Tennis Forum banner

1 - 20 of 206 Posts

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week ending January 3

January 1, Monte Carlo Country Club, Monaco

SF Joan Curry (GB) d. Roberta Beltrame (It) 6-2 6-2
SF Nicole Broccardo d. Mme Borghini 6-3 5-7 6-3

FI Curry d. Broccardo 6-3 6-2

-----

January 3, City of Perth Championships, Australia

FI: June McLeod d. M. White 6-3 10-8

-----

December 1953 to January 16, 1954, County of Cumberland Championships, Sydney, Australia (Grass)

FI: Mary Carter d. Beth Jones 6-1 6-1

-----


January, date unknown Western Province, Capetown SA

SF Dora Kilian d. Cissy Madden Leach
SF Jean Forbes d. Sullivan

FI Kilian d. Forbes d. 7-5 11-9

DF Kilian/Leach d. Sheila Worthington/Betty de Villiers 6-2 8-6
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week ending January 10

January 4-10, Dixie Championships, Tampa, Florida, US [Clay]

QF Laura Lou Jahn Kunnen d. Sara Mae Turber 6-2 6-4
QF Marietta La Framboise (CAN) d. Louise Fowler 6-3 6-4
QF Evelyn Cowan d. Mildred Thornton 6-2 4-6 8-6
QF Julianna Copeland d. Maggie Mae Beeland 6-3 6-1

SF Kunnen d. La Framboise 11-9 7-5
SF Cowan d. Copeland 6-4 4-6 6-3
FI Kunnen d. Cowan 6-0 6-3

Doubles
SF Cowan/Folwer d. Shaffer/Beeland 6-4 6-8 6-4
SF Copeland/Turber d. Thornton/La Framboise 10-8 6-2

FI Cowan/Fowler d. Copeland/Turber 7-5 9-7
-----

January 2-10, South Australian Championships , Adelaide (Grass)
Venue: Memorial Drive

1R? Mrs P Holmes (WA) d. Anne Sheidow 6-2 4-6 6-1
1R? J McLeod. (WA) d. Rosemary Rosman 6-0 6-0

2R (1)Helen Angwin d. Val Williman 4-6 6-4 6-4
2R Loris Nichols d. P Holmes 7-5 6-2
2R Norma Ellis d. Karen Kennedy 8-6 6-2
2R (3?)Fay Muller d. June Harrison

2R (4?)Gwen Thiele d. Joyce Traeger 6-3 6-1
2R Sadie Rogers (nee Berryman, ex Newcombe) d. Daphne Seeney 7-5 6-3
2R Pam Southcombe d. June McLeod 6-3 6-1
2R (2?)Jennifer Staley d. M. Potter

QF Angwin d. Nichols 0-6 8-6 8-6
QF Muller d. Ellis 6-3 6-4
QF Rogers d. Thiele 6-0 6-4
QF Staley d. Southcombe 6-0 6-3

SF Angwin d. Muller 4-6 6-3 6-2
SF Staley d. Rogers 10-8 6-2

FI Staley d. Angwin 6-4 4-6 6-4

Doubles
FI Loris Nichols/Norma Ellis d. Gwen Thiele/Helen Angwin 6-1 9-7

Mixed Doubles
OF: Brian Bowman/Joyce Egar d. Bill Talbert (US)/Jennifer Staley 2-6 6-1 7-5

SF: John H Hann/Gwen Thiele d. Bowman/Egar 6-2 6-2
SF: John Mehaffey/Helen Angwin d. L. Atkins/Fay Muller 108 8-6

FI Hann/Thiele d. Mehaffey/Angwin 6-1 4-6 6-3

-----

December 26 1953-January 9, Manly Seaside, Sydney, Aus (Grass)

SF Thelma Long d. Barbara Warby 6-3 7-5
SF Beryl Penrose d. Mary Carter 6-8 6-3 6-1

FI Beryl Penrose d. Thelma Long 9-7 7-5

Doubles

SF Alison Hattersley/Ashford d. Dawn Fogarty/Gwen Bryant 6-4 6-2
SF Penrose/Mary Hawton d. Warby/Martin 6-3 6-3

FI Hattersley/Ashford d. Penrose/Hawton 6-3 6-2

Mixed Doubles

SF Fogarty/Max (?) Anderson d. Kay Newcombe/G. Wheatley 6-4 6-2
SF Long/George Worthington d. Ashford/Milligan 6-1 6-2

FI Long/Worthington d. Fogarty/Anderson

-----

January 4-10, North Rhine-Westphalia Indoor Championships, Essen, Germany

FI: Inge Pohmann d. Leoni 6-0 6-4

MX: Inge Pohmann/Ernst Buchholz d. Eva Fuchs/Beppo Pottinger 6-2 6-4

-----

January 4-10 Parisian Indoors, Paris, France (Indoors)
Venue: Raci g Club de France

SF: Susan Chatrier (GB) d. Jacqueline Patorni 6-0 6-2
SF: Anne Shilcock (GB) d. Beatrice De Chambure 7-5 4-6 6-2

FI: Susan Chatrier (GB) d Anne Shilcock (GB) 6-3 6-4

-----

January, date unknown, Border Championships, East London, SA

FI Hazel Reddick-Smith d. Jean Forbes 7-5 8-6
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Week ending January 17

January ?-12, South Australian Championship, Adelaide [Grass]

2R Helen Angwin d. R. Williman 4-6 6-4 6-4
2R Loris Nichols d. P. Holmes 7-5 6-2
2R Fay Muller d. J. Harrison 6-0 6-3
2R Norma Ellis d. Karen Kennedy 8-6 6-2
2R C. Mary Rogers d. Daphne Seeney 7-5 6-3
2R Gwen Thiele d. J. Traeger 6-3 6-1
2R Pam Southcombe d. June McLeod 6-2 6-2
2R Jennifer Staley d. M. Potter 6-3 6-1

QF Angwin d. Nichols 0-6 8-6 8-6
QF Muller d. Ellis 6-3 6-4
QF Rogers d. Thiele 6-0 6-4
QF Staley d. Southcombe 6-0 6-3

SF Angwin d. Muller 4-6 6-3 6-2
SF Staley d. Rogers 10-8 6-2

FI Staley d. Angwin 6-4 4-6 6-4

DF Nichols/Ellis d. Thiele/Angwin 6-1 9-7
-----

Ends Jaunuary 16, New Zealand Championships, Auckland

SF Judy Burke d. Ruia Morrison 6-3 6-4
SF Pat Nettleton d. Sonia Cox 6-0 6-1

FI Burke d. Nettleton 6-2 6-4

Doubles
SF Burke/Elaine Becroft d. Cox/Nettleton 3-6 6-0 7-5
SF Cecily Neave/(Margaret?) Rennie d. Joyce Catley/Pat Catley 7-5 6-2

DF Burke/Becroft d. Neave/Rennie 6-0 6-4

Mixed Doubles
SF Burke/Mark Otway d. Lynne Luxton/E.D. White 6-4 6-2
SF Becroft/Jeff Barry d. Dolly King/Peter Nicholls 6-3 6-2

FI Becroft/Barry d. Burke/Otway 6-3 6-3
-----

January 11-17, Florida West Coast, St. Petersburg, US

SF Laura Lou Jahn Kunnen d. Pat Shaffer 3-6 6-1 9-7
SF Evelyn Cowan d. Marietta La Framboise (CAN) 10-8 6-4

FI Kunnen d. Cowan 3-6 6-2 7-5

Doubles
SF Maggie Mae Beeland/Sara Turber d. Kunnen/Shaffer 6-3 8-6
SF Carmen Lampe/Nancy Corse d. Janet Vuille/Janet Turville 9-7 6-2

FI Beeland/Turber d. Lampe/Corse (scores not given)
-----

January 15-17, Phoenix Thunderbird, Arizona, US

SF Helen Pastall Perez d. Nancy Dwyer 6-2 6-1
SF Beverley Baker Fleitz d. Anita Kanter 6-0 6-1

FI Fletiz d Perez, scores not known
-----
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week of January 18-24

January, date unknown, HIK International, Copenhagen, Denmark (Indoors)

Singles (Draw=at least 10)

1R: Dora Dahl d. Jytte Thielsen 6-4 6-1
1R: Tove Wagner-Smidt d. Else Schmidt default

QF: Helen Fletcher (GB) d. Merete Bagge 6-1 6-3
QF: Milly Vagn Nielsen d. Dahl 6-3 6-1
QF: Lisa Gram Andersen d. Bente Thorensen 7-5 6-2
QF: Vera Johansen d. Wagner-Smidt 6-4 6-0

SF: Fletcher d. Vagn Nielsen 6-0 6-0
SF: Johansen d. Gram Andersen 6-3 3-6 6-4

FI: Helen Fletcher (GB) d. Vera Johansen 6-4 7-5

Doubles

SF Fletcher/Vagn Nielsen d. Bagge/Agnete Friis 6-4 6-4
SF Gram Anderson/Johansen d. Wagner-Smidt/Gertrud Therp 6-2 6-1

FI Fletcher/Vagn Nielsen d. Gram Andersen/Johansen 2-6 7-5 7-5

Mixed Doubles

1R Fletcher/Nils Rohlsson (Swd) d. Eva Munthe Fog/Erik Bjerre 8-6 6-2
1R Nielsen/Soren Hojberg d. Therp/Umberto Bergamo (It) 6-3 6-5
1R Wagner-Smidt/Marcelo del Bello (It) d. Inge Buch/Ilya Panajatovic (Yug) 6-1 8-6
1R Bagge/Torben Ulrich d. Thoresen/Niels Knudsen 6-1 9-7

QF Gram Anderson/Kurt Nielsen d. Inge Vibe Hastrup/Leif Marvitz 6-4 6-2
QF Fletcher/Rohlsson d. Nielsen/Hojberg 6-1 9-7
QF Bagge/Ulrich d. Wagner-Smidt/del Bello 4-6 12-10 6-3
QF Schmidt/Sven Davidson (Swd) d. Friis/Jorgen Hegn 7-5 6-4

SF Fletcher/Rohlsson d. Gram Anderson/Nielsen w.o.
SF Schmidt/Davidson d. Bagge/Ulrich 6-1 7-5

FI Schmidt/Davidson d. Fletcher/Rohlsson 6-4 8-6

-----

January 18-24, Florida State, Orlando, US

2R Laura Lou Jahn Kunnen d. Bonnie Edwards 6-3 6-3
2R Sara Mae Turber d. June Kroeger 6-3 4-6 6-2
2R Mildred Thornton d. Sally Evinrude 6-0 6-0
2R Pat Shaffer d. Sue Bralower w.o.
2R Connie Clifton Ball d. Arlene Agan 6-0 6-0
2R Carmen Lampe d. Louise Fowler 6-1 6-2
2R Marietta La Framboise (Can) d. Bea Curry 6-4 6-3
2R Evelyn Cowan d. Nancy Corse 6-4 6-2

QF Kunnen d. Turber 6-2 6-2
QF Shaffer d. Thornton 6-3 6-3
QF Ball d. Lampe 6-2 13-11
QF Cowan d. La Framboise 6-1 8-6

SF Kunnen d. Shaffer 6-2 9-7
SF Ball d. Cowan 6-3 8-6

FI Kunnen d. Ball 6-3 4-6 6-3

Doubles
QF Kunnen/La Framboise d. Barry/Brooks 6-3 6-2
QF Ball/Curry d. Shaffer/Thornton 6-2 6-3
QF Copeland/Thurber d. Cowan/Fowler 6-3 1-6 6-2
QF Lampe/Corse d. Hock/Schmidt 6-3 6-2

SF Kunnen/La Framboise d. Ball/Curry 7-5 6-3
SF Copeland/Turber d. Lampe/Corse 6-8 6-2 6-3

FI Kunnen/La Framboise d. Copeland/Turner 6-4 7-5

Ends January 26, Alexandria Sporting Club, Egypt

QF Vambaris d. M. Fenman wo.o
QF Suzanne Mathieu d. Kefalas 6-4 6-0
QF M. Sinadinos d. E. Smith 6-3 6-4
QF G. Mufarrij d. P. Polkowska 6-2 7-9 6-4

SF Mathieu d. Mufarrij 6-4 9-7
SF Sinadninos d. Vambaris 6-4 6-0

FI Mathieu d. Sinadinos 2-6 6-1 7-5

Mixed Doubles
QF Ginette Rasson/Mohammed Badr-el-Din d. Mufarrij/F. De Toledo 6-0 6-1
QF Sinadinos/Daniel Acobas d. Mrs.Sharki/Partnor (?) w.o.
QF Mrs. Francis/Ismail Adel d. Fahmy/Samy 6-1 6-2
QF Mathieu/Henry Zalzal d. Polkowska/Adly Shafei 6-4 6-1

SF Rasson/Badr-el-Din d. Sinadinos/Acobas 6-3 6-1
SF Frances/Adel d. Mathieu/Zalzal 6-4 4-6 8-6

FI Rasson/Badr-el-Din d. Frances/Adel 7-5 6-2

-----

January 17-24, Northern India Championships, New Delhi, India (Clay)

FI: Rita Davar d. Urmila Thapar 6-4 9-7

DF: Rita Davar/Urmila Thapar d. Parveen Sheikh/Laura Woodbridge 5-7, 6-1, 6-3

MX: Rita Davar/Steffan Stockenberg (Swe) d. Urmila Thapar/Narinder Nath 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Discussion Starter #6 (Edited)
Week of January 31

January 23-31, Scandanavian Covered Courts, Helsinki, Fin

QF Angela Mortimer ((GB) d. Greta Stahle 6-3 6-2
QF Lisa Gram Andersen (Den) d. Thelma Salo 6-4 6-2
QF Leila Schou Nielsen (Nor) d. Birgit Sanden (Swe) 6-3 4-6 6-0
QF Marie Arni d. Anne Shilcock (GB) 2-6 6-4 6-4

SF Mortimer d. Gram Andersen 6-0 6-2
SF Arni d. Schou Nielsen w.o.

