Tennis Forum banner

1 - 20 of 184 Posts

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Overview

Gratitude to Miguel Ugarte who contributed most of the results of this year. His original thread can be found at:
https://www.tennisforum.com/showthread.php?t=424805

The original Grand Slam results were compiled by Brian Stewart with additions by Andrew Tas and Rollo provided the initial structure and results. Thanks to Newmark and Austinrunner for additional results.
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Week Ending January 2

January New Zealand Championships, Wellington

1R Judy Burke d. Betty Nelson 6--2 6-2
1R Stephanie Field d. Pat Catley 6-2 7-5
1R Evelyn Attwood d. Dolly King 6-2 6-1
1R Enid Wentzell d. Joyce Catley 6-1 6-2
1R Lynn Luxton d. Fay Laird 6-4 7-5
1R Dawn Taylor d. Yolande Cresswell 6-1 6-1
1R Elaine Becroft d. Val Henderson 6-3 6-1
1R Pat Nettleton d. Nancy Fleming 6-2 6-2
1R Sonia Cox d. Gwen Parsons 6-4 6-2
1R Ruia Morrison d. Iris Stuart 7-5 4-6 6-0
1R Thyra McGregor d. Helen Dykes 6-4 6-2
1R Heather Robson d. Betty Meyer 2-6 6-1 6-2

2R Burke d. Field 6-2 6-3
2R Attwood d. Wentzell 6-1 6-1
2R Taylor d. Luxton 6-2 4-6 7-5
2R Becroft d. Mary Ann Dewes 6-3 6-1
2R Nettleton d. Raewyn Dickson 6-2 6-4
2R Morrison d. McGregor 6-1 6-4
2R Robson d. Angel Bell 6-0 6-1

QF Burke d. Attwood 6-1 6-4
QF Becroft d. Taylor 6-4 6-1
QF Nettleton d. Cox 6-2 7-5
QF Robson d. Morrison 6-4 6-3

SF Burke d. Becroft 6-4 6-3
SF Robson d. Nettleton 6-4 6-3

FI Burke d. Robson 6-2 6-0

Doubles
QF Cox/Nettleton d. Catley/Catley 7-5 6-1
QF Luxton/McGregor d. Dewes/Morrison 4-6 6-3 6-2
QF Burke/Becroft d. Dickson/Nelson 6-1 6-1
QF Attwood/Robson d. Bell/Pearce scores not given

SF Cox/Nettleton d. Luxton/McGregor 6-2 6-4
SF Burke/Becroft d. Attwood/Robson 7-5 6-3

FI Burke/Becroft d. Cox/Nettleton 6-4 6-8 6-2

Mixed Doubles
2R Becroft/John Barry d. Catley/Alan Burns 6-3 6-2
2R King/Peter Nicholls d. Meyer/G. M. Swainson 6-3 6-1
2R Robson/Jeff Robson d. McGregor/Barry Boon 6-2 6-2
2R Dickson/Ron Sandilands d. Stuart/Rud Taylor 6-4 6-2
2R Burke/Mark Otway d. Bell/Rex Davis 6-0 6-0
2R Nelson/Bruce Mackie d. Field/Ted Wright 6-3 6-1
2R Cox/Murray Dunn d. Nettleton/Peter Healey 7-5 6-1
2R Luxton/Eric White d. Dewes/John Wrathall 8-6 6-1

QF Becroft/Barry d. King/Nicholls 6-1 6-3
QF Robson/Robson d. Dickson/Sandilands 6-0 6-1
QF Burke/Otway d. Nelson/Mackie 6-3 6-4
QF Luxton/White d. Cox/Dunn 4-6 6-2 6-1

SF Becroft/Barry d. Robson/Robson 6-3 6-2
SF Burke/Otway d. Luxton/White 6-1 6-2

FI Becroft/Barry d. Otway/Burke 3-6 7-5 6-4
-----

January 2, City of Perth Championships, Australia

FI: M. Stewart d. M. Nicholas 6-2 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week of January 3- 9

January 3-9 Dixie Championships, Tampa, Florida, United States [Clay]

Singles (Draw=19)


1R: Shirley Fry [1]-bye
1R: Sandy Warshaw-bye
1R: Jean McCannon-bye
1R: Sara Mae Graham Turber- bye
1R: Patricia Shaffer d. Sandra Boatman 6-2 4-6 6-1
1R: Louise Fowler d. Jacy Battles 6-0 6-0
1R: Dorothy Hensley Boatman-bye
1R: Julianna Copeland [4]-bye

1R: Pat Stewart [3]-bye
1R: Mirian Tatoul-bye
1R: Janet Turville-bye
1R: Evelyn Cowan-bye
1R: Mildred Thornton-bye
1R: Rose Ann Messina-bye
1R: Janet Vuille-bye
1R: Karol Fageros [2] d. Elaine Hixon 6-0 6-0

2R: Fry [1] d. Warshaw 6-0 6-0
2R: Turber d. McCannon default
2R: Shaffer d. Fowler 6-4 7-5
2R: D. Boatman d. Copeland [4] ???? (probable default)

2R: Stewart [3] d. Tatoul 6-3, 8-6
2R: Cowan d. Turville 6-2, 6-2
2R: Thornton d. Messina 6-0, 6-0
2R: Fageros [2] d. Vuille 6-0, 6-0

QF: Fry [1] d. Turber 6-0 6-1
QF: Shaffer d. Boatman 6-0 6-1
QF: Stewart [3] d. Cowan 6-3 9-7
QF: Fageros [2] d. Thornton 6-3 6-2

SF: Fry [1] d. Shaffer 6-1 6-3
SF: Fageros [2] d. Stewart [3] 6-4 6-2

FI: Shirley Fry [1] d. Karol Fageros [2] 9-7 8-6

DF: Karol Fageros/Shirley Fry d. Maggie Beeland/Sara Mae Turber 6-1 6-2

Shirley Fry's second round opponent, Sandy Warshaw, was 11 years old and the 13-and-under champion of Florida.

Family Infornation:
(1) Dorothy "Dot" (nee Hensley) Boatman, born 27 October 1914, died 30 October 2008, married for 53 years to Samuel M. Boatman until his death.
https://www.legacy.com/obituaries/ta...&pid=120046017
(2) Sandra Boatman is the daughter of Dorothy and Samuel.
(3) Julianna (nee Hoblitzell) Copeland
(4) Evelyn (nee Cowan) Clark. Born 22 February 1927 in Porterdale, Georgia, U. S. Parents were T. G. and Florence Cowan. Married Joe Clark in 1958. Evelyn died 23 March 2018 in Tallahassee, Florida, U. S.
(5) Sara Mae (nee Graham) Turber


-----

January, Border Championships, East London, S.A.

FI Beryl Bartlett d. Gwendy Love 6-2 6-2

DF Bartlett/Love d. Thea Hale/Jean Forbes 6-2 6-1
-----

Ends January 8, South Australian Championships, Adelaide [Grass]

SF Fay Muller d. Loris Nichols 5-7 6-4 6-4
SF Jenny Staley d. Val Williman 6-2 6-2

FI Staley d. Muller 7-5 6-2

DF Nichols/Norma Ellis d. Staley/Betty Orton 6-4 6-4
-----

Ends January 9, Coupe Pierre Gillou, Paris

1R: Angela Buxton d. Raymonde Gimault 6-4 6-2
1R: Anne Shilcock d. Colette Monnot 9-7 6-3
1R: Pat Ward d. Michelle Bourbonnais 6-8 6-1 6-2

QF Anne Shilcock (GB) d. Francoise Lemal 7-5 5-7 6-1
QF Angela Buxton (GB) d. Anne Marie Seghers 6-3 10-8
QF Susan Chatrier d. Pat Ward (GB) 6-4 1-6 7-5
QF Maud Galtier d. Suzanne Schmitt 3-6 7-5 6-2

SF Buxton d. Shilcock 6-3 6-2
SF Chatrier d Galtier 6-3 6-3

FI Buxton d. Chatrier 6-4 6-1

DF Chatrier/Shilcock d. Buxton/Ward 7-5 6-4

-----

ended January 8, Manly Seaside Championships, Manly, NSW, Australia (Grass)

FI: Thelma Long d. Mary Carter 6-1 6-2

DF: Mary Hawton/Beryl Penrose d. ??
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week Ending January 16

January, Eastern Province, Port Elizabeth, S.A.

FI Dora Kilian d. Leone Vermaak 6-2 2-6 6-2

DF Kilian/Vermaak d. Bernice Carr/H. Heckler 6-1 6-1
-----

January 10-16, Florida West Coast Championships, St. Petersburg [Clay]

1R Doris Hart d. Jacy Battles 6-0 6-1
1R Mildred Thornton d. Janet Turville 6-1 6-1
1R Pat Shaffer d. Miriam Tatoul 6-0 6-2
1R Pat Stewart d. J. Turville 6-0 6-0
1R Karol Fageros d. Louise Fowler 6-1 6-1
1R Evelyn Cowan d. Jean MacKinnon 7-5 6-0
1R Sandra Lewis d Leigh Hay 0-6 6-4 6-0
1R Shirley Fry d. Sara Mae Turber 6-0 6-2

QF Hart d. Thornton 6-1 6-1
QF Shaffer d. Stewart 6-2 6-3
QF Fageros d. Cowan 6-4 6-4
QF Fry d. Lewis 6-2 6-2

SF Hart d. Shaffer 6-0 6-1
SF Fry d. Fageros 4-6 8-6 8-6

FI Hart d. Fry 7-9 6-4 7-5

Doubles
QF Hart/Fry d. Lewis/Hixon 6-0 6-1
QF Turville/Vuille d. Stewart/Hay 6-3 6-3
QF Shaffer/McCannon d. Fageros/Tatoul 11-9 6-2
QF Cowan/Fowler d. Beeland/Turber 8-6 5-7 6-4

SF Hart/Fry d. Turville/Vuille 6-1 6-0
SF Cowan/Fowler d. Shaffer/McCannon 6-1 7-5

FI Hart/Fry d. Cowan/Folwer 6-0 6-0
-----

Ends January 17, Phoenix Thunderbird, Arizona

QF Beveerly Baker Fleitz d. Naomi Kleinert 6-0 6-0
QF Gracyn Wheeler Kelleher d. Patsy Palmer 6-0 7-5
QF Pat Canning Todd d. Marianne Hertel 6-0 6-0
QF Dodo Bundy Cheney d. Blanche Fedock 6-1 6-2

SF Fleitz d. Kelleher 6-1 6-1
SF Todd d. Cheney 4-6 6-4 6-4

FI Fleitz d. Todd 6-1 6-1

Mixed Doubles

SF Cheney/Herb Flam d. Fleitz/John Fleitz 5-7 6-4 8-6
SF Todd/Bill Crosby d. Kelleher/Robert Kelleher 6-3 7-5

FI 5-5 draw - stopped by rain

-----

January 8-16, All-India Hard Court Championships, Bombay, India (Clay)

FI: Rita Davar d. Mrs B. Zachariassen 6-3 6-1

DF: Rita Davar/Sarah Mody d. Mrs Sinclair/Mrs J. Tew 6-0 6-1

MX: Rita Davar/Ramanathan Krishnan d. Mrs A. Desai/Jack Arkinstall (Aus) 6-4 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)
Week Ending January 23

January 17-23, Florida State Championships, Orlando [Clay]

2R Karol Fageros d. Carol Prosen 6-2 6-2
2R Julie Richardson d. Mildred Thornton w.o.
2R Sara Mae Turber d. Annelise Zoeller 6-0 6-1
2R Pat Stewart d. Louise Fowler 4-6 6-4 6-3
2R Evelyn Cowan d. Nancy Corse 5-7 6-2 6-3
2R Carmen Lampe d. Joan Maclelland 6-3 7-5
2R Leigh Hay d. Mary Barry 6-3 6-2
2R Connie Clifton Ball d. Mimi Ford w.o.

