Tennis Forum banner

1 - 20 of 185 Posts

·
Moderator
Joined
·
25,213 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
1960 Summary:

Composite World Rankings [from Lance Tingay and Ned Potter]

01. 20 points----Maria Bueno (Brazil)
02. 18 points----Darlene Hard (United States)
03. 14 points---Sandra Reynolds (South Africa)
03. 14 points---Christine Truman (Great Britain)
05. 13 points---Ann Haydon (Great Britain)
06. 11 points---Suzy Kormoczy (Hungary)
07. 08 points--- Angela Mortimer (Great Britain)
08. 06 points ---Jan Lehane (Australia)
09. 02 points---Karen Hantze (United States)
09. 02 points---Yola Ramirez (Mexico)
11. 01 point----Dottie Knode (United States)
11. 01 point----Renee Schuurma (South Africa)

The individual rankings may be found at: http://www.tennisforum.com/3996664-post38.html

-----

Thank you to Ugarte for contributing so many results to this thread. Ugarte's original thread results may be found at: 1960 Results Tournaments - TennisForum.com

Many thanks also to Peter203 who has helped in suggesting edits for this thread.
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of December 28-January 3

December 26-January 2 Border Championships East London, South Africa (Hard)

SF: Bernice Carr Vukovich d Margaret Marais 6-0 6-1
SF: Val Koortzen Forbes d Jean Forbes 6-1 6-2

FI: Bernice Vukovich d Val Forbes 6-3 6-3

DF: Jean Forbes/Val Forbes d Peggy Pentelow/Bernice Vukovich 6-3 6-4

-----

January 2, Eastern Province, Port Elizabeth, South Africa

SF: Renee Schuurman d. Dorelle Roux 6-2 6-3
SF: Heather Segal d. Margaret Hunt 6-2 6-2

FI: Segal d. Schuurman 6-4 4-6 6-4

DF: Segal/Schuurman d. Hunt/Marlene Gerson 6-2 6-1

MX: Schuurman/Robin Sanders d. Segal/Bertie Gaertner 4-6 7-5 6-1

-----

December 26-January 3 Western Australia Championships Perth, Australia (Grass)

Draw=17

1R: Jan Lehane d Helen Waters 6-1 6-1

2R: Maria Bueno (Bra) d S Stokes 6-0 6-0
2R: Pat Holmes d J Davies 6-3 6-1
2R: J Ward d G Langdon 6-3 6-4
2R: Jan Lehane d B Wattleworth 6-0 6-1

2R: Eva Duldig d F Holbrook 6-1 6-3
2R: Dorothy Whitely d M Symonds 6-3 7-5
2R: Jill Langley d E Richardson 6-1 6-0
2R: Christine Truman (GB) d P Bowran 6-0 6-0

QF: Bueno d Holmes 6-0 6-0
QF: Lehane d Ward 6-0 6-0
QF: Duldig d Whitely 6-1 6-4
QF: Truman d Langley 6-1 9-7

SF: Bueno d Lehane 6-4 6-3
SF: Truman d Duldig 6-2 8-6

FI: Maria Bueno d Christine Truman 6-4 6-4

Doubles

SF: Bueno/Truman d. Langley/Davies 6-1 6-3 (WT gives as Davis)
SF: Lehane/Duldig d. Blackburn/Edgar 6-0 6-3

DF: Maria Bueno/Christine Truman d Eva Duldig/Jan Lehane 6-2 6-1

Mixed Doubles

SF: Bueno/Neale Fraser d. Lehane/John Blacklock 6-2 6-2
SF: Duldig/Brian Bowman d. Truman/Bob Howe 2-6 6-4 6-4

FI: Maria Bueno/Neale Fraser d. Eva Duldig/Brian Bowman 4-6 6-2 6-1

*Check doubles final. I have Bueno/Truman d. Davies/Langley 6-3 6-3

-----

December 26-January 5 Manly Seaside Championships, Sydney, Australia (Grass)

1R: Lorraine Plummer d Gail Sherriff 6-2 6-1
1R: Jean Leonard d Carol Sherriff 6-0 6-2

2R: Lesley Turner d Tadisch 6-1 6-3
2R: Dawn Robberds d Lorraine Plummer 6-4 8-6
2R: Mary Hawton d V Mclaren 6-4 6-1
2R: Noelene Turner d Faye Toyne 6-4 6-0

3R: L Turner d Beth Black 6-0 6-1
3R: Carol Newman d M Ferguson 6-4 9-7
3R: Joan White d J Leonard 9-7 8-6
3R: Robyn Ebbern d Robberds 6-0 7-9 6-2

3R: Hawton d Janet Mills 6-4 6-1
3R: Kaye Dening d ????
3R: J Harris d ????
3R: N Turner d Val Wicks 4-6 6-2 6-1

QF: L Turner d Newman 6-1 6-1
QF: Ebbern d White 6-4 6-4
QF: Hawton d Dening 6-4 7-5
QF: N Turner d Harris 6-3 6-2

SF: L Turner d Ebbern 6-2 6-1
SF: N Turner d Hawton 6-4 8-6

FI: Lesley Turner d Noelene Turner 6-2 4-6 6-1

Doubles

SF: Robberds/Black d. Denning/Hawton 7-5 6-3

FI: Lesley Turner/Noelene Turner d Beth Black/Dawn Robberds 4-6 6-2 6-2

Mixed Doubles

SF: Robberds/Bob Pearson d. Jill Blackman/Bob Hewitt 6-3 6-3
SF: Hawton/Ken Fletcher d. N. Turner/Jack May 6-2 6-3

FI: Dawn Robberds/Bob Pearson d. Mary Hawton/Ken Fletcher 7-5 6-3

-----

January 1-3 Fitzroy New Years Tournament Melbourne, Australia (Grass)

FI: Margaret Rayson d Judy Tegart 9-7 6-0

-----

December 21- January 2 1960 Asian Championships, Calcutta, India. (Grass)

SF: Margaret Hellyer (Aus) d. Anna Dmitrieva (USSR) 6-4 9-7
SF: Mimi Arnold (US) d. Irina Russanova (USSR) 7-5 6-3

FI: Margaret Hellyer (Aus) d. Mimi Arnold (US) 3-6 6-1 7-5

MX: Margaret Hellyer (Aus)/Naresh Kumar d. Irina Russanova (USSR)/Tomas Lejus (USSR) 7-5 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of January 4-10

January 4-5 South Australia Versus Victoria Adelaide,South Auatralia, Australia (Grass)

South Australia d Victoria 9-3

Margaret Smith d Jan Shearer 6-2 6-3
Bev Rae d Jill Nitschke 6-4 6-0
Robin Lesh d F Harris 6-3 7-5
L Stevens d Gwen Toohey 6-1 6-1
Bev Rae d Jan Shearer 6-1 6-3
Gwen Toohey d F Harris 8-6 6-2
Robin Lesh d L Stevens 6-4 6-2
Margaret Smith d Jill Nitschke 6-0 6-0

Who was South Australian and who was Victorian?

-----

January 4-10 Dixie Championships Tampa, Florida, US (Clay)

Draw=9

1R: Ann Barclay (Can) d Mary Habicht (Bra) 8-6 6-2

QF: Sandy Warshaw d Flo Blanchard 6-0 6-1
QF: Maggie Beeland d Leslie Sparling (Can) 4-6 8-6 6-2
QF: Judy Alvarez d Barclay 6-2 3-6 6-0
QF: Laura Lou Jahn Kunnen d Gloria Sullivan 6-2 6-1

SF: Warshaw d Beeland 6-3 6-2
SF: Kunnen d Alvarez 6-3 6-2

FI: Sandy Warshaw d Laura Lou Kunnen 6-2 4-6 6-4

Doubles

SF: Warshaw/Kunnen d. Sullivan/Cunningham 6-2 6-0
SF: Alvarez/Beeland d. Barclay/Sparling 8-6 5-7 6-2

FI: Laura Lou Kunnen/Sandy Warshaw d Judy Alvarez/Maggie Beeland 10-8 6-4

-----

January 3-9 Western Province Championships, Capetown, South Africa (Hard)

QF: Val Koortzen Forbes d Renee Schuurman 6-3 6-4
QF: Sandra Reynolds d Jean Forbes 7-5 7-5
QF: Bernice Carr Vukovich d Peggy Van Heerdan 6-2 6-1
QF: Heather Segal d Margaret Hunt 15-13 6-4

SF: Reynolds d V Forbes 6-1 6-2
SF: Vukovich d Segal 6-3 6-4

FI: Sandra Reynolds d Bernice Vukovich 6-4 6-4

DF: Sandra Reynolds/Renee Schuurman d Heather Segal/Bernice Vukovich 7-5 6-1

MX: Schuurman/Robin Sanders d. Reynolds/Bertie Gaertner 0-6 6-4 6-2

-----

January 3-10 National Indian and Northern Championships, New Delhi, India (Clay)

QF: Margaret Hellyer (Aus) d Laura Woodbridge 6-1 6-2
QF: Anna Dmitrieva (USSR) d Dechu Appiah ????
QF: Irina Ryazananova (USSR) d M Khesha 6-3 6-0
QF: Mimi Arnold d U Sayah 6-1 6-1

SF: Hellyer d Dmitrieva 8-6 6-4
SF: Arnold d Ryazanova 6-4 7-5

FI: Margaret Hellyer (Aus) d Mimi Arnold (US) 4-6 7-5 6-0

Mixed Doubles

SF: Arnold/Adrian Bey (Rho) d. Ryazanova/Toomas Lejus (USSR) 6-4 7-5
SF: Hellyer/Naresh Kumar d. Dmitrieva/Mikhail Mozer (USSR) 6-3 6-4

MX: Margaret Hellyer (Aus)/Naresh Kumar vs Mimi Arnold (US)/Adrian Bey (Rho) not played due to lack of time
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of January 11-17

ends January 16 Madhya Pradesh Tournament, Indore, India

FI: Mimi Arnold (US) d Irina Ryazanova (USSR) 6-4 6-1

-----

January 6-16 South Australian Championships Adelaide, Australia (Grass)

Draw=17

1R: Bev Rae d J Mcarthur 6-1 6-1

2R: Maria Bueno (Bra) d. A Hawkins 6-0 6-2
2R: Dorothy Whitely d Jan Shearer 6-8 8-6 6-3
2R: Gwen Toohey d Gwen Thiele 11-9 6-4
2R: Margaret Smith d Jill Starr 6-0 6-0

2R: Rae d J Heylen 6-0 6-1
2R: Eva Duldig d F Harris 5-7 8-6 6-0
2R: Robin Lesh d Caroline Astley 6-3 6-3
2R: Christine Truman d Jill Nitschke 6-3 6-0

QF: Bueno d Whitely 6-2 6-1
QF: Smith d Toohey 6-3 6-1
QF: Rae d Duldig 6-3 6-3
QF: Truman d Lesh 7-5 6-2

SF: Bueno d Smith 6-0 6-3
SF: Truman d Rae 6-1 6-2

FI: Maria Bueno d Christine Truman 6-1 6-1

Doubles

SF: Bueno/Truman d. Shearer/Thiele 6-3 9-7
SF: Smith/Rae d. Duldig/Lesh 7-5 9-7

FI: Maria Bueno/Christine Truman d Bev Rae/Margaret Smith 7-5 6-4

Mixed Doubles

QF: Shearer/Ken Fletcher d. Lesh/Eddie Beers 7-5 6-4
QF: Truman/Martin Mulligan d. Thiele/Bill Johnson 6-1 4-6 6-3
QF: Rae/Wayne Reid d. Duldig/D. Harris 6-1 6-3

SF: Bueno/Bob Howe d. Shearer/Fletcher 7-5 6-2
SF: Truman/Mulligan d. Rae/Reid 9-7 6-4

FI: Maria Bueno/Bob Howe d. Christine Truman/Martin Mulligan 9-7 6-4

Maria ruins Christine's 19th birthday with a crushing win in the final.

-----

???? Tasmanian Championships, Hobart, Australia (Grass)

Won by Lesley Turner

Date unknown, placed here as january is traditional date, it is before the Aussie, and Lesley was not in Adelaide.

-----

January 11-17 Thunderbird Invitation Scottsdale, Arizona, US (Hard)

Draw=12

1R: Darlene Hard [1] d Gay Miller 6-1 6-0
1R: Nancy Richey d Laurie Callaway 6-0 6-0
1R: Farel Footman-bye
1R: Karen Hantze-bye

1R: Vicki Palmer d Emma Flores 6-1 6-0
1R: Flo Blanchard d Doris Hirose 6-4 6-4
1R: Kathy Chabot-bye
1R: Janet Hopps-bye

QF: Richey d Hard [1] 1-6 7-5 6-1
QF: Hantze d Footman 7-5 6-1
QF: Palmer d Blanchard 6-0 6-0
QF: Hopps d Chabot 6-1 6-0

SF: Hantze d Richey 8-6 6-8 11-9
SF: Palmer d Hopps 6-3 6-8 6-3

FI: Karen Hantze d Vicki Palmer 7-5 9-7

Richey upsets [1] Darlene Hard in the QF

MX: Karen Hantze/Hugh Ditzler d. Janet Hopps/Cliff Mayne 3-6 6-3 6-4

-----

January 11-17 Florida State Championships Orlando, Florida, US (Clay)

SF: Carol Ann Prosen d Ann Barclay (Can) 6-1 8-6
SF: Owen Mchaney d Mary Habicht (Bra) 6-1 6-3

FI: Carol Ann Prosen d Owen Mchaney 6-2 6-3

Doubles

SF: Judy Alvarez/Prosen d. Jane Feise/Kimball 6-0 6-1
SF: Leslie Sparling (Can)/Barclay d. McHaney/Van Pelt 6-2 6-4

FI: Judy Alvarez/Carole Ann Prosen d Ann Barclay/Leslie Sparling 6-2 3-6 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of January 18-24

January ???? Eastern Province Championships Port Elizabeth, South Africa (Hard)

FI: Heather Segal d. Renee Schuurman 6-4 4-6 6-4

-----

January 19-24 German Covered Court Championships, Cologne, Germany (Indoors)

1R: Almut Sturm d Aline Nenot (Fra) 6-1 6-1

2R: Sheila Armstrong (GB) d. Rita Tode 6-1 6-1

QF: Ann Haydon (GB) d. Miss Huerten 6-1 6-1
QF: Armstrong d. E Kovats 7-5 7-5

SF: Haydon d. Renate Ostermann 6-3 6-3
SF: Armstrong d. Christiane Mercelis (Bel) 5-7 6-3 6-3

SF: Ann Haydon d Renate Ostermann 6-3 6-3
SF: Sheila Armstrong d Christiane Mercelis 5-7 6-3 6-3

FI: Ann Haydon (GB) d Sheila Armstrong (GB) 6-3 6-0

DF: Christiane Mercelis (Bel)/Renate Ostermann d Sheila Armstrong (GB)/Ann Haydon (GB) 6-1 6-1

MX: Renate Ostermann/Peter Scholl d. Christiane Mercelis (Bel)/Horst Hermann 6-2 6-1

Double check venue, as I have Bremen. WT gives Cologne

-----

January 18-24 City of Miami Championships, Miami, Florida, US (Clay)

SF: Marilyn Stock d Margaret Babbitt 6-4 6-0
SF: Margaret Demogenes d Mary Habicht (Bra) 6-4 6-4

FI: Marilyn Stock d. Margaret Demogenes 0-6 6-4 6-4
 

·
Registered
Joined
·
13,435 Posts
Australian Championships

Dates: January 22-February 1
Venue: Brisbane
Surface: Grass

-----------------------------------------


Singles (Draw=32)