FI Mortimer d. Arni 6-4 6-2

DF Mortimer/Shilcock d. Arni/E. Hirn 6-2 6-2
-----

Ends January 31, Los Angeles Metropolitan, US

QF Mary Anrold Prentiss d. Jeri Shephard 6-1 6-1
QF Evelyn Conrad d. Barbara Breit 6-8 6-1 7-5
QF Darlene Hard d. Barbara Green 6-3 4-6 6-4
QF Connie Bowan d. Pat Yeomans 6-2 6-0

SF Prentiss d. Conrad 6-3 6-4
SF Hard d. Bowan 6-4 1-6 6-2

FI Prentiss d. Hard 9-7 1-6 6-2

DF Prentiss/Gertrude Dockstaeder Irish d. Yeomans/Barbara Talmadge 6-4 6-0

MX Prentiss/Clyde Hippenstiel d. Cheney/Bill Reedy 9-7 6-3
-----

January 25-31, South Florida, West Palm Beach, US

QF Laura Lou Jahn Kunnen d. Marietta La Framboise (Can) 6-4 6-0
QF Jane Walsh d. Dase Vanderbusch 6-2 6-3
QF Juliana Copeland d. Mildred Thornton 7-5 6-2
QF Hanna Sladek (Can) d. Sara Mae Turber 6-3 6-4

SF Kunnen d. Walsh 6-4 6-1
SF Sladek d. Copeland 8-6 6-3

FI Kunnen d. Sladek 9-7 6-1
-----
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
January 23- February 1, Australian Championships, Sydney

1st Round
Thelma Long[1] d. Kay Newcombe 6-1 6-1
Gwen Byrant d. A.Fulton 6-2 6-0
Nell Hopman d. Dawn Fogarty[8] 6-2 6-2
Margaret O'Donnell and J.Burke both out
Beryl Penrose[4] d. B.Franklin 6-2 6-1
Loris Nichols d. Dawn McCamley 8-6 6-3
Helen Angwin[5] d. Alison Hattersley 6-2 6-2
Mary Carter d. Julie Wipplinger(SA)[2] 6-1 8-6
Hazel Redick-Smith(SA)[1] d. Margaret Hellyer 6-3 6-4
Fay Muller[7] d. F.Martin 6-3 6-0
Alison Baker d. Y.Wells 3-6 6-1 6-4
Jennifer Staley[3] d. Jennifer Edmondson 6-1 6-2
Clare Proctor d. Gwen Thiele 7-5 2-6 6-3
Barbara Warby d. Norma Ellis[6] 6-4 6-4
Daphne Seeney d. Helen Taylor 6-0 6-3
Mary Hawton[2]d. Pat Parmenter 6-2 6-0

2nd Round
Long[1] d. Byrant 6-0 6-4
Hopman w/o
Nichols d. Penrose[4] 6-4 2-6 6-4
Carter d. Angwin[5] 6-4 6-4
Redick-Smith[1] d. Muller[7] 4-6 7-5 6-4
Staley[3] d. Baker 6-2 6-3
Warby d. Proctor 5-7 6-1 6-0
Hawton[2] d. Seeney 6-3 6-3

Quarters
Long[1] d. Hopman 6-0 6-0
Carter d. Nichols 7-5 6-4
Staley[3] d. Redick-Smith[1] 10-8 5-7 6-3
Hawton[2] d. Warby 6-4 6-3

Semis
Long[1] d. Carter 6-2 6-3
Staley[3] d. Hawton[2] 6-1 6-1

Final
Long[1] d. Staley[3] 6-3 6-4
--------------------------------
Notes: the two South African doubles partners were the only foreign entries. S.African Reddick survived 3 mps in the second round vs. Muller.

At the age of 35 Long won her second title. The South African ladies, Mesdames Wiplinger and Redick-Smith were the foreign contingent that year. They reached the final of the doubles but were disappointing in the singles. Wipplinger was defeated in an early round by teenager Mary Carter while Redick-Smith after beating Fay Muller lost to reigning Australian junior champion Jenny Staley 8-10 7-5 3-6. Staley the most improved player in Australia, tore through Mary Hawton in the semifinals.
Long thrashed Nell Hopman 6-0 6-0 in the quarterfinals and was too solid and experienced for Mary Carter in the semifinals.

Staley was too nervous to do herself full justice in the final. And Long gave her no chance to recover her composure, denying her the unforced errors or easy winners which might have enabled her to get back into the match. Long was like a stern headmistress as she handed out a 6-3 6-4 lesson to a disconsolate Staley.

Watching the match in his army uniform was Staley's boyfriend, Lew Hoad, on leave from national service training. Lew, after his recent victories in the Davis Cup was a national hero. His presence, and the conjecture about his relationship with Staley were said to have contributed to her inability to produce her stylish best.

(Notes courtesy Brian Stewart)

Doubles
1st Round
Hawton/Penrose d. P.Greenslade/McCamley 6-1 6-0
Ellis/Hopman d. B.Franklin/F.Martin 6-4 2-6 6-2
Nichols/L.Taylor d. J.Decker/D.Wade 6-2 6-1
Carter/Staley d. Ashford/Hattersley 5-7 7-5 6-4

Long/Proctor d. Marsh/A.Paech 6-0 6-1
Angwin/Thiele d. Bryant/Fogarty 8-6 6-2
Muller/Seeney d. Edmondson/Newcombe 6-1 6-2
Redick-Smith/Wipplinger d. R.Baker/Barbara Warby 6-3 2-6 6-2

Quarters
Hawton/Penrose d. Ellis/Hopman 6-4 6-3
Nichols/L.Taylor d. Carter/Staley 6-2 6-2
Long/Proctor d. Angwin/Thiele 6-0 6-0
Redick-Smith/Wipplinger d. Muller/Seeney 6-1 6-0

Semis
Hawton/Penrose d. Nichols/L.Taylor 6-0 6-4
Redick-Smith/Wipplinger d. Long/Proctor 6-1 10-8

Final
Hawton/Penrose d. Redick-Smith/Wipplinger 6-3 8-6

Mixed Doubles
First Round
All except byes except following pairs
K Meyer/ M Carter d. T Pickard/ D Seeney 62 119
C Mason/ A Baker d. W Case/ A Hattersley 62 75
A Segal/ J Wipplinger (6) d. W Kennedy/ M O'Donnell wo
O Williams/ H Redick Smith (5) d. J Best/ J Best wo

2nd Round
R Hartwig/ T Long (1) d. D Reid/ B Warby 61 63
R Sheriff/ G Bryant d. J Blacklock/ J Staley 75 63
N Fraser/ N Ellis (4) d. K Meyer/ M Carter 62 62
A Segal/ J Wipplinger (6) d. C Mason/ A Baker 63 75

B Gilmour/ L Nichols d. O Williams/ H Redick Smith (5) wo
C Wilderspin/ D Fogarty (3) d. R Potter/ G Thiele 75 60
B Howe/ C Proctor d. J Hann/ H Angwin 26 64 86
J Bromwich/ B Penrose (2) d. T Cawthorn/ K Newcombe 62 60

Quarters
R Hartwig/ T Long (1) d. R Sheriff/ G Bryant 62 64
N Fraser/ N Ellis (4) d. A Segal/ J Wipplinger (6) 75 62
C Wilderspin/ D Fogarty (3) d. B Gilmour/ L Nichols 75 62
J Bromwich/ B Penrose (2) d. B Howe/ C Proctor 16 62 63

Semis
R Hartwig/ T Long (1) d. N Fraser/ N Ellis (4) 86 97
J Bromwich/ B Penrose (2) d. C Wilderspin/ D Fogarty (3) 16 63 62

Final
R Hartwig/ T Long (1) d. J Bromwich/ B Penrose (2) 46 61 62
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week of February 7

February 1-7, Austin Smith, Ft. Lauderdale, Florida, US

2R Laura Lou Kunnen d. Marian Trenis 6-0 6-0
2R Marilyn Stock d. Shirley Hill 6-3 6-3
2R Juliana Copeland d. Duse Vanderbosch 6-2 6-2
2R Betty Ruth Hulbert James d. Annabelle Root 6-1 6-3
2R Ruth Haberacker d. Suzanne Herr w.o.
2R Mildred Thornton d. Margaret Babbitt 6-1 6-0
2R Barbara Mitchell d. Sara Staples 12-10 6-3
2R Hanna Sladek (Can) d. S. Tomhave 6-1 6-2

QF Kunnen d. Stock 6-4 6-0
QF Copeland d. James 4-6 6-3 6-2
QF Thornton d. Haberacker 6-3 6-1
QF Sladek d. Mitchell 6-0 6-1

SF Kunnen d. Copeland 6-4 6-2
SF Sladek d. Thornton 6-4 8-6

FI Kunnen d. Sladek 4-6 6-3 6-4
-----

February 9, Champiosnhips of Cairo, Tewfickieh TC, Egypt

QF Betsy Venter Abbas d. Lina Buccianti 6-1 6-9 (sic)
QF Vassiliadis d. Kypreou 6-2 6-3
QF A. Zmokhol d. Suzanne Mathieu 6-8 6-4 6-2
QF Esther Saul d. Andrea Eid 4-6 7-5 6-1

SF Abbas d. Vassiliadis 6-2 6-0
SF Saul d. Zmokhol 6-2 6-3

FI Abbas d. Saul 6-0 6-2

Doubles
SF Abbas/J. Sideratos d. Buccianti/Mrs. I. Mahmoud 6-2 6-0
SF Saul/Kypreou d. Vassiliadis/Vassiliadis 6-3 6-2

FI Abbas/Sideratos d. Saul/Kypreou 6-4 6-3

Mixed Doubles
SF Mathieu/Pietro de Zogheb d. Saul/Adly Shafei w.o.
SF Abbas/Mohamed Badr-el-Din d. Sideratos/S. Fenman 6-1 6-1

FI Abbas/Badr-el-Din d. Matheiu/de Zogheb w.o.
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week of February 14

February 4-14, French Covered Courts, Paris

1R Beatrice de Chambure d. Kay Neville-Smith (Aus) 3-6 6-2 6-2
1R Andree Varin d. Doreen Spiers (GB) 2-6 11-9 6-1
1R Raymonde Gimault d. Anne Goldsworthy (Aus) 6-2 6-3
1R Jacqueline Kermina d. Audrey Bilse (SA) 6-3 6-1

2R Shirley Bloomer (GB) d. Michele Bourbonnais w.o.
2R Anne Marie Seghers d. Christine Brugnon w.o.
2R Maud Galtier d. Pat Ward (GB) 6-3 6-3
2R de Chambure d. Varin 6-1 6-3
2R Myrtil Dubois d. Gimault 6-1 7-5
2R Kermina d. Anne Shilcock (GB) 6-2 6-3
2R Ginette Bucaille d. Suzanne Savoye 6-0 6-0
2R Susan Partridge Chartrier d. Josette Billaz w.o.

QF Seghers d. Bloomer 6-3 10-8
QF Galtier d. de Chambure 6-2 6-2
QF Kermina d. Dubois 7-5 6-2
QF Chartrier d. Bucaille 8-6 6-4

SF Galtier d. Seghers 2-6 6-2 6-4
SF Kermina d. Chartier 7-5 0-6 8-6

FI Galtier d. Kermina 6-3 6-4

Doubles
QF Bloomer/Ward d. Gloria Butler (US)/Madeline Imbert 6-1 6-4
QF Bucaiile/Seghers d. Goldsworthy/Neville-Smith 6-2 7-5
QF Bilse/Spiers d. Dubois/Kermina 6-4 3-6 6-3
QF Chartrier/Shilcock d. Gimault/J. Follveider w.o.

SF Bloomer/Ward d. Bucaille/Seghers 6-8 6-1 8-6
SF Chartrier/Shilcock d. Bilse/Spiers 6-2 6-3

FI Chartrier/Shilcock d. Bloomer/Ward 6-4 6-0

Mixed Doubles
QF Ward/Jean Borotra d. Butler/Gil Shea (US) ?
QF Galtier/Marcel Schaff d. ?/R. Delarue 6-2 6-4
QF Seghers/Orlando Sirola (It) d. Dubois/Pierre Rinderknech 6-2 8-6
QF Shilcock/Marcel Bernard d. Bucaille/Nicola Pietrangeli (It) 6-2 5-7 6-1

SF Ward/Borotra d. Galtier/Schaff 6-4 6-4
SF Shilcock/Bernard d. Seghers/Sirola 6-1 6-8 6-3

FI Shilcock/Bernard d. Ward/Borotra (scores not given)
-----

February 8-14, Hollywood Beach Invitation, Florida, US

QF Joan Merciadis d. Margaret Babbitt 6-2 6-1
QF Mildred Thornton d. Marilyn Stock 7-5 6-4
QF Juliana Copeland d. Betty Ruth Hulbert James 4-6 6-4 6-3
QF Hanna Sladek (Can) d. Edith Blake 6-1 6-0

SF Merciadis d. Babbitt 6-2 6-1
SF Sladek d. Copeland 6-3 6-1

FI Sladek d. Merciadis 7-9 6-4 7-5
-----

Ends February 14, Palm Springs Invitation, Calif, US

1R Helen Pastall Perez d. Stampf 6-1 6-0
1R Evelyn Conrad d. Dean Folger 6-0 6-0
1R Mary Arnold Prentiss d. Barbara Breit 6-4 6-3
1R Darlene Hard d. Marian Raful 4-6 6-4 6-2
1R Dodo Bundy Cheney d. G. Jackson 6-1 6-0 (Jeri?)
1R Mary Ann Eilenberger d. Marlene O'Connor 11-9 6-4
1R Pat Canning Todd d. Pat Yeomans 6-1 8-6
1R Nancy Chaffee Kiner d. Jacqueline MacMillan 6-1 6-0

QF Perez d. Conrad 6-3 9-7
QF Prentiss d. Hard 7-9 8-6 6-4
QF Cheney d. Eilenberger 6-4 6-2
QF Kiner d. Todd 6-1 6-2

SF Perez d. Prentiss 6-4 6-2
SF Cheney d. Kiner 1-6 6-1 6-1

FI Perez d. Cheney 7-9 6-2 ret.
-----

February 4-15, Asian Championships, Manilla, Philippines

SF Sachiko Kamo (Jap) d. Teresita Cosca 6-0 6-2
SF Desideria Ampon d. Mary Lou Ang ??

FI Kamo d. Ampon 6-2 6-4

Doubles

FI Kamo-Catherine Checkett d. Ampon/Ang 6-2 6-4

Mixed Doubles


SF Kamo/Juan Jose d. V. Mata/Cesar Carmona 3-6 6-3 6-4
SF Ampon/Sam Ang d. Checkett/Koon Hung Ip (Mal) 6-2 3-6 6-4

FI Kamo/Jose d. Ampon/Ang 6-4 6-2

-----

Circa mid-February, Ceylon Championships, Colombo, Ceylon (Clay?)

FI: Mrs C. Warren d. Mrs G. Chua 6-4 7-5

DF: C. Foneska/D. Foneska d. Mrs N. Greene/Mrs C. Warren 6-3 11-9

MX: C. Foneska/C.I. Guneskeera d. Mrs C. Warren/B.L. Pinto 6-3 2-6 6-4

-----

Circa mid-February, All India Hard Court Championships, Madras, India (Clay)

FI: Rita Davar d. Urmila Thapar 6-3 6-3

DF: Rita Davar/Urmila Thapar d. Lakshmi Merchant/Laura Woodbridge 6-3 6-0

MX: Rita Davar/Ramanathan Krishnan d. Urmila Thapar/M.V. Bobjee 6-2 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week ending February 21

End February 21, International Tournament Tennis Club Lyon, Fr

QF Ginette Bucaille d. Anne Shilcock (GB) 6-1 6-2
QF Maud Galtier d. Alice Wavre (Swz) 6-2 6-3
QF Pat Ward (GB) d. Challand 4-6 6-0 6-2
QF Susan Partridge Chartrier d. Josette Billaz 4-6 6-3 6-3

SF Galtier d. Bucaille 6-3 2-6 8-6
SF Ward d. Chartrier 6-1 6-3

FI Galtier d. Ward 6-3 6-4

Doubles
SF Ward/Joan Curry (GB) d. Bucaille/Galtier 6-4 6-1
SF Chartrier/Shilcock d. Beatrice de Chambure/Collette Monnot 6-3 12-10

F1 Chartier/Shilcock d. Ward/Curry w.o.