QF Fageros d. Richardson w.o.
QF Stewart d. Turber 7-5 6-4
QF Cowan d. Lampe 6-1 6-3
QF Ball d. Hay 6-0 6-1

SF Fageros d. Stewart 6-4 6-4
SF Ball d. Cowan 6-4 6-4

FI Fageros d. Ball 6-3 9-7

Doubles
SF Fageros/Turber d. Cowan/Fowler 6-3 8-6
SF Ball/Bea Curry d. Lampe/Corse 6-3 6-1

FI Fageros/Turber d. Ball/Curry 6-3 6-2
-----

January Western Province, Rondenbosch, South Africa

FI Dora Kilian d. Jean Forbes 6-3 6-3
-----
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week of January 24-30

Ends January 28, Olsen Memorial Invitation

1R Viga Vuskalns d. Julie Heldman 6-0 6-0
1R Norma Harris d. Wendy Stone 6-0 6-1
1R Margaret Stark d. Carrie Heldman 6-0 6-0

QF Dottie Head Knode d. Vuskalns 6-0 6-1
QF Harris d. Jean Eckhardt 6-3 6-2
QF Carole Wright d. Jane Levy w.o.
QF Joan Piken d. Stark 6-4 2-6 6-3

SF Knode d. Harris 6-1 6-3
SF Wright d. Piken 6-0 6-3

FI: Dottier Knode d. Carole Wright 6-3 6-2

-----


January 24-30, South Florida Championships, West Palm Beach [Clay]

QF Pat Stewart d. Julie Richardson 6-1 6-2
QF Sara Mae Turber d. Miriam Tatoul 6-1 6-2
QF Marilyn Stock d. Judy Bygate 6-0 6-0
QF Mildred Thornton d. Karol Fageros 6-4 6-4

SF Stewart d. Turber 6-2 6-1
SF Thornton d. Stock 6-4 6-4

FI Thornton d. Stewart 9-7 6-4

XD Thornton/Johan Kupferburger (SA) d. Turber/Orlando Garrido (Cub) 6-2 6-2

-----

Ends January 20, Los Angeles Metropolitan

1R Thelma Welcome d. Estelle Proctor 7-5 6-1

2R Barbara Green d. Fay Morris 6-2 6-1
2R Jeri Shepard d. Welcome 6-4 6-4
2R Evelyn Conrad d. Pat Yeomans 7-5 6-4
2R Barbara Breit d. Marilyn Gates 6-0 6-1
2R Darlene Hard d. Estelle Kristenson 6-8 6-2 6-1
2R Connie Bowan d. Sue Muccia 6-0 6-3
2R Joan Johnson d. Winnie McCoy 6-1 6-3
2R Mary Arnold Prentiss d. Juen Gay 6-4 6-4

QF Green d. Shepard 7-5 6-2
QF Conrad d. Breit 6-2 6-2
QF Hard d. Bowan 6-3 3-6 6-3
QF Prentiss d. Johnson 6-1 10-8

SF Green d. Conrad 6-2 6-0
SF Hard d. Prentiss 5-2 ret.

FI Green d. Hard 6-3 8-6

DF D. Hard/Ruth Hard d. Green/Gloria Best 3-6 6-3 6-1

------

Ends January 31 , Scandinavian Championships, Oslo

2R Angela Mortimer (GB) d. Mary Lagerborg Backstrom (Swd) 6-4 6-4
2R Marie Arni (Fin) d. Ida Wrede Holm 6-1 -64
2R Lill Lind d. Agnetta Bjork (Swd) 6-3 7-5
2R Inge Pohmann (Ger) d. Lorentzen 6-0 6-2
2R Bibbi Gullbrandsson (Swd) d. L. Fougner 6-1 6-2
2R Laila Schou Nielsen d. Erika Vollmer (Ger) 6-2 6-3
2R Milly Vagn Nielsen (Den) d. Astrid Winther 6-1 9-7
2R Anne Shilcock (GB) d. Greta Stahle (Fin) 6-2 6-2

QF Mortimer d. Arni 7-5 8-6
QF Pohmann d. Lind 6-4 8-6
QF Gullbrandsson d. Schou Nielsen 4-6 6-3 6-3
QF Shilcock d. Vagn Nielsen 6-4 6-1

SF Moritmer d. Pohmann 6-0 6-3
SF Shilcock d. Gullbrandssom 2-6 7-5 6-4

FI Mortimer d. Shilcock 6-1 6-2

DF Mortimer/Shilcock d. Backstrom/Gullbrandsson 6-3 6-2

XD Mortimer/Gerald Oakley (GB) d. Schou Nielsen/Nicola Pietrangeli (It) 5-7 7-5 6-4

-----

Feburay 1, Gallia LTC International, Cannes Fr

SF Marcelle Beaughon d. Giselle Ruiz 8-6 6-8 6-2
SF Bettina Laisne d. Lucienne Girard 6-4 6-2

FI Beaughon d. Laisne 6-4 6-4

XD Ruiz/Jean Smidt d. Girard/Claude Schuwer 2-6 6-4 6-2

-----

January 24-30, South India Championships, Madras, India

FI: Rita Davar d. Sarah Mody 6-1 7-5

DF: Rita Davar/Sarah Mody d. Mrs B. Zachariassen/Laura Woodbridge 6-3 2-6 7-5

MX: Sarah Mody/Wladyslaw Skonecki (Pol) and Rita Davar/Ramanathan Krishnan divided the prize
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Discussion Starter #7 (Edited)
January 21-31, Australian Championships, Adelaide

1st Round
Thelma Long[1] d. Joan Egar 6-0 6-3
Maureen McCalman d. R.Williman 6-3 3-6 6-4
Norma Ellis[8] d. Ann Huddleston 5-7 6-1 6-3
Ann Sheidow d. M. Stewart 6-4 6-2
Mary Carter[4] d. P.Greenslade 6-1 6-1
Pat Parmenter d. A.Tracey 6-2 6-3
Fay Muller[5] d. Jill Strachan 6-0 6-1
Elizabeth Orton d. Rosemary Rosman 6-3 3-6 6-4

Nell Hopman d. Jill Langley 5-7 10-8 6-1
Daphne Seeney[6] d. Margaret O'Donnell 6-4 9-7
Margaret Hellyer d. June McLeod 6-3 6-1
Jennifer Staley[3] d. Karen Kennedy 6-0 6-3
Mary Hawton d. Gwen Thiele 6-1 7-5
Loris Nichols[7] d. Y.Wells 6-1 6-1
Lorraine Coghlan d. Beth Jones 6-2 2-6 6-4
Beryl Penrose[2] d. Rosemary Thomas 6-1 6-1

2nd Round
Long[1] d. McCalman 6-1 6-1
Ellis[8] d. Sheidow 6-3 6-3
Carter[4] d. Parmenter 6-1 6-3
Muller[5] d. Orton 6-4 7-5

Hopman d. Seeney[6] 4-6 6-4 6-4
Staley[3] d. Hellyer 6-4 6-3
Hawton d. Nichols[7] 6-2 5-7 6-2
Penrose[2] d. Coghlan 6-1 6-3

Quarters
Long[1] d. Ellis[8] 6-0 6-3
Carter[4] d. Muller[5] 4-6 6-3 6-3
Staley[3] d. Hopman 6-3 6-0
Penrose[2] d. Hawton 6-1 1-6 8-6

Semis
Long[1] d. Carter[4] 6-2 6-1
Penrose[2] d. Staley[3] 6-4 8-6

Final
Penrose[2] d. Long[1] 6-4 6-3
-----------------------------------------
Draw Notes:
Jennifer Staley=maiden name of Hoad. Wife of Aussie great Lew Hoad.

Beryl Penrose was the champion of Australia in 1955 in Adelaide. Her most difficult match was an 8-6 in the third win against the accomplished Mary Hawton. Long, Carter and Staley progressed to the semifinals also. Staley hit many picturesque shots against Penrose, but the Sydney player grafted harder and picked up points by running Staley wide on the forehand winning 6-4 8-6. Thelma Long never let Carter into the other semifinal winning 6-1 6-1. Penrose learned the lessons well from the Long-Carter semi. Anything loose or short from Long, Penrose pounced on it, hitting deep hard drives and following them into the net. Long was never allowed to get into a groove, never permitted to dominate the forecourt. Penrose adhered assiduously to her game plan, her concentration never faltered, and she was rewarded with the title, 6-4 6-3, bringing a close the two decades of Bolton-Long hegemony.

Beryl was an automatic selection for 1955 touring team, which included Staley, Muller, Carter and Adrian Quist as manager. Beryl won two of the 4 tournaments the team participated on the continent and reached the quarters of Wimbledon as the seventh seed. She fell to Louise Brough who won her 4th title that year.

The big story of the women's touring team occurred just before Wimbledon, when Jenny Staley 'snuk-off' unbeknown to Adrian Quist and secretly married Lewis Alan Hoad. Quist was of course furious that he hadn't been told, and so was Sir Norman Brookes back home in Melbourne. Brookes was especially irate with Harry Hopman, manager of the men's team, who had connived the ceremony. It was great stuff and the newspapers had a field day when the story broke.

The Aussie tennis officials discouraged their romance, but the pair married anyway in secret on the eve of Wimbledon. This illicit romance and the men's action overshadows the local women's event.

Tall trim Penrose upsets favored Long in the finals.
Carter=Reitano.


DoublesSeeds
1) Hawton/Penrose
2) Carter/Staley
3) Muller/Seeney
4) Norma Ellis/Loris Nichols

Draw of 12 (all Australian)

1st Round
Ellis/Nichols d. H.Deane/L.MacGuire 6-4 6-4
June McLeod/M.Stewart d. Rosemary Thomas/Val Williman 6-3 8-6
Nell Hopman/Gwen Thiele d. Margaret O'Donnell/F.Wald 6-1 6-0
Muller/Seeney d. Rosemary Rosman/Ann Sheidow 6-0 6-4

Quarters
Hawton/Penrose[1] d. Anne Lonergan/? Smith 6-0 6-1
Ellis/Nichols[4] d. McLeod/Stewart 6-4 6-1
Hopman/Thiele d. Muller/Seeney[3] 6-1 6-4
Carter/Staley[2] d. Joan Egar/Karen Kennedy 6-4 6-0

Semis
Hawton/Penrose[1] d. Ellis/Nichols[4] 6-0 6-2
Hopman/Thiele d. Carter/Staley[2] 6-3 3-6 6-3

Final
Hawton/Penrose[1] d. Hopman/Thiele 7-5 6-1

Mixed Doubles
1st Round
George Worthington/ Thelma Long d. Doug H Reid/ Mary Hawton 62 62
Clive Wilderspin/ Norma Ellis d. Brian Sumner/ Ann Sheidow 64 61
Mal Anderson/ Fay Muller d. John Hann/ F Wald 60 63
Les Flanders/ R Thomas d. John Fraser/ Loris Nichols 63 97
Brian Bowman/ Gwen Thiele d. Roger Becker (GB)/ Daphne Seeney unknown result or wo
H. Tom Warhurst/ Beryl Penrose d. John Blacklock/ M Stewart 86 63
John Mehaffey/ R Williman d. Cedric Mason/ Karen Kennedy 36 62 86
Lew Hoad/ Jenny Staley d. R Leahy/ Joan Penny 62 62

Quarters
G Worthington/ T Long d. C Wilderspin/ N Ellis 62 36 64
M Anderson/ F Muller d. L Flanders/ R Thomas 86 64
B Bowman/ G Thiele d. HT Warhurst/ B Penrose 64 26 64
L Hoad/ J Staley d. J Mehaffey/ R Williman 64 63


Semis
G Worthington/ T Long d. M Anderson/ F Muller 62 61
L Hoad/ J Staley d. B Bowman/ G Thiele 61 108

Final
G Worthington/ T Long d. L Hoad/ J Staley 62 61
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week Ending February 6

February, German Covered Courts, Cologne

1R Bibi Gullbrandsson (Swd) d. Marianne Zabrowski 6-4 7-5
1R Inge Vogler d. Ann Marie Seghers (Fr) 2-6 6-4 6-1
1R Shirley Bloomer (GB) d. Lisa Gram Andersen (Den) 6-4 6-4

QF Pat Ward (GB) d. Vogler 2-6 6-4 6-2
QF Gullbrandsson d. Inge Pohmann 2-6 6-2 7-5
QF Mary Lagerborg (Swd) d. Erika Vollmer 6-4 2-6 6-3
QF Bloomer d. Christiane Mercelis (Bel) 6-4 7-5

