqueline Berson 6-4 6-1
1R: Pia Balling (Den) d. Irene De Lansalut 1-6 6-2 6-4
1R: Flo De La Courtie d. Michele Bourbonnais 6-1 6-4
1R: Josette Billaz d. Monique Salfati 6-3 7-5
1R: Deidre Catt (GB) d. Andree Varin 6-0 6-0
1R: Elizabeth Starkie (GB) d. Monique Coste 2-6 6-4 6-1

1R: Angela Buxton Silk (GB) d. Janine Lieffrig 9-7 6-1
1R: Lea Pericoli (It) d. Solange Galtier 6-4 6-4
1R: Marie Odile Bouchet d. Pierrette Seghers 6-0 6-4
1R: Paule Courteix d. Cecile Trancart 6-0 6-2
1R: Nicole Huve d. Anne Marie Seghers 1-6 9-7 7-5
1R: Francoise Courteix d. Lucia Bassi (It) 6-4 8-6
1R: Maud Galtier d. Daniele Wild 6-4 6-2
1R: Ann Haydon (GB) -bye

2R: A Mortimer d. S Le Besnerais 6-0 6-2
2R; C Mercelis d. P Balling 9-7 6-4
2R: F De La Courtie d. J Billaz 6-3 6-3
2R: D Catt d. E Starkie 12-10 6-3
2R: A Buxton Silk d. L Pericoli 4-6 6-3 6-2
2R: P Courteix d. M Bouchet 6-4 6-2
2R: N Huve d. F Courteix 6-2 6-4
2R: A Haydon d. M Galtier 6-1 6-2

QF: A Mortimer d C Mercelis 6-1 6-4
QF: F De La Courtie d. D Catt 6-4 6-4
QF: P Courteix d. A Buxton Silk 6-2 6-4
QF: A Haydon d. N Huve 6-0 6-0

SF: Mortimer d Courtie 6-3 6-2
SF: Haydon d P. Courteix 6-4 6-1

FI: Angela Mortimer (GB) d. Ann Haydon (GB) 7-5 6-3

Doubles

QF: M. Galtier/Alline Nenot d. Bassi/Pericoli 6-4 6-3
QF: Bouchet/de la Courtie d. Billaz/Le Besnerais 4-6 6-4 6-2
QF: Catt/Mercelis d. Coste/Courteix 4-6 6-0 6-3
QF: Haydon/Mortimer d. Lieffrig/Seghers 7-5 6-3

SF: Bouchet/de la Curtie d. Galtier/Nenot 6-1 6-2
SF: Haydon/Mortimer d. Catt/Mercelis 6-4 6-2

DF: Ann Haydon (GB)/Angela Mortimer (GB) d. Marie Odile Bouchet/Flo de la Courtie 6-2 6-1.

Mixed Doubles

1R: Wild/Eduardo Soriano (Arg) d. Billaz/Jacques Chaban Delmas 7-5 6-4
1R: Pericoli/Sergio Tacchini (It) d. Bouchet/Roland Borghini (Mon) 4-6 10-8 7-5
1R: Le Besnerais/Paul Jalabert d. Bassi/Edson Mandarino (Bra) 5-7 6-1 6-4
1R: Catt/Alan Mills (GB) d. Llieffrig/Christian Duxin 6-2 10-8

2R: Mercelis/Jorgen Ulrich (Den) Canque/Bazin 6-3 6-4
2R: P. Seghers/Deniau d. Boulle/Michel Leclercq 6-2 2-6 7-5
2R: M. Galtier/Marc Lasry d. Haydon/Philippe Washer (Bel) 6-3 2-6 7-5
2R: Pericoli/Tacchini d. Wild/Soriano 6-4 6-3
2R: Mortimer/Billy Knight (GB) d. M. Borniche/Federico MacKinlay (Arg) 6-3 6-1
2R: S. Galtier/Jean Paul Bombardier d. Balling/Thomas Hallberg (Swd) 6-2 9-7
2R: Le Besnerais/Jalabert d. Varin/Pierre Rinderknech 6-2 3-6 8-6
2R: Catt/Mills d. A. Seghers/Henri Pellizza 5-7 6-3 6-1

QF: Mercelis/Ulrich d. P. Seghers/Deniau 6-1 6-2
QF: M. Galtier/Lasry d. Pericoli/Tacchini 6-? 6-3
QF: Mortimer/Knight d. S. Galtier/Bombardier 6-? 6-2
QF: Le Besnerais/Jalabert d. Catt/Mills 3-6 6-3 6-3

SF: Mercelis/Ulrich d. M. Galtier/Lasry8-6 6-3
SF: Mortimer/Knight d. Le Besnerais/Jalabert 6-2 6-1

FI: Christiane Mercelis (Bel)/Jorgen Ulrich (Den) d. Angela Mortimer (GB)/Billy Knight (GB) 6-2 6-4
-----

January 30-February 5 Florida Gold Coast Championships, Pompano Beqch. US (Clay)


2R: Carol Ann Prosen d. Martha Hernandez Burchers 6/1-6/3
2R: Liz Crady d. Alice Luthy 10/8-3/6-6/2
2R: Leslie Sparling (Can) d. Margot Demogenes 6/8-6/0-7/5

QF: Ann Barclay (Can) d.Crady 6-1 6-3
QF: Prosen d. Kay Hubbell 8-6 3-6 6-3
QF: Mary Habicht (Bra) d. Stephanie De Fina 7-5 6-4
QF: Sparling D Mary McKart 6-3 6-1

SF: Barclay d. Prosen 6-4 6-4
SF: Habicht d. Sparling 6-1 6-1

FI: Ann Barclay (Can) d. Mary Habicht (Bra) 7-5 6-4

Doubles

SF: Burchers/Gunderson d. Barclay/Sparling 6-3 3-6 6-0
SF: Hubbell/Prosen d. Habicht/Crady 6-1 6-2

DF: Martha Burchers (Mex)/Belmar Gunderson d. Kay Hubbell/Carole Ann Prosen 6-2 12-10

-----

February?, West German Covered Courts, Dortmund, Germany

FI: Edda Buding d. Brigitte Forstendorf 6-3 6-2

-----
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Week of February 6-12


February 5-12 Scandinavian Indoor Championshiops, Helsinki, Finland (Indoors)

2R: Angela Mortimer (GB) d C Lindstrom 6-0 6-0
2R: Deidre Catt (GB) d Lill Lind (Nor) 6-3 6-8 6-0

QF: Mortimer d Tone Schirmer (Nor) 6-2 6-1
QF: Pia Balling (Den) d Lea Pericoli (It) 6-8 7-5 6-3
QF: Paule Courteix (Fr) d Ulla Hultkrantz (Swd) 6-4 6-4
QF: Catt d Katarina Frendelius (Swd) 6-2 6-3

SF: Mortimer d Balling 6-2 6-0
SF: Catt d Courteix 2-6 7-5 6-3

FI: Angela Mortimer (GB) d Deidre Catt (GB) 6-2 6-1

Doubles

QF: Catt/Mortimer d. Kaija Horsma (Fin)/Frendelius 6-1 6-2

SF: Catt/Mortimer d. Hultkrantz/Gudrun Rosin (Swd) 6-4 8-6
SF: Courteix/Pericoli d. Thelma Salo/Grete Staahle 6-1 6-4

FI: Deidre Catt/Angela Mortimer d. Paule Courteix/Lea Pericoli 6-1 6-1

Mixed Doubles

QF: Mortimer/Bobby Wilson (GB) d. Milly Vagn Neilsen (Den)/Ingemar Ingvarsson (Swd) 6-1 6-3
QF: Hultkrants/Torsten Johansson (Swd) d. Pericoli/Sergio Tacchini (It) 7-5 6-4
QF: Catt/Tony Pickard (GB) Frendelius/Thomas Hallberg (Swd) 6-4 6-1
QF: Courteix/Edson Mandarino (Bra) d. Ingegard Bjorklund/Reino Nyyssonen 6-3 6-3

SF: Mortimer/Wilson d. Hultkrantz/Johansson 7-5 5-7 8-6
SF: Catt/Pickard d. Courteix/Mandarino 6-2 6-4

MX: Angela Mortimer/Bobby Wilson d. Deidre Catt/Tony Pickard 6-2 6-3

"Mort" takes all 3 titles.
-----

February 6-12 South Florida Chmpionshipss, West Palm Beach, Florida, US (Clay)

Draw=9

1R: Nancy Montgomery d Leslie Sparling (Can) 6-3 8-6

QF: Ann Barclay (Can) d June Harbett 6-0 6-0
QF: Stephanie De Fina d Liz Crady 6-3 6-0
QF: June Kroeger d ????
QF: Montgomery d Mary Habicht (Bra) 6-2 6-4

SF:Barclay d De Fina 9-7 3-6 6-3
SF: Montgomery d Kroeger 8-6 6-2

FI: Ann Barclay (Can) d. Nancy Montgomery 6-1 6-3

*Montgomery upset Habicht in the QF.

Mixed Doubles
-----
QF: Montgomery/Pete Green d. Marguerita Demogenes/Homer Shoop 6-1 6-0
QF: Habicht/Patricio Apey (Chi) d. Kathy Harter/Eduardo Zuleta (Ec) 4-6 6-1 6-1
QF: Sparling/Ed Rubinoff d. Cady/Hernando Salas (Bol) 6-0 6-1
QF: De Fina/Miguel Ovlera (Ec) d. Kroeger/King Thaxton 6-4 6-4

SF: Habicht/Apey d. Montgomery/Green 4-6 10-8 9-7
SF: De Fina/Olvera d. Sparling/Rubinoff 6-1 6-1

FI: De Fina/Olvera d. Habicht/Apey 6-1 3-6 6-1

-----

Ends Feb 13 Auckland International Invitional, Auckland, New Zealand (Grass)

2R: Pat O' Carroll d Ann Smith 2-6 6-4 6-4

QF: Jan Lehane (Aus) d Jill Glenie 6-1 6-0
QF: O' Carroll d Heather Robson 6-3 5-7 6-3
QF: Ruia Morrison d Judy Davidson 6-3 7-5
QF: Ethne Green d Lesley Turner (Aus) 6-3 1-6 6-3

SF: Lehane d O' Carroll 6-1 6-0
SF: Morrison d Green 6-3 5-7 6-2

FI: Jan Lehane (Aus) d. Ruia Morrison 6-0 6-3

Doubles

QF: Lehane/Turner d. E. Terry/B. Patterson 6-0 6-1
QF: Glennie/Green d. L. Smith/Betty Bryant 6-2 7-5
QF: Morrison/Robson d. Beverly Wright/Patsy Belton 9-7 7-5
QF: Davidson/L. Adams d. Smith/H. Lockington 6-4 3-6 6-3

SF: Lehane/Turner d. Glennie/Green 6-1 6-1
SF: Morrison/Robson d. Davidson/Adams 6-4 6-1

FI: Jan Lehane (Aus)/Lesley Turner (Aus) d. Ruia Morrison/Heather Robson 6-2 6-2

Mixed Doubles

SF: Lehane/M. Hussey Terry/Richard Hawkes 6-1 6-3
SF: Turner/Eric White d. Robson/Alan Burns 3-6 6-3 6-2

FI: Lesley Turner/Eric White d. Jan Lehane/M. Hussey 6-4 4-6 9-7

Lesley Turner upset in the QF by relatively unknown Kiwi Ethne Green.