1st Round

Christine Truman (GB) [2] d. Val Wicks 6-0 6-3
Lesley Turner d. Sapphire Shipton 6-1 6-0
Betty Holstein [8] d. Rosemary White 6-0 6-1
Fay Muller d. Caroline Astley 6-0 6-1
Jan Lehane [3] d. Pat McLean 6-1 6-1
Jill Blackman d. Nell Hopman 3-6 6-2 6-0
Lorraine Robinson [5] d. Dorothy Whitely 6-2 6-2
Noelene Turner d. Shirley Lee default

Mary Hawton d. Joan Gray 6-1 6-2
Bev Rae [6] d. Felicity Harris 6-2 6-3
Madonna Schacht d. Jill Nitschke 6-0 6-0
Mary Reitano [4] d. Dot Day 6-2 6-1
Jan Shearer d. Robyn Ebbern 6-3 3-6 6-2
Margaret Smith [7] d. Dorothy Linde 6-1 6-0
Dawn Robberds d. Gwen Thiele 4-6 6-1 6-2
Maria Bueno (Bra) [1] d. Val Craig 6-2 6-1

2nd Round

Truman [2] d. L Turner 3-6 6-1 6-2
Muller d. Holstein [8] 6-1 6-4
Lehane [3] d. Blackman 6-2 6-0
Robinson [5] d. N.Turner 6-2 6-3

Hawton d. Rae [6] 6-2 6-1
Reitano [4] d. Schacht 9-7 6-4
Smith [7] d. Shearer 6-3 6-2
Bueno [1] d. Robberds 6-1 6-0

Quarterfinals

Truman [2] d. Muller 6-0 6-0
Lehane [3] d. Robinson [5] 6-1 6-1
Reitano [4] d. Hawton 6-2 8-6
Smith [7] d. Bueno [1] 7-5 3-6 6-4

Semifinals

Lehane [3] d. Truman [2] 7-5 3-6 7-5
Smith [7] d. Reitano [4] 7-5 2-6 6-2

Final

Margaret Smith [7] d. Jan Lehane [3] 7-5 6-2

-----------------------------------------

Doubles (Draw=15)

1st Round

Maria Bueno (Bra)/Christine Truman (GB) [1] d. Val Craig/Lorraine Saywell 6-2 6-1
Betty Holstein/Sapphire Shipman d. Caroline Astley/Jill Nitschke 6-0 6-4
Mary Hawton/Fay Muller[4] d. Dorothy Linde/Pat McLean 6-4 6-1
Robyn Ebbern/Madonna Schacht d. Nell Hopman/Bev Rae 6-0 4-2 retired

Gwen Thiele/Jan Shearer d. Jill Blackman/Dawn Robberds default
Jan Lehane/Mary Reitano [3] d. Joan Gray/Rosemary White 6-1 6-1
Lesley Turner/Noelene Turner d. Shirley Lee/Dot Duff default
Lorraine Robinson/Margaret Smith [2]-bye

Quarterfinals

Bueno/Truman [1] d. Holstein/Shipton 6-2 6-1
Hawton/Muller [4] d. Ebbern/Schacht default
Lehane/Reitano [3] d. Thiele/Shearer 6-3 6-1
Coghlan-Robinson/Smith [2] d. Turner/Turner 5-7 10-8 8-6

Semifinals

Bueno/Truman [1] d. Hawton/Muller [4] 6-4 11-9
Robinson/Smith [2] d. Lehane/Reitano [3] 4-6 6-0 6-3

Final

Maria Bueno/Christine Truman [1] d. Lorraine Robinson/Margaret Smith [2] 6-2 5-7 6-2

-----------------------------------------

Mixed Doubles (Draw=15)

1st Round

Maria Bueno (Bra)/Bob Howe [1]-bye
Jan Shearer/Robert Pearson d. Bev Rae/Brian Tobin 2-6 6-4 7-5
Lorraine Robinson/Bob Hewitt [4] d. Gwen Thiele/Jim Moore 6-2 3-6 6-2
Jan Lehane/Trevor Fancutt d. Pat McLean/John O'Brien default

Betty Holstein/Fred Stolle d. Rosemary White/Neil Gibson 6-1 9-7
Christine Truman (GB)/Marty Mulligan [3] d. Sapphire Shipton/Frank Gorman 4-6 6-4 6-1
Noelene Turner/Ken Fletcher d. Jill Nitschke/Alan Lane 6-4 6-1
Mary Reitano/Bob Mark [2] d. Val Craig/Bill O'Shea 6-1 6-3

Quarterfinals

Bueno/Howe [1] d Shearer/Pearson 6-2 5-7 6-1
Lehane/Fancutt d Robinson/Hewitt [4] 3-6 6-3 6-4
Truman/Mulligan [3] d Holstein/Stolle 6-3 3-6 6-4
Reitano/Mark [2] d N Turner/Fletcher 4-6 6-3 6-0

Semifinals

Lehane/Fancutt d Bueno/Howe [1] 6-4 6-4
Reitano/Mark [2] d Truman/Mulligan [3] 6-1 6-3

Final

Jan Lehane/Trevor Fancutt d Mary Reitano/Bob Mark [2] 6-2 7-5

-----------------------------------------

Draw notes:

Slated to start on January 22; the first day was totally rained out.

F. Hall=Felicity Hall.
Reitano = nee Mary Carter
Robberds also listed as Roberts by the NYT. Robberds is correct.
Mrs J Robinson= nee Lorraine Coughlan
N. Turner = Noelene sister of Lesley

-----------------------------------------

Summary:

Maria Bueno's plans for a Grand Slam go up in smoke as Margaret Smith produces passing shots "not seen since Mo Connolly" to beat her. Just a couple of weeks before in Adelaide Smith had manged only 3 games vs. The Senorita.

Margaret sped to a 5-2 lead in the third by mixing in deadly passing shots ans strong serve. Both discouraged Bueno from seeking the net. As if the senorita didn't have enough to worry about her right hand began to cramp. When Maria dramatically fell reaching for a volley the match appeared in the bag as Smith led 5-2. The youngster got nervous however, and the world #1 pulled up to 4-5 before Smith won as a Bueno backhand hit the tape on the third match point.

Searing heat (present all week) is a clear factor in the second shocker of a semi as Jan Lehane takes out the second foreign favoite Christine Truman. Both women suffer in the frying pan conditions.

The women took their ten minute break as is customary here on splitting sets. Lehane fainted when she reached the dressing room. It took ambulance attendants to revive her. Truman also got assistance courstside from the very same crew in the 11th game of the deciding set. Christine cries from painful leg cramps at 5-6 and loses the match 7-5.

It wasn't only women who suffered from heat exhaustion-Neale Fraser also collapsed after the men's final.

The Aussie press debated what the upsets of the world's #1 and #2 players meant. Was this the start of an Aussie golden age in women's tennis, or merely Bueno and Truman wilting in tropical heat? Margaret Smith proved the superior player vs lehane in the final. At the time no one could predict that Smith wouldn't lose a singles again in this event until 1968.

Turner wins the junior girls final over Smith.

The sexism in Australian tennis still reigns. Laver received a lovely silver tea service for his victory; Margaret merely an umbrella for hers. Lacking financial support, Smith doesn't make an international tour this year. Meanwhile Laver and lesser males tour the world fully funded by the Aussie LTA.
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of January 25-31

January 25-31 Florida Gold Coast Championships Pompano Beach, Florida, US (Clay)

QF: Donna Floyd d Edith Blake 6-2 6-0
QF: Ann Barclay (Can) d Margaret Demogenes 6-0 6-1
QF: Margaret Babbitt d Flo Blanchard 6-2 6-4
QF: Mary Habicht (Bra) d Leslie Ann Sparling (Can) 4-6 6-4 6-1

SF: Floyd d Barclay 4-6 6-3 6-0
SF: Babbitt d Habicht 6-2 1-6 7-5

FI: Donna Floyd d Margaret Babbitt 6-0 6-1

Mixed Doubles

SF: Ilse Buding Davies (Ger)/Don Kierbow d. Sparling/Eduardo Zuleta (Ec) 6-3 6-4
SF: Floyd/Bill Alvarez (Col) d. Babbitt/Ed Rubinoff 6-3 6-1

FI: Ilse Buding Davies/Don Kierbow d. Donna Floyd/Bill Alvarez w.o.

-----

ends January 31 All India Hard Court Championships, Madras, India (Clay)

SF: Margaret Hellyer (Aus) d Laura Woodbridge 6-1 6-1
SF: Mimi Arnold (US) d Dechu Appiah 6-1 6-1

FI: Mimi Arnold (US) d Margaret Hellyer (Aus) 3-6 6-2 6-0

Mixed Doubles

SF: Hellyer/Naresh Kumar d. Woodbridge/Ranganathan 6-0 6-1
SF: Arnold/Adrian Bey (Rho) d. Srinivasan/Lobo 6-0 6-1

FI: Margaret Hellyer/Naresh Kumar d. Mimi Arnold/Adrian Bey 2-6 6-3 6-2

-----

January 26-29 Finnish Covered Court Championships Helsinki, Finland (Indoors)

Singles (Draw=at least 10)

1R: Ann Haydon (GB) d. Anneli Nyman 6-1 6-0
1R: Angela Mortimer (GB) d. Eny Broman 6-1 6-2

QF: Haydon d. Greta Stahle 6-1 6-0
QF: Mortimer d. Thelma Salo 6-3 6-1

SF: Ann Haydon d Elizabeth Starkie (GB) 6-0 6-1
SF: Angela Mortimer d J Sala 6-3 6-1

FI: Ann Haydon (GB) d Angela Mortimer (GB) 6-3 6-3

DF: Ann Haydon (GB)/Angela Mortimer (GB) d Anneli Nyman/Dolly Swanijung 6-0 6-1

MX: Ann Haydon (GB)/Nicola Pietrangeli (It) d. Angela Mortimer (GB)/Jaroslav Drobny (GB) 7-5 6-4

-----

ends February 1 Los Angeles Metropolitan Championships, Los Angeles, California, US (Hard)

SF: Barbara Browning d June Gay 6-3 8-6
SF: Winnie McCoy d Marilyn Joseph 11-9 retired

FI: Barbara Browning d Winnie McCoy 8-6 6-4

Doubles

SF: Joan Johnson/Jeri Shepard d. Sonia Mitrovich/Gay 6-2 6-2

DF: Joan Johnson/Jeri Shepard d Winie McCoy/Pat Moseley 6-2 4-6 8-6
-----

Circa late January?, Danish Indoor Championships

FI: Ulla Rise d. ??

DF: Vera Nielsen Johansen/Lisa Granholm Gram-Andersen d.??

MX: Lise Sorensen/Kurt Nielsen d. ??
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of February 1-7

January 31-February 7 Scandinavian Covered Court Championships, Copenhagen, Denmark (Indoors)

Draw=11 or more

1R: Ann Haydon (GB) d. Ulla Hultkrantz (Swd) 6-1 6-1
1R: Milly Vagn Nielsen d Gudrun Rosin (Swd) 4-6 6-2 6-4
1R: Angela Mortimer (GB) d. Else Schmidt 6-2 6-4

QF: Haydon d Greta Stahle (Fin) 6-0 6-3
QF: Lisa Gram Andersen d Ulla Rise 6-4 4-6 6-2
QF: Vagn Nielsen d Thelma Salo (Fin) 6-2 6-4
QF: Mortimer d Lise Kaae Sorensen 6-3 6-2

SF: Haydon d Andersen 6-1 6-2
SF: Mortimer d Nielsen 6-3 6-4

FI: Ann Haydon (GB) d Angela Mortimer (GB) 9-7 3-6 6-2

Doubles

SF Haydon/Mortimer d. Salo/Stahle 6-2 6-1
SF Hullkrantz/Rosin d. Andersen/Nielsen 6-4 6-8 7-5

DF: Ann Haydon (GB)/Angela Mortimer (GB) d Ulla Hultkrantz/Gudrun Rosin 6-4 6-2

Mixed Doubles

QF: Mortimer/Billy Knight (GB) d. Rise/Gerard Pilet (Fr) 6-2 6-3
QF: Sorensen/Kurt Nielsen d. Salo/Reino Nyyssonen (Fin) 6-3 0-6 13-11
QF: Haydon/Tony Pickard (GB) d. Vagn Nielsen/Niels Knudsen 6-3 6-3

SF: Mortimer/Knight d. Rosin/Torsten Johansson (Swd) 6-2 6-2
SF: Haydon/Pickard d. Sorensen/Nielsen 6-2 6-2

FI: Angela Mortimer (GB)/Billy Knight (GB) d. Ann Haydon (GB)/Tony Pickard (GB) 3-6 9-7 9-7
-----

ends February 7 Mysore State Championships, Bangalore, India

SF: Margaret Hellyer (Aus) d H Hawley 6-1 6-2
SF: Mimi Arnold (US) d Dechu Appiah 6-0 6-3

FI: Mimi Arnold (US) d Margaret Hellyer (Aus) 6-1 2-6 6-3

MX: Margaert Hellyer (Aus)/Warren Woodcock (Aus) d. Mimi Arnold (US)/Adrian Bey (Rho) 6-2 3-6 7-5

-----

ends February 9 Austin Smith Championships Fort Lauderdale, Florida, US (Clay)

QF: Ann Barclay (Can) d Edith Blake 6-0 6-0
QF: Mary Habicht (Bra) d Gretchen Sommerfeld 9-7 3-6 8-6
QF: Leslie Sparling (Can) d Margaret Demogenes 7-5 7-5
QF: Margaret Babbitt d Flo Blanchard 7-5 6-3

SF: Barclay d Habicht 6-2 7-5
SF: Babbitt d Sparling 6-3 10-8

FI: Ann Barclay d Margaret Babbitt 6-1 6-1

DF: Ann Barclay/Leslie Sparling d Margaret Babbitt/Flo Blanchard 6-1 6-1

-----

February 4-7, East German Closed Indoor Championships, Berlin, East Germany

SF: Eva Johannes d. Hella Vahley 3-6 7-5 6-2
SF: Inge Schulz d. Annegerd Banse 6-2 6-1

FI: Eva Johannes d. Inge Schulz default

DF: Eva Johannes/Inge Schulz d. Frl Gödicke/Irmgard Jacke 6-1 6-4

MX: Anne Lindner/Peter Fährmann d. Eva Johannes/Horst Stahlberg 6-3 5-7 13-11
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of February 8-14

February 9-14 Auckland International , Auckland, New Zealand (Grass)

1R: Margaret Smith d Patsy Belton 6-2 6-2

QF: M Smith d Anne Smith 6-1 6-0

SF: M Smith d Judith Tinnock 6-3 7-5
SF: Ruia Morrison d Marion Johnston 6-0 6-1

FI: Ruia Morrison d Margaret Smith 6-4 6-1

DF: Ruia Morrison/Judith Tinnock d Marion Johnston/Margaret Smith 6-3 6-1

MX: Ruia Morrison/Peter Nicholls d. Margaret Smith/Alan Burns 7-5 6-3

Not equal to New Zealand Championships??
-----

February 5-14 French Covered Court Championships Paris, France (Indoors)
Venue: Stade De Coubertin

Draw=24

1R: Ann Haydon (GB) -bye
1R: Janine Lieffrig d Vivienne Cox 6-0 6-2
1R: Jacqueline Berson d M Canque 7-5 6-3
1R: Maud Galtier-bye
1R: Flo de la Courtie-bye
1R: Anne Marie Seghers d Solange Galtier 2-6 6-1 6-0
1R: Daniele Wild d Chantal Langanay 6-3 6-3
1R: Renate Ostermann (Ger) -bye

1R: Josette Billaz-bye
1R: Irene de Lansalut d H Clarke (GB) 6-2 7-5
1R: Pierrette Seghers d Betsy Abbas (Eg) 6-1 1-6 6-0
1R: Christiane Mercelis (Bel)-bye
1R: Suzanne Le Besnerais-bye
1R: Marie-Jeanne Dusapt d Nicole Huve default
1R: Francoise Bonniard d Andree Varin 6-4 6-3
1R: Angela Mortimer-bye