SF Gullbrandsson d. Ward 6-3 3-6 9-7
SF Bloomer d. Lagerborg 11-9 6-4

FI Gullbrandsson d. Bloomer 6-1 1-6 6-3

Doubles
QF Gullbrandsson/Lagerborg d. Andersen/Pohmann
QF Vollmer/Vogler d. Zebrowski/Neubert 6-2 7-5
QF Mercelis/Seghers d. Winther/Eilemann 6-2 6-2

SF Bloomer/Ward d. Gullbrandsson/Lagerborg 6-4 6-2
SF Mercelis/Seghers d. Vollmer/Vogler 6-4 1-6 7-5

DF Bloomer/Ward d. Mercelis/Seghers 6-2 6-2

Mixed Doubles
SF Vollmer/Jean Borotra (Fr) d. Mercelis/Jean Moreau (Bel) 6-4 6-3
SF Ward/Hugh Stewart (US) d. Winther/Finn Soehol (Nor) 6-4 6-3

FI Ward/Stewart d. Vollmer/Borotra 1-6 6-1 7-5
-----

Janury 31-February 6, Austin Smith, Fort Lauderdale, Florida [Clay]

QF Karol Fageros d. Shirley Hill 6-1 6-2
QF Margaret Babbitt d. Julie Richardson 7-5 2-6 6-4
QF Duse Van Den Bosch d. Miriam Tatoul 6-4 1-6 6-4
QF Marilyn Stock d. Annabelle Root 6-1 6-4

SF Fageros d. Babbitt 6-0 6-0
SF Stock d. Van Den Bosch 6-4 6-3

FI Fageros d. Stock 6-2 6-2
-----

February 6, Beaulieu, Fr

QF Lorna Cawthorn (GB) d. Andree Gilly 6-0 6-0
QF Fanny ten Bosch (Neth) d. Marianne Pasquier (Mon) 6-0 6-3
QF Jeanne Gamus d. Elaine Favre 6-4 6-0
QF Lucia Manfredi (It) d. Therese Pusterla 6-2 6-2

SF Cawthorn d. ten Bosch 6-3 0-6 6-3
SF Manfredi d. Camus 6-0 6-1

FI Cawthorn d. Manfredi 2-6 6-4 6-1

Mixed Doubles
SF Cawthorn/Francois Martin d. Pasquier/Georges Pascuier (Mon) w.o.
SF Manfredi/Gaston Medecin (Mon) d. Irmgard Goebel/Claus Fiege 4-6 6-3 6-1

FI Manfredi/Medicin d. Cawthorn/Martin 3-6 7-5 8-6

-----

January 30-February 6, North India Championships, New Delhi, India

FI: Parveen Sheikh (Pak) d. Urmila Thapar 6-4 5-7 6-1

DF: Mrs T. Butt/Parveen Sheikh (Pak) d. Mrs Krishnan/Laura Woodbridge 8-6 6-3

MX: Urmila Thapar/Sumant C. Misra d. Laura Woodbridge/Bob Howe (Aus) 5-7 6-3 6-1



February, Phillipines International, Manila

FI Desideira Ampon d. Teresita Cosca 6-2 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week Ending February 13

February, French Covered Courts, Paris, France (Indoors on wood)

Singles (Draw=at least 17)


2R: Pat Ward (GB) d. ???? default
2R: Ginette Bucaille d. ????? default
2R: Anne Shilcock (GB) d. Josette Billaz 3-6 6-3 6-1
2R: Maud Galtier d. Raymonde Gimault 6-2 6-1

2R: Suzanne Schmitt d. Michele Bourbonnais 1-6 6-0 7-5
2R: Beatrice de Chambure d. Shirley Bloomer (GB) 6-3 7-5
2R: Anne Marie Seghers d. Andree Varin 6-1 6-0
2R: Susan Chatrier d. Doreen Spiers (GB) 6-2 6-3

QF: Ward d. Bucaille 2-6 6-4 6-1
QF: Shilcock d. Galtier 6-1 6-4
QF: Schmitt d. de Chambure 8-6 6-3
QF: Chatrier d. Seghers 6-3 6-1

SF: Ward d. Shilcock 6-3 6-3
SF: Chatrier d. Schmitt 6-0 6-0

FI: Pat Ward d. Susan Chartrier 7-5 6-4

DF: Josette Billaz/Maud Galtier d. Suzanne Schmitt/Anne Shilcock (GB) 6-3 6-3

MX: Collette Monnot/Nicola Pietrangeli (Ita) d. Beatrice de Chambure/Xavier Perreau-Saussine 7-5 6-3

-----

February 12, Northern Suburbs Championships, Sydney (or Killara?), NSW, Australia

FI: Thelma Long d. Beryl Penrose 6-1 0-6 6-4

-----

February 13, Carlton Tournament, Cannes, France (Clay)
Venue: Carlton Tennis Club

QF: Elaine Watson (GB) d. Annette Ford (GB) 6-2 6-2
QF: Josette Amouretti d. Fanny ten Bosch (Neth) 6-1 12-10
QF: Lorna Cawthorn (GB) d. Lucia Manfredi (It) 6-0 6-2
QF: Joan Curry (GB) d. Regine Garcon 6-2 6-4

SF: Watson d. Amouretti 6-4 6-4
SF: Cawthorn d. Curry 9-7 6-3

FI: Lorna Cawthorn (GB) d. Elaine Watson 3-6 6-4 6-2

Mixed Doubles

SF: Watson/Geoff Ward (GB) d. Manfredi/Gaston Medecin (Mon) 6-3 6-3
SF: Cawthorn/Claude Martin d. ten Bosch/Tran van Duong (Viet Nam) 6-4 3-6 6-3

FI: Lorna Cawthorn (GB)/Claude Martin d. Elaine Watson/Geoff Ward (GB) 6-3 6-3

-----

February 11, Hollywood, Florida, United States

QF: Karol Fageros d. Agnes Smith 6-0 6-0
QF: Margaret Babbitt d. Ann Hoffman 6-4 6-3
QF: Marilyn Stock d. Maureen Campbell 6-0 6-1
QF: Lois OSten d. Annabelle Root 6-2 6-1

SF: Fageros d. Babbitt 6-1 6-1
SF: Stock d. Osten 6-2 6-2

FI: Karol Fageros d. Marilyn Stock 9-7 10-8

-----

February 15, Coral Gables - University of Miami Invitation, Coral Gables, Florida, United States (Clay)
Venue: University of Miami

QF: Doris Hart d. Lois Osten 6-1 6-0
QF: Karol Fageros d. Charlotte Eckle 6-0 6-0
QF: Marilyn Stock d. Margaret Babbitt 6-2 5-5 ret.
QF: Shirley Fry d. Beth Froehling 6-0 6-0

SF: Hart d. Fageros 5-7 6-3 6-4
SF: Fry d. Stock 4-6 8-6 6-1

FI: Shirley Fry d. Doris Hart 3-6 6-3 10-8

MX: Doris Hart/Bob Macy d. Shirley Fry/John Skogstad 6-1 2-6 6-3

-----

February 13, Shadow Mountain, Palm Desert, California, United States (Hard)

QF: Beverly Baker Fleitz [1] d. Fracesca Leland 6-0 6-0
QF: Dodo Bundy Cheney d. Craig 6-1 6-1
QF: Mary Arnold Prentiss [3] d. Gracyn Wheeler Kelleher 6-2 7-5
QF: Barbara Breit [4] d. ????

SF: Fleitz [1] d. Cheney 6-4 6-3
SF: Breit [4] d. Prentiss [3] 1-6 6-3 6-4

FI: Beverly Fleitz [1] d. Barbara Breit [4] 6-2 6-3

Mixed Doubles

SF: Fleitz/John Fleitz d. Cheney/George Druliner 6-4 6-4
SF: Kelleher/Robert Kelleher d. Breit/Joaquin Reyes (Mex) default

FI: BeverlyFleitz/John Fleitz d. Grace Kelleher/Robert Kelleher 6-4 6-3

The seeds in singles were:
(1) Beverly Baker Fleitz
(2) Barbara Green
(3) Mary Arnold Prentiss
(4) Barbara Breit

The Bakersfield Californian reported the score in the mixed doubles final to be 6-4, 6-3.

Women's doubles was not played.

Baker Fleitz improved her singles record against Cheney to 10-0.
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Discussion Starter #10 (Edited)
Week Ending February 20

February, Lyon, France

QF Anne Marie Seghers d. Challand 4-6 6-1 6-1
QF Pat Ward (GB) d. Dollard 6-2 6-2
QF Josette Billaz d. Shirley Bloomer (GB) 6-4 6-3
QF Anne Shilcock (GB) d. Balay 8-6 6-2

SF Ward d. Shilcock 6-4 6-3
SF Billaz d. Seghers 7-5 4-6 8-6

FI Ward d. Billaz 7-5 6-4

Doubles
SF Billaz/Seghers Balay/Dollard 6-2 6-2
SF Bloomer/Ward d. Frachon/Skavinsky 6-1 6-2

FI Bloomer/Ward d. Seghers/Billaz 6-0 6-4

Mixed Doubles
2R Seghers/Michel Lemasson d. Billaz/Francois Garnero 7-5 6-2
2R Shilcock/Jacque Mey d. Frachon/Serafin Cailles 6-4 6-3

SF Ward/Hugh Stewart (US) d. Shilcock/Mey 6-3 6-2
SF Seghers/Lemasson d. Bloomer/Jean Borotra 6-2 6-2

FI Ward/Stewart d. Seghers/Lemasson 2-6 6-4 6-4
-----

February 20 Cannes LTC, Fr

Mixed Doubles
FI Elaine Watson (GB)/Geoff Ward (GB) d. Lorna Cawthorn (GB)/Francois Martin 6-2 6-2
-----

February 20, San Joaquin, Stockton, California, US

FI Mary Ann Mitchell d. Gertrude Easton 6-4 6-0
-----
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week of February 21-27

February 21-27, San Remo Tournament, San Remo, Italy [Clay]

R16: Annalisa Ullstein-Bellani d. Pat Ward (GB) 6-4 6-4

QF: Elaine Watson (GB) d. Nicla Migliori 6-2 6-4
QF: Totta Zehden (Ger) d. Joan Curry (GB) 0-6 6-2 6-4
QF: Shirley Bloomer (GB) d. Bellani 4-6 6-1 10-8
QF: Lorna Cawthorn (GB) d. Silvana Lazzarino 4-6 8-6 6-3

SF: Watson d. Zehden 1-6 7-5 6-3
SF: Bloomer d. Cawthorn 7-5 3-6 7-5

FI: Shirley Bloomer (GB) d. Elaine Watson (GB) 6-2 6-0

Mixed Doubles

SF: Annalisa Bellani/Reanto Gori d. Nicla Migliori/Sidney Schwartz (US) 6-1 6-2
SF: Pat Ward (GB)/Hugh Stewart (US) d. Shirley Bloomer (GB)/Giorgio Facchini 2-6 6-2 6-1

FI: Pat Ward (GB)/Hugh Stewart (US)d.Annalisa Bellani/Reanto Gori 6-2 6-3

-----


February 21-27, Masters Invitation, Jacksonville, Florida [Clay]

SF: Doris Hart d. Georgia Johnson 6-0 6-2
SF: Shirley Fry d. Maxine Davis 6-0 6-0

FI: Doris Hart d. Shirley Fry 3-6 8-6 8-6

-----

February 19-27, Ceylon Championships, Colombo, Ceylon

FI: Christobel Fonseka d. Mrs F. Keun 6-1 6-2

DF: Christobel Fonseka/W. Middleton d. Mrs F. Keun/Mrs M. Murdoch 6-3 6-2

MX: Mrs M. Murdoch/Wladyslaw Skonecki (Pol) and Christobel Fonseka/Conroy I. Gunasekera divided the prizes
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Discussion Starter #12 (Edited)
Week Ending March 6

March 3, Monte Carlo Mid-Winter, Monaco

FI Francoise Lemal (Fr) d. Annette Ford (GB) 6-4 8-6

XD Beth Ruffin (Aus)/Roland Borghini d. Lemal/Jacques Mey (Fr) 6-4 3-6 8-6
-----

February 28-March 6, St. Andrews Invitation, Kingston, Jamaica

1R Joan Aris d. Barbara Poore (US) 6-0 6-0
1R Lois Felix (US) d. Peggy Mair 6-2 6-0
1R Dottie Head Knode (US) d. Joan Murphy 6-1 6-0