Mixed Doubles
QF Chartrier/Henri Cochet d. de Chambure/Jean Lesueur 2-6 6-2 6-4
QF Wavre/Orlando Sirola (It) d. Shilcock/Philippe Chartrier 6-4 6-4
QF Galtier/Francois Garnero d. Dolard/Serafin Cailles 7-5 6-1
QF Ward/Jean Borotra d. Billaz/Jacques May 7-5 6-1

SF Chartrier/Cochet d. Wavre/Sirola 1-6 6-4 6-3
SF Ward/Borotra d. Galtier/Garnero 6-1 6-3

FI Chartrier/Cochet d. Ward/Borotra 5-7 6-2 6-3
-----

February 15-21, University of Miami Invitation, Florida, US [Clay}

3R Doris Hart d. Beth Froehling 6-1 6-0
3R Margaret Babbitt d. Milas Kreutzer w.o.
3R Karol Fageros d. Barbara Mithcell 6-2 6-3
3R Juliana Copeland d. Jeanne Teslof 6-1 6-4
3R Joan Merciadis d. Marion Nixon 6-0 6-2
3R Mildred Thornton d. Betty Ruth Hulbert James 6-2 7-5
3R Hanna Sladek (Can) d. Jean Smith 6-0 6-1
3R Marta Barnett d. Marilyn Stock 6-4 6-4

QF Hart d. Babbitt 6-0 6-1
QF Fageros d. Copeland 6-3 6-2
QF Merciadis d. Thornton 6-3 6-2
QF Sladek d. Barnett 7-5 6-4

SF Hart d. Fageros 6-1 6-2
SF Merciadis d. Sladek 10-8 6-4

FI Hart d. Merciadis 6-3 6-4

Doubles
SF Hart/Fageros d. Froehling/Rowley 6-1 6-1
SF Copeland/Sladek d. Merciadis/Thornton 6-3 7-5

FI Hart/Fageros d. Copeland/Sladek 6-1 6-1

-----

February 14-21, Western India Hard Court Championships, Bombay, India (Clay)

FI: Urmila Thapar d. Laura Woodbridge 4-6 6-4 6-2

DF: Lakshmi Merchant/Laura Woodbridge d. Mrs A. Desai/Urmila Thapar 6-1 1-6 9-7

MX: Mrs A. Desai/ Jack Arkinstall (Aus) d. Lakshmi Merchant/G. Vasant 7-5 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Discussion Starter #11 (Edited)
Week ending February 28

February 22-28, City of Miami, US

1R Doris Hart d. Marilyn Stock 6-2 6-2
1R Zoe Leach d. Pearl Wrobbel 6-1 6-3
1R Suzanne Herr d. Marliss Kreutzer 6-2 6-1
1R Mildred Thornton d. Barbara Mitchell w.o.
1R Marta Barnett d. Betty Ruth Hulbert James 6-1 6-1
1R Hanna Sladek (Can) d. Beth Froehling 6-0 6-0
1R Marion Nixon d. Edith Blake 8-10 6-1 8-6
1R Joan Merciadis d. Margaret Babbitt 6-2 6-1

QF Hart d. Leach 6-2 6-2
QF Thornton d. Herr 6-3 6-1
QF Barnett d. Sladek 6-2 2-6 7-5
QF Merciadis d. Nixon 6-0 6-0

SF Hart d. Thornton 6-3 6-0
SF Merciadis d. Barnett 2-6 6-3 7-5

FI Hart d. Merciadis 6-2 6-2

Mixed Doubles
QF Sladek/Robert Bedard (Can) d. Babbitt/Al Harum 6-4 6-4
QF Herr/Hal Burrows d. Leach/Cal Ragan 6-2 6-2
QF Hart/Tony Vincent d. Blake/Taylor 6-4 6-3
QF Merciadis/Don Platt (Can) d. Thornton/Malcolm Fox

SF Sladek/Bedard d. Herr/Burrows 6-4 6-1
SF Hart/Vincent d. Merciadis/Platt 6-2 6-0

FI Hart/Vincent d. Sladek/Bedard 2-6 6-2 6-0
-----

Ends March 1, Verviers, Belgium

SF Myrtil Dubois (FR) d. Suzanne Schmitt (Fr) 6-4 3-6 6-3
SF Christiane Mercelis d. Susan Chartrier (Fr) 6-2 3-6 6-1

FI Mercelis d. Dubois 7-5 6-2

Doubles
FI Pat Ward (GB)/Pat Harrison (US) d. Chartrier/Mercelis 1-6 9-7 8-6

Mixed Doubles
SF Mercelis/Marcel Schaff (Fr) d. Chartrier/Philippe Chartrier (Fr) 13-11 6-4
SF Ward/Vladislav Skonecki (self-exile) d. ?. Woodgate/Jacques Moreau 7-5 6-2

FI Ward/Skonecki d. Mercelis/Schaaf 6-3 6-3
-----

February 22- March 2, Tournoi Du Printemps, Monte Carlo [clay]

QF Shirley Bloomer (GB) d. Elaine Watson (GB) 6-2 6-4
QF Totte Zehden (Ger) d. Thelma Lister (GB) 6-3 7-5
QF Anne Goldsworthy (Aus) d. Doreen Spiers (GB) 6-1 6-3
QF Joan Curry (GB) d. Sheila Colebrook (GB) 6-1 6-0

SF Bloomer d. Zehden 6-1 6-0
SF Curry d. Goldsworthy 6-2 6-2

FI Bloomer d. Curry 8-6 6-0

Doubles
QF Zehden/Gloria Butler (US) d. Amadee Borghini/Francine Isaac (Bel) 6-3 4-6 6-2
QF Goldsworthy/Kay Neville-Smith (Aus) d. Spiers/Audrey Bilse (SA) 7-5 5-7 7-5
QF Watson/Colebrook d. Lister/Peters 2-6 8-6 6-3

SF Goldsworthy/Neville-Smith d. Zehden/Butler 10-8 6-4
SF Bloomer/Curry d. Watson/Colebrook 6-3 9-7

FI Bloomer/Curry d. Goldsworthy/Neville-Smith 6-1 6-2
-----
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Discussion Starter #12 (Edited)
Week ending March 7

March 1-4, St. Andrews Club Invitation, Kingston, Jam

1R Helen Fletcher (GB) d. Kay Henriquez 6-2 6-0
1R Betty Rosenquest Pratt d. M.B. Praczukowski 6-1 6-0
1R Joy Mottram (GB) d. Pat Stewart (US) 6-1 6-1
1R Shirley Fry (US) d. Joan Murphy 6-2 6-1

SF Fletcher d. Pratt 6-0 6-1
SF Fry d. Mottram 6-4 6-2

FI Fletcher d. Fry 6-1 6-1

Mixed Doubles
QF Mottram/Tony Mottram (GB) d. Stewart/Hal Burrows (US) 6-0 6-0
QF Fletcher/Colin Hannam (GB) d. Praczukowski/Lorne Main (Can) 6-3 6-3

SF Fry/Kurt Nielsen (Den) d. Mottram/Mottram w.o.
SF Pratt/Sven Davidson (Swd) d. Fletcher/Hannam 2-6 8-6 6-4

FI Pratt/Davidson d. Fry/Nielsen 6-2 6-1
-----

March 5-7, Caribbean Invitation, Montego Bay, Jam

1R Betty Rosenquest Pratt d. Pat Stewart (US)

SF Shirley Fry (US) d. Joy Mottram (GB) 6-4 4-6 11-9
SF Pratt d. Helen Fletcher (GB) 10-8 6-4

FI Fry d. Pratt 6-2 7-9 6-4

Doubles
FI Mottram/Fletcher d. Fry/Pratt 6-4 6-2

Mixed Doubles
SF Fry/Kurt Nielsen (Den) d. Pratt/Hal Burrows (US) 6-3 3-6 6-3
SF Mottram/Tony Mottram (GB) d. Fletcher/Lorne Main (Can) 6-3 6-3

FI Unfinished
-----

March 1-7, Nice Lawn Tennis Tournament, Fr

QF Shirley Bloomer (GB) d. Kay Neville-Smith (Aus) 6-0 6-2
QF Elaine Watson (GB) d. L. Tidow (Ger?) 6-0 7-5
QF Anne Goldsworthy (Aus) d. Doreen Spiers (GB) 6-2 6-0
QF Inge Pohmann (Ger) d. Sheila Colebrooke (GB) 6-2 6-3

SF Watson d. Bloomer 2-6 6-2 6-3
SF Pohmann d. Goldsworthy 6-2 2-6 6-1

FI Watson d. Pohmann 6-3 1-6 6-4

XDF Bloomer/Don Black (Rho) d. Pohmann/Horst Hermann (Ger) 6-1 6-4
-----

March 9, South-West Districts, Warrnambool, Victoria, Australia

FI: (Margory?) Williams d. B. Malcolm 6-4 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Discussion Starter #13 (Edited)
Week ending March 14

March 8-14, Cannes Lawn Tennis Club, Fr

QF Shirley Bloomer (GB) d. Ausrey Bilse (SA) 6-0 6-3
QF Inge Pohmann (Ger) d. Anne Goldsworthy (Aus) 3-6 6-1 8-6
QF Elaine Watson (GB) d. Francine Isaac (Bel) 6-0 6-1
QF Joan Curry (GB) d. L. Tidow (?) 6-3 6-1

SF Bloomer d. Pohmann 4-6 6-2 6-3
SF Curry d. Watson 5-7 6-3 6-3

FI Bloomer d. Curry 4-6 7-5 6-0

DF Bloomer/Curry d. Watson/Sheila Colebrooke (GB) 6-2 3-6 6-2

XF Curry/Gerry Oakley (GB) d. Bloomer/Don Black (Rhod) 6-1 8-6
-----

March 5-14, UAR Championships of Egypt, Le Caire

QF Totte Zehden (Ger) d. P. Vassiliadis 6-3 6-2
QF Mary Kay Morris (US) d. Andrea Eid 6-0 6-2
QF Betsy Venter Abbas d. Bezzola w.o.
QF Pat Ward (GB) d. Esther Saul 6-2 6-4

SF Zehden d. Morris 6-3 6-3
SF Abbas d. Ward 4-6 6-3 6-4

FI Zehden d. Abbas 6-3 6-3

Doubles
SF Zehden/Morris d. Saul/Mizrahi 6-3 6-2
SF Abbas/Ward d. Vigreux/Hausmann 6-0 6-2

FI Ward/Abbas d. Zehden/Morris 6-0 6-3

Mixed Doubles
QF Sonia Menache/Jack Arkinstall (Aus) d. Zehden/Gil Shea (US) 6-1 6-4
QF Ward/Vladislav Skoneckin (self-exiled Pole) d. J. Sideratos/Steffan Stockenberg (Swd) 6-2 7-5
QF Abbas/Enrique Morea (Arg) d. Saul/Wayne Van Voorhees (US) 6-3 6-3
QF Morris/Andres Hammersley (Chi) d. Rita Drobny/Jaroslav Drobny w.o.

SF Ward/Skonecki d. Menache/Arkinstall 6-2 7-5
SF Abbas/Morea d. Morris/Hammersley 11-9 3-6 6-1

FI Abbas/Morea d. Ward/Skonecki 11-9 3-6 6-1
-----

Ends March 14, La Jolla Invitation, Calif, US

1R Maureen Connolly d. Bonnie MacKay 6-0 6-1
1R Mary Arnold Prentiss d. Jean Laird 6-0 6-0
1R Dodo Bundy Cheney d. Barbara Breit 7-5 6-2
1R Bev Baker Fleitz d. Mary Ann Eilenberger 6-1 6-2
1R Helen Pastall Perez d. Patricia Zellmer 6-4 6-0
1R Darlene Hard d. Julia Sampson 7-5 3-6 7-5
1R Alex Hufty d. Pat Canning Todd w.o.
1R Louise Brough d. Dennis Bradshaw 6-1 8-6

QF Connolly d. Prentiss 6-1 6-2
QF Fleitz d. Cheney 6-1 6-3
QF Perez d. Hard 6-0 6-1
QF Brough d. Hufty 6-0 6-0

SF Fletiz d. Connolly 6-0 6-4
SF Perez d. Brough 6-3 3-6 6-1

FI Fleitz d. Perez 6-0 3-6 6-2

Doubles
1R Brough/Margaret Osborne DuPont d. Laird/Bradshaw 6-1 6-0
1R Eilenberger/Zellmer d. Cheney/Prentiss 1-6 6-2 8-6
1R Connolly/Todd d. Hard/Breit 6-4 6-2
1R Sampson/Gracyn Wheeler Kelleher d. Perez/Fletiz 8-6 7-5

SF Brough/DuPont d. Eilenberger/Zellmer 6-3 6-0
SF Sampson/Kelleher d. Connolly/Todd 6-3 3-6 6-0

FI Brough/DuPont d. Sampson/Kelleher 6-1 6-3

Mixed Doubles
SF DuPont/Clyde Hippenstiel d. Connolly/Luis Ayala (Chi) 4-6 6-1 6-1
SF Brough/Bobby Perez d. Cheney/Jacques Grigy 12-10 6-1

FI DuPont/Hippenstiel d. Brough/Perez 6-2 9-7
-----

Ends March 14, Masters, Jacksonville, Florida, US

Mixed Doubles
QF Helen Fletcher (GB)/Colin Hannam (GB) d. Julianna Copeland/Don Platt (Can) 6-2 6-2
QF Hannah Sladek (Can)/Robert Bedard (Can) d. Joan Merciadis/Cal Ragan 7-9 6-4 6-2

SF Mildred Thornton/Art Larsen d. Fletcher/Hannam 2-6 6-4 6-4
SF Joy Mottram (GB)/Tony Mottram (GB) d. Sladek/Bedard 6-1 6-2

FI Thornton/Larsen d. Mottram/Mottram w.o.
-----
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week ending March 21

March 5-20, Central American and Caribbean Olympic Games, Mex

1R Maria Tapia de Roldan d. Loly Benchimol de Auday (Ven) 6-1 6-0
1R Andreina Pietre Drew Bear (Ven) d. Pilar Herrera (Cub) 6-2 6-3
1R Rosa Maria Reyes d. Isabel Linares (Col) 6-1 6-0

QF Mela Ramirez d. Mirta de la Paz (Cub) 6-0 6-0
QF De Roldan d. Aurora Orozco (Col) 6-1 6-0
QF Yola Ramirez d. Drew Bear 6-1 6-3
QF Reyes d. Hilda Cofina de Herrera (Gua) 6-0 6-2