2R: Haydon d Lieffrig 6-0 6-2
2R: Galtier d Berson 1-6 6-4 6-0
2R: Courtie d AM Seghers 6-4 6-0
2R: Ostermann d Wild 6-1 6-3

2R: Billaz d Lansalut 6-4 6-2
2R: Mercelis d P Seghers 6-3 6-2
2R: Le Besnerais d Dusapt 6-3 6-3
2R: Mortimer d Bonniard 6-1 6-2

QF: Haydon d Galtier 6-1 6-2
QF: Courtie d Ostermann 7-5 6-4
QF: Mercelis d Billaz 6-3 6-2
QF: Mortimer d Le Besnerais 6-0 6-0

SF: Haydon d Courtie 6-2 6-4
SF: Mortimer d Mercelis 6-2 6-3

FI: Angela Mortimer d Ann Haydon 6-4 9-7

DF: Ann Haydon/Angela Mortimer d Christiane Mercelis/Renate Ostermann 6-1 6-2

Mixed Doubles

2R: de la Courtie/Maurizio Drisaldi (It) d. S.Galtier/Gerard Pilet 6-3 6-4
2R: Ostermann/Peter Scholl (Ger) d. Nenot/Marc Lasry 13-11 6-4
2R: Le Besnerais/Paul Jalabert d. Dusapt/Pierre Barthes 3-6 6-1 6-2
2R: Mercelis/Jean Borotra d. M.Clarke/Tommy Anderson (GB) 6-1 6-1
2R: M.Galtier/Georges Deniau d. Varin/Pierre Rinderknech 6-1 2-6 6-2
2R: Lieffrig/Huet d. Anne Haillet/Pierre Bergerat 3-6 6-2 6-0

QF: Haydon/Manuel Santana (Sp) d. de la Courtie/Drisaldi 6-1 6-1
QF: Ostermann/Scholl d. LeBesnerais/Jalabert 6-1 6-3
QF: Galtier/Deniau d. Mercelis/Borotra 6-4 1-0 ret.
QF: Mortimer/Billy Knight (GB) d. Lieffrig/Huet 6-4 6-4

SF: Haydon/Santana d. Ostermann/Scholl 6-4 6-4
SF: Mortimer/Knight d. Galtier/Deniau 8-6 4-6 13-11

FI: Ann Haydon (GB)/Manuel Santana (Sp) d. Angela Mortimer (GB)/Billy Knight (GB) 6-2 3-6 6-4

-----

ends February 14 Western India Championships, Bombay, India

SF: Mimi Arnold (US) d. Leila Punjabi 6-2 6-1
SF: Margaret Hellyer (Aus) d. Dechu Appiah 6-0 7-5

FI: Mimi Arnold (US) d. Margaret Hellyer (Aus) 6-8 6-3 6-2

DF: Margaret Hellyer (Aus)/Laura Woodbridge d. Dechu Apiah/Mimi Arnold (US) 3-6 7-5 6-4

-----

February 14, South Florida, West Palm Beach, US

2R: Carol Prosen d. Flo Blanchard 6-0 6-2
2R: Nancy Montgomery d. Mary Habicht (Bra) 7-5 6-1

QF: Ann Barclay (Can) d. Margaret Demogenes 6-4 6-0
QF: Prosen d. Montgomery 6-1 6-4
QF: Sandy Warshaw d. Leslie Sparling (Can) 6-3 6-3
QF: Margaret Babbitt d. June Harbert 6-2 6-0

SF: Barclay d. Prosen 6-3 6-4
SF: Warshaw d. Babbitt w.o.

FI: Ann Barclay (Can) d. Sandy Warshaw 7-5 6-1

Mixed Doubles

1R: Habicht/Eduardo Zuleta (Ec) d. Warshaw/Meade Goller 6-3 6-2
1R: Babbitt/Don Kierbow d. Demogenes/Bob Green 6-3 5-7 6-3

SF: Montgomery/Dennis Reilly (Aus) d. Habicht/Zuleta 6-2 2-6 6-3
SF: Blanchard/Bill Alvarez (Col) d. Babbitt/Kierbow 6-4 6-0

FI: Flo Blanchard/Bill Alvarez (Col) d. Marilyn Montgomery/Dennis Reilly (Aus) 6-0 3-6 9-7
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of February 15-21

February 15-20 British Covered Court Championships Bournemouth, UK (Indoors)

Draw=32

1R: Angela Mortimer d Carol Webb 6-1 6-0
1R: Frances Walton d Pat Stewart (US) default
1R: Jean Wilson d R Stone 6-2 6-4
1R: Hanna Sladek (Can) d EJ Fulton 6-3 7-5
1R: Diane Tuckey d Vivienne Cox 6-3 6-4
1R: Janet Kemp d F Anstey 6-2 6-2
1R: Susan Wolstenholme d C Durose 6-2 6-4
1R: Sheila Armstrong d Margaret Lee 6-4 6-2

1R: Shirley Bloomer Brasher d Aprille O' Neill 6-1 6-1
1R: Pat Wheeler d H Clarke 6-1 6-3
1R: Elaine Shenton d P Evans 6-1 6-2
1R: Caroline Yates Bell d Robin Blakelock 6-1 6-0
1R: Deidre Catt d Caroline Leather default
1R: A Hall d Ruth Thackray 6-2 3-6 6-1
1R: Lise Sorensen (Den) d Mrs Davis 6-2 6-0
1R: Ann Haydon d Joyce Barclay 6-0 6-1

2R: Mortimer d Walton 6-0 6-0
2R: Sladek d Wilson 6-3 6-1
2R: Tuckey d Kemp 6-1 6-3
2R: Armstrong d Wolstenholme 6-2 6-2

2R: Brasher d Wheeler 4-6 6-0 6-3
2R: Shenton d Yates-Bell 6-2 6-2
2R: Catt d Hall 6-0 6-1
2R: Haydon d Sorensen 6-0 6-0

QF: Mortimer d Sladek 6-0 6-0
QF: Armstrong d Tuckey 6-2 6-2
QF: Brasher d Shenton 8-6 6-1
QF: Haydon d Catt 6-0 6-2

SF: Mortimer d Armstrong 6-3 6-1
SF: Haydon d Brasher 6-2 6-1

FI: Angela Mortimer d Ann Haydon 7-5 retired

Doubles

QF: Armstrong/Brasher d. Clarke/Cox 6-1 8-6
QF: Shenton/Wheeler d. Barclay/Blakelock 6-2 6-2
QF: Haydon/Mortimer d. Evans/Hall 6-2 6-0

SF: Armstrong/Brasher d. Shenton/Wheeler 6-2 6-3
SF: Haydon/Mortimer d. Catt/Yates-Bell 6-3 6-0

FI: Sheila Armstrong/Shirley Brasher d Ann Haydon/Angela Mortimer 2-6 9-7 6-3

Mixed Doubles

1R: Sorensen/Kurt Nielsen (Den) d. Catt/Charlie Applewhaite 6-2 5-7 8-6
1R: Clarke/Gerald Oakley d. Rook/Alan Mills 6-2 5-7 8-6

QF: Brasher/Billy Knight d. Webb/Trevor Adamson 6-2 6-1
QF: Sorensen/Nielsen d. Walton/Mark Cox 6-4 4-6 6-4
QF: Haydon/Tony Pickard d. Wheeler/Lawrence Strong 6-2 8-6
QF: Clarke/Oakley d. Wolstenholme/Roger Taylor 6-3 7-5

SF: Brasher/Knight d. Sorenson/Nielson 6-4 7-5
SF: Haydon/Pickard d. Clarke/Oakley 6-3 6-3

MX: Shirley Brasher/Billy Knight d. Ann Haydon/Tony Pickard w.o.

-----

ends February 22 Georges Cozon Cup, Lyon, France (Indoors)

SF: Daniele Wild d Solange Galtier 6-1 6-1
SF: Josette Billaz d Anne Haillet 6-0 6-3

FI: Josette Billaz d Daniele Wild 6-3 6-1

MX: Josette Billaz/A.Caillies d. Solange Galtier/Gerard Pilet 3-6 6-3 6-4

-----

February 22, San Joaquin Challenge Cup, Stockton, California, US

SF: Joan Merciadis Nicholson d. Gertrude Easton 7-5 6-3
SF: Valerie Williamson d. M. Sprague 6-1 6-1

FI: Joan Merciadis Nicholson d. Valerie Williamson 6-4 6-0
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of February 22-28

February 23-26 US Women's Indoor Championships Chesnut Hill, Massachussets, United States (Indoors)
Venue: Longwood Cricket Club

Singles (Draw=19

1R: Mimi Kanarek d Stanton 6-2 6-1
1R: Tory Fretz d Carol Woodcock 6-1 6-1
1R: Carole Wright d Heidi Lincoln 6-3 6-1

2R: Lois Felix d Lyman Olmstead 6-0 6-0
2R: Mary Arklay Richards d Roberta Zimman 6-0 6-1
2R: Bonnie Mencher d Lois Rockwell 6-3 7-5
2R: Fretz d Kanarek 6-1 6-2

2R: Wright d Joan Sullivan 6-4 6-1
2R: Ann Carlier d Dorothy Hills default
2R: Kay Hubbell d Lena Greene 6-1 6-1
2R: Sue Behlmar d Mary Ford 6-0 6-2

QF: Felix d Richards 6-1 6-3
QF: Fretz d Mencher 6-0 4-6 6-1
QF: Wright d Carlier 6-0 6-0
QF: Hubbell d Behlmar 6-3 6-2

SF: Felix d Fretz 6-2 6-4
SF: Wright d Hubbell 6-0 6-1

FI: Carole Wright d Lois Felix 6-1 6-2

Doubles

QF: Lincoln/Fretz d. Wright/Greene 2-6 8-6 6-3

SF: Felix/Hubbell d. Lincoln/Fretz 6-0 6-0
SF: Buck/Jeffrey d. Behlmar/Mencher 6-4 6-2

DF: Midge Buck/Ruth Jeffrey d Lois Felix/Kay Hubbell 9-7 4-6 6-2

Mixed Doubles

1R: Virginia Connolly/Paul Sullivan d. Rockwell/Tom Scott 3-6 6-3 6-4
1R: Behlmar/ Bob Stewart d. Richards/Frank Byrnes 7-5 6-2
1R: Mencher/Bud Collins d. Greene/Al Stitt 6-1 1-6 6-0
1R: Jeffrey/Buck Atherton d. Kanarek/Sumner Rodman 10-8 6-3
1R: Carlier/Ralph Stuart d. Virginia Gilbane/G. Kirkpatrick 9-7 6-3

QF: Felix/Don Manchester d. Connolly/Sullivan 5-7 6-3 6-3
QF: Behlmar/Stewart d. J. Sullivan/Ned Weld 7-5 6-3
QF: Wright/Chauncey Steele d. Mencher/Collins 6-2 6-3
QF: Jeffrey/Atherton d. Carlier/Stuart 6-4 4-6 6-1

SF: Felix/Manchester d. Behlmar/Stewart 4-6 6-2 6-2
SF: Wright/Steele d. Jeffrey/Atherton 8-6 6-3

FI: Lois Felix/Don Manchester d. Carole Wright/Chauncey Steele 4-6 6-4 6-4

-----

February 21-28, San Remo International, San Remo, Italy (Clay)

SF: Francesca Gordigiani d. Lucia Bassi 6-8 6-3 7-5
SF: Roberta Beltrame d. Annalisa Bellani 6-3 7-5

FI: Francesca Gordigiani d. Roberta Beltrame 6-1 7-5

Note: Due to organisational and/or financial difficulties, the traditional San Remo tournament was probably not held every year during the period circa 1956-62. This tournament was usually, but not always, the main opener for the Italian clay court season.

-----

ends March 1 Russian Indoor Championships Moscow, Russia, USSR (Indoors)

FI: Valeria Kouzmenko d Anna Dmitrieva 6-3 1-6 6-2

DF: Anna Dmitrieva/Irina Ryazanova d Vera Filippova/Larissa Preobrazhenskaya 6-2 6-2

MX: Anna Dmitrieva/Sergei Likhachev d. Vera Troshkina/Viktor Anisimov 2-6 10-8 6-4

-----

ends March 1 Good Neighbor Championships Miami Beach, Florida, US (Clay)

Draw=19

1R: Flo Blanchard d Rita Rubinoff 6-3 2-6 6-4
1R: Ann Haydon [1] d Leslie Sparling 6-1 6-0
1R: Mary Habicht d Edith Blake 6-1 6-2

2R: Barbara Scofield Davidson d Margot Demogenes 6-1 6-0
2R: Marilyn Stock d Evelyn Clark Cowan 6-1 6-3
2R: Blanchard d Beth Froehling 6-3 6-0
2R: Ann Barclay d Sandy Warshaw 3-6 6-4 6-1

2R: Carol Ann Prosen d Doris Delord 6-1 6-4
2R: Elizabeth Coleman d June Harbett 6-1 6-1
2R: Habicht d Nancy Goodman 6-1 6-2
2R: Haydon [1] d Margaret Babbitt 6-0 6-0

QF: Davidson d Stock 6-1 6-3
QF: Barclay d Blanchard 6-0 6-3
QF: Prosen d Coleman 6-0 6-0
QF: Haydon [1] d Habicht 6-1 6-1

SF: Davidson d Barclay 6-4 7-5
SF: Haydon [1] d Prosen 6-3 6-1

FI: Ann Haydon (GB) [1] d Barbara Davidson 6-0 6-1

Doubles

1R: Haydon/Prosen d. Rubinoff/Warshaw 6-0 6-0
1R: Barclay/Sparling d. Froehling/Babbitt 6-0 6-1
1R: DeLord/Edna Salichs d. Clark/Leach 6-1 6-4

SF: Haydon/Prosen d. Barclay/Sparling 6-0 6-2
SF: DeLord/Salichs d. Blanchard/Demogenes 4-6 6-4 6-2

FI: Ann Haydon (GB)/Carole Ann Prosen d Doris DeLord/Edna Salichs 6-0 6-0
-----

March 1, San Francisco Class, California, US

1R: Bea Conroy d. Tennie O'Brien 6-1 4-6 6-1
1R: Lou Gates d. Marge Stevens 8-6 5-7 7-5
1R: June Gay d. Rhoda Herron 6-3 6-4
1R: Julie Robberding d. Jan Wedertz 6-3 6-4

QF: Donna Brusco d. B. Conroy 6-2 8-6
QF: Gates d. Bess Fickert 6-1 4-6 7-5
QF: Gay d. Jan Conroy 6-4 10-8
QF: Gerry Carter d. Robberding 6-1 6-3

SF: Brusco d. Gates 6-8 6-2 7-5
SF: Carter d. Gay 7-5 5-7 6-4

FI: Donna Brusco d. Gerry Carter 6-3 6-?

DF: Jan Conroy/Julie Robberding d. Bea Cionroy/Vi Robberding 6-1 7-9 6-3

MX: Julie Robberding/Jack Backen d. Marge Stevens/Maurice Wolohan 6-4 3-6 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of February 29-March 6

March 1-6 Masters Invitation St Petersburg, Florida, US (Clay)

2R: Ann Haydon [1] d Mary Habicht 6-2 6-2
2R: Sandy Warshaw d ????
2R: Leslie Sparling d Stella Cunningham 6-1 5-7 9-7
2R: Carol Ann Prosen d Gloria Sullivan 6-0 6-0

2R: Donna Floyd [2] d Margot Demogenes 6-2 6-2
2R: Judy Alvarez d Sara Mae Turber 6-4 6-3
2R: Roberta Alison d ????
2R: Ann Barclay (Can) d ????