QF Darlene Hard (US) d. Kay Henriques 6-1 6-3
QF Felix d. Aris 6-1 6-1
QF Knode d. Karol Fageros (US) 7-5 6-4
QF Betty Rosenquest Pratt d. Rosalie Fox 6-0 6-2

SF Hard d. Felix 7-5 6-3
SF Knode d. Pratt 1-6 8-6 6-4

FI Hard d. Knode 6-1 1-6 6-3

Doubles
1R Hard/Knode d. Poore/Fox 6-0 6-0
1R Murphy/Mair d. Fageros/Jean Tate 6-4 3-6 6-3
1R Aris/Henriques d. Blanchard/Lockwood 6-1 6-2

SF Hard/Knode d. Murphy/Mair 6-0 6-0
SF Pratt/Felix d. Aris/Henriques 6-1 8-6

FI Hard/Knode d. Pratt/Felix 3-6 7-5 6-0

Mixed Doubles
1R Hard/Jerry DeWitts (US) d. Aris/Peter Phillips 9-11 6-1 6-1
1R Fageros/Orlando Garrido (Cub) d. Henriques/Joe Jacinto 6-3 6-4
1R Knode/Wayne Van Voorhees (US) d. Felix/Dean Mathey (US) 6-0 6-3
1R Pratt/Ulf Schmidt (Swd) d. Lockwood/J. Lockwood 6-2 6-1

SF Hard/DeWitts d. Fageros/Garrido 6-3 3-6 6-4
SF Pratt/Schmidt d. Knode/Van Voorhees 5-7 6-4 6-4

FI Hard/DeWitts d. Pratt/Schmidt 5-7 6-3 6-2
-----

March 6, Golden Gate, San Francisco, US

QF Gerry Carter d. Marge Ohlandt 6-0 6-0
QF Audrey Arnold d. Reolia Countee 4-6 6-0 6-3
QF Mimi Arnold d. Donna Story 6-0 7-5
QF June Ann Fitzpatrick d. Connie Wilford 6-3 6-0

SF Carter d. A.Arnold 6-3 6-0
SF M. Arnold d. Fitzpatrick 6-3 6-1

FI M. Arnold d. Carter 7-5 63
-----

Ends March 7, Nice, France [Clay]

2R Lucia Manfredi (It) d. Totta Zehden (Ger) 6-4 6-4
2R Joan Curry (GB) d. Beth Ruffin (Aus) 6-2 6-2

QF Pat Ward (GB) d. Fanny ten Bosch (Neth) 6-3 6-2
QF Curry d. Manfredi 7-5 9-7
QF Lorna Cawthorn (GB) d. Elaine Watson (GB) 6-2 3-6 6-1
QF Shirley Bloomer (GB) d. Francoise Lemal 6-3 8-6

SF Ward d. Curry 6-4 6-4
SF Bloomer d. Cawthorn 6-4 6-1

FI Bloomer d. Ward 6-1 6-0

Mixed Doubles
QF Bloomer/Robert Bedard (Can) d. Lemal/Jean Pierre Bergerat 6-4 6-4
QF Ward/Tony Mottram (GB) d. ten Bosch/Chrostof Biederlack (Ger) 6-4 6-0

SF Bloomer/Bedard d. Cawthorn/Peter Molloy (Aus) 6-3 7-5
SF Ward/Mottram d. Watson/Renato Gori (It) 6-4 6-0

FI Divided
-----

Ends March 6, Verviers, Belgium

QF Maud Galtier (Fr) d. Scholton (Neth) 6-2 2-6 6-3
QF Chritiane Mercelis d. Bea Carris Walter 6-1 8-6
QF Genevieve Dubois-Domken d. Francoise Rouwenhorst (Neth) 4-6 7-5 6-2
QF Angela Buxton (GB) d. Suzanne Philippart 6-0 6-1

SF Galtier d. Mercelis 4-6 9-7 6-4
SF Buxton d. Dubois-Domken 6-1 6-1

FI Buxton d. Galtier 6-3 6-8 6-3

DF Walter/Buxton d. Galtier/Mercelis 6-8 9-7 6-0
------
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week of March 7-13

March 7-13, Columbia International, Barranquilla, Colombia (Grass)

QF: Doris Hart (US) d. Barbara Poore (US) 6-0 6-0
QF: Lois Felix (US) d. Alicia Wright (Ec) 6-4 3-6 7-5
QF: Darlene Hard (US) d. Karol Fageros (US) 6-3 4-6 6-3
QF: Dottie Head Knode (US) d. Aurora Orozco 6-0 6-0

SF: Hart d. Felix 6-1 6-2
SF: Knode d. Hard 6-1 6-4

FI: Doris Hart d. Dottie Knode 8-6 7-5

Doubles

QF: Hart/Hard d. Ilse Carvajal/Olga Emiliani (Col) default
QF: Poore/Barbara Bradley d. Eva Barth/Analisa Barth (Col) 6-2 6-2
QF: Felix/Wright d. Orozco/Margarita Buegue 6-0 6-0
QF: Knode/Fageros d. Isabel Linares/Anne Hecht (Col) default

SF: Hart/Hard d. Bradley/Poore 6-0 6-2
SF: Knode/Fageros d. Felix/Wright 6-4 6-4

FI: Darlene Hard (US)/Doris Hart (US) d. Karol Fageros (US)/Dottie Knode (US) 6-1 6-2

Mixed Doubles

QF: Hart/Tony Trabert (US) d. Orozco/Wayne Van Voorhees (US) 6-0 6-0
QF: Fageros/Tom Brown (US) d. Bradley/Joe Jacinto (US) 6-3 6-2
QF: Knode/Ulf Schmidt (Swd) d. Felix/Herb Flam (US) 8-6 2-6 6-4
QF: Hard/Jerry DeWitts (US) d. Wright/Vladimir Lerque (Ec) 6-1 4-6 6-3

SF: Hart/Trabert d. Fageros/Brown 6-1 6-1
SF: Hard/DeWitts d. Knode/Schmidt 6-2 6-1

FI: Doris Hart (US)/Tony Trabert (US) d. Darlene Hard (US)/Jerry DeWitts (US) 6-0 6-0

-----

March 4-13, Championships of Egypt, Cairo, Egypt (Clay)
Venue: Gezira Sporting Club

QF: Angela Moetimer (GB) d. ????
QF: P. Vassiliadis d. A. Zmokhal 6-2 6-2
QF: Andree Eid d. Moon Emam 6-0 4-6 8-6
QF: Silvana Lazzarino (Ity) d. Xenia Vassiliadis 6-2 6-1

SF: Mortimer d. P. Vassiliadis 6-1 6-0
SF: Lazzarino d. Eid 6-1 6-0

FI: Angela Mortimer (GB) d. Silvana Lazzarino (Ity) 6-0 6-0

Doubles

SF Mortimer/Eid d. G. Rasson/Sion 6-2 6-1
SF Sonia Menache/J. Sideratos d. Lazzarino/Eman 4-6 6-2 7-5

FI Mortimer/Eid d. Menache/Sideratos 6-2 6-3

Mixed Doubles

QF Mortimer/Hugh Stewart (US) d. Sion/A. Saleh 6-2 6-1
QF Sideratos/Bob Howe (Aus) d. De La Valette/R. Picciotti 6-1 6-4
QF Eman/Sidney Schwartz (US) d. Eid/Emilio Martinez (Sp) 1-6 7-5 6-0
QF Lazzarino/Fausto Gardini (It) d. Menache/Freddi Huber (Ast) 6-2 5-6 7-5

SF Mortimer/Stewart d. Sideratos/Howe 6-2 6-4
SF Lazzarino/Gardini d. Eman/Schwartz 6-4 6-2

FI Mortimer/Stewart d. Lazzarino/Gardini 6-2 6-3

-----

March 13, H.I.K., Copenhagen, Denmark

SF Lisa Gram Andersen d. Gertrud Thup 6-3 6-0
SF Else Schmidt d. Mily Vagn Nielsen 5-7 6-4 7-5

FI Schmidt d. Gram Andersen 7-5 9-7

-----

March 14, South-West Districts, Warrnambool, Victoria, Australia

FI: Norma Ellis d. Elizabeth Orton 6-4 6-1

-----

March 7-14, Carlton TC, Cannes, France (Clay)

3R: Lorna Cawthorn d. Josette Amouretti 1-6 6-4 6-2

QF: Cawthorn d. Francesca Leland 6-4 6-1
QF: Totta Zehden d. Elaine Watson 6-4 6-3

FI Pat Ward (GB) d. Shirley Bloomer (GB) 6-2 6-4

DF Ward/Bloomer d. Lorna Cawthorn (GB)/Elaine Watson (GB) 6-1 6-4

XD Ward/Tony Motrram (GB) d. Bloomer/Robert Bedard (CAN) 6-2 6-4

-----



Ends March 13, La Jolla Invitation, California, US

1R Beverley Baker Fletiz d.Patsy O'Connell 6-0 6-1
1R Julie Sampson d. Estelle Davies 6-1 6-2
1R Barbara Green d. Betty Struthers 6-4 9-7
1R Mary Eilenberger d. Donna Smith 6-3 8-6
1R Louise Brough d. Marion Pappert 6-0 6-1
1R Pat Canning Todd d. Jane Keeney 6-0 6-1
1R Barbara Breit d. Karen Hantze 6-4 6-2
1R Dodo Bundy Cheney d. Joanne Metcalf 6-0 6-3

QF Fleitz d. Sampson 6-1 6-2
QF Green d. Eilenberger 6-1 3-0 ret.
QF Brough d. Todd 6-2 7-5
QF Cheney d. Breit 6-8 6-2 6-4

SF Fleitz d. Green 6-2 6-1
SF Brough d. Cheney 6-3 6-4

FI Fleitz d. Brough 8-6 3-6 6-2

Doubles
QF Brough/Green d. Hantze/Keeney 6-0 6-0
QF Sampson/Todd d. Struthers/Davies w.o.
QF Metcalf/Smith d. Fleitz/Todd w.o.
QF Cheney/Breit d. O'Connell/Pappert 6-0 6-1

SF Brough/Green d. Sampson/Todd 5-7 6-2 8-6
SF Cheney/Breit d. Metcalf/Smith 6-0 6-1

FI Cheney/Breit d. Brough/Green 6-4 6-2

Mixed Doubles
QF Smith/Mike Franks d. Cheney/Gerald Moss 6-3 6-4
QF Sampson/Joaquin Reyes (Mex) d. Todd/William Canning 6-4 6-3
QF Green/Mike Green d. Metcalf/Carl Eltzholtz 6-2 2-6 6-1
QF Breit/Pancho Contreras (Mex) d. Davies/William Bond 6-0 6-1

SF Sampson/Reyes d. Smith/Franks 6-3 6-3
SF Breit/Contreras d. Green/Green 4-6 6-3 6-2

FI Sampson/Reyes d. Breit/Contreras 6-2 5-7 6-2
-----

March 13, Tracy, California, US

QF Mary Ann Mitchell d. Linda Lentz 6-0 6-0
QF Gertrude Easton d. Eleanor Cole 8-6 6-4
QF Jean Laird d. Helen Hampton 6-4 6-2
QF Pat Naud d. Jackie Halleck 8-6 6-2

SF Mitchell d. Easton 6-2 6-2
SF Laird d. Naud 6-3 6-1

FI Mitchell d. Laird 6-3 6-1

Doubles
SF Joan Ross Dilley/Linda Vail d. E. Jones/H. Baker 6-4 6-1
SF Easton/Hampton d. Halleck/M. Thomas 6-3 6-3

FI Easton/Hampton d. Ross Dilley/Vail 8-6 10-8

Mixed Doubles
SF Mithcell/Norman Brooks d. Laird/Chet Bulwa 6-2 1-6 6-3
SF Naud/Stan Hack d. Ross Dilley/Joe Woolfson 1-6 6-3 6-4

FI Mitchell/Brooks d. Naud/Hack 8-6 2-6 6-2
-----

March 14, Tennis Club des Flandres, Roubaix, Fr

FI Susan Partridge Chatrier d. Chritiane Mercelis (Belg) 3-6 6-3 6-0
-----
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Discussion Starter #14 (Edited)
Week Ending March 20