-----

February 6-12 Monte Carlo Country Club Tournament , Monte Carlo, Monaco (Clay)
Venue: Monte Carlo Country Club

SF: Elizabeth Starkie d Barus 6-1 6-0

FI: Elizabeth Starkie d S Georges 6-1 6-0

MX: Elizabeth Starkie/Rene Ruzic d Georges/Lantero 6-2 7-5

-----

February 12, United Arab Republic Championships, Heliolpolis, Egypt

SF: Sonia Neematallah d. Mrs. Husein Saleh 6-1 6-1
SF: Mrs. Ahmed Mansour d. Mrs. Aly Ibrahim 1-6 6-4 6-4

FI: Sonia Neematallah d. Mrs. Ahmed Mansour 6-3 6-2

MX: Sonia Neematallah/Sayed Badr el Din d. Mrs. Husein Saleh/Fathi Mohamed Aly w.o.

-----
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Week of February 13-19

February 13-18 British Covered Court Championships, London. (Indoors on Wood)
Venue: Queen's Club

Draw=32

1R: Angela Mortimer d T Masters 6-0 6-0
1R: Vivienne Cox d C Anstey 7-5 8-6
1R: Pat Wheeler d Shirley Hannah 6-3 6-1
1R: Carol Webb d J Robinson 6-0 6-3
1R: Shirley Bloomer Brasher d Joyce Barclay default
1R: Frances Maclennan d Mary Muncaster 6-1 6-1
1R: Rita Bentley d S Wolstenholme 6-1 6-1
1R: Carol Rosser d Jean Wilson 4-6 6-2 6-0

1R: Robin Blakelock d J Bond 6-1 6-0
1R: Diane Tuckey d Caroline Yates Bell 3-6 6-3 10-8
1R: Sally Holdsworth d Caroline Leather 6-1 6-4
1R: Deidre Catt d Mrs Brock 6-2 6-1
1R: Frances Walton d Vivienne Dennis 6-1 6-0
1R: Pauline Roberts d M Neal 6-2 6-1
1R: Pat Stewart (US) d Margaret Lee 6-4 6-1
1R: Christine Truman d Jenny Trewby default

2R: Mortimer d Cox 6-0 6-3
2R: Wheeler d Webb 6-1 6-1
2R: Bentley d Rosser 6-3 6-2
2R: Brasher d McLennan 6-1 6-3

2R: Catt d Holdsworth 8-6 6-3
2R: Blakelock d Tuckey 6-3 3-6 6-2
2R: Roberts d Walton 6-1 6-3
2R: Truman d Stewart 6-2 6-0

QF: Mortimer d Wheeler 6-1 6-1
QF: Bentley d Brasher 3-6 6-2 7-5
QF: Catt d Blakelock 6-0 6-3
QF: Truman d Roberts 6-1 6-3

SF: Mortimer d Bentley 6-1 6-0
SF: Truman d Catt 7-5 6-2

FI: Angela Mortimer d. Christine Truman 2-6 6-1 6-4

Doubles

QF: Catt/Mortimer d. Brock/Hannah 6-0 6-0
QF: Hird/Yates-Bell d. Cox/Tuckey 6-4 6-4
QF: Blakelock/Webb d. Ilse Buding Davies/Wheeler 7-5 4-6 7-5
QF: Brasher/Roberts d. Leather/Trewby 6-3 6-2

SF: Catt/Mortimer d. Hird/Yates-Bell 6-2 6-0
SF: Brasher/Roberts d. Blakelock/Webb 6-2 6-1

FI: Deidre Catt/Angela Mortimer d. Shirley Brasher/Pauline Roberts 11-9 6-0

Mixed Doubles

QF: Hird/John Barrett d. Maclennan/Stanley Matthews 7-5 6-4
QF: Roberts/Julian Coni d. Rosser/Eduardo Soriano (Arg) 3-6 11-9 6-4
QF: Walton/Mark Cox d. P. Stewart/Mark Otway (NZ) 2-6 6-2 6-3
QF: Catt/John McDonald (NZ) d. S. Cox/Edson Mandarino (Bra) 6-1 6-1

SF: Hird/Barrett d. Rboerts/Coni 6-4 2-6 6-3
SF: Catt/McDonald d. Walton/M. Cox 6-3 6-2

FI: Deidre Catt/John McDonald (NZ) d. Pat Hird/John Barrett 6-3 6-1

*This is Mortimer's 4th straight indoor win this year.
-----

ends Feb 19 Phillippine Open, Manila, Phillippines

FI: Rosemary Gibson (Aus) d. Desidera Ampon 6-2 6-3.
-----

ends February 19 Desert Invitation, Palm Desert, California, US (Hard)

Draw=5

1R: Pam Davis d Aprille O' Neill (GB) 6-3 6-1

SF: Kathy Chabot d Davis 6-0 6-2
SF: Carole Caldwell d Carol Ann Loop 8-6 6-3

FI: Kathy Chabot d. Carole Caldwell 6-4 6-2
-----

ends February 21 Pan American Chmpionships, Mexico City, Mexico. (Clay)

Draw=9

1R: Pilar Roldan d Sally Moore (US) 6-2 3-6 11-9

QF: Darlene Hard (US) d Roldan 6-1 6-1
QF: Yola Ramirez d ????
QF: Melita Ramirez De Castro d ????
QF: Ann Haydon (GB) d Elena Osuna 6-2 6-1

SF: Ramirez d. Hard 6-2 6-4
SF: Haydon d. Castro 6-3 6-4

FI: Yola Ramirez d. Ann Haydon (GB) 6-2 6-3

DF: Ann Haydon/Yola Ramirez d. Darlene Hard/Sally Moore 6-2 6-2

Yola wins a big event in her home country with two back to back upsets.

-----

ends February 20 Cozon Cup, Lyon, France (Indoors)
Venue: Lyon Tennis Club

Draw=7

1R: Pierrette Seghers d MC Ailloud 6-2 6-0
1R: Marie Jeanne Dusapt d N Ailloud 6-3 6-3
1R: R Fueurle d S Balay default
1R: Josette Billaz-bye

SF: Seghers d Dusapt 6-3 6-4
SF: Billaz d Fueurle 6-1 6-2

FI: Josette Billaz d Pierrette Seghers 6-0 6-2

-----

February 13-19 Nice Lawn Tennis Club Tournament, Nice, France (Clay)
Venue: Nice lawn Tennis Club

FI: Elizabeth Starkie d Nicole Braccardo 6-1 6-1

MX: Nicole Broccardo/Saurel d Elizabeth Starkie/Benejean 6-3 6-3

-----

February 13-19 Florida State Championships Orlando, Florida, US (Clay)

SF: Carol Ann Prosen d. Mary Habicht (Bra) 6-2 6-2
SF: Belmar Gunderson d. Ann Barclay (Can) 6-3 6-0

FI: Carol Ann Prosen d Belmar Gunderson 6-2 6-3

DF: Mary Habicht/Carole Ann Prosen d Marta Burchers/Belmar Gunderson 6-2 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Discussion Starter #13 (Edited)
Week of February 20-26

February 20-26 Carlton Club Tournament, Cannes, France (Clay)
Venue: Carlton Club

QF: Lucia Bassi (Ita) d Monique Salfati 1-6 6-1 6-4
QF: Marta Peterdy (Hun) d Nicole Broccardo (Bel) 6-2 6-2
QF: Dora Schuster (Aut) d Christiane Ortelli 6-1 6-1
QF: Elizabeth Starkie (GB) d Annalisa Bellini (Ita) 6-1 6-1

SF: Bassi d Peterdy 6-0 6-3
SF: Starkie d Schuster 6-1 6-1

FI: Elizabeth Starkie (GB) d. Lucia Bassi (It) 6-2 6-2

DF: Lucia Bassi/Elizabeth Starkie d. Marta Peterdy/Monique Salfati 2-6 6-1 6-2

A weak field, the cream of the women are on the Caribbean circuit.

-----

February 22- 26 St. Andrew's Invitation, Kingston, Jamaica. (Grass)

Draw=9

1R: Sally Moore d Suzy Kormoczy 6-3 6-4

QF: Ann Haydon d Mrs Arscott 6-0 6-1
QF: Sally Moore d Yola Ramirez 6-3 6-4
QF: Christine Truman d Gay Millener 6-0 6-2
QF: Darlene Hard d Linda Vail 6-0 6-4

SF: Moore d. Haydon 7-9 6-1 8-6
SF: Truman d. Hard 6-3 6-2

FI: Sally Moore (US) d. Christine Truman (GB)1-0 retired.

Doubles

SF: Haydon/Truman d. Vail/Rosalie Fox Lindo 6-2 6-1
SF: Hard/Ramirez d. Mormoczy/Moore 6-3 6-3

FI: Darlene Hard/Yola Ramirez d. Ann Haydon/Christine Truman default.

Moore storms the field, upsetting Kormocy in 1R, then two more seeds in semis and final. Truman injures leg in F and retires.