SF M. Ramirez d. De Roldan 6-1 6-2
SF Reyes d. Y. Ramirez 6-1 7-5

3rd Place: Y. Ramirez d. De Roldan 7-5 6-3

FI M. Ramirez d. Reyes 6-1 6-3

Doubles
1R M. Ramirez/Y. Ramirez d. Drew Bear/de Auday 6-2 6-0

SF M. Ramirez/Y. Ramirez d. Herrera/de la Paz 6-0 6-3
SF Roldan/Reyes d. Orosco/Linares 6-1 6-0

FI M. Ramirez/Y. Ramirez d. Reyes/De Roldan 6-3 4-6 6-2

Mixed Doubles
1R M. Ramirez/Mario Llamas (Mex) d. de Auday/Ricardo Lopez (Ven) 6-1 6-2
1R Linares/Dario Behar (Col) d. Herrero/Juan Weiss (Cub) 6-3 4-6 7-5
1R Drew Bear/Carlos Lopez (Ven) d. de Herrera/Julio Lopez (Gua) 6-1 4-6 6-1
1R de Roldan/Anselmo Puente (Mex) d. Orozco/Harry Faccini (Col) 6-2 6-1

SF M. Ramirez/Llamas d. Linares/Behar 6-0 6-2
SF de Roldan/Puente d. Drew Bear/Lopez 6-3 6-1

3rd place: Drew Bear/Lopez d. Linares/Behar 8-6 6-2

FI: M. Ramirez/Llamas d. de Roldan/Puente 6-2 6-1
-----

March 15-21, Riviera Championships, Menton, Fr

QF Shirley Bloomer (GB) d. Hella Strecker (Ast) 6-1 6-0
QF Nicla Migliori (It) d. Inge Vogler (Ger) 3-6 6-2 6-2
QF Joan Curry (GB) d. Elaine Watson (GB) 6-3 6-1
QF Inge Pohmann (Ger) d. Erika Vollmer (Ger) 6-4 6-1

SF Bloomer d. Migliori 6-4 6-2
SF Curry d. Pohmann 6-2 6-0

FI Curry d. Bloomer 6-3 6-4

Doubles
QF Migliori/Vollmer d. Joly/Doll 6-1 6-0
QF Pohmann/L. Tidow d. Kay Neville-Smith (Aus)/Ann Goldsworthy (AUS) 7-5 6-2
QF Watson/Sheila Colebrooke (GB) d. Strecker/Doreen Spiers (GB) 4-6 6-1 6-3
QF Curry/Bloomer d. Vogler/Audrey Bilse (SA) 8-6 6-2

SF Migliori/Vollmer d. Pohmann/Tidow 4-6 6-1 6-2
SF Curry/Bloomer d. Watson/Colebrooke 6-1 6-1

FI Curry/Bloomer d. Migliori/Vollmer 6-1 6-3

Mixed Doubles
QF Bloomer/Gerry Oakley (GB) d. Driussi (It)/Umberto Bergamo (It) 6-3 6-3
QF Lucia Manfredi (It)/Alberto Lazzarino (It) d. Pohmann/Horts Hermann (Ger) 1-6 6-4 13-11
QF Goldsworthy/Peter Molloy (Aus) d. Colebrooke/A. Anderson 7-5 6-4
QF Migliori/Orlando Sirola (It) d. Watson/Peter Wooldridge (GB) 6-3 6-4

SF Bloomer/Oakley d. Manfredi/Lazzarino 6-1 6-2
SF Migliori/Sirola d. Goldsworthy/Molloy 6-4 6-4

FI Migliori/Sirola d. Bloomer/Oakley 6-3 6-4
-----

March 15-21, Everglades Invitation, Palm Beach, Florida, US

1R Doris Hart d. Zoe Leach 6-0 6-4
1R Joan Merciadis d. Meta Schroedel 7-5 6-0
1R Joy Mottram (GB) d. Carolyn Rittenour 6-0 6-2
1R Helen Fletcher (GB) d. Jane Walsh 6-0 6-1
1R Marta Barnett d. Carmen Lampe 6-3 6-0
1R Shirley Fry d. Miriam Tatoul 6-1 6-3

QF Hart d. Hanna Sladek (Can) 6-4 6-2
QF Mottram d. Merciadis 6-3 7-5
QF Fletcher d. Mildred Thornton 6-2 6-4
QF Fry d. Barnett 6-4 6-2

SF Hart d. Mottram 6-3 7-5
SF Fry d. Fletcher 3-6 6-1 6-3

FI Hart d. Fry 6-4 3-6 11-9

-----

Circa mid-March, Danish Covered Court Championships, Copenhagen, Denmark (Indoors on Wood)

FI: Milly Vagn-Nielsen d. Else Schmidt 6-3 6-3

DF: Lisa Gram-Andersen/Vera Johansen d. Milly Vagn-Nielsen/Else Schmidt 3-6 7-5 6-3

MX: Lisa Gram-Andersen/Jorgen Ulrich d. Vera Johansen/Jorgen Hegn 6-4 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week ending March 28

March 22-28, Good Neighbor, Miami Beach, US

1R Doris Hart d. Ann Belson 6-0 6-0
1R Mildred Thornton d. Melba Racner 6-4 6-1
1R Joan Merciadis d. Barbara Mitchell 6-1 6-2
1R Joy Mottram (GB) d. Pat White 6-0 6-1
1R Helen Fletcher (GB) d. Zoe Hatcher 6-3 6-2
1R Hanna Sladek (Can) d. June Kroeger 6-1 6-4
1R Karol Fageros d. Sue Herr 3-6 6-3 6-4
1R Shirly Fry d. Edith Stroth 6-0 6-0

QF Hart d. Thornton 6-2 6-2
QF Mottram d. Merciadis 7-5 6-4
QF Fletcher d. Sladek 6-4 6-4
QF Fry d. Fageros 6-2 6-2

SF Hart d. Mottram 6-4 6-2
SF Fletcher d. Fry 6-0 0-6 6-3

FI Hart d. Fletcher 6-4 6-4

Doubles
QF Chickie Freiberg/Melba Racner d. Pamela Woolworth/Mrs. Charles Church 10-8 6-4
QF Fletcher/Mottram d. Pat White/Evelyn Snider w.o.
QF Thornton/Merciadis d. Sladek/Herr 6-3 8-6

SF Hart/Fry d. Freiberg/Racner 6-0 6-0
SF Fletcher/Mottram d. Thronton/Merciadis 6-2 6-2

FI Hart/Fry d. Fletcher/Mottram 6-0 5-7 6-3

Mixed Doubles
SF Hart/Vic Seixas d. Fletcher/Hugh Stewart 6-3 6-3
SF Fry/Hal Burrows d. Herr/Seymour Greenberg 6-0 6-0

FI Not Played
-----

March 22-28, Cannes Gallia, Fr [Clay]

QF Shirley Bloomer (GB) d. Lucia Manfredi (It) 6-2 6-0
QF Elaine Watson (GB) d. Nicla Migliori (It) 2-6 6-2 7-5
QF Joan Curry (GB) d. Audrey Bilse (SA) 6-2 6-0
QF Elena Lehmann (Arg) d. Erika Vollmer (Ger) 6-3 6-0

SF Watson d. Bloomer 6-4 6-2
SF Curry d. Lehmann 6-3 6-0

FI Curry d. Watson 6-2 10-8

Doubles
QF Vollmer/Migliori d. Ann Goldsworthy (Aus)/Kay Neville-Smith (Aus) 2-6 6-2 13-11
QF Watson/Sheila Colebrooke (GB) d. Francine Isaac (Bel)/Doreen Spiers (GB) 6-2 6-3
QF Bilse/Inge Vogler (Ger) d. Manfredi/Josette Billaz 6-4 6-3
QF Bloomer/Curry d. Bokhorst (Hun)/Sturdza (Hun) 6-2 6-2

SF Vollmer/Migliori d. Watson/Colebrooke 6-2 9-7
SF Bloomer/Curry d. Bilse/Vogler 6-2 9-7

FI Bloomer/Curry d. Vollmer/Migliori 6-3 4-6 6-4
-----

March 19-28, International Championships of Alexandria, Egy

2R Totta Zehden (Ger) d. ?
2R E. Smith d. Calice Butta 6-0 6-1
2R Simone Mathieu d. T. Hussussian 6-3 6-2
2R Mary Kay Morris (US) d. Andrea Eid 6-2 6-1
2R Betsy Venter Abbas d. Ginette Grandguillot w.o.
2R Moon Eman d. Masterson 6-3 6-0
2R M. Sinadinos d. Lemonias 6-1 6-0
2R Pat Ward (GB) d. P. Polkowska 6-0 6-1

QF Zehden d. Smith 6-3 6-1
QF Morris d. Mathieu 5-7 6-3 6-3
QF Abbas d. Eman 6-1 6-2
QF Ward d. Sinadinos 6-0 6-1

SF Zehden d. Morris 6-4 6-0
SF Abbas d. Ward 6-4 6-4

FI Abbas d. Zehden 4-6 6-2 6-3

Doubles
SF Ward/Abbas d. Eid/Eman 6-1 6-3
SF Zehden/Morris d. Mathieu/Sinadinos 6-0 6-4

DF Ward/Abbas d. Zehden/Morris 6-2 6-2

Mixed Doubles
1R Abbas-Enrique Morea (Arg) d. Masterson/Mouraief 6-1 6-0
1R Sinadinos/Saleh Badr-el-Din d. Smith/Tawa 6-4 6-2
1R Eid/Gil Shea (US) d. Vambaris/Jose Draper (Sp) 6-2 6-1
1R Morris/Andres Hamemrsley (Chi) d. Eman/Vladislav Skonecki (self-exile) 6-2 9-7
1R Ward/Jack Arkinstall (Aus) d. Polkowska/E. Sofair 6-0 6-1
1R Mathieu/Steffan Stockenberg (Swd) d. Lemonias/Anawati 6-2 6-1
1R Yared/Carlos Ferrer (Sp) d. Hussussain/Fiani 6-2 6-1
1R Zehden/Fausto Gardini (It) d. Buccianti/Wayne Van Voorhees (US) w.o.

QF Abbas/Morea d. Sinadinos/Badr-el-Din 6-2 6-1
QF Morris/Hammersley d. Eid/Shea 6-4 1-6 6-2
QF Ward/Arkinstall d. Mathieu/Stockenberg w.o.
QF Zehden/Gardini d. Yared/Ferrer 6-1 6-3

SF Abbas/Morea d. Morris/Hammersley 6-4 6-1
SF Ward/Arkinstall d. Zehden/Gardini 6-1 6-4

FI Abbas/Morea d. Ward/Arkinstall 6-1 3-6 6-1
-----

March 22-27, USLTA Women's Indoors, Longwood, Chestnut Hill, Mass.

1R Betty Coumbe d. Joan Stockdale 6-2 6-2
1R Barbara Wilkins Ward d. Ann Casey 6-0 6-0
1R Nancy Norton d. Marjery Fremont-Smith 6-1 6-2
1R Dorothy Hills d. Julie Richardson 6-3 9-7
1R Mary Richards d. Mary Lou Gilbane w.o.
1R Lois Felix d. Elaine Brackett 6-0 6-1
1R Pat Sullivan d. Joan Schneiderwirth 6-2 6-3

2R Dorothy Levine d. Helen Reynolds 6-0 6-0
2R Isabel Troccole d. Joan Sullivan 6-0 6-3
2R Richards d. Hills 2-6 6-2 6-2
2R Ward d. Norton 6-3 7-5
2R Felix d. P. Sullivan 6-3 6-3
2R Edith Ann Sullivan d. Coumbe 7-9 6-0 6-3
2R Ruth Jeffrey d. Carolyn Liguori 7-5 6-2
2R Kay Hubbell d. Joan Ross-Dilley (GB) w.o.

QF Levine d. Troccole 6-2 6-4
QF Ward d. Richards 4-6 6-1 6-3
QF Felix d. E. Sullivan 8-6 3-6 6-3
QF Hubbell d. Jeffrey 6-2 6-4

SF Levine d. Ward 6-3 6-0
SF Felix d. Hubbell 8-6 6-2

FI Levine d. Felix 6-1 6-1

Doubles
1R Coumbe/Troccole d. Richardson/Brackett 6-0 6-1
1R Sullivan/Sullivan d. Blanchard/Liquori 6-1 3-6 6-4
1R Ward/Levine d. Suman/Suman 6-2 6-1

QF Felix/Hubbell d. Potter/Russell 6-0 6-1
QF Coumbe/Troccole d. Sullivan/Sullivan 6-0 6-0
QF Ward/Levine d. Norton/Hills 6-1 6-0
QF Jeffrey/Richards d. Pickhardt/Fremont Smith 6-1 6-3

SF Felix/Hubbell d. Coumbe/Troccole 6-3 6-2
SF Ward/Levine d. Jeffrey/Richards 6-1 6-0

FI Ward/Levine d. Felix/Hubbell 6-2 6-0
-----

March 29, Tournoi Du T.C. Flandres, Roubaix, Fr

FI Beatrice de Chambure d. Watinne (Bel) 6-4 -1-6 6-4

MX de Chambure/Marcel Bernard d. Myrtil Dubois/Jean Borotra 2-6 6-3 6-2

-----

March 20-29, Norwegian Covered Court Championships, Skoyen, Norway (Indoors on Wood)

FI: Lill Lind d. H. Lund 6-2 6-1

DF: Lill Lind/I. Juell d. L. Fougner/P. Skappel 1-6,8-6 6-2

MX: Finn Sohol/Lill Lind/Finn Solhol d. I. Juell/P. Kraby 6-3 6-1

-----

March? Russian Nationals

FI: Belonenko d. Chuvryrina 8-6 6-0

DF: Belonenko/Sevastianova d. Chuvyrina/Kouzmina 6-2 5-7 6-2

MX Vetochnikova/Kiesewetter d. Viali/Kiwi 6-1 6-2

-----
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week ending April 4

March 29-April 4, Cannes Carlton, Fr [Clay]

QF Joan Curry (GB) d. Josefa de Riba (Sp) 4-6 6-3 6-3
QF Javory d. Inge Vogler (Ger) 6-2 6-2
QF Elaine Watson (GB) d. Christiane Mercelis (Bel) 10-8 6-2
QF Jacqueline Patorni d. Shirley Bloomer (GB) 6-4 1-6 6-2

SF Curry d. Javory 6-3 6-2
SF Watson d. Patorni 6-3 7-5

FI Watson d. Curry 6-3 2-6 6-2

DF Audrey Bilse (SA)/Sheila Colebrooke (GB) d. Vogler/Elena Lehmann (Arg) 6-3 4-6 6-3
-----