Ends March 19, Pan American Games, Mexico City

1R Maria Teran de Weiss (Arg) d. Tuza Reyes 6-4 6-3
1R Maria Esther Bueno (Bra) d. Luisa Morales (Chi) 6-1 6-3
1R Rosa Maria Reyes d. Felisa Piedrola de Zappa (Arg) 6-1 6-3
1R Dennis Bradshaw (US) d. Pilar Herrera (Cub) 6-4 8-6
1R Yola Ramirez d. Monica Adler (Ven) 6-1 6-2
1R Edda Buding (Ger/Arg) d. Olga Garcia Rangel(Cub) 6-4 2-6 6-0
1R Ingrid Metzner (Bra) d. Martha Hernandez 6-3 6-4
1R Viola Livetti (Arg) d. Jean Clarke (US) 6-4 1-6 6-4

QF Bueno d. Weiss 6-3 6-0
QF Reyes d. Bradshaw 6-2 6-4
QF Ramirez d. Budding 7-5 4-6 6-4
QF Metzner d. Livetti 6-3 6-4

SF Reyes d. Bueno 8-6 6-3
SF Ramirez d. Metzner 6-3 6-4

FI Reyes d. Ramirez 8-6 2-6 6-3

Doubles
QF Buding/Graciela Lombardi (Arg) d. Maria Tapia de Roldan/Hernandez 3-6 7-5 6-4
QF Clarke/Bradshaw d. Rangel/Herrera 6-1 6-2
QF Metzner/Bueno d. Weiss/Zappa 3-6 6-4 6-4

SF Buding/Lombardi d. Clarke/Bradshaw 6-2 6-4
SF R. Reyes/Esther Reyes d. Metzner/Bueno 7-5 6-1

DF Reyes/Reyes d. Buding/Lombardi 6-1 6-3

3rd Place: Metzner/Bueno d. Clarke/Bradshaw 6-4 6-2

Mixed Doubles
QF Zappa/Enrique Morea (Arg) d. Hernandez/Anselmo Puente 6-1 6-3
QF Morales/Luis Ayala (Chi) d. Bradshaw/Eddie Moylan (US) 6-4 3-6 7-5
QF Ramirez/Gustavo Palafox (Mex) d. Bueno/Rubio Barbosa (Bra) 6-4 6-3
QF Weiss/Alejo Russell (Arg) d. Adler/Iyo Pimentel (Ven) 7-5 6-0

SF Zappa/Morea d. Morales/Ayala 8-6 8-2
SF Ramirez/Palafox d. Weiss/Russell 7-5 5-7 7-5

FI Ramirez/Palafox d. Zappa/Morea 6-2 14-12

3rd Place Weiss/Russell d. Morales/Ayala 6-2 3-6 6-3
-----

March 14-20, Beaulieu, France [Clay]

1R Lorna Cawthorn (GB) d. Joan Curry (GB) 6-8 8-6 7-5
1R Erika Vollmer (Ger) d. Beth Ruffin (Aus) 6-3 6-3

QF Shirley Bloomer (GB) d. Francoise Lemal 6-0 2-6 7-5
QF Elaine Watson (GB) d. Vollmer 7-5 1-6 7-5
QF Totta Zehden (Ger) d. Cawthorn 6-3 6-4
QF Pat Ward (GB) d. Liezel Broz (Ast) 6-0 6-0

SF Bloomer d. Watson 6-0 6-3
SF Ward d. Zehden 6-4 6-4

FI Bloomer d. Ward 6-4 6-1

Doubles
SF Ward/Bloomer d. Zehden/Broz 6-1 6-3
SF Vollmer/Gloria Butler (US) d. Cawthonr/Watson 6-2 6-0

FI Ward/Bloomer d Vollmer/Butler 6-2 6-0

Mixed Doubles
SF Bloomer/Colin Hannam (GB) d. Watson/Beppo Pottinger (Ger) 6-2 6-4
SF Ward/Tony Mottram (GB) d. Cawthorn/Peter Molloy (Aus) 6-2 6-0

FI Divided
-----

Ends March 21, US National Women's Indoors, Brookline, Massachusettes

1R Sylvia Gray d. Carol Wendell 6-3 8-6
1R Jean Eckhardt d. Dorothy Hills 6-2 6-3 ***
1R Kay Hubbell d. Jill Musto 6-0 6-1
1R Margaret Stark d. Flo Blanchard 6-3 6-2 ****

2R Mildred Thornton d. Lucy Devries 6-2 6-1
2R Norma Harris d. Joan Stockdale 10-8 6-4
2R June Stack d. Nancy Norton 6-4 6-2
2R Gray d. Eckhardt 3-6 6-1 6-3
2R Joan Sullivan d. Pearson 7-5 3-6 6-4
2R Ruth Jeffery d. Warner 6-4 6-1
2R Mrs. Wilson d. Pat Sullivan 6-4 6-27-5 6-12
2R Hubbell d. Stark 6-0 6-0

QF Thornton d. Harris 7-5 6-1
QF Stack d. Gray 6-2 6-2
QF Jeffery d. Wilson 6-3 6-2
QF Hubbell d. J. Sullivan 6-1 6-2

SF Thornton d. Stack 3-6 6-2 6-2
SF Hubbell d. Jeffery 4-6 6-0 6-3

FI Hubbell d. Thornton 8-6 9-7

Doubles
1R Norton/Hills d. Blanchard/Eckhardt 6-3 2-0 ret.
1R Hubbell/Jeffery d. Stark/Gray 6-0 6-1

QF Millicent Lang/Louise Ganzenmuller d. Musto/DeVries 6-1 6-0
QF Norton/Hills d. Stack/Harris 6-4 9-7
QF Hubbell/Jeffery d. Wendell/Sullivan 6-1 6-1
QF Thornton/Rihbany d. Sullivan/Joan Stockdale 6-1 6-3

SF Lang/Ganzenmuller d. Norton/Hills 6-1 6-4
SF Hubbell/Jeffery d. Thornton/Rihbany 7-5 7-5

DF Hubbell/Jeffery d. Lang/Ganzenmuller 6-3 5-7 6-4
-----

March 21, Azur Sports Indoors, Paris, Fr

QF Anne Shilcock (GB) d. Beatrice de Chambure 6-4 6-3
QF Maud Galtier d. Annie Soisbault 6-1 6-1
QF Chauvin d. Odile Marie Boucher 6-2 6-0
QF Ginette Bucaille d. Collette Monnot 6-2 6-1

SF Shilcock d. Galtier 5-7 6-3 6-2
SF Bucaille d. Chauvin 6-1 6-1

FI Bucaille d. Shilcock 6-4 3-6 6-4
-----
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week Ending March 27

March 18-27, International Championships of Egypt, Alexandria

1R Moon Eman d. Mrs. L. Masterson 6-1 6-0

QF Angela Mortimer (GB) d. M. Sinadino 6-0 6-1
QF Eman d. Andree Eid 5-7 6-0 6-2
QF Wendy Middleton (Aus) d. E. Smith 6-1 6-1
QF Silvana Lazzarino (It) d. Suzanne Mathieu 6-0 6-1

SF Mortimer d. Eman 6-3 6-1
SF Lazzarino d. Middleton 6-1 ret.

FI Lazzarino d. Mortimer w.o.

Doubles
SF Lazzarino/Eman d, Middleton/Mathieu 6-3 6-3
SF Mortimer/Eid d. Lena Buccianti/Sinadino 6-3 6-3

FI Mortimer/Eid d. Lazzarino/Eman 5-7 6-1 6-2

Mixed Doubles
1R Buccianti/Emilio Martinez (Sp) d. Mathieu/Malcolm Fox (US) 7-5 6-3
1R Eman/Sidney Schwartz (US) d. Sinadino/Gene Garrett (US) 6-3 4-6 8-6

QF Lazzarino/Fausto Gardini (It) d. Polkowska/Ismail Adel 6-1 6-4
QF Middleton/Bob Howe (Aus) d. Buccianti/Martinez 6-1 7-5
QF Eid/Freddi Huber (Ast) d. Eman/Schwartz 6-1 6-1
QF Mortimer/Hugh Stewart (US) d. Lemonia/Daniel Acobas 6-3 6-2

SF Lazzarino/Gardini d. Middleton/Howe 6-4 7-5
SF Mortimer/Stewart d Eid/Huber 6-1 9-7

FI Mortimer/Stewart d. Lazzarino/Gardini 6-3 6-0
-----

March 21-27, Gallia, Cannes, France [Clay]

1R: Shirley Bloomer d. Mrs A De Bruynes 6-1 6-0
1R: Angela Buxton d. Mrs R Fruend 6-0 6-2
1R: Joan Curry d. Ilse Schuh-Rozauf 6-3 6-0
1R: Doreen Spiers d. E Russin 6-3 6-1
1R: Elaine Watson d. R Garçon 6-4 6-2
1R: Pat Ward d. L Girard 6-1 6-0

2R Angela Buxton (GB) d. Michele Bourbonnais 6-4 6-3
2R Joan Curry (GB) d. Raymonde Gimault 6-2 6-3
2R Totta Zehden (Ger) d. Hoche 6-3 6-2
2R Shirley Bloomer (GB) d. Liezel Broz (Ast) 6-1 6-1
2R Pat Ward (GB) d. Francoise Lemal 6-1 6-1
2R Inge Vogler (Ger) d. M. Kohler 6-0 6-2
2R Elaine Watson (GB) d. Josetta Amouretti 8-6 6-2
2R Erika Vollmer (Ger) d. Doreen Spiers (GB) 6-1 6-0

QF Buxton d. Curry 6-2 6-3
QF Bloomer d. Zehden 6-3 6-4
QF Ward d. Vogler 7-5 6-3
QF Vollmer d. Watson 6-3 6-3

SF Bloomer d. Buxton 6-2 6-2
SF Ward d. Vollmer 8-6 6-2

FI Bloomer d. Ward 6-4 6-2

Doubles
SF Bloomer/Ward d. Spiers/Watson 6-3 6-3
SF Buxton/Curry d. Vollmer/Vogler 6-4 4-6 7-5

FI Bloomer/Ward d. Buxton/Curry 5-7 7-5 6-1

Mixed Doubles
FI Ward/Vladislav Skonecki (Pol) d. Bloomer/Robert Bedard (Can) 6-3 6-3
-----

March 21-27, Good Neighbor, Miami Beach, Florida [Clay]

1R Sue Geller d. Barbara Poore 4-6 6-2 6-3
1R Lois Miller d. Vickie Frieberg 6-2 6-1
1R Sue Herr d. Joan Aris (Jam) 6-2 6-1
1R Barbara Scofield Davidson d. Duse Vandenbosch 6-1 6-0
1R Barbara Bradley d. June Kroeger 6-3 8-6

2R Doris Hart d. Rachel Girard 6-1 6-0
2R Jean Clarke d. Geller 6-1 6-4
2R Darlene Hard d. Nellie Sheer Kagan 6-3 6-1
2R Karol Fageros d. Sue Bralower 6-2 6-2
2R Dottie Head Knode d. Herr 6-1 6-1
2R Lois Felix d. Church 6-0 6-0
2R Barbara Breit d. Miller 6-4 6-1
2R Davidson d. Bradley 6-2 6-1

QF Hart d. Clarke 6-1 6-3
QF Hard. Fageros 6-1 4-6 6-2
QF Knode d. Felix 6-2 6-3
QF Davidson d. Breit 4-6 6-1 6-4

SF Hart d. Hard 6-2 6-2
SF Knode d. Davidson 6-0 2-6 6-2

FI Hart d. Knode 6-4 6-1

Doubles
SF Hart/Breit d. Fageros/Bradley 6-0 6-1
SF Knode/Hard d. Clarke/Felix 6-1 7-5

FI Hart/Breit d. Knode/Hard 6-2 3-6 6-1

Mixed Doubles
FI Hart/Vic Seixas d. Davidson/Enrique Morea (Arg) 6-1 13-11
-----

March 27, Danish Indoors, Copenhagen

SF Vera Johansen d. Lisa Gram Andersen 7-5 6-3
SF Mily Vagn Nielsen d. Else Schmidt 6-3 4-6 10-8

FI Johansen d. Vagn Nielsen 6-4 6-1

DF Andersen/Johansen d. Nielsen/Schmidt 7-5 6-3

XD Johansen/Kurt Nielsen d. Andersen/Jorgen Hegn 6-2 7-5
-----
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Discussion Starter #16 (Edited)
Week Ending April 3