-----

February 26, Golden Gate, San Francisco, California, US

FI: Jan Conroy d. Bess Fickert 6-3 3-6 10-8
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Week of February 27-March 5

February 27-March 3 United States Women's Indoor Championships, Chesnut Hill, Massachuesetts, US (Indoors)
Venue: Longwood Cricket Club

QF: Janet Hopps d Mrs Dorothy Hills 6-2 6-3
QF: Mary Richards d Virginia Connolly 3-6 6-4 6-3
QF: Kay Hubbell d Joan Sullivan 6-2 6-2
QF: Ruth Jeffery d Margery Fremont Smith 6-2 6-0

SF: Hopps d Richards 6-3 6-0
SF: Hubbell d Jeffery 6-4 6-2

FI: Janet Hopps d. Kay Hubbell 6-0 7-5

Doubles

SF: Hopps/Hubbell d. Hills/Mrs. John Williams 6-2 6-2
SF: Midge Buck/Jeffery d. Sullivan/Connolly 6-2 6-2

FI: Janet Hopps/Kay Hubbell d. Midge Buck/Ruth Jeffery 4-6 6-1 7-5

Mixed Doubles

SF: Hopps/Bud Collins d. Connolly/Don Manchester 6-3 6-3

MX: Janet Hopps/Bud Collins d Mary Richards/Chauncey Steele 6-3 6-4

No distinguished entries. Hopps wins mixed with Bud Collins, who goes to on to become famous as a tennis commentator on television.

-----

February 25-March 5 Russian Indoor Chmpionships*, Moscow, Russia, Soviet Union (Indoors)
(Note Ugarte has the USSR Indoor Championships-resolve)

Draw=16

1R: Vera Filippova d Valeria Kouzmenko 6-3 6-4

QF: Larissa Preobrazhenskaya d Deidre Catt (GB) 6-2 6-3
QF: Silvana Lazzarino (It) d Filippova 6-3 6-2
QF: Anna Dmitrieva d Galina Baksheeva 6-3 4-6 6-3
QF: Irina Ryazanova d Paule Courteix (Fr) 8-10 6-3 6-2

SF: Lazzarino d Preobrazhenskaya 6-4 6-4
SF: Ryazanova d Dmitrieva 8-6 9-7

FI: Irena Ryazanova d. Silvana Lazzarino (Ity) 6-8 6-2 6-0

Doubles

FI: Anna Dmitrieva/Irena Ryazanova d. Vera Filippova/Larissa Preobrazhenskaya 6-0 6-2

Mixed Doubles

1R: Preobrazhenskaya/Sergey? Andreiev d. Courteix/Francis Nys (Fr) 6-0 6-4

QF: Dmitrieva/Sergei Likhachev d. Preobrazhenskaya/Andreiev 6-2 1-6 6-2
QF: Lazzarino/Sergio Tacchini (It) d. Filippova/Svyatoslav Mizra 6-4 4-6 6-4

SF: Catt/Alan Mills (GB) d. Ryazanova/Toomas Lejus 6-2 6-4
SF: Dmitrieva/Likhachev d. Lazzarino/Tacchini 6-1 6-1

FI: Deidre Catt/Alan Mills d. Anna Dmitrieva/Sergei Likhachev 6-3 6-3

-----

February 27-March 5 Caracas International Cup, Caracas, Venezuela (Hard)
Venue: Altamira Tennis Club

Draw=10

1R: Sally Moore (US) d N Eigler 6-4 6-3
1R: Suzy Kormoczi (Hun) d Linda Vail (US) 6-3 6-2

QF: Maria Bueno (Bra) d. Flo de la Courtie (Fra) 0-6 7-5 6-3
QF: Ann Haydon (GB) d. Moore 4-6 6-0 6-3
QF: Kormoczy d. Maria de Heimbach 6-1 6-1.
QF: Darlene Hard (US) d. Yola Ramirez (Mex) 7-5 6-4

SF: Bueno d. Haydon 3-6 6-1 6-4
SF: Hard d. Kormoczy 6-4 6-4

FI: Maria Bueno (Bra) d. Darlene Hard (US) 7-5 6-1

Doubles

QF: Moore/Kormoczy d. Corina Paisca/O. Soto 9-6 6-2

SF: Bueno/Hard d. de la Courtie/Vail 6-4 6-3
SF: Haydon/Ramirez d. Moore/Kormoczy 6-4 8-6

FI: Maria Bueno/Darelene Hard d. Ann Haydon/Yola Ramirez 3-6 9-7 6-4.

Mixed Doubles

1R: Kormoczy/Peter Scholl (Ger) d. Eigler/Juan Notz 6-1 7-5

QF: Hard/Rod Laver (Aus) d. Vail/Whitney Reed (US) 7-5 2-6 6-4
QF: Moore/Luis Ayala (Chi) d. Ramiez/Alphonso Ochoa (Mex) 7-5 6-3
QF: Haydon/Billy Knight (GB) d. de la Courtie/Pierre Darmon (Fr) 6-2 8-6
QF: Bueno/Roy Emerson (Aus) d. Kormoczy/Scholl 7-9 6-2 6-1

SF: Hard/Laver d. Moore/Ayala 8-6 6-1
SF: Haydon/Knight d. Bueno/Emerson 6-3 6-4

FI: Darlene Hard/Rod Laver d. Ann Haydon/Billy Knight 7-5 6-3

-----

February 27-March 5 Cape D'Antibes International, Juan-les-Pins, France (Clay)
Venue: Provencal Tennis Club

QF: Pauline Roberts (GB) d Claudine Casa 6-1 6-1
QF: Lucia Bassi (It) d Jean Wilson (GB) 6-4 6-2
QF: Frances MacLennan (GB) d Roberta Beltrame (It)7-5 1-6 6-3
QF: Elizabeth Starkie (GB) d Monique Salfati default

SF: Roberts d Bassi 6-1 6-2
SF: Starkie d MacLennan 6-2 6-2

FI: Elizabeth Starkie (GB) d. Pauline Roberts (GB) 8-6 6-1

DF: Vera Roberts/Elizabeth Starkie d. Lucia Bassi/Roberta Beltrame 6-3 6-3

MX: Roberta Beltrame/Michele Pirro (It) d. Elizabeth Starkie/Roger Taylor (GB) 6-3 (one set)
-----

March 6, City of Perth Championships, Australia

FI: Jill Langley d. Dorothy Whitely 1-6 7-5 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Week of March 6-12

March 6-12 Ciudad Of Barranquilla International, Barranquilla, Columbia. (Clay)

Draw=11

1R: Maria Bueno (Bra) d Carole Wright (US) 3-6 6-3 6-0
1R: Linda Vail (US) -bye
1R: Yola Ramirez (Mex) -bye
1R: Suzy Kormoczy (Hun)-bye

1R: Ann Haydon-(GB) bye
1R: Sally Moore (US) d Beatriz Del Corral 6-2 6-4
1R: Flo De La Courtie (Fra) d Polita Palacios default
1R: Darlene Hard (US) -bye

QF: Bueno d Vail 6-4 6-1
QF: Ramirez d Kormoczy 6-3 1-6 6-4
QF: Haydon d Moore 6-3 6-2
QF: Hard d Courtie 6-4 6-2

SF: Bueno d. Ramirez 6-3 6-4
SF: Hard d. Haydon 6-3 6-2

FI: Maria Bueno (Brz) d. Darlene Hard (US) 6-4 6-3

Doubles

QF: de la Courtie/Vail d. Wright/del Corral 7-5 6-1

SF: Bueno/Hard d. de la Courtie/Vail 6-4 6-3
SF: Haydon/Ramirez d. Kormoczy/Moore 8-6 6-2

FI: Maria Bueno/Darlene Hard d. Ann Haydon/Yola Ramirez 8-6 6-4

Mixed Doubles

1R: Ramirez/Alfonso Ochoa (Mex) d. del Corral/Jose A. Cortes 6-1 6-0
1R: Moore/Gardnar Mulloy (US) d. Alicia de England/Gustavo Castillo 6-1 6-1
1R: Vail/Whitney Reed (US) d. Maria Escobar/Dario Behar 6-4 6-3

QF: Hard/Rod Laver (Aus) d. Ramirez/Ochoa 6-2 6-4
QF: de la Courtie/Pierre Darmon (Fr) d. Wright/Ed Rubinoff (US) 6-2 11-9
QF: Moore/Mulloy d. Kormoczy/Peter Scholl (Ger) 9-7 6-3
QF: Haydon/Billy Knight (GB) d. Vail/Reed 6-4 8-6

SF: Hard/Laver d. de la Courtie/Darmon 4-6 6-3 6-2
SF: Moore/Mulloy d. Haydon/Knight w.o.

FI: Hard/Laver d. Moore/Mulloy 6-3 6-2

-----

March 3-12 Egyptian International Championships*, Cairo, Egypt (Clay)

QF: Vera Puzejova (Cz) d Xenia Vassiliadis (Gr) 6-0 6-2
QF: Rosemary Gibson (Aus) d Lorna Cawthorn (GB) 6-2 2-6 7-5
QD: Eva Johannes (E Ger) d Clelia Gaeta 6-3 6-0
QF: Margaret Hellyer (Aus) d Ginette Bucaille Grandguillot (Fr) 6-3 11-9

SF: Puzejova d Gibson default
SF: Hellyer d Johannes 6-2 6-1

FI: Vera Puzejova (Cz) d. Margaret Hellyer (Aus) 6-0 6-0

Doubles

SF: Johannes/Puzejova d. Gibson/Anne Phillips-Moore (Aus) 6-3 6-2
SF: Cawthorn/Grnadguillot d. Hellyer/Vassiliadis 9-7 6-2

FI: Eva Johannes (E Ger)/Vera Puzejova (Cz) d. Lorna Cawthorn (GB)/Ginette Grandguillot 8-6 6-2

Mixed Doubles

QF: Puzejova/Jiri Javorsky (Cz) d. Vassiliadis/Alan Kendall (Aus) 6-2 6-3
QF: Cawthorn/Mike Sangster (GB) d. Gibson/Neil Gibson (Aus) 7-5 6-2
QF: Hellyer/Carlos Fernandes (Bra) d. Grandguillot/Mark Otway (NZ) 6-0 3-6 6-3
QF: Johannes/Horst Stahlberg (E.Ger) Phillips-Moore/Barry Phillips-Moore (Aus) 6-2 6-1