QF: Haydon [1] d Warshaw 6-0 6-1
QF: Prosen d Sparling 6-2 6-8 6-3
QF: Floyd [2] d Alvarez 4-6 6-4 6-3
QF: Barclay d Alison 6-1 4-6 6-2

SF: Haydon [1] d Prosen 7-5 6-2
SF: Floyd [2] d Barclay 6-3 4-6 6-2

FI: Ann Haydon [1] d Donna Floyd [2] 6-1 6-2

DF: Ann Haydon/Carole Ann Prosen d Mary Habicht/Sandy Warshaw 6-1 8-6

-----

ends March 8 Russian International Indoor, Moscow, Russia, USR (Indoors)
Venue: Dynamo Club

Draw=at least 5

1R: Aline Nenot (Fr) d Larissa Preobrazhenskaya 6-2 6-3

SF: Irina Ryazanova d Vera Puzejova (Cz) 6-4 4-6 6-1
SF: Nenot d Valeria Kouzmenko 1-6 10-8 6-2

FI: Irina Ryazanova d Aline Nenot 6-4 7-5

DF: Vera Puzejova (Cz)/Tamm d Anna Dmitrieva/Irina Ryazanova 8-6 6-4

MX: Irina Ryazanova/Toomas Lejus d. Anna Dmitrieva/Sergei Likhachev 6-2 6-0

-----

ends March 6 Cannes Tennis Club Tournament, Cannes, France (Clay)
Venue: Cannes Tennis Club

FI: Sheila Armstrong (GB) d Vivienne Cox (GB) 6-4 6-2

-----

ends March 7 City of Perth Championships, Perth, Australia

FI: Jill Langley d G Waters 7-5 6-1
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of March 7-13

March 6, 12-13 Redcliffe Tournament, Redcliffe, Australia

FI: Madonna Schacht d Robyn Ebbern 6-4 6-1

DF: Robyn Ebbern/Madonna Schacht d Faye Toyne/Val Wicks 6-0 6-2

-----

March 7-13 Caribe Hilton Invitation San Juan, Puerto Rico (Hard)
Venue: Caribe Hilton Hotel

Draw=14

1R: Maria Bueno (Bra)-bye
1R: Barbara Scofield Davidson d Violetta Pomales 6-0 6-0
1R: Donna Floyd d Laura Lou Kunnen default
1R: Lea Pericoli (It) d Fina Cabrera 6-3 6-2

1R: Ann Haydon (GB)-bye
1R: Linda Vail d Cindy Golbert 6-4 8-6
1R: Betty Rosenquest Pratt d Martita Torros 6-0 6-1
1R: Darlene Hard d Dora Pasarell 6-1 6-3

QF: Bueno d Davidson 2-6 6-4 6-3
QF: Pericoli d Floyd 0-6 6-3 6-3
QF: Haydon d Vail 6-0 6-3
QF: Hard d Pratt 6-3 5-7 6-3

SF: Bueno d Pericoli 6-1 6-0
SF: Haydon d Hard 2-6 6-4 6-4

FI: Ann Haydon d Maria Bueno 4-6 6-4 6-4

Doubles

1R: Vail/Pericoli d. Golbert/Grace Valdes 6-3 6-3
1R: Haydon/Pratt d. Torros/Cabrera 6-2 6-0
1R: Davidson/Floyd d. Pomales/Pasarell 9-7 6-0

SF: Bueno/Hard d. Vail/Pericoli 6-4 6-4
SF: Davidson/Floyd d. Haydon/Pratt 6-4 6-3

FI: Maria Bueno/Darlene Hard d Barbara Davidson/Donna Floyd 6-4 6-3

-----

March 4-14 United Arab Republic Tournament, Cairo, Egypt (Hard)
*Usually titled the Egyptian Championships.

QF: Margaret Hellyer (Aus) d Flower 6-0 6-1
QF: Xenia Vassiliadis d Nagorski 6-1 6-3
QF: Gaeta Clelia d Habib 6-2 6-2
QF: Eva Johannes (E.Ger.) d Andree Eid 6-4 6-0

SF: Hellyer d Vassiliadis 6-1 6-1
SF: Johannes d Clelia 6-1 6-1

FI: Margaret Hellyer d Eva Johannes 5-7 6-2 6-2

Doubles

SF: Hellyer/Vassiliadis d. Fawad/Nagel 6-0 6-2
SF: Eid/Johannes d. Saleh/Gaeta 6-4 5-7 10-8

FI: Margaret Hellyer/Xenia Vassiliadis d Andree Eid/Eva Johnannes 6-3 6-3

Mixed Doubles

SF: Hellyer/John Hillebrand (Aus) d. Vassiliadis/Bobby Wilson (GB) 6-4 6-4
SF: Johannes/Horst Stahlberg (E. Ger.) d. Gaeta/Nabil Hassan 2-6 6-2 6-1

FI: Eva Johannes/Horst Stahlberg d. Margaret Hellyer/John Hillebrand 6-4 9-11 6-2

Ugarte has hard court. Possibly clay.

-----

March 11-12 South African Test Matches, Durban, South Africa (Hard)

SA d United States 3-0

Renee Schuurman d Mimi Arnold (US) 6-4 6-2
Sandra Reynolds d Dottie Knode (US) 6-4 6-2
Sandra Reynolds/Renee Schuurman d Mimi Arnold/Dottie Knode 6-3 6-1

-----

March 14, South-West Districts, Warrnambool, Victoria, Australia

FI: Lorraine Robinson d. L Masson 6-4 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of March 14-20

March 19 South African Test Matches Johannesburg, South Africa (Hard)

South Africa d United States 2-1

Mimi Arnold (US) d Bernice Vukovich 2-6 6-2 6-3
Sandra Reynolds d Dottie Knode (US) 3-6 6-3 6-2
Sandra Reynolds/Bernice Vukovich d Mimi Arnold/Dottie Knode (US) 6-4 7-5

-----

March 17-20 New South Wales Hard Court Championships, Bathurst, Australia (Clay)

Draw=15 or 16

1R: Margaret Smith d Carol Newman 4-6 6-2 6-1
1R: Kaye Dening d Dorothy Whitely 6-3 6-1
1R: J Leonard d Dawn Robberds 6-1 6-4
1R: Noelene Turner d Janet Mills 5-7 6-4 6-4

1R: Lesley Turner d ???? (possible bye)
1R: Mary Hawton d J Sutherland 6-2 6-8 6-1
1R: Jill Blackman d H Johnson 4-6 6-2 6-4
1R: Jan Lehane d H Schromburgh 6-3 6-1

QF: Smith d Dening 6-3 6-1
QF: N Turner d Leonard 2-6 6-1 6-3
QF: L Turner d Hawton 6-1 6-0
QF: Lehane d Blackman 6-3 6-1

SF: Smith d N Turner 6-3 7-5
SF: L Turner d J Lehane 6-3 6-2

FI: Lesley Turner d Margaret Smith 6-2 7-5

Doubles

SF: Hawton/Lehane d. Smith/M. Stapleton 4-6 6-1 6-4
SF: L.Turner/N. Turner d. M. Schomburgh/E. Murphy 6-2 6-2

FI: Mary Hawton/Jan Lehane d Lesley Turner/Noelene Turner 6-4 8-6

Mixed Doubles

SF: Lehane/Bob Howe d. Smith/Bob Hewitt 6-3 6-3
SF: Hawton/Rod Laver d. ?.Turner/Fred Stolle 6-4 6-4

FI: Mary Hawton/Rod Laver d. Jan Lehane/Bob Howe 1-6 6-3 6-4

-----

March 14-20 Ciudad Of Barranquilla, Barranquila, Colombia (Clay)

Draw=16

1R: Beatriz Del Corral d Barbara Poore (US) 6-0 6-1
1R: Liz Coleman (US) d Leslie Sparling (Can) 6-3 6-4

2R: Maria Bueno (Bra)-bye
2R: Barbara Scofield Davidson (US) d Beatriz Del Corral 6-1 6-1
2R: Lea Pericoli (It) d Sara Mae Turber (US) 6-2 6-1
2R: Rosie Reyes Darmon (Mex) d Coleman 2-6 7-5 6-1

2R: Darlene Hard (US)-bye
2R: Laura Lou Kunnen (US) d Maria Ayala Tort (Chi) 8-6 6-8 6-4
2R: Betty Rosenquest Pratt (Jam) d Linda Vail (US) 6-1 6-4
2R: Ann Haydon (GB) d Ann Barclay (Can) 6-3 6-2

QF: Bueno d Davidson 6-3 6-3
QF: Darmon d Pericoli 6-3 6-2
QF: Haydon d Pratt 6-2 6-1
QF: Hard d Kunnen ????

SF: Bueno d Darmon 6-0 6-0
SF: Haydon d Hard 7-5 6-1

FI: Maria Bueno d Ann Haydon 6-2 6-2

Doubles

QF: Kunnen/Vail d. Ayala/Turber 6-4 5-7 8-6
QF: Darmon/Pericoli d. Davidson/Coleman 6-2 6-1
QF: Haydon/Pratt d. Barclay/Sparling 6-1 6-1

SF: Bueno/Hard d. Kunnen/Vail 6-1 6-0
SF: Darmon/Pericoli d. Haydon/Pratt 7-9 8-6 6-1

FI: Maria Bueno/Darlene Hard d Rosie Darmon/Lea Pericoli 6-1 6-2

Mixed Doubles

1R: J. Linares/Hernando Salas d. Darmon/Pierre Darmon (Fr) 6-3 8-6
1R: Vail/Don Kierbow (US) d. Polita Polacios/Carlos Rueda 6-2 7-5

2R: Kunnen/Mario Llamas (Mex) d. Sparling/Dennis Reilly (Aus) 6-1 6-1
2R: Ayala/Luis Ayala (Chi) d. Linares/Salas 6-3 6-1
2R: Vail/Kierbow d. Haydon/Manuel Santana (Sp) 3-6 6-1 6-3
2R: Davidson/Gardnar Mulloy (US) Turber/Eduardo Zuleta (Ec) 6-3 6-1
2R: Pericoli/Antonio Palafox (Mex) d. Coleman/Bill Tully (US) 6-3 6-1
2R: Hard/Ulf Schmidt (Swe) d. del Corral/Jose Cortes 6-1 6-1

QF: Bueno/Andres Gimeno (Sp) d. Kunnen/Llamas 6-2 2-6 6-1
QF: Pratt/Pancho Contreras (Mex) d. Ayala/Ayala w.o.
QF: Vail/Kierbow d. Davidson/Mulloy 7-5 2-6 7-5
QF: Hard/Schmidt d. Pericoli/Palafox 7-5 6-1

SF: Pratt/Contreras d. Bueno/Gimeno 9-7 6-4
SF: Hard/Schmidt d. Vail/Kierbow 6-2 6-2

FI: Darlene Hard/Ulf Schmidt d. Betty Pratt/Pancho Contreras w.o.

Note Ugarte has grass, buit I am 99% sure it was clay. Double check. With 2 byes in the second round for the top seeds the first round is more like a qualifying round. - Jimbo

-----

March 14-20 Beaulieu Lawn Tennis Club Tournament, Beaulieu, France (Clay)

QF: Sheila Armstrong (GB) d Anne Phillips-Moore (Aus) 6-1 6-1
QF: Nicole Broccardo d Carol Rosser (GB) 6-2 7-5
QF: Claudine Casa d O' Brien (GB) 6-1 6-2
QF: Carol Webb (GB) d Vivienne Cox (GB) 6-1 4-6 8-6

SF: Armstrong d Broccardo 6-1 6-1
SF: Webb d Casa 6-3 5-7 7-5

FI: Sheila Armstrong (GB) d Carol Webb* 6-2 6-2

MX: Carol Rosser (GB)/Mike Sangster (GB) d Sheila Armstrong (GB)/Julian Coni (GB) 6-3 6-2

* WT gives as Christine Webb

-----

March 15-20 Alexandria International, Alexandria, Egypt (Hard*)

QF: Andree Eid d E Smith 6-2 8-6
QF: Eva Johannes d Gaeta Clelia 6-3 6-4

SF: Hellyer d Eid 6-1 6-2
SF: Vassiliadis d Johannes 6-4 6-2

FI: Margaret Hellyer (Aus) d X Vassiliadis 6-3 6-4

Mixed Doubles

SF: Hellyer/Peter Scholl (Ger) d. Gaeta/Nabil Hassan 6-4 6-0
SF: Johannes/Horst Stahlberg (E.Ger) d. Xenia Vassiliadis/John Hillebrand (Aus) 3-6 6-3 6-3

FI: Margaret Hellyer/Peter Scholl d. Eva Johannes/Horst Stahlberg 6-2 6-2

Ugarte has hard court. Possibly clay.

-----

ends March 22 Andre Ewbank Cup, Paris, France (Indoors ???)

SF: Christiane Mercelis (Bel) d Mendelsohn 6-0 3-6 6-1
SF: Angele Salvet d Suzanne Le Besnerais 6-2 6-2

FI: Christiane Mercelis d Angele Salvet 6-1 6-2
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Weekof March 21-27

ends March 27 Quebec Indoors, Montreal, Canada (Indoors)

QF: Marion Boundy d Eleanor Dodge 6-2 11-9

SF: Carole Wright (US) d Boundy 6-2 6-2
SF: Sieglinde Boeck d N Watt 6-0 6-0

FI: Carole Wright d S Boeck 6-2 6-4

-----

March 26 South Africa vs United States Test Match, Port Elizabeth, South Africa (Hard)

South Africa d US 3-0

Renee Schuurman d Mimi Arnold 6-2 6-3
Sandra Reynolds d Dottie Knode 5-7 6-3 6-1
Sandra Reynolds/Renee Schuurman d Mimi Arnold/Dottie Knode 6-1 6-1

-----

March 21-27 Caracas International, Caracas, Venezuela (Hard)

Draw=12

1R: Maria Bueno (Bra) d Linda Vail (US) 6-4 6-2
1R: Barbara Scofield Davidson (US) -bye
1R: Lea Pericoli (It) -bye
1R: Betty Rosenquest Pratt (US) d Sara Mae Turber (US) 6-1 6-1

1R: Ann Haydon (GB) -bye
1R: Rosie Reyes Darmon (Fra)-bye
1R: Laura Lou Kunnen (US) d Liz Coleman (US) 6-3 6-4
1R: Darlene Hard (US) d Maria Ayala Tort (Chi) ????

QF: Bueno d Davidson 7-5 6-2
QF: Pratt d Pericoli 6-4 6-4
QF: Haydon d Darmon 6-1 6-0
QF: Hard d Kunnen 6-2 6-2

SF: Bueno d Pratt 7-5 6-2
SF: Haydon d Hard 7-5 8-10 7-5

FI: Maria Bueno (Bra) d Ann Haydon (GB) 3-6 7-5 6-2

DF: Maria Bueno (Bra)/Darlene Hard (US) d Ann Haydon (GB)/Betty Pratt (US) 6-3 6-3

-----

March 21-27 Gallia Tennis Club Tournament, Cannes, France (Clay)
Venue: Gallia Tennis Club

1R: Carol Rosser (GB) d Barbara Knapp (US) 6-4 6-3
1R: Rita Drobny (GB) d. T Smallwood (Aus) 5-7 6-0 6-1
1R: Caroline Leather (GB) d. Claudine Casa 7-5 6-4

2R: Caroline Yates-Bell (GB) d. Anne Phillips-Moore (Aus) 6-2 6-0
2R: Vivienne Cox (GB) d ????
2R: Nicole Broccardo d Pat Hird (GB) 6-1 6-2
2R: Lucia Bassi (It) d Monique Salfati 9-7 3-6 9-7

2R: Roberta Beltrame (It) d ????
2R: Sheila Armstrong (GB) d Carol Rosser (GB) 6-4 6-3
2R: Francesca Gordigiani (It) d Caroline Leather (GB) 7-9 6-1 6-0
2R: Flo De La Courtie d Jenny Trewby (GB) 7-5 6-0

QF: Yates Bell d Cox 6-4 2-0 retired
QF: Broccardo d Bassi 7-5 6-2
QF: Armstrong d Beltrame 6-4 6-0
QF: Courtie d Gordigiani 7-5 6-4

SF: Broccardo d Yates Bell 6-2 1-6 6-3
SF: Armstrong d Courtie 6-3 8-6

FI: Sheila Armstrong (GB) d Nicole Broccardo 6-2 5-7 6-2

DF: Lucia Bassi (It)/Flo de la Courtie d Roberta Beltrame (It)/Francesca Gordigiani (It) 1-6 6-2 9-7
-----

circa late March? San Luis Potosi, Mexico (Clay)

FI: Aurora Legorreta Medellin d. Pilar Roldan ??