March 28 - April 3, Riviera Championships, Menton, Fr [Clay]

1R Lucia Manfredi (It) d. Michele Bourbonnais 6-2 7-5
1R Josefa de Riba (Sp) d. Inge Vogler (Ger) 2-6 6-4 6-3
1R Anca Vignali (It) d. Suzanne Schmitt 5-7 9-7 6-4
1R Florence de la Courtie d. Anne-Maire Crowet (Belg) 2-6 7-5 6-0
1R Beatrice de Chambure d. Beth Ruffin (Aus) 6-3 6-3
1R Lea Pericoli (It) d. Doreen Spiers (GB) 6-3 6-2
*
2R Shirley Bloomer (GB) d. (Gilberte?) Jamain 6-1 6-0
2R Joan Curry (GB) d. Angele Salvet 6-4 9-7
2R Totta Zehden (Ger) d. Collette Monnot 6-3 6-1
2R Jacqueline Kermina d. Francoise Lemal 6-3 4-6 6-2
2R Pat Ward (GB) d. Manfredi 6-4 6-2
2R de Riba d. Josette Billaz 6-0 9-7
2R Angela Buxton (GB) d. Christiane Mercelis (Bel) 7-5 6-3
2R Erika Vollmer (Ger) d. Vignali 6-1 6-4

QF Bloomer d. Curry 6-2 6-1
QF Kermina d. Zehden 4-6 7-5 6-3
QF Ward d. de Riba 6-1 6-3
QF Vollmer d. Buxton 6-2 2-6 6-4

SF Bloomer d. Kermina 1-6 7-5 9-7
SF Ward d. Vollmer 6-2 2-6 6-3

FI Bloomer d. Ward 6-3 7-5

Doubles
SF Buxton/Curry d. Butler/Mercelis 6-3 6-3
SF Bloomer/Ward d. Shilcock/Spiers 6-3 6-8 6-3

FI Bloomer/Ward d. Buxton/Curry 6-3 3-6 7-5

(*Note singles rounds given by WT must be incorrect as de la Courtie, de Chambure and Pericoli do not make round of 16)
-----

March 28-April 3, Caribe Hilton, San Juan, Puerto Rico

1R Virginia Minor d. Dora Pasarell

2R Betty Rosenquest Pratt (Jam) d. Minor 8-6 6-1
2R Jean Clarke d. Barbara Poore 6-1 6-1
2R Karol Fageros d. Quetito Miro 6-0 6-1
2R Darlene Hard d. Diane Beattie 6-1 6-2
2R Barbara Breit d. Pat Stewart 6-0 6-1
2R Dottie Head Knode d. Barbara Bradley 8-6 6-2
2R Barbara Scofield Davidson d. Maggie Pasarell 6-0 6-2
2R Lois Felix d. Gladys Heldman 6-1 6-0

QF Pratt d. Clarke 6-3 6-4
QF Hard d. Fageros 4-6 6-2 6-2
QF Knode d. Breit 7-5 6-2
QF Davidson d. Felix 7-5 6-4

SF Hard d. Pratt 6-4 6-4
SF Knode d. Davidson 6-3 6-2

FI Hard d. Knode 6-1 6-3

Doubles
QF Stewart/Bradley d. Clarke/Fageros 7-5 9-7
QF Knode/Hard d. Minor/Heldman 6-1 6-2
QF Breit/Davidson d. Pasarell/Pasarell 6-2 6-2

SF Pratt/Felix d. Stewart/Bradley 6-2 7-5
SF Breit/Davidson d. Knode/Hard 11-9 3-6 6-4

FI Breit/Davidson d. Pratt/Felix 1-6 6-4 6-4
-----

April 2, World Pro Invitaition, Cleveland, Ohio, US

FI Pauline Betz d. Magda Rurac 17-21 22-20 21-14
-----

April 3, Beirut Tennis Festival, Lebanon

XD Silvana Lazzarino (IT)/Bob Howe (Aus) d. Vera Mattar/Ellie Attieh 6-3 6-4
-----
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week of April 4-10

March 31-April 10, South African Championships, Johannesburg, South Africa
Venue: Ellis Park

Singles (Draw=about 36)

2R: Sandra Reynolds d. Beryl Bartlett 4-6 7-5 6-4

3R: Hazel Redick-Smith d. J. Loveday 6-1 6-0
3R: Thea Hale d. Hazel Pascoe 7-5 6-3
3R: Julia Wipplinger d. Cissy Leach 9-7 7-5
3R: Gwendy Love d. Leonie Vermaak 6-3 6-3

3R: Reynolds d. Joan Tooth 4-6 6-2 7-5
3R: Ruth Stevens d. Joan Bowyer 6-3 6-3
3R: Dora Kilian d. Mrs D. du Plessis 6-2 6-2
3R: Lucille van der Westhuizen d. Lily Adair 6-4 6-2

QF: Redick Smith d. Hale 10-8 6-3
QF: Love d. Wipplinger 6-2 6-3
QF: Reynolds d. Stevens 7-5 2-6 6-2
QF: van der Westhuizen d. Kilian 6-2 6-8 6-2

SF: Redick Smith d. Love 6-8 10-8 10-8
SF: van der Westhuizen d. Reynolds 6-3 6-2

FI: Hazel Redick Smith d. Lucille van der Westhuizen 6-4 6-3

Doubles

1R: Val Lessing/Norma Higginson d. Thea Hale/Ruth Stevens 11-9 6-4

????

QF: Dora Kilian/Lucille van Westhuizen d. ????
QF: Hazel Redick-Smith/Julia Wipplinger d. ????
QF: Val Lessing/Norma Higginson d. ????
QF: Beryl Bartlett/Gwendy Love d. ????

SF: Kilian/van der Westhuizen d. Redick Smith/Wipplinger 6-2 6-0
SF: Bartlett/Love d. Lessing/Higginson

FI: Beryl Bartlett/Gwendy Love d. Dora Kilian/Lucille van der Westhuizen 6-4 6-2

Mixed Doubles

QF: Hazel Redick-Smith/Russell Seymour d. ????
QF: Audrey Bilse/Gordon Forbes d. Solveig Glietenberg/Trevor Fancutt 11-13 6-3 6-4
QF: ????
QF: Dora Kilian/Brian Woodroffe d. Thea Hale/Eric Sturgess 6-4 6-2

SF: Redick-Smith/Seymour d. Bilse/Forbes [score?]
SF: Killian/Woodroffe d. ????

FI: Hazel Redick Smith/Russell Seymour d. Dora Kilian/Brian Woodroffe 6-4 6-4

Thea Hale and Ruth Stevens, the defending champions, lost their first match in the women’s doubles championship.

-----

April 2-11, International Championships of Monte Carlo, Monaco [Clay]

2R Shirley Bloomer (GB) d. Michele Bourbonnais (Fr) 6-3 6-4
2R Fanny Ten Bosch (Neth) d. Josef de Riba (Sp) 0-6 6-4 6-3
2R Jacqueline Kermina (Fr) d. Anne Marie Crowet (Bel) 6-0 6-2
2R Josette Billaz (Fr) d. Joan Curry (GB) 2-6 6-3 6-1
2R Lea Pericoli (It) d. Elaine Watson (GB) 6-1 2-6 7-5
2R Maud Galtier (Fr) d. Collette Monnot (Fr) 6-0 6-0
2R Anne Marie Seghers (Fr) d. Anne Shilcock (GB) 4-6 6-3 6-4
2R Erika Vollmer (Ger) d. Francoise Lemal (Fr) 6-1 6-0
2R Christiane Mercelis (Bel) d. Beatrice de Chambure (Fr) 6-1 6-3
2R Suzanne Schmitt (Fr) d. Andree Varin (Fr) 6-2 4-6 6-1
2R Totta Zehden (Ger) d. Susan Chartrier (Fr) 6-2 6-1
2R Pat Ward (GB) d. Spawinski 6-1 6-0

3R Bloomer d. Ten Bosch 6-2 6-4
3R Kermina d. Billaz 1-6 6-3 6-4
3R Galtier d. Pericoli 5-7 7-5 6-1
3R Vollmer d. Seghers 6-2 6-1
3R Mercelis d. Schmitt 4-6 6-3 6-3
3R Zehden d. Angela Buxton (GB) 3-6 6-3 6-3
3R Ginette Bucaille (Fr) d. Nicla Migliori (It) 10-8 6-1
3R Ward d. Inge Vogler (Ger) 6-4 7-5

QF Bloomer d. Kermina 6-1 2-6 6-1
QF Vollmer d. Galtier 6-3 6-4
QF Zehden d. Mercelis 6-0 6-2
QF Ward d. Bucaille 6-2 6-3

SF Bloomer d. Vollmer 6-3 6-1
SF Ward d. Zehden 6-2 4-6 6-2

FI Ward d. Bloomer 6-4 6-2

Consolation Singles
FI Arguelles (Sp) d. Ilse Schuh-Proxauf (Ast) 6-4 6-1

Doubles (Coupe Iliffe)
QF Curry/Ward d. Galtier/Schmitt 6-4 7-5
QF Billaz/Chatrier d. Shilcock/Spiers 14-12 6-1
QF Migliori/Pericoli d. Crowet/Mercelis 6-4 6-2
QF Bloomer/Buxton d. Vollmer/Vogler 6-3 6-1

SF Billaz/Chartrier d. Curry/Ward 6-2 6-1
SF Bloomer/Buxton d. Migliori/Pericoli 3-6 7-5 6-2

FI Bloomer/Buxton d. Billaz/Chatrier 5-7 6-4 6-0

Mixed Doubles
3R Monnot/Marcel Bernard (Fr) d. ten Bosch/Ladislav Hecht (Cz) 5-7 7-5 6-4
3R Schmitt/Paul Jalabert (Fr) d. Zehden/Malcolm Fox (US) 7-5 6-3
3R de Riba/Joaquin Moure (Sp) Leland/Sidney Schwartz (US) 6-3 6-3

4R Ward/Vladislav Skonecki (Pol) d. de Chambure/Xavier Perreau Saussine 6-2 6-2
4R Schmitt/Jalabert d. Billaz/Francois Garnero (Fr) 7-5 9-7
4R Shilcock/Robert Bedard (Can) d. de Riba/Moure 6-3 6-1
4R Kermina/Henri Pellizza (Fr) d. Soisbault/Rene Buser (Swz) 6-3 4-6 8-6
4R Seghers/Gil de Kermadec (Fr) d. Watson/John Barrett (GB) 6-2 3-6 6-1
4R Vollmer/Hugh Stewart (US) Butler/Jean Claude Molinari (Fr) 6-3 6-3
4R Spiers/Bernard Destremau (Fr) d. Chatrier/Philippe Chatrier (Fr) 1-6 7-5 6-4
4R Bloomer/Giorgio Facini (It) d. Monnot/Bernard 6-3 6-2

QF Ward/Skonecki d. Schmitt/Jalabert 6-0 6-4
QF Shilcock/Bedard d. Kermina/Pellizza 6-4 7-5
QF Vollmer/Stewart d. Seghers/de Kermadec 7-5 0-6 6-2
QF Bloomer/Fachini d. Spiers/Destremau 0-6 6-3 6-0

SF Ward/Skonecki d. Shilcock/Bedard 6-4 6-4
SF Bloomer/Fachini d. Vollmer/Stewart 7-5 0-6 6-2

FI Bloomer/Fachini d. Ward/Skonecki 6-1 6-2

Under 22 Singles (Coupe Oliver Duncan)
QF Buxton d. Arstal 6-0 6-0
QF Pericoli d. Arguelles 6-0 7-5
QF Watson d. de Chambure 6-1 6-1
QF Bloomer d. Andree Gremillet (Fr) 6-2 6-0

SF Buxton d. Pericoli 6-1 9-7
SF Bloomer d. Watson 6-1 6-4

FI Bloomer d. Buxton 6-2 6-4
-----

April 4-9, Caribbean Championships, Montego Bay, Jamaica

1R Darlene Hard (US) d. Joan Aris 6-4 6-3
1R Betty Rosenquest Pratt d. Maggie Pasarell (PR) 6-1 6-1