SF: Puzejova/Javorsky d. Cawthorn/Sangster 17-15 6-4
SF: Hellyer/Fernandes d. Johannes/Stahlberg 6-2 6-1

FI: Margaret Hellyer (Aus)/Carlos Fernandes (Bra) d. Vera Puzejova (Cz)/Jiri Javorsky (Cz) 7-5 6-2

Officailly the United Arab Republic Championships, as Egypt and Syria briefly united politically.
-----

ends March 13, South-West Districts, Warrnambool, Victoria, Australia

FI: Beverly Rae d. Lorraine Robinson 6-2 3-6 5-5 retired

-----

March 6-12 Cannes Tennis Club Tournament, Cannes, France (Clay)
Venue: Cannes Tennis Club

QF: Pauline Roberts (GB) d Marta Peterdy (Hun) 6-3 6-1
QF: Lucia Bassi (It) d Helga Schultze (Ger) 6-0 5-7 6-1
QF: Roberta Beltrame (It) d Jill Mills (GB) 7-5 6-4
QF: Elizabeth Starkie (GB) d Frances McLennan (GB) 6-0 6-1

SF: Roberts d Bassi 6-3 4-6 6-3
SF: Starkie d Beltrame 6-0 6-4

FI: Elizabeth Starkie d Pauline Roberts 8-6 6-1

DF: Lucia Bassi/Roberta Beltrame d Pauline Roberts/Elizabeth Starkie 6-2 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Week of March 13-19

March 13- 19 Caribe Hilton Invitation, San Juan, Puerto Rico. (Hard)

Draw=16

1R: Maria Bueno (Bra) d Mary Evans 6-0 6-1
1R: Flo De La Courtie (Fr) d Dora Pasarell 6-0 6-0
1R: Gwen Thomas d Grace Valdes 6-0 6-0
1R: Suzy Kormoczy (Hun) d Linda Vail 6-1 6-4

1R: Darlene Hard d Carole Wright 6-2 6-1
1R: Yola Ramirez (Mex) d Sally Moore 7-5 6-3
1R: Carol Hanks d Martita Torros 6-2 6-2
1R: Ann Haydon (GB) d Sally Fuller 6-0 6-1

QF: Bueno d. Courtie 7-5 6-3
QF: Thomas d. Kormoczy 3-6 6-4 8-6.
QF: Hard d. Ramirez 6-1 6-1
QF: Haydon d. Hanks 8-6 6-3

SF: Bueno d. Thomas 6-2 8-6
SF: Haydon d. Hard 6-2 6-1

FI: Maria Bueno (Bra) d. Ann Haydon (GB) 3-6 6-2 6-2*

Doubles

1R: Hanks/Vail d. Thomas/Violeta Pomales 8-6 6-1

QF: Bueno/Hard d. Lila Mehlman/Fina Cabrera 6-0 6-0
QF: de la Courtie/Wright d. Hanks/Vail 6-1 6-2
QF: Haydon/Ramirez d. Valdez/Pasarell w.o.
QF: Kormoczy/Moore d. Torros/Fuller 6-1 6-4

SF: Bueno/Hard d. de la Courtie/Wright 3-6 6-4 6-0
SF: Haydon/Ramirez d. Kormoczy/Moore 6-1 4-6 8-6

FI: Ann Haydon/Yola Ramirez d. Maria Bueno/Darlene Hard 6-1 6-4

Ugarte has my score and a differing score of 3-6 6-4 6-2 for the final. Resolve if possible.

-----

March 13-19 Riviera Championships Menton, France (Clay)

Draw=19

1R: Jean Wilson (GB) d Roberta Beltrame (It) 3-6 6-1 6-3
1R: Maria Teresa Riedl (It) d Joyce Barclay (GB) 6-0 6-1
1R: Carmen Coronado (Sp) d Elaine? Favre 6-4 6-3

2R: Lucia Bassi (It) d Marta Peterdy (Hun) 6-2 6-2
2R: Mimi Arnold (US) d Claudine Casa 6-2 6-2
2R: Helga Schultze (Ger) d Pauline Roberts (GB) 4-6 6-3 6-3
2R: Deidre Catt (GB) d Dora Schuster (Ast) 6-3 6-4

2R: Elizabeth Starkie (GB) d Wilson 6-1 6-0
2R: Riedl d Jill Mills (GB) 6-2 6-1
2R: Francdsca Gordigiani (Ita) d Coronado 6-4 8-6
2R: Edda Buding (Ger) d Frances MacLennan (GB) 6-4 2-6 7-5

QF: Arnold d Bassi 6-4 4-6 6-2
QF: Catt d Schultze 6-4 6-0
QF: Starkie d Riedl 5-7 9-7 6-0
QF: Buding d Gordigiani 6-4 2-6 12-10

SF: Arnold d. Catt 6-2 7-5
SF: Starkie d. Buding 7-9 6-2 6-4

FI: Mimi Arnold (US) d. Elizabeth Starkie (GB) 5-7 6-4 6-0

Doubles

QF: Catt/Roberts d Peterdy/Schuster 6-2 8-6
QF: Barclay/MacLennan d. Caroline Lyon/Wilson 6-1 6-4
QF: Beltrame/Gordigiani d. Mills/Starkie 6-4 9-11 6-3
QF: Buding/Schultze d. Coronado/Riedl 7-5 6-4

SF: Catt/Roberts d. Barclay/MacLennan 6-2 2-6 6-2
SF: Buding/Schultze d. Beltrame/Gordigiani 6-1 6-1

FI: Deidre Catt/Pauline Roberts d. Edda Buding/Helga Schultze 6-4 7-5

Mixed Doubles


QF: Buding/Bert Gieseke (Ger) d. Jenny Seven (Neth)/Piet Van Eysden (Neth) 6-3 6-4
QF: Bassi/Antonio Maggi (It) d. Peterdy/Antal Jancso (Hun) 4-6 10-8 6-1
QF: Roberts/Trevor Adamson (GB) d. Schuster/Franz Hainka (Ast) 6-1 6-2
QF: Mills/Alan Mills (GB) d. Schultz/Ingo Buding (Ger) 6-3 6-1

SF: Bassi/Maggi d. Buding/Gieseke 6-2 6-4
SF: Mills/Mills d. Roberts/Adamson 6-3 6-1

FI: Jill Mills/Alan Mills d. Lucia Bassi/Antonio Maggi 6-0 6-4
-----

March 13-19 Alexandria International, Alexandra, Egypt (Clay)

QF: Vera Puzejova (Cz) d Clelia Gaeta 6-4 6-2
QF: Eva Johannes (E.Ger) d Ginette Bucaille Grandguillot (Fr) 6-4 10-8
QF: Lorna Cawthorn (GB) d Rosemary Gibson (Aus) 1-6 7-5 6-4
QF: Margaret Hellyer (Aus) d Xenia Vassiliadis (Gre) 6-1 6-2

SF: Puzejova d Johannes 6-3 6-3
SF: Hellyer d Cawthorn 6-2 6-3

FI: Vera Puzejova (Cz) d. Margaret Hellyer (Aus) 6-1 6-3

Doubles

SF: Johannes/Puzejova d. Gibson/Anne Phillips-Moore (Aus) 6-1 6-1
SF: Hellyer/Vassiliadis d. Grandguillot/Cawthorn 6-3 6-1

FI: Eva Johannes/Vera Puzejova d. Margaret Hellyer/Xenia Vassiliadis 6-1 6-0

Mixed Doubles

1R: Phillips-Moore/Barry Phillips-Moore (Aus) d. E. Smith/Mark Otway (NZ) 4-6 6-1 6-4
1R: Gibson/Neil Gibson (Aus) d. Gaeta/Sayed Badr-el-Din 6-3 6-1

QF: Puzejova/Jiri Javorsky (Cz) d. Phillips-Moore/Phillips-Moore 6-2 6-1
QF: Gibson/Gibson d. Johannes/Horst Stahlberg (E. Ger) 6-2 6-2
QF: Cawthorn/Mike Sangster (GB) d. Vassiliadis/Donald Dell (US) 7-5 6-2
QF: Hellyer/Carlos Fernandes (Bra) d. Grandguillot/Lew Gerrard (NZ) 6-4 6-4

SF: Gibson/Gibson d. Puzejova/Javorsky 6-3 6-3
SF: Hellyer/Fernandes d. Cawthorn/Sangster 6-4 6-4

FI: Margaret Hellyer/Carlos Fernandes d. Rosemary Gibson/Neil Gibson 6-3 2-6 16-14

-----

March 13-19 Swedish Indoor Championships ,Stockholm, Sweden (Indoors)

FI: Katarina Frendelius d Ulla Sandulf 8-6 6-2

-----

ends March 19 Shamrock Championships, Hollywood, Florida , US (Clay)

FI: Mary Habicht (Bra) d Stephanie DeFina 6-3 6-4

-----

March 19, Terrace Swim and Tennis Club, Redwood City, California, US

QF: Pat Naud Mattes d. Marge Kohler 7-5 2-6 7-5
QF: Martha Gilmore d. Marge Stevens 6-3 6-2
QF: Andria Miller d. Bess Fickert 6-2 6-1
QF: June Gay d. Jean Laird 60 2-6 6-4

SF: Mattes d. Gilmore 6-3 1-6 6-1
SF: Miller d. Gay 6-4 6-3

FI: Pat Naud d. Andria Miller 7-9 6-3 6-2

-----

March 19, Arizona State Closed, Phoenix, US

2R: Emma Flores d. Flo Blanchard 6-4 5-7 6-4

QF: Flores d. Joanne Sears 9-7 6-2
QF: Sandra Smith d. Sue Bartaluzzi 6-3 6-3
QF: Ina Leffler d. Pinky Shoemaker 7-5 6-4

SF: Flores d. Laurie Callaway 6-2 6-4
SF: Leffler d. Smith 6-0 6-2

FI: Emma FLores d. Ina Leffler 7-5 6-0

Doubles

SF: Callaway/Blanchard d. Leffler/Smith 6-3 6-2
SF: Shoemaker/Flores d. Sears/Carol Haines 6-1 6-2