March 29-April 4, Caribe Hilton Invitation, San Juan, Puerto Rico

1R Doris Hart (US) d. Grace Valdes 6-0 6-1
1R Betty Rosenquest Pratt (Jam) d. Rebecca Coldberg 6-0 6-1
1R Baba Madden Lewis (US) d. Margarita Pasarell 6-1 6-1
1R Joy Mottram (GB) d. Quetita Miro 6-0 6-0
1R Helen Fletcher (GB) d. Karol Fageros (US) 7-5 6-4
1R Hanna Sladek (Can) d. Haydee Muxworthy 6-1 6-2
1R Gladys Heldman (US) d. Josefina Cabrera 6-2 6-2
1R Shirley Fry (US) d. Margaret Babbitt (US) 6-0 6-1

QF Hart d. Pratt 6-2 6-2
QF Mottram d. Lewis 6-2 6-8 6-3
QF Fletcher d. Sladek 6-1 6-3
QF Fry d. Heldman 6-0 6-1

SF Hart d. Mottram 6-3 6-3
SF Fry d. Fletcher 6-2 6-2

FI Fry d. Hart 6-3 6-3

Doubles
SF Hart/Fry d. Fageros/Sladek 6-4 6-1
SF Pratt/Lewis d. Mottram/Fletcher 6-3 9-7

FI Hart/Fry d. Pratt/Lewis 6-4 6-2

Mixed Doubles
QF Hart/Vic Seixas d. Fageros/Allen Morris 6-0 6-1
QF Sladek/Hugh Stewart d. Lewis/Hal Burrows 6-4 6-0
QF Fry/Gardnar Mulloy d. Pratt/Sven Davidson (Swd) 11-13 6-2 6-4
QF Mottram/Colin Hannam (GB) d. Fletcher/Kurt Nielsen (Den) 6-8 6-4 6-4

SF Hart/Seixas d. Sladek/Stewart 6-3 6-4
SF Fry/Mulloy d. Mottram/Hannam 6-3 7-5

FI Fry/Mulloy d. Hart/Seixas 4-6 6-3 6-4
-----

April 4, CLOC Indoors, Copenhagen, Denmark

SF Vera Johansen d. Merete Bagge 6-2 6-3
SF Esther Berg-Nielsen d. Inge Buch 6-3 6-4

FI Johansen d. Berg-Nielsen 6-0 6-1
-----

Ends April 4, Western Indoors, Chicago, US

QF Dorothy Watman levine d. Jeanette Witko 6-0 6-0
QF Harriety Kirby d. Kay Bolling 7-5 6-0
QF Marry Louise Vash d. June Bryerton 6-0 6-0
QF Nancy O'Connell d. Benita Senn (Can) 6-1 6-3

SF Levine d. Kirby 6-0 6-0
SF Vash d. O'Connell 4-6 6-0 6-0

FI Levine d. Vash 6-2 6-0

-----

??, Casablanca, Morocco

FI: Maud Galtier (Fra) d. Michelle Bourbonnais (Fra) 6-3 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week ending April 11

Ends April 10, Australian Hard Court Championship, Brisbane, Aus

SF Jennifer Staley d. Mary Carter 6-3 6-3
SF Beryl Penrose d. Fay Muller 6-0 6-3

FI Staley d. Penrose 3-6 6-0 6-4

XD Penrose/George Worthington d. Carter/Neale Fraser 9-7 11-9
-----

April 11, Eastern Suburbs Hard Court Championships, Kensington East, NSW, Australia

FI Mary Carter d. Kay Newcombe 6-3 7-5
-----

Ends April 10, San Remo International, It

QF Totta Zehden (Ger) d. Pat Ward (GB) 7-5 6-1

SF Sylvana Lazzarino d. Shirley Bloomer (GB) 7-5 6-8 6-3
SF Zehden d. Joan Curry 6-4 0-6 6-0

FI Lazzarino d. Zehden 6-4 6-1

XF Doreen Spiers (GB)/Andres Hammersley (Chi) d. Elaine Watson (GB)/Horst Hermann (Ger) 6-4 1-6 7-5
-----

April 5-11, Coral Gables, Salvador Park, Florida, US

QF Doris Hart d. Marilyn Stock 6-0 6-2
QF Joan Merciadis d. Sally Hitt w.o.
QF Karol Fageros d. Sue Herr 4-6 6-2 6-1
QF Shirley Fry d. Mildred Thornton 6-0 6-3

SF Hart d. Merciadis 6-0 6-2
SF Fry d. Fageros 7-5 6-0

FI Hart d. Fry 6-4 8-6
-----

April 5-11, Bay Counties, San Francisco, Calif., US

1R Gerry Carter d. Nancy Loop 6-2 6-3
1R Barbara Stein d. Dean Folger 6-2 7-9 6-1
1R Virginia Wolfenden Kovacs d. Margaret Wedertz 6-0 6-0
1R Louise Gates d. Marbel Railey 6-4 4-6 6-3

2R Anita Kanter d. Linda Vail w.o.
2R Jean Laird d. Pat Maloney 6-3 5-7 6-4
2R Lynn Wall d. Marjorie McCord 8-6 6-2
2R Carter d. Stein 7-5 6-1
2R Mary Ann Mitchell d. Andrea Sparling w.o.
2R Nancy Miller d. Connie Wilford 6-2 6-3
2R Pat Naud d. Shirley Krikorian d. 6-2 6-1
2R Kovacs d. Gates 6-1 6-3

QF Kanter d. Laird 6-3 7-5
QF Carter d. Wall 6-3 5-7 7-5
QF Mitchell d. Miller 6-2 7-5
QF Kovacs d. Naud 6-2 6-1

SF Kanter d. Carter 6-2 6-3
SF Kovacs d. Mitchell 6-1 6-4

FI Kovacs d. Kanter 8-6 6-3
-----

April 5-10, Roehampton Hard Courts, GB

1R: Angela Mortimer d. S F Pool 6-1 6-3
1R: Lucy Byrne d. J M Young 9-7 6-3
1R: Jenny Middleton d. J P Marshall 6-2 7-5
1R: Gertie Preston d. Hazel Moorley 6-4 6-0
1R: D C Comerford d. A Belcher 6-4 6-2
1R: Angela Buxton d. Mrs M Cox 6-2 6-1
1R: Pat Hird d. J Dixon 6-3 6-3
1R: Joan Quelch d. L Kaniklides 6-1 6-1
1R: S E Fisher d. L M Trevor 7-5 1-6 6-4
1R: Lorna Cawthorn d. Marian Craig-Smith 4-6 6-3 6-4
1R: Ann Price d. Mrs C M Burge 3-6 7-5 6-3
1R: Anne Shilcock d. Pauline Titchener 6-1 6-2
1R: D Green d. J Bartko 7-5 6-2
1R: Gem Gilbert d. J A Fulton 6-3 6-2
1R: Barbara Knapp d. C Z Mortimer 6-1 6-1
1R: Mrs T Wantoch d. Caroline Yates Bell 4-6 8-6 6-4
1R: Heather Robson d. B H Whitmore 6-1 6-3
1R: Mary Harris d. Jenny Wagstaff 2-6 8-6 6-4
1R: Mrs R Nagle d. Mrs J R Tolhurst 6-4 6-3
1R: Sidney Brock d. Anthea Gibb 6-3 6-2
1R: Margot Parker d. H A Doyle 6-3 6-3
1R: Joan Nilen d. L E Porteous 6-4 6-2
1R: Jane Godfrey d. Honor Durose 11-9 6-4
1R: Georgie Woodgate d. Sue Waters 6-1 6-1

2R: Mortimer d. Byrne 6-1 6-1
2R: Middleton d. J I Chittenden 7-5 6-1
2R: Vera Thomas d. Preston 6-2 6-0
2R: Comerford d. E Phillips 9-7 10-12 6-3
2R: Buxton d. Hird 6-3 6-2
2R: Quelch d. Fisher 6-4 6-1
2R: A P Anderson d. H M Tingley 6-3 6-3
2R: Cawthorn d. Price 3-6 6-3 6-3
2R: Shilcock d. Green 6-1 6-1
2R: Gilbert d. J A Covell 6-2 6-4
2R: Knapp d. Wantoch 6-0 6-1
2R: Robson d. Judy Burke 6-1 6-2
2R: Harris d. Nagle 7-5 6-3
2R: Brock d. M A Archard 6-1 6-1
2R: Parker d. Nilen 6-0 6-2
2R: Woodgate d. Godfrey 6-2 6-0

3R Angela Mortimer d. Jenny Middleton 6-0 6-2
3R Vera Dace Thomas d. D.C. Comerford 7-5 6-1
3R A.P. Anderson d. Lorna Cawthorn 8-6 6-4
3R Angela Buxton d. Joan Quelch 9-7 6-4
3R Georgie Woodgage d. Parker 6-2 2-6 6-1
3R Mary Harris d. Mrs. Sidney Brock 8-6 3-6 6-2
3R Barbara Knapp d. Heather Robson (NZ) 6-8 6-0 6-0
3R Anne Shilcock d. Gem Gilbert 6-4 6-0

QF Mortimer d. Thomas 6-3 6-4
QF Buxton d. Anderson 6-0 6-0
QF Woodgate d. Harris 6-2 6-3
QF Shilcock d. Knapp 7-5 6-0

SF Mortimer d. Buxton 6-4 6-4
SF Woodgate d. Shilcock 6-2 6-2

FI Mortimer d. Woodgate 6-2 6-2

DF Mortimer/Shilcock d. Cawthorn/Harris 6-1 3-6 6-2
-----
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week ending April 18

April 11-18, Monte Carlo, Monaco [Clay]

1R Joan Curry (GB) d. Angela Salvet (Fr) 6-2 6-3
1R Pilar Barril (Sp) d. Beatrice de Chambure (Fr) 6-8 6-2 10-8
1R Christiane Mercelis (Bel) d. Anne Marie Seghers (Fr) 4-6 6-4 6-1
1R Ginette Bucaille (Fr) d. Fanny ten Bosch (Neth) 6-2 6-4
1R Javory (Hun) d. Mortiore 6-0 6-0
1R Sylvanna Lazzarino (It) d. Maud Galtier (Fr) 6-1 6-0
1R Erika Vollmer (Ger) d. Lucia Manfredi (It) 6-0 6-1
1R Shirley Bloomer (GB) d. ?
1R Jacqueline Kermina (Fr) d. Nelly Lampe (Fr) 6-0 6-1
1R Jacqueline Patorni (Fr) d. Clapp (GB) 6-1 6-0
1R Barbara Bradley (US) d. Liezel Broz (Aut) 6-2 5-7 6-4
1R Suzanne Schmidt (Fr) d. Anne Marie Crowet (Bel) 6-0 7-5
1R Totte Zehden (Ger) d. Jenny de Ridder (Bel) 6-1 6-1
1R Josefa de Riba (Sp) d. Barbara Kimbrell (US) 6-3 4-6 9-7
1R Inge Vogler (Ger) d. Wilma Smith (US) 6-1 7-5
1R Pat Ward (GB) d. Margot Dittmeyer (Ger) 6-1 6-1

2R Curry d. Barril 6-0 6-3
2R Bucaille d. Mercelis 6-3 3-6 8-6
2R Lazzarino d. Javory 6-1 6-3
2R Bloomer d. Vollmer 6-1 6-2
2R Kermina d. Patorni 7-5 6-4
2R Schmitt d. Bradley 6-4 7-5
2R Zehden d. de Riba 6-2 8-6
2R Ward d. Vogler 3-6 6-3 6-4

QF Curry d. Bucaille 6-2 8-6
QF Lazzarino d. Bloomer 6-2 7-5
QF Kermina d. Schmitt 7-5 6-1
QF Zehden d. Ward 3-6 6-2 6-4

SF Lazzarino d. Curry 6-1 7-5
SF Kermina d. Zehden 6-3 1-6 6-2

FI Lazzarino d. Kermina 3-6 6-2 6-4

National Doubles (The Iliffe Cup)
1R Bucaille/Kermina (Fr) d. Barril/Josefa de Riba (Sp)
1R Vogler/Zehden (Ger) d. Mercelis/Jenny de Ridder (Bel) 7-5 6-1
1R Galtier/Schmitt (Fr) d. Bradley/Kimbrell 1-6 8-6 6-3
1R Patorni/Seghers (Fr) d. Gloria Butler/Wilma Smith (US) 8-6 9-7
1R Vollmer/Dittmeyer d. Manfredi/Lazzarino (It) 6-4 6-2
1R Ten Bosch/Joan Sigart de Muelemeister d. Amadee Borghini/Monique Pasquier (Mon) 6-1 6-2

QF Bucaille/Kermina (Fr) d. Bloomer/Watson (GB) 6-1 6-4
QF Vogler/Zehden (Ger) d. Galtier/Schmitt (Fr) 7-5 6-1
QF Patorni/Seghers (Fr) d. Vollmer/Dittmeyer (Ger) 7-5 6-3
QF Curry/Ward (GB) d. Ten Bosch/Muelemeister (Neth) 6-3 6-3

SF Vogler/Zehden (Ger) d. Bucaille/Kermina (Fr) 2-6 6-1 9-7
SF Curry/Ward (GB) d. Patorni/Seghers (Fr) 6-4 6-2

FI Curry/Ward (GB) d. Vogler/Zehden (Ger) 6-0 6-0

Open Doubles (Cup Vicente de Blanchonval)
2R de Chambure/Monnot d. Kimbrell/Schmitt 6-3 3-6 6-4
2R Seghers/Bucaille d. Butler/Mercelis 6-1 6-3
2R Bradley/Smith d. Manfredi/Javory 6-3 7-5

QF Patorni/Vollmer d. Broz/Spiers 6-1 6-0
QF Varin/Bourbonnais d. de Chambure/Monnot 7-5 6-3
QF Seghers/Bucaille d. Bradley/Smith 6-4 6-4
QF Bloomer/Ward d. Lehmann/Vogler 6-4 6-4

SF Patorni/Vollmer d. Varin/Bourbonnais 6-4 6-3
SF Bloomer/Ward d. Seghers/Bucaille 4-6 7-5 6-4

FI Bloomer/Ward d. Patorni/Vollmer 1-6 6-2 7-5

Mixed Doubles
3R Javory/Franciski (Hun) d. Vollmer/Malcolm Fox (US) 4-6 6-2 6-4
3R Bradley/Robert Abdesselam (Fr) d. de la Courtie/Bazin (Fr) 63 7-5
3R Lehmann/Antal Jancso (Hun) d. Butler/Jean Claude Molinari (Fr) 5-7 6-3 6-3
3R Mercelis/Jacques Moreau (Bel) d. Kimbrell/Tony Vincent (US) 7-5 6-4