QF Hard d. Jean Clarke 6-2 6-2
QF Breit d. Bradley 6-3 6-0
QF Pratt d. Fageros 6-1 6-2
QF Davidson d. Felix 6-4 6-2

SF Breit d. Hard 6-1 10-8
SF Pratt d. Davidson 11-9 10-8

FI Breit d. Pratt 12-10 6-2

Doubles
1R Clarke/Felix d. Aris/Pararell 8-6 7-5

SF Pratt/Hard d. Clarke/Felix 6-1 6-3
SF Davidson/Breit d. Bradley/Fageros 6-2 8-6

FI Pratt/Hard d. Davidson/Breit 6-2 6-4

Mixed Doubles
QF Pratt/Hal Burrows (US) d. Bradley/Mario Llamas (Mex) 6-3 3-6 6-3
QF Breit/Jerry DeWitts (US) d. Clarke/Luis Ayala (Chi) 6-8 6-2 6-3
QF Davidson/Vic Seixas (US) d. Pasarell/Dean Mathey (US) 6-0 6-2
QF Fageros/Armando Vieira (Bra) d. Hard/Ulf Schmidt (Swd) 4-6 6-3 7-5

SF Davidson/Seixas d. Fageros/Vieira 6-3 6-3
SF Pratt/Burrows d. Breit/DeWitts 2-6 6-2 6-3

FI Divided
-----

April 4-9, Surrey Hard Courts, Roehampton, GB

QF Gem Hoahing d. Hazel Moorley 6-1 6-0
QF Jenny Middleton d. Sheila Armstrong 8-6 6-4
QF Pearl Panton d. Carolyn Yates Bell 6-1 6-2
QF Vera Dace Thomas d. Lorna Cawthorn 6-2 8-6

SF Hoahing d. Middleton 6-1 8-6
SF Thomas d. Panton 7-5 6-0

FI Hoahing d. Thomas 6-4 6-1

DF Middleton/Pat Hird d. Thomas/Bea Carris Walter 6-2 6-4

XD Middleton/Mike Davies divided with Walter/Geoff Ward 6-3 1-6 4-4 (bad light)
-----

Ends April 10, Bay Counties, San Francisco, US

1R Lynn Wall d. Shirley Krikorian 6-4 6-1
1R Audrey Arnold d. Dean Folger 6-0 6-3
1R Pat Naud d. Donna Sterry 6-3 6-1
1R Nancy Loop d. Gerry Carter 4-6 6-4 6-0
1R Connie Wilford d. Jeannie Laird 1-6 6-2 9-7

QF Mary Ann Mitchell d. Wall 6-3 1-2 ret.
QF Naud d. A. Arnold 6-1 3-6 6-0
QF Wilford d. Loop 4-6 6-3 6-1
QF Mimi Arnold d. Bonnie Kinney 6-1 6-2

SF Mitchell d. Naud 6-2 1-6 7-5
SF M. Arnold d. Wilford 6-2 6-0

FI Mitchell d. M. Arnold 6-8 6-4 6-3
-----

April 7-12, Southport, GB [Hard]
Venue: Argyle LTC

QF Rita Bentley d. Joy Hutchinson 6-3 2-6 10-8
QF D. Knight d. Pauline Edwards 6-1 6-2
QF Kay Stott d. Joan MacLeod 4-6 6-2 6-1
QF Lyn Luxton (NZ) d. M. Gell 3-6 6-3 6-4

SF Bentley d. Knight 11-9 6-1
SF Stott d. Luxton 6-4 6-4

FI Bentley d. Stott 6-2 6-0

DF Luxton/Pat Harrison d. K. Knight/Haydock 2-6 6-3 8-6
-----

April 10, Mallorcan Nationals, Sp

SF Louise Montgomery (US) d. Nancy-Anne Philpott-Hill (US) 6-4 2-6 6-0
SF Mrs. Peters (Ger) d. Mulet (SP) 6-1 6-0

FI Montgomery d. Peters 1-6 6-1 6-3

DF Montgomery/Philpott-Hill d. Mulet/Carmen Dicenta (SP)
-----

April 10, Pasadena Metropolitan, California, US

FI Mary Arnold Prentiss d. Babara Green 0-6 6-2 6-3

DF Evelyn Conrad/Estelle Kristensen d. Roxy Kunz/Kathleen Parrish 6-2 7-5

XD Prentiss/Clyde Hippenstiel d. Conrad/Merwin Miller (scores not given)
-----

Apr 11, Darling Downs Championships, Toowoomba, Queensland, Australia

FI: Shirley Lee d. Betty Bradfield 6-4 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week Ending April 17

Ends April 15, South African Championships, Ellis Park, Johannesburg

2R Sandra Reynolds d. Beryl Bartlett 4-6 7-5 6-4

QF Hazel Redick Smith d. Thea Hale 10-8 6-3
QF Gwendy Love d. Julia Wipplinger 6-2 6-3
QF Reynolds d. Ruth Stevens 7-5 2-6 6-2
QF Lucille van der Westhuizen d. Dora Killian 6-2 6-8 6-2

SF Redick Smith d. Love 6-8 10-8 10-8
SF van der Westhuizen d. Reynolds 6-3 6-2

FI Redick Smith d. van der Westhuizen 6-4 6-3

Doubles
1R Val Lessing/Nan Higginson d. Stevens/Hale 11-9 6-4

SF Killian/van der Westhuizen d. Redick Smith/Wipplinger 6-2 6-0
SF Bartlett/Love d. Lessing/Higginson

FI Bartlett/Love d. Killian/van der Westhuizen 6-4 6-2

Mixed Doubles
SF Killian/Brian Woodroffe d. Hale/Eric Sturgess 6-4 6-2

FI Redick Smith/Russell Seymour d. Killian/Woodroffe 6-4 6-4
-----

April 8-13, Tally Ho Hard Courts, Birmingham, GB

QF Rosemary Walsh d. Sheila Armstrong 6-1 6-4
QF Mary Harris d. Val Pitt 9-7 6-1
QF Heather Cheadle d. Mrs. Parker 6-3 6-3
QF Billie Woodgate d. Molly? Stone 7-5 4-6 6-1

SF Walsh d. Harris 6-2 6-3
SF Cheadle d. Woodgate 6-1 6-0

FI Walsh d. Cheadle 10-8 5-7 6-3

DF Walsh/Woodgate d. Stone/Harris 6-3 6-4
-----

April 8-13, North of England Hard Courts, Scarborough

1R Georgie Woodgate d. J. Robinson 6-1 6-1
1R P.M. Burrows d. J. Elliott 9-7 6-3
1R G. MacFarlane d. M. Lee 4-6 6-4 7-5
1R Val Lewis d. Mrs. Wilson 6-1 6-2
1R Fulton d. J.M. Copley 6-0 6-2
1R Heaton d. S. Riddell 6-2 6-1
1R Barbara Knapp d. D. Sawer 6-0 6-1

QF Woodgate d. Burrows 6-1 6-1
QF Lewis d. G. MacFarlane 6-0 6-1
QF Heather MacFarlane d. Fulton 6-3 5-7 6-1
QF Knapp d. Heaton 6-3 6-1

SF Woodgate d. Lewis 6-8 6-2 6-4
SF Knapp d. H. MacFarlane 6-3 6-4

FI Woodgate d. Knapp 6-1 6-3

DF Woodgate/H. MacFarlane d. Knapp/Lewis 6-2 6-2
----

April 11-16 Cumberland Hard Courts, GB

2R Pearl Panton d. H. Tingley 6-2 6-3
2R Anthea Gibb d. Hales 7-5 6-3
2R Sylvia Wadley d. Pat Wheeler 6-2 6-3
2R Pat Hird d. Donald 6-0 6-4
2R Beswick d. Glover 6-3 6-2
2R Sheila Griffin d. D.C. Comerford 6-2 6-1
2R Wendy Middleton (Aus) d. Ann Price 6-4 2-6 8-6
2R Lorna Cawthorn d. Jane Godfrey 6-0 12-10
2R Jenny Middleton d. S. Avory 6-2 6-3
2R Pauline Tichener d. Thelma Lister 6-8 6-4 6-3
2R Marian Craig Smith d. E. Lygon 6-2 6-2
2R Bea Carris Walter d. Gem Gilbert 6-0 6-1
2R D. Hill d. H. Lovell 10-8 6-3
2R Joan Quelch d. Honor Durose 7-5 6-4
2R Gem Hoahing d. A.P. Anderson 6-3 6-2

3R Panton d. Gibb 6-4 6-3
3R Wadley d. Hird 6-4 5-7 6-4
3R Griffin d. Beswick 6-2 6-3
3R Cawthorn d. W. Middleton 6-2 6-2
3R J. Middleton d. Titchener 3-6 6-3 6-2
3R Craig Smith d. Walter 6-3 4-6 6-1
3R A.M. Ford d. Hill 6-1 6-3
3R Hoahing d. Quelch 6-1 6-1

QF Panton d. Wadley 4-6 6-2 6-2
QF Griffin d. Cawthorn 7-5 6-3
QF J. Middleton d. Craig Smith 6-1 6-4
QF Hoahing d. Ford 6-1 6-2

SF Panton d. Griffin 9-7 6-3
SF J. Middleton d. Hoahing 6-1 6-1

FI Panton d. J. Middleton 5-7 6-2 6-0

Doubles
SF Walter/Doreen Spiers d Gilbert/Waters 6-2 2-6 6-2
SF Cawthorn/Hird d. Anderson/Griffin 6-2 6-0

FI Walter/Spiers d. Cawthorn/Hird 10-8 6-1

Mixed Doubles
FI Cawthorn/Billy Knight d. Walter/Geoff Ward 7-5 6-3
-----

April 10-16, Nice Lawn Tennis Club, Fr [Clay]

SF Joan Curry (GB) d. Nelly Lampe 6-3 6-2
SF Anne Marie Seghers d. Josette Amouretti 6-2 6-3

FI Seghers d. Curry 6-1 6-4

DF Amouretti/Seghers d. Nelly van der Storm (Neth)/Fanny ten Bosch (Neth) 6-3 6-3

XD Curry/Peter Molloy (Aus) d. ten Bosch/Pierre Darmon 6-3 6-3
-----

April 16, Australian Hardcourt Championships, Launceston

FI: Margaret Hellyer d. Pat Parmenter 6-4 6-3
-----

April 17, Naples International, IT

QF Nicla Migliori d. Beth Ruffin (Aus) 6-4 6-0
QF Michele Bourbonnais (Fr) d. Inge Vogler (Ger) 6-3 6-3
QF Christiane Mercelis (Belg) d. L. Lelli 6-2 7-5
QF Totta Zehden (Ger) d. Chiara Ramorino 6-4 4-6 7-5

SF Migliori d. Bourbonnais 6-8 6-1 6-2
SF Mercelis d. Zehden 11-9 10-8

FI Migliori d. Mercelis 6-3 4-6 6-4

Mixed Doubles
SF Zehden/Giorgio Fachini d. Josefa de Riba (SP)/Milan Branovic (Yug) 6-3 6-4
SF Migliori/Orlando Sirola d. Mercelis/Bill Beale (US) 6-4 6-1

FI Zehden/Fachini d. Migliori/Sirola 7-5 6-1
-----

April 17, Bandarawela, Ceylon

FI Christobal Fonseca d. Mrs. Wright 6-8 6-1 6-2
-----
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week Ending April 24

April 18-23, Connaught Hard Courts, Chingford, GB

3R: Sheila Armstrong d. Mary Harris 6-4 6-1
3R: Anthea Gibb d. Jane Godfrey 6-1 6-2
3R: Barbara Knapp d. Rita Bentley 6-4 1-6 6-3
3R: Rosemary Walsh d. Christine Truman 6-3 6-4
3R: Elaine Watson d. Pat Wheeler 6-1 6-4

QF Angela Mortimer d. Sheila Armstrong 6-2 6-0
QF Doreen Spiers d. Anthea Gibb 6-3 6-3
QF Jenny Middleton d. Barbara Knapp 6-3 6-3
QF Elaine Watson d. Rosemary Walsh 6-4 6-4