DF: Rosa Palafox/Antonia Prado d. ??
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of March 28-April 3

March 28-April 3 Riviera Championships Menton, France (Clay)

1R: Caroline Yates-Bell (GB) d. M Gerry 6-0 6-0
1R: Pat Hird (GB) d. Anne Phillips-Moore (Aus) 6-2 6-1
1R: Sheila Armstrong (GB) d. Jenny Seven (Neth) 6-2 6-2
1R: Carol Webb (GB) d. Anne Haillet 8-6 6-3

2R: Suzy Kormoczy (Hun) d Yates Bell 6-2 6-1
2R: Roberta Beltrame (It) d Hird 7-5 6-4
2R: Jenny Trewby (GB) d T Smallwood (Aus) 6-4 6-1
2R: Carmen Coronado (Sp) d Caroline Leather (GB) 6-1 8-6

2R: Armstrong d. Claudine Casa 6-4 6-0
2R: Lucia Bassi (It) d ????
2R: Francesca Gordigiani (It) d Renate Ostermann (Ger) 6-4 6-3
2R: Flo De La Courtie d Webb 6-1 6-2

QF: Kormoczy d Beltrame 6-3 6-2
QF: Coronado d Trewby 4-6 8-6 8-6
QF: Armstrong d Bassi 7-5 6-4
QF: Courtie d Gordigiani 6-3 9-7

SF: Kormoczy d Coronado 6-3 6-2
SF: Courtie d Armstrong 6-2 6-1

FI: Suzy Kormoczy (Hun) d Flo De La Courtie 6-2 6-4

Doubles

SF: Beltrame/Gordigiani d. Ostermann/Brigitte Forstendorf (Ger) 7-9 6-0 6-1
SF: Bassi/de la Courtie d. Hird/Yates-Bell 6-4 6-3

DF: Lucia Bassi (It)/Flo De La Courtie d Roberta Beltrame (It)/Francesca Gordigiani (It) 0-6 6-4 7-5

Mixed Doubles

SF: Ostermann/Peter Scholl (Ger) d. Bassi/Sergio Tacchini (It) 6-3 6-4
SF: Kormoczy/Istvan Gulyas (Hun) d. Armstrong/Julian Coni (GB) 6-2 2-6 6-3

FI: Suzy Kormoczy (Hun)/Istvan Gulyas (Hun) d. Renate Ostermann (Ger)/Peter Scholl (Ger) 3-6 6-3 6-2
-----

March 28-April 3 St Andrews Invitation Kingston, Jamaica (Grass)

Draw=18

1R: Gwyn Thomas (US) d Ann Barclay (Can) 6-1 6-0
1R: Donna Floyd (US) d Maria Ayala Tort (Chi) 6-0 6-4

2R: Darlene Hard (US) d Sara Mae Turber (US) 6-2 6-2
2R: Carol Hanks (US) d. ????
2R: Floyd d Leslie Sparling (Can) 6-2 6-0
2R: Betty Rosenquest Pratt d Flo Blanchard (US) 6-1 6-1
2R: Thomas d ????
2R: Lea Pericoli (It) d Linda Vail (US) 6-3 6-4
2R: Liz Coleman (US) d ???
2R: Ann Haydon (GB) d. Mrs A Arscott 6-0 6-0

QF: Hard d Hanks 9-7 8-10 6-1
QF: Pratt d Floyd 6-3 7-5
QF: Thomas d Pericoli 6-3 4-6 6-2
QF: Haydon d Coleman 6-0 6-1

SF: Hard d Pratt 6-2 6-1
SF: Haydon d Thomas 6-1 6-3

FI: Ann Haydon (GB) d Darlene Hard (US) 6-2 6-3

Doubles

1R: Hard/Pratt d. Ayala/Turber 6-1 6-0
1R: Vail/Pericoli d. Blanchard/Coleman 3-6 6-4 6-2
1R: Floyd/Thomas d. Lind/Arscott 6-2 6-1
1R: Haydon/Hanks d. Sparling/Barclay 6-0 6-2

SF: Hard/Pratt d. Vail/Pericoli 6- 03-6 10-8
SF: Haydon/Hanks d. Floyd/Thomas 6-3 6-2

FI: Darlene Hard (US)/Betty Pratt (US) d Ann Haydon (GB)/Carol Hanks (US) 4-6 6-1 6-4

-----

March 26-27 and April 2-3 Wynnum Tennis Championships, Australia

2R: Val Wicks d Robyn Ebbern 6-3 4-6 8-6

FI: Madonna Schacht d Val Wicks 6-3 6-2

DF: Robyn Ebbern/Madonna Schacht d Faye Toyne/Val Wicks 6-1 6-4

-----

April 3, Johannesburg Championships, South Africa

FI: Joan Cross d. Lynn Hutchings 6-2 10-8

DF: Beryl Bartlett/Hazel Reddick Smith d. Joan Cross/Lynn Hutchings 6-1 8-6

MX: Margaret Hunt/Gordon Talbot d. Beryl Bartlett/Fred Bartlett 6-4 6-4

-----

ends April 3 Bay Counties Tournament, San Francisco,California, US (Hard)

Draw=11

1R: Farel Footman d Barbara Holden 6-3 6-2
1R: Martha Gilmore d Bess Fickert 6-4 6-4
1R: Andria Miller d Roberta Alpers 6-1 6-2

QF: Footman d Rhoda Herron 6-0 6-1
QF: Joan Nicholson d Gilmore 6-2 6-1
QF: Barbara Benigni d Miller 6-4 4-6 6-2
QF: June Hurtt d Marge Stevens 6-4 6-1

SF: Footman d Nicholson 8-6 6-1
SF: Benigni d Hurtt 6-4 6-0

FI: Farel Footman d Barbara Benigni 6-2 6-2

-----

March 30 South Africa Versus US East London, South Africa (Hard)

Renee Schuurman d Mimi Arnold (US) 6-2 2-6 6-1

-----

April 2 South Africa Versus US, Capetown, South Africa (Hard)


Mimi Arnold (US) d Jean Forbes 7-5 6-0
Dottie Knode (US) d Renee Schuurman 9-7 4-6 7-5

-----

March 28-April 2 Surrey Hard Court Championships Roehampton, England, UK (Clay)

Draw=48

1R: Christine Truman-bye
1R: J Bond-bye
1R: Joyce Marinkelle (Neth)-bye
1R: Mrs Brock-bye
1R: Pauline Roberts-bye
1R: M White-bye
1R: D Gaskell-bye
1R: Frances Walton-bye

1R: Robin Blakelock d P Evans 6-2 6-2
1R: Honor Durose d J Watts 6-3 6-3
1R: Elaine Shenton d Mrs Robinson 6-2 6-1
1R: Pearl Panton d Mrs D.R. Nagle 6-3 6-3
1R: Mrs F.W. Byrne d Carol Durose 6-3 6-0
1R: Jean Wilson d S Nelson 6-2 6-3
1R: Janet Kemp d H Newbury 6-3 6-4
1R: Deidre Catt d J Hall 6-2 6-1

1R: Shirley Bloomer Brasher d S Gordon 6-1 6-0
1R: Joyce Barclay d Mrs Lillis 6-3 6-4
1R: Viola White d B Nicholson 6-4 6-3
1R: Vera Dace Thomas d Diane Tuckey 6-1 6-0
1R: Aprille O' Neill d Mrs Davis 6-2 6-4
1R: D Triggs d J Matthews 7-5 8-6
1R: Dawn Thomas (Aus) d H Clarke 10-8 6-3
1R: Norma Marsh (Aus) d S Penney 6-0 6-1

1R: Pat Wheeler-bye
1R: Sally Holdsworth-bye
1R: Mrs Wilson-bye
1R: D Comerford-bye
1R: Jenny Wagstaff-bye
1R: J King-bye
1R: B Horton-bye
1R: Angela Mortimer-bye

2R: Truman d Bond 6-0 6-0
2R: Marinkelle d Brock 7-5 6-3
2R: Roberts d White 6-2 6-1
2R: Walton d Gaskell 6-1 6-3
2R: Blakelock d H Durose 6-4 6-3
2R: Shenton d Panton 6-4 6-4
2R: Wilson d Byrne 1-6 6-4 6-2
2R: Catt d Kemp 11-0 6-0

2R: Brasher d Barclay 6-1 6-0
2R: V Thomas d White 6-1 4-1 retired
2R: O'Neill d Triggs 9-7 6-2
2R: Marsh d D Thomas 5-7 6-3 6-3
2R: Wheeler d Holdsworth 6-4 6-1
2R: Wilson d Comerford 6-1 6-4
2R: Wagstaff d King 6-0 6-1
2R: Mortimer d Horton 6-3 6-1

3R: Truman d Marinkelle 6-0 6-1
3R: Roberts d Walton 7-5 6-1
3R: Blakelock d Shenton 6-4 6-2
3R: Catt d Wilson 6-4 6-2

3R: Brasher d V Thomas 6-0 6-2
3R: Marsh d O' Neill 6-0 6-4
3R: Wheeler d Wilson 6-3 6-3
3R: Mortimer d Wagstaff 6-2 6-1

QF: Truman d Roberts 6-0 6-0
QF: Catt d Blakelock 7-5 6-0
QF: Brasher d Marsh 6-4 6-4
QF: Mortimer d Wheeler 6-1 6-2

SF: Truman d Catt 6-3 6-4
SF: Brasher d Mortimer 6-2 6-2

FI: Christine Truman d Shirley Brasher 6-0 6-2

Doubles

SF: Roberts/Wheeler d. Marsh/Thomas 6-2 6-2
SF: Brasher/Mortimer d. Catt/Shenton 6-2 6-4

FI: Pauline Roberts/Pat Wheeler d Shirley Brasher/Angela Mortimer 2-6 8-6 9-7

Mixed Doubles

SF: Wheeler/L.F. Strong d. Durose/D.L. Oliver (SA) 4-6 7-5 6-2
SF: Brasher/Mark Otway (NZ) d. Marsh/Howard Walton 6-2 8-6

FI: Not completed
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of April 4-10

April 4-10 Caribbean Championships, Montego Bay, Jamaica (Grass)

Draw=11

1R: Darlene Hard (US)-bye
1R: Liz Coleman (US) -bye
1R: Gwyneth Thomas (US)-bye
1R: Donna Floyd (US) d Flo Blanchard (US) 6-1 6-2

1R: Betty Rosenquest Pratt d Linda Vail (US) 6-4 6-1
1R: Carol Hanks (US) d Nancy Montgomery (US) 6-4 6-2
1R: Maria Ayala Tort (Chile)-bye
1R: Ann Haydon (GB)-bye

QF: Hard d Coleman 6-1 6-3
QF: Thomas d Floyd 6-1 6-0
QF: Hanks d Pratt 6-4 7-5
QF: Haydon d Tort 6-3 6-2

SF: Hard d Thomas 7-5 6-3
SF: Haydon d Hanks 6-3 6-4

FI: Darlene Hard (US) and Ann Haydon (GB) divided the title.

Doubles

1R: Hanks/Ayala d. Coleman/Vail 6-4 8-6
1R: Floyd/Thomas d Blanchard/Montgomery 6-4 6-3

SF: Pratt/Hard d. Hanks/Ayala 6-0 6-0
SF: Davidson/Haydon d. Floyd/Thomas 6-4 6-2

FI: Darlene Hard (US)/Betty Pratt (US) d Barbara Davidson (US)/Ann Haydon (GB) 6-4 6-3

-----

April 4-10 Carlton Tennis Club Tournament Cannes, France (Clay)
Venue: Cannes Tennis Club

2R: Suzy Kormoczy (Hun) d Marie Jeanne Dusapt 6-1 6-0
2R: Caroline Yates Bell (GB) d Jenny Trewby (GB) 6-2 2-6 6-0
2R: Sheila Armstrong (GB) d ????
2R: Lucia Bassi (It) d ????
2R: Ruia Morrison (NZ) d ????
2R: Monique Salfati d Anne Haillet 6-0 6-3
2R: Francesca Gordigiani (It) d ????
2R: Jacqueline Rees Lewis d Janine Lieffrig 6-3 6-2

2R: Christiane Mercelis (Bel) d Marie Odile Bouchet 6-2 3-6 6-0
2R: Galtier d Alice Wavre (Swz) 6-1 6-4
2R: Marta Peterdy d Els Bellens (Bel) 6-4 6-3
2R: Nicole Broccardo d Renate Ostermann (Ger) 6-2 6-3
2R: T Smallwood (Aus) d ????
2R: Pat Hird (GB) d Hanna Sladek (Can) 6-2 6-4
2R: Andree Gremillet d Ulla Hultkrantz (Swd) 6-2 7-5
2R: Flo De La Courtie d ???

3R: Kormoczy d Yates Bell 6-0 6-3
3R: Armstrong d Bassi 4-6 6-2 6-3
3R: Salfati d Morrison 6-3 0-6 6-3
3R: Gordigiani d Rees Lewis 6-4 6-4

3R: Mercelis d Galtier 6-1 6-1
3R: Peterdy d Broccardo 6-3 9-7
3R: Hird d Smallwood 6-2 6-2
3R: Courtie d Gremillet 6-1 6-1

QF: Kormoczy d Armstrong 4-6 6-2 6-3
QF: Gordigiani d Salfati 6-3 6-1
QF: Peterdy d Mercelis 1-6 8-6 6-2
QF: Courtie d Hird 6-2 6-1

SF: Kormoczy d Gordigiani 6-3 6-0
SF: Courtie d Peterdy 6-1 4-6 6-0

FI: Suzy Kormoczy d Flo De La Courtie 6-4 6-2


Doubles

QF: de la Courtie/Bouchet d. Gordigiani/Carmen Coronado (Sp) 6-2 6-8 6-2
QF: Hird/Yates-Bell d. Morrison/Anne Marie Seghers 3-6 6-3 6-3
QF: Ostermann/Forstendorf d. Barbara Knapp (GB)/Jackson (GB) 6-1 6-1
QF: Mercelis/Bassi d. Hultkrantz/Mansbergh 6-1 6-2

SF: Hird/Yates-Bell d. de la Courtie/Bouchet 6-4 8-6
SF: Ostermann/Forstendorf d. Mercelis/Bassi 7-5 2-6 6-4

FI: Pat Hird/Caroline Yates Bell d Brigitte Foerstendorf/Renate Ostermann 6-1 6-2

Mixed Doubles

QF: Mercelis/Mike Davies (GB) d. Armstrong/Julian Coni (GB) 6-3 6-1
QF: Hird/Alan Bailey (Aus) d. Danielle Wild/Pierre Bergerat 6-4 6-1
QF: Ostermann/Peter Scholl (Ger) d. Trewby/Mike Sangster (GB) 6-1 6-3
QF: Kormoczy/Istvan Gulyas (Hun) d. Galtier/Gerard Pilet 6-2 3-6 7-5

SF: Hird/Bailey d. Mercelis/Davies 6-2 6-4
SF: Ostermann/Scholl d. Kormoczy/Gulyas 6-2 3-6 7-5