FI: Pinky Shoemaker/Emma Flores d. Laurie Callaway/Flo Blanchard 6-4 5-7 6-4

Mixed Doubles

QF: Shoemaker/Emmons d. Blanchard/Clover 3-6 6-1 6-0

SF: Flores/Pete Barizon d. Palmer/Barney Judson ??
SF: Callaway/Roy Meng d. Shoemaker/Emmons 6-3 7-5

FI: Laurie Callaway/Roy Meng d. Emma Flores/Pete Barizon 6-3 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Week of March 20-26

March 20-26 Caribbean Chmpionships, Montego Bay, Jamaica. (Grass)

Draw=11

1R: Darlene Hard (US) -bye
1R: Carole Wright (US) -bye
1R: Suzy Kormoczy (Hun) d Mary Evans (US) 6-0 6-1
1R: Yola Ramirez (Mex) d Flo De La Courtie (Fr) 6-1 6-1

1R: Sally Moore (US) d Linda Vail (US) 6-1 6-2
1R: Gwen Thomas (US) -bye
1R: Carol Hanks (US) -bye
1R: Ann Haydon (GB) -bye

QF: Hard d Wright 6-4 6-2
QF: Ramirez d Kormoczy 7-6 retired
QF: Thomas d Moore 2-6 6-3 6-4
QF: Haydon d Hanks 6-8 6-3 6-3

SF: Ramirez d. Darlene Hard 6-1 13-11
SF: Haydon d. Gwen Thomas 6-4 6-2

FI: Yola Ramirez (Mex) d. Ann Haydon (GB) 6-3 11-9

Doubles cancelled due to rain.

Hard displeases by not even trying to return a soft serve by Yola Ramirez on match point. "The US National Champion had simply quit. Members of the gallery were flabbergasted by her behavior".

-----

March 20-26 Gallia Tennis Club International Cannes, France (Clay)
Venue: Gallia Tennis Club

Draw=at least 22

1R: Elizabeth Starkie (GB) d Monique Salfati 6-0 6-3
1R: Marie Odile Bouchet d Solange Galtier 7-5 6-2
1R: Nicole Huve d Daniele Wild 6-4 14-12
1R: Carmen Coronado (Sp) d Jill Mills (GB) 6-1 6-1
1R: Pauline Roberts (GB) d Eva Duldig (Aus) 6-3 5-7 6-3
1R: Helga Schultze (Ger) d Pia Balling (Den) 6-1 6-4

2R: Christiane Mercelis (Bel) d Starkie 6-4 7-5
2R: Francesca Gordigiani (it) d Alessandra Gobbo (It) 7-5 1-6 6-4
2R: Bouchet d Renate Ostermann (Ger) 6-2 6-3
2R: Deidre Catt (GB) d Huve 6-2 6-4

2R: Edda Buding (Ger) d Coronado 6-4 6-3
2R: Maria Teresa Riedl (It) d Roberts 6-3 6-3
2R: Schultze d ????
2R: Mimi Arnold (US) d Frances MacLennan (GB) 6-0 7-9 6-3

QF: Mercelis d Gordigiani 6-1 4-6 6-1
QF: Catt d Bouchet 6-4 6-1
QF: Buding d Riedl 6-4 6-2
QF: Schultze d Arnold 1-6 6-2 6-2

SF: Mercelis d. Catt 6-0 0-6 6-4
SF: Buding d. Schultze 6-1 4-6 11-9

FI: Chistiane Mercelis (Bel) d. Edda Buding (Ger) 11-9 retired

DF: Deidre Catt/Pauline Roberts d. Edda Buding/Christiane Mercelis 3-6 6-2 6-4

Mixed Doubles

SF: Roberts/Trevor Adamson (GB) d. Bouchet/Daniel Contet 6-4 7-5
SF: Ostermann/Istvan Gulyas (Hun) d. Buding/Eduardo Soriano (Arg) 8-6 4-6 6-2

FI: Renate Ostermann/Istvan Guluas d. Pauline Roberts/Trevor Adamson 6-2 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Discussion Starter #18 (Edited)
Week of March 27-April 2

March 27-April 2 Good Neighbor Championships ,Miami Beach, Florida, US (Clay)

Draw=20

1R: Yola Ramirez (Mex) d Helen Kantrowich 6-1 6-1
1R: Stella Cunningham d Margareta Driscoll 6-3 8-6
1R: Suzy Kormoczy (Hun) d Betty Coumbe 6-0 6-1
1R: Sara Mae Turber d Ines Long 10-8 6-2

2R: Ann Haydon (GB) d June Harbett 6-0 6-1
2R: Stephanie De Fina d Linda Vail 9-7 6-2
2R: Cunningham d Margaret Babbitt 6-2 5-7 6-1
2R: Ramirez d Carol Ann Prosen 6-3 6-4

2R: Kormoczy d Turber 6-0 6-1
2R: Carol Hanks d Margaret Demogenes 3-6 6-3 6-2
2R: Mary Habicht (Bra) d Liz Crady 6-3 4-6 6-1
2R: Sally Moore d Barbara Fullwood 6-2 6-4

QF: Haydon d DeFina 6-1 6-1
QF: Ramirez d Cunningham 6-0 6-1
QF: Kormoczy d Hanks 6-3 6-4
QF: Habicht d Moore 6-4 8-6

SF: Haydon d. Ramirez 10-8 6-1
SF: Kormoczy d. Habicht 6-3 6-0

FI: Ann Haydon (GB) d. Suzie Kormoczy (Hun) 6-0 6-2

Doubles

QF: Hanks/Vail d. Crady/Habicht 6-3 6-2

SF: Haydon/Ramirez d. Prosen/Turber 6-2 6-2
SF: Hanks/Vail d. Coumbe/Salichs 6-3 6-3

DF: Ann Haydon/Yola Ramirez d. Carol Hanks/Linda Vail 6-3 6-3

-----

Ends April 2 San Luis Potosi Championships, San Luis Potosi, Mexico (Clay)

QF: Rosa Palafox d Olga De Palafox 6-2 6-4
QF: Amparo Perez d Pilar Roldan De Giffening 2-6 6-1 6-3
QF: Elena Osuna d Maria Tapia De Roldan 6-1 8-6
QF: Antonia Prado d Aurora Legorreta De Medellin 6-4 6-2

SF: Palafox d Perez 4-6 6-2 6-3
SF: Osuna d Prado 6-2 9-7

FI: Elena Osuna d. Rosa Palafox 3-6 6-4 6-3

Doubles

SF: O.Palafox/Osuna d. Medellin/Perez 6-2 7-5
SF: R. Palafox/Prado d. Susana de Guizar/Hortensia de Lopez 9-7 6-3

FI: Rosa Palafox/Antonia Prado d. Olga Palafox/Elena Osuna 6-3 6-4

*A very minor event with top players in Miami the same week.

-----

March 31-April 4 North Of England Hard Court Championships, Southport, England, UK (Clay)

Draw=at least 17

2R: Mrs Kathleen Holt d Mrs Devine 6-2 6-3
2R: J Matthews d Judith Jackson 6-0 6-0
2R: J Thomson d Mrs Knight 4-6 6-0 6-3
2R: Shirley Bloomer Brasher d S Worthington 6-1 6-1

2R: Elaine Shenton d Mrs Balshaw 6-1 4-3 retired
2R: B Richardson d Mrs Hudson 6-1 6-2
2R: J Stott d R Bate 6-3 6-2
2R: Margaret O' Donnell d G Neal 6-3 6-3

QF: Holt d Matthews 6-0 6-1
QF: Brasher d Thomson 6-4 6-2
QF: Shenton d Richardson 6-4 6-3
QF: O' Donnell d Stott 6-2 6-1

SF: Brasher d Holt 6-2 6-3
SF: O' Donnell d Shenton 6-4 6-2

FI: Shirley Brasher d Margaret O' Donnell 7-5 6-2

-----

March 23-April 3, South African Championships Johannesburg, South Africa (Hard)
Venue: Ellis Park

Singles (Draw=30)

1R: Sandra Reynolds-bye
1R: Charlene Rigby-bye
1R: Marlene Gerson d. Marie Fourie 4-6 6-3 6-2
1R: Margaret Hunt d. E. Wiles 6-3 6-4
1R: Estelle Dellar d. Mary Reitano (Aus) 6-1 6-3
1R: Susie Smit d. Ingrid Frohling 6-2 6-4
1R: Doreen van Tonder d. Coleen Callanan 6-2 4-6 7-5
1R: Val Forbes d. Jenny Morris 6-1 6-1

1R: Jean Forbes d. Beryl Murgatroyd 6-0 6-3
1R: Joan Cross d. Heather Heckler 6-2 6-0
1R: Pam Watermeyer d. Dorelle Roux 6-1 6-2
1R: Renée Schuurman d. Eunice Passmore 6-4 6-4
1R: Jan Lehane (Aus) d. Annette Nel 6-0 6-0
1R: Yvonne Wilkinson d. L. van Niekerk 6-2 6-3
1R: Joan Walker d. Elizabeth Bunn 6-2 3-6 6-2
1R: Lynette Hutchings d. Maryna Godwin 6-1 6-1

2R: Reynolds d. Rigby ????
2R: Hunt d. Gerson 6-4 6-3
2R: Dellar d. Smit 6-4 6-3
2R: V. Forbes d. van Tonder 6-0 6-0

2R: J. Forbes d. Cross 6-4 4-6 6-3
2R: Schuurman d. Watermeyer 6-3 6-3
2R: Lehane d. Wilkinson 6-2 7-5
2R: Hutchings d. Walker 6-2 6-4

QF: Reynolds d. Hunt 6-1 3-6 6-3
QF: V. Forbes d. Dellar 6-1 6-1
QF: J. Forbes d. Schuurman 6-1 6-4
QF: Hutchings d. Lehane 6-8 6-4 6-3

SF: Reynolds d. V. Forbes 6-2 6-3
SF: Hutchings d. J. Forbes 6-3 6-4

FI: Sandra Reynolds d. Lynette Hutchings 6-4 7-5

Women’s Plate event

FI: Joan Cross d. Yvonne Wilkinson 6-1 6-3

Doubles (Draw=20)