SF Mortimer d. Spiers 6-3 6-1
SF Watson d. Middleton 6-4 6-1

FI Mortimer d. Watson 6-1 6-0

DF Mortimer/Watson d. Knapp/Walsh 6-2 6-3

XD Watson/Roger Becker d. Spiers/Mike Davies 3-6 6-4 6-4
-----

April 18-23, Surrey Hard Courts, Sutton, GB

2R Shirley Bloomer d. Sonia Cox 6-1 6-3
2R Renee Schuurman (SA) d. J.M. Young 6-2 6-4
2R Sue Waters d. D.C. Comerford 6-1 6-2
2R Hazel Redick Smith (SA) d. Carolin Yates Bell 6-0 6-3
2R Dora Kilian (SA) d. A. Robinson 6-0 6-3
2R Vera Dace Thomas d. Margot Parker 6-1 6-0
2R Lorna Cawthorn d. Pat Hird 7-5 6-3
2R Angela Buxton d. Val Lewis 6-0 6-4

QF Bloomer d. Schuurman 6-2 6-2
QF Redick Smith d. Waters 6-2 6-2
QF Kilian d. Thomas 6-1 6-4
QF Buxton d. Cawthorn 6-0 6-4

SF Bloomer d. Redicck Smith 9-7 6-4
SF Buxton d. Kilian 6-4- 6-2

FI Buxton d. Bloomer 6-3 4-6 6-4

Doubles
SF Buxton/Hird d. Cawthorn/Lewis 6-2 1-6 6-2
SF Redick Smith/Kilian d. Bloomer/Parker 6-3 6-2

FI Buxton/Hird d. Redick Smith/Kilian 6-3 3-6 7-5

Mixed Doubles
FI Bloomer/Bob Howe (Aus) divided with Cawthorn/Cedric Mason (Aus) 15-15 (darkness
-----

Mid April, Havana International, Cuba

QF Doris Hart (US) d. Karol Fageros (US) 6-1 6-1
QF Yola Ramirez (Mex) d. Barbara Bradley (US) 7-5 6-2
QF Jean Clarke (US) d. Darlene Hard (US) 7-5 3-6 7-5
QF Shirley Fry (US) d. Pilar Herrero 6-4 6-0

SF Hart d. Ramirez 6-4 6-2
SF Fry d. Clarke 7-5 4-6 6-4

FI Hart d. Fry 6-4 6-0
-----

Ends April 24, Ojai Valley Invitation, California, US

1R Lorna Raymond d. Jeri Shepahrd 3-6 6-1 7-5
1R Dennis Bradshaw d. Barbara Talmadge 6-4 7-5

QF Barbara Breit d. Raymond 6-2 6-2
QF Mary Arnold Prentiss d. Bradshaw 6-2 6-4
QF Dodo Bundy Cheney d. Estelle Kristenson 6-1 6-3
QF Darlene Hard d. Joan Johnson 6-1 6-4

SF Breit d. Prentiss 6-3 12-10
SF Cheney d. Hard 6-3 6-1

FI Cheney d. Breit 6-4 9-7

Mixed Doubles
SF Prentiss/Clyde Hippenstiel d. Cheney/William Reedy 6-3 9-7
SF Breit/George Druliner d. Hard/Nolan McQuown 8-6 6-3

FI Prentiss/Hippenstiel d. Breit/Druliner 6-0 6-4
-----

April 18-24, River Oaks, Houston, US

2R Owen McHaney d. Nancy Richey 7-5 1-6 6-2
2R Lu Ellen Gibbs d. Winnie Worth 3-6 6-2 6-3

QF Ethel Norton d. McHaney 6-2 6-2
QF Betty Gray d. Ruth Nayler 6-2 6-0
QF Peggy Startzman d. Ann Farmer 6-1 6-1
QF Marilyn Montgomery d. Gibbs 6-0 6-0

SF Norton d. Gray 6-2 6-0
SF Startzman d. Montgomery 5-7 6-2 4-1 ret.

FI Norton d. Startzman 6-3 6-3

Doubles
SF Norton/Startzman d. Gray/Roemer 6-1 6-2
SF Montgomery/Naylor d. Erwin/mcHaney 6-3 6-1

FI Norton/Startzman d. Montgomery/Naylor 6-0 1-6 6-3
-----

April 16-24, International Championships of Paris, Roland Garros, Fr [Clay]

QF Ginette Bucaille d. Francoise Lemal 4-6 6-0 6-0
QF Maud Galtier d. Josette Billaz 6-3 6-2
QF Anne Marie Seghers d. Jacqueline Kermina 6-4 6-4
QF Suzanne Schmitt d. Anne Shilcock (GB) 9-7 5-7 6-4

SF Bucaille d. Galtier 6-1 6-3
SF Seghers d. Schmitt 6-2 6-0

FI Bucaille d. Seghers 6-2 6-3

DF Shilcock/Schmitt d. Billaz/Susan Chatrier 6-3 5-7 9-7

XD Shilcock/Marcel Bernard d. Galtier/Marc Lasry 9-7 6-4
-----

April 18-24, Cannes Lawn Tennis Club, Fr [Clay]

FI Ilse Schuh Proxauf (Ast) d. C. Triboullier 5-7 8-6 10-8

XD Schuh Proxauf/Peter Molloy (Aus) d. Francesca Leland (US)/Malcolm Fox (US) 6-4 6-2
-----

April 25, Genoa International, It

FI Totta Zehden (Ger) d. Nicla Migliori 4-6 6-4 6-3
-----
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Discussion Starter #20 (Edited)
Week Ending May 1

April 25-30, British Hard Courts, Bournemouth

1R Renee Schuurman (SA) d. Margaret Grace 6-4 6-2
1R Mrs. Parker d. Anthea Gibb 6-4 6-4
1R Pat Ward d. Sheila Griffin 6-2 6-2
1R A.P. Anderson d. Shirley Hannah 6-3 6-3
1R Sue Waters d. M. Outram 6-0 6-1
1R L.H. Whalley d. Mrs. Shearing 6-2 6-2
1R Angela Buxton d. Lyn Luxton (NZ) 6-0 6-0
1R Sheila Armstrong d. AnnM. Price 3-6 6-2 6-4
1R Doreen Spiers d. Margaret Heron (Aus) 6-1 6-3
1R D.C. Comerford d. S. Crouch 6-1 6-4
1R Georgie Woodgate d. Carolyn Yates Bell 6-3 6-0
1R Vera Dace Thomas d. Bea Carris Walter 6-1 8-6
1R Jenny Middleton d. J. Reynolds 6-3 6-1
1R Jean Forbes (SA) d. Dyer 6-2 6-1
1R Heather MacFarlane d. R. Leonard 7-5 6-2
1R Marian Craig Smith d. Wendy Middleton (Aus) 8-6 7-5
1R Lorna Cawthorn d. Elaine Watson 7-5 6-4
1R Dora Kilian (SA) d. Pat Harrison 2-6 6-2 7-5
1R Robinson d. Margaret Eyre 1-6 6-4 6-0
1R Mary Harris d. Gill Evans 6-2 6-4
1R Kay Stott d. A. Hayes 6-2 6-2
1R Shirley Bloomer d. V. Uber 6-3 6-2
1R Pat Hird d. Beth Ruffin (Aus) 8-6 6-0
1R Rosemary Bulleid d. Patience Chapman 6-3 6-3
1R Rita Bentley d. Jane Godfrey 6-3 6-2
1R Anne Shilcock d. H. Tingley 6-0 6-3
1R Pat Wheeler d. Garfit 6-3 7-5

2R Hazel Redick Smith (SA) d. Gem Gilbert 6-1 6-3
2R Schuurman d. Parker 6-4 6-4
2R Ward d. Anderson 6-1 6-4
2R Waters d. Whalley 6-2 6-3
2R Buxton d. Armstrong 6-3 6-2
2R Spiers d. Comerford 6-4 6-1
2R Woodgate d. Thomas 6-1 6-0
2R Forbes d. J.Middleton 6-4 9-7
2R MacFarlane d. Craig Smith 4-6 8-6 6-4
2R Kilian d. Cawthorn 10-8 6-2
2R Harris d. Robinson 6-1 3-6 6-2
2R Bloomer d. Stott 6-1 6-4
2R Hird d. Bulleid 6-2 6-2
2R Shilcock d. Bentley 6-1 6-3
2R Viola White d. Wheeler 6-2 6-1
2R Mortimer d. J. Gradon 6-0 6-2

3R Redick Smith d. Schuurman 6-0 6-0
3R Ward d. Waters 6-1 6-4
3R Buxton d. Spiers 6-4 9-7
3R Forbes d. Woodgate 6-3 6-4
3R Kilian d. MacFarlane 6-2 6-1
3R Bloomer d. Harris 6-4 6-1
3R Shilcock d. Hird 6-2 6-2
3R Mortimer d. White 6-1 6-1

QF Ward d. Redick Smith 6-2 8-6
QF Buxton d. Forbes 6-2 6-2
QF Bloomer d. Kilian 6-2 6-3
QF Mortimer d. Shilcock 6-4 6-3

SF Buxton d. Ward 7-5 6-2
SF Mortimer d. Bloomer 4-6 6-3 7-5

FI Mortimer d. Buxton 6-1 6-1

Doubles
SF Mortimer/Shilcock d. Kilian/Redick Smith 6-3 8-6
SF Bloomer/Ward d. Eyre/White 6-2 6-4

FI Bloomer/Ward d. Mortimer/Shilcock 6-1 7-5

Mixed Doubles
QF Redick Smith/Russell Seymour (SA) d. Kilian/Ian Vermaak (SA) 3-6 6-4 7-5

SF Shilcock/Bob Howe (Aus) d. Bloomer/Billy Knight 4-6 6-4 6-3
SF Cawthorn/Geoff Paish d. Redick Smith/Seymour 3-6 7-5 7-5

FI Shilcock/Howe d. Cawthorn/Paish 1-6 6-2 6-1
-----
-----

Ends May 1, Florence, It [Clay]

SF Totta Zehden (Ger) d. Jennifer Staley (Aus) 6-3 6-3
SF Ginette Bucaille (Fr) d. Lea Pericoli 6-0 6-2

FI Zehden d. Bucaille 6-4 6-2

Mixed Doubles
SF Staley/George Worthington (Aus) d. Nicla Migliori/Orlando Sirola 6-3 6-1
SF Bucaille/Hugh Stewart (US) d. Zehden/Giorgio Fachini 8-6 6-2

FI Staley/Worthington d. Bucaille/Stewart 6-4 2-6 6-3
-----

May 2, Cap D'Antibes, Fr

FI Regine Garcon d. Francesca Leland (US) 6-3 6-0

XD Leland/Peter Molloy (Aus) d. Marcelle Beaughon/Martin 4-6 6-4 7-5
-----

May 1, Northern California Championships, San Francisco

R16 Janet Sullivan d. Shannon Rogers 5-7 6-4 6-4
R16 Helen Wong d. Alice Wanee 8-6 6-1
R16 Nancy Loop d. Rose Mallory 6-1 6-0
R16 Lida Chase d. Mimi Arnold w.o.
R16 June Ann Fitzpatrick d. Reolia Countee 6-1 6-0
R16 Bonnie Kinney d. Barbara Holden 11-9 6-1
R16 Connie Wilford d. Vivian Robberding 6-2 6-2
R16 Gerry Carter d. Helen Hampton 6-1 6-3

QF Wong d. Sullivan 6-2 6-1
QF Chase d. Loop w.o.
QF Fitzpatrick d. Kinney 6-0 6-0
QF Carter d.Wilford 6-2 6-1

SF Wong d. Chase 6-2 6-0
SF Fitzpatrick d. Carter 6-1 2-6 6-2

FI Fitzpatrick d. Wong 8-6 6-2

Mixed Doubles
QF Fitzpatrick/Jim Frolik d. Nancy Wolfenden/A. Roberts 6-3 6-3
QF Countee/Harold Mitchell d. Jane Kellogg-John Whitney 6-3 6-3
QF Marge Amark/Bob Amark d. Barbara Levine/George Ponitkoff 7-5 6-2
QF Carter/Harry Buttimer d. Anita Harris/Milton Twyman 6-0 6-3

SF Countee/Mitchell d. Fitzpatrick/Frolik 8-6 10-8
SF Carter/Buttimer d. Amark/Amark 6-1 6-1

FI Carter/Buttimer d. Countee/Mitchell 8-6 6-4
-----
 
1 - 20 of 184 Posts
Top