4R De Ribe/henri Pellizza (Fr) d. Javory/Francesci 6-1 8-6
4R Bradley/Abdessealm d. Lampe/Laprade 7-5 6-2
4R Bourbonnais/Francois Garnero d. Galtier/Jean Ducos de la Haille 6-2 7-5
4R Kermina/Freddy Bujtor (Hun) d. de Chambure/Bernard Destremau (Fr) 6-4 7-5
4R Bloomer/Don Black (Rhod) d. Lazzarino/Alberto Lazzarino (It) 6-3 8-6
4R Lehman/Jancso d. Zehden/Andres Hammmersley (Chi) 11-9 6-3
4R Monnot/Marcel Bernard (Fr) d. Mercelis/Moreau 6-1 6-4
4R Ward/Vladislav Skonecki (self-exile) d. Crowet/Gino Mezzi (Bel) 6-3 6-1

QF De Riba/Pellizza d. Bradley/Abdesselam 6-1 2-6 6-2
QF Bourbonnais/Garnero d. Kermina/Bujtor 2-6 4-5 ret.
QF Bloomer/Black d. Lehmann/Jancso 8-10 2-2 ret.
QF Ward/Skonecki d. Monnot/Bernard 5-7 6-1 6-2

SF De Riba/Pellizza d. Bourbonnais/Garnero 6-1 6-4
SF Ward/Skonecki d. Bloomer/Black 6-3 10-8 6-4

FI Ward/Skonecki d. De Riba/Pellizza 6-3 6-2

Under 23 Singles
QF Bloomer d. Dittmeyer 6-4 64-
QF Bras d. de la Courtie 6-2 6-4
QF Watson d. Barril 4-6 7-5 6-1
QF Lazzarino d. de Chambure 6-2 6-4

SF Bloomer d. Bras 6-4 6-0
SF Lazzarino d. Watson 6-2 4-6 6-1

FI Bloomer d. Lazzarino 6-1 6-1
-----

April 12-17, Cumberland Hard Courts, GB

1R: Mrs G H Burrows d. J P Marshall 6-4 6-1
1R: V M Newman d. Mrs D B Shaw 6-4 6-2
1R: Ann Price d. Penny Burrell 6-2 6-2
1R: Gem Gilbert d. A P Anderson 6-4 9-7
1R: Gertie Preston d. H M R Tingley 6-1 6-1
1R: L Kaniklides d. A Belcher 6-2 6-3
1R: Lucy Byrne d. J I King 6-0 6-1
1R: Mrs D Donald d. P C Sinclair 6-3 6-2
1R: Georgie Woodgate d. Judy Tissot 6-3 6-2
1R: Val Moore d. M J Elphick 6-1 4-6 6-3
1R: Mary Harris d. B H Whitmore 6-2 7-5
1R: Sheila Griffin d. H Z Barratt 6-3 6-2
1R: Rosemary Walsh d. Bobbie Wilson 7-5 7-5
1R: Leonie Brighton d. Mrs M Cox 6-1 6-0
1R: Mrs G A Taylor d. Sue Waters 8-6 6-1
1R: Joan Quelch d. J Dixon 6-3 6-1
1R: Joan Nilen d. E M Austin 6-3 6-2
1R: Pat Hird d. H G Looker 6-0 6-0

2R: Angela Buxton d. Burrows 7-5 6-0
2R: Newman d. Price 6-3 1-6 7-5
2R: Gilbert d. Gay Chandler 6-4 6-3
2R: Preston d. Kaniklides 6-3 6-4
2R: Gem Hoahing d. Jennifer Pendered 4-6 6-4 6-3
2R: Margaret Grace d. Edith Lawrenson 9-7 6-1
2R: Byrne d. Dorrit Herbst 6-4 6-2
2R: Jenny Middleton d. Donald 6-1 8-6
2R: Woodgate d. Moore 6-2 6-1
2R: Harris d. Griffin 3-6 6-3 6-1
2R: Walsh d. Mrs R Nagle 6-4 6-2
2R: Brighton d. Taylor 8-6 6-2
2R: Heather Robson d. J Bartko 6-1 6-3
2R: Anthea Gibb d. Judy Burke 6-4 6-3
2R: Quelch d. Nilen 6-0 6-4
2R: Lorna Cawthorn d. Hird 6-4 5-7 6-4


3R Angela Buxton d. Newman 6-0 8-6
3R Gem Gilbert d. Gertie Preston 6-4 6-3
3R Lorna Byrne d. Jenny Middleton 0-6 6-3 6-2
3R Gem Hoahing d. Margaret Grace 6-2 6-3
3R Georgie Woodgate d. Mary Harris 6-1 6-2
3R Rosemary Walsh d. Leonie Brighton 6-3 6-4
3R Heather Robson (NZ) d. Anthea Gibb 6-2 6-3
3R Lorna Cornell Cawthorn d. Joan Quelch 6-8 6-3 6-4

QF Buxton d. Gilbert 6-1 6-0
QF Hoahing d. Byrne 6-1 6-1
QF Woodgate d. Walsh 6-2 6-2
QF Cawthorn d. Robson 6-1 7-5

SF Buxton d. Hoahing 8-6 2-6 6-2
SF Cawthorn d. Woodgate 6-2 2-6 8-6

FI Buxton d. Cawthorn 6-4 6-0

Doubles
SF Molly Blair/Bea Walter d. Mrs. G.H. Burrows/Mrs J.A. White 6-2 6-3
SF Cawthorn/Pat Hird d. Woodgate/Walsh 6-2 4-6 8-6

DF Cawthorn/ Hird d. Blair/Walter 4-6 6-4 6-3

XD Walter/Mark Otway (NZ) d. Hird/I. Warwick 5-7 8-6 7-5
-----

Ends April 18, Jamaica Easter Championships, Jam

QF Betty Rosenquest Pratt d. E. Roper 6-0 6-0
QF J. Townsend d. J. Beckford 6-3 6-3
QF Kay Henriques d. June Gay Densham (US) 6-2 6-0
QF Peggy Mair d. C. Tinling 5-7 6-2 8-6

SF Pratt d. Townsend 6-0 6-0
SF Henriques d. Mair 6-1 6-2

FI Pratt d. Henriques 6-0 6-0

Doubles
SF Roper/Henriques d. Townsend/Whitehome 6-1 6-1
SF Pratt/Mair d. Tinling/Maynier 6-2 6-4

FI Pratt/Mair d. Roper/Henriques 6-2 6-4

Mixed Doubles
SF Pratt/Pratt d. Roper/Andrew Bloomfield 6-0 6-3
SF Henriques/Peter Phillips d. Tinling/Tinling 6-3 6-8 6-2

FI Pratt/Pratt d. Henriques/Phillips 6-4 9-7

-----

April 8-19, South African Championships, Johannesburg, South Africa
Venue: Ellis Park

Singles (Draw=39)

1R: Cissy Leach d. V. Stead 6-4 6-4
1R: Lily Adair d. Mrs B. Rathbone 6-4 97
1R: Ruth Stevens d. Sheila Waddington 6-0 6-1
1R: J. Martin d. Mrs Graham-Murray 3-6 6-1 6-3
1R: Leonie Vermaak d. Mrs B.E. Behr ????
1R: Jone Dowell d. Yvonne Wilkinson 6-0 6-1
1R: Valerie Koortzen d. P. Morkel 6-4 6-4

2R: Hazel Redick-Smith d. Mrs R. Putnin 6-1 6-1
2R: Solveig Glietenberg d. Pam Curlewis 6-1 6-4
2R: Hazel Pascoe d. V. Myburgh 6-3 6-8 6-4
2R: Dora Killian d. C. van Zyl 6-2 6-1
2R: Stevens d. Adair 6-1 6-2
2R: Penelope Pentelow d. P. Mundell 6-3 6-4
2R: Hester Sullivan d. Fiona Hill 8-6 6-4
2R: Beryl Bartlett d. J. Loveday 6-3 6-1

2R: Gwendy Love d. Mrs Commaille 6-0 6-1
2R: Toots Watermeyer d. Mrs van der Vyver 7-5 6-2
2R: Dowell d. Koortzen 6-4 7-9 6-1
2R: Vermaak d. Martin 6-1 6-1
2R: Lucille van der Westhuizen d Mrs F. Wessels 6-1 6-4
2R: Thea Hale d. N. Loxton 6-1 6-1
2R: Mrs B. Lewis d. L. Godfrey 6-3 6-4
2R: Julia Wipplinger d. Mrs M. Hinde 6-1 6-4

3R: Redick-Smith d. Glietenberg 6-3 6-2
3R: Kilian d. Pascoe 6-4 4-6 6-2
3R: Stevens d. Pentelow 6-2 6-2
3R: Bartlett d. Sullivan 6-2 6-4

3R: Love d. Watermeyer 6-1 7-5
3R: Vermaak d. Dowell 6-1 6-4
3R: van der Westhuizen d. Hale 3-6 6-2 7-5
3R: Wipplinger d. Lewis 6-1 6-2

QF: Redick-Smith d. Kilian 6-1 7-5
QF: Bartlett d. Stevens 6-4 6-3
QF: Love d. Vermaak 6-2 6-3
QF: Wipplinger d. van der Westhuizen 7-5 6-4

SF: Redick-Smith d. Bartlett 6-2 5-7 6-2
SF: Love d. Wipplinger 10-12 6-3 6-3

FI: Hazel Redick-Smith d. Gwendy Love 4-6 6-3 6-3

Doubles (Draw=24)

1R: Hazel Redick-Smith/Julia Wipplinger-bye
1R: Mrs Graham-Murray/C. van Zyl-bye
1R: Lily Adair/Hester Sullivan-bye
1R: Mrs B.E. Behr/J. Martin-bye
1R: Hazel Pascoe/Leonie Vermaak d. Maureen Reeves/S. van Coller 6-2 6-0
1R: Fiona Hill/P. Mundell d. V. Myburgh/Valerie Koortzen 6-4 7-5
1R: Pam Curlewis/Wilma Ric-Hansen d. Mrs M. Hinde/Mrs F. Wessels 6-2 6-0
1R: Gwendy Love/Alida Neave d. Mrs Bouch/Mrs Pickard 6-1 6-1

1R: Beryl Bartlett/Toots Watermeyer d. Mrs R. Putnin/Mrs B. Rathbone 6-4 6-2
1R: Miss Loveday/V. Stead d. L. Godfrey/Joan Tooth 6-3 6-3
1R: Cissy Leach/P. Morkel d. Mrs B. Lewis/Mrs van der Vyver 4-6 6-4 6-4
1R: Dora Kilian/Lucille van der Westhuizen d. Sheila Waddington/Yvonne Wilkinson 6-0 6-0
1R: Mrs J. Dowell/Penelope Pentelow-bye
1R: Mrs Commaille/Mrs Loxton-bye
1R: ????-bye
1R: Thea Hale/Ruth Stevens-bye

2R: Hazel Redick-Smith/Julia Wipplinger d. Mrs Graham-Murray/C. van Zyl 6-1 6-2
2R: Lily Adair/Hester Sullivan d. Mrs B.E. Behr/J. Martin 6-8 6-0 6-1
2R: Pascoe/Vermaak d. Hill/Mundell 6-2 6-3
2R: Love/Neave d. Curlewis/Ric-Hansen 6-2 6-3

2R: Bartlett/Watermeyer d. Loveday/Stead 6-0 6-0
2R: Kilian/van der Westhuizen d. Leach/Morkel 6-1 6-4
2R: Mrs J. Dowell/Penelope Pentelow d. Mrs Commaille/Mrs Loxton 8-6 6-4
2R: Thea Hale/Ruth Stevens d. ????

QF: Redick-Smith/Wipplinger d. Adair/Sullivan 6-0 6-0
QF: Love/Neave d. Pascoe/Vermaak 10-8 6-2
QF: Bartlett/Watermeyer d. Kilian/van der Westhuizen 6-3 3-6 6-3
QF: Hale/Stevens d. Dowell/Pentelow 6-1 3-6 6-3

SF: Redick-Smith/Wipplinger d. Love/Neave 6-4 6-3
SF: Stevens/Hale d. Bartlett/Watermeyer 3-6 6-0 6-4

FI: Thea Hale/Ruth Stevens d. Hazel Redick-Smith/Julia Wipplinger 6-2 3-6 9-7

Mixed Doubles (Draw=41)


1R: Leonie Vermaak/Ian Vermaak d. Sheila Waddington/Piet Snyman 6-0 6-0
1R: Lucille van der Westhuizen/Brian Holding d. Miss Rothman/Chappell 6-0 7-5
1R: Mrs F. Wessels/J. Kampel d. Mrs B.E. Behr/Arnold Port 6-4 6-4
1R: P. Mundell/Brian Murphy d. Penelope Pentelow/Eric Tooth 6-1 6-8 6-3
1R: Thea Hale/Brian Woodroffe d. V. Stead/Wilton Dodd 6-1 6-1
1R: Solveig Glietenberg/Trevor Fancutt d. Mrs Graham-Murray/“Tucker” Vorster 6-0 6-2
1R: Valerie Koortzen/Julian Mayers d. Mrs B. Rathbone/D. Penn 13-11 6-4
1R: Hazel Pascoe/L. de Klerk d. V. Myburgh/Robinson default
1R: Hester Sullivan/Leon Norgarb d. Mrs Lewis/Derek Lawer 8-6 0-6 6-0

2R: Hazel Redick-Smith/Russell Seymour d. J. Loveday/R. Heunis 6-0 6-0
2R: Lily Adair/Neville Katzen d. Cissy Leach/Robinson 6-3 7-5
2R: Mrs van der Vyver/Ian Froman d. Pam Curlewis/Dennis Breetzke 6-1 6-2
2R: Beryl Bartlett/Owen Williams d. Mrs R. Putnin/B. Philip 6-2 6-4
2R: Sullivan/Norgarb d. Mundell/Murphy 3-6 6-2 6-1
2R: van der Westhuizen/Holding d. Wessels/Kampel 6-3 6-3
2R: Jone Dowell/Alan Carroll d. Mrs M. Hinde/C. Mullin 6-1 6-4
2R: L. Vermaak/I. Vermaak d. Dowell/Carroll 6-2 7-5

2R: Hale/Woodroffe d. Koortzen/Mayers 6-3 6-2
2R: Glietenberg/Fancutt d. Pascoe/de Klerk 6-3 4-6 6-1
2R: Dora Kilian/Stan Dugmore d. ????
2R: Gwendy Love/John Hurry d. C. van Zyl/Cyril Botha 6-2 6-2
2R: Ruth Stevens/E. Wohlberg d. Miss Godfrey/Bartlett 6-3 7-5
2R: Wilma Ric-Hansen/Louis van der Walt d. Maureen Reeves/D. Reeves 6-2 6-3
2R: P. Morkel/William Jacobson d. J. Martin/Inglis 7-5 4-6 6-2
2R: Julia Wipplinger/Abe Segal d. Fiona Hill/Steggie van Niekerk 6-3 6-2

3R: Redick-Smith/Seymour d. Adair/Katzen 6-4 6-1
3R: Bartlett/Williams d. van der Vyver/Froman 6-2 6-4
3R: Sullivan/Norgarb d. van der Westhuizen/Holding 6-4 6-2
3R: L. Vermaak/I. Vermaak d. Dowell/Carroll 6-2 7-5

3R: Hale/Woodroffe d. Glietenberg/Fancutt 6-3 6-3
3R: Love/Hurry d. Kilian/Dugmore 6-4 6-2
3R: Stevens/Wohlberg d. Ric-Hansen/van der Walt 6-4 7-5
3R: Wipplinger/Segal d. Morkel/Jacobson 6-3 6-2

QF: Redick-Smith/Seymour d. Bartlett/Williams 6-4 7-5
QF: Vermaak/Vermaak d. Sullivan/Norgarb 9-7 10-12 6-2
QF: Love/Hurry d. Hale/Woodroffe 3-6 7-5 6-3
QF: Wipplinger/Segal d. Stevens/Wohlberg 6-4 6-2

SF: Redick-Smith/Seymour d. Vermaak/Vermaak 7-5 6-2
SF: Wipplinger/Segal d. Love/Hurry 7-5 8-6

FI: Hazel Redick-Smith/Russell Seymour d. Julia Wipplinger/Abe Segal default

Note: There appears to be a slight anomaly in the women’s singles draw, in that American-born Cissy Leach does not appear in the second round. However, none of the rounds are missing. Did she default and another take her place? This seems the most probable explanation.