1R: Coleen Callanan/Marie Fourie d. Margaret Nielson/Ruth Wolpert 6-3 6-2
1R: Jean Forbes/Val Forbes d. Maryna Godwin/E. Wiles 6-1 10-8
1R: Margaret Hunt/Lynette Hutchings d. Miss Hawkins/Mrs Hawkins 6-1 6-3
1R: Estelle Dellar/Doreen van Tonder d. Beryl Murgatroyd/Marcia Roche 4-6 6-2 6-4

2R: Sandra Reynolds/Renée Schuurman [1] d. Miss Alberts/Annette Nel 6-3 6-2
2R: Joan Cross/Pam Watermeyer d. Heather Heckler/Charleen Rigby 6-1 6-3
2R: Joan Walker/Yvonne Wilkinson d. Elizabeth Bunn/L. van Niekerk 6-2 6-1
2R: Forbes/Forbes d. Callanan/Fourie 6-4 4-6 6-0

2R: Hunt/Hutchings d. Dellar/van Tonder 6-3 6-3
2R: Eunice Passmore/Susie Smit d. Jenny Morris/Dorelle Roux 6-2 6-2
2R: Ingrid Frohling/Ruth Stevens d. Marlene Gerson/Merrill Mark 6-4 3-6 6-4
2R: Jan Lehane (Aus)/Mary Reitano (Aus) [2] d. Mrs Hubert/Miss Lock 6-2 6-0

QF: Reynolds/Schuurman [1] d. Cross/Watermeyer 6-2 6-3
QF: Forbes/Forbes d. Walker/Wilkinson 6-1 6-3
QF: Hunt/Hutchings d. Passmore/Smit 6-1 6-0
QF: Lehane/Reitano [2] d. Frohling/Stevens 7-5 6-3

SF: Reynolds/Schuurman [1] d. Forbes/Forbes 7-5 9-7
SF: Lehane/Reitano [2] d. Hunt/Hutchings 7-5 1-6 6-3

FI: Sandra Reynolds/Renée Schuurman [1] d. Jan Lehane (AUS)/Mary Reitano (AUS) [2] 6-1 6-1

Mixed Doubles (Draw=40)

1R: Jean Forbes/Gordon Forbes d. ????/Ian Campbell 6-1 6-2
1R: Charleen Rigby/Terry Ryan d. Joan Scott/John de Saint-Croix 6-1 10-8
1R: Heather Heckler/T. Snyman d. L. van Nieker/Ewie Cronje 6-4 0-6 7-5
1R: Mary Reitano (Aus)/Bob Mark (Aus) d. Miss Alberts/Peter van Lingen 6-0 6-2
1R: Marlene Gerson/Brian Woodroffe d. Joan Cross/Will Coghlan 1-6 6-3 6-3
1R: Annette Nel/Cyril Botha d. Coleen Callanan/Peter Spengler 6-4 7-5
1R: Ruth Wolpert/Arnold Port d. Dorelle Roux/Tony Hagan 6-4 6-4
1R: Renée Schuurman/Bertie Gaertner d. Merrill Mark/Robin Sanders 6-3 6-2

2R: Margaret Hunt/Ray Weedon d. Estelle Dellar/Neville Nette (Aus) 6-2 6-3
2R: Marie Fourie/Peter Mors d. Miss Lock/Harris 6-4 8-6
2R: Jean Forbes/Gordon Forbes d. C. Rigby/Ryan ????
2R: Ruth Stevens/Pierre Vercueil d. Heckler/T. Snyman 4-6 6-0 6-3
2R: Lynette Hutchings/Dicken Rigby d. Pam Watermeyer/Keith Diepraam 7-5 16-14
2R: Jenny Morris/Lennart Ploughmann d. Miss Hawkins/R. Snyman 6-3 6-2
2R: Susie Smit/R. Gandy d. Doreen van Tonder/Piet Snyman 6-4 7-9 8-6
2R: Mary Reitano (Aus)/Bob Mark (Aus) d. ????

2R: Val Forbes/Cliff Drysale d. Maryna Godwin/Colin Zeeman 6-4 3-6 6-3
2R: Ingrid Frohling/David Phillips d. E. Wiles/Tim Clayton 8-6 6-4
2R: Yvonne Wilkinson/Francis Rawstorne d. Beryl Murgatroyd/Basil Wheeler 6-3 6-2
2R: Sandra Reynolds/Ian Vermaak d. Elizabeth Bunn/Henri Haddad (Leb) 6-3 6-0
2R: Jan Lehane (Aus)/Bob Howe (Aus) d. Marcia Roche/Errol Sapire 6-3 6-0
2R: Joan Walker/Adrian Bey d. Mrs Hubert/Barry Butcher 6-2 6-2
2R: Gerson/Woodroffe d. Nel/Botha ????
2R: Schuurman/Gaertner d. Wolpert/Port ????

3R: Hunt/Weedon d. Fourie/Mors 7-5 6-1
3R: Reitano/Mark d. Smit/Gandy 9-7 3-6 6-1
3R: J. Forbes/Gordon Forbes d. Stevens/Vercueil 6-1 6-2

3R: Hutchings/D. Rigby d. Morris/Ploughmann 6-2 5-7 6-2
3R: V. Forbes/Drysdale d. Frohling/Phillips 6-2 7-5
3R: Reynolds/Vermaak d. Wilkinson/Rawstorne 5-7 7-5 7-5
3R: Lehane/Howe d. Walker/Bey 6-1 3-6 9-7
3R: Schuurman/Gaertner d. Gerson/Woodroffe 6-3 6-4

QF: Hunt/Weedon d. Reitano/Mark 6-4 6-3
QF: Hutchings/D. Rigby d. J. Forbes/G. Forbes 6-3 2-6 6-1
QF: V. Forbes/Drysdale d. Lehane/Howe 1-6 8-6 6-3
QF: Schuurman/Gaertner d. Reynolds/Vermaak 6-1 6-1

SF: Hunt/Weedon d. Hutchings/D. Rigby 6-4 2-6 7-5
SF: Schuurman/Gaertner d. V. Forbes/Drysdale 6-4 3-6 6-4

FI: Margaret Hunt/Ray Weedon d. Renée Schuurman/Bertie Gaertner 4-6 6-0 6-1

Jan Lehane and Mary Reitano og Australia are the only foreigners, Mary is eliminated early, while Jan falls in the QF to surprise finalist Hutchings.

Lynette Hutchings sometimes listed as Lynn.

-----

March 27-April 3 Monte Carlo Championships, Monte Carlo, Monaco (Clay)
Venue: Monte Carlo Country Club

Draw=32 (for the Faucigny Lucinge Cup)

1R: Mimi Arnold (US) d. Jill Mills (GB) 6-1 6-0
1R: Margaret Hellyer (Aus) d. Roberta Beltrame (It) 6-4 6-4
1R: Francesca Gordigiani (It) d. Paule Courteix 6-3 6-2
1R: Deidre Catt (GB) d. Nora De Somoza (Arg) 6-4 6-2
1R: Susan Butt (Can) d. Silvana Lazzarino (It) w.o.
1R: Elizabeth Starkie (GB) d. Renate Ostermann (Ger) 6-3 3-6 6-1
1R: Lucia Bassi (It) d. Robyn Ebbern (Aus) 6-4 6-3
1R: Rosie Darmon (Mex) d. Belmar Gunderson (US) 7-5 6-1

1R: Christiane Mercelis (Bel) d Carmen Coronado (Sp) 6-0 7-5
1R: Flo De La Courtie d Marta Peterdy (Hun) 6-0 6-0
1R: Pauline Roberts (GB) d Josette Billaz 6-1 6-2
1R: Lesley Turner (Aus) d Janine Lieffrig 6-2 6-1
1R: Edda Buding (Ger) d Barbara Scofield Davidson (US) default
1R: Maria Teresa Riedl (It) d Monique Coste 6-4 6-4
1R: Helga Schultze (Ger) d Marie Odile Bouchet 7-5 5-7 6-0
1R: Margaret Smith (Aus) d Brigitte Forstendorf (Ger) 6-3 6-4

2R: Arnold d Hellyer 6-4 6-2
2R: Catt d Gordigiani 8-6 6-4
2R: Starkie d Butt 6-3 6-1
2R: Bassi d Darmon 6-1 6-1

2R: Courtie d Mercelis 3-6 6-2 6-2
2R: Turner d Roberts 7-5 6-3
2R: Buding d Riedl 15-13 1-6 6-4
2R: Smith d Schultze 6-4 6-2

QF: Catt d. Arnold 6-3 6-4
QF: Starkie d. Bassi 6-2 6-1
QF: Courtie d. Turner 2-6 6-3 6-2
QF: Smith d. Buding 7-5 8-6

SF: Starkie d. Catt 6-4 2-6 8-6
SF: Smith d. Courtie 8-6 9-7

FI: Margaret Smith (Aus) d. Elizabeth Starkie (GB) 4-6 6-1 6-1

DF: Francoise Durr/Daniele Wild d Carmen Coronado/Christiane Mercelis 0-6 8-6 6-2

Ilife Cup Doubles (Draw=16) (participants must be from same nation)

1R: Arnold/Gunderson (US) d Jenny Seven/Madeline Weurman (Neth) 6-4 4-6 6-4
1R: Ebbern/Nell Hopman (Aus) d Susan Butt/Dodge (Can) 7-5 6-4
1R: Bouchet/Courtie (Fr) d. Forstendorf/Ostermann (Ger) 8-6 2-6 6-3
1R: Bassi/Riedl (It) d Mills/Starkie (GB) 6-4 7-5

1R: Beltrame/Gordigiani (It) d Coste/Courteix (Fr) 6-2 5-7 6-4
1R: Catt/Roberts (GB) d Buding/Schultze (Ger) 6-2 6-3
1R: Lieffrig/Seghers d Darmon (Frn) -??? 6-4 6-4
1R: Margaret Smith/Lesley Turner (Aus) d Mabel Bove/Somoza (Arg) 6-4 6-4

QF: Ebbern/Hopman d Arnold/Gunderson 3-6 6-0 6-2
QF: Bassi/Riedl d Bouchet/Courtie 6-4 6-4
QF: Catt/Roberts d Beltrame/Gordigiani 7-5 6-3
QF: Smith/Turner d Lieffrig/Seghers 6-1 6-2