FI: Pat Hird (GB)/Alan Bailey (Aus) d. Renate Ostermann (Ger)/Peter Scholl (GB) 1-6 6-4 6-4

-----

April 4-9 Cumberland Hard Court Tournament, Hampstead, England, UK (Clay)

Draw=at least 57 (7 others possible byes or missing results)

1R: Christine Truman d Mrs Straw 6-0 6-1
1R: J Hall d A Maullen 6-1 6-1
1R: Honor Durose d J Lawrence 6-1 6-4
1R: C Lyon d Mrs Davis 8-6 6-2
1R: M White d He Neal 6-1 6-0
1R: Mrs Brock d J Watts 0-6 7-5 6-1
1R: Dorte d ????
1R: Pat Wheeler d Mrs Shearing 6-1 6-0

1R: Elaine Shenton d D Comerford 6-2 6-2
1R: Evans d ????
1R: Margaret Grace d D Davies 6-4 6-3
1R: V Coombs d ????
1R: B Horton d Viola White 2-6 6-4 6-2
1R: Macintosh d J Matthews 11/9-1/6-8/6
1R: Diane Tuckey d T Masters 6-1 6-1
1R: Deidre Catt d Mrs Warwick 6-1 6-2

1R: Pauline Roberts d Joyce Barclay 6-2 6-1
1R: Ruth Ellis d M Bull 6-2 8-6
1R: J Knight d ????
1R: S Worsfield d J Marinkelle 6-2 6-8 7-5
1R: Mrs Nagle d ????
1R: Frances Walton d Shirley Hannah 6-3 2-6 6-3
1R: Sheila Griffin Bramley d Joan Curry Hughesman 6-1 6-2
1R: Pat Ward Hales d Sue Waters 4-6 7-5 6-0

1R: H Newberry d P Freeman 6-4 6-3
1R: A Mallett d ????
1R: Mrs Panton d ????
1R: Robin Blakelock d Jean Wilson 6-4 6-2
1R: S Penney d Mrs Robinson 7-5 1-6 6-4
1R: Mrs Gordon d A Case 1-6 6-2 7-5
1R: Aprille O' Neill d T Anstey 4-6 6-3 6-0
1R: Shirley Bloomer Brasher d R Goss 6-1 6-1

2R: Truman d Hall 6-3 6-3
2R: Durose d Lyon 6-4 3-6 6-3
2R: M White d Brock 6-1 6-1
2R: Wheeler d Dorte 6-1 6-1
2R: Shenton d Evans 6/1-6/1
2R: Grace d Coombs 6-0 6-2
2R: Horton d Macintosh 2-6 6-1 6-3
2R: Catt d Tuckey 6-2 6-0

2R: Roberts d Ellis 6-1 6-0
2R: Knight d Worsfield 6-4 6-3
2R: Walton d Nagle 6-1 8-6
2R: Hales d Bramley 6-2 6-3
2R: Newberry d Mallett 6-4 6-4
2R: Blakelock d Panton 6-8 6-2 6-3
2R: Gordon d Penney 6-0 6-1
2R: Brasher d O' Neill 6-1 6-1

3R: Truman d Durose 6-2 6-1
3R: Wheeler d M White ????
3R: Shenton d Grace 6-1 6-0
3R: Catt d Horton 6-4 6-2

3R: Hales d Walton 6/1-3/6-6/1
3R: Roberts d Knight 6/0-6/1
3R: Newberry d Blakelock 9/7-0/6-6/2
3R: Brasher d Gordon 6/1-6/0

QF:Truman d Wheeler 8-6 6-3
QF: Catt d Shenton 6-2 6-3
QF: Roberts d Hales 2-6 6-1 6-1
QF: Brasher d Newberry 6-0 6-1

SF: Truman d Catt 6-3 6-1
SF: Brasher d Roberts 6-3 1-6 6-3

FI: Christine Truman d Shirley Brasher 6-4 6-2

Doubles

SF: Brasher/Truman d. Durose/Shenton 6-1 6-3
SF: Catt/Hales d. Roberts/Wheeler 6-3 6-4

FI: Shirley Brasher/Christine Truman d Deidre Catt/Pat Hales 6-2 6-2

MX: Shirley Brasher/Mark Otway (NZ) d. Pauline Roberts/Mike Hann 5-7 6-1 6-3
-----

April 10, Queen's Club Indoors, Toronto, Ontario, Canada

FI: Benita Senn d. Sharon Caldwell 6-2 6-1

DF: Benita Senn/Sharon Caldwell d. Brenda Nunns/Madge Hermant 6-0 6-2

MX: Veronica Holdup/Frank Mott-Trille d. Benita Senn/Stan Senn 6-4 6-4

-----

April 10, West Hollywood, California, US

QF: Joan Johnson d. June Gay 6-1 6-2
QF: Betsy Lester d. Jo Wimberly 6-4 6-4
QF: Marilyn Joseph d. Pat Cody 6-1 6-1
QF: Jeri Shepaard d. Winnie McCoy 2-6 6-3 6-0

SF: Joseph d. Johnson 6-3 6-1
SF: Lester d. Shepard 4-6 6-4 6-2

FI: Lester d. Joseph 1-6 6-2 6-4

MX: Joan Johnson/Mervyn Miller d. Mandy Mandel/Vladimir Petrovic 3-6 6-1 6-4

-----

April 10, Northern California Championships, San Francisco, US

FI: Gerry Carter d. Andria Miller 6-3 6-1

DF: Roberta Alpers/Helen Wong d. Nancy O'Connell/Jan Conroy 3-6 6-3 6-3

-----

April 10, Arizona Open, Tucson, US

SF: Vicki Palmer d. Jeane Sears 6-0 6-2
SF: Nancy Pennies d. Jacques 6-3 6-0

FI: Palmer d. Pennies 6-2 6-0

Doubles

SF: Laura Calloway/Palmer d. DuBois/Haines 10-8 6-0
SF: Mari Jane Witholder/Pennies d. Bull/Brewster 6-4 6-4

FI: Laura Calloway/Vicki Palmer d. Mari Jane Witholder/Nancy Pennies 6-4 6-3

MX: Vicky Palmer/Herman Carillo d. Haines/George Stoesser 6-2 6-3
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of April 11-17

April 6-18, South African Championships, Johannesburg, South Africa (Hard)
Venue: Ellis Park

Singles (Draw=27)

1R: Bernice Vukovich d. G. Wollstein 6-1 6-0
1R: Merrill Hammill d. Doreen van Tonder 6-2 6-4
1R: Heather Segal d. Beryl Murgatroyd 6-2 6-0
1R: Charleen Rigby-bye
1R: Joan Cross d. Pam Watermeyer 6-2 6-4
1R: Thea Hale d. Lynette Hutchings 6-4 1-6 6-4
1R: Marlene Gerson-bye
1R: Dottie Knode (US)-bye

1R: Renée Schuurman d. L. Weisbecker 6-2 6-3
1R: Estelle Dellar d. Susie Smit 6-1 6-3
1R: Mimi Arnold (US) d. Margaret Marais 6-4 6-0
1R: Valerie Forbes d. Yvonne Wilkinson 6-0 6-0
1R: Margaret Hunt d. Eunice Passmore 6-3 6-1
1R: Jean Forbes d. Heather Heckler 7-5 7-5
1R: Peggy van Heerden-bye
1R: Sandra Reynolds-bye

2R: Vukovich d. Hammill 6-1 6-2
2R: Segal d. Rigby 6-0 6-1
2R: Cross d. Hale 2-6 6-1 7-5
2R: Knode d. Gerson 6-4 5-7 6-0
2R: Schuurman d. Dellar 6-2 4-6 7-5
2R: V. Forbes d. Arnold 6-2 6-3
2R: Hunt d. J. Forbes default
2R: Reynolds d. van Heerden 6-4 6-3

QF: Vukovich d. Segal 6-4 6-2
QF: Knode d. Cross 6-1 6-1
QF: Schuurman d. V. Forbes 2-6 6-3 6-4
QF: Reynolds d. Hunt 6-0 6-2

SF: Vukovich d. Knode 6-1 6-4
SF: Reynolds d. Schuurman 8-6 1-6 6-3

FI: Bernice Vukovich d. Sandra Reynolds 6-1 2-6 12-10

Women’s Plate

FI: Lynette Hutchings d. Marlene Gerson 6-3 5-7 8-6

Doubles

1R: Marlene Gerson/Merrill Hammill d. Mrs M. Adendorff/Margaret Marais 6-1 6-1
1R: Jean Forbes/Valerie Forbes d. Miss Pickard/J. van der Merwe 6-1 6-4
1R: Heather Segal/Bernice Vukovich d. Coleen Callanan/Marie Fourie 7-5 6-4

2R: Sandra Reynolds/Renée Schuurman d. Charleen Rigby/[Yvonne Wilkinson] * 6-1 6-1
2R: Thea Hale/Margaret Hunt d. Peggy van Heerden/L. Weisbecker 6-0 6-0
2R: Estelle Dellar/Yvonne Wilkinson d. Heather Heckler/Eunice Passmore 4-6 7-5 6-2
2R: Gerson/Hammill d. Forbes/Forbes 6-3 6-1

2R: Joan Cross/Lynette Hutchings d. Lily Adair/A. Allister 6-3 6-4
2R: Mimi Arnold (US)/Dottie Knode (US) d. Beryl Murgatroyd/Pam Watermeyer 6-0 6-0
2R: Susie Smit/Doreen van Tonder d. Miss Stander/Susan Verster 6-2 6-3
2R: Segal/Vukovich d. Beryl Bartlett/Hazel Redick-Smith 6-3 7-5

QF: Reynolds/Schuurman d. Hale/Hunt 6-3 6-1
QF: Hammill/Gerson d. Dellar/Wilkinson 4-6 6-2 6-3
QF: Cross/Hutchings d. Arnold/Knode 7-5 6-0
QF: Vukovich/Segal d. Smit/Van Tonder 6-4 6-1

SF: Reynolds/Schuurman d. Hammill/Gerson 6-4 4-6 6-3
SF: Segal/Vukovich d. Cross/Hutchings 8-6 6-2

FI: Sandra Reynolds/Renee Schuurman d. Heather Segal/Bernice Vukovich 13-11 7-9 6-1

Mixed Doubles (Draw=at least 35)


1R: Mimi Arnold (US)/Jack Frost (US) d. Mrs M. Adendorff/P. Uys 6-3 6-2
1R: Eunice Passmore/Lex Wood d. Doreen van Tonder/Cliff Drysdale 6-2 6-1
1R: Sandra Reynolds/Bertie Gaertner d. Lily Adair/Les Bowring 6-3 6-4

2R: Bernice Vukovich/Bob Howe (Aus) d. Margaret Nielson/John de Saint-Croix 7-5 6-3
2R: Meryl Hammill/Ray Weedon d. Heather Heckler/T. Snyman 6-1 8-6
2R: Heather Segal/Rod Mandelstam d. Margaret Marais/Peter Gray 6-1 10-8
2R: Charleen Rigby/Dicken Rigby d. Arnold/Frost 6-3 2-6 6-3
2R: Jean Forbes/Gordon Forbes d. Miss Stander/Keith Diepraam 6-4 7-5
2R: Margaret Hunt/Gordon Talbot d. Estelle Dellar/Ian Campbell 2-6 6-3 6-2
2R: Joan Cross/Buster Farrer d. Beryl Murgatroyd/Pierre Vercueil 6-3 3-6 6-3
2R: Renée Schuurman/Abe Segal d. L. Weisbecker/Martin 6-1 6-1

2R: Dottie Knode (US)/Butch Buchholz (US) d. Susan Verster/Nel 6-4 6-3
2R: Peggy van Heerden/Tony Hagan d. Coleen Callanan/Gustav Reinach 6-2 6-2
2R: Pam Watermeyer/John Hammill d. Val Forbes/Gaetan Koenig 15-13 3-6 11-9
2R: Beryl Bartlett/Owen Williams d. Yvonne Wilkinson/David Phillips 6-2 3-6 6-1
2R: Lynette Hutchings/Cookie Hammill d. Marlene Gerson/Eric Sturgess 10-8 12-10
2R: Thea Hale/Brian Woodroffe d. Marie Fourie/Peter Mors 6-4 4-6 7-5
2R: Susie Smit/R. Gandy d. Miss Willstein/Francis Rawstorne 8-6 6-4
2R: Reynolds/Gaertner d. Passmore/Wood 6-3 6-4

3R: Vukovich/Howe d. Hammill/Weedon 6-3 6-8 6-1
3R: Rigby/Rigby d. H. Segal/Mandelstam 4-6 9-7 6-3
3R: Forbes/Forbes d. Hunt/Talbot 3-6 6-2 6-3
3R: Schuurman/Segal d. Cross/Farrer 6-3 6-2

3R: Knode/Buchholz d. van Heerden/Hagan 6-4 -64
3R: Bartlett/Williams d. Watermeyer/J. Hammill 6-4 6-3
3R: Hutchings/C. Hammill d. Hale/Woodroffe 6-2 6-8 6-4
3R: Reynolds/Gaertner d. Smit/Gandy 7-5 7-5

QF: Vukovich/Howe d. Rigby/Rigby 7-9 7-5 6-3
QF: Schuurman/Segal d. Forbes/Forbes 2-6 6-3 6-2
QF: Knode/Buchholz d. Bartlett/Williams 6-2 8-6
QF: Reynolds/Gaertner d. Hutchings/C. Hammill 4-6 6-2 6-4

SF: Vukovich/Howe d. Schuurman/Segal 5-7 6-2 6-2
SF: Reynolds/Gaertner d. Knode/Buchholz 0-6 6-2 6-2

FI: Bernice Vukovich/Bob Howe (Aus) d. Sandra Reynolds/Bertie Gaertner 6-3 6-1

From the ‘Rand Daily Mail’, April 19, 1960:

By Norman Canale

Mrs Bernice Vukovich (Carr), the Svengali of Ellis Park, mesmerized Miss Sandra Reynolds in the women’s singles final of the South African Championships yesterday to regain the crown she last wore in 1958, with a well-merited 6-1 2-6 12-10 victory earned in 2 hours and 16 minutes of fluctuating play.

In one of the most dramatic final sets ever contested in these championships the players had the 4,000 crowd biting their nails with excitement. And towards the end of the match both girls suffered from cramp and at times looked as though they would collapse from exhaustion. In the fifteenth game of that final exciting set Sandra started limping about the court as cramp started binding the calf muscle in her right leg.

In the nineteenth game Bernice found herself anchored to the baseline after a hectic rally, with cramp in both thighs. Both girls took salt pills to counteract the cramp between games over the tail-end of the one-and-a-half hour set. The lengthy rallies – I counted as many as forty, yes, forty strokes played for a single point in the final set and an average of sixteen strokes per point would be a pretty good average over those final twenty-two games – was more nerve-wracking than watching the most horrific horror film.

I said earlier that Bernice mesmerised Sandra to win this match. How else can one describe it, as Sandra, normally a hard-hitting player, slowed down her shots for most of the final set and tried to outstay a master of that type of game. She played into Mrs Vukovich’s hands and thus lost the tactical battle. But even then it was desperately close for Bernice.

Both players’ arms must have felt like lead piping and their lungs like red hot bellows as they forced their protesting sinews and muscles on to even greater efforts in a supreme bid to gain the upper hand. I must doff my hat to Bernice. Sandra is acknowledged to have the stronger game – but it was Mrs Vukovich who did whatever forcing there was to do. She attacked the net quite often and smashed and volleyed as though she had been doing it right through her career. Bernice told me afterwards that she owed a vote of thanks to her coach, Russell Seymour, who helped improve her smashing and volleying.

If Seymour could bring about such a change in Mrs Vukovich’s game in such a short time, the South African Lawn Tennis Association should think seriously about sending Seymour to Europe with our women players – Bernice and Renée Schuurman – as official coach.