-----

April 20, North of England Hard Courts, Scarborough

SF Barbara Knapp d. Heather Macfarlane ?-? 6-1
SF Valerie Lewis d. Doreen Spiers 10- 86-2

FI Knapp d. Lewis 7-5 6-3

XD Knapp/Nick Mohtadi d. Spiers/Ignacy Tloczynski 6-2 6-3
-----

Apr 19, Darling Downs Championships, Toowoomba, Queensland, Australia

FI Fay Muller d. Daphne Seeney 6-8 7-5 6-2
-----

April, Tasmanian Championships, Hobart, Australia

FI Alison Burton Baker d. Loris Nichols 4-6 6-3 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week ending April 25

April 16-21, Tally Ho Birmingham Hard Court, GB

SF Anne Shilcock d. Heather Cheadle 6-1 6-2
SF Mary Harris d. Billie Woodgate 6-0 6-1

FI Shilcock d. Harris 6-3 7-5

DF Woodgate/Doreen Wedderburn (SA) d. Harris/Molly Stone 2-6 6-4 6-3
-----

April 19-24, Surrey Hard Courts, Sutton, GB

1R: J R Tucker d. E J Corlett 6-4 7-5
1R: Rosemary Bulleid d. Mrs G A Turner 6-4 6-4
1R: Caroline Yates Bell d. J Y Hicks 6-1 6-1
1R: Vera Thomas d. Gem Gilbert 9-7 6-2
1R: E Porteous d. Hazel Moorley 6-4 6-4
1R: Bobbie Wilson d. J Dixon 6-4 6-1
1R: Judy Burke d. Mrs R Nagle 3-6 6-2 6-4
1R: S I Avory d. H M R Tingley 6-4 6-2
1R: Sheila Griffin d. P C Sinclair 6-1 6-3
1R: Sue Waters d. J A Covell 7-5 6-0
1R: Ann Price d. D E Gaskell 7-5 6-1
1R: Pat Hird d. P C Drew 6-2 6-1
1R: Mrs A Robinson d. Mrs E J Jaulmes 7-5 4-6 6-1
1R: Honor Durose d. Mrs V I G Hughes 6-3 6-3
1R: H A Doyle d. M E K Rider 8-6 6-1
1R: Angela Buxton d. Dorrit Herbst 6-3 6-2

2R: Shirley Bloomer d. Tucker 6-1 6-2
2R: Bulleid d. Yates Bell 6-2 6-1
2R: Thomas d. Porteous 6-0 6-2
2R: Wilson d. Burke 6-1 6-1
2R: Angela Mortimer d. Mrs M Cox 6-0 6-1
2R: B Lygon d. A Ruffell 6-3 8-6
2R: Jenny Wagstaff d. Anne Goldsworthy 6-2 1-6 6-4
2R: Mrs T Wantoch d. Avory 4-6 6-3 11-9
2R: Lorna Cawthorn d. Griffin 4-6 6-3 6-3
2R: Waters d. Price 6-0 6-2
2R: Melita Ramirez d. D C Comerford 6-2 6-0
2R: Mrs M H Long-Innes d. Mrs G Austin 6-1 6-1
2R: Hird d. R J Harper 6-3 6-4
2R: Margaret Grace d. Durose 3-6 6-2 6-1
2R: Buxton d. Doyle 6-0 6-0

3R Angela Mortimer d. B. Lygon 6-0 6-0
3R Jenny Wagstaff d. Mrs. T. Wantoch 6-3 6-1
3R Vera Dace Thomas d. Mrs. Wilson 6-0 6-4
3R Shirley Bloomer d. Rosemary Bulleid 6-2 1-6 9-7
3R Mela Ramirez (Mex) d. Innes Long 6-2 6-4
3R Lorna Cawthorn d. Sue Waters 4-6 6-2 11-9
3R Pat Hird d. A. Robinson 6-2 6-2
3R Angela Buxton d. Margaret Grace 6-1 6-1

QF Mortimer d. Wagstaff 6-0 6-2
QF Bloomer d. Thomas 4-6 6-4 6-4
QF Cawthorn d. Ramirez 7-5 6-4
QF Buxton d. Hird 6-4 6-2

SF Bloomer d. Mortimer w.o.
SF Buxton d. Cawthorn 0-6 6-4 6-1

FI Bloomer d. Buxton 6-2 3-6 6-2

Doubles
SF Joy Mottram/Helen Fletcher d. Mortimer/Rosemary Bulleid w.o.
SF Bloomer/Ramirez d. Bea Walter/Mrs. G. S. Burrows 6-4 6-3

FI Mottram/Fletcher d. Bloomer/Ramirez 7-5 6-4

XD Mottram/Tony Mottram d. Bulleid/Roger Becker 6-3 6-3
-----

April 19-24, Irish Hardcourts, Fitzwilliam Club, Dublin

SF June Fitzpatrick d. B. Moran 6-2 6-3
SF Mrs. J. J. Fitzgibbon d. Mary O'Sullivan 6-2 6-0

FI Fitzpatrick d. Fitzgibbon 5-7 6-3 6-3

DF Eileen Lombard/ Mrs. F.B. Lillis d. Fitzpatrick/Fitzgibbon 7-5 6-3

MX Fitzgibbon/J.J. Fitzgibbon d. V.S. White/Cyril Kemp 7-5 6-3
-----

April 22-25, Ojai Valley Invitation, California, US

QF Dodo Bundy Cheney d. Jeri Shepard 6-1 6-0
QF Connie Bowan d. Estelle Kristenson 6-2 6-2
QF Mary Arnold Prentiss d. Barbara Talmdadge 6-0 6-2
QF Darlene Hard d. Pat Yeomans 9-7 6-0

SF Cheney d. Bowan 3-6 6-0 6-1
SF Prentiss d. Hard 6-3 6-2

FI Prentiss d. Cheney 1-6 6-4 6-2

Mixed Doubles
QF Cheney/George Druliner d. Bowan/Gillett 6-3 6-4
QF Gracyn Wheeler Kelleher/Robert Kelleher d. Yeomans/Rogers 6-1 6-3
QF Prentiss/Clyde? Hippenstiel d. Talmadge/Jenks 6-0 6-2
QF Hard/John Lesch d. Kristenson/Cliff Mayne 6-2 8-6

SF Cheney/Druliner d. Kelleher/Kelleher 7-5 7-5
SF Hard/Lesch d. Prentiss/Hippenstiel ??

FI Cheney/Druliner d. Hard/Lesch 6-4 6-4
-----

April 19-24, Chingford Hard Courts, Connaught, GB

1R: Leonie Brighton d. Edith Lawrenson 6-0 6-0
1R: Joan Nilen d. S Amor 6-1 7-5
1R: Anthea Gibb d. Judy Tissot 6-3 6-3
1R: A Porter d. S F Pool 6-2 6-2
1R: A Anderson d. N Thurgood 6-0 6-3
1R: Marion Boundy d. E Truman 6-3 6-8 8-6
1R: Pat Wheeler d. Mrs M French 6-4 1-6 6-4

2R: Brighton d. Nilen 5-7 6-0 6-3
2R: Gibb d. Porter 6-2 6-4
2R: Barbara Knapp d. Mrs J Tomlin 6-1 6-2
2R: Rosemary Walsh d. Gertie Preston 6-2 6-2
2R: Jane Godfrey d. Mrs J Pullen 6-0 6-3
2R: Boundy d. Z Lusty 7-5 3-6 6-4
2R: Jenny Middleton d. Wheeler 7-5 2-6 6-3

QF Rosemary Walsh d. Jane Godfrey 6-1 6-2
QF Jenny Middleton d. Marion Boundy 6-0 6-2
QF Leonie Brighton d. Anthea GHibb 6-3 6-1
QF Barbara Knapp d. A. Anderson 6-1 6-1

SF Middleton d. Walsh 6-2 2-6 6-2
SF Brighton d. Knapp 7-5 3-6 6-3

FI Brighton d. Middleton 7-5 6-3

DF Knapp/Walsh d. Brighton/J. Nilen 7-5 6-2

XD Brighton/Gerald Oakley d. Walsh/John Ward 6-3 8-6
-----

April 19-25, Nice Lawn Tennis Club, Fr [Clay]

2R Annie Soisbault d. Barbara Kimbrell 3-6 8-6 7-5

3R Anne Marie Seghers d. Isphording 7-5 6-4
3R Soisbault d. Lavigne 6-2 6-2
3R Pilar Barril (Sp) d. Pebrel 6-2 6-2
3R Christiane Mercelis (Bel) d. Nelly Lampe 4-1 ret.
3R Audrey Bilse (SA) d. Beatrice de Chambure 7-5 4-6 6-0
3R Liezel Broz (Aut) d. Nicole Broccardo (Bel) 6-2 6-2
3R Barbara Bradley (US) d. Aiguetinte 6-0 6-2
3R Joan Curry (GB) d. Anne Marie Crowet (Bel) 6-3 6-1

QF Seghers d. Soisbault 6-1 6-0
QF Mercelis d. Barril 6-4 6-0
QF Bilse d. Broz 6-4 6-1
QF Curry d. Bradley 3-6 6-3 6-1

SF Mercelis d. Seghers 6-1 6-1
SF Curry d. Bilse 6-4 6-0

FI Curry d. Mercelis 7-5 6-8 12-10

Doubles
SF Mercelis/Gloria Butler (US) d. de Chambure/Colette Monnot 8-6 3-6 4-5 ret.
SF Curry/Bilse d. Kimbrell/Bradley 6-3 6-4

DF Curry/Bilse d. Mercelis/Butler 6-0 6-2

Mixed Doubles
SF Kimbrell/Basil Katz (Rho) d. Barril/Georges Grange 6-0 6-0
SF Mercelis/Malcolm Fox (US) d. Bilse/Francois Garnero9-7 1-6 7-5

FI Kimbrell/Katz d. Mercelis/Fox 6-4 6-3
-----

Ends April 25, Genoa International, It

QF Inge Vogler (Ger) d. Pat Ward (GB) 8-6 6-2
QF Nicla Migliori d. Josefa de Riba (Sp) 7-5 6-3
QF Elaine Watson (GB) d. Lucia Manfredi (It) 6-4 6-1
QF Totta Zehden (Ger) d. Elena Lehmann (Arg) 2-6 6-2 6-3

SF Migliori d. Vogler 6-3 6-1
SF Zehden d. Watson 4-6 6-0 7-5

FI Zehden d. Migliori 6-3 1-6 6-2

Mixed Doubles
SF Ward/Fausto Gardini d. Migliori/Gianni Cucelli 7-9 9-7 4-0 ret.
SF Watson/Orlando Sirola d. Vittoria Tonolli/Marcelo del Bello 5-7 6-3 7-5

FI Watson/Sirola d. Ward/Gardini 3-6 6-2 6-4

-----

Circa April 19-25, Genoa, Italy (Clay)

Draw of 24

1R: Lucia Manfredi d. Paoletti 6-1 6-0
1R: Bozano d. Sheila Colebrooke (GBR) 2-6 6-4 7-5
1R: Vittoria Tonolli d. Parini 6-0 6-0
1R: Elaine Watson (GBR) d. Laura Veronesi 6-2 6-2
1R: Josefa de Riba (ESP) d. Zillioto 6-1 6-3
1R: Chiara Ramorino d. Marchelli 6-3 6-1
1R: Michelle Bourbonnais (FRA) d. Gerta Misuri 6-0 6-3
1R: Nicla Migliori d. Campi 6-0 6-1

The remaining players had a bye
--

2R: Totta Zehden (GER) d. Maja Samengo 6-2 6-1
2R: Elena Lehmann (ARG) d. Elsa Gaviraghi 6-0 6-3
2R: Manfredi d. Bozano 6-3 6-4
2R: Watson d. Tonolli 6-0 6-1
2R: Ingeborg Vogler (GER) d. A. Bozano Cressi 8-6 6-3
2R: Patricia Ward (GBR) d. Pumpo 6-0 6-1
2R: de Riba (ESP) d. Ramorino 6-3 11-9
2R: Migliori d. Bourbonnais 6-3 6-4
--

QF: Zehden d. Lehmann 2-6 6-2 6-3
QF: Watson d. Manfredi 6-4 6-1
QF: Vogler d. Ward 8-6 6-2
QF: Migliori d. de Riba 7-5 6-3
--

SF: Zehden d. Watson 4-6 6-0 7-5
SF: Migliori d. Vogler 6-3 6-1
--

FI: Totta Zehden (GER) d. Nicla Migliori 6-3 1-6 6-2
--

Mixed doubles

Draw of 19

1R: Elaine Watson (GBR)/Orlando Sirola d. Parini/Parini 6-0 6-1

The remaining pairs had a bye.
--

2R: Watson/Sirola d. [????]
2R: Elena Lehmann (ARG)/Robert Bedard (CAN) d. Sheila Colebrooke (GBR)/Anderson 8-6 7-5
2R: Michelle Bourbonnais (FRA)/Harry Burrows (USA) d. Paoletti/Nino Ricci 6-3 6-0
2R: Vittoria Tonolli/Marcello del Bello d. [????]
2R: Nicla Migliori/Gianni Cucelli d. Chiara Ramorino/Eduardo Argon (URU) 1-6 6-1 6-1
2R: Josefa de Riba (ESP)/Andres Hammersley (CHI) d. Laura Veronesi/Andrew Stern (USA) 6-2 6-1
2R: Totta Zehden (GER)/Umberto Bergamo d. Lucia Manfredi/Wayne van Vorhees (USA) 6-2 7-5
2R: Patrica Ward (GBR)/Fausto Gardini d. A. Bozano Cressi/Enriqué Tintoré (ESP) 6-1 6-0
--