SF: Bassi/Riedl d Ebbern/Hopman 9-7 6-0
SF: Smith/Turner d Catt/Roberts 0-6 6-1 6-1

DF: Lucia Bassi/Maria-Teresa Riedl (Ity) d. Margaret Smith/Lesley Turner (Aus) 6-3 6-4

Open Doubles

SF: Durr/Wild d. Balling/Seghers 6-3 6-1
SF: Coronado/Mercelis d. Buding/Sapphire Shipton (Aus) 3-6 6-3 9-7

FI: Francoise Durr/Danielle Wild d. Carmen Coroando/Christiane Mercelis 0-6 8-6 6-2

Mixed Doubles - J. Balsan Cup

QF: Mercelis/Lacy Legenstein (Ast) d. Mills/Alan Mills (GB) 6-4 5-7 8-6

SF: Ostermann/Istvan Gulyas (Hun) d. Coronado/Edson Mandarino (Bra) 8-6 3-6 6-4
SF: Mercelis/Legenstein d. Gibson/Neil Gibson (Aus) 13-11 6-2

FI: Christiane Mercelis/Lacy Legenstein d. Renate Ostermann/Istvan Gulyas scores not given


Olivier Duncan Cup (Women under 22)

QF: Helga Schultze (Ger) d Almut Sturm (Ger) 6-2 3-6 6-0
QF: Deidre Catt d Frances McLennan (GB) 6-2 6-2

SF: Schultze d Carmen Coronado (Sp) 6-3 6-1
SF: Deidre Catt (GB) d Francoise Durr 6-8 8-6 7-5

FI: Helga Schultze d Deidre Catt 6-4 6-4

Gloria Butler Cup (Juniors)

SF: Monique Salfati d Pierrette Seghers 8-6 6-1
SF: Robyn Ebbern (Aus) d Christiane Spinoza 6-1 6-0

FI: Robyn Ebbern d Monique Salfati 6-3 6-4

Categorie A Event

SF: Almut Sturm (Ger) d Sapphire Shipton (Aus) 6-0 7-5
SF: Francoise Durr d Pierrette Seghers 6-2 6-4

FI: Francoise Durr d Almut Sturm 6-4 6-3

Aussie Margaret Smith's first event abroad. She wins it. Fellow Aussie Lesley Turner upset in quarters by Flo de la Courtie. The final is played on a backcourt early in the morning!

-----

ends April 3, Central Queensland Championships, Rockhampton, Australia

FI: Faye Toyne d. B Beak 6-0 6-0

-----

ends April 3, Darling Downs Championships, Toowoomba, Queensland, Australia

FI: Val Wicks d. Shirley Lee ????

-----

ends April 4, Easter Championships, Auckland, New Zealand

Mixed Doubles


SF: A. Glenie/John Lockington d. R. Potter/B.Theyers 6-3 6-2
SF: Fay Lobb/Ray Keenan d. Susan Clement/Vince Fabian 7-5 6-0

FI: Fay Lobb/Ray Keenan d. A. Glenie/John Lockington 6-2 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Week of April 3-9

April 3-8 Surrey Hard Court Champonships, Roehampton, UK (Clay)

Draw=35

1R: Joyce Barclay d Jenny Trewby 6-1 6-1
1R: Hanna Sladek (Can) d Honor Durose 3-6 6-1 6-0
1R: Rosemary Deloford d Aprille O' Neill 6-1 6-2

2R: Shirley Bloomer Brasher d A Case 6-2 6-0
2R: Frances Mclennan d Mrs Shearing 6-1 6-2
2R: Diane Tuckey d Sally Holdsworth 6-3 6-3
2R: Carol Webb d J Mcintosh 6-3 6-4
2R: Barclay d M White 6-3 6-2
2R: Margaret Lee d Pat Stewart (US) 5-7 6-2 6-4
2R: Sladek d D Hicks 6-1 6-2
2R: JM Young d Mrs Wagstaff 6-2 6-4

2R: Robin Blakelock d J Kemp 7-5 6-2
2R: Caroline Yates-Bell d S Lee 6-2 6-3
2R: Carol Rosser d Vivienne Dennis 6-4 5-7 10-8
2R: Deloford d Mrs Brock 6-1 6-3
2R: Frances Walton d Sheila Griffin Bramley 6-4 6-2
2R: B Nicholson d M Alan 6-2 6-3
2R: F Anstey d M Neal default
2R: Pat Wheeler d S Penney 6-2 6-0

3R:Brasher d McLennan 6-1 6-3
3R: Webb d Tuckey default
3R: Lee d Barclay 2-6 8-6 6-2
3R: Sladek d Young 6-2 6-2

3R: Deloford d Rosser 6-3 6-4
3R: Yates Bell d Blakelock 6-4 6-4
3R: Walton d Nicholson 6-1 6-4
3R: Wheeler d Anstey 6-4 6-1

QF: Brasher d Webb 6-3 6-3
QF: Sladek d Lee 4-6 6-3 6-4
QF: Yates Bell d Deloford 6-3 6-3
QF: Wheeler d Walton 6-1 6-3

SF: Brasher d Sladek 6-1 6-2
SF: Wheeler d Yates Bell 6-1 6-3

FI: Shirley Brasher d. Pat Wheeler 6-2 6-3

Doubles

SF: Brasher/Mortimer d. Dennis/Lorna Cawthorn 6-1 6-3
SF: Hird/Yates-Bell d. Deloford/Wheeler 6-3 2-6 8-6

FI: Pat Hird/Caroline Yates-Bell d. Shirley Brasher/Angela Mortimer 3-6 6-4 6-2

MX: Angela Mortimer/John McDonald (NZ) d. H.S. Clarke/Patricio Apey (Chi) 6-2 6-4

A minor event as "Mort" only playsd doubles.

-----

April 3-9 Masters Invitational, St. Petersburg, Florida, US (Clay)

Draw=13 to 16

1R: Ann Haydon (GB) d Sara Mae Turber 6-3 6-1
1R: Mary Arfaras-bye (??)
1R: Linda Vail-bye (??)
1R: Carol Ann Prosen d Yola Ramirez (Mex) 3-6 6-2 6-4

1R: Judy Alvarez d Donna Floyd 6-2 6-3
1R: Mary Habicht (Bra) d Gloria Sullivan 6-1 6-1
1R: Martha Hernandez Burchers (Mex) d Stella Cunningham 6-2 3-6 6-0
1R: Suzy Kormoczy (Hun) d Stephanie DeFina 6-0 6-0

QF: Haydon d Arfaras 6-2 6-0
QF: Prosen d Vail 6-4 4-6 6-1
QF: Alvarez d Habicht 6-4 6-4
QF: Kormoczi d Burchers 6-1 6-0

SF: Haydon d. Prosen 6-2 7-5
SF: Kormoczy d. Alvarez 6-3 6-1

FI: Suzy Kormoczy (Hun) d. Ann Haydon (GB) 6-2 6-0

DF: Ann Haydon (GB)/Yola Ramirez (Mex) d. Judy Alvarez/Carole Prosen 6-1 8-6

Carol Prosen upsets Yola Ramirez in 1R

Doubles

QF: Burchers/Vail d. Arfaras/Habicht 6-1 6-3
QF: Floyd/Kormoczy d. Turber/Carol Powers 6-0 6-0

SF: Haydon/Ramirez d. Burhcers/Vail 7-5 6-1
SF: Prosen/Alvarez d. Floyd/Kormoczy 6-2 6-1

FI: Ann Haydon/Yola Ramirez d. Carol Prosen/Judy Alvarez 6-1 8-6

-----

April 3-9 Nice International ,Nice, France (Clay)
Venue: Nice Tennis Club

Draw=21

1R: Roberta Beltrame (It) d Daniele Wild 6-4 6-4
1R: Rosie Darmon (Mex) d Brigitte Forstendorf (Ger) 6-4 3-6 6-2
1R: Susan Butt (Can) d Marie Odile Bouchet 6-3 7-5
1R: Helga Schultze (Ger) d Pia Balling (Den) 6-1 6-4
1R: Nicole Huve d Renate Ostermann (Ger) 7-5 7-5

2R: Flo De La Courtie d Francoise Durr 6-2 6-3
2R: Robyn Ebbern (Aus) d Beltrame 6-4 6-4
2R: Deidre Catt (GB) d Darmon 6-2 2-6 6-1
2R: Lesley Turner (Aus) d Margaret Hellyer (Aus) 7-5 6-2
2R: Elizabeth Starkie (GB) d Butt 6-0 6-1
2R: Christiane Mercelis (Bel) d Schultze 6-3 6-1
2R: Mimi Arnold (US) d Francesca Gordigiani (It) 6-2 2-6 8-6
2R: Margaret Smith (Aus) d Huve 6-0 6-2

QF: Courtie d Ebbern 6-4 6-0
QF: Turner d Catt 7-5 6-2
QF: Mercelis d Starkie 6-1 6-1
QF: Smith d Arnold 6-3 6-2

SF: de la Coutie d. Turner 6-3 6-3
SF: Smith d. Mercelis 6-2 6-1

FI: Margaret Smith (Aus) d. Flo de la Courtie 9-7 6-4

Doubles

QF: Hellyer/Mercelis d. Butt/Eleanor Dodge (Can) 6-0 8-6
QF: Ebbern/Nell Hopman (Aus) d. Darmon/Belmar Gunderson (US) 6-1 2-6 8-6
QF: Forstendorf/Ostermann d. Etta Herdy (Ast)/Doris Schuster (Ast) 6-3 6-2
QF: Smith/Turner d. Gloria Butler (US)/Barbara Davidson (US) 6-1 6-1

SF: Hellyer/Mercelis d. Ebbern/Hopman 2-6 6-1 6-2
SF: Smith/Turner d. Forstendorf/Ostermann 6-0 6-2

FI: Margaret Smith/Lesley Turner d. Margaret Hellyer/Christiane Mercelis 6-3 6-1

-----

April 3-9 Madrid International, Madrid, Spain (Clay)
Venue: Puerta De Hierro

FI: Nora De Somoza (Arg) d Mabel Bove (Arg) 6-4 6-3

-----

ends April 8 Israel Spring Championships Tel Aviv, Israel

SF: Tova Epstein d Magda Wertzberger 6-3 6-3
SF: Leora Zuravsky d Palma Winkler 5-7 6-3 7-5