Mrs Vukovich took the first set 6-1 in thirteen minutes flat. Bernice played well, but Sandra made far too many mistakes. The second set was a repetition of the first, but this time it was Mrs Vukovich who made the errors, and it was Sandra who played the most winning shots. Then the stage was set for that final seesawing set. Sandra started off as though she wanted to get an early train back to Bloemfontein. She went into a 2-0 lead via some serving and fine volleying. But back came Bernice to level at 2-all – and then games fluctuated until Mrs Vukovich finally broke Sandra’s service once and for all in the twenty-first game and held her own to win.

Draw notes:

Estelle Dellar=nee van Tonder.

*It is impossible for Yvonne Wilkerson to be on two doubles teams in the same event. As World Tenis confirms her partnership with Dellar, Mark's suggestion she was the partner of Charleen Rigby is almost certainly incorrect. Could there be a 2nd Wilkerson?

-----

ends April 16 Dudley Cup, Santa Monica, California, US (Hard)

QF: Karen Hantze d Carole Caldwell 6-3 6-3
QF: Barbara Browning d Linda Lou Crosby 6-3 6-3
QF: Kathy Chabot d Linda George 6-1 6-3
QF: Billie Jean Moffitt d Mary Jo Conger 6-0 6-0

SF: Hantze d Browning 6-2 6-2
SF: Moffitt d Chabot 6-2 4-6 6-2

FI: Karen Hantze d Billie Jean Moffitt 6-2 6-0

DF: Cathy Crosby/Linda Lou Crosby d Mary Jo Conger/Wilson 6-2 6-1

-----

April 17, Terrace Swim and Tennis Club Invitation, Redwood City, California, US

QF: Farel Footman d. Marge Stevens 6-1 6-0
QF: Pat Naud d. Andria Miller 4-6 6-4 6-4
QF: Sue Hodgman d. Martha Gilmore 6-4 6-2
QF: June Hurtt d. Rhoda Herron 6-0 6-2

SF: Naud d. Footman 6-3 8-6
SF: Hodgman d. Hurtt 6-1 3-6 6-3

FI: Sue Hodgman d. Pat Naud 6-3 11-9

Mixed Doubles

QF: Herron/Cliff Mayne d. Stevens/Bill Crosby 2-6 6-4 6-3
QF: Hurtt/Conway Catton d. Naud/Norman Brooks 6-1 5-7 6-4
QF: Miller/Whitney Reed d. Roberta Alpers/Bill Demas 6-4 6-2
QF: Gilmore/Chris Crawford d. Footman/Jim McManus 6-2 6-4

SF: Hurtt/Catton d. Herron/Mayne 2-6 6-1 6-0
SF: Miller/Reed d. Gilmore/Crawford 2-6 6-4 6-1

FI: Miller/Reed d. Hurtt/Catton 6-4 8-6

-----

April 14-19 North Of England Hard Court Tournament Southport, England, UK (Clay)

Singles (Draw=25)

1R: Shirley Bloomer Brasher-bye
1R: P A Schofield-bye
1R: Mrs E Graham-bye
1R: R Bates d. C N Peters 6-1 6-0
1R: Elizabeth Starkie d. S M Worthington 6-0 6-2
1R: Mrs D Balshaw d. B Fish 6-3 6-2
1R: Kathleen Holt d. J A Thomson 6-1 6-0
1R: S Reid d. V J Strange 6-1 6-4

1R: Rita Bentley-bye
1R: Mrs G Woodfine-bye
1R: ????-bye
1R: Jill Rook Mills d. Louise Grundy 6-0 6-2
1R: Jean Wilson d. Mrs C D Hudson 6-1 6-3
1R: C Lyon d. J Matthews 3-6 6-1 6-0
1R: Elaine Shenton d. I Taylor 6-0 6-2

2R: Brasher d. Schofield 6-1 6-0
2R: Graham d. Bates 6-3 8-6
2R: Starkie d. Balshaw 6-1 6-0
2R: Holt d. Reid 6-4 6-2

2R: Bentley d. Woodfine 6-2 6-0
2R: Mills d. ????
2R: Wilson d. Lyon 6-4 6-2
2R: Shenton d. C C Chambers 6-1 6-1

QF: Brasher d Graham 6-1 6-1
QF: Starkie d Holt 6-4 6-4
QF: Bentley d Mills 6-4 6-2
QF: Shenton d Wilson 7-5 6-3

SF: Brasher d Starkie 6-4 6-0
SF: Shenton d Bentley 6-4 6-1

FI: Shirley Brasher d Elaine Shenton 6-3 6-1

DF: Elaine Shenton/Elizabeth Starkie d Rita Bentley/Shirley Brasher 6-3 6-0

MX: Shirley Brasher/Mark Otway (NZ) d. Elaine Shenton/Charlie Applewhaite 3-6 6-3 6-0

-----

April 15-20 Tally Ho! Hard Tournament ,Birmingham, England, UK (Clay)

SF: Ann Haydon d J Hall 6-0 6-0
SF: Heather Cheadle d Mrs Brewer 6-1 6-1

FI: Ann Haydon D Heather Cheadle 6-0 6-0

DF: Mrs Brewer/Heather Cheadle d Mrs Bean/M. Dickerson 5-7 6-3 6-2

MX: Heather Cheadle/David Samaai (SA) d. Mrs. Brewer/R.E. Griffin 6-4 6-1

-----

April 11-18 Monte Carlo Championships ,Monte Carlo, Monaco (Clay)

Draw=38 (Singles prize is the Faucigny Lucinge Cup)

1R: Marie-Odile Bouchet d Jenny Seven (Neth) 6-1 6-0
1R: Paule Courteix d Ulla Hultkrantz (Swd) default
1R: Anne-Marie Seghers d Caroline Leather (GB) 6-2 6-1
1R: Francesca Gordigiani (It) d Maja Djukic (Yug) 6-2 6-2
1R: Monique Coste d Brigitte Foerstendorf (Ger) 6-1 5-7 6-4
1R: Laura Lou Kunnen Bryan (US) d Madeline Weurmann (Neth) 6-2 6-2

2R: Yola Ramirez (Mex) d Jenny Trewby (GB) 6-1 6-3
2R: Renate Ostermann (Ger) d Pat Hird (GB) 6-4 5-7 6-3
2R: Josette Billaz d Ruia Morrison (NZ) 6-0 6-3
2R: Lucia Bassi (It) d Dawn Thomas (Aus) 1-6 6-4 6-0
2R: Flo De La Courtie d Hanna Sladek (Can) 7-5 6-2
2R: Annalissa Bellani (It) d Michele Bourbonnais 6-2 6-0
2R: Marta Peterdy (Hun) d Bouchet 7-5 6-1
2R: Courteix d Seghers 6-2 6-4

2R: Gordigiani d Coste 7-5 6-3
2R: Rosie Darmon (Mex) d Bryan 6-4 9-7
2R: Roberta Beltrame (It) d Maud Galtier 6-0 6-2
2R: Carmen Coronado (Sp) d Christiane Mercelis (Bel) 7-5 6-2
2R: Maria Tort Ayala (Chi) d Maria Teresa Riedl (It) default
2R: Jacqueline Rees Lewis d Caroline Yates Bell (GB) 6-3 3-6 6-1
2R: Norma Marsh (Aus) d Jacqueline Morales 6-4 6-3
2R: Suzy Kormoczy (Hun) d Jill Langley (Aus) 6-2 6-4

3R: Ramirez d Ostermann 6-1 6-3
3R: Bassi d Billaz 6-0 2-6 6-2
3R: Courtie d Bellani 2-6 10-8 6-0
3R: Courteix d Peterdy 7-5 6-3

3R: Gordigiani d Darmon 6-2 9-7
3R: Beltrame d Coronado 8-6 6-2
3R: Rees Lewis d Ayala 6-0 6-0
3R: Kormoczy d Marsh 6-3 6-0

QF: Ramirez d Bassi 6-3 6-3
QF: Courtie d Courteix 6-4 6-0
QF: Gordigiani d Beltrame 6-2 8-6
QF: Kormoczi d Rees-Lewis 6-3 10-8

SF: Ramirez d Courtie 6-1 6-4
SF: Kormoczy d Gordigiani 7-5 6-0

FI: Suzy Kormoczy (Hun) d Yola Ramirez (Mex) 6-3 6-2

Ilife Cup Doubles (pairs must be from same nation)

1R: Billaz/de la Courtie d. Seven/Weurmann 5-7 6-2 8-6
1R: Marsh/Thomas d. Forstendorf/Ostermann 6-2 2-6 6-1
1R: Beltrame/Gordigiani d. Bryan/Gloria Butler (US) 4-6 6-2 6-2
1R: Yates-Bell/Hird d. J. Borghini (Mon)/Andree Plumenail (Mon) 6-1 6-3

QF: Darmon/Ramirez d Djukic/Maja Matejic (Yug) 6-0 6-1
QF: Marsh/Thomas d Billaz/Courtie 4-6 6-1 6-4
QF: Beltrame/Gordigiani d Hird/Yates-Bell 6-4 4-6 7-5
QF: Coste/Galtier d Leather/Trewby 6-3 6-4

SF: Darmon/Ramirez d Marsh/Thomas 3-6 6-2 6-2
SF: Beltrame/Gordigiani d Coste/Galtier 6-4 3-6 6-4

FI: Rosie Darmon/Yola Ramirez (Mex) d Roberta Beltrame/Francesca Gordigiani (It) 6-1 6-0

Open Women's Doubles

FI: Morales/Rees-Lewis led Abbas/Janine Lieffrig 4-1, stopped by rain

Coupe Oliver Duncan (women 22 and under)

QF: Trewby d. Bonniard 6-3 6-3
QF: Monique Salfati d. Dusapt 10-8 4-6 3-1 ret.
QF: Gordigiani d. Wild 6-2 6-2
QF: Ostermann d. Pierette Seghers 6-3 6-1

SF: Salfati d. Trewby 7-5 4-6 7-5
SF: Ostermann d. Gordigiani 0-6 6-3 6-0

FI: Renate Ostermann (Ger) d. Monique Salfati 6-4 6-2

-----

ends April 19 Auckland Easter Hard Court Tournament Auckland, New Zealand (Clay)

FI: Sue Clements d Alison Glenie 2-6 6-2 7-5

-----

April 20, Waikato Hard Courts, Cambridge, New Zealand

FI: E. Terry d. B. Paterson 6-4 4-6 6-1

-----

April, New Zealand University, Wellington, New Zealand

FI: S. Melrose d. H.Lockington 6-4 6-4

-----

April 16-18 Central Queensland Championships Rockhampton, Australia

FI: Robyn Ebbern d Madonna Schacht 6-3 2-6 9-7

DF: Robyn Ebbern/Madonna Schacht d Maureen Pratt/ M Rodgers 6-2 6-1

-----

April 18, Bandung Open, Bandung, Indonesia

SF: Mrs. Tan Liep Tjiauw d. Mely Kho 1-6 6-3 2-2 ret.
SF: Mien Suhadi d. Rotinsulu 6-1 6-4

FI: Mien Suhadi d. Mrs. Tan Liep Tjiauw 0-6 6-0 6-4

DF: Ahim/Rampen d. Sudiono/Rotinsulu 4-6 6-3 6-2

MX: Mrs. Tinangon/Firman Harahap d. Mrs. Ahim/Ahim 6-3 7-5

-----
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of April 18-24

April 18-24 Madrid International, Puerta De Hierro, Spain (Clay)

SF: Rosie Darmon (Mex) d Maria Tort Ayala (Chi) 7-5 6-3
SF: Ana Maria Estalella d Lorna Cawthorn (GB) 4-6 7-5 6-4

FI: Ana Maria Estalella d Rosie Darmon 6-1 4-6 6-3

DF: Maria Ayala/Rosie Darmon d Ana Maria Estalella/Peredo 6-2 5-7 9-7

MX: Rosie Darmon (Mex) /Pierre Darmon (Fr) d. Lorna Cawthorn (GB)/Nicola Pietrangeli (It) 6-2 6-4

-----

April 18-24 Nice Lawn Tennis Club Tournament, Nice, France (Clay)

2R: Edda Buding (Ger) d Francoise Bonniard 6-1 6-2
2R: Marta Peterdy (Hun) d Ulla Hultkrantz (Swd) 6-0 6-2
2R: Jacqueline Morales d Pat Hird (GB) 6-4 6-3
2R: Jacqueline Rees Lewis d ????

2R: Renate Ostermann (Ger) d Claudine Casa 6-1 6-0
2R: Roberta Beltrame (It) d Marie-Odile Bouchet 6-2 7-9 8-6
2R: Ruia Morrison (NZ) d Elaine? Favre 6-0 6-3
2R: Christiane Mercelis (Bel) d ???

QF: Buding d Peterdy 6-2 6-0
QF: Rees-Lewis d Morales 6-0 7-5
QF: Ostermann d Beltrame 3-6 6-4 6-2
QF: Mercelis d Morrison 6-4 6-3

SF: Buding d Rees-Lewis 6-1 6-2
SF: Ostermann d Mercelis 6-2 6-1

FI: Edda Buding d Renate Ostermann 4-6 6-3 8-6

DF: Marie-Odile Bouchet/Jacqueline Morales d Edda Buding/Ruia Morrison 6-3 6-4

MX: Renate Ostermann (Ger)/Mauricio Drisaldi (It) d. Roberta Beltrame (It)/Antonio Maggi (It) 6-4 6-2

-----

April 18-23 Connaught Hard Court Tournament, Chingford, England, UK (Clay)

Singles (Draw=39)


1R: Deidre Catt d. D Franklin 6-0 6-1
1R: Ann Giebeler d. Mrs V Bradford 6=2 6=3
1R: Barbara Horton d. D Triggs 6-4 9-7
1R: R Evans d. M E Neal 6-3 6-2
1R: Sheila Armstrong d. Margaret Grace 6-0 6-1
1R: Honor Durose d. Gill Evans 6-2 6-4
1R: J Bell d. V Brighton 6-2 6-2

2R: Angela Mortimer d. Shirley Hannah 6-0 6-0
2R: A Bowman d. Hilaire Newberry 6-2 6-3
2R: Caroline Leather d. Mrs J Cousins 4-6 6-3 7-5
2R: Jill Rook Mills d. Regina Thackray 6-2 6-0
2R: Catt d. Horton 6-2 6-2
2R: ????
2R: ????
2R: Rosemary Deloford d. Evans 6-0 6-3

2R: Sheila Armstong d Honor Durose 6-2 6-1
2R: Jennifer Trewby d. Bell 6-2 6-2
2R: Leonie Brighton d. M Bull 6-3 6-4
2R: Sheila Bramley d. Mrs T Hughes 1-6 6-3 6-1
2R: Christine Truman d. M Collins 6-0 6-0

3R: Mortimer d. Bowman 6-0 6-0
3R: Leather d Mills 6-4 6-4
3R: Deidre Catt d. ????
3R: Rosemary Deloford d. ????
3R: Armstrong d Trewby 8-10 6-0 6-2
3R: Shenton d. ????
3R: Elizabeth Starkie d Pat Stewart 6-1 6-2
3R: Christine Truman d. ????