QF: Watson/Sirola d. Lehmann/Bedard 6-3 7-5
QF: Tonolli/Del Bello d. Bourbonnais/Burrows 6-4 6-4
QF: Migliori/Cucelli d. de Riba/Hammersely 6-4 5-7 6-3
QF: Ward/Gardini d. Zehden/Bergamo 6-3 6-1
--

SF: Watson/Sirola d. Tonolli/Del Bello 3-6 6-4 7-5
SF: Ward/Gardini d. Migliori/Cucelli 7-9 9-7 4-0, retired
--

FI: Elaine Watson (GBR)/Orlando Sirola d. Patricia Ward (GBR)/Fausto Gardini 2-6 6-3 6-4

-----

April 20-26, River Oaks, Houston, US

2R Ethel Norton d. Janice Freeman 6-0 6-1
2R Lacey Neuhaus d. Susan Hillebrandt 6-3 6-3
2R Jackie Johannes d. Winnie Worth 6-0 6-0
2R Shelby Torrance d. Dorothy Wilkinson 6-1 6-3
2R Peggy Eby Startzman d. Mary Lib Vick 6-1 6-2
2R Sylvia Conchola d. Valerie Barnes 6-4 2-6 6-3
2R Ann Farmer d. Lulu Roemer 6-3 6-3
2R Gertrude Easton d. Virginia Elder 6-0 6-1

QF Norton d. Neuhaus 6-0 6-0
QF Johannes d. Torrance 7-5 7-5
QF Startzman d. Conchola 6-0 6-2
QF Easton d. Farmer 6-0 6-1

SF Norton d. Johannes 6-0 6-2
SF Startzman d. Easton 6-8 6-4 6-2

FI Norton d. Startzman 6-0 6-2

Doubles
SF Easton/Johannes d. Norton/Nyler 7-5 6-2
SF Startzman/Torrance d. Barnes/Conchola 6-2 6-3

FI Easton/Johannes d. Startzman/Torrance 4-6 6-2 6-4
-----
 

·
Moderator
Joined
·
1,556 Posts
Week of April 26-May 2

April 26-May 2, International Championships of Paris, Paris, France (Clay)
Venue: Roland Garros

QF: Nelly Adamson d. Josette Amouretti 6-1 6-2
QF: Maud Galtier d. Anne-Marie Seghers 6-3 3-6 6-0
QF: Jacqueline Kermina d. Suzanne Schmitt 4-6 6-2 15-13
QF: Ginette Bucaille d. Di Valle 6-1 6-1

SF: Adamson d. Galtier 6-3 3-6 6-4
SF: Kermina d. Bucaille 2-6 6-1 6-2

FI: Nelly Adamson d. Jacqueline Kermina 6-4 3-6 6-3

Doubles

SF: Nelly Adamson/Jacqueline Patorni d. Maud Galtier/Jacqueline Kermina 6-1 6-1
SF: Ginete Bucaille/Anne-Marie Seghers d. Suzanne Schmitt/Andree Varin 6-4 6-1

FI: Nelly Adamson/Jacqueline Patorni d. Ginette Bucaille/Anne-Marie Seghers 6-3 6-1

Mixed Doubles


SF: Jacqueline Amouretti/Henri Pellizza d. Ginette Bucaille/Jean Ducos de la Haille 9-7 -6-3
SF: Adamson/Hal Burrows (US) d. Galtier/Jean Borotra 7-5 4-6 10-8

FI: Nelly Adamson/Hal Burrows (US) d. Jacqueline Amouretti/Henri Pellizza 2-6 7-5 6-4

-----

April 26-May 2, Wiesbaden International, Wiesbaden, Germany (Clay)

Singles (Draw=22)


1R: Maureen Connolly (US)-bye
1R: Inge Buderus-bye
2R: Joan Cramer d.
1R: Frl Dalecka-bye
1R: Elena Lehmann (Arg)-bye
1R: Irmgard Stöpel d. Andrée Delhalle (Bel) 6-2 6-2
1R: Margarethe von Gerlach d. Frl Recke 6-4 7-5
1R: Violette von Alvensleben (Sui) d. Ida Wrede-Holm (Nor) 6-4 6-2

1R: Joan Curry (GB)-bye
1R: Gisela Hamann-bye
1R: Barbara Kimbrell (US)-bye
1R: Marlies Paas-bye
1R: Barbara Bradley (US)-bye
1R: Audrey Bilse (SA) d. Marie-Luise Jencquel 8-6 6-2
1R: Fanny Ten Bosch (Neth) d. Frau Zebrowski-Alsen 6-2 retired
1R: Inge Pohmann d. Nell Hopman (Aus) 6-1 6-3

2R: Connolly d. Buderus 6-0 6-2
2R: Cramer d. Dalecka 6-2 6-4
2R: Lehmann d. Stöpel 6-2 6-3
2R: Alvensleben d. von Gerlach 6-4 6-0

2R: Curry d. Hamann 6-3 6-1
2R: Kimbrell d. Paas 6-1 6-1
2R: Bradley d. Bilse 6-2 7-5
2R: Pohmann d. Ten Bosch 6-2 6-1

QF: Connolly d. Cramer 6-0 6-0
QF: Alvensleben d. Lehmann 9-7 6-1
QF: Curry d. Kimbrell 6-4 6-0
QF: Pohmann d. Bradley 6-1 6-4

SF: Connolly d. Alvensleben 6-0 6-2
SF: Pohmann d. Joan Curry 7-5 0-6 6-3

FI: Maureen Connolly (US) d. Inge Pohmann 6-0 6-3

Doubles

SF: Joan Curry (GB)/Inge Pohmann d. Elena Lehmann (Arg)/Fanny Ten Bosch (Neth) 6-3 6-3
SF: Maureen Connolly (US)/Nell Hopman (Aus) d. Inge Buderus/Gisela Hamann default

DF: Joan Curry (GB)/Inge Pohmann d. Maureen Connolly (US)/Nell Hopman (Aus) 6-3 6-1

Mixed Doubles

QF: Maureen Connolly (US)/Engelbert Koch d. Barbara Kimbrell (US)/Dick Katz (US) 6-2 7-5
QF: Fanny ten Bosch (Neth)/Ulf Schmidt (Swe) d. Elena Lehmann (Arg)/[Rupert] Huber 6-3 4-6 6-4
QF: Audrey Bilse (SA)/Pat Molloy (Aus) d. Gisela Hamman/Werner Helmrich 7-5 6-0
QF: Inge Pohmann/Rolf Göpfert d. Nell Hopman (Aus)/John Windt (Neth) 6-1 6-0

SF: Connolly/Koch d. ten Bosch/Schmidt 6-2 6-1
SF: Pohmann/Göpfert d. Bilse/Molloy 9-7 3-6 6-4

FI: Maureen Connolly (US)/Engelbert Koch d. Inge Pohmann/Rolf Gopfert 6-2 9-7

-----


April 26-May 1, British Hard Courts, Bournemouth, England (Clay)
Venue: West Hants Tennis Club

1R Rosemary Bulleid d. B. Escher (Swz) 6-4 6-2
1R Valerie Lewis d. Val Moore 4-6 6-2 6-0
1R Ap Anderson d. Judy Burke (NZ) 6-1 13-11
1R Joy Mottram d. Patience Chapman 6-2 6-3
1R Jean Petchell d. Doreen Spiers 8-6 6-3
1R Jenny Middleton d. P.M. Burrows 6-3 7-5
1R L.H. Whalley d. H. Tingley 6-3 6-1
1R Jean Rinkel Quertier d. Judy Tissot (Aus) 6-2 6-0
1R Rosemary Walsh d. Kay Neville-Smith (Aus) 6-2 6-3
1R Angela Buxton d. Bemrose 6-1 6-1
1R D.C. Comerford d. Ann Price 3-6 6-2 6-3
1R Mary Harris d. Sue Waters 6-2 8-6
1R Vera Dace Thomas d. Sheila Griffin 6-1 6-0
1R E.M. Hill d. Jane Godfrey 6-3 6-1
1R Mela Ramirez (Mex) d. J. Dixon 6-2 6-1
1R Viola White d. A. Hayes 6-0 6-2
1R Gem Gilbert d. J. Nilen 6-3 6-4
1R Bea Carris Walter d. M.M. Eyre 6-4 6-0
1R Helen Fletcher d. Joyce Starling 6-0 6-0
1R Dorothy Watman Levine (US) d. M. Gell 6-1 6-3
1R Pat Hird d. E. Porteus 6-0 6-1

2R Grace d. Angela Mortimer default
2R Billie Woodgate d. Anne Goldsworthy (Aus) 6-0 6-4
2R Pat Harrison d. Bulleid 6-4 2-6 6-4
2R Lewis d. Anderson 6-0 9-7
2R Mottram d. Petchell 6-2 6-3
2R Middleton d. Whalley 5-7 6-1 6-2
2R Rinkel-Queriter d. Walsh 2-6 6-2 6-4
2R Buxton d. Comerford 6-0 6-2
2R: Helen Fletcher d. Bea Walter 6-1 6-4
2R Thomas d. Harris 6-2 6-2
2R Ramirez d. Hill 6-1 6-2
2R White d. Gilbert 6-1 6-2
2R Hird d. Levine 6-4 6-4
2R Bloomer d. V Uber 6-1 7-5
2R K.M. Stott d. Langrick 6-2 6-1
2R Doris Hart (US) d. Anne Shilcock 6-1 6-3

3R Georgie Woodgate d. Grace 6-2 6-1
3R Harrison d. Lewis 11-9 6-2
3R Mottram d. Middleton 6-3 6-1
3R Buxton d. Rinkel Quertier 6-1 11-13 6-3
3R Ramirez d. Thomas 6-4 6-2
3R Fletcher d. White 6-1 6-0
3R Bloomer d. Hird 6-2 6-2
3R Hart d. Stott 6-1 6-3

QF Woodgate d. Harrison 6-3 6-4
QF Mottram d. Buxton 6-3 5-7 6-4
QF Fletcher d. Ramirez 6-1 6-1
QF Hart d. Bloomer 6-3 6-0

SF Mottram d. Woodgate 6-1 6-1
SF Hart d. Fletcher 6-2 6-2

FI Hart d. Mottram 6-1 6-3

Doubles
QF Fletcher/Shilcock d. Halford/Hird 6-1 6-3
QF Bloomer/Rinkel-Quertier d. Levine/Ramirez 2-6 6-3 7-5
QF Eyre/White d. Walter/Burrows 6-2 3-6 7-5
QF Hart/Mottram d. Goldsworthy/Neville-Smith 6-3 6-0

SF Fletcher/Shilcock d. Bloomer/Rinkel-Quertier 6-4 6-0
SF Hart/Mottram d. Eyre/White 6-3 6-4

FI Hart/Mottram d. Fletcher/Shilcock 6-3 6-1

Mixed Doubles
SF Hart/Kurt Nielsen (Den) d. Mottram/Tony Mottram 4-6 6-4 6-1
SF Rinkel-Quertier/Geoff Paish d. Spiers/Mike Davies 6-3 7-5

FI Hart/Nielsen d. Rinkel-Quertier/Paish 6-1 6-1

-----

April 26-May 2, Florence International, Florence, Italy (Clay)

Singles (Draw=21)

1R: Elaine Watson (GBR) d. Mary Kay Morris (USA) 6-2 6-3
1R: Chiara Ramorino d. Francine Isaac (BEL) 6-1 6-3
1R: Pilar Barril (ESP) d. Vittoria Tonolli 7-5 5-7 6-1
1R: Sheila Colebrooke (GBR) d. Liesl Broz (AUT) 9-7 6-2
1R: Josefa de Riba (ESP) d. Frl Grobert 6-1 6-2

The remaining players had a bye.
--

2R: Watson d. Ramorino 6-3 1-6 6-2
2R: Mercelis d. Barril 6-1 8-6
2R: Ingeborg Vogler d. Anca Vignali 6-8 6-4 7-5
2R: Silvana Lazzarino d. Frl Weitz 6-0 6-1
2R: Nicla Migliori d. Colebrooke 6-4 6-3
2R: de Riba d. Michelle Bourbonnais (FRA) 9-7 6-0
2R: Patricia Ward (GBR) d. Ruth Kaufmann (SUI) 6-0 6-1
2R: Totta Zehden (GER) d. Dean Folger (USA) 6-1 6-1
--

QF: Watson d. Mercelis 6-2 7-5
QF: Lazzarino d. Vogler 6-3 6-3
QF: Migliori d. de Riba 6-3 6-3
QF: Zehden d. Ward 6-4 6-3
--

SF: Watson d. Lazzarino 6-2 7-9 6-3
SF: Zehden d. Migliori 6-2 4-6 6-3
--

FI: Elaine Watson (GBR) d. Totta Zehden (GER) 3-0, retired
--

Mixed doubles

Draw of 17

1R: Elaine Watson (GBR)/Alberto Lazzarino d. Mary Kay Morris (USA)/Enrique Tinitoré (ESP) 6-3 6-2

The remaining pairs had a bye.
--

2R: Josefa de Riba (ESP)/Andres Hammersley (CHI) d. Anca Vignali/Gianni Clerici 6-3 6-3
2R: Totta Zehden (GER)/Williams d. Christiane Mercelis (BEL)/Owen Anderson (USA) 6-3 3-6 6-3
2R: Ingeborg Vogler (GER)/Gianni Cucelli d. Sheila Colebrooke (GBR)/Andrew Stern (USA) 1-6 6-0 6-1
2R: Silvana Lazzarino/Renato Gori d. Ruth Kaufmann (SUI)/Esente 8-6 6-3
2R: Vittoria Tonolli/Marcello del Bello d. [????]
2R: Francine Isaac (BEL)/Robert Bedard (CAN) d. Pilar Barril (ESP)/Eugenio Migone 3-6 6-3 11-9
2R: Watson/A. Lazzarino d. Michelle Bourbonnais (FRA)/Abe Segal (RSA) 6-2 6-1
2R: Patricia Ward (GBR)/Jack Arkinstall (AUS) d. Chiara Ramorino/Eduardo Argon (URU) 3-6 6-1 6-1
--

QF: de Riba/Hammersley d. Zehden/Williams 7-5 7-5
QF: S. Lazzarino/Gori d. Vogler/Cucelli 6-4 6-3
QF: Tonolli/Del Bello d. Isaac/Bedard 6-2 6-0
QF: Ward/Arkinstall d. Watson/A. Lazzarino 7-5 8-6
--

SF: de Riba/Hammersley d. S. Lazzarino/Gori 6-2 6-1
SF: Ward/Arkinstall d. Tonolli/Del Bello 6-1 6-2
--

FI: Josefa de Riba (ESP)/Andres Hammersley (CHI) vs Patricia Ward (GBR)/Jack Arkinstall (AUS) [not played]

May 3, Maroochy Championships, Nambour, Queensland, Australia

FI Daphne Seeney d. Greta Schultz 6-4 6-2
 
1 - 20 of 206 Posts
Top