FI: Tova Epstein d Leora Zuravsky 7-5 6-2

DF: Rita Feiger/Edith Mintz d Edna Porat/Palma Winkler 6-0 6-3

-----

April ?? Port Elizabeth Test Match, Port Elizabeth, South Africa (Hard)

South Africa d Australia 6-0

Renee Schuurman d Mary Reitano (Aus) 6-2 6-2
Sandra Reynolds/Renee Schuurman d Jan Lehane/Mary Reitano (Aus) 6-3 7-5
Sandra Reynolds/Abe Segal d Jan Lehane/Bob Howe (Aus) 6-4 7-5

Sandra Reynolds d Jan Lehane (Aus) 7-5 6-4
Sandra Reynolds/Renee Schuurman d Jan Lehane/Mary Reitano (Aus) 4-6 6-1 6-4
Sandra Reynolds/Abe Segal d Jan Lehane/Bob Howe (Aus) 2-6 7-5 6-4

-----

ends April 7 Northland Championships, New Zealand

FI: Ethne Green d Pat O' Carroll 6-2 6-4

DF: Patsy Belton/Pat O' Carroll d Jill Glenie/Ethne Green 2-6 7-5 9-7

MX: Ethne Green/Kevin Long d. Pat O'Carroll/Kevin O'Carroll 6-4 6-1

-----

ends April 9, Wynnum, Queensland, Australia

FI: Val Wicks d. Madonna Schacht 6-2 1-6 6-2

-----

April 3-8, Tally Ho! Tournament, Birmingham, West Midlands, England (Clay)

This tournament was abandoned at an early stage due to heavy rain.
 

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Week of April 10-16

April 10-15 Cumberland Hard Court Tournament, Hampstead, UK (Clay)

Draw=at least 65 unless there were byes in both 1R and the 2R.


2R: Margaret Grace d. Mrs D G Haugh 6-2 6-4
2R: Ilse Buding Davies d. Mrs J G Marshall 6-2 6-3
2R: M E Bull d. M E Neal 6-4 6-1
2R: Honor Durose d. Mrs A P Bradford 6-2 6-4
2R: Lorna Cawthorn d. A Case 6-3 6-2
2R: G L Shindle d. Judith Jackson 6-1 9-7
2R: Pat Stewart d. H R Tratham 6-0 6-0
2R: Jennifer Trewby d. Mrs F E Barker 6-2 6-1
2R: Elaine Shenton d. I M Boden 6-0 6-0
2R: Pat Wheeler d. Mrs T B Hughes 6-1 6-2
2R: Hannah Sladek d. H B Chamberlain 6-0 6-1
2R: Aprill O’Neill d. Janet Scobie 6-2 7-5
2R: T Anstey d. H Herold 6-0 6-2
2R: P Hutton d. Shirley Brasher 1-1 retired
2R: Jennifer Chamberlain d. Mrs C Clark 6-2 7-5
2R: Rosemary Deloford d. M Muncaster 6-2 6-2

2R: Vivienne Cox d A Bowman 6-3 6-8 6-4
2R: J Kemp d Barbara Knapp 1-6 6-3 6-1
2R: Joyce Barclay d Mrs Brock 6-1 3-6 6-3
2R: H Newberry d Jill Mills 6-0 6-1
2R: Mrs Wilson d S Lee 7-5 6-1
2R: Sheila Griffin Bramley d Diane Tuckey 4-6 6-2 6-1
2R: Mrs Warwick d S Penney 6-2 6-4
2R: Pauline Roberts d Mrs Shearing 6-1 6-2

3R: Rosemary Deloford d Mrs Chamberlain 6-2 6-2
3R: Cox d J Mcintosh 4-6 6-4 6-3
3R: Aprille O' Neill d T Anstey 0-6 6-3 6-1
3R: S Mallett d P Hutton 6-2 6-2
3R: Elaine Shenton d Kemp 6-0 6-4
3R: Jenny Trewby d Carol Rosser 6-4 7-5
3R: Hanna Sladek d M White 6-2 6-3
3R: Pat Wheeler d Anne Owen 6-3 6-2

3R: Lorna Cawthorn d G Shindle 6-2 6-0
3R: Barclay d Newberry 6-2 8-6
3R: Pat Stewart d Wilson 7-5 6-2
3R: Robin Blakelock d Bramley 6-2 6-1
3R: Honor Durose d Mrs Hustwit 6-2 6-2
3R: Ilse Buding Davies d M Bull 6-2 6-4
3R: Margaret Lee d Warwick 4-6 6-4 6-4
3R: Roberts d Margaret Grace 6-0 6-4

4R: Deloford d Cox 6-3 6-2
4R: O' Neill d Mallett 6-0 6-4
4R: Trewby d Shenton 4-6 6-1 6-0
4R: Wheeler d Sladek 4-6 7-5 retired

4R: Barclay d Cawthorn 4-6 6-2 8-6
4R: Blakelock d Stewart 7-5 7-5
4R: Davies d Durose 6-3 6-0
4R: Roberts d M Lee 6-4 7-9 6-4

QF: Deloford d O' Neill 6-1 6-3
QF: Trewby d Wheeler 5-7 7-5 6-3
QF: Barclay d Blakelock 10-8 6-2
QF; Roberts d Davies default

SF: Deloford d Trewby 6-3 7-5
SF: Roberts d Barclay 6-2 7-5

FI: Pauline Roberts d. Rosemary Deloford 6-4 6-2

Doubles

SF: Roberts/Wheeler d. Cox/Tuckey 6-1 6-2
SF: Cawthorn/Kemp d. Knapp/Shenton 6-4 6-3

DF: Pauline Roberts/Pat Wheeler d. Lorna Cawthorn/Janet Kemp 6-3 8-6

Mixed Doubles

SF: Wheeler/John McDonald (NZ) d. Barclay/Patricio Apey (Chi) 7-9 7-5 6-4

FI: Pauline Roberts/Mark Otway (NZ) d. Pat Wheeler/John McDonald (NZ) 6-3 6-3

-----

April 10-16 Golden Racquet International, Aix-en-Provence, France (Clay)

French Title=International Racquette D' Or Trophee

Draw=16

1R: Flo De La Courtie d Nora De Somoza (Arg) 6-3 6-4
1R: Mimi Arnold (US) d Roberta Beltrame (It) 6-3 6-2
1R: Lesley Turner (Aus) d Susan Butt (Can) 6-2 6-2
1R: Elizabeth Starkie (GB) d Solange Galtier 6-0 6-1
1R: Christiane Mercelis (Bel) d Francoise Bonniard 6-4 7-5
1R: Helga Schultze (Ger) d Robyn Ebbern (Aus) 7-5 6-3
1R: Lucia Bassi (It) d Marta Peterdy (Hun) 6-3 6-3
1R: Margaret Smith (Aus) d Pia Balling (Den) 6-1 6-4

QF: Courtie d Arnold 6-4 1-6 6-3
QF: Starkie d Turner 6-2 6-3
QF: Mercelis d Schultze 6-2 2-6 6-2
QF: Smith d Bassi 6-2 6-1

SF: Starkie d. Courtie 6-1 6-3
SF: Smith d. Mercelis 2-6 7-5 8-6

FI: Margaret Smith (Aus) d. Elizabeth Starkie (GB) 6-2 6-4

Doubles

QF: Ebbern/Nell Hopman (Aus) d. Mercelis/Schultze 6-2 6-2
QF: Bassi/Beltrame d. Balling/Peterdy 6-3 10-8
QF: Arnold/Starkie d. Butt/Eleanor Dodge (Can) 6-1 5-7 6-3
QF: Smith/Turner d. Rosie Darmon (Mex)/Belmar Gunderson (US)

SF: Ebbern/Hopman d. Bassi/Beltrame 5-7 6-1 6-3
SF: Smith/Turner d. Arnold/Starkie 6-2 6-2

FI: Margaret Smith/Lesley Turner d. Robyn Ebbern/Nell Hopman 6-2 6-1.

Double check score for final, as I had 6-2 6-3
-----

April 10-16 Beaulieu Sur-Mer Tournament, Beaulieu Sur-Mer, France (Clay)

FI: Margaret Hellyer (Aus) d. Renate Ostermann (Ger) 4-6 6-1 6-1

DF: Margaret Hellyer (Aus)/Renate Ostermann (Ger) d. Edda Herdy (Ast)/Doris Schuster (Ast) 9-7 9-7

-----

April 17 West Pakistan Championships, Lahore

SF: Parveen Nasir Ahmed d. Shahnaz Rahim 6-2 6-0
SF: Salma Noorani d. Laila Sheikh 6-3 6-4

FI: Parveen Nasir Ahmed d. Salma Noorani 6-3 6-3

Mixed Doubles

SF: Ahmed/Muneer Pirzada d. Rahim/Mohammad Naeem 6-0 6-3
SF: Skeikh/Iftikhar Ahmed d. Noorani/Qutubuddin 9-7 6-4

FI: Parveen Nasir Ahmed/Munir Pirzada d. Laila Sheikh/Iftikhar Ahmed 6-3 6-4

-----

April, Arizona State Open

2R: Emma Flores d. Carole Haines 6-4 6-4
2R: Florence Blanchard d. Jane Severson 9-7 6-4

QF: Nancy Neeld d. Laurie Calloway 10-8 6-4
QF: Flores d. Blanchard 6-1 6-2
QF: Nancy Pennies d. Georgianna Shoemaker 6-3 8-6
QF: Joanne Sears d. Ina Leffler 10-8 6-1

SF: Neeld d. Flores 6-1 6-4
SF: Pennies d. Sears 6-1 6-2

FI: Nancy Neeld d. Nancy Pennies 6-2 6-0

Doubles

SF: Sears/Severson d. Mary Barnett/Shirley Brockman 7-5 6-4
SF: Shoemaker/Flores d. Blanchard/Calloway 6-4 6-4

FI: Joanne Sears/Jane Severson d. Georgianna Shoemaker/Emma Flores 2-6 6-4 6-4
 
1 - 20 of 228 Posts
Top