QF: Mortimer d Leather 6-3 6-2
QF: Catt d. Deloford 6-4 6-0
QF: Armstrong d. Shenton 12-14 6-2 6-2
QF: Truman d Starkie 6-2 6-4

SF: Mortimer d Catt 6-3 6-4
SF: Truman d Armstrong 6-0 6-2

FI: Angela Mortimer d Christine Truman 6-1 4-6 6-4

Doubles

SF: Mortimer/Truman d. Deloford/Mills 6-2 6-2
SF: Armstrong/Catt d. Starkie/Shenton 6-2 9-7

DF: Angela Mortimer/Christine Truman d Sheila Armstrong/Deidre Catt 6-2 6-3

MX: Sheila Armstrong/Gerald Oakley d. Jill Rook Mills/Alan Mills 6-4 6-4

-----

April 18-23 Sutton Hard Court Tournament , ????, England, UK (Clay)

Singles (Draw=46)

1R: D C Comerford d. A Baines 6-2 4-6 6-2
1R: Robin Blakelock d. Mrs R Nagle 6-1 6-0
1R: Carol Webb d. M R Cooper 6-2 6-3
1R: Jenny Young d. Sidney Brock 7-5 6-1
1R: J A King d. S E Clayton 6-0 7-5
1R: Pat Ward Hales d. V C Coombs 6-0 6-0
1R: Aprille O’Neil d. Mrs P M Jones 6-2 6-3
1R: Pat Wheeler d. J A Watts 6-1 6-2
1R: D E Gaskell d. J M Scott 6-0 6-2
1R: Janet Kemp d. J Franker 6-1 6-2
1R: Vera Thomas d. J Stewart Cory 6-0 6-1
1R: Jenny Wagstaff d. Sue Waters 10-8 4-6 10-8
1R: J A Lawrence d. V J Kemp 6-1 6-1
1R: J Mallett d. S Penney 6-4 6-3

2R: Ann Haydon d. Jennifer Chamberlain 6-0 6-0
2R: S Worsfield d. Susan Wolstenholme 6-2 6-3
2R: Anthea Warwick d. Mrs M E Sherwood 6-0 6-1
2R: Webb d. S M Cockell 6-2 6-4
2R: Young d. King 6-3 7-5
2R: Wheeler d. Gaskell 6-2 6-1
2R: Kemp d. Mrs S G Gordon 6-2 6-2
2R: Carol Rosser d. Mrs P M Robinson 6-2 6-1
2R: J Mallett d. E O’Rourke 6-3 6-2
2R: Shirley Brasher d. A Owen ?
2R: D Comerford d Mrs Shearing 4-6 6-3 6-2
2R: Pauline Roberts d Robin Blakelock 6-2 4-6 6-1
2R: Pat Ward Hales d Aprille O' Neill 2-6 6-4 6-3
2R: Vera Dace Thomas d Jenny Wagstaff 6-2 6-3

3R: Ann Haydon d. Worsfield 6-1 6-0
3R: Mrs Warwick d Comerford 6-4 6-4
3R: Rita Bentley d JM Young 6-0 6-3
3R: Roberts d Carol Webb 6-1 6-3

3R: Hales d Pat Wheeler 3-6 6-4 6-4
3R: Janet Kemp d Thomas 7-5 1-6 6-4
3R: Carol Rosser d Mallett ????
3R: Shirley Bloomer Brasher d Jean Knight 6-2 6-2

QF: Haydon d Warwick 6-2 6-0
QF: Roberts d Bentley 6-0 6-2
QF: Hales d Kemp 6-1 6-1
QF: Brasher d Rosser 6-4 6-0

SF: Haydon d Roberts 6-4 6-2
SF: Brasher d Hales 6-4 6-0

FI: Ann Haydon d Shirley Brasher 6-2 6-2

Doubles

SF: Brasher/Haydon d. Young/Knight 6-3 6-4
SF: Roberts/Wheeler d. Hales/Bentley 10-8 6-4

FI: Shirley Brasher/Ann Haydon d Pauline Roberts/Pat Wheeler 6-1 5-7 6-3

MX: Rita Bentley/Tony Pickard d. Janet Kemp/Roger Taylor 7-5 6-2

-----

April 18-24 Reggio Calabria Tournament, Reggio Calbria, Italy (Clay)

FI: Yola Ramirez (Mex) d Silvana Lazzarino 6-2 6-1

-----

ends April 24 Ojai Valley Tournament , Ojai, California, US (Hard)

Draw=12

1R: Karen Hantze-bye
1R: Mandy Mandel-bye
1R: Carole Caldwell d Janet Hopps 4-6 6-0 6-1
1R: Diane Wootton d Billie Jean Moffitt default

1R: Kathy Chabot d Farel Footman 6-4 6-2
1R: Dodo Bundy Cheney d Louise Snow 6-2 6-2
1R: Barbara Browning-bye
1R: Sally Moore-bye

QF: Hantze d Mandel default
QF: Wootton d Caldwell 6-2 6-1
QF: Cheney d Chabot 6-3 2-6 6-3
QF: Browning d Moore 6-8 6-4 12-10

SF: Hantze d Wootton 6-1 6-2
SF: Cheney d Browning 6-3 6-1

FI: Karen Hantze d Dodo Bundy Cheney 6-0 6-0

Doubles

QF: Chabot/Moore d. Primm/Primm 6-1 6-0
QF: Hantze/Sandra Loubat d. Caldwell/Wootton 6-1 6-0

SF: Footman/Hopps d. Cheney/Browning 6-0 6-8 6-4
SF: Chabot/Moore d. Hantze/Loubat 11-13 14-12 ret.

FI: Kathy Chabot/Sally Moore d Farel Footman/Janet Hopps 7-9 6-3 6-4

-----

April 16-21 Australian Hard Court Championships Canterbury, Australia (Clay)

1R: Lesley Turner d F Woodhouse 6-1 6-0
1R: L Holloway d B Henderson 6-2 6-3
1R: Kaye Dening d B Lumbert 6-1 6-1
1R: Jill Blackman d J Every 6-3 6-0

1R: Dawn Robberds d Helen Gourlay 6-4 6-1
1R: Barbara Tyson d Lorraine Plummer 7-5 6-4
1R: Dorothy Whitely d J Wynwood 6-4 10-8
1R: Carol Newman d M Pryor 6-0 6-4

QF: Turner d Holloway 6-4 6-0
QF: Blackman d Dening 6-4 6-3
QF: Robberds d Tyson 6-4 7-5
QF: Whitely d Newman 5-7 6-2 6-3

SF: Turner d Blackman 7-5 6-3
SF: Robberds d Whitely default

FI: Lesley Turner d Dawn Robberds 6-2 6-2

DF: Dawn Robberds/Lesley Turner d Carol Newman/Lorraine Plummer 6-3 6-3

-----

ends April 23 Israel Spring Championships, Tel Aviv, Israel (Clay)

SF: Edna Porat d Edith Cohen Mintz 6-3 6-2
SF: Leora Zuravsky d Rita Fichman 7-5 6-2

FI: Edna Porat d Leora Zuravsky 6-1 3-6 6-2

DF: Tova Epstein/Leora Zuravsky d Rita Fichman/Edith Mintz 5-7 6-2 6-3

-----

ends April 24 Northland Easter Tournament, Whangarei, New Zealand

FI: Ethne Green d Patsy Belton 8-6 6-4
 

·
Registered
Joined
·
7,459 Posts
Week of April 25-May 1


April 26-May 1 Championships Of Sicily, Palermo, Italy (Clay)

Draw=16 (missing 2 players)

1R: Bernice Carr Vukovich (SA) d Renate Ostermann (Ger) 6-3 6-0
1R: ????
1R: Lucia Bassi d Mary Hawton (Aus) 6-1 6-4
1R: Renee Schuurman (SA) d Maura Veronesi 6-4 6-3

1R: Jan Lehane (Aus) d Basile 6-1 6-0
1R: Maria Teresa Riedl d Silvana Lazzarino 6-2 6-1
1R: Margaret Hellyer (Aus) d Marta Peterdy (Hun) 6-2 8-6
1R: Sandra Reynolds (SA) d Jill Langley (Aus) 6-2 6-3

QF: Vukovich d ????
QF: Bassi d Schuurman 6-4 1-6 6-3
QF: Lehane d Riedl 6-0 6-1
QF: Reynolds d Hellyer 8-6 3-6 6-3

SF: Vukovich d Bassi 7-5 6-0
SF: Lehane d Reynolds 6-1 8-6

FI: Bernice Vukovich d Jan Lehane 6-4 6-3

DF: Mary Hawton/Jan Lehane d Sandra Reynolds/Renee Schuurman 6-3 8-6

MX: Renate Ostermann (Ger)/Peter Scholl (Ger) d. Renee Schuurman (SA)/Jack Frost (US) 7-5 3-6 6-1

-----

April 25 -May 1 Golden Racquet Tournament (Racquette D'Or) Aix En Provence, France(Clay)

QF: Edda Buding (Ger) d Rosemary Gibson (Aus) 6-0 6-3
QF: Marie-Odile Bouchet d Pat Hird (GB) 6-4 7-5
QF: Jacqueline Morales d Caroline Yates-Bell (GB) 6-1 6-1
QF: Ruia Morrison (NZ) d Laura Lou Kunnen Bryan (US) 6-8 6-2 6-4

SF: Buding d Bouchet 6-2 6-3
SF: Morrison d Morales 6-4 6-1

FI: Edda Buding d Ruia Morrison 6-4 8-6

Doubles

SF: Bouchet/Morales d. Hird/Yates-Bell 6-3 6-3
SF: Buding/Morrison d. Norma Marsh (Aus)/Dawn Thomas (Aus) 4-6 7-5 6-4

DF: Marie-Odile Bouchet/Jacqueline Morales d Edda Buding/Ruia Morrison 6-3 6-4

-----

April 25 -May 1 Cannes Lawn Tennis Club Tournament Cannes, France (Clay)
Venue: Cannes Lawn Tennis Club

SF: Ulla Hultkrantz (Swd) d Favre 6-2 6-3
SF: Claudine Casa d Bellini Monaco 6-0 6-3

FI: Ulla Hultkrantz d Claudine Casa 6-1 7-5

-----

April 25 -May 1 City Of Paris International , Paris, France (Clay)
Venue: Stade Roland Garros

Draw=at least 21

1R: Aline Nenot d Andree Varin 6-3 6-3
1R: Jacqueline Kermina d Marie Jeanne Dusapt 6-1 5-7 6-1
1R: Monique Coste d Irene De Lansalut 6-8 6-4 9-7
1R: Angele Salvet d Maud Galtier 6-2 6-4
1R: Flo De La Courtie d Betsy Abbas (Eg)6-4 6-1

2R: Pat Ward Hales (GB) d ????
2R: Suzanne Le Besnerais d ????
2R: Aline Nenot d Pierrette Seghers 6-2 6-2
2R: Paule Courteix d Jacqueline Berson 6-0 5-7 6-2

2R: Kermina d ????
2R: Coste d Anne-Marie Seghers 6-2 6-4
2R: Salvet d Francoise Bonniard 6-3 6-3
2R: Courtie d ????

QF: Hales d Le Besnerais 6-4 9-7
QF: Nenot d Courteix 9-7 6-4
QF: Coste d Kermina 6-3 6-3
QF: Courtie d Salvet 6-2 6-3

SF: Hales d Nenot 6-4 6-4
SF: Courtie d Coste 6-2 6-1

FI: Flo De La Courtie d Pat Hales 6-2 6-1

FI: Flo De La Courtie/Pat Hales d Monique Coste/Maud Galtier 4-6 6-1 6-3

Mixed Doubles

SF: Galtier/Deorges Deniau d. Hales/Xavier Perreau-Saussine 6-2 6-1
SF: Darmon/Pierre Darmon d. Varin/Pierre Rinderknech 6-0 7-5

FI: Maud Galtier/Georges Deniau d. Rosa Darmon/Pierre Darmon 6-3 6-4

-----

April 25-30 British Hard Court Championships ,Bournemouth, England, UK (Clay)
Venue: West Hants Tennis Club

Draw=32

1R: Ann Haydon d Jill Mills 6-0 6-0
1R: Rosemary Deloford d Jenny Young 6-1 6-0
1R: Robin Blakelock d K Howarth 9-7 6-1
1R: Margaret Hunt d Jean Knight 8-6 6-0
1R: Caroline Leather d Viola White 8-6 6-1
1R: Shirley Bloomer Brasher d P Evans 6-1 6-0
1R: Jenny Trewby d Billie Woodgate 6-1 6-1
1R: Sheila Armstrong d Vivienne Cox 7-5 8-6

1R: Deidre Catt d Rita Bentley 6-1 6-4
1R: Joyce Fulton d Jennifer Chamberlain 6-3 6-2
1R: Pauline Roberts d Shirley Hannah 6-1 6-4
1R: Angela Mortimer d Aprille O' Neill 6-0 6-0
1R: Pat Wheeler d Lynn Hutchings 6-3 6-4
1R: Sheila Griffin Bramley d Carol Webb 6-3 5-7 6-1
1R: Elizabeth Starkie d Mrs Dyer 6-0 6-0
1R: Christine Truman d Honor Durose 6-2 6-2

2R: Haydon d Deloford 6-0 3-6 6-0
2R: Hunt d Blakelock 7-5 6-2
2R: Brasher d Leather 6-2 6-2
2R: Armstrong d Trewby 6-0 6-2

2R: Catt d Fulton 6-3 7-5
2R: Mortimer d Roberts 6-1 6-2
2R: Wheeler d Bramley 6-3 6-3
2R: Truman d Starkie 6-2 6-1

QF: Haydon d Hunt 6-3 6-2
QF: Brasher d Armstrong 6-2 10-8
QF: Mortimer d Catt 7-5 6-3
QF: Truman d Wheeler 6-2 6-2

SF: Haydon d Brasher 6-3 6-2
SF: Truman d Mortimer 6-2 2-6 6-2

FI: Christine Truman d Ann Haydon 6-2 6-2

Doubles

1R: Hunt/Hutchins d. Leather/Trewby 6-1 6-1

2R: Brasher/Truman d. Deloford/Mills 6-1 6-2
2R: Hunt/Hutchins d. Anstey/Howarth 601 601
2R: Blakelock/Rosser d. Grace/Watts 6-2 6-2
2R: Roberts/Wheeler d. Durose/Woodgate 6-2 6-2
2R: Bentley/Bramley d. Norris/Pool 7-5 6-0
2R: Armstrong/Catt d. Kemp/Knight 6-2 11-9
2R: Lyon/Wilson d. Fulton/Thackray 5-7 6-2 6-4
2R: Haydon/Mortimer d. O'Neill/Wolstenholme 602 601

QF: Brasher/Truman d. Hunt/Hutchins 3-6 6-4 6-2
QF: Roberts/Wheeler d. Blakelock/Rosser 6-1 6-0
QF; Armstrong/Catt d. Bentley/Bramley 6-1 7-5
QF: Haydon/Mortimer d. Lyon/Wilson 6-0 6-0

SF: Brasher/Truman d. Roberts/Wheeler 6-3 6-4
SF: Haydon/Mortimer d. Armstrong/Catt 4-6 6-3 6-3

DF: Ann Haydon/Anglea Mortimer d Shirley Brasher/Christine Truman 6-3 4-6 8-6

Mixed Doubles

2R: Hutchins/Dicon Rigby (SA) d. Hunt/Rodney Mandelstam (SA) 9-7 4-6 6-4

3R: Mills/Alan Mills d. Truman/Humphrey Truman 6-4 6-2
3R: Woodgate/John Barrett d. Hutchins/Rigby 6-4 6-8 9-7

QF: Bentley/Mike Sangster d. Eyre/John Hammill (SA) 6-1 5-7 6-2
QF: Brasher/Billy Knight d. Catt/Colin Hannam 6-4 6-4
QF: Armstrong/Tony Pickard d. Woodgate/Barrett 5-7 6-4 6-4
QF: Mills/Mills d. Wheeler/L.F. Strong 6-4 6-4

SF: Brasher/Knight d. Bentley/Sangster 1-6 6-4 6-2
SF: Armstrong/Pickard d. Mills/Mills scores not given

FI: Shirley Brasher/Billy Knight d. Sheila Armstrong/Tony Pickard 6-4 7-5

-----

April 30-May 2 Maroochy Tennis Championships, Nambour, Queensland, Australia

FI: Fay Robinson d Val Wicks 6-4 6-2
 
1 - 20 of 185 Posts